Včera se prý konalo hento celoevropské řešení ohledně ukrajinského obilí, u kterého se zatím předpokládá, že bude moci bezcelně do EU až někdy do poloviny příštího roku. Ministr zemědělství Nekula si od jednání slibuje především alibi. A protože v EU zpravidla podělají na co sáhnou, tak bych čekal, že výsledek bude ještě horší než jsme doufali. Já bych je tam nepodceňoval, určitě vymyslí něco, co by normálnímu kapitalistovi ani socialistovi vůbec nenaskočilo. Řešení bude sice drahé, ale zato neúčinné.
Při této příležitosti chci upozornit na jednu věc – je Polsko v EU? Je. Ohlíží se nějak na henten bezcelní dovoz ukrajinského obilí? Neohlíží. Co si vymysleli? Pesticidy. Co celá EU může? Nic. Před rokem a kousek naše ojrohodnotná vláda lomila rukama nad porušováním evropských pravidel v Polsku a přirovnávali tamní vládu k Orbánovi… pak začala válka, kde se Poláci angažují z vlastních důvodů a ejhle… už jsou to ti největší borci a nějakou obilnou dohodu mají u zádele.
Museli Poláci vystupovat z EU, aby dosáhli takového stavu? Nemuseli. Co museli udělat? Nemít naděláno v gatích a mít pod kontrolou vlastní hospodářství. Mají ho pod kontrolou? Mají!
Vystupuje Maďarsko z EU? Vystupuje Maďarsko z NATO? Vystupuje Turecko z NATO? Ani náhodou. Vadí to něčemu? Nevadí. Asertivní politika nespočívá v gestech, ale ve skutečných činech, které se od gest mohou dost lišit. Suverenita není v tom, že nějaká země není v Unii. Suverenita se projevuje tím, že když se národní zájmy kříží s těmi z Brusele, tak má Brusel prostě smůlu. Záminka se vždycky najde… od toho má suverénní stát diplomaty.
Za necelých čtrnáct dní v sobotu nás čeká demonstrace těch, kteří považují za nejdůležitější onen jasný signál, že vystoupíme z EU a NATO a považují za zrádce každého, kdo nemá na profilu napsáno Czexit. Vzkazuji jim, že můžeme být mimo EU i mimo NATO, ale jestli budeme nebo nebudeme lokajové, to záleží na něčem jiném, než na podepsaných papírech. To prostě záleží na povaze, odvaze a suverénním hospodářství.
Mimochodem – když už se bavíme o demonstraci 6. května… Řeknu zhruba to samé, co jsem říkal před prvním kolem prezidentských voleb směrem k SPD… vážně chce Láďa Vrabel ukázat celému národu, kolik lidí ještě věří v projekt Česko na 1. místě? Existuje něco, co by potvrzovalo domněnku, že tam bude mít hodně lidí? Aby to nedopadlo, jako s tou demonstrací loni na Letné. Je lepší podílet se pár procenty na dobrém kšeftu, než stoprocentně vlastnit propadák. A pokud by to teď propadák byl, uvidí to celá republika. Stojí to za to?
A to vůbec nemluvím o tom, že henty ruské vlajky, které jsou nejen Láďou povolené, ale přímo preferované, krásně nabijí munici velkým médiím, které budou okamžitě referovat o největším odpadu české společnosti, o těch nejdezolátnějších dezolátech ze všech dezolátů. Navíc si to zřejmě užije i policie, která si tam pochytá další „nepřátele demokracie,“ prokurátoři je šmahem obviní a soudy obratem odsoudí. Jindra Rajchl vedle toho bude vypadat jako z bílého mramoru a čertovskou čepici si opět nasadí Láďa Vrabel, aby mu už zůstala.
Já vím, že je to trochu neintuitivní, ale celá ta demonstrace dost pravděpodobně pomůže přesně Jindrovi Rajchlovi… Ano, tomu, od koho se Láďa co nejvíc distancuje… Říkám to teď dopředu, abyste se pak nedivili. Ne, nikdo Láďu od této demonstrace nezrazuje. Jen se prostě stane obětním kozlem. Stojí to za to?
Zpět k tématu EU jakožto poněkud schizofrenní (nebo hybridní) organizace…
Ostatně to rozpoznal i Babiš. Dobře věděl, že EU je spolek velkohubých projevů a ještě většího zaujímání postojů. Proto jim podepsal grýndýl (za protihodnotu spousty peněz), ale bez časového rámce. Ano milá Bruseli, my tady taky budeme zelení až na půdu, ale až někdy v daleké budoucnosti. Až se nám bude chtít. Až uvidíme, že vám to jde, že to nese prachy i čistý vzduch. Pak se třeba možná přidáme. Tenkrát se to velkým médiím podařilo prodat jako kapitulaci. A díky tomu teď máme Fialu, který radostně podepíše cokoliv a díky tomu máme Nekulu, který nám nejspíš z Brusele přiveze další skvělou zemědělskou příležitost a díky tomu máme generála PePu, který nám řekne, že máme držet hubu a raději čerpat.
Já jsem na výsledek současných jednání fakt zvědavý, protože i relativně malé množství ukrajinské pšenice hodně ovlivňuje cenu. Ostatně přesně k tomu je burza. Funguje to i obráceně. Například v Lipsku s energiemi. Sice do Dojčlandu vyvážíme víceméně stále stejné množství elektřiny, protože víc jí prostě na export nemáme, ale stačí to na to, aby se nám všem elektřina zdražila na dvojnásobek. A buďme rádi, že jen dvojnásobek… buďme rádi, že k nám pořád proudí ruská ropa i ruský plyn, že to jen přejmenovali. Kdyby fakt stopli ruské energetické suroviny, tak jsme všichni v háji.
V této chvíli registrují určité zpomalení propadu ceny. Zákazy dovozu ve Vysegrádu tomu dost napomohly. K nám ukrajinská pšenice sice smí, ale jak jsem řekl, dostane se k nám spíše mouka, která je smíchaná z pšenice z celé Evropy. V posledních dnech ale registruju zvýšené návozy našeho českého obilí na mlýny. Asi ta nervozita z pesticidů trochu pomohla. Pokud to takhle bude pokračovat, bude skladovací kapacita pro budoucí úrodu dostatečná.
Ale ať tak či tak, osobně si myslím, že letos bude ve žních tlak na co nejnižší cenu. Jednak jsou u nás ještě velké zásoby z loňska (cca o 40% víc), které se vykoupily za vysokou cenu a každý obchodník prodává pod cenou jen tolik, kolik nezbytně musí. Zbytek syslí doma a čeká, jestli letos nakoupí levně, aby to účetně „smíchal“ dohromady. Nestane-li se nějaká další válečná katastrofa, nebo nečeká-li nás neúroda (zatím vypadá tento rok velice slibně), tak si obchodníci letos nechají pro korunu vrtat koleno. Zásoby v zemi jsou vysoké, takže ve žních čekám výkupní ceny na úrovni mezi třemi až čtyřmi tisíci korunami za tunu pšenice.
Pro případné Cempery hlásím, že tohle všechno je jen pravděpodobnost. Upozorňuji na rizika a příčiny, ze kterých vycházejí. Nejsem věštec a nemám křišťálovou kouli. Jako jsme loni nemohli vědět, že se po zákazu ruský plyn bude dál dovážet, jen jinudy a jinak, tak letos prostě nevíme, jestli třeba Putin neudělá na letošní úrodu embargo… nebo ještě hůř, zajistí velmi výkonné logistické trasy směrem na východ a všechno bude okamžitě jinak.
Nevěřím ale, že by se teď z ničeho nic ukončil nákup ukrajinského obilí. Myslím, že se prostě vytáhne nějaké držhubné, které nikomu nepomůže, možná se trochu víc přitlačí na kontrolách a častěji půjdou některé šarže obilí na technické účely (ukrajinská pšenice je pomalu levnější než hnědé uhlí).
Opět se vracím k tomu, že letos v létě zřejmě bude možné koupit levné zrní jako krmivo pro slepičky či jinou havěť. Kdo něco chováte, nadělejte si zásoby. Co bude pak, to nikdo neví. Nejspíš přijde další celoevropské řešení, které situaci zase zhorší.
Na závěr chci vyjádřit mé hluboké poděkování tvůrcům aplikace Bez Andreje. Hojně ji teď vidím využívat, akorát přesně obráceně, než tvůrci zamýšleli. Kdybych věděl, kdo to programoval a zaplatil, dovezl bych mu další prezent. Jelito roku. Mimochodem… včera jsem byl v hytlermarketu… všude palety s olejem v akci za 29.90. A skoro žádná bedna načatá. Země původu – Ukrajina. Aneb když se hlasuje peněženkou… Další Jelito roku bude pro Nekulu. Já se tu celé roky pokouším vysvětlit národu, k čemu je dobrá soběstačnost, proč musíme pod kontrolou produkci potravin, proč bychom neměli dováže maso a mléko z ciziny, proč bychom měli diverzifikovat výrobu a spíš ustupovat od globálního zemědělství… a on to pak zvládne několika výroky jednoduše tím, že sem pustí rizikové potraviny z Ukrajiny. To bylo keců, že dezoláty zajímá jen cena, že sežerou cokoliv. Ani náhodou.
A najednou je jasné, k čemu je českému národu české zemědělství.
Potřebujete další důkaz, jak se mění atmosféra? Twitteroví libtardi s jejich hejty se beznadějně topí v probuzené veřejnosti. Dělají se demonstrace za české zájmy, začíná v tom být vidět taktika i uvědomění, lidi kupují české potraviny. Alternativní informace začínají mít stejnou čtenost jako majnstrým… Rajchl se baví s Foldynou. Foldyna se baví s Babišem… Všichni se baví s odbory a jen (sebe)Středula to ještě nechápe, Česká spořitelna vlastně ráda stáhla rypák v kauze docenta Ševčíka. O jeho odvolání se přestalo mluvit a naopak se začínají probírat dávné hříchy pana rektora. Rakušan ještě zkouší cenzurovat a kriminalizovat, ale i on cítí, že je policie spíš na naší straně. Národ se probudil a za chvíli budou celoevropská řešení jen pro smích. Nejen ta o ukrajinském obilí, ale i emisní povolenky a podobné ptákoviny.
Kdyby to nebylo předčasné, tak bych řekl, že v posledních dnech se libtardi dost zoufale brání a ofenzívu poprvé vede alternativa.
On se Fiala svého pomníku asi ještě dočká. Jeho neschopnost nás nakonec fakt stmelí.
Pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Každý, kdo Institut podpoří částkou alespoň 350,- Kč si může v objednací aplikaci na Vidlákových kydech zadat adresu pro zaslání knihy. Platby jsou už spárovány s aplikací. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód.
Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“ Všem dárcům děkuji.
Ukrajinské potraviny mohou být výhodné, za dodržení zásad:
1. Fairtrade.
Fairtrade je obchod založený na partnerství. Fairtrade je certifikace zboží, které splňuje určité sociální, ekonomické a ekologické standardy.
Mezi základní principy Fairtrade patří:
• výkupní cena odpovídající nákladům udržitelné produkce a důstojného živobytí
• dlouhodobé obchodní vztahy
• dodržování úmluv Mezinárodní organizace práce (ILO)
• zákaz nucené a dětské práce
• dlouhodobě udržitelný rozvoj místních komunit
• kontrolované využívání pesticidů a další zemědělské chemie
• zákaz využívání geneticky modifikovaných plodin
• šetrnější přístup k využívání přírodních zdrojů
https://fairtrade.cz/fairtrade/co-je-fairtrade/
2. „Východní“ potraviny neprodávat za „západní“ ceny.
Obecně platí, že prevence je levnější, než odstraňování škod.
Po ukončení války, může docházet k nadměrnému využívání přírodních zdrojů ždímáním půdy, odlesňováním, kontaminaci vody, atd..
Viz USA
Úrodná půda v USA mizí
… Kolonizace Severní Ameriky nenávratně změnila přírodu. V čem se to projevilo nejvíc?
Na východě kontinentu především obrovským odlesňováním.
Na západě pak zoráním přírodních travnatých pastvin a zachycováním vody, kterou zadržely hlavně přehrady v polopouštních a pouštních oblastech.
Přehrady a zavlažovací systémy dramaticky změnily přirozené podmínky řek a umožnily rozvoj měst, například Los Angeles nebo Las Vegas. …
…… Přírodní krajina se změnila v krajinu zemědělskou. Jedete-li z Kansas City do Denveru, nevidíte nic než pole.
S tím souvisí závažná otázka: nastanou v době velkého sucha nesmírné problémy s větrnou erozí půdy? Známe je ze 30. let minulého století.
Kvůli živelnému zorání části Velkých planin a dlouhotrvajícímu suchu tehdy došlo k obrovským prašným bouřím, které se několik let po sobě opakovaly…
https://www.enviweb.cz/44254
Josef původní napsal:27 dubna, 2023 (6:38)
Že to Ukrajinci umí, popisuje bloger Větvička.
Reportaš z vymrzle Ukrajiny – přijde pět milionu lidi?
24. 11. 2022 11:55:11
Zdroj: https://vetvicka.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=794639
Přitom můžeme využít krajanů.
https://www.mzv.cz/jnp/cz/zahranicni_vztahy/krajane/krajane_ve_svete/adresare/adresare-ukrajina_adresar_krajanskych_spolku.html
Přemýšlím, zda se učit polštinu, nebo ukrajinštinu, protože tady asi bude fialový hnus a bída, kdy mladí utečou za lepším.
Re: Anonym
Tady to máš, hňupe.
https://vlkovobloguje.wordpress.com/2022/02/20/clanek-spieglu-o-tom-jak-zapad-s-rozsirovanim-nato-podvedl-rusko-senzace-nebo-davno-znama-fakta/
Gorbi vlastnil Spiegel, hlupáku?