23 listopadu, 2024

O mrtvých jen dobře, ale… (malá obžaloba jednoho mediálního zbožštění)

Karel Schwarzenberg byl osobnost. Kdyby měl mainstream soudnost, tak už dávno na něj vrazí tolik oblíbenou nálepku „kontroverzní“. Mainstream ale soudnost nemá – ostatně, proto je mainstreamem. Tak to zase zbývá na mně…

Několik let jsem dobrovolničil v Maltézské pomoci, což je organizace zřízená Řádem Maltézských rytířů. Za celou tu dobu jsem viděl Karla Schwarzenberga na řádové akci jednou. Mnohem častěji se účastnil jeho bratr Bedřich, který zesnul v roce 2014. Ku cti Karla Schwarzenberga je třeba říci, že byl opravdu štědrým podporovatelem řady charitativních spolků, ale přiznejme si, že tato činnost zkrátka patří k bontonu vyšší společnosti a bonton – ten Karel uměl.

Trochu horší už to bylo v soukromém životě. To, o čem naše média taktně mlčí, je jeho osobní život. Karel Schwarzenberg si v roce 1967 (poprvé) vzal „Terezu hraběnku z Hardeggu na Kladsku a v Machlandu“. V němčině její jméno znělo původně „Angela Theresa Johanna Maria Gräfin zu Hardegg auf Glatz und im Machlande“.

Na Wikipedii se můžete dočíst: „Otcem Therese Schwarzenbergové byl Johann Hardegg, pocházející z nynější mladší linie hrabat z Hardeggu (Hardegg-Kadolz). Její matka byla Johannova druhá manželka hraběnka Johanna Firmian. Therese má ještě bratra (Dr. Friedrich Hardegg) a sestru. Otec byl čelným nacistou, od roku 1930 (v Rakousku ilegálním) členem NSDAP a později rovněž členem SA.“

Na téže Wikipedii se píše, že se Tereza od nacismu důsledně distancovala. Otázkou pak zůstává, proč na jejich sídle stále visí obraz, na němž obyvatelstvo hajluje před hradem Hardegg.

https://medium.com/@joanna.liu/burg-hardegg-13f0befbbfc8

Na Wikipedii se dále dočtete, že Karel a Tereza spolu mají syna „Jana Nepomuka Ondřeje (* 13.12. 1967, německy plným jménem podle rodinné tradice Johannes Nepomucenus Andreas Heinrich Joseph Karl Ferdinand Johannes Evangelist die Heiligen Drei Könige Achaz Michael Maria Erbprinz von Schwarzenberg) a dceru Annu Karolínu (* 1968, německy plným jménem podle rodinné tradice Anna Carolina Antoinette Elisabeth Theresia Olga Adelheid Maria Prinzessin von Schwarzenberg), provd. Morgan. Manželkou syna Johannese byla maďarsko-rakouská baronka Diana Elisabeth Orgovanyi-Hanstein, jejich svatba se konala v roce 2010. Od roku 2017 je podruhé ženatý s italskou šlechtičnou Francescou Riario-Sforza.“

Asi je vhodné podotknout, že provdáním za neurozenou osobu šlechtična ztrácí všechny tituly, takže i když se pan František Kinský může v Modré krvi svojí servilností přetrhnout, Anna Karolína je prostě už jen „paní Anna Morganová“ a žádná kněžna či princezna.

„Roku 1979 přivedla Tereza Schwarzenbergová na svět druhého syna Karla Filipa (německy původně plným jménem podle rodinné tradice Karl Philipp Ernst Ferdinand Alwig Kilian Prinz von Schwarzenberg). Jak se později ukázalo, jeho skutečným otcem byl rakouský průmyslník a politik Thomas Prinzhorn, který v roce 1988 Karla Filipa adoptoval. Karel Filip používá od roku 1990 jen příjmení Prinzhorn. V roce 2009 se oženil s Annou Marií roz. hraběnkou von und zu Eltz z Německa.“ – no, co na to říct, že?!

Asi už příliš nepřekvapí další část Wikipedie: „Manželé Schwarzenbergovi se v roce 1988 rozvedli, ovšem nadále zůstali přáteli. Znovu se vzali 22. srpna 2008; jejich druhá svatba se konala v tichosti na zámku Obermurau ve Štýrsku. Tento zámek byl postaven předkem rodu Schwarzenbergů v roce 1623 a dodnes jim patří. Schwarzenbergová později uvedla, že: „Rozvod byl potřebný a nám oběma bylo snad od začátku jasné, že spolu jednou zase budeme schopní žít““.

Že tedy Karel i Tereza měli ke svátosti manželství poněkud volnější vztah, to je zřejmé. Karel to korunoval v roce 2013, kdy do společnosti „vyvedl“ svoji přítelkyni Janu Vopěnkovou. Bulvár dnes jejich vztah komentuje titulky „Schwarzenbergova múza vzdoruje knížecí rodině: Na pohřbu ji nechtějí, Vopěnková přesto hodlá dorazit“.

Celé to působí poněkud bizarně – Karel Schwarzenberg zemřel 12. listopadu 2023 ve Vídni. Následně byl zřejmě bez obřadu zpopelněn. Nyní nám jeho urnu přivezli do Prahy, kde ji dali do rakve a tři dny se lidé mohli klanět v Kostele Panny Marie pod řetězem čili v kostele Maltézských rytířů. Proč? Protože se takto údajně lidé v tomto kostele naposledy klaněli císaři Karlu IV. Ehm?!

Tato podivnost je dále gradována přáním Kala Schwarzenberga, že lidé mají místo květinových darů přispět do kasičky na Maltézskou pomoc a na zbraně pro Ukrajinu (později v médiích zmírněno na „obranu Ukrajiny“), přičemž se vedle kasičky objevil i platební terminál. Nevím, jak to cítíte Vy, ale mně přání nákupu zbraní místo květin přijde perverzní. Kdyby si přál peníze na zdravotnický materiál, humanitární pomoc, ale zbraně?!

Naprostou tragédií je pak parte Karla Schwarzenberga. „Karel Jan kníže a pán ze Schwarzenbergu, vévoda krumlovský, okněžněný lantkrabě Kleggavský, hrabě ze Sulzu“.

Srovnejte to s opravdu demokratickým parte Dr. Bedřicha Schwarzenberga z roku 1936:

Šlechtické tituly byly zrušeny zákonem č. 61/1918 Sb., který je dodnes platný, i když nemá sankce. Inu – kdo se chce hrbit, nechť se hrbí, ale proč až takto „se státními poctami“?! V Rakousku je zákon mnohem přísnější, ačkoliv potomci šlechty hrají i v politice nezanedbatelnou roli. Všichni však vědí, že je otázkou jejich práce a zásluh, co si mají napsat na smuteční oznámení – nikoliv to, že se uměli narodit. Je tedy paradoxní, kterak se řada komentátorů předhání v titulatuře a jedním dechem hovoří o „bytostném demokratovi“. Jistě, ale základem demokracie je rovnost. Ovšem, jak už pravil Tomáš Garrigue Masaryk  – „Tož demokracii bychom už měli, teď ještě nějaké ty demokraty“.

Za Karlem Schwarzenbergem zůstává jako nehezká tečka mimo jiné privatizace karlovarské Becherovky, na které se bezesporu obohatil o mimořádné sumy. Jak moc zákonně či nezákonně, to už dnes nikdo řešit nebude. Ostatně, zákony nejsou spravedlnost, natož aby měli morálku – tu bych od knížete očekával, ale… Ani to, do jaké míry v tom byl zapleten pan Bakala, který „tak hezky“ zprivatizoval byty OKD, aby je pak šikovně přeprodal dál (bez splnění privatizační podmínky, že byty prodá zájemcům), postavil panu Žantovskému Knihovnu Václava Havla a zmizel kdesi ve Švýcarsku. Pan Bakala v tmavých brýlích a téměř bez povšimnutí veřejnosti přijel i na pohřeb Karla Schwarzenberga. Se nedivím – taky bych přijel poděkovat někomu, kdo mi zajistil doživotní wellness. Už i jinak mimořádně loajální iDnes píše: „Bakalu a Schwarzenberga spojovaly také Karlovy Vary, upozornil na to před několika dny Deník.cz. Schwarzenberg totiž stál u privatizace výrobce neznámějšího českého likéru Becherovka, ke které došlo mezi roky 1997 a 1998. Byl jejím prvním předsedou dozorčí rady v nové společnosti, která Becherovku ovládala. Stalo se tak v květnu roku 1998 a v této funkci vydržel do října 2002. Do Becherovky však vstoupil tehdy společně s ním právě Bakala.“

Páter Tomáš Halík se svojí osobitou démoničností nad rakví s popelem hřímal nejen o tom, že „Šovinisté vylézají nyní z temnot“, ale označil Karla Schwarzenberga za „vychovatele Čechů“. Chápu Halíkovu snahu a usmívám se. Halík totiž zjevně přemýšlel, čím by se zapsal do dějin, když už se jednou za uherský rok dostal na takto prestižní událost a navíc zrovna do katedrály Sv. Víta. A protože Halík nikdy nepřekročí stín svého megaega, vzpomněl si – stejně jako každý lepší gymnazista – na to, že to byl Vojtěch Raňkův z Ježova, kdo při pohřbu Karla IV. použil označení „Otec vlasti“ (Pater patriae) a de facto jen proto ho dodnes známe – protože Vojtěch Řaňkův z Ježova byl ten, kdo vymyslel označení „Otec vlasti“, kdyby toto označení na pohřbu Karla IV. nepoužil, tak by ho de facto dnes nikdo neznal. A tak se Halík rozhodl, že to taky prubne. Za tři sta let se naši následovníci dočtou: „Kdo byl Tomáš Halík? Bezvýznamný libtardí řečník, který nad rakví Karla Schwarzenberga vyřkl slova, že byl VYCHOVATELEM ČECHŮ“. A budoucí generace, které přežijí, se tomu zasmějí stejně, jako vtipu za komunistů: „Víte, kdo byl Gustáv Husák? Jeden bezvýznamný prezident v éře Karla Gotta.“

Co se té výchovy Čechů od Karla Schwarzenberga týče, zde bych měl taky poznámku. Za prvé – byl to on, kdo do veřejného prostoru vnesl pojem „zaprděné čecháčkovství“. Nikdo z politiků před ním a ani po něm Čechy takto neurazil. Byl do Karel Schwarzenberg, který nikdy neměl daleko k vulgarismům, které mu byly tolerovány jako „milé výstřelky Jeho knížecí Jasnosti“. Komu jinému by to kdy prošlo?!

Stejně benevolentně se k němu chovala média při jeho evidentním zdravotním problému s častým usínáním. Jistě, vyznavači kultu „Věčně živého Karla“ milují jeho větu „Když se kecají blbosti, tak spím“ – faktem však je, že Karel Schwarzenberg měl dlouhodobé vážné zdravotní problémy a to, co naše mainstreamová média trvale označovala za něco jako „knížecí špás“, byla ve skutečnosti faktická neschopnost vykonávat jakýkoliv úřad. Aktuálně.cz ze zdrojů ČTK skandál s tím, že v září 2011 usnul při konferenci v Bělehradě okomentovala takto: „Usínání na „otevřené scéně“ je s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem už neodmyslitelně spjato a česká veřejnost si na to již zvykla. V zahraničí to ale působí stále neobvykle, stejně jako ministrovy ostře červené ponožky.“

Umíte si představit, co by média udělala s jakýmkoliv opozičním politikem, kdyby usnul na mezinárodní konferenci?!

Nevím, jak to cítíte Vy, ale já za sebe musím říct: Karel Schwarzenberg je za mne typický „nový feudál“, který si plně užívá devótnosti davů, kterým z kočáru háže drobné. A lid jásá, protože kníže sestoupil mezi prostý lid… Aneb krásná příručka psaná zejména českými médii: „Jak sám sebe ponížit“.

V neposlední řadě bych nezapomínal na Karlovu jasnozřivost:

„„Při loučení se paní Margueritte Rohanová – Kottulinsky na pana kancléře Karla Schwarzenberga obrátila velmi naléhavým a osobním apelem: Abyste při vší té práci nezapomínal na restituce,“ vzpomíná Jiří Polanský a upozorňuje, že majetek Rohanů byl v roce 1945 zabaven na základě Benešových dekretů pro jejich kolaboraci s nacisty. Schwarzenbergova odpověď podle něho byla šokující: „Margueritto, buďte trpělivá. Přišla doba, ve kterou jsme vůbec nedoufali. Uteče pár let, lidi tady budou mít problém se nažrat, a pak jim bude jedno, co se komu vrátí,“ měl tehdy reagovat kníže.“

Tak či onak – Schwarzenbergova předpověď se naplnila.

Když si pak čtete, proč lidé přicházeli k rakvi s popelem Karla Schwarzenberga, je to plejáda obecných frází o tom, jak to byl „jeden z nejlepších“. Nic konkrétního. Až si říkáte, že lidé si vybájili „lidového knížete“, do kterého projektují ideální vlastnosti světce, které jsou však od slov a činů reálného Karla Schwarzenberga značně vzdáleny.

Při připomenutí:

Karel Schwarzenberg o migraci:

2015:

  • „Hysterie z přílivu uprchlíků patrná v Česku je podle předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga projevem české zamindrákovanosti a malosti, za kterou se stydí.“
  • Česko by mohlo přijmout mnohem více běženců, než si myslí, míní šéf opoziční TOP 09 a exministr zahraničí Karel Schwarzenberg. „Když Německo zvládne 800 tisíc, nám by slušelo 80 tisíc“
  • „Řveme, jako by nám málem řezali krky.“

2020: „Středoevropskou migrační nesolidaritu by EU neměla tolerovat“

Karel Schwarzenberg o Palestině:

2013: „Schwarzenberg kritizoval Izrael za výstavbu osad i za nálety“

2020:

„ – Vaši protivníci říkají, že neberete v potaz bezpečnostní riziko a rakety Hizballáhu dopadající na Izrael.

-To ostřelování je určitě blbé, ale ve veřejných zdrojích si můžete spočítat, kolik mrtvých bylo za posledních 50 let na izraelské straně a kolik na palestinské.“

Karel Schwarzenberg o Dominiku Ferim:

2023: „Je mi ho líto,“ reagoval Schwarzenberg pro CNN Prima News.  Zároveň zpochybnil nezávislost justice. „Žádná justice není podle mé zkušenosti zcela nezávislá,“ doplnil. Schwarzenberg již dříve v rozhovoru pro web iDnes.cz uvedl, že o Feriho údajně nevhodném chování nikdy nic neslyšel. „A co je sexuální obtěžování? Že se pětadvacetiletý kluk snaží holku dostat do postele a opačně, bylo vždy považováno za normální. Tak prosím nebuďme pokrytci,“ dodal.“

O Karlu Schwarzenbergovi by se dalo napsat velmi mnoho, ostatně, vyšly o něm už i celé knihy. Četl jsem je a mám je i v knihovně. Nicméně si myslím, že fakticky není rozdíl mezi Schwarzenbergem a Babišem. Oba myslí na svůj bysnys, na své majetky, oba pro ně pracují a dělají, co mohou. Oba ví, že když se bude zemi dařit, nebudou na tom škodní. Oba mají majetky i mimo ČR, takže je snadné být „Evropanem“.

Babiše vloni aktivistický páter spojený s Maltézáky nepustil k Pražskému Jezulátku. Minulý týden jsem volal kamarádovi, který měl Karla Schwarzenberga velmi rád a ptal jsem se ho, zda už šel vzdát úctu k rakvi s popelem.

Chvíli se smál a prej jestli to myslím vážně, jestli nejsem debil…?!

Jsem, já vím. A s ohledem na nadpis v iDnesu „Umřel člověk, ne král, dštil Stropnický ze zámku na Schwarzenbergův pohřeb“ bych se s Vámi rád rozloučil slovy: „Tento textík pro Vás dštil – Tomáš, dštící doktor Tyl“.

P.S.: Ano, skromnější pohřeb jsem za celý svůj neviděl… 😀

P.P.S.: „Prázdnota, kterou za sebou zanechává Karel Schwarzenberg, je veliká,“ řekl ve smutečním projevu prezident Pavel.

To je zas myšlenka! 🤦 Člověk za sebou zanechává dílo a zůstává po jeho odchodu prázdnota! 🙈

Prosím vás, zavelte už tomuto bizáru někdo odchod…

57 thoughts on “O mrtvých jen dobře, ale… (malá obžaloba jednoho mediálního zbožštění)

  1. Když to tak pročítám, mám pocit, že hra „Němý Bobeš“ tohle divadýlko zpracovala téměř dokonale. Mnoho let dříve, nežli nastalo s tím restitučníkem. Záměrně nezmiňuji její autory, ti si odírali čela za socíku, i po něm. Čest dvěma skutečným Cimrmanovým autorům Jiřímu Šebánkovi a Karlu Velebnému. Kterým pak jejich matérii ukradli oni notoričti známí klaněči.

  2. Kníže pomohl navázat kontakty Havlovi na druhé straně zrušené železné opony po roce 1989. To pomohlo tehdy ještě československé diplomacii. Potom se nechal přesvědčit pravděpodobně Kalouskem, že nemůže odejít do penze, aby pomohl udržet Topku na 5% hranicí, proto zůstal v politice do vysokého věku a někdy zastával takové zvláštní názory. Ono je umění z politiky včas odejít klidně i do penze. Knize lákal konzervativní voliče na svou konzervativní image, aby volili liberální Topku. Mistrovský kousek? A v zahraniční politice uvědomil si, že prosazením uznání nezávislosti Kosova přispěl i k oslabení principu garance poválečných hranic? Tím většina Západu zahodila Závěrečný akt konference v Helsinkách z roku 1975 o vzájemném respektu státu ke svým hranicím. Jeho otec se považoval za českého vlastence. Syn jezdil na Bilderberg na zákulisní jednání i v době, kdy byl voleným politikem. Jinak nemám potřebu šlechtu ani hromadně zatracovat ani nekriticky velebit. Dokázal bych si i teoreticky představit konstituční monarchii, kdyby byl k dispozici přijatelný český kandidát. Monarchie je slučitelná jak s demokracií, tak se sociálním státem. Jen toho kandidáta nemáme. Habsburk je politicky neprůchodný z pochopitelných důvodů. Přemyslovci a Lucemburkové bohužel už nejsou. Potom je naším osudem republika. Šlechticům nemá dnes smysl vstup do politiky nějak zakazovat, ale přehnané velebení už za života těch, kdo zase takové mimořádné zásluhy neměli, něco vypovídá především o těch, kteří se tím pochlebováním zabývají. Nejen jeden páter, který se honosí jen zdánlivě paradoxně právě svou pokorou.

    1. Hovado z Orlíka.President Masaryk nakopal feudály a církve do prdele ,proto vítězný úprk do Československa a prolomení dekretů presidenta Beneše.Čekám na skutečnou spravedlnost ,která vždy přijde a tohoto podvodníka a zloděje namaluje správnou barvou.

      1. RTG: Za 1. světové války v tom dlouho jasno mnozí neměli, jestli český stát založit jako království nebo republiku. Rozhodla absence někoho vhodného na trůn a současně to, že zastánci republiky měli silnou osobnost v Masarykovi. Ostatní se od toho odvíjelo.

    2. Neni potreba zvlast vyzdvihovat Kosovo.
      Tech statu se rozpadlo vice.
      A zadny se souhlasem svych obyvatel.
      Vetsinove proti byli obyvatele Ceskoslovenska, pro jistou tedy nebylo zadne referendum, jenom se dohodli dva chlapci.
      Jugoslavie se rozpadla v krvave obcanske valce s vice nez sto tisici mrtvych a miliony uprchliku.
      Stejne tak SSSR – tam dokonce v roce 1991 usporadali referendum, ve kterem naprosta vetsina obyvatel byla za zachovani statu pohromade. Krome pidistatecku v Pobalti – Estonsko, Litva, Lotyssko, v Zakavkazi – Gruzie a Armenie, plus Moldavie a ta se chtela pripojit k Rumunsku, dohromady tak 15 milionu obyvatel. Jinak ostatni obyvatele chteli SSSR zachovat – bratru 290 milionu obyvatel.
      Svet by vypadal jinak, kdyby vlastizradci Jelcin a Kravcuk SSSR neznicili. Buhvi cim jim vyhrozovali nebo co jim slibili

      1. Vyhrožovat Jelcinovi nešlo. Byla a je to jaderná velmoc, takže šlo o něco jiného – o prachy.
        Jen si vzpomeňte, jaké kšefty dělal celý svět se sovětským armádním majetkem, či zásobami.
        V devadesátkách tam šlo nakupovat, jako na tržnici. Tuším se to objevilo i v nějakém filmu, kde obchodníka se zbraněmi hrál John Cage.
        Chcete raketomet, nebo tank, sto tisíc kalachů?
        Tady jsou: milion dolarů pro stát, milion pro mne – plácnem si?

        Stejně si myslím, že se Jelcin ve Vladimiru Putinovi kurevsky spletl.
        Předpokládal, že díky výcviku v KGB, to bude poslušný aparátčík – a ono hovno, on se z něj vyklubal vlastenec, co stopl rozkrádání, začal brát oligarchy pod krkem, nebo je házet za katr.

      2. Marie Divišová: Kosovo bylo odlišné. Poprvé v moderní době bylo mezinárodně uznáno, že jeden národ může vyhlásit víc států. Už dávno existovala Albánie. Ostatní rozdělení států byl rozchod národů, které si vyhlásily svůj stát, když předtím žádný neměly. Jen nějaký podíl vlivu v tom společném státu, který se rozpadal.

      3. rozpad Ceskoslovenska mal vtedy na Slovensku dost velku podporu i ked v CZ pochopitelne nie
        Mozno by referendum nebolo uspesne (mozno by bol vysledok 49:51) ale aj tak by to neustalymi spormi k rozdeleniu nakoniec dospelo Staci spomenut spor o pomlcku. ako by to vyzeralo v nasledujucom obdobi
        Takto sa vztahy vycistili a su o to lepsie, nemame sa na co vyhovarat a rovnako ako s Neznou revoluciou si nesieme dobry image pre ostatne narody
        takze dopadlo to najlepsie ako mohlo za danych okolnosti

        1. To Myškin: Měl bych 2 poznámky:
          1) Stát s 15 mil. občanů by dnes měl větší váhu a sílu, než stát s 5 mil. občanů. Viz pruty Svätoplukovy.
          2) Mám kořeny a část rodiny ze Slovenska, pár let jsem tam žil a často tam jezdím takže vím, že vyhráno nemáte. Půl mil. občanů na jižním Slovensku nějaká Bratislava nezajímá, oni mají hlavní město Pešť. Stačí jednoho dne někým zavelet – a to možná ještě přijde.

          1. Black: Větší stát by měl větší vliv, ale federace jen ze dvou republik by moc nefungovala. Pokud se hlasuje podle počtu obyvatel, Čechů je 2x vic. Pokud podle počtu republik, skončilo by hlasování jeden hlas pro a jeden hlas proti. Nic by se nemohlo rozhodnout. Spousta Slováků chtěla mít možnost si stěžovat na svou vládu místo na tu společnou. Klaus udělal dobře, že nespokojenou část Slováků nezačal potlačovat za separatismus ani zrušení federace a založení unitárního státu by nebyla cesta, když nikdy ze dvou národů jeden národ československý nevznikl. Lepší se rozejít slušně v míru a navázat potom spolupráci dvou států.

    3. Já jsem Břetislav !!! Manueli. Klidně to vezmu na sebe, ale rodokmen tak nějak nemám prostudován. Avšak má jedna půlka genů je tič. Stojan Jakotič, Videtič. Jo prapra půlka je odtamaď. Ale právě o to více bych se za tuhle proklatou díru popral. Vycestoval jsem na konci milénia abych zjistil, že Češi, i ti nejprůměrnější, jsou v zahraničí ( v mém případě v Americe) za hvězdy. Do té doby jsem trpěl komplexem malosti malého slovanského človíčka.
      Dnes jen těžce nesu úpadek země mé vlasti a píšu nesmysly na nesmyslný web.
      Pokud mne zvolíte, slibuji, že proliji krew všech viditelných, ale i skrytých škůdců Vlasti mé.
      Jinudy to nepude. I K42 to již zmínil, postranně.

    1. Potřebují odvrátit pohled z toho co se děje a psavci jako obvykle musí mít pré. Zřejmě to dávné – dejte lidu hry – njn

  3. Taky by se němo zapomenout na desítky milionů dotací, které jeho firmy získaly ze státního rozpočtu v době, kdy byl Schwarzenberg členem vlády. Ukázkový střet zájmů, který média vymlčela.

    Moc se mi líbil kometář Matěje Stropnického, ale deprese na mne padla, když jsem se podíval na anketu pod článkem. Jen 27 % respondentů se Stropnickým souhlasí, kdežto 69 % považuje jeho odmítání pokorného plazení se před milostivým pánem Trautenbergem za „úplný nesmysl“…

    1. To Borowitz: A divíte se? Stačí si projít diskuse na Novinkách, jací vypatlanci tam blijou svá moudra od klávesnice. Mediím se podařilo zpitomět celou jednu generaci a vlastně ne jednu. Armáda mamánků (odhaduji věk 13-20), kteři jsou na mamahotelu, buší do klávesnice svá moudra a poučují všechny kolem sebe. Nějaká demokracie je nezajímá. Jim stačí plné regály v supermarketech, přísun penízků od rodičů a nenovější mobil v kapse.

  4. Díky, sdílím Váš pohled na postavu knížete a jeho suity.

    Podprahově se mi při sledování pohřbu vybavovalo zvolání: šmankote, milostpane !

    Btw. Už tu máme zase kulty osobnosti ( v době evidentní absence osobností)

    1. Spíš uctívání popela. Proč tu plechovku neslo šest chlapů, to je mi záhadou. Podobně jako blábolení belzebuba Halíka, který tam musel houknout pohrdání na dezoláty; zatuchlé čecháčkovství.

      1. Šest chlapů neslo plechovku?? Já to neviděla – marně si představuju, jak to dokázali. Vím, jak vypadá urna, a že když jsme ji chtěly nést dvě, byla s tím potíž. Buďte tak hodný a popište mi tu neskutečnost!

          1. Tak to je kouzelný! Škoda, že to tak nepojali doopravdy 😀 Uložila jsem si to a dám si do závěti, že nějak tak mě ponesou moje vnoučata (jinak mizerové nic nedostanou) Stačí taková prostější verze.

    2. Vybavil jsem si pohřeb Karla Gotta.
      Bylo to podobné – tedy až na to, že Karel Gott v životě něco dokázal, přinášel radost spoustě lidí, nikdy z téhle země neutekl a proto si velkolepé rozloučení zasloužil.
      Tohle bylo úplně směšný – poměrně drahý videopřenos z katedrály až na náměstí, s režií na místě i záznamem, jakoby tam snad čekali desetitisíce truchlících..
      Jak mladého Stropničáka nemusím, tak měl ale ve všem, co řekl či napsal, pravdu.
      A co jsem si všiml z fotek, tak se tam nechali vidět jen prominentní havlisti a všemožní vlezdoprdelkové.
      Vůbec to nemuselo být „na pozvánku“, protože víc lidí by tam stejně nepřišlo.
      Nevím, jak v Praze, ale tady u nás, na JV Moravě, byl tenhle exot vnímán spíš jako parazit a šašek.

    1. Jen maličkost, jak jsem se tak koukala v Plesku na ty fotky, stíhačka mi připadala než smutná spíš nas…., , ta slovenká se jaksi taksi. To tam neměla doprovod, či co.

  5. Václava havla lavička
    je sama, samička.
    Měla by míti bratříčka.
    A o tom básnička.

    Trůneček karla knížete
    byl by dost noblesní.
    Když na něj sednout zajdete,
    noblesu ztělesní.

    Ten co má trůneček s deklem,
    i ten, co splachuje.
    Karlovi po boji vleklém
    dáreček věnuje.

  6. Pan (monsignore – co to je ?, jakou to má oporu v evangeliích ?!?)Halík je mj. nositelem Templetonovy ceny. Zda inkasoval i peníze s cenou spojené, to nevím.
    Je mi sympatický tím, že se zastal pana Bezáka.
    No a přečtení si zasluhuje rozhovor s panem Dukou, ten kritizuje elitářství pana Halíka, za jeho postoj k brexitu : https://www.dominikduka.cz/rozhovory-menu/rozhovor-pro-tydenik-echo24/

    https://en.wikipedia.org/wiki/John_Templeton
    „In 1939, Templeton, during the Depression of the 1930s, had his broker purchase 100 shares of each NYSE-listed company which was then selling for less than $1 a share (equivalent to $21 in 2,022) (104 companies, 34 in bankruptcy, in 1939), later making many times the money back when US industry picked up as a result of World War II“.
    Vydělal na válce ?!?

              1. Velmi zvláštní! Ne že bych nějak systematicky zkoumal, čím se kdo živí, ale každý, s kým jsem o tom zapředl rozhovor, živil se jídlem.

                Godot je mi svědkem.

  7. Nešlo jen o byty OKD. OKD vlastnilo desítky, možná stovky rekreačních zařízení, včetně Podbánského (Grand hotel Permon). Ta novináři většinou nezmiňují.

    Pan Schwarzenberg byl takovým, jakým byl. S tím se už nedá nic dělat. Budiž mu nebe nakloněno.

        1. cituji: „Celá bytová skupina byla z majetku státu vyvedena v roce 2004, když připadl 46% podíl OKD i s byty bez výběrového řízení společnosti Karbon Invest ..“.

    1. A replika z někdejšího francouského filmu (bohužel již neznám název) „… manžel byl gentleman; … smekal, když fackoval dámu …“

          1. Zvláštní, jako kdybych ji slyšel říkat tím patetickým prsním tónem, zrak zasněně upřen v minulost: „… Strýček Charlie, to byl gentleman! Ten vždycky smekl klobouk, když fackoval dámu.“ (Čili o manžela, ač jej předřečník zmiňuje, se tam nejednalo.)

            Každopádně je to zajímavé z hlediska psychologie paměti. V principu totiž je také možné, že jsem o smekání klobouku jen četl, a Květu Fialovou jsem si tam obsadil sám, aby náležitě vyzněl.

            — — — • — — —

            Tím se konečně dostávám zpět ke Schwarzenbergovi. Jakkoliv jsem si byl během jeho zdejší politické dráhy stále vědom, že poškozuje české zájmy, kde a v čem, lidsky mi vždy byl sympatický. Snad až teprve po jeho smrti si uvědomuji, že jde o tu sympatii, jíž se člověk neubrání při pohledu na postavy padouchů, které (přinejmenším ve svých pozdějších letech) ztvárnil Miloš Kopecký

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *