25 listopadu, 2024

Alternativlos

Když se mi tak pěkně povedla sobotní analýza, tak teď zůstaneme ještě chvíli na stejné vlně objektivních skutečností. Částečně jsem toto téma nakousl při sobotním rozhovoru s Josefem Skálou na TV Bureš, ale tam jsem to odbyl několika větami. Ono si to ale zaslouží širší rozbor.

Začnu stejně jako v sobotu. Příkladem. Povím vám jednu optimistickou variantu blízké budoucnosti. Pro všechny hnidopichy rovnou hlásím, že jsem si ji od začátku do konce celou vybájil a ani slovo tam není pravda. Všem těm, co mě nemají rádi, doporučuji, aby následující odstavce brali jako další pokus o vidláckou manipulaci a důkaz mého ďábelství, protože to přece v jednom kuse dělám, no ni?

Takže…

Sedmnáctého listopadu se sejde více než stotisícový průvod, v jehož čele půjde Láďa Vrábel, dojdou až na henty Kavčí hory a tam soudruhům reportérům řádně zahulákají do oken. Láďa využije veškerou svoji výmluvnost (a on to fakt umí), dav bude bouřit, třeba padne i pár ostrých slov a z intervijuckých kanceláří to bude vypadat hóóódně ošklivě. Samozřejmě si nikdo netroufne vystrčit ani nos, nikdo se tak velkému davu natvrdo nepostaví, ale nedivil bych se, kdyby před vchodem stáli kluci policajtský v kevlaru, kteří se budou celu dobu modlit, aby se něco nestalo a oni nemuseli zasahovat proti davu, se kterým vlastně sympatizují.

Pravdomluvní reportéři si poprvé uvědomí, že těch sto policajtů je před skutečnou zlobou davu fakt neubrání. Poprvé se z výšky podívají, jak to vypadá ten nepoměr.

Šestadvacátého listopadu se na Letné sejde tři sta tisíc lidí. Jirka Havel a jeho skupina odborníků tam řeknou, jaká je aktuální situace. Tak trochu doufám, že si tam poslechneme i nadějné politiky, kteří představí způsob, jak toho dosáhnout, objeví se tam i podnikatelé, kteří jsou nuceni zavírat provozy a když všichni dohromady ucítí tu sílu, tak dostanou odvahu k nátlakovým akcím.

Před Strakovkou traktor vysype fůru hnoje. Dojde k prvním pokusům zablokovat křižovatky před Prahou. Česká televize už to nebude moci ignorovat a k Fialovi začnou přicházet hlášení i z jiných koutů republiky, že situace začíná být neudržitelná.

Nesmějte se mi. Popisuju optimistickou variantu, že se všechno daří. Za pár dní udělám přesný opak a popíšu variantu, kdy se nedaří vůbec nic.

Don Pablo si řekne, že tohle už stačilo. Že fakt nechce, aby brzy bylo na Letné půl milionu lidí a všichni policajti v republice se v tom davu beznadějně utopí. On by si plebs mohl uvědomit, že si může fakt dělat, co chce, protože si také spočítají, kolik jich je a kolik je policajtů. A tak Blažek posbírá nějaké rebely z ODS a kurvy z KDU, půjdou za Babišem a Fialu prostě sestřelí.

Nová „úřednická vláda“ se ujme funkcí, Zeman nebude dělat potíže a vypíše nové parlamentní volby někdy na duben, kdy už bude Babiš prezidentem, samozřejmě si tam nevezmou nikoho z hentěch demonstrantů, ale pořádně pustí rotačky na peníze a začnou mezi lidi sypat peníze. Dětské přídavky, přídavky na energie, přídavky na dopravu, budou různě vymýšlet, jak to udělat s plynem, aby nedošel, budou na kameru hrozit EU, ale potichu se s nimi domluví, že je všechno při starém, sice se ještě rychleji roztočí inflace, ale to vlastně nevadí, protože mohou spolu s inflací stále zvyšovat henty sociální dávky…

Pak budou volby, které ukáží, že jsme stále stejně rozhádaní a na politické mapě se skoro nic nezměnilo – Babiš je nejsilnější, Pětikolka dostala nářez, SPD neposílilo, protože se do sněmovny dostal Rajchl, KDU překročilo pět procent, STAN také, protože Vítek Rakušan je borec, dokonce i Bartošovy se dostal, protože je protikorupční… vypadne jen Svetrová Dvousvetrová. (stále optimistická varianta), ale lidové bouře se celkem utiší, protože lidi budou mít co do huby, ale jinak nebudou mít nic, protože každý pokus ušetřit nějakou tu korunku bude nemilosrdně potrestán vírem inflace.

Tohle pak bude nějakou dobu trvat, začnou se hroutit banky, protože na to máme nakročeno úplně dokonale, to se bude zachraňovat různými opatřeními, jako že nám zakážou vybírat naráz víc peněz… a ejhle než se nadějeme, budeme mít digitální měnu, nepodmíněný příjem a systém sociálních kreditů.

A víte co? Ono to nebude mít žádnou alternativu. Jak to říkala Merkelová? Že celý grýndýl je nevyhnutelný? Až se nedostanete ke svému kontíčku se sto tisíci korunami, tak budete rádi, že si můžete vybrat alespoň tisícovku denně. Proč? Protože objektivní skutečnost – ty prachy v bance stejně nejsou. Buď budete vybírat denně jen trochu, nebo banka zkrachuje a vy ty peníze stejně nedostanete. Všichni jsme zadlužení, stát je zadlužený, firmy jsou zadlužené, banky jsou zadlužené, centrální banky peníze tisknou, peněz je ve světě mnohem víc než zboží… takže v principu se nemůže stát nic jiného, než se se nadbytek peněz škrtne a vy budete rádi, když vám nechají alespoň něco.

Buď si pěkně zažádáte o přídavky na děti, nebo prostě nejezte… Takhle je to i dneska ne? Nebojte si říct o pomoc. Nebojte žádat o přídavek na bydlení. Že se vám nechce? Že je to taková žebrota? Že se nesnížíte k braní dávek? Tak nejezte! Nikdo vás nenutí.

A když chodíte každý den k bankomatu pro tu tisícovku, kterou vám to pustí… a tam samozřejmě stojí šílená fronta, tak si řeknete, že je vlastně fajn platit přímo kartou v obchodě… nebo mobilem. Ušetříte si to čekání před bankou. Nelíbí se vám to? Že máte právo na hotovost? Tak si počkejte, než si vyberou všichni před vámi, sem tam se dozvíte, že bankomat je mimo provoz… váš čas není neomezený… ještě rádi budete platit Visakartou.

A pak… napíšete něco na fejsbůk a ejhle… karta vám nedává peníze. A vy ani nevíte proč. Ale nedává. Matně si vzpomenete, že Cemper dostal další pravomoci, jak bojovat proti ruské propagandě. A tak to smažete. Pro jistotou celý profil… a ono vám to zase naskočí. Tisícovka denně.

Neušetříte nikdy nic, protože tisknutí peněz bude zároveň dělat inflaci. Takže budete mít tak tak na základní potřeby. Taktak zaplatíte nájem, taktak se dostanete do práce, taktak se najíte. Nebudete mít žádnou možnost si našetřit na auto a tak ho budete sdílet. Pak nebudete mít ani na vlastní bydlení, protože bankovní úroky budou tak vysoké, že vám nezbyde, než jít do podnájmu. A za chvíli se ukáže, že všechno patří velkým korporacím a henta „sdílená ekonomika“ znamená, že jim patří všechno a vy za všechno platíte. A do práce chodíte, protože to je jediný způsob, jak dostat poukaz na dovolenou v Chorvatsku. To je totiž důležitější než výplata… ta už nehraje roli, protože dostáváte sociální dávky. Ale za ty si dovolenou nekoupíte.

Pochopili? Myslím, že jsem nepopsal nic nového. I bez této krize a války to směřovalo touto cestou. Nejsem první ani poslední, kdo o tom píše, nejsem první ani poslední, kdo to řeší.

Ale já se ptám… existuje nějaká cesta, aby se tohle nestalo? Už od dob Merkelové nám vysvětlují, že to nemá alternativu, ale ono je to nejspíš pravda. Jakou se to dá udělat, aby se to nestalo?

Koho přesvědčíte, že je lepší, když teď přijde o všechno a nechá banky zkrachovat? Koho přesvědčíte, že je lepší, když nebude mít žádné peníze, než že bude mít alespoň trochu každý den? Že když nechá banku s jeho kontíčkem zkrachovat, tak se pak sesbíráme z trosek a postavíme lepší svět? Kdo tomu uvěří? Jak mu vnuknete víru, že když teď přijde o všechno, tak za čas to všechno postavíme znovu a on sám nepřijde zkrátka?

Proč myslíte, že nás Fiala a jeho pětidemolice postavili tak klidně před perspektivu zchudnutí a ještě se nám smějí do očí? Možná proto, že je to objektivní skutečnost a pokud nebudeme chtít přijít o úplně všechno, tak se rádi smíříme s digitální měnou, nepodmíněným příjmem a státní buzerací, protože druhá varianta bude, že nebudeme mít vůbec nic. Internet je plný siláckých řečiček, že je lepší umřít jako svobodný, než žít jako otrok. Ale chtěl bych vás vidět, jak to budete uskutečňovat, když vám děti budou plakat hlady… Až bude fakt zle, tak bude tisícovka denně na kartě úplně super proti tomu jít spát s prázdným žaludkem. A sdílená buňka v jakémsi činžáku bude mnohem lepší než bivak pod mostem.

Je možné ještě zabránit rozvratu světových financí? Je možné zabránit rapidnímu zchudnutí populace? Vždyť jim budeme tleskat, až nám dají ty sociální dávky. Budeme šťastní, až nová vláda uvalí moratorium na exkuce, ale s malým dodatkem od Rychetského, že aby to bylo v souladu s ústavním právem, tak musí mít stát jistotu, že fakt nemáme čím zaplatit a to se dá udělat jedině digitální měnou a ukončením hotovosti.

Oni nám to nebudou zavádět proti naší vůli, ale s naším souhlasem. Oni to staví tak, jak to řekla Merkelová – es ist alternativlos. Všechno ostatní bude mnohem horší varianta.

A nebo ne? Je tu někdo, kdo dokáže nabídnout lidem zachování statků i hrdel? Je tu někdo, kdo ví, jak to udělat jinak? Mně vlastně napadá jen jedna věc a ta se úplně neosvědčila.

Znárodnění.

Převzetí průmyslu, financí i zemědělství pod státní křídla. Se všemi problémy, které víme, že to má.

To bude budoucnost, co? Buď znárodnění, nebo sdílená ekonomika s nepodmíněným příjmem, digitální měnou a sociálními kredity… Nebo máte někdo nějakou jinou variantu? Víte někdo, jak na to jít, aby se tohle všechno nestalo? Tož byste s tím měli co nejdřív přijít. Víte, v čem se liší optimistická varianta od pesimistické? To je jednoduché. V optimistickém případě nám tohle všechno bude zavádět Babiš. V pesimistické nám to bude zavádět Fiala, nebo přímo Brusel.

197 thoughts on “Alternativlos

    1. Zdánlivě je nerostné bohatství velké terno. Ale na druhou stranu nerostná chudoba podporuje píli a tvořivost. Venezuela není bohatá a Švýcarsko není chudé.

        1. No právě!!!
          To IQ se vyvine na základě něčeho.
          Ten, komu stačí natáhnout ruku a utrhnout si banán, tak ten má jiné IQ než seveřan, který si musí umět nasušit potravu na celou zimu. A postavit pevné obydlí.

          1. Napsala jsem to blbě. Indián z pralesa má pochopitelně zase jiné dovednosti, které nemá Evropan.
            Pěkně to bylo ukázáno ve filmu Bohové musí být šílení.

              1. Targus by rekl, ze melete hovna. Cele tohle vlakno.
                Zjistete si o Venezuele aspon neco. Je doba internetu, nez to zakazou.

                A nejde jenom o vojenske intervence USA po cele Stredni a Jizni Americe, ale o stovky milionu (starych) dolaru, ktere USA nasypaly do tech zemi, aby ekonomika poradne skripala.
                To si jako myslite, ze s tim skoncili v minulem stoleti?

                Nebo taky kam se podeli ti nejvetsi reznici SS po vlace, kdo jim dal novou praci a kde, a taky napln te prace.
                Mala napoveda: reznik z Lyonu.

                Pak ocekavam, ze se vsem Venezuelanum omluvite za to nizke IQ a podobne blaboly.

                1. Jen dala špatný příklad – Venezula byla od USA rabovaná hůř než kolonie. A dodnes v podstatě je, vzpomeňme, s jakou nenuceností jmenoval Trump nového presidenta Venezuely, který ani na tu pozici nekandidoval.

                  Ale podstata sdělení má kus reálného základu – ten existenční evoluční tlak v případě nadbytku surovin, jídla, bohatství .. vede k jiným strategiím a dlouhodobě může mít vliv na vlastnosti populace. Třeba schopnost inovací, plánování …

                  A ta Venezuela … jestli to paní myslela opravdu jako tamní populaci, tak aby měla populace čas se geneticky měnit, muselo by jít o mnoho generací. Nevím, jaké procento Venezuelanů tam má své předky víc jak tísíc let…

                  1. Cesi skuhraji, jak trpeli za protektoratu, jakto poznamenalo narod.
                    Dalsi pak skuhraji, jak trpeli za bolsevika, jak elita naroda byla v kotelnach.

                    V porovnani s utrpenim a jeho delkou ve Venezuele a cele te oblasti, je to smesne.

                    To je jako kdybych vam po dobu deseti let kazdych pul roku zlomil schvalne nohy, a pak se vam vysmival, ze se behate, jak chromy.

                    A to jsem nenapsal ani carku o tom, co se tam delo v dobe spanelske a portugalske kolonizace, pekne pod dozorem katolickych knezi a mnichu.

                  2. Ale Gogo, to přeci nepopírám!!!!!!!!!!
                    Kdyby měli kulové a neměli ropu, tak by je Amíci nechali na pokoji.
                    Etnicky jsou Venezuelané směska, původní indiáni a míšenci se Španěly a Evropané.
                    Ten “ prezident “ Guaidó je samozřejmě zmetek. Ale ani autobusák Maduro není žádný extra mozek.
                    Tedka si asi polepšej, když v Bílém domě zjistili, že venezuelská ropa je vlastně bezva. A Maduro už není zlej. 😀Ten na Hradě bude plakat. Pozval prezidenta Guaidóa na večírek, tolik se těšil, o ono nic. 😜

      1. No, ona ta Venezuela má zároveň tak trochu smůlu v tom, že leží na „zadním dvorku“ jisté nejmenované mocnosti. která si dává sakra záležet na tom, ublížit všem, kteří nehrajou podle jejích not…
        Znáte to, raději Batista než Castro, raději Somoza než Ortega, raději Pinochet než Allende, raději Duvalier než kdokoliv. Noriegu si dosadili i sesadili, o Trijillovi nemluvě. Uchopila by junta v osmdesátkách moc v Argentině bez podpory CIA?
        Mohl Chávezův režim dokázat víc? Může to dokázat Maduro?

        Tím nechci tvrdit, že bez zasahování z vnějšku by Venezuelané byli bohatí jako Saudi. Nebo Švýcaři, které – jstě – nouze naučila pracovitosti. A když dost ctíte bankovní tajemství, nestojíte (zatím) za ztráty z dobývání… máte pravděpodobnost, že si k vám uleje prostředky Mažňák i Losna. Ono by i to Švýcarsko by vypadalo jinak, kdyby stálo někomu z velkých kluků za řádné rozvrtání.

      2. Švýcarsko nikdy nebylo a není pod sankcemi, nikdo mu neukradl tankery, nikdo mu nevyluxoval účty, nikdo se tam nepokouší násilím svrhnout vládu…

    2. Platí i tzv. NATO komutace:
      Život rovná se energie, – tudíž Energie rovná se život – a Rusko má tedy „energioživotů“ trestuhodně nejvíc!

      Proto je ho nutno co nejvíc „odtrestuhodnit“ redukcí počtu Rusů co nejblíže nule.

      Jen Rusko bez Rusů může být demokratické podle průběžně se zvyšujících amerických standardů! 🙁

  1. Diskutéři, nebojte se slova znárodnění, jaho synonymum je zestátnění …, které je opakem té zbožšťované privatizace, která vedla ke zkorporátnění …
    Tak co …., co je lepší to zkorporátnění, z kterého se nám začíná krásně rodit fašismus, nebo zastátnění, které tomu fašismu zakroutí krkem …

    1. Problém vidím v tom, že stát je už prorostlý tím korporátem. Takže k zestátnění logicky nedojde, páč to není v jejich zájmu. A kdyby si to občané nakonec vydupali, jakože se to nestane, tak by majitelé korporací zajistili rošádu, nechali by zvolit do vlády svoje lidi a současné politiky by odměnili trafikami ve svých korporátech.

      1. Korporace, banky a korporátní finance a jejich majitelé jsou mezinárodní, je to ten stále zbožšťovaný cizí kapitál, který nás měl vynést do výšin blahobytu po r. 1989 … Proto ten problém korporací musí být vyřešen mezinárodně …
        My to nevyřešíme, ale mezinárodně na problému Západních korporací a finančního kapitálu pracují země mimo Západ a Evropu, které je nemají v oblibě a mají větší možnosti je poslat ke dnu …

        1. tak netreba si robit iluzie, inde vo svete spolupracuju korporacie nadnarodne so statnymi. Takze tu mame nejaky Exxon a na druhej strane Aramco, Lukoil a zapadnych investorov. V podstate si mozeme vybrat medzi statnym kapitalizmom a korporativnym kapitalizmom. Je pravda, ze oba speju urcitym sposobom k neofeudalizmu. Ale aspon teoreticky je mozne v statnom sa presadit cez zmeny lidrov a v korporatnom len pretlacenim sa do top managementu…..kazdy si musi zvazit cim zaplati v kazdom pripade (a nemam na mysli peniaze)

    1. Nesmrtelný Pepa. Ten člověk se vůbec nemění.
      Velký respekt za vizionářský počin. Za píseň Země je kulatá, kdo jde doprava dojde doleva…
      Akorát agent síajej už není zlej, teď je zlej agent géerú, to se z toho pos@ru.
      😀

  2. Žádný převrat. Žádné drama. Zatím. Dostatek času k adaptaci. Lidé se adaptují. Nejsou jen města. Je venkov adaptující se lépe. Samozásobitelství. Nezhýčkaný. Nějaké sešlosti budou. Asi nevelké. Prvotní šok pominul. I válka na Ukrajině se stala všednodenností“.

    1. Nedávno navštívila manželka svatomartinské trhy v Ostravě. Bramborák tam prodávali za 80 Kč/ks.
      U toho stánku nebylo prázdno, ale malá fronta zájemců. Lidé se adaptují, ano, zatím mají z čeho.
      Asi nevěděli, co jim nalinkuje Vidlák jako budoucnost. A kdyby tam někdo přednesl na improvizovaném podiu podobné myšlenky, podle letory by se od srdce zasmáli a/ nebo jej poslali tam, kde Ostraváci obyčejně posílají podobné myšlenkáře.

      1. U nás v městysu máme prodejnu lahůdek, kde dělají moc dobré chlebíčky a ostatní dobroty. Tož jsem chtěl ženě koupit ruské vejce. I ptám se, „Máte ruské vejce, tedy jestli se tomu tak ještě smí říkat?“
        „Nebo už ukrajinské?“
        Dvě zákaznice za mnou se uchychtly.
        Na to prodavačka, „A jó na to taky ještě slyšíme, taky zelenského vejce.“
        „Na to taky slyšíte?“
        Načež druhá prodavačka prohodila, „Na to ne!“

      2. Homere, a není lepší ty prachy prožrat v bramboráku za 80 , protože inflace?
        Aspoň bude mít jednou na co vzpomínat, jak si dal na Svatomartinském trhu do nosu. Bude mít co vyprávět ňoučatům.
        😀

  3. Začínám mít pocit,že se nám tak nějak obloukem vrací reálný socialismus. Vždyť už před rokem 89 jsme sdíleli od výrobních prostředků po schválení ke studiu. Plat tehdy taky spíš připomínal nepodmíněný příjem (ale podmíněn byl povinou prací). Dopravních osobních prostředků bylo méně tak se žádali kamarádi atpod.
    Výhodou bylo , že při sdílení ekonomiky si stát nedělal dluhy – na toto jsme si vydělali tak toto máme.
    Pokud se nové staré myšlenky prosadí do praxe tak si odškrknem 33let na nic.

  4. Článek není výběr mezi pesimismem a optimismem.
    Je to holý pesimismus, protože to „znárodnění“ je jen výkřik do tmy.
    Měl bych zakázat dětem a vnukům číst Littarate a zejména Vidláka, aby si uchovali ještě nějakou naději.
    To bych udělal, kdybych mohl a chtěl.
    Ale já nechci.
    Chci aby se seznámili s patologickou úrovní článků Vidláka a budu tyto články dál šířit (s tím dnešním začnu) jako odstrašující příklad toho, jak dopadl skvělý analytik života po letmém dotyku s reálnou politikou.

    1. „Nesuďte nerozvážně, praví evangelium a pan kardinál.“ (Ze Třech mušketýrů Alexandra Dumase staršího).

      Prosím, přečtete si článek vícekrát a ještě vícekrát si jej nechte znovu projít hlavou.

      1. Jojo, znarodneni tu vsem pripada, jako sproste slovo, ale kdyz se podivate vem, tak znarodneni neni az tak mimoradne.
        Treba znarodnit majetek Ruska, i majetku Ruskych obcanu, je naopak zadouci a demokraticke.
        Jinak v poslednich par letech USA zabavily/znarodnily radu iranskych a venezuelskych lodi s ropou. Ropa za stovky milionu dolaru sla do americkych rezerv a lode prodali do srotu.
        Trump se tim chlubil bez uzardeni.

        Pri nedavnem prodeji casti nemeckeho pristavu Cine rekli nemecti politici na rovinu, ze pokud bude Cina „zlobit“, tak jim maji aspon co sebrat.

    2. Za sebe bych tak kategorické odsouzení nedělal. Prostě autor si dříve nastavil laťku hodně vysoko a tento článek se k ní nepřibližuje. Nicméně pokud se k té laťce nepřibližuje častěji, tak pak se zákonitě dojde na ztrátu důvěry v kvalitu a prostě autor nemůže očekávat, že jeho články budete číst a přemýšlet o nich a časem už je ani nebudete pořádně číst. Nicméně já autorovi přeji, aby se mu podařilo se vrátit zpátky k vysoké úrovni, jelikož na ni má .

      1. Toto není analýza, ale pokud chci použít nějaký slušný výraz, pak mě napadá jako nejvhodnější slovo blábol.
        Není na nás, abychom hledali řešení, jak se mají chovat naši politici. My jsem je tam k vládnutí poslali a pokud nechceme nějakou další pěknou defenestraci, tak se jich musíme zbavit legální cestou.
        Vidlák ovšem tvrdí, že i tyto cesty nikam nevedou. To je sice možné, ale je to naše jediná jiskra naděje.
        Tak se této jiskry držme.

        Alternativou k té nealternativě Vidláka je pak jen vzít své peníze a metodicky je začít propíjet, a pokud si brzo nepřivodím nějakou pěknou smrtelnou cirhózu jater, zbytek rozdat mezi nevědomý chudý lid, zajít do lesa a vyhledat tam nějaký pěkný strom.

        To není článek, ale paskvil.

          1. Neměl bych se vměšovat ale: Homér S. by měl skončit, protože se mu nelíbil jeden článek?
            Mně taky připadal poněkud pohádkový. Ale nemám lepší, tak jsem Vás Vidláku nazval pohádkářem a budu trpělivě čekat, kdo tady zase vyplodí něco zajímavého. I když diskuze – bývá někdy zajímavější než „počinkový“ článek. 😄

            1. No on je rozdíl pokud napíšete, že se Vám nelíbil článek nebo napíšete, že je to blábol, případně paskvil. Článek se Vám samozřejmě líbit nemusí ale urážet také nemusíte a napsat blábol už urážka je.
              Abych byla konkrétní, mně se například moc nelíbí většina článků Homéra Simpsona ale nikdy bych nenapsala že jsou to bláboly. Prostě to nekomentuji. Své čtenáře si jistě najdou a stejně tak texty Vidláka.

              1. Ja si taky myslim, ze to Homer dost prehnal.
                Obcas tu s nekterymi clanky nesouhlasim, tak to napisu.
                Ale to je prece normalni, nebo se mi musi libit vsechno?
                Myslim, ze Homer nemel svuj den a Vidlak je snadny hromosvod.

                1. Tak jo. Budeme slušní. Hlavně neříct svůj názor, aby z toho nebyl ban.

                  Ono je to třeba na fotografických webech vlastně stejné. Takže k fotce něco napíšu jen když lze něco (z mého subjektivního pohledu) pochválit. Jinak raději mlčím. A nemám nepřátel. Před lety jsem tohle jako malý šéf dělat nemohl. – a neměli mě rádi.
                  Až zase za hodně let, kdy přicházejí a říkají, že jsem je tím hodně naučil.

                  Inu všechno, i názor musí dozrát.

                  1. StK, děkuji za obranu, vážím si ji, ale nějak to zvládnu.
                    Konec konců se nyní Vidlák a jeho blízcí může vyřádit na mém (převzatém!) aktuálním článku.
                    Ale když mně něco smrdí, nenazvu to květinou.

                  2. Ale ne, Kocoure. I negativní hodnocení se dá napsat věcně a přitom korektně. Homerovo hodnocení Vidlákova textu je daleko spíš emotivní výkřik, než věcná kritika. Vidlák pravděpodobně, aniž to měl v úmyslu, šlápl Homerovi na nějaké kuří oko, o němž nevíme.

                    Takže, prosím Vás, nedělejte ze zdejších čtenářů hlupáky, nemáte to zapotřebí. Tady se dává ban za hulvátství, za nic jiného (z tohoto pravidla jsou ojedinělé výjimky, ale ty se zde přítomných netýkají).

                    1. Připouštím, Zakladateli, že máte pravdu v tom že kritika by měla být korektní. Pokud si přečtete mé příspěvky, vždy jsem tuto zásadu dodržoval. Vidlák mně nešlápl na žádné mé kuří oko, pokud tím ovšem není obsah toho pesimistického a poraženeckého článku, který nemohl psát Vidlák, jak jsem jej znal. Ten článek působí na lidi negativně a to si Alternativa nezaslouží. Za blábol a paskvil cítím potřebu se omluvit, ale horší článek Vidlák ještě nenapsal a doufám, že nenapíše. Myslím, že si to myslí i on a většina jeho věrných.

                    2. Homere, děláte – podle mého soudu – tu chybu, že mluvíte za ostatní, aniž byste znal jejich skutečný názor: Ten článek působí na lidi negativně, jak to můžete s takovou jistotou tvrdit? Jste si opravdu jist, že Vidlákův článek působí negativně třeba na mne? Kde berete jistotu, že třeba zrovna na mne jiné texty nepůsobí daleko depresivněji, a stačí jen perex?

                      Mluvte za sebe.

                      Nějak se nám tu množí jedinci, kteří nerozlišují mezi obecným a jedinečným, to bych u tak starých kusů (řečeno slovy Targusovými) nečekal.

                      Kdysi dávno, když jsem byl mlád a Ascalona bývala nejhezčí osadou, kterou jsem znal (nebyla to Ascalona, jmenovala se jinak; ale to bych prozradil svou identitu), toužil jsem po kariéře vysokoškolského učitele. Chtěl jsem dělat vědu a tak. Jak bývá pravidlem, člověk si má dávat pozor na to, co si přeje, aby se mu to náhodou neslpnilo. Mně se ono přání splnilo tak, že jsem nastoupil jako civilní učitel na jistou nejmenovanou VAAZ a jakožto učitelský elév jsem byl poctěn vedením tzv. doškolovacího kurzu. Cílem doškolovacího kurzu bylo vzdělat v matematice nevzdělatelné zárodky velitelských kádrů na takovou úroveň, aby se jim mohla začít přednášet vysokoškolská látka. Mám z té doby v zásobě mnoho příběhů, které s odstupem času vypadají docela žertovně, ale mně z toho tehdy běhal mráz po zádech.

                      Proč to píšu: s doučováním obtížně chápajících mám bohaté zkušenosti. Mám si tady na webu zase otevřít doškolovací kurz? Samozřejmě placený, dnes to jinak nejde.

                  3. Asi nechápete rozdíl mezi nesouhlasem s článkem a urážkou. A urazil H.Simpson. Pokud máte Vy nebo kdokoliv k textu výhrady je dobré napsat i jaké a proč a ne napsat „je to blábol“.
                    A protože já nemám tolik času zde psát, tak radši články H. Simpsona nekomentuji. Pokud bych čas měla, tak bych napsala i to že se mně některé nelíbí a proč. To o banu Vám snad dostatečně vysvětlil Zakladatel.

          2. V knize Československo – země neznámá (vyšlo na přelomu padesátých a šedesátých let), v dílu pojednávajícím o Moravě (a našem Slezsku), je mj. popsáno, jak havíři reagovali, když jim návrháři přinesli k vyzkoušení lopaty s ergonomicky tvarovanou násadou: „S tim di do prdele! Ať dou radši dělat ty, co to vymysleli!“. Návrháři přesto lopaty nechali na místě. Když si pro ně s určitým časovým odstupem přišli, havíři jim je odmítli vrátit, protože, navzdory své prvotní záporné reakci, mezičasem poznali, že se jim s novými lopatami pracuje mnohem lehčeji, než s původními.

            Domnívám se, že u Homera (stejně jako u tebe, Vidláku, ale v jiné záležitosti) půjde o něco podobného: Ten náraz je nutné vstřebat postupně.

        1. Ne, že by Vidlák potřeboval hájit, to zvládne sám, ale on někde tvrdil, že píše analýzu? A musí být každý text analýzou? Jako – nesouhlasit s obsahem sdělení samozřejmě můžete, ale skutečně hodláte vyčítat Shakespearovi, že Antonius a Kleopatra neodpovídají odborné historické práci? (Kde jsou citace? Kde poznámkový aparát?).

  5. Neočekávám žádný velký překvapení, je čas vánočních nákupů a ne každýmu se bude chtít někde mrznout před ČT s průvodem dezolátů. Účast bude zřejmě zase o něco slabší, i když nijak dramaticky. Řekl bych, že se to už vyprofilovalo a dezolátů bude pořád tak nějak stejně. Ne dost na to, aby se to přehouplo přes většinu a ani ne tak málo, aby si toho nikdo nevšiml. Je to ve stavu zapouzdření a Fialenko se tomu už bude jen smát, s Rakušákem přihodí nějakou tu urážku na vrub demonstrujících a tím to zhasne. Pak už si nikdo nebude chtít kazit advent, po novém roce se rozjede realityshow prezidenstká volba a na tu se odvede veškerá pozornost. Mezitím se úspory občanů budou stále nepozorovaně ztenčovat. Postupně nás posunou s životní úrovní někam k té tolik opěvované Ukrajině. Skupinu dezolátů budou držet na uzdě pomocí cenzurních zákonů, pokud by remcal někdo jiný, je připraven hromosvod Putin a zlé Rusko. Je to dokonalý plán, nevidím v něm výraznější slabiny. Nečekám žádné výraznější překvapení ani odklon od tohoto scénáře. Určitě ne v horizontu jednoho roku. Jenom nenávist a agresivita mezi lidmi ještě poroste s tím, jak budou cítit ohrožení díky ubývajících úsporám. Dezoláti budou nadávat ovcím a ovce dezolátům, Fiala a spol proklouznou středem. Nějaké znárodnění pro většinu lidí nepřichází v úvahu, nejsou schopni se na to podívat pragmaticky, jsou ovlivněni ideologií. Už jen to slovo má takový náboj, že pře jeho vyslovení člověk dostane přes hubu že je zlej ruskej komouš. Je to absolutně neprůchozí řešení a navíc by toho opět jen někdo zneužil. Přesto všechno jsem optimista, ale to řešení spočívá úplně někde jinde. Možná už i trochu tuším, ale na to si musí přijít každý sám, v tom je ten vtip. A popravdě když vidím lidi kolem, tak musím konstatovat, že se nám každému děje jen to co si zasloužíme.

    1. ak sa mozem spytat, v com vidite nadej na riesenie? este tak teoreticky ze Rusko rozbije ekonomicky zapadny svet, ale tam sa kludne moze stat, ze vzniknu zasa dva (ci viac) ekonomickych blokov, do ktorych sa kazda cast sveta uzavrie. No a kedze my sme sucastou Zapadu, tak skoncime v americkej sfere, kde osobne sa obavam, ze nacrtnuta cesta naozaj bude pokracovat, aj ked skor si myslim, ze cez „pseudohyperinflaciu“.
      Tak v com je nadej? Ze EU skonci ako kalifat? lebo este to je teoreticky mozne, ale vo vysledku je to uz len na vyber, kto tomu celemu bude na konci vladnut, nie, ako sa budu ludia mat

  6. Vidláku,
    poslechl jsem si začátek Vašeho rozhovoru se Skálou. Když jste prohlásil, že spravit strukturu české ekonomiky tak, aby nebyla jen vysávanou lze, jsem přestal pořad sledovat.
    Původně jsem si myslel, že se pravověrného marxisty-leninisty zeptáte, zda pro členy KSČM stále ještě platí útlá knížka „Stát a revoluce“. To jsem ale také vzdal.
    Vaše dnešní fantazírování mi jen potvrdilo, že jsem udělal dobře.

    1. To je naopak naprosto správná, důležitá, přímo ústřední otázka, kterou by si měl pokládat každý a hledat odpověď, protože je to životně důležité téma. Na rozdíl od vaší fascinace knížečkou.

      1. I za Rakouska-Uherska a za komunistů se životní úroveň Čechů rok od roku zvyšovala. Dokonce i životní úroveň Indů během éry, kdy Indie byla britskou kolonií, výrazně vzrostla.

        Takže co jste tím chtěl(a) chtěl vlastně říct? Že vám chutnají drobečky z panského koláče a ohlodané kosti spadlé pod stůl?

        No tak dobrou chuť

      2. Nepochybně.
        Nakonec totiž Čech přijde na to, že nejbližší pomocné ruce začínají na jeho vlastních ramenou. A tak si vyhrne rukávy a zvýší si životní úroveň vlastním přičiněním, navzdory vysávané ekonomice. – Mezi zasvěcenci vyšších stupňů se tomu říká práce.

        Ale ty se tím netrap, tebe se to netýká.

    2. Laco, klidně vám odpovím za Skálu.
      KSČM se dneska chová jako demokratická strana a zřejmě nekádruje ani svoje vlastní členstvo.
      Určitě i u nich je radikální křídlo, ale i křídlo umírněné.
      Dokonce si i myslím, že dneska, v roce 2022 , by už nikdo nešťastného Kůla v plotě ze strany nevyloučil.
      😉
      Ačkoli samu myšlénku komunistického ráje považuji za potrhlou, KSČM jako jedna strana z mnoha mi nevadí.
      Myšlénka království Božího na zemi je stejně hloupá, ale nikdo neostrakizuje Lidovce.
      ( Ačkoli ti, na rozdíl od gulášových komunistů, doopravdy reálně škodí. Silně přepísklé církevní restituce z mého pohledu ekonomice ČR určité neprospěly. )

  7. “ V optimistickém případě nám to všechno bude zavádět Babiš. V pesimistickém nám to bude zavádět Fiala, nebo přímo Brusel. “
    Tak nějak.
    Včera dávali na ČRo pořad o vysílači RFE. O lvím podílu amerických kongresmanů na demokratizaci Kotliny.
    Stalo to těžké prachy, ale americký lid na nějakou tu kačku nehledí.
    Saxofonista Clinton byl spořivý, došlo k přestěhování do přecijen lacinější Kotliny, chvíli se zdálo, že RFE ztrácí na významu.
    Byl to ale jenom klam a mam, dneska už svoboda maďarského lidu žije jenom díky RFE. A bude hůř!!!
    Pánové Žantovský, Fištejn, Klvaňa a mnozí další očekávají s plnou důvěrou, že kdyby se něco podélalo a volby nedopadly tak jak jedině dopadnout mají, jistí to redakce RFE.
    ***
    Z mého pohledu bych přestěhovala milovníky demošky amerického střihu do USA. ( by jim tam nebylo teskno, mohli by si sebou vzít i Knihovnu Vendy Lahvičky. )
    Kongres by ušetřil, pokrokoví souzi by si ušetřili nervy a já bych se také radovala. A možná bych nebyla sama.

  8. Nejspíš přibydou další nespokojení, ze současných nájemníků. Stát totiž navýšil platby za Ukrajince v nájemním bydlení – od 1.11.2022 to je krásných 350,- Kč na osobu a noc. Proč by majitel bytu/domečku pronajímal 5-ti členné rodince za 15 tisíc za měsíc, když může mít přes Ukrajince necelých 60 tisíc (v případě, že tam nacpe 7 kusů tak 80 tisíc) měsíčně. A ti odejití současní již bydlení ani neseženou.

    1. To je přesně to co se malinko jinak veřejnosti podává a úplně jinak potom provede. Lidu se řekne, že je nutno upravit platby za ubytování Ukradinců v ubytovacích zařízeních a v soukromí. Hodí se k tomu, jak je to hnusné, že v ubytovacích zařízeních dostávají víc a že je třeba to srovnat. Srdíčko malého českého človíčka zaplesá, že konečně těm vychcánkům, co ubytovávají Ukradince na kšeft sklapne. A ono sklapne tomu malému českému človíčkovi, protože místo aby oškubali ty vychcánky, oškubou raději jeho. Ale má co chtěl, má chodit na demonstrace.
      Takhle podobně ty bylo kdysi s VV. Předvolební hesla tady na severu „zatočíme s příživníky“. Každý čekal, že sáhnou na sociální dávky, nebo že je alespoň zastropují. Ale houby, najednou byli ve vládě a vláda sáhla na podporu v nezaměstnanosti (zkrácení a snížení), nemakačenkům na dávky nikdo nesáhl.

  9. Když člověk dlouho nosí nějakou myšlenku v hlavě, vypadá geniálně. Jakmile ji ale napíše na papír, ukáže se v plné nahotě, jaká je to blbost. Tady mě při přečtení napadají tři otázky:
    – Co ti členové představenstev a vyšší manažeři těch korporací. To taky budou mít obstavené účty a budou si vybírat tisícovku z bakomatu denně?
    – Jak to bude v zahraničí? Tam bude „svět ještě v pořádku“ (jako v Globusu 🙂 )? Nastane tedy hromadná emigrace?
    – Budoucí společnost bude jiná už jen z toho důvodu, že zdroje Zeměkoule prostě došly a pro všechny obyvatele Země se už na současnou životní úroveň západní Evropy nedostává. Tedy nelze jinak, než že oni toho, co máme my teď (a co vidí v amerických filmech) nikdy nedosáhnou a my postupně zchudneme. Společnost budoucnosti musí být postavena na jiných hodnotách než je stálý materiální růst a hromadění majetku. Tedy ta společnost se sociálními kredity, kde člověk nebude společensky hodnocen podle množství peněz, které dokáže (jakýmkoliv způsobem) vydělat, ale podle nějaké obecněji definované přínosnosti, je správná. Jde pouze o to, kdo bude ty kredity stanovovat a jak. Dnes „ženský letěj na pracháče“. Jestli se toto dokáže změnit, změní se fungování celé společnosti a ta se může stát ekologicky udržitelnou.

    1. „Společnost budoucnosti musí být postavena na jiných hodnotách než je stálý materiální růst a hromadění majetku. “

      To je sice hezké, ale Bohu žel, člověk je tak od přírody nastavený, má to v genech, takové chování zajišťovalo přežití a šíření jeho genu od dávných časů a nevěřím, že by se to dalo změnit. Ostatně už se o to mnozí před námi snažili (poslední, kteří „tvořili nového člověka, byli komunisti) a nedopadlo to. Lidská chamtivost se dá tlumit, nikoli odstranit.

      Jsme odsouzeni k oscilaci. okolo optimálního stavu. Čím větší vychýlení směrem k hromadění majetku a moci, tím větší výkyv směrem k rovnostářství a sociálnímu inženýrství po příležitostném zvratu poměrů.

      Přejme si, aby amplituda těchto přirozených dějů byla co nejmenší.

      1. Admirále, ani tlumit. Nahrabat co nejvíc pro potomky je opravdu přírodní pud. Hrabali i komunisté, ale jen opatrně a trochu, protože si šli vzájemně po krku. Byli tudíž opatrní.
        Dneska máme pětihnus a brzda kradení se jaksi vytratila. Ojrosouzi táhnou za jeden provaz a vzájemně se podržej.
        Nejmíň hospodářských deliktů mají právě komunisté. Je jim jasné, že kdyby něco, tak to ojrosouzi šťastně rozmáznou. Svorně a nerozborně.
        😀

        1. Úplně bych nesouhlasil s tím, že „Nahrabat co nejvíc pro potomky je opravdu přírodní pud. “ Mejetek si do hrobu nevezmete a děti si vůbec nemusejí vážit toho, co pro ně „nahromadíte“, nehledě na to, že to ani moc nejde, protože peníze vám sežere inflace a majetek vám seberou vysoké majetkové daně, které nepochybně přijdou, až nebude lidem jak jinak peníze brát. Nucený odprodej nemovitostí, protože nebudete mít na daň z nemovitosti, může být nová forma znárodňování, která se jen tak nebude jmenovat. Cesta do budoucna je „udržitelný rozvoj“. Žít cyklicky a pouze dalšími generacemi reprodukovat minulost bez růstu a hromadění. Pro děti uděláte nejlép, když jim předáte jako dědictví vlastní malou nemovitost k bydlení v technicky výborném stavu, všechno spravené a funkční, aby se to dalo používat i s malým příjmem. Cíl je prostě mít relativně malé (aby bylo málo daněné) zázemí, kde se dá žít zalevno a přesto velmi slušně.

          1. Za těch 75 let jsem si všiml jedné (téměř) zákonitosti. Potomci málokdy rozhojňují zděděný majetek rodičů, a spíše ho rozházejí. A pak, už docela chudí se přidávají na stranu těch, kteří by rádi majetek bohatých tak nějak „rozdělili mezi všechny“.
            Což se nepovede, protože každý jeden si myslí, že si zaslouží mít víc. Důvod si vždy najde.
            Navíc poučka „Každý podle svých schopností, každému podle jeho potřeb! naráží na nepoměr mezi schopnostmi a potřebami. Tam bývá úměra nejčastěji nepřímá.

            A i kdyby se to povedlo, zcela by to demotivovalo se o cokoli snažit.
            Protože potřeby – ty prostě nějaké máme. Ale co schopnosti? 😎

            Komunismus jednoznačně prokázal svoji neuskutečnitelnost.
            Rozvinutý imperialismus svoji neuskutečnitelnost prokazuje právě teď.

            Víte, co můžete odkázat svým potomkům? Dobré vzdělání a selský rozum. 😼

            1. Tak dobré vzdělání nemůžete odkázat, protože to taky záleží na tom, jestli dětičky nebudou blbé a budou vůbec nějakého vyššího vzdělání schopné (i pokud jim bude umožněno). A nesouhlasil bych s tím, že komunismus prokázal svoji neuskutečnitelnost. Znám ze svého okolí spoustu lidí, kteří pracují proto, že je to baví, protože rádi tvoří skvělé věci. Jsou-li přitom odměňováni tak, aby pokryli běžné životní náklady a něco málo navíc, jsou v pohodě, soustředí se na svoji práci a nesnaží se svůj příjem maximalizovat. Obecně takto nastaveni jsou tvořiví chytří lidé. V dnešním managerském kapitalismu působí jako relikt komunismu. V IT je jich docela dost.

    2. Ďábel je skryt v detailech. Rozhodovat bude parametrizace a to jak půjdou obcházet dílčí nařízení.

      – vyšší manažeři mohou čerpat v naturáliích. Ti opravdu nepostradatelní budou muset být nějak zaplaceni (zbrojařské firmy po celém světě si jistě budou chtít udržet vývoj). Dá se i pracovat na dálku, třeba pro brazilskou firmu.
      – s planetárními zdroji máte pravdu, těch 8 miliard lidiček již vidí, jak si žil Západ a chtějí to také. Mají na to právo? Jenže to naráží na Vidlákovy limity, kdy jeho levicové smýšlení inklinuje k „Právu na štěstí pro každého Čecha, bez ohledu jestli něco vytváří, nebo sedí doma na dávkách“.

    3. Do budoucnosti nevidim, ale minulost je dobre zaznamenana.
      Kdyz Zapotocky vyhlasil, ze mena je pevna, tak druhy den skoro vsichni zaplakali. Si spravni soudruzi ovsem ne. Ti meli sva privilegia a o veci se dozvedeli vcas.
      Takze pokud by se Vidlakova viza naplnila (doufam, ze ne), tak si umim predstavit, ze na miste privilegovanych soudruhu budou privilegovani clenove predstavenstev a korporaci.

      1. Je to velmi stručné vyjádření komplexního názoru na problematiku.

        V kategorii se mýlíte. Podle mně je to jednoznačně „surrealistická imploze.

    1. Ta si utrhne. Pro koho, to uvidíme.
      A 300 000 na Letné, tomu nevěřím.
      Na to je ještě brzo, stále je moc lidí, co Fjálovi věří.

  10. Také jedna pozitivní – při pohledu do okolí téhle kotlinky, je možné vidět, že podobně jako Vidlák uvažují i v jiných zemích – takže je dost možné, že první „pokus“ nebyde na nás, a pokud budeme toho schopni, budeme se mít z čeho poučit… 😉

      1. Je ale potřeba myslet na okrajové podmínky. Systém lze vnesením správně zvoleného napětí stabilizovat, ale překročením mezí, a to v obou směrech (!) dojde k destrukci.

        Převedeno do roviny společenských věd: kdo souloží, nedemonstruje. Ale když bude vláda s lidma příliš vymrdávat, demonstrantů budou plné ulice.

            1. Jinak si nestěžuji, jídlo mi chutná, piju jen pivo (kvit nee), klouby mne nebolí, jen ten sex nechávám malým děckám a zatím držím dveře, kde se mi tlačí dr. Alzheimer (jednou bude silnější, nežli moje jsoucno).

  11. Jak by to řešil – a vlastně to fakt řešil – Joif Vissarionovič, ocitnout se v podobné situaci?

    Nemuselo by se to tak jmenovat, např. Orbán to navlékl na podělení kluků ze svého gangu (bacha: kluků, to jim v 89. bylo málo přes 20 a návrat totalitní blbárny FAKT nechtěj) pod záminkou nějaké národní re-privatizace, či co to bylo. Můžeš to převést na vládnoucí stranu, církev, diktátora, rytířský řád… Ale jiná cesta není, západní finanční sytém prostě jde do háje a jediná cesta ven je – paradoxně, ta cesta, která zachránila Čínu v podobné situaci.

    1. Něco velmi podobného, dílčí návrat k socialismu nebo chcete-li k státnímu paternalisnmu právě teď řeší hosté večera se Solovjovem.
      Zajímavé – myšlenka částečného návratu vypadá, že není ojedinělá. Proč? Protože vládu nad celostátní i mezinárodní ekonomikou mají korporace. Většinou mezinárodní. A zisk je pro horních 10 000. Nevrací se do podniků samých. Bohatí bohatnou, chudí chudnou. Jistěže není možno zrušit nějakou formu finanční zainteresovanosti. Jenže se ukazuje, že to,. co tu probíhá není volná soutěž, trh, ale systém tvrdě regulovaný finanční věrchuškou, která vlastně ovládá i i věrchušku politickou.

      Takže kapitalismus – jistě. Ale ne bezbřehý, protože se ukážou veškeré chyby člověčí povahy. Nakonec – přečtěte si Calvelovu knihu Král krysa. A státu pak vládnou finančníci, nikoliv volení zástupci.
      Už slyším, jak se do mě pustí ostatní, že jsem „kryptokomunista“ nebo mají připravené jiném nálepky.
      Ne. Jenom pozoruji, že neviditelná ruka trhu je ovládána těmi nejbohatšími a jedině v jejich prospěch. Jsou i výjimky – ale ty potvrdí pravidlo.

      No tak jsem se vymáčkl a teď se do mě pusťte.

      1. Kocour: Neni se treba poustet… je to na zamysleni… ale spis mam pocit, ze nadnarodni koncerny uz jsou nad vladami, a nic takoveho by nedovolily. Ten cas uz je pryc.

        Nehlede k tomu, ze dnesni nomenklatura je uplne toxicka… nezvladala by to…

        1. True – true – true….
          Otázka zní „co s tym, synci a děvuchy“. Abych pravdu řekl – nevím. Dobrovolně se svého „podílu“, který si snad každý z věrchušky nakrvavil, nikdo nevzdá. Vychází mi, že to bude „velký rozvrat“ – čili revoluce, po které nastane období bezvládí, anarchie a pak se někdo (asi ten nejagresivnější) shýbne pro moc, která bude ležet na ulici. Čili diktatura. Pokud bude „osvícená“ (to je málo pravděpodobné) bude to dobré. Pokud ne…
          ===
          Tohle (diktatura) podle mě právě probíhá v Rusku. I Rusové samotní říkají „Car Putin“. ale současně říkají, že se nedovedou představit, že by Putin nechal lidem nějakou formu „liberální demokracie“. To by skončil do dvou týdnů a Rusko by si rozebral Západ s pomocí gubernátorů a jiných t.č. potentátů na kousky – a bylo by po Rusku.
          Ostatně o tohle se Západ právě teď snaží. Gubernátory si totiž lze koupit i za ty papírky, které se dneska používají místo peněz. Proto Putim tlačí na jedinou věc, která může chtivosti gubernátorů trochu odolat – na vlastenectví.
          Když se na to podívám z nevelké výšky toho sloupku u vrátek tak vidím, že Zelenský je stejný (možná i horší) diktátor. Majetku za hranicemi už má dost pro tři „presidenty“. Ochranku má složenou z cizinců – vlastním nevěří. Nejbližší „spoluvládce“ drží na uzdě tím, že je vzájemně poštívá proti sobě – ale jen „od -do“. Zlobíš – jsi bez ochrany Vlodymyra a tudíž vzápětí bez funkce. A pokud to vypadá, že by sis mohl pustit hubu na špacír tak třeba vypadneš z okna.
          On se ten Car Putin od herce Zelenského liší jenom v tom, že nechce mít spoustu mrtvých a rozbitou zemi. Je skutečný vlastenec na rozdíl od hraného vlastence nevětšího z Ukrajinců.
          ===
          Díval jsem se na pořad Nikity Michalkova BESOGON. Byly tam záběry, jak reagovali ruští YouTubeři a Tik-tokaři na vypnutí jejich sítí. Ani na vyvraždění rodiny by tak nikdo nereagoval. Ty slzy a hysterie ale nebyly hrané. Snad jenom na odepření drogy by byl někdo schopen tak spontánně reagovat. Vzali jim možnost sebeprezentace a najednou nic neznamenají. Kromě těch svých „pořadů“ nemají v životě nic, čím by se odlišili od libovolného Ivana nebo Nataši. Protože o jejich fyzické blaho se starají rodiče. Nemají hlad, mají kde bydlet.
          ===
          Mám pocit, že u nás to je to samé. Zatím jsme nepřistoupili k vypínání sociálních sítí, protože ty přece patří k t.č. propagované západní kultuře. Až se to jednou stane, tak uvidíte. Mladý člověk potřebuje sebeprezentaci aby měl pocit, že je „někdo“ A stát se „někým“ ve sportu, v umění v práci nebo vědě je mnohem obtížnější, než pronášet svá „moudra“ na YouTube.

          Promiňte mi tu délku příspěvku, začínám být ukecaný.

          1. A napadlo Vás takhle, vašnostové, že současná situace – svět rozdělený a koncentrovány v hrstce všemocných anonymních korporací, koloniílná války o dosud neohlodané kosti – je přesně to, co popsal jistý Uljanov v „Imperialismu jako nejvyšším stadiu kapitalismu“?

            On to psal předčasně, respektive nemohl odhadnout jednak razantní technologický rozvoj, který umožnil dělit blahobyt (nebo aspoň „naycení“) mezi v jeho čaech nevídané masy, no a jednak 2 zničující války, které tu koncentraci a rozdělení zdrojů přece jen oddálily. Taky ale nemohl odhadnout, že finanční elity západu se na dlouhé dekády smíří se „státem blahobytu“, tedy s dělením se o zdroje s masami, protože hrozba bolševické revoluce a protože sociální smír.

            Je tu i další aspekt, v němž se situace změnila. Snad poprvé v Dějinách jsou jelity přesvědčeny, že lidi vlastně nepotřebují. Technologie, automatizace, a to i ve válčení… No a současně si vytvořily dosud nevídanou ideologii, která zbídáčení mas + následnou depopulaci přímo podporuje. Mám na mysli „klimakterismus“. Všimněte si, že ten postuluje – na rozdíl od dřívějších „ekologických“ či apokalyptických hnutí – že čelíme problému, který jinak než zbídáčením a depopulací nelze vyřešti a všimněte si, že nemlá část západního obyvatelstva tu ideologii následuje (byť obecnou výhradou, „ale já půjdu až poslední“), protože jsme tady už dlouho žádnou pořádnou apokalyptickou ideu neměli.

            Těm „horním 100 000“ to nemůže vyhovovat víc. Konečně tady je učení, které postuluje, že lidé mají být chudí (a chcípat), stejně jako tu jsou lidi, kteří tomu tleskají.

            Fakt nejsem fanda řečeného Uljanova, ale diagnozu měl víceméně správně. Lék už tolik ne, ale komu čest, tomu čest.

            1. Velmi zajímavé a zdá se že logické. Nejenom že jelity jsou přesvědčeny že lidi ani moc nepotřebují, oni, podle mého, pracují na tom aby měly jen nutných poslušných x-miliónů lidí na svoji obsluhu, ostatní mohou chcípnout.

              1. malokto si uvedomuje, ze aj tych hornych 1% po redukcii obyvatelstva na zlatu miliardu, uz nebude tolko….pozeru sa navzajom. Pretoze milionar uz bude len plebsa ziadna elita, na to by poteboval mat aspon o 2 rady viac. Ani ti miliardari nemaju istotu, ze ich nezlikviduje Pentagon a tajne sluzby

      2. Výborně. Toto si myslím už nějaký čas. Tak výstižně bych to ale neuměla neformulovat. A jít s tím ven – bála bych se rozsápání 🙂 :).

      3. „… zrušit nějakou formu finanční zainteresovanosti …“

        S tou finanční zainteresovaností jste moc měkký. Bude to jinak:
        1. Pracuješ pro stát / společnost – něco dostaneš.
        2. Nepracuješ – nedostaneš nic.
        3. Škodíš – dostaneš kriminál / provaz.

      4. ále všimla jsem si že pokladní ve kšeftech raději berou hotovost než kartu. takže, pamětilva výroku že drobné v celku dělají miliony ve švajc bankách, dělám co? ………

  12. Bohužel, pane Vidláku, to, co popisujete, není sci-fi, ale výhled do blízké budoucnosti. Systém sociálních kreditů již funguje…V Čínské lidové republice. Ta je vzorem, byť někdo nevěřícně kroutí hlavou, všech ortodoxních globalistů. Sdílení si nepředstavujme tak, že nám soused za drobnou úplatu půjčí manželku, případně automobil…Tuto bohulibou činnost přiklepne stát nadnárodním korporacím. Ještě by v rámci prevence proti zločinnosti bylo dobré zřídit centrální databázi DNA, scany duhovek a otisky prstů občanů ČR starších šesti let. Cesta do otroctví započala a já s láskou vzpomínám na svobodná 80léta v reálném socialismu dnes již neexistující ČSSR…

      1. A taky fotografují duhovku! Když jsem tam byl před asi dvěma roky, chtěla na mě baba, abych si sundal brýle! Že prý se jí to leskne. Bohužel jsem to nedomyslel a sundal jsem si je. Přitom já se bez brýlí skoro nevyskytuji.

    1. O sociálních kreditech v ČLR víte prokazatelně kulové. Nebo napište pro Vidláka článek, myslíte-li si, že jste na věc odborník. Obávám se, že výsledkem bude prázdný list A4.

    2. ty otisky palců v občance nejsou nic nového. Ještě v první jsem je měla taky, bylo to asi bezpečnostní opatření z padesátek.

    1. I wikina ho usvědčuje z nestoudné lži: https://cs.wikipedia.org/wiki/Petr_Fiala
      Již v r. 1982 byl nástupní plat VŠ 1850.- Kčs a jakmile se oženil/vdala, automaticky byl zvýšen na 2150.- Kčs.
      S narozením každého dítěte se plat zvyšoval, zatímco se dotyčné/mu snižovaly daně. A samozřejmě se progresivně zvyšovaly přídavky na děti.

      1. S tím platem nekecá, po škole pracoval jako historik v Muzeu Kroměřížska v Kroměříži. Já v té době nastoupil taky do prvního zaměstnání a jako konstruktér jsem bral 1750. Ale měsíční náklady na 2+1 byly 466Kčs (to jsem platil ve svém prvním družstevním bytě, pamatuju si to dodnes), voda, elektřina a plyn byly za hubičku. Dál že chudák zapomíná říci, že existovaly družstevní byty, kdy 2+1 se dalo pořídit za 20 000Kčs (dnes by to bylo 200 000Kč), existovaly bezúročné půjčky, existovali novomanželské půjčky s nízkým úrokem. Kdo chtěl stavět (alespoň u nás v pohraničí) dostával příspěvek od města (státu), který se nevracel (dělalo to třetinu ceny stavby), na druhou třetinu dostal bezúročnou půjčku a jen na třetinu musel mít vlastní (nebo si půjčit na běžný úrok, navíc to částečně pokrývala novomanželská půjčka)

        1. Z novomanželských půjček se taky odepisovalo za každé narozené dítě. A dnes by ten 2+1 stál od 2milionů výše, podle lokality.

          1. Proto jsem tam hodil tu částku, kolik se platilo a kolik by se po přepočtu koeficientem mělo platit dneska. Vím, že za 200 000 podíl v družstvu nekoupíte.
            Co jsem naposledy viděl u nás ve městě daleko na severu (takže nižší ceny ale i nižší výdělky) družstevní byt 3+1 (právně tedy převod družstevních podílů) za 1 900 000 Kč (byt v paneláku z konce 80 let).

        2. V roce 1988-1989?
          Je totiž ročník 1964.

          My stavěli částečně svépomocí, v Praze, malá bytovka v Břevnově.
          Za kompletně elektrické 2+k.k. jsme platili 520 Kčs vč. inkasa.

          1. Já nastupoval do prvního zaměstnání jako zkrachovalý vysokoškolák na podzim 87, za těch výše zmíněných 1750 Kčs, a to se mnou nastupovali čerství maturanti za 1450 Kčs. Takže docela věřím tomu, že tabulkově mohl mít historik (vysokoškolák ale bez specializace) v okresním muzeu nástupní plat 1850 Kčs v roce 1988.
            Ale strašně ně dojímají věty „jeho otec musel po vystoupení z KSČ pracovat v dělnických profesích a kádrový profil celé rodiny byl poznamenán“ u člověka, který za komunistů vystudoval VŠ a to učitelství na pedagogické fakultě.

        3. Také jsem žila z těch 1850 korun nástupního platu. Za bydlení na ubytovně, včetně topení a teplé vody, včetně výměny ložního prádla, jsem platila 70 korun měsíčně. Jeden oběd v závodní jídelně stál 5 korun. Kilo rajčat v sezoně byl za 2.50 a ty změklé, co se daly použít do leča, stály 80 haléřů. Mimo sezónu rajčata nebyly k mání. Kilo mraženého rybího filé bylo za 8 korun. Kilo vepřového bůčku bylo za 20 korun, kilo vepřové pečeně za 28 korun. Sýry byly mnohem lacinější, než maso. Takže vcelku pohoda. Dost jsem v té době ušetřila.
          Ale pokud byl někdo ženatý a měl děti už při prvním nástupu do zaměstnání, tak to asi žádná sláva nebyla, to uznávám. Přídavky na dítě byly v desetikorunách.

      2. Ano nástupní plat byl kolem 1850,- ale automaticky se nezvyšoval při sńatku. A s každým dítětem se také nezvyšoval automaticky, jen se snižovaly daně a zvýšily se přídavky na děti, ale jen jednomu z rodičů (ty přídavky) Nechápu kde jste takové nesmysly vzal.

        1. Třeba byl dotyčný zaměstnaný u nějaké státní organizace a tak to tam měli. Vždyť do dneška mají státní zaměstnanci tabulkové platy.

          1. Neměli, já také nastupovala po VŠ do státní organizace. A se mnou rovněž 2 vysokoškolačky, jedna vdaná, jedna svobodná, obě se stejným nástupním platem jako já. Takže nesmysl s automatickým zvýšením platu po sňatku, a i s automatickým zvýšením platu po narození dítěte. S daněmi to bylo jiné samozřejmě.

            1. Třeba jste jen nebyla v té „správné“ státní organizaci. Nebo to mohlo třeba platit u administrativních pracovníků na OV, KV a ÚV KSČ, nevíme kde ciki333 pracoval.

              1. Ne ciki333 ale Občan. Je ale možné, že učitelé a pracovníci JZD to měli nějak jinak, protože si pamatuji, že tam byla mzda vyplácena tak jak byla uvedena ve smlouvě, a mzda v ostatních odvětvích byla ve smlouvách uvedena v hrubém, tedy před zdaněním.

      3. Tak třeba nástupní plat lékaře byl v té době 1650 Kčs. Já teda měla 1950 Kčs, ale jen proto, že jsem pobírala rizikový příplatek.

    2. Chleba stál 4,20, litr mléka 1,80, čtvrt kila másla 10 korun. Obvykle jsem počítala 50 korun na běžný nákup, na víkendový 100,- (Manžel kuřák (Startky byly za 4 koruny krabička, Olympie za 6.) a dítě) Domky se prodávaly v našem městečku kolem 70 tisíc. Ale našetřit 70 tisíc tehdy, to bylo jiné kafe než dnes. Věnem jsem dostala od rodičů 13 tisíc a myslela jsem si, kdovíco jsem nedostala. Nebyly počítače internet a mobily, což určitě posouvá spotřební košík někam jinam. Po revoluci chtěl zelinář prodávat pórek kilo za 19 korun. Tehdy jsem jej poslala do háje a ještě dál.

  13. Blbíš a bájení aneb šestý kolo.

    No, když Vidlák, proč né blbíš:

    … a co kdyby to třeba bylo takhle, začnu jak Vidlák :

    “pak budou volby, které ukáží, že jsme stále stejně rozhádaní a na politické mapě se skoro nic nezměnilo – Babiš je nejsilnější, Pětikolka… se stane ŠESTIKOLKOU!

    No schválně, milý děti, kdo bude tím šestým kolem? To teprve budete mrkat na drát!

  14. Lidi hlavně neblbněme. Jít nyní pořvávat před Televizi, to je přesně co by si Libtárdi přáli vidět – tj důkaz že jsme „to ohrožení demokracie“. A smázli by nás jak Leyno na botě. Teda ne že by si to někteří na Kavkách nezasloužili, ale na to prostě ještě není ta správná doba resp tohle není čím by se mělo začít. Ale přijdou taky na řadu, tomu věřím, ale až na to nazraje celospolečenská poptávka. A to bude v momentě kdy s náma půjdou i pašáci, co ještě dnes podporují 5demolici. A to bude, až obrazně řečeno nebudou na krámě vložky a hajzlpapír, musí si na to přijít sami… Vždycky jsem myslel, že nejhorší hospodáři jsou komouši, Libtardi ale dokázali téměř zrujnovat během cca 10 let celou Evropu. Takže na ten stav asi nebudeme dlouho čekat. Do tý doby se zazásobme dřívím, nechme si spravit zuby, neztrácejme aktivitu, dobrou víru a hlavně smysl pro humor. Protože ten každý totalitě zatraceně zalézá za nehty.
    A pak ještě poznámka. Jedno je pro alternativní servery společný – pesimismus, negativismus, strašení, hysterie nad každou novou zprávou z mainstreemu a reakce o krok pozadu. Chápu, snaží se burcovat. Jo beru. Ale je to někdy k neunesení…. já vím, že spousta lidí je a ještě bude na tom blbě. Ale po denní dávce článků Alternativy jim fakt líp nebude. Proto mám za to, že občas by mohlo být fajn dát lidem i nějakou naději, pozitivní výhled a taky aktivitu na kterou by musel mainstreem reagovat. A nemusí to být jen demošky. Klidně lokální akce Uklidme Česko s brigádou v lese, nebo turistický vlastenecké pochody krajinou domova, poutě na místní památkou horu s buřtama a tak 🙂

    1. Máte pravdu, takhle se vytvářelo vlastenecké povědomí už za R-U. A čekalo se na vhodnou příležitost, kdy bude systém oslaben nějakou událostí vis major. Ta přišla s první světovou. Masaryk byl připraven a skvěle toho využil. Zatímco Havlíček umřel na tuberu, i když si ji mohl na náklady C.K. pokladny léčit na čerstvém alpském vzduchu…

      Jenže tenkrát na to měli čas a hlavně trpělivost.

  15. Zdravím Vidláku,

    třeba je to hloupost, ale „čistokrevné 100%“ znárodnění nebude moc velkou podporu vzhledem k historické zkušenosti.

    Pokud si dobře pamatuju, v zámci Eu je jednotlivým zemím ponechána rozhodujících pravomoc. Myslím že je to něco ohledně „národní bezpečnostni.“ Co zahrnout tebou zmiňované zachování „statků a hrdel“ do této pravomoci a pomocí „částečného“ znárodnění (třeba 25% společnosti) neustálou „kontrolou a buzerování otrávit majitele“ aby společnost odprodali. Do této „národní bezpečnosti“ zahrnout banky (peníze jsou majetkem státu a stát musí mít kontrou nad majetkem), zemědělství a prodej potravin (zajištění obživy obyvatelstva), vodárny (zajištění pitné vody) atd.

    Pokud si dobře pamatuju, podobným způsobem Orbám „vyštípal“ zahraniční investory z maďarských bank. V Polsku to bylo podobně.

    1. A veřejnou dopravu a spoje (mobily, internet) a ponechat si aspoň jednu rozhlasovou a jednu TV stanici (bezplatnou). Též elementární zdravotnictví. Výroby ledasčeho dalšího nemusí stát kontrolovat.

      1. Ano, mám na mysli ty „komodity“ a služby, u kterých volný trh nemůže ze své podstaty fungovat, protože je málo poskytovatelů/prodejců/ výrobců. Další co mě napadá je distribuce a prodej energií (plyn, el. energie, pohoná paliva atd.)

      2. Copak ČT a ČRo vlastní zahraniční vlastník? Bohužel pakáž, co tam nalezla za Havla si myslí, že ČT je jejich. A Paroubek nebo Babiš nebyli schopni ( a ani se o to nesnažili) ten Augiášův chlév vyčistit, aby to byly skutečně nezávislé stanice.

  16. Takže feudalizmus 2.0 okorenený nevoľníctvom so štipkou otroctva. Demo verzia prebieha v KĽDR. Zaujímalo by ma koľko percent obyvateľov sa nebude vedieť zmieriť s tým, že boli okradnutí a koľko bude mať krvavé oči. Predsa len ide o novú totalitu a nie som si istý, že takýto model môže fungovať u iných než ázijských národov. Ako sa zariadia tí, ktorí teraz dostávajú slušne zaplatené za činnosť, ktorá ich zároveň baví. Sú to pritom ľudia, na ktorých neraz stoja oddelenia, pracoviská apod. Čo by mohla alternatíva teraz urobiť? Boli spomenuté banky, tak poďme všetko vybrať.

        1. No – však na námi pořád visí – stačí maličkost – vstoupit vojensky na území Ruska (možná v pokusu otestovat další červenou čáru)

  17. Je pravda, že „Západ“ je celkem v perdeli, zelený papírky nejsou prakticky ničím krytý a pokud se zbytek světa zařekne, že už je nechce tak s nima můžeme leda zatopit. Taky je fakt, že liberální demokracie (všude kde je) postupuje mílovými kroky tam, kde slunce nesvítí…. sakra (!) jsem si myslel, že to ještě nějakou dobu vydrží. Co teď? Odstěhovat se mimo EU a rychle vyměnit zelený papírky za nějaký ještě funkční peníze?

    1. Jsou tu ještě i jiné varianty budoucnosti Pomalu nám začíná svítit světýlko na konci tunelu.
      IBM vypustila kvantového dravce – Krakena.
      Takže AI to tu převezme a nás, Homo sapiens, si nechá na zkoumání jako laboratorní zvířátka.
      Dokud ji to bude bavit.

      1. Basnicka :
        Jiste je v tom pravdy kus
        Ze je Kocour genius
        😀
        Vyborny postreh. Naznacuje, ze v horizontu 10 let mohou prijit cerne labute – reseni ktere zpusobi preskok do nove kvality. Dovidime uz na kvantove pocitace, ktere umozni treba delat leky pro kazdeho na miru, kdovi zda i nevyresit regeneraci bunek – cili biologickou nesmrtelnost – ale treba i syntezu viru pred kterym nebude obrany… Takze vse bude jinak.

        1. Pokrok nezastavite, ale nejak nechapu, jak by prichod kvantovych pocitacu mel zlepsit/zachranit zivot bezneho ovcana.
          Vidim to spis presne naopak, jeste vice zkrati oprate.

          Vy zminujete leky na miru.
          To uz prece ale existuje. (nevim, jestli v Cechach)
          Treba leky na rakovinu. Pripravte si 500 tisic dolaru.
          Zacali to zkouset na dobrovolnicich uz par let zpatky, a platicich zajemcu bylo neuveritelne.
          Klady to samozrejme ma: vyssi procento uspesnosti, nizsi vedlejsi ucinky.

          Samozrejme je tu argument, ze s masovym rozsirenim pujde cena dolu.
          Tohle ovsem rikali i pri uvedeni imunoterapie (zjednodusene, novejsi verze chemo), ale ceny proste neklesaji jako u novych telefonu. Prece jenom jde o zivot, a tak nejde rict, ze nakup jeste odlozim, ze ten stary iphone jeste chvili vydrzi.

          Zapory? O tech nikdo nemluvi, ale nemuzu se zbavit vtirave myslenky, ze je tohle prave vlhky sen vsech farmaceutu. Lek se musi vyrobit znovu a znovu jen a pouze u vyrobce. Mozne pouzit pouze u toho pacienta, ktery si to zaplatil.
          Zadne kopirovani. Zadna generika. Zadne skladove zasoby.

          1. Sakuro, je treba vytahnout nos z talire s veproknedlo a podivat se jak v minulosti prechody do jinych kvalit ovlivnili zivot i toho posledniho obcana. Mohl nekdo, byt clovek uz tridy temer stredni, nejaky urednicek, apod., mit v N.Y. zacatkem stoleti svuj kocar ? Nemohl. Kun vyzaduje nepretrzitou peci, pritomnost, misto, atd. Mohl mit tentyz clovicek Ford T ? Jasne ze mohl, ten mohl stat i na dvorku, nebo na ulici, jist nepytal, nekakal. Mobilitou se cloveku zmenilo vse, od osobniho zivota az po nabidku prace. Kvantove pocitace prinesou zmeny o jakych se nam ani nesni. Treba domaci robotku ktery bude skrabat brambory i tahat sveho pana za to, kde si on poruci 🙂

        2. Jen aby dříve nepřiletěly bílé labutě. Pro neznalé, Bílá labuť – slangové označení těžkých ruských bombardérů Tupolev Tu-160, říká se jim tak pro jejich bílou barvu https://cs.wikipedia.org/wiki/Tupolev_Tu-160
          Mimochodem, nejrychlejší bombardér na světě, opěvovaná F-35 ho nedohoní, ani kdyby se rozkrájela na malé kousíčky.

    2. Zelene papirky jsou kdyte tim, cim byly kryte porad od opusteni zlateho standardu:

      Silou US Army s malym predstupnem sakci (Obama tomu rikal krouceni rukou), ktere kdyz nezaberou, tak nastoupi osvedcene reseni pouzivane jich mnoho desitek let po celem svete.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *