23 listopadu, 2024

Červený šátečku kolem se toč, my jdeme na Rusa, nevíme proč

Autor: yoker

Tak si zpívali naši dědové, když mašírovali ve čtrnáctém roce do světové války. My na tom nejsme o mnoho lépe.

Akorát čeští hoši zatím nemašírují. Na rozdíl od některých našich spojenců. I tak ale máme u Ruska vroubků až až. Jen těch zbraní, co jsme na Ukrajinu naposílali! Maruška Zacharovová už nám hrozila prstíkem.

Co tedy konkrétně nám (České republice) na Rusku vadí tak, že vyzbrojujeme Ukrajinu? Vždyť v celé dlouhé historii nemáme s Ruskem vážnější spor. Jediné, co náš vztah kalí, je srpen 68. Když se ale podíváme přes plot k našim západním sousedům a představíme si, že by to tak dnes mohlo vypadat i u nás, kdybychom se byli bývali v roce 68 přeorientovali na Západ, jímá soudného člověka hrůza.

Že bychom se chtěli Rusku pomstít za těch sto nebo dvě stě mrtvých ze Srpna? To je nesmysl. To bychom s Němci – za to, co se tu navyváděli za protektorátu – nemohli promluvit tisíc let.

Média nám stále dokola opakují, že musíme podporovat Ukrajinu až do roztrhání těla, protože je to demokratická země, která se brání diktátorskému Rusku, které ji napadlo. Takový je oficiální narativ (česky: báchorka), s nímž nelze než souhlasit. Protože za nesouhlas se přidělují černé puntíky.

Trochu jsem tak kolem dokola přemýšlel, ale tady toho člověk moc nevymyslí. A pak jsem si řekl: „Od čeho pak máme moudré knihy?“ A přinesl si ze sklepa „Zeměpisný atlas pro školy střední, ústavy učitelské a školy obchodní“, který sestavili pánové Brunclík a Machát. Je to 5. vydání schválené výnosem Ministerstva školství a národní osvěty pod číslem 103714/30-II ze dne 22. července 1930. Jde tedy o oficiální publikaci státu!

Pro nás je důležitá mapa č. 44: „Slovensko a Podkarpatská Rus. Mapa politická.“ To klíčové slovo je „Rus“. Když Rus, tak Rus. Podkarpatská Rus je zkrátka část Ruska.

Po první světové válce nám ji mocnosti nabídly, protože jim bylo žinantní dát ji Rusku. A my jsme na to kývli. Dostali jsme ji prostě do správy. Po roce 1945 se Podkarpatská Rus vrátila zpět do Ruska – tehdy Sovětského svazu. Na počátku devadesátých let se Rusko – za tanečků Gorbačova a Jelcina – od Ukrajiny odstřihlo. A tím i od Podkarpatské Rusi, která spadla pod Ukrajinu. Rusko a Ukrajina pak žili vedle sebe celkem bez problémů až do roku 2014, kdy se na Ukrajině dostali k moci lidé k Rusku otevřeně nepřátelští. Začalo se střílet, a to hodně. Rusko bylo dlouho trpělivé (odhad je asi 14 tisíc mrtvých!), ale v únoru 2022 pohár přetekl.

Atlas z roku 1930, schválený výnosem Ministerstva školství a národní osvěty, to konstatuje nepřímo, ale nekompromisně: Podkarpatská Rus je Rus. A to znamená, že také Ukrajina je Rus. Rusko prostě dělá pořádek na svém vlastním území.


49 thoughts on “Červený šátečku kolem se toč, my jdeme na Rusa, nevíme proč

  1. Krerml je rusky ekvivalent našeho hradu. Kreml je i v Novgorodu.
    Podkarpatská Rus nikdy nebyla součástí Ruského impéria, po většinu známých dějin to byla část Uherského království.
    Rus se tomu říklao proto, že se tam mluvilo a mluví jazykem podobným ruštině.

    1. Re: Foundryman

      Jazykem podobným ruštině ani náhodou, ani omylem.

      Originální rusnáčtina je stejně podobná ruštině, jako naše gorolština pražské češtině, anebo varšavské polštině.
      Moskal, pražskej pepyk a varšavjak se pak vyznačují při prvním poslechu dokořán otevřenou chlebárnou a nadměrným vypouštěním slin.

  2. Zdroje jsou získávány dobýváním na svém území nebo obchodem nebo válkou.

    Zdroje v Evropě (EU) jsou téměř vyčerpány, výroba zboží pro směnu na světovém trhu upadá tak jako upadá schopnost jeho výroby spolu s celou k tomu potřebnou kulturou.

    Tak co zbývá?

  3. Njn. s Ukáčky byl vždycky problém.
    Už za komančů byli úplatní a prodejní jak děvky.

    K doplnění.
    1994 – Budapešťské memorandum
    https://cs.wikipedia.org/wiki/Budape%C5%A1%C5%A5sk%C3%A9_memorandum
    1996 – přijetí ústavy, obsahující definici UA jako neutrálního státu
    https://cs.wikipedia.org/wiki/%C3%9Astava_Ukrajiny
    2014- zrušení neutrality
    https://www.e15.cz/zahranicni/ukrajina-rusi-neutralitu-bude-usilovat-o-clenstvi-v-nato-1148324

    1. Re: Gaia

      To nejsou Rusové, nýbrž Rusnáci, chcete-li Rusíni. A mluví skoro stejně, jako my – goroli. Rusky neumějí ani ho*no.
      Vaše tvrzení je stejné, jako tvrzení mého pracovního kolegy, že Asie začíná za řekou Moravou (měl k tomu své důvody).

  4. Fakt je, že kdyby bratrská pomoc v 68 nedorazila, tak tady máme na Staromáku mešitu a budilo by nás kvílení muezína.
    Říkám to nerada, ale je to tak. Nikdy bych nevěřila, že tohleto jednou řeknu.
    ***
    Už takhle jsme se fackovali o Mariánský sloup, fackovačka o mešitu by měla jinačí grády. Milovníci mešit by naháněli milovníky synagog a to opravdu nechci. Z mého pohledu multikulti nefunguje.
    Jsem moc ráda, že jsme do té EU dorazili se zpožděním.

      1. To už je takový náš zvyk. Vyčkat a bedlivě sledovat kam vane vítr. V dnešní době je nutné též vyčkávat na probuzení hlavy světa. Příprava čtecího zařízení také zabere nějaký čas.

    1. Sice to není téma článku, ale k tomuto komentáři to přece jen přidám.

      Ten sloup je podivnost. A nemám zrovna u něj potřebu ohřát si nevěřící polívčičku, protože jeho kauza je velmi lidského charakteru. Neúplná kopie, která nakonec byla po dlouhých tahanicích schválena jak jinak, nežli radničními intrikami. Nejen Staromák, ale celá Praha je plná krásných autentických církevních památek. Ale kopie sloupu (jejíž kvalitu hodnotit neumím) tam just být musí taky. Není to nic o víře, nic o kultuře, nic o pohledovém tvaru náměstí. Just tam musí být, protože my jej tam chceme a hotovo.
      Pro mě nejabsurdnější podpůrný článek o tom napsal jistý Troška, uvádí tam, že to věřícím i nevěřícím umožní zastavit se ke krátkému zamyšlení a modlitbě. No, přece jde jen o tu naformulovanou větu, kdy to jistě myslel jen na ty první – řeklo by se na první pohled. Jenže on není nějaký nezkušený blogger, co by to jen poplet. Takže i nevěřící…, to vypadl u této myšlenky z oka neomarxistovi, nebo neomarxista jemu?
      A dovyšperkoval to samotný Duka, když se s kterýmsi evangelíkem v rádiu tak pohádal, že uprostřed dotčeně odešel. Hádali se mimo jiné, že když tam může být Hus, tak oni mají právo si tam strčit zase ten sloup. Že tam tak prej vzniknou dvě vertikály. Takže z Týna je vykopli už předtím i s Rokycanou , o pár metrů vedle přistavěli Mikuláše. Ten sloup se tam ale strčí taky a žádná řeč se nevede. Což už teda je 3 : 1 na verikály. Bořič Sauer si nebude vyskakovat, natožpak nějakej evangelík, každej totiž vidí, že to je spravedlivá remíza!

      Křesťanská víra vyznává mnoho úctyhodných hodnot. Ale denominace by si mezi sebou oči vyškrábaly. A představa, že by tam přibyla další „vertikála“, ze který by hulákal nějaký muezzin, je ještě „ekumeničtější“, než ta Troškova.

      Takže na jedné straně jsou ty hodnoty. Bez ohledu na to, jak moc se jich kdo ve skutečnosti drží, mají svoji váhu. A na druhé se (kdyby jen) hlavní představitelé církví mezi sebou štěkají jak psi. Což, s ohledem na historii, je navíc „bohužel ‚ eufemismus. A způsob, jakým se tam ten sloup dostal, neodpovídá ani jedné z nich.

  5. S tou Ukrajinou je to složitější. Mnohem složitější.

    Ten problém – nacionalismus tam byl už před II. světovou válkou, nacionalisté tam vyvraždili spoustu lidí, pak, za dob SSSR se nacionalismus utlumil. Během války opět vyvřel na povrch, ale po válce tam už jen doutnal pod povrchem.
    Sen o Velké Ukrajině se oživil až po rozpadu Sovětského svazu. Další vzbuzení nacionalismu přinesl rok 2014.- Majdan II, pokus o odboj Doněcka a Luganska, kterému byla upřena jakákoliv práva na ruský jazyk a dílčí suverenitu.
    Západ a USA slibovali ukrajinské věrchušce třeba že může vstoupit do NATO a EU – což bylo nemyslitelné, protože Ukrajina je země chudá a prolezlá korupcí. Ale starali se o to, aby byla posílena ukrajinská armáda protože už tehdy, po rozpadu SSSR, si Západ usmyslel, že oslabený Sovětský svaz dostane na kolena, rozdělí si ho a ovládne. Napřed vyvolal lokální války na Kavkazu, ale tam to RF ustála.

    Tak zkusili Ukrajinu a tam se jim to povedlo. Zamrzlý konflikt mezi nestátními milicemi Ukrajiny a domobranou zmíněných krajů nakonec Rusko nevydrželo, zvláště pak, když se dozvědělo, že se Ukrajina chystá atak na Krym, který RF obsadila dříve prakticky bez odporu a obsazení si dala potvrdit referendem, které ovšem Západ bez důvodu neuznal.

    Ale nebudu tu psát dějiny Ukrajiny a Ruska. Internet je velké kouzlo a dá se tam najít téměř vše. Kousky toho, co se stalo najdete třeba i na mém blogu. Byly psány v dobách, kdy se ty dějiny děly.
    (Doposud jsem nemusel své názory podstatně korigovat.)

    1. Vím. Na tom odtržení Ukrajiny se prý pracovalo již za Rakouska, před více než stopadesáti lety. Mně spíš šlo o to, zdůraznit nějak těžko zpochybnitelně, že Ukrajina je část Ruska.

      1. No když začneme u knížete Igora, tak tam je počátek ruské státnosti. Kijevská Rus . Kolem Moskvy bylo v té době ještě liduprázdno. Až později stěhovali do Novgorodu a pak Moskvy. Tohle Čech nepochopí, ostatně ty jejich dávné dějiny se tu probíraly jen vlažně , na rozdíl od toho Sojuzu. To se učilo kdo si tam kde uprdl a kdo neuměl vyjmenovat 15 svazových republik s hlavním městem,dostal za 5

        1. „Kolem Moskvy bylo v té době ještě liduprázdno.“
          Ano. Pak tam postavili hospodu (na křižovatce dvou cest). Tak to začíná … Teď hospody zavírají. A to bude konec.

            1. Ano, je. A to je jeden z faktorů, který většině Čechů brání pochopit trochu tu „ruskou duši“.

              Je to už několik let, kdy jistá literární vědkyně (to nemyslím jako dehonestaci) přišla s myšlenkou, že např. Švejkovu českobudějovickkou anabázi v části jižních Čech napsal Hašek pod vlivem několikaletého pobytu v Rusku (kde je všechno hrozně daleko). On se tam Švejk točil vlastně na pětníku, je tam nasázena vesnice jedna vedle druhé, ale popis jeho cesty vypadá jeko putování ze Samary do Bugulmy, liduprázdnou krajinou (což trvá v menší míře dodnes, jen si tam ruští podlidé mezitím postavili to světoznámé jaderné výzkumné středisko NIIAR).

              To tedy jen jako přípodotek k tomu „hrozně daleko“, transformovaného do českých podmínek.

              1. O tom to je. Úspěšné civilizace byly vždy u vody, Eufrat Tigris Nil Středozemní a Černé moře. ( obchod doprava výměna informací) I dnešní USA je vlastně pás megalopolí kolem Atlantiku a Velkých jezer.Vnitrozemí pusté. A tohle Rusko nemá, velké řeky na Sibiři a k Volze taky daleko a Severní moře studené a zamrzlé.

        2. Re: Gaia

          Tak to jste asi měla na hovo vyučující dějepisu.
          Dějiny Ruska se braly v dějinách Evropy a vůbec jsem neměl pocit, že by byla výuka ošizená.
          Svazové republiky jsme se učili v zemplu, v části politické mapy.
          A kdo chtěl jedničku, opravdu měl ta hlavní města znát, stejně jako ostatní hlavní města v Evropě či kdekoli jinde na světě, podle aktuálně probíraného kontinentu.
          Dneska vědí dětičky naprosté ho*no, bez gůglu jsou v totální řiti.

          1. stejně člověk nakonec všechno zapomene. Dneska jsem si dělala scio test pro 9. ročník a nemohla si vzpomenout, co jsou zájmena. A k čemu jsem tuto znalost kdy potřebovala?

            1. Re: Gaia

              Tak tuto znalost jsem využil např. když jsem začínal psát a dostal jsem ponaučení, že mé výtvory jsou katastrofální a navíc přeplněné germanizmy.
              Těmi germanizmy myslela autorka výtek mé neustálé plýtvání ukazovacími zájmeny, která jsou v dojčerštině naprosto normální před každým podstatným jménem kromě poprvé užitého (v textu). Ostatně v anglině to není jinak.

              Že máte sklerózu, za to můžete jen a jen sama. Vytáhněte si učebnice a doučte se to. Oddálíte moment, který vám přinese poznání, že už nepoznáváte svého krmiče a přebalovače.

                  1. Re: Godot

                    Příště to zkraťte na konstatování, že jsem opět nezklamal.

                    Jen takový neskromný dotaz – predikoval jsem snad něco nesprávně?
                    Vy svého krmiče a přebalovače nerozpoznáváte již nyní?

                    Já myslím, že toto poznání o nepoznání čeká v případě pozvolného vývoje v tomto podnebném pásu naprostou většinu populace, pokud nám soudruh Rejžák bude i nadále zasílat léky na snížení krevního tlaku a ředění krve.

                1. Re: SK

                  Co byste chtěl po dvounožci, an byl v převážné míře vychováván nevzdělanými a nevzdělatelnými přisluhovači Adolfkova království?
                  Ten nejvzdělanější a nejchytřejší z famílie to dotáhl na nabíječe v germánském tanku. Poznal dělostřelecký náboj a dokonce i věděl, kam ho strčit. Kdo z vás to má?

            2. K tomu, aby člověk lépe porozuměl jazyku, kterým hovoří a píše. A uměl pak třeba správně poskládat větu či souvětí ve svém mateřském jazyce, neřku-li souvislejší projev. Že to většina lidí neumí, je nasnadě, stačí si otevřít libovolné noviny a začíst se. A to se bavíme o profesionálech, kteří se tím živí. Běžný e-mail od standardního vzorku v populaci bývá naprostá tragédie. Však proč umět vyjmenovaná slova, větné rozbory, interpunkci atd.

              Je to stejné, jako když se většina lidí ptá, k čemu jim bylo studium matematiky. Upřímně se dá odpovědět, že k ničemu, protože kromě základních počtů na úrovni prvního stupně normální smrtelník třeba analytickou geometrii nebo integrály fakt nepotřebuje. Na druhou stranu, třeba na Asiatech je vidět, jak namáhání mozku v nejrůznějších směrech vede ke kvalitativně vyššímu stupni používání vlastní hlavy a v důsledku toho i k posunu společnosti někam dál. Naopak úpadek vzdělanosti u nás během několika málo generací dělá z naší společnosti národ tupců, kterým bude brzy stačit trocha fetu a nějaká ta virtuální realita.

              1. Zlatá slova. Kromě úpadku školství všeobecně je situace ještě zhoršena tím, že dnes se nelze na nic spolehnout. Dříve byly knihy, časopisy i noviny bez gramatických a stylistických chyb. To znamená, kdo hodně četl, neustále měl nenásilnou připomínku správného používání jazyka. Tato zpětná vazba dnes už chybí. Prakticky to znamená, že kdo ve škole něco pořádně nenaučí, později už nemá mnoho možností k přirozenému zdokonalení, naopak může být znejistěn těmi chybami, které kolem sebe stále všude vidí.

                    1. Re: tdx, Annot…

                      Teda, vy umíte po ránu nas*at…
                      A nejhorší na tom je, že máte pravdu…

                      Jinak velmi dobrým barometrem je promítání pohádek ve školní družině, a to podle výběru dětí samotných. Bohužel mám aktuální reference…

                1. Přesně: nelze se na nic spolehnout a tak člověk nemá zpětnou vazbu. Je to nepochybně schválně vytvořený stav. Nějak to otočit bude nadlidská práce.

              2. Umění formulovat věty a skládat je do odstavců je z velké části ovlivněno sečtělostí dotyčného jedince.
                Pak se ztráta znalosti definic jednotlivých gramatických prvků stává spíše bezvýznamnou, protože onen jediněc píše a a hovoří na základě gramatické intuice, opřené o čtenářskou zkušenost, zpravilda správně.

                1. Ejhle, nepřečetl jsem si Annatatore v 1:34 a dávám mu za pravdu. Lidé nečtou, a pokud ano, tak Blesk. Mluví a píší potom jako hovada.

                    1. Tedy mám na mysli čtenáře Blesku, písaře SMS a podobných „stošedesátiúderových“ zvěrstev.

                2. Je to složitější.
                  Když doktor filosofie vezme brigádu při vykládce vagonů, tak asi nebude mluvit jako doktor filosofie. Měli by ho za debila, nezapadl by.
                  T tímto jevem pracují obratně někteří vzdělaní politici. Unda sem, unda tam, a lid se raduje. Je náš !
                  😀

                  1. Ovšem kdyby vzal někdo, kdo vykládá vagóny, brigádu na filosofické fakultě, bude stále mluvit jako vykladač vagónů.

                    1. Ne vždy.
                      Znal jsem důlního lokomotiváře (havíře) který nejen perfektně znal světovou operu, ale dokázal o ní i poutavě vyprávět.
                      Ale je to spíš výjimka.

                  2. Nemusí to tak být. Mladší synek, když kdysi hodně dávno neuspěl u příjmaček na VŠ, šel (dočasně) k zedníkům. A rychle si získal jejich respekt a uznání, protože hovořil jinak, žertoval jinak, uvažoval (trochu) jinak, než byli zvyklí. Ale makal stejně…
                    Nevím, zda by to fungovalo i obráceně.

        3. Centrum Velké Moravy taky nebylo v Praze, a taky se považuje za předchůdce českého státu. Další, na co se historicky odvoláváme, je Sámova říše. Na tom, kde bylo její centrum se historici a archeologové neshodli dodnes.
          Nevím proč se řeší názvy jako Kyjevská Rus, když tam je RUS a ne Ukrajina.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *