OLD SHOOTTERHAND pravil: „Tyvole, všecko je relativní. Vždycky záleží na tom, z jaký strany se na to podíváš!“
Otevřely se dveře hospody a v nich se objevil „Pan Učitel“, tedy důchodce – starej Novotný – bývalej učitel z místní malotřídky, kterou prošla většina osazenstva hospody, proto mu nikdo neřekl jinak než Pan Učitel. U všech chlapů požíval stejnou vážnost jako místní obvoďák, řezník, opraváři všeho možnýho nebo zvěrolékař.
Jak ho zmerčil Bušmen, kterej sedával schválně ksichtem ke dveřím, aby měl přehled a krytý záda (pro případ, že by se třeba někdo rozhod naši hospodu přepadnout!), celej se rozzářil a zahalekal: „Dobrý deeeeen, Pane Učitel!“ Pátej pád – oslovujeme, voláme – ho Novotný asi pořádně naučit nedokázal, pomyslel jsem si. Všechny hlavy se jako na povel otočily směrem ke dveřím a téměř sborově ho pozdravily „dobrý den“ taky – jako na začátku hodiny ve třídě, pomyslel jsem si. Jo, zvyk je železná košile aneb co se v mládí naučíš… Jen ty hlasy nezněly vůbec dětsky, anóbrž bučely zmutovanými mužnými témbry.
„Pojďte si sednout sem, Pane Učiteli,“ vyzval Novotnýho Pepa a mávnul rukou směrem k nám. Mireček měl dneska odpolední ve Škodovce, tak byla jedna židle volná. V hospodě bylo zvykem, že Novotnýmu se prokazovala úcta a vděk za školní léta pozváním na pivo – totiž zaplacením jeho dvou piv – víc si s ohledem na svůj věk a zdraví nedával. Kam si sednul, tam měl vždy někdo „tu čest“ ho na ta 2 piva pozvat. A vůbec ne proto, že by mu na to nestačil důchod. I když poslední dobou, co se tak strašně zdražilo pivo a sesekali důchody, mu to asi přišlo vhod. Novotný chvilku zaváhal, rozhlídnul se kolem dokola po hospodě a nakonec se (na osmdesátníka křepce) vydal k našemu stolu.
„Jak se máte, Pane Učitel?“ zeptal se Bušmen, jakmile Novotný dosedl.
„Učiteli!“ opravil ho nejdřív Novotný důrazně, ale hned pokračoval: „To víš, Kubíčku, jak se může mít dnes starý člověk rok před osmdesátkou, který už toho tolik prožil?“ řekl s trochou nadsázky na pohled i na poslech čilý důchodce. Učitel Novotný mluvil důsledně spisovnou češtinou a oslovoval své bývalé žáčky i po letech dětskými zdrobnělinami jako ve škole a oni to brali jako samozřejmost. Měl jsme někdy i pocit, že se u toho tak nějak citově blahem rozpouštěli. Já se díky tomu dneska navíc konečně dozvěděl, že se Bušmen, kterýho jsem znal přes čtvrt století z hospody jen jako Bušmena, jmenuje křestním jménem Jakub.
„Já jsem rád, že už jsem důchodce, vždyť já bych se zase musel znovu naučit dějepis!“ a ještě, než stačil doříct celou větu, už před něj stavěl Toník půllitr. „Tady, Pane Učiteli.“
„Díky, Toníku,“ poděkoval mu Novotný a pokračoval. „Když jsem chodil do školy, byla 50. léta – to jsem se učil jeden dějepis. Němci začali druhou světovou válku a osvobodili nás Sověti, které vedl náš největší přítel generalissimus Stalin. Na gymnáziu v 60. letech jsem se učil druhý dějepis – to bylo po pádu kultu osobnosti a na vysoké škole – po té bratrské pomoci a v 70. letech – jsem se učil třetí dějepis. A ten už jsem i vyučoval. No, a po roce 1989 přišla ještě čtvrtá, sametová změna. To jednoho unaví,“ napil se piva. „A kdybych učil dnes, podle toho, co píšou v novinách a říkají v televizi, byl by to už pátý dějepis… To by moje stará hlava už asi nepobrala.“
Old Shootterhand na mě vrhnul významnej pohled a přitom chápavě (nebo spíš uznale) pokyvoval hlavou.
„Vono, jeden aby si pak nesplet´ bolševiky s Němcema, jako major Terazky,“ rejpnul jsem si. „Dneska je to zase vo zlatou mříž…“ Novotný se usmál.
(„Eh, tak zme bolševikov bili…“) https://www.youtube.com/watch?v=lCfoblCv1HY
I Bušmenovi výjimečně ta Novotnýho ironie docvakla taky, možná, že to bylo jen tím, že svýho bývalýho učitele pozorně poslouchal. U něj ovšem, coby našeho „vrchního dezoláta“, to samozřejmě spustilo očekávanou bouřlivou reakci.
„Jo! Celý je to dneska namířený proti Rusákům! Přitom Rusáci nás vosvobodili a dneska se vo tom nesmí mluvit, tak, jako se nesmělo mluvit za mýho mládí vo Američanech v Plzni a vo Vlasovcích, co pomohli Pražskýmu povstání. Dneska dokonce tvrděj, že druhou světovou začalo Rusko napadením Polska a že to osvobození byla vlastně okupace!“
Protože jsme ale tyhlety bušmenovský stereotypní kolovrátkový názory už znali jak svý boty, nikdo tomu nevěnoval pozornost.
„Co zdraví, Pane Učiteli?“ zajímal se Pepa.
Novotný se znovu napil. „Trochu víc mě zlobí klouby, hlavně při změnách počasí, ale to je v mém věku normální. Jinak vše ostatní v mezích normy – s ohledem na rok výroby,“ zavtipkoval.
Bušmen se ale nedal odradit od svýho historicko-geopolitickýho tématu.
„Nejvíc mě naštvalo, jak nějakej ten kokot prohlásil, že všechno zlo přišlo vždycky z východu, přitom Němci jsou na západ od nás. A na nás přece útočili vždycky Němci! No, řekněte, Pane Učitel?“
Novotný na něj upřel zrak: „Učiteli, Kubíčku!“ napomenul ho. „Pátým pádem oslovujeme, voláme. A pamatuješ si ještě, jaký stát nebo země byla předchůdcem Německa?“
„Prusko?“ hádal Bušmen.
Novotný přikývl. „Ano, z velké části, ale ještě předtím?“
„Počkejte,“ vpadnul do toho Pepa. „Teď mě něco napadlo. To Prusko, to zní jako Rusko…“
„Nojo, tyvole!“ vyjevil se Bušmen. „P-Rusko!“
„Latinsky je to Borussia. Bo-Russia,“ rejpnul si do nich Shootterhand v roli skladníka ze šroubárny.
„Faaaakt???“ užasnul Pepa.
„To já znám jen Borussii Dortmund, ten mančaft,“ řekl udiveně Bušmen.
Starej Novotný se napil piva a vrátil se ke svý původní otázce. „Dobře, chlapci, Prusko bylo na severovýchodu od nás a původně především na území dnešních pobaltských států a Polska až posléze se stalo synonymem pro Německo, ale já se ptal, co bylo před Pruskem na tom dnešním území Německa?“
Napil se znova ze svýho půllitru a prohlížel si nás zkoumavým pohledem vyučujícího (nebo spíš asi zkoušejícího) a vychutnával si naše mlčení i napětí, až nám to řekne. Prostě učitelskej zvyk – jeho železná košile.
„Germáni?“ zkusil jsem hádat.
Novotný pozvedl obočí a zatvářil se asi jako když u tabule řeknete, jaký se ve slově píše i/y, ale nevíte proč a neumíte to odůvodnit.
„Spíš Braniboři, ne?“ přidal se Pepa.
Novotný zavrtěl nesouhlasně hlavou. „Frankové, přece.“
„Teď tomu nerozumím,“ vložil se do toho Pepa. „Kdy a kde žili ti Frankové? A kde žili teda Germáni a Němci?“
„Frankové byli nejdřív jen jeden z germánských kmenů, ale protože si podmanili ostatní – Vandaly, Langobardy, Vizigóty a nakonec i Sasy, tak se pak Frankové nazývali všichni,“ vysvětloval jsem mu. „Od středověku se pojmem Frankové a Franská říše rozuměla de facto Západní Evropa. Franská říše pak bylo celý území ovládaný jedním panovníkem Začalo to Chlodvíkem a přes Pipina až po Karla Velikýho, kterej byl prvním císařem Svatý říše římský. Kapišto?“
„Takže franský kupec Sámo byl de facto Němec?“ užasnul Pepa. „Já vždycky myslel, že Francouz…“
„Dnešní Francie se rozkládala v západní části franský říše – v tehdejší Galii, ale Sámo byl nejspíš nějakej Germán,“ potvrdil mu Old Shootterhand.
„Mimochodem,“ vložil jsem se mu do toho, „ten název Francie mají po Francích…“
„Ale Sámo přece s Frankama bojoval. Nejdřív proti Avarům a pak proti franskýmu králi Dagobertovi, kterýho porazil u Vogastisburgu,“ doloval Old Shootterhand ve svejch dějepisnejch znalostech, čímž mě vždycky nakrknul, protože mi tím jen ukazoval, kolik se mi toho za ta léta vykouřilo z hlavy.
Novotný přikývl na souhlas a doplnil: „Franská říše se později rozdělila na dvě části – západní a východní. A teď, Pepo, hádej,“ otočil se na Pepu, „která byla ta ´německá´?“
„Východní?“ hádal Pepa.
„Správně,“ přitakal starý Novotný a protože měl dopito mávnul směrem k pípě na Toníka.
„Já už asi tušim, co tím chce tady Pan Učitel říct,“ zaspekuloval Old Shootterhand.
„Jo, mě taky něco napadá,“ přidal jsem se.
Novotný se na nás otočil: „Tak, copak, vy dva Pražáci?“
„Já myslím, že chcete naznačit, že to Zlo z Východu opravdu šlo,“ hádal jsem.
Pepa s Bušmenem se netvářili moc moudře. Old Shootterhand si toho všimnul a jal se jim to vysvětlit.
„No, prostě, volové, tady Pan Učitel naznačuje, že – páč na území dnešního Německa rozkládala Východofranská říše, tak to zlo k nám zpravidla přišlo vodkaď?“
Pepa s Bušmenem si evidentně seděli na vedení. Začal jsem se jejich nechápavejma kukučema bavit.
„No přece z Východofranský říše, tudíž z východu, ne?“ zasmečoval Shootterhand. Toník přinesl Novotnýmu nový pivo, vytáhl z náprsní kapsy konzumační lístek a propiskou na něj načmáral dvě čárky. Pak odkvačil s prázdným půllitrem.
„Z jejich východu – pro některý země západní Evropy – třeba Francii – je Německo na východě,“ vysvětloval jsem.
Bušmenovi se rozsvítilo. „Jo, aháááá…!“
„Ajo,“ docvaklo už i Pepovi. „Tyvole,“ zachechtal se: „to je jako v Cimrmanově Dobytí severního pólu: teď jdu na sever a teď už jdu na jih!“
„Teda, Pane Učiteli,“ otočil se Old Shootterhand na Novotnýho. „Vy ste ale kujón!“
Starej Novotný se usmíval a pokyvoval hlavou.
„A ještě, chlapci,“ zeptal se nás, „ti Frankové, totiž téměř všechny germánské kmeny přišly do střední a západní Evropy právě z východu během stěhování národů.“
„Zlo z Východu!“ triumfoval Bušmen.
„S takovýmhle dějepisem byste ale dneska opravdu nemoh´ učit,“ uvažoval nahlas Pepa.
„Jo,“ souhlasil živě Bušmen, „to byste, Pane Učitel, dopad´ blbě – jako ta Bednářová z Prahy, co jí vyhodili.“
Novotný otočil oči v sloup při Bušmenově chybě vokativu, ale už ho neopravoval. Tentokrát se té role ujal Pepa. „Pane Učiteli, vole!“ obořil se na Bušmena. „Pátým pádem oslovujeme a voláme!“ Novotný se vděčně pousmál.
Diskuze se pak stočila na zahrádkářství a chovatelství. Novotný vysvětloval, jak správně sázet ozimou cibuli a česnek. Když dopil svoje druhý pivo, zvednul se stolu svůj lístek, že bude platit, ale Bušmen ho samozřejmě přerušil.
„To nechte bejt, Pane Učiteli (konečně se trefil s tím vokativem!), to je dneska na mě. Vždyť jsem vás k našemu stolu pozval.“
Novotný mu tedy lístek se dvěma čárkama podal a zvednul se ze židle.
„Tak se tu mějte, chlapci,“ rozloučil se.
Když pak za ním zaklaply dveře otočil se Old Shootterhand na Pepu a Bušmena. „Tyvole, to vám teda závidím, že jste měli na vesnický škole takovýhohle učitele. To jsme neměli ani my v Praze.“
„Zapadlej vlastenec, vole,“ glosoval jsem, „to už je u nás takový zvyk, jak by řek´ Větva, totiž Šnejdárek,“ dodal jsem a napil se piva.
Borussia
https://en.wikipedia.org/wiki/Borussia
Východofranská říše
https://cs.wikipedia.org/wiki/V%C3%BDchodofransk%C3%A1_%C5%99%C3%AD%C5%A1e
Frankové
https://cs.wikipedia.org/wiki/Frankov%C3%A9
Chcete vědět víc? Přečtěte si knihu Majn Kochbuch – Chleba, špek, zelí a chlast aneb Hipíkova nekorektní kuchařka s úvodem Svět podle Old Shootterhanda & Základy Agroanarchie.
Knihu seženete zde: https://shop.tichadohoda.cz/majn-kochbuch/
Takové podání dějepisu se mi líbí. Připomíná mi „Strašlivé dějiny“ Pokračovat!
Stejnou teorii šířím u nás v hospodě už léta. Expanze Franků, cca o 7.st. na Východ, nikdy neskončila. Vždy se jen utlumil plamen, aby se záhy opět rozhořel. Vzpomeňte na Cyrila a Metodějě, jaké měli popotahování, když do toho jako první známí dezoláti hodili německým biskupům vidle. 🙂
Debata je nepresna , slo vo dobyti bavoru shora , sasama /saxons/ v 8 v 9.stoleti , my sme v tom litali jako posranej papir v prujezdu.Pac velky zmeny, s kerejma ze nepocitalo..
A ze zadu to tlacil nakej Svatopluk.
Prusove prisli az potom ,taky zesileny nasilim.. Osud nas Cechu, se zavrazdenim Vaclava jenom zhorsil. Ucitel ponekud zongluje se zdeformovanou skutecnostmi pro prizen davu..
Ale je to dobre napsany , popsany..
Coz dela dnes kazdej a je dnes samozrejma povinnost vsech..
Uz bych zacal tendle prispevek tajne mazat , kdo maze ten jede kdyz hlavne soukrome touzi po vlastnich srackach sklouznout do vladnuti..
Problem votroku je prazdnota ,precpana pouckama a pak se nektery chytnou posluhovani a zajmy elit si berou jako svuj a posvatnej ukol a boj a se tim povysujou porad..
Pak dou pres mrtvoly ,ponizenych ,aby se zavdecili..
K tomu je dohani ty nevylecitelny komplexy ,musej za kazdou cenu bejt vyssi sluhove ..
To si chtej zaslouzit a hodit se ,nadmernou a ponizenou snazivosti..
Demokracie je nejlepsi pro ne a mezi volbama prave slouzi nejvic desolati /zamaskovany vyrazem jako nizsi desolati a obetujici se plny utrpeni rebelove za vsecko nejlepsi pro nas ,aby nikdo nepoznal ,ze se snazi vo jejich pozice u koryt ,ktery ted drze drzi nepritel fiala.
Slouzi a skoro vsichni korporacim s jejich programy na propagandisticky medialni upravy nazoru vetsiny /to snazive ,ostrazite a bdele provadeji nicenim prispevku ,sou takovy drivejsi milice ted v oblasti medialni ,dyz de vo to hlavni ,sluzba korporacim vymenou za koryta/, co se nehodi to se vyhodi ,aby potom vetsiny spravne volili..
/Kupte si taky poucny knizky /idioti at se poucite ,pac to porad potrebujete vod nas/,jejich tsunami poucnych kecu ,ze snazivosti za svoje zajmy neni nikdy dost/.
Vlady fialu na rozdil, skoro zadny knizky nepotrebujou..
K tomu pátýmu pádu – ano, je to správně. Ale je to krajově odlišné. Já jsem z Jižních Čech a pokud se jedná o příjmení, tak v oslovení se často neskloňuje… Tedy pane Svačina, místo pane Svačino. Pane Nerad místo pane Nerade… Atd. Ale profese a tituly se skloňují – pane předsedo…
A jak oslovovat pána, co se jmenuje Švec ? Šveci, nebo Ševče ?
A jak pána, který je povoláním švec ?
A jak pána, který se jmenuje Švec a je povoláním švec ?
😀
Tam vod kund jsem se dycky rikalo „hele, vole“.
Jirka:
Oni to na jihu náhodou vymysleli naprosto geniálně a nechápu, proč se toho nechopí třeba ženy, co nechtějí být -ová. Tam jsou Svačinů, Hadrabů, Jiránků – ženské, chlapi, děcka – všechno.
Aspoň teda kolem Vodňan tak říkají určitě.
Okolo Hradce zas říkávali v třetím pádu Karloj nebo strejdoj…
Takže na venkovské tancovačce dal občas Sokol do zobáku Orloj…
Vy jste od Vodňan?
—
Byla jste ve spamu…
Alef:
Prokrista. Ve spamu? Co jsem provedla?
Nejsem od Vodňan, kamarádi tam ale měli chalupu, která nám sloužila co základna při sjíždění Blanice. A družili se samosebou se sousedy.
Jo a díky za vylovení z toho spamu.
Byla jste ve spamu u jiného článku, tam, co Vám neprošel asi pětkrát komentář, jak jste psala. Bohužel, někdy se to stane, přestože v něm nic závadného nebylo – antispam má někdy i vlastní názor 🙂
—
Ve Vodňanech je asi 3 roky přes Blanici krásně opravený, historicky cenný most: oblouk se zavěšenou mostovkou a na protivodní straně s novým chodníkem na konzolách 🙂
Zmínkou o Vodňanech jste mi to připomněla.
Alef se chlubí vlastním peřím, a činí dobře. Je to hezké.
Godot:
Jakože vlastním mostem, jo? No tak to by opravdu bylo pěkné. A to mluvíte o strunkovickém?
Mně to zase vyvolalo vzpomínku, jak se jednou závod zrušil, tak teď že co – a chlapci dostali skvělý nápad (jak už tak chlapci dostávají) že to vezmem vejš. Už si nepamatuju odkud, nejspíš jsme museli končit na husinecké přehradě – každopádně to byla jízda snů. Těch pár domorodců, co jsme potkali, třeštili zrak, prý že tady nikdy vodáky neviděli a já mám neobyčejně hrdou vzpomínku, protože jsem byla jedna ze dvou lodí, co dojely celý 😀
Já nejsem místní, takže nevím, který je strunkovický. Ale než dojedete z Vodňan na most, po pravé straně je nějaký sokolský areál a po levé mají nějakou budovu se stanovou střechou lesáci, ulice Tyršova.
Zde odkazy do mapy:
obecá mapa: https://mapy.cz/zakladni?q=vod%C5%88any&source=base&id=1899852&ds=2&x=14.1759601&y=49.1547034&z=19
panorama: https://mapy.cz/zakladni?q=vod%C5%88any&source=base&id=1899852&pid=105973405&newest=1&yaw=0.356&fov=0.927&pitch=-0.012&x=14.1757018&y=49.1545588&ds=2&z=19&ovl=8
3D pohled: https://mapy.cz/zakladni?x=14.1754205&y=49.1548362&z=20&m3d=1&height=91&yaw=60&pitch=-36&ovl=8
Alef:
No a já si zase už houbeles pamatuju, je to dlouho. Každopádně ten váš není ten strunkovický. On se ten závod jezdí z Husince do Strunkovic, to je o hodně vejš. Ale je to krásný most – tedy ten váš. Já mám tyhle obloukový moc ráda a ještě jak je to vlastně taková miniatura….chodník rovněž oceňuju. Když nám tady přebudovávali železniční most přes Labe, taky se to moc povedlo, a taky tam udělali lávku. Moudře, protože oni lidi přes ten starý železničák stejně chodili a občas to někoho smetlo.
Musíme se tam ještě někdy vypravit. Já jsem to od předepnutí vlastně vůbec neviděl, pak tam bylo ještě hromada práce. Ale reakce byly vesměs pochvalné, tak samozřejmě i já jsem měl radost.
Jirka:
Pane Šveci, vy ševče jeden nedomrlá 😀
Já mám za to, že zvyk oslovování 1. pádem namísto vokativem do češtiny pronikl z němčiny a jedná se o nespisovnou formu.
Zatímco autor (alespoň v perexu – číst dále nemám odvahu) u kdysi velmi populárního křestního jména Tyvol (krajově též Tývol) užívá pátého pádu naprosto správně.
Křestní jméno Tyvol skloňujeme podle vzoru pán.
Odpovídá to i rčení: Tyvol, jávol, čo bysme sa jebali.
Jawohl!
Chápu správně, že u žen je jedno z nejčastějších křestích jmen Typíč?