18 dubna, 2024

Tribuna

Volná diskuse na jakékoli téma


4 279 thoughts on “Tribuna

 1. Probuzení ze zimního spánku?

  To, že to víte, nám nepomůže.

  My to víme taky.

  https://www.czso.cz/csu/czso/vyvoj-prumernych-cen-vybranych-potravin

  Ministr Nekula: Já i celá vláda víme, že občany trápí vysoké ceny potravin
  13.03.2023 6:35 | Tisková zpráva

  Český statistický úřad: Vysoký meziroční růst cen potravin opět zrychlil
  12.12.2022 15:13 | Tisková zpráva

  Až 30 % nového zdražení. Potraviny, vše. Fialova noční můra
  13.03.2023 7:41 | Reportáž

  Jděte všichni do Brusele.
  Vracet se nemusíte.
  Jedná se o metaforické vyjádření.

 2. Neděle, 12.3.2023:

  I. Rusvesna

  1; Gruzínský premiér řekl, že vláda nedovolí otevření druhé fronty. „Dokud bude u moci Gruzínský sen, nepřipustíme druhou frontu, to nepřipadá v úvahu,“ řekl premiér země.

  2; BARS „Kaskad“ masivně ničí americké „Three Axes“ v lesích u Kremenné. Staří přátelé z „Bojového bratrstva“ bojují v jednotce pod vedením zástupce Dmitrije Sablina, který odešel do války.

  3; Ruské letecké síly začaly na Ukrajině používat nejnovější přesně naváděnou munici „Grom“. Grom byl testován na konci roku 2018, ale nebyl viděn mimo rozsahy a výstavy.

  4; 132. brigáda ničí nepřítele na frontě. Výpočty samohybných děl 2S1 „Gvozdika“ ničí ukrajinské ozbrojence na frontě.

  5; Válka u Chersonu: Vzdušný dron s granátem proti ukrajinskému vojákovi s elektromagnetickým dělem. „Video exploze z druhého dronu visícího 3,5 km od cíle.“

  6; Krvavé selhání útoku ukrajinské armády na kupjanské frontě. Byli rychle objeveni průzkumem z vrtulníku s termokamerou.

  7; Ozbrojenec Ukrajinských sil zlikvidován přímým zásahem do hlavy. Na síti se objevily záběry dobře mířené střely našeho odstřelovače na ukrajinské pozice.

  8; Válka u Chersonu: Dron a raketa 205. brigády zničily na věži vlajku a techniku Ozbrojených sil Ukrajiny. Rámečky od našich bojovníků-předplatitelů.

  9; Ruská armáda přesnými údery připravila ukrajinské ozbrojené síly o železniční komunikaci ve Slavjansku. Dnes ráno byly přijaty informace o silných explozích ve Slavjanské oblasti.

  10; „Pomůžeme najít skutečné okupanty“ — běloruští pohraniční si vystřelili z banderovců. Ukrajinci dostali důstojnou odpověď na provokaci s „oběšeným ruským vojákem“.

  11; Ukrajinská armáda zasáhlo autobusové nádraží v LLR: Zahynuli lidé. Mezi zraněnými jsou i děti.

  12; „Wagnerovec“ zatčen v Moldavsku. Situace v Kišiněvě a v celé zemi se během rozsáhlých protivládních protestů vyostřuje.

  13; „Výcvik řidiče Leopardu-2“ – důstojník ozbrojených sil Ukrajiny surově zbil brance. Voják byl vážně zraněn.

  14; „To není naše válka!“ — V Kišiněvě začal rozsáhlý protivládní protest. Lidé vyšli do ulic proti růstu cen a cel, Maia Sandu a zapojení země do války.

  15; Moldavsko: Na protest do Kišiněva se sjíždějí lidé z celé země. Pod heslem „Žádná válka v Moldavsku“ začíná protestní akce proti politice prezidentky Sandu.

  16; „To není naše válka!“ — Poláci protestovali proti pomoci Kyjevu. Slogany „Toto je Polsko, ne Ukropol!“ a „Nechceme zemřít za Banderu!“.

  17; „Rusové někam vedou lidi!“ — Hysterie kyjevské propagandy. Ukrajinské vojáky, tradičně skrývající se za civilním obyvatelstvem, rozzuřila evakuace civilních obyvatel z Arťomovska prováděná wagnerovci.

  18; Ostřelování Doněcka: podrobnosti. Oběť ukrajinských teroristů se narodila během války a zemřela jako dítě.

  19; Bojovníci v první linii varovali před vážným problémem. Upozornění je určeno především těm, kteří jsou na lince kontaktu.

  20; Ukrajina se promění v nefunkční stát, říká americký politolog staré školy. „Ztratí většinu území a jeho ekonomika bude zničena“, je si jistý Mearsheimer.

  21; Novým čínským ministrem obrany se stal vojenský vůdce pod americkými sankcemi za spolupráci s Ruskem. Washington uvalil sankce na generála Li Shangfu za vojenskou spolupráci s Ruskem.

  22; Podivný manévr jaderného bombardéru amerického letectva 200 km od Petrohradu. B-52 Stratofortress nacvičoval jaderný útok na severní hlavní město.

  23; Doněck: útok na týl z HIMARS. V tuto chvíli bylo oznámeno zranění civilisty.

  24; PMC „Wagner“ vede silný útok na Arťomovsk a hrozí, že udeří kleštěmi, které obklopují město. Situace kolem Artěmovska se blíží k vyřešení.

  25; Centrum Doněcka pod útokem ozbrojených sil Ukrajiny. Asi v půl jedenácté dopoledne zasáhla hlavní město DLR rána.

  26; „Odvážný“ průlom přes obranu Ozbrojených sil Ukrajiny: Tanky a pěchota ničí nepřátelské pozice. Ruské jednotky provádějí aktivní ofenzívu na frontě u Svatova-Kremenné.

  27; Ruská armáda provádí ofenzivu po celém Donbasu, hlásí Generální štáb Ozbrojených sil Ukrajiny. Přechod iniciativy na frontě do rukou Ozbrojených sil Ruské federace uznává generální štáb nepřítele.

  28; Ruská armáda osvobodila Krasnogorovku u Doněcku. Během těžkých bojů naši bojovníci osvobodili vesnici, ze které se dlouhá léta provádělo prudké ostřelování Doněcka.

  29; „Fašisté!“ — Češi narušili ukrajinskou manifestaci v Praze. Ukrajinci svůj sabat uspořádali v hlavním městě České republiky, ale místní občané to neocenili.

  30; Kyjev obrací svou pozornost na Kupjanský směr, říká Maročko. Ukrajinští ozbrojenci mění taktiku, připravují se na aktivaci fronty v tomto směru.

  31; Gruzie Tanec s hráběmi. V posledních dnech proběhly v Tbilisi protesty, které vedly k prudkému zhoršení politické situace v Gruzii.

  32; Jak je to s ruskou „pátou kolonou“. Zprávy o „boji za demokracii“ v Rusku od Borise Rožina.

  33; „Odvážní“ a ZVO provádějí silnou ofenzívu u Kremennaja, Ozbrojené síly Ukrajiny ustupují. Když totální ofenzivu, tak jedině tudy a nic jiného!

  34; Bidenova návštěva Kyjeva stála Ukrajince desítky milionů. Jeden řádek výdajů je prostě úžasný.

  35; Ruské ministerstvo zahraničí boří mýty EU o ruských farmářích. Každá země na světě, která je ekonomicky silnější než EU, může být uznána za zneužívající své geostrategické pozice.

  36; Sankce proti Rusku nabývají zcela bizarních podob. Pod osobní omezení spadají nejen Rusové, ale také občané Kypru, Velké Británie, Polska, Arménie, Turecka a Nizozemska.

  37; Ozbrojené síly Ukrajiny mají příliš málo bojeschopných sil na zahájení ofenzivy na levém břehu Dněpru, říká úřadující velitel Chersonské oblasti. Pohybu alespoň některých významných oddílů či techniky na pravém břehu Dněpru naše rozvědka okamžitě zaznamenává.

  38; Často se vše mění ve svévoli vojenských komisařů: Jak se na Ukrajině zabavuje majetek. V roce 2012 byl na toto téma přijat zákon. Evidentně tehdy nikdo nečekal, že by stát mohl „rabovat“.

  39; Americká armáda se bojí hrozby ruských jaderných ponorek. Vojenské velení a experti ve Spojených státech jsou vážně znepokojeni aktivitou ruské ponorkové flotily u amerického pobřeží.

  40; Je čas ukončit politiku „hodného strýčka“: Poláci odmítají nadále podporovat ukrajinské uprchlíky. „Je neetické zatěžovat ty, kteří si poctivě vydělávají na živobytí, na úkor těch, kteří tak nečiní.“

  41; EU připravuje „skvělý“ plán vojenské pomoci Ukrajině. Země EU nepotvrdily, že jsou připraveny vzdát se svých současných arzenálů.

  42; Kyjevská propaganda používá deset pravidel vynalezených před sto lety, píší americká média. Při každodenním sledování zpravodajských kanálů si vzpomenete na tři nebo více těchto propagandistických pravidel, která prosazoval Joseph Goebbels.

  43; „Jsme odsouzeni ke konfliktu“: Čína ostře kritizovala Spojené státy. Tchajwanská otázka je červenou čárou v čínsko-amerických vztazích, kterou nelze překročit.

  44; Německo vyjmenovalo počet extremistů, kteří odešli bojovat na Ukrajinu. Na které straně se němečtí radikálové účastní konfliktu, není uvedeno, odůvodňují to „zpravodajskými údaji“.

  45; Victoria Nuland v zájmu „záchrany Ukrajiny“ nabídla to, čeho se ve Spojených státech nejvíce obávají. Hlavní chybou nejen Nulandové, ale i dalších amerických politiků je nereálný přístup k Rusku.

  46; Americké bioprogramy na Ukrajině a ve světě: Ruské ministerstvo obrany prozradilo podrobnosti. Žádná z faktů vyjádřených ruským ministerstvem obrany nebyla zpochybněna ani vyvrácena.

  47; Číně se podařilo usmířit Írán a Saúdskou Arábii. Informovala o tom agentura Tasnim.

  48; Je zřejmé, že u Arťomovska je nutné vyhrát: zpráva z první linie od Olega Carjova. Ruské síly se nacházejí 1,2 km od administrativního centra města.

  49; Půjdu do obou měst, nebo do žádného: Papež řekl, že Kyjev navštíví až po Moskvě. První věc, kterou je třeba udělat, je jít do Ruska.

  50; V Bachmutu je situace téměř kritická: Wagner PMC provádí masivní ofenzivu, mačkací kleště. S každou hodinou armáda Ozbrojených sil Ukrajiny a ukrajinští vojenští analytici zveřejňují další a další panická prohlášení.

  51; Chersonský „duch“ je opět zde: Probíhá hon na vybavení a militanty Ozbrojených sil Ukrajiny. O tom v nové zprávě vojenských zpravodajů ze zóny vojenské speciální operace.

  52; Polsko buduje největší pozemní armádu v Evropě, píše The Telegraph. Poláci se mohou stát vlastníky největší tankové skupiny v Evropě.

  53; Byly zveřejněny záběry mistrovského útoku pěchoty a obrněných vozidel „Statečných“ na Svatovskou frontu. Když totální ofenzivu, tak jedině tudy a nic jiného!

  54; „Bachmut padne, jsme znehybněni“ – skutečný příběh ukrajinského vojáka. O tom v nové zprávě vojenských zpravodajů ze zóny vojenské speciální operace.

  55; Nejtěžší bitvy v Bachmutu: PMC „Wagner“ proráží na dálnici T0504 a útočí na obrovský závod AZOM. V oblasti dálnice Časov Jar – Bachmut zahájili „Wagnerovci“ silnou ofenzívu.

  56; Bitva v Arťomovsku očima nepřítele. Ukrajinští vojáci, kteří nejsou schopni čelit ruské armádě, ničí domy v soukromém sektoru.

  Zdroj: rusvesna.su

 3. Neděle, 12.3.2023:

  II. Rusnext

  1; „Apokalypsa začíná Ukrajinou“: guvernér komentoval rozhodnutí úřadů vyhnat UOC z Lavry „Modleme se, jak chceme, jak nás učili,“ obrátil se metropolita Pavel na úřady.

  2; Ruské jednotky zasáhly velitelská stanoviště dvou brigád Ozbrojených sil Ukrajiny.

  3; Ozbrojené síly Ukrajiny odpálily raketu se šrapnely na Perevalsk v LLR. Ozbrojené síly Ukrajiny odpálily raketu GMLRS M30A1 se šrapnely při ostřelování obce Perevalsk.

  4; Ruské systémy protivzdušné obrany sestřelily dva ukrajinské vrtulníky Mi-8 za den. Vrtulníky Mi-8 ukrajinského letectva byly sestřeleny v Záporožské a Charkovské oblasti, uvedlo ruské ministerstvo obrany.

  5; „USA, USA?! Jděte do hajzlu! Rusko! Rusko!“ – rodák z Donbasu porazil v UFC Američana. Ruský bojovník Nikita Krylov porazil v prvním kole v zápase UFC Američana Ryana Spanna. Ve chvíli, kdy Krylov vzal Spann na sytič, publikum zakřičelo: „USA“.

  6; V USA banka se zhroutila ze seznamu nejlepších úvěrových institucí podle Forbesu. V USA se rozhořel skandál bankrotu banky Silicon Valley (SVB).

  7; Chybí dílky skládačky – německý expert na bombové útoky na Nord Stream. Tento názor vyjádřil v rozhovoru pro Der Spiegel vedoucí bezpečnostního a obranného programu analytického centra „Německá rada pro zahraniční vztahy“ Christian Mölling.

  8; Izraelští vojáci zastřelili tři Palestince, kteří na ně zahájili palbu. Vojáci IDF zastřelili v neděli na Západním břehu tři Palestince poté, co na ně zahájili palbu z pušek, uvedla agentura Associated Press.

  9; Na shromáždění v Kišiněvě požadovali rezignaci prezidenta Moldavska. V centru Kišiněva se v neděli konalo protestní shromáždění hnutí Pro lidi za účasti několika tisíc lidí, informuje z místa zpravodaj agentury Interfax.

  10; Ozbrojené síly RF zasáhly velitelská stanoviště dvou brigád Ozbrojených sil Ukrajiny. V oblastech osad Krasnyj Liman a Drobyševo byla zasažena velitelská stanoviště 111. brigády územní obrany a 25. výsadkové brigády Ozbrojených sil Ukrajiny.

  11; V centru Kišiněva došlo ke střetům mezi policií a demonstranty. V centru Kišiněva v neděli vypukly střety mezi policií a demonstranty, informoval z místa zpravodaj agentury Interfax.

  12; Ruská armáda zasáhla muniční sklad poblíž města Záporoží.

  13; Ministerstvo zahraničí: Jednání o prodloužení „dohody o obilí“ s představiteli Ruské federace nebyla vedena. Moskva si je vědoma prohlášení různých stran, včetně Kyjeva, ohledně prodloužení „dohody o obilí“, jejíž druhé období (120 dní) vyprší 18. března, uvedla mluvčí ruského ministerstva zahraničí.

  14; Vláda Talibanu pohrozila trestem smrti pro ty, kteří by podkopali jejich moc. Jak varoval šéf resortu, „jsme připraveni vás konfrontovat a potlačit, pokud budete vytrvale vytvářet problémy lidem v Afghánistánu na základě plánů někoho jiného“.

  15; Ukrajina plánuje zvýšit vojenské výdaje o 3,5 miliardy dolarů. Ukrajina plánuje v březnu změnit státní rozpočet na rok 2023 a zvýšit tak vojenské výdaje o více než 3,5 miliardy dolarů. V neděli 12. března to oznámil poslanec Nejvyšší rady Jaroslav Železňak.

  16; Saúdský korunní princ oznámil novou leteckou společnost. Saúdský korunní princ Mohammed bin Salman Al Saud v neděli oznámil vytvoření nové letecké společnosti Ar-Riyadh Airlines. Informovala o tom v neděli saúdská tisková agentura (SAP).

  17; Na Ukrajině byla obvinění proti Nord Streamu nazvána „koordinovanou akcí“. Mediální publikace, že Ukrajina je zapojena do sabotáže na plynovodech Nord Stream, jsou plánovanou akcí, která vytváří špatný dojem o tom, co se stalo, řekl ukrajinský ministr zahraničí Kuleba.

  18; Demonstranti v Kišiněvě prolomili policejní kordon. V Kišiněvě prorazila kolona demonstrantů policejní kordon a zamířila k vládní budově. V neděli 12. března informuje RIA Novosti.

  19; Hokejista Arťom Ivaňuženkov zaznamenal videovzkaz ze Soči. Syn poslance Státní dumy a hokejisty Artěma Ivaňuženkova natočil videovzkaz ze Soči, ve kterém tvrdí, že je na soustředění a s vraždou v Podolsku u Moskvy nemá nic společného.

  20; Obyvatelé Rigy se shromáždili proti demolici pomníku Puškina. V Rize na Radničním náměstí se koná shromáždění za záchranu pomníku básníka Alexandra Puškina.

  21; Muž zahájil palbu na náměstí v Rostově na Donu. Muž zahájil palbu z traumatické zbraně na náměstí v Rostově na Donu, jeden člověk byl zraněn, uvedl zástupce ruského ministerstva vnitra v Rostovské oblasti.

  22; Sandu: Protitankové příkopy na moldavské hranici jsou soukromou záležitostí Ukrajiny. To, že Ukrajina hloubí protitankové příkopy podél hranice s Moldavskem, je její právo.

  23; Ministr zdravotnictví Karl Lauterbach zfalšoval svůj profesorský životopis Německý ministr zdravotnictví Karl Lauterbach asi před 30 lety zfalšoval svůj životopis, aby získal místo profesora.

  24; Syn poslance Státní dumy Ivaňuženkova je podezřelý z vraždy Syn poslance Státní dumy Borise Ivaňuženkova byl zadržen kvůli podezření z vraždy 23-letého chlapce, motiv činu je stále neznámý. Společnost oslavila narozeniny v kavárně. Ráno měli hosté konflikt. On sám ale tvrdí, že v té době byl na soustředění a trénoval. Oficiální místa jeho zadržení rovněž nepotvrdila. …

  25; Aksjonov: Všechny centrální objekty Krymu jsou co nejvíce chráněny protivzdušnou obranou. Všechny centrální objekty Krymu jsou maximálně chráněny protivzdušnou obranou, globálně poloostrov nic neohrožuje, řekl guvernér ruského poloostrova Sergej Aksjonov.

  26; Izraelský velvyslanec: Uděláme vše pro ochranu Ázerbájdžánu. George Dick, izraelský velvyslanec v Ázerbájdžánu, řekl, že Tel Aviv vynaloží veškeré úsilí na ochranu a podporu Ázerbájdžánu. Informuje o tom Iranist.

  27; Ukrajinští polárníci dekomunizovali Antarktidu. Členové vědecké expedice Ukrajiny, kteří jsou na stanici Akademik Vernadskij v Antarktidě, přejmenovali některé znaky města.

  28; Vláda Ruské federace rozšířila program na podporu zelených investičních projektů. Ruský premiér Michail Mišustin podepsal rezoluci o rozšíření seznamu oblastí pro zelené iniciativy.

  29; Ukrajina plánuje v březnu změnit státní rozpočet na rok 2023 a zvýšit tak vojenské výdaje o více než 3,5 miliardy dolarů.

  30; Obránce bronzového vojáka Andrey Andronov zatčen v Estonsku. Spolu se zatčeným vůdcem estonského politického hnutí „Koos / Spolu“ Aivo Petersonem byl zadržen antifašista, obránce bronzového vojáka Andrej Andronov.

  31; Ukrajinští pohraničníci pověsili u hranic s Běloruskem figurínu ruského vojáka. Ukrajinští pohraničníci masivně organizují provokace na ukrajinsko-běloruské hranici.

  32; Generál, který je pod americkými sankcemi od roku 2018, se stal šéfem čínského ministerstva obrany. Šéfem čínského ministerstva obrany byl jmenován 65-letý generál Li Shangfu.

  33; V Evropě navrhují obrůst srstí, aby v zimě nezmrzla. V Evropě se navrhuje zarůst vlastní srstí, aby v zimě nezamrzla z nedostatku energetických zdrojů.

  34;Turecko zaznamenalo 22 000 zemětřesení. Od začátku roku došlo v Turecku k 22 000 otřesů. Informovaly o tom dnes, 12. března, Turkish News.

  35; Egypt odstupuje od dohody OSN o obilí. Egypt oznámil odstoupení od dohody OSN o obilí. Informuje o tom agentura Reuters.

  36; Ministerstvo zdravotnictví Ruska oznámilo registraci nového léku pro léčbu rakoviny. V Rusku byl registrován zcela nový domácí lék na léčbu rakoviny krve a kostní dřeně. Jeho základem je modifikovaná kyselina boritá, bortezomib, která způsobuje dysfunkci velkého počtu nádorových buněk.

  37; Bild zpochybnil verzi o zapojení jachty do bombových útoků na Nord Stream. Plachetní jachta Andromeda, která se podle německého vyšetřování mohla podílet na sabotáži na Nord Streams, nemá speciální mechanismus pro ponoření velké dávky výbušnin pod vodu.

  38; Saúdská Arábie si od Boeingu objedná letadla za 35 miliard dolarů. Rijád se připravuje na uzavření dohody s americkou Boeing Corporation o výrobě letadel pro novou komerční leteckou společnost. Informoval o tom v sobotu s odvoláním na zdroje The Wall Street Journal.

  39; Prahu zachvátily proruské protesty. Účastníci demonstrace požadovali rezignaci českého premiéra Petra Fialy a zároveň hlásali protievropská a protiukrajinská hesla.

  40; Síť byla zděšena prohlášením šéfa EK o Rusku. Uživatelé Twitteru aktivně diskutují o prohlášení šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové na sociální síti, že Evropská unie vynaloží veškeré úsilí na snížení vojenského potenciálu Ruska.

  41; Děda vás nemá rád: Děti prince Harryho nebyly pozvány na korunovaci Karla III., píše Telegraph. Děti prince Harryho a Meghan Markle, princ Archie a princezna Lilibet, nejsou v současné době pozvány na korunovaci britského krále Karla III., uvádí list Telegraph.

  42; Americký politik odhalil hlavní cíl Spojených států na světové scéně. Hlavním cílem Spojených států bylo a je tvrdé udržení světové nadvlády, napsal na Twitteru americký demokratický politik, kandidát na guvernéra Kentucky Jeffrey Young.

  43; Kim Čong-un pošle armádu do „vesnice“. Severokorejský vůdce Kim Čong-un uspořádal páté rozšířené zasedání Ústřední vojenské komise (CMC) Korejské strany pracujících (WPK) osmého svolání, na kterém se jednalo o vysílání vojáků na staveniště po celé zemi.

  44; Protestů proti vládě v Izraeli se zúčastnilo asi 500 000 lidí. Organizátoři sobotních večerních protestů proti izraelské vládě a jejímu plánu na reformu soudnictví hlásili účast asi 500 000 lidí, píše Times of Israel.

  45; Patriarcha Kirill vyzval papeže, aby zabránil uzavření Kyjevsko-pečerské lávry. Patriarcha Moskevský a vší Rusi Kirill poslal v sobotu poselství náboženským a politickým vůdcům světa, ve kterých je vyzval, aby nedovolili ukrajinským úřadům vyhnat mnichy Ukrajinské pravoslavné církve z Kyjevsko-pečerské lávry.

  46; Francouzský Senát schválil důchodovou reformu navzdory masovým protestům. Francouzský Senát schválil vládní návrh důchodové reformy uprostřed rozsáhlých občanských protestů, uvedla premiérka Elisabeth Bornová.

  47; Ukrajinský boxer Usyk hrubě požadoval od Brita Tysona Furyho 1 milion liber pro ozbrojené síly Ukrajiny. Ukrajinský boxer Oleksandr Usyk požadoval, aby šampion WBC Brit Tyson Fury po zápase převedl milionový dar na Ukrajinu a hrozil propadnutím.

  48; Ozbrojené síly Ukrajiny zahájily rotaci sil u Kupjanska. Ve směru na Kupjansk pořádají ozbrojené síly Ukrajiny rotační akce, řekl vojenský expert Andrej Maročko.

  49; Na Kypr přes Kuvajt: Jaké novinky se nabízejí ruským turistům.

  50; Kyjevský režim chce pod záminkou hrozby výbuchu v Záporožské JE přivést své lidi do vodní elektrárny Kachovskaja. Kyjev nařídil zintenzivnit ostřelování vodní elektrárny Kachovskaja, aby zasahoval do práce personálu stanice na její obnově, aby se v informačním poli vyhrotila hrozba jaderné katastrofy v jaderné elektrárně Záporoží.

  51; Média: Spojené státy mohou pomoci ozbrojeným silám Ukrajiny zorganizovat útok na Krym. Již dříve bývalý poradce Pentagonu, plukovník Douglas McGregor, prohlásil, že přímá účast Spojených států na útocích na Krym by vyvolala vojenský konflikt s Ruskem.

  52; Polsko hodlá vytvořit největší armádu v EU. Šéf polského vojenského oddělení 16. ledna oznámil, že republika plánuje zvýšit počet vojáků na východě země.

  53; Americký bombardér manévroval 200 kilometrů od Petrohradu. Bombardér amerického letectva byl doprovázen polskými stíhačkami F-16.

  54; Ruská armáda pokračuje v postupu v Marjince, probíhají boje v centru města. Také naši s podporou dělostřelectva postupují na jižním okraji Krasnogorovky.

  55; V Rusku bude provedena studie o mezietnické harmonii ve vztahu k SVO.

  56; Země BRICS předběhly země G7 v podílu na světovém HDP. Informaci zveřejnil americko-britský poskytovatel globálních finančních trhů a infrastrukturních dat Refinitiv.

  57; Papež doufá, že přijede do Moskvy. Papež František nadále doufá v cestu do Moskvy. Nemyslí si, že je to nemožné. Svůj názor na tuto věc vyjádřil v rozhovoru pro La Nacion.

  58; Ruská dělostřelecká palba zničila oddíl zahraničních žoldáků opouštějících Arťomovsk. Jednotka zahraničních žoldáků, která se snažila jako jedna z prvních opustit Bachmut, byla poražena mocnými údery ruského dělostřelectva.

  Zdroj: rusnext.ru

 4. Jen tak :
  Paní v nezyskofce zjistila, že rodičům masově hrozí vyhoření. Během pandemie se to zhoršilo.
  Rodiče se cítí neschopní vychovávat svoje potomky a tak je často bijí. Děti jsou z toho na hlavu a společnost to nezajímá.
  Chce to víc psychoanalytiků, neziskovek, ozdravné pobyty, protože je to vážné.
  Hernajs, jak to dříve ty matky dělaly, když okolo nich běhal tucet dětí, a nevyhořely?
  A jak to dělají ženy v Africe? Tam se musejí jejich děti brodit v popelu vyhořelé matky. Případně i otce. Tam totiž – ještě postaru – si mamky ke svým dětičkám zpravidla pořizují i taťku.

 5. Sobota, 11.3.2023:

  II. Rusnext

  1; Papež doufá, že přijede do Moskvy Papež František nadále doufá v cestu do Moskvy.. Nemyslí si, že je to nemožné. Svůj názor na tuto věc vyjádřil v rozhovoru pro La Nacion.

  2; Ruská dělostřelecká palba zničila oddíl zahraničních žoldáků opouštějících Arťomovsk. Jednotka zahraničních žoldáků, která se snažila jako jedna z prvních opustit Bakhmut, byla poražena mocnými údery ruského dělostřelectva.

  3; Jevgenij Prigožin hodlá kandidovat na prezidenta Ukrajiny. Vysvětlil, že na tomto postu hodlá soupeřit se současnou hlavou státu Volodymyrem Zelenským a bývalým prezidentem Petrem Porošenkem.

  4; Otec a dítě zabiti v Doněcku při ostřelování ukrajinských ozbrojených sil. Otec a jeho malý syn byli zabiti v Doněcku při ostřelování ukrajinskými ozbrojenými silami. Střela zasáhla taxík a zabila dva lidi. Šéf Doněcku Aleksej Kulemzin upřesnil, že zesnulý chlapec se narodil v roce 2015.

  5; Ze seznamu pohřešovaných bylo vyřazeno více než 2 miliony vojáků Velké vlastenecké války.

  6; V Záporoží byla poškozena kritická infrastruktura. Jde nám o to dostat se do „objektu podpory života krajského centra“.

  7; Sklizeň obilí v Rusku v roce 2022 vzrostla o 29,9 %

  8; Zelenskému bylo odepřeno oscarové představení kvůli černé záležitosti. Organizátoři „Oskara“ odepřeli prezidentu Ukrajiny Volodymyru Zelenskému projev během slavnostního předávání cen. Ukrajinský ministr zahraničí Dmitrij Kuleba to uvedl v rozhovoru pro deník Bild.

  9; V provincii Liaoning v Číně „prší“ žížaly. V provincii Liaoning na severozápadě Číny spadl „déšť“ červů. Píše o tom bulvární list New York Post s odvoláním na informace ze sociálních sítí.

  10; Prezident Finska: Otázka přesunu finských stíhaček do Kyjeva nebyla projednána. Prohlášení finské premiérky Sanny Marinové, že Helsinky zváží převedení stíhaček McDonnell Douglas F/A-18 Hornet pod kyjevský režim, najednou viselo ve vzduchu jako prázdný zvuk.

  11; Medveděv navrhl přejmenovat Ukrajinu na Svinský Bandera-Reich. Pokyn šéfa kyjevského režimu Vladimira Zelenského ukrajinské vládě, aby prostudovala otázku přejmenování Ruska na Muscovy, nadále vyvolává reakci v samotné Moskvě.

  12; 11. března Litva slaví Den obnovení nezávislosti republiky. Dnes, 11. března, Litva slaví 33. výročí zákona o státní obnově.

  13; NASA: V roce 2046 se Země může srazit s asteroidem o velikosti 16-patrové budovy. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zveřejnil informaci, že asteroid o velikosti šikmé věže v Pise se může v roce 2046 srazit se Zemí.

  14; Jevgenij Prigožin: jsme 1,2 km od centra Arťomovska. Ukrajinská armáda podle Prigožina připravuje protiofenzívu.

  15; „Chtějí si připsat všechna historická vítězství“: Moskva reagovala na iniciativu Kyjeva přejmenovat Rusko. První místopředseda výboru Státní dumy pro záležitosti SNS, euroasijskou integraci a vztahy s krajany Viktor Vodolackij nazval iniciativu „šílenstvím“.

  16; Synopse: Ruská protivzdušná obrana sestřelila 11 ukrajinských dronů. Podle armády byly drony sestřeleny v oblastech LLR, DLR, Záporoží a Charkov.

  17; „Pig Bandera-Reich“: Medveděv vymyslel nové jméno pro Ukrajinu Dmitrij Medveděv, místopředseda Rady bezpečnosti Ruské federace, navrhl reakci na plány Kyjeva přejmenovat Rusko na „Moskovii“.

  18; Média: Německé dráhy přestaly bezplatně vozit humanitární pomoc pro Kyjev. DB Cargo, nákladní a logistická divize německého železničního dopravce Deutsche Bahn, zastavila bezplatnou přepravu humanitární pomoci na Ukrajinu.

  19; Norsko poskytne Ukrajině dva systémy protivzdušné obrany NASAMS. Norsko ve spolupráci se Spojenými státy přesune do Kyjeva dvě jednotky systémů protivzdušné obrany NASAMS. Oznámilo to dnes, 10. března, ministerstvo obrany země.

  20; Litva se rozhodla zablokovat IP adresy pomocí propagandistických televizních kanálů. Litevská komise pro rozhlas a televizi nařídila poskytovatelům internetu, aby odstranili přístup k IP adresám, které umožňují sledovat takzvané ruské propagandistické televizní kanály NTV a Channel One.

  21; Účast Sanny Marin na pohřbu nacisty není náhoda. Finská premiérka přispěchala na Ukrajinu právě proto, aby uctila památku nacisty.

  22; Je nemožné blokovat Rusko. Jak odborníci ve Washingtonu opožděně připustili, jak v Africe, tak v Asii se suverénní vlády snaží určovat zahraniční politiku podle svých vlastních podmínek.

  23; Kanada zakazuje dovoz hliníku a oceli z Ruska. Kanadské úřady se rozhodly zakázat dovoz hliníku a oceli z Ruska. Uvádí se to v dokumentu o změnách ustanovení „o zvláštních hospodářských opatřeních“, zveřejněném na webu vlády země.

  24; WSJ: Na Západě rostou pochybnosti o úspěchu ukrajinské ofenzívy. Navzdory nejlepšímu úsilí západní propagandy mezi americkými představiteli narůstají pochybnosti, že tolik medializovaná ofenzíva jaro-léto ukrajinských sil bude úspěšná.

  25; Londýn žádá sponzory olympiády, aby zablokovali účast Rusů.

  26; Ministerstvo zahraničí reagovalo na iniciativu Kyjeva přejmenovat Rusko na Moskovii. Pokyn šéfa kyjevského režimu Vladimira Zelenského ukrajinské vládě, aby prostudovala problematiku přejmenování Ruska na Moskovii, nezůstala bez reakce ruského ministerstva zahraničí.

  27; Americká kosmická loď Crew Dragon s Annou Kikinou na palubě odpojená od ISS. Americká pilotovaná kosmická loď Crew Dragon s ruskou kosmonautkou Annou Kikinou na palubě se úspěšně odpojila od Mezinárodní vesmírné stanice (ISS).

  28; Scott Ritter: Ukrajina bude letos v létě poražena. Vojska kyjevského režimu mohou utrpět definitivní vojenskou porážku již letos v létě a hlavním důvodem bude nedostatek munice.

  29; Rosstat: Míra chudoby v Rusku klesla na historické minimum. Federální státní statistická služba (Rosstat) zaznamenala, že míra chudoby v Rusku klesla na 10,5 %, což je historické minimum za celé postsovětské období.

  30; Macron slíbil Ukrajině „pomoc s protiofenzívou“. Británie a Francie budou nadále dodávat zbraně Ukrajině, aby připravily ozbrojené síly Ukrajiny na protiofenzívu, řekl v pátek.

  31; Zacharova viděla známky rozdvojení osobnosti v prohlášení zástupce amerického ministerstva zahraničí. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharova poukázala na dvojí metr v pozici USA, když ministerstvo zahraničí hovoří o situaci kolem Bosny a Hercegoviny a situaci kolem Srbska.

  32; Ruští střelci zaútočili na parkoviště ozbrojených sil Ukrajiny v Chersonu. Dříve bylo hlášeno, že bojovníci praporu „Krym“ zničili skupinu ukrajinských diverzantů, kteří se vylodili na ostrovech u Chersonu.

  33; USA předají Ukrajině meče a kamennou sekeru. Foreign Policy informovala o předání mečů a kamenné sekery americkými úřady na ukrajinskou ambasádu ve Washingtonu.

  34; Herečka Čulpan Chamatova se po neúspěchu představení v Rize přestěhovala z Lotyšska do Gruzie. Herečka Čulpan Chamatova přijela do Gruzie, kde jednala s šéfem divadla Gribojedov v Tbilisi Nikolajem Sventitským.

  35; Denis Pušilin předal ceny DLR bojovníkům Wagner PMC. Útočným jednotkám soukromé vojenské společnosti (PMC) „Wagner“ se podařilo překonat řeku Bachmutku a začaly se probíjet do centra Arťomovska (Bachmut).

  36; Zelenskij nařídil „důkladně propracovat“ možnost přejmenování Ruska na „Moskovii“ Ukrajinský premiér Denis Šmygal byl pověřen, aby za účasti vědeckých institucí vypracoval možnost přejmenování Ruska na „Moskovii“, uvedla kancelář ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

  37; Vojáci PMC „Wagner“ překročili Bachmutku a prolomili se do centra Arťomovska. Ve stejné době na severu města zahájila ruská armáda ofenzívu proti továrně AZOM a postupuje hlouběji.

  38; Rusko je jedním z pěti největších obchodních partnerů Indie. Dokládají to údaje indického ministerstva obchodu a průmyslu.

  39; Ministerstvo obrany ukázalo práci „roaming minometů“ při speciální operaci.

  40; USA plánují integraci Ukrajiny do energetického trhu EU. Evropská unie a Spojené státy budou usilovat o integraci Ukrajiny do evropského energetického trhu a také pracovat na diverzifikaci zdrojů energie pro země EU.

  41; Zelenskyj uvalil sankce na Sportloto. Sankce se ukládají na dobu pěti až 50 let. Kromě toho přidal na sankční seznam 120 lidí, včetně podnikatelů z Ruska, Turecka, Holandska, Arménie a dalších zemí.

  42; Ruská armáda pokračuje v postupu na Avdějevku, v důsledku potlačení ukrajinské protivzdušné obrany ruské letectvo aktivně pracuje. V Marjince zuřivé poziční boje v centru města.

  43; Gochran je připraven nakoupit 1,5 tuny zlata do poloviny května. Ruský správce zlatých rezerv Gochran je připraven do 15. května 2023 nakoupit 1,5 tuny zlata ve standardních prutech do Státního fondu, uvedla instituce.

  44; Abcházské bezpečnostní síly přešly na rozšířený režim služby. Prezident Abcházie Aslan Bžanija nařídil převedení mocenských struktur republiky do posíleného režimu služby v souvislosti s eskalací napětí v sousední Gruzii.

  45; USA jsou nervózní ze spolupráce Nikaraguy s Ruskem. To je předmětem dlouhého článku v Foreign Policy, „Ruskem podporovaná Ortegova Nikaragua zasáhne proti disentu“.

  46; Meta se rozhodla vytvořit sociální síť podobnou Twitteru. Americká Meta (v Rusku uznávaná jako extremistická organizace a zakázaná) zkoumá možnost vytvoření samostatné sociální sítě, na které bude možné sdílet nejnovější informace, řekl CNN zástupce společnosti.

  47; Demonstranti v Belgii stávkují. Týdenní protestní hnutí organizované belgickými odbory státní správy mělo v pátek podobu masových stávek, uvedla RTBF.

  48; Ekonom Sergej Gurjev a bývalý náměstek Gennadij Gudkov byli uznáváni jako zahraniční agenti. Na ministerstvu spravedlnosti byli Daniil Gubarev, ekonom Sergej Gurjev, bývalý šéf Yandexu. News“ od Lev Geršenzon, politik Gennady Gudkov a blogger Veranika Vodvud (nixelpixel).

  49; Obrovské síly ozbrojených sil Ukrajiny se sbíhají k Arťomovsku Ozbrojené síly Ukrajiny se brzy pokusí odblokovat Arťomovsk, který je v operačním prostředí.

  50; Ozbrojené síly RF odrazily útoky ozbrojených sil Ukrajiny u Kremennaja a postupují u Serebrjanky. Nyní bojovníci postupují vpřed u vesnice Serebrjanka v Doněcké lidové republice.

  51; Rosstat zaznamenal pokles počtu Rusů s příjmy pod hranicí chudoby. Počet Rusů s peněžními příjmy pod hranicí chudoby v roce 2022 podle údajů na webu Rosstat činil 15,3 milionu lidí, tedy 10,5 procenta populace.

  52; Joe Biden prodloužil sankce proti Íránu o rok. Americký vůdce Joe Biden se rozhodl prodloužit omezení vůči Íránu o další rok. Informovala o tom tisková služba Bílého domu v pátek 10.

  53; Kanada zakazuje dovoz hliníku a oceli z Ruska. Kanadské úřady zakázaly dovoz hliníku, železa a oceli a výrobků z nich z Ruska. V pátek 10. března to oznámila vláda země.

  54; Média: DeSantis neoficiálně oznámil plány kandidovat na prezidenta Spojených států. Floridský republikánský guvernér Ron DeSantis v soukromí prohlásil, že hodlá kandidovat na prezidenta ve volbách v roce 2024, uvádí Washington Post s odkazem na zdroje.

  55; Norsko předá ozbrojeným silám Ukrajiny dva systémy protivzdušné obrany NASAMS Uvádí to zpráva na webu norské vlády.

  56; Moskva požádala o zasedání Rady bezpečnosti OSN k problému rusofobie na Ukrajině.

  57; Orbán říká, že Západ je blízko k diskusi o vyslání vojáků na Ukrajinu Západní země jsou blízko k vážné diskusi o možnosti vyslání spojeneckých jednotek na Ukrajinu, řekl maďarský premiér Viktor Orbán v rádiu Kossuth.

  58; Zmatený ve svědectví: Média našla rozpory ve slovech německých úřadů o explozích v Nord Stream. Novináři poznamenali, že vláda již dříve označila teze novináře Seymoura Hershe o zapojení Spojených států do teroristického útoku na Nord Stream za nepotvrzená data.

  59; Rusko obviňuje USA z šíření eboly v Africe. Podle jedné verze se epidemie rozšířila v důsledku akcí amerických vojenských biologů, řekl Igor Kirillov, šéf sil radiační, chemické a biologické obrany ruských ozbrojených sil.

  Zdroj: rusnext.ru

 6. Sobota, 11.3.2023:

  I. Rusvesna

  1; Zástupce vojenského komisaře města v Oděské oblasti byl poslán na frontu za tanec na ruskou píseň. Ve skutečnosti je to trest smrti za poslech písně v ruštině.

  2; Během posledních 4 dnů PMC „Wagner“ prakticky převzal kontrolu nad východní částí Bachmutu, hlásí britská rozvědka. V centru města nyní řeka Bachmutka definuje frontovou linii.

  3; Záběry ze zničení ukrajinských vojáků na pozicích poblíž Severska. Dělostřelectvo podporuje postup útočných skupin.

  4; Ukrajina kope zákopy na hranici s Moldavskem. Kyjev ospravedlňuje boj proti nelegální migraci a pašování.

  5; Směrem na Záporoží je horko: Hoří muniční sklad. Bitva se odehrála v oblasti obce Malinovka.

  6; Ohnivé peklo pro ozbrojené síly Ukrajiny u Bachmutu: Dělostřelectvo Wagner PMC ničí nepřátelské kolony. Velmi jasné záběry – nepřítel nemá sebemenší šanci.

  7; Západní spojenci mohou brzy začít posílat vojáky na Ukrajinu, hrozí se maďarský premiér. „Svět nikdy nebyl tak blízko k tomu, aby se ‚místní válka‘ změnila ve ‚světovou válku‘.“

  8; Ukrajinské síly zabíjejí v Doněcku lidi, včetně sedmiletého dítěte. Další žena byla zraněna.

  9; Boje u Ugledaru: V noci byly ozbrojené síly Ukrajiny zasaženy „zápalnou municí“. Také ukrajinští vojáci ukazovali centrum skutečně rozbitého města.

  10; Záběry z bitev v Bachmutu: Ozbrojenci táhnou zraněného po přechodu posetém zničeným zařízením ukrajinské armády. Ukrajinští vojáci postavili přechod poblíž mostu, který vyhodili do vzduchu, ale ruské dělostřelectvo na něj neustále útočí.

  11; Ruská armáda postupuje krasnolimanským a Doněckým směrem – shrnutí ministerstva obrany. Ministerstvo obrany informuje o úspěšných akcích ruské armády v nejžhavějších sektorech fronty.

  12; Prigožin oznámil svůj záměr kandidovat na prezidenta v roce 2024. Jeho prohlášení na pozadí městských bitev zveřejnil vojenský velitel Simonov.

  13; Německé železnice přestaly bezplatně dodávat humanitární pomoc na Ukrajinu. Plná platba za přepravu je nyní až 6 tisíc eur za kontejner.

  14; Zpráva z Bachmutu: pozice na jihu znovu dobyté od ukrajinských ozbrojených sil. Zde ruské síly zaútočily téměř na každý dům a na zajatých nepřátelských pozicích byly nalezeny zbraně NATO.

  15; „Cesta života“ ozbrojených sil Ukrajiny v Bachmutu: Ukrajina ukázala zásobovací a evakuační trasu. Poslední úsek velké dopravní tepny byl skutečně přeříznut.

  16; Finská premiérka nabídl Kyjevu vyřazené stíhačky bez konzultace s prezidentem. Jednou v Kyjevě začala Sanna Marin dělat podivná prohlášení. V Helsinkách, mírně řečeno, byli překvapeni.

  17; Bitvy u Kremenné: „Solncepjoky“ ruských vzdušných sil svrhly moře ohně na obranu Ozbrojených sil Ukrajiny. Těžké plamenometné systémy TOS-1A vypalují termobarickou municí nepřátelské pozice na frontě u Svatova-Kremenné.

  18; Rusko přizpůsobilo raketové útoky prolomení ukrajinské protivzdušné obrany, hlásí CNN. V důsledku toho má Ukrajina vážné potíže, aby odolala masivním úderům.

  19; Co dělal ropný tanker poblíž Nord Stream před explozí – reakce operátora. Analytik OSINT Oliver Alexander upozornil na výskyt plavidla plující pod řeckou vlajkou v oblasti výbuchů plynovodů.

  20; Útok na Bachmut: Wagner přerušil poslední hlavní zásobovací trasu pro ozbrojené síly Ukrajiny. Situace ozbrojených sil Ukrajiny v Arťomovsku (Bachmut) je kritická. Boje jsou velmi těžké.

  21; Zacharova hovořila o rozdvojení osobnosti na americkém ministerstvu zahraničí. „V rozporu s rozhodnutím Rady bezpečnosti OSN Washington uznal nezávislost Kosova, čímž porušil územní celistvost Srbska.“

  22; Kamikadze dron zničil britský systém protivzdušné obrany. Lancety představují vážnou hrozbu pro nepřátelská vozidla.

  23; Polsko svými akcemi na hranicích ničí populaci zubrů, varuje běloruské ministerstvo zahraničí. Belovežskaja Pušča je největší pozůstatek reliktního pralesa nížinného lesa, který se zachoval na území Běloruska a Polska.

  24; Boj u Kremenné: Ozbrojenec ukrajinské armády byl zastřelen při natáčení „hrdinského“ videa. Pokus o protiútok skončil pro ukrajinského provozovatele útočného letounu neúspěchem.

  25; Ukrajina vrhá nepřipravené mobilizované vojáky do bojů u Kremenné, říká Maročko. Ve vojenských registračních a evidenčních úřadech jim říkají, že jsou odváženi na cvičiště, ale místo toho jsou vrženi do tmy.

  26; Zelenskij nařídil „důkladně propracovat“ otázku přejmenování Ruska na „Moskovii“. Odpovídající petici na webu ukrajinského prezidenta dříve podpořilo 25 000 lidí.

  27; Odpálení „Nord Streams“: Na dánském ostrově pátrání po tajemné lodi. Ostrov Christiansø je součástí souostroví Ertholmen a je nejvýchodnějším bodem Dánska.

  28; Provokace kyjevského režimu pomocí dronů jsou ukázkou lhostejnosti k vlastním lidem. Pokusme se přijít na to, jaké možnosti mají v současné době ozbrojené síly Ukrajiny pro použití bezpilotních letounů a bloudivé munice.

  29; Německá vláda nedostala povolení dodávat munici ze Švýcarska na Ukrajinu. „Federální rada zastává hodnoty švýcarské neutrality.“

  30; Na cvičištích v Bělorusku se intenzivně pracuje: zvláštní pozornost Iskanderům. Arzenál obsahuje rakety různých modifikací, každá je určena pro konkrétní cíl.

  31; Americká banka Silicon Valley selhává. Nepojištění vkladatelé obdrží manažerský certifikát na zbývající částku svých nepojištěných prostředků.

  32; Proč je nyní společný výcvik ruské a běloruské armády tak důležitý. Všechny události jsou pečlivě sledovány specialisty z „druhé strany“.

  33; Ruští a běloruští šermíři se opět budou moci utkat v mezinárodních soutěžích. Odpovídající rozhodnutí Mezinárodní šermířské federace podpořilo 89 delegátů, 46 bylo proti.

  34; Německá katolická církev bude moci oficiálně žehnat párům stejného pohlaví od roku 2026. Informuje o tom Deutsche Welle.

  35; Boje u Seversku: Naši zaútočili na skupinu ozbrojenců ukrajinské armády detekovaných termokamerou. 3. armádní sbor pokračuje v ničení pozic a živé síly Ozbrojených sil Ukrajiny ve směru Seversk.

  36; Azovští militanti odsouzeni v LLR a DLR. Byli odsouzeni k dlouhým trestům.

  37; Britové jsou pobouřeni Sunakovým plánem ukončit konflikt na Ukrajině. „Tohle se děje už nějakou dobu, dokonce i Ukrajinci mají dost.“

  38; Francouzský žoldák zabit v Donbasu. O jeho smrti informuje deník Figaro.

  39; Vučić připustil, že srbské zbraně mohly skončit na Ukrajině. Zároveň na takovém schématu neviděl nic špatného s tím, že v každém případě přispívá k růstu srbské ekonomiky.

  40; Tvrdé boje v „horách Luganské oblasti“: Ozbrojenci Ozbrojených sil Ukrajiny ukázali, jak Rusové útočí na Belogorovku. V této oblasti je kvůli vyvýšeninám extrémně obtížné provést ofenzívu.

  41; Síly PMC „Wagner“ pronikly do průmyslové zóny „arťomovského metalurgického závodu“ – říká ozbrojenec ozbrojených sil Ukrajiny. „Rusové vstoupili do průmyslového komplexu, my se je snažíme vyřadit, v noci se zabydleli, my se snažíme zaútočit na jejich pozice,“ říká nacista.

  42; Státní duma uvedla, že Washington připravuje občanskou válku v Gruzii. „To se stává zjevným, když jsou militanti přemístěni z Ukrajiny do Gruzie, to už se stalo,“ řekl Šchagošev.

  43; Bitvy u Chersonu: Krymští bojovníci proti diverzantům ozbrojených sil Ukrajiny, kteří se vylodili na ostrovech. Poziční bitvy pokračují v oblasti ostrovů na Dněpru u Chersonu.

  44; Bitvy o Bachmut a zničené letadlo: Útočná letadla čistí soukromý sektor. Ve večerním shrnutí generálního štábu ozbrojených sil Ukrajiny se uvádí, že ruské síly nezastavují útočné operace ve směru Bachmut.

  45; Silné bitvy v Bachmutu: PMC „Wagner“ překonal Bachmutku a prorážejí do centra. Útočící oddíly „hudebníků“ se snaží prolomit obranu Ozbrojených sil Ukrajiny na různých křídlech.

  Zdroj: rusvesna.su

 7. Zda se, ze Rusko samo sebe uspesne demilitarizuje, zasveceny Oleg Carjov pise:
  „Тем не менее, кто бы что ни говорил, вина ответственных лиц в отсутствии боеприпасов несомненна. Запасы советских боеприпасов на складах России подошли к концу, очень многое было распродано, а сохранившиеся заводы не в состоянии обеспечить все потребности армии. Отсутствие или малое количество беспилотных разведывательных аппаратов приводило к тому, что стрельба большим количеством снарядов шла по площадям. Кроме того, очевидно, что большое количество снарядов требуется из-за отсутствия в необходимых количествах высокоточного оружия.“

 8. Pátek, 10.3.2023:

  II. Rusnext

  1; Správa zlatých rezerv je připraven nakoupit 1,5 tuny zlata do poloviny května. „Gochran“ je připraven do 15. května 2023 nakoupit 1,5 tuny zlata ve standardních prutech do Státního fondu, uvedla instituce.

  2; Abcházské bezpečnostní síly přešly na rozšířený režim služby. Prezident Abcházie Aslan Bzhaniya nařídil převedení mocenských struktur republiky do posíleného režimu služby v souvislosti s eskalací napětí v sousední Gruzii.

  3; USA jsou ze spolupráce Nikaraguy s Ruskem nervózní. To je předmětem dlouhého článku v Foreign Policy, „Ruskem podporovaná Prtegova Nikaragua zasáhne proti disentu“.

  4; Meta se rozhodla vytvořit sociální síť podobnou Twitteru. Americká Meta (v Rusku uznávaná jako extremistická organizace a zakázaná) zkoumá možnost vytvoření samostatné sociální sítě, na které bude možné sdílet nejnovější informace, řekl CNN zástupce společnosti.

  5; Demonstranti v Belgii stávkují. Týdenní protestní hnutí organizované belgickými odbory státní správy mělo v pátek podobu masových stávek, uvedla RTBF.

  6; Ekonom Sergej Guriev a bývalý náměstek Gennadij Gudkov byli uznáváni jako zahraniční agenti. Na ministerstvu spravedlnosti byli Daniil Gubarev, ekonom Sergej Guriev, bývalý šéf Yandexu. News“ od Lev Gershenzon, politik Gennady Gudkov a blogger Veranika Vodvud (nixelpixel).

  7; Obrovské síly ozbrojených sil Ukrajiny spěchají k Arťomovsku. Ozbrojené síly Ukrajiny se brzy pokusí odblokovat Arťomovsk, který je v operačním prostředí.

  8; Ozbrojené síly RF odrazily útoky ozbrojených sil Ukrajiny u Kremenné a postupují u Serebrjanky. Nyní stíhačky postupují vpřed u vesnice Serebrjanka v Doněcké lidové republice.

  9; Rosstat zaznamenal pokles počtu Rusů s příjmy pod hranicí chudoby. Počet Rusů s peněžními příjmy pod hranicí chudoby v roce 2022 podle údajů na webu Rosstat činil 15,3 milionu lidí, tedy 10,5 procenta populace.

  10; Joe Biden prodloužil sankce proti Íránu o rok. Americký vůdce Joe Biden se rozhodl prodloužit omezení vůči Íránu o další rok. Informovala o tom tisková služba Bílého domu.

  11; Kanada zakazuje dovoz hliníku a oceli z Ruska. Kanadské úřady zakázaly dovoz hliníku, železa a oceli a výrobků z nich z Ruska. V pátek 10. března to oznámila vláda země.

  12; Média: DeSantis neoficiálně oznámil plány kandidovat na prezidenta. Spojených států Floridský republikánský guvernér Ron DeSantis v soukromí prohlásil, že hodlá kandidovat na prezidenta ve volbách v roce 2024, uvádí Washington Post s odkazem na zdroje.

  13; Norsko předá ozbrojeným silám Ukrajiny dva systémy protivzdušné obrany NASAMS. Uvádí to zpráva na webu norské vlády.

  14; Moskva požádala o zasedání Rady bezpečnosti OSN k problému rusofobie na Ukrajině.

  15; Orbán říká, že Západ je blízko k diskusi o vyslání vojáků na Ukrajinu. Západní země jsou blízko k vážné diskusi o možnosti vyslání spojeneckých jednotek na Ukrajinu, řekl maďarský premiér Viktor Orbán v rádiu Kossuth.

  16; Zmatený ve svědectví: Média našla rozpory ve slovech německých úřadů o explozích v Nord Stream. Novináři poznamenali, že vláda již dříve označila teze novináře Seymoura Hershe o zapojení Spojených států do teroristického útoku na Nord Stream za nepotvrzená data.

  17; Rusko obviňuje USA z šíření eboly v Africe. Podle jedné verze se epidemie rozšířila v důsledku akcí amerických vojenských biologů, řekl Igor Kirillov, šéf sil radiační, chemické a biologické obrany ruských ozbrojených sil.

  18; Ruská pravoslavná církev komentovala neobvyklý zážitek japonských vědců. Ve čtvrtek britské publikace The Guardian a Time uvedly, že vědci dokázali vytvořit myši se dvěma biologickými otci generováním gamet z materiálu somatických buněk samců.

  19; Saper ministerstva pro mimořádné situace DLR byl zraněn při odminování ulic. Doněcka Při provozu protipěchotních min byl 10. března zraněn sapér Republikového záchranného střediska Ministerstva pro mimořádné situace Doněcké lidové republiky, informuje tisková služba odboru.

  20; Ukrajinská pravoslavná církev nenašla důvod opustit budovy Kyjevsko-pečerské lávry. Kanonická Ukrajinská pravoslavná církev (UOC) prohlásila, že neexistují žádné právní důvody pro to, aby její mniši museli opustit budovy rezervace Kyjev-Pečerská lávra.

  21; Putina charakterizoval bývalý šéf diplomacie EU. Bývalá šéfka diplomacie EU Catherine Ashtonová uvedla, že ruský prezident Vladimir Putin chce, aby jeho odkazem bylo, „že neztratil Ukrajinu“.

  22; Kirijenko: „Proti Rusku se dnes vedou tři války“. Po vítězství vyvstane úkol oživit ekonomiku.

  23; Další opatření k částečné mobilizaci ministerstvo obrany neplánuje. Ruské ministerstvo obrany v současné době neprovádí a neplánuje žádná další opatření v rámci částečné mobilizace, uvádí brífink Národního centra pro kontrolu obrany Ruské federace.

  24; Nové jednotky Ozbrojených sil Ukrajiny jsou okamžitě vhozeny do mlýnku na maso a poté opuštěny při ústupu. Podplukovník LLPR ve výslužbě Andrej Maročko již dříve řekl, že během ofenzivy v oblasti Kremennaja našli ruští vojáci mnoho těl mrtvých Ukrajinců.

  25; Stěpašin: Muslimové a křesťané společně hájí společné hodnoty. Muslimové a křesťané v současné době nestojí proti sobě, ale zastávají hodnoty, které je spojují, řekl Sergej Stěpašin, předseda Imperiální ortodoxní palestinské společnosti.

  26; Zelenského trik s Oscarem pobouřil amerického novináře. Americkou novinářku Candice Owensovou pobouřila touha ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského vystoupit na Oscarech. Svůj názor sdílela na Twitteru.

  27; Umělá inteligence nemůže nahradit kněze, věřte v ruskou pravoslavnou církev. Chat na internetu nenahradí kázání a pastorační rady, řekl Vachtang Kipšidze, místopředseda synodálního oddělení Moskevského patriarchátu pro vztahy mezi církví, společností a médii.

  28; Kongres požadujel, aby Biden zveřejnil údaje o původu koronaviru.

  29; Ruské ozbrojené síly zasáhly muniční sklad ve Slavjansku. Podle obyvatel Kyjevem ovládané Slavjanské části DLR se v místě dopadu munice objevil obrovský oblak kouře.

  30; Poblíž Belgorodu byl zraněn civilista v důsledku ostřelování ozbrojených sil Ukrajiny. Muž byl zraněn na paži, řekl guvernér belgorodské oblasti Vjačeslav Gladkov.

  31; USA: Pouze Rusko má strategické hypersonické střely. Uvedl to přední výzkumník americké vojenské rozvědky Paul Freistler.

  32; Lukašenko nařídil povolat záložní důstojníky k vojenské službě. Rozhodnutí padlo za účelem obsazení důstojníků a řádného výcviku záložníků.

  33; Divadlo Sovremennik oznámilo, že Achedžaková zůstává divadelní herečkou. Národní umělkyně Ruska Lija Akhedžakova je stále herečkou Sovremennika. To bylo oznámeno v pátek 10. března v divadle.

  34; Zelenskyj: Kyjev není zapojen do teroristických útoků na Nord Stream. Již dříve The Wall Street Journal s odkazem na zdroje z bezpečnostních služeb uvedl, že CIA loni v létě varovala kolegy z Evropy, že ukrajinští občané by mohli připravovat teroristický útok na Nord Stream.

  35; V Dněpropetrovské oblasti opět zní poplach proti náletu. Ráno byl vyhlášen poplach po celé Ukrajině.

  36; Ruské ministerstvo obrany: Kyjevský režim nadále spolupracuje se Spojenými státy na nebezpečných patogenech. Uvedl to Igor Kirillov, náčelník sil radiační, chemické a biologické obrany ozbrojených sil RF.

  37; Místopředseda gruzínského parlamentu: Saakašviliho příznivci přišli z Ukrajiny zařídit Majdan. Na protestním shromáždění poblíž gruzínského parlamentu 9. března promluvil z pódia muž a řekl, že bojoval na Ukrajině. Vyzval publikum, aby svrhlo gruzínské úřady.

  38; Ministerstvo obrany Ruské federace informovalo o zničení 400 ukrajinských letadel od začátku speciální operace.

  39; Soudy DLR a LLR odsoudily tři vojáky ozbrojených sil Ukrajiny. Všichni tři byli shledáni vinnými ze zločinů proti civilistům.

  40; Lavrov: Západ se snaží všem zablokovat všechny způsoby, jak obejít protiruské sankce. Důvodem je skutečnost, že Ruská federace i za podmínek omezení úspěšně obchoduje.

  41; Lavrov: Události v Gruzii velmi připomínají kyjevský Majdan. Události v Gruzii jsou podle něj „orchestrovány“ zvenčí, řídí je touha vytvořit dráždidla na hranicích Ruska.

  42; Čínský vojensko-průmyslový komplex spolupracoval s Ruskem v roce 2022 navzdory sankcím, hlásí CNN. Kanál zároveň zdůrazňuje, že neexistují žádné důkazy o tom, že zboží obdržené Ruskem bylo přímo použito k provedení speciální operace na Ukrajině.

  43; Shrnutí MO: Ozbrojené síly RF zasáhly nepřítele po celé frontě, nepřítel utrpěl ztráty. Na Doněckém směru pokračovaly v aktivních operacích jednotky skupiny vojsk „Jižní“ za podpory letectví a dělostřelectva.

  44; V Kyjevě oznámili možnost protiofenzívy Ozbrojených sil Ukrajiny za dva měsíce.

  45; Parlament Gruzie hlasoval proti návrhu zákona o zahraničních agentech. Jak upozornil předseda gruzínského parlamentu Šalva Papuašvili, proti návrhu zákona o zahraničních agentech se postavilo 35 poslanců. Pro byl pouze jeden hlas.

  46; Ozbrojené síly Ukrajiny obdržely první systém protivzdušné obrany Patriot. Kromě toho se očekává, že v blízké budoucnosti zástupci západních zemí přesunou na Ukrajinu několik dalších jednotek protivzdušné obrany.

  47; Kyjevský režim je pro prodloužení „dohody o obilí“ na neomezenou dobu. Vedoucí kanceláře Volodymyra Zelenského Andrij Jermak řekl, že ukrajinské úřady dělají vše, na čem se dohodly s Organizací spojených národů (OSN) a Tureckem o „obilí“.

  48; Na shromáždění v Tbilisi požadovali demisi vlády.

  49; Ministerstvo zahraničních věcí Běloruska vidí v akcích Polska hrozbu. Polské akce na stavbu plotu na hranici s Běloruskem ohrožují existenci zubra evropského. Bylo to oznámeno běloruskému ministerstvu zahraničních věcí.

  50; V nových oblastech Ruska byla vytvořena oddělení soukromé bezpečnosti Ruské gardy. Ruský premiér Michail Mišustin podepsal dekret o vytvoření soukromých bezpečnostních oddělení Národní gardy Ruské federace (Rosgvardia) v nových regionech.

  51; Si Ťin-pching byl znovu zvolen předsedou Ústřední vojenské rady Číny. Na třetím plenárním zasedání prvního zasedání 14. Národního lidového kongresu, které se konalo v pátek, byl Si Ťin-pching znovu zvolen předsedou Ústřední vojenské komise (CMC) ČLR.

  52; Maďarský premiér vyzval k zvážení budoucnosti vztahů s Ruskem. Maďarský premiér Viktor Orbán vyzval k zamyšlení nad budoucností vztahů s Ruskem, řekl na ekonomickém fóru v Budapešti.

  53; 11 lidí bylo zraněno při výbuchu plynu v obytném domě v Čitě. Lékaři hospitalizovali 3 z 11 obětí výbuchu plynu v domácnosti v činžovním domě v Čitě. Novinářům to oznámilo v pátek ministerstvo zdravotnictví Transbajkalského území.

  54; Musk plánuje postavit vlastní město. Elon Musk plánuje postavit vlastní město na nově získaných pozemcích poblíž města Austin (hlavní město Texasu). Informoval o tom ve čtvrtek list The Wall Street Journal s odvoláním na zdroje.

  55; Trump může brzy čelit obvinění z jednání s pornoherečkou. Kancelář okresního prokurátora v New Yorku předvolala bývalého prezidenta Spojených států Donalda Trumpa, aby svědčil v případě hotovostních plateb Stormy Daniels.

  56; Si Ťin-pching byl znovu zvolen prezidentem Číny. 10. března poslanci Národního lidového kongresu (Quanguo Renmin Daibiao Dahui, nejvyšší orgán státní moci ČLR) znovu zvolili Si Ťin-pchinga do funkce prezidenta ČLR.

  57; Rodinám s mnoha dětmi bylo nabídnuto, že jim dají poukaz o koupi auta. Zástupkyně Státní dumy Jana Lantratova se chopila iniciativy a poskytla rodinám se 4 nebo více dětmi certifikát za 1 milion rublů na nákup domácího auta.

  58; Rusko zveřejní korespondenci s Německem, Dánskem a Švédskem o útoku na Nord Stream, říká Poljanskij. Rusko není zapojeno do těchto vyšetřování. Moskvě pouze „prostě píší nějaké dopisy, ve kterých říkají, že „děláme to, co děláme, starejte se o své věci,“ řekl první zástupce stálého představitele Ruska v OSN.

  59; Nálet zní v Dněpropetrovsku, Poltavské a Charkovské oblasti na Ukrajině. Dokládají to údaje online mapy Ministerstva pro digitální transformaci Ukrajiny.

  60; Sergej Aksjonov: Pro Krym neexistuje žádná globální hrozba. Šéf kraje vysvětlil, že nemůže veřejně zveřejňovat kvantitativní a kvalitativní ukazatele ochrany Krymu.

  61; Srbsko neuznává nezávislost Kosova, říká Aleksandar Vučić. Srbské úřady nepodpoří možnost, aby se samozvaná republika Kosovo připojila k OSN.

  62; V Hamburku se střílelo, jsou tam mrtví a zranění. Na místo události vyjely sanitky a strážci zákona.

  63; Šéf Rady národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny hovořil o „velmi nebezpečném trendu“ mezi Ukrajinci. Šéf Rady národní bezpečnosti a obrany zdůraznil, že jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem „nepřichází v úvahu“.

  64; Dnes od samé noci se na Ukrajině rozezněl náletový poplach. Pomsta se vrátila. Ruská armáda použila proti ukrajinským infrastrukturním zařízením řízené střely, kamikadze drony a také hypersonický komplex Kinžal.

  65; Výsledky dnešních „odvetných úderů“ ruských leteckých sil v Charkově: Nejméně 15 dopadů do Charkova a regionu. Po dopadu byly na většině území města ztraceny dodávky vody a vytápění.

  66; Prezident Ruska jednal s prezidentem Egypta o dodávkách ruských zemědělských produktů. Strany oznámily rozvoj přátelských a vzájemně prospěšných vazeb v obchodní, ekonomické a humanitární oblasti.

  67; Ministerstvo obrany Ruské federace uvedlo, že dnešní „masivní odvetný úder“ byl proveden v reakci na teroristické útoky organizované Kyjevem v Brjanské oblasti.

  68; Polsko instaluje na hranici s Běloruskem protitankové zátarasy. Polská armáda začala instalovat protitankové zátarasy na hranici s Běloruskem, řekl ve čtvrtek polský ministr obrany Mariusz Blaszczak.

  69; Bílý dům požaduje 842 miliard dolarů z obranného rozpočtu na fiskální rok 2024. Americká administrativa žádá ministerstvo obrany o financování ve výši 842 miliard dolarů na fiskální rok 2024, což je o 3,2 % více než ve fiskálním roce 2023, uvedly ve čtvrtek Defense news s odkazem na návrh obranného rozpočtu.

  70; USA zařadily na černou listinu 39 íránských podniků „stínového bankovnictví“. Síť je jedním z několika multijurisdikčních nezákonných finančních systémů, které poskytovaly povolení íránským subjektům a přístup k mezinárodnímu finančnímu systému, uvedlo v prohlášení americké ministerstvo financí.

  71; Opoziční vůdci vyzývají demonstranty, aby obklíčili gruzínský parlament. Ultimátum opozičních stran gruzínským úřadům, vznesené před hodinou na protestech u budovy parlamentu, zůstalo bez odezvy, a tak opoziční vůdci vyzvali demonstranty, aby obklíčili parlament.

  72; Šéf Podněstří řekl, že teroristická síť vytvořená SBU byla zcela neutralizována. Síť vytvořená Bezpečnostní službou Ukrajiny (SBU) k přípravě teroristického činu v Podněstří byla zcela neutralizována. Ve čtvrtek to uvedl ve videovzkazu vůdce neuznané republiky Vadim Krasnoselskij.

  Zdroj: rusnext.ru

 9. Pátek, 10.3.2023:

  I. Ruvesna

  1; Spojené státy prohlásily, že chtějí nepříliš těžkou porážku Ruska na Ukrajině. Kongresman Moulton: „USA chtějí, aby Rusko na Ukrajině příliš neprohrálo.“

  2; Ukrajinská pravoslavná církev se vyjádřila k požadavku opustit Kyjevsko-pečerskou lávru. Nemůže klášter vystěhovat, protože k tomu nejsou právní důvody.

  3; V první linii: Bojovníci pracují v brnění a s protidrony z dobrovolných sbírek. Bojovníci děkují za helmy, neprůstřelné vesty, termokamery, vysílačky.

  4; U rozstříleného mostu v Bachmutu překračují Ozbrojené síly Ukrajiny řeku, kde je zasahuje palba Wagner PMC. Připomeňme, že most přes řeku Bachmutku byl nedávno vyhozen do povětří, ale ozbrojené síly Ukrajiny zřídily v jeho blízkosti přechod.

  5; Rusko požádalo o schůzku Rady bezpečnosti OSN k problému rusofobie. Jména řečníků budou zveřejněna v předvečer setkání.

  6; Ruské vzdušné síly pokračují v ničení Avdějevského opevněného prostoru a podporují ofenzívu. Ruské letectvo zasahuje různé cíle ozbrojených sil Ukrajiny ve směru Avdějevka, palba je korigována ze země.

  7; Západ blízko jednání o vyslání vojáků na Ukrajinu, říká Orbán. Podle Orbána trpí vůdci západního světa „válečnou horečkou“.

  8; Západ pochybuje o vyhlídkách na ukrajinský průlom, píše Wall Street Journal. Na Západě cítí, že ruské obranné linie snižují šance na průlom pro Ukrajinu.

  9; „Okřídlená pěchota“ v čele útoku: Výsadkové jednotky ničí síly Ozbrojených sil Ukrajiny v lesích u Kremenné. Průzkum vzdušných sil zaznamenal, že se směrem k pozicím ruského výsadku pohybuje ukrajinský oddíl.

  10; Ruské jednotky postupují u Belogorovky v DLR. Severně od Doněcka u Belogorovky ruské jednotky obnovily ofenzivu v několika směrech.

  11; Mniši Kyjevsko-pečerské lávry dostali příkaz opustit budovy kláštera do 29. března. Již dříve byla Ukrajinská pravoslavná církev zbavena práva užívat chrámy Horní Lávry.

  12; Bojovníci PMC „Wagner“ dorazili přímo z přední linie, aby jim byly uděleny řády a medaile DLR. Tisíce civilistů byly zachráněny bojovníky Wagnerovy armády.

  13; Zelenskyj obvinil Američany, že lžou kvůli publikacím o sabotáži na Nord Stream. „Myslím, že je velmi nebezpečné, že některá nezávislá média dělají takové kroky.“

  14; Bitvy u Kremenné: Ostřelovači ze skupiny „O“ loví militanty Ozbrojených sil Ukrajiny. K takovému nočnímu lovu borci nutně potřebují kvalitní termovizní zaměřovače, kterých je na frontě nedostatek.

  15; Rusko zabavilo některé americké zbraně pro Ukrajinu a dalo je Íránu, aby vytvořil analogy, hlásí CNN. Mezi přenesenými vzorky jsou protitankové systémy Javelin a MANPADS.

  16; Silný úder zasazen objekte ve Slavjansku. Pravděpodobně byl zasažen muniční sklad.

  17; „Tor“ na stráži ruského nebe: Posádka systému protivzdušné obrany Západního vojenského okruhu je v bojové službě. Každý den, ve dne i v noci hledají posádky protiletadlových raketových systémů Tor nepřátelské vzdušné cíle.

  18; Arťomovská past: Další kolona ozbrojených sil Ukrajiny se dostala pod palbu na okraji města. Nákladní auta byla ostřelována z ručních zbraní.

  19; USA řekly, že se Západ bojí Putinových vojenských úspěchů. Obavy z toho vyjádřil bývalý americký velvyslanec v Rusku Michael McFaul.

  20; Ozbrojené síly Ukrajiny zahájily palbu na oblast Belgorod. Zatím je známá jedna oběť.

  21; Bez Poláků si nelze představit rozvoj Novoruska, říká oděský politický emigrant. Rodák z Oděsy Vasiljev o vzniku Novoruska, jeho zemědělském a průmyslovém rozvoji prizmatem účasti Poláků na tomto projektu.

  22; Bojovníci „Somali“ ničí ozbrojence ozbrojených sil Ukrajiny. Operátoři úderných dronů podporují postup útočných týmů.

  23; Jsem připraven jednat s Putinem, říká papež František. Papež mluvil o ruském vůdci jako o vzdělané osobě.

  24; Památník MiGu-17 zničen v Bachmutu, boje poblíž centra města. Útočné skupiny PMC „Wagner“ se probojovávají do oblasti „Samoljot“, která se nachází na jihozápadním cípu Bachmutu.

  25; Ozbrojené síly Ukrajiny zahájí za dva měsíce protiofenzívu, říká Podoljak. „Unavíme Rusy v Bachmutu a pak se soustředíme jinde,“ říká poradce vedoucího kanceláře prezidenta Ukrajiny.

  26; Ozbrojené síly Ukrajiny trpí vážné ztráty ve všech směrech – shrnutí ministerstva obrany. Ruské jednotky úspěšně operují v klíčových oblastech fronty a ničí nepřátelskou živou sílu a vybavení.

  27; Ukrajinské zdroje hlásí první použití americké „chytré bomby“ nepřítelem. Záběry sdílené nepřátelskými zdroji ukazují velkou explozi a její následky – zničené budovy.

  28; Zelenského byt na Krymu dostanou potřební, oznámil Aksjonov. Tisková služba prezidenta Ukrajiny potvrdila, že Olena Zelenskaja koupila byt v Livadii v dubnu 2013.

  29; Silnice smrti u Bachmut: Ozbrojenci ukrajinské armády se pokusili o útěk v americkém obrněném transportéru. Jezdí kolem rozbitých a zablácených vozidel Ozbrojených sil Ukrajiny pod palbou ruských jednotek.

  30; Wagner“ prorazil do arťomovského metalurgického podniku. AZOM je extrémně komplexní zařízení, obrovská oblast s hustou průmyslovou zástavbou a sítí podzemních inženýrských sítí.

  31; Estonský důstojník zabit v Arťomovsku. Od podzimu 2022 estonský žoldák Ivo Jurak bojuje v rámci Ukrajinské mezinárodní legie.

  32; Aréna divokých bitev – Bachmut. Čerstvé záběry z oblasti nejbrutálnějších městských bitev: ruiny a vyhozený železniční most přes řeku Bachmutovku.

  33; Na celé Ukrajině byla vyhlášena letecká pohotovost. Ukrajinská média informují o explozích v oblasti města Sumy.

  34; Rusko zveřejňuje korespondenci s Německem a Dánskem o faktu vyhození Nord Streamu do povětří. Uvedl to první zástupce ruského představitele při OSN Dmitrij Poljanskij.

  35; Ruské letecké a kosmické síly silným úderem zničily základnu ozbrojených sil Ukrajiny. Čerstvé záběry ze směru Avdějevka.

  36; Bojovníci „Kaskad“ zničili jednotku Ozbrojených sil Ukrajiny na ugledarské frontě. Útok na Ugledar pokračuje.

  37; To, co z Ukrajiny zůstane, se stane součástí NATO, říká Orbán. Podle maďarského premiéra bylo před rokem členství Ukrajiny v NATO absurdní. Dnes už to tak nevypadá.

  38; Snímek nepřátelského satelitu ukazuje tanky Odvážných v bitvě u Kremenné. Čerstvý snímek americké zpravodajské služby rozvědka Ukrajiny se vydává za vlastní data.

  39; „Je jich víc a víc, kdo chtějí jednání s Ruskem!“ Šéf Rady národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny oznámil „nebezpečný trend“. Verchuška kyjevského režimu je rozhořčena.

  40; „Rusové nás střílejí jako zajíce“: Ukrajinský voják šokován tím, co se děje v Arťomovsku. Kyjev hází mobilizované nešťastníky do opravdového mlýnku na maso bez přípravy.

  41; Německá média přinesla nové podrobnosti o útoku Nord Stream. Protlačování šílené „ukrajinské verze“ pokračuje.

  42; Čína volí hlavu státu. Proběhly volby prezidenta Čínské lidové republiky.

  43; „Jarní ofenzivní kampaň“ ozbrojených sil Ukrajiny na jihu Ruska je stále zřetelnější. K realizaci svých plánů jsou na Ukrajinu aktivně převáděny pontonové mosty německé a americké výroby.

  44; Spojené státy se snaží co nejrychleji dodat tanky Abrams na Ukrajinu, ale podmínky nejsou zveřejněny. Přesný harmonogram dodávek tanků na Ukrajinu Pentagon pravděpodobně nikdy neoznámí.

  45; Bílý dům požaduje 6 miliard dolarů v rozpočtu na rok 2024 na podporu Ukrajiny a spojenců. Na podporu Ukrajiny je v rozpočtu USA na rok 2023 vyčleněno téměř 45 miliard dolarů.

  46; Co stojí za mírovým plánem Číny v ukrajinské otázce. Scénář zmrazení či ukončení konfliktu v letošním roce je nejpravděpodobnější, nikoli však jediný.

  47; Státní duma komentovala situaci v Gruzii. „Demokratické hodnoty“ Západu dnes stojí na třech pilířích – diktátu hegemona, pokrytectví a dvojím metru.

  48; EU stále nemůže najít a zmrazit ruský majetek. V tuto chvíli jsou zmrazena aktiva ve výši 20,9 miliardy eur.

  49; „Válka proti Íránu začíná“ – další fejk je rozptýlen po Ukrajině. Netanjahu údajně prohlásil, že vypukne „strašná jaderná válka“, pokud mír nezabrání Íránu získat atomové zbraně.

  50; Boje u Svatova-Kremenné: Přesný zásah rozmetal skupinu ozbrojenců Ozbrojených sil Ukrajiny. V obrněném voze přijela nová směna na výměnu starého, v tu chvíli střela vletěla do davu a zničila vojenskou techniku.

  51; Americké ministerstvo financí vyzvalo největší obchodníky s ropou, aby obnovili přepravu ruské ropy. Zástupci trhu byli ohledně dodávek ropy z Ruska „opatrní“.

  52; Biden nazval Trumpa budoucím prezidentem a pokřižoval se. Biden nazval svého předchůdce Donalda Trumpa „budoucím prezidentem“.

  53; Italský důstojník dostal 30 let vězení za špionáž pro Rusko. Během jednání soudu zástupce vojenské prokuratury požadoval odsouzení námořního důstojníka k trestu smrti.

  54; Těžké bitvy o Bachmut: PMC Wagner se snaží o protiútok podél celé linie kontaktu. Nejzuřivější boje se odehrávají v jižních čtvrtích města.

  55; Běloruská KGB oznámila zapojení Polska do sabotáže proti A-50. Běloruský prezident Alexandr Lukašenko v úterý oznámil zatčení teroristy ukrajinských speciálních služeb a více než 20 jeho kompliců.

  56; Bitvy u Kremenné: „Kaskad“ a vzdušné síly zničily další nepřátelský oddíl. Operátoři dronů předali souřadnice a upravili palbu Giacintů výsadkových sil na síly Ozbrojených sil Ukrajiny.

  57; Rusové zlikvidovali jednotku Ozbrojených sil Ukrajiny během letu z Bachmutu. Na frontě u Bachmutu pokračují divoké boje, útočné oddíly PMC pokračují v útocích na město a prorážejí obranu Ozbrojených sil Ukrajiny.

  58; Spojené státy uvedly, že Ukrajina může brzy ztratit přístup k Černému moři. Rusko možná brzy připraví Ukrajinu o přístup k Černému moři a osvobodí Oděsu.

  Zdroj: rusvesna.su

 10. Čtvrtek, 9.3.2023:

  II. Rusnext

  1; Prezident Ruska jednal s prezidentem Egypta o dodávkách ruských zemědělských produktů. Strany oznámily rozvoj přátelských a vzájemně prospěšných vazeb v obchodní, ekonomické a humanitární oblasti.

  2; Ministerstvo obrany Ruské federace uvedlo, že dnešní „masivní odvetný úder“ byl proveden v reakci na teroristické útoky organizované Kyjevem v Brjanské oblasti.

  3; Polsko instaluje na hranici s Běloruskem protitankové zátarasy. Polská armáda začala instalovat protitankové zátarasy na hranici s Běloruskem, řekl ve čtvrtek polský ministr obrany Mariusz Blaszczak.

  4; Bílý dům požaduje 842 miliard dolarů z obranného rozpočtu na fiskální rok 2024. Americká administrativa žádá ministerstvo obrany o financování ve výši 842 miliard dolarů na fiskální rok 2024, což je o 3,2 % více než ve fiskálním roce 2023, uvedly ve čtvrtek Defense news s odkazem na návrh obranného rozpočtu.

  5; USA zařadily na černou listinu 39 íránských podniků „stínového bankovnictví“. Síť je jedním z několika multijurisdikčních nezákonných finančních systémů, které poskytovaly povolení íránským subjektům a přístup k mezinárodnímu finančnímu systému, uvedlo v prohlášení americké ministerstvo financí.

  6; Opoziční vůdci vyzývají demonstranty, aby obklíčili gruzínský parlament. Ultimátum opozičních stran gruzínským úřadům, vznesené před hodinou na protestech u budovy parlamentu, zůstalo bez odezvy, a tak opoziční vůdci vyzvali demonstranty, aby obklíčili parlament.

  7; Šéf Podněstří řekl, že teroristická síť vytvořená SBU byla zcela neutralizována. Síť vytvořená Bezpečnostní službou Ukrajiny (SBU) k přípravě teroristického činu v Podněstří byla zcela neutralizována. Ve čtvrtek to uvedl ve videovzkazu vůdce neuznané republiky Vadim Krasnoselskij.

  8; Italský voják obviněný ze špionáže pro Rusko odsouzen k 30 letům vězení. Vojenský tribunál v Římě shledal vinným a odsoudil k 30 letům vězení italského vojáka Waltera Biota obviněného ze špionáže pro Rusko. Informovala o tom ve čtvrtek agentura ANSA.

  9; FT: Fridman a Aven prodají své podíly v Alfa Bank Kosogovovi za 2,3 miliardy dolarů. Ruští podnikatelé Michail Fridman a Pйotr Aven prodají své podíly v Alfa Bank svému obchodnímu partnerovi Andreji Kosogovovi za 178 miliard rublů (2,34 miliardy dolarů podle aktuálního kurzu).

  10; Prezidenti Egypta a Ruska znovu potvrdili důležitost posílení potravinové bezpečnosti. Podle úřadu šéfa arabské republiky strany potvrdily nutnost posílení potravinové bezpečnosti zejména v postižených afrických zemích.

  11; „Smrt fašismu!“: Bulharský politik strhl vlajku Ukrajiny z budovy radnice v Sofii. Kandidát do bulharského parlamentu jasně ukázal svůj postoj k Zelenského režimu tím, že shodil vlajku Ukrajiny z budovy radnice hlavního města.

  12; „Nebudou žádné neomezené kontroly“: Zelenského usadil senátor amerického Kongresu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj naštval senátora během projevu v americkém Kongresu.

  13; Bývalí spolupracovníci Macrona budou souzeni za fiktivní funkce v Evropském parlamentu. Současní političtí vůdci spojení s francouzskou prezidentskou stranou by měli být postaveni před soud za údajné fiktivní funkce asistentů v Evropském parlamentu.

  14; Ruským občanům bylo doporučeno, aby se zdrželi cest do Gruzie. Ministerstvo hospodářského rozvoje Ruské federace doporučuje ruským občanům zdržet se cest do Gruzie. Oznámilo to ve čtvrtek 9. března na tiskovém oddělení resortu.

  15; Bělorusko zavedlo trest smrti za velezradu. Běloruský prezident Alexandr Lukašenko podepsal zákon o posílení trestní odpovědnosti za extremismus a protistátní činnost.

  16; Prigozhin: PMC Wagner má stále problém s municí. Apty Alaudinov řekl, že po roce SVO na Ukrajině „většina mechanismů pro stálé a nepřetržité zásobování fronty s nezbytnými nefunguje správně nebo chybí“.

  17; Spojené státy uznaly bezmoc Patriotu proti ruským řízeným střelám. Uvedl to koordinátor strategické komunikace Bílého domu John Kirby.

  18; Ruský tanker na LNG uvízl kvůli stávce ve Francii. Kvůli stávce ve Francii uvízl u pobřeží země tanker s Yamal LNG. Několik dalších lodí může být na cestě k francouzským terminálům. Operátoři očekávají, že v lepším případě obnoví práce 14. března.

  19; Ukrajinský špión a jeho komplicové odsouzeni v Bělorusku. Občan Ukrajiny a dva Bělorusové byli odsouzeni v případě špionáže a velezrady. Oznámilo to dnes, 9. března, u krajského soudu v Gomelu.

  20; Kongres USA: Čína se připravuje na válku se Spojenými státy Podle neutajované verze výroční zprávy americké zpravodajské komunity o globálních hrozbách pro Spojené státy bude Peking pokračovat v budování vojenských kapacit pro případ možné konfrontace s Washingtonem.

  21; Protivzdušná obrana Ozbrojených sil Ukrajiny nedokázala sestřelit jedinou ruskou raketu. Kinžal Zástupce ukrajinského letectva Jurij Ignat řekl, že „takový útok“ vidí poprvé.

  22; Zpráva Ministerstva obrany Ruské federace: Ztráty Ozbrojených sil Ukrajiny za den jen ve směru Doněck činily 135 osob. Ruské jednotky zahájily raketový útok na vojenskou infrastrukturu Ukrajiny v reakci na teroristické útoky v Brjanské oblasti. K úderu byly použity vysoce přesné zbraně dlouhého doletu, včetně komplexu Dagger.

  23; Kreml nevěřil ve vinu proukrajinského „doktora zla“ při podkopávání „Nord Streams“. Kreml nevěří verzi podané Západem o vině některých proukrajinských osobností, protože takový teroristický útok je možný jen pro malý počet speciálních služeb, řekl tiskový tajemník ruského vůdce Dmitrij Peskov.

  24; Na Krymu byl pedofil odsouzen ke 14 letům vězení. Obyvatel Simferopolu půjde do kolonie přísného režimu za sexuální zločiny proti dospívající dívce. Informovala o tom tisková služba státního zastupitelství Krymu.

  25; Ministerstvo obrany potvrdilo „masivní odvetný úder“ za teroristický útok v Brjanské oblasti. Ruská armáda provedla masivní odvetný úder proti ukrajinské vojenské infrastruktuře v reakci na teroristické útoky Kyjeva v Brjanské oblasti, uvedlo ministerstvo obrany.

  26; Pilot-kosmonaut Sergej Krikaljov hovořil o vývoji ruského lunárního programu. Hrdina Sovětského svazu a Hrdina Ruska, pilot-kosmonaut Sergej Krikaljov komentoval zprávu, že Roskosmos plánuje spustit automatickou stanici Luna-25 13. července 2023.

  27; Spojené státy přestaly být světovým hegemonem kvůli Ukrajině, říká americký konzervativec. Postoj, který zaujal Washington, nutí ostatní země, aby se sjednotily, aby se ochránily před Spojenými státy.

  28; Po celé Ukrajině zní varování před náletem. Dokládají to údaje online mapy Ministerstva pro digitální transformaci Ukrajiny.

  29; Návrh zákona o zahraničních agentech stažen z parlamentu v Gruzii. V Gruzii byl z parlamentu stažen návrh zákona o zahraničních agentech, který vyvolal velké protesty. Uvádí to ve společném prohlášení vládnoucí Gruzínský sen, veřejné hnutí Moc lidu a parlamentní většina.

  30; Pro masivní úder do vojenské struktury Ukrajiny byly použity „Kinžaly“. Byla to reakce na teroristické akce v Brjanské oblasti.

  31; Polsko předalo ukrajinským ozbrojeným silám novou šarži tanků Leopard. Předtím polský prezident řekl, že země je připravena dát Kyjevu všechny své stíhačky MiG-29.

  32; První pole železniční části Krymského mostu je připraveno. Podle Chusnullina nyní zbývá vyměnit ještě jedno poškozené pole. Dokončení je plánováno do konce dubna.

  33; Ukrajinská armáda zahájila protiútok na jednom z míst v Arťomovsku, říká Pušilin. Dříve bylo hlášeno, že jednotky PMC „Wagner“ plně ovládají východní část Arťomovska.

  34; Turecko oznámilo Erdoganovo přání uspořádat schůzku mezi Putinem a Zelenským.

  35; Pokusu o atentát na hlavu republiky se v Podněstří podařilo zabránit. V Podněstří se podařilo zabránit atentátu na život vůdce republiky Vadima Krasnoselského. Informovalo o tom ministerstvo státní bezpečnosti PMR, uvádějí RIA Novosti.

  36; „Něco takového nepamatuji“: Zástupce velení ozbrojených sil Ukrajiny oznámil masivní útok „Kinžalů“ na Ukrajině. Ukrajinským systémům protivzdušné obrany se nepodařilo zachytit žádnou z hypersonických střel.

  37; Bezpilotní letoun sestřelen v Brjanské oblasti. Oznámil to guvernér regionu Alexander Bogomaz.

  38; V Záporoží vznikají lidové milice. Dobrovolníci budou sloužit v domobraně v práci.

  39; Ozbrojené síly Ukrajiny soustředily čtyřicetitisícovou údernou skupinu vojáků v oblasti Záporoží. Ukrajinské velení spřádá plány na organizaci útoku severně od Melitopolu.

  40; „Šedý“ dovoz smartphonů do Ruska je zastaven.

  41; Nedaleko Kurilských ostrovů došlo k zemětřesení. Seismologové za poslední den zaregistrovali zemětřesení o síle 5,7 v Tichém oceánu poblíž Kurilských ostrovů (oblast Sachalin), sdělili ve čtvrtek agentuře TASS v sachalinské pobočce jednotné geofyzikální služby.

  42; Zelenskij podporoval výtržníky v Gruzii. Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj podpořil demonstranty v Gruzii.

  43; Česká republika bude pořádat inauguraci nového prezidenta. Inaugurace českého prezidenta Petra Pavla se uskuteční ve čtvrtek na Pražském hradě. Generál AČR ve výslužbě stál od 1. července 2012 do 30. dubna 2015 v čele Generálního štábu AČR.

  44; Finský ministr obrany řekl, že Maďarsko a Turecko brzy schválí přihlášku do NATO. Přihlášku Švédska a Finska do Severoatlantické aliance v dohledné době ratifikují Maďarsko a Turecko, řekl ve středu 8. března finský ministr obrany Antti Kaikkonen.

  45; Kongres USA odmítl rezoluci o stažení vojáků ze Sýrie. Sněmovna reprezentantů USA podle výsledků hlasování odmítla rezoluci o stažení amerických vojáků ze Sýrie.

  46; Scott Ritter: Putin nedovolil Američanům „dorazit“ Rusko. Pokusy USA „dorazit“ Rusko po rozpadu SSSR a dostat plutokraty k moci v Moskvě byly neúspěšné, protože ruský prezident Vladimir Putin to prostě nedovolil.

  47; USA rozmístí první baterii hypersonických střel do konce roku. Spojené státy rozmístí svou první baterii hypersonických střel dlouhého doletu do konce roku, řekl generál Anthony Cotton, šéf amerického strategického velitelství.

  48; Lotyšsko vyzvalo občany, aby necestovali do Běloruska. Občané Lotyšska by neměli používat bezvízový režim s Běloruskem. Uvedlo to lotyšské ministerstvo zahraničí.

  49; Ombudsmanka DLR oznámila zhoršení podmínek zadržování vězňů na Ukrajině. Morozová dodala, že mučení se používá jak fyzické, tak psychické.

  50; Mírumilovní demokraté pálí policejní auta a barikády v ulicích Tbilisi. Zástupci orgánů činných v trestním řízení vyhnali demonstranty od budovy parlamentu.

  51; Nálet zní téměř po celé Ukrajině. Gerani létají do Kyjeva. Ukrajinská média tvrdí, že letouny Tu-95 ruské armády byly poslány na nebe.

  52; Na hranicích s Ruskem se vytvořila dopravní zácpa od těch, kteří chtějí Gruzii opustit. Dopravní zácpy začaly na pozadí masových protestů probíhajících v Tbilisi.

  53; Duda: Zničení Nord Streamu bylo pro EU dobré. Zároveň nevynesl hodnotový soud o spolehlivosti článků v západních médiích o údajném zapojení tzv. proukrajinské skupiny do incidentů na plynovodech.

  54; V tuto chvíli stíhači PMC „Wagner“ zcela obsadili východní část Arťomovska a z několika směrů se pohybovali směrem k centru města.

  55; Speciální jednotky vyhnaly demonstranty z náměstí poblíž parlamentu v Tbilisi. Uvádí se také, že strážci zákona „postupně obsazují Rustaveli Avenue“. Probíhají zatýkání.

  56; Spojené státy označily Rusko za působivou výzvu na příštích 10 let.

  57; OSN vyzvala kompetentní úřady, aby prošetřily mimořádnou událost na Nord Stream. Incident na strunách Nord Stream by měl být vyšetřen kompetentními úřady, řekl na brífinku zástupce mluvčího generálního tajemníka OSN Farhan Haq.

  58; V Chersonské oblasti posílí systém protivzdušné obrany. V Chersonské oblasti je posilován systém protivzdušné obrany, aby se snížilo ostřelování z Ukrajiny, uvedl úřadující šéf regionu Volodymyr Saldo ve vysílání televizního kanálu Tavria.

  59; „Už to mám za sebou“. Americký špion oznamuje tvrdou reakci Putina vůči Západu. Ruský prezident Vladimir Putin nedovolil zničit zemi západním politikům, kteří se v 90. letech snažili dostat v Moskvě k moci plutokraty.

  60; USA se obávají „rostoucí důvěry Pekingu v jeho jaderné schopnosti“. Čína buduje své jaderné kapacity, aby mohla strategicky konkurovat Spojeným státům, podle výroční zprávy amerických tajných služeb.

  61; Polsko je připraveno dát ozbrojeným silám Ukrajiny všechny své stíhačky MiG-29. Prohlásil to polský prezident Andrzej Duda v rozhovoru pro americkou televizi CNN.

  62; Generální tajemník OSN slíbil, že usnadní nerušený vývoz ruských hnojiv. Generální tajemník OSN António Guterres bude i nadále dělat vše pro to, aby odstranil překážky vývozu ruských hnojiv, řekl ve středu generální tajemník OSN Farhan Haq.

  63; Energodar oznámil ostřelování nábřeží zápalnou municí. Ozbrojené síly Ukrajiny ve středu zaútočily zápalnou municí na nábřeží Energodar v Záporožské oblasti, uvedl šéf městské správy Eduard Senovoz.

  64; Ministři obrany EU se předběžně dohodli na další vojenské pomoci. Ukrajině Šéf evropské diplomacie Josep Borrell řekl, že šéfové rezortů obrany zemí EU s jeho návrhem na pořadí vojenské pomoci Ukrajině vesměs souhlasí, zbývá se ale dohodnout na detailech.

  65; A pak najdeme viníka: Borrell vyzval, aby počkal na výsledky vyšetřování na Nord Stream. Šéf evropské diplomacie Josep Borrell řekl, že je nutné neuspěchat se závěry a počkat na oficiální výsledky vyšetřování výbuchů na plynovodech Nord Stream a Nord Stream 2.

  66; Si Ťin-pching promluvil o potřebě posílit vojenskou sílu Číny pomocí technologií. Čína potřebuje posílit svou vojenskou sílu prostřednictvím technologického rozvoje a lepších vazeb mezi vojensko-průmyslovým komplexem a zbytkem ekonomiky, uvedl čínský prezident Si Ťin-pching.

  67; Americké ministerstvo zemědělství ponechalo prognózu exportu pšenice z Ruska na 43,5 milionu tun. Americké ministerstvo zemědělství v březnové zprávě zveřejněné ve středu ponechalo na úrovni února prognózu exportu pšenice z Ruska v tomto zemědělském roce (červenec 2022-červen 2023) – 43,5 milionu tun.

  68; Ve Spojených státech vytvořili „pokojový“ supravodič na bázi lutecia, dusíku a vodíku. Američtí fyzici zjistili, že sloučenina, kterou vytvořili z lutecia, dusíku a vodíku, si zachovává supravodivé vlastnosti při teplotě 20 stupňů Celsia, pokud je stlačena na 10 tisíc atmosfér.

  69; Americká rozvědka říká, že Čína potřebuje pomoc při hledání původu koronaviru. Americké zpravodajské agentury se domnívají, že je zapotřebí pomoci Číny, aby se zjistilo, zda se nový koronavirus začal šířit po přenosu ze zvířete na člověka nebo kvůli úniku z laboratoře.

  70; Spojené státy věří, že vojenský efekt částečné mobilizace v Rusku se projeví na jaře a v létě. Americká rozvědka se domnívá, že plný efekt částečné mobilizace v Rusku se při speciální vojenské operaci na Ukrajině projeví až na jaře nebo dokonce v létě.

  71; Německo dodalo Ukrajině další dvě samohybná protiletadlová děla Gepard. Německá vláda během týdne dodala Ukrajině další dvě samohybná protiletadlová děla Gepard a také asi 6000 nábojů pro ně. Vyplývá to z aktualizovaného seznamu zbraní zveřejněného ve středu.

  Zdroj: rusnext.ru

 11. Čtvrtek, 9.3.2023:

  I. Rusvesna

  1; Těžké boje o Bachmut: PMC se snaží o protiútok podél celé linie kontaktu. Nejzuřivější boje se odehrávají v jižních čtvrtích města.

  2; Běloruská KGB oznámila zapojení Polska do sabotáže proti A-50. Běloruský prezident Alexandr Lukašenko v úterý oznámil zatčení teroristy ukrajinských speciálních služeb a více než 20 jeho kompliců.

  3; Bitvy u Kremennaja: Jednotka „Kaskad“ a vzdušné síly zlikvidovaly další nepřátelský oddíl. Operátoři dronů předali souřadnice a upravili palbu Giacintů výsadkových sil na síly Ozbrojených sil Ukrajiny.

  4; Naši kryli oddíl Ozbrojených sil Ukrajiny během letu z Bachmutu. Na frontě u Bachmutu pokračují divoké boje, útočné oddíly PMC pokračují v útocích na město a prorážejí obranu Ozbrojených sil Ukrajiny.

  5; Bojovníci „Statečných“ jdou do útoku již v naší zbroji a s výstrojí z dobrovolných sbírek.
  Pořízeny byly neprůstřelné vesty, termokamery, generátory, vysílačky, vařiče, nářadí.

  6; Spojené státy uvedly, že Ukrajina může brzy ztratit přístup k Černému moři. Rusko možná brzy připraví Ukrajinu o přístup k Černému moři a osvobodí Oděsu.

  7; V Polsku začali instalovat protitankové ježky na hranici s Běloruskem. Šéf polského ministerstva obrany oznámil instalaci protitankových zátarasů na hranici s Běloruskem.

  8; Ozbrojené síly Ukrajiny mají v úmyslu vytvořit 3 sbory 60 000 pěšáků pro ofenzívu, píše The Economist. Velitel pozemních sil Ozbrojených sil Ukrajiny A. Syrskij uvedl, že důležitost udržení Bachmutu neustále roste.

  9; Zelenskému bylo již druhý rok v řadě odepřeno vystoupení na Oscarech. Ukrajinský prezident byl odmítnut kvůli poklesu americké podpory Ukrajině.

  10; „Smrt fašismu“: Bulharský politik shodil hodil z balkónu radnice na zem ukrajinskou vlajku. V hlavním městě Bulharska Sofii kandidát na poslance Atanas Štefanov strhl vlajku Ukrajiny z fasády radnice a hodil ji na dlažbu.

  11; První záběry bojovníků Wagner PMC z osvobozené Dubovo-Vasiljevky. Bojovníci PMC „Wagner“ zveřejnili první záběry z osvobozené Dubovo-Vasiljevky v okolí Bachmutu (Arťomovsk).

  12; Psychologické vojsko ozbrojených sil Ukrajiny pokračuje v sérii operací, vydávají se za „partyzány“. Zinscenované záběry už odhalili obyvatelé osady, ze které bylo video údajně natočeno. Cedule, u které se údajní partyzáni fotili, obsahovala dvě tečky nad „e“, což na reálných cedulích není.

  13; Rapper Ptacha natočil zinscenované video přestřelky, které se údajně účastnil. Umělec byl na cvičišti v DLR a natočil fingovaný střet.

  14; Rozvědka Ukrajiny rozdává snímky z amerického satelitu jako snímky ze satelitu zakoupeného z darů od Ukrajinců. Pravděpodobně byly peníze vybrané na nákup kosmické lodi jednoduše ukradeny.

  15; Čína věří, že válka na Ukrajině skončí letos v létě – proto ten „mírový plán“. Peking připravil mírový návrh k výročí války.

  16; Ukrajinské ozbrojené síly zřídily přechod u rozstříleného mostu v Arťomovsku. To se týká mostu přes řeku Bachmutku.

  17; V Moskvě a na Krymu zazněly falešné raketové výstrahy. Falešné informace o náletu se dostaly do éteru poté, co se na servery rozhlasových stanic a televizních kanálů naboural hacker.

  18; Konflikt na Ukrajině je způsoben střetem dvou důležitých principů, – šéf ministerstva vnitra Singapuru. Jeden z principů aktivně hájilo Rusko a druhý Spojené státy.

  19; Situace v Bachmutu – verze amerických vojenských expertů. Útočné skupiny Rusů už překročily řeku Bachmutku po zničeném mostě pro pěší, hlásí Američané.

  20; Anglosasové se rozčilují – Kreml o pokusech „hodit“ odpálení „Nord Streams“ na Ukrajince. Takový úkol „zvládne jen dobře vycvičená státní speciální služba, kterých v našem světě zase není tolik“.

  21; Ozbrojené síly Ukrajiny ztratily MiG-29 a Mi-8, muniční sklad 110. brigády byl zničen. Během dne bylo zasaženo 78 dělostřeleckých jednotek Ozbrojených sil Ukrajiny na palebných postaveních, živá síla a technika ve 102 okresech.

  22; Ruská armáda postupuje na doněcké a limanské frontě, byly zlikvidovány stovky bojovníků ozbrojených sil Ukrajiny. Ruští vojáci úspěšně operují v klíčových oblastech fronty, uvedlo ministerstvo obrany.

  23; Ministerstvo obrany učinilo prohlášení o masivním odvetném úderu. Zasaženy byly klíčové prvky vojenské infrastruktury Ukrajiny, obranný průmysl a energetické podniky.

  24; Ofenzíva u Kremenné: Ruské výsadkové síly zaútočily na pevnosti ukrajinských ozbrojených sil. Přeživší ukrajinští ozbrojenci uprchli ze svých pozic a zanechali zbraně a vybavení NATO a také těla svých mrtvých „bratrů ve zbrani“.

  25; Ukrajinský ministr zahraničí: Kyjev se nepodílel na odpálení Nord Streams. Kolektivní Západ nadále hledá někoho, kdo by byl označen za viníka zničení plynovodů. Ukrajina se stále drží zpátky.

  26; Takový útok si nepamatuji, mluvčí ukrajinského letectva o nočním raketovém útoku. Ukrajinský prezident Zelenskij včerejší večer označil za „tvrdý“: „Masivní raketový útok po celé zemi.“

  27; Pokusu o atentát na hlavu republiky se v Podněstří podařilo zabránit. Teroristický čin byl připraven na pokyn SBU, informovalo ministerstvo státní bezpečnosti Podněstří.

  28; Ukrajina: Poškozená infrastruktura hoří. Cíle byly zasaženy v několika regionech země.

  29; Ukrajinská armáda zasáhla Volnovachu. Porazili z amerického MLRS HIMARS.

  30; Ukrajinská armáda opět zaútočila na Brjanskou oblast. Nepřítel střílel na pohraniční oblast a síly protivzdušné obrany také zničily nepřátelský letoun typu dronu nad ruskou oblastí.

  31; Ruští střelci zasáhli úkryt ozbrojenců Ozbrojených sil Ukrajiny. Nepřítelovy zákopy byly rozbity na kusy.

  32; Důsledky útoků na cíle na Ukrajině: Byla zasažena energetická zařízení v řadě regionů. Útok na tepelnou elektrárnu č. 5 v Kyjevě provedla raketa Kinžal, tvrdí ukrajinská strana.

  33; Ruské vzdušné síly ničí pozice ozbrojených sil poblíž Avdějevky. Ruské letectvo zasáhlo nepřátelské pevnosti a zasáhlo vybavení a živou sílu nepřítele.

  34; Ukrajina zastavila dodávky elektřiny do Záporožské JE, říká Rogov. Nyní je jaderná elektrárna zcela odpojena od externích zdrojů, dva energetické bloky se převádějí do režimu studeného odstavení.

  35; „Wagner“ jde vpřed: Dubovo-Vasiljevka je zcela pod kontrolou. Oznámil to zakladatel PMC Jevgenij Prigožin.

  36; Na Horním Larsu opět dopravní zácpy, nyní směrem na Rusko. Utečenci spěchali domů.

  37; Opakované výbuchy: v Kyjevě hoří tepelná elektrárna. Opakované výbuchy jsou slyšet i na západní Ukrajině.

  38; Zelenskyj dal slib ohledně západních zbraní. Tok zbrojních dodávek na Ukrajinu neslábne.

  39; Duda označil zničení „Nord Streams“ za užitečné pro Evropu. „Nevím, jestli se dá říct, že to byla proukrajinská sabotáž.“

  40; „Probij se k průlivu.“ V Británii byl Zelenskému naznačen strategický cíl. Podplukovník Crawford označil přístup ke Kerčskému průlivu za strategický cíl Zelenského.

  41; Raketový útok na Ukrajinu. Po celé zemi kvílí náletový alarm.

  42; Němci v bývalé NDR urážejí Ukrajince a poškozují jejich auta. Do Německa za poslední rok dorazilo více než milion žadatelů o azyl z Ukrajiny.

  43; Pentagon slíbil brzké zahájení provozu systémů protivzdušné obrany Patriot na Ukrajině. V prosinci Spojené státy oznámily přidělení první baterie Patriot Ukrajině.

  44; Výbuchy po celé Ukrajině: v Charkově a Oděse, silné palby z příletů na nepřátelské cíle. Ukrajinské zdroje podle očekávání lhaly a tvrdily, že zasáhly obytný dům.

  45; Lotyšsko předalo Ukrajině první várku aut zabavených opilým řidičům. Stalo se tak v souladu se zákonem o pomoci Ukrajině, který v únoru přijal lotyšský Seimas.

  46; Polská armáda odhalila problémy s útočnými puškami Grot dodanými do Kyjeva. Vojáci nepopsali všechny problémy se zbraněmi, ale jen „nejčastější poruchy“.

  47; SBU oznámila hon na TG-kanály „pomáhající vyhnout se mobilizaci“. O akcích vojenských komisařů informovalo 26 kanálů s více než 400 000 odběrateli.

  48; Nejtěžší bitvy o Bachmut: PMC „Wagner“ rozbije ozbrojené síly Ukrajiny a aktivně vytlačí nepřítele z města – shrnutí. Ruští bojovníci dnes večer bojem vstoupili do Dubovo-Vasiljevky, kde došlo k tvrdým bitvám.

  49; „Avdějevský mlýnek na maso“ nabírá na síle u Doněcka. Podle kanálu Welders Telegram se na Donbasu rozhořela nová bitva.

  50; Tvrdé boje v Bachmutu: tank střílí na domy v soukromém sektoru. Střílí nepřátelský dron.

  51; Na akci v Rusku se připravoval sabotér zadržený v Bělorusku. V prosinci 2022 byl přesměrován k provedení akce na běloruském území.

  52; Pentagon zablokoval předávání informací o možných ruských válečných zločinech do Haagu. Američtí vojenští vůdci jsou proti soudní pomoci při vyšetřování Rusů.

  53; Rapper Ptacha z Donbasu poslal video z natáčení a komunikace s ním byla přerušena. Na nejnovějším videu, které poslal David Nurijev (skutečné jméno), jsou jasně slyšet zvuky střelby.

  54; Americká rozvědka odhaduje ruský jaderný arzenál. Rusko vylepšuje jaderné rakety dlouhého doletu a podmořské „doručovací systémy“.

  55; Bitvy u Kremenné: Jednotka „Kaskad“ a vzdušné síly zničily celý oddíl nepřítele. Operátoři dronů předali souřadnice a korigovali palbu na jednotku Ozbrojených sil Ukrajiny, která se snažila uniknout schováním v lese.

  56; Ruská armáda vyřadila nepřítele z Vesjoloje a vedla silný útok na Avdějevku. Avdějevka – opevněná oblast ozbrojených sil Ukrajiny může být brzy obklíčena.

  57; „Je to zase jako Ilovajský kotel“: Zničeny kolony ozbrojených sil Ukrajiny u Bachmutu. Komentátoři je porovnávají s fotografiemi a videi z Ilovajského kotle, který se stal jednou z nejtěžších porážek Ozbrojených sil Ukrajiny.

  58; 155. a 40. námořní brigáda útočící na Ugledar jdou na frontu s protidronovými děly a dalším vybavením z dobrovolných sbírek. Bojovníci děkují za termokamery, generátory, vysílačky, vařiče.

  59; Americká rozvědka odhadla pravděpodobnost přímého vojenského konfliktu s Ruskem. Americká národní rozvědka se domnívá, že Rusko si nepřeje přímý vojenský konflikt s NATO.

  60; Bitvy u Kremenné: tank „Odvážných“ ničí nepřítele v lese. Bitvy u Kremenné: Tank skupiny Odvážných drtí nepřítele v lesním pásu.

  61; Skupina Wagner pronikla do Dubova-Vasiljevky severně od Bachmutu na východě města a získala úplnou kontrolu, zuřivé boje pokračují. Ruští bojovníci dnes večer bojem vstoupili do Dubova-Vasiljevky, kde došlo k tvrdým bitvám.

  Zdroj: rusvesna.su

  1. A jeste zajimavy nazor z netu:
   Prioritu „konstruktivní spolupráce“ mezi ČLR a USA před „strategickou interakcí a partnerstvím“ mezi ČLR a Ruskou federací potvrdila personální změna v komisích ÚV KSČ a MZV ČLR, kam přišli amerikanisté s povýšením : bývalý ministr Wang Yi a nový ministr Qin Gang. Zatímco rusista, první náměstek ministra zahraničních věcí Le Yuchen, byl odvolán ze své funkce za chyby při posuzování Zvláštní vojenské operace Ruské federace (SVO) a poslán dolů do národního hospodářství.
   Vážná komplikace a zpoždění SVO bylo překvapením nejen pro samotné Rusko, ale i pro Čínu, která zpočátku podlehla slibu „udělat vše rychle“. Ale vyhlídky Ruské federace v SVO jsou vágní, zatvrzelost kyjevského režimu je neomezená, západní pomoc Ukrajině je nevyčerpatelná a ztráty a komplikace, které kvůli tomu všemu Čína utrpí, jsou kolosální. To je důvod, proč Peking vyšel ze stínu zahraniční politiky s aktivním postojem k politickému řešení ukrajinské krize a postavil se na stranu USA.

 12. Středa, 8.3.2023:

  II. Rusnext

  1; Ministři obrany EU se předběžně dohodli na další vojenské pomoci Ukrajině. Šéf evropské diplomacie Josep Borrell řekl, že šéfové rezortů obrany zemí EU s jeho návrhem na pořadí vojenské pomoci Ukrajině vesměs souhlasí, zbývá se ale dohodnout na detailech.

  2; A pak najdeme viníka: Borrell vyzval, aby počkal na výsledky vyšetřování na Nord Stream. Šéf evropské diplomacie Josep Borrell řekl, že je nutné neuspěchat se závěry a počkat na oficiální výsledky vyšetřování výbuchů na plynovodech Nord Stream a Nord Stream 2.

  3; Si Ťin-pching vyzval k nutnosti posílit vojenskou sílu Číny pomocí technologií. Čína potřebuje posílit svou vojenskou sílu prostřednictvím technologického rozvoje a lepších vazeb mezi vojensko-průmyslovým komplexem a zbytkem ekonomiky, uvedl čínský prezident Si Ťin-pching.

  4; Americké ministerstvo zemědělství ponechalo prognózu exportu pšenice z Ruska na 43,5 milionu tun. Americké ministerstvo zemědělství v březnové zprávě zveřejněné ve středu ponechalo na úrovni února prognózu exportu pšenice z Ruska v tomto zemědělském roce (červenec 2022-červen 2023) – 43,5 milionu tun.

  5; Ve Spojených státech vytvořili „pokojový“ supravodič na bázi lutecia, dusíku a vodíku. Američtí fyzici zjistili, že sloučenina, kterou vytvořili z lutecia, dusíku a vodíku, si zachovává supravodivé vlastnosti při teplotě 20 stupňů Celsia, pokud je stlačena na 10 tisíc atmosfér.

  6; Americká rozvědka říká, že Čína potřebuje pomoc při hledání původu koronaviru. Americké zpravodajské agentury se domnívají, že je zapotřebí pomoci Číny, aby se zjistilo, zda se nový koronavirus začal šířit po přenosu ze zvířete na člověka nebo kvůli úniku z laboratoře.

  7; Spojené státy věří, že vojenský efekt částečné mobilizace v Rusku se projeví na jaře a v létě. Americká rozvědka se domnívá, že plný efekt částečné mobilizace v Rusku se při speciální vojenské operaci na Ukrajině projeví až na jaře nebo dokonce v létě.

  8; Německo dodalo Ukrajině další dvě samohybná protiletadlová děla Gepard. Německá vláda během týdne dodala Ukrajině další dvě samohybná protiletadlová děla (ZSU) Gepard a také asi 6000 nábojů pro ně. Vyplývá to z aktualizovaného seznamu zbraní zveřejněného ve středu.

  9; Šéf americké zpravodajské služby říká, že Peking pomáhá Moskvě „v kontextu“ SVO. Americká administrativa eviduje zintenzivnění spolupráce mezi Ruskem a Čínou „ve všech sektorech“, Peking pomáhá Moskvě v rámci speciální vojenské operace na Ukrajině.

  10; Ministerstvo financí USA vyňalo ze sankcí bývalou „dceru“ Sberbank v Kazachstánu. Americké ministerstvo financí vyloučilo bývalou dceřinou společnost ruské Sberbank z restriktivních seznamů, vyplývá z prohlášení, které ve středu zveřejnilo americké ministerstvo.

  11; Americká rozvědka odhadla pravděpodobnost přímého vojenského konfliktu s Ruskem. Americká rozvědka se domnívá, že Rusko si nepřeje přímý vojenský konflikt se západními zeměmi, ale rizika eskalace na Ukrajině jsou podle každoročního hodnocení hrozeb zveřejněného americkými zpravodajskými agenturami stále vysoká.

  12; Polský fotbalový klub dostal pokutu za protiukrajinský transparent. Na konci února při utkání 22. kola fanoušci Slezska vyvěsili před branku velký bílý transparent s nápisem „Toto není naše válka.“

  13; V Národní obranné strategii označily Spojené státy Rusko za efektivní výzvu na příštích 10 let. Dokument byl zveřejněn ve středu 8. března v souvislosti se slyšeními ve výboru pro zpravodajství Senátu Kongresu USA. Je šířen jménem kanceláře ředitelky americké národní zpravodajské služby Avril Haynes.

  14; Borrell označil výši kompenzace zemím EU za dodávky munice do Kyjeva. Takzvaný Evropský mírový fond už kompenzoval zemím unie 450 milionů eur za dodávky munice na Ukrajinu.

  15; Pentagon slíbil brzké zahájení provozu systémů protivzdušné obrany Patriot na Ukrajině. Americké systémy protivzdušné obrany Patriot by mohly být na Ukrajině v provozu velmi brzy, řekl náměstek ministra obrany USA pro získávání a vybavení armády Douglas Bush.

  16; Sky News: Írán zásobuje ruské ozbrojené síly municí. Zdroje deníku tvrdí, že dvě nákladní lodě pod ruskou vlajkou opustily íránský přístav v lednu a zamířily do Ruska přes Kaspické moře.

  17; Vladimir Putin: Rusko opět čelilo ohrožení své bezpečnosti. Jak ruský vůdce zdůraznil při předávání cen, ženy obrovským způsobem přispívají k rozvoji země, dosahování národních cílů a vytváření

  18; Evropská unie zrušila sankce vůči matce zakladatele PMC „Wagnera“ Prigožina. K zařazení Violetty Prigožinové na sankční seznam nestačí rodinné vazby, rozhodl soud.

  19; Ozbrojené síly Ukrajiny s pomocí dronů zaútočily na nábřeží Energodaru.

  20; Polsko se snaží vrátit zpět 2 miliony zlotých vyplacené ukrajinským uprchlíkům. Polské úřady bezdůvodně vyplácely ukrajinským uprchlíkům dávky za 2 miliony zlotých. Nyní se tyto peníze snaží vrátit, píše list Rzeczpospolita.

  21; Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny plánuje zničit krymský most. Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny připravuje plán na zničení krymského mostu. Uvedl to bývalý šéf SBU Viktor Yagun, hlásí dnes 8. března IA SM.News.

  22; Stoltenberg: Bachmut pravděpodobně v příštích dnech padne. NATO nevylučuje, že se Arťomovsk (ukrajinský název – Bachmut) dostane v nejbližších dnech pod ruskou kontrolu. O rozhodujícím zlomu ve válce se přitom nemluví.

  23; Ukrajinské ozbrojené síly ostřelovaly Dětské sociální centrum v Doněcku, když tam byly děti. V době ostřelování bylo v budově 28 lidí, řekl Alexej Kulemzin, starosta hlavního města DLR.

  24; Jelena Panina: Co čeká ruskou ekonomiku v roce 2023? Ředitelka Institutu pro mezinárodní politické a ekonomické strategie RUSSTRAT Jelena Panina ve vysílání Solovjova LIVE.

  25; Ruské ropné dohody s Indií podkopávají dolarovou dominanci, píše Reuters. Nyní se Indie stala hlavním dovozcem ruské ropy přepravované po moři a většina transakcí se provádí v jiných měnách.

  26; Imigranti z Ukrajiny se častěji než jiní stávají v Německu objektem zločinů. Saský úřad kriminální policie (LKA) eviduje od ledna 2022 asi 1400 trestných činů spáchaných na imigrantech z Ukrajiny.

  27; Bývalý starosta Belgorodu zatčen v případu úplatkářství. Bývalý starosta Belgorodu Anton Ivanov byl zadržen a umístěn do vazby v případě velkého úplatku. Bylo to oznámeno dnes, 8. března, informuje agentura TASS s odvoláním na vyšetřovací oddělení ruského vyšetřovacího výboru pro oblast Belgorod.

  28; Energodar zasáhly drony Ukrajinské drony zaútočily zápalnou municí na nábřeží Energodar v Záporožské oblasti. Informuje o tom dnes 8. března RIA Novosti s odvoláním na městské úřady.

  29; Orgány EU prohlásily, že jsou připraveny posílit obranu Moldavska.

  30; Na Ukrajině navrhli oficiálně zaregistrovat „partnerství“ osob stejného pohlaví vojenského personálu ozbrojených sil Ukrajiny. Uvedla to místopředsedkyně Rady ze strany „Hlas“ Inna Sovsun. Návrh zákona je podle ní ve fázi registrace v ukrajinském parlamentu:

  31; Prezident Ruské federace vyzval ke sjednocení úsilí na podporu rodin těch, kteří zemřeli během SVO na Ukrajině. V polovině února podepsal prezident Ruské federace zákon o sociální podpoře manželek vojáků, kteří zemřeli během SVO. Zejména mají nárok na náhradu nákladů na bydlení a energie ve výši 50 %.

  32; Země NATO již podepsaly smlouvy s vojensko-průmyslovým komplexem na rozšíření dodávek munice, říká Stoltenberg. Agentura Reuters s odvoláním na americké představitele již dříve uvedla, že Ukrajina žádá Spojené státy, aby jí dodaly kazetovou munici pro letectví MK-20.

  33; Prezident předal ceny ruským ženám v Kremlu. Zvláště upozornil na zásluhy lékařek pracujících, a to i na Donbasu.

  34; Evropská unie slibuje, že budou schopni poskytnout Ukrajině potřebné vojenské dodávky. Uvedl to evropský komisař pro vnitřní trh Thierry Breton.

  35; Německo oznámilo dodání 21 tanků Leopard 2 ozbrojeným silám Ukrajiny. Uvedl to šéf německého ministerstva obrany Boris Pistorius.

  36; Ruské jednotky zasáhly velitelství ukrajinské 59. motorizované pěší brigády v DLR. Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že velitelství ukrajinské 59. motorizované pěší brigády bylo zasaženo u obce

  37; Prezident vzal na vědomí připravenost Rusů chránit budoucnost. Ruska Ruský vůdce to uvedl 8. března při předávání státních vyznamenání ženám.

  38; Rusko a Indie s ropou ničí sílu dolaru, píší média. Ropné obchody mezi Moskvou a Dillí v národních měnách podkopávají dlouhodobou dominanci dolaru, uvádí agentura Reuters.

  39; Kreml označil západní publikace o Nord Streams za podvrh.

  40; V Německu proběhly prohlídky lodi v případu podkopání Nord Streamu. Německá prokuratura potvrdila ohledání plavidla pro podezření z podkopání Nord Stream.

  41; Čína pozorně studuje zkušenosti z bojů na Ukrajině. Čína pečlivě analyzuje všechny ruské akce na Ukrajině a vyvozuje závěry, z nichž hlavní je, že se musíte naučit sestřelovat satelity Starlink a chránit tanky před Lancety, píše agentura Reuters.

  42; Německo postrádá tanky pro své závazky v NATO. Německé ozbrojené síly se potýkají s nedostatkem bojových tanků pro vybavení sil rychlé reakce NATO, uvedla v úterý 7. března televizní stanice ZDF s odkazem na interní zprávu německého ministerstva obrany.

  43; Scholz: Ukrajinský konflikt bude trvat dlouho. Ukrajinská krize brzy neskončí. Uvedl to německý kancléř Olaf Scholz, informuje dnes 8. března TASS.

  44; Vladimir Putin blahopřál ruským ženám 8. března. Ruský prezident Vladimir Putin blahopřál ruským ženám k Mezinárodnímu dni žen. Blahopřání hlavy státu dnes, 8. března, vysílají všechny federální televize.

  45; Na protestu v Tbilisi bylo zadrženo 66 lidí, 50 policistů bylo zraněno. Ministerstvo vnitra Gruzie oznámilo zadržení 66 lidí na protest proti přijetí zákona o zahraničních agentech.

  46; Jižní Korea umožnila Polsku dodávat houfnice s jejich součástmi na Ukrajinu. Jihokorejské úřady schválily dodávku houfnic Krab s jihokorejskými součástkami z Polska na Ukrajinu. Oznámilo to dnes 8. března, uvádí TASS s odvoláním na agenturu Reuters.

  47; Účty obyvatel EU v důsledku omezení dodávek plynu z Ruska vzrostly o 300 %. Kvůli omezení dodávek energie z Ruska vzrostly loni v létě účty obyvatel EU za plyn a elektřinu o 300 %. Oznámila to v úterý šéfka Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová.

  48; „Strop“ cen ruské ropy bude přezkoumán v březnu.

  49; Spojené státy oznámily revizi cenového stropu pro ruskou ropu. Náměstek ministra financí Rosenberg v březnu informoval o plánech G7 na revizi cenového stropu pro ruskou ropu.

  50; Prigozhin oznámil dobytí východní části Arťomovska Ruské útočné jednotky ovládly východní část Arťomovska.

  51; Lukašenko podepsal zákon o ratifikaci dohody SNS o boji proti korupci. Prezident Běloruska Alexandr Lukašenko podepsal zákon o ratifikaci dohody o spolupráci mezi členskými státy Společenství nezávislých států v boji proti korupci.

  52; Pentagon se snaží instalovat západní rakety na ukrajinské MiGy. Zaměstnanci amerického vojenského oddělení zkoumají možnost namontovat pokročilé rakety vzduch-vzduch západního typu na stíhačky ukrajinského letectva.

  53; Policie v Tbilisi přešla na omračující granáty proti opozičníkům. Používají také gumové projektily.

  54; Bělorusko vypracuje novou vojenskou doktrínu. Odpovídající příkaz vydala Bezpečnostní rada republiky.

  55; Bidenova administrativa naléhá na Kongres, aby držel Ameriku mimo TikTok Bílý dům zaslal odpovídající výzvu Kongresu, řekl Jake Sullivan, poradce amerického vůdce pro otázky národní bezpečnosti.

  57; Ruské ministerstvo obrany dnes oznámilo návrat 90 vojáků ruské armády z ukrajinského zajetí.

  58; Útok na Arťomovsk: Za pouhý den ztratily ozbrojené síly Ukrajiny dva „elitní“ velitele praporů Zelenskyj osobně potvrdil informaci „s lítostí“ na svém kanálu TG.

  59; Izrael zahájil barbarský útok na civilní letiště v Aleppu. Sýrie uvedla, že izraelský úder na Aleppo paralyzoval jeden z kanálů toku pomoci.

  60; USA zahajují nový Majdan v Gruzii. Nyní organizátoři zoufale potřebují krvavou oběť a kupředu – do „světlé vojenské budoucnosti“ (à la Ukrajina).

  61; Letadla italského letectva se během cvičení srazila, oba piloti zahynuli. Během výcvikové mise se poblíž Říma srazily dva cvičné letouny italského letectva. Oba piloti zemřeli na místě, informovala dnes 7. března místní média.

  62; EU je připravena přijmout nová opatření proti Bělorusku v reakci na verdikt proti Tichanovské v nepřítomnosti. Evropská unie (EU) odsuzuje rozsudky vynesené nad vůdci běloruské opozice. EU je považuje za absurdní.

  63; Baby Nazi: snímky Zelenského jako dítěte se staly hitem světových médií. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se začal pravidelně objevovat v západních médiích na různých obrázcích s nástupem SVO. Většinou se mu novináři posmívají a vykreslují ho jako vrtošivé dítě.

  Zdroj: rusnext.ru

 13. Středa, 8.3.2023:

  I. Rusvesna

  1; Boje u Kremenné: Tank „Odvážných“ ničí nepřítele v lese.

  2; Skupina Wagner pronikla do Dubova-Vasiljevky severně od Bachmutu na východě města pod úplnou kontrolou PMC, zuřivé boje pokračují.

  3; Ruští bojovníci dnes večer bojem vstoupili do Dubovo-Vasiljevky, kde došlo k tvrdým bitvám.

  4; Naši vojáci na frontě u Chersonu loví ozbrojence Ukrajinské armády. O tom v nové zprávě vojenských zpravodajů „Ruského jara“ ze zóny vojenské speciální operace.

  5; Boje na frontě u Kremenné: 2. armádní sbor pokračuje v ničení nepřátelských pozic. Dělostřelectvo podporuje postup pěchoty a obrněných vozidel.

  6; EU připravuje útočné uskupení desetitisíců ukrajinských ozbrojených sil. Evropská rada již schválila navýšení rozpočtu Evropského mírového fondu o 2 miliardy eur.

  7; Generální tajemník OSN učinil prohlášení k dohodě o obilí. Generální tajemník OSN na dnešním setkání se Zelenským podpořil prodloužení dohody o obilí, která vyprší 18. března.

  8; Bachmut může v příštích dnech padnout, připouští Stoltenberg. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg připustil pád Bakhmutua „v nejbližších dnech“, píše The Guardian.

  9; Ruské vzdušné síly ničí pozice a základnu 110. brigády ozbrojených sil Ukrajiny, podporují ofenzívu na frontě u Avdějevky. Ruské letouny zaútočily na odhalená místa dočasného nasazení a pozice 110. brigády Ozbrojených sil Ukrajiny ve směru Avdějevka.

  10; Doněck pod údery ukrajinských ozbrojenců: Zraněno jedenáctileté dítě. Postiženy byly tři městské části.

  11; Ruská armáda postupuje směrem k Doněcku a provádí masivní údery podél celé linie kontaktu – zpráva ministerstva obrany. Ozbrojené síly Ruské federace pokračují ve speciální vojenské operaci.

  12; Írán tajně dodává granáty do Ruska, píší americká média. Jejich samotné doručení bylo tajné.

  13; Leopardy dorazí na Ukrajinu v březnu. Německý ministr obrany Pistorius tuto informaci sdělil před neformálním setkáním ministrů obrany EU ve Stockholmu.

  14; Ruské letecké a kosmické síly masivně bombardují ozbrojené síly Ukrajiny v Avdějevce a podporují ofenzívu útočných skupin. Jeden z ukrajinských vojáků ukázal následky leteckých útoků a bomby.

  15; Slavný voják blahopřál bojujícím přítelkyním a všem ruským ženám. Obecně, naši drazí přátelé, jsme bez vás úplně slabí a bezmocní!

  16; Bojovníci soukromé armády Wagner vyřadily nepřítele z východní části Bachmutu. Urputné boje pokračují v oblastech Sobačevka a Buďonovka.

  17; Zlikvidováni stíhačkou ruských vzdušných sil: Piloti ukrajinské armády byli pohřbeni v Kyjevě. Potvrzuje se tak zpráva Ministerstva obrany Ruské federace o zničení ukrajinského vojenského letadla.

  18; Biden a Macron diskutovali o „výzvách“ Ukrajiny a Číny. Washington a Paříž stále věří, že mají právo určovat osud lidstva.

  19; Bitvy u Ugledaru: Kaskádoví ostřelovači ničí nepřítele. Čerstvé záběry z první linie v DLR.

  20; Ministerstvo obrany Německa reagovalo na rozhovory o útoku „proukrajinských sabotérů“ na „Nord Streams“. Nejhloupěji na rozvíjející se frašce vypadají německé úřady.

  21; G7 se rozhodla revidovat cenový strop pro ropu z Ruska. Ministerstvo financí USA tento měsíc oznámilo revizi cenového stropu pro ruskou ropu.

  22; Poškozují sankce skutečně Rusko? Britská novinářka porovnala obchody v Rusku a Británii. Je pozoruhodné, že Brit nenavštívil Moskvu, ale Perm, a porovnával britské supermarkety s permskými.

  23; „Neznámí ukrajinští partyzáni“: Washington Post brání Zelenského při útoku na Nord Stream. Z úst Demokratické strany zněla „správná verze“.

  24; Noční nálet „Geranií“ v oblasti Sumy. Ukrajinská strana ujišťuje, že dron byl sám a byl sestřelen.

  25; Prigožin oznámil postup v Arťomovsku. Boje o město pokračují.

  26; Kreml komentoval verzi „proukrajinských diverzantech“, kteří odpálili Nord Stream. Připomeňme, že západní tisk říkal, že to nebyly Spojené státy, kdo stojí za výbuchem, ale prý nějaká „proukrajinská skupina“.

  27; Polská „past na myši“ aneb Jak probíhá polonizace Ukrajinců. Aby mohli sloužit stárnoucí populaci Polska, jsou naléhavě potřeba mladí, energičtí a pokud možno ne příliš chytří lidé.

  28; Písnička, kompas a letní pneumatiky: Ženy jmenovaly nejneobvyklejší dárky na 8. března. Květiny jsou tradičním dárkem pro ženy k Mezinárodnímu dni žen. Ale muži umí i překvapit…

  29; Nikolaj Milšin: Je nepříjemné cítit se jako kořist na talíři „civilizátorů“. Rusko potřebuje ideologii, to je zásadní problém.

  30; USA se obávají, že Kyjev často nezveřejňuje předem své vojenské plány, píší New York Times.Američtí úředníci a zpravodajské agentury přiznávají, že mají omezené informace o rozhodování na Ukrajině.

  31; Bundeswehr nemůže plnit své závazky vůči NATO kvůli problémům s tanky Leopard. Informuje o tom televizní stanice ZDF.

  32; Ursula von der Leyen možná bude kandidovat na generálního tajemníka NATO, píše Repubblica. Pravomoci současného generálního tajemníka NATO Stoltenberga vyprší v září.

  33; Ze Sovětského svazu nám zůstala jen naše armáda, říká Carjov. Armáda se musí reformovat. To vyžaduje nové lidi.

  34; „Bok po boku“: Donbas shromažďuje ruské dobrovolníky. „Jsme připraveni podpořit a sjednotit všechny, kterým na zemi skutečně záleží a přiblíží naše vítězství.“

  35; Jiná válka. Válka na Ukrajině začíná získávat zcela nový charakter.

  36; Integrace je v plném proudu: V DLR budou do konce roku sdružení vlastníků reorganizováno na jinou právní formu: Společenství vlastníků jednotek. Přípravné práce na vytvoření a registraci nově zřízených subjektů již začaly.

  37; „Odvážní“ z fronty se obrátila na naše milé ženy. K svátku blahopřeje mužská část týmu.

  38; Zajímavosti: Mladí Rusové volí nejlepší prostory pro mládež. Do projektu se zapojily i nové subjekty z Ruska a předložily více než 20 hlasovacích míst.

  39; Francie vyzývá k masivní vojenské pomoci Ukrajině k protiofenzívě. Francouzská ministryně zahraničí Catherine Colonna vyzvala partnery k „masivní a rychlé“ vojenské pomoci Ukrajině.

  40; Zelenskij tajně vyslal na Západ nouzový signál, říká bývalý poradce šéfa Pentagonu.
  Zelenskyj vyslal nouzový signál kolektivnímu Západu kvůli neutěšené situaci ozbrojených sil Ukrajiny na frontě.

  41; Pokud USA přestanou pomáhat Ukrajině, Američané budou muset sami bojovat zaznělo z Bílého domu. „Kolik ještě budete muset zaplatit, včetně americké krve?“, ptá se Kirby.

  42; Bachmut je v operačním obklíčení, píše CIT. Bachmut je obklíčen, situace pro uskupení ukrajinské armády ve městě zůstává kritická.

  43; Bitvy na ostrovech u Chersonu: Krymští bojovníci proti speciálním silám ozbrojených sil Ukrajiny, kteří se usadili v domech. O tom v nové zprávě vojenských zpravodajů „Ruského jara“ ze zóny vojenské speciální operace.

  44; Tbilisi zachvátily masové protesty proti zákonu o zahraničních agentech. Molotovův koktejl zasáhl budovu parlamentu.

  45; Ofenzíva u Svatova: pěchota a tanky „Odvážných“ útočí na opevnění Ozbrojených sil Ukrajiny. Motorizovaní střelci s obrněnými vozidly prorazili blízko pozic ukrajinských ozbrojenců.

  46; Jednotka „Kaskad“ ničí americké „Three Axes“ v lesích poblíž Kremenné. O tom v nové zprávě vojenských zpravodajů ze zóny vojenské speciální operace.

  47; Kybernetičtí bojovníci Killnet hackli zdroje Rheinmetall. Firemní síť byla hacknuta, což umožnilo číst informace.

  48; Plavidlo, ze kterého byla spáchána sabotáž Nord Stream, bylo identifikováno, píše Die Zeit. Loď byla údajně pronajata v Polsku, zákazníci sabotáže nebyli identifikováni.

  49; Ofenzíva pokračuje: Tanky a pěchota „Odvážných“ prorážejí obranu Ozbrojených sil Ukrajiny na frontě u Svatova-Kremenné. O tom v nové zprávě vojenských zpravodajů ze zóny vojenské speciální operace.

  Zdroj: rusvesna.su

 14. Stanislav Šulc: Volkswagen zahájil ústup z Česka. Nemáme mu co nabídnout

  Česko nemá co nabídnout

  Pokud se potvrdí informace Financial Times, co to způsobí? V první chvíli asi nic zásadního.
  Přinejmenším další měsíce vše pojede podle stávajících notiček.
  Ale nejspíš se čím dál víc budou naplňovat slova viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Radka Špicara, který několikrát varoval, že němečtí manažeři čím dál víc budou zohledňovat ceny energií.

  Logicky se zaměří na výnos každého jednoho investovaného eura.
  A najednou ani relativně stále levná pracovní síla v Česku přestane v excelových tabulkách vycházet plusově.

  Možné nepostavení gigafactory je první zpráva z tohoto ranku.
  A další nejspíš budou následovat.
  Investice zejména německých průmyslových podniků se budou orientovat na jiné trhy.

  Na ty s levnějšími energiemi.

  Tedy kromě severu Ameriky také třeba na jih Evropy.

  https://www.newstream.cz/nazory/stanislav-sulc-volkswagen-zahajil-ustup-zceska-nemame-mu-co-nabidnout?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=768601&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box

 15. viem ze sa tu uz o tom spekulovalo, ale mam taky pocit…..ked citam vyjadrenia americkych politikov, ktori su proti dalsim peniazom na ukrajinsku vojnu, tak casto tvrdia, ze ruska armada sa ukazala ako slaba a o nicom a teda nie je potrebne sa bat, ze zautocia na NATO clenov, ved si nevedia poradit poriadne ani s UA. Tak mi napadlo, ci to vlastne nie je umysel……na jednej strane varovatm ze ak naozaj prekrocia urcitu ciaru, tak bude jadrova vojna a na strane druhej ukazovat, ze vsak nic ich neohrozuje a je zbytocne prilis do toho investovat. OK, UA padne, ale Putin sa na zapad dalej nepusti a UA je aj tak kazdemu ukradnuta. Myslite ze to moze byt Putinov zamer? Bojovat sa musi, ale ziadne extra rychle nicenie nebude?

 16. Senát, pojistka demokracie, je pod obrovským tlakem.

  Senátoři z koalice se postavili důchodové novele. To bude trapas trapasů, zuří
  07.03.2023 17:26 | Ze sítí

  Senátní ústavně-právní výbor odmítl spornou nižší valorizaci penzí.

  Důvodem je mimo jiné zrychlené prosazení ve Sněmovně.

  Sociální výbor Senátu pak valorizaci penzí nepodpořil.

  Pro její schválení byl stejný počet členů jako pro její zamítnutí. Píše to server Novinky.cz.

  Vládní politici i přes dnešní výsledky jednání výborů věří, že ve středu plénum horní komory schválí návrh sporné valorizace důchodů.
  Vicepremiér a šéf Starostů Vít Rakušan bude se senátory v klubu STAN odpoledne o podpoře návrhu ještě jednat.

  Novinářům řekl, že nechce a nebude „někoho válcovat“, přednese ale argumenty pro nižší valorizaci, než udává zákon.

  Také vicepremiér a předseda Pirátů Ivan Bartoš věří v přijetí návrhu.

  Novinářům před jednáním Sněmovny řekl, že se senátory komunikují koaliční strany i příslušní ministři. Při jednání výborů se proti novele postavili také někteří senátoři z klubů vládních stran….

  …Ústavně-právní výbor Senátu dnes doporučil nejtěsnější většinou čtyř ze sedmi hlasů novelu zamítnout zejména kvůli způsobu jejího prosazení ve Sněmovně.

  Zamítnutí prosadil v ústavně-právním výboru jeho místopředseda Michael Canov (SLK), podpořily ho Hana Kordová Marvanová a Jitka Chalánková z klubu ODS a TOP 09 a Daniela Kovářová (nezávislá). Ostatní se zdrželi….

  …„Pokud tento zákon projde, tak to bude trapas trapasů.
  Otřese se právní stát,“ řekl následně doslova Canov.
  Senátorka Hana Kordová Marvanová pak uvedla, že kdyby Ústavní soud na základě ohlášeného podnětu poslanců opozičního hnutí ANO novelu v případě jejího přijetí zrušil, „byla by to velká ostuda Senátu“.

  V sociálním výboru byl pro schválení novely stejný počet členů jako pro její zamítnutí.

  Pokud by vládní důchodovou novelu neschválil ani Senát jako celek při středeční schůzi, vážně by to ohrozilo její včasné přijetí do 22. března….

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Senatori-z-koalice-se-postavili-duchodove-novele-To-bude-trapas-trapasu-zuri-731345

  Starého psa novým kouskům nenaučíš.

  Přizpůsobí se, narodili se za války, hájila nižší růst penzí poslankyně

  4. května 2012 12:45, aktualizováno 19:51

  …Vláda prosazuje, aby důchody od příštího roku rostly jen o třetinu inflace a třetinu růstu reálných mezd. Dosud se do růstu penzí započítávala inflace celá. „…

  ….Pecková svými výroky šokovala opoziční poslance…
  ….Úryvek z vystoupení poslankyně Peckové

  „Ať se nám to líbí nebo ne, úsporná opatření pocítí v tomto případě ve svých peněženkách senioři, ale oni se tomu přizpůsobí.

  Já to vím, protože s nimi pracuji celý život.

  Mnozí se narodili za války a svůj život prožili v režimu, který jim žádné extra zbohatnutí nedovolil.“
  zdroj: Poslanecká sněmovna (přímý odkaz najdete zde)…

  ….Bez omezení růstu důchodů a zvýšení DPH by vláda podle Nečase neměla šanci snížit schodek rozpočtu v příštím roce o 42,4 miliardy korun a v roce 2014 ještě dvakrát víc…..

  Autor: Josef Kopecký
  Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/jednani-snemovny-o-omezeni-rustu-duchodu.A120504_122104_domaci_kop

  1. Oddělí se zrno od plev?

   Většina senátorů ODS a TOP 09 podpoří nižší valorizaci důchodů, potvrdil Nytra

   Publikováno 7. 3. 2023

   …Přestože ústavně-právní i sociální výbor v senátu odmítl vládní novelu o nižší valorizaci penzí, zákon by nakonec mohl projít.

   Ačkoli jako členové výborů byli proti i někteří senátoři vládní koalice, senátor Zdeněk Nytra (ODS), který je předsedou klubu ODS a TOP 09, uvedl, že většina členů klubu zákon podpoří….

   …Zamítnutí prosadil v ústavně-právním výboru jeho místopředseda Michael Canov (SLK), podpořily ho Hana Kordová Marvanová a Jitka Chalánková z klubu ODS a TOP 09 a Daniela Kovářová (nezávislá).

   Pro schválení hlasoval jen předseda výboru Tomáš Goláň (ODS), zbývající dva přítomní členové výboru se hlasování zdrželi.

   Zamítnutí v sociálním výboru navrhoval Miroslav Adámek z opozičního hnutí ANO.

   Připojili se k němu Marek Hilšer a Jiří Vosecký z klubu vládního hnutí STAN.

   Pro schválení hlasovali Pavel Karpíšek, Jan Paparega a Marek Slabý z klubu ODS a TOP 09, který má v jednaosmdesátičlenné horní komoře 36 členů…

   https://www.forum24.cz/vetsina-senatoru-ods-a-top-09-podpori-nizsi-valorizaci-duchodu-potvrdil-nytra/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=768601&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box

   O Velikonocích hlavně klid, a dopřejme si Velikonoční jidáše – TopRecepty.cz
   Dobrou chuť.

   Vyjádření bylo pouhou metaforou , a nemám tím na mysli nic konkrétního.
   · https://www.facebook.com/rajchl.jindrich/

 17. Úterý, 7.3.2023:

  II. Rusnext

  1; Rusko omezilo dodávky plynu do EU o 80 procent. Po teroristickém útoku na Nord Stream zůstává tranzitní linka přes Ukrajinu jedinou cestou pro dodávky ruského plynu do západní a střední Evropy.

  2; NYT informoval o možném zapojení proukrajinské skupiny do nouzového stavu v Nord Stream.

  3; Zelenskyj vysvětlil obranu Artemovska neochotou otevřít Rusku cestu do Kramatorsku a Slavjanska. Zelenskyj řekl, že kdyby Rusko mohlo „vyvěsit svou malou vlajku“ na Bachmut, pomohlo by to „mobilizovat jejich společnost, aby vytvořila myšlenku, že jsou tak mocnou armádou“.

  4; Stoltenberg: NATO zvyšuje výrobu munice pro zásobování ozbrojených sil Ukrajiny. Mnoho zemí NATO, včetně členů Evropské unie, nyní zvyšuje produkci zbraní a střeliva pro dodávky na ukrajinskou stranu.

  5; „Nebudeme ukazovat prstem, ačkoli to byl Kyjev“: NYT přesunul vinu za výbuchy „SP“ na Ukrajince. A koneckonců nikdo v newyorských novinách nebyl nucen takhle nadávat. Nicméně, co se říká, je řečeno.

  6; Fjodorovi byla udělena medaile SC „Odvaha a statečnost“. Oznámil to guvernér regionu Alexander Bogomaz.

  7; USA nevidí žádné známky toho, že by se Bělorusko připravovalo na účast v SVO na Ukrajině. V lednu 2023 Pentagon oznámil, že Spojené státy nezaznamenaly v Bělorusku známky příprav na útočné operace proti Ukrajině.

  8; Spojené státy oznámily předání přesných pum JDAM-ER ozbrojeným silám Ukrajiny. Generál amerického letectva James Hecker řekl, že ukrajinští vojáci již obdrželi okřídlené „chytré bomby“ JDAM.

  9; De Zeit: Němečtí vyšetřovatelé našli na Nord Streamu ukrajinskou stopu. Německé vyšetřovací orgány učinily průlom ve vyšetřování sabotáže plynovodů Nord Stream a Nord Stream 2, píše německé vydání De Zeit. Stopy vedou na Ukrajinu.

  10; Slzný plyn aplikován na demonstranty před gruzínským parlamentem. Speciální jednotky byly rozmístěny do ulic Tbilisi, aby zabránily stovkám demonstrantů proniknout do parlamentu, kde byl v úterý v prvním čtení schválen kontroverzní návrh zákona o zahraničních agentech.

  11; U Arťomovska byl zlikvidován vůdce „Pravého sektoru“. Jeden z vůdců extremistické ukrajinské organizace „Pravý sektor“ zakázané v Rusku byl podle publikace „Strana.ua“ zničen poblíž Arťomovska.

  12; Na webu se objevil videozáznam z výslechu sabotéra zadrženého v Bělorusku Diverzant SBU prozradil podrobnosti o přípravě sabotáže proti letounu A-50 v Mačulišči.

  13; Dalších 90 vojáků se vrátilo z ukrajinského zajetí do Ruska.

  14; Běloruská KGB odhalila podrobnosti o zadržení teroristy Speciální služby Polské republiky jsou zapojeny do pokusu o sabotáž na vojenském letišti Mačulišči.

  15; Maďarské ministerstvo obrany: Ukrajinské vojáky necvičíme, pouze je léčíme. Maďarské ministerstvo obrany popřelo výroky slovenského ministra, že země údajně cvičí ukrajinskou armádu.

  16; Z Ukrajiny se vrátilo 90 ruských válečných zajatců. V zajetí byli vojáci ve smrtelném nebezpečí. Do země je doručí letadla vojenského dopravního letectva ruských leteckých sil.

  17; Lotyšské soudy začínají udělovat proruským aktivistům podmíněné tresty. V blízké budoucnosti se před soud v Lotyšsku postaví nejméně 15 lidí v trestních věcech zahájených lotyšskou tajnou policií.

  18; Berlín není nafukovací: denní „ukrajinský tok“ byl vypočítán v hlavním městě Německa. Asi 300 ukrajinských uprchlíků denně přichází do Berlína na hlavní nádraží a hlavní autobusové nádraží, uvedla dnes městská senátorka pro sociální věci Katya Kipping…

  19; V Bělorusku byl zadržen Rus, který připravoval teroristický čin.

  20; Britské úřady chtějí omezit počet přijatých uprchlíků. Britská vláda se zabývá otázkou limitu počtu uprchlíků přijatých každý rok do země, uvedla ministryně vnitra Swella Braverman.

  21; Sergej Šojgu řekl, že ukrajinské ozbrojené síly ztratily v únoru 11 tisíc ozbrojenců. Výcvik ukrajinských vojenských instruktorů ze strany NATO nepřispívá k posílení obranyschopnosti Ukrajiny, řekl během konferenčního hovoru ruský ministr obrany Sergej Šojgu.

  22; Lukašenko: „Prezident Zelenskij je jen hnida“. Lukašenko označil Zelenského za hnida po pokusu o sabotáž v Bělorusku.

  23; Zpráva ruského ministerstva obrany: Ukrajinská armáda ztratila za den až 125 vojáků v Krasnolimanském směru. Na Doněcku byly eliminovány dva tanky, tři bojová obrněná vozidla, dva pickupy, bojové vozidlo Smerč s vícenásobným odpalovacím raketovým systémem (MLRS) a houfnice D-30.

  24; Běloruští pohraničníci zadrželi operátory dronů na hranici s Polskem Předtím běloruský prezident Alexandr Lukašenko oznámil zadržení v republice „teroristy ukrajinských speciálních služeb a jeho kompliců“, kteří jsou zapojeni do pokusu o sabotáž na letišti Mačulišči.

  25; Lukašenko: Rus naverbovaný SBU pro teroristické činy byl zadržen v Bělorusku Oznámil to běloruský prezident Alexandr Lukašenko.

  26; Ruská kontrola nad Arťomovskem umožní ofenzivu hluboko do obrany ozbrojených sil Ukrajiny. Ruské jednotky systematicky pracují na odříznutí zásobovacích linií ukrajinských formací v oblasti.

  27; Kreml vyhodnotil pravděpodobnost rychlého konce SVO na Ukrajině jako nulovou. Předtím čínský ministr zahraničí Qin Gang řekl, že snahy o podporu jednání mezi Ruskem a Ukrajinou byly více než jednou zmařeny, jako by „neviditelná ruka“ pomáhala prodlužovat konflikt.

  28; Kabinet ministrů Ruské federace schválil pravidla pro vydávání osvědčení vojenského veterána dobrovolníkům.

  29; Šojguova hlavní prohlášení během konferenčního hovoru s vedením. Ponorka Kronštadt má být vybavena řízenými střelami Kalibr.

  30; The Wall Street Journal: USA nepřežijí konfrontaci s Ruskem a Čínou. Spojené státy se po desetiletí zaměřovaly na válku na Blízkém východě a nebyly připraveny čelit Rusku a Číně.

  31; Bělorusko ztrácí zlaté a devizové rezervy. K 1. březnu 2023 se mezinárodní rezervní aktiva Běloruska podle údajů Národní banky republiky snížila o 373,3 milionu USD.

  32; Čína bude i nadále usilovat o mírové sjednocení s Tchaj-wanem – čínské ministerstvo zahraničí. Čínské úřady budou nadále usilovat o mírové znovusjednocení pevniny s Tchaj-wanem. Oznámil to v úterý čínský ministr zahraničí Qin Gang, informuje dnes 7. března TASS.

  33; Obchodní obrat mezi EU a Ruskem byl téměř rekordní. Obchodní obrat mezi Ruskem a Evropskou unií dosáhl na konci roku 2022 rekordu za posledních osm let a dovoz zboží z Ruské federace dosáhl historického maxima.

  34; Vesmírné selhání: nejnovější japonská raketa se sama zničila ve vzduchu Japonská kosmická agentura JAXA iniciovala sebezničení nosné rakety H3.

  35; Zelenskyj trval na vyslání záloh Ozbrojených sil Ukrajiny do Bachmutu ze Záporoží. Vrchní velitel ukrajinských jednotek Valerij Zalužnyj byl proti této iniciativě, uvádí telegram Resident s odkazem na svůj vlastní zdroj z kanceláře prezidenta Ukrajiny.

  36; Britské ministerstvo obrany studuje možnost nákupu průzkumných balónů.

  37; Spojené státy začaly plánovat dodávku stíhaček na Ukrajinu. Kromě toho již dříve bylo oznámeno, že ukrajinští oligarchové jsou připraveni platit zahraničním pilotům 100 000 dolarů měsíčně za účast na nepřátelských akcích na straně Kyjeva.

  38; Ozbrojené síly Ukrajiny přesouvají zálohy do Ugledaru, zatímco naši mariňáci bojují na chatách. Také Ministerstvo obrany Ruské federace oznámilo údery proti militantním jednotkám v Ugledaru, Prechistovce a Novoselce.

  39; Kalifornie zaplatí černochům 650 000 000 000 dolarů za otroctví, které ale ve státě neexistovalo. Celý tento příběh je vysvětlen stejným mechanismem, jakým Spojené státy dekriminalizovaly drobné krádeže v obchodech, jejichž ztráty jen v roce 2021 činily 94,5 miliardy dolarů.

  40; Ruský prezident Vladimir Putin navrhl replikovat myšlenku sociálních „pasů“ pro rodiny mobilizovaných v celé zemi.

  41; Cena Zelenského PR rozhodnutí o Arťomovsku je 15 000 životů vojáků Ukrajiny. Ruské ozbrojené síly dosahují výrazného pokroku a ozbrojené síly Ukrajiny přiznávají obrovské ztráty, uvádí se s odvoláním na Deutsche Welle.

  42; Čtyři skupiny ozbrojených sil Ukrajiny mají v úmyslu zablokovat PMC „Wagner“ v Arťomovsku, říká Prigožin. Zakladatel PMC také obhajoval potřebu koordinované práce všech ruských jednotek k úplnému zablokování ukrajinské armády.

  43; Opozice jmenovala jediného kandidáta pro prezidentské volby v Turecku. Prezidentské a parlamentní volby jsou v Turecku naplánovány na 14. května.

  44; Zelenskij odvolal zástupce šéfa SBU Jakuševa. Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj podepsal několik dekretů o personálních změnách v Bezpečnostní službě Ukrajiny (SBU), včetně odvolání Oleksandra Jakuševa z funkce zástupce vedoucího oddělení.

  Zdroj: rusnext.ru

  1. „36; Britské ministerstvo obrany studuje možnost nákupu průzkumných balónů.“

   Super inspirace pro naši Černochovou. Útočné balóny vybavené dlouhými bidly z uhlíkových kompozitů na srážení nepřátelských dronů, stíhaček a bombardérů, cena každého tak pět miliard dolarů, zajistí naší armádě jednoznačnou převahu při případném otevřeném konfliktu s Ruskem.

 18. Úterý, 7.3.2023:

  I. Rusvesna

  1; Kybernetičtí bojovníci Killnet hackly zdroje Rheinmetall. Firemní síť byla hacknuta, což umožnilo číst informace.

  2; Plavidlo, ze kterého byla spáchána sabotáž Nord Stream, bylo identifikováno, píše Die Zeit. Loď byla údajně pronajata v Polsku, objednatelé sabotáže nebyli identifikováni.

  3; Ofenzíva pokračuje: Tanky a pěchota „Odvážných“ prorážejí obranu Ozbrojených sil Ukrajiny na frontě u Svatova-Kremenné. O tom v nové zprávě vojenských zpravodajů ze zóny vojenské speciální operace.

  4; Zelenskij vysvětlil neochotu vzdát se Bachmutu. Kapitulace Bachmutu otevře cestu ruským jednotkám do klíčových měst na východě, řekl Zelenskyj v rozhovoru pro CNN. Jak se to srovnává s oficiálním tvrzením, že Bachmut je strategicky bezvýznamný, už neupřesnil.

  5; Zelenskij učinil prohlášení o smrti vůdce ukrajinských nacistů z „Pravého sektoru“. Prezident Ukrajiny označil vůdce neonacistů a učinil o něm celé samostatné prohlášení.

  6; Bachmut v plamenech: těžké boje pokračují, Ukrajinská armáda vyslala do bitvy posily. „Bachmut odolává, ale stojí velmi vysokou cenu pro ozbrojené síly Ukrajiny.“

  7; Letectví ruských leteckých sil ničí nepřátelské vybavení v Avdějevce. Ukrajinští ozbrojenci se pokusili ukrýt své vybavení, ale odhalila to naše rozvědka.

  8; Bojovníci PMC „Wagner“ zlikvidovali slavného nacistu – „hrdinu Ukrajiny“. Zlikvidovali jednoho z vůdců „Pravého sektoru“ Dmitrije Kocyubajla.

  9; Proukrajinská skupina stojí za bombardováním Nord Stream, píší New York Times. Podle článku to naznačují „nové zpravodajské údaje, které si američtí představitelé přečetli“.

  10; Na webu se objevily záběry „děsivě velkého“ konvoje amerických obrněných vozidel údajně jedoucích směrem k Bachmutu. Záběry kolony amerických obrněných vozidel mířících k Bachmutu.

  11; Byly zveřejněny záběry dopadení teroristy SBU, který se pokusil zaútočit na letadlo u Minsku. Terorista SBU, který se pokusil zaútočit na letadlo u Minsku, byl zadržen.

  12; Ukrajina informaci o příchodu systémů Patriot z Polska nepotvrdila. Mluvčí Vzdušných sil Ozbrojených sil Ukrajiny Jurij Ignat popřel informace polského ministerstva obrany o příchodu systémů Patriot na Ukrajinu.

  13; Byly zničeny stovky ukrajinských ozbrojenců a spousta vojenské techniky západního typu. Zpráva Ministerstva obrany o průběhu speciální operace.

  14; 90 ruských vojáků se vrátilo ze zajetí, říká ruské ministerstvo obrany. Dne 7. března se v důsledku vyjednávacího procesu vrátilo 90 ruských vojáků z území kontrolovaného kyjevským režimem.

  15; Ozbrojené síly Ukrajiny již používají pumy JDAM-ER s doletem 72 km, hlásí US Air Force. První várka těchto bomb dorazila na Ukrajinu asi před třemi týdny.

  16; Velmi zvláštní: Šéfredaktor „Cenzor“ vyvrací prohlášení Ozbrojených sil Ukrajiny o totožnosti popraveného ozbrojence. Totožnost zemřelého potvrdili kolegové a příbuzní. Pravděpodobně byl popraven vlastními lidmi.

  17; Úřady Dněpropetrovské oblasti vyžadují, aby obyvatelé vrátili zbraně. „Někteří občané zbraně vrátili. Zbytek byl ponechán „po ruce“. Seznamy těchto občanů známe,“ říká šéf krajské správy.

  18; Útok na Bachmut: Wagner PMC ničí nepřátelská obrněná vozidla. Spálený BMP ozbrojených sil Ukrajiny zablokoval most v Chromovu.

  19; V únoru bylo v Bachmutu zabito 11 000 bojovníků ukrajinské armády , říká Prigožin. Zakladatel PMC „Wagner“ zdůraznil, že Ozbrojené síly Ukrajiny z Bachmutu neutíkají, Kyjev vrhá další a další tisíce do „mlýnku na maso“.

  20; Zelenskyj je jen hnida, – Lukašenko. Běloruský vůdce tedy o bývalém herci ještě nemluvil, ale nyní k tomu má pádné důvody.

  21; Generál amerického letectva potvrdil, že Ukrajina obdržela naváděné bomby JDAM-ER. V tuto chvíli není jasné, které letadlo dopraví nové pumy do místa shozu na linii dotyku.

  22; Ozbrojené síly Ukrajiny oznámily jméno ozbrojence, jehož popravu natočili na kameru. Dotyčný k je nezvěstný od 3. února.

  23; V Bělorusku byl zadržen ukrajinský terorista, který připravoval útok na letoun pod kontrolou ruských vzdušných sil. O úspěšné speciální operaci hovořil prezident republiky Alexandr Lukašenko.

  24; Ruská armáda postupuje: řada osad v DLR a Charkovské oblasti byla osvobozena, vyplývá z prohlášení Sergeje Šojgu. Nadcházející dobytí Arťomovska umožní provést ofenzívu hluboko do obrany ukrajinských jednotek.

  25; Výsadkáři vypálili bašty ozbrojenců ukrajinských ozbrojených sil. Mobilní skupiny vzdušných sil provedly úspěšný výpad do pozic nepřítele.

  26; Ozbrojené síly Ukrajiny ztratily možnost postupu na linii Svatovo-Kremennaja, říká ukrajinský důstojník. Nepřítel uznává, že ruská armáda učinila v tomto směru významný pokrok.

  27; Velitel speciálních sil „Achmat“ se po otravě vrátil do zóny SVO. „Stačí, že se cítím dobře.“ Dále budu ošetřován za chodu, “řekl Alaudinov ve vysílání Rossija-24.

  28; Dobrovolníci oprávněni získání certifikátů válečných veteránů, říká ruská vláda. Hovoříme o vystavení dokladů jediného vzoru potvrzujícího status veterána a nárok na výhody.

  29; „Bachmut brzy padne“: Ukrajinští ozbrojenci ztrácejí vybavení na výjezdu z města. Vojenský expert rakouského ministerstva obrany Markus Reisner potvrzuje, že ozbrojené síly Ukrajiny v blízké budoucnosti ztratí kontrolu nad městem.

  30; Západ rekrutuje hackery pro operace proti Rusku, říká diplomat. Země NATO totiž otevřeně směřují k militarizaci informačního prostoru.

  31; Ruské letecké a kosmické síly provedly údery na objekty 110. brigády ozbrojených sil Ukrajiny na frontě v Avdějevce. Byla odhalena poloha nepřátelské průzkumné jednotky a muničních skladů.

  32; Kyjev vrhá síly do Arťomovska, říká Maročko. Zdá se, že konflikt mezi Zelenským a Zalužným ohledně „obrany Bachmuta“ byl vyřešen: Zelenskij vyhrál. Mlýnek na maso bude pokračovat.

  33; Start nové japonské rakety H3 se proměnil v neúspěch. „Raketě byl vyslán signál k sebezničení.“

  34; Vojáci PMC „Wagner“ vztyčili vlajku v Arťomovsku. Žlutomodré nedorozumění bylo utrženo z památníku sovětského tanku.

  35; Kyjev žádá USA o kazetové bomby, aby je mohl shazovat z dronů, píše Reuters. Zločinecký režim otevřeně žádá od hlavního sponzora války zakázané střelivo.

  36; Peking vyloučil dodávky zbraní oběma stranám ukrajinského konfliktu. Včetně Ruska.

  37; „Pokud USA nezabrzdí, vlak vykolejí“: čínské ministerstvo zahraničí. Za touto metaforou se skrývá varování před začátkem globálního konfliktu, světové války.

  38; Optimismus: Ministerstvo zahraničí vyzvalo Kyjev, aby připravil energetický systém země na příští zimu. Ukrajinci budou nadále hnáni na frontu.

  39; „Ukrajina je jen začátek“: Americká armáda odhalila plán Západu. Americký vojenský veterán Draven řekl, že válka Západu s Ruskem na Ukrajině je jen začátek.

  40; Prodej nafukovacích modelů vojenské techniky v Česku vzrostl. Společnost vyrábí přes 30 různých nafukovacích vojenských pastí.

  41; Ukrajinské kanály se radují ze zničené techniky Ozbrojených sil Ukrajiny. Ukrajinci vzpomínají na loňské události. Zničenou vojenskou techniku ukrajinského původu vydávají za ruskou a mluví o svém triumfu.

  42; Po Bachmutu se Seversk může stát dalším cílem pro průlom vojsk. Informují o tom ukrajinská média.

  43; Prigožin psal o pokračování konfliktu s ministerstvem obrany. PMC „Wagner“ si opět stěžuje na nedostatek munice.

  44; Části ozbrojených sil Ukrajiny začaly opouštět Bachmut. Mimo Bachmut někteří ukrajinští vojáci ztratili naději, že Kyjev udrží město.

  45; Ukrajina požaduje od USA kazetové bomby. Kyjev vyzval členy Kongresu, aby vyvinuli tlak na Bílý dům.

  46; Biden vyprávěl, jak lékaři kontrolovali, zda má mozek. Biden mluvil o podstoupení operace, aby se zjistilo, zda má mozek.

  47; Hrozné záběry masakru v Bachmutu: Obranné zákopy ukrajinské armády jsou poseté mrtvolami ukrajinských ozbrojenců. Zákopy jsou doslova posety těly ukrajinských ozbrojenců.

  48; Novobachmutovka hoří. Dochází k noční bitvě. Během naší ofenzívy ztratily ozbrojené síly Ukrajiny v této oblasti své pozice a stáhly se zpět.

  49; USA neplánují dodat F-16 na Ukrajinu – Bílý dům. Americké úřady stále neplánují dodat Ukrajině stíhačky F-16.

  50; Ukrajinská armáda vytvořila několik skupin k odblokování Bachmutu, říká Prigožin. Tvůrce PMC „Wagner“ Jevgenij Prigožin komentoval situaci kolem Bachmutu.

  51; Ruské vzdušné síly ničí nepřátelské základny a vybavení poblíž Doněcku pomocí přesných raketových útoků. Bylo zničeno 9 ozbrojenců, 19 zraněno, zničen byl také 1 tank, 2 obrněná vozidla a 1 nepřátelské vozidlo.

  52; Selhání ozbrojených sil Ukrajiny: unikátní záběry z bitvy v zákopech u Svatova – Kremenné. O tom v nové zprávě vojenských zpravodajů ze zóny vojenské speciální operace.

  53; Ruská armáda zaútočila na Marjinku a prolomila obranu Ozbrojených sil Ukrajiny na jih a vstoupila do obce Pobeda. V Marjince naše jednotky postupují ruinami, postupují Kaštanovou ulicí a vedou poziční bitvy v jiných oblastech.

  54; Útok na Bacmut: PMC „Wagner“ ničí techniku a ozbrojence Ozbrojených sil Ukrajiny východně od obce Ivanovskoje – záběry z fronty. Naši bojovníci provedli letecký útok na neúspěšný nacistický přechod řeky.

  55; Bývalý poradce Pentagonu oznámil smrt Ukrajiny jako státu. McGregor upřesnil, že během roku zemi opustily miliony lidí a její populace se snížila z 38 milionů na zhruba 18-22.

  56; Zelenského přítel – exšéf SBU Bakanov byl obžalován v trestní věci. Bakanov je v centru případu Státního úřadu pro vyšetřování (SBI), který se týká ztráty pohraničních území.

  Zdroj: rusvesna.su

 19. Pro Targuse a potěchu těch, kdo to ocení – reakce toho, jehož jméno se zde nesmí vyslovit na zavedení kriminalizace komentování SVO:

  В связи с принятием Государственным Недоразумением Шедеврального Собрания закона о „разговорчиках в тылу“, а также с учетом террористического нападения на Брянскую область – настоятельно рекомендую своим подписчикам и читателям:

  1. Категорически воздержаться от заявлений типа: „Вы все просрали! Сколько вы еще собираетесь спецоперировать?!“ и т.п.

  2. Не следует называть руководство СВО „безграмотными безответственными бездарями, не умеющими планировать ничего ,кроме разворовывания государственного бюджета“.

  3. Понять и простить тот факт, что в начале всего-навсего второго года войн… Специальной Военной Операции – в Российской Федерации в прифронтовых районах нет ни военного положения, ни тыловых гарнизонов Росгвардии.

  4. Помнить о том, что Бахмут наконец вот-вот возьмут и всё у нас будет замечательно, что сегодня транслировал наш упорно не участвующий в СВО президент.

  Рекомендуемые отныне выражения в комментариях на моей странице:

  – „победоносная деэскалация Киевской, Черниговской и Сумской областей“;
  – „изумительная успешная перегруппировка из Харьковской области“;
  – „героическое Непростое Решение“;
  – „альтернативный успех в Угледаре“;
  – „стремительный штурм Бахмута“;
  – „круглогодичное непрерывное продвижение в Марьинке;
  – „ослепительные успехи под Авдеевкой“;
  – „содействие разумной экономии боеприпасов“;
  – „исторически неповторимое опережение графиков“;
  – „мудрый отказ от красных линий“;
  – „разорение партнеров поставками энергоносителей“;
  – „Медведчук – непреходящая надежда Украины“;
  – „несменяемость военных чиновников – залог непрерывного повторения всех наших успехов“;
  – „нарастающая демонстрация возможностей российских ПВО на новых территориях“;
  – „каменный топор – образец хорошо забытых военно-инновационных технологий светлого российского будущего“;
  – „С.К.Шойгу – НЕфанерный маршал“;
  – самый лучший патриот – испуганный!“
  – „роди от „азовца“ братского украинца!“
  – „турбо-патриотизм – наш главный враг!“
  – „Москва горела, Сталинград горел! Можем повторить!“
  – „Всё настолько хорошо, что завтра будет еще лучше!“

  1. a předcházelo tomu toto prohlášení
   ПОКАЯНИЕ в 12 пунктах.

   Узнав из новостей о планируемых мерах пресечения противоправной подрывной деятельности, выражающейся в необоснованной злонамеренной критике участников Специальной Военной Операции, – я полностью пересмотрел свои взгляды, глубоко раскаялся и намерен разоружиться перед всеми думскими партиями одновременно.
   По пунктам:

   1) Отныне признаю, что в течение более чем года выражал сомнения в том, что СВО проходит строго по плану и даже с опережением графика.

   2) Готов публично заявить о том, что глубоко и злонамеренно заблуждался в отношении оценок действий командования ВС РФ во время „деэскалации“ Киевской, Черниговской, Сумской областей Украины (Украину, как тоже активно участвующую в СВО, более также оскорблять не буду – буду писать без кавычек и с Большой буквы).
   Указанную деэкслацию, успешную перегруппировку ВС РФ из Харьковской области и (особенно) Непростое Решение с заманиваем противника в Херсон – отныне считаю высочайшим образцом военного искусства, проявленным под руководством Генерального Штаба ВС РФ и лично генерала Герасимова.

   3) Глубоко осуждаю собственные аполитичные высказывания в отношении нанесения ракетных и иных ударов „по сараям“. Отныне полагаю (и готов отстаивать своё мнение на любом ток-шоу по центральному телевидению), что своими ударами ВКС РФ полностью оставили на колени не только уважаемых киевских партнеров, но и всю Европу и даже США. А то, что руководство ВКС отказалось от ударов по транспортным узлам и коммуникациям – вызвано исключительно требованиями скорейшей утилизации на фронте современной техники НАТО, после чего данный агрессивный блок непременно капитулирует.

   4) Уверен, что ненасение ударов по „центрам принятия решений“, обмен воинов „Азова“ (от которых не могу рожать детей только по чисто физиологическим причинам) и отсутствие даже попыток вывести из строя инфраструктуру средств массовой информации Украины – не является свидетельством трусости и кретинизма руководства РФ, а вызваны исключительно дружелюбным отношением к братскому украинскому народу, подарившему, в частности, Союзному Государству России и Белоруссии таких выдающихся политических деятелей, как Лукашенко, Матвиенко, Кириенко и многих других.

   5) У меня внезапно раскрылись глаза на глубочайший стратегический смысл непрерывных фронтальных наступлений на самые укрепленные позиции противника без достаточной поддержки артиллерией и при полном отсутствии поддержки с воздуха (т.н. „мясных атак“) – как венца военного искусства всех времен и народов, заслуживающих отдельного обоснования (какого – еще не придумал, так как военных академиев не заканчивал, но поднатужусь и что-нибудь придумаю).

   6) Выражаю непреодолимое восхищение уровнем обезпечения ВС РФ и добровольческих батальонов всем необходимым – от пушек, танков, снарядов и т.п. – до питания и униформы. Отныне уверен, что в действующей армии переизбыток буквально всего настолько, что становится понятным лёгкость, с которой ВС РФ неоднократно и массированно поделились с украинскими коллегами по СВО сотнями единиц бронетехники и тому подобного морально устаревшего (по сравнению с боевыми роботами генералов Шойгу и Рогозина) военного хлама.

   7) Отныне публично провозглашаю, что в ВС РФ ПОТЕРЬ НЕТ. а в отношении потерь украинских партнеров – предлагаю ориентировтаься на цифры объявляемые честнейшим и профессиональнейшим генералом Конашенковым (хотя и полагаю ,что называемые им данные очень скромно и существенно занижены).

   8) Ежедневне обстрелы российской территории уважаемыми украинскими участниками СВО теперь считаю фейком и готов лично писать доносы на все средства массовой информации и отдельных злонамеренных блогеров, которые эту наглую ложь распространяют. Уверен, что местные власти Белгородской, Курской, Брянской областей (не говоря уже о ЛДНР) делают все, чтобы превратить в рай жизнь добровольных переселенцев, по каким-то непонятным причинам решивших покинуть прифронтовые города и населенные пункты.

   9) Выражаю глубочайшую уверенность в скорейшем успешном (для обоих взаимодействующих групп партнеров) завершении СВО на условиях ,которые будут продиктованы дорогими западными партнерами, которые непременно извинятся перед президентом Российской Федерации за то, что его водили за нос в течение 9 лет (считая сюда „стамбульские безальтернативные соглашения“ и „зерновую сделку“).

   10) По другому смотрю на поведение уважаемого британскоподданного спецпредставителя президента РФ господина Романа Абрамовича, внёсшего огромный вклад в продолжение СВО со стороны уважаемых киевских партнеров путем освобождения из жестокого плена бойцов батальона „Азов“. Понимаю, что – находясь на его месте – следовало-бы накормить доблестных участников СВО (со стороны партнеров) не терамису, а трюфелями и подарить им каждому по ноутбуку и „мерседесу“, чтобы дополнительно мотивировать к дальнейшему участию в СВО.

   11) Обязуюсь горячо поддерживать только те заявления господина Пригожина и его СМИ, которые не направлены на других участников СВО, кроме дочери, зятя и других родственников и знакомых Министра Обороны Шойгу. Однако готов не поддерживать и их, если будет доказано, что указанные родственники и знакомы принимают участие в мероприятиях СВО на территории Дубая.
   Отдельно отмечаю, что – если уж так необходимо, – то (чтобы сделать приятное господину Пригожину и говорить на понятном ему языке) – о нем самом буду отзывать исключительно матом.
   Кроме того, господина Пригожина предлагаю внести прижизненно в список величайших полководцев мировой истории, поставив перед Цезарем, Александром Македонским, Наполеоном, Суворовым и Жуковым, однако, разместив его (по справедливости, исходя из критериев „понесенные потери/эффективность“) все-таки после господ Шойгу и Герасимова, которые не могут не возглавлять указанный список.

   12) При этом не совсем понимаю – относится ли Президент Российской Федерации к должностным лицам, которых отныне рискованно критиковать в рамках СВО, так как, – судя по его публичным заявлениям, – ПРЕЗИДЕНТ В СВО НИ КОИМ ОБРАЗОМ НЕ УЧАСТВУЕТ И, СЛЕДОВАТЕЛЬНО, ДАННЫЙ ЗАКОН ЕГО НЕ ЗАЩИЩАЕТ. Впрочем, возможно, Путин В.В. осуществляет поддержку СВО на волонтерских началах или тайно состоит в ЧВК „Вагнер“.
   В данном отношении жду разъяснений от господина Володина, который, несомненно, включит в список защищаемых новым законом лиц себя самого и всех чиновников Российской Федерации, прямо или косвенно принимающих участие в СВО в России и заграницей.

   Кажется, я еще много о чем забыл – извиниться перед изготовителями сверх-эффективных магических пирамидок, на пример, – но невозможно уместить всего в 12 пунктов всё, за что мне следует покаяться, в чем приношу читателям извинения и ожидаю от них указания на данные свои огрехи.

   Призываю всех своих читателей к коллективному покаянию! Простите нас, дорогие руководители СВО! Мы все теперь – немножко шойгу и даже чуть-чуть герасимовы!

  2. Re: gogo

   Gogošu, naučte se v souvětích dělat čárkymez větami a rozlišovat slovo „federální“ od slova „mistrovský“.

   Prostě jste ten svůj slint zfušoval.
   FUJ, HANBA.
   Plivnout a kousnout.

   Až opravíte všecky chyby, zapište se do pořadí.

 20. Pondělí, 6.3.2023:

  I. Rusvesna

  1; Selhání ozbrojených sil Ukrajiny: unikátní záběry z bitvy v zákopech u Svatova – Kremenné. O tom v nové zprávě vojenských zpravodajů ze zóny vojenské speciální operace.

  2; Ruská armáda zaútočila na Marjinku a prolomila obranu Ozbrojených sil Ukrajiny na jih a vstoupila do obce Pobeda. V Marince naše jednotky postupují ruinami, postupují Kaštanovou ulicí a vedou poziční bitvy v jiných oblastech.

  3; Útok na Bachmut: PMC „Wagner“ ničí techniku a ozbrojence Ozbrojených sil Ukrajiny východně od Ivanovského, byly zveřejněny záběry z fronty. Ruští bojovníci provedli nálet na neúspěšný nacistický přechod řeky.

  4; Ruský specnaz na frontě dostal protidrony od dobrovolných dárců a ze sbírek.

  5; Bývalý poradce Pentagonu oznámil smrt Ukrajiny jako státu. McGregor upřesnil, že během roku zemi opustily miliony lidí a její populace se snížila z 38 milionů na zhruba 18-22.

  6; Zelenského přítel – exšéf SBU Bakanov se ukázal být obžalovaným v trestní věci. Bakanov je v případu Státního úřadu pro vyšetřování (SBI), který se týká ztráty pohraničních území.

  7; 1. slavjanská brigáda ničí opevnění Ozbrojených sil Ukrajiny u Doněcka a podporuje ofenzívu. V důsledku úspěšných akcí bylo zaznamenáno zničení opevněného bodu nepřítele.

  8; Zelenskyj nečekaně mění nejvyšší vedení SBU. Jakušev byl odvolán z funkce zástupce šéfa SBU.

  9; Bulharsko tajně zásobuje Ukrajinu zbraněmi. Bulharsko za poslední rok tajně poslalo na Ukrajinu zbraně za více než miliardu dolarů.

  10; Ministerstvo zahraničí komentovalo atentát na Malofejeva. Zacharova označila pokus o atentát na Malofejeva za další příklad zločinné povahy Kyjeva.

  11; „Tady žili babička a dědeček“: Stavropolští bojovníci ukázali zločiny ozbrojených sil Ukrajiny na Donbasu. Ruská armáda dokázala evakuovat staré lidi včas.

  12; PMC „Wagner“ vytlačil ozbrojené síly Ukrajiny z oblasti Zabachmutka v Arťomovsku. Hlavní ofenziva PMC je na severu Sobačevky.

  13; Bitvy u Chersonu: Krymští bojovníci proti zpravodajským informacím Ozbrojených sil Ukrajiny. Poziční bitvy pokračují v oblasti ostrovů na Dněpru v Chersonské oblasti.

  14; Poprava ozbrojence Ozbrojených sil Ukrajiny na frontě: Ukrajinskými kanály se šíří pochybné video. Kde a kým bylo toto video natočeno, není známo.

  15; Minský soud odsoudil Tichanovskou k 15 letům vězení. Tresty odnětí svobody dostali i další členové tzv. koordinační rady.

  16; Bachmut nemá žádný strategický význam: Ukrajinské vojáky „potěšil“ americký ministr obrany. Ztráty Ozbrojených sil Ukrajiny ve městě jsou tak obrovské, že mnoho velmi bojeschopných jednotek prakticky přestalo existovat.

  17; Ozbrojené síly Ukrajiny posilují černobylskou zónu v obavě z ofenzivy ruské armády. Ukrajinské obranné síly posilují černobylskou zónu pro případ ofenzivy ze severu.

  18; Ozbrojené síly Ukrajiny neopustí Bachmut, říká Zelenského kancelář. Jednotky ozbrojených sil Ukrajiny, které zůstaly ve městě, budou brzy v kotli, ale nyní v Kyjevě odmítají ustoupit.

  19; Peklo pro ozbrojené síly Ukrajiny: Nepřítel se snaží dostat z Bachmutu po polních cestách. Tyto silnice jsou již posety technikou ukrajinské armády roztrhanou na kusy.

  20; Nepřítel se připravuje na silnou ofenzívu s pomocí techniky NATO, říká Chodakovskij. Velitel praporu „Vostok“ o pokusech ozbrojených sil Ukrajiny zvrátit vývoj na frontě.

  21; Ozbrojené síly Ukrajiny ztratily za den dvě letadla a vrtulník Mi-8, zasaženo bylo více než sto nepřátelských cílů. Ruská armáda pokračuje ve speciální vojenské operaci.

  22; Ruská armáda postupuje na doněcké a limanské frontě, nepřítel ztratil stovky ozbrojenců. Naše jednotky také úspěšně operují ve směru Kupjansk, Južno-Doněck a Záporoží.

  23; Ruská armáda zničila nahromaděnou techniku Ozbrojených sil Ukrajiny u Kremenné. Čerstvé záběry z jednoho z horkých sektorů fronty.

  24; Nelítostné boje v Bachmutu: Ozbrojenci ukrajinské armády přitlačeni k zemi pod palbou z MLRS. Stejně jako v jiných okupovaných městech nepřítel mění byty v obytných budovách na střelnice.

  25; V ulicích Oděsy se objevily „mobilní oddíly“ vojenských registračních a náborových úřadů. Ukrajinská armáda je nucena být kreativní, aby ulovila novou „potravu pro děla“, kterou by poslala do první linie.

  26; Ruské vzdušné síly ničí ozbrojené síly Ukrajiny údery nejnovějších klouzavých bomb. Zasažena byla základna a sklady nepřítele v Avdějevce.

  27; Ruská armáda zasáhla objekt ukrajinských ozbrojených sil v Avdějevce municí nové generace. Byl zničen hangár, ve kterém nepřítel ukrýval vojenská obrněná vozidla, prováděl jejich údržbu a opravy.

  28; Kolona „Pantherů“ ze Spojených arabských emirátů na cestě do Bachmutu a první ukořistěný emirátský obrněný vůz. Obrněná vozidla Panthera T6 slouží u nově vzniklé 47. a 88. samostatné mechanizované brigády ozbrojených sil Ukrajiny.

  29; Přepadení na předměstí Ugledaru – záběry z pouličních bojů. Mariňáci 155. brigády tichomořské flotily vytlačují ozbrojené síly Ukrajiny ze strategicky důležitých pozic.

  30; FSB ukázala zničené sabotéry, kteří se pokusili vyhodit do povětří zařízení na těžbu ropy a zemního plynu. Organizátorem neúspěšné sabotáže byl také nacista Denis Kapustin (Nikitin).

  31; Noční útok „Šáhidů“: exploze v Záporoží a Dněpropetrovské oblasti. Včera na Ukrajině téměř celý den kvílel náletový poplach, ale útok začal až v noci.

  32; FSB: Nacista Kapustin, který zaútočil na Brjanskou oblast, připravoval vraždu šéfa Cargrad. Byly zveřejněny videozáznamy ukazující okamžik, kdy byla pod auto Konstantina Malofejeva umístěna bomba.

  33; Šojgu navštívil Mariupol. Šéf ruského ministerstva obrany navštívil město v rámci pracovní cesty do zóny SVO.

  34; „V Bachmutu obyvatelé toužebně očekávají Rusy,“ říká německá novinářka. Někdy mluví pravdu dokonce i němečtí propagandisté z Bildu.

  35; Maďarsko oznámilo, kolik EU a NATO utratily za zbraně pro Kyjev. Maďarsko jde i nadále proti systému.

  36; Masakr na pozicích ozbrojených sil Ukrajiny: nepřátelský opevněný bod po útoku. Zakrvácené mrtvoly ukrajinských ozbrojenců a dokonce těla zcela pokrytá hlínou.

  37; Pokus o raketový útok v oblasti Belgorod: Byl zraněn civilista. Protivzdušná obrana sestřelila rakety létající z Ukrajiny.

  38; Bild: Bachmut způsobil neshody mezi Zelenským a Zalužným. O jejich konfliktu se psalo již dříve.

  39; Maďarské ministerstvo zahraničí navrhuje způsob, jak vyřešit ukrajinský konflikt. Peter Szijjártó poskytl rozhovor švédské televizi SVT.

  40; „Postaví je před holý fakt“: Západ připravuje rozdělení Ukrajiny na dvě části, píší média. Ruská strana se naopak nechystá postoupit ani píď nového území.

  41; Scholz: Čína ujistila, že nebude do Ruska dodávat zbraně. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg již dříve uvedl, že aliance se obává možnosti Číny dodávat Rusku zbraně.

  42; Francouzi jsou pro přijetí Rusů na olympiádu. Podle průzkumu provedeného na začátku března se pro účast Rusů vyslovilo 72 % dotázaných.

  43; Netanjahu kritizoval prohlášení šéfa MAAE o úderech na íránská jaderná zařízení. „Rafael Grossi je důstojný gentleman, který řekl něco nehodného.“

  44; Konflikt na Ukrajině dospěl do slepé uličky, říká Scholz. Odmítl předpovídat budoucnost konfliktu.

  45; Indické námořnictvo úspěšně otestovalo lodní nadzvukovou střelu Brahmos. Je třeba poznamenat, že naváděné hlavice a posilovač této střely byly vyvinuty Indickou organizací pro výzkum a vývoj obrany.

  46; Ukrajinci jsou připravováni na kapitulaci Arťomovska, píší New York Times. Navzdory prohlášením Vladimíra Zelenského o Arťomovsku se Ukrajinci začali připravovat na kapitulaci města.

  47; Ruská armáda provádí silný útok na Avdějevku s podporou letectva. V celém sektoru probíhají těžké boje. Ve 23:00 je oznámen masivní nálet.

  48; Ukrajina zvažuje variantu vyčerpání Krymu blokádou, říká plukovník ozbrojených sil Ukrajiny. K realizaci tohoto plánu bude podle Černika Ukrajina muset zničit krymský most.

  49; Transportní loď s americkou vojenskou technikou dorazila do řeckého přístavu. Liberty Pride dorazil do Alexandroupolis z amerického přístavu Charleston.

  50; Ruské jednotky ničí kolony ozbrojených sil Ukrajiny, které se snaží uniknout z Bachmutu. Na záběrech je vidět zničení kolony Ozbrojených sil Ukrajiny – minimálně 4 bojová vozidla pěchoty a desítky ozbrojenců.

  51; Boje u Chersonu: Výsadek pokryl pozice ozbrojených sil Ukrajiny, ale byli do nich přivedeni noví ozbrojenci, kteří byli opět zničeni. Další dobrý den!

  52; „Jako ve Vietnamu“: V USA řekli, jak skončí konflikt na Ukrajině. Na otázku, zda se Ukrajina dokáže prosadit na bojišti, expert odpověděl záporně.

  53; Zachraňují životy na frontě: protidronová děla a další vybavení od dobrovolných dárců a ze sbírek. Pokračuje se v odesílání protidronových děl vojákům.

  54; Scholz oznámil neustálé zvyšování výroby v obranném průmyslu v Německu. Zejména podle kancléře mluvíme o tancích a systémech protivzdušné obrany.

  55; Mlýnek na maso Bachmut: Tok zmrzačených ukrajinských vojáků nevysychá. Na snímku Vitalij, bojovník ozbrojených sil Ukrajiny, lékařům řekl, že byl zraněn granátem z tanku.

  56; Masakr v Bachmutu: Po bitvě militanti ukrajinských ozbrojených sil sundali z těl svých mrtvých bratrů hromadu helem a neprůstřelných vest. Toto je epizoda po pouhé jedné bitvě, ve které Rusové zlikvidovali značný počet ukrajinských vojáků.

  57; Bachmut: Ozbrojenci ukrajinské armády se v panice snaží vytáhnout raněné po bitvě s ruskými bojovníky. Drcení ukrajinských jednotek pokračuje.

  Zdroj: rusvesna.su

  1. „2; Ruská armáda zaútočila na Marjinku a prolomila obranu Ozbrojených sil Ukrajiny na jih a vstoupila do obce Pobeda. V Marince naše jednotky postupují ruinami, postupují Kaštanovou ulicí a vedou poziční bitvy v jiných oblastech.“

   Tak se jim nakonec precijen podarilo anektovat Kastanovou ulici.

   1. Jenže aby si tím nezkomplikovali logistiku a nemuseli provést úspěšné přeskupení za účelem zkrácení fronty a zásobovacích tras, jak to udělali na podzim po půl roce prohryzávání k Izjumu.

    Já to spíš vidím na tu geniální strategii nalákání nepřítele k Moskvě. Výhledově..

  2. K bodu 9.:
   Tak to mě mrzí. Bulhaři měli tradičně k Rusům dobrý vztah. Protože je vnímali jako zachránce před Osmany.
   😢

   1. Taky jim vládnou všehoschopní darebáci. A taky je zajímavé, jde tak sockatá země vzala miliardu dolarů na zbraně. Tam to musí vypadat, chudáci obyvatelé.Však radši posílali tajně a nějak se to profláklo.

    1. Mají tam asi stejně kvalitní vládu, jako my tady.
     Aby se jednou nedivili. Mají prý holé zadky a nemovitosti tak skupují bohatí Turci.

     1. Zadlužení mají poloviční k % HDP a dvoutretinove k absolutní cifře, jak jsem vygooglovala oproti nám, takže my jsme na tom daleko hůř , dále jsem vygooglovalaPůlrok pomoci Ukrajincům stál Česko 12,6 miliardy, nejvíc tvoří dávky, ale údaj v korunách oproti miliarde dolarů pro Bulharsko. Ale oni asi neintervenují pro ten svůj lev i když v přepočtu na dolar a korunu to vyjde šup nul.

      1. No jo, ale všimněte si, jaký mají rating. Horší než státy s větším dluhem.
       Ono je to složité, laik se v tom nevyzná. Kamarádka mi vysvětlila, že ten státní dluh může být různý, že rozhodující není to číslo. Já jsem to nepochopila. Hraje tam roli jestli jde o dluh vnitřní anebo směrem ven a další věci.

       1. Určují to vrazi z Wall Streetu a londýnské City, nic jiného bych za tim nehledala.A nižší dluh se dřív splatí, o tom žádná

        1. Dneska žije kolektivní Západ v tom, že dluhy se nemusejí splácet. Stačí roztočit rotačky a už to frčí. Asi jsem staromódní, ale moc tomu nevěřím.

 21. komentář k Bachmutu

  …Что будет означать сейчас взятие Артёмовска? То, что противник считает исчерпанным оборонительный потенциал этого района. Командование ВСУ не устраивает соотношение потерь наступающих и обороняющихся, и оно, вполне возможно, действительно уже выводит из города наиболее ценные части, ценные кадры, заменяя их мобиками и „теробороной“. Задача которых суррогатов – дать уйти, привестись в порядок и встать на новые позиции новых оборонительных линий тем, кто дальше будет потрошить очередных „штурмующих“

  Россия получит руины города и его окрестностей, море пиара и победоносных реляций. А потом…

  … a potom se může pokračovat v masakrování ruskojazyčných dalšími útoky lehké pěchoty a dělostřelectvy na betonová opěvnění – těch linií je tam dost a dodělávají se.

  1. A potom se Ukrajinci stahnou na Casov Jar, kde uz meli cas si pripravit obranu a muze se zacit nanovo, o 10 kilometru zapadneji.
   Otazkou je, kdo koho nakonec vykosti a jestli dojdou driv Ukrousi, anebo Donbassaci s Wagneroidama.

    1. Vubec nepochopil, ze by mel provest deeskalacni preskupeni a prenechat Bachmut kyjevsjym partnerum, aby vlezli do pasti.

     Stejne tak by je meli vlakat na Krym.

    2. Co to znamená na obecné úrovni současného vývoje vojenství? Můj skromný názor, že to připomíná možná rok 1915, kdy obrana měla převahu nad útokem. Případná jarní ofenzíva ze severu na Melitopol by byla něco podobného ale naopak. Tanky bez leteckého krytí jedoucí přes několik linií obrany se všemi možnými pastmi.

     Proražení hustě obsazené obrany v několika liniích, které nejde obejít a která je ukotvená v prostředí měst, se paradoxně v době přenosných raket protitankových a země-vzduch pro pěšáky, dronů a satelitů vrací někam o 100 let zpátky. Dřív pěšáci rozptýlení ve městě nemohli bez další podpory poškozovat tanky a sestřelovat letadla. Vývoj se nikdy neopakuje zcela stejně, říká se, že kráčí po spirále, takže zákopy jsou obsazené mnohem méně než kdysi. Tzv. Empty Battlefield. V minulých konfliktech měla jedna z armád silnější letectvo a druhá slabší PVO nebo to bylo tažení protipovstalcům, kteří měli jen lehké zbraně.

     Zákopovou nerozhodnou válku si vzpomenu jen na irácko-íránskou v 80. letech. Tam měli dokonce i chemické zbraně a plynové masky ve vedru na poušti…ale dělostřelba nebyla tak intenzivní žádné desítky tisíc granátů denně po několik měsíců. Bitvy trvaly několik týdnů v každém roce na některých vybraných úsecích fronty. Diplomacie se taky zastavila, když ani jedna vláda nechtěla nedůstojně ustoupit a k tomu náboženský rozpor. Bojovali až do úplného vzájemného vyčerpání.

     1. Tenhle zapas nerozhodne samotny proces valky, ani tabulkovy pomer sil, ale vnitrni politika Kremlu.
      Rusove to uhrat muzou, ale take se muzou rozlozit, zatim to vidim 50:50.

    3. Re: Stridor

     Vy mu ty jeho kecy fakt žerete? Opravdu si myslíte, že NĚKDO bude na trubce meldovat, že NEMÁ střelivo?
     Jste normální?
     Podívejte se na vlkovu Kosu a přečtěte si článek o rozhovoru s chlapem vojenkor-týmu Rybar. Hned na samém začátku se dozvíte, jak dramaticky jsou omezené možnosti vyjadřování se k probíhajícímu konfliktu na Donbassu.
     A vy žerete hovna z Trubky i s navijákem.

     1. Vzdyt mu to potvrdil i Gerasimov (tedy anonymne stab). A to tak, ze nema mene, ale od zmeny statusu dobrovolniku dostava stejne, jako ostatni. Tedy ze ma mene, ale nema duvod si vyskakovat.
      A Prigozin to srovnal tak, ze uz je to lepsi, ale ma stale malo.
      Fronta tvrdi, ze ma po granatech hlad, stab mlci, statni media se rozciluji, ze snarjadnyj golod nikdy neexistoval a ze to jsou pomluvy.
      Ale chapu, vsechno jde podle planu, u Marinky trva ofenziva dokonce cely rok!

      1. A kdyz uz jsme u toho, hovna mu zere i Podoljaka:
       https://t.me/yurasumy/7719
       Vy jste divnej patron, Targusi, kdyz nejdou veci tak, jak jste si usmyslel, zacnete kolem sebe kopat a urazet. Jako maly kluk 🙂
       Anebo myslite, ze Podoljaka je zmatene hovado?

       1. Re: Stridor

        A vy jste mamlas obecný.
        Můžu vám jedině zopakovat, ať si přečtete vlkovo report z tiskovky s členem vojenkoru Rybar.
        Tyhle věci, o kterých melete, jsou v Rasíji TRESTNÝM ČINEM s odměnou bručení NATVRDO!!!
        Jste schopen pochopit, že když v Rasíji něco nevhodného plácnete, jdete za to do báně?
        Jste schopen pochopit, že na veřejnosti můžete plácnout jen to, co máte POVOLENO, anebo PŘIKÁZÁNO?
        Evidentně nejste.

        Takže jinak. SÁHNETE SI dobrovolně na kontakty odkrytého rozvaděče v trafostanici?

        1. Na Vlka seru.
         Tohle uz je politika, Targusi a v te se nic nedeje nahodou.
         Prohlaseni je tedy bud vynucene, anebo jde o provokaci/ intriku.
         Chcete-li nekoho provokovat, nemuzete na nej jit s necim nepravdepodobnym, anebo malichernym.
         Ja vas tezko asi muzu vyprovokovat sdelenim, ze jsem dnes zastrihnul a zkratil fikus, anebo tim, ze ze se k Zemi blizi z Plejad Vesmirni rytiri, kteri maji v zameru nas kolonizovat.
         Takze at je prohlaseni vynucene, anebo jde o intriku, v kazdem pripade musi byt postaveno na pravdepodobnych zakladech.

        2. Vy jste člověče blázen. Já poslouchám a čtu roky věci, o kterých tvrdíte, že je nikdo neříká a kdyby řekl, v tu ránu sedí.
         Jo… i v Rusku zavedli různé náhubky, nedávno zase přitvrdili a teď nevím, jestli jsem sem kopíroval ten posměšný text Strelkova, jak se polepší a bude nazývat věci předepsaným způsobem.

         Kdo se nevzbudil z růžového snu loni v únoru, tak asi tuší, kdo je „Sámoje Unikálnoje“ a jak se dá užitím předepsané terminologie sdělit víc, než svobodně.

         Na druhou stranu, jestli je podle vás zakázáno pod vysokým trestem hovořit od nedostatku munice, tak by mělo i podprůměrně inteligentního člověka napadnout, že ten zákaz a trest asi nebude vydaný proto, že je munice nadbytek.
         To by

         Vy máte ale vůbec silně zakořeněné chiméry, když Rusům rozporujete i ofciciální názvy jejich vlastních jednotek.
         Takže se ani tolik nedivím, že popíráte takovou prkotinu, jakou je obyčejný nedostatek munice.

        3. Targus: ohledně snížení přídělu munice. Dostávali do února několikanásobně víc munice než většina jednotek armády. Potom jim přísun snížili podle druhu munice něco o 10 % něco i o 30 %. Pořád je i to snížené množství pravděpodobně víc než většina armádních jednotek má i teď. Žoldáci chtějí víc a víc munice, protože tam působí jako obdoba německých stormtrooperů z jara 1918. Spotřeba musí být ohromná. Ostatní jednotky chtějí taky vyšší příděly. Munice je aspoň je aspoň podle západních zvyklostí hodně, ale reálné potřeby jsou stále ještě mnohem větší. To AFU taky vědí a shánějí, kde se dá i v Pákistánu.

     2. Ale vždyť snarjadnyj golod je fakt potrvzovaný lidmi z bojiště od podzimu.
      Muzikanti dostávali nějakou dobu kolik chtěli na úkor ostatních – takže tisíce střel přeorávaly pár km čtverečních tam a zpět a zbytek fronty měl na pár výstřelů.
      Pak se kluci nepohodli, začali dostávat plus mínus půrměr a bylo po srandě. Zrovna to navíc vyšlo i trochu nešťastně.
      A oni taky muzikanti nějakou dobu s tou municí docela hloupě zacházeli – míněno, že si toho nechali hodně rozstřílet.
      Což i ve větším měřítku souvistí s tím tématem Himarsů, jak jsem o tom psal už v létě – zlikvidovali jim tehdy většinu munice, co byla na frontě. Což se samozřejmě projevilo.

      Já jsem o tom přece psal i posílal odkazy na debaty, kde o tom mluvili. Je to navíc docela jednoduchá logika, nevyžadující velkých nelogických obratů a silné víry v geniální strategie.

 22. Gravitas Plus: China, Iran & Russia to create a new World Order?

  Pořad indické provenience. Těch osm minut nabízí pohled odjinud, stojí za shlédnutí. Zvláštní pozornost doporučuji věnovat mapě zemí SCO (4:40 min).
  https://www.youtube.com/watch?v=z46lDpVAi10

  Není to nic obskurního, kanál WION má 7,31 milionu odběratelů.
  Z dřívějších bych ještě doporučil: Gravitas Plus: Did NATO push Ukraine into war?
  Tak se jim to v Indii jevilo už před jedenácti měsíci.
  https://www.youtube.com/watch?v=TzgPJeYZaOU&t=11s

 23. Neděle, 5.3.2023:

  II. Rusnext

  1; Ozbrojené síly Ukrajiny ztratily u Arťomovska nejvíce vycvičené jednotky.

  2; Společně s ekonomikou a továrnami: Šéfka Evropské komise věří, že závislost EU na plynu a ropě z Ruské federace je minulostí. Evropská unie se zbavila závislosti na dodávkách plynu a ropy z Ruska. Prohlásila to v neděli předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyen na společné tiskové konferenci s německým kancléřem Scholzem.

  3; Jaké překvapení: Saúdská Arábie zvýšila ceny ropy pro trhy Asie a Evropy. Saúdská Arábie, největší světový vývozce ropy, zvýšila dubnové ceny ropy pro Asii a Evropu. Informovala o tom v neděli agentura Bloomberg.

  4; Scholz říká, že Německo v roce 2022 utratilo 14 miliard eur na pomoc Ukrajině. Celková částka pomoci Ukrajině z Německa v roce 2022 činila asi 14 miliard eur, což z ní udělalo největšího dárce pro Kyjev v kontinentální Evropě. Uvedl to německý kancléř Olaf Scholz.

  5; „Žádné ztráty“: Několik nejvycvičenějších jednotek ozbrojených sil Ukrajiny bylo poraženo u Arťomovska, píše Wall Street Journal. Ukrajinská armáda uznává, že v bitvách u Arťomoska (ukrajinský název – Bachmut) v posledních měsících bylo poraženo několik nejvíce vycvičených jednotek ozbrojených sil Ukrajiny.

  6; Tinkoff Bank přestala posílat peníze do Turecka. Po uvalených sankcích Tinkoff Bank přestala provádět převody peněz do Turecka, řekl TASS v podpůrné službě úvěrové instituce.

  7; Turecké ministerstvo zahraničí informovalo o práci Ankary na prodloužení „dohody o obilí“. Turecké úřady se snaží dosáhnout prodloužení černomořské „dohody o obilí“, řekl turecký ministr zahraničí Mevlüt Čavušoglu v neděli v Dauhá.

  8; Čas na bezpečnostní záruky pro Ukrajinu „zatím nenastal“ – Scholz. Kancléř poukázal na připravenost Západu poskytnout Ukrajině poválečné bezpečnostní záruky, ale na to podle něj ještě nenastal čas. Polsko již dříve požadovalo poskytnutí takových záruk Kyjevu.

  9; Střety s policií na protestech v Aténách po srážce vlaku. Demonstranti požadující potrestání osob odpovědných za největší vlakovou nehodu v Řecku a policie se v neděli střetli před budovou parlamentu v Aténách, uvedla západní média.

  10; Generalissimus Sovětského svazu Josif Vissarionovič Stalin zemřel před 70 lety. Skutečný tvůrce SSSR, který přebíral zemi s pluhem a opustil ji s jadernou bombou (a navíc položil základy vesmírného programu).

  11; Televizní moderátor Vladimir Solovjov se během cesty do DLR dostal pod palbu. Televizní moderátor Vladimir Solovjov řekl, že se dostal pod palbu při návštěvě místa námořní brigády ruských ozbrojených sil v Doněcké lidové republice.

  12; YouTube odstranil kanál vtipálků Vovan a Lexus. YouTube odstranil kanál ruských vtipálků Vovana a Lexuse, údajně kvůli porušení pravidel.

  13; Západ je připraven poskytnout kyjevskému režimu bezpečnostní záruky, ale o něco později. Uvedl to německý kancléř Olaf Scholz.

  14; Orbán hodlá navštívit Ukrajinu. Budapešť počítá s dialogem s Ukrajinou. Řekl to maďarský ministr zahraničí.

  15; Ázerbájdžán požaduje stažení arménské armády z Karabachu. Ázerbájdžánské ministerstvo zahraničí oznámilo, že je nutné stáhnout arménskou armádu z Karabachu, kde se v neděli střílelo.

  16; Rusko předvedlo HIMARS. Rusko na výstavě IDEX-2023 v Abu Dhabi představilo obdobu raketového systému HIMARS vyrobeného v USA založeného na Tornado-S MLRS.

  17; Velká Británie pozastavila dodávky plynu do Evropy.

  18; Kyjev má problémy: Hlavní zastánci kyjevského režimu se v EU pohádali. Jde o konflikt mezi Polskem a Německem.

  19; Více než 210 vojáků ztracených denně směrem na Doněck. Ruské systémy protivzdušné obrany v DLR sestřelily ukrajinský vrtulník Mi-8. Kromě toho bylo během dne zachyceno šest raket HIMARS a Smerč MLRS.

  20; U Kremenné se před vlastním velením skrývá skupina vojáků Ozbrojených sil Ukrajiny. Skupina ukrajinských bojovníků, pravděpodobně dezertérů, se skrývá před jejich velením jižně od města Kremennaja. Informuje o tom agentura TASS s odvoláním na podplukovníka Lidových milicí LLR Andreje Maročka.

  21; Hudson Institute: Na Ukrajině se USA zahřívají před konfliktem s Čínou na Tchaj-wanu. Ale s naší zemí měly Spojené státy vážný problém: Postavili jsme se jim jako kost v krku. A pokud by se strategie připravovala v současné době, už by byly poněkud jiné formulace.

  22; Ukrajinská armáda zasáhla centrum Volnovachy z HIMARS v den výročí smrti Vladimira Žogy. Okolí zničené budovy a kulturního domu, kde se konaly akce na památku Vladimíra Žogy, vyvolává otázky o skutečném cíli nacionalistů.

  23; Ázerbájdžánské ministerstvo obrany hlásí úmrtí při potyčce v Náhorním Karabachu. Incident se odehrál v neděli 5. března ráno.

  24; „Kalašnikov“ vytváří systém řízení palby pro ruční palné zbraně. Řekl to hlavní konstruktér střeleckého směru koncernu Kalašnikov Sergej Uržumcev.

  25; Čestné slovo: Vučić řekl, že Srbsko nedodává zbraně ani Rusku, ani Ukrajině. Srbský prezident Aleksandar Vučič řekl, že jeho země nedodává zbraně ani Rusku, ani Ukrajině.

  26; Biden vyvíjel tlak na vůdce pobaltských zemí kvůli jejich rusofobii. Americký prezident Joe Biden vyvíjel tlak na vůdce pobaltských států kvůli jejich přílišné protiruské rétorice ohledně konfliktu na Ukrajině, píše americký list The Wall Street Journal.

  27; Člen Národní rady Švýcarska odhalil protiruský plán Spojených států. USA a NATO chtějí oslabit Rusko podporou Ukrajiny, řekl Mysl Polska člen švýcarské národní rady Roger Koeppel.

  28; Další vlakové neštěstí Norfolk Southern v USA U Springfieldu v Ohiu vykolejil nákladní vlak Norfolk Southern, uvádí CNN. Začátkem února došlo k nehodě vlaku stejné společnosti, který převážel nebezpečné látky.

  29; Americký novinář vysvětlil hloupost nápadu připravit Rusko o Krym. Západní myšlenka „osvobození“ Krymu od Ruska je hloupá a absurdní, řekl Andrew Napolitano, americký novinář a moderátor Youtube kanálu Judging Freedom.

  30; Doněcký kovář vyrobil zvonkohru z dělostřeleckých granátů z Mariupolu. Zvonkohra je vyrobena ze čtyř mosazných objímek ráže 152 mm. Michalev je sestříhal tak, že při úderu vydávaly zvuky různých výšek a mohly být použity k hraní zvonů.

  31; A nový není kde sehnat: Zásoby plynu v evropských zásobnících klesly pod 60 procent. Úroveň obsazenosti podzemních zásobníků plynu (PZP) v Evropě klesla pod 60 %, uvádí Asociace provozovatelů plynárenské infrastruktury v Evropě (Gas Infrastructure Europe, GIE).

  32; NASA hovořila o pravidelných setkáních mezi USA a Ruskem o bezpečnosti ve vesmíru. Zástupci vesmírných agentur USA a Ruska se pravidelně setkávají, aby diskutovali o bezpečnosti kosmických lodí a opatřeních k jejímu udržení.

  33; Trump: Afghánistán prodává americké zbraně Rusku. Jeden dali Rusku, jeden Číně. Rozeberou to a zkopírují, protože jsou ve skutečnosti velmi chytří.

  34; V Ohiu vykolejil nákladní vlak. Nákladní vlak americké dopravní společnosti Norfolk Southern vykolejil v sobotu v okrese Clark (Ohio), obyvatele žádáme, aby se k místu události nepřibližovali. Informovala o tom místní pobočka kanálu NBC.

  35; Krize zastihla značku Toyota, která opustila ruský trh. Toyota Motor Corporation zveřejnila výsledky práce v lednu 2023. Podle publikace SPEEDME.RU s odkazem na tiskovou službu značky krize zasáhla značku automobilů, což výrazně snížilo dodávky automobilů.

  36; Trump varuje před rizikem třetí světové války. Bývalý americký prezident Donald Trump řekl, že může zabránit začátku třetí světové války. Uvedl to 4. března na výroční konferenci konzervativních kruhů Republikánské strany USA.

  37; USA nutí EU financovat Kyjev na úkor svých zájmů, říká Volodin. Předseda Státní dumy Vjačeslav Volodin uvedl, že pokud jde o náklady na udržení kyjevského režimu, vznikají Spojené státy mnohem nižší než evropské země.

  38; V několika regionech Ukrajiny zní varování před náletem. Dokládají to údaje online mapy ukrajinského ministerstva pro digitální transformaci.

  39; Trump v průzkumu předčil ostatní republikánské prezidentské kandidáty. Podle průzkumu získal Trump 62 %, zatímco jeho pravděpodobně nejbližšího rivala Rona DeSantise podpořilo pouze 20 %.

  40; Čínské výdaje na obranu porostou v roce 2023 o 7,2 %. Čínské výdaje na obranu v roce 2023 se plánují zvýšit o 7,2 % na 1 553,7 miliardy juanů (225 miliard dolarů), podle návrhu rozpočtu země na běžný rok, který byl předložen na zahajovacím zasedání NPC.

  41; Led kolem Antarktidy rekordně taje. Oblast ledové pokrývky kolem Antarktidy se zmenšila na 1,79 milionu kilometrů čtverečních. km – nejnižší hodnota za 44 let satelitního pozorování, uvádí The Guardian.

  42; Rosfinmonitoring chce stanovit limit 100 tisíc rublů. pro převody bez otevření účtu. Rosfinmonitoring chce stanovit limit 100 tisíc rublů. (nebo ekvivalent v cizí měně) pro převody fyzických osob, které jsou prováděny se zjednodušenou identifikací bez otevření bankovního účtu.

  43; Šojgu naslouchal velitelům skupin o situaci v zóně SVO. Šojgu předtím uspořádal schůzku se svými zástupci ve společném seskupení vojsk o otázkách poskytování munice vojákům.

  44; Ozbrojené síly Ukrajiny ostřelovaly Doněck a Gorlovku. Ostřelování v Doněcku bylo provedeno z vesnice Kurachovka.

  45; Čína se v roce 2023 hodlá postavit proti nezávislosti Tchaj-wanu.

  46; Trump řekl, že požádal Putina, aby „nepřebíral země“. Bývalý americký prezident Donald Trump tvrdí, že kdysi varoval ruského prezidenta Vladimira Putina před „tvrdým úderem“, pokud se Rusko rozhodne anektovat území.

  47; Možný organizátor teroristického útoku v Brjanské oblasti zapsán na seznam hledaných osob. Ministerstvo vnitra Ruské federace zařadilo Ilju Bogdanova na seznam hledaných možných organizátorů teroristického útoku v Brjanské oblasti. Informoval o tom deník Izvestija.

  48; V Íránu propukají protesty kvůli masové otravě školaček. V Teheránu a řadě dalších měst v Íránu se obyvatelé zúčastnili protestů kvůli sérii otrav školaček neznámou toxickou látkou. Informovala o tom agentura Reuters.

  49; Ruské ministerstvo zahraničí jmenovalo kandidátské země pro zavedení bezvízového režimu s Ruskem. Náměstek ministra zahraničí Ivanov oznámil přípravu mezivládních dohod o bezvízovém styku s 11 zeměmi.

  50; Američané by rádi viděli Putina jako prezidenta Spojených států, píší média. Obliba ruského vůdce Vladimira Putina ve Spojených státech roste, mnoho Američanů začíná Putina vnímat jako hrdinu, kterého by rádi viděli jako prezidenta své země, tvrdí sloupkařka z American Thinker Laura Welling.

  51; Ruské letecké síly testovaly jeden a půl tuny klouzavé bomby poblíž Avdějevky. To nám umožní mnohem snadněji a rychleji „zpracovat“ zvláště opevněné pozice nepřítele.

  52; Ministerstvo obrany RF otevírá další horkou linku pro otázky SVO na Ukrajině. Pro účastníky speciální operace, mobilizované občany a jejich rodinné příslušníky byla také vytvořena horká linka, která funguje nepřetržitě. Její číslo je 8-800-100-12-60, volání je zdarma.

  53; Trump zase slíbil, že konflikt na Ukrajině vyřeší do 24 hodin. Pokud bude do funkce hlavy státu znovu zvolen, řešení situace podle politika „nebude těžké“.

  54; V Arťomovsku svádějí „orchestranti“ (wagnerovci) urputné bitvy. Město nadále hromadně opouštějí vojáci Ozbrojených sil Ukrajiny, samozřejmě ti nejschopnější.

  55; V Izraeli proti reformě soudnictví protestovaly desetitisíce lidí. Desetitisíce lidí po celém Izraeli v sobotu protestovaly proti reformě soudnictví, uvedl list Times of Israel.

  56; Ukrajinský velvyslanec řekl, že Londýn dodá Kyjevu dvakrát více tanků, než slíbil. Britské úřady dodají Ukrajině dvojnásobný počet tanků Challenger 2, než bylo dříve slíbeno, a také navýší dodávky samohybných houfnic AS-90 a počet ukrajinských vojáků, kteří budou vycvičeni ve Spojeném království.

  57; Reuters: Írán ujišťuje MAAE o připravenosti spolupracovat. Írán „na vysoké úrovni“ ujistil Mezinárodní agenturu pro atomovou energii (MAAE) o své připravenosti vyřešit nevyřešené problémy a také hodlá pokračovat v technických diskusích.

  58; Zvěsti o výstavbě americké vojenské základny v deltě Dunaje byly v Rumunsku popřeny. Rumunské ministerstvo obrany popírá zvěsti o tajné dohodě mezi americkou a rumunskou vládou o vybudování americké vojenské základny v deltě Dunaje.

  59; Erdogan říká, že předvídá konflikt v opozičním bloku. Turecký prezident Tayyip Erdogan řekl, že předvídá konflikt v opozičním bloku, jelikož se podle něj jeho odpůrci „nestarají o lidi, ale o svůj majetek“.

  60; „Už se bojí.“ Odpověď NATO na Putina rozesmála amerického vojáka. Reakce zveřejněná na twitterovém účtu NATO na prohlášení Vladimira Putina o speciální operaci ukazuje, jak se západní země bojí, napsal na sociální síti americký vojenský veterán Noctis Draven.

  61; Stovky migrantů protestovaly v Paříži proti snazší deportaci. Stovky migrantů z afrických zemí vyšly do ulic Paříže na protest proti novému návrhu zákona, který zpřísňuje pravidla pro přistěhovalectví do země

  62; Aby v USA nenadávali: Na Ukrajině byl schválen státní protikorupční program. Ukrajinský premiér Denys Šmygal v sobotu oznámil, že kabinet ministrů schválil státní protikorupční program na roky 2023-2025.

  63; V hlavním městě Lotyšska se konalo protestní shromáždění proti zavedení povinné vojenské služby. V Rize se konal protestní pochod mládeže proti zavedení povinné vojenské služby, informuje dnes 4. března portál TVnet.lv.

  64; Saakašvili: „Když jsem odcházel z Kyjeva, vážil jsem 120 kg, dnes vážím 65 kg“. Polští lékaři chtějí Saakašviliho v nejbližší době navštívit. Současná vláda tuto iniciativu podpořila.

  65; Daniil Medveděv vyhrál třetí turnaj ATP v řadě. Ruský tenista Daniil Medveděv porazil ve finále turnaje ATP-500, který skončil v Dubaji (SAE), svého krajana Andreje Rubljova.

  66; V okolí Arťomovska byla objevena opevněná oblast ozbrojených sil Ukrajiny. Ukrajinští ozbrojenci rozmisťují obrněná vozidla a dělostřelectvo na nových pozicích, řekl podplukovník Armády LLR ve výslužbě Andrej Maročko.

  67; Írán umožní MAAE přístup ke svým jaderným zařízením. Írán zaručil svou připravenost spolupracovat s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE) a vyřešit nevyřešené problémy.

  68; Šojgu si prohlédl seskupení vojsk „Východ“ ve směru Doněck-jih.

  69; Stratég generálního štábu estonské armády: Kapitulace Arťomovska je pouhým manévrem ozbrojených sil Ukrajiny. Podle něj „dlouhodobá obrana města umožnila výrazně oslabit ruské síly“.

  Zdroj: rusnext.ru

  1. Na tom je překpvapivé jen jedno – USA předtím podporovaly mudžahídy a přes Pákistán jim posílali vybavení a zbraně. Sověti byli v přesně této situaci s tím rozdílem, že nemohli na Pákistán tlačit a ani se nepokoušeli mu financovat ochranu hranic.
   V Pákistánu USA zorganizovaly širokou podporu budoucího Talibánu a fungovalo to tak dekády.

   A najednou, USA předstírají boj proti Talibánu a očekávají, že jejich vlastní struktury, vytvořené, vychované a zafinancované, otočí čelem vzad a budou bojovat proti svým bratřím ve zbrani?

   To se dá čekat snad jen od člověka narozeného po roce 1990, který se nezajímá o nic a jen sleduje ČT.
   Ale US důstojník, který se měl zabývat tamní situaci?

   1. Pákistánská vláda to vždycky hrála na obě strany mezi USA a Talibanem. Ždímala Ameriku, kde to trvalo než začali zpochybňovat smysl darů. Názorů je tam na blogu tolik, že je těžké okomentovat všechny. Toho blogu jsem si všiml už během covidu článku o paradoxech pandemie. Je pravda, že jen drahé rakety války vyhrát nemusejí, když druhá strana odmítne se vzdát nebo vyjednávat. Jupitersky komplex prosazovaný teoretiky jako Douhet o všemocnosti vzdušných sil byl zpochybněn už ve 40 letech. Potom se m němu stejně několikrát obrátili a nejvíc v USA. Když mají největší letectvo, je to pokušení. Ono vlastně by to bylo komplikované i pro USA kdyby teoreticky Srbové měli tenkrát moderní PVO, které by stále doplňovaly Rusko a Čína. Vím, že tenkrát Čína ještě tak silná nebyla, ale kdyby…kdyby Srbové stoický snášeli bombardování, které by jejich obranou prošlo a nechteli ustoupit americkému ultimátu…pozemní intervence by byla v USA mezi voliči nepopulární. To se už stalo v Severním Vietnamu. Americké letectvo bombardovalo pořád znova. Z Číny stále šla Vietnamcům pomoc. Čínsky vzdušný prostor si netroufali narušit ani vietnamské pohraničí u čínské hranice. Severní Vietnam jednání v Paříži protahoval, čekal až USA ustoupí. V tom případě by Američani museli celý Severní Vietnam obsadit pozemní invazí, aby mohli dosáhnout míru podle svých představ a to by ještě museli čelit partyzánům. Tvrzení o miliardách, které stojí jedna hypersonická raketa, mě překvapilo. Podle odkazu na blogu se tím myslí odhad Američanů, že az je začnou vyrábět, bude raketa stát 100 milionů USD. Je to možné, pokud si bude chtít vojenskoprumyslovy komplex přijít na své. Není to důkaz ceny obdobné ceny rakety v Rusku nebo Číně.

    1. Jinak článek dobrý, samozřejmě by to bylo na široké debaty, ale dotýká se podstatných věci. I když pravděpodobně s autorem nebudu stát na stejné straně barikády, věcně má ve většině věcí kus pravdy.

     Například – samozřejmě, že Pákistán potřebuje zlepšit armádu proti skutečnému nepříteli a ne hrát nějaké srandovní hry s ručníkáři, kteří jednou mají být podporovaní a podruhé nemají.
     Autor zcela absurdně předpokládá, že Pákistán má jakousi povinnost otáčet podle aktuální nálady nějakého amerického důstojníka.

     A příklad toho, kde má pravdu – ty ruské projekty, které jsou funkční jen na telekanálu Zvězda a jinak se všichni modlí, aby to nemuselo být spuštěno v ostrém režimu. A toto je ostatně obrázek platný poměrně všeobecně, ale u toho Ruska v podstatě od prvních minut SVO ve všech oblastech, snad s výjimkou úspěchu na jihu, který ale na podzim svým nelehkým rozhodnutím skvěle napravili. Tam ten papírový tygr splaskl velmi rychle.

     Nepochybuju, že takové projekty jsou jak v USA tak v Evropě, ale těmto zemím nejde o krk.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *