18 dubna, 2024

Zase ty detaily

Ano, dneska to bude o válce na Ukrajině. Ve dvou úvodnících jsem upozornil, že se tam stalo něco, co se dosti vymyká dosavadnímu průběhu tohoto konfliktu. Paradoxně se tak stalo právě v době, kdy jsem se vymezoval vůči pohledu Mariana Kechlibara a Davida Petrly, kteří tuto situaci víceméně předvídali a najednou jsem to já, kdo by musel velmi krkolomně rekonstruovat střípky, aby zapadaly do mých předpokladů. Ne, dělat to nebudu, protože ctím zkoušku realitou. Předpoklady můžu mít jakékoliv a mohu používat libovolné úhly pohledu, ale pokud realita ukáže něco jiného, je nejvyšší čas předpoklady opustit a přizpůsobit se skutečnosti.

Takže… Ukrajina spustila u Charkova ofenzívu, která měla za následek takřka úplně vyklizení charkovské oblasti včetně města Izjum, které tvoří strategicky důležitý uzel. Na ruském internetu to bylo velmi zlobně komentováno, protože to byla značná porážka a jak vidno, Rusové nejsou zase tak zblblí propagandou (jak se nám tady říká), aby si nedokázali udělat obrázek, co se děje.

Předevčírem upozornil Petr Hampl na jednu důležitou věc. Pokud si chceme přečíst nějakou analýzu bojů, pokud chceme vidět mapky, pokud se chceme nechat poučit, jak se vlastně taková válka dneska vede, tak musíme takřka výhradně na proruské weby. Tam není problém najít vojenské analytiky, kteří různým způsobem komentují průběh bojů. Dodají mapky, přehledy, argumenty. Ale pokud bychom chtěli najít podobnou analýzu z ukrajinského a západního pohledu, tak od všech analytiků dostaneme jen obecnou hlášku, že Rusové jsou ožralí, neschopní, mají velké ztráty a prohrají. Bez dalšího vysvětlování.

Hele… já jednoho takového analytika našel. Jmenuje se Jan Ludvík, slyšel jsem ho v úterý u Zity Senkové v pořadu „Jak to vidí.“ Pokud jsem to správně pochopil, tak učí na stejné škole jako Švihlíková a zdá se, že fakulta si umí vybírat lidi. Poslechl jsem si celý pořad, promyslel jsem si to a teď tu pro vás mám Vidlácký pohled na ukrajinské události posledních dní.

Analytik Ludvík upozornil tři důležité věci, které sice víme, ale málokdy zaznívají v argumentaci:

 1. Ukrajina je schopná podél fronty dlouhé 2000 km rychleji přesouvat zálohy, protože to prostě umožňuje tamní silniční a železniční síť. Rusové jsou na tom hůř, přesuny jejich jednotek prostě trvají déle. Fronta připomíná svým tvarem písmeno L a Rusové ho „objížďějí“ z té delší strany. Zároveň jsou více omezeni stavem a provedením silniční i železniční sítě.
 2. Rusko se od začátku staví k válce na Ukrajině jako k takové větší Sýrii. Je to prostě zahraniční intervence. Sice poněkud přerostlá intervence, ale z ruského pohledu ro prostě nemá být válka. Lidé se mají doma bavit, chodit v klidu do práce, jezdit na dovolenou a všechno má odbojovat armáda profesionálů, dobrovolníků a místních. V Rusku samotném to nemá vypadat jako za Druhé světové.
 3. Rusko má na Ukrajině o dost méně vojáků než Ukrajina samotná. Jestliže je pro Rusko celá válka „jen“ zahraniční intervencí, tak na Ukrajině jde o plnohodnotnou válku celého národa a rozhoduje se v ní o fyzickém bytí a nebytí celého tamního režimu.

Slušné ne? Mezi všemi těmi kecy o ruské ožralosti to bylo jak závan čerstvého vzduchu.

Já už delší dobu tvrdím, že Rusko dělá, co dělat chce. Že prostě na Ukrajině zapálilo válečný požár a nechává v něm hořet ukrajinské životy a miliardy peněz. Ukrajinskou převahu v lidské síle vyrovnává svou převahou v dělostřelectvu. Svým způsobem není ani tak zajímavé, že elitní ukrajinské jednotky prorazily frontu bráněnou malým počtem mobilizovaných branců LLR, ale zajímavé je, že to Ukrajinci udělali až teď a ještě se dlouhou dobu snažili budit dojem, že k ofenzívě dojde u Chersonu. A navíc u Chersonu skutečně provedli silný útok, ve kterém obětovali velké množství lidí a techniky. Skutečný útok pak Ukrajinci provedli zcela v souladu s taktickými zásadami na nejslabším místě protivníkovy obrany. Pro úspěch tohoto útoku hodně udělali a hodně také obětovali.

Proč na to došlo až teď? Proč to Ukrajinci neudělali před měsícem nebo před dvěma? Rusové jsou přece ožralí a neschopní ne? Proč to přišlo až teď? Protože až teď měli Ukrajinci k dispozici dostatečné zálohy, aby takový útok mohli provést. Možná dokonce mají zálohy ještě větší a budou schopni provést ještě další podobné ofenzívy. Ale až doteď platilo, že Rusové dokázali se svým menším počtem vojáků a větším počtem dělostřelectva vést pomalou pomaličkou ofenzívu. Jinými slovy, Ukrajinci až doteď tak tak drželi vyrovnaný souboj s početně slabším, ale materiálně silnějším nepřítelem. Až v srpnu se začaly síly srovnávat a teď Ukrajinci převážili součty sil ve svůj prospěch.

Úspěšná ukrajinská ofenzíva ukázala v podstatě jedinou skutečně vojenskou věc – že se současnými počty vojáků a techniky už Rusové nemají převahu. Zbytek je propaganda, válečná mlha a vojenská cenzura. Západ prostě dodal zbraně a výcvik, Ukrajina dodala životy a Rusko tyto přípravy v zázemí nedokázalo dostatečně zmařit. Na frontě dlouhé od Užhorodu do Brusele se Ukrajině podařilo zabrat Karlovy Vary a ukázala tím, že oněch 200.000 (?) ruských vojáků a jejich kanóny na tak dlouhé frontě prostě nestačí.

Ukrajina pomocí západní zbraní a mobilizovaných životů dokázala vyrovnat a trochu překonat dosavadní ruskou převahu a Rusko bude muset reagovat. Tak banální to je.

První ruskou reakci jsme už viděli – vyklizení charkovské oblasti a vytvoření nové linie na řece Oskol. Ukrajina udělala úspěšnou ofenzívu a Rusové se nepokoušeli o boj ani v místech poměrně značného významu. Izjum Ukrajinci obsadili až poměrně dlouho poté, co ho Rusové opustili. Nebojovalo se o něj. To samé se stalo na severu u ruských hranic. Rusové prostě území opustili a s ukrajinskými vojáky se leckde ani nepotkali. Jasně, tam někde mezi tím se bojovalo a slabé ruské jednotky prostě nedokázaly zastavit vysoce mobilní ukrajinské síly, které se manévrováním vyhýbaly dělostřelecké palbě, ale k žádné velké bitvě nedošlo. Rusové za sebou nechali nějaké to vybavení, jsou nějací zajatci, ale většina jednotek se celkem spořádaně stáhla pryč. I z té Baklaleji dokázali evakuovat svojí posádku. Zároveň došlo k určitému zkrácení fronty.

Dále už delší dobu víme, že Rusko do oblasti bojů přesouvá nově vytvořená vojenská uskupení. Možná je plánovalo použít na urychlení svého postupu, ale realita zřejmě bude taková, že těmito jednotkami vyrovnají poměr sil, posílí místa, s nedostatečným množstvím vojáků a nedivil bych se, kdyby došlo na další děla a raketomety ze sibiřských skladů.

Skřípání zubů na ruských webech a nikoliv ojedinělé hlasy volající po mobilizaci a přitvrzení (případně po pádu gosudara) pak Putin utnul jedním nočním útokem na ukrajinské elektrárny, které na jeden den zemi zhasly. Dodávky elektřiny se podařilo obnovit a dál útoky zatím nepokračovaly. Rusko prostě předvedlo, že je schopné Ukrajině zničit energetickou soustavu, ruské veřejnosti to (asi) stačilo a od té doby se jede dál, jako by se nechumelilo. U Chersonu se prý Rusové posunuli blíž ke Dněpru, aby do předpolí jejich linie mohla střílet děla a raketomety z druhého břehu, kde nejsou žádné problémy se zásobováním municí. Na Donbasu Rusové dále postupují vpřed svým hlemýždím tempem.

Pokud tedy mohu soudit, Putin se zatím nechystá nějak zásadně přitvrdit. Možná bude muset, protože Ukrajina rozhodně přitvrzuje, ale je také klidně možné, že Rusové mají spočítáno, jak moc sil Ukrajinu takové ofenzíva stojí a mají představu, jestli je tato nová situace reálně ohrožuje. V této chvíli v tom zřejmě zase tak velký problém nevidí, protože jak vidno, stále jaksi nechtějí Ukrajinu poslat do doby kamenné zničením jejich energetické soustavy, což mohou udělat kdykoliv lusknutím prstů.

Podle mě se Putin stále domnívá, že může získat vše, co si předsevzal a já stále považuju za vysoce reálné, že Rusko tuto válku chce rozhodnout jinde než v zákopech na Donbasu. Stále si myslím, že hlavní zbraní v této válce nejsou tanky a děla, ale trubky, kompresorové stanice a tankery. Tuto válku nerozhodne ani ruský útok ani ukrajinský protiútok, ale hospodářská situace v zázemí. Smyslem války je, aby se Ukrajina (a možná i celá Evropa) ekonomicky položila.

Otázkou zůstává, jak velké zálohy si Ukrajina dokázala připravit a jak moc je může nasadit na frontu, aby ještě více zvětšila tlak na méně početné ruské jednotky. Stejnou otázkou je, jestli Rusko může udržet svůj přístup ala Sýrie, zdali nebude muset mobilizovat a udělat ze zahraniční intervence plnohodnotnou národní válku, aby tuto situaci vykompenzovalo. Jedna věc je jasná – pokud ukrajinské síly prorazí frontu, tak to mohou zastavit jen vojáci – děla a technika takovou situaci samy o sobě nespasí. Rusko tedy bude muset především přivést na frontu další lidi. Je schopné to udělat bez mobilizace? Nevím, ale Putin si zatím myslí, že ano.

Průběh událostí v charkovské oblasti také ukazuje, že Rusko sice jede propagandu, že Ukrajinci a Rusové jsou jeden národ, ale z vojenského hlediska jedná generální štáb naprosto chladně a cynicky – tam u Charkova se rozhodli šetřit životy svých vojáků a obětovat tamní proruské civilní obyvatelstvo. Část z těchto lidí sice utekla, ale hodně jich tam také zůstalo. V tomto ohledu se od roku 2014 a 2015 na Donbasu také nic nezměnilo. Ukrajina prostě není Rusko a to ani tam u Doněcku ne. Celá ta válka je politika jako sviň a Doněck i Luhansk jsou jsou jen kameny ve vysoké geopolitické hře.

Kdo mě čtete dlouhodobě, tak víte, že jsem si na ruské straně nikdy nedělal iluze nějakém šetření životů či obraně ideálů. Válka je prostě vůl, každý den v ní umírají mladí lidé důležití pro budoucnost země a umírají zcela neosobně v souladu s válečnou statistikou. Nehledám, kdo je tady hodný a kdo je zlý. Snažím se zjistit, kdo vyhraje a jakou cenu za vítězství zaplatí.

Myslím si, že Rusko zdaleka neřeklo poslední slovo a víc se toho v této válce ještě nestalo, než stalo. Válka se ještě může hodně vyeskalovat a může umřít ještě daleko víc lidí, než už umřelo. Nesdílím představu, že Rusko je už poraženo a stačí jen vytrvat. Ukrajina dočasně změnila na bojišti poměr sil. Ale byl bych hodně opatrný s představou, že Rusko na to už nemá jak reagovat a prostě musí v souladu s přáními Západu prohrát. Proto si myslím, že výsledkem této situace nebude ruská kapitulace, ale eskalace, která pošle do rakví desetitisíce dalších lidí, bude stát miliardy peněz a ještě mnohem víc se toho zničí.

A stále si myslím, že tato válka nebude rozhodnuta v zákopech.

349 thoughts on “Zase ty detaily

 1. Stale prilis brzy na to cokoliv hodnotit. Takze strucne:
  Oskol je ricka kterou lze pasovym vozidlem prebrodit na vice mistech.
  Rychlost vyroby Kinzalu se odhaduje na 3-4 ks za mesic.
  Armenie, Azerbajdzan, Tadjikistan, Kyrgystan.
  A k tomu nazoru o prevaze tech a onech, no asi vsichni experti slyseli o Hostomelu, tak se raci podivat na
  “Horenka”.
  Hospodarske a zemedelske uvahy na jednicku a hluboka poklona. Ty vojenske mlceti zlato.

  1. Kinžal je strategická zbraň, určená zejména pro jadernou munici. Je i založena na využití starších raket, které jí ve funkci boosteru udělují potřebnou počáteční rychlost. Samozřejmě, má i konvenční nálože, ale v podstatě určenou pro demonstrační mise, je totiž příliš drahá. Vhodnější je levnější Zirkon, který se právě začíná zavádět do výzbroje, je to v podstatě hypersonický ekvivalent Kalibru za rozumnou cenu.

 2. Fronta sedm kilometrů.
  Že prý (podle tachometru)
  se už celkem běží.
  Alžběta furt leží.
  Místo, aby v hrobě spala
  čeká se snad na Skřípala
  nebo možná na Godota.
  Byl bych tam ta Hottentota.

 3. Tak se nám z další dezinformace stala mainstreamová pravda.

  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-cina-kupuje-levny-rusky-plyn-evrope-ho-prodava-s-prirazkou-213733

  Tohle je fakt případ pro Chocholouška … máme natažené trubky, můžeme to mít levně, ale raději ten samý plyn koupíme zkapalněný s přirážkou.
  Když na to poukazoval někdo z alternativy, tak jsme byli za Putinovu úderku, která chce rozeštvat mírumilovný tábor anglosasů.

 4. V zamini prý krtek krtal
  a zrovna teď doškobrtal!
  To je zpráva jako z děla,
  takhle se to vždycky dělá
  když kobyla škube stehnem.
  Bez krtka se dále nehnem.

  1. Tak jasně. Zbývá jen pár dní a je potřeba něco dělat. Tolik očekávané další verze Kubiceho zprávy jsme se nejspíš právě dočkali. Do dvou dnů nám vždy dobře informovaní bakalháři z Ricinu vyjeví, kam se má ukázat prstem (ne že by to nebylo jasné i bez nich, ale pro mnohé váhající mezi zdravím vlastnch dětí a zásadovým postojem strany a vlády to bude potřeba zdůraznit.
   Nakonec i do dalšího shromáždění všech těch dezolátů a krtků a socek a třicetikorunáčů a svědků koblihových a proruských narativů a pomýlených propagandou a líných socek a zaprodanců a ztroskotanců a nacionalistů a … (chybí tam ještě něco? ) zbývají dva týdny, takže je potřeba je řádně označit, když rozhořčené slinty všech vepřoryjců, šerých šlapek i tělocvikářů s funkcí vyzněly buď od prázdna nebo do výsměchu.

 5. Nechť létá ef třicet pět
  jenom při zdi nedřepět
  je to jedno, kolik stojí!
  Dobře, že mě Samík dojí,
  přetéká mi vemeno,
  jsem nejlepší plemeno.
  Pomiluju ameriku
  helmutům dám elektriku
  a koupím ji od nich zpátky.
  Ve strakovce bouchaj zátky.

 6. Dobrá analýza

  „…Ale hlavně Ponomarenkův plán odhaluje, asi nechtěně, současnou ruskou strategii, a ukazuje, jak moc byl dosud ukrajinský generální štáb hloupý, když přijal způsob boje, který si Rusové vysloveně přejí!

  Klíčem k pochopení, proč si Rusové přejí vybojovat rozhodující bitvu s Ukrajinou na východním břehu, a tam ji zničit, a proč na západní břeh příliš nepospíchají, je vzájemný souboj, který od začátku války vedou stranou zájmu médií i odborníků USA a Rusko. Na ruské straně se souboje účastní mimořádně drahá a výkonná letadla SU-34.

  Na straně USA letouny AWACS! Letouny AWACS od února 2022 doslova spí ve vzduchu podél hranice Ukrajiny se státy NATO a jejich radary neustále prohledávají ukrajinský vzdušný prostor.

  Jakmile detekují úderné SU-34 předají informace elitním jednotkám ukrajinské PVO, a ty na SU-34 zaútočí raketami dalekého, nebo středního dosahu (typicky S-300).
  Ukrajinci, kteří získávají informace z letadel AWACS, která se zdržují v bezpečném prostoru NATO, zapínají útočné naváděcí radary raket až těsně před útokem na ruská SU-24, protože je nemusí vyhledávat.

  Tuto práci za ně dělají letadla AWACS.

  Ruská SU-34 jsou sice prošpikovaná tou nejmodernější elektronikou, a mohou nést i rakety, které by v normální válce letadla AWACS smetla z oblohy, ještě dřív než by předala svá data raketám PVO.

  Jenže v tomto případě mají Rusové pech – letadla AWACS jsou v bezpečí vzdušného prostoru NATO.

  Ruské SU-34 umí také včas vyčenichat nepřátelský pozemní vyhledávací a naváděcí radar, leč zase ruský pech – díky datům AWACS – Ukrajinci zapínají své radary až těsně před odpálením rakety.

  SU-34 se tak nestačí včas úhybnými manévry vyhnout raketám PVO, a už byla i sestřelena! …..

  …..Letadla S-34 nyní operují převážně na bezpečném východním břehu Dněpru.

  Tím snižují detekční schopnosti AWACS, a využívají skutečnosti, že to nejlepší, čím Ukrajina disponuje, zůstává na západním břehu.

  Závěr první – nejúdernější ruský útočný prostředek S-34, který je schopen efektivně a přesně likvidovat několik důležitých bodových pozemních cílů za jediný let, se díky efektivní spolupráci letadel AWACS (NATO) a ukrajinských prostředků PVO S-300 musí držet v bezpečí podél ruských linií (na východním břehu Dněpru), a nemůže, bez rizika ztrát překračujících výrobní kapacity, útočit na celém území Ukrajiny. …..
  …… Tato strategie umožňuje Rusům bojovat blízko svého vlastního území, a blízko svých vojenských skladů a logistických center.

  Nemají tak dlouhé a snadno zranitelné zásobovací cesty (s výjimkou Chersonu, jak upozornil Ponomarenko). Lze předpokládat, že Ukrajinci nebudou od USA dostávat informace a svolení, aby mohli zaútočit raketami HIMARS dalekého dosahu, které mají nyní obdržet, na vlastní ruské území. Takže ruské vojenské zázemí na ruském území je v relativním bezpečí.

  Díky drtivé palebné převaze – 60 000 granátů denně (6 000 tun jenom dělostřelecké munice denně!) – zabíjejí nyní Rusové značné množství Ukrajinců při vlastních nízkých ztrátách.
  ….“

  https://www.michalapetr.com/mip-81-americke-rakety-malem-znicily-rusky-strategicky-most-rusove-hrozi-pomstou-analyza-nejnovejsiho-vyvoje-valky/

 7. Tak jsem se zase dlouho nenasmál 😂😂

  „Na ministerstvu zahraničí odhalili krtka, který předával tajné informace ruské rozvědce

  Dlouholetý zaměstnanec českého ministerstva zahraničí spolupracoval s ruskou Službou vnější rozvědky (SVR) a vynášel jí tajné informace, napsal ve čtvrtek web Deníku N s odkazem na premiéra Petra Fialu (ODS), ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) i Bezpečnostní informační službu (BIS). Ta pracovníka odhalila a roky sledovala. Lipavský Novinkám potvrdil, že dotyčný člověk už na ministerstvu nepracuje.“

  https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-dlouholety-zamestnanec-mzv-spolupracoval-s-ruskou-rozvedkou-40408836

  Celý ten článek je naformulovaný zhruba stejně jako výroční zprávy BIS. Takže pokud by si to celé někdo vycucal z prstu a jediná informace se nezakládala na realitě, nebude to vadit, protože je to jak slova věštkyně, v nichž se může najít každý.

  Asi mě nejvíc dostalo, že údajně na ministerstvu zahraničí pracoval od devadesátých let, byl roky sledován, ale už tam nepracuje. Njn, jestli někdo pracoval přes třicet let, nejspíš šel do důchodu 😂

  Anebo: „Zda za svou spolupráci s cizí mocí může jít do vězení, není jasné. Pokud důkazy shromáždí jen BIS a nikoliv policie, nejsou pak použitelné u soudu.“ Jako vážně? Už úplně slyším zprávy rádia Jerevan…

  „Jsem o celé věci informován a oceňuji práci tajných služeb, v tomto případě BIS. Je to důkaz toho, že bezpečnostní složky pracují kvalitně a ve prospěch českých občanů,“ cituje Deník N Fialu.“ Tak určitě 😂😂

 8. Vzpoura „dezolátů“
  Tož, politici establishmentu, novináři, mainstream atd…nálepkují občany s jiným názorem slovem „dezolát“…
  Kdo vlastně takový dezolát je?
  Narodil se v této zemi, většinou ještě v někdejším Československu, zažil změnu režimu tzv. „Sametovou revoluci“, a následných 33 let „demokracie“. Jeho rodiče, prarodiče atd…zde také žili a snažili se něco vytvořit a to i přes nepřízeň komunistického, nebo nacistického režimu, snažili se vychovávat svoje potomky a něco jim zanechat…
  Dezolát tedy je primárně občan České republiky, který zde žije po generace, pracuje, platí daně, nebo již má za celý život odpracováno a dnes je v důchodě…
  Dezolát nesouhlasí se současným směřováním země, ve které žije, nevěří establishmentu, mainstream médiím a politikům, kteří tuto zemi vedou „zugrunt“…
  Dezolát se snaží vychovávat svoje děti a vnuky a chce jim tuto zemi předat v lepším stavu, než jakou ji zažil on…
  Dezolát má vlastní rozum, přemýšlí nad věcmi, a nenechá si nutit oficiální vládní propagandu, už to kdysi zažil a velmi rychle rozpozná, co na něj vláda zkouší…
  Dezolát má rád zemi, ve které žije, nikdy by ji neopustil a zajímá ho její osud…
  Politik, který označí své spoluobčany za dezoláty, je nejen ostudou politiky a společnosti, ale zjevně si neuvědomuje, že je placený právě těmi „dezoláty“…pokud by měl jen kouska cti v těle (což, ale od politiků establishmentu nemůžeme dnes již očekávat), okamžitě by se omluvil a rezignoval by na všechny veřejné funkce, které mu tito dezoláti platí…
  Být dezolátem znamená, že jste člověk, který má čest a srdce na správném místě!
  Každý hlas dezoláta se zatím u voleb počítá (než mu liberální demokracie volby zruší) a proto je důležité, aby se tento hlas dezoláta odrazil v následujících komunálních a senátních volbách!
  Dezoláti běžte volit a volte vše, co je proti vládní 5koalici!
  Hlas dezolátů ať rozhodne!

  1. Kdo sleduje Ukrajinskou a Nato propagandu, kak by mohl vědět co byl Kyjevský přízrak …
   https://cs.wikipedia.org/wiki/Kyjevsk%C3%BD_p%C5%99%C3%ADzrak
   Himarsy jsou také přízrak, Rusové stejně jako u Kyjevského přízraku to nekomentují, a rakety vystřelované Přizraky Himarsů bez chlubení likvidují … Když se Přízraky Himarsů po salvě rychle nepřemístí tak jsou zlikvidovány stejně jako jiné raketomety …

   1. maxim.
    Už jsem to slyšel před měsícem ze se jedná o 70 let staršího letce.Hned na začátku války hlásil k útvarů a skutečně byl úspěšný,sestřelil ale jen tři Ruské letadla,než sestřelili i jeho.Jmeno jsem zapomněl

    1. 70 rocny letec by bol schopny letu? mne to pripada este vacsi hoax ako ten pocet lietadiel, ktore podla propagandy zostrelil

  2. Tak se teda hrdě hlásím k dezolátům.
   V dezolátním stavu, mám zcela určitě měřák trpělivosti s touhle státní správou. Ručku má několikrát omotanou okolo pravého dorazu. Zvlášť po tom, co jsem si prohlédl kandidátky do nadcházejících voleb.

 9. Tohle je červená linie! Rusko se snaží odradit USA od dodávek raket delšího doletu
  ———————————
  dnes 13:52 – Moskva • Aktualizováno 14:50
  Michal Sobotka, Novinky, ČTK

  Pokud Spojené státy dodají Ukrajině střely dlouhého doletu do raketometů HIMARS, bude to překročení pomyslné červené linie. Podle agentury TASS to ve čtvrtek uvedla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová.“
  ———-
  Oni je přece nedodají Ukrajině!
  Oni je dodají svým vojákům, dočasně umístěným na ukrajinském území.
  Nechápu, proč to Putinovi a Zacharovové mírumilovně nevysvětlili. 🙁

  1. Já už jsem těch výhrůžek a linií viděl …. ono je lepší držet kušnu, pokud nejsou připraveni skutečně zasáhnout.
   Kdyby to udělali u prvního Himarsu, tak OK, to bych bral jako adekvátní. Ale napřed půl roku tvrdí, že Himarsy jsou brnkačka, že to nemá vliv, i když jim likvidují (a střílí z nich určitě ne Ukrajinci) sklady a mosty. Dokonce tady zněly názory, že čím víc Himarsů na Ukrajinu dorazí, tím líp pro Rusko., to je součást plánu vysát je ze západu.
   A najednou takové tanečky kvůli jiné raketě?

   No jasně.. jestli je „dodají“, znamená to rozhodnutí, že Američani Rusům zlikvidují Kerčský most. A začnou likvidovat sklady a centra v týlu.

   A co udělají.. trefí skutečně centra přijímání rozhodnutí? To mohli už půl roku. U prvního Himarsu, u Moskvy, u prvního útoku na ruské území. Místo toho ze strachu, že by museli nějak reagovat, tak Himarsy jsou koťata, co na boje vliv nemají, Moskva prdla a potopila se od exploze munice a ostřelování ruského území je ignorované.

   Takhle jsou na cestě planého žvanění a dopuštění likvidace infrastruktury do 300km hloubky. A až přijde čas, další vlny Izjumů. Toto je důsledek natažení války na půl roku bez prakticky žádných strategických zisků a uváznutí s totálním nedostatkem sil.

   Určitě se tady objeví článek o tom, že dodávky 300km raket jsou vlastně ruským cílem a že to jen umožní ještě větší slávu a rozkvět ruského světa, který by bez nich, bez přeskupení u Izjumu, bez ústupu od Sum a natahování konfliktu nebyl tak velkolepý jak dnes.

   1. Kdo sleduje Ukrajinskou a Nato propagandu, kak by mohl vědět co byl Kyjevský přízrak …
    https://cs.wikipedia.org/wiki/Kyjevsk%C3%BD_p%C5%99%C3%ADzrak
    Himarsy jsou také přízrak, Rusové stejně jako u Kyjevského přízraku to nekomentují, a rakety vystřelované Přizraky Himarsů bez chlubení likvidují … Když se Přízraky Himarsů po salvě rychle nepřemístí tak jsou zlikvidovány stejně jako jiné raketomety …

    1. Asi vám nerozumím.
     Kyjevský přízrak neexistoval v reálném světě, byla to poměrně trapná animace.

     Himarsy z reálného světa očividně jsou, zlikvidovaly už mnoho skladů, objektů a dopravní infrastruktury.
     Pokud USA začnou střílet těmi dalekonosnými raketami, bude to pro Rusko pohroma.

     1. Gogo, nejde o reálný svět, ale o blouznění o zázračných zbraních, které zázračné nejsou …
      Himarsy jako raketomety mají větší dolet raket jako třeba ruský Smerš a Uragán …, čím dál raketomet střílí, tím je snadnější jeho raketu sestřelit, proto Himarsy byli používány v salvách společně s uvedenými ukro raketomety Smerš a Uragán, aby se vytvořený roj raket těžko sestřeloval, to už ale nefunguje, asi rusové našli něco na překonání této taktiky ..
      V soušasnosti proto Himarsy ukro natové umísťují blíže k bojové linii, aby na krarší dráze byly rakety hůře sestřelitelné, to zase vede ke snadnějšímu jejich odhalení a zničení …
      Je po legendě Přízraků Himarsu, ale v propagandě žije dál …

       1. Ruská vláda musí plašit, to je diplomacie …, až podnikne RF protiakci, aby měla argumenty že předem ty pitomce z USA a NATO varovala …

          1. Kdo to sledoval těch 8 let, nebo aspoň od února, tak asi tuší, ne?
           Nebo vy to sledujete první den?

          2. maxim

           Himarsy zaútočily na civilní správu Chersonu. Prý je hodně mrtvých…

           Myslíte, že Himarsy jsou brnkačka?

          3. Dexxi, také si pozorně přečti co jsem napsal …
           A k tomu dnešního Konašenka z MO RF
           https://sk.news-front.info/2022/09/16/brifing-ruskeho-ministerstva-obrany-16-septembra-2022/
           Okrem toho bolo zostrelených 53 rakiet viacnásobných odpaľovacích raketových systémov HIMARS a „Oľcha“ pri obci Avdotino v Doneckej ľudovej republike, Golaja Pristaň, Novaja Kachovka, Antonovka a Vesjoloje v Chersonskej oblasti a Mirnoje v Záporožskej oblasti.
           Celkovo bolo od začiatku špeciálnej vojenskej operácie zničených … 837 raketometov ….
           Himars střílely co nejblíže k Chersonu od řeky Ingulce, stejně by to zvládly Uragány, Himars se liší jenom přesností s gps naváděním, takže doopravdy brnkačka ..
           Podle zpráv 3 lidé zahynuly 13 bylo zraněných …

          4. To mi připomíná ty kecy USA o tom, kolik zahubili v nemocnici a na svatbě teroristů.
           Je vidět, že to má svoje posluchače v obou režimech.

         1. Dexi, odpověděl jsem ti, ale odpověď se nezobrazila, asi ji zachytil Akismet ..
          Přečti si pozorně co jsem dříve napsal .., ano Himars jsou brnkačka, stejně jako dříve velebené drony Bayraktar …
          Za včerejšek bylo sestřeleno 54 raket salvových raketometů Himars na směrech na Kachovku a Doněck, kde no tom více záleží, viz zpráva MO RF ..
          Ten Cherson by v pohodě zvládli Uragány, bylo to na malou vzdálenost od řeky Ingulce …

          1. Odpověď se už zobrazila, ale necháme toho, je to diskuze o ničem, je to jako dohadování o tom, kdo má většího pindíka ..

      1. Teď zrovna ty legendy trefily správní budovu v Chersonu. Jestli i Luhansk, nevím, něco tam taky bouchlo.

       https://t.me/neCT24/15683

       a jestli do legend začnou USA dodávat rakety delšího doletu a střílet jimi místo 80 těch 500km, tak se může zlegendárnit spousta území Ruska, které Kreml jako území SVO původně neplánoval. Bylo by to legendární….

       1. Gogo, Gogo, přečti si znova co jsem psal, nejúspěšnější je dělostřelka granáty na krátší vzdálenost .., samozřejmě že propaganda se drží zázračných Přízraků Himars, které jediné úspěšně bojují …
        Ukrajinci mají tisíce děl a už s bídou několik desítek Himarsů, které začaly teď používat na ostřelování RF jeho příhraničí také ze Sumské oblasti, počkejme si jak Rusové odpoví akcí na Sumy, jako třeba cvičně odpověděli na Charkov a jeho oblast …

        1. Těch několik desítek Himarsů dělá větší škody než několik stovek děl. Jo, mají dražší krmení, ale to teď nikdo neřeší.

         Mě nepřestává fascinovat ta umanutost – jedni Himarsy bagatelizují a druzí přímo píšou, že vlákat Himarsy na Ukrajinu byl záměr Ruska.
         No, tak to se daří a další analogické kolosální úspěchy budou následovat úměrně tomu, jak dlouho konflikt poběží a jak postupně bude Rusko krvácet a ukazovat se neschopnost adekvátně reagovat.

         Jestli to dobře chápu, pro vás znamenají rakety s doletem 300/500km jen to, že nikoho neohrozí, protože dlouho poletí.

         Ty ruské oblasti jsou pod ostřelováním od té doby, co Rusko na jaře vyklidilo pozice. A intenzita časem narůstá. Takže.. co můžeme odhadovat?

         1. Gogo, neberu ti tvoje názory, ale Ruská armáda má nejlepší zbraně protivzdušné obrany pro bojiště třeba Pancir a další, NATO hračky se jim nevyrovnají …
          Jde jenom o to, jak „hustě“ Rusové pokryjí nějaké území svojí protivzdušnou obranou … I ty ojedinělé úspěchy Ukro natů se střílením do pohraničí RF mají pro ovlivnění ruské veřejnosti svůj význam …
          Můžeš hádat, jaký ten význam mají pro Ruského medvěda ….

     2. Gogo napsal jste: “ Himarsy …zlikvidovaly už mnoho skladů, objektů a dopravní infrastruktury.“
      A já se ptám: jak to víte? Vy jste to viděl na vlastní oči?
      Určitě ne, jen papouškujete to, co Vám podsouvá mainstreamová propaganda.
      Zejména s tou dopravní infrastrukturou bych byl velmi opatrný. Viděl jsem detailní záběry mostovky, která byla údajně opakovaně zasažena raketami M31A1, vypuštěnými z HIMARSu, a na mostovce byly jen nepatrné, snadno opravitelné škody. Přičemž titulky v mainstreamu hlásili zničení mostu.

         1. Gogo,
          musím se Sibyly v tomto zastat.
          Vy jste „válečník-nadšenec“, vy chcete akci, projekci síly, důkaz nadřazenosti, a hned teď – úplně jako ten DeepState.
          Sibyla vidí ale to, co bude poté, až vaše potřeba bude uspokojena.

          Takže meritum věci – Sibyla podstatu problému – podle mého – chápe mnohem lépe, než vy.

   2. S tím Kerčským mostem to je také pěkná dezinformace. Předně, Kerčský most není pro zásobování Ruských jednotek vůbec důležitý. Kupte si globus a podívejte se, kde je Rusko, kde je Kerčský most a kde je Cherson. Rusové by byli padlí na hlavu, kdyby vozili zásoby přes Kerčský most, když to mají kratší přímo přes Melitopol.
    Za druhé, rakety vypouštěné z HIMARSu jsou moc slabé na to, aby Kerčský most zničily. Nezničily ani po čtyřech pokusech Antonivský most, jen poškodily jeho mostovku.
    Mimochodem, útoky na Antonivský most dokazují, že Ukrajinci nehodlají zaútočit na levý břeh Dněpru.

 10. Trochu jsem přepracovala text od Vidláka (doufám, že je to v pořádku?), zkrátila jsem to a vypíchla nejdůležitější věci tak, aby se informace vešly na A4, A5 – na výšku i na šířku. Jediné dvě věci jsem změnila: počet lidí na Václaváku (200 tisíc – to by byl argument proti stylem -lžou, bylo jich tam jen 70 tisíc..) a na závěr jsem nedala – „pohřběte Pětikolku“, ale naformulovala jsem to jinak, se stejným významem.
  Pro případné zájemce je to zde:
  https://i.postimg.cc/HLHXjYx9/Jdete-k-volbam1.jpg
  https://i.postimg.cc/L6LVs0DR/Jdete-k-volbam2.jpg

 11. Zasedalší detail:

  Čína a Izrael chtějí uzavřít obchodní dohodu

  Dohoda o volném obchodu mezi Izraelem a Čínou by znamenala formalizaci rostoucích vztahů mezi oběma zeměmi.

  „Izraelský představitel uvedl, že Čína a Izrael chtějí do konce roku podepsat dohodu o volném obchodu, která by Pekingu přinesla první dohodu na Blízkém východě a navíc by byla po letech obchodních třenic s Austrálií a Spojenými státy povzbuzením.

  Ministr obchodu Wang Wentao a Orna Barbivayová, izraelská ministryně hospodářství a průmyslu, v rozhovoru na začátku tohoto roku vyjádřili naději, že dohodu podepíší do roku 2022, uvedl zástupce izraelského konzulátu v Hongkongu v prohlášení pro list South China Morning Post.

  V posledních dvou desetiletích Peking usiloval o posílení hospodářských vazeb na Blízkém východě, navázal komplexní strategická partnerství s Íránem a Saúdskou Arábií a zároveň se snažil o uzavření obchodního paktu se šesti zeměmi bohatými na ropu, známými jako Rada pro spolupráci v Zálivu.

  Analytici uvádějí, že Čína se o tento region zajímala kvůli možnostem investic do ropy, plynu a vyspělých technologií.

  „Čína nepodepsala žádnou dohodu o volném obchodu na Blízkém východě, takže doufám, že po této dohodě bude moci uzavřít další v západní Asii, na Blízkém východě a ve východní Evropě a tuto dohodu si vzít za vzor při hledání obchodních dohod s dalšími zeměmi,“ řekl Victor Gao viceprezident Centra pro Čínu a globalizaci v Pekingu.“

  1. “ Nezáleží na tom, jestli je kočka černá nebo bílá. Hlavně když chytá myši. “
   Západ o svobodném obchodu jenom žvaní. Čína ho provozuje. A vůbec nemá potřebu cpát někomu nějakou ideologii.

 12. Dnes evropský parlament vysvětlil, jaký režim mají v Maďarsku. Prý „hybridní režim volební autokracie“.
  Smutné je, že proti hlasovali pouze Vondra, Zahradil, Blaško a David a zdrželi se Tošenovský a Vrecinová.
  To jsou přesně ty chvíle, kdy člověku nad Babišem zasvítí majáček za Charzanovou, Dlabajovou a Hlaváčka . Tedy jsou-li europoslanci + Jourová jeho loutkami…
  https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-madarsko-uz-neni-demokracie-shodli-se-europoslanci-40408798

  1. Tuhle tady nekdo vysvetloval, ze nad hlasovanim europoslancu ANO nema Babos zadnou moc.
   Pry na to jsou zakony.
   Smal jsem se jeste vecer.
   Pisete o tom majacku dobre, ale spis to je poradny pobrezni majak. A jeste sirena.

   Ale uz vime, jak se tomu rika, kdyz nevyhraji ti spravni 🙂

  2. Přesně tak!

   Charzanovou, Dlabajovou a Hlaváčka + Jourovou i kdyby nebyli jeho loutkami, Ježibabišovi neodpustím.

 13. Odpověď na otázku kdo vyhraje tuto 3. sv. válku je jasná, Ruská federace už ze 3/4 vyhrála, když zahájila 24. února tohoto roku speciální operaci na Ukrajině, a odvrátila už NATO a Ukrajinou připravenou invazi přes Donbas na území Ruské federace, teď už zbývá NATO a Ukrajinské fašouny jenom dorazit …
  Před 80. lety byla situace o mnoho složitější a Ruská armáda zastavila Fašistický západ až před Moskvou a u Stalingradu …

  1. Lukašenko si už z Výchoního (našeho) NATA s Poláky dělá srandu a štípe na zveřejněném videu dříví , aby jako humanista poslal humanitární pomoc svým západním bratrům aby nezmrzli …
   Zmiňuje při tom Dudu a Maravieckého, aby se o to dříví nezapoměli rozdělit s prostými lidmi …

 14. Zase detail:
  Maďarsko už není demokracie, shodli se europoslanci
  Maďarsko již nelze kvůli trvalému porušování evropských hodnot ze strany vlády premiéra Viktora Orbána považovat za plnohodnotnou demokracii, uvedli ve čtvrtek poslanci Evropského parlamentu. Místo toho navrhují označení „hybridní režim volební autokracie“.

  Jak hlasovali přítomní čeští europoslanci
  Pro přijetí rezoluce:
  Hnutí ANO – Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Martin Hlaváček
  TOP09/STAN – Luděk Niedermayer a Stanislav Polčák
  Piráti – Marcel Kolaja, Markéta Gregorová, Mikuláš Peksa
  KDU-ČSL – Tomáš Zdechovský, Michaela Šojdrová
  NEZAŘAZENÍ – Radka Maxová

  Proti přijetí rezoluce:
  ODS – Jan Zahradil, Alexandr Vondra
  SPD – Hynek Blaško, Ivan David

  Zdrželi se:
  ODS – Evžen Tošenovský, Veronika Vrecionová

  1. To je zajímavý,aby EU vytvořila něco smysluplného,to je jen iluze,ale na kdejakou nedůležitou blbost vymyslí termín,že jeden žasne (hybridní režim volební autokracie ,che).Oni ti nenaši poslanci to je katastrofa,to je skoro každý Aspeňák,což?Akorát Zahradil se snaží působit konzistentně,ale je to ODSák a Vondra je spíš než Euromilec USAmilec,tož tak.

  2. Z hlediska EU je demokratické to, co chce Komise. Tahle verbež by nikdy neprošla přes jakékoliv standardní volby, takže je jasné, že takhle jasnou většinou obyvatel zvolený premiér musí reprezentovat nedemokratickou zemi.
   Podpora vlastního obyvatelstva je pro ně definičním znakem nedemokratičnosti.

   Ta jména si dobře pamatujme.

  3. Myslím, že je drzost, že je Polčák stále europoslancem. Pokud mohou věřit médiím, tak to byl on, kdo s nesvéprávným Rédrem STAN zakládali jako „bussines project“.
   Je třeba se také podívat, jak hlasovali europoslanci za ANO. To není moc dobrá vizitka pro Babiše.

 15. Zase se přepočítávají grošíky a tchaiwanec mlčí …

  Náš zdroj v Kyjevě nám sdělil, že prezidentská kancelář zatím nedokázala změnit negativní trend na Západě, pokud jde o finanční a vojenskou pomoc. V Evropě začala hospodářská krize. Pomoc Ukrajině byla výrazně snížena, včetně vojenské, a vysoce postavené sliby zůstávají prázdné. Kzjev očekával, že bude od EU dostávat 3-4 miliardy eur měsíčně, ale ve skutečnosti jsme od začátku války dostali z Evropy jen 4 miliardy.

  Německý ministr hospodářství Robert Habeck ve čtvrtek uvedl, že Ukrajina bude na poválečnou obnovu potřebovat 350 miliard eur.
  Uvedl, že částku mu předala ukrajinská ministryně hospodářství Julia Sviridenko.
  „Musíme vytvořit fond, který by posílil efektivitu soukromých investic pro Ukrajinu,“ řekl Habek na konferenci ministrů hospodářství zemí G7 v Brandenburgu.

  1. Já mám taky tutovou informaci (bohužel nemůžu uvést svůj zdroj): V Egyptě začaly přípravy místní tajné služby na exhumaci královny Alžběty II. a její převezení do Káhirského muzea, jak napsal egyptský prezident ve svém TG kanálu – oko za oko, mumii za mumii!

   1. To jsou ty případy, kdy se dělají vtipy tak nějak zřejmým způsobem.

    Pravý bizzar pro mě znamená např. přesvědčení, že královna je reptilián, co pije lidskou krev a který za svůj život vystřídá několik lidských těl.
    Sktuečně jsem potkal několik lidí, kteří o tom byli přesvědčeni. A nedávno k tomu přibylo i svědectví
    https://cz24.news/ziji-mezi-nami-kdo-doopravdy-byla-britska-kralovna-pracovnice-britskeho-kralovskeho-dvoru-mluvi-o-ritualech-kralovske-rodiny-piji-krev-a-jedi-lidske-maso-nejsou-to-lide-video-9/
    Tak dobrou zábavu …

  2. Pokud to pravda je, potvrdí to pouze, že operace Charkov byla provedena včas a správně.

   Píší o útoku na mnoha místech, ale zatím nelze nic najít v azbuce…

  3. No to je ale priserna slatanina.
   Nejvic me rozesmalo, ze Putinova udajna milenka, se kterou uz ma udajne nekolik deti necekane otehotnela a Putin ji naridil jit napotrat, cimz jejich vztahy ochladly…
   Ale sve priznivce si to urcite najde.

   1. Když se rozváděl, tak se zase říkalo, že to je proto, že toho skutečného Putina zabili a dosadili dvojníka.

    Mám dojem, že podobná zápletka se objevila v jednom filmu o Mongolech. Tam zranili vládce, tak na chvilku najali dvojníka, aby sehrál scénu, jak stojí na kopci a velí, aby morálka neupadla. Jenže vládce umřel a ten dvojník je přesvědčil, že to bude hrát dál.
    Měli dva problémy – manželku a koně 🙂

    1. Jste zcela úžasný.

     Ano, to, co popisujete, je námět, který existuje, ale není o Mongolech, ale o Japoncích a natočil to kultovní režisér Akira Kurosawa. Jmenuje se Kagemuša. Patří do zlatého fondu kinematografie.

     Ale ten smysl tphoto příběhu je ale úplně jiný, než předkládáte.

     Mnohem lepší shoda – ba přímo téměř totožnost – je ve filmu Hitman z roku 2007, kde jde o Rusko, o prezidenta a jeho dvojníka,

    2. Gogo: Dělaly se různé triky i ve skutečnosti. Tamerlán několikrát předstíral, že zesnul ve svém stanu a po oznámení této události sledoval, jestli všichni věrní dostatečně truchlí a uctivě respektují závěť. Nevěrné potrestal. Potom když zemřel opravdu, většina lidí tomu nemohla uvěřit.

 16. Zase ty detaily…
  Jel jsem do Prahy po doktorech a koupil si do čekárny Právo. Na titulce středně velká fotka s popiskem cca „Zelensky přijel za vojáky do osvobozeného Izjumu“.
  Ta fotka je hrozně divná. Je na ní skupina asi 20ti vojáků, kteří koukají po sobě, kolem sebe, i do země, a uprostřed je Zelensky hledící před sebe. Všichni vojáci mají výraz typu „Seru na to a chci domů“. A Zelensky mezi nimi působí úplně nepatřičně; jak kdyby ho tam někdo přifařil fotoshopem.
  Takhle by se přece neměli tvářit vítězové, kteří právě dosáhli docela významného úspěchu a přivítali mezi sebou milovaného presidenta-vojevůdce. Čekal bych aspoň trochu radosti, uspokojení, ale ne tohle.

  1. A co mají oslavovat?
   1) Ukrajinci Rusy hrdinně zahnali. To, že útok byl naplánován americkou armádou ve spolupráci s Brity se přiznává veřejně. Dnes britský zdroj napsal, že třetinu útočících jednotek netvořili státní příslušníci Ukrajiny a že mají 3000 mrtvých z 9 000 útočníků. Takže kecy v kleci, při poměru zraněných a mrtvých, by tam nezůstal jediný „ukrajinský“ voják.
   Z ruské strany odhadují, že se útoku zúčastnilo 30 000 osob a ztráty dosáhly 5 000. Na složení útočících jednotek se celkem shodli, že těžkou techniku řídili cizinci a že veleli lidé z NATO, kteří se vydávali za legionáře. Spory se vedou, zda kolik lidí z NATO bylo i na úrovni nižších velitelů, protože v odposlechu radiových hlášení téměř nebyla slyšet ukrajinština aniruština.
   2) Ukrajinci osvobodili své trpící spoluobčany. Až na to, že na žádném snímku není civilní osoba, žádné vítání chlebem či kytkou se nekonalo. Ani Zelenského, ani vojáků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *