Tak nám na Znojemsku skončily žně. Ještě se budou dosekávat různé malé plácky, ale na celkové bilanci se už nic nezmění. Měli jsme největší úrodu za třicet let. Na lepších půdách byl výnos i dvanáct tun pšenice z hektaru. Neuvěřitelná čísla. Ani kukuřice mnohdy nedá tolik. Sklady jsou naplněné až po špunty. Pánbůh byl letos štědrý a i přes nižší kvalitu, množství je letos takové, že nikdo neprodělá.
Dokonce i biozemědělci, kteří produkují pšenici pro ty různé EKO matky, které to chtějí bez průmyslových hnojiv a pesticidů, tak i ti letos dopadli dobře. Běžně se jim stává, že mají obilí napadené snětí, protože nepoužívají namořené osivo, mají malý výnos, protože nepoužívají hnojivo a mají to udušené, protože se nemají jak zbavit plevelů, ale letos dobrý. Nepotkal jsem se s jedinou napadenou fůrou a to se mi ještě nestalo.
Kdo si hodláte pořídit nějaké slepičky či prasátko, teď je ta pravá chvíle, koupit si krmení. Všichni mají dost, každý rád něco odprodá, každý sklidil nějaké málo dusíkaté obilí, takže se to pro zvířátka hodí. Ceny jsou v podstatě předválečné a předcovidové. Ostatní regiony na tom budou podobně, byť třeba ne tak dobře.
Zároveň se ukazuje, že počet lodí, směřujících do ruských přístavů v Černém moři, se zatím nijak nesnížil. Jak se dalo čekat, uctivým obloukem se vyhýbají ukrajinskému pobřeží, pěkně to berou v blízkosti tureckých výsostných vod, ale jinak se nezměnilo nic. Západní polovina Černého moře je prázdná, východní je plná. Ukrajinské přístavní terminály jsou zničené, ale na ruské přístavy neletělo nic. Ani na moři zatím nebyl hlášený jediný incident. Možná proto Erdogan propustil Azováky domů… Bylo to takové bolestné pro Zelenského, protože zřejmě existuje nějaká dohoda, že lodě jsou i pod tureckou ochranou. Putin asi neprotestoval, protože co je pár vojáčků proti fungujícímu exportu, že?
Rusko před několika dny snížilo cenu své pšenice. Dělají to podobně jako s ropou. Ať je cena na burze jakákoliv, prostě si ty ceny už určují jinak. Raději prodat se slevou, než neprodat vůbec. Zájemců mají alespoň podle lodní dopravy docela dost. Zřejmě se Lavrov v uplynulých měsících docela snažil. Inu, v Rusku letos znovu očekávají rekordní množství obilovin na vývoz.
Už teď registruji zájem obchodníků na Západě o naskladňování vlaků s pšenicí. Nepřekvapivě zjistíte, že cílovými destinacemi jsou ty nejzápadnější oblasti Německa nebo Holandska. Možná proto vlastně proti ukončení obilné dohody neprotestují ani Němci. Oni mají také přístavy a také budou exportovat do světa. A neváhají, začínají hned.
Obchod s komoditami má svoje specifika. Jakmile totiž uspokojíte poptávku, spadne strašně rychle dolů téměř na nulu. Když je levná ropa, tak prostě stojí za to, nakoupit na sklad, protože ropa se nekazí. To samé platí i pro kovy a podobně. Ale jídlo se opravdu dlouhodobě skladovat nedá a i když obilí nějakou dobu vydrží, nemůžete ho prostě nalít do nádrže jako ropu nebo nechat někde za plotem jako železné trubky. Potřebujete k tomu poměrně sofistikovaný sklad, což stojí peníze. I když máme globalizovanou planetu, pořád platí, že žijeme od úrody k úrodě a i když každý africký diktátor chápe, že plebs nesmí mít hlad, žádné velké zásoby si nedělá. Lidi prostě snědí tři jídla denně a víc nepotřebují. Víc se toho neprodá. Proto, jakmile budou podepsány kontrakty a lodě vyjedou, poptávka takřka ze dne na den skončí, protože víc se nakoupit nedá. Není to kam uskladnit a není kdo by to snědl.
Ceny na burze teď zlehka stoupají a Rusko prodává pod cenou. Západní Evropa i USA také budou exportovat, takže se na globálním byznysu s obilím také přiživí. Ono to nebude trvat až tak dlouho. Během dvou tří měsíců bude poptávka uspokojena. Samozřejmě papírově. Lodě budou plout celý podzim, zimu i jaro. Dodávky se dělají just in time.
Naše republika bude v situaci, kdy má takřka rekordní úrodu, ale na světové trhy se nedostane. Část této úrody půjde vlaky na Západ, aby tam dodala chybějící obiloviny, které Západ vyexportuje po mořích, ale ono toho nebude zase tolik, protože v této chvíli je pšenice dost a nedaleko od nás je Ukrajina, která má sklady plné a ceny třetinové oproti nám. A jakmile je obilí jednou ve vagonu, tak už tisíc kilometrů stojí pakatel. Pro německého obchodníka je výhodnější naložit levnější ukrajinské obilí i přes větší vzdálenost, než dražší české.
Nevěřím na žádné omezení exportu ukrajinského obilí do EU. A pokud ano, tak jen pro někoho. Jestliže je někde levné zboží a tlak na jeho prodej, tak si kapitalismus cestu najde. Oficiálně, neoficiálně, legálně, nelegálně… to je jedno. Nečekám, že by se k nám do republiky ukrajinská pšenice v nějaké větší míře dostala, není k tomu důvod. Sami letos máme nadbytek. Ale ceny půjdou prostě dolů, tomu se prostě nevyhneme. Neviditelná ruka trhu je v tomto ohledu naprosto nemilosrdná.
Podle prvního cvrlikání bezi obchodníky a prvních dohod ohledně nakládek a dodávek po železnici si myslím, že ceny za tunu pšenice spadnou během letošního podzimu o šest až sedm stovek na tuně. Dostaneme se někam kousek nad tři tisíce za tunu.
Přestávám věřit, že by Ukrajinci narušili ruský export obilovin. Sami sobě by totiž nijak nepomohli a kromě Ruska by poškodili i Turky a další státy, které z toho mají spoustu peněz a jsou (zatím ještě) Ukrajině přátelsky nakloněny. Vyšší ceny se mohou udržet jen tehdy, kdyby teď Čína ohlásila velké nákupy nebo kdyby Američané měli obrovskou neúrodu. Ale žádné takové informace zatím nejsou.
Loni v tuto dobu ceny raketově rostly a když pak začaly klesat, protože se panika uklidnila, Černého Petra měli v rukou právě obchodníci. Ti draze koupili a pak obtížně prodávali, případně prodávali pod cenou. Letos se dá očekávat podobný scénář a už se jim do toho moc nechce. Dva roky draze nakupovat a levně prodávat, to by bylo zničující. Myslím si, že nejlepší ceny jsou teď. Dokud není ještě jisté, jak to dopadne v tom Černém moři a dokud Afrika podepisuje smlouvy o dodávkách. Až se tato poptávka naplní, pěkně se uvolní omezení exportu z Ukrajiny, o to se velcí hráči postarají… a ceny půjdou dolů.
Pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Každý, kdo Institut podpoří částkou alespoň 350,- Kč si může v objednací aplikaci na Vidlákových kydech zadat adresu pro zaslání knihy. Platby jsou už spárovány s aplikací. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód.
Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“
V červenci nebudu knihu rozesílat. Vidláci jsou od slunka do slunka na poli. Ale žádná adresa ani platba se neztratí a od srpna budeme opět distribuovat. Systém si váš dar pamatuje, ať byl odeslán kdykoliv.
Tak eště jednou. Chci chleba 1200g za 20,- a ostatní související v cenách té doby. Blboňům je to jedno páč sou vylízaní do dna, páč jim na to přece vláda půčí z ciziny a eště jim zbyde na baráky za 4, 5 , 6 milonů, keré stály nebo by stály 200 000,- . Furt serete mimo mísu. Je to už vidět na hony, dělejte s tím něco.