23 listopadu, 2024

Zkušenostní medicína

Medicína jde dolů myslím všude na světě. (Ostatně to je pravda i o vědě samotné. Jak jinak, když na nejvyšších místech sedí narcisti a psychopati.) I když akutní péče je na Západě (či na Východě ale s použitím západních metod) stále výborná, péče o chronické neduhy pokulhává. A nejen to, často způsobí pacientovi větší problémy, než měl před tím. Jako příklad uvedu podbízení antidepresiv, antipsychotik, statinů, či medikamentů ke snížení krevního tlaku. Můj soused bral hned dva z nich, a stal se z něj ležák s neustálými bolestmi, který nebyl ani schopen pořádně jíst, protože ty léky vyvolávaly nevolnost a nechutenství. Nakonec se rozhodl recepty zahodit, bere místo toho doplňky (draslík, hořčík, CoQ10, thiamin), a daří se mu daleko líp.

Mám pocit, že cesta z tohoto není reformami, ale hlavně uchopením svého zdraví do vlastních rukou. Já objevuju, že s přibývajícím věkem taky přibývá všelijakých drobných zdravotních nepříjemností, které nejsou sice vážně, ale ubírají člověku radost ze života. A to jsou často neduhy, do kterých grantové peníze neproudí, a o kterých doktoři vědí nejméně. Člověk se spíš poučí od druhých lidí, kteří se s takovým neduhem už potýkají delší dobu.

Často si říkám, že by někdo měl vymyslet něco jako Wikipedii právě pro sbírku pokusů o léčení těchto chronických problémů, kde by mohl kdokoliv přiložit ruku k dílu, a dalo by se tam jasně poznat, zda ta která “kúra” zapracovala. Zatím to nejlepší, co jsem našla, je Earthclinic (klinika Země), earthclinic.com. Ale tam je to spíše snůška dohadů, a je těžké upřesnit, zda něco z toho opravdu funguje.

Tak se s vámi podělím o páru věcí, které se mi daří.

Dlouhá léta jsem měla problémy se střevy. Říká se tomu syndrom dráždivého střeva (či tračníku: zácpa a průjem se střídá pořád dokola). Když jsem prošla několika chemoterapiemi, tak se to ještě pořádně zhoršilo. Byly doby, kdy jsem na veřejnosti pendlovala od záchodu k záchodu! Pak jsem objevila lék zvaný Equalactin (polykarbofil vápníku), dostane se to tu běžně v drogerii. Ten mi velice pomohl; je to jak mávnutí kouzelným proutkem, zastaví i tvrdošíjný průjem. Ale nevyléčil. Nedávno jsem se pustila do experimentu rehydrace pomocí elektrolytů (8 hrnků vody na den, plus hodně soli, draslíku a hořčíku, plus špetku psyllia, to jsou semínka jitrocele, přidávají vlákninu). O té soli jsem se poučila na webu zvaném watercures.org. A já jsem léta letoucí podsolovala, protože jsem (asi) nalítla mainstreamu, že sůl je škodlivá. Výsledek? Už nemám dráždivá střeva, vše se uklidnilo, jedna velká nepříjemnost mi ubyla.

Občas mne trápí edém čili otok. S tím mi pomáhá B-komplex, a zvlášť thiamin.

Nepříjemné jsou bolesti v kloubech, a zde se na to doporučuje bór. Mám ho tekutý, a beru jedno kapátko denně. Opravdu to funguje. Když přestanu, tak se bolesti vrátí.

Na vážnější povrchové rány i bércové vředy mám propolis a med.

Poslední dobou mám problémy očí. Jsou podrážděné a příliš suché. Poradili mi zkusit ricinový olej. Jednu kapku na den. Objednala jsem bio olej ve skleněné flaštičce, a uvidím.

A milé starší dámy, mám kúru na inkontinenci! Troška cvičení. Po každém čůrání zmáčknout párkrát ty samé svaly, co zastaví proud moči. Bude to trvat několik měsíců, tak trpělivost. Taky pomáhají delší procházky. Je to problém ochablého svalstva.

Afty se snadno vyléčí propolisem a vyměněním zubní pasty (popřípadě užívat k čištění zubů jedlou sodu nebo přírodní sůl).

Dlouhá léta jsem měla seboroický ekzém. I moje máma to měla. Pustila jsem se do výzkumu, a zjistila, že v padesátých letech léčili v Československu tento ekzém (včetně jeho výskytu u novorozenců na hlavičce) biotinem. Československo tímto objevem vedlo ve světě. Západ to ale povětšině ignoroval, a když se teď dívám na českou wikipedii, tam tvrdí, že “nejsou konkrétní příčiny známy.” No není to k vzteku? Jak na to: 40 mg (ne mcg!) aspoň tři měsíce. Biotin je jeden z nejbezpečnějších vitaminů, nelze předávkovat. Je lépe přidat víc v zimě; formace biotinu záleží i na slunci.

Ať zdraví slouží!

Začíná vykazovat příznaky svobodné vůle a nezávislého myšlení.

Zvyšte dávku infuze! (na sáčku je napsáno STRACH)


205 thoughts on “Zkušenostní medicína

  1. k homeopatii- proč ne, je hodně věcí mezi nebem a zemí, o kterých nic nevíme…jasně, se zlomenou nohou asi nic, ale u psychosomatických „nemocí“ může pomoct..pro mne je vodítko, že angl. královská rodina, na kterou mám svůj názor, se léčí….ano, homeopatií…

    Královská rodina má homeopatického lékaře již dlouhá léta, je to tradice, která trvá 150 let a sahá až ke královně Victorii a jejímu milovanému princi Albertovi. Zakladatel naší nemocnice byl lékař otce prince Alberta. Od 30. let minulého století je péče homeopatického lékaře o královskou rodinu oficiální. Já jsem jejím lékařem od roku 2001. https://hla-homeopatie.cz/cs/1481-s-lekarem-britske-kralovny-o-homeopatii-jejich-vyhodach-a-budoucnosti

  2. Někdy v devadesátých letech vyšla knížka „Léčba výživou“ (autora si nepamatuju). V ní byly v abecedním pořádku uvedeny potraviny – ovoce, zelenina, luštěniny, obiloviny… s jejich složením, jak působí na lidský organismus a pár receptů ke každé uvedené potravině. Je škoda, že povědomí o tom, jak různé potraviny působí na náš organismus je jenom povšechná – typu sůl a cukr jsou bílé jedy, česnek zarazí rýmu a med s citrónem je na nachlazení.

  3. Vevča načala zajímavé téma, které je ale bohužel situací, kdy slepci popisují slona. Jeden jej hodnotí jako 4 tlusté sloupy, další jako obrovský sud, jiný jako dlouhou ohebnou hadici, atd. Všichni mají pravdu a každý zjistil jen část celku. Proto i následující řádky berme s rezervou a možností korekce v budoucích letech a dalším vývojem.
    Lidské tělo je chemická továrna s mnoha protichůdnými procesy, které jdou až příliš často proti sobě a teprve v rovnováze mezi nimi je možná nějaká správná funkce všech orgánů. Proto už z uvedeného principu nejsou možné drastické diety na zhubnutí, aniž by se projevily někde jinde negativně. Kdo chce zhubnout nebo zlepšit zdraví, musí především nastavit správný směr a obrnit se trpělivostí, že bude postupovat po malých krůčcích.
    Zároveň má lidské tělo obrovskou samouzdravovací schopnost. Je lhostejné, zda ji nastartuje víra a modlitba v Boha, v homepotaika, léčitele, svého lékaře, farmaceutika, zdravý životní styl. Ale jestliže se chemická rovnováha těla vychýlí jedním směrem, podání léků, vitamínů, apod. ji může napravit žádoucím směrem.
    Důležité je tělo nepřetěžovat, proto platí jíst do polosyta. K očištění vnitřních orgánů je nejlepší čistá voda. Játra se obnoví nejdříve, zhruba za 12 týdnů.
    Zdraví se tvoří ve svalech, a je to způsobeno telomerovými tělísky. Jde o ochranný návlek na řetězcích DNA, který zabraňuje tomu, aby se buňky obnovovaly s chybami v DNA. Při narození máme asi 10 tisíc telomerových bází, a s věkem počet klesá. V 35 letech jich je ještě asi 7500, v 65 letech průměrně 4800. Čím jich je méně, tím častěji se projevují potíže, až potom tělo přestává replikovat DNA správně a příliš velké množství chyb jej zničí a člověk umírá. Jenže i z toho stavu se lze pořád ještě dostat.

    Délku telomerů snižují tři stresující faktory:
    1. Stres
    2. Nedostatek svalových kontrakcí
    3. Jedy

    1. Stres je hormonální rovnováha a můžeme jej odbourat fyzickou aktivitou, dostatkem spánku a psychickou pohodou. Stačí se hýbat tak, abychom ohýbali a namáhali břicho, protože přitom se masírují a prokrvují vnitřní orgány. Dostatek spánku a kvlaitního působí, že má tělo dost času na regeneraci a opravu poškození. Minimum je 7 hodin, optimálních je 8 hodin nebo dle toho, jak dotyčný člověk potřebuje. Prostě až se probudí sám. Na psychickou pohodu potm pomůže cokoliv od meditace, procházek, lásky lidí nebo zvířat – to vše upravuje produkci hormonů v těle.

    2. Nedostatek svalových kontrakcí je způsoben nedostatkem pohybu. Ale nemusí jít o nějak intenzivní pohyb, stačí nebýt ležák a trochu se hýbat úměrně možnostem těla. Jestli se někdo nehýbal několik měsíců, těžko může očekávat skokovou změnu. Změna přijde, ale postupně a po malých krůčcích. Při svalových kontrakcích se uvolňuje bílkovina, která je potom využita k obnově telomerových tělísek. A k tomu kyslík, který působí negativně, neboť reaguje chemicky se vším. Proto jsou důležité anitoxidanty, což jsou vitamíny C a E. Vitamín D (ze sluníčka, vaječných žloutků atd.) zase zvyšuje aktivitu telomerázy. U cvičení neplatí, že čím více, tím lépe. Příliš přetěžované tělo je na tom zdravotně hodně podobně jako člověk, který vůbec necvičí. Přiměřený mírný pohyb je nejdůležitější. V podstatě každých 40 minut sezení bychom měli vstát a udělat pár kroků.

    3. Jedy do sebe dostáváme potravou a hlavně nesprávnou potravou. Potom naše tělo spotřebovává energii na jejich odbourávání a nestačí správně replikovat buňky. Nastávají chyby v replikaci. Čím lépe jíme, tím lépe naše tělo odbourává případné jedy. Vážně není nutné jíst bio eko kvalitu, stačí docela obyčejná kvalita produkovaná českým zemědělstvím.

    V potravě potřebujeme regulovat na přiměřenou míru polysacharidy, protože jejich přebytek se jako první ukládá do tuku. Nedostatek se zase projeví zpomaleným myšlením (cukr je potravou pro mozek), nedostatkem energie (z polysacharidů se tvoří glykogen do svalů). Mělo by jít asi o 50% kalorií potřebných pro bazální metabolismus (na internetu jsou kalkulačky, stačí přibližná hodnota). Polysacharidy je optimální rozdělit v průběhu dne na několik dávek s tím, že večer se již mají vynechat úplně. Nemáme-li dostatek polysacharidů, tělo obnovuje zásoby glykogenu rozkladem svalové hmoty a stravuje samo sebe. To je příčinou toho, že po příliš tvrdé dietě lidé naberou svoji původní váhu, ale jde o tuk. Svaly spotřebovali v dietě na glykogen a nabrali tuk.

    Druhou makroživinou, kterou je zapotřebí regulovat, jsou tuky. Jenže je mezi nimi rozdíl. Nenasycené tuky obsahuje olivový nebo řepkový olej, a jsou zdravé. Rybí olej je obsahuje také, ale je to pro vnitrozemský národ celkem drahé na pořízení. Ořechy též. Minimum je 10% kalorického příjmu, jinak riskujeme potíže, protože jsou potřebné pro funkci těla. Maximum je asi 35%.

    Polysacharidy nebo tuky si tělo umí vytvořit nebo je naopak uložit při přebytku z tukových zásob. Pro očistný proces je důležitý dostatenčý příjem vody na odvod odpadních látek z procesu přeměny a dostatek vitamínů.

    Poslední makroživinou jsou bílkoviny, ty si tělo vytvořit neumí a musí být dodány. Jsou potřebné pro růst svalové hmoty a zpraocvávají se postupně. Hlavním prvkem je dusík, odpadem jeho sloučeniny. Tělo dokáže zpracovat jen určitý objem duíkatých sloučenin, jinak by se otrávilo odpadem. Proto je vhodný přiměřený příjem tekutin a přiměřený příjem bílkovin. Maximum je 37% přijatých živin, optimum je 1,5 až 2 g na kg svalové hmoty (tedy tělo bez tuku). Kulturisté jedou větší dávky bílkovin, až 40% potravy. Přebytek nad 40% dohání cvičením.

    Sodík z NaCl reguluje pocit žízně a osmotickou funkci buněk. V průmyslově zpracovaných potravinách je soli nadbytek, ale v zelenině zase není, a při zdravé stravě hrozí i její nedostatek. Poznáte podle toho, že najednou máte obrovský pocit žízně a pijete stále více. Napravíte špetkou kuchyňské soli, stačí na špičku nože.

    Hořčík je důležitý pro funkci svalů, jeho nedostatek se projeví škubáním ve svalech.

    Zeleniny zase sníme jen asi 100 až 200 g na porci, jinak hrozí nadýmání a plyny zamoří celé naše okolí.

    Večer je vhodná mléčná bílkovina s obsahem kaseinu. Ten se uvolňuje postupně a zamezí nočnímu přejídání. Obsahují jej nízkotučné mléčné výrobky.

    Správnou alternativou stravování je tzv zdravý talíř, který v každém jídle obsahuje vyvážený poměr všech živin. Vhodnější je jej použít na jídlo 3x denně, snáze se udrží kalorický příjem. Vhodné je ponechat min. 2,5 hodiny přestávku mezi jídly, pokud jíme pohromadě bílkoviny, tuky, a polysacharidy.
    Bílkoviny se tráví v kyselém prostředí žaludku, tuky a polysacharidy v alkalickém prostředí tenkého střeva. Pokud se makroživiny smíchají, vzniká nerovnováha, kvašení, a to se projeví vznikem plynů.
    Zelenina je vlastně oddělující vrstvou mezi nimi a je možné ji kombinovat s jakoukoliv makroživinou
    Na svačiny je vhodný banán nebo jablko dopoledne (obsahují polysacharidy, ale tělo je spotřebuje v průběhu dne). Odpoledne je zase vhodné se přesunovat více na bílkoviny a zeleninu. Vhodná odpolední svačina je mléčná bílkovina (nízkotučný tvaroh, jogurt, skyr) s trochou obilné stravy.
    Rubnerův zákon limitní aminokyseliny určuje, že vstřebatelnost všech snězených aminokyselin ovlivňuje obsah té nejméně zastoupené. proot se kombinují fazole s kukuřicí, hrách s pšenicí, brambory s pšenicí čočka s vejcem či mandlemi, cizrna se sezamem nebo pšenicí, mléko s pšenicí, fazole s rýží, atd. Kdo má bezlepkovou dietu, měl by s ezaměřit na kukuřici a rýži. Pozor, rýže je docela kaloricky vydatná.

    Z výše uvedeného si vezměte především, že byste měli mít v každém jídle přiměřené zastoupení všech složek potravy (zdravý talíř), ale když v nějakém jídle něco vynecháte a doplníte v průběhu dne, tak se nic strašného neděje. Máme jíst přiměřená množství, abychom nepřetěžovali vnitřní orgány žlučník, slinivku a játra.
    Máme se mírně a přiměřeně pohybovat a ideálně zapojit všechny skupiny svalů. Zdraví se tvoří ve svalech, proto si svalovou hmotu hýčkejme.
    BMI index je jen orientační hodnota, už se od něj ustupuje, protože osvalený kulturista s přebytkem svlaové hmoty má BMI index jako obézní tlouštík, jehož tělo tvoří hlavně tuk.

    Ráno bychom měli doplnit vitamíny C a D3, večer naopak potřebujeme spíše Mg, Zn a koenzym Q10.
    Kdo chce zhubnout tuk, měl by mít k dispozici vitamín D3, K, dostatek vápníku, další prvky doplnit nějakým komplexním multivitamínem, mít dostatek vody a jít spát. Tělo na růst kostí spotřebuje docela dost energie a tu si vezme i z tukových zásob. Jen je dobré pamatovat, že bychom neměli polykat vápník každý večer, protože odpad z takové tvorby zatěžuje ledviny, a ty si potřebují občas odpočinout. Takže max. každý druhý den, pokud nemáte zlomeninu, kdy příjem vápníku opravdu potřebujete.

    Diety jsou většinou zaměřeny na úbytek vody, takže pokud jde o hodně rychlý pokles hmotnosti, obyvkle tělo ztratilo vodu. K tomu stačí jen omezit příjem soli a není zapotřebí drahá dieta.

    Pokud už se rozhodneme zhubnout, pak si pamatujme, že nejdříve se spaluje energie přijatá z polysacharidů (zásoba glykogenu, atd.), pak nastupuje energie z bílkovin (proto je pro ochranu svalů důležité mít v dietě přiměřený příjem bílkovin) a až asi po 4 týdnech začne tělo sahat i do tukových zásob.

    Při nadbytku kalorií se nejdříve doplní zásoba glykogenu do svalů z polysacharidů, přebytke s eokamžitě uloží do tuků, a až potom se buduje svalová hmota

    Tuky se spalují při dostatku kyslíku, proto jsou na spalování tuků vhodné aerobní aktivity na cca. 60 – 70% maximální tepové frekvence (můžete ještě hovořit nebo zpívat) jako jsou kolo, chůze, rotoped nebo plavání. Při plavání je benefit, že tělo spotřebuje značné množství energie na udržení vnitřní tělesné teploty. Tedy pomůže i ležení v bazénu neb ootužování ve studené vodě.

    Tělo namáhejte, ale nemusíte přetěžovat. Zvláště tělo neuvyklé námaze. Všeho s mírou a zatěžujte postupně.
    Hubnutí nebo zdravý životní cíl je běh na dlouhou trať a každý postupuje jinou rychlostí, ale všichni pomalu. Svaly rostou pořád v každém věku, jen ve stáří pomaleji a hůře. Ale zdraví lze obnovit. Možná ne na 100%, ale dostatečně na to, aby každý žil dlouho a zdravě.

    Je to dlouhé, ale nelze podat v krátkém článku tak obsáhlé téma. Jestli chceme vše shrnout do krátké rady, pak jezme do polosyta, pijme do polopita, dlouho a dobře spěme, přiměřeně se hýbejme, nestresujme se příliš a buďme trpělivými. Pokrok se nakonec vždy dostaví.

    Přeji všem dlouhý a šťastný život.

      1. Petro a Vevčo, děkuji za chválu, ale asi by chtěl ještě trochu dopracovat. Přeci jen jsem jej psal narychlo a zpatra, jak vidíte z překlepů.

    1. Neviem ci robim spravne, ale som tlusta, zhnita, a od detstva verim, ze kazdy rychlejsi pohyb je zivotu nebezpecny (privela kamosov a spoluziakov pokracujucich zo sportoviska priamo do nemocnice) … tak som zacala cakat na MHD na spickach .. nie moc, len poddvihnute paty tak o 2-3 cm (odhadom, nedovidim si tam), alebo stojim na jednej nohe, to ma nakazane moja najstarsia, bo ma vyskakovacie kotniky, aby jej drzali na mieste.

      1. Spíše pomůže pohybovat se na špičkách nahoru a dolů. Tím posílíte svaly nohou. Doporučil bych stát na jedné noze a kroužit chodidlem v kotníku – dle možností a výdrže, netřeba se přepínat. Tím se posílí svaly u kotníku a vyskakovací kotníky vyléčíte.
        Ti kamarádi, co šli ze sportoviště do nemocnice, přecenili své síly. přeci jen jsme geneticky nastaveni, aby nám adrenalin utlumil zranění a umožnil pokračovat v boji či v útěku. A když vliv odezní, najednou nás bolí celé tělo.

    1. Dik, Pepo. Ono to ma kompenzace. Nejhorsi, co by se mi mohlo stat, je byt zase dvacet a stejne naivni a neznala sveta. Uf! Dela se mi mdlo. 😀

  4. Já mám taky jednu osobní zkušenost. Někdy od puberty jsem trpěla chronickou celoroční rýmou, ke které se přidaly nosní polypy. Opakovaně (více než desetkrát) mi odstraňovali nosní polypy, byla jsem kvůli tomu i na operaci obou čelistních dutin a posléze i čelní dutiny (prý pak už polypy neporostou, což se ukázalo, že nebyla pravda), brala jsme všemožné léky, dávali mi i tzv. autovakcínu, ale problém se stále opakoval. Takže jsem žila ve věčném koloběhu – ucpaný nos, ztráta čichu, prednisonová kůra (ta způsobí, že polypy se na chvíli zmenší, chvíli pokoj, pak zase ucpaný nos, další extrakce polypů , pár týdnů, max. měsíců pokoj, a pak zase ucpaný nos a tak pořád dokola. Do toho časté opakované záněty dutin a průdušek s nutností brát antibiotika.

    Po velké operaci čelní dutiny a posléze v lázních mne naučili promývat si nos Vincentkou . Což bylo fajn, ale polypy si stejně vesele rostly dál.

    A pak, při jedné akutní infekci dutin, jsem šla ke své ORL lékařce s očekáváním, že mi na tu infekci napíše antibiotika a předepíše další prednisonovou kůru. Jenže ona tam zrovna nebyla, byla na nějakém kongresu nebo kde. Tak jsem si zašla aspoň do lékárny a přemýšlela jsem, co bych si tak na to mohla volně prodejného koupit. A tam mi padla do oka reklama na ústní vodu Listerin, že má antibakteriální účinky.
    Tak jsem si začala do té Vincentky, kterou si denně promývám nos, přidávat malou kapičku Listerinu. Po cca dvou týdnech vymizela ta akutní infekce, po cca dvou měsících se mi zcela uvolnil nos a vrátil se mi čich. Bez prednisonu, bez operace, bez antibiotik. A od té doby (už asi dvacet let) ani jedna prednisonová kůra, ani jedna operace polypů, žádná chronická rýma a výrazně méně akutních infekcí.
    Prostě si dvakrát denně, ráno a večer, ohřeju v mikrovlnce cca 50-100 ml Vincentky na příjemnou teplotu , přidám kapičku Listerinu Mild (dříve Zero), naleju to do promývací nosní konvičky a střídavě jednou i druhou nosní dírkou vtahuju teplou Vincentku z té konvičky nosem do sebe a vyplivuju to ústy ven. Pak několikrát silně prosmrknu jednu i druhou dírku, aby tam nikde nezůstal žádný „šušeň“. A celý postup opakuju, dokud nevypotřebuju obsah konvičky.
    Běžně to dělám jen ráno a večer při čištění zubů, ale v případě akutní infekční rýmy to promývání praktikuju i vícekrát za den, ba i během noci, protože si tím na chvíli uvolním nos a omezím stékání hlenů do krku, takže se mi lépe dýchá a spí. Taky to dělám, když jsem nucena pobývat v prašném nebo potenciálně infekčním (covid) prostředí, to si pak tímto způsobem pročistím nos co nejdříve, jakmile je to možné.
    Na ORL, kde jsem předtím byla pravidelným hostem, už jsem nebyla snad 15 let. Chodím jen na alergologii a ten můj postup s Vincentkou a Listerinem začala moje alergoložka doporučovat i dalším pacientům s podobnými problémy.

        1. To, že jsi paranoidní, ještě neznamená, že po tobě nejdou! (Joseph Heller) :-).
          Omlouvám se, pokud jsem se Vás dotkl, neměl jsem to v úmyslu. Vyprovokoval mě ten Listerin, bývá ho plná televize a jak víme, reklama je mazaná. Tu vám vnutí prací prášek, jindy zase presidenta.

          1. Je to opravdu moje autentická zkušenost. Nemám sebemenší důvod sem cpát jakoukoliv reklamu. Napsala jsme o tom jen proto, že Vevča otevřela takové téma.

            1. Proplachování nosohltanu dělají jogíni. Není třeba Vincentka, stačí převařená voda a do ní trochu soli, aby to bylo slané asi jako slzy a teplé jako tělo. Dělám to při silném nechlazeni a rýmě.

              1. Mno, to jsme dělali, když začala breberka, i když jsme venku nosili náhubky. Našla jsem to tenkrát v babskejch receptech. A mám dojem že to i sem někdo dal.

            2. PATŘILO TO SEM

              Velmi zajímavé Mileno, díky!
              Mám přesně stejné problémy, vč. té operace. Takže to rád vyzkouším, jen mi prozraďte kolik je ta vaše „kapička“ Listerinu. Moje promývací nádobka (plastová na stisknutí) má asi 2 deci

              1. Kapička je nejmíň, kolik se mi podaří. Když se někdy „uliju“ a je tam toho moc, tak to v nose nepříjemně štípe. To pak musím doředit na snesitelnou úroveň. To samé platí pro teplotu.

              2. Vyzkouším!
                Dneska, po 2 operacích, mě ani tak netrápí polypy, jako stále „plná hlava rýmy“. I když se nespouští a moc nesmrkám, tak mi často rupe v uších.
                Taky jsem zvědavý, vrátí-li se čich. On se po občasných prednisonových nárazech na pár dní vrátí, ale pak zase zmizí.

                Zatím díky a bude-li to fungovat, dám vědět

    1. Mileno, uz delsi dobu se vas chci zeptat, nevite neco o Josefu Zentrichovi a te alternativni klinice? Psal, ze mu Cuba umoznil pracovat s bylinkami, zda ta klinika byla ve Slusovicich nebo ve Zline, to uz si nepamatuju. Snazila jsem se to dohledat na sitich, ale nic jsem nenasla.

      1. Zentrich byl proslavený bylinkář z Otrokovic. V Otrokovicích už za komoušů v 80. letech pod hlavičkou závodního klubu ROH pořádali různé zajímavé „alternativní“ (tehdy v podstatě polozakázané) přednášky různých léčitelů, astrologů apod. a já jsem k tomu přišla tak, že moje sestra tehdy pracovala v Moravanu Otrokovice (kterému patřil ten závodní klub) a nebyl tak pro ni problém na ty přednášky sehnat lístky. Právě tam jsem poprvé vyslechla také přednášku pana Zentricha.

        Pak ale ve Slušovicích postavili školící středisko s přednáškovým sálem (i my jsme tam chodívali školit naše zákazníky, aby se naučili práci s naším počítačem a softwarem). No a taky se tam hned začaly pořádat i různé jiné polozakázané přednášky, mimo jiné i pana Zentricha, jogínské apod. (jógu jsme tam chodili i cvičit). Vím, že v té době do Slušovic dojížděl i ostravský léčitel Sohr, u toho jsem dokonce i já byla na jednom sezení, „ordinoval“ tehdy na novém hotelu Slušovice ve Všemině. Přímo u Zentricha jsem já nikdy nebyla, jen jsem vyslechla několik jeho přednášek.

        O klinice jako takové ale nic nevím, protože za komoušů určitě žádná legálně vzniknout nemohla, a já jsme nastoupila na mateřskou hned po listopadu.

        1. Milena: Dekuji moc za informace o Zentrichovi. On to pamatoval jako cosi oficialniho, mel to pojmenovane, ale ted to nemuzu najit. Takove delsi jmeno…

          Je ho skoda. Zemrel jeste pomerne mlady. Ja jsem jeho velka fanynka. 🙂 Jsou bylinkari, co opakuji po druhych. A pak jsou ti opravdovi, co se uci primo, od tech bylinek, a od lidi, na ktere bylinky pusobi.

          1. Vevčo, hned po převratu tady začaly vycházet ezoterické a léčitelské publikace a časopisy. Já byla zaujatým čtenářem Regenerace a o dost později i Meduňky. Do obou pan Zentrich pravidelně přispíval, byl velmi známým a uznávaným jak pro své bylinkářské publikace tak pro bylinkářské poradny. Za pozornost určitě stojí i jeho spolupráce s doktorem Jonášem, mimořádnou osobností celostní medicíny. Jenom jsem se teď rychle podívala do Wikipedie a tam našla, že bylinkářskou poradnu začal pan Zentrich provozovat již v roce 1985 za podpory Slušovic.Později jich měl víc v různých městech.
            Já osobně mám z českých bylinkářů asi nejraději Marii Treben, pro její jednoduchý, srozumitelný, intuitivní přístup,ale i pro to, že pochází ze Žatce, poblíž něhož mám svůj statek. Po válce byla odsunuta, ale pořád ji považuji za „naši „.

            1. Olgo, kdyz jsem byla naposled ve vlasti, tak jsem objevila u sousedu pomerne velkou knihovnu prirodniho lecitelstvi. Procetla jsem si celou tu encyklopedickou praci, co Zentrich s Jancou vytvorili. Taky neco od Zentricha samotneho. Musim rict, ze ty informace byly vice kvalitni, nez co se vidi ve Statech. Tady je porad jeste patrna propaganda proti alternative, a hodne lidovych receptu je typu „dej si do kapsy kridlo netopyra a mandragoru.“

              Pamatuju si, ze Maria Treben propagovala nejake svedske kapky. Mate s tim zkusenost?

              1. Švédské kapky tu byly v devadesátých letech hitem, prodávaly se v několika verzích v lékárnách,ale já je nikdy nezkusila. Mám matný dojem, že je lze pro šíři použití srovnávat třeba s francovkou,ale jejich léčebný účinek hlavně na trávení bude určitě mnohem větší.
                Maria Treben , narozená roku 1907,moc krásně píše o bylinkách i své cestě k nim. Za vše hovoří názvy jejích knih – Zdraví z Boží lékárny nebo Bylinky z Boží zahrady…. Chtěla jsem Vám najít nějaký odkaz na citáty z jejího díla,ale nenašla jsem. Tak jsem se podívala a vidím, že její knihy se dají koupit přes Amazon v angličtině. Moc Vám tu koupi doporučuji,je to čet -ba, která poučí i potěší duši.
                Já na ni vždy s úsměvem vzpomínám, když mé ekologické snažení pro povinnosti jinde nestíhám a přemůžou mě kopřivy. Ona je vysoce cenila a psala, že by je lidé měli záměrně pěstovat na svých pozemcích jako pravý poklad. Tak si vždy říkám, že by mne chválila 🙂. A kopřivám atd. kus prostoru nechávám kvůli motýlům a hmyzu.
                Překvapilo mne, že americké léčitelství nedosahuje naší úrovně. Myslela jsem, že je to opačně díky hippies,odkazu Indiánů, New age nebo třeba Shakerům… ale nikdy jsem to nezkoumala. Možná by to bylo téma na další velice zajímavý člá –
                nek , Vevčo !

                1. Svedske kvapky sa stale v lekarnach predavaju. Mne svojho casu pomohli s akutnym problemom, napichla som si nohu na hrdzavy drot ale lekari nemali vakcinu proti tetanu. Prave mi totiz vyprsala. A neviem ci nieco ostalo v rane, ale v noci som sa zobudila s poriadne napuchnutou nohou s horuckou. Tak sme poriadne namocili obvaz do svedskych , prilozili, obviazali suchym, aspirin a rano mi nic nebolo. Ockovali ma o tyzden:-(

                  1. Skvělé,Janko. Něco jsem si včera o švédských kapkách našla na internetu a inspirovalo mne to, také si je koupím a začnu používat na různé akutní stavy.

                    1. Se Švédskými nemám zkušenost, zato s tímhle ano: Melisana Klosterfrau z http://www.gigalekarna.cz Taky nějaký starý německý (rakouský?) recepis – fungují naprosto skvěle na žaludeční neurózu. A nejenže zklidní momentálně, ale vyléčí i definitivně.
                      Kdybyste někdo potřebovali.

    2. Milena: Neco na tom bude. Tady hodne doporucuji inhalaci peroxidu vodiku. A zase jini lidi doporucuji oxid chloričitý. Ten samy princip.
      Osobne to nemam vyzkousene.

      1. Peroxidem nám na táboře léčila zdravotnice všechno možné, báječně třeba fungoval na záněty uší. Momentálně mám čerstvě vytržený zub, rána začala malinko zlobit – tak to taky napravil peroxid.

    3. Velmi zajímavé Mileno, díky!
      Mám přesně stejné problémy, vč. té operace. Takže to rád vyzkouším, jen mi prozraďte kolik je ta vaše „kapička“ Listerinu. Moje promývací nádobka (plastová na stisknutí) má asi 2 deci

  5. Na kolena jedině Opoldedok.
    Švagrová má problém s koleny, tak něco lidového:
    Roztluče se (mírně) list z bezu a přiloží se na koleno a na noc se přebalí třeba PVC a.p.
    Má to jeden háček, vegetační období bezu netrvá celý rok.

  6. Na inkontinenciu existuju v podbrusku svaly, to sa daju zatiahnut jak pozdlzne (od dierky k pupku), tak priecne, akoby od kycle ku kycli … mne sa ich na rehabilitacii po porodu podarilo najst docela lahko, ale ja som kedysi chodila na brusne tance, terapeutka vravela, ze zeny mavaju problem tieto svaly objavit a pouzit.

    Na klbly, svaly, slachy funguje kostival … ale z nejakeho dovodu len cerstvy vykopany koren, masticky z lekarne ani omylom.

  7. Vevčo, prosím Vás, můžete popsat detailněji, jaké léky s bórem používáte? Já mám problémy s klouby (hlavně kolena) asi tři roky. Můžu říct, že nepomáhá nic.

    1. Vaclave, je to cisty bor. Roztok ve vode. Tady si to lidi i sami michaji, ale ja jsem si netroufla, a tak jsem to koupila uz naredene, pres amazon. Michaji to z boraxu, coz se tu prodava v krabici jako pridavek na prani. Cisty borax, ktery dolujou nekde v pousti v Nevade. Musi se opatrne s davkovanim.

      Ja jsem si taky vyrobila mazani z marjanky, co jsem vypestovala loni na zahrade. Naucila mne to jedna pani, kdyz jsem byla na vysocine. Obdivovala jsem ji, jak byla v 84 ciperna, a tak mi prozradila, co ji pomaha. To ted zkousi kamaradka, ktera ma s koleny vaznejsi problem. Mne zatim ten bor staci. Potrebujete-li vic informaci, dejte vedet.

            1. Nikde jsem nevidela, ze by jidlo melo na bor vliv. Akorat to delam tak, ze si hltnu trochu vody, dam si to do pusy, pak pridam dalsi vodu do pusy protoze je to silne (trochu jako sul) a pak to zapiju.

    2. Mně se velmi osvědčily megadávky vitaminu C – tzn cca 5 – 8g v čisté práškové formě na 90kg chlapa. Promptně zapíjet menší čajovou lžičku práškového céčka několikrát denně. (1kg se dá sehnat kolem 300,- Kč.)
      Pro zhoršující se bolest kolenou (počínající artróza) jsem asi před osmi lety (cca v 46ti) musel takřka ze dne na den přestat běhat, což mě hodně štvalo. Pak jsem narazil na info, že megadávky céčka výrazně zrychlují metabolismus chrupavek (+ silně aktivizují buněčnou imunitu = tzv „killer T-lymfocyty = silný protirakovinný účinek, + je to druhé nejsilnější chelatační činidlo – hned po EDTA – užívané i v ofiko medicíně k vyplavování jakýchkoliv těžkých kovů z těla.)
      Po cca 2 měsících plus minus denního užívání jsem tenkrát začal znovu běhat (i na asfaltu!!)
      Po dalším cca půl roce jsem vysadil a do 14 dnů se problémy s koleny začaly vracet. Od té doby beru pravidelně. A běhám bez obtíží dodnes (57 let, 95 kg). Mimochodem – poslední roky při prvních náznacích chřipčičky zvyšuji dávky až do hranice osmotické tolerance střeva (= průjem 😉 ) Fuguje také na 90 %. Už třetím rokem jakékoliv respirační virózy marodím max do 2 dnů. V roce 2023 až doteď vůbec 🙂

      1. a neodchadzaju Vam ladviny?? Pretoze ja som to cez covid brala (aj ked v podstatne mensej davke) a tie ladviny zacali po cca troch tyzdnoch odchadzat, stale boleli a stale viac. Ked som to vysadila, ladviny sa znormalizovali

        1. Já říkám, že ledviny tím céčkem proplachuji. Rozpustil jsem si tím i drobné kamínky. (Ale záleží určitě i na druhu / materiálu těch kamínků – u každého to bude zas rozličné.)
          Je totiž jasné, že co člověk, to (nejen) metabolický originál. Je namístě s každou stravovací či životosprávnou novotou začínat pozvolna a s rozumem vyzkoušet, co tělu dělá/nedělá dobře.
          To platí o většině né úplně pro tělo přirozených samouzdravovacích metod a postupů.
          Céčko se v přírodě v takových koncentracích, co užívám, opravdu nevyskytuje, ale mně to opravdu dělá vysloveně dobře. Pro mě je to životabudič… 😉

      2. Lidový léčitel páter Ferda upozorňoval: Opatrně s užíváním Cečka. Při trvalém předávkování začíná odcházet sluch. Nevím, nemám zkušenost, pouze jsem si na to vzpomněl.

        1. Řezníček: cca 8 let s občasnými přestávkami (to zas asi je fakt potřeba na týden, dva, čtyři občas nechat tělo odpočinout a přeladit na „normál“) ale jedu většinu té doby fakt pecky – minimálně 10-12 kilových balení jsem za tu dobu zmetabolizoval. A sluch úměrně věku v normálu. Ano, netopýří super výšky jak za mlada už neslyším, ale jak říkám, úměrně věku…

        2. Páter Ferda taky nedoporučoval konzumaci banánů a kakaa, tedy ani čokolády. Důvodem mělo být silné zaplísnění těchto potravin. Kdo je ale přesto konzumuje, měl by ,dle Ferdy, pít odvar z hřebíčku.

      3. Bacha na ledv. kameny. Beru taky dost, ale 2 C :1 soda (bez hliníku z Naturalu, 250g cca 50,-), tedy ascorban sodný, do vody, pěkně zašumí.

    3. Re: Václav

      Kolik měříte na výšku a kolik vážíte?

      Jestliže máte BMI nad 22, pomůže vám jedině hřbitovní hlína. Pokud nechcete čekat, zhubnout!
      Můj děda se dožil 96 let a nevěděl co je bolest v kolenou! Ale měřil 168 cm a vážil 61 kilo.

      1. BMI je na hovno. Kdyz jsem mel na svou vysku idealni vahu (nekdy v devatenacti), chrastily na me kosti a bylo jedno jaky gate jsem si koupil, bez opasku nebo sli se na me neudrzely.

        Moje vaha je idealni. Blby je, ze mam asi pet centaku podvysku… ale pracuju na tom.

      2. Ja mam BMI 21, a som SILENE ROZKYSNUTA … mi sice tabulky pisu, ze som akurat, ale ked chodim, tak sa mi klepe pneumatika okolo pasu, a ked sa pohnem, tak mi zavadzia sadlo na chrbte, tam, kde sa zapina podprda … jak to dokazu zniest ti opravdu velki ludia?
        Jo, a co mam od tychto vianoc malem 57 kil, tak uz ani do schodov neviem vyjst, potim sa jak prase, a svaly sa trasu jakeby mali kazdu chvilu prdnut … ale neviem ako sa drzi dieta, aby som sa vratila na mojich idealnych 50, pripadne este znesitelnych 53 … bo cely zivot drzim bodovu – zbodnem co uvidim 😀

        1. Bosorko, diety jsou komplikovane. Ja jsem se loni rozhodla neco zhodit, ale uplne zjednodusenou metodou. Vysadila jsem vetsinu cukru a vetsinu skrobu. Jde to potom pomalu ale prece dolu. Ono se netloustne z tuku, ale ze skrobu… Brambory jim, ale moucna jidla jen obcas. Je to jednoduche a efktivni, a jaksi „bez bolesti.“

  8. Pohyb úměrný věku, hodně masa, zeleniny a ovoce, víno, každé ráno (pokud neřídí) panák slivovice made in Otík, Dobrá nálada a dobré rodinné vztahy.
    Po vzoru Etrusků brát život raději vesele než vážně.
    Takový jedinec umírá obvykle podobně jako ten, který se trápí dietami, zdravým životním stylem, celospolečenskými pseudoproblémy a vstává každé ráno nasraný ze všech těch zákazů a příkazů a „vlastní vůle“. Smrt je nakonec stejná, ale život před ní měl takový jedinec příjemnější.

    1. „Pohyb úměrný věku, hodně masa, zeleniny a ovoce, víno, každé ráno (pokud neřídí) panák slivovice made in Otík, Dobrá nálada a dobré rodinné vztahy.
      Po vzoru Etrusků brát život raději vesele než vážně.“

      Godot: Vzdyt to je ten zdravy zivotni styl! Jen bych jeste dodala, dlouhe prochazky v prirode s milym psikem… 🙂

    2. Konečně rozumný názor. Je ovšem třeba respektovat individuální odchylky; já například místo ranního panáka slivovice raději večerní sklenku portského: za letních večerů Ruby, na dvorku plném květin, za zimních večerů Tawny, u planoucího krbu.

      1. Pokud si do toho krbu drivi sam ulovite v lese, dotahnete domu, rozrezete a nastipete, splnite podminku pohybu. Samozrejme, nesmite si u toho uhnat nejakou smrtelnou zalezitost, treba strom na zada, jako jeden muj znamy.

        1. Jozka: Mne drivi vyklopi dole u cesty, pak to nahoru taham na sanich, a pak kmitam s retezovou pilou a sekyrou. Jak se tu rika, drevo te zahreje dvakrat.

    3. A taky mu musi byti dano. Jedna z mych babek o sport a zdravou vyzivu v zivote nezavadila, od svych ctrnacti palila jednu papirosku za druhou a zemrela ve veku osmdesatisesti let. Moje kamaradka zila zdrave, sportovala a odesla tesne po ctyricitce.

  9. Možná mám štěstí na lékaře, kteří mají rozumný přístup, necpou do mě zbytečně léky.

    Údajně většina problémů začíná dehydratací, tělo se snaží zadržovat vodu tím, že máme chuť na slané pochoutky, když to nestačí, ledviny omezí činnost, vznikají otoky, stoupne tlak, náběh na mozkovku, nebo infarkt.
    Sodík ze soli vytlačuje z těla draslík, který laicky řečeno přenáší impulzy.
    To je jako když odpojíte kablíky v motoru auta od čidel.

    Řídící jednotka je přednastavená, aby motor nějak fungoval v nouzovém režimu. Motor se zastaví, když selže čidlo snímače otáček, protože motor neví, co má dělat.

    Lékaři mi doporučili dostatečně pít, pohyb.
    Draslík, hořčík, vápník vytlačuje z těla sodík, kterého je v potravinách nadbytek.
    Moje oblíbená kombinace – ovesné vločky, hrozinky, tvaroh, zalít mlékem, posypat Grankem.
    Dále poradí Wiki.

    1. Josef: to opravdu mate stesti. Tady v Americe jsou starsi lide vystaveni neustalemu tlaku, aby si nechali predepsat to a ono. Kdyz se neumi branit, tak toho berou celou kopu.

      1. Granko je dneska tak drahe, ze si ho radeji micham sam.
        Cukr + kakao + spetka soli, pomer dle libosti kazdeho soudruha.

        1. Já nevím, jestli se mi něco neděje s chutí a čichem. V posledník zn ačkovém holandském kakau za horentní sumy, barvu mělo pěknou, ale cítila jsem a cítím meltu. Tak nevím….

    2. Přesně tak. Jste prototyp pacienta, co je ochoten pro sebe něco udělat. S takovým se dobře pracuje. Já jsem vždycky proti, když se na vztah lékař+ pacient nahlíží jako na vztah pán+slouha, NE. Jsou to partneři a podstatou jejich vztahu je spolupráce a respekt. Takže léky se píšou jen minimálně, ovšem za předpokladu, že i pacient se sebou něco dělá.

      1. Leckdy se slouha dělá z lékaře.

        A partnerství se taky moc neno,sí, protože od pacienta vyžaduje spoluodpovědnost za léčbu.

        Vysvětlovala jsem vždycky, vo co gou,, a nastínila, co by se s tím dalo dělat. I s alternativami. Dostávalo se mi odpovědi, že to mám udělat, tak jak já myslím.

        Toliko ke slouhovství a partnerství. Ono se to hezky teoretizuje, ale skutečnost může být úplně jiná.

        1. Mne docela baví ta reklama z lékárny, kdy děvenka nabízí náhradu jako posledně – dobrou i pro peněženku zákaznice.
          Akorát nevím, proč je u doktora na dveřích upozornění s razítkem, že pokud vyměním předepsané léčivo, tak přestává mít odpovědnost za léčení.

  10. Co na to říct. Snad jen to, že tím nic nezkazíte, ale pomocí vám to nemusí. Hranice mezi tmářstvím a celostní medicínou je někdy tenká a existuje celá řada šarlatánů, kteří tzv. odstraňují parazity nebo kovy z těla.
    Nejlepší je asi to, když je pacient sám sobě preventistou a dbá o sebe.
    Každý lék z moderní medicíny je super, pokud je správně indikovaný a jeho vedlejší účinky jdou ruku v ruce s mechanismem jeho působení.
    Pokud jde o statiny tak jeden z MOŽNÝCH vedlejších účinků jsou myalgie (svalové bolestil) – důvod je takový, že inhibují metabolismus cholesterolu přes enzym HMG-COA-REDUKTÁZU. Tento proces se děje mimo jiné i ve svalovém vlakně (a ve všech tkáních, které umí mezabolizovat cholesterol) a u vnivaveho jedince se takové vlákno může poškodit, a proto ty myalgie.

    1. Jason: Co takto rhabdomyolyza? Tatu to malem zabilo, cural myoglobin. Uplne se z toho nikdy nezvetil. Doktor pak mel na krku komisi, ale stejne se mu nic nestalo.

      Myslim si, ze kdyby doktori museli zkusit uzivat ty sve „super“ medikamenty, tak by jich cela rada zmizela z trhu. Kam prislo primum non nocere?

      1. Vevčo, ona medicina leckdy představuje obtížné rozhodování mezi přínosem a rizikem pro pacienta. Proto lékaři studují řadu let a pak si průběžně vzdělání doplňují.
        V mnohých případech taky do jisté míry “ boj“ s pacientem, aby sám něco pro své tělo udělal.
        Ale opravdu si nemyslím, že lékaři nectí “ především neuškodit“ a ty jedovaté léky by sami nevzali.
        BTW – statiny mohou vyvolat poškození svalů a šlach, ale poučený pacient pozná, že mu léky nesedí a vysadí je, navíc jsou laboratorní zkoušky, kterými se tolerance průběžně testuje.
        Předpokládám, že je možno dohledat i běžně na webu, jak vypadají cévy člověka s vysokým cholesterolem a zamyslet se nad možností zlepšení. Na dietu, pohyb a redukci váhy slyší pacienti opravdu málo, o statinu si přečtou laické hodnocení s nějakým šťavnatým příběhem a výsledkem je, že cholesterol a váha stoupá, protože si přece nepoškodí tělo lékem.

        1. Marie, tatovi ten cholesterol stlacili na 70. A on tomu fanatikovi veril, i potom, co se kvuli tomu dostal do spitalu.

          No, kdyby lekari ctili primum non nocere, tak by zacinali jednoduchou pomoci… ne? Vecmi, ktere nemuzou ublizit. Treba draslik misto primo jit na lisinopril (cituji, mezi časté nežádoucí účinky patří bolest hlavy, závratě, pocit únavy, kašel, nevolnost a vyrážka).

          Je pravda, ze hodne lidi chteji pilulku, misto aby zmenili zivotni styl. Ale zeptal se vas kdy doktor, zda nepratrite k tem, kteri by mnohem radeji ten druhy pristup? Mne nikdy.

          Toz tak. 🙂

          1. cholesterol stlacili na 70.

            Jaké to byly jednotky? U nás je normální mít 5 . Tak jaké stlačení na 70?

            1. Američané používají jiné jednotky – v Evropě počítáme na mmol/l- tedy v látkovém množství. V USA a obecně v anglosaském světě počítají na mg/dL.

          2. Pohyb a zdravá strava určitě pomáhá. Po každé kontrole u lékaře mám ve zprávě doporučení, co jíst a čemu se vyhýbat, doporučení životního stylu a p.
            Ze zkušenosti můžu tvrdit, že doktor léčí podle tzv. guide line pro daný problém.
            Pokud chcete alternativní přístup k léčbě, potom musíte jít k lékaři mimo systém.
            Homeopatikovi, léčiteli nebo sama zkoušet co by vám mohlo pomoci.
            Protože případný následek neúspěšné léčby alternativním postupem znamená problém pro
            toho, kdo vás poškodí.

        2. MarieP napsal:12 ledna, 2024 (7:42)

          to je někdy problém..
          generika atp.
          třeba základní je kyselina acetyl salicilová a teď názvy, balení, cena.. bez receptu s receptem..
          když nemáte recept určitě najdete něco bez receptu..
          třeba Stacyl výrobce v Německu.. vlastě malá dávka „Acypyrinu,,Aspirínu.. jak chcete“

          udělal jsem zkušenost, když jsem chtěl pro mámu něco na spaní.. chtěl jsem od doktora generikum (obyčejně bývá laciné).. podíval se na mě pak vytáhl od někud knihu typu Telefonní seznam nebo Žluté stránky, vyhledal a napsal recept na přání s generikem

          s obchodními názvy je problém, důležité je složení..
          uf..

            1. Existuje katalog schválených léků, objemově se podobá telefonnímu seznamu. Každý lékař ho někde v šuplíku má (nebo aspoň měl). Takže lékař vyhledal název léku se stejným nebo podobným složením jako je propagovaná a často dražší varianta.

              1. Tuto funkci najdete v programu psaní ereceptů. Prostě to ukáže všechny léky s totožnou účinnou látkou. Nevím, zda to umí všechny programy pro vedení ambulance, ale ten, co se používal v mé bývalé práci, to umí.

      2. Jak říkám, inhibicí syntézy cholesterolu se naruší metabolismus všech tkání, které s ním hospodaří- mimo jiné i svalového vlákna a to může u vnímavého jedince vyvolat rhabdomyolýzu (destrukci svalového vlákna), která může vyústit v myalgie. Je to jeden z důvodů, proč jsou internisté skoupí na podávání statinů pacientům mladším než je 40 let a jsou aktivní. Ale zase na druhou stranu, když máme staršího člověka, jehož cévní řečiště a hlavně koronární + mozkové tepny už mají cosi za sebou, tak mu statiny spíše nasadíme, protože ho nemůžeme nechat v horizontu 5ti let zemřít na infarkt nebo cévní mozkovou příhodu. Moderní medicína není jen chemie. Je to pečlivá strategie, kdy se hodnotí rizika versus profit.

      3. Primum non nocere uplatňují všichni lékaři. Nicméně jsou pacienti, kteří sami ani nechtějí přispět ke zlepšení svého zdraví anebo jim to nejde navzdory jejich úsilí. A v takové situaci nastupuje lékař.
        Např.:
        Jak bych mohl nechat být diabetika, kterému je 50 let, a jeho diabetes nereaguje na dietní režim a pohyb bez medikace a s glykémií 11 mmol/l, když mu to z dlouhodobého hlediska zničí cévy+sítnici+ledviny? To už je lepší nasadit Metformin v nejnižší dávce a čekat co to udělá s glykémií a pak pečlivě titrovat dávku.
        Ze zkušenosti musím říct, že většina pacientů jsou disciplinovaní a po základní terapii se zlepší se svým přispěním. ¨
        Závěrem, Vevčo, dodávám: Cílem lékaře není podpora farma lobby, cílené poškozování pacienta nebo buzerace kolegů, kteří provozují celostní medicínu, NE. Cílem je zlepšení stavu pacienta a jeho popíchnutí k tomu, aby o sobě přemýšlel a zkusil změnit svůj životní styl.
        S řadou věcí v článku souhlasím, ale pouze podotýkám, že v případě celostní medicíny je velmi snadné sklouznout k tmářství a zkratkovitému jednání. V případě klasické medicíny je zase problém v tom, že má tendenci na pacienta nahlížet dost technokraticky a troufám si říct, že strojově- to se hodí např. v chirurgických oborech, ale v těch interních je to podstatně těžší hra, kdy se výsledek dostavuje až za dlouho. Tím se dostávám k tomu, že alternativní medicína v podstatě nahrazuje psychologa, vesnického faráře nebo prostě někoho, kdo je schopen poskytnout prosté lidské povzbuzení v rozporu s objektivní logikou.

        1. Jason napsal:12 ledna, 2024 (9:16)

          Primum non nocere..Za prvé, neubližujte..
          tohle ale nějak nefungovalo při kovidu..
          do lidí napumpovali vakciny třeba i na nádraží..
          podle mě by měl být doktor něco jako kněz, který by vás měl vyzpovídat co vás bolí nebo trápí,
          měl by udělat diagnózu.. léčit.. standardní postup
          ve hře by mělo být i koncilium..( Konzilium je odborný medicínský termín, jímž označujeme poradu lékařů různých specializací. Slovo se užívá zejména v případech výskytu nějakého závažnějšího komplikovaného nebo i málo obvyklého onemocnění, kdy je nutná porada specialistů vícero různých oborů).

          Po druhé vakcinaci mě bylo tak mizerně, že kdybych byl v pracovním režimu, požádám o invalidní důchod.
          Snažil jsem se s doktory komunikovat.. ale po zaznění slova „vakcinace“ asi ztratili sluch.
          Dodnes mám problémy..
          Dnes už embargo na informace polevilo.. ale..

          1. Y34: Doktor Jason mluvi idealisticky. My „pacosi“ (fuj slovo!) to vidime spis prakticky, zdola, podle toho, co se nam opravdu deje. Napriklad to, ze ockovali tehotne zeny experimentalni latkou… to nikdy neodpustim.

            1. katango napsal:12 ledna, 2024 (9:44)

              tak mě napadlo..
              jak je to s kapitační platbou.. musí-li pacient navštěvovat třeba 4 specialisty..

              Dostává-li všeobecný praktický lékař za vás od zdravotní pojišťovny tzv. kapitační platbu, znamená to, že vás má zaregistrovaného ve své kartotéce. Tuto platbu dostane od zdravotní pojišťovny každý měsíc, i když pacient jeho ordinaci celý rok nenavštíví.

              kapitace, kapitační platba – prospektivní platba, kterou obdrží poskytovatel zdravotní péče na úhradu nákladů. Způsob platby zdravotní pojišťovnou za poskytnutou zdravotní péči. Jde o placení za „hlavu“. Je poskytována pevnou částkou na jednoho registrovaného pacienta …

                  1. My nemame pacosov, my mame zakosov … mna slovo pacos neuraza .. hlavne preto, ze do oci mi to nikto nikdy nepovie .. tiez ziadnemu zakosovi, nepoviem, ze je to zakos, bavim sa s nim len o probleme a oslovujem ho menom 😛

                  2. jedná se o slang mezi zdravotníky, není to nic hanlivého a myslím si, že v každé profesi se najdou podobná označení

              1. Ano, pouze praktik.
                Specialisté nedostávají nic podobného.

                Kapitační platba je vlastně takový „základní nepodmíněný příjem“; ovšem mnohonásobně vyšší částka, než s jakou se počítá pro plebs.

              2. Nevíám jak jiné ZP ale já si u VZP každý rok nechávám vyjet seznam toho co platila. Vždycky to sedí, akorát ze začátku jsem měla diskuz s jednou ordinací ve Vyškově, kde jsem nikdy nebyla. hmm… jak se ke mně dostali dodnes nevím.

            2. Vevča napsal:12 ledna, 2024 (10:33)

              je známa celá série vedlejších příznaků očkování.. od slepoty, až k úmrtí..

          2. Covid… velké téma.
            chci vás ujistit, že na počátku covidové epidemie bylo toto onemocnění i pro lékaře velkou neznámou, chyběla jasná doporučení, jak pacienta vyšetřit, léčit a zajistit.
            Nepřeju Vám taky zažít ten tlak ze strany pacientů, kteří požadovali přednostní očkování, zásobu isoprinosinu, konzultace , bambilion žádanek na vyšetření PCR…
            zorientovat se v řadě protichůdných informací, často spíše polooficiálních, vůbec nebylo jednoduché.
            Píšu to proto, že i lékaři byli s covidem hození do neznámé vody a nějak se zorientovat nebylo jednoduché. Navíc .. covid měl v úvodu infekce výrazně vyšší potenciál způsobit závažné onemocnění a komplikace, usmrtit.
            Zpětně dneska neco hodnotit bych se neodvažovala.

      4. Vevča napsal:12 ledna, 2024 (6:33)

        Rabdomyolýza je závažný syndrom v důsledku přímého nebo nepřímého svalového poranění. Vzniká odumíráním svalových vláken a uvolněním jejich obsahu do krevního řečiště. To může vést k závažným komplikacím, jako je selhání ledvin (ledvin). To znamená, že ledviny nemohou odstranit odpad a koncentrovanou moč.

        1. Y34: Ano, tatova moc byla ruda. Jeste par dni, a kdovi, jak by to bylo dopadlo. Ale i on k tomu prispel, odmital se nechat odvezt do spitalu. Az se nakonec zhroutil, a prevezli ho v bezvedomi.

      5. Madam, možná byste své útoky měla obrátit jinam.

        Já osobně léky užívám, protože jsem celoživotní pacient. A to i ty, co jsem dávala svým pacientům. A nejsem sama, teď myslím obecně všechny kolegy všech oborů.

        Samozřejmě, že se řídíme zásadou především neškodit. Možná vám ale uniká eventualita, že nenasazením účinné léčby škodíme, a to hodně.

        Hergot, to jste mne nasrala. Své útoky, prosím, směřujte vůči doktorům v zemi, kde jste doma.

          1. No, kdyby lekari ctili primum non nocere, tak by zacinali jednoduchou pomoci… ne? Vecmi, ktere nemuzou ublizit. Treba draslik misto primo jit na lisinopril (cituji, mezi časté nežádoucí účinky patří bolest hlavy, závratě, pocit únavy, kašel, nevolnost a vyrážka).

            1. Z vašeho citátu pro mne vyplývá, že si myslíte a že tvrdíte, že lékaři zásadu Především neškodit nectí.

              1. Aha. Katango, mozna jsem to rekla moc provokativne? Nemyslim si, ze vsici doktori etiku obchazeji. Nechtela jsem nikoho urazit. Jen mam pocit, ze ti z vas, co delaji svou praci poctive, si tu medicinu jaksi nedokazali uhlidat. Coz zaclo byt do oci bijici v dobe covidove.

                1. Jak si máme uhlídat medicínu? Potažmo zdravotnictví? V medicíně panuje tuhá hierarchie, skoro jako na vojně.

                  Existují tzv. doporučené postupy léčby a těch se musíte držet. Pokud tak nečiníte a nastane problém, máte zaděláno na průser.

                  1. Katango: Nevim, jak si to muzete uhlidat. Hadala bych velkou odvahou. Jako Paracelsus, ktery obetoval svou lukrativni karieru a mozna i zivot na oltari mediciny. Kde jsou dnes ti Semmelweissove, co se odvazi jit proti proudu? Existuji, ale je jich jako safranu.

                    A kdyz neuhlidate, tak potom se nedivte, ze medicina jde dolu, respekt vuci ni se zacne vytracet, a pacienti hledaji alternativy.

                    1. A co byste od těch doktorů vlastně chtěla? Aby stará rašple byla bez neduhů jako ve 20?

                    2. No jo, to v Americe nemají, zdravotní pojištění stejné pro kmána i pána a průběžný důchodový systém přístupný pro každého. Však se politici hodně snaží už 30 let tyhle komunistické vydobytky zničit a rozkrást.

  11. Je pravda, že lékař léčí a Bůh uzdravuje a že se celá medicína včetně farmacie snaží udržovat své pacienty ve stavu, kdy potřebujete deset specialistů a patnáct preparátů – aby jste se neuzdravili příliš, pak byste je totiž nepotřebovali.

    Na druhé straně experimenty se samoléčitelstvím končívají občas/často velmi neblaze. Narazil jsem na takové.

    Ještě horší je to s léčiteli – ti vás nepustí k profesionálům, protože by vám mohli pomoci nebo naopak říct, že vaše dny se tady na Zemi beznadějně krátí. A to byste léčiteli už pak nedávala žádné peníze…

    Homeopati jsou jen vědecky vysvětlovaní šarlatáni, spoléhající na placebo efekt. Vývěva na vaše peníze.
    Ověřeno experimentálně. V tom se nijak neliší od šarlatánů.

    1. Já jako bezvěrec říkám – lékař léčí, čas uzdravuje. V mém případě nejvytrvalejší neduh vzdoroval 25 let.

        1. O té homeopatii se to taky nedá tak jednoznačně odsoudit. Na nějaké drobnosti pomáhá i placebo, tak proč ne homeo…Ale závažnosti tím nevyléčíte.

          1. Sibyla:
            To záleží na to, čemu říkáte závažnosti. Moje osobní zkušenost je tato: „naše“ medicína je opravárenská. Pokud potřebujete spravit zub, zlámané kosti, udržet cévy rozevřené a podobné věci – tam neváhám ani vteřinu. Je to medicína, která mi dopřeje čas – to je zásadní.
            Ovšem na chronicity je úplně k ničemu……setrvalé bolesti celých zad. Migrény. Těžká, spousty let trvající zácpa. Hyperaktivní močák – to všechno mi vyléčila homeopatie, Bachovy kapky a podobné – a nač nestačily (tj vyčistit buňky od usazenin) to teď dodělává kraniosakrální postup (setrvalé napětí, úbytek váhy, tinitus)
            Jenže stejně nebude fungovat nic z toho, pokud to člověk neporovná v hlavě.

              1. Vevča napsal:12 ledna, 2024 (6:33)

                Kraniosakrální terapie, nebo zkráceně CST, je jemná, účinná metoda, která využívá lehký dotek k léčbě membrán a mozkomíšního moku, který obklopuje a chrání mozek a míchu. Při kraniosakrální terapii se nervový systém přirozenou cestou zbavuje pevných struktur, což vede ke snížení stresu a bolesti, posílení imunitního systému, snazšímu toku informací nervovými kanály a zlepšení celkového zdravotního stavu.

                (Vevčo, ty člověčice, udělej si dotaz..☺)

                  1. Vevča.
                    Kdepak, já jsem jen pacoš, vím pouze to, co to se mnou dělá, ale jak – to vám líp popsal/o/a Ýčko.

                    1. Vevča:
                      Ráda bych odpověděla vám přímo, ale není pod tou vaší otázkou tlačítko – nevím, stává se to jen mně?
                      No, na to, co to se mnou dělá je složitá odpověď. Pokaždé něco jiného, ale abych to shrnula – po pěti letech nepravidelného docházení zmizelo všechno vnitřní napětí, které já měla hodně výživný. On si organismus ukládá všelijaké srágory napřed někam, kde škodí nejméně – šlachy, vazy klouby – a hlavně fascie. To jsou takové ty jemné blány, co obalují skoro všechno. No a odtama to nedokáže vypláchnout ani homeopatie, ani Bachovky, ani kdejaká jiná metoda – jen tohle kranio.
                      No a následkem toho, že mizí všechno toto napětí jsem jednak zhubla nějakých 12 kilo, druhak se vnitřní orgány tak jako nadechly (možná doslova, nejsou tolik svírány) a fungují daleko spokojeněji.
                      Mizí chronická únava a vůbec – je to veselejší 🙂

                    2. Markyzo, musite hledat to nejblizsi tlacitko nahore. Je to zabudovane v designu tohoto webu, skrze WordPress.

                      Diky za odpoved. Jsem moc rada, ze jste nasla neco tak pomahajiciho. Ja mam sousedku, ktera si taky mysli, ze to velice funguje…

              2. Re: Vevča

                Na tinitus nefunguje nic.
                Naprostá většina těchto příznaků je způsobena nějakou anomálií na krční páteři.
                1/ správně procvičovat krční páteř a svaly na zátylku hlavy
                2/ naučit se uvolňovat svalové napětí svalů krku a zátylku.

                Nevyléčí, pouze uleví a umenší na přijatelnější úroveň.

                1. Trambus:
                  Jojo. A když vám tu páteř někdo srovná – jedno kdo a jak, hlavně dobře – je po tinitu, ne? Já to s ním mám momentálně tak, že někdy mizí úplně a někdy se ještě ozývá, ale je podstatně mírnější. Když pomyslím, čeho všeho jsem se už zbavila, tak sviňák zvonivej nebude výjimka.

                2. T: No, on ten tinnitus obcas odchazi. Jednou jsem se v noci probudila, bylo mi hrozne zima, a v usich mi to jecelo. Tak jsem se nalozila do horke vany, a po chvili koukam, tinnitus je pryc. (Ale vickrat se mi to uz nepodarilo timto zpusobem,)

                  Ja mam podezreni, ze je to prilisnym zahlenenim vnitrniho ucha… jo a ze ty krcni svaly s tim taky maji co delat…

          2. Sibyla napsal:12 ledna, 2024 (8:53

            teď zabrusím po tenkém ledu..
            Čína neměla historicky významně rozvinutý chemický průmysl , tak léčila tradičně..
            akupunktura, akupresura, moxa.. různé druhy cvičení, náplati, výživa.. vlastně i myšlení a poslouchání těla
            západ světa neměl pro to významné pochopení..
            dnes je to trochu jinak..
            kdyby bylo něco potřeba, směr dotazu je na místě..

    2. Kocoure, s tema homeopatama je to podivne. Ja jsem parkrat pouzila ty nizsi davky (ve kterych jeste molekuly te ktere latky existuji), ale zda to pomohlo, nevim. A oni, pokud vim, odmitaji poradne klinicke studie. Nemohla bych to doporucit.

      Ono je to jak se vsim. Clovek se musi informovat, do ceho vlastne leze.

      1. Homeopatika neléčí, nemohou. Platí pro ně biblické „víra tvá tě uzdravila“. Ovšem každé zboží si najde svého zákazníka, a o tom to je.

        1. Samozřejmě. Homeopatika nejsou léky. Rozdíl mezi lékem a homeopatikem je asi jako rozdíl mezi taxíkem a směrovkou u cesty.

          Očekávání, že mne cedule s nápisem a šipkou sama dopraví do cíle, je poněkud nerealistické. Její účel je trochu jiný.

          S homeopatiky se to má podobně.

              1. Homeopatika jsou kapky vody, většinou vysušené, ve kterých je obsažena informace. Ale chápu – na informaci se nedá sáhnout 🙂

                1. Se to rika, Markyzo, ze voda za urcitych podminek drzi informaci. Ale kde je dukaz?
                  Na druhe strane vim, ze farmari, kteri pouzivaji biodynamicky system, a michaji vodu pomoci vytvareni viru (vortexu), tak jsou schopni spravit pudu degradovanou az na pisek. A o tom jsem se presvedcila.

                  Hm. Vesmir je plny tajemstvi a zazaraku. 🙂

                  1. Njn. Kde byl důkaz, že mrňavakcíny funguujou, nikde a lidi si to nechávali píchat jako diví.
                    To byl jen špílec: důkazem jsou uzdravení lidi. Aspoň mně se to jeví jako solidní důkaz. Mimochodem, s tou vodou – existují experimenty, kdy voda něco „poslouchá“, (pro méně kreativní – je vystavena vibracím) pak se honem zmrazí a pak se vyfotí tvar, který udělá. Je to famózní – voda, která „poslouchala“ Smetanovu Vltavu například vytvoří úchvatnou vločku.

                    1. Markyza: Neco na tom bude. Taky si myslim, ze voda se cisti tim, ze zurci po kameni, v zakrutech, virech a pod. A ze meliorovat toky kvalitu vody nici.

                    2. Ještě taková malá pikanterie. To takhle chodíte k homeopatům, rok, dva…..a máte pocit, že se vlastně nic neudálo. Tak začnete na tohle téma frflat a homeopat vezme vaše desky, nalistuje na začátek a začne předčítat…….ne! Vykřikujete. To přeci není možný! Ale jo – je. Na dobré se zkrátka zvyká snadno a na špatné zapomene.

          1. A platí totéž, co mi jednou sdělil jeden pan režisér z košického divadla. Dělali tam kdysi i operetu, ač neměli operetní soubor. Hráli ji operáci, kteří uměli trochu mluvit a činoherci, kteří uměli trochu zpívat – a vstupné bylo dvakrát tak vyšší než u opery a třikrát než u činohry. Jednou za dva týdny a zájem byl obrovský. Stále vyprodáno.

            Co je drahé, musí být přece dobré, no ne? To platí i u homeopatie i u dalších věcí.
            Mikrofon od tradičního výrobce byl téměř třikrát tak drahý, než jeho kopie. Dělaná ze stejných součástek, ve stejné fabrice. Jeden týden se vyráběla „značka“, druhý týden „kopie“. Rozdíl byl v tom , že ten ta „tradiční značka“ měla zlatou metalízu a byla v leštěné dřevěné krabičce uložená v sametu, ta kopie byla nastříkaná stříbrnou metalízou a byla v plastikové krabičce, vyložené molitanem. A mělo to jiné nápisy.
            Protože mi to řekl přímo ředitel té fabriky, nemám důvod mu nevěřit. Navíc jsem si provedl srovnání a pro uši opravdu nebyl sebemenší rozdíl. Nesmím uvést značku, ale mezi profesionály je to značka velmi vážená a oblíbená.
            Taková mikrofonní homeopatie.
            Tož tak.

            A pan ředitel mi věnoval zlaté knoflíčky ke košili, kterou téměř nikdy nenosím. Myslel jsem, že je to „kočičina“, ale ve zlatnictví mi potvrdili, že je to 14-ti karátové zlato. Myslím, že ty knoflíčky opravdu nedostal každý návštěvník stánku na veletrhu Musikmesse. [;>)

        2. Franta napsal:12 ledna, 2024 (7:09)

          tak to bych netvrdil.. ale snesl by nějaký čaj oslovení homeopatikum? řekl bych že ano..

        3. nie je to uplne pravda…..homeopatika funguju aj u zvierat, tie asi ziadnu vieru nemaju. Ako mi vysvetlovala kolegyna, ktora sa tomu kedysi venovala, tak problem tam je nastavenie. Homeo totiz nefunguje proti ako klasicka medicina, ale skor pre……teda ak zistime kvoli comu v psychike doslo „k padu problemu do hmoty“, tam to potom mozeme opravit.
          Raz liecila uz neviem co fyzicke tym, ze dotycna mala velky problem s matkou, uz dlhodoby. No a po kure proste ten problem dotycna dokazala v hlave spracovat (v podstate odpustit a uvedomit si, ze to bola z jej strany zacyklena poriadna blbost, z ktorej obvinovala mamu) a neduh sa uzdravil.
          Bolo to placebo? Psychosomatika?? Alebo nieco uplne ine??
          Na moje problemy s nespavostou ale liek nenasla.

          1. Janka:
            Já jsem třeba zažila regulérní placebo – pan profesor na Bulovce šáhnul do lednice, pravil „tady to máte, to vám od toho pomůže“ (byla to alergie na zimu) no a já nemusela sníst ani jeden z těch prášků; pan profesor řek, tak alergie udělala čelem vzad 🙂
            Právě následkem téhle zkušenosti jsem nikdy nechtěla vědět, co za homeopatikum mi to dávají a homeopatky mimochodem se nikdy neptaly stylem „tak, co přestala vás bolet hlava?“ Ani omylem – ptaly se vždycky „jaké byly reakce“
            Ráda bych věděla , jak by to mohlo fungovat jako placebo – když jsem nevěděla, co beru, ani co to má dělat. Taky to někdy dělalo pekelný věci a někdy skoro nic……

          2. Janko a zkoušela jste melatonin? Normálně se to dá koupit v lekárně – spací hormon. Já to používám, když cítím, že se zvýšilo napětí v těle a neusla bych bez toho, nebo až zadlouho.
            Žijeme v době, kdy je strašně nesnadné se uvolnit a to napětí fakt dělá strašný věci.

          1. No bohužel pan ing. J.Janča není již skoro 20 let s námi … to byl myslím ještě poslední férový léčitel, který se zabýval i homeopatií (sám si ty přípravky připravoval …).
            Je taky rozdíl v tom, zda je příprava „ruční“ či velkovýroba strojní (např. franc. přípravky v centimálním ředění …).

            1. Nojo:
              To je pravda – ty „strojové“ taky mají být jen na akutní stavy, proto mají nízké ředění.
              Aspoň tak mi to říkala moje homeopatka.

      2. Hlavně Vevčo neberte ta homeopatika jak vás napadne. Dříve se říkalo, že nemůžou napáchat škody – no, můžou. Je to asi tak, jako byste měla konstrukci podepřenou spoustou trámů kde to zrovna padá – a pak jich pár vyndala. Nemusí to zbuchnout, ale může.

      3. Vevča napsal:12 ledna, 2024 (6:40)

        Homeopatie neboli homeopatie je pseudovědecký systém alternativní medicíny. Byl vytvořen v roce 1796 německým lékařem Samuelem Hahnemannem. Její praktici, nazývaní homeopaté nebo homeopatičtí lékaři, věří, že látka, která u zdravých lidí vyvolává příznaky nemoci, dokáže vyléčit podobné příznaky u nemocných; tato doktrína se nazývá similia similibus curentur, neboli „jako se léčí jako“.

        Tento výklad nebo definice mě moc nesedí.. značná skupina léčiv má základ v přírody (třeba morfium, kofein.. antipyretika.. vitamíny, jedy).. příroda na to jde poněkud mírněji než chemický průmysl..
        něco si dokáže tělo vyrobit samo, něčím se dá pomoci..
        babky kořenářky ale měly leccos do sebe.. od sbírání šípku, trhání hlohu, kopřiv.. atd.

        1. Y34: Homeopatie byla v Americe hodne popularni v 19. stoleti. Dodnes existuje znamy spital pojmenovany po Hahnemannovi (ve Filadelfii). Hlavni vyhoda leceni homeopatie v te dobe byla, ze oni opravdu nikomu neskodili, kdezto allopati mordovali lidi rtuti, krvacenim, a podobnymi drastickymi metodami.

          Similia similibus curentur znamenalo, ze se prubovaly byliny a prvky tim, ze se pozorovalo, co takova latka v cloveku vyprovokuje, a pak se tim lecil neduh, co se tak choval. Treba kdyby ta bylina vyprovokovala prujem, tak potom tim vysoce naredenym derivativem (po naklepani), se pak lecil prujem.

          Baby korenarky byly casto skvele. Lidi mi tady nedavno vynadali, ze nemam rada modernu, ale myslim, ze je pravda, ze doba moderni zbytecne vyhodila do smeti praktiky, ktere byly vyzkousene tradicne a empiricky.

          1. Ýčko:
            však jo – takhle se testují všechny homeopatické přípravky. Aspoň co jsem pochytila od svých homeopatek.
            Mmch – co je dražší: když vás někdo/něco léčí, nebo když vás vyléčí? Každému však, co jeho jest.

    3. Těch deset specialistu potřebujete, protože lékař chce pojistku, že udělal všechno pro zjištění možné příčiny stavu. Pokud vím, v USA potřebujete pro nákladnější vyšetření další schválení, které ne vždy dostanete.

      1. Jo. Nevím, jak v USA, ale tady si doktor musí krejt zadek. Udělat a vyšetřit všechno možné, protože pacienti rádi podávají trestní oznámení. Ta nadbytečná vyšetření finančně zdravotnictví vysávají, ale vlastní zadek je vždy bližší než nějaká příjmovýdajová bilance.

        1. Katango: To je pravda i tady. Doktori objednavaji spoustu testu, aby se kryli. A castecne proto, ze z takovych „rybarskych expedici“ plynou penize pro cely system. Nez mi to doslo, nechala jsem se dohnat ke dvema kolonoskopiim dva roky od sebe. Uplne zbytecne. Mam ted pravidlo, ze delam testy jen z urciteho specifickeho duvodu.

        2. katango napsal:12 ledna, 2024 (9:44)

          tak mě napadlo..
          jak je to s kapitační platbou.. musí-li pacient navštěvovat třeba 4 specialisty..

          Dostává-li všeobecný praktický lékař za vás od zdravotní pojišťovny tzv. kapitační platbu, znamená to, že vás má zaregistrovaného ve své kartotéce. Tuto platbu dostane od zdravotní pojišťovny každý měsíc, i když pacient jeho ordinaci celý rok nenavštíví.

          kapitace, kapitační platba – prospektivní platba, kterou obdrží poskytovatel zdravotní péče na úhradu nákladů. Způsob platby zdravotní pojišťovnou za poskytnutou zdravotní péči. Jde o placení za „hlavu“. Je poskytována pevnou částkou na jednoho registrovaného pacienta …

          1. Specialista NEPOBÍRÁ kapitační platbu! Napadat vás může leccos.

            Praktik má v kapitační platbě schovánu úhradu za výkony, za které mu pojišťovna přímo neplatí.1

            1. Franta napsal:12 ledna, 2024 (7:09)

              tak tou nevěřím.. proč každý chce číslo pojišťovny..
              zeptám se jinde..
              ale zaregistroval jsem případ, kdy pacient musel opustit nemocniční zařízení, protože nemel kartu pojištěnce..

              1. katango napsal:12 ledna, 2024 (11:14)

                Kdybych neměl nápady, tak nebudu mít ani vynálezy..

                teď je tady rozpor nebo mizerná formulace

                July 18, 2023 – Kapitační platby, je to něco, co vám jako pacientovi možná příliš neříká. V rámci zdravotního pojištění se ale tato platba týká i vás – je to totiž částka, kterou dostává váš praktický lékař za každého pacienta, kterého má v kartotéce.

                (kdyby se to týkalo zařízení, tak.. a jak je to u soukromého medicinama?)

                1. Ano, je to částka, kterou dostává váš PRAKTICKÝ LÉKAŘ, protože ne všechny výkony mu pojišťovna proplácí a ty jsou v kapitaci zahrnuty. Ambulantní specialista žádnou kapitaci NEMÁ. Nezáleží na tom, zda je lékař soukromý či ne, záleží na tom, zda je to praktický lékař či ambulantní specialista.

                  Tak co, pochopil? Ne-li, graficky vám to znázorním, nejlépe svou botou na vaší zadnici. Mne už fakt serou lidi, co sice nic nevědí, ale své nevědomosti nedbajíce, neustále jen útočí na lékaře. V žádné přísaze se nezavazujeme, že budeme sloužit jako rohožka nebo jako slouha, případně že budeme vykonávat svou práci zadarmo. Lékař není slouhou pacienta, i když by to leckterej buran rád viděl.

                  Ale pěkně jsem se rozpumprlíkovala! Nechám to tady.

              2. Proč každý chce kartičku pojišťovny? Protože mu vaše vyšetření a ošetření ta pojišťovna proplácí. Nejde tady o žádnou kapitační platbu, proboha. To jste tak tupej?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *