12 června, 2024

Cena elektřiny

Neustále čteme o stále rostoucích cenách elektřiny, a jak to ovlivňují problémy jaderných elektráren ve Francii, či cena plynu z Ruska spalovanému v německých paroplynových elektrárnách, což je přechodný stupeň k plné soběstačnosti Německa při plnění Green Dealu.
Myslím si, že jednou za 100 let se Němci zblázní a Evropě nadělí novou ideologii, ze které se potom všichni těžce vzpamatovávají. Nejdříve Marx s Engelsem. Pak Hitler a nacisté. Nyní Green Deal. Samozřejmě podmínky i příčiny vzniku nejsou stejné, jen ty dopady jsou vždy dramatické, a to nejlépe dopadají Marx s Engelsem.
O elektřině píší odborníci sáhodlouhé studie, např. zde https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/otazky-a-odpovedi-k-trhu-s-elektrinou/r~1f43036822da11ed8b4e0cc47ab5f122/v~sl:c8de24fa149768e03d33bd130bfaa723/
Ale nějak všichni krouží okolo základní otázky, proč vůbec ČR musí stanovovat cenu elektřiny zrovna na burze v Lipsku?
Odpověď se nedočteme nikde, tak zde napíši jednu možnost, o které si myslím, že je nejpravděpodobnější. A klidně ji můžete doplnit či vyvrátit v diskuzi.

Ta odpověď je, protože elektřina z ČR zlevňuje díky nákladům a množství cenu elektřiny pro německé podniky i domácnosti. A rozdíl zaplatí obyvatelé ČR z českých platů.

Vidíte to jinak? Není jediný důvod, právní ani jiný, aby Poslanecká sněmovna nevydala zákon, že se cena elektřiny stanovuje na pražské burze, kam budou mít přístup jen společnosti se sídlem v ČR a akreditované k obchodování s elektřinou. ČEZ a jiní mohou přebytky prodávat klidně na burze v Lipsku.

Další možností je, že vláda rozhodne prodávat objem 70% vyrobené elektřiny za pevně stanovenou cenu a zřekne se dividend ve prospěch minoritních akcionářů, kterým umožní zbylých 30% vyrobené elektřiny prodat na burze v Praze nebo Lipsku a získat z toho zisk. Nebo dát minoritním akcionářům nabídku vyplácení dividend naturální formou, tedy nějakým objemem elektřiny za nulovou cenu místo dividendy. A nechť ji akcionář spotřebuje nebo prodá sám.
Vláda ČR se v rámci panevropské jednoty a v zájmu hlubší integrace zřekla možnosti stanovit cenu elektřiny sama. Tím nadlouho zdiskredituje všechny, kdo budou toužit po větší integraci EU.
Green Deal nám končí obrovským krachem i v Německu.
A obyvatelé ČR zase všechno zaplatí a zase si utáhnou opasky. Pokud budou mít vůbec z čeho zaplatit a co utáhnout.

96 thoughts on “Cena elektřiny

 1. Zcinaji vyplouvat detaily toho nahleho bulharskeho prozreni.
  Vypada to, ze jim jde predevsim o gosiky.

  The minister stressed: “We are only talking about the old contract; we will not re-sign or negotiate a new contract.”

  Chteji jet podle stare smlouvy a uz predem vyhrozuji, ze se nic noveho vyjednavat nebude.

 2. Revolucionář v ODS a jeho fialový idiot ?
  ———————————————————

  “ Situace je podle Blažka skutečně alarmující. „Nemuselo dojít pouze k pádu jedné vlády, ale mohlo by dojít k něčemu, čeho se vám nejvíc, a to tady schválně dramaticky nazvu něco jako revoluce a zdaleka ne u nás,“ obává se.

  Za jeho projev mu nejvíce tleskalo opoziční hnutí ANO.
  —-
  Program Blažkovy ODS.
  Zase už nové, lepší !:
  A s dělníky ruku v ruce prapory revoluce před elektroměry rozvinem ! !!

  Opoziční hnutí ANO už rozhodlo, že i s pomocí SPD vyvolá ve Sněmovně hlasování o vyslovení nedůvěry koaličnímu kabinetu Petra Fialy (ODS). Podle Blažka je to ale bezpředmětné. „Pokud vláda nevyřeší krizi v energetice, stejně tady dlouho nebude,“ poznamenal .

  Schillerová pokládá Blažkův projev za konstruktivní a věcný, podle ní ale měl takto vystoupit premiér nebo některý z ekonomických ministrů. „Jestli vaše slova byla míněna vážně, já je beru, ale musí také tento hlas zaznít na vládě a musíte být schopen jej prosadit,“ řekla.

  „Blažek byl zřejmě u Bimba.
  ‚Pavle, dával jsem tomu idiotovi půl roku šanci. Ale jestli chceš být ve vládě, tak už ho sundej.‘ – ‚Jistě, pane prezidente‘,“ okomentoval celou věc na sociálních sítích šéf MF Dnes Jaroslav Plesl.“
  ———————–
  Program Blažkovy ODS. ….Zase už nové, lepší !:

  A s dělníky ruku v ruce prapory revoluce před elektroměry rozvinem ! !!

  1. To a jihočeský hejtman znamená blízký konec Fiallah koalice a pravděpodobný vznik koalice ANO – ODS.

   Vsadíte se?

 3. „USA nebudou schopny nahradit ruský uran – úředník

  Washington zvažuje zákaz ruského jaderného paliva, protože Moskva „již není důvěryhodným zdrojem“, tvrdí úředníci

  USA nebudou schopny nahradit ruský uran v případě zákazu jeho dovozu, varovala náměstkyně ministra energetiky Kathryn Huffová a uvedla, že Washington musí rozvíjet možnosti obohacování uranu na domácím území.

  „Celosvětově není dostatek kapacit, které by tuto mezeru nahradily z důvěryhodných zdrojů,“ řekla Huffová ve středu listu Washington Examiner a dodala, že je odpovědností USA „podporovat a motivovat tuto schopnost obohacování a konverze“ na americké půdě.

  Huff listu Examiner řekl, že závislost USA na uranu z Ruska představuje jedinečné riziko pro energetickou bezpečnost a národní bezpečnost, a poznamenal, že Rusko stále poskytuje přibližně 20 % nízko obohaceného uranu ve stávajících amerických reaktorech.

  „Máme největší jadernou flotilu na světě a v současné době nejsme schopni zajistit palivo pro všechny naše reaktory,“ řekla a prohlásila, že Rusko „již není důvěryhodným zdrojem našeho paliva a my zde musíme najít alternativy a vybudovat tento dodavatelský řetězec.““

  https://www.rt.com/news/561622-russian-uranium-us-imports/

  1. Ruské obohacování uranu ochotně nahradí vyspělý iránský jaderný průmysl, opožděné USA se nemusí bát, že ho nebude mít odkud dovážet.

   1. Nechci si predstavit ,kdyby v CR ,se nasel plyn, ropa, zlato a jiny ,co napr. ma Rusko.
    Co maji jinde.
    Mam skoro jistotu ,ze by CR dopadalo podobne..Kdyz.
    Mit hovno a k tomu holou prdel ,je taky vyhoda.
    Kde nic neni ,ani cert nebere.

 4. Žádný strach z růstu cen elektřiny a plynu. Ona je neviditelná ruka trhu zase srovná. Až podniky budou na huntě, až lidem odpojí elektro a další měry pro neplacení faktur, poklesne výrazně poptávka a všeho bude dostatek a za nízké ceny. Takže jen houšť a větší kapky.

    1. A s případnou tužší zimou bude pod mosty bujet tvorba nových „silných ročníků“, pravděpodobně i s dostatečně rozmanitou genealogií – možná dokonce vyhlásí i nové údernické hnutí: To bohdá nebude, aby Čechy v budoucnu nepatřily Čechům!.

     Jestli tohle je záměr eskalace situace s cenami energií, je to pro budoucnost nedocenitelná investice…

  1. Část ODS si zřejmě začíná připravovat půdu na možnou koalici s ANO po předčasném pádu vlády na podzim, který nejspíš přijde nejpozději po podzimních volbách. Drtivá porážka pětikolky v komunálních volbách povede k Fialově pádu z postu předsedy strany. Takže si nemyslím, že by hlavním motivem bylo náhlé prozření a starost o občany. Spíš opět možnost dostat se ke korytům.

   1. Celkem by mě zajímalo, jak tento veletoč vysvětlí svým voličům. Znám případy voličů 5-tikolky, kteří si připíjeli na zdraví, že Babiš byl odejit … a teď by si měli připít, že je zpět? Ha, ha …

    1. Svým voličům? Lehce !
     hcete se i po volbách s námi podílet na úspěšném rozkrádání zbytků této země? Tak do voleb vydržte ty naše žvásty, , my pak zase otočíme!

   2. Krysy se pokoušejí převléci za krysaře.
    Jestli chce Babiš spáchat definitivní politickou sebevraždu, ať s nimi jde do koalice.

 5. Napoprvé to neprošlo.Cena elektřiny pro domácnosti v Německu: Dnes ještě 27.29 cent/kWh .Od října 37.31 kWh. (Laupheim B/W )

 6. Povídání Lukáše Kovandy z Trinity k možnostem snížení ceny elektřiny:

  1. Fialova vláda by mohla vyjednat zastropování cen emisních povolenek. Může tak učinit v tandemu se Španělskem, které už o zastropování cen Brusel žádá. Dokonce by šlo obchodování s povolenkami zcela pozastavit. To proto, že roli povolenek nyní převzala válka, která zdražuje fosilní energie, zatímco relativně zvýhodňuje jadernou a zelenou energii. V jejich případě totiž EU není závislá na Rusku, na rozdíl od fosilní energie, vyráběné z plynu, uhlí či ropného produktu mazutu. V tuto chvíli povolenky nemají žádný svébytný smysl, pouze ještě zvyšují již také extrémně drahé ceny energií. A mimochodem tím pádem také zvyšují ziskovost ČEZ. Pozastavení obchodování s povolenkami by dlouhodobě snížilo cenu velkoobchodní elektřiny až o dvacet procent.

  2. Česká vláda by mohla snížit cenu elektřiny také tak, že by postupovala po vzoru Francie. Tamní „ČEZ“, polostátní podnik EdF, musí podstatnou část své jaderné elektřiny prodávat dodavatelům pro francouzské firmy a domácnosti za státem nařízenou cenu, která je zpravidla výrazně nižší než cena tržní. Teprve zbytek může prodat za cenu tržní. Fialova vláda by tak mohla „po francouzsku“ nařídit ČEZu, aby prodával část své jaderné elektřiny za regulovanou cenu, například za cenu odpovídající průměru let 2015 až 2019. Jaderná elektřina není zatížena povolenkami, ani rostoucí cenou uhlí či plynu, takže by se tak vlastně jen snížily obrovské marže ČEZ, které nyní má v rámci produkce své jaderné elektřiny. Teprve zbytek by pak ČEZ prodával za tržní, burzovní cenu. Je ale pravda ta, že s tímto řešením by měli problém menšinoví akcionáři ČEZ, neboť snížení marže ČEZ snižuje jeho ziskovost, tedy i zisk v přepočtu na akcii a potenciálně dividendu.

  3. Současný český kabinet může také ČEZ rozdělit a stoprocentně pod sebe získat tu jeho část, která má v gesci cenotvorbu, distribuci elektřiny a jadernou energetiku. Stát by to vyšlo na zhruba 250 miliard korun, ale pak by měl plnou kontrolu nad cenou elektřiny a mohl by ji zastropovat, aniž by narážel na odpor menšinových akcionářů. S dělením ČEZ by totiž podle všeho menšinoví akcionáři akcionáři souhlasili. Nechtějí totiž, aby ČEZ stavěl jaderné bloky bez garance státu. Jenže nové jaderné bloky nutně potřebujeme. A když už by měl stát dávat garance, ať tedy pod sebe převezme celou jadernou energetiku ČEZ. Druhá část ČEZ, sestávající třeba ze stávající divize obnovitelných zdrojů a dalších, by se obchodovala na burze, jako se tam nyní obchoduje celý ČEZ, a byla by polostátní, časem třeba i z větší části soukromá. Postátnění jedné části ČEZ ovšem předpokládá vytěsnění části menšinových akcionářů. Je to citlivá věc. A stát by musel zvolit postup dojednaný právě s minoritáři, aby jej pak nečekala lavina žalob a soudních pří. Ale sami menšinoví akcionáři navrhují postupy, jak ČEZ rozdělit, aniž by se cítili poškozeni.

  1. „Francouzská elektřina pro následující rok se v pátek vyšplhala nad 1 000 eur (1 000 dolarů), což je poslední rekord v rallye, ve které cena elektřiny vzrostla za poslední rok více než 10krát.“ Nadšená zpráva z ruského webu.

   Takže teď nevím, co myslel Kovanda s tou EdF. Ale fakt je, že 700 EUR/MWh je už burzovní cena.

   Ještě nedávno jsem měl barák, ve kterém jsem topil uhlím, ale v přechodném období elektřinou 54d.
   Tehdy jsem se vešel do 40 tis. za elektřinu se vším všudy (cca 2,80 Kč/kWh). Při zachování tohoto režimu a těchto cenách by mě elektřina stála o 200 tis. více (tj. cca 2000 lahví Bohemia Sekt ročně při starých cenách). Já bych snad musel přestat pít.

   Ale už nyní ČEZ vystavuje ceníky kolem 8,50 Kč/kWh, pro věrné odběratele do 5 Kč/kWh (takže by to bylo jen asi 300 lahví, to je zhruba jen o 1 denně méně – to de, ne?).

 7. Věrný svému jménu se hloupe ptám, když ČEZ prodává elektřinu přes burzu a cena na burze trhá rekordy, kde končí všechny ty tržby za prodanou energií? Jde to do zisku CEZu, o který se pak sábnou akcionáři, nebo je to s tou burzou složitější?

  1. CEZ (udajne) vetsinu sve produkce davno prodal. Hodne dopredu.
   Neco asi koncovym zakaznikum, neco obchodnikum. Tem obchodnikum se ted budou asi davat ruzne modni nalepky, treba jako spekulant, ale to je v podstate kazdy obchodnik.
   Takze zbyva otazka, kdo jsou ti obchodnici, kteri maji z CEZu nakoupeno za levno a ted prodavaji spotrebitelum za draho.
   Proslycha se o americkych a nemeckych fondech, nebo jdou drby, ze se jedna o firmy velmi provazane z CEZem, ktery takhle vydelava za oponou, nebo nasi kluci, kteri spolu mluvi a taky s CEZem, vydelavaji za oponou. Naprimo to delat nejde, protoze by nezduvodnili drahe prodeje v Cechach.
   Jinak bych se osobne divil, kdyby si u tehle zlate zily nesmocili panove ze City, pak taky zaslouzili obcane Izraele, nebo Cinsti obchodnici ze Singapuru a Hongkongu.

   V obchodech s povolenkami jedou vsichni vyse jmenovani.

 8. Čekal jsem, že někdo si všimne véélmi zajímavého článku ze servru Michal a Petr. No nic tak to musím pustit já.
  V Česku letí vládou šířená fáma, že za drahou elektřinou a plynem stojí Putin. Budete ale velmi překvapeni – samotní Němci se rozčilují, že mají drahou elektřinu a plyn, protože se musí letos v létě, na příkaz Bruselu, vyrábět mnohem více elektřiny z plynu – o 13,5% více než v roce 2021! Proč – protože vývoz Německé elektřiny do Francie a Švýcarska z nařízení Bruselu stoupnul o 600%! Brusel, tak před pár týdny nařídil Čechům snížit spotřebu plynu, a Němcům zvýšit spotřebu plynu na výrobu elektřiny a posílat ji do Francie. Vznikla tak pikantní situace – Přední česká novinářka – analytička zveřejnila, že Česko prodává všechnu svoji elektřinu do Německa za 40 EUR za MWh, a kupuje ji zpět za 300 až 700 EUR, a rozčilovala se, že Francouzi jenom prodávají na Německou burzu přebytky své elektřiny a doma si ji prodávají za 42 EUR. Jenže Zlámalová neměla nejnovější německá data, a podle nich museli Němci jen v červenci letošního roku vyrobit z plynu navíc 4 036 gigawatthodin elektřiny, a prodat ji Francouzům. Tok elektřiny je tedy jasný – Česko dodává všechnu svoji elektřinu do Německa za 40 EUR, a kupuje jí část zpět za 300 až 700 EUR. Francouzi ale kupují v Německu navíc vyrobenou elektřinu z plynu, a ta je nejdražší, ale prodávají jí doma jen za 42 EUR! Celý tenhle Bruselský podvod se evidentně financuje z cen elektřiny českým spotřebitelům. Takhle vypadá Mnichovská elektrická dohoda 2022! Češi jsou olupováni a Francouzi mají levnou elektřinu!

  https://www.michalapetr.com/mip-108-mnichovska-elektricka-dohoda-2022-bombasticke-odhaleni-kam-mizi-na-prikaz-bruselu-levna-ceska-elektrina/

  Možná zdejší analytik J.M. alias Gogo bude shopen vyanálizovat, že je to blud. Anebo ne?

 9. Malicko OT k plynu a Gazpromu.
  Ted jsem narazil na jeden velmi zajimavy clanek ohledne Gazpromu a dodavek do Holandska.

  https://www.rt.com/news/561581-hague-requests-eu-exemption-russian-gas/

  Zajimave informace:
  1/ Gazprom ma separatni smlouvy s radou mest nebo oblasti. Do dneska jsem si myslel, ze Cechy jsou diky objemu pro Gazprom nezajimavi. Neni to pravda.
  Jedno z tech mest (Haag) zada o vyjimky ze sankci, nebot nesehnali nahradniho dodavatele plynu…
  (na zacatku jsem si mylel, ze si nejaky srandista dela prdel, ale ono to vypada vazne. Asi si tam pani soudci mysli, ze jsou neco vic)

  2/ Holandsko bylo jednim z nejvetsich propagatoru protiruskych sankci na plyn a ropu a uhli. Hlavne diky tomu, ze maji plyn vlastni, a ted najednou nemaji ani sami pro sebe? Nebo je ten jejich drahy a oni pocitaji grosiky?

  3/ Pro Cechy to ma jeste jednu zvlastni rovinu: Sikela, Fiala a vlastne vsichni se vychloubaji, jak vyresili plyn na zimu zajistenim kapacity v Holandskem terminalu na prijem LNG. O plynu uz nikdo nic nerika, ale pry existune hodne producentu a je z ceho vybirat…
  Opravdu je to tak, ze mame zarizeny plyn pres Holandsko, kdyz sami Holandani priznavaji, ze nemaji, a zebraji o vyjimky?

  ps. pokud nekdo mate kontakt na Vlka, tak mu to poslete, on tyhle veci rad sbira.

  1. Tohle je velmi slozita situace: Pokud bude Putin asertivni a doda plyn okamzite, jakmile se nekde najde skulina a zajemce, pak ho EU muze vodit za nos do nekonecna. A bude k tomu pritvrzovat sankce a zabavovat rusky majetek. A k tomu delat svoji zelenou politiku s tim, ze kdyz nekde vznikne problem, vystavi vyjimku, brnkne Putinovi a ten okamzite doda.
   Anebo maji Rusove cervenou linii? Kde asi? Ted se uvazuje, ze jim seberou i turisticka viza. Uz tak jsou obcane druhe kategorie, majetky maji zabavene a sankce na krku, dalsim krokem muze byt uz jen otevreny konflikt.
   Se Zapadem je problem v tom, ze kdyz neni jeste uplne KO, dokaze se vzdycky otrepat a pokracovat ve sve stare, sebeznicujici politice. Anglosasove tohle reflektuji a proto treba temer znehybnili Nemecko. Meli zkusenost z Versailles, kdy dostali Nemce do stavu svrabu a nestovic, ale pak stacilo jen trosku povolit sevreni a Nemecko opet vyrostlo, behem nekolika roku. Po druhe valce uz tuhle chybu neudelali, poucili se. Nepochybuji o tom, ze Putin tohle vi a proto se ptam: proc je pro nej vyhodnejsi lavirovat, kdyz to vuci Zapadu neni produktivni politika?

 10. Zatím jako by se nic nedělo. Třebaže se děje. Když se nic nedělo, statisícové demonstrace „přesýpacích hodinářů“ na náměstích. Jen proti Babišovi, jen proto, že je „estébák“ a kvůli Čapímu hnízdu a mizerným padesáti milionům malé domů skrze za tím účelem odštěpenou samostatnou firmu. Zkontrolovaných, odsouhlasených… nakonec i vrácených. Naproti tomu za nynější vlády, třebaže na tom má vznamný podíl předešlá vláda i vlády předchozí, jde o stamiliardy. Inflace nebývale ničí úspory pracovitých a odpovědných. Jejich investice jsou v ohrožení, aby jako výpalné byly „pravicovou“ vládou z aúčasti ODS kdysi vybízející právě k oné odpovědnosti, přerozděleny jako výpalné ve prospěch líných a prožírajících. Hrozí bída, hlad a zima. I válka. Leč žádné statisícové či větší demonstrace nejsou.
  Klid před bouří?

  1. Doufám.
   Ale pořád není nouze ani zima…
   A tak vlci jen vyjí v lese. A tak to zůstane, dokud nenastane chlad a hlad.
   A první sebeobrana věrchušky (poté, že za to může Babiš a Putin) bude, že jsou tady keťasi, kteří si levně nakoupili a teď draze prodávají. Zapomínají, že tohle je princip obchodu.
   Nebylo by fér se sázet, vyhrál bych to s jistotou.

 11. Když se takhle obchoduje na burze: nabídka-poptávka určují cenu.
  Jak dlouho to bude trvat než ČEZ zjistí že když jeden blok Temelína vypne, tak spotová cena elektřiny vzroste a ty co nechá běžet mu vynahradí zisk z vypnutého bloku?
  Nenavádím, jen se ptám.
  … v Texasu to takle loni v zime udělali.

 12. A další aktualizace:
  https://vtm.zive.cz/clanky/nemecky-ministr-hospodarstvi-vyloucil-moznost-prodlouzeni-zivotnosti-tri-jadernych-elektraren/sc-870-a-217992/default.aspx

  Že já o tom blackoutu vůbec psal?!, vypadá to, že se Apoštola Apokalypsy snažím překonat, dyk já to asi přivolávám.
  Pro odlehčení:

  Keď začne apokalypsa, je dobré vedieť že:
  mäso veganov a vegetariánov
  je z chovov vo voľnom výbehu,
  krmených čistou rastlinnou stravou,
  prosté priemyslových antibiotík a rastových hormónov.

  1. To nevypnutí se tady už probíralo. V podstatě to je tak, že pokud padne rozhodnutí, že se ukončuje činnost jaderné elektrárny, pak nastupují operace, které nelze od nějakého okamžiku vzíti zpět. Asi nejviditelnější je neobjednání palivových tyčí – ty nebývají skladem, dělají se dopředu a to přesně podle specifikace daného reaktoru. Těch činností bude určitě více – zkrátka 4 měsíce před plánovaným ukončením už nelze procesy zastavit a říct: „sorry, my se spletli“.
   Ukončení JE v Německu je jistota. Začínám si i myslet, že důvodem proč to Mutti prosadila, byl její odhad budoucí situace – Německo bude mít na výběr buď zavřít průmysl nebo otevřít NS-2. Možná neodhadla ten press, ale začínám si myslet, že uvažovala takto vsadila na nutnost otevření NS-2. Možná se to časem dozvíme, jak to bylo.

   1. Myslíte, že v „demokratických“ zemích, kde nová vláda zeusi plány vlády staré, je možné dlouholeté plánování? A utajení?

    1. No právě, tohle její rozhodnutí zrušit nová vláda nemůže. Nová vláda bude asi stát před volbou – pohřbít hospodářství nebo otevřít NS-2 … a časem se budou připomínat zásluhy za vybudování … že byl zachráněn německý průmysl …

 13. Marx s Englsem, žádnou paseku nenadělovali, naopak, pokud by si komunisté Marxovo učení o kapitalismu vzali k srdci a jednali podle toho, tak jsme tam, kde Čína dnes.
  Ale chápu, že lidé to nechtějí slyšet. Nikdo nechce mít pocit, že naletěl.

 14. To je pořád samá elektřina, ale co voda? Jak to, že ta nikoho nezajímá? Spolu s příznivci této vlády nechápu, jak je možné, že ještě neprodáváme vodu na kodaňské burze (Kodaň má údajně nejdražší vodu v Evropě). Považuji to za vážné narušení volného trhu. Proč bychom tady měli mít ceny okrádající španělské a francouzské akcionáře? Pojďme s naší vodou na kodaňskou burzu a hned ji budem mít několikanásobně dražší! Že ji tam pak nebudeme schopni v potřebném množství dodat? To přece vůbec nevadí, pár cisteren z našich přebytků bychom určitě vyvézt zvládli, jsme vodárenská velmoc. Elektřiny taky fyzicky umíme vyvézt jen 20 %, ČEZ v Lipsku nabízí komoditu, kterou z drtivé většiny neumí jinde než u nás dodat. A jak si ji tam všichni radostně a dobrovolně a hlavně za tržní ceny kupujeme! Vláda nás ujišťuje, že je to super a jinak to ani nejde, tak nebuďme komunisti a pojďme pořádně šlápnout i do té vody. Jinak to bude znamenat ve srovnání s akcionáři ČEZu opravdu zrůdnou diskriminaci francouzských a španělských majitelů našeho vodárenství. Jak k tomu ti chudáci přijdou? Myslím, že stát by se měl na kodaňskou burzu s vodou protlačit za jakoukoliv cenu, voda je ještě důležitější než elektřina, kterou jsme na lipské burze udrželi za 74 mld. Tak aspoň 100 mld. bych tam ze státního poslal jako záruku, aby viděli, že to myslíme vážně a opravdu moc o to stojíme. Pošlete to Síkelovi, ať na tom okamžitě začne makat, jinak bude čelit hněvu davu znechuceného dumpingovými cenami vody, které vůbec nedrží krok s trendy volného trhu životně důležitých komodit.

 15. OT KONEČNĚ NORMÁLNÍ ČLOVĚK!!!

  Asi před hodinou jsem poslouchal v Rádiožurnálu, co údajně řekl Kuba, takto hejtman v Budějkách.
  Dal přesný návod tupcům a uplaceným hovadům ve vládě, jak to udělat, abychom měli levnou alesspoň elektřinu.
  Otázkou je, jestli ho vládní sebranka raději nevykopne ze strany.

 16. Nechceme Tchernobyl. Stop Temelin! Stop Dukovany! Stop uhlí! Stop plyn! Stop všechno! Stop lidi!
  Jihočeské matky reinkarnujte se! Rakouští zemědělci zablokujte svými traktory hranice s Tcheskem!

   1. Momentálně vychází cena elektřiny na upečení 1 kachny pomalu na cenu 1 kachny (trouba 3,2 kW, 5h pečení, 18,4 Kč/kWh = 294 Kč). Kachna z Tesca kolem 160Kč/kg, váha 2 kg = 320 Kč, Rohlík.cz již 299 kč/kg.

    Dovolil jsem si zjednodušit výpočet o to, že trouba neběží na plný výkon celou dobu, zase je to trouba o nejmenším nominálním příkonu co je na trhu, pokud vím(?).
    Ale asi pečenou kachničku nebudete jíst bez vařených knedlíků, zelí (nezmiňuji vhodnost dobře vychlazeného chmelového digestiva). Ty také nejspíš dopravíte domů nějakým uhlovodík spalujícím dopravním prostředkem a ne zadarmo na kole…
    Bum, a rodinný nedělní oběd byť doma již atakuje 1000 Kč.

    1. Změřeno mám, že trouba spotřebuje za hodinu pečení (mimo úvodního roztopení na teplotu) cca 0,8kWh.
     Na druhou stranu – vašich 18,4Kč/kWh je velmi optimistických, aktuální cena včetně DPH a distribuce je 25Kč/kWh.
     V každém případě ta kachna pečením poněkud zhořkne…

     1. Před časem jsem si pořídil benzínovou elektrocentrálu, cca 2kW. Záměrem bylo, abych nemusel vybírat žumpu kýblama, když bude blackout.

      Vyrobí zhruba 1kWh za 1/2 litru benzínu. Což při současných cenách benzínu cca 40Kč/l vychází laciněji, než těch vašich (státních) 25Kč/kWh

      Ve snu by mě nenapadlo, že se dožiju situace, kdy bude elektřina z benzínové elektrocentrály lacinější, než distribuční.

      Ale smrdí a hlučí.

      Závěr: Kachny péci ve sporáku na dřevo.

      PS: Pro čtenáře mé ujištění: Co si vyrobím, to si spotřebuji. Přes lipskou burzu prodávat nebudu.

      1. jo jo, podobně jsem již před lety pořídil kopii elektrocentrály od Hondy (Kiporg, 2 KWmax, 1,6 nominál).
       Dále benzín z Polska za 35Kč/L v sudech od http://www.obalcentrum.cz (PLECHOVÝ SUD 60L KOMBI SE ZÁTKOU NA KAPALINY, UZÁVĚR 2“ RAL 5010 PE VLOŽKA UN, KOVOVÝ SUD (SI105)) a samonabíjecí kulovnici.
       Blackout v Polovidlákově bude nepředstavitelné peklo. Nejprve lidé nadávali, že Polovidlákov nemá plyn a platili 50-60tisíc Kč/rok za elektřinu (+mají hypotéky s končícími fixacemi), nyní budou platit plusmínus 500.000 kč za elektřinu a rok?.
       Ale jestli Němci a i Rakušani (nově nezapnuli nějakou fosilní elektrárnu, byť už ani Zelení nebyli proti) a způsobí blackout, pak Bůh s námi.

     2. Jistě, dopustil jsem se řady zjednodušení, ale to tam uvádím.
      Co s tím dělat? Péct jenom za chladného počasí a přitápět si tak v bytě, a ve vyhřádé troubě upéct ještě něco dalšího. Teplo je „podřadný“ druh energie, ale je bez něj zima 😀

 17. Nejsem ekonom, ani právník, ale čistě teoreticky:
  KDYBY vláda CHTĚLA, může navrhnout (a PS schválit) zákon, kterým by uvalila na ČEZ daň přesně odpovídající výši vyplácené dividendy? Dividenda by byla nulová, protože by již ČEZ neměl zisk, z kterého by ji vyplácel. Problém s minoritními akcionáři by byl solved, cena akcií na burze by šla dolů, protože kdo by dlouhodobě držel akcii, ze které už nikdy žádná dividenda nebude a akcie by případně mohl stát odkupovat?
  V čem je úvaha chybná?

  1. Nelze uvalit daň ve výši dividendy, ta je % čistého zisku, šlo by danit 100% dividendy, nebo zisk. Obojí by se na finančních trzích zajisté setkalo s velkým „nadšením“, je třeba si uvědomit, že stát jede na dluh a tak je na finančním trhu velmi závislý a poštvat ho proti sobě kvůli pár miliardám nemá smysl (70% dividend stejně bere stát a z těch 30% si bere daň, takže mezi minoritu rozdá 25%). Je to jen gesto pro voliče, kteří by z těch peněz nakonec pravděpodobně neviděli ani haléř.

   1. Re: ČEZ

    Takže vláda se raději zbaví všech neproduktivních a tělesně slabších kusů.

    Naprosto ideální řešení. Požádejte si o Nobelovu cenu za skvělou práci s počtem přebytečných kusů na Zeměkouli.

  2. @feliz

   No fuj, takhle se muze chovat Putin ke Gazpromu, a ne US kontrolovany, ukrajinsky signalizujici, poskok v nemeckych sluzbach …

  3. Nejde, viz smlouvy o zamezení dvojího zdanění, které by byly napadány tak dlouho, až by se našel rozhodčí soud, který by ČR odsoudil k náhradě platby. Ovšem ČEZ ovládaný vládou může vyhlásit a odhlasovat jinou věc, že dividendy nebude vyplácet žádné a místo nich bude vytvářet rezervy následujících např. 5 let. Pak by stačilo jen minoritním akcionářům nabídnout odkup akcií. Zahraniční fondy by se stáhly a se zbytkem akcionářů už by se vláda na ceně elektřiny domluvila.

   1. Coby akcionářka ČEZu (z první vlny kuponové privatizace, kdy v posledním kole bylo k mání hodně jejich akcií za málo bodů, bo o ně nebyl zájem) situaci dlouhodobě sleduji. Dohadování o tom, kdo bude platit dostavbu bloků atomových elektráren, zda stát nebo ČEZ. Vedly se řeči o tom, co navrhujete, že se bude vyplácet minimální dividenda a budou se v ČEZ vytvářet rezervy na stavbu. Nijak významně se to nikdy nerealizovalo, bo dividendy od ČEZu jsou příjmem státního rozpočtu a žádná vláda se jich nechtěla vzdát, a to se jich za tu dobu, co se o dostavbě hovoří, vystřídalo hodně. Každý ministr financí chtěl co nejmenší schodek, aby byl za dobrého. Takže vysáli maximum co šlo. My, malí akcionáři, jsme se s tím svezli. Pochybuji, že by se našel ministr, který by oželel příjem státního rozpočtu v desítkách miliard, za rok 2022 možná ve stovkách miliard.
    PS.: Pro ty, co by chtěli závidět – má průměrná roční dividenda je pod 2000 Kč, takže to opravdu není důvod k závisti.

    1. Když hrozí lidé v ulicích, leckterý ministr svůj názor na schodek státního rozpočtu přehodnotí. Bez levné energie náš průmysl, zemědělství i domácnosti a služby zkrachují.

 18. Ovšem na druhou stranu, máme vládu sestavenou na základě výsledku svobodných demokratických voleb, ve kterých občané hlasovali stejně odpovědně jako spravují své soukromé záležitosti.
  Vše je v nejlepším pořádku. Komu se to nelíbí, je nepřítelem svobody, demokracie, lidských práv a prosperity.

  Papír plasty!

 19. Díky Gerde.

  Ale, obávám se, (a omlouvám, dnes mám zase učitelskou 🙃) že v tomto případě potřebujeme určit časovou posloupnost událostí. Ono klasické, co bylo dříve, slepice nebo vejce?
  Pokud si chceme odpovědět na otázku, PROČ? naše země prodává a kupuje naši elektřinu přes Lipskou burzu?!

  Máte naprosto správný postřeh 👍
  „Ta odpověď je, protože elektřina z ČR zlevňuje díky nákladům a množství cenu elektřiny pro německé podniky i domácnosti. A rozdíl zaplatí obyvatelé ČR z českých platů.“
  Ale to je zdůvodnění PROČ O TO STOJÍ NĚMCI!
  Není to zdůvodnění, proč to toleruje a dokonce podporuje, ČESKÁ VLÁDA?
  Když je to proti životním zájmům České republiky a proti jejím občanům!

  Takže proč???
  Troufnu si tvrdit, že na tomto webu, to ze čtenářů nikdo neví.
  Můžeme jen, dle klasika, „tušit stíny, tušit souvislosti“.

  Co tuším já?
  Korupce. Pro pár lidí hodně vysoko. To je pravděpodobnost, rovnající se téměř jistotě.
  A pravděpodobně ve spojení s nátlakem a vydíráním. Typu, budete nám dotovat elektřinu a my nepřesuneme Wolkswagen do Číny. Nebo prozaické, mám na vás materiály, půjdete mi na ruku, nebo…

  O té integraci s Německem a EU, máte zase pravdu.
  Ale že by byli zase tak aktivní naší politici? Ne. Fiala brojil proti EU, ještě před pár lety. I když právě teď dokonale otočil.
  A Piráti, jediní, kteří by omezili elektřinu z čistě ideových důvodů, jsou ve vládě až dnes a ve sněmovně mají nepatrně hlasů. Lipská burza se zpunktovala dávno předtím.

  Prostě nevíme.
  Jasněji do problému by nejspíše vnesly detailní informace o akcionářích ČEZu.
  A detailní znalosti financování volební kampaně ODS a malých domů pro některé jejich funkcionáře. A dalších stran Vlády národní katastrofy. Možná by se tak vysvětlilo i pozadí destruktivního působení Tchajvance Vystrčila, ohledně Číny?
  Dnes, bohužel, můžeme jen hádat…

  1. dexxi,

   elektřina se na lipské burze začala prodávat za vlády Paroubka. Dlouho to nebyl žádný problém, protože chyby v konceptu trhu s elektřinou obsažené, nebyly vidět. Projevily se až nyní. Fiala a B5 situaci nezpůsobili, ale neřeší ji, což je jejich vina. Ale na celé situaci se nepodílela současná vláda sama, byla v tom ČSSD Paroubka, Sobotky, Hamáčka, ODS Topolánka a Nečase, TOP 09 Kalouska a Pekarové, KDU-ČSL, VV, Piráti, ANO Babiše.
   Něco málo na finance do volebních kampaní stranám přiteklo jistě přes několik sponzorů. Ale hlavním důvodem není korupce, ale hloupost českých politiků.

   1. Souhlas.

    Možná, že původně to byla blbost. Ale stejná, jako prodej vodáren, rafinérií a plynárenství, do západních rukou.
    Takže už tehdy zřejmě byla ta blbost lehce podmázlá. Ono se to tak dělalo.
    To, že teď se projevily chyby (pro nás, ne pro ně) na věci nic nemění.

    To, že teď(!) Fialláh nic neřeší, není o hlouposti. Vědí to všichni! A on nedělá nic?! Slováci za daleko nevýhodnější situace zasáhli. O Maďarech nemluvě Poláci. Jen u nás vláda nic.

    Odpověď na to je, kdo jim platil volební kampaň a výpis z účtu na Panenských ostrovech. A kdo je drží pod krkem nejspíše taky.
    Takže podmazaný a nejspíše i vydíraný. Jiná možnost prostě není!

 20. To, že vyrobíme, prodáme a zpátky nakoupíme el. na Lipské burze je mimo jakoukoliv kategorii normálnosti. Je to jasný důkaz, že naše vlády, jsou jen loutkami korporátů a cizáckých zájmů. Že vlády neslouží zájmům občanů této země, ale cizím zájmům. Jinými slovy, že jsou vlastizrádci. Všechny vlády, jen nyní to je lépe vidět.

  1. kdyby bylo třeba doložit tato slova, tak porovnejte ceny mobilních operátorů, zejména dat v ČR vs. zbytek EU.
   Prodali nás. I s ponožkama.

   1. Přesně tak. V Bělorusku mě před 5 lety, měl stál tarif na měsíc s neomezeným voláním a daty, pod 300 Kč.

    A ještě před několika lety, byli u nás největší vejvar, pro zahraniční koncerny, mobilní operátoři.
    A banky. Ty jsou i teď. Orbán zdanil v Maďarsku banky, před několika lety, tuším, jejich finanční operace. Pro na něj štvaly naše noviny už tehdy, před několika lety…

     1. Správně, ten úřad je tady na ochranu monopolních zájmů před konkurencí a dotíravým plebsem. Už jsem to tady psal, jak se věci mají mob. operátory … takže zopakuji.
      Před nějakou dobou vydal ÚS nález, ve kterém definoval lichvu. Ve stručnosti – o lichvu se jedná tehdy, pokud zisk je neúměrný nákladům. A teď – Ostrava vypsala soutěž na dodávku mobilních služeb pro své subjekty. Zvítězil tuším Vodafone, kdy neomezené volání a neomezené SMS byla za 80,- Kč. Šlo přikoupit neomezená data tuším za 30,- Kč. Za těchto podmínek se jednalo o VIP zákazníka, kdy požadavky jsou řešeny přednostně. Podrobné vyúčtování bylo samozřejmostí. Ve stejné době mně tentýž operátor nabízel neomezené volání a neomezené SMS za cca 800,- Kč, VIP klient za těchto podmínek samozřejmě nebudu. Data tuším v nějakém balíčku za 150,- Kč výše podle objemu.
      Takže si to zrekapitulujeme – do soutěže se přihlásili tuším 4 operátoři, ceny byla +/- stejné, rozhodovaly „halíře“. Pokud by někdo podal „dumpingovou“nabídku, pak by toho jistě využila konkurence – z toho lze vyvodit, že těch 80,- Kč pokrývá náklady a musí obsahomat nějaký minimální zisk. Předpokládejme dále – že je to fakt „ořezané“ na maximum a zisk bude pouhá 1 Kč. Pak tady máme 79,- Kč skutečných nákladů a 1,- Kč zisku. Fajn. Ovšem v mém případě to muselo teda být – 79,- Kč skutečné náklady a 721,- Kč zisku. Jsem si naprosto jist, že tohle splňuje definici lichvy podle ÚS … a přesto nikdo nic. Státní zástupce by měl konat z úřední povinnosti, ředitel ČTÚ odvolán a souzen za organizovanou podporu lichvy …
      Ty smlouvy jsou dohledatelné, protože musí být zveřejňovány v rejstříku, ceny dnes se moc neliší – ten „full“ paušál je tuším za 130 nebo 150 Kč, mírně dolů šly ofiko tarify.
      Kupodivu by tohle šlo použít i na cenu naší el. energie – skutečné náklady jsou známe, zbytek je v podstatě ukázková lichva. A pokud se nemýlím, tak to snad děla na ǓS přímo Rychetský, ale tím si nejsem jistý … každopádně by mu to šlo omlátit o hlavu. Když mohou soudci rozhodnout o nezastropování svých platů, mohou rozhodnout i o lichvě s energiemi.

  2. Dovolil bych si jednu malou upravu: naše vlády jsou jejich vlády
   Pokud prijmene tuto teorii, pak jejich (ne)konani se nam jevi mnohem pochopitelnejsi 😉

   1. nu ano, vždyť už se i vžilo označení pro ČR jako 17. spolkové země. Zní to lépe než protektorát, že?

   2. Pohadky o Hloupym Honzovi nebyly hloupy , ani Honza.
    Vzal si uzlik s buchtama a sel za humna.
    Prave tam ,kde se rozhodovalo , co bude tam ,kde byl Hloupej Honza doma.
    Vzdycky rozhodovalo.. A nema to nic spolecnyho s tem vyjmenovanyma..
    CR vlada musi stanovovat zrovna na Burse v Lipsku. Proc?
    Co bude na ty burse zase rozhodnou jiny. Proto .
    Kdyz bursa prijde taky levne . V nekterym baraku se zaridi kancelare..
    Kolonizace si zadnej Marx nevymyslel…Ani Deal ,ani nacisti.
    Vyrobi se elektrina CEZ a doda jinam , aby jinde rostly zisky . Vlada prida jeste astronomicke pujcky ,radsi vic nez min a kdo by chtel znicit zlaty tele.
    A ktery ty puceny miliardy CEZ urcite splati. V tom mam jistotu.
    A ty zisky potom pouziji jini nekde ,na dalsi horsi kolonizaci tech, co ty zisky vytvari a skoro zdarma dodavaji.. Ti plati nejvic a tak dlouho ,az nemuzou zaplatit…
    To je nakonec jedno kde….
    Dulezity je, ze se pres elektrinu hodne a nejvic ukradne .
    Nejradsi maji prijit k hotovymu. Pak se krade a rovnou zadarmo.
    A tam sel ,prave tam Hloupej Honza ,kdyz se chtel mit lip a ve svete zmoudret..
    Vo nejakou zlatku vic nez doma..

    1. Přátelé Češi, to už opravdu nedokážeme psát s diakritikou tedy spisovnou češtinou? To také něco ukazuje.

 21. Možné řešení není technické, ale politické rozhodnutí.
  Na vysvětlení pro blby (mám jich kolem sebe celou řadu), není ta „trojčlenka“ nijak složitá.
  Jaderná energie se vyznačuje vysokými pořizovacími náklady na stavbu elektrárny, ale pak nízkými provozními náklady a tedy i nízkou cenou elektřiny.
  Do českých JE zainvestovali prostřednictvím státního rozpočtu obrovské sumy českoslovenští/čeští občané, odměnou by jim (a jejich potomkům) teď měla být levná elektřina, což se neděje.

  Fakt to není složité. Složitější je odpověď na otázku proč se tak děje a ještě složitější na řešení co s tím. Vlastně – to poslední zase ani tak složité není, ale pozor na oStříže, ten nikdy nespí.

 22. „Zároveň Itálii zní unisono požadavek na oddělení ceny elektřiny od ceny plynu – tedy na zrušení nenáviděné lipské burzy. Pokud Aeronet má pravdu, a ČEZ už prodal veškerou ještě nevyrobenou elektřinu levně na burze – má Fiala kariéru spočítanou – a Češi se drahé elektřiny nezbaví! To by byl největší průser v dějinách Česka. Podivné Fialovo chování k vysokým cenám elektřiny pro Čechy má snad jediné logické možné odůvodnění právě v tom, že Aeronet trefil bingo, a ČEZ už prodal. Modleme se, aby to nebyla pravda.“

  https://www.michalapetr.com/mip-110-nova-valka-na-obzoru-ruska-flotila-zablokovala-jaderske-more-srbsko-a-nato-stahuji-vojska-k-hranicim-kosova/

  1. Tomu bych i věřil, předchůdce současného šéfa taky ukázal, že umí vše jenom ne řídit firmu viz Bulharsko, Albánie atd. A současný šéf mu pomáhal, tedy je stejný „profík“ jako Roman…

   Fakt mě nenapadl tento důvod, že by už někdo předem prodal celý rok, když vidí od minulého roku, že stoupá cena a tím, že prodat později se vyplatí, že by ČEZ vedli až takový nýmandi jsem si nedovedl představit 🙁

  2. Ano, spousta energie je předprodaná, prodává se na 3 roky dopředu, tak jsou dlouhé i nejdelší fixace, takže část byla prodána i v období velmi nízkých cen. A spoustu let to fungovalo ČEZu dobře, taková BE jela naopak a nekupovala dopředu a díky dlouho klesajícím cenám jela jak po másle, až se to loni na podzim zadrhlo.

  3. Čez mohl prodat všechnu elektřinu na burze. Otázka je ale komu. Čez totiž není fyzicky schopen vyvézt všechnu elektřinu. Prostě to nejde, nejsou dráty. A pokud Čez prodává do ČR, tak jde řešit cokoli.
   Stačí pouze chtít a udělat to chytře, abychom neplatili příliš velké kompenzace různým akcionářům.

   1. Akcionáři, ale nejsou zlo. Díky vstupu na burzu mohla třeba Česká zbrojovka koupit legendární Colt.

    Je třeba si uvědomit, proč musel ČEZ zvýšit jištění, je to proto aby při nákupu měl na zaplacení a při prodeji, pokud nedodá, tak mohla burza nakoupit jinde a tím, že cena vzrostla třeba na desetinásobek, tak by stažením ČEZ nepřišel jen o tu původní cenu, ale o novou.

    1. Náš problem je, že neznáme co v těch smlouvách opravdu je.
     Za těch 74mld mohl stát navýšit svůj podíl v Čezu.
     A pokud je pravda, co říká vlk, a věřím, že ano, tak jeho způsob navýšit podíl nad 90% a vyplatit akcionáře se mi zdá docela dobrý.
     Ale ono je to hlavně o tom chtít.

  1. Tak jsem to zkusil , ale pořád nechápu provázání cen plyn x elektřina, k Ládikovi – ropa je také energie a v přepočtech chybí.

 23. Jestli se bude příspěvek kydat , tak poprosím zde přítomné moudré hlavy zda by někdo neráčil vědět proč lpíme na spojení cen za plyn a elektřinu? Hysterický stav trhu s plynem se tím toliko dostal i do trhu s el.

  1. Možná se to zdálo výhodné dřív v klidných časech, kdy byl plyn levný. Teď od toho nedokáží ustoupit.

  2. Re: dols

   Já ráčím všechno a úplně ganc.

   Hlavní a jediný cíl je – vypumpovat z Ojropanů všecky prachy. Úplně a ganc, bo peníze kazí charakter.
   Když někdo zmrzne, nevadí, slabší kusy z kola ven!!!

   Úkol č. dvě:
   Kdo nezmrzne, nebude mít co žrát a taky nebude chodit do školy, bo v zimě bude zima a v létě prázdniny. Jenom do rachoty za pár šušní, aby měl na večerní polívku, tzv bryju. Bryja je jídlo těch nejchudších.

   Za pět roků budem připraveni vyrazit na Moskvu. Za tím účelem nafasujem cepy a sudlice, velitelé čet a rot nafasují historické kalachy ke strašení mužstva.
   A strejda Putin z nás nadělá kočičí granule.

   1. Bryja je řídká kaše z převařeného ovsa bez valné chuti.

    Recept na bryju na ostravsku (bez ovsa):

    Bryja je starým tradičním pokrmem chudých lidí žijících v horách. Hospodyně ráno bryju uvařila, ta pak celý den stála na plotně a byla k dispozici každému, kdo měl hlad.

    4–6 porcí

    1 kg očištěných jablek a hrušek
    krupicový cukr
    mletá skořice
    4 hřebíčky
    200 ml smetany
    2 lžíce hladké mouky

    Hrušky a jablka zbavíme jádřinců a nakrájíme na menší kusy. Vložíme do pánve, podlijeme trochou vody, přidáme cukr, skořici, hřebíčky a přivedeme k varu. Hned vmícháme smetanu s rozkvedlanou moukou, provaříme 20 minut a podáváme.
    https://www.ceskatelevize.cz/porady/10084897100-kluci-v-akci/1137-recepty/835-bryja-z-ostravska/

   2. Kdysi sem navrhoval system Chodi Pesek vokolo..
    Taky dobrej , voni tak nesmej ani cumet zbytecne…
    A co je jim asi tak, do toho..Vo co de.

  3. Němci vyrábí většinu elektřiny pro spotřebu ve špičce, tedy tu nejdražší část, v paroplynových elektrárnách (spojení plynové turbíny s tím, že výstupní plyn předá zbylé odpadní teplo parní turbíně). Takže v případě špičky se spouští zdroje od nejlevnějších na výrobu (a nejrychlejších na nastartování) a postupně se přidávají až ty nejdražší.
   Proto je cena elektřiny navázaná na cenu plynu. Jinak by byla navázaná na cenu uhlí spalovaného v uhelných elektrárnách. Jenže ty si Němci pozavírali při třeštění o Green Dealu a teď je pracně spouští. V dohledné době nedojde k odpojení ceny elektřiny od ceny plynu. Nejde to.

  4. Elektřina je spojená s plynem protože část elektřiny se z plynu vyrábí. Pokud stojí MWh plynu 300€, tak vzhledem k účinnosti plynových elektráren a ceně povolenek stojí elektřina z nich víc než 2x tolik, což je právě těch cca 700€/MWh.
   Cena elektřiny je daná výrobní cenou tzv. závěrného zdroje, což jsou velmi často právě plynové elektrárny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *