26 května, 2024

A denně zdraví svišť

Přátelé, občas budu v rubrice Hlas lidu publikovat Pavla Šika. Je na fejsbůku jako zjevení. Skvělý a dokonale pasující zdejšímu naturelu. Je zde hodně čtenářů, kteří fejsbůk nemají a tak o jeho skvělé komentáře přicházejí.

Zde je první:

Znáte ten film „Na Hromnice o den více“? Němci mu dle mého dali lepší název: „A denně zdraví svišt“

Je to komedie o chlapovi, kterému se ten samý den neustále vrací. Myslím, že šéf FEDu Powell, Biden i Yellen mají teď podobný pocit. Potom, co Federal Deposit Insurance Corporation neboli FDIC (pojišťovna bank vzniklá na základě zákona v roce 1933 po hospodářské krizi) zaplácla díru u First republic bank (FRB), hroutí se další.

Ty záchrany bank v tvrdě kapitalistických Spojených státech nejsou o moc jiné než ty záchrany bank v naší krásné pokrokové EU. Dokonce někteří kritici v USA považovali prodej FRB za podvod. Jednoduše řečeno, FRB měla ve chvíli zatáhnutí ruční brzdy a převzetí do nucené správy, potom co její klienti vybrali ca 100 miliard dolarů, stále ještě 92 miliard dolarů ve vkladech. A zároveň měla rozpůjčováno přibližně 173 miliard dolarů v úvěrech. To slavné převzetí JPMorgan se totiž pojilo s příslibem, že FDIC se bude dělit o ztráty z úvěrů First Republic a nabídne 50 miliard dolarů na financování. Takže čistá ruka to stálo JPMorgan ten rozdíl. A to se za banku, která není vůbec malá a k tomu má ještě poměrně bohatou klientelu, vyplatí.

Powell nyní zvýšil úrok a nechal se slyšet, že bankovní systém je „stabilní a zdravý“. A bum. Asi se jeho slova nedostaly až do Kanady, protože druhá největší kanadská banka Toronto-Dominion Bank vycouvala z převzetí First Horizon Corp., což je bankovní holdingová společnost se sídlem v Memphisu ve státě Tennessee, USA. Ta vlastní banku First Horizon, která je největší bankou v Tennessee a čtvrtou největší regionální bankovní společností na jihovýchodě USA. Oficiálně uvedla Toronto-Dominion Bank, že není schopna zajistit „časový plán pro získání regulačních povolení z důvodů, které nesouvisejí se společností First Horizon“. 🙂 Akcie First Horizon se po ohlášení zprávy v předobchodní fázi propadly o 52 %. Bankovní indexy se od zveřejnění propadly o více než třetinu.

No a na obzoru je i další adept .. Pacific Western Bank od PacWest Bancorp, která má 69 poboček s plným servisem po celé Kalifornii, jednu v Denveru v Coloradu, jednu v Durhamu v Severní Karolíně a několik poboček pro poskytování úvěrů po celé zemi, jejíž akcie se také o více než 50 procent nebezpečně propadla..

A denně zdraví svišť.. sankce co? fungují!! 🙂

28 thoughts on “A denně zdraví svišť

 1. Před asi týdnem jsem četl,že jednání o amerických bankách probíhají v utajení aby střadatelé nevybírali hotovost,která má být použita k vykoupení krachující banky.
  Před zhruba měsícem psali ,že zhruba šestnáct US bank je v očekávání krachu.
  Zkrátka lepší to prozatím nebude a to ani u nás v Evropě kde probíhá cílená destrukce.

  1. Kazda poradna banka a podobna organizace ma rizikove oddeleni , plne expertu ,aby ve strehu v peci odborniku , se vyhnula a unikla pruserum i tem nejmensim.
   Jenze prave najmuty experti na rizika se ukazalo ,se stali zkazonosnym rizikem snad celyho systemu..
   Napr. podobne jako urednik najmuty presidentem ,schvalenej kongresem ,poverenej organizaci nuklearniho odpadu , se ukazalo krad v pracovni dobe kufry se satama na letisti..
   Coz je porad moc lepsi ,nez kdyby krad ten nuklearni odpad a prodaval se ziskem..
   Aby mel na daleko vic odevu na paradu, nez si poridil z tech kufru..

 2. Tolik bych ten problém s bankami v USA nepřeceňoval. Měly padnout už v roce 2008, nebo někdy později, a pořád je někdo zachraňoval. Tak padnou nyní a všechny najednou. Je to jako s dávkováním léků. V malých množstvích léčí, velká dávka najednou otráví tělo člověka. Kdyby se krachy bank rozložily do období 15 let, nic by se vlastně nedělo. Ale tak najednou a tolik?
  A jaké mají možnosti záchrany? Aby lidé více spořili, tedy zvednout úrokové sazby z úroků z úvěrů, a rázem budou mít více hotovosti. Jenže dlužníci přestanou splácet.
  Obávám se, že v USA dorazili na konec možností tisku nekrytých peněz a doplácí na trvale nízké úrokové sazby FED. Mohou zvýšit úrokové sazby a zarazí dýchavičný ekonomický růst. Nebo budou pokračovat nadále ve stávajících úrokových sazbách a doplatí na nedostatek hotovosti. Když si ji natisknou, spustí inflaci. Svět nebude chtít opustit USD náhle, protože by to poškodilo i země, které chtějí od USD odejít. Odchod bude postupný, čím dál více obchodních transakcí nepoběží přes USD. A najednou přestane zájem o dluhopisy USD.
  Kromě toho neustále čteme, jak je federální rozpočet USA v deficitu a zaměstnanci nedostávají výplatu včas. Směřujeme k hospodářské krizi, konci Kondratěvovy či Hackettovy dlouhé vlny. Na jejich konci je válka, a v té již jsme účastníky. Na Ukrajině. Na Tchajwanu myslím válka nebude. Můj odhad: Čína si počká na hospodářské potíže USA, konec USD, hospodářské potíže na Tchajwanu, vyhraje strana prosazující sjednocení s Čínou, kterou pevninská Čína podpoří v ekonomickém úspěchu, a rázem budou obyvatelé Tchajwanu sami volat po sloučení se zbytkem Číny. Náklady na válku by byly vysoké, prostě si Čína Tchajwan koupí.
  Svišť Phil z Punxsutawney už ani věštit nemusí, Bidenovi a dalším se potíže vrací, protože jde o problém, který nikdo nedořešil od roku 2008. Film Na Hromnice o den více to nepřipomíná ani náhodou. Jen ping – pong s nevyřešeným problémem.

  1. Nejsem odbornik na americke bankovnictvi, a ctu jenom hrube obrysy, ale zatim to vypada, ze vlada ty banky vyfutruje penezi a pak to nekdo cele koupi.
   Jelikoz vlada vyda mnohamiliardove zaruky, tak by vkladatele nemuseli o nic prijit a tedy nemaji duvod k nespokojenosti.
   Takova privaizace zisku a socializace ztrat, kterou dobre zname.

   Jinak co se tyce velikosti, tak vcera jsem nekde zahledl, ze je to co se tyce financnich skod oz mnohem horsi, nez 2008 s tim, ze zatim „zkrachovalo“ malo bank.
   V 2008 krachlo tech bank spousta, ale ne tak velke, takze skoda vyjadrena v dolarech nebyla tak velka.

   1. Patrně věříte v pana Perpetua Mobileho, “ takze skoda vyjadrena v dolarech nebyla tak velka.“

    Zkusme selským rozumem posoudit jak se pan Perpeta Mobile vyvine. Chcete koupit ropu jež se obchoduje výhradně v USD. Pro USA není nic jednodužšího, než „natisknout“ USD a prodat vám je třeba za EURO. V ten okamžik se stanou dvě skutečnosti.
    USA si nakoupí v Evroppě za EURA zboží a vy utratíte USD za ropu. V místě ropy se budou USD hromadit, USA spotřebuje nakoupené zboží. No a tento postup se bude opakovat tak dlouho dokud si někdo neřekne: budeme ropu kupovat az jiné měny, nejlépe vlastní a navíc budeme chtít udržovat zahraniční obchod vyrovnaný, tudíž se žádně cizí měny nebudou nikde kumulovat.
    V ten okamžik nastana problém, co s těmi USD. No a jelikož dobří holobi se vracejí, tak USD je ještě lepší než ti holubi, budou se vracet.
    To co drželo USA jako největšího četníka planety při síle několik desetiletí, bude teď naopak USA několik desetiletí oslabovat v tempu, jek se bodou USD vracet domů. Aby tomu USA nějak čelila, musela by zvednou úroky na úrověň a spekuluji, kolem nejméně deseti procent. Politicky je to nepořijatelné, tudíž se to bude šolíchat kolem pěti, což bude mít za následek trvalou inflaci a sem tam padne nějaká ta banka. Pan Perpeta Mobile se ukáže jako nešťastník a my se můžeme jen trošku radovat, že s EU dopadneme sice hůř, ale o to rychleji, protože naskakovat do letadla v jeho závěrečné fázi letu, je nebetyčná hloupost.

   2. USD čelí z faktur, že jsou ještě světovou rezervní měnou, konečným statkem. Většina diktátorů, oligarchů a zločinců v nich hromadí majetek, centrální banky kupují USD dluhopisy. Ale i USD podléhá pákovému efektu. Stačí prvních pár vlaštovek, že USD mají potíže, a nastane run na banku, tentokráte jménem USD. Všichni je začnou horečně prodávat.
    A teď si vemte, jak se USA z celého problému s USD vykroutí? Mají dvě možnosti:

    1. zvednout úrokové sazby, spustit inflaci v USA, hospodářskou krizi na mnohá desetiletí.
    nebo
    2. ukončí platnost současných bankovek USD a provedou měnu, čímž okradou především zahraniční střadatele, protože většina bankovek USD je mimo USA coby alternativa k místním měnám. I to má svůj náklad, že bohatci v USA najednou přijdou o majetek (chudí ne, ti mají jen dluhy).

    Takže je jasné, že dojde ke kroku 2. K tomu potřebujete silnou a udatnou armádu, dohodu s bohatými, že za sociální smír obětují část bohatství, chudým měnou snížíte dluh, okradete hlavně spojence hromadící majetky v USD. Samá pozitiva a sociální jistoty.
    Asi dojde na vydírání jadernými zbraněmi, a bohatí v USA zatím také nějak nechtějí obětovat své těžce nastřádané peníze. Tím těžkým nastřádáním míním ty roky investic do politiků a dary jejich volebním kampaním, ovlivňování ostatních obyvatel USA řečmi o americkém snu selfmademana, aneb pohádku o tom, jak chudá dívka k bohatství přišla.

    USD jsou Černý Petr z dětské karetní hry, a někomu v rukou zůstane. Jen mnozí ještě nevědí, že hra už začala. Ti, kdo o začátku hry vědí, jako Čína, už přestali hromadit USD a za USD dluhopisy kupují ložiska a ornou půdu a podniky všude po světě. Petromonarchie také začínají zjišťovat, že by se měly poohlédnout po jiné měně. A na kolumbijské narkobarony kálí Bílý Tesák. Podle seriálu Narcos jim prý nevadí, že 20% peněz zakopaných někde v sudech na polích jim zničí vlhkost či zvěř.
    Co ale všichni ti, kdo své celoživotní úsilí uložili v USD? A najednou zjistí, že se jim z účtu nějak záhadně umazaly jedničky a nuly?

    EU celý problém řeší fikaněji, zavádí digitální měnu. Jakmile bude EUR digitalizováno, bude měna provedena stiskem tlačítka počítače a rozhodnutím premiéra. Je hloupost naskakovat do finančního letadla s EUR jako poslední. Takže ČR si provede svoji vlastní měnu přijetím EUR, aby potom proběhla druhá měna v celé eurozóně. A obyvatelé ČR vše zaplatí, zvláště střadatelé do penzijních fondů, které už teď částečně znehodnotila inflace.

 3. Denne zdravici svist a muz , kteremu se den vraci ,nemam na to pochopit nejake spojitosti.
  S bankama.
  Ktery jak to vypada , ze je na ne spoleh v tom „domino efektu“.
  Jedna kostka srazi drubou a ta zase dalsi. Jedna banka udela „diru“ do dalsi, dalsi zase do dalsi ,nebo tak.
  Samozrejme to poradne zaclouma s pojistovnama …
  Je ta FDIC pojistovna nebo co a vyplaci bankam pojistky , nebo vyjednava s klienty nejake ,prilezitostne dohody , na misto pojistovani.
  Zachrany bank a povinny , predtim utopily megapojistovny.
  „To slavne prevzeti , se totiz pojilo s prislibem , ze FDIC se bude delit o ztraty uveru z First republic a nabidne 50 miliard dolaru na financovani“.
  Tedy pojistuje ,zachranuje spis neco ,vo cem nema ani zdani s limitem 50mil.
  Kolik prodela na uverech nevi , ale vi ,ze poskytne 50mil. na nejaky financni transakce , na kterych taky vydelat nemusi..Kdyz se nevi, co bude zejtra.
  Udelali nejakou dohodu spolecnych ztrat s 50 mil. na financovani ceho? Tedy.
  90 mil. vkladu , je neco co muze zejtra zmizet a dale uveru 170 miliard , je zase neco , co nekteri splati , dalsi nesplati bance. Kolik to je ve hvezdach…
  V tech rychlych zmenach jsou tyhle informace ponekud nestale a nejakej spoleh na ne a co se komu vyplati, je asi relativni a s bohatou klientelou /kdo to je ?/, ty jenom sedi doma a hlidaji si svoje ucty /maji na to lidi/ a pri sebemensi panice uprchnou do dali..
  Nejstabilnejsi sou ty maly stradalove , co maji hodne jinych starosti a nemaj cas tyhle zalezitosti bedlive strezit..
  Vypada to na nejakou bankovni epidemii , kde neni mozna uz davno prevence a ani ockovani se nedari, desitkama federalnich dohlizecich uradu..
  Tedy ,ze je nekde zakladni chyba /fault , nebo omission/, v systemu vod zacatku , bez ktery se neda banka zalozit a provozovat a zaroven s kterou vetsina bank a se nevi kdy , drive nebo ,pozdeji krachuje.
  Muze bejt problem pretucnely ,prebujely byrokracie , kde nejen , ze jedna kancelar bojuje s dalsima , ale jedno z velkyho poctu oddeleni nevi, co delaji ty dalsi.
  Ktera ta megabyrokracie ale pred sto lety , jeste nebyla.
  Mimo tajny umluvy a korupce..Epidemie take zridne rady ucetnich ,kdyz na neco nahodou prijdou…/.moc vedel a pod prisahu to povi/.
  Do toho nikdo nevidi.
  Faktem zustava , ze skoncily banky tri , se ztratami ve vysi poloviny trilionu a to je uz poradna rana a neobejde se bez nasledku…
  Dalsi je souboj kongresu s presidentem , kongres chce omezovat vydaje a president chce rozhazovat bez omezeni , bez tzv. zastropovani…
  ..Pac ten dluh 31 a tri ctvrti trilionu a zvysuje se stale rychlejsim tempem..

 4. Správně! Když sem Pavel nejde dobrovolně, tak mu k tomu pomůžeme 🙂
  Pyla by škoda, kdyby Cukrberk ten úžasný profil smazal a nebyla by náhrada.

 5. Uvidíme co a zda nám napíší Vevča a Petra. Už se nějak dlouho neozývají…… Já těm psavcům a filozofům tak nějak čím dál víc nevěřím.

  1. Nemam rada panikare. Zde se nic nedeje… i kdyz pocitam, ze dost lidi si doma zaridili prasatko na vetsi hotovost, a uz davno si rozdelili penize mezi bankou a kreditni unii (coz je druzstvo, a podleha jinym zakonum).

   1. Díky oběma, jak vidno obyčejní lidé jsou všude stejní, to jen ti… itici a… tivisti dělají šrumec, protože nic jiného neznají/neumí..

  2. Emo, tady je to podobné, jako u Vevči. Nevím, jestli je to jen klid před bouří nebo slunečné počasí. Je pravda, že ceny zemědělských komodit a potraviny šly nahoru. Nicméně benzín jsme dnes tankovali za 3,09 za galon (přepočteno je to zhruba 18 korun za litr), což je cena, která tu byla i před tím příšerným zvýšením, kdy cena dosahovala nějakých 5 dolarů za litr . Jsou takové nepřímé symptomy, že se lidé připravují na možné potíže. Včera jsem se bavila se známou – jsou to poměrně zámožní lidé, a ona se mezi řečí zmínila, že se s manželem rozhodli zbavit jednoho auta. Můžeme spekulovat o motivaci. Spousta lidí uvažuje o chovu slepic, ale zatím si to vesměs rozmyslí, když si uvědomí, že je třeba se o slepice denně starat a aspoň čas od času jim vyčistit kurník. Ale vzhledem k poměrně omezené sociální bublině vám toho moc víc nepovím.

   1. U nas je ted cela rada sousedu, co chovaji slepice. A prodavaji je podstatne lacinejc, nez samoobsluha ve meste. Nekteri i rozdavaji zadara. Ja uvazuju, ze zase vychovam kuratka, a pak je tem chovatelkam dam. (U me na kopci je moc lisek a medvedu.)

    Jidlo ve meste podrazilo hodne. Benzin je tu 3.55.
    Na ty banky se lidi myslim divaji jako, no, uz tady ta panika byla v roce 08, nic se nespravilo, tak je dalsi panikareni, a zase se nic nespravi, a banky vytahnou z bzundy pomoci dalsich penezotvornych orgii.

    1. Když máte na kopci moc lišek a medvědů, máte tam i dost veverek? A lísek? protože taková veverka může být po lískových oříšcích docela zlískaná, a když spadne na káru, i zkárovaná. 🙂

    2. Vevčo, kde to žijete? Nebojíte se chodit do lesa? U nás se to stát nemůže, kolem Bruntálu sežral lesy kůrovec.

     1. V Coloradu, v upati Skalistych hor. Vcera v noci jsem videla prvniho letosniho medveda. Je sucho, tak asi bude s nimi letos veselo.

      Do lesa se nebojime. 🙂 V lese je clovek malokdy potka. Oni v noci chodi po ulicich. Ale v podstate si clovek musi dat pozor jen na medvedi mamy s medvidaty. Jinak oni utecou.

      Taky tu mame pumy. Ty jsou plache. Sice si jednou za cas na cloveka troufnou, ale kdo by na to myslel. Vy doma taky furt nemyslite na to, ze by vas mohla ustknout zmije… 🙂

      1. Tu přírodu Vám závidím. Vnučku (až trochu vyroste) asi budu muset vzít někam do Norska, aby viděla opravdický les.

       1. Ano, to udelejte. Norove se boji hub, takze jsou tam lesy plne hribu. Pro nasince raj. Tedy aspon tehda, uz davno, co jsem tam byla stopem. 🙂

 6. Tak (nejpozději) 2008 zaseli dračí setbu, tu hnojili a zalévali a copak nám to pod kombajnem sankcí roste? Průser!
  Jenže, to co před pomalu sto lety trvalo týdny, měsíce ba roky (ekonomická krise) nyní po celém světě zvládne digitální platba za pár hodin (dní). A finanční výbuch amerických bank by byl i proti ruské atomovce někde v ukrajinských pláních naprosto spektakulární katastrofa.

  1. Nemuze bejt neco lepsiho nez ta atomponorka. To vam ani atomkecky nepomuzou.
   Poroucha se, nebo do ni picnou a mate cernobyl ,clovekbyl ,zarucenej a vsude. A vsude.

 7. To je problém, už nemá kdo pomoci USA bankám.
  Jak se psalo v roce 2008 dost vypomohli,nucené, Evropské banky,pokud by to znova udělaly padnou Evropské banky.Proto se nedivim že se
  mnohé státy, zbavují závislosti na dolaru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *