21 listopadu, 2024

Izrael znal plán útoku Hamásu už víc než rok

Reportéři New York Times Ronen Bergman a Adam Goldman napsali v dnešním článku, že Izrael byl dobře seznámen s plány Hamásu, ale podcenil situaci. Plán přezkoumaný The Times podrobně popisoval útok. Izraelští představitelé to odmítli jako příliš ambiciózní a ignorovali konkrétní varování.

Izraelští představitelé získali bojový plán Hamásu pro teroristický útok ze 7. října více než rok předtím, než k němu došlo, ukazují dokumenty, e-maily a rozhovory. Ale izraelští vojenští a zpravodajští představitelé tento plán odmítli jako „ambiciózní“ a považovali ho za příliš obtížný, než aby ho Hamás mohl uskutečnit.

Přibližně 40stránkový dokument, který izraelské úřady nazvaly „Jericho Wall“, načrtl bod po bodu přesně ten druh ničivé invaze, která vedla ke smrti asi 1200 lidí.

Přeložený dokument, který přezkoumal The New York Times, nestanovil datum útoku, ale popisoval metodický útok, jehož cílem bylo přemoci opevnění kolem pásma Gazy, ovládnout izraelská města a zaútočit na klíčové vojenské základny, včetně velitelství divize.

Hamás sledoval plán s šokující přesností. Dokument popisoval použití raket na začátku útoku, drony, které vyřadí bezpečnostní kamery a automatické kulomety podél hranice, a ozbrojence, kteří budou hromadně proudit do Izraele na padákových kluzácích, na motocyklech a pěšky – to vše stalo se 7. října.

Plán také obsahoval podrobnosti o umístění a velikosti izraelských vojenských sil, komunikačních centrech a dalších citlivých informacích, což vyvolalo otázky o tom, jak Hamás shromažďoval své zpravodajské informace a zda nedošlo k únikům informací zevnitř izraelských tajných služeb.

Dokument široce koloval mezi izraelskými vojenskými a zpravodajskými vůdci, ale odborníci prý zjistili, že útok takového rozsahu a ambicí je mimo možnosti Hamásu, podle dokumentů a úředníků. Není jasné, zda dokument viděl i premiér Benjamin Netanjahu nebo jiní vrcholní političtí vůdci.

Loni, krátce po získání dokumentu, představitelé izraelské vojenské divize Gaza, která je zodpovědná za obranu hranice s Gazou, uvedli, že záměry Hamásu jsou nejasné.

„Zatím není možné určit, zda byl plán plně přijat a jak se projeví,“ stojí ve vojenském hodnocení, které přezkoumal The Times.

Pak, v červenci, pouhé tři měsíce před útoky, zkušená analytička z Jednotky 8200, izraelské signální zpravodajské agentury, varovala, že Hamás provedl intenzivní, celodenní výcvik, který vypadal podobně jako ten popsaný v plánu.

Podle zašifrovaných e-mailů, které si prohlížely The Times, však plukovník divize Gazy její obavy smetl se stolu.

„Naprosto popírám, že scénář je imaginární,“ psala analytička v e-mailech. Cvičení Hamásu, řekla, plně odpovídalo „obsahu Jericho Wall“.

„Je to plán určený k zahájení války,“ dodala. „Není to jen nájezd na vesnici.“

Výcvik prý zahrnoval sestřelení izraelských letadel a převzetí kibucu a vojenské výcvikové základny, při kterém měli být zabiti všichni kadeti. Během cvičení bojovníci Hamásu použili stejnou frázi z Koránu, která se objevila v horní části plánu útoku Jericho Wall, napsala v e-mailových zprávách, které měly k nahlédnutí The Times.

Analytička varovala, že cvičení přesně dodržuje plán Jericho Wall a že Hamás buduje kapacitu k jeho provedení.

Plukovník v divizi Gazy tleskal analýze, ale řekl, že cvičení bylo součástí „zcela imaginativního“ scénáře, nikoli známkou schopnosti Hamásu to zvládnout

Úředníci mimo záznam připouštějí, že kdyby armáda vzala tato varování vážně a přesměrovala významné posily na jih, kde zaútočil Hamás, Izrael by mohl útoky otupit nebo jim možná i zabránit.

Místo toho byla izraelská armáda nepřipravená, když teroristé začali proudit z pásma Gazy. Byl to nejsmrtelnější den v historii Izraele.

Izraelští bezpečnostní činitelé již uznali, že nedokázali ochránit zemi, a očekává se, že vláda sestaví komisi, která bude zkoumat události, které k útokům vedly. Dokument Jericho Wall odhaluje letitou kaskádu chybných kroků, které vyvrcholily v to, co dnes úředníci považují za nejhorší selhání izraelských tajných služeb od překvapivého útoku, který vedl k arabsko-izraelské válce v roce 1973.

Základem všech těchto selhání bylo jediné, fatálně nepřesné přesvědčení, že Hamás postrádá schopnost zaútočit a neodváží se to udělat. Tato víra byla v izraelské vládě tak zakořeněna, řekli představitelé, že ignorovali rostoucí důkazy o opaku.

Izraelská armáda a Izraelská bezpečnostní agentura, která má na starosti boj proti terorismu v Gaze, se odmítly pro NYT vyjádřit.

Úředníci neřekli, jak získali dokument Jericho Wall, ale byl mezi několika verzemi plánů útoku shromážděných v průběhu let. Memorandum ministerstva obrany z roku 2016, které si prohlédly The Times, například říká: „Hamás má v úmyslu přesunout další konfrontaci na izraelské území.

Takový útok by s největší pravděpodobností zahrnoval braní rukojmí a „okupaci izraelské komunity (a možná i řady komunit),“ píše se v memorandu.

Dokument Jericho Wall, pojmenovaný po starověkém opevnění na dnešním Západním břehu, byl ještě explicitnější. Podrobně popisuje raketové útoky, které mají odvrátit pozornost izraelských vojáků a poslat je do bunkrů, a drony, aby deaktivovaly propracovaná bezpečnostní opatření podél hraničního plotu oddělujícího Izrael a Gazu.

Bojovníci Hamásu by pak prolomili 60 bodů ve zdi a vtrhli přes hranici do Izraele. Dokument začíná citátem z Koránu: „Překvapte je u brány. Pokud to uděláte, určitě zvítězíte.“

Stejnou frázi hojně používá Hamás ve svých videích a prohlášeních od 7. října.

Jedním z nejdůležitějších cílů nastíněných v dokumentu bylo ovládnout izraelskou vojenskou základnu v Re’im, která je domovem divize Gazy zodpovědné za ochranu regionu. Byly také uvedeny další základny, které spadaly pod velení divize.

Hamás tento cíl splnil 7. října, vpadl přes Re’im a obsadil části základny.

Odvážnost plánu, řekli úředníci, umožnila jeho podcenění. Všechny armády píší plány, které nikdy nepoužijí, a izraelští představitelé usoudili, že i kdyby Hamás zaútočil, mohl by shromáždit síly několika desítek mužů, nikoli stovek, které nakonec zaútočily.

Izrael také špatně četl činy Hamásu. Ten vyjednal povolení, která by Palestincům umožnila pracovat v Izraeli, což izraelští představitelé brali jako znamení, že Hamás neočekává válku.

Ale Hamás připravoval plány útoku po mnoho let a izraelští představitelé čekali opakování předchozích akcí. To, co mohlo být zpravodajským převratem, se změnilo v jeden z nejhorších chybných odhadů v 75leté historii Izraele.

V září 2016 sestavil úřad ministra obrany přísně tajné memorandum založené na mnohem dřívější iteraci plánu útoku Hamásu. Memorandum, které v té době podepsal ministr obrany Avigdor Lieberman, uvedlo, že invaze a braní rukojmích by „vedly k vážnému poškození vědomí a morálky občanů Izraele“.

Zpráva, kterou si prohlédly The Times, uváděla, že Hamás nakoupil sofistikované zbraně, rušičky GPS a drony. Uvedlo také, že Hamás zvýšil svou bojovou sílu na 27 000 lidí, přičemž během dvou let přidal 6 000 do svých řad. Hamás doufal, že do roku 2020 dosáhne 40 000, jak bylo stanoveno v memorandu.

V loňském roce, poté, co Izrael získal dokument Jericho Wall, vojenská divize Gazy navrhla své vlastní zpravodajské hodnocení tohoto nejnovějšího plánu invaze.

Hamás se „rozhodl naplánovat nový útok, bezprecedentní ve svém rozsahu,“ napsali analytici v hodnocení, které přezkoumal The Times. Uvedli, že Hamás má v úmyslu provést klamavou operaci, po níž bude následovat „velký manévr“ s cílem divizi přemoci.

Divize Gazy však plán označila za jakýsi „kompas“. Jinými slovy, divize zjistila, že Hamas ví, kam chce jít, ale zatím tam nedorazil.

„Zkrátka trpělivě čekejme,“ napsal plukovník.

Předávání zpráv sem a tam pokračovalo, přičemž někteří kolegové podpořili původní závěr analytičky z Jednotky 8200. Ta se odvolala na ponaučení z války v roce 1973, ve které syrské a egyptské armády překvapily izraelskou obranu. Izraelské síly se přeskupily a invazi odrazily, ale selhání zpravodajských služeb dlouho sloužilo jako lekce pro izraelské bezpečnostní činitele.

„Podobnou zkušenost jsme již zažili před 50 lety na jižní frontě v souvislosti se scénářem, který se zdál imaginární, a historie se může opakovat, pokud nebudeme opatrní,“ napsala analytička svým kolegům.

I když to bylo zlověstné, žádný z e-mailů nepředpovídal, že válka je bezprostřední. Analytička také nezpochybnila konvenční názor mezi izraelskými zpravodajskými úředníky, že Yahya Sinwar, vůdce Hamasu, se nezajímá o válku s Izraelem. Správně však odhadla, že schopnosti Hamásu se drasticky zlepšily. Propast mezi možným a příliš ambiciózním se výrazně zmenšila.

Neúspěchy při hledání souvislostí odrážely další analytické selhání před více než dvěma desetiletími, kdy americké úřady měly také několik indicií, že teroristická skupina Al-Káida připravuje útok. Útoky na Světové obchodní centrum a Pentagon z 11. září 2001 byly z velké části selháním analýzy a představivosti, uzavřela vládní komise.

„Neúspěch izraelských zpravodajských služeb 7. října zní stále více jako naše 11. září,“ řekl Ted Singer, nedávno penzionovaný senior C.I.A. úředník, který intenzivně pracoval na Blízkém východě. „Neúspěch je způsoben chybným vyhodnocením analýzy, která vojenskému a politickému vedení vykreslila přesvědčivý obrázek, že Hamás má v úmyslu zahájit útok, předtím, než se tak stalo.“

https://www.nytimes.com/2023/11/30/world/middleeast/israel-hamas-attack-intelligence.html

22 thoughts on “Izrael znal plán útoku Hamásu už víc než rok

  1. No konečně! Svět už je zase v pořádku: https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-blizky-a-stredni-vychod-izrael-masivne-utoci-i-na-jihu-pasma-gazy-z-techto-oblasti-zmizte-vyzyvaji-letaky-40452862
    https://www.aljazeera.com/middle-east/

    Izrael pokračuje v sebeobranném bombardování nyní již i na jihu Gazy. Posledním nebombardovaným místem je malá oblast okolo hraničního přechodu v Rafahu. Sebeobrana pokračuje i na Západním břehu, kde kromě bombardování uprchlických táborů a dalších sídelních celků probíhá zatýkání desetitisíců osob vč. dětí a zabíjení stovek týchž.

  2. Autorce

    A vy jste ochotna věřit tomu, že Izraelci podcenili možnosti Hamásu?

    Chachacha…
    To je tentýž případ, jako Pearl Harbor a desítky dalších.
    Izraelští šéfové dávali MOC DOBRÝ POZOR, aby to Palestincům nějaký aktivní blbec nezkazil…

    1. Pane, já nejsem autor, pouze překladatel a předkladatel. Jak to vyhodnotí čtenář, je už ryze jeho věc.

      1. Re: JK

        No…, jestli jsem pán, o tom bychom mohli vésti dalekosáhlé, ba přímo nekončící diskuze.

        A já se vás ptal – pochopitelně akademicky – to jest bez očekávání smysluplné, resp. jakékoli odpovědi, zda věříte, nikoli zda-li jste autorkou myšlenky či dokonce origo výpotku.

        Takže mne neberte moc vážně. Vyskytuji se zde pro okrasu a pro potěchu jedněch, potažmo k nekončící zuřivosti druhých.
        (-:

        A snad ještě můj názor. Soudruzi věděli a předem očekávali, včetně oslabení vlastních hlídek, nefunkčnosti elektronických výstražných systémů, kumulace civilistů (koncert, či co to tam bylo), blablabla…

        Prostě nastražená past. Akorát ještě pořád není vidět, kdo se do ní vlastně chytil.

    1. Hlavně ta propuštěná rukojmí vypadala dost v pohodě. Německé děti nastoupily do dodávky Červeného kříže a zamávaly zakuklenci, který je doprovázel…

      1. Přesně, tam vládla radostná atmosfera jako na konci prázdninového tábora. Ono se ne nadarmo psalo že první návraty zajatých do Israele byl průšvih, že zajatí vyvraceli oficiální israelské narativy. Tady to bije do očí celý svět. Tedy krom Američanů, ti uvěří bez pochybností všemu.

  3. Otázkou zůstává zda Hamas Jericho Wall vytvořil nebo obdržel.

    Asi je to normální, ale mne překvapuje přístup NYT i k šifrovaným dokumentům.

  4. Tak ona je jedna z možností, že to nejen znali, ale úmyslně je nechali to provést. S cílem posléze zgenocidovat stávající obyvatele pásma Gazy, což možná sledujeme.

      1. Aha, teď jsem si přečetl, že jsem ve vašem příspěvku přehlédl jedno písmenko…
        Tak raději, ať ten můj příspěvek pan Vidlák nebo pan Alef smažou.

        1. Ani mě nenapadne. To by byla cenzura!

          Jde takhle jistá nejmenovaná vysoce postavená členka nejmenované vlády ztemnělou uličkou – a najednou proti ní hromotluk, ramena od zdi ke zdi, a už je blízko.
          Madam zašmátrá v kabelce… tohle ne, to je tančík na klíček, sakra… ááá, už to mám! – Vytáhne pistol.

          Hromotluk, popatřiv na namířenou zbraň, nejistě pronese:
          „…ale paní, já vás přece nechci znásilnit!“
          Odpověď dotyčné však mladíka nenechá na pochybách:
          „Budeš muset, hochu – budeš muset!“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *