14 září, 2024

Vlajky v Katalánsku

Katalánsko je součástí Španělska, ale je zde silné hnutí za nezávislost, které Madrid potlačuje. Mám sympatie k boji malých proti velkým. Španěly v tomto případě vnímám jako představitele velkého mocného národa, byť to platilo spíše v historii, tedy jako Američany, Němce, Rusy, Číňany, kteří malé národy ovládají, prostě proto, že jsou velcí. A nechápou, že i malý má právo na svá práva. Pamatuji se, jak španělská vláda za pomoci represe a odsouzení k dlouhému žaláři v roce 2017 násilně potlačila nenásilné referendum o nezávislosti vyhlášené katalánskou vládou Carlese Puigdemonta.

V Katalánsku vlají vlajky všude. Nejen na veřejných institucích, ale i soukromých domech. Jsou to tisíce vlajek. Jednoznačně je nejvíce používaná katalánská tradiční vlajka s pěti žlutými a čtyřmi červenými stejně širokými vodorovnými pruhy (vexilologicky správný popis – čtyři červené pruhy na žlutém vlajkovém listu). Vlajka vychází ze znaku Katalánska, kde jsou však pruhy svislé. Dnes je tato vlajka úřední vlajkou Katalánské autonomie.

Ovšem Katalánsko, obdobně jako Morava, nemá jednu variantu vlajky. Často zastánci samostatnosti Katalánska používají vlajku doplněnou modrým klínem s bílou hvězdou. Tato varianta vychází z kubánské vlajky. Kubánská inspirace nemá nic společného s castrovskou Kubou, protože tuto variantu vlajky vytvořil již v roce 1918 Vincenc Albert Ballester i Camps a odkazuje ke kubánské válce za nezávislost proti Španělsku, která započala povstáním roku 1895. Tento protišpanělský symbol je běžně v Katalánsku užíván hned za úřední vlajkou Katalánské autonomie a její užívání není ze strany španělských madridských úřadů postihováno.

A co španělská vlajka? Tu jsem v Katalánsku viděl velmi poskrovnu. Většinou byla používána na úředních budovách v kombinaci s katalánskou úřední vlajkou a případně vlajkou města či Evropské unie. Samostatně jsem viděl španělskou vlajku v její státní verzi se znakem (lidová vlajka je bez znaku) vlát jen nad budovou oddělení španělského Ministerstva obrany v Barceloně, kde je sídlo velitelství námořnictva. Mohutná budova sama působila ponuře, když její přístupové schodiště bylo obehnáno plotem. Zda se úředníci španělské vlády a vojáci bojí Katalánců či někoho jiného, nevím.

Sympatie má nezávislost Katalánska i mezi policejním sborem Katalánska, jehož vedení bylo perzekuováno španělskými úřady, když se nechtělo zapojit do boje proti referendu o nezávislosti v roce 2017. Pobavilo mne, jak ke španělské vlajce přistoupili na služebně policie v přímořském městě Tossa de Mar. Tam vyvěsili španělskou vlajku společně s katalánskou úřední vlajkou a další vlajkou – zřejmě vlajkou městskou. Ovšem z hlediska důstojnosti španělskou vlajku dali na poslední místo. Jsou-li vyvěšovány tři vlajky, je nejdůstojnější místo uprostřed (zde byla vlajka Katalánska), pak vlevo z pohledu pozorovatele budovy (vlajka města) a třetí vpravo (španělská vlajka). Jinak však na úředních budovách, pokud vyvěšovali španělskou vlajku, což bylo málo, většinou byla španělská vlajka uprostřed.

V Katalánsku jsem viděl více vlajek Evropské unie, než Španělska. To můj syn výstižně ohodnotil slovy, že Katalánci mají radši evropský Brusel, než španělský (kastilský) Madrid, což svědčí o tristním vztahu Katalánců ke španělským vládcům. Dokonce byla více vidět duhová vlajka sexuálních menšin, než španělská vlajka. Podotýkám, že jsem pozoroval vlajky na pevnině, kde především vlály na soukromých objektech, a ne na lodích, kde užívání vlajek předepisuje námořní právo.

Kromě hotelů jsem nikde neviděl vlajky cizích státu s výjimkou jedné francouzské na soukromém domě – Francie je blízko a je zde dost francouzských dovolenkářů. Na rozdíl od Moravy se opravdu hodně vyvěšují vlajky obyčejnými lidmi – na jejich domech i bytech, kde často vlají z balkonů. Jsou vidět na hradech a zříceninách. Prostě vlajky v Katalánsku jsou součástí života a to domácí  – katalánské. A na rozdíl od Moravy jsem nezaznamenal žádné spory mezi uživateli jedné či druhé varianty katalánské vlajky.

14 thoughts on “Vlajky v Katalánsku

  1. Proč stě o tomto mlčeli pane Koudelko?
    Je to na Vidlákových kydech. Myslím že urážení lidi od Foltyny mělo odvést od toho zákonů pozornost právníků a médií . A tak FOLTYNA SPLNIL ÚKOL . Na vidlakovych kydech o tom par lidi v diskusi psalo, ze se i Vidlak nechává unést city a resi blbosti. Aspoň vy právníci Jana Zwrtková, Kolářová, Samkova …a Štěpanek … Vy jste si měli všímat co děla vláda!
    Co chce prosadit za zakony. Stacil jeden clanek v Blesku ze zdrazi benzin o 10 Kč ( ve skutečnosti o 12 kč) a hned se odsunul zákon o českém Gryndylu.
    ‼️:
    Nejde jen o to, že je to paskvil, má to svůj účel, který jste možná všichni nedomysleli a který jde mimo to co pro vás loutky hrají na scéně. Po získání občanství potomků sudeťáků se otevře možnost nejen ovlivnit politiku a využívat náš sociální a zdravotní systém, ale také usilovat o zrušení Benešových dekretů a otevření cesty k restitucím. A o zrušení dekretů jde celých 34 let od revoluce.
    Zde pohled advokátky Samkové a seznam kdo jak hlasoval v příloze..

    A JE TO, ,, KORESPONDENČNÍ VOLBA UPEČENÁ”…KDO JAK HLASOVAL V SENÁTU? Už chápete, proč ty tanečky pro odvedení pozornosti? 👇👇👇

    https://t.me/vidlakovo/2206?comment=13601

    Korespondenční volba je o občanství pro Sudeťáky, na následné vydávání majetku.
    👉Co zatím nikdo nahlas neřekne a sdělovací veřejná mašinerie nás schválně krmí zástupnými problémy pro odvedení pozornosti. Korespondenční volba – co přinese a o čem se zatím mlčí. 👇👇👇

    👉Rozhodnou o udržení Fialové vlády u moci Sudeťáci?
    Právní rozbor …..

  2. Pěkný a čtivý článeček, během jehož pročítání jsem dokonce i ušima zastříhal … 🙂
    Díky – držím palce a těším se na další …

  3. Jo, 2017…
    Tam je mlatili tak, ze ucastnici „brutalniho zasahu“ 17/ listopadu zezelinali zavisti.
    Videl jsem videa, jak tam policiste zamerne lamali lidem kosti, kdyz uz byli na zemi. Pekne cilene a pomalu, zadna rychlovka a zmatek.
    Spanelsky premier to pak vsechno prohlasil za ruske dezinformace.
    V lidskopravnich EU/USA nikdo ani nepipnul a po case se vyjadrili, ze je to vnitrni vec Spanelska.

    V porovnani s tolik na zapade kritizovanou brutalni ruskou policii (tenkrat jeste frcely Pussy Riots), vypadala spanelska policie jako cerstve narozene Gestapo.
    Leta byli lide po celem svete zvykli videt „brutalni“ zasahy policie proti nepovolenym demonstracim v Rusku, kde vetsinou dva polisicte nekoho soupli od antonu a druhy den pustili. Obcas se nekdo vzpouzel, tak tam tekla krev, vetsinou z nosu. (co se delo potom na sluzebnach, nevim. mozna to tam bylo podstatne horsi?)
    A najednou diky mobilum a youtube (televize samozrejme puslily jenom salby cajicek) cely svet ziral na opravdove policejni brutalni nasili, pricemz ti lide sli opravdu jenom k referendu. Nic nenicili, ani nic neokupovali.

    Cast lidi zacla premyslet, vetsina mavla rukou a vratili se k obvykle medialni pisnicce – Rusko je brutalni policejni stat a Cina zavira lidi do koncentraku, kde musi otrocky drit.

    Pak zacal tlak administrativy/rezimu USA na youtube a socialni site celkove a cenzura nabrala obratky. Videa mizely ve velkem, a to nejenom z Katalanska.

    Neco podobneho jsme zazili opet letos, kdyz vojaci „nejhumanejsi armady sveta“ delali dost hrozne veci a pak to jeste dali na TikTok…
    TikTok posloucha na slovo a maze sec muze, ale neni pod uplnou kontrolou USA, takze okamzite padly navrhy na zakaz. Ted to vypada na nuceny prodej. Samozrejme kupec musi byt americky…

  4. Španělé jsou zpracováni propagandou zacílenou na ty nejnížší emoce. Prý oni zaplatili Kataláncům veškeré vybavení,, ze kterého teď vydělávají, a oni teď nechtějí platit zpět do společné kasy. Zažil jsem od jinak slušných a vzdělaných Španělů, věřili tomu.

      1. No pokud by to tak opravdu bylo, tak by se to jistě dalo vyčíslit a místo kriminalisujících a zcela nedemokratických represí začít jenat o splátkovém kalendáři.

        1. Tak já p. Tymákovane a p. Občane samozřejmě nevím, ale pokud a například měla ČSSR federální rozpočet padesát na padesát, tak Česko Moravská část státu investovala do VSŽ, Slovnaftu, ZŤS a ZVS Dubnica n/V, ZŤS Poprad, jaderek, Gabčíkova atd. atd., a dnes, výnosy z těchto investic, nikde. Co když je Madrid takový malichera a odkazuje se nějak tak podobně i v politické rovině? Já se jen zeptal, když nevím. Nic víc, pánové.

        1. Si tam s tema vlajkama vopravdu uzijou..
          Pajtlujou si s nima ,pohravaji a veseji , aby vselijak visely a schliply,
          jako hadr ,pac neni vitr..Ale dulezity nade vse …
          Aspon se nemusi venovat nakejm blbinam ,jako svymu vosvobozeni a pod…

          1. 2 katalánsky vlajky visí i v našem blbákově. Jede na baráku kluka, co má španělského tátu a druhá na baráku nějakého pražského právníka ,co tu má barák a jen chalupaří. Pak hafo těch ukrajinských vlajek na barácích obyčejných našinců, co si člověk láme hlavu, proč to tam vůbec mají , už to visí 2 roky,takže vybledlé hadry ,že už to je nedůstojné, třeba na gymnáziu, vybledlé špinave, kdyby chtěli vzdávat uctu,tak už by se dávno složili na novou ,pár našich vlajek se v oknech a na autech objevilo v období mistrovství světa v hokeji, to jediné vlastenectví

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *