13 června, 2024

Analogie zneužívání

Když jsem “slyšela” Vidláka křičet na ty jelita, a pak jim i vyhrožovat… zdálo se mi, že taková strategie nepřinese ovoce. Oni tu situaci způsobili při plném vědomí toho, co dělají; jaká je šance, že by ji napravili? A psychopati se rádi mstí. Připadalo mi to, jako kdyby se těžce šikanované dítě doprošovalo, aby k němu byli rodiče hodní. A v dešperaci i vyhrožuje. Co je pravděpodobnějšího: že rodiče půjdou do sebe a polepší se, nebo že vyběhne táta s důtkama a tumáš, parchante?

A pak mi napadla hypotéza. Řekněme, že Češi opravdu jsou v pozici týrané manželky. On jí neustále lže [za vším zlem je Putin!], gaslightuje ji [muž je žena, kdy se mu zachce!], chronicky ji straší [covid! Ukrajina! klíma! energie!], ponižuje ji, dělá ji podrazy, tajně ji okrádá [tunelování! voda!], sliby nedodrží [Tečka!], trápí ji nesmyslnými pravidly a příkazy [rouška jedna! roušky dvě! ne roušky ale repirátory! Tesco jo, místní obchůdek ne!], je jí otevřeně nevěrný [s Němci, s Ukrajinci, s EU byrokraty, s globalisty], posmívá se jí, umlčuje ji [dezinformace!], manipuluje ji horem dolem. Ona se dovolává soucitu, přemlouvá, nadává, křičí, prosí, snaží se to přežít prací na sobě, být víc tolerantní, být k němu ještě hodnější ženou… ale nic nepomáhá. A leckterý soused či příbuzný k tomu nadržuje jejímu tyranovi. Co teď?

Není to snadné, vymanit se z tyranie osobní. Je to ještě těžší, vymanit se z tyranského ekonomického a politického systému. Ale recept už existuje, prověřen zkušeností nezčetných obětí dysfunkčních rodin a vztahů. Teď jde o to, zda a jak se dá aplikovat na širší svět.

Oni právě udělali velkou chybu. Normálně jedou podle “rozděluj a panuj.” Ale úder proti energiím je úder sjednocující. Však už vidíme, jak se připravují na eventualitu, že by se úředníci přidali k neposlušným. Vytváří to možnost se spojit právě přes tuto kauzu, a nasypat písek do jejich soukolí.

Představte si ten posměch těch ještěrů! Hele, teď jsme jim napařili takové ceny energií, že je to víc než jejich plat! No není to sranda? Upražíme si popcorn a budem koukat, jak se v tom čecháčci mrskají… Jestli se přikrčí, jestli budou jeden druhého sekýrovat kvůli dvojím svetrům, jestli se i tomuto přizpůsobí, tak máme definitivně vyhráno.

34 thoughts on “Analogie zneužívání

 1. Vevčo,
  tohle bych poprosil vysvětlit, jak jste to myslela :

  „Není to snadné, vymanit se z tyranie osobní. Je to ještě těžší, vymanit se z tyranského ekonomického a politického systému. Ale recept už existuje, prověřen zkušeností nezčetných obětí dysfunkčních rodin a vztahů. Teď jde o to, zda a jak se dá aplikovat na širší svět.“

 2. To je spíše zbožné přání, než reálný stav… Pravděpodobnost razantních osobnostních změn u trýznitelů je z říše vítězství pravdy a lásky… Mnohem pravděpodobnější je částečné potlačení patologických projevů za pomoci ústavní terapie a medikamentů…

 3. Jaký týraný??? BLBOST – KOLABORUJÍCÍ, PODPORUJÍCÍ, PROFITUJÍCÍ, OCHRAŇUJÍCÍ… Minimálně 1/3, spíše však 40% jde Pětihnusu na ruku, jde o jejich voliče. Zbytek je všechno možné, jen ne materiál schopný dosáhnout jakékoliv změny. Tedy žádný utlačovaný chudáček – směska kolaborantů, posluhovačů, a liných, zrádných vychcanku…
  Furt se bude omýlat slaboduchost o hodném, pomýleném a podvedené českém voliči – jde o mentální s…. u

  1. Jo zapáleného revolucionáře s čistě vymytým mozkem se tady nedočkáte, každý tu má nějaký osobní plán „B“ se kterým, jak se domnívá, občůrá stávající situaci a své sousedy. Nebo si prostě nic nepřipouští.
   Fatalista. Nějak bylo, nějak bude.
   Chytračit přestane až mu opravdu hodně poteče do bot.

   1. Je vůbec otázkou, čeho se jeden v Bohemii vlastně dočká, tedy jestli má vůbec představu, čeho se chce či je možné se dočkat – pokud tedy jen čeká, nebo nedej bože začne i konat…
    Pokud jen čeká, dočká se „klasiky“ – úplně opačného výsledku volby českého elektorátu.
    Pokud udělá tu kardinální chybu, a začne sám aktivně konat ve prospěch ostatních a celku, je záhy zlikvidován těmi samými, za které nastavil hruď, kterých se zastal, a za které vlastně bojoval …
    Toť Česká realita…
    Vymyté mozky jsou dnes už tak běžnou diagnosou, že je naopak škodlivé projevit příčetnost – tedy pokud příčetnost, a pojmenování věcí pravými jmény není klasifikovano jako vymytý mozek, což by odpovídalo stávajícím zvyklostem a normě…

 4. Představte si, že Evropa právě zažívá vrcholný středověk, a vy přijdete s požadavkem na zrušení poddanství, osmihodinovou pracovní dobu, a Internet…
  Jak byste dopadli…

 5. Pro řešení problému s tyranem jsou k dispozici principiálně dvě řešení – eliminace/izolace tyrana nebo odchod z jeho dosahu. Perspektivnější s ohledem na budoucnost je řešení první – eliminace/izolace tyrana. Při zahájení SVO jsem řekl a napsal, že tohle skončí vytlačením USA na jejich kontinent, tj. do Severní Ameriky. zatím nemám důvod na tom cokoliv měnit.
  Při příležitosti zmínky o problematice tyrana bych chtěl upozornit na něco, co si možná dost lidí neuvědomuje. Zatím vše nasvědčuje, že všichni budou povinni si projít pomyslným dnem – lepšolidé v jistém slova smyslu zaslouženě, ti, kteří chápou co se děje nezaslouženě.
  Nerad bych aby se rozšířil dojem, že lepšolidé sami od sebe prozřou – neprozřou úplně, jen se seznámí s následky a dopady svého jednání. Ono totiž, na vlastní kůži se seznámit s těmi dopady a samovolným obracením na lepší trajektorii je propastný rozdíl.
  Chci říct, že následující pád na dno je POUZE NÁSTROJ pro ty, kteří minimálně tuší co se děje a budou ho umět využít ke změně myšlení lidí. Očekávat, že s bídou přijdou i ti dva Japonci – OnoSeto a SamoSeto a bez práce napraví deformované myšlení … tak tihle dva určitě nepřijdou.

  1. DD: „Pro řešení problému s tyranem jsou k dispozici principiálně dvě řešení – eliminace/izolace tyrana nebo odchod z jeho dosahu. “

   Neni to tak. To je pouze reseni, kdyz uz se vsecko jine vycerpalo. Ovsem, kdyz se to tyka psychopata, tak jo. Ale jak jsem psala Konvickovi, tak vetsina z tyranu psychopati nejsou.

    1. Co máte proboha proti koním v senátu?
     Každý kůň přivedený do českého Senátu by zvedl průměrnou morální úroveň tohoto orgánu.
     (Jak tomu bylo tehdá v Římě už neposoudíme.)

     1. Omlouvám, pojal jsem své konstatování nešťastnou formou…. Mea Culpa… Samozřejmě, že v Českých poměrech by ono ušlechtilé a bystré zvíře bezpochyby jednoznačně zvedlo morální a Inteligeční kvocient oné nejen inteligencí, charakterem a moudrostí opomenuté instituce.
      Bohužel, sebestřednost, a pocit možného konkurenčního, personálního až existenční ohrožení v případě oné Horní komory patlamentu dosáhlo takové míry, že ač je většina právě oněmi psychopaty, pochopili, že i onen lichokopytník je velkou až škodlivou konkurencí…
      PS:Jsem zvědav, do kdy si tam budou vodit pejsky…

 6. Známý včera říkal: no a co, já poslechnu Pekar, dám si dva svetry. Říkám mu: ty je budeš jíst?
  Zřejmě jsem narážela na to, že nebude v obchodech s potravinami co ke koupi.. nebo prachy nebo tak. On to zřejmě pochopil, pokrčil rameny a nechali jsme si každý své argumenty pro sebe. Je také možné, že má týraný člověk takové ty záchvěvy, že tyran je na něj přece v úterý od třičtvrtě na tři do tří hodný. To se pak na společné diagnóze nedomluvíme. Každý má práh bolesti jinak vysoko. Generální stávka, neplacení daní nebo takové obyčejné, hromadné celonárodní nezúčastňování se zábavních akcí…., velkých obchodňáků… dne národního slavnostního otevření nevímčeho… ba už i divadelních představení… Říká se tomu asi sabotáže. Byli bychom vlastně takovými rozšlapávači fungování státu a k tomu nikoho nestrhnem, to se musí asi samo. Takže se s tím tyranem budem bavit a před sousedama budem dělat jakoby nic.

  1. Teď jsem zrovna něco podobného chtěla napsat, tyran je přece chvilku v pohodě a je mu to líto (deštník proti drahotě)… Někteří lidé si vážně myslí, že je to o svetrech. Vůbec jim nedochází, že existuje něco jako konkurence a i když budou energie, budou drahé a spousta firem to prostě neustojí. Když nebudou firmy, nebude práce, nebudou výplaty, nebude mít kdo platit daně, zdravotní pojištění. Z čeho se asi budou platit sociální dávky, důchody, vlastně všechny platby státu? Budou se na Českou republiku pořádat sbírky?

 7. Z tyranie osobní se asi nejefektivněji vymaňuje odchodem od tyrana a přerušením veškerých kontaktů s tyranem.

  Ale jak to udělat na té státně – třídní úrovni? Banky, korporát, úřednictvo ani okolní země a jejich zájmy zde nelze „přerušit“, odchod není tak snadný. Dokážeme ty kroky konkretizovat?

  1. Bohužel to tady vypadá, že parazit musí skoro zahubit svého hostitele, aby se ten probral. Vzpomeňme si na tvrzení, že USA neprohrává, ale pouze ztrácí zájem. V tomto případě bych to poupravil a říkám, že kde nic není ani smrt nebere. Tenhle náš krmelec už bude za chvilku vyžrán a nám zůstane jen to, co si sami USchováme a co se naučíme. Duševní kapitál nám nikdo nevezme a dá se na tom stavět.

   1. Bohuzel, i dusevni kapital se da vzit.
    Staci nabidnout lepsi pracovni/zivotni podminky, treba nekde v „Silikon Velly“ …

    1. nieco sa da a nieco nie…..samotna Kalifornia so svojou obdobou green dealu vytlaca firmy aj ludi von zo statu. A iste, mozno Silicon Valley nahradit Texasom, ale ono ak to ma nahradit europsky priemysel, to by boli desiatky milionov Europanov a to si neviem predstavit. Na druhej strane americke skolstvo so svojim produktom asi nebude schopne poskytnut pracovne sily pre tento priemysel+cena prace v USA je vyssia ako v EU+bude treba zapocitat naklady vysledneho tovaru navysene o dopravu do EU+energie potrebne na prevadzku su teraz aj v USA zazmluvnene a nikde nie je napisane, ze to cele vynahradi naklady. Plus problem s bezpecnostou, ktora v poslednom obdobi viac menej skoro vo vsetkych velkych mestach USA sa podstatne zhorsila a casto aj Amici sa snazili dostat do Europy jednak kvoli rastu cien nehnutelnosti/najmov a jednak kvoli tej bezpecnosti

  2. Já myslím, že i tomto případě to bude fungovat, bohužel naopak. Místní tyrani, až to půjde do kytek, s námi efektivně přeruší veškerý kontakt a odletí někam do teplých krajin….

   1. Já vám nevím, co by mohlo zabrat.
    Brblání na internetu to asi není. Nechodit do divadla je taky dokonalá ptákovina: Stát nebude muset doplácet cenu vstupenky a vlastně ušetří. Hodně herců a zpěváků má ještě jednu kvalifikaci, ti ostatní mohou jít doplňovat zboží do hypermarketu – jestli bude a jestli budou supermarkety. Atd.
    Zdá se, že jedině skutečná revoluce by byla schopna něco změnit. protože „stávka v sedě“ je naší věrchušce jenom k smíchu.

     1. Ano, ale to je recept pro malý počet lidí. Ti už na tom pracují dávno, protože to je jejich přirozenost. Ten zbytek je na to příliš líný. A že by se někdo změnil? Leda velkou nouzí.

   1. Mohou se změnit, ale první a nejdůležitější podmínka je, že sami chtějí. A druhá podmínka, musí se tak dít za odborné pomoci a není to zadarmo. Stojí to dost peněz a hodně, ale opravdu hodně dřiny.

  3. Vevčo,
   jen pár drobností.
   Patrně žijete jinde, než v ČR. Chcete-li v ČR, ještě k tomu na webu Alternativy publikovat, musíte holt psát česky a pokud možno tak, aby Vám Vaši Češi rozuměli.
   Tentokrát výjimečně ne, ale jindy Vaše nadužívání anglicismů (co je ksakru „gaslightování“??) a zatraceně podivný, jakoby překladačový slovosled způsobí, že Váš článek, jakkoli by mohl být zajímavý svým obsahem, je potom jako celek, zjednodušeně řečeno, „nečtivý“.
   Spolu s fakt velkým množstvím gramatických chyb v textu (zde 15 hrubek-a asi nejsou všechny), tohle všechno dokupy pak asi může způsobit, že na Váš článek reaguje málo čtenářů, či jen okrajovými poznámkami, které se nahozeného tématu často ani netýkají.
   Úmyslně Vás Vevčo, jako autorku, nesrovnávám s nikým jiným – každý z přispívajících/autorů, má pro psaní souvislého textu, pro udržení tématu i myšlenky, úplně jiné vlohy.
   A zkoušet „konkurovat“ např. panu Vidlákovi, po jeho pětileté praxi „článek denně“ (s výjimkou nevysvětlených tří měsíců na jaře t.r.), tak takhle konkurovat, to si ze zdejších přispěvatelů/autorů, může dovolit jen málokterý.
   Ale o tom to přesně je – ti, kteří ty vlohy pro psaní mají, jsou současně i „čtiví“, obdrží pak i spousty reakcí a virtuálních „slepic“ i přesto, že jejich texty jsou mnohem delší i komplikovanější, nežli Vaše.
   Nesmíte se na mne zlobit, ale připadá mi, že pod vlivem jiného jazykového prostředí, dostává Vaše, kdysi jistě dobrá čeština, pěkně po prdeli 😀
   A v této souvislosti ještě maličkost :
   Jste-li schopna napsat článek s diakritikou a jakžtakž správnou interpunkcí – tak proč neděláte totéž i v diskusích? Jaksi předpokládám, že obojí (články i komentáře) píšete na stejném zařízení či klávesnici, které jdou přepnout do „českého“ módu.
   Možná budu se svým názorem osamocen, ale to psaní bez diakritiky, připadá mně samotnému, jako snaha být zajímavý za každou cenu, neúcta až pohrdání čtenářem, ostatně i neúcta k jeho času :
   „Mně se používat českou diakritiku nechce. A tak Ty čtenáři, Ty si můj text (u jiných prznitelů češtiny je i text příspěvku často vohovně) klidně přelouskávej třeba 2x-3x déle. V textu se pro jistotu několikrát vracej, abys ho s mou ušetřenou diakritikou pochopil správně. Já pisatel, z pouhé lenosti, či snahou být zajímavý nepoužitím diakritiky, ušetřil jsem prý svůj čas. A mně je jedno, že Ty čtenáři, toho času při čtení ztratíš o to víc, abys můj text pochopil správně“. Arogancí, sobectvím a bezohledností, mi to smrdí na kilometr.
   Skutečně se tu vyskytuje pár chytráků, kteří už nemají jak, nebo čím být zajímaví (jelikož jen kopírují myšlenky i texty, co už byly 100x napsány jinde a mnohem čtivěji), tak je píší aspoň tím typicky „emigrantským“, poučovacím stylem. A hlavně bez té diakritiky, aby se jako „cizinci“ od Čechů odlišili, vymezili se a byli tím, podle nich, ještě zajímavější.
   Odněkud jimi kopírované části, samozřejmě diakritiku mají – spolu s vlastním dovětkem bez diakritiky, působí potom taková směska více, než směšně. Spíš trapně.
   Není to nic nového a není to záležitostí, týkající se pouze webu Litterate. Pokud nahlédnete například do hnízda pravičáckých zmrdů, do zcela odlišného webu D-Fens, tak tam takových pacientů najdete o hodně více – kanadského emigranta, japonskou letušku evropského původu, ba i člena mezinárodního výzkumného týmu, působícího v Německu. Všichni do jednoho, se vysmívající „Čechům“ a České republice, při sebemenší příležitosti a v jakémkoli tématu.
   O těchto „cizincích“ a jejich vždy naprosto dokonalém přehledu o české politické situaci a o obsahu českého mainstreamu, si myslím své. Nic pěkného to není – nebudu to rozvádět, už jsem to tu jednou psal.
   Jakkoli je například paní Petra, skutečnou Američankou a skutečně tam i žije, tak paní Petra vyvinula alespoň tu minimální snahu, že si (zřejmě) k PC opatřila českou klávesnici. Proto své články o zemědělství a obchodu v US, píše takřka vzorovou češtinou.
   Paní Petra má prostou úctu – jak ke svým čtenářům, tak i ke svému mateřskému jazyku..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *