5 května, 2024

Chybí nám léky, protože jsme prý moc závislí na Číně. Spasit nás má Ukrajina. Takže jednu závislost nahradíme jinou. Bravo.

To opravdu už nemůžeme uvažovat selským rozumem? Proč tady pořád nikdo nechápe, že je mnohem lepší si věci vyrábět zde, než neustále řešit, kdo to kde, a za jakým podmínek bude dělat za nás?

Copak jsme se nepoučili z toho, že pak zkrátka neovlivníme vůbec nic? Ani to, jestli nám někdo ty léky nebo cokoliv skutečně dodá ? To nám opravdu nestačily ty za covidu Němci zabavené roušky a situace, kdy všichni antibiotika tak nějak měli, ale Češi zírali do prázdných regálů a zoufale psali svým příbuzným a kamarádům do Polska? Opravdu už si nechceme vyndat tu hlavu z toho evropského soudružského pozadí?

S tím, jak se čím dál víc mluví o vstupu Ukrajiny do EU uvažuje se, co by jí to mohlo přinést. Evropa ovšem hodlá porcovat medvěda, který ještě běhá po válečném poli. To je potřeba si uvědomit. A může běhat ještě celkem dlouho, aniž by bylo jasné, jak tento běh skončí. Takže stavět tak zásadní věc, jako je dostatek léků na tomto, je poměrně nezodpovědné.

Nyní prý bereme celých čtyřicet procent substancí, ze kterých se vyrábí tuzemské medikamenty, z Číny. Ptám se, odkud je bere Ukrajina. Vyrábí si je sama? A jestli ano, proč to my, vyspělí Evropané neumíme, když to umí tato místy „rozvojová“ země? Dokonce světe div se, má takovýchto farmaceutických firem dostatek. Na rozdíl od nás. A víte, co ty firmy vyrábí? Takzvaná generika, tedy léky, kterým vypršel patent. Což jsou léky zcela funkční, jen výrazně levnější než ty, které jsou nám nuceny zde. Když tedy zrovna jsou. Aha. Znovu se ptám, proč to nejde u nás? Protože někdo nechce? (Inovativní prostředky jsou samozřejmě něco jiného.)

Myslíte si, že se to bude stávajícím farmaceutickým firmám líbit? Myslíte si, že si řeknou, že to bude báječné, že budou léky konečně všude a dostupné? A nebo vlítnou na Ukrajinu, za babku skoupí co se dá, co se nedá nechají záhadně zkrachovat, a pojedou si výrobu pěkně za levno, pod svou hlavičkou a se stovkami procent zisku? Jaký je důvod si myslet, že to nedopadne úplně stejně, jako u nás? Vůbec žádný. A taky nedopadne.

Vstupem do EU Ukrajinu nic dobrého nečeká. O tom jsem přesvědčená. Ani nás jejím vstupem nic dobrého nečeká. Jen tenhle obchod století pro pár vyvolených zaplatíme z vlastních kapes. Heslo: Obnova Ukrajiny, platí Evropa (my). Nicméně ať si na Ukrajině dělají co chtějí, pokud nás nebudou nutit to platit. Ale my se musíme soustředit sami na sebe! Potřebujeme mít svoje fabriky na výrobu léků. A když to jde na Ukrajině, musí to jít i tady. Základní si vyrábět levně a dostupně, přesně jako oni. Co nedokážeme vyrobit, teprve to dovézt. Investovat do sebe, do školství a vzdělávání svých lidí, aby ten počet toho co umíme, narůstal. Ne do obnovy Ukrajiny, ze které ve finále budeme mít jen obří díru v rozpočtu. Do sebe.

A to platí ve všech oborech. A je to jediná cesta. Když to neuděláme, vrátíme se šupem do středověku, budeme umírat na infekce, TBC a podobné lahůdky, každý si s námi bude orat jak chce, a léky budou nad zlato. A nejen ty.

20 thoughts on “Chybí nám léky, protože jsme prý moc závislí na Číně. Spasit nás má Ukrajina. Takže jednu závislost nahradíme jinou. Bravo.

  1. Jooo, ukrajinský strychnin obohacený uranem, kořeněný těžkými kovy, coby „léky“ do ČR? No, jestli čecháčkové přežili vrahcínu, tak tohle už je konečně zamorduje.

  2. 1) Proč to neuděláte sama? Vypůjčte si prachy, postavte výrobny, najměte lidi a vyrábějte. Potom zjistíte jak jsou v ČR vysoké daně, a to ať firemní, tak i lidské práce a přesunete se tam, kde mají nízké daně v EU (Irsko, Holandsko, Kypr, …).
    2) Nebo to mají udělat jiní?
    3) Nebo dokonce stát? To jako deleguje do vedení vyžilé politiky (Pekarová, Lipavský) nebo přetáhne BigPharmám managment? A bude to vedení neúplatné, protože v tomto byznysu se točí takové prachy, že úplatek 10 Mega jsou drobné.

    Smlouy podepsány a zabetonovány, a jako bonus vysoké daně v ČR.

  3. Žijeme v zemi, kde se politické vedení rozhodlo vyzbrojovat Ukrajinu v její válce s Ruskem. Ok, vyhráli volby, mají média, hodně lidí je podporuje. Jejich volba. Vsadili na to svoje politické kariéry a kdyby k tomu dostali příležitost, vsadí na to vaše životy bez mrknutí oka.

    Přesto za poslední cca dva roky neudělali nic zásadního na to, aby zde vybudovali nové kapacity na výrobu zbraní , třaskavin a munice.

    Vyvezli obsah skladů zbraní po předcích, ale získaný čas nevyužili.

    Když se stalo co se stát muselo a to že Ukrajině už není prakticky co poslat, tak přišli s nápadem koupit předraženou a nejspíše starou munici neznámého původu od neznámých překupníků v zahraničí. Čímž odsunou problém o 2-4 měsíce (za předpokladu že Ukrajina má dost děl co je schopno střílet) bez sebemenšího plánu co pak.

    Přitom se jedná o akci v jejich nejprioritnějším zájmu.

    Na tomto příkladu je vidět, že vládnoucí vrstva se vůbec nenamáhá s nějakým strategickým plánováním nebo aspoň přemýšlením.

    A vy by jste po nich chtěla, aby přemýšleli nad výrobou surovin pro léky, které je navíc vůbec nezajímají?

    1. Výbušniny a munice není neznámého původu. Je to zboží, které kdysi bývalo naše. My jsme si ho zaplatili! Ale naši šmejdi ho prodali do ciziny.
      Tu cizinu oblétával premiér ČR za naše daně, aby pro Zelenskyho juntu skoupil, co se dá a pak to poslal Ukrarusku.
      Takže jsme to zaplatili dvakrát! Šalom.

    1. Nebojte, dnes se k ní přidá Hampl. Ještě že tu nečte, jinak by zřejmě tu délku nadpisů převzal i on.

    1. Fakt, že tehdy nebylo v létě dostatek banánů a jednu dobu i vázla výroba toaletního papíru,se stal stěžejní osnovou liberálního školství, které nové produkty euroideologie učí, že do roku 89 Češi a Slováci žili na stromech 🌲,ze kterých jim pomohl dolů ryzí abstinent,autor světových děl, osvícenec,mudrc a mírotvůrce havel.

  4. OT
    Evropskému obrannému průmyslu dochází nitrocelulóza, která je potřebná k výrobě munice, píší Financial Times.
    Evropa podle publikace získává více než 70 % bavlněné buničiny používané při výrobě z Číny.

    Hrozí proto, že problém bude ještě vážnější, protože Peking může zastavit dodávky celulózy „z geopolitických důvodů“, říká generální ředitel koncernu Rheinmetall.

    1. Za války se konfiskovaly nejen kostelní zvony, ale taky třeba mosazné hmoždíře, protože byla mosaz potřebná na výrobu munice. Tehdy lidem úřady měnily jejich mosazné za železné. No tak dneska budou uvědomělí občané odevzdávat bavlněné prádlo. A dostanou za něj silonové.
      Nebo budou holt chodit naostro.😁

      1. Re: Jirka II.

        Zvony se nedělají z mosazi, nýbrž z tzv. zvonoviny, neboli z bronzu. A to nikoli z ledajakého, nýbrž z takového, jehož poměr mědi a cínu je vyzkoušen praxí v délce stovek, až tisíců let.
        Ale jinak máte pravdu. Ty zvony se opravdu rekvírovaly. Vždycky…

      2. Usak nebyl ve valce a kricel ze je mirumilovnej a do zadny nepude , ale ukrad vsem lidem zlato ,v 1934.
        A voni mu i presto verili..

    2. Peking už dodávky omezil, protože ta speciální bavlna pro správnou nitrocelulózu se pěstuje v Sin-ťiangu a přeci nemohou na demokratický západ vyvážet produkty pěstované Ujgurskými otroky, že.
      Anebo čekají, až se zvedne cena.
      A možná se i dohodli s Putinem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *