5 listopadu, 2024

Blues proxy války

„Moskva překonala západní ekonomické sankce a během 18 měsíců bojů vypilovala větší a efektivnější armádu“, píše Tony Cox, americký novinář, který psal nebo editoval pro Bloomberg a několik dalších velkých deníků.

Nemusíte „fandit“ Rusku ani válkám obecně, ale je zajímavé pročíst si některá fakta. Cox pokračuje:

„Snaha USA izolovat Rusko a pokus oslabit jeho ekonomiku a armádu pomocí Ukrajiny – uznaná jako „zástupná válka“ dokonce i některými západními vůdci – se zdá mít podle různých náznaků opačný účinek.

Washington a další členové NATO opakovaně prohlašovali, že ruský prezident Vladimir Putin již utrpěl strategickou porážku na Ukrajině a nemá „žádnou možnost“ konflikt vyhrát. „Putin už válku prohrál,“ prohlásil minulý měsíc americký prezident Joe Biden po účasti na summitu NATO v litevském Vilniusu.

Představitelé Pentagonu, kteří otevřeně přiznali, že jejich cílem je oslabit ruskou armádu, v posledních týdnech hovořili o těžkých ztrátách moskevských sil a „stálém postupu“ v dlouho propagované protiofenzívě Ukrajiny. Nejvyšší americký generál, americký předseda Sboru náčelníků štábů Mark Milley, zašel začátkem tohoto roku tak daleko, že řekl: „Rusko prohrálo. Prohráli strategicky, operačně i takticky.“

Ruští vůdci vidí na zemi odlišný obraz. Například Putin tvrdil, že ruské síly dosáhly v klíčové bitvě minulý měsíc poměru 10:1, ohledně ztrát v neprospěch Ukrajiny. Podle odhadu ruského ministerstva obrany ze 4. srpna ztratila Ukrajina od začátku kyjevské protiofenzívy na začátku června 43 000 vojáků a také desítky tanků, pěchotních vozidel a děl dodaných ze Západu. „Je zřejmé, že zbraně dodané Západem nepřinášejí úspěch na bojišti a pouze prodlužují vojenský konflikt,“ řekl ruský ministr obrany Sergej Šojgu.

Hodnocení vojenského dopadu

Zatímco hodnocení situace na bojišti se divoce rozcházejí, NATO ve svém úsilí oslabit ruskou armádu zatím jednoznačně selhalo. Moskevské síly jsou dnes nepochybně silnější, lépe vyzbrojené a početnější, než když konflikt v únoru 2022 začal. Získaly také 18měsíční zkušenosti s bojem proti jednotkám vycvičeným NATO a bojem se zbraněmi dodanými NATO. Ve skutečnosti se ruské jednotky v tomto ohledu staly tak výkonnými, že dokonce i západní média citují obranné analytiky, kteří mluví o stále efektivnější taktice používané moskevskými silami zocelenými v bitvách.

Tito experti oceňují schopnosti ruské armády při sestřelování ukrajinských bezpilotních letounů, budování obávaných obranných linií a ničení tanků a dělostřeleckých jednotek. Britský generál sir Richard Barrons ve výslužbě postavil ruské „učebnicové“ obranné pozice proti současné ukrajinské protiofenzívě s loňským ústupem Moskvy z rozsáhlých území v Charkovské a Chersonské oblasti.

„Když to všechno sečtete, každý ví, že to bude těžší boj než o Cherson a Charkov na podzim loňského roku,“ řekl Barrons v červnu agetuře AP. Dodal, že podporovatelé Ukrajiny využili loňských úspěchů Kyjeva při zabírání území jako „měřítka úspěchu, což je podle mě nespravedlivé, za daných okolností nepřiměřené“.

Podobný pohled na posilování ruské armády nabídlo i Centrum pro hodnocení evropské politiky (CEPA), které je financováno řadou amerických výrobců zbraní. „Rusové rychle udělali své domácí úkoly ohledně Ukrajinců,“ napsal v květnu Chels Michta, důstojník americké vojenské rozvědky. „Ruská armáda roku 2023 je jiná bestie než ruská armáda 2022 z raných fází války.“

Dalším měřítkem zvýšené efektivity ruských sil je skutečnost, že Kyjev údajně opustil bojovou taktiku hlásanou západními vojenskými trenéry. V reakci na těžké ztráty devíti brigád vycvičených NATO na začátku jejich protiofenzívy „ukrajinští vojenští velitelé změnili taktiku a zaměřili se na zničení ruských sil dělostřelectvem a raketami dlouhého doletu místo toho, aby se vrhali do minových polí pod palbou“. New York Times o tom informoval 2. srpna s odvoláním na neidentifikované americké úředníky.

Zajištění dostatečného množství dělostřeleckých granátů k udržení této strategie může být náročné. Biden i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg už připustili, že kyjevské síly propalovaly munici rychleji, než jejich západní dodavatelé stačili tyto zásoby doplňovat. Biden se pokusil zdůvodnit své kontroverzní rozhodnutí minulý měsíc dodat na Ukrajinu kazetové bomby tím, že munice – zakázaná více než 100 zeměmi, i když ne USA nebo Ruskem – byla potřebná k vyrovnání nedostatku dělostřeleckých nábojů. Mezitím ruští dodavatelé obrany zvýšili výrobu, což moskevským silám umožnilo překonat zemi podporovanou desítkami západních dobrodinců.

Rusko má také více vojáků, se kterými může pracovat, než když konflikt začal. Více než 231 000 Rusů podepsalo v letošním roce smlouvy o narukování, řekl 3. srpna zástupce šéfa Rady národní bezpečnosti Dmitrij Medveděv. Moskva v roce 2022 povolala 300 000 záložníků. Putin v prosinci schválil plán na rozšíření o dalších 30 % na 1,5 milionu v následujících letech.

Navzdory ztrátám na Ukrajině jsou ruské pozemní síly jasně větší, než když konflikt začal, připustil generál americké armády Christopher Cavoli. Cavoli, který vede americké velitelství v Evropě, v dubnu řekl americkým zákonodárcům, že ztráty ruského námořnictva a letectva byly minimální. Posteskl si také, že moskevské síly v jiných částech světa se staly aktivnějšími, i když se na Ukrajinu přesouvalo více jednotek.

„Rusové jsou aktivnější, než jsme je za poslední roky viděli, a jejich hlídky po celém Atlantiku jsou na vysoké úrovni, většinou na vyšší úrovni, než jsme viděli v posledních letech,“ řekl Cavoli. „A to navzdory veškerému úsilí, které na Ukrajině vyvíjejí.“

Klasifikace ekonomického dopadu

Stejně jako údajná zástupná válka neúmyslně postavila Rusko vojensky na silnější pozici, kampaň vedená USA za rozbití ruské ekonomiky zjevně minula cíl. V některých ohledech pak naprosto selhala.

Washington a jeho spojenci uvalili na Moskvu bezprecedentní ekonomické sankce a Biden slíbil, že Rusko pocítí „rychlé a vážné“ náklady. Ruský HDP se však loni snížil jen o 2,1 %, čímž snadno překonal předpověď Světové banky o 11,2% poklesu. Ekonomika je na cestě k růstu o více než 2 % v letošním roce, zatímco 20členná eurozóna upadla do recese uprostřed historicky vysoké inflace a klesající životní úrovně.

Moskva těžila z rostoucích příjmů z energie – vláda loni vykázala 28% nárůst příjmů z exportu ropy a zemního plynu – a byla nucena se více ekonomicky diverzifikovat. A stejně jako ukrajinská krize přiměla západní státy omezit nebo odstranit svou závislost na ruské energii, účinně snížila zranitelnost Ruska vůči exportním trhům, které jsou geopoliticky spjaty s nepřáteli Moskvy.

Rusko zvýšilo export do jiných zemí, aby zaplnilo prázdnotu vytvořenou západními sankcemi, a vybudovalo užší obchodní vztahy s neznepřátelenými partnery, včetně dvou nejlidnatějších zemí světa, Indie a Číny. Vývoz do Spojených arabských emirátů také vzrostl, podle zprávy Bloomberg z počátku tohoto měsíce. Spojené arabské emiráty jednají s Moskvou o dohodě o volném obchodu s Euroasijskou ekonomickou unií vedenou Ruskem.

Mezitím země, které přerušily dovoz z Ruska, platí ekonomickou cenu. USA například dlouho tlačily na Německo, aby přestalo spoléhat na ruský plyn, což je přechod, kterého bylo dosaženo až poté, co začala ukrajinská krize a ropovody Nord Stream byly zničeny při podmořském sabotážním útoku. V důsledku toho vývoz dražšího amerického zkapalněného zemního plynu loni podle údajů US Energy Information Administration vzrostl o 119 %. Evropané nezvládají platit vyšší ceny paliv a Mezinárodní energetická agentura minulý měsíc varovala, že EU bude čelit potenciálnímu nedostatku plynu, pokud bude letos na kontinentu zima.

Poté, co počátkem loňského roku začal konflikt na Ukrajině, západní korporace stáhly své podíly a opustily Rusko, aby pomohly zemi potrestat a demonstrovaly svou ctnost. Ruská reakce byla taková, že učinila dotčená odvětví prakticky soběstačnými, aniž by spotřebitelům způsobila takový nedostatek, jak západní příznivci Kyjeva doufali.

Například největší ruská automobilka AvtoVAZ, která převzala bývalý závod Nissanu v Petrohradu, vykázala za prvních sedm měsíců roku 2023 59% nárůst výroby oproti předchozímu roku. Prodej značky LADA se ve stejném období zdvojnásobil na téměř 173 000 vozů. Celkově ruská výroba letos poroste o 12 %.

Návštěvníci ruských nákupních center zaznamenají jen jemné dopady západního exodu. Některé velké mezinárodní značky, jako je Zara, odešly a jiné mají ruské vlastníky a nová jména. Starbucks je nyní například Stars Coffee a Reserved byl přeznačen na RE. Levis je nyní JNS. Dekorace prodejen a zboží se z velké části nezměnily.

Přejmenovány byly také řetězce rychlého občerstvení, včetně McDonald’s a KFC. Mnoho produktů, které se údajně již v Rusku neprodávají, jako je Coca-Cola, je stále k dispozici v ruských obchodech – i když v některých případech za vyšší ceny. Některé značky vynaložily velké úsilí, aby odřízly ruské zákazníky. Francouzský Chanel například požadoval, aby se Rusové, kteří navštíví jeho obchody v jiných zemích, zavázali, že nebudou brát žádné nákupy v hodnotě nad 300 eur (331 dolarů) zpět do své vlasti.

Rusové pocítili dopady volatilní měny uprostřed sankcí. Rubl se minulý týden propadl na 17měsíční minimum poté, co se v červnu 2022 vzchopil vůči americkému dolaru na sedmileté maximum. Poklesy v posledních měsících snížily kupní sílu ruských spotřebitelů.

Klasifikace geopolitického dopadu

Snahy Západu potrestat a oslabit Rusko také otřásly geopolitickou mapou, protože krize sblížila Moskvu s Čínou, Indií a dalšími klíčovými strategickými partnery. Rusko koncem července uspořádalo fórum k budování hlubších vztahů s africkými národy, z nichž 48 vyslalo na akci delegace, které odolaly tlaku ze Západu.

Desítky zemí, včetně Venezuely bohaté na ropu a Alžírska, požádaly o vstup do BRICS, ekonomického bloku tvořeného Brazílií, Ruskem, Indií, Čínou a Jižní Afrikou. Pět současných členů bloku již představuje asi 40 % světové populace a 25 % celosvětové ekonomiky.

Kritici Bidenovy politiky tvrdili, že činí USA méně bezpečné tím, že sbližuje Rusko, Čínu a další protivníky. Bývalý prezident Donald Trump trvá na tom, že „zástupná válka“posunula Washington blíž ke třetí světové válce než kdy předtím. Průzkum společnosti Pew Research provedený v loňském roce zjistil, že 62 % Američanů vidí partnerství mezi Čínou a Ruskem jako „velmi vážný problém“.

Profesor politologie z Chicagské univerzity John Mearsheimer prohlásil, že americká politika vytváří větší „vzájemnou závislost“ mezi Ruskem a Čínou. „Spojené státy by měly podporovat dobré vztahy s Rusy a soustředit plnou sílu do východní Asie, protože Čína je rovnocenným konkurentem. . .,“ řekl v dubnovém rozhovoru. „Dělají to? Ne, ve skutečnosti to tlačí Rusy do náruče Číňanů a samy jsou uvězněné ve východní Evropě.“

16 thoughts on “Blues proxy války

  1. Cílem SMO nikdy nebylo dobytí / obsazení Ukrajiny, ale demilitarizace a denacifikace Ukrajiny, a zajištění bezpečnosti ruskojazyčného obyvatelstva na Donbasu. Demilitarizace rusům zatím vychází skvěle, dokonce zvládají demilitarizovat i NATO což původně nebylo v plánu. Denacifikace se také daří, protože většina zapálených ukronácků je již mimo hru, a pod zbytkem se houpe židle. Jen s tou bezpečností Donbasu to ještě není dotažené, ale spousta oblastí je už poměrně dobře zabezpečená a klidná (např. Mariupol). Takže z pohledu rusů se jim daří naplňovat své cíle.

    1. Odkud se vlastně vzalo tvrzení, že Rusko chtělo dobýt celou Ukrajinu. Sice se o tom hodně psalo, ale spíš to vyprýštilo z fantazie zdejších svazáků než z Ruska. Na dobytí celýho území by bylo třeba armády v počtu milonů vojáků. Ukrajina neni nějakej odtrženej okres na Severu, ale kurevsky velkej stát.

      1. Velká armáda na dobytí a pak je třeba a to je obtížnější, udržet a zajistit. To, myslím, neměli Rusové v plánech. Spočetli si to.
        Chtějí pobrat jen to, kde je obyvatelstvo většinově přijímá a kde je to pro ně strategicky nutné.

        Nad tím „udržet a zajistit“ Amíci nikdy nepřemýšleli.

  2. Mysleli to dobře, ale dopadlo to jako vždycky. Tedy, aspoň v poslední době.
    Aneb
    “ Seňka dal Feďkovi přes držku a schoval se pod prádelník. “
    Daniil Charms

  3. Vmetek z jiného blogu, (Šumavák):
    Ukrajinský mobilní operátor Kyivstar spustil charitativní akci – poslat zprávu se slovem “děkuji” na číslo padlého vojáka. “400 000 hrdinů už nikdy neodpoví na volání,” píše se v propagačním materiálu.
    Reklamní video již bylo odstraněno. Jinak odhady korespondují s odhady seriozních západních zdrojů, 400-450 tisíc mrtvých.
    Do posledního Ukrajince…

  4. Kdo požaduje okamžitý mír na Ukrajině, myslí to možná dobře, ale ve skutečnosti tím pomáhá Rusku. Ve společném komentáři to uvedli ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba a jeho rakouský protějšek Alexander Schallenberg, jehož země se vzhledem ke své neutralitě staví zdrženlivě k poskytnutí bezpečnostních záruk Kyjevu.

    1. Jasněééé, nejlepší recept na mír je pořádná válka. Čím víc mrtvol, tím dýl ten mír vydrží.
      Poražený jde do sebe a už nikdy ho nenapadne ten mír revidovat. Řekne si : Dobře nám tak.
      ***
      Něco jiněho je, když se napadený opravdu jenom brání agresivnímu šílenci, jako byl Hitler. Ten bezdůvodně napadl několik zemí.
      Rusko ale nikoho nenapadlo, jenom se brání agresorovi, který chce ovládnout celý svět. Takového šílence na svých hranicích nechce. Stejně jako se Amíci tvrdě ohradili, když si Sověti chtěli pořídit základnu na Kubě.
      Byla z toho Karibská krize. A Sověti rozumně odtáhli.

      1. Anglictina v titulku.
        Jinak autorka poctive uvadi prameny z kterych cerpa, clanek velmi dobre informuje a dava slusny prehled o cele situaci a povzbuzuje ,
        /stimuluje a eskaluje ,aby taky akademik rozumel a vedel / ,
        mysleni a je o cem..
        Tedy zaklad , na cem je mozny budovat nejake odhady a umoznuje,
        tvorit neco zaveru. Nebo jen dojmu a poznamek na okraj..
        Na doplneni toho , co clanek obsahuje ..Asi tak.

        Muzeme zahlidnout nynejsi situaci usaku a kam az je dovedla zhorsujici se arogance /uber alles/, vlada dolaru , prevratu a bomb.
        Na tom ted rajtujou i kdyz se svet samozrejme posunuje v nekonecnym vyvoji
        a podminky a situace ve svete se meni..
        Jsou si vedomi sve hospodarske prevahy , porizene vydiranim /racketeering/ celyho sveta , ale to nejak prestava fungovat.
        Vedi , ze se umi rychle vzpamatovat a reagovat dle vznikle situace hlavne hospodarsky a mobilizovat a zachranit situaci , casto predem naplanovanou..
        Vzdy jejich reseni spociva hazenim penez na problemy , vic a vic penez ,
        neco krouceni rucicek ministrum vlad mensich zemi , taktika hodnej policajt, zlej policajt a vse vyresi. Svet na to vzdy uspokojive reagoval ..
        Jejich mysleni a postoje v konzerve , vzdy vedlo k uspechum a tak neni lehke je ted prizpusobit okolnostem a zmenit.
        Ve vyvoji a zrychleni udalosti a nasledku v dnesnich , podminkach je to rovnez neprijemne..Kde vzit nova reseni..
        Na horsi si kazdej tezko zvyka. Rozpaky a nezvyk , rus reaguje jinak nez ma..
        Odmita se zhroutit a podridit..A dava spatnej vzor a kazi jiny..
        Dalsi staty a vlady zapadu nasleduji usaka , kdy vychovou do
        otroctvi pedagogu , otroctvi je pohodlnost..Otrok nema rad zmeny.
        Nachazi utociste a bezpeci v tom co se porad opakuje../Putin je jinej/.
        Tady hraje svoji roli vypestovana a ukaznena poslusnost,zaradit se
        a jeste nepsanej zakon setrvacnosti, popularni a podeprenej cetnymi zkusenostmi , ze kazda zmena je vzdycky k horsimu..
        Na druhy strane zase, ale roste s upadkem dolaru , cena a hodnota surovin..

        1. Ztraci vliv na svet , jeho strach a snazi se udrzet nadvladu s pomoci zpackanych, blouznivych ideologii /spise zpitomelych vymyslu/, kterym ani sami neveri..Svet vidi a uvedomuje si degeneraci ,preslapovani bezradnost , nutnost odbidenovani jinam.
          To umoznuje dynamickej vyvoj na druhy strane..
          Ktery nahravaji a pomahaji , svym spatne orientovanym a namirenym usilim..Snaha a ponekud krecovita a zoufala diktuje je paberkovat,
          ze vseho co se nabizi ..
          Proste kazdej ma obdobi, kdy je lepsi nedelat nic , jen minimum ,
          protoze i s nejlepsim usilim se vsecko obrati do horsiho.
          Pockat az se veci zmeni a kdy i clovek udela chybu a nakonec
          i ta chyba se obrati v dobry.,.
          To ovsem neni mozne ve svete kterej ovladaji hrube a nemilosrdne sily a cekaji na svoji prilezitost..Neni to poprve, kdy Rim jde do kytek.
          Na rakvi.

          1. Dalsi problem je imperium Ruska , ktery se odmita z opakovanych uderu katastrofy rozpadnout a tak ignoruje 300lety trvani a zanik..
            Mongolu se zbavili , ty ale sou porad kolem v dnesni Cine.
            Svedu a polaku . Zdaleka nejlepsi armadu s presilou v poctech
            ,genialni utocny taktiky a strategie a nejlip vedenou az do Moskvy,
            vyridili udesnou tvrdohlavym a bezohlednym odporem
            a neustalym kopanim , ze vsech stran do nepritele ,
            az stokrat nic umorilo i osla. Jejich moc a sila vyrostly.
            Co se furt opakuje je agrese zapadu a vychod..
            Bolsevik /porizenej bankerema ,valecnym carem a Kerenskym/, se svetovou revoluci to s rusem brzy vzdal a Stalinem odsouhlasenej
            a porizenej utok nacistu narazil , zase na stejnej odpor,
            jako predtim, rus se na pochodu a svym zabijenim inspiruje ,uci ,vynaleza jak zneutralizovat a vyridit nepritele..
            Vyssi moc zasahla v -40 mrazu, pod Moskvou. A ta jejich ikona.
            Co ubranilo Leningrad, se taky nevi..
            Aby se tam moh narodit ten Putin.
            Nepomohlo ani povalecny rozsireni /expanse /, imperia , obvyklej a spolehlivej prostredek zkazy. Past , ktera se vzdy osvedcila v minulosti.
            Volnej pad usaka ponekud zaclonily udalosti v Rusku v 90.
            Mnuli si ruce , staci jen cekat uz sou na hunte , vitezstvi ,sem tam poradime ,ale to hlavni ,krach a rozpad si udelaji sami na sobe..
            a obrovsky vsecko nam spadne bez prace do klina..
            Co proved ,jeden /bloody/Putin, se vzpira zkusenostem, nepsanym zakonum vyvoje , neni mozny zatim pochopit./Blitzkrieg/.
            Ma napr. obrany a utocny rajechtlicky s milimetrovou presnosti, zasahu..Na 90% ucinny, efektivni , respekt…
            Bezprikladne drzej a sebevedomej, na domnelych troskach Ruska a rusu. S kazdym je rychle kamos , jeho magnetickej vliv roste , ,tvdohlava a trpeliva snaha , ma vysledky /Bric/,nad ocekavani ..
            Je mozny vsechno zmenit.

            1. Usak ma na svy strane asi pres tisic let valecny skoly.
              44 nejvyssich generalu ,mnoho dalsich , admiralu a dustojniku ,porizuje ten soucet..Sou preskoleny.
              Rozum ,racionalni standartni vychova z poucek skodi,
              vic rozumu skodi vic.
              My vime vsechno a nejvic..
              Zbrane sou tady dobrej priklad , moderni , drahy ,komplikovany a neprakticky..
              Vojak je musi taky studovat v teorii a dlouho se ucit ,
              je pouzivat v praxi.
              Mame to nastudovany , vi dobre ,mame prevahu naskok
              ve vyvoji a z prvni ruky. Mame dolary.
              My sme chytry a voni jsou blbi. A vzdycky byli..
              Zabiji skoly a nekonecna skoleni, akumulace nekonecnych vedomosti a poucek , nici tvurci ,aktivni mysleni ,
              ukaznenou uniformitou a byrokratickou konvenci.
              Dale tradici ,co pomohlo driv pomuze i ted, je to osvedceny vyzkouseny. Ale neni.
              Populace v Rusku dostala vladu svyho rusa , rodinu ,priznivy podminky a pro Slovana prirozeny , neco udelat ,
              vedomi ,my rusove tady budeme furt , dynamickej vyvoj , misto pochodu vpred, sprintujou..
              Na utlacovani jinejch ,na nadvladu nemysli ,
              to je pro ne blbost…Lepsi je vyuzit ,co se da…
              Kolonizace ,Holandska ,Belgie, Francie britu a usaku , vetsiny sveta , sice vede k bohatstvi ,ale rovnou do krachu ,zkazy, zbidaceni a zaniku…
              Protoze je zde zakladni problem , bezpracnej zisk ..

  5. Stále „obdivujem“ to odhodlanie a pevnú ideovú jednotu ukrošov alebo je to inak?. Až je to také divné . Žiadna opozícia a všetci umierajú s úsmevom za blaho a prosperitu Ukrajiny.

    1. No, ona „nejaka opozice“ by byla docela zazrakem po tech skoro deseti letech, kdy staci kvaknout „to nedelas dobre Jaromire“ a mate na cele nalepku „Rus“ a v lepsim pripade vas mrsknou do popelnice, v horsim zamorduji.

      Na Ukrajine zacal pred deseti lety totalni „danse macabre“ a od te doby je zvysuje tempo. Normalniho na te zemi neni uz vubec nic.

  6. Pravdu zná český tisk a nezatajuje ji, je vysoce objektivní jak víme. Toto nezávislý a objektivní tisk napsal, postačí skvělé titulky (výběr ze strejdova archivu)

    „Rozbíjíme okupanty na atomy.“ Ukrajinská armáda ukázala, jak se jí daří obcházet ruská minová pole
    Forum 24, 27.8.2023
    Americké tanky M1 Abrams nejspíše na Ukrajině způsobí paniku, ruské T-90M Proryv 3 jim 1 vs. 1 mohou čelit jen těžko
    Armádní Zpravodaj, 27.8.2023
    Prorazili jsme ruské linie. Postup bude rychlejší, řekl ukrajinský velitel a označil další cíl
    CNN Prima News, 27.8.2023
    Ruské elitní jednotky míří na Ukrajinu. Washington zřejmě objevil tajné plány Moskvy
    Refresher, 28.8.2023
    Ukrajinci se chlubí novými „bezchybnými“ střelami. Měly rozdrtit ruský systém na Krymu
    Blesk.cz, 28.8.2023
    Nakonec to skončí rychle, míní Zelenského poradce Podoljak
    in Novinky.cz, 28.8.2023
    Ukrajinci postupují na jihovýchodě, obranu vedou vyčerpaní ruští výsadkáři
    iDnes.cz, 29.8.2023
    Brutální záběry: Ukrajinci zaskočili okupanty. Rozstříleli je z bezprostřední blízkosti
    CNN Prima News, 29.8.2023
    Konec diplomatického kómatu. Vláda chce otevřít novou kapitolu vztahů s Ruskem
    Seznam Zprávy, 29.8.2023
    Postup Ukrajinců na jihu. Rusové ztratili stovky vojáků, expert mluví o obklíčení
    CNN Prima News, 29.8.2023

    Jak jsme informováni Rusové jsou ničeni a hroutí se. Zajímavé na tom je, že se hroutí rok a půl a stále nic, asi mají dlouhé vedení. Tehdy tisk psal – všimněme si datumu:

    Rusku docházejí rakety, dvě třetiny už použilo, tvrdí Ukrajina
    Seznam, 1.3.2022
    Ruské ztráty jsou strašlivé. A to i ty, které Moskva přiznala
    Novinky.cz, 3.3.2022, Švamberk
    Zvukové nahrávky ruských vojáků odhalují pláč a zoufalství
    Novinky.cz, 3.3.2022, Švamberk

    1. Proč o tom píšou? Vždyť už je válka vyhraná, měli by raději chystat metály pro vítěznou ukrajinskou armádu, razírny by měly jet na plné koule.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *