27 května, 2024

310 kontra 873

Díky tomu, že občas píšu o ruské ekonomice, slétají se na můj FB profil osvětoví pracovníci, kteří mne zahrnují negativními zprávami o tom, jak se Rusko sune ke krachu.

Včera mi jeden takový aktivní osvětový pracovník poslal link na zprávu JBP (jeden Bloomberg povídal), že Rusko jde do kopru, protože za první 4 měsíce 2023 nabrali deficit státního rozpočtu 45,4 miliardy USD.

Chopila jsem se kalkulačky a začala dělit.

RUSKO
má aktuálně 146,5 milionu obyvatel (s Krymem, ale ještě bez nově připojených oblastí Donbasu a Tavridy)
Kalkulím: 45,4 mld děleno 146,5 mil a vychází mi deficit 310 USD na jednoho obyvatele Ruska za první 4 měsíce 2023.

ČESKO
nabralo za první 4 měsíce 2023 deficit 200 miliard korun (ještě tam jsou nějaké obezličky s dotacemi EU asi 9 miliard, ale ty přeskakuju)
Dělím kursem dolaru 21,7 a počtem obyvatel 10,5 milionu.
A vychází mi deficit 873 USD na jednoho obyvatele Česka za první 4 měsíce 2023.

Pokud se podle deficitu rozpočtu Rusko řítí ke krachu, pak Česko se do kopru řítí 2,8x rychleji.

88 thoughts on “310 kontra 873

 1. Z dnešního Macka
  Global Times
  Rusko a Čína se dohodly, že přístav ve Vladivostoku se stane též domovským přístavem čínské provincie Jilin, která nemá přístup k moři, což zkrátí transport o stovky kilometrů a velice jej zlevní. Navíc to přinese této části Dálného Východu množství investičních příležitostí.
  Mnoha západním komentátorům se to pochopitelně nelíbí a tvrdí, že se tak Rusko stane vazalem Číny. Přitom již od počátku tohoto století se Rusko zaměřovalo na rychle se rozvíjející asijsko – pacifickou ekonomiku a hledalo vhodné možnosti spolupráce. Samozřejmě, že tato obchodní spolupráce též obráží vzájemnou důvěru a přátelství Ruska a Číny a jistě přemění tuto východní část Eurasie ve velikou tržní oblast s energetickými zdroji, což přinese prospěch všem zdejším státům a jejich obyvatelům a zvětší stabilitu nejen v asijsko – pacifickém regionu, ale na celém světě. Je také ukázkou nového typu spolupráce velmocí.
  Dodávám:
  Uznejte, že to se USA a jejich spojencům nemůže líbit.

  1. Cina uz delsi dobu takto vyuziva rusky pristav Zarubino asi 200 km jizne od Vladivostorku. Pripluji kontejnery, Rusko je vubec neprocli, prevezme si je rovnou zvlastni cinska pobocka celnice primo v pristavu a pak odjedou zeleznici jeste zaplombovane asi 50 kilaku na rusko cinskou hranici. Rusti celnici jenom jezdi s vlakem jako dozor, aby ty kontejnery nekdo ilegalne nevylozil na ruskem uzemi. Tisice a tisice kontejneru rocne.

 2. USA si v roce 1944 zajistili pozici USD jako světové rezervní měny. Konference v Bretton Woods. Dávalo jim to velkou výhodu skoro 80 let, i když od 70. let v modifikované podobě po zrušení zlatého standardu. Po roce 1945 to první desetiletí odpovídalo i síle jejich ekonomiky. Začátkem 50. měli půlku světové průmyslové výroby. Kde ten čas je? Problém je, že relativní síle USA vůči jiným mocnostem už tomu privilegiu dnes neodpovídá, ale Washington D. C. nechce ustoupit a možná ani nemůže, jestli nechce zvýšit nestabilitu své společnosti, kde jsou občani zvyklí na růst růstu ekonomiky viz americký sen jako koncept. Druhý problém je, že dost Američanům v jejich elitě i nadšeným evropským liberálům nedochází, že privilegium USD je současně klame, protože ohýbá velikost HDP. Proto reálná a ekonomika a vojenské výdaje některých států jsou větší než vypadají podle množství utracených respektive přepočtených odhadnutých USD jenže Číny i Rusko platí své vojáky ve své měně. Pokud část zbraní vyrobí ve svých továrnách se svou energií někdy za státní regulované ceny v místní měně, tolik USD nepotřebují. Za kolik USD vyrobí tank v USA s jejich mzdami a za kolik v Číně s dělníky placenými v juanech a se státní energetikou? Proto jsou reálné výdaje USA menší než ohromující 45 % že světových vojenských výdajů. Kdo si to neuvědomí, může sílu USA přecenit a jít do nějaké války nezodpovědně. Už jsem několikrát četl i komentáře, kde různí tzv. liberálové toto odmítali jako nemožné, přesněji toto uvažování sobě zakázali. Protože HDP je přece v uváděno USD a tam je celá pravda. Přitom spousta vědců na Západě otevřeně píše o výhodách a nevýhodách těchto indikátorů ekonomiky.

 3. Došlo mi mejlem:
  Někdy před 50-ti lety nazpíval Walda písničku „Už koníček pádí“,
  kde zpívá „a ceny jsou stálý a lidi se maj´“.
  To „ceny jsou stálý“ to tehdá platilo!!! Tehdy to byla pravda!!! A ještě dalších 20 let potom taky!!!
  A pak nám importovali „pravdu a lásku“ … a dneska tu fialovou genialitu…
  Tady pro vzpomínku na tu – dnes už demokraticky překonanou – pravdu Walda zpívá.

  Tomu už stejně nikdo,
  kromě nás, sedmdesátníků, ani nebude věřit. To je určitě nějaká fotomontáž!!!!!!

  https://www.youtube.com/watch?v=ARz7nVzO6jw
  Copak by asi zpíval Walda včil

 4. OT
  Na vlastí oči jsem viděl, jak náš zpravodaj od ČT interviukoval, jak v oblastech postižených zemětřesením to má Erdogan nahnutý.

  A ono je to jinak“
  „Předmět: Volby v Turecku
  Vlku,

  mám trošku opravu k tomu vašemu článku o volbách v Turecku. Ten jihovýchod, který volil proti Erdoganovi, nejsou lidé postižení zemětřesením, ale Kurdové, ti hlasovali jako jeden muž proti Erdoganovi.
  Ty teritoria, která byla nejvíce postižena zemětřesením, a to byla tři: Kahramanmaraš, Gaziantep a Malatya, tam všude vyhrál Erdogan. Úplně nejvíce bylo postiženo město Kahramanmaraš, a tam dostal Erdogan 71,88%, a to je možná úplně nejvíce v celém Turecku. Takže pravda je opačná,
  Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları 2023 – 14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı Seçimi Oy Oranları (cnnturk.com)
  V těch nejvíce postižených teritoriích zemětřesením vyhrál Erdogan, a ta jeho strana AK PARTESI. To jsou dvě připomínky, ale myslím, že dost důležité, aby si čtenáři udělali obraz o situaci v Turecku. Kurdové a promítnutí zemětřesení do voleb.
  Ten třetí kandidát Sinan Ogan, na jehož voličích to teď bude záviset, tak ten pochází ze současného koaličního partnera Erdoganovy strany tzv. MHP, kterým se říká – nacionalisté, a z této strany on odešel v roce 2017.
  Já jsem taky zde četl ty články, jak že Erdogan nezvládl následky zemětřesení, jak ho to poškodí ve volbách atd., ale to bylo spíše: přání je otcem myšlenky.
  Miroslav Kelnar“

  Ano, přání otcem myšlenky. je jasné, že když ČT a mediální prostituti dávají Erdoganovi psí hlavu, je to pro nás lepší varianta.

  https://vlkovobloguje.wordpress.com/2023/05/16/volby-v-turecku-prezidentske-a-parlamentni/

 5. No já se přiznám, že sem ty “Genderové stereotypy v Knížce Ferdy Mravence“ (viz níže naše Marie P ( https://web.litterate.cz/310-kontra-873/comment-page-1/#comment-146345 ) vydržel číst jen krátce, a protože sem netušil, která bije (tedy tušil, ale furt nevěřil svým očím) tak sem to překlinkl na ten tam uvedenej oponentní posudek tý Mgr.et Mgr. Kynčlový a … a shledal sem, že vona je taky mešuge.

  Na rozdíl od našeho Lexe, kterýmu se zamlouvá “DPH vzniklý tranzitní jízdou zahraničních kamionů po české dálnici“, tak mně se naopak vnutila otázka, jakou asi tak vlastně DPH můžou tihle fialově zvláštní lidi tý společnosti, která jim tyhle neskutečný magoroviny platí, vůbec dávat, a zda-li někdy nějakou dají? A to už je jiný kafe, za to by se mělo rovnou střílet a … a světe div se, u nás se za podobný Ferdy Mravence tihle fialový kazišukský netáhla (jak můžeme vidět na našem premiérovi, neb Fiala tuhle absurditu dokonce v Brně řídil coby děkan!!!) dostávaj v úplný pohodě do vedoucích funkcí, kde doslova rozhodujou o bytí či nebytí ostatních lidí!!!

  A těm jeho voličům to vůbec nepříde blbý, vůbec jim to nic neříká, natož aby jim to vadilo či dokonce se nad takovýma do očí bijícíma souvislostma příčin a důsledků zamyslili! A pak se divíme, že to tady máme, jak máme a že nám už není pomoci!

 6. Paní Marie, děkuji.
  Přesně takto se na ně musí. Toto je čítankový příklad strategie proti jednostranným informacím.

 7. Žene nás mamka do obchodu
  pro dva sýry, sytou vodu
  Deka šunky, trochu mlíka
  Ať mám z kluka bojovníka

  U pečiva spadla klec
  Mlsnej jazyk – jasná věc
  „Táto, kup mi koblížka
  chtěl bych jeden do bříška“

  Tři tu koupíš za dvě dvacky,
  hnedle bych je zliskal, fracky
  dyť co to je? Trocha džemu
  Máslo, mlíko, mouku k temu

  Dyť to zná i to mý děcko
  TROHA MOUKY… a toť VŠECKO!
  seru na ně, nic jim nedám!
  „synku, jdeme“ kotvy zvedám.

  Za ty prachy, co jim dáme,
  Si jich doma naděláme!
  Za ty dvě ušetřené dvacky
  Ti jich zrobím plné necky!

  No… spíš mísu, mouku máme,
  Něco do nich taky dáme
  Osmažíme, ocukříme
  A za okno odložíme

  … koblížek na másle zpívá
  Klouček mi u stolu zívá
  „Mamí, už jsou hotové???“
  „Hned to bude, pánové“

  Když je máma usmažila,
  A za okno položila
  Klouček hnedle „a co liška?“
  „neboj, dyť je to k nám výška!“

  No, co bych vám povídal
  Pak se už jen futroval
  Boule z nich měl za ušima
  Zbyla z nich jen polovina
  … vyžral džem a zbytek nechal
  že já jsem s tou chválou spěchal…

  1. To Doležalovo kvičení se ale tak hezky čte…

   Vzpomínám, jak když přišel Klaus mladší s návrhem zákona o zákazu cenzury na sociálních sítích, všichni tihle Doležalové se mu vysmívali, že když nechce respektovat „pravidla komunity“, má si má založit vlastní Facebook, protože cenzurovat je přece svaté právo majitele platformy.

     1. Chce si to přečíst, jak se sám definuje: „Šprýmař ze severozápadu Čech s nekorektním humorem, historickými zájmy a pozorným politickým okem…“
      Za sebe – bohužel, nesdílím jeho smysl pro humor…. Spíše mi autor přijde tak trochu jako blbeček ☹

      1. …nejvíce vypovídající je právě ta poslední sebecharakteristika: s pozorným politickým okem.
       Ona předznamenává: lokty z ocele, páteř z laminátu, hubu z plechu, intelekt s velmi nízkým modulem pružnosti a otevřenou zlomeninu charakteru.

       Prostě všechny předpoklady sqělé životní kariéry.

       1. Vždyť o tom mluvit. Zvedne se DPH je je to k h*vnu. Taky si můžeme vzájemně přeprodávat jednu flašku slivovice. Když to budeme dělat dostatečně rychle, DPH může být astronomické 😄

      2. Šprýmař ze severozápadu Čech zřejmě právě vylezl z jeskyně, protože se ještě nedozvěděl, že ti, co by je rád odstranil, mu platili všechno to, kam se do dneška dohrabal.

   1. Kdyby byl první apríl, mohli bychom ten článek pojímat „vážně“.
    Jenže tohle boží hovado, autor, to snad vážně myslí /teda, jestli mu náhodou nepřipisuje schopnost, kterou nemá/.
    Důkaz, že úpadek mainstreamu je bez hranic. Zdálo by se, že debilita dopadla na samé dno, jenže, jak vidno, dno se utrhlo a propadá se níže a níže.

    Apropós, možná jsem si nevšiml, zda ten hňup definoval pojem „senior“.
    Myslím, že Josef Vyskočil alias „Pepek Vyskoč“ byl mladší…..
    Vlastně mi ten autor článku velmi, velmi připomíná Pepka Vyskoč z onoho nádherného /komunistického/ filmu o Dobrém vojáku Švejkovi z pera Jaroslava Haška – „mehé-é-é-é-é“.

    Závěr?
    Je čas mlčet a je čas mluvit.
    Autor toho stupidního článku /zjevně sám blb/ propásl tu první volbu.
    Čímž se pasoval tam, kam patří.
    Mezi blbce typu „Pepek Vyskoč“.

    1. Nejde o hanobení, útlak apod. nějaké skupiny obyvatel ?
     Nebo že by jezinkovské prstíčky – směrem k povinné euthanasii (film Soylent Green znáte ?)
     Nebo prostředek sloužící de iure i de facto k politické likvidaci některých osob z opozice?

     Na ja, kult mládí…kdy já jsem o něm vlastně slyšel poprvé….
     https://www.youtube.com/watch?v=lv0jav4lNsk

    2. On milý náš mlamodyj zapomněl (to je taky částečně odpověď Jurovi) na několik drobností – to jsou právě ty okolnosti, které mě nadprůměrně rozveselily.
     Namátkou, bez ohledu na závažnost:

     1. Lidi by chtěli žít věčně (a někteří se dokonce chovají tak, jako by to věčné žití měli jisté), ale starý nechce být nikdo.
     2. Způsob, jak se člověk chová ke starým, učíme se v mládí. Ale ne každý měl to štěstí, že chodil do školy, kde se probíral pojem rekurze.
     3. Pán asi neměl příležitost navštívit místa, kterým se eufemicky přezdívá „zahrádka boží“. Na kdejakém pomníku tam stojí: To, co jste dnes vy, byli jsme i my. To, co jsme dnes my, budete i vy.
     4. A konečně, když už jsme u posledních věcí člověka: dotyčný si nejen neuvědomuje, že jednou možná zestárne; ale vůbec mu nedochází, že ono „možná“ znamená, že se toho stáří vůbec nemusí dožít.

     Při míře intelektu, kterou svým článkem projevil, bych se tomu nakonec ani nedivil.
     Cha!

     1. Představa, že by za starověku nějaký athenský nýmand chodil po domácnostech různých tamních filosofů, strategů atd. a zkoušel je z malé násobilky či z toho, zda rozpoznají velké prase od malého…..tato představa jeví se mi býti dosti komickou.

     2. Vždycky se mi vybaví ta nejjednodušší definice nebo podobenství.
      Tentokrát je to zase ta „Dědova mísa“ od Jana Nerudy.
      Dával jsem asi ve škole pozor. (Nezvyklé, že?)

      1. A mě tak navrch ještě napadlo, že toho „mlamoPyje“ /Alef promine…/ při jeho „seniorech“ bez volebního práva „nezachvátilo“ jedno, to nejhlavnější, jméno – „BIDEN“!

  1. To je fakt super, napriklad autor. Clanku navrhuje zavest testy kognitivnich schopnosti seniorum, jestli je mozno je pripustit k volbam-doktori co maji plne cekarny lidi pro ktere nemaji antibiotika se uz tesi na to aby vysetrovali kognitivni schopnosti misto sve prace. A co takhle posuzovat kognitivni schopnosti nasi vlady, to by si mozna nejaky doktor cas rad udelal.

   1. To nebudou vyšetřovat doktoři. Na to se založí celej ouřad, protože ty absolventy humanitních studií už není kde skladovat. A takovej orientační test kognitivních schopností vám zadministruje ne cvičená opice, ale i necvičenej libtard.

    1. Taky si myslim, že doktoři ne, ale psychologové, těch je jak nastlaných a nemají do čeho píchnout. Za totality se psychologie dala studovat v Olomouci, jednou za 2 roky otevřeli ročník pro 10 lidí a šlus. A dnes? Chrlí.

     1. Psychologů taky moc není.

      A na orientační test kognitivních schopností skutečně psychologa netřeba. Tam řeknete, kdo jste, kolikátého je, kde jste, odříkáte řadu čísel a nakonec splníte instrukce – vezmete list papíru, přeložíte a upustíte na zem.

      1. ked moze byt Biden prezidentom a Schawzenberg ministrom zahranicnych veci, tak by ma celkom zaujimalo, ako bude niekto obhajovat prikaz na testovanie kognitivnych funkcii pre ich volicov……nikto nevidi rozpor?:-)

  1. Ježišmarjá Targusi, proč se divíte, vždyť Divišová bude podle patrně pouhá žena – dnes v době LGTBCDEFGH něco marginálního – a jako taková neumí počítat. Musíme počkat až to potvrdí nějaký ministr, třeba ten, co vyjednal na jeden den 10 Kč slevu na mouku za podmínky registrace a útraty 40x vyšší. To je kanón!!!

   Vám se divím a dámě Marii Divišové omlouvám

  2. Hele, Targusi,
   mě zase zaujalo, že se nikdo po paní Divišové ty cifry nepokusil přepočítat.
   Chtěl jsem napsat, jestli náhodou nemá čínskou kalkulačku.
   Ale pak jsem si uvědomil, že čínskou kalkulačku mám já na mobilu Honor, takže jistě je špatný ten můj výsledek, který říká, že u Čechů (Moravanů, Slezanů, Ukrajinců v Česku, Němců v Česku, Poláků v Česku, a jiných státních příslušníků v Česku, kteří tvoří ten konvolut 10,5 milionů duší) činí na „odno lico“ ten dluh za měsíce 877,77 dolarů.
   Trochu mě zneklidňuje, že stejný výsledek mi hlásí i „ruční kalkulačka“, jistě bude taky z Číny.

   Ale jinak dík, paní Divišová.
   To víte, Ruská federace jde do kopru, kdežto naše země „vzkvétá“ – slovy jednoho Vaška, co chodil s pány na led – samozřejmě poté, co pevně uchopil kormidlo. I když ve smyslu Vidlákova článku – čert aby se vyznal.
   L.

   PS
   Jo, a jaký že to mají v US státní dluh bilionů zelených papírků?

   PPS
   Nicméně, teď jsem se podíval na HDP Ruské federace a Česka za rok 2021 /dostupné údaje ne příliš postižené covidem/.
   RF 1779 mld USD
   ČR 281.8 mld USD
   Kolik že má RF „lic“ a kolik ČR, tedy kolik činí HDP na „lico“ v RF a Kolik v ČR?
   V RF je to 12 194,78 USD, v Česku 26 838 USD.
   To jen pro objektivitu, která hned vypadá trochu jinak, i když pořád v neprospěch fialového hnusu.

   1. Problém je, že není HDP jako HDP. Ruší mají suroviny, továrny, co něco vyrábějí, my máme znalostní ekonomiku. Kolik lidí je ve výrobě a kolik jich je ve službách? Kde vznikají skutečné hodnoty.

    1. Kdyz zitra napisu 200 straknovou publikaci o tom, ze Ferda mravenec je odporne maskulini a sovinisticke prase (ChatGpt mi pomuze) a prodam to nejake neziskovce prisate na statni penize, nebo primo nejakemu misnisterstvu (skolstvi), rekneme za lidovku 50k kc, tak to zvedne HDP o 50k kc.
     Rovnez prepocitavat to na menu, kterou Rusko nepouziva taky nedava moc smysl.
     Vic snad psat nemusim.

      1. “… Kateřina Navrátilová v práci zmiňuje i Ferdovu intersekcionální pozici, kdy jej lze číst jako vykořisťovaného příslušníka nižší třídy (str. 32). Zamrzí, že toto je konstatováno jen v jedné větě, neboť propojením jeho genderové a třídní identity a „druhové jinakosti“ či „cizosti“ v naznačeném příběhu by bylo možné upozornit na další (nejen genderovou) stereotypizaci a zjinačování. Není zde pak vůbec jasné, jak to, že je Ferda v této pozici „nesvobodný,“ souvisí s poznámkou 56, kde je citována Morris, že „mužská svoboda je drama, které se dotýká souboru společenských, politických a morálních aktivit, zatímco pro ženu svoboda neznamená nic jiného než výběr nejlepšího manžela…”

       “…Současně navrhuji u obhajoby diskutovat Ferdovu pohádku o bleše (str. 33), jež se chce stát člověkem a je následně kouzelníkem proměněna v chlapce. Diplomantka si klade otázku, proč není proměněna v dívku. Zajímalo by mě, jak/zda by se interpretace Ferdova výkladu proměnila, kdyby byla blecha děvče? …”

       Mgr. et Mgr. Tereza Jiroutová Kynčlová

       1. To je nářez.
        A tohle my živíme.
        Čistě metaforicky si myslím, že kdyby to máma uškrtila hned po narození v laktační psychóze, mohl stát ušetřit několik (možná desítek) milonů.
        Při průměrném platu 40 T (a v „neziskovkách“ možná berou víc), je to půl míče ročně.
        Plus náklady na vzdělání, etc.

        1. Re: PivoJ

         A to jste úplně vynechal škody na životním prostředí. Jenom těch jednorázových plínek, co takové oné posr…, éééé… spotřebovalo!

       2. Re: SaturniN

        Hele, to tam OPRAVDU je, anebo jste se zas ožral jako to příslovečné prase a napadlo vás to v nejhlubší kocovině?

        Jako vtipná glosa na téma výskytu džendrtet by to bylo geniální. Jestli to OPRAVDU někdo napsal, nedivím se, že naše civilizace spěje ke konci. Už měl nastat dost dávno.

     1. Přesně, ono stačí aplikovat kouzelný vzoreček PPP (purchase parity power, parita kupní síly) a hnedle ta číslíčka o HDP vypadají trochu jinak. A to jsme ještě nesáhli do jeho struktury, kolik procent dělají služby, které jsou v lepším případě k ničemu, a další virtuální položky.

   2. cele je to o kurze, v ktorom to prepocitavam. Ak pouzijeme cca 70 rublov/USD, tak vyjde to, co vyjde. Ale ak pouzijeme kurz cca 30 rublov/USD (minule som nasla clanok jedneho americkeho analytika, ktory posudzoval Rusko a jeho ekonomiku aj armadu a vysiel mu tento kurz, ako realny (kedze ale vlade vyhovuje devalvacia, tak sa to k tomu tak skoro nepriblizi)+to je zhruba kurz rubla pred sankciami z roku 2014 uza Krym), tak zhruba je to na 1:1. Plus ked sa zapocita zvysenie dlhu CR a znizenie dlhu RF, tak to asi to zrejme sa prevazi vyrazne na stranu RF

 8. To M.D.: Takhle se to přece dělat nemá. [;>D)
  Hlavně nepoužívat mozek a jednoduché (matematické) vztahy. Tímto způsobem usvědčíte ze lži lidi, kteří nás obelhávají. Něco zamlčí, něco zpochybní a je to. Například „umělci“ neprůstřelné argumenty živelně nenávidí. Milují nepřehledné situace se spoustou propletených problémů – a hlavně „pocity“.
  Podle reakcí naší věrchušky soudím, že je to jeden umělec vedle druhého. Momentálně ve stavu tvůrčí krize.

  1. Ono jde o to, že podobné články s podobnými jednoduchými výpočty, založenými na logice, by mohly deptat ekonomy, renomované obzvlášť.
   Víte, co to dalo práce vytvořit šroubované lichvářské ekonomické úvahy a vzorce a na tom základě vytvořit celý obor a vysoké školství?
   A pak si přijde nějaká Divišová s kalkulačkou..

 9. já mám obavy, že s námi hrají habaďůru. Tak jako neukázali moderní techniku 9tého, tak postupují i v mnohém jiném. Zdá se mi, že se vrátili k starým zvykům. Jak jinak by měli na ta různý zvýšení – ať důchodů a mnoho dalšího. Nejsou sice velká , ale při tom počtu lidí to musí dávat obrovské částky.

 10. Na Indii by měla být uvalena tvrdá opatření za to, že přeprodává ruskou ropu do Evropy ve formě rafinovaného paliva, včetně nafty. V rozhovoru pro Financial Times to uvedl šéf evropské diplomacie Josep Borrell.

  Podle něj přístup k levné ruské ropě zvýšil produkci a zisky indických rafinerií, což jim umožnilo vyvážet ropné produkty do Evropy na konkurenčním základě a zaujmout větší podíl na trhu.

  1. Ony nektere ty indicke rafinerie patri Rosnefti, nebo v nich ma vyznamny podil. Tak si to lehce domluvili. Ale ta ruska ropa vubec neni tak levna, jak se u nas tvrdi. Indove ji kupuji za 74-79 dolaru za barel, tedy asi o 10 dolaru levneji, nez stoji ropa arabska.

  2. Nebylo by logictejsi uvalit tvrda opatrni na ty, kteri ru zavadnou ropu a ropne produkty kupuji?

   Kdysi se ucilo: neni poptavka – neni nabidka.

   1. tak hlavne by ma zaujimalo, odkial chce potom EK tu ropu a ropne produkty kupovat?? Zasa USA? ale to zvysi cenu ropnych produktov aj tam a domaci prilis stastni nebudu (nehovoriac o tom, ze aj Amici si radi privyrobia prelepenim nalepiek)

 11. Fialovy dluhy se ovšem splácet nemusí.

  Je to válka USA proti Rusku, tak na co slácet americkým bankéřům půjčky na válku, kterou oni sami rozpoutali a vedou.

  Spíš by se jim měl ještě poslat účet za škody, které tady jejich fialoví agenti udělali.

 12. Rusko má zdroje. „Sankce“ podněcují snahu. Rusko zmnožuje produkční centra. Zvyšuje produkci. Dotace ji tlumí. Čas ukáže.
  Vhodné starat se o svůj podnik. Jak je v anekdotě o Kohnovi a Silbersteinovi. Na jednoho je vlastní podnik až až. Natož se starat navíc o konkurenční.

  1. Než před lety přišly sankce na obilí, tak ho Rusko dováželo. Pak mu nezbylo nic jiného, než se stát největším vývozcem obilí. Svět je nevděčnej a neposlušnej.

   1. A tak je to spravne, tak to má byť.
    Proti demokracii nic nemám. Kradlo se za každého systému a režimu, teď krade podle zákona demokrad.

 13. Spíš jde také o to,jaké má stát možnosti splácet tyto dluhy a v tom je další rozdíl.
  To co známe v malém,že se dluh splácí ještě větším dluhem,tohle sledujeme i u státního dluhu.

  1. Rusko v dobe krize vyrabi statni dluh. A kdyz ma obdobi prosperity, tak dluh splaci.
   Kdyz Putin nastupoval jako prezident, byl statni dluh Ruska 95% HDP. Stlacili to na 6,5 % v roce 2008, kdyz byly vysoke ceny ropy. Ted maji dluh asi 20 % HDP, vyskocil kvuli Krymu a nejvic v roce 2020 kvuli covidu. Boje na Ukrajine zatim na dluh moc vliv nemaji, nici se tam zbrane, co uz byly zaplacene pred mnoha roky. Naopak loni utrzili za export nejvic fufniku v historii, ropa i plyn byly extremne drahe, ale inkasovali hodne i za export potravin, uhli, kovu ad.
   My mame dluh asi 45%

   1. Paní Divišová.
    Ono je to kouzlem HDP.
    Není to tak dlouho,co u nás činilo HDP 4.bil.v současnosti je to přes 7.bil.takže ač dluh stoupá,dlužíme vůči HDP stejně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *