Aktuální etapa v tom našem EU-Kocourkově by se dala nazvat: Ihned po zavření poslední fabriky začneme razantně zbrojit až uzbrojíme zlého Rusa. Tady by i Dr. Chocholoušek nevěřícně zíral co všechno je možné. Dnes vynechám, že za ty parchanty nahoře asi nikdo nechce bojovat, tedy jakékoliv opatření typu „nutno zvýšit výdaje na obranu“ skončí zcela jistě jako velkolepá rozkrádačka peněz vydřených z obyčejných lidí.
Pojďme se ale podívat na celou věc z jiného úhlu.
Jakýkoliv subjekt – ať už stát nebo firma, může být řízen s různou efektivitou. Řekněme, že výkonnost 100% je střed, pokud jsou stát nebo firma řízeny bravurně, pak může být výkonnost 120 a více % a pokud mizerně, pak výkonnost může klesnout na 80% a méně.
Tábor socialismu = hráz míru
Po celou dobu existence Východního bloku opakovala západní propaganda jako kolovrátek mantru, že ten nesvobodný, totalitní spolek je jednak řízen diletanty a druhák, že hospodářská výkonnost je tak mizerná, že přiblížení se k těm imaginárním 80% z možné výkonnosti systému je nesplnitelná meta. Prostě hospodářská katastrofa, stačilo silněji kopnout do dveří a celé se to ekonomicky sesype samo. V tomto duchu jsme byli proškolování úžasnou západní propagandou.
A co hůře – uvěřili jsme tomu.
Ukazuje se ale, že tady máme malinkou nesrovnalost. Ta neschopná, nevýkonná a diletanty řízená ekonomika byla mj. schopna financovat a držet vševojskovou armádu v počtu cca 200.000 duší a pro každého měla vše od tkaničky do bot přes ešus až po osobní zbraň vč. nábojů. K tomu ještě existovaly zásoby pro zálohy – opět plná výstroj a výzbroj. Mimochodem – do r. 1992 měla naše armáda 341 letadel vč. nadzvukových. Existovala kasárna, kde bylo vojsko komplet ubytováno, vč. povolávaných rezervistů na cvičení.
Jak je tedy možné, že ta nevýkonná, mizerně řízená ekonomika tohle všechno utáhla a dnes je tento stav ve výkonnější ekonomice pro nás nedosažitelné sci-fi? Minulý systém ufinancoval vševojskovou armádu a nejen to. Poskytovali jsme tzv. „rozvojovou pomoc“ spřáteleným zemím, což nebylo nic jiného než obdarovávaní našich přátel v rozvojových krajinách, protože o nějakém splácení se diskutovalo velmi těžko. Byli jsme potravinově samostatní, stavěli jsme fabriky, školy, školky, bytová výstavba byla v rozsahu pro dnešní mladí naprosto nepředstavitelná … a byty buď zadarmo nebo za zlomek dnešní ceny v případě družstevních. Existovaly všemožné půjčky od novomanželských, přes stavební až po FKSP (Fond Kulturních a Sociálních Potřeb). Ten nevýkonný a špatně řízený režim postavil metro, dálnici a od rozhodnutí postavit jadernou elektrárnu po uvedení do provozu uběhlo cca 10 let … fabriky měly podnikové byty a objekty pro podnikovou rekreaci na lukrativních místech v horách, pohledávky státu převyšovaly nominální zadlužení …
Ale byl nedostatek banánů …
V r. 1989 jsme s nedostatkem banánů zatočili
Po převratu naše ekonomika nastoupila konečně na správnou demokratickou cestu a začala být řízena opravdovými odborníky, což se projevilo téměř okamžitě – najednou jsme měli banány v létě i zimě, elektronických cetek jsou od té doby plné obchody.
Ovšem některé proruské sfině začínají pokládat nepříjemné otázky – jak je možné, že ta nová, lepší, výkonnější ekonomika, řízená opravdovými demokratickými odborníky dosahuje očividně horších výsledků?
Přestože se rozprodalo z toho co vybudoval nebo udržoval minulý režim kde co, tak zadlužení státu je dnes astronomické, byty se nestaví, podpora mladých neexistuje, fabriky se spíše dnes zavírají, než otevírají, pro realizaci pouhé dostavby JE , která byla dříve komplet postavena a zprovozněna za 10 let, je najednou 30 let málo … a armáda? Z počtu 200.000 duší zůstali jen generálové se svými platy a výhodami a pak malý expediční sbor, který by dnes nedokázal ubránit ani větší okresní město.
Ale máme dostatek banánů…
Někde je očividně chyba.
Je nepochybné, že firmy v tom novém, lepším režimu jsou řízeny opravdu efektivněji. Nevím, jestli na 120% výkonnosti, ale zcela určitě lépe a hlavně s větší produktivitou než v režimu minulém. Ale skutečné potřeby občanů, kteří jsou efektivněji řízeni a pracují produktivněji, jsou uspokojovány čím dál hůře. Kde je chyba? … znovu – lidi jsou řízeni efektivněji, pracují produktivněji, ale na poli sociálních vymožeností, výhod a jistot prohrávají čím dál více. Stomatologové jsou pro 1+ milión spoluobčanů nedostupní, pediatři jsou už taky problém, byty pro mladé rodiny začínají být sci-fi. Výkonnější systém vybudoval horší školství, vygeneroval nesplatitelné dluhy a pro svou obranu nemá prakticky žádnou armádu a hlavně obyvatelstvo, které by bylo ochotné se za tento lepší a výkonnější systém porvat.
Jestli nakonec nebude chyba v tom, že lidé, kteří pracují produktivněji a jsou lépe řízeni, z toho bohatství, které v potu tváře vytvářejí nakonec nic nemají … protože jimi vytvořené bohatství je vysáváno pryč, takže z něho nemají žádný užitek.
Ukazuje se, že ta dostupnost banánů nás přišla sakra draho.
Vládcové by si měli položit otázku, zda s armádou otroků lze vítězit, místo toho, jak pouhými penězi zvýšit svoji obranyschopnost. Rozdáte-li totiž otrokům zbraně, pak jako první osvobodí sebe a vyřídí si skryté účty se svými otrokáři.
Tento článek není nostalgií na dobu minulou, která se z různých důvodů už vrátit ani nemůže. Má ambici ukázat, že něco je špatně. Něco je hodně špatně, protože systém, který má být lepší ( a v mnoha směrech skutečně lepší, resp. výkonnější je) poskytuje stále většímu počtu svých členů horší výsledky.
https://sochi1.ru/text/world/2025/03/27/75271637/ A tahle si žijí důchodci v tom ráji co jsme z něj před 35 lety odešli.
No tak u nás to bylo poněkud jiné. Ale pravda, nejlépe se tvoří dějiny až když zemře poslední pamětník.
A oni také. Takže jaký ráj máš onanyme na mysli?
Ptat se ruskeho duchodce jak se zije v Soci je stejne, jak se ptat euroduchodce jak se zije v Saint Moritz
A to ještě ti euro-důchodci mají 3x vyšší důchody než ti korunoví 😄
Co je s projektem Nekrm-hydru.cz? Koukám že aktuálně je v databázi 0 ze 100.000 mailů.
Tady máme „kapitalismus“ jak řemen:
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Vase-uspory-do-Green-Dealu-a-zbrojeni-Vyhrajete-dvakrat-slibuje-Leyenova-771485
Ta hlupaňa si myslí, že prachy, které jsem s nasazením života a zdraví (proboha! ne vlastního, pochopitelně!) pracně sedřel z krvavých mozolů dělnické třídy, lehkomyslně vrazím do nějakých eko-halucinací?
Jak to říkala Popelka…? Až naprší a uschne – pitomci!
Nasrat!
.. a tak ona se vás na dovolení ptát nebude …
Já myslím, že hodně lidí vybere raději peníze z banky a koupí si za to třeba zlaté slitky.
Politici se sápou po našich úsporách i nemovitém majetku…nějak ty bezcenné papírky musí přeměnit v reálné.
Alefe,
Ursula ví, že nedostatečně uvědomělý eurosoudruh jako Alef musí být k plnění eurosocialistických závazků donucen! Jinak by to těch pár ideologicky pevných a uvědomělých eurosoudruhů samo splnit nezvládlo. Jinak celé je to jen krok v plánu oddlužit státy a zlikvidovat nesplatitelné dluhy skrze inflaci. Prostě roztočí kola výroby a k tomu budou plnit Green Deal! Už zbývají jen převýchovné tábory pro odpůrce Green Dealu. Ty se v přeplněné Evropě budují jen velice těžko, a taky je nezbytné plnit tisíce předpisů. Ale na východní Ukrajině jsou oblasti bez obyvatel.
Dřive jsme byli tábor míru. Teď budeme tábor utečenecký …
V tomto týdnu protestovalo několik desítek pracovníků této městské firmy přímo na Magistrátu na schůzi Zastupitelstva a před jeho budovou, proti resortní náměstkyni primátora Komrskové, ze strany Pirátů.
https://vasevec.parlamentnilisty.cz/
Podvodník Klaus nás přišel pěkně draho. Já mám svědomí čisté, nikdy jsem mafiánskou zlodějskou ODS nevolil.
Ani já ne. Nikdy v životě jsem nevolil nic, co by mělo v názvu přídavné jméno občanský v jakémkoli tvaru.
Vysvetleni je jednoduche. Neni uz kapitalismus, je kleptokracie.
Dnes rano zprava, ze Trump useknul lavinu penez, kterou danovi poplatnici posilali GAVI, jinak pry neziskovce Billa Gatese. Jeden z nejbohatsich lidi na svete ma nadaci „neziskovku“ — ale misto aby do ni sam daval penize, zaridil si to tak, ze to fiancujou drobni lidi z dani. Co je to za totalni bordel? Kam se clovek podiva, same pracky na penize. V Americe pry Kongres sedel tento mesic 12 dni. Zbytek casu maji jaksi… prazdniny. Ale jsou z nich multimilionari.
Ale to je úplná ekvivalence. Kapitalismus = kleptokracie. I kdybyste podmínky pro kapitalismus nastavila sebelépe, na konci bude vždy jen korporátní fašismus či mafiánský kapitalismus.
Člověk nikdy neví, co mu život uchystá a kam ho osud zavane. Tak napřiklad mě nikdy nenapadlo, že někdy budu dělat administrátora Rudého koutku.
Doufám, že až budu žádat o vízum do Číny, bude k tomu příznivě přihlédnuto 😀
🙂
Zajimave, jak ty banany se tu furt vzpominaji. Ja spis pamatuju ty nekolika hodinove fronty na maso; mela jsem hruzu, ze me mati posle tam stat. A ty fronty na hajzlpapir. A jak se furt cosi muselo shanet. Pamatuju poloprazdne prodejny Ovoce a Zeleniny. Pamatuju, jak doslo maslo… a pak jakesi privezli z Ruska v hroudach, kus toho urizli a mrskli do mastneho papiru… Podmasli jen pro lepsi pany. Atp. A to jsem byla jeste mala, a byla jsem toho vetsinou usetrena…
Nebyl na soudruhy spoleh. Ted si predstavte, ze by se svet zmenil a kapik padnul, a soudruzi by si uplne mohli delat, co chteli, bez jakychkoli zabran…
Jo, s masem byla někdy potíž. Tehdy jsme jedli hlavně skopové, poněvadž bylo laciné a celkem nikdo ho nechtěl – dost lidí ho považovalo za podřadné maso.
U nas jsme skopove meli radi. S kapustou… mnam. A skvelymi ceskymi bramborami. To jsem jeste nevedela, jake jsou jinde brambory (na nasi chut a zvyklou kvalitu) eklhalft.
No a dnes se brambory dováží z Izraele
Neznám z dětství nikoho, kdo by jedl hlavně skopové!
Já nevím, kolik je vám let a kdy se odehrálo vaše dětství 🙂
Já jsem skopové začal jíst až v dospělosti, kolem třicítky. V rodině, z níž pocházím, se tradovalo, že skopové není dobré; nu, nebylo, protože ho neuměli připravit. Když jsem založil rodinu vlastní a občas bylo hluboko do kapsy, a skopové stálo míň než polovinu toho, co tehdy vepřové – sehnal jsem si info, zkusil, a povedlo se. Skopové, když ho umíte udělat, je vynikající.
Dneska je to úzký profil a mnohem dražší než vepřové.
Tak tomu věřím. Po škole člověk dostal 1650 hrubýho, manželka na mateřský a teď dělej, co umíš!
Ale opravdu nechápu, proč tady děláte admina Rudého koutku. Dnes už to nepotřebujete!
Proč lžete?
Když tady jeden rok nebyl dostatek hajzlpapíru, Vy jste už cca 10 let pobývala s otcem v USA.
A frontu na maso pamatuji akorát před nuceným výsekem, kde si člověk mohl koupit čtvrtku prasete, aniž by musel složitě shánět odkup z JZD nebo Státního statku.
Složité odkupy? Proč vlastně byly složité? A co je vlastně to shánět…??
A lež? Nebudu posuzovat vaši paměť, není-li však už v úplně nejlepší formě, stačí mrknout na – tehdejší dobové, což je podstatné – snímky typu jak se žilo v ČSSR.
Fronty, nejednou opravdu mnohočlenné, se stávaly na věci i v bouřlivě se rozvíjející soc. spol. vůbec nečekané. Lidově lze říct na kdejakou píčovinu, kdy, lhostejno, ve které etapě budování, bylo vždy široké spektrum takových. Nemluvě o oficiálních i spontánně vznikajících pořadnících na něco aspoň trochu zajímavého, na široce rozvinutý podpultový byznys atp.
Investigativní reportér vždy pokládal káravě dotíravé otázky – soudruhu vedoucí prodejny, proč nemáte (hřebíky, mýdlo, linoleum, lustry, kapesníky…)? Nedovezli – byla standardní odpověď. A objednali jste? Ano, ale prý něco ve výrobě… Kdy po této sondě reportáž pokračovala třeba v n.p. Hřebíky, soudruhu vedoucí výroby, proč nevyrábíte hřebíky? A zjistilo, se, že dodavatelsko odběratelské vztahy, že ale soudruzi přislíbili od třetího kvartálu znovu dodávat potřebný kov atd, atd. Že zatím se ale vyrábí kramle, plán ohrožen není.
Ale nechci zůstat jen kritikem, jako pozitivní nutno připomenout (už jsem to sem psal) vlastní zkušenost, která dopadla nadmíru dobře. Dozvěděli jsme se tehdy, že v Olomouci mají v prodejně elektro možná mít barevné televizory.
A šlo to ráz na ráz. Můj táta tehdy měl pomerančově oranžovou Š – 105, pořízenou v Tuzexu. Má žena mu zavolala o olomoucké šanci. Táta si ihned vzal náhr. volno, spěchal pro vozidlo. Má žena to k němu z práce měla blíž, už tam čekala. Okamžitě se jelo do spořitelny pro peníze a vzhůru na Hanou, předtím teda vlastně ještě doplnit benzín, protože to bylo celkem daleko. V Olomouci se po doptání už jen zjistilo, o které elektro patrně může jít, kdy večer toho stejného dne jsme již po odeznění Televizních novin od 20:00 sledovali další díl seriálu díky nové Tesle Brožík (v zelené barvě kapoty) již v barvě…
Proč jste si nekoupil telku taky v Tuzexu?
Táta byl lakomec. Měl bony z montáže a děsně je syslil. Copak mám znovu připomínat, k čemu mě nejprve nutil? Jak po mě chtěl můj neupřímný vztah ke dceři vedoucího Mototechny, aby si polepšil v pořadníku a pořídil si i to fáro za normální koruny?
My měli televizor Berjozka , barevnou, od vojáků z posádky a i mikrovlnou troubu, o kterých nebylo na západě ani ponětí.
Na Brožíka nedám dopustit! Naši v sedmdesátkách sehnali tuším Tesla Color, myslím se pro to ani nemuselo do Olmíku. A mám tu vzpomínku, že než to přišel sladit opravář, koukal jsem na hokej a předbíhaly se jim trenky. Ca o metr. Modrý byly, jako bych to pořád měl před očima. A Brožík, tam byly trenky na svým místě hned od začátku!
Teď si, Občane, vlastně uvědomuji další věc. Olomouc, to přece není zas tak obrovská metropole. To jistě každý uzná. A přitom tam už tehdy těch prodejen elektrospotřebičů měli hned několik. Ten tehdejší rozmach industrializace a služeb obyvatelstvu proto de facto lze doložit už jen tímto samotným…
Sibyla holt musi jecet, i kdyby na sul nebylo.
A vy lhát
Sibyla: Prskate jedovatou slinou jak kobra. Plati vas za to nekdo?
Vevčo, vždyť jste s rodiči emigrovala rozhodně dříve než požár v Harmaneckých papírnách zapříčinil přechodný nedostatek toaletního papíru, tak co si vymýšlíte?
A co se týká masa, jsem nejspíš mladší než Vy, ale nevzpomínám si, že by na našem stole chybělo maso. Prodejny Ovoce a zeleniny nebyly sice tak plné jako nyní, ale vždy tam měli zeleninu a ovoce, co se pěstovalo u nás. Ano, banány nebyly, jen kolem vánoc, ale myslím, že všechno to co je nyní nestojí za banány nebo mandarinky nebo avokádo a další exotické ovoce.
O másle vůbec nemám ponětí, co to píšete, máslo bylo vždy. Samozřejmě, možná, že Vaše vzpomínky jsou dřívějšího data než pamatuji já. Ale podle mého, půlku Vašich údajů máte vyčtenou a druhé moc nevěřím, já mám vzpomínky jiné.
Vite, kocko, to je takovy nesvar, kdyz s necim nesouhlasite, tak hned druhemu vynadate, ze si vymejsli. Neni to od vas pekne. Mne mama tahavala do fronty na hajzlpapir snad nekdy v roce 64 nebo 65. Maximalne 66. Kazde mesto melo myslim jine problemy zasobovani, v Brne se shanelo kde co. Ty velke fronty na maso, ty byly driv… snad 62 nebo 63? Jo, pak nebylo uhli. Nas barak mel kotelnu, a tak teplo nebylo. Tak mama poridila takove male plynove kaminka o otevrenym plamenem, a sedeli jsme vecer kolem toho jak lovci-sberaci kolem ohne.
A horka voda byla jen v patek. Celou tu dobu, co jsme tam zili, moc let.
Sorry jako, ze strany KŠ žádné „vynadavání“ nevidím. Ale asi už je Vám k 80´, pak má jeden jiné vzpomínky. Ale radujte se ze života, třeba jako Art Garfunkel zde: https://www.youtube.com/watch?v=kZ_s-Tf-EjY
To je bomba, nenapadlo mne, kolik už mu je. Děkuji.
A máte pravdu, kočka šklíba je moc slušná kočka.
JanDrda: Osocovat z lhani, to vy vidite jinak?
Neni mi 80. Ani hned vedle. Ale vy to asi vite lip, nez ja.
🙁
Ale?!
V r. 1968, kdy jste s otcem – důstojníkem ČSLA – odcestovala do USA na nějakou jeho stáž, Vám bylo 17 let. Jednou jste tu dramaticky popisovala, jak jste se pak v USA těžce protloukali.
Jenže to jste potom r. 1951 a to už je ta 80 hnedle vedle a ne, že ani.
Nebo to také není pravda?
„V r. 1968, kdy jste s otcem – důstojníkem ČSLA –“
Jste magor na n-tou, nebo vam za ty nesmysly nekdo plati?
To je naposled, co vam odpovidam.
Nebudeme se hádat, takovou radost pravdě s lásce neuděláme, což…..🙂
Nikoli, Vevčo.
Jen Vám připomínám, co jste tu o sobě napsala.
Dramatické líčení, jak jste spala na balicích starých novin, protože otec neměl ani na postel z bazaru, je tedy také lež?
Občane, začínám se v tom ztrácet.
Ten důstojník ČSLA byl biochemik?
https://web.litterate.cz/12567-2/comment-page-1/#comment-190748
Vidim, Harfytone, ze o mne mate cely fascikl. No hlavne kdyz je to presne citovane. 🙂
Já jsem nenapsala, že lžete milá Vevčo. Napsala jsem, že něco máte vyčtené ( z libtardího plácání) a s něčím nesouhlasím. Ale chápu, protože jste o dost starší, máte jiné vzpomínky než já. Možná, že v 50. letech a 60. letech to bylo jiné než letech pozdějších, a to už zase nemůžete vědět Vy.
Kocka: Ano, tak jste to psala. A to je na vasi strane nepekna vymyslenina. Cili lez o mne.
Psala jsem o svych vzpominkach, ne o tom, co jsem kde vycetla.
Cloveka nastve, kdyz se druzi tvari, ze o nem vi vse lepsi, nez on sam.
Před chvílí jsem sem, Vevčo, znovu nahlédl, protože jste tu založila až delikatesně libový čteníčko.
Ona paní netvrdí, že jste lhala, nýbrž že jste si vymýšlela. Konkrétně tedy s frontami na hajzlpapír, vždyť jste odešla už před požárem výrobny, nicméně je i tak zajímavé, že vidí rozdíl mezi vymýšlením si a lhaním.
Tak si říkám, že sem napíšu, že dotyčná v mládí dostala peckou (zde se inspiruju Vlastou Burianem) z ovoce a dnes jí z hlavy roste krásný ovocný stromek. Přirozeně jsem si to vymyslel (protože si jej už dávno dala pokácet 🙂), ale co myslíte, lžu? Nelžu?
Já mám vůbec pocit, že lidově demokratické frontě zde na webu nějak ležíte v žaludku či co. Možná proto, že jste zradila budování překotně se rozvíjející soc. spol. a prchla do zahnívajícího kapitalistického světa.
To se, koneckonců, především dcerám důstojníků ČSLA stávalo nejčastěji, že ano. Čímž se (hádejte jakým a proč právě takovým 🙂 ) můstkem dostáváme k jinému členu fronty, ten zase učinil vynikající výpočet možného vašeho věku. Omlouvám se za tuto zmínku, o takových věcech se u žen nespekuluje, nicméně učinil tam skvělou aproximaci, možná pod vlivem hesla – dohnat, předehnat!
Na druhou stranu, kdoví, třeba bychom u člena podobnou aproximací zase došli k poznatku, že už patrně nějaký čas není zmítán pubertou…
🙂
Ne, Vevča prostě kecá, jen se jí od huby práší.
Hodně z toho, co sem za pár let napsala, jsou nesplněné sny, anebo spíš komplet vylhaný po zažitém zklamání.
Vidím ale, že ta obrovská sociální propast mezi tím původním Západem, resp. Amerikou samotnou – a tímto naším bývalým Východem, stále existuje.
A dokonce se občas zadaří, trochu ji zespoda vybagrovat, aby se tolik nezanášelo dno…
Jen pro všechny případy, Teco, možná kdyžtak v souvislosti s nesplněnými sny nahlas nepřemýšlejte o tom, že třeba se jí nesplnilo rozdat si to s nějakým fajn údržbářem pod mašinou v areálu výrobního podniku.
Shodou okolností si všechny její komentáře nepamatuju. Ty tady ve vláknu ovšem ano, dokonce se na každej tu hnedle můžu kouknout. I na odpovědi, to je při tom vzájemném dokazování si, že kdo co ve skutečnosti řek nebo naopak neřek pěkná sviňárna. On si to totiž každej může přečíst.
A finální shrnutí, že „prostě kecá“ mi z toho nevychází. Třeba proto, že v šedesátkách a větší části sedmdesátek jsem si ještě sice výdobytků překračování pětiletek užíval jen filtrovaně, dětsky, ale pak už z plna hrdla, takže některé tamní jevy posoudit umím. A známku jedna s hvězdičkou či dokonce s razítkem…, ať hledám jak hledám, spíš plno čtyřek a i koule by se našly.
A když se zůstane právě ve vlákně, skoro (to znamená určitě) bych řekl, že některý postřehy členů LDF jsou tu přímo divotvorné. A vrátím se k začátku, pokud jste to v těch vašich historkách o tom pohodovém pracovnědobním šukáníčku coby aktér byl právě vy, myslíte, že i toto strana měla v rámci socialistické výroby tak nějak zakomponováno?
Amerika má jednu velkou výhodu, má štěstí že se Amerigo Vespucci nejmenoval třeba Bobeš. Si to představte, bydlet v USB.
Vidite, Picco, ja to vidim jako jedno. Kdyz napisu, ze si vzpominam, jak se stalo hodiny na maso, a jak jsem mela strach, ze mne tam mama posle, a Kocka mi rekne, ze jsem to kdesi opsala z libtardich zdroju.ci vymyslela.. tak prece tim rika, ze lzu, i kdyz toho slova nepouzila. Prast jako uhod.
Ale klepnul jste hrebik na hlavicku. Nekteri mne tady nemuzou vystat, a to, cim vam odpovedel Teco, je pro ne typicke. Asi nejsem dost totalitni pro zdejsi rudy krouzek. Vite, my v exilu jsme nikdy nevinili ty, co zustali, z toho, ze nesou kus viny na komunistickych svinarnach. Ale az tady na litterate mi doslo, ze domaci Cesi nam nikdy neodpusti, ze jsme odesli „a nechali je v tom sami.“ Nam se otlouka kazda vada kapiku ci Ameriky o hlavu. A jaksi je to nase vina, ze ten post-89 system nevysel… Opakovane vlny exulantu jsou tragedii ceskeho naroda. A jeste do te tragedie prilivaji jed svaru. No nic. Preju pekny vikend.
Nemohou být také trochu problémem ty hodinové fronty na maso, které tu krom vás nikdo nepamatuje ? Nešlo by specifikovat kdy se vlastně stály, když už si dal piccolomini tu práci s popisem otvíracích dob ?
Vevčo, každý systém má něco pro a něco proti. U nás byly fronty na maso, ale teď tady v Americe jsou fronty na jidlo zdarma, u nás většinou každý někde bydlel pod střechou, tady jich velké procento bydlí pod stany.
Mam to štěstí že jsem dělal z lidmi z různých částí světa a hodně lidi i z té západní zony v té době mělo hlad. Nejvíc o tom hovořili Portugalci. I tady v Kanadě to určitou dobu s prý stalo za houby. Když jsem řekl že nikdy v životě jsem neměl hlad z nedostatku zboží, nebo peněz, většina diskutujících na mne vyvali oči.
Člověk by neměl přemýšlet, jak se za komoušu stály fronty, ale spíš by měli přemýšlet nad tím, k čemu spějeme nyní a proč je tomu tak.
Et tu, Tymakovane?!
Mrknete se tady, o tech frontach.
https://styl.instory.cz/4944-fronty-na-cokoliv-byly-fenomenem-socialisticke-doby.html
A tudle jsou pekne foticky. Zvlast ta posledni.
https://plus.rozhlas.cz/maso-bude-jak-se-nakupovalo-v-letech-ktera-jeste-pamatujete-6512925
Gene. Jasne. Ale o tom ta konverzace nebyla.
Vevčo jedno souvisi z druhým. Co se týče front, nepamatují hodinové fronty na maso, ale pamatují hodinovou frontu na skládací kolo Ukrajina.
Vevča 29 března, 2025 (22:43)
Promiňte, ale to jsou opravdu pohádky mladého libtarda. Také mám paměť a toto fakt krutě nesedí.
Tak mi to nedá a vyjádřím se ještě také k zásadnímu problému této diskuse : době trvání front na maso.Ve velkém městě žije hodně lidí a tedy vytvoří dlouhou frontu ,ve které se stojí i hodinu nebo déle, přestože by se tu někteří snad i poprali za to, že tak dlouho se ve frontách na maso nikdy nestálo. V Praze se dokonce v jedné takové stálo několik let. Na Letné.
Olga 29 března, 2025 (23:27)
Já nevím, Plzeň není zrovna malé město, ale u nás bylo hodně prodejen masa, tak se to rozmělnilo. Fronta venku občas byla, ale postupovala rychle.
Olga 29 března, 2025 (23:27)
Teď jsem si ještě vybavil, že vlastně pamatuji, když fronta venku stála na něco, co měli přivézt, zatímco fronta na ostatní věci byla normálně uvnitř, nemůže to být ono ?
Děcka, co je to za špagetu? To je přeci jen lidová fronta a je bezva, jak fronta oba znepřátelené tábory spojuje.
Předně chci uvést, že maso než se za totáče u pultu nasekalo, ručně ukrojilo, zvážilo pomocí závažíček, odečetlo, napsala částka na papírek a několik částek pod sebe i za jiné nakrájené, do novin zabalené kousky, než se ostrouhala zalomená tuha v tužce ostříżím nožem a sečetlo, podtrhlo, i haléře, vybraly se hotové peníze a vrátilo se do haléře, to by mně narostl vous až po zem z toho, to bych šel raděj někam pro balené maso a k digitální pokladně platit a postavit se tam do fronty a čekat nekonečný čas, než si laskavě všichni přede mnou vyskládají ty vozíky na pás. Člověk hned nemá pocit, při tom přešlapování v takové frontě, nedostatku, ale soucitného dostatku.
Já sama jsem , Tymákovane,za tu socialistickou éru vystála spoustu hodinových front na různé věci, patřilo to ke koloritu doby,to se zapřít nedá. Často stál člověk ve frontě jen proto, že potřeboval něco dostupného,ale lidé před ním bojovali třeba o právě dovezená jatýrka nebo telecí. Jen někde obchod zorganizoval dvě fronty, někdy to učinili sami zákazníci,ale spíš se čekalo. Ale není to úplně jedno? Teprve dnes všichni vidíme, že socialismu neupřeme fronty,ale ani oproti dnešnímu vysoce kvalitní a všem dostupné jídlo. A mají zde asi pravdu ti, kteří píší, že kdyby ten režim mohl trvat,tak by té kvality a relativní lávě bylo postupně dost pro všechny bez těch front. Ale trvat asi nemohl a tak se teď na stará kolena musíme snažit aspoň trochu z toho dobrého vrátit do systému.
Nudle, M. Neprotláčejte špagety.
Pánečku, já myslel, že už tu chcípne pes. Kdy tu naposled bylo takto gigantický vlákno? Dokonce i vás si vzalo.
Ale že jsme si to tu my, pravicoví kapitalisté, slízli, co říkáte? Prý fronta na maso…, mimochodem, proč z toho vzniklo rčení? Vždyť je zde precizně vysvětleno, že pokud vůbec nějaký byly, tak akorát na ty posraný banány, bez kterých se stejně každej rozumnej obešel, vždyť to bylo jen konzumní pozlátko.
A do toho já se svejma pomluvama, prý, že cosi shánět, dokonce v Olomouci. To jsem si teda naběh…
Je to jed. Ten kapitalismus je jed, to vám říkám. Otráví lidem myšlení. Jdou pak jak ovce, nechají si zaslepit oči banánem. Měl by být už dávno nahrazen ušlechtilým…, počkat. No tohle, co jsem to začal…, vidíte, jakou oni maj tu myšlenku silnou?
Olga 30 března, 2025 (0:01)
👍 pěkné shrnutí.
piccolomini 30 března, 2025 (3:01)
Pokud bych chtěl pomlouvat kapitalismus, plně bych se soustředil na popis současnosti okolo nás.
Samozřejmě že za bývalého režimu bylo nedostatkové zboží i fronty, to asi nikdo nerozporuje, já mám výhrady proti specifikaci mnohahodinové. Stály se fronty na auta, motorky, různý nábytek atd. Co se barevné TV v sedmdesátých letech týče, tak já ve svém okolí viděl první u representačního trenéra v roce 1976, podle toho pamatuji, že v sedmdesátých letech to byl výjmečný luxus, navíc jak píšete tam ta kvalita ještě moc nebyla.
Těmi mnohahodinovými frontami na maso to vevča úplně zabila
Ano, bylo i hůř.
Ale stejně to byla krásná léta. Mezi lidmi nebylo tolik nenávisti, závisti a vůbec negativních vlastností. Byly ale nebylo jich tolik jako dnes.
A taky – byli jsme mladí…
Zivot byl jednodussi, normalnejsi (kdyz clovek odepise tu blaznivou politiku), a ukotveny v tom, co fachci od nepameti. Taky se mi styska.
Přesně tak to vnímám i já, Vevčo !
Vevčo,
myslím, že pěkně kecáte.
Třeba takovéhle věci:
„Jo, pak nebylo uhli. Nas barak mel kotelnu, a tak teplo nebylo. Tak mama poridila takove male plynove kaminka o otevrenym plamenem, a sedeli jsme vecer kolem toho jak lovci-sberaci kolem ohne.“
Uhlí bylo v šedesátkách vždycky tři prdele, naši neměli nikdy s uhlím problém, už koncem léta začínaly Uhelné sklady n.p. navážet do těch obrovských dvorů a ohrad, aby bylo pro všecky dost.
Co v té době dělali Vaši rodiče, že plynové kamínka musela koupit máma?
Táta nebyl, Vaši rodiče nepracovali?
Protože pokud by normálně pracovali (tak, jako moji rodiče, oba dělníci), tak každý občan tohoto státu měl peníze na střechu nad hlavou, na teplo, na světlo i na jídlo.
Katastrofické líčení svého mládí v Brně, to si nechte pro Američany. Ti Vám zcela jistě uvěří hrůzy tehdejšího Východu.
Tady jste ale na českém webu, jsou tady přítomni lidi i o dost starší, než jste Vy – a ti Vám to rozhodně nežerou.
Souhlasím, je mi 70+ ale například teplou vodu jenom v pátek fakt nepamatuju.
My jsme meli kotelnu ve sklepe cinzaku. Myslim, ze to hlidal domovnik, aby se nekdo ukazal a kotel obslouzil. A uhlim setrili, no, tak byla tepla voda jen v patek. Taky jsme to prezili.
Lidi, co byli napojeni na teplarnu, tam to bylo jine.
Vy jste, Teco, jak ta Spanelska inkvizice z Monty Pythona.
Kdyz bylo v sedesatkach uhli tri prdele, tak jakto, ze jsme meli uhelne prazdniny? V 63? Nebo tak nejak. Muzete se o tom sam presvedcit. Zustali jsme na prazdninach jeste kus po novem roce.
Tata byl, ale o domacnost se nestaral. Mama to musela sama vybehat. O takovych jste nikdy neslysel?
Nelicim sve detstvi jako katastroficke. Naopak. V leccem bych se klidne vratila zpet. A v leccem jsme na tom byli tehdy lepe, nez Amici v te same dobe. Jenom mi uz tenkrat vadili lidi jako jste vy, z kterych cisela zast, kteri neustale druhe za cosi peskovali. I za veci imaginarni, jak to vy tady dokazujete.
Ja mam lecjake vady, ale lhar nejsem. Tak povezte, proc ta zast? Dokazete byt otevreny a vrhnout na to trochu svetla?
Do šedesátého třetího moje paměť nesahá. Já si pamatuju jen uhelky v devětasedmdesátém. A tam to nebylo kvůli nedostatku uhlí. Joj! To byly pro mě nádherné 3 týdny plus životní zkušenost navíc.
Každé pondělí jsme museli naběhnout do školy a z tabule opsat mraky zadání, které jsme měli doma vypracovat. Naproti nám bydlela kamarádka, které to ve škole tolik nešlo. Navrhla, že přijde k nám a úkoly uděláme společně. No, proč ne. Přišla. Rozdělaly jsme v pokojíčku kempinkový stůl a začaly. Udělaly pár cvičení z matiky a já, že už to pro dnešek stačí. „Ne, ne, ještě uděláme jedno cvičení.“ A pak ještě jedno, a ještě jedno… a najednou jsme měly všechno z matiky hotové. „No, tak tu češtinu uděláme zítra.“ A ona zase „Uděláme jenom tohle první cvičení.“ Do večera jsme měly hotovo všechno a pak další dny jenom výlety na běžkách. Pro mě to byla lekce v tom, že jsem si uvědomila, že já jsem se nemusela nijak zvlášť namáhat a tak jsem to dost flákala, zatímco ona měla ty své výsledky tvrdě vydřené. Dodnes se před ní v duchu skláním.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Uheln%C3%A9_pr%C3%A1zdniny_1979
To vas teda trapili! My jsme se to dozvedeli po radiu, na dedine, daleko od domova. Oslavili jsme to radostnym jecenim a vyrazili ven. 🙂
Vevčo, ani tehdy a ani teď to nevnímám jako trápení. Bylo to třeba, abychom se něco naučili. Možná je špatně, když má někdo pocit viny v okamžiku, kdy na děti naloží nějakou zodpovědnost. Snad i proto je teď tolik sněhových vloček.
Toz ja jsem domaci ulohy dost nenavidela. Nebylo snad dost na tom, sedet cely kus dne v lavici a snazit se usilovne pochopit, o co jde? Na to jsem se soustredila. Zbytek dne byl muj. Ale ty otravy se mi ho snazily vic a vic ukousnout…
A aby mi jeste kazili prazdniny!
Taky přidám pár vzpomínek na dětství v šedesátých letech. Myslím, že kus pravdy sem napsal každý. Pamatuji,jak jsme pro mléko chodívali s bandaskou do mlékárny a tam se sýry a někdy i máslo krájely, prodávaly na váhu a balily do papíru a v samoobsluze se prodávaly balené čtvrtky a osminky másla.
Toaletní papíry byly tehdy myslím ještě pouze lístkové,ne v rolích . A běžnou situací v rodinách příbuzných po celé republice i kamarádů ze školy byly na stejný formát nařezané stránky Rudého práva či jiného denního tisku ve schránkách na toaletní papír, neboť ten opravdu občas nebyl
Občas, někde,tak jak píše Vevča.
Maso – o prázdninách u babičky v Havlíčkově Brodě jsem navštěvovala mašinu v naší okrajové čtvrti a často se na hácích houpaly dvě šišky salámu a ve vitrínách byly hořčice ve sklenicích horcicakach, sádlo a paštiky a jinak prázdno! Pro maso se muselo do města a tam bylo, aspoň nějaké. Fronty byly většinou na vepřové na řízky, svíčkovou apod., jenže ji museli vystát i ti,co šli pro buřty. Teprve dnes smutně vzpomínám,jak jsme se měli dobře – o víkendech se ve většině rodin dělaly řízky a guláš. Kdo dneska dělá guláš v prádelňáku ob víkend? Vzhledem k ceně hovězího je to stejný luxus jako chleba s máslem, tehdy ta nejobyčejnější školní svačina,vejce nebo květák.
Prodejny zeleniny byly dost žalostné, ale co bylo domácí a sezónní,tak bylo v kvantech a velmi levně – rajčata, melouny, švestky.. Řekla bych, že pravdu o tom,co bylo v šedesátých letech k mání zde napsali všichni, prostě leccos občas nebylo a to utkví v paměti více. Já bych řekla, že co bylo ke koupi, dobré hospodyňce pohodlně stačilo a rodina se měla dobře.A ty dobré hospodyňky pamatuji ze skoro každé rodiny – vařilo se,peklo,zavařovalo,šilo,pletlo,háčkovalo, uklízelo,a to všechno při zaměstnání a těch frontách. Všechna čest těm našim mámám !
V Havlíčkově Brodě jsem navštěvovala masnu ne mašinu,jak mi to opravil počítač !🙂
No vidíte, u nás to udělali chytře. Rozdělili pult na dvě části. U jedné se utvořila fronta na maso a u té druhé na to ostatní.
Ten lístkový toaletní papír byl výborný na hraní na hřeben. Hezky tuhý – výborně rezonoval. 🙂
Já z něj coby druhačka vyráběla překrásné papírové růže skoro jako z pouti a cítila se dotčená, když je děda místo obdivu rozmotával a papírky zase uhlazoval a vracel na místo určení.
Olgo, vy jste mě tak rozesmála :D.
Já jsem teda do front stát chodila. Hlavně na maso.
Ale několika hodinové?
Mně se zdá, že to přece ani nejde, stát hodinové fronty na kde co. To by pak ten, kdo píchal o půl třetí (to teď není dvojsmysl!!) sehnal denně maximálně tři věci. Jako, v šest se zavíralo, někde i v pět, takže to jde snadno dopočítat. Tím samozřejmě nemyslím sámošku, tam se toho dalo koupit hodně i naráz. Klidně i to máslo, jak důrazně připomíná ko. škl., protože to naše rozvíjející společnost zajistit uměla, to můžu potvrdit.
Hlavně se situace pořád lepšila, ale dnes? Konzumní společnost , to je cíl, když bude válka?
Lepšila , to je fakt. Myslím v 88. jsme jeli Vltavu. Od Vyššího Brodu. A tuším ještě před Krumlovem tam hned vedle vody měli v přízemí šumperáku zahradní reštyku, dovolili jim ekonomický pronájem. A nudlovou s játrovými knedlíčky tam měli jak od babičky. Žádný ty slizký nudle a v knedlíčcích pomletý chrupavky, kdybychom pak necinkali, možná by pak ve vybraných provozovnách RaJ, n.p., postupně začali najíždět na pokusný provoz a polívky by se tam taky začaly dát jíst.
Ten Brožík se mimochodem taky sháněl v 88., jednoduše už občas skutečně v obchodech toho šlo koupit víc než předbíhající trenky.
Nebo pronájem… Měli to ve schválených prostorách baráku, tomu se asi říkalo jinak.
poskytování služeb občany na základě povolení národního výboru
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1988-1
Ano, zdá se, že takové povolené poskytování tam tehdy měli. U takového rozbitého starého jezu to bylo.
Jak správně připomíná opravník, lepšilo se. Už kdesi od poloviny desetiletí skutečně začínaly úvahy o perestrojke, glasnosti, tuším dokonce i chozrazčotu. Možná trochu nesměle, vždyť nebyla zkušenost, ale už to proznívalo…
Mimochodem, my měli studentský klub a chtěl do něj jeden student. Musel proto vstoupit do SSM, to my tam nemohli přijmout kdejakýho hejhulu, vždyť, co kdyby měl sklony k závadovosti. A říkal, že předseda kolejního (?), možná VŠ výboru mu položil kontrolní připouštěcí otázku. Právě takovou. Co, soudruhu, je to chozrazčot? A prý to věděl. Koneckonců, jinak by se nestal členem a na klub by nemoh…
Jistě, můžete mi vytknout – ale ty jsi tedy v tom případě tím členem SSM také byl. I o vstupu do strany jsi velmi uvažoval, vždyť jsi ji chtěl zlepšovat zevnitř. Co se to vlastně s tebou stalo, že jsi pak ihned začal být tím pravicovým kapitalistou? Kam se pak poděly tvé ideály?
Ano, prostě jsem přeběhl. Ve válce dezerce, za ní se střílí, možná, až zahřmí výbuch, i soudruzi se mne takto zeptají. Nebudu mít co na svou obhajobu, vím, že zrady se neodpouští…
Chozrasčot byla výborná věc. A nezastíralo se, že plná překážek.
Z Výroční zprávy Ministerstva dopravy za rok 1956:
V roce 1956 byla narušena slibně se rozvíjející cesta k dorozumění mezi národy а k jejich soužití bez rozdílu společenského zřízení. Světový mír byl ohrožen agresí imperialistů na Blízkém Východě a ještě více byly prohloubeny všechny způsoby studené války proti zemím tábora socialismu a míru, zejména proti Sovětskému svazu. V sousedním lidově demokratickém Maďarsku došlo k otevřenému vystoupení kontrarevolučních sil za přímé podpory imperialistické reakce. Světová reakce počítala s tím, že se jí podaří oslabit jednotu tábora socialismu vražením klínu mezi lidové demokracie a Sovětský svaz. Imperialisté byli však zklamáni pevným postojem všeho československého lidu, který prokázal vysokou politickou vyspělost a rozvahu. Jednoznačně se postavil za stranu a vládu a zvýšeným pracovním úsilím, plněním a překračováním úkolů, projevy mezinárodní proletářské solidarity a láskou k Sovětskému svazu dal reakci pádnou odpověď.
Železničáři a dopraváci právě v době nejzběsilejšího náporu reakce prokázali neochvějnou oddanost straně a vládě, našemu lidově demokratickému zřízení a se ctí plnili své úkoly i za ztížených podmínek. Ani dopravní kalamita v kruté zimě v únoru 1956, i když odhalila slabiny připravenosti na zimu a nedostatečnou kontrolu příprav, neoslabila pracovní morálku a houževnatost zaměstnanců v dopravě.
————–
Pri hodnotení doterajších výsledkov a skúseností v zavádzaní a uplatňovaní vnútropodnikového chozrasčotu možno konštatovať, že vnútropodnikový chozrasčot priniesol kladné výsledky. Hlavným prínosom vnútropodnikového chozrasčotu v roku 1956 bolo, že sa podarilo ďaleko v väčšej miere ako v roku 1955 zainteresovať všetkých pracovníkov na plnení úloh štátneho plánu. Mnohokrát za ťažkých pracovných podmienok splnili úlohy na nich kladené; napríklad v mesiaci februári celkove zvládli prepravu potravín a mlieka za veľmi nepriaznivých poveternostných podmienok. V jesennej kampaňovej preprave boli zemiaky a repa zvezené bez závad a hlavne hospodárnejšie ako v minulých rokoch. V žiadnom prípade však nemôžeme byť spokojní s kvalitou prepravy. Ide najmä o preplňovanie autobusov v spojoch pri nástupe do ranných pracovných smien, o nepravidelnom vykonávaní prepravy. Popri priaznivých výsledkoch vyskytuje sa aj veľa nedostatkov. Neuplatňovala sa správne zásada, že vnútropodnikový chozrasčot je socialistická metóda riadenia závodu. Najväčšiu chybu treba hľadať v tom, že sa niektorí riaditelia a vedúci pracovníci pozerajú na zavádzanie a prehlbovanie vnútropodnikového chozrasčotu odtrhnuto od každodennej práce.
https://kramerius.nacr.cz/search/i.jsp?pid=uuid:19e2e73d-8d42-11ea-8912-001b63bd97ba
I když, nezastíralo … zpráva byla přísně tajná
https://kramerius.nacr.cz/search/i.jsp?pid=uuid:19e223d1-8d42-11ea-8912-001b63bd97ba
A ještě tedy snad:
Na chozrasčotnej tabuli v budovateľskom kútiku ….. sa dekádne sledujú výtraty a rozbitnosť fliaš ….. Nakoľko pre nedostatok skladovacieho priestoru fľaše sú uložené na dvore …. zisťuje sa skutočná rozbitnosť tým spôsobom, že črepiny z rozbitých fliaš sa ukladajú do koša a po skončení fľaškovania určitej litráže sa tieto odvážia a na základe predom zistenej váhy jednotlivých druhov fliaš sa zisťuje, koľko sa rozbilo.
https://kvasnyprumysl.cz/pdfs/kpr/1955/11/01.pdf
———————
Ano, i takovou tvář měl chozrasčot.
Možná už jsem toho sem napsal moc. Už jeden komentář mi to před chvílí sežralo, tento píšu vlastně na zkoušku, možná to sežere taky.
Tak jen to, že to teda koukám. Díky chozrasčotu (asi tam to „s“ patří) dokázali rozvážet mlíko aj vo februári. Pánejo…
Jestli se to ale nezobrazí,, žádná škoda.
Picco, spadlo to do kose. Snad to Alef vylovi.
Celý průser nejen s chozrasčotem, ale celým hospodářstvím, na přelomu 70. a 80.let způsobily licenční Avie.
Soudruzi si od licence na ten francouzský křáp slibovali, že naprosto spolehlivě nahradí všechny ty dosluhující Robury, Garanty, semtam i RNDčka – a to se právě v zimě vůbec nestalo.
Avie v zimě tak zoufale špatně startovaly, že než se hrozivě bíle kouřící motor, při -10 podařilo nahodit, aby se udržel v chodu, tak byla baterka prázdná a to auto nevyjelo vůbec.
Sekundárně na to, začala mít výrobní problémy Akuma – protože nestíhali vyrábět větší typy akumulátorů, do těch Avií na zimu potřebných.
Avie byly zpočátků výroby průser jako hrom. Spousta podniků na ně spoléhala a nechala ty staré Robury a Ereny vesměs sešrotovat. Pak to zboží neměli jak rozvézt do skladů a prodejen.
Pamatuju si, že někde rozváželi i lehké zboží nákladními espětkami, skříňovými vejtřaskami, nebo dokonce i Š706R a RT, protože jednoduše nic jiného v zimě nenastartovalo..
Válka nebude. Co by si tady Rus vzal. A KoZa na válku všeobecně nemá a mít nebude, pokud vůbec přežijeme. Obnovme ŘOPy a ŘOPíky, islám je barbarská sviňa. Tady budou naše děcka se potřebovat bránit. Ale snad pokud na kolenou, Rus pomůže? Nebezpečí přijde ze Západu ….
Kdysi byly v sociku fronty na maso a teď jsem v Kanadě a vidim fronty před armádou spasy na jídlo, oblečení a přikrývky. Tito lidé pocházejí ze stanových městeček v okoli. K večeru je tam fronta kvůli místu na přespání pod střechou. Tak si vyberte.
Ne, to ne.
Taky si to pamatuju, ale pokud mě paměť neklame, tak se dříve tolik maso nevařilo.
Každou neděli a přes týden v závodce nebo školní jídelně bylo maso často. To teď chudáci děti mít nebudou. Zato Amaranth a goji a pohanku povinně, neb nová kategorie spotřebního koše. Zvířata přeci prdí.
A vy neprdíte? Já občas…
Tak to mně vysvětlete kdo snědl toho masa přes 90 kg ročně podle statistik, co sem dal nick strejda.
Jak mohlo být 90 kg na osobu a rok, když bylo maso nedostatkové zboží.
Maso nedostatkové zboží nebylo, ale kvalitní maso, bylo nedostatkové maso. A když už nebylo na výběr, tak dobrá hospodyňka i s té škopiny (jak to nazyvala babka), něco ukuchtila. Navíc do spotřeby masa se počítaly i veškeré masové výrobky.
Já vím, že maso bylo, ale někdo to tu psal, že ne.
To byla jen odpověď na vaše pochybností o té spotřebě masa.
Na tu spotřebu jsem se podívala, těch 90 kg bylo v 80.letech . Já jsem psala o době svého dětství – 60. léta. Zrovna nedávno jsme se sestrami vzpomínaly, jak jsme chodily pro mléko s konvičkou a na krásně voňavý chleba. Který jsme cestou z obchodu patku oloupaly od křupavé kůrky.
Nic bych neměl proti tomu, chodit pro čerstvé mléko do konvi, jen by nesměly být hliníkové.
Šedesáté léta moc nepamatují, jen utržkově. Ale něco pod 30dk na osobu, se mi nezdá tak moc.
Já chodil jako děcko do čtvrthodinové fronty na mlíko do konvičky, vršek Opavské, Ova-Poruba, pak …., teď asi zase Opavská – nebo Havlova? Ale to ví Větva https://www.ladikvetvicka.cz/blog/28-03-2025 . Po ´68 to už nebylo, nahradilo ho modré a červené pytlíkové (muselo se držet zespodu jako pytlík s testes, sáček se drží z vršku). K masu: do ´62 (do mého 6,5 roku) jsem chodil s babičkou do řeznictví k „Jordanovi“, Praha -Strašnice. Maso výsek, vynikající uzeniny, teplý? pult, vynikající držková gesichstsuppe. Fronty asi krátké (děcku běží čas pomalu, po padesáti, … rychle). Ke konci ´60, krásné roky, Semafor a bigbít na SP a LP, filmy, kultura +++++. Za Tondy Novotného byla sranda. Pak v Porubě /Opavská, Leninka u kruháče/rondel jako výdobytku socializmu a la Bonapart /řeznictví bez dlouhých front, to už byla ta Poruba, satelit pro havíře, ale nutili bůček/ krásné vysoké bílé maso, ne jak teď/, což nikdo nechtěl. …. Etc.
Ale jak se povídá, v Americe tam je blaze, tam je Socha Svobody a ….. skáčou krvy dovody a pak se tam ještě drbe na podlaze, blaze …. asi za Clintona a Sleepe José … snad to tam teď utichá.
Re: Vevča
Jak tak čtu ty vaše skazky, mám dojem, že jsem prožil mládí v jiném vesmíru.
Nevím, jak to dělali moji pokrevní, ale máslo bylo ve staniolu, s masem nikdy problém nebyl a víkendové obědy jsem z duše nenáviděl, protože buď králík, anebo nějaký pták – kdo to měl, kurva, furt žrát?
JEDINÝ problém – málo obchodů, takže v sobotu v sedm ráno úprkem pro chleba, abych nestál hodinovou frontu. To jsem byl třetí, čtvrtý ve frontě, takže odpočítaných 5,20 Kčs, abych nezdržoval a můj pobyt v mlíkárně se podobal spíše průletu ruského dronu nad ukrajinskými soudruhy hrdiny.
Když byl hlad, šlo se do mlíčáku. Řekni kde ty mlíčáky jsou, co se s nima mohlo stát ?
Targus: To jste meli kliku. Jak uz jsem psala, hadam, ze v kazdem meste to bylo trochu jinak. Na Valassku to s tim zasobovanim bylo lepsi nez u nas v Brne.
Mám ten samý dojem. Mám dvě děti narozené 80 a 82. V 84. zemřel manžel, takže jsem s nimi byla sama. A snažím se pořád vybavit, v čem bychom tehdy měli nedostatek. Děti měly barevná čínská trička s všelijakýma Mikimauzama a jinými, za které nám na dovolené v Mariánkách nabízely Rusky „značok Lenina“, takže žádné šedivé oblečení jak v KLDR, jídlo také bylo – kuřat dostatek, šunka… Protože kvůli školce nejedly maso, kupovala jsem jim občas panenku (stála 20 Kčs), hygienické potřeby se mi taky nedaří vybavit, které nebyly (možná zpočátku ty zahraniční). Televizi jsme tehdy měli čb, ale to je vina moje, netřeba mi jí. Teď už nemáme 15 let televizi vůbec žádnou a kupodivu nikomu nechybí (už se těšíme, že budeme moci platit něco, co nás obtěžuje). Auto jsme neměly protože jsem srab, a tak pořád přemýšlím, co by tak chybělo…
Matylda: Ja jsem poprve navstivila Cesko zacatkem 80. let, dali mi vizum, a pamatuju, ze jsem vezla dzinsy. tampony, datle, a ananas v konzerve. 🙂 Podle toho, co si lidi prali…
Ale v te dobe jeste bylo u vas doma daleko lepsi jidlo, nez v Americe. To mi snad chybelo ze vseho nejvic. Krome reci.
No, my stáli fronty hlavně na košíky, kterými se reguloval počet osob v prodejně. Výhoda také byla, že když dovezli čerstvé maso, mohla jít babička nakoupit a moji rodiče klidně pracovat. Dneska totiž babičky a děděčci pracují…
Máslo bylo pořád (doba normalizace), zeleninu jsme měli především ze zahrady, vejce od slepic. Vložky stály za prd, toaleťák taky. Čokoláda chutnala po čokoládě, coca cola byla drahá. Cigarety za pár šupů, energie a voda nebyla na rozpočtu téměř poznat. Chleba, mléko, mouka…prostě základní potřeby, byly. Akorát třeba jogurty (čerstvé) a tvarůžky dováželi 1 x týdně a kdo přišel pozdě, měl smolíka. Ty tvarůžky zrály až skoro pochodovaly, mňamka, dneska je to gumový hnus, ale na skladě pořád. Neměli jsme krásně zabalené jablíčka jak v Německu, Fa – čka jen pokud je přeprodali celníci, kterým je dávali zahraniční hosté… A ano, hodně věcí se shánělo. Dneska je všechno, ale ovoce/zelenina jedovaté z dovozu, základní potřeby předražené, o vodě a energiích nemluvím…a EU chce zlikvidovat zemědělství, sebrat nám peníze i majetek, zakázat nám topit, jíst normální jídlo, přikazuje milovat všechno cizí a nenávidět vlastní, zbrojit (rozuměj živit zbrojaře a politiky)…to už raději tu hroudu kvalitního másla v mastném papíře, domácí zabíjačky a bezva zábavu u opékání opět masem naditých špekáčků, pospolitost lidí a děti, které nebudou žít jako otroci dluhů korporací.
Kdyz jsem prijela v roce ’18 po mnoha letech, tak jsem z tech eurotardich spekacku malem dostala psotnik.
Nechápu, co tady ještě dělate?!
To vám hned ukážu – napište ještě nějaký komentář…!
Ubohý!
Ptal jste se, co tady dělám. To byla praktická ukázka.
Checht! Rozházet si to s portýrem…
Alefe, rudý koutek má dnes barvu modrozlatou nebo zeleno-hnědou a ústřední výbor v Bruseli.
Myslim, ze to uplna ekvivalence neni. Ale i kdyby byla, tak je rozdil mezi psychopatem, ktery se drzi zpatky, a psychopatem, ktery se utrhnul z retezu a jede bez zabran. Bipolarni svet prece jen drzel kapitalismus zpatky.
Sebrat někomu nějaký majetek? Tohle chtění je u některých trvalé. Jenom jsou doby, kdy se to nevyplatí, protože zákony a soudy atd. No a teď jsme v době, kdy se postupně změnily zákony – tak se bere.
Prý svobodné podnikání, kapitalismus. Asi ano, ale já mám raději trochu toho řádu pro všechny.
Žádní „vorové v zakonu“. Tenhle současný pořádek v člověku vzbudí touhou po „starých pořádcích.“
Ne, že by privilegovaní tehdy nebyli. Byli, ale jednak jich bylo míň a jednak byli pod větší kontrolou. Komunisti si sami kontrolovali, aby si někdo nenahrabal příliš.
Nedělalo by to dobrý dojem.
Nějaký zdroj by nebyl?
Jednak ta Vaše „prý“ postrádají relevanci a jednak používáte jakési zkratky, které v Evropě moc neznáme.
Vy jste fakt doteď nevěděla, jak fungují nadace, neziskovky a dobročinnost???
Ten nenáviděný Klaus kdysi pravil: „O peníze jde … až v první řadě!“
No aspoň v tom měl 100% pravdu.
Soudy to zruší a bude se posílat dál, jako na Svobodnou Evropu. A Trump bude za chvíli pro smích.
Milá Vevčo, založila jste nádherný vlákno.
Kapitalismus je sviňstvo už ze svý podstaty!
Máslo se v socialismu koupit dalo!
Vyčtený údaje!
Sověti znali mikrovlnky dříve než kapitalisti!
A do to se přichomejtá indický domorodec Alef N. se svým údivem, že se se stal administrátorem Rudého koutku 😂😂 . Což, pokud by takto nepřípustně okomentoval jiný pravicový padouch, z jícnu země by zadunělo takový právo… (možná si už nevzpomenete na Píseň práce, tam to zpivají tuším „již duní právo v jícnu země a výbuch zahřmí…“). No, takový prostě dunění by bylo, že by bylo slyšet až za Atlantic sea…
Je taky dnes kontraproduktivní oslavovat konzumerismu, že prý na západě všechno bylo, když už je zřejmé, jak je konzum škodlivý. pro lidi, pro přírodu, pro planetu, neobnovitelné zdroje.
Konzum a industrializace byly obe skodlive i za sociku. Vsak si vzpomente, co udelal socik se zapadnimi Cechy… to vim jen z doslechu, ale jak to bylo s Beskydy postizenymi Ostravou, to vim primo. A uz v te dobe, za sociku, se zacaly lesy „tezit“ jako by to byly doly… po nas potopa.
co udelal socik se zapadnimi Cechy ? To by mne jako celoživotního obyvatele fakt zajímalo. ( Myslíte s Čechy nebo Čechami ? )
Tymak: No jo, chytil jste mne.
Proslychalo se tenkrat, ze nekde z Krusnych hor udelali mesicni krajinu. Ostatne v Sojuzu meli takove ty mesicni krajiny taky… priroda se drancovala v obou systemech. Jen byl ten rozdil, ze lidi nadavat za sociku verejne nemohli. Za kapiku jo, i delat demosky. Ale taky to moc nepomohlo.
Ty Krušné hory byly ale zničené až v severních Čechách a nebylo to vykácené, ale uschlé, zřejmě díky hnědouhelným elektrárnám, ovšm ty byly tehdy nutné, elektřina se potřebovala.
„Až“ v Severních, navíc to nevykáceli, chcíplo to samo. „Zřejmě“ kvůli elektrárnám. Ale ona ta elektřina byla potřeba…
Tymákovane, skutečně jste to chtěl takto konkrétně napsat? Pro jistotu tu otázku ještě jednou, to jste tak skutečně chtěl? Vždyť to přece nemůžete myslet doopravdy.
Ponechme stranou, že např. Chomutov je co do západu ca jako Plzeň, takovej Sokolov je ještě od ní západněji, takže zkoušet právě Vevču z místopisu je malinko laciný.
Spíš, to ty „ne zrovna západní“ Krušný jsou málo? A pokud, co zbytek toho severozápadu? Co mnoho dalších lokalit, Ostravskem pouze počínaje? Víte, aby se někdo mohl vyjadřovat ke kontaminaci půdy, mnoha řek a taky ovzduší, k erozi dřevin, k tomu je prospěšný znát trochu víc, než že byla potřeba elektřina.
Za totáče, opět ještě jednou, konkrétně za totáče – o kterém je řeč, tzn. ne o srovnávání s pozdější či předchozí dobou – se na ekologii sralo z takový vejšky, že by sám Bílej Tesák záviděl. Což jsme si coby chemici občas namátkově měřili. Jen z hecu, na nějaké předchůdce Extinction Generation jsme si nehráli, ani na Brontosaury, čistě ze zájmu, protože chemici jsou jednoduše podivní lidi. Se třeba nabral vzorek z Labe v Děčíně a prohnali jsme to laboratorním sklem a pár mašinkama. Jedním slovem – masakr. V tom byste si ani nechtěl jen mejt nohy. Nebo někdo zase odjinud něco přivez, změřilo se – a horší než vraždění neviňátek.
A pozor, nemuselo to tak být. Mohlo to být i v tom vším možným zasviněným budovatelským blázinci zatraceně lepší. Jak se tu ptává na zdroje, tak já. Já to říkám a vím o čem mluvím. Ale v prostředí odhodlaných soudruhů z Rudého koutku zároveň vím, že i podrobný, čísly podložený referát, by tu nebyl plenárním zasedáním schválen, dokonce by byly navrhovány kádrové postihy. Proto mi naprosto stačí právě to, že to vím.
Já to nerozporuji, tu ekologii ve snaze hospodáského růstu sourduzi těžce nezvládali, o tom není pochyb. Jak to tou dobou vypadalo jinde nevím, i když jsem zaslechl leccos, navíc těžba břidlicových plynů dnes v USA jisté indikace také dává.
Každopádně já nejsem magor, který když napíšete, že jste sám změřil, Vám nebude věřit a bude se ptát po zdroji. Zdroj jste tu pro mne Vy. Mimochodem, jak jsem tu byl nedávno grilován, že nedám odkaz, náhodou jsem na jeden případ narazil, tady je odkaz https://youtu.be/s7L7ygaI55E?t=48 . Pokud potkám Zborceného Harfytona, dám mu jej též.
Re: Vevča
Nikoliv. Lesy se těžily už od počátku průmyslové revoluce.
A těžily se mnohem bezohledněji, než za socíku. Mám fotky z dob R-U, kdy hory obklopující Gorolistán byly bez jakékoli výjimky holé, protože všecko sežraly doly a hutě.
Na druhé straně páni majitelé nevymýšleli hovna s brouky a dávali si dobrého majzla, aby se jim v lesích moc nezabydleli.
Základ byl vytěžené kmeny obrat z kůry a větví, což se ihned na místě pálilo. Dřevo z lesa fičelo už bez kůry, takže kůrovec opravdu moc nehrozil.
No, kdyz to berete od gruntu, tak lesy se nici uz od pocatku civilizace. Velky kus blizkeho vychodu byl zrujnovany tim, ze davni vladci nechali vykacet vetsinu cedru libanonskych. Taky Kreta… kdysi slavna cedrovymi lesy s medem a korenim…
Svědectví o holých kopcích Beskyd podává i malíř Ernest Wilhelm Knippel. Kopce obrostly lesem v souvislosti s těžbou uhlí, kterým bylo nahrazeno dříví při výrobě železa. Na obrazech najdeme dnes hustě osídlené části Ostravy jako třeba Vítkovice.
Není von ten problém v tom, že před 1989 každá fabrika odváděla zisk státu a tudíž bylo na vše? Dnes z těch fabrik z roku 1989 funguje dejme tomu 15% a 99% z nich generuje zisk kapitalistickému majiteli, ponejvíce zahraničnímu? Který se ještě snaží stát na daních ošulit jak to jen jde a nebo má už tak daňové prázdniny?
Žasnu. Jak v kapitalismu mohli vybudovat Rakousko- Uhersko? Průmysl Čecha Moravy? Základ, který vydržel…donedávna? Jak mohli vybudovat předkapitalistický základ toho základu? Použitelné vzdělání?
Vykořisťováním pracujícího lidu, dalo by se říci. Jako nyní. Jenže proč to nyní jde do prdele?
Protože to až do roku 1918 byla monarchie a měla k ruce jako mocenský nástroj církev? Nebo proto, že neexistovaly daňové ráje, za cokoli jste mohl být popravený a globální bankovní systém byl proti dnešku v plenkách? Jinak představa, že to za R-U „fungovalo“, je poměrně naivní. Kdyby to fungovalo, tak by nikdy Hašek nenapsal Švejka. Ono to nefungovalo, ono se to z posledních sil drželo silou mocí.
Místo, kam to (prachy) jde totiž není zadnice, ale nadnárodní korporace.
Toť vše.
Zrovna RU zkrachovalo hned nekolikrat.
„Trump chce Ukrajinu rozkrást“…
Když se jim nepodařilo rozkrást Rusko, alespoň Ukrajinu.
Trump ve své jednoduché přímočarosti
strhává pracně budovanou fasádu.
Že by propagandistům ze Seznamu a Novinek v hysterickém antitrumpismu nedošlo co za zprávy vypouštějí?
Že tohle nebylo pravým účelem šíření
„svobody, demokracie a lidských práv“ do „Východního bloku“ věří jen idiot.
Od počátku to byl debilní nápad, chtít chochlovskýma rukama a fedrováním neskutečných prachů dobýt bohatství Ruska.
Když už bylo po roce a něco jasné, že se to nemůže podařit i díky tomu, že chochli větší část těch neskutečných prachů rozkradli, tak začali s prachama brzdit.
Ta neskutečná naivita Ameriky k tomu, co jsou chochli vlastně zač a co dokázali rozkrást i sami sobě, je zarážející.
Mezitím Rus rozjel nejen válečnou výrobu na plné kule, ale nahradil většinu sankcionovaných věcí.
Dnes je definitivně jasné, že všecky ty nafedrovaný neskutečný prachy, bude Amerika chtít zpátky – jakýmkoli způsobem.
Ať už to bylo 350 mld. nebo 500 mld., je v této chvíli úplně jedno.
Chochlistán není a nikdy nebude schopen, splácet z toho ani úroky, natož tak jistinu.
Až v naprostém zoufalství Zhulenský vytroubí, co po něm GB a Amerika chtěly, nebo kolik za to chochli dostali těch miliard, to bude teprv průser.
Celé to ještě může skončit velice nedobře, hlavně pro chochlistán – o Rusy vůbec strach nemám.
Jeden z důsledků patrně bude, že se sem prostě naráz navalí další milión banderovců, přičemž se nás nikdo nebude na nic ptát a nějaké naše zákony jim budou u prdele – budou totiž ozbrojení.
Tady jde o opravdu šílené peníze. Uvědomme si, že všechno to bylo vedeno ve „vojenských“ cenách a hodnotách!
Nemám z toho dobrý pocit.
Češi mají banány, ale přišli o fotbálek. Příběh z jakési bývalé továrny v Teplicích. V pracovní páteční den po svačině se už nechtělo dělat, tak se na dílně postavily branky a hrál se fotbálek, než bude -padla-. Přichomýtl se k tomu švédský kamionák a zeptal se, zda jde o stávku. Když se dozvěděl, že jde o docela časný páteční fotbálek, raději se zdekoval, aby z toho neměl nějaký průser. Vyprávěno bývalým kolegou, účastníkem těchto fotbálků.
novinky.cz/
domaci-zpravy-moravskoslezsky-kraj-neni-prace-mate-vypoved-oznamila-firma-trem-stovkam-zamestnancu-v-ostrave-
Ostravská firma dala z měsíce na měsíc výpověď všem zaměstnancům
Ti už si nezahrajou
Článek není tolik o výkonnosti ekonomiky, ta bude efektivnější než před rokem ´89, ale problém je v disipaci hodnot. Státní aparát nabobtnal ad absurdum (přes proklamace pětikolky např. 3 nová ministerstva), a současně přestal být výkonný či spíše začal být silně kontraproduktivní.
Stavební úřady v rozvalu? Ano, ale kontroly ze vzduchu, zda je vše řádně zakresleno v katastrálních mapách běží – a běda vám, když ne.
Školství, zdravotnictví, Grýndýl už jsme tu řešili mockrát.
Co například taková justice? No, selektivní spravedlnost pro elity, jinak do konečného rozhodnutí/odsouzení uběhnou roky.
S každým novým zákonem a vyhláškou klesá přehlednost systému a snižuje se efektivita, viz. nový zákaz pálení bioodpadu, výsledek? Neustále přeplněný kontejner na bioodpad. Co zálohování PET láhví, buzerace s kotli na tuhá paliva?
Co normy v automobilismu? Nejen ty ekologické, ale každé auto je dnes dnes povinně vybaveno drahými nesmysly a „kurvítky“, od senzoru tlaku v pneu, přes STOP-START, po nové hlídáčky rychlosti (o systému E-call ani nemluvě).
Takže máme tu systém, který škodí (ano, pár úředníkům vyloženě prospívá ať již platy nebo nějakou formou korupce), přerozděluje hodnoty neefektivně a ekonomiku, která hodnoty sice tvoří, ale ty jsou obvykle vyvedeny buď mateřským firmám nebo majiteli, který je před zdaněním „optimalizuje“ a nakonec ještě zdaní v daňovém ráji.
Čímž to se začínáme blížit jihoamerickým státům, kde vše vlastní několik rodin a zbytek populace žije bez pořádné lékařské péče, s mizerným školství v životu nebezpečných čtvrtích. A jak se ukazuje, obvykle je začlenění do nějaké sociální vrstvy dědičné, tedy budeme-li chudnout dál, naš děti zdědí zase jen chudobu (o statních dluzích ani nemluvě).
Nakonec i zde důchod bude ryze symbolický, zdravotnictví i školství, ba i bezpečnost tvrdě placená. Je tedy třeba zásadní systémová změna.
„Kurvítka“ jsem zprvu povypínal co šlo, pak testoval, a všechna zapnul. Některá bych zdokonalil. Třeba udržování rychlosti podle značení. Jen to ukazuje, navíc nespolehlivě. Místo toho používám omezovač rychlosti. Mám zapnuté varování při opuštění pruhu, nouzovou korekci, hlídání mrtvého úhlu, antikolizní systém. Start – stop. Jenže ne jako má například Kodiaq, že zaškytá, roztřese se a pak naskočí. Můj mildhybrid bleskově roztočí motor do pracovních otáček, zapne zapalování a vstřikování. Zcela hladce. Výkonovou špičkou vykrývá zpoždění turbodmychadla, vyšší točivý moment už v nízkých otáčkách. Jako by pracoval vyšší objem. Dobře sladěný pohon. Při ubrání rekuperuje, pohodlně se v běžném provozu dá regulovat rychlost bez brždění. Spotřeba do 6,5,na to,že cx není nejnižší, je přijatelná . Spokojený, vybral bych stejně. Ledaže za stejnou cenu by byl plný hybrid, s vysokým okamžitým výkonem. Pak je možných z 0 na 100 i pod 6s. Kdo má chalupu se soláry, tak plug hybrid. Kolem komína stačí jezdit na elektřinu. Vlastní.
Re: odver…
Hmmm, já jezdím bez hybridovacích 3,14-čovin za pět.
Čímpak to asi bude…
Že by počtem válců?
Normy…. Tak jako nyní „samozřejmý“ standard byly prosazeny bezpečnostní pásy, ABS, airbagy, bezolovnatý benzín, katalyzátory.
K té armádě, tu jsme neživili, ta se živila sama. Těch 200 tisíc vojclů tam bylo za 90 kč žoldu, samo si vařili, přáli, opravovali výstroj i výzbroj, dokonce i léčili, absíci meficíny tam byli rok, pomáhali při sklizních, katastrofách, vše za těch 90 kč. A ubytování, nevytopené ratejny po 40 a teplá voda nikdy. To ten dnešní operetní sbor za 50 a víc litru měsíčně plus doživotní výsluhy vyjde na mnohem víc.
24 032 908 000 Kčs.
▲ výdaje ze státního rozpočtu na obranu a bezpečnost 1989
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1988-195
No a dnes je to miliard 177 a pořád málo , ač žádnou v podstatě nemáme
1989:
celkové příjmy státního rozpočtu 223 640 800 000 Kčs, celkové výdaje státního rozpočtu 223 640 800 000 Kčs (vyrovnaný rozpočet).
24 032 908 000 Kčs z toho je 7,5 %.
Řečeno dnešními slovy komouši dávali na obranu (a bezpečnost) 7,5 % HDP.
Existoval tehdy vůbec HDP?
Ano. Říkalo se mu hrubý národní důchod, nebo hrubý národní produkt.
Existoval (hrubý národní důchod), ale podle článku https://www.novinky.cz/clanek/domaci-ceskoslovensko-davalo-na-armadu-az-20-procent-rozpoctu-40506613
jsou ta procenta jinak:
v roce 1989 14,7 % z rozpočtu, což prý odpovídalo 6,22 % národního důchodu.
výdaje na obranu ovšem článek uvádí 38,6 miliardy Kčs.
Nevím tedy, jak to vlastně je. A jsem už líný to dál hledat.
Prostě se na to dávalo „hodně peněz“.
Oprava!
10,75 %
No proto… uz jsem rikal, ze asi blbe vidim 🙂
njn, vsevojskova armada s haldou brancu neco stoji.
Však nás taky Reagan uzbrojil . Teď to bude Trump. Lidstvo se nepoučí.
Harfytone, Harfytone, vy si plete státní rozpočet s hrubým domácím produktem (HDP). To jsou dvě velice rozdílné věci!
Jo, ujel jsem a plácnul to hloupě. Sypu se popelem a kaji.
milý opravníku, z toho, cos napsal, je pravda jen jedna jediná položka, a to žold 90 kčs měsíčně pro vojína (nikoli vojáka) základní služby. už i jen svobodník bral víc…
mne neoblbneš, já na tý vojně skutečně byl…
co cekate vod modry knizky s platfusem
Opravník omylů je
ženskáženského pohlaví.A je to jisté? Viděl ji( jej) někdo naživo?
Nestrašte!
Re: Sibyla
Kam na ta hovna chodíte?
Já jako svobodník a specialista první třídy jsem bral dvě kila. Plus tzv. reluty. Nebylo výjimkou, že jsem bral i 1400 Kčs.
V nemocnici jsem byl několikrát a žádní špagáti tam nebyli. Ti se nacházeli pouze na ošetřovnách v kasárnách.
Praly nám ženské – občanské pracovnice.
Na opravy techniky bylo několik fabrik.
O těch banánech mám historku.
Jsem tam, kde se banány pěstují. Banánové plantáže jsou všude. Teď probíhá sklizeň a je to neuvěřitelně fyzicky těžká, namáhavá práce. Banánovníky rostou na plantážích ve svazích. Na každém banánovníku visí trs banánů, vážící často více než 30 kg, který musí chlap utrhnout a snést na zádech k autu, tam ho zabalit do měkké ochranné kátky atd…
A teď to teprve příjde: EU rozhodla, že v EU se budou vykupovat banány předepsaného zakřivení, délky minimálně tuším 14 cm a průměr 27mm. Je vidět, že v EU rozhodují převážně odbornice. Zdejší banány jsou velmi dobré, sladké, masité, ale odrůda má odlišné parametry. Řadu zemědělců – pěstitelů to zničilo. Navíc musela být postavena nová třídící linka a osazeny nové banánovníky schváleného typu Podsatné množství těch ístních, nejchutnějších, zde vyhledávaných banánů, linka odmítá vykoupit. Nevím, jakou cenu dnes mají banány v ČR, ale pokud chcete zde koupit ty, co chodí do EU, tak, kvůli nákladům spojeným se stavbou a provzem nové balící a třídící „fabrky“ zdražily na dvojnásobek dřívější ceny, Přestože lepší nejsou.
Když chcete dobrý banán, musíte koupit přímo od pěstitele. Potom dostanete něco, co zákazník v EU nemá možnost ani ochutnat.
Tady vůbec nevíme, co je to banán.
Banány tu rostou malé, hrbolaté a zelené. Hodí se spíš nakyselo do flašky.
Ale furt to není jako lososi v norsku. Prý tam nosí parohy, běhají po lese a sem tam vletí do auta… divné to ryby…
To je pravda, tady koupite lososa maximalne tak stiraciho. A vetsinou kdyz ho setrete, tak setrete.
taky se to tak říká – podle losa poznáš kosa. Však tady už mají ty zobáky tak zabordelené od toho prášku ze stíraček, že je nejde rozeznat od kavky.
Hele, ted mi napada, jestli vy si ty zviratka s parohy nepletete. Von totiz losos neni to samy co sobol, zeano…
Když už jsme u toho ovoce, tak falešná štika je paštika
https://www.slovnikafixu.cz/heslar/pa-
Jde tedy o falešný mlsek…
Tady je to dnes samý suterénní znalec biologie.
Jen jestli v tom nemáte trochu hokej. Neříká se sobol, ale čobol.
To je ale jiny zviratko…
Jo, kožich z něj moc nehřeje.
To je jak: Kamzík je blbá ryba. Kamzík ale skáče po horách! Tak vidíš, jak je blbá!
Ja jo. Dostal jsem ho od Sury na zdopravy.cz
Ci boha…!
Teď jsem sám sebe usvědčil, jaký jsem dezinformátor!
Nejhorší je avokádo, nezralé nechutné, škoda peněz, jednou jsem koupila granátové jablko, za 50 kč kus ještě před inflací a bylo vevnitř plesnivé, bohužel stojí za prd i supermarketová jablka, naleštěná napohled , ale tvrdá i po upečení a bez chuti. Jsou buh ví odkud a špatné odrůdy, naše sady už prý že 40% vyklučili, neb neviditelná ruka trhu. Občas koupím hrušky, ale jsou až z Chile, tak příroda dostává na frak též.
No a že zrovna banány tvořily revoluci , co čekat od Havla. Něco tak neekologickeho a kde využívají dětskou práci. Co jste čekali od Havla.
Jestli jste pred inflaci koupila granatove jablko za pade kus, tak si to zaslouzite. Bezne stala polovinu. Nebo mozna bylo archivni.
U nás to tak měli a do Prahy se nedostanu, kvůli jablku to tedy ne.
Nesu z Prahe.
Tak skok do Polska?
Leda sedmimilove boty.
Pokud netrváte na křoupání zrníček (já to nesnáším), kupte si granátovou šťávu. Já kupuju za ucházejících 136 korun za litr v jednom eshopu s gruzínským čajem. Je dobrá, není kyselá a má i ten tříslovinový podtón, co pochází z lisovaných slupek a přepážek mezi semeny.
Alefe,
představte si, že někdo příjde za tím správným a řekne mu například: „Pepíku, uděláme obchod, ty máš vliv, jsi sice na práci nešikovný, ale dáme ti možnost přesvědčoval lidi, že EU je to nejlepší co může být. Když to budeš dělat pěkně, tak my ti pomůžeme k nové plantáži banánovníků, které tady nikdo jiný nemá a budeme je od tebe odebírat ve velkém. Ty se budeš mít dobře, my se budeme mít dobře a všechno bude krásné a barevné.
No nekupte to.
Funguje to, něco podobného se stalo před časem s pěstováním citronů.
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/HTML/?uri=CELEX:32011R1333&from=HR
To je jen proto, že na banány nestojíte frontu. 🙂
Třeba by šly nakupovat přes crowdfarming.com . Chodí to sice od hranic českou poštou ale zatím si nemůžeme stěžovat.
Za zrkadielka, banany a mozno walkmany sme dovolili volenym zastupicom zmenit status CSSR na dve male bezvyznamne bananove republiky – kolonie.
A ako s koloniami je s nami zachadzane. Mozno sa oplati studovat sposob, ako sa krajinam sahelu podarilo z kolii stat zase samostatnymi krajinami.
Byty se nestaví? Fiala slíbil 40 tisíc bytů.
A 93% už má splněno…:o)
Asi U kravína.. ?
Sláma !
Hele dneska jsem byl v obchodě a banány neměli
Asi nějaký socialistický obchod …
Ani pod pultem?
No v Elektře není divu.
I dnes poskytujeme „rozvojovou pomoc“ spřáteleným zemím. I vojenskou.
Chyba systému je zjevná a má řešení. V principech je řešení prosté, v realizaci se zdá nemožné. Ale to platí jen do chvíle, než přijdou lidé, kteří nevědí, že je to nemožné, a udělají to. Jak s oblibou říká například Vidlák.
1. Kapitalismus funguje na dluh, takže veškerý soukromý majetek běžného občana je dočasná iluze.
2. Aktiva se koncentrují směrem k vrcholu pyramidy, kterou tvoří majitelé bank, korporací a přírodních zdrojů.
3. Zpětnou vazbou kapitalistického systému je krize a válka, která oba dva předchozí principy ve výsledku dále akceleruje.
Tímto způsobem může svět fungovat jen omezeně dlouho. V určité fázi bude koncentrace aktiv v podstatě dokončena a existence člověka jako pracovní síly přestane mít smysl. Tím pro kapitalismus ztratí smysl i lidský život.
Co potřebujeme je horizontální společnost, která distribuuje aktiva rovnoměrně. Potřebujeme opustit princip pyramidy moci a peněz, uplatňovaný v ekonomice, v politice a v mnoha dalších oblastech života společnosti.
K tomu je zapotřebí zásadně změnit přístupy k chápání vlastnictví jako takového. Řešením je omezení vlastnických a dědičných práv jednotlivce. Příklady:
Neexistuje rozumný důvod, aby jednotlivec vlastnil přírodní zdroje nebo zemský povrch. Veškeré patentové právo je z hlediska přírodních principů zcela nepřirozené. Zdědit obydlí nebo osobní věci po rodičích dává smysl, zdědit korporaci nebo království není potřeba. Objem osobního majetku lze rozumným způsobem omezit shora.
Aby mohly výše uvedené principy fungovat, musí platit bez výjimky pro každého, tedy i pro anglickou královnu nebo pro vlastníka nadnárodní korporace.
Všechna aktiva která budou osobní vlastnictví přesahovat, mohou samozřejmě nadále existovat a být připravená pro další využití.
V horizontální společnosti nebude zapotřebí mnoha dnešních institucí, jako jsou například státy, burzy, armády a další.
Horizontální společnost si vystačí s přímou demokracií, která zabezpečí funkční zpětné vazby a umožní trvalou udržitelnost systému bez krizí a bez válek.
Kapitalistický pyramidální systém, který je jen vylepšenou modifikací předchozích systémů feudálních, totalitních a jiných, velmi pravděpodobně skončí kolapsem a zánikem současné civilizace. Dost možná by to nebylo v dějinách Země poprvé.
Mám jiný názor.
Všiml jsem si.
Citankovy poucky ,na kapitalismus ,kterej kdysi existoval ,ale jen kratkou dobu. Bojovnik na kapitalismus Marx si hodne vymejslel a pucoval si teorie vod jinejch pedagogu ,aby se ten jeho pseudo kapitalismus hodil do jeho ,neuskutecnitelnych teorii a poucek..To je u akademiku a yntelegentu samozrejmy..Cim je to vic uchylny / ty ismy/vod skutecnosti ,tim vic to musi mit.
Delnika nezahlid ani z rychliku , nakonec nasel odvahu a byl sokovanej…
Daleko vic skutecnosti ,vedel Engels..Ale toho bolsevici zase nechteli..
Se taky nehodil.
Lenin a Stalin a spol taky psali nekonecny svazky poucek ,protoze byli u moci.
Pak nebyl hajzpapir. Dneska sou ty dila , uz davno zniceny..
Podstatny zlepseni hospodarstvi ,vo kterym nikdo nesmi vedet a napsat je jednoduchy zruseni pucovani na urok.
Proto experti na ekonomiku pisou tlusty a poucny ucebnice..
Maji vod bankeru zakaz.
Jakmile komunisti u nas zacali taky pucovat na urok , uz s marx komunismem skoncili. Vetsinou v E. vsude zavedli kolonialni imperialismus a ruzny druhy fasismu…
Ten bankersko urokovej zcela ovladl treba Rakousko a ta svine FJ si picnul Ferdinanda , aby mohli zacit a zacali za kazdou cenu valku i kdyz napadenim Srbska vedeli na beton, ze zacinaji svetovou valku.
Svine dostala podporu germanskyho Wilhelma ,oba vedeli , ze rusa a francouze tak zatahnou do valky .Na naplanovanou valku si vypucovali miliardy na zbrojeni pred a behem valky vod britu a usaku . Ty chteli a prikazali valku ,protoze astronomicky zisky z pujcek a s uroku , dlouho ,nekonecne dlouho po valce splacenych ..
Dnes je situace podobna.
Kdyz Vatikan povolil ty bankere ,tak vymenil boha za zlato a penize.
A cela Evropa misto obrany , se zabejvala valkama a vyhlazovanim ,starostma vo vnitrni konflikty ,aby neubejvaly..Bankeri pak znicili Vychodni risi pro Islam,ale ten mel taky problemy ,jinak by uz davno vlad v EU..Takze ma zpozdeni , ktery dneska spolecne dohaneji..
Nie zle, ale imho neakceptuje povahu človeka. Už predtým sa hovorilo o horizontálnej ekonomike, kde su viac menej vsetci zamestnanci (až na vynimky) SZCO. Predstavovali si to ako sieť, kde na projekt si vyberú ludi a po skonceni zasa tito skoncia. V IT bežné. Ale oni to čakali vo všetkom. No z skončí to ako v showbiznise, ten pozná toho a má zákazku,toho až tak nemajú radi a robotu nemá. Nakoniec to skor skončí o znamostiach než o kvalite výkonu. A tu je to obdobne, preco by na niečo také tito pristúpili? Ak keby na zaciatku áno, časom sa to pretranaformuje
Obávám se, pane Passante, že ta ležatá vaše společnost by vydržela jen do doby, než by se v sousedství vytvořila společnost hiercharisovaná, totalitní, třeba nacistická, nebo urputně religiosní, či jim na roveň postavená.
„Něco je hodně špatně“
Špatně je idea nekonečného růstu. Ten není možný už z filosofického pohledu. Ani „udržitelný rozvoj“ nemůže být nekonečný. Vždy se musí narazit na omezující podmínky – momentálně na nehumánní společenský systém.
Problémy růstu přerostly v růst problémů.
Nekonečný růst praktikovali ve starém Babylónu, když se rozhodli postavit tu svou věž.
Zajímalo by mě, do jaké výšky se dostali, než ta věž spadla. Nikde se o tom nepíše.
Třeba neuměli měřit, nebo co.
No a my praktikujeme neomezený růst taky, navíc ten udržitelný rozvoj. Umí to někdo změřit?
Zatím jsem nikde ve světě nenašel ani měřidlo na uhlíkovou stopu, natož na neomezený růst.
Věž spadla kvůli zmatení jazyků, a toho je v EU až až
Pokud je mi známo věž nespadla, ale pro zmatení jazyků nebyli schopni pokračovat ve stavbě.
Re: Tymák…
Jelikož tenkrát Blesk vycházel v hlíně, bral bych tehdejší zprávy s ještě větší rezervou, než ty dnešní.
Re: buldatra
V Babylónu nedošli výš, než sedm pater, protože stavěli z nepříliš kvalitních cihel, pokud budem hodnotit pouze jejich pevnost v tlaku.
Tlaková zkouška, nauka o materiálech, první ročník průměrné soc prc SPŠ.
V jedné věci se obyvatelstvo nezměnilo.
Nebylo ochotné bojovat za režim tehdy ani dnes.
Nezapomeňte že všude stály perfektně vybavené kryty civilní obrany, že mnoho budov strategické infrastruktury – třeba i Vidlakovy sýpky – byly stavěny jako protiletecké kryty a nakonec taková drobnost, ze zaostalého agrárního Slovenska jsme udělali rozvinutou průmyslovou zemi.
P.S. Kdo byl náš nejschopnější premiér v dějinách a proč to byl JUDr. Lubomír Štrougal?
Copak sypky, ale metro! To byl kryt!
Primator Nemec pozdravuje.
Hliníkárna Závody SNP v Žiaru nad Hronom produkovala z hliníkové rudy ještě gallium (10 % světové produkce – asi 4 tuny ročně, hlavní odběratel Japonsko).
Výroba gallia zrušena novým majitelem roku 1994.
Ale máme dostatek banánů…
Někde je očividně chyba.
Jak nekde?!? Preci chyba je v tom dostatku bananu, staci to trochu priskrtit, ostatni nechat tak jak je, a zivot v CEZku bude dokonaly…
Slovy klasika:
MadariCesi jsou, zkratka receno, holotaKdyby se komunisti mohli zadlužit tak jak dnes ti demokrati, mohla být banány zavalena celá Praha . Ale to oni ne, byla železná opona a vrazi z wallstreetu nepůjčili a nepůjčili.
No to nebola pravda. Maďari, Poliaci aj Rumuni sa zadlžili.Poliaci mali hyperinflaciu, Rumuni kvôli úrokom boli na dne a Maďari mali jedine šťastie ze pred krachom prišiel 89.a odpustenie dlhov pre nich aj Poliakov. Problem bol totiž že sa dlh musel splacat v tvrdej mene aj s úrokmi, ale nebolo príliš možné exportovať do krajín s takými menami, ktoré na to mali a pritom sme tam už neboli. Lybia to nemohla vytrhnúť
Je to velmi jednoduché,jak je to možné? Prostě jsme jim to dovolili naší leností, lhostejností,Karel Kryl mám přece říkal, že politikům se nevěří, že politici se kontrolují.Vidlák nám teď dává alespoň malinkatou naději, že pokud to teď nezkazime máme naději na trochu lepší svět.Uvidime.Přeji všem pěkný den 😁
Jeden banán za 3 zloté,
krajíc chleba za dolar.
Co tak civíš, Don Quijote?
Vypadne ti premolár.
Jezdíš furt na Rosinantě.
Proč už nemáš Ferrari?
Lpíš na staré variantě,
přivede tě na máry.
„Někde je očividně chyba.“…?
Chyba je v tom, že jste na to přišel až po pětatřiceti letech. Nebo jste to celé roky tajili?
Kde jste byl celou tu dobu? To nás přicházíte osvítit teprve dnes?
Až bude kaufland bez zboží,
lidé košíky odloží,
vrhnou se k regálům v lídlu,
jestli tam je co k jídlu.
Potom poběží do teska.
Tohle už bude groteska,
jako když chtěli v albertu
odhodit svoji pubertu.
Na konci ulice Hruška.
V rukách se objeví puška,
ozvou se první rány.
Běží se přes balvany.
Dělám v korporátním automotive a můžu potvrdit, že to, že banány a otevřené hranice nejsou všechno, v dohledné době pochopí i místní libtardí většina.
Nejde to nějak extrémně rychle, je to spíš takové pozvolné vysychání zakázek..
Fiallah se pleská v stehna
církev svatá tomu žehná.
Tančí spolu kolem ohně.
Každou chvíli něco šlohne
požehnaná ruka cizí.
S lupem do německa mizí.
Do Čech zavítal
cizí kapitál.
Prostou reprodukcí
dělá liposukci.
Roste jako jmelí.
Už jsme bez oceli.
Snem otroka není svoboda. Neví co to je. Snem otroka je být pánem.
Jo, snem otroka je mít otroka … snem zobáka je být mazákem.
Snem kapitalisty je přivlastnit si nadhodnotu, a to co nejrychleji a co největší, za každou cenu.
jj, tržní ekonomika – trhni, co se dá …
Co je to „nadhodnota“? Kde se bere? Nevysvětlil ji ani Marx.
Mladý dynamický dělnický kolektiv přijme kapitalistu na plný úvazek.
Ale vysvětlil, dokonce podrobně, tvorba nadhodnoty je základ kapitalistického vykořisťování. Že to nevíte je váš problém.
Tvorba určitě ne. Až distribuce, její tvorba je nedílnou součástí výroby.
Nadhodnota:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Nadhodnota
Podle článku na Wikipedii je nadhodnota totéž, co přidaná hodnota. A z přidané hodnoty odvádíme daň.
Takže
– dělník je vykořisťován kapitalistou, který mu sebere nadhodnotu (to se projeví na výplatě), i státem, který se napakuje na DPH (to se projeví, když si jde dělník koupit jídlo do hytlermarketu)
– kapitalista je také vykořisťován, ovšem poněkud jinak než dělník, pouze státem (například když odvádí DPH státu z faktur na státní zakázku, kterou mu ovšem stát ještě zdaleka nezaplatil). Odvody musí být uhrazeny včas, jinak přijde penále, zatímco splatnosti faktur pro stát jsou šílené (šíleně dlouhé). Stát se nechává kapitalistou zadarmo úvěrovat, a to je ta podpora podnikání, o které slýcháme od převratu.
Srandičky, jako s tím beryliovým antidotem.
Pro ostatní, kteří nemají smysl pro humor a mohli by být uvedeni v omyl:
Co je a kde se bere Mehrwert, se Marx pokusil vysvětlit docela podrobně:
Theorien über den Mehrwert, Teil I, 1861-1863
https://marxists.architexturez.net/cestina/marx-engels/1861/Teorie_o_nadhodnote/ToNI/index.html
Theorien über den Mehrwert, Teil II, 1862-1863
https://marxists.architexturez.net/cestina/marx-engels/1861/Teorie_o_nadhodnote/ToNII/index.html
Theorien über den Mehrwert, Teil III, 1861-1867
https://marxists.architexturez.net/cestina/marx-engels/1861/Teorie_o_nadhodnote/ToNIII/index.html
Každá nadhodnota musí být vyvážena podhodnotou. Jen tak může být svět v rovnováze.
Proto je u nás premiérem Fiala, u vlády pětikolka a podhodnota všude, kam se člověk podívá.
Podhodnotu bychom mohli i vyvážet, kdyby o ni byl někde zájem.
„Každá nadhodnota musí být vyvážena podhodnotou.“:
Je to tak.
Jedná se o Demuthové zákon [Helena „Lenchen“ Demuth(ová) byla Marxova služka https://epochaplus.cz/karel-marx-prizivnik-ktery-odvrhl-nemanzelske-dite ]
Lenchen ho formulovala pravděpodobně roku 1851, když nemytému Marxovi, který ji právě zneužíval, vmetla do obličeje:
„Jeder Mehrwert muß durch einen Minderwert ausgeglichen werden!“
Ještě že neumím německy. Určitě mu řekla něco… sprostého!
Ukrajina …
„Trump chce všechno.“ (Seznam)
Ano. V antitrumpovském ajfru zjeveno nechtěné potvrzující náš dezolátský názor. To byl účel „Majdanu“.
Součást plánu, podle kterého tak mělo dopadnout i Rusko. Putin do toho hodil vidle.
A je to.
Amen