12 června, 2024

Velké nic

Pamatujete? Ještě před čtrnácti dny naši pravdomluvní intervjuci vzletnými slovy hovořili o mírové konferenci v Džiddě, kam se sjede celý svět a kde bude nastolen mírový plán pro Ukrajinu pod taktovkou Ukrajiny (a samozřejmě také USA a celého Západu). Pak se začalo mluvit o tom, že to není žádná mírová konference, ale jen konference, která má za cíl, seznámit henten správný a demokratický svět s ukrajinským mírovým plánem. Od včerejška máme novinku… intervjuci už říkají, že je to Saúdský plán. Asi aby to nebylo další Bidenovo fiasko v řadě.

Nepřekvapivě plán předpokládá, že Ukrajina plně zvítězí a Rusko zcela prohraje.

Nejlepší bylo naše Zamini, které tam vystoupilo s prohlášením, že mírový plán Ukrajiny plně podporujeme. Samozřejmě už nedodali, čím ho podporujeme. Jestli stovkami tanků, letadel, raket, plnými vlaky munice, desítkami tisíc dronů a nebo jen ústy našeho kinderministra Lipánka.

V neděli existoval jediný výsledek, který by se dal prezentovat naší libodémo veřejnosti, co ještě stále věří v Ukrajinské vítězství: Čína prý vyslala Rusku důležitý signál… Omluvte naše novinářstvo, diplomacii i vládu… oni už nic jiného ani neumějí říct.

Ano, mělo to být jinak. Ukrajina měla v tuto chvíli bušit na Melitopol, Berďansk a Mariupol. Ruští vojáci měli ustupovat na všech frontách, henty internety měly být plné fotek vzdávajících se ožralých mužiků a hořících ruských tanků, ruští vojenští blogeři měli mluvit o strašné katastrofě a v Džiddě se měl porcovat ruský medvěd. Jasný signál Rusku neměla dávat Čína, ale USA měly dávat jasný signál ruským oligarchům, že je nejvyšší čas, opustit Putina, rozbít Rusko a zachovat si statky i hrdla.

Co je výsledek? Jedno velké nic. Bez ohledu na Šafrovo Fórum, bez ohledu na britské instituty války, bez ohledu na kecy CNN, Ukrajinci obsadili území, které je na mapě špatně vidět i lupou. A když Západ tvrdí, že to stálo dvacet tisíc životů, realita bude určitě o dost hrůznější. Do boje na ruské straně už nezasahuje jen generál Zima, nebo generál Bláto, ale přidal se i generál Křoví a jestli to takhle půjde dál, za chvíli bude ruským vojákům pomáhat i zákeřná generál Tma, který každou noc prorussky zahalí bojiště.

Všímáte si té karmy? Před rokem Západ nabubřele tvrdil, že konflikt na Ukrajině má vojenské řešení. Následoval výčet vojenské pomoci. Po roce dělají mírovou konferenci a do toho jim dochází, že vojenskému řešení tohoto konfliktu je blíž Rusko než Ukrajina. Stále zřetelněji to připouštějí dokonce i ukrajinští politici. Žádné porcování ruského medvěda se nekoná, naopak… stal se pátou největší ekonomikou světa, větší než Německo a největší v Evropě. Už se těšíte, až si koupíte nového levného Moskviče z poctivé ruské oceli? Dovedete si představit, že za deset let bude Volha symbolem kvalitního rodinného auta, spolehlivého a za dobrou cenu? Zajímavá představa, že? A ve vývoji budou dělat samí odborníci s německými jmény, přepsanými azbukou… Volkswagen bude americké auto a v halách Škodovky se bude pořádat třetí ročník festivalu Colours of Mladá Boleslav…

Mimochodem… první vojenský analytik zmínil to, co jsem říkal minulý týden – že než se Ukrajinci probijí minovými poli a třemi liniemi obrany, Rusové si připraví další tři linie plné min, ostřelované děly a vrtulníky, pokryté drony a nasáklé ukrajinskou krví.

A mír se v Džiddě neupeče, neupeče se tam ani konec války, jen spousta dalších států zjistí, že západní hemžení je jen hemžení bez jakéhokoliv smyslu.

Navíc je docela reálné, že nám válka na Ukrajině nestačí a dáme si ještě válku v Nigeru. Ona totiž bude vypadat úplně stejně, jako ta ukrajinská. Už se to vyzkoušelo. Drony jsou laciné a Lancety si může dovolit i nejchudší země světa. Stejně tak si tyto země mohou dovolit miliony min. Zakopat je umí dokonce i negramotný černoušek. A jestli je v poušti fronta tady, nebo o deset kilometrů vedle, koho to zajímá, že? Nemluvě o tom, že Evropa už nemá zbraně ani pro Zelenského, natož ještě pro Nigérii.

Kde já jen viděl toho Prigožina, jak se pěkně domlouvá wagnerovské kšeftíky s africkými vůdci… ?

Hele Lipánku! Nech toho. Vraťte se k tomu, co šlechtilo českou diplomacii. Mluvte o reálném míru. Přestaňte posílat zbraně, začněte posílat zdravotníky. Přestaňte hrozit raketomety a začněte hrozit opuštěním rozhovorů, které nikam nevedou. Svůj osud jste spojili s vítěznou Ukrajinou. Pomalu byste měli začít přemýšlet, jak budete minimalizovat škody, až se definitivně ukáže, že se to nepovedlo.

Začněte si chystat argumenty, až se vás zeptáme, proč jste nechali vykrvácet desetitisíce Ukrajinců, i když už každý dezolát poznal, že nevyhrajete. My se vás totiž zeptáme. Zeptáme se také, proč jste nechtěli mír, když byl možný a Rusko k němu bylo ochotné? Zeptáme se, jestli potřebujeme generály a tajné služby, kteří včas nepoznali, že vítězství nebude a že už se nebojuje za Ukrajinu, ale za zachování tváře Západu. Vaší štváčské a zpupné tváře.

Zeptáme se ministryně války, proč vyprázdnila sklady kvůli ofenzívě, která dokázala jedinou věc – zachytávat šrapnely těly vojáků. Zeptáme se premiéra, proč tak dlouho podporoval válku, která v naší blízkosti zbídačí čtyřicet milionů lidí.

Zeptáme se, jestli vám ty evropské hodnoty stály za padesát tisíc ukrajinských amputací a stovky tisíc ukrajinských životů. Zeptáme se, jestli vám stálo za to, zničit evropskou konkurenceschopnost, zlikvidovat poslední žalostné zbytky průmyslu a udělat z původně nejvyspělejší části světa (kam se hrabaly USA na naše zdravotní a sociální zabezpečení), středověký skanzen.

A hlavně… zeptáme se vás, proč jste neakceptovali původní cenu… ukrajinskou neutralitu. Nic víc po vás Rus původně nechtěl.

Jestli nemáte žádné eso v rukávu, tak přesně tyto otázky budete brzy muset zodpovídat. Brzy!

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý kdo pošle dar alespoň 350 Kč, může si na oplátku vyžádat moji knihu.

370 thoughts on “Velké nic

 1. gogo: Odpověď na „gogo napsal:8 srpna, 2023 (8:01)“

  Rusky nijak moc neumím, byť něco jsem schopen zachytit. Ano, je otázka, co je to zdravý.. Tamní dění systematicky nesleduji. Ale nevidím, že by Rusko balancovalo nad propastí. Z čeho to vyvozujete? Rusko má docela poslušnou populaci, ne? Já tam nějaký rozpad úplně nevidím. Narážíte taky na lidi u moci, že mají obrovské majetky a rodiny na Západě a bůhvíjaké zájmy.. Co z toho mám ale vyvodit? Když se Západ zbláznil, jsme zdraví? Jako stát, jako společnost? Připadá mi, že Rusko se pořád zlepšuje. Video si s
  zkusím poslechnout. Ještě jedna věc: Není možné, že se moc věnujete detailům určité části (dáváte tomu přílišnou váhu) a na základě toho vyvozujete nesprávné údaje o celku? Třeba někteří diskutéři na internetu (teď nemyslím Vás) se pyšní třeba osobním setkáním s příslušníkem nějakého cizího národa. A na základě toho vyvozují vlastnosti toho národa jako celku. Nebo Vás chcou přeprat tím, že byli osobně v Rusku. Jenže já se domnívám, že ten člověk může špatně zobecnit skutečnost. I ten kdo byl v Rusku, může pokřiveně interpretovat realitu. Jinak, než bych ji interpretoval já. Máme třeba jiné výchozí znalosti, a tím pádem můžou lidé ze stejné skutečnosti vyvodit rozdílné závěry. Nebo třeba znám lidi, kteří vtipně vypráví realitu, co se jim třeba přihodilo při jednání s někým. Jenže já vím, že oni si tu realitu přibarví a poupraví podle svého. Jenže oni jsou přesvědčení, že ne. Tím jsem chtěl říct, nevěřím každému, kdo vyvozuje závěry. Musím se nejdřív podívat na osobnost toho člověka, na jeho motivaci (podvědomou). Jistě, i já mám motivace. Je dobré ty motivace v sobě poznat. Často poznání sama sebe přichází jako to poslední. Třeba jak Sun-tzu píše, když znáš svého protivníka i sebe samotného, vyhraješ každou bitvu. Často už známe toho „protivníka“, ale neznámé dostatečně sami sebe.

  1. Na ruštinu jsem se ptal kvůli kontextu a taky jestli má smysl dávat linky na debaty v ruštině.
   Texty asi prohnat překladačem dokážete.

   Že naše, respektive EUSA společnost je nezdravá s trendem zhoršování až sebevražedného, je asi evidentní. Jestli je Rusko zdravější .. záleží z jakého hlediska. Na jedné straně nemají problém s určením pohlaví u živočichů, na straně druhé jejich oligarchie a držitelé moci a majetku nejsou většinou s Ruskem nijak pevně propojeni. A podle mě právě ted se tak trochu rozhoduje zejména o jejich osudu. Jestli mají vsadit na výhru USA, potopit Rusko a doufat, že jim za službu ponechají nějaké živobytí (Zmiňoval jsem Čubajse a Abramoviče), nebo podpořit Rusko a jít cestou otevřené konfrontace s jistou ztrátou majetku mimo Rusko. Plus riziko, že po válce se Rusové začnou ptát….
   U nich to proto podle mě stojí takto ostře.. u nás je to je otázka, do které řiti strčí vláda hlavu.
   Cosi jsem o tom kdysi psal zde:
   https://nautilus2.wordpress.com/2021/10/01/proc-rus-voli-putina/
   V USA jsou držitelé moci propojeni se státem a tou zemí. Nemají majetky v Rusku a Rusko jim je nemůže sebrat. Tahle oligarchie vládne většině světa. Po této stránce jsou USA v mnohem lepší pozici, i když to označit za „zdravé“ bych nikdy neudělal. ALe řekněme silnější a odolnější.
   Populace … v Rusku se množí muslimští Středoasiati, Ivani a Nastěnky jsou v propadu asi jako Helmuti a Hildegardy.

   Jestli se mi dá věřít? Upřímně – nedá. Nikomu by se nemělo věřit bezhlavě. Dá se důvěřovat tehdy, když dotyčný dlouhodobě prokazuje, že jeho odhady se ukázaly jako správné. Často je to ale tak, že člověk dostává 10 let že je magor, jedenáctý rok se ukáže, že měl stoprocentní pravdu, ale 90 procent ovcí si pamatuje, že on byl magor, protože stál proti mainstreamu. Oni se nekouknou dozadu a nezamyslí se.
   Můžete se tady mrknout, co jsem psal před rokem, nebo na ten odkazovaný web. Zhodnoťte sám.
   Rozhodně se nepovažuju za autoritu, ale velmi často se dostanu do role jednookého mezi slepými. Horší je, že příliš často i mezi blbými. (ale zase, člověk ne vždy pozná, že je blbec a blbci je to jedno)

   1. No jistě. Nadnárodní společnosti podle vás jednak snad ani neexistují a druhak nepodnikají v Rusku, nepostavily tam žádné fabriky ani nezřídily prodejní řetězce. Nejde ani o ty investice, ale o to, že utíkají ty zisky, které z Ruska na Západ tekly ať z investic těch firem z KoZa, tak i z peněz, které na Západě utráceli ti ruští oligarchové. Taky vidíme dnes a denně, že majetky ani prachy těm oligarchům, co jsou loajální ke KoZa a žijí tam, přičemž v Rusku jen kasírují vozí to ven, nikdo na Západě nesebere, viďte. Navíc Evropa sankcionuje jako o život, ale byznys USA s Ruskem je úplně jiná pohádka.
    Co dodat. Jste totálně mimo. Holt všichni jsou blbci, jenom já jsem letadlo, že?

    1. Moc nechápu, co mi vytýkáte.
     Přece je evidentní, že sankce jsou extrémně výběrové a cílí na konkrétní osoby. Nebo necílí, podle potřeby.
     Na Abramoviče taky nebyl vydán v Rusku zatykač za podporu VSU – nebo snad byl?

     Popište situaci vlastními slovy, ať víme, jak to vidíte vy, když já jsem mimo.

     1. Nic popisovat nebudu. Přeskočil jste podle mne to podstatné v úvodu mého příspěvku a taky to, že se berou majetky oligarchům na Západě. O výběrovosti sankcí či o Rusku z tohohle pohledu nebyla řeč. Uhýbáte. Diskuze s vámi nemá cenu.

   2. Díky za komentář i za článek. Myslím, že teď Vaší pozici rozumím mnohem víc. Psal jste o opozici v rámci mantinelů, o roli substrátu, o mocných a o vývoji role Putina. Díky, v hlavě se mi vytvořil další obrázek Ruska, obrázek daleko osamělejší a ponuřejší. Dvě nejzajímavější věci z toho je pro mě role substrátu (a jak dlouho ještě tento vše vydrží; obyvatelé Ruska si nevládnou, ale jsou používaným substrátem) a pak role Putina, obzvláště otázka, zda (kolektivní) Putin nyní Rusko potápí do bahna (a pokud ano, jaká je motivace, příčiny, důvody). Dále bylo také zajímavé srovnání s americkou situací, kde by i tak mohla být větší stabilita než v Rusku. Celkem mi to rozšířilo obzory uvažování. Na Váš blog taky občas mrknu.

    1. Díky, že jste si dal práci se čtením. Ono někdy v komentáři se člověk soustředí na jedno a kdo to čte izolovaně, nemá kontext.
     Pod těmi články jsem taky tehdy dost diskutoval se starým známým z USA. Je to zarytý antiTrump a podporovatel Bidena. Tak jsme tam omílali různé detaily ohledně voleb v USA.
     Je to ale vysilujcí čtení s častými repeticemi.

    2. tady ilustrační příklad
     https://t.me/roy_tv_mk/5179

     Vojáci jsou kosení ukrajinskými drony, tak natočili video a lidi pořádají sbírku na prostředek boje proti dronům. Armáda jim nic nedá. Podobně to je s vysílačkami, balistikou, maskovacími sítěmi. Jednotky bez pomoci dobrovolníků mají problémy.

     Bohužel, dobrovolné sbírky nejsou schopny pokrýt požadavky na munici a zbraně.

     Současně s tím se v armádě likvidují zařízení, rozprodávají pozemky a stroje na šrot atd…

     Ten obrázek je prostě velmi různorodý.

     1. Nebo tady se baby hádají.
      https://t.me/roy_tv_mk/5180
      Příčinou je to, že sedí na dětském hřišti, hlídají děcka a u toho pletou. Jenže pletou maskovací sítě pro vojáky. A padají argumenty – my to pleteme pro své syny na frontě, aby je nezabili. A ty si sedíš na lavičce v klidu jen proto, že oni tě chrání.

     2. Tady zase organizace dobrovolníků, kteří už dokonce na koleně musí vyrábět bloky dynamické ochrany tanků, protože ministerstvo místo toho nakupovalo pro svoje papaláše dači a jachty a rok a půl od začátku války je prostě nemají.
      https://t.me/ASWman/11211

  1. Berkowitz: Jak u Ypres nebo na Sommě
   Jen vlčí máky kvetou ve Flandrech… Jak letos před půl rokem média ukazovala na fiasko ruské námořní pěchoty a tankistů u Vuhledaru, že jeli v koloně po polní cestě mezi zaminovanymi poli. Spousta názorů expertů o špatné taktice, chybějícím krytí ze vzduchu a nedostatku zařízení na odminování a potom Leopardy a jednotky cvičené NATO taky uvíznou v minových polích. Takové mimořádné zaminování a opevnění by se muselo překonávat s naprostou vzdušnou nadvládou, která by zajistila zničení dělostřelectva a zařízení na dálkové kladení min, a tu tam nemá nikdo.
   .

 2. Takto sa to robi do psej matere…..!!!
  A to ticho, ked su nastupeni na buzerplaci. Tyyyjooo. Omonaci maju zjavne respekt.
  https://t.me/kedmi/43618

  400 nestastnikov padi dodom. Preco? Pac zobar tinejdzerov z ich klanu sa nezmesti do koze. Jjj…
  Chutne je, ze cistky sa nerobia v Jekaterinburgu, ale v Moskve.
  Nespokojnych 400ks moze poslat dakovny telegram prave do Jekaterinburgu. A myslim si ze aj poslu.
  Staci ked im polisi povedia, ze oni su slusni pracanti a proti nim nik z polisov nic nema, ale ti bordelari v Jekaterinburgu az tak slusni nie su a ked, tak nech sa postazuju tam.
  Sef policie v Rusku si asi povedal, ze nebude vymyslat teplu vodu a ked to svojho casu fungovalo polisom v Juesej tak com to robit inak. Ni?

 3. Jsem zvědav, jestli si přeživší většina Ukrajinců v exilu chytí, odsoudí a pověsí svého vůdce sama jako v Iráku diktátora Sadáma. Neboť ani Ukrajina, stejně jako její současní protektoři, nepodléhají Mezinárodnímu soudu. Kdo bude oprávněn (mít právo) soudit zločiny na stát, na občany toho státu, na občany cizích států?
  OSN je spolek bezzubých bezpohlavních a bezmocných potentátů, kteří už tleskají ve stoje kdejakému kulisákovi, komikovi, kreténce.
  Ten soud by měl probíhat v Kyjevě. Strany zúčastněných států sedět na lavici obžalovaných. Ti čeští zločinci už mají cestu do Kyjeva všichni natrénovanou.

 4. Vidlák pěkně sumarizoval situaci: zatímco největším škůdcem bolševika bylo jaro, léto, podzim a zima, nyní „naše vítězná vojska“ bojují v Ruině s generály Zimou, Blátem, Křovím a Tmou.

  Do toho všeho se ukázalo, že „svobodný“ plyn je nejméně 4x dražší, že Západ nemá suroviny a materiály, že primární průmysl se odstěhoval a zbytek krachne nebo se bude muset odstěhovat také. Že zelená ekonomika je šílenost a e-mobilita je lunatický přelud. Kdo to mohl předem vědět, no ne?

  Věděli to samozřejmě úplně všichni, kteří nemají v hlavách úplně nasráno a mají nějaké skutečné vzdělání, čímž není myšlena profesura v politologii a reparát z matiky na gymplu, jako u našeho jejich „Signalisty“. Erudice jejich squadry azzury je podobně úžasná – na ministerstvech, která spravují, by neprošli ani výběrovým řízením na vrátného.

  Nejinak je tomu skoro v celé hierarchii na Západě: od EUhnije po každý větší korporát. Pokud tam někdo úplně nevymaštěný a vzdělaný je, musí držet hubu a krok jinak ho ihned vykopnou; tudíž ani šéf mamutího koncernu VW nemůže na plnou hubu říci, že Euro7 je z blázince a e-mobilita je kokotina z mnoha závažných důvodů, třeba že na to nemáme a mít ani nebudeme infrastrukturu.

  Co platí v „maličkostech“ jako je zmíněné šílení s e-čudy – auty se to v podstatě nedá nazvat – platí bohužel tak nějak všeobecně, úplně ve Fšem. Na co se podíváte, zjistíte, že je vedeno úplně vyšinutým směrem, který prostě musí selhat, natolik se vymyká zdravému rozumu.

  V tomto větším obraze – „Big Picture“ – nepřekvapí totální selhání ukrošské zabijačky, kde se situace vyvinula v totální Götterdämmerung; brzy vyjedou Valkýry a nastane finále. Což nebrání žumpám i politickému vedení neomezeně jásat nad brzkým vítězstvím. Jo, a „zaostalé zkrachované Rusko, které má ekonomiku jak Itálie“, jak s oblibou papouškují libtardi, je v PPP už ekonomicky páté na světě, coby nejsilnější ekonomika Evropy – přičemž jde o srovnání v HDP, což je hodně nesmyslné hodnocení, zahrnující financializované plusy Západu a pomíjející zadlužení.

  Ryba smrdí od hlavy, a dokud ve Fašingtonu a Londonabádu, v jejich EUhniji nebo Berlíně budou „hlavy smrdět“, vše půjde přímou cestou do propasti, čím dál rychleji. Je třeba být připraven na změny, budovat nové struktury, které nastoupí, „až to řachne“.

  Přes deštivé počasí – díky kterému rostou houby – je fajn si užívat popcornu a pohodlného gauče. Pozorovat nynější hemžení je snad ještě zábavnější než se dívat na Monty Pythony, nic tak šíleného v televizi nikdy ještě nebylo.

  1. Podstatná připomínka:
   Houby ještě nerostou, alespoň na šumavském Podlesí ne. Spíš až příští týden.

     1. Básnění je nutno ocenit, a rýmy povzbudit – pokud selhávají, bylo asi málo veltlínu; ve stylu „když to nejde, chce to větší kladivo“.

      Smaženice byla ráno. Blondýny mám na výletě za sluncem – kvůli práci jsem dočasně zůstal v chovatelské stanici a posílám jim posilující PD-éčka (=pošli, došly), což je víceméně nepsaná povinnost chovatele. Nyní jsem zhotovil „maso na houbách“, jak tomu říkám: finesy nejsou důležité, hlavní je maso a houby.

      Houby nakrájené na větší kousky podusím na cibulce a slanině, zapráším moukou, přidám na sádle a na kmíně orestované plátky prasečí kotlety bez kosti a dusím, dokud to není akorát. Přilévám hovězí vývar (Babica: když nemáš vývar, vraž tam Masox). Pak maso vyndám, omáčku nechám zhoustnout. Požírám s houskovým knedlíkem.

      1. Jo v jednoduchosti je síla. Já dávám navíc jen malinko pepře a sůl. Akorát mám problém sehnat ty houby, takže to mám jako sváteční jídlo. Se sušenýma se to taky dá, i když to není úplně ono.

       1. Jj, také mám rád taková ta „jednoduchá jídla“. Pepř a sůl jsem zapomněl zmínit: maso před smažením samozřejmě osolím a opepřím; a do hrnce hodím cirka 10-20 celých kuliček pepře. Jinak to nechávám „přirozené chuti“ bez dalšího koření.

      2. Já nejraděj smaženici ze “ sameťáčků“.
       Sádlo, osmahnout cibuli, sůl, kmín…..dusit aspoň 30 minut (to mám od babičky, asi tradice, která možná likviduje nedohuba). Pak jen kousek másla, vajíčko nemusím.
       K tomu kvalitní chléb.

       1. Výborné: občas s tímhle základem dělám smetanovou houbovku. To se jen zaleje vodou nebo hovězím vývarem, přidají se nakrájené brambory a ve finále sladká šlehačka. Osolí, opepří…

         1. Můj muž dělá houbovou omáčku podle relativně složitého receptu – nejdřív sváří vývar z Masoxu s kořením, pak v tom uvaří houby, zahustí trochou mouky a zakysanou smetanou, povaří a na závěr ještě přizahustí rozmíchaným žloutkem. Jíme to s vařenejma bramborama.

          1. Oba k42+ katango obojí je možné a je to klasická kulajda.
           Zkuste nakonec přidat ještě nasekaný kopr. Mňam.

          2. JannaJ není to kulajda. Kulajdu dělám já a kopr do ní dávám. Tohle je zahoustlá omáčka a s kulajdou nemá nic společnýho, ani chuťově.

        1. Jednou jsme pod Karlovou Studánkou směrem na Vrbno nasbírali dva koše hřiba žlutomasého – „sameťáčka“. Za hodinu.

         1. Tam je hub vždy nepočítaně; mám poblíž příbuzné, a co mi posílají za fotky, to je neuvěřitelné, kolik tam toho roste.

      1. Letos máme švestek tolik, že jsem musel přikoupit 50l plastové barely na kvašení; je toho tolik, že se švestky válejí po zemi a nikdo je nesbírá, kromě ptáků – což je zjevná škoda.

        1. Pro změnu letos nejsou žádné meruňky, o broskvích ani nemluvě: všechno pomrzlo v květu. I ty pozdní odrůdy, které kvetou později.

    1. Na Děčínsku už rostou taky – včera hřiby, kozáci, kováři, podborováci, no nádhera a zatím bez lidí 😀

  2. Pro Vás je vše vedeno úplně vyšinutým směrem, tedy pokud máte za cíl pro cca 10 miliónů obyvatel Kotlinky mírný pokrok v mezích přírodních zákonů. Pokud chcete pro aby tito mohli jezdit svým autem, jíst klasické potraviny, žít v klasických rodinách, mít smysluplnou práci, …
   Ale jiní mohou mít jiné cíle, a jejich naplňování jim třeba perfektně vychází. Záleží na úhlu pohledu a hlavně kdo se dívá.

   1. Chápu jak to myslíte, ale takové cíle nejsou realistické: obdoba otrokářství či feudalismu není v dnešní době možná, a už vůbec ne takového otrokářství či feudalismu, který by se věrchušce líbil; to jest polepšeného o mobily, paláce, luxusní fára a tryskáče. Toto vše totiž požaduje komplexní a vyrovnaně bohatou společnost, jinak to nefunguje.

    Ostatně, feudalismus byl ukončen ne nějakými bláboly filosofů, ale zručnými kováři a střelným prachem. Žižkovo velení napomohlo: každá 15-ti letá hubená holka z vesnice mohla po krátkém zácviku zabít vycvičeného a vyžraného oplechovaného feudála na bitevním koni jediným výstřelem z píšťaly či hákovnice, smést jich houf z houfnice.

    Pokud si někdo dementně myslí, že přežije coby neofeudál, když existují levné pušky a trhaviny, je úplný blázen.

      1. K42: V tomhle smyslu začínají podobně působit drony. Byla doba, kdy země jako Francie měla své koloniální impérium. Britové měli kulomety Maxim a jejich nepřátele je neměli. Teď i chudá země třetího světa může sehnat drony, miny, najmout snipery a odradit i moderní armádu s mnohonásobně vyšším rozpočtem od invaze nebo jí připravit další Afghánistán nebo Vietnam.

  3. Uhlik je zakladem existence sveta.
   Jeden uhlik rovnejsi, nez ten druhej.
   Teror ideologicky spravnyho uhliku ,
   elitami schvalenyho na jiny formy a druhy znepratelenyho ted uhliku.
   Zaroven neni mozny se bez nepratelskyho uhliku obejit , ani treba bez Ruska.
   Zablokovani slunce je hladomor. Plany a umysly silencu , jsou stale plany.
   A jejich realizace usilim sluhu ,pokracuje.
   Zvysovani zavislosti , zhorsovani vydirani, zotroceni do absolutni moci ,
   nekolika , az do absolutni zkazy.
   Nejdrive clovek pouzival kameny a klacky. Na lov a na nepratele.
   Ty si pro sebe vyvijel a zmodernizoval. Hodne usili to stalo..
   Sam zustal beze zmeny a ted konecne, ma vse po ruce prostredky a zbrane ,
   na vseobecne zniceni , uplne vseho..
   Clovek se dockal.
   A ted uz predstirani neceho jineho neni treba..

 5. Tak Monthypythonoviny pokračují . Ozval se nějaký bývalý senátor, že i dříve ( no tak co ?!?) v Senátu schvalovali soudce s prokomoušovskou, prototalitní minulostí.
  Aúúúúúúúúú……:-D

  No , nejsme jako oni, že…ehm …chrch, chrch..

  1. Nikdy jsem neměla v oblibě pokrytecké štvanice typu- všichni JEN na jednoho.

   A doktor Fremr, jak se zdá fakt nesmí projít…
   a možné skutečné důvody jsem uvedla již včera
   a nyní se jen tlačí všeobecný mediální souhlas „dobrých lidí“
   s nejmenováním.

   To samozřejmě neznamená, že mnozí „štváči“ to nyní nemyslí i naprosto upřímně.

   Ale pánové a dámy, pak zde,
   kde to údajně čtou všichni, se takto veřejně ptám:
   A PROČ JEN ten soudce Fremr, TO MI VADÍ a mělo by všem.

   A co ctihodný doktor Baxa,
   viz třeba to souzení emigrantských případů….

   Také jsem už psala dříve, dívají se dobře zejména dnešní mladí trestní soudci?
   Ti se také zřejmě domnívají, že nesoudí nijak z „politických“ důvodů…

   https://zpravy.aktualne.cz/domaci/pripady-emigrantu-byly-nejjednodussi-kauzy-rika-koncici-pred/r~39442b2c352911ee93abac1f6b220ee8/
   Odtud:
   „O rozsudcích vynesených před rokem 1989 nad lidmi, kteří nelegálně opustili Československo,
   se hovoří v souvislosti s kandidátem na ústavního soudce Robertem Fremrem.

   JEDNU podobnou kauzu podle svých slov MOŽNÁ soudil před rokem 1989 i nastupující předseda Ústavního soudu Josef Baxa, na detaily si ale nevzpomíná.“
   ****************
   hmmm- MAJKA- a kolikrát teda něco ještě nevadí u jednoho
   a vadí absolutně už u jiného?
   Jeden si alibisticky nevzpomíná a ticho po pěšině.
   A druhý se vzpomínat „blbec“ snaží a pak je osočen ze lhaní…
   Ale prezidentovi se věřilo
   a ač taky „s prokomoušskou minulostí“ ,
   Pavla volili i mnozí nynější „štváči“ až viditelně radostně.
   **************
   Z odkazu taky Rychetský:
   „Na dotaz novinářů také uvedl, že pokud byla soudci k rozhodování nějaká kauza přidělena,
   bylo téměř nemožné se jí zbavit.
   „Jediným způsobem bylo vyloučit se pro podjatost
   a v takovém případě musel soudce prokázat,
   že je s obviněným v nějakém vztahu,“ dodal Rychetský.“

   Odtud Wagnerová: Trestní soudce se tomu NEMOHL vyhnout.
   Bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová považuje nynější diskusi o činnosti soudce Fremra
   za normalizace za „bouři ve sklenici vody“.
   Každý, kdo byl v té době TRESTNÍM soudcem,
   SE kauzám typu opouštění republiky NEMOHL vyhnout,
   byly podle ní na denním pořádku.“
   **********************************

   Tak jsem nyní zvědavá,
   jak si Pavel svůj vlastní (a jeho poradního týmu) návrh
   a dokonce již udělený souhlas Senátu udrží
   a nebo k oslabení své pozice podlehne „štvanici“,
   když je navíc sám s tím máslem (minulosti) na hlavě…

   Jmenování údajně zatím prý odložil
   a bude se lustrovat, ale JEN Fremr – A TO je hlavně pro mě ten problém.

   Bude někdo rovněž prověřovat a vyzývat k odstoupení již jmenovaného předsedu Baxu?

   Buď máme v minulosti vykoupat každého a nebo nikoho,
   děláme si takto jen mezinárodní ostudu a
   z Ústavního soudu, prezidenta -který navrhne a z leknutí odloží jmenování,
   či Senátu, když dá souhlas a pak se cuká, dost podivné instituce…..

   1. Mohu Vidláka (či Alefa) moc poprosit
    o odmazaní textu v předchozím vstupu,
    kde jde o zdvojenou kopie cca -uprostřed- až do konce od opakování stejného podruhé:

    „Nikdy jsem neměla v oblibě pokrytecké štvanice typu- všichni JEN na jednoho“

    Tedy prosím nechat jen po správný konec:
    „dost podivné instituce…“
    ***************************
    Přepisovala jsem si text a naše malá mi to odklikla dříve,
    než jsme stačila sama odmáznout….

    Omlouvám se všem a myslím to upřímně.

   1. Tak proto jsem při průjezdu dojčlandem z Polska okolo Berlína potkal několik kolon policejních dodávek které pod majáky frčeli do Berlína.

 6. Z Parlamentních listů, článek s názvem “ 500 000 Kč od Fialy. „Žáku, napiš o pohlaví.“ Výhra ohromí“.., vyjímám : „….Genderová literární soutěž na středních školách za půl milionu korun z peněz českých občanů. Akce s názvem Genderiáda vyzývá žáky k sepsání povídek na různá témata souvisejících s genderovou nerovností. Platí to Úřad vlády ČR. Na webu soutěže se objevují i taková témata jako „genderové souvislosti klimatické krize“ nebo „mediální prezentace nebinárních osob“, čili osob bez určeného pohlaví apod…..“

  Ovšem nejvíce mě rozesmálo toto : „…Autoři vítězných textů mohou vyhrát třeba knihu Feministkou snadno a rychle….“ 😀
  To už je Monthy Python jak vyšitý. 😀

  1. Normální člověk by si myslel, že si dělají srandu, ba dokonce prdel. Ve stylu jednoročního dobrovolníka Marka ze Švejka. Ale ne, oni jsou tak tupí, že to myslí vážně a směšná stránka věci jim vůbec nedochází.

    1. proč by protestovali. Třeba jsou rádi, že jim z kluků nevyrostou takoví “ chlapáci“ jako je Káčko.

   1. -Pepíčku, kým chceš být až vyrosteš?
    -Kosmonautem, pančelko!
    -Kosmonautem? Ale to už dneska není vůbec kůl ani in.
    -Tak ženou-kosmonautem…

 7. Protože se tu dneska objevila zmínka o Nigeru tak pár zdrojů:

  Jednak Echo jasně hovořící o proti francouzském puči https://echo24.cz/a/Hp37T/zpravy-svet-macron-dgse-puc-prevrat-niger-varovani-afrika-francie?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box

  Pak nezvykle čtivý článek z Alarmu (mimo pár povinných kopanců do Ruska. https://a2larm.cz/2023/08/prevrat-v-nigeru-dusledek-francouzskeho-ekonomickeho-neokolonialismu/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box

  A pak hlavně jak to vidí v Nigérii odkud je hrozba intervence nejvyšší….https://punchng.com/niger-tinubus-ecowas-dangerous-warmongering/?amp
  Míst
  Místní prezident aspoň prozatím tak velkou podporu ve vojenské akci nemá …

  1. Mně by zajímalo copakže v těch končinách dělali ti naši odborníci onehdy. Že by něco podobného jak naše 107 na jihu jurop předčasem, abychom měli dalšíhio hrdinného náhradníka?

  2. Hlavní na celé té situaci v Nigeru je podpora Nigeru ostatními zeměmi, hlavně Alžírem. Ten je totiž řádně vyzbrojený: má nejlepší PVO/PRO postavené z ruských S-400, to doplněné dalšími úrovněmi Panciry, Tory a Buky. Alžír má velice silné tankové síly, hodně moderních ruských tanků a BVP. Jelikož tam Amíci a Západ léta zkoušeli svou „povstaleckou“ kartu – cvičili ve velkém ISILovce a další slimácké „demokratické“ vrahouny, tak alžírská armáda má velice dobře vycvičené speciální síly i územní obranu. A to celé ještě korunuje velice moderní letectvo, včetně ruských Su-35SE.

   Celkově se dá říci, že jakoukoliv Západní intervenci do Nigeru v případě nutnosti alžírská armáda smázne na první dobrou. S podporou Wagnerů a ruských poradců je to jistota nadvakrát.

   Tudíž z hlediska Žabožroutů a Amíků – kteří tam mají „zájmy“ (krást a loupit) – to nemá vojenské řešení, jelikož každé vojenské řešení prohrají.

   1. Plus další věc, kterou se ze žumpy nedozvíte, je že Nigérie – kde jsou silně nasáčkovaní Amíci a Britanistánci kvůli ropě a plynu – má velké procento obyvatelstva i armády tvořeno jedním kmenem, kterého je půlka v Nigeru. Tudíž nějaká intervence z Nigérie do Nigeru je nesmyslná… tedy obvyklým Západním „proxy způsobem“ cizími silami.

 8. Odhad počtu lidí vyznávajících sunnitskou „denominaci“ islámu v Saud. Arábii je asi 27 000 000 (r. 2022).
  Ravil Gaynutdin, moskevský mufti, v roce 2018 odhadoval, že „muslimská“ populace v Rusku čítá 25 000 000 lidí. To by bylo cca 23 000 000 lidí sunnitské „denominace“.

  No nic, jen taková zajímavůstka. Zatím jen zajímavůstka.

  1. Na rozdíl od Západu umí Rusko se svými muslimy vycházet. Má s nimi letité zkušenosti. Po rozpadu SSSR přicestovalo do RF i mnoho ručníkářů. Putin jim projevuje respekt, nechal postavit Velkou mešitu v Moskvě, bere to muslim jako křesťan, stejná pravidla pro všechny. A zatím to funguje. Teroristé udeřili vlastně jen dvakrát, v Beslanu a Na Dubrovce. Potom snad už jen něco menšího v metru.
   Nad trochou šaríji na Kavkaze se zamhouří očko, Moskva je daleko, mají tam maximální možnost sami si spravovat svoje země. Tak kéž to tak vydrží.

    1. Myslite?
     A co takhle USA, vydrzi to demograficky?
     Neco Velka Britanie? Nebo Nemecko?

     Nedivejte se jenom na hloupa cisla.
     Skladba obyvatel se meni, jak v Evrope, tak v USA.
     Zkuste si predstavit, ze tech, co ve Francii je 2-3 krat vic.
     Nebo ze tech, kteri u vas ziji ve stanech na ulici a pravidelne konzumuji ruzne chemikalie bude o hodne hodne vic…
     Pak tam mate taky dost tech, kteri kdyz jsou frustrovani, tak chodi do obchodu vylohou a neplati.

     Ja nevim, jestli Rusko demograficky vydrzi nebo ne, ale mnohem vetsi problemy vidim na tom demokratickem zapade.
     Bohuzel.

    2. Vevčo, náboženství není problém. Oni berou Alláha hlavně jako pojivo, v podstatě jde o národnostně osvobozenecký boj. Hlavně toužej po respektu, jako žíznivý na poušti po vodě.
     Tohle jim Kreml dá, Evropané se to nikdy nenaučí. V Evropě je milovník Alláha vnímán buď jako zaostalý chudáček, nebo jako potencionální zločinec. Obojí je urážlivé!
     Putin provozuje politiku : Já pán, ty pán.

    3. ked ono je to o %. V RF sa sice muslimovia dost mnozia, ale stale ich je nejakych 11-15% populacie, takze vacsina ich zatial vie skludnit. Navyse nemaju ziadne vyhody a nie su chraneni, takze ked niekde zacnu robit bordel, tak sa rychlo prejavia dosledky a dochadza k deportaciam. Tu miesto toho dochadza k spajaniu rodin:-((

 9. Jako oběti NATO je nutno sečíst ukrajinské a ruské ztráty.
  K obětem USA nutno k tomuto připočítat nynější a budoucí hospodářské ztráty EU.

 10. OT, z patria.cz : „Skoro pětiny ze 47 milionů obyvatel Španělska už se týkají omezení spotřeby vody, která kvůli suchu zavedly tamní úřady. Nejvíce jsou postiženy Katalánsko a Andalusie, kde v některých obcích přes noc dodávky pitné vody úplně zastavují, informoval dnes deník El País. Spotřeba vody v těchto týdnech v některých oblastech Španělska roste i kvůli přílivu turistů (ČTK)“
  No ale co ta golfová hřiště na Slunečním pobřeží ?
  Nikdy nezapomenu na to, že si tam jakýsi šejk nechal zbudovat tunel pod dálnicí, aby nejel ke své jachtě oklikou.
  😀
  Nic není nemožné !!!

 11. Jen technická: „pátou největší ekonomikou světa“ atd… … jde o údaj přepočtený na paritu kupní síly.

 12. Dokud nepadne dolar a velká část světa (Čína, Rusko, Indie a státy Jižní Ameriky a Afriky) nezačna platit a zúčtovat mimo dolar, tak si ta sebranka za oceánem natiskne (dnes už ani nemusí tisknout, stačí přeposílat
  1 a 0 mezi účty v dolarech) dolarů kolik chce. Navíc dolary které poskytuje UK se ze značné části rozkradou a vrátí se na účty v USA, financování výroby zbraní jsou dotace, které zhodnotí výrobci za rychle obrátkové zboží a dlouhodobé závazky si na UK zhodnotí sami a rozkradou co můžou. Válka na UK, energetická krize, green deal, covid a ozbrojené konflikty po celém světě za dohledu americké armády na stovkách vojenských základen jsou spojené nádoby pro záchranu dolaru, protože když padne dolar , tak jsou pleite. A co pak?

   1. No jo, kdyz vy jste to jeste nepochopil. Kdyz je vedro, je to globalni oteplnei. Kdyz je zima, je to pocasi!

    Mimochodem, ten D-Fensuv clanek je dobrej.

    1. Jakou značku má Ukrajina?
     Od 1. ledna 2015 „ukrajinský“ pruh nahradil evropský modrý pruh, nahoře je vlajka Ukrajiny a dole označení „UA“.

    2. UA znamená ukradený auto a některá auta to mají na espézetce i napsáno. Pod nápisem UA je zpravidla obrázek řepkového pole a nad ním modrá obloha – zřejmě piktogram pro ty, co pomalu čtou.

     UK nevím přesně, co znamená, ale podle určitých indicií odhaduju, že je to zkratka United Kondom

  1. Pro použití USD jako rychlobrátkového platidla a oběživa, s vyloučením funkce pokladu (úspor), v nynější míře inflace a US státního dluhu nevidím tom všeobecnou potíž.
   Inflace nejvíce postihuje „střední třídu“ především zaměstnanců. Chudí žijící z ruky do huby nemají co diverzifikovat, majetní mají dostatek kapitálu pro diverzifikaci. Peníze tvoří tím menší část kapitálu, čím jsou majetnější. Zatím co střední třída vydělává na majetek, majetným majetek vydělává.
   Investice do spotřeby není investice.
   Pamatujte na to při reklamě „investuje do (jakékoli zboží nepřinášející výnos).
   Výjimkou je zdraví, vzdělání, úspora času.
   Bohatí si za peníze kupují čas chudých.

 13. Slezli se papaláši, poklábosili, pojedli a popili a vodprejskli zas domů.
  Takových srazů o ničem, za peníze daňového poplatníka, v příjemných luxusních destinacích, bylo je a bude.
  Nakonec o tom, co skutečně bude a jak to bude, rozhodne ten, který se sleziny nezúčastnil, ač je hlavní aktér.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *