23 listopadu, 2024

To libtardí fňukání ohledně hotovosti mě opravdu baví

Klasický dvojí metr opět předvádí celá tahle sebranka rádoby lepšolidí, kteří si tradičně nevidí na špičku svého od sójového latté umazaného nosu.

Inu, když byste chtěli svobodu slova například na Facebooku, začnou  hned řvát, že je to soukromá firma, která si může diktovat co chce, a jak chce, a komu chce. Protože přece kapitalismus, že? Ale v okamžiku, kdy si chce český obchodník diktovat, jak u něho lidé mají platit, tak to je pro tyto kluky a holky nepřekonatelný mentální problém. To není, můžeme si jít přece jinam, nebo si vzít do pytlíku pár brouků a čajíček  do termosky z domova. Ne, ne. To sebou najednou říznou na zem, začnou dupat nožičkama a bouchat pěstičkama, to už najednou není kapitalismus. Protože tady jde o jejich nepohodlí, a to je přece nejvíc. Uznávám, že nepohodlné to být může. A naše společnost si nepohodlí odvykla.

A největší drzost prý je, když obchodník nepřijímá platební karty ani v kamenném obchodě. Oni by si přece museli ty peníze někde vyzvednout! A zaplatit poplatek! A dojít tam! To že obchodník z každé takové transakce taky musí zaplatit poplatek, je nezajímá. V této souvislosti mě zaujal uvědomělý redaktor Jan Stránský, který se svými údernými hesly typu: „Systém bereme jen hotovost se nevyhnutelně zhroutí! Chceme digitální euro!“, snaží zřejmě po bruselsku legitimizovat konec hotovosti a totální kontrolu státu nad tím, za co svoje peníze utratíte. Neváhá ve jménu toho dokonce ani mlžit, například když tvrdí, že u oběda za 150 korun jde o sumu mezi jednou, maximálně dvěma korunami, což samozřejmě může, ale nemusí být pravda, protože každá banka to má jinak, a záleží na spoustě věcí, jak vám výši poplatků nastaví. Klidně to může být i přes 2 %.

Pak také ve svém článku analyzuje, na co se prý obchodníci vymlouvají. Proč by se museli na něco vymlouvat? Asi proto, že by jim to pan redaktor pěkně po soudružsku rád nařídil, ale zatím to nejde. Zatím právo na hotovost máme. A jako vrchol drzosti to dává do kontextu s tím, že kdyby se hotovostí platit nesmělo, nemusela by vláda Petra Fialy rušit školkovné a slevy na studenta.  To, že to vláda Petra Fialy ruší školkovné a slevy na studenta a spoustu dalších věcí proto, že se nekontrolovaně zadlužuje kvůli své ukrajinské a greendealové posedlosti, ho nezajímá. Stránský si pravděpodobně  myslí, že za všechno můžou malí a střední čeští podnikatelé. Ideálně celá střední vrstva, kterou je zřejmě s konečnou platností potřeba zlikvidovat.

Už jen proto, jak nebezpečným nástrojem je zrušení práva na hotovost v rukou a mozcích takových šílenců, by to pro nás mělo být varováním, a měli bychom na právu na hotovost za každou cenu trvat. Nebo se třeba jednou někdo rozhodne, že vaše peníze v bance nejsou vaše jen proto, že jste se zrovna blbě zatvářil u oslavné řeči našeho premiéra. Nebo se nedejbože nechcete nechat zlikvidovat v rámci vyššího bruselského dobra. Nebo ukrajinského. Nebo amerického. Nebo zeleného. Jelikož přesně to je vlhkým snem všech těchto rádoby demokratických svazáků. Ale jak říká Tomáš Zdechovský, demokracie má své limity. Zřejmě ideálně končící totalitou, jako vyšitou.

94 thoughts on “To libtardí fňukání ohledně hotovosti mě opravdu baví

  1. Tak jsem si přečetl článek i celou diskusi a zírám: málokdo si tady uvědomuje, že nejde o obchodníka a banku, ale především o poskytovatele kartových služeb. Přes toho tečou veškerá data a on samozřejmě, bo je to emerická firma, do těch dat vůbec nekouká :-)).
    Jak málo stačí k dokonalému sledování osoby? Jen ztotožnit ho s e-mailovým účtem a platební kartou.

    Ano, placení kartou je pohodlné. Ale za cenu rizika ztráty svobody. Onehdá jsem někde četl, že zaměstnanci nějaké pražské firmy si nechali pod kůži implantovat nějaký čip – asi podobný čipu mého psa. Je to úžasně pohodlné, protože při vstupu do firmy brána pípne a pustí je dál. Kdo všechno a kde ten čip může číst? Údajně nikdo jiný, než ta firma. Opravdu?

    Amíci se snažili položit Rusa zablokováním kartového systému. Také mu zablokovali rezervy na účtech…

  2. Proč potřebujeme svobodné peníze.

    Zatím co se vášnivě diskutuje o hlučících náměstích, komediantských projevech a jiných nepodstatnostech, stranou pozornosti zůstává, že je omezována zbožně-peněžní transakce mezi osobou A a osobou B, bez zprostředkování osobou C. Po zrušení hotových (materializovaných) peněz bude platba bez kontroly nemožná. Bezhotovostní placení byl velký vynález snižující obchodní riziko a zvyšující pohodlí. Byla to užitečná služba, kterou rád využil obchodník na cestě z Hamburku do Padovy, protože nemusel převážet truhlu peněz. Mohl, ale nemusel. Jenže nyní, zatím při některých platbách je to služba vnucená.
     Hrozí, že v dohledné době hotovost nebude, a že nutné, prakticky zákonem nařízené zprostředkování osobou C bude i při nákupu v místní pekárně. S rizikem, že osoba C sama či pod vlivem dalších osob, především však státní moci bude rozhodovat co si za své peníze (které v důsledku toho už nebudou vaše, protože vaše je jen to nad čím máte plnou kontrolu) smíte koupit. Tak jak již nyní některé banky odpírají provést platby penězi u nich složenými za některé zboží. Ani ne na základě státního nařízení, ale s ohledem na své zájmy. Nemusí se to týkat jen nynějších experimentálních virtuálních měn. Příště vám banka odepře koupit si automobil na benzín, protože je neekologický, nákup paliva, nákup bůčku, protože je nezdravý a podle bankovní evidence či evidence za tím účelem zřízeného Ministerstva zdravého životního stylu, ho jíte přespříliš.

    Bezhotovostní placení má jednu výhodu a dvě velké nevýhody. Výhodou je rychlost. Nevýhodou technologická náročnost, vyžadující fungující infrastrukturu. Její přechodný výpadek může vést k civilizačnímu kolapsu, třebaže ne jen z té příčiny. Závislost na třetí osobě a její moc a jejím prostřednictvím i jiná moc nad platbami a evidovanou zásobou peněz, jsou zásadním ohrožením svobody, větším než jakýmkoli jiným.

    Kdo ovládá peníze, ovládá všechno. Jak by se vám líbilo, kdyby někdo cizí měl z moci úřední klíč od vašeho domu, od všech místností, skříní a šuplat? Kdykoli mohl sáhnout do vaší peněženky, kdykoli ji s penězi v ní učinit nepoužitelnou? Právě tím směrem směřuje vývoj.

    V době pravých, plnohodnotných peněz, především panovníci prováděli různé kejkle, vydávali nařízení hrozící vysokými tresty, ale jedno nemohli. Fakticky zrušit fungování takových peněz. I později, třebaže držba příkladmo zlata a stříbra nad nějakou hranici byla zákonem zakázána, neztratily praktickou směnnou hodnotu a především funkci pokladu. Zakopané zlato neztratilo hodnotu a především nešlo ji zrušit. Na rozdíl od bankovek později státovek, které úředním výnosem bylo možno změnit v bezcennou vycpávku slamníku. Nyní je to ještě snazší. Zatím co dříve bylo nutno vyslat biřice, aby se pídili po majetku, všechno zobraceli vzhůru nohama a v nejhorším použili práva útrpného, nyní stačí jediné nařízení a nezaplatíte ani rohlík. Jste totálně švorc. Protože nemáte čím platit, neplatíte. Narůstají vám dluhy. Dlužíte za spoustu toho, co máte na úvěr. Za nutné služby. Pak přijdou exekuce. A najednou nemáte nic a jste i bez střechy nad hlavou. To samozřejmě jde i jinak, protože její vlastnictví je založené na zápisu v katastru. Jediným škrtnutím pera, nyní kliknutím klávesnice nejste vlastníkem. Že máte klíče, je vám k ničemu.

    Jednou z možností jak se pojistit proti takovému nejhoršímu, je virtuální měna nezávislá na jediné autoritě, jediné moci. Má dvě zásadní nevýhody. Z principu je závislá na infrastruktuře, je plně „fiat money“, a pro transakci vyžaduje třetího, třebaže globalizovaného. Navíc historie virtuálních měn, jejich vytvoření, například Bitcoinu, je neznámá. Virtuální měny současné době nepřekročily fázi experimentu.
    Je možné, že v budoucnu bude globální virtuální měna. Jejímu vzniku a rozšíření budou, tak jak už nyní brání ti, kteří nechtějí ztratit vládu nad nástrojem na ovládání lidí. Nad penězi. Naopak, daří se jim mít větší moc nad penězi v rukou jiných v daleko větší míře než dříve. Ano, platit kartou je pohodlné. Tak jako mít kabát v cizí šatně. Šatnář rozhoduje, kdy a jestli vůbec si kabát lze vyzvednout, kdo si kabát vyzvedne, a jestli kabát zůstane v šatně, či kabátem, či jestli bude vůbec.

    Tak jak se svět zmenšuje, jak kontinentálně mizí mocenská rozmanitost a rozdělenost, jak se propojuje, zmenšuje se možnost ochrany před zásahy lačnících po cizím majetku, který pro ochranu nestačí přesunout do sousedství, ani o kus dál, ale pokud vůbec, na jiný kontinent. Mít majetek v mnoha podobách. Takto ho zabezpečit lze. Ovšem je to nákladné, platit takové výpalné si může dovolit málokdo, tak jako způsob života s tím spojený. Třebaže to nikomu, zatím není zakázáno. Protože to nejde zakázat. Zatím. Jen se zvyšuje práh dostupnosti takových možností. Nakonec, právě ti, pro které takové možnosti jsou dostupné a běžně užívané, jsou vládnoucími tohoto světa. Na druhou stranu jsou prakticky nedostupné pro většinu občanů, poddaných.

    Nedotýká se to těch nejchudších, ti na tom byli vždycky špatně. Mnozí z nich jsou vděčným elektorátem, demokratickým kanonenfutrem korumpovaným za peníze vydřené z jiných a dílem z jejich vlastních, což mnohé z nich udržuje v chudobě živobytí na příděl. Dotýká se to všech, kteří mají co ztratit a přitom relativní náklady pro ně činí ochranu nedostupnou. Protože významná část chráněného majetku a životního úsilí a času by byla spotřebována na ochranu.

     Mít kabát v cizí šatně je rizikem, které by mělo být ponecháno na svobodném uvážení majitele kabátu. Jenže jsme v situaci, že nám je nařízeno mít svůj kabát v cizí šatně. Protože kabát je velkým majetkem, který je nutno mít pod kontrolou. Proč? Protože velký majetek znamená velkou moc. Moc nad cizím majetkem znamená mít moc nad jeho majitelem. Jenže jestliže majitel nemá plnou moc nad svým majetkem, je jeho majitelem? Zatím se taková nařízení nevztahují na trenýrky a ponožky. Ale v dohledné době se vztahovat budou. Budou? Ano, jestliže to strpíme.

    Neoddělitelnou součástí svobody jsou svobodné peníze. Kdo má moc nad našimi penězi, má moc nad námi samými. Proto platí, že svoboda rovná se svobodné peníze.

    1. Klobouk dolů, toto sepsat!
      Ale myslím, že o to v tomto článku nešlo.
      Šlo o to, umožnit lidem platit kartou. Obchodníkům nikdo prachy nebere. Nebo si myslíte, že po přijmutí platby v hotovosti, si pak ty peníze uschovají někde doma ve slamníku!
      Paní Marková to klidně mohla publikovat na Forum24!

      1. Potíž je v tom, že to co je považováno za peníze, nejsou peníze, protože nemá všechny vlastnosti, které, alespoň klasickou ekonomií jsou penězům přisuzovány.

  3. Filipika proti placení hotovostí.
    Řekl bych, že polemika/argumentace je tu značně naivní. Několik bodů:
    * Pokud věrchuška rozhodne, že musí ožebračit lidi hned teď, udělá měnu. Už jsme to tu měli. Přejdeme třeba na euro a bude jedno, jestli někdo bude mít kačky pod matrací nebo v bance.
    * Když má někdo problém neutrácet za pitominy, kupovat jen do výše obsahu portmonky, je to jeho problém. Jeho sebeovládání. Jeho finanční gramotnost.
    * Platit penězi chtějí ti, kteří potřebují okrádat stát. Platba není evidované neexistuje-li EET. Dá se zapřít.
    * Evidence státu, co kdo kde kupuje – není to jenom skrze platební kartu, jsou přece záruky na opravy, výměnu zboží atd. Karty na tramvaj atd. Pokud se jedná o pornočasopisy, tak to chápu. Jenže na porno „kálí Canis“ i stát.
    * Větší částky stejně nelze hradit hotovostí, musí se použít bankovní systém. Tojspu transakce, které stát zajímají.
    * Pokud potřebujete hotovost, stejně musíte k bankomatu. Tedy pokud se neživíte hraním na harmoniku v průchodu nebo poskytováním sexuálních služeb.

    Nejsem pro zákaz hotovosti, to v žádném případě. Každý bezďák ale u sebe nenosí platební terminál. Ani na veřejných WC terminály nemají. Dát v kavárně „trinkgeld“ při platbě kartou je problém, ne všude to mají nějak zařízeno.
    A pro lidi kteří nemají dost sebeovládání jsou velkým nebezpečím úvěrové karty. Proto na ně banky dělají takovou reklamu – stejně jako na půjčky. (Půjčku jsem měl jednou – novomanželskou. Rok a něco. Cítil jsem se špatně, protože Spořitelna se ke mně chovala, jako by mi nějaké peníze darovala nebo spíš jako bych ji ty prachy ukradl. Never more!)

    Osobně platím kartou vše, co se dá. Ve výpisu banky pak vidím, kolik jsem utratil a většinou si vzpomenu i za co – pokud jsem si neschoval účtenku. Můžu si pak dát facku v soukromí. Nemusím se starat o to, kolik mám v peněžence. Tam mám jen 1 000,. „pro případ“ a drobné pro žebráky. Když mě někdo okrade, přijdu nanejvýš o cca 1 600.- včetně nové peněženky. Kvalitní jsou docela drahé.

    Pokud se někdo rozhodne přijímat jen hotovost, je to jeho problém. Některým jeho zákazníkům to vadit nebude, jiní půjdou jinam. Pokud někdo trvá jen na platbě kartou je to opět jeho problém.

    Takže to celé je jenom bouře ve sklenici vody. Na kartě vydělávají banky, na hotovosti hospodští a prodavači párků na poutích.

    Proti čemu bych ale byl (kdyby se mě někdo ptal) je přijetí Eura nebo jakékoliv jiné nadnárodní měny. Ceny se zvednou na mezinárodní úroveň, ale platy nikoliv. A může ti být třeba USD nebo Rubl případně Juan. Výsledek bude vždy stejný, vydělá stát a okolí.

    1. K prvnímu bodu:
      Zablokovat selektivně váš účet v bance není pro věrchušku problém. I ty ku_vy (poskytovatelky sexuálních služeb) mají svůj účet v bance, to si nemyslete. Dokonce i pouliční umělci – hudebníci. Vkládají hotovost, aby jim ji někdo neukradl. (Ověřeno. Jeden si u mě objednal sestřih hudebního podkladu a platil převodem.)

    2. Salámovou metodou vás dostanou a vy (plurál) jim v tom pomáháte. Až budou všichni platit kartou všude všechno, co jde, včetně jednoho rohlíku a krabičky sirek, jaký bude důvod držet hotovost? Žádný. Vaše peníze pak nebudou vaše. Jistě; vláda, která chce provést „měnu“, provede to i teď, ale aspoň ji to bude stát nějaké úsilí. Bez fyzické hotovosti na to stačí pár úhozů do klávesnice.

      Nalejme si čistého vína a nazvěme věci pravými jmény: kdo preferuje platbu kartou, kupuje pohodlí a platí svobodou. Že se tak vzdáváte svobody své, to vám z celého srdce přeju, ale vy tím kradete i kus budoucí svobody mé – a to mi, když dovolíte, dost vadí.

      1. Naprosto souhlasím s Alefem. Ti, kterým to „jen“ nevadí, kradou i mou svobodu. Z nepochopitelné hlouposti. Propagandisté to dělají aspoň za mrzký peníz a vědomě, to se dá pochopit. A vadí mi to hodně. Třeba koupit si od souseda 10 metrů dřeva, které udělá ve svém lese. Ve svém volnu. Nebo od Vidláka tlačenku. Vůbec vám všem „je mi to jedno“ nedochází, jak děsivé následky by to mělo, nebo mohlo mít. Až nějakého ekodebila napadne, že dostatečná spotřeba neekologického masa je půl kila na osobu a měsíc. Protože krávy prdí. A prasata taky. A karta vám nedovolí koupit si víc. Bude to tak jednoduché…, už teď umí platební karty poznat, za co platíte.

        Na druhou stranu mne uklidňuje, že to odskáčou propagátoři a „je mi to jedno“. Vidláci si nějak poradí. Domluví se, smění. Ale co nabídnou měšťáci, co je jim to jedno, za tu tlačenku, nebo kilo vepřového na oslavu sedmdesátin, aby s vnuky nemuseli chroupat cvrčky usmažené na Ramě, to fakt nevím.

        1. Já k tomu ještě něco přidám.

          Hotovostní platby jistě otvírají možnosti k daňovým únikům. Ovšem představa, že evidencí těchto drobných se stát nějak významně napakuje, je úsměvná – tedy mohla by být.

          Někde na PL brečí Babišova otylá surikata nad tím, jak se nepodařilo na daních vybrat 40 miliard, protože zrušeno DDT EET. EET zrušila fialová ODS v naději, že každý, kdo jím byl postižen, bude pětikolce zobat z ručky. Nu, nezobe.

          Co ale Schillerová neřekla, je, že zhruba tutéž částku hodila pětikolka v čele s ODS do bezedné jámy jménem Ukrajina. Zatímco propad výběru daně vlivem zrušení EET je sporný, propad rozpočtu vlivem exportu zbraní na UA je prokazatelný. Ovšem na loutkovodiče pětikolky se zaklekává obtížně, z pozice opozice (správně by mělo být v uvozovkách) to už vůbec nejde.

          Skutečnost je však taková, že ke kradení, zvláště pak ve velkém, hotovostní operace vůbec nejsou třeba. Velkozloděj nežmoulá nepřiznanou stokorunu tajně v kapse, nýbrž bezhotovostně převádí velké částky, přikryté věrohodným příběhem s puncem legality. PROMOPRO bylo v řádech stamilionů, pražské jízdenky v řádech nejméně milionů a čerstvá věc, tunel ve společnosti Mammut, v řádu miliard. Takhle se to dělá.

          Zběsilý pokřik nad odmítáním karet považuju za součást psyop, kdy apelem na spolehlivé aspekty člověčí povahy, lenost a závist, má být dosaženo veřejné podpory zrušení hotovosti (a trafikanti a hospodští budou mít s kradením po piči, dobře jim tak!).

          A pak, pak už jistě nastane ráj na zemi.

                1. Možnost volby tu je. Zákazník si může vybrat, jestli bude platit kartou nebo bankovkou, obchodník si může vybrat jestli bude přijímat karty nebo bankovky. Oboustranná svoboda. Tam to má být.

      2. Můj děda narozený 1896, definitivní báňský úředník, mi vždy tvrdil, že když někdo posílá dopis, který není psaný pérem, tak uráží adresáta. A to tehdy byly jenom průpisky a psací stroje.
        ===
        V první třídě jsme museli psát namáčecím ocelovým pérem. Dost otrava, kaňky, polité lavice, šaty…
        Pak následovalo plnící péro. Až v osmé nebo deváté bylo možno používat průpisku.
        ===
        Co by asi můj děda řekl na maily nebo SMS? Nebo na cvrkot na sociálních sítích?
        (Ale pro pořádek ty sociální sítě taky neužívám. Jsem na ně starý.)

    3. „Když má někdo problém neutrácet za pitominy, kupovat jen do výše obsahu portmonky, je to jeho problém. Jeho sebeovládání. Jeho finanční gramotnost.“

      To nie je o financnej gramotnosti .. ja si dennik prosto pisat nedokazem … nedokazala som to v puberte – kazdy rok som zacinala nanovo, a kazdy rok vydrzala denne zapisky tak tyzden, tyzdenne tak tri mesiace, a potom zase s novym rokom novy dennicek … a moj financny dennicek, ked platim male ciastky kartou vyzera tiez tak … gramotnost negramotnost … a tak trochu si myslim, ze u mna sa financna gramotnost prejavuje prave tym, ze odmietam pouzivat kartu – poplatim co musim, kludne virtualne, a na ostatnu utratu – jedlo, handry, boty, zabava, drogeria – si vyberam hotovost, aby som nepretiahla limity

    4. 1) „mena“ – to by si musel stat doslapnout i na cizi meny v hotovosti, kterezto clovek muze drzet a potazmo nasledne smenit, takze nemusi byt oskuban tak straslive moc. Samozrejme je lepsi tyto cizi meny mit ulozeny v zahranici, treba u rodinnych prislusniku nebo spolehlivych pratel, nez na ucte v (ceske nebo EU) bance, kam ma stat snadny pristup.
      2) „financni gramotnost“ – bohuzel, doba se zmenila a neco jako financni gramotnost se uz nenosi a lide k tomu nejsou motivovani. Dneska uz ani vlastnictvi nefrci, vsechno predplatne, cloveka si zahackovat nenapadnym zatrzitkem pro pravidelnou platbu, sice jen par stovek, ale co… Mikrotransakce jsou neuveritelne vynosnej byznys – pritom clovek ani nic nevlastni, jen uziva. Tim hur, ze se do mikrotransakci tlaci zejmena produkty cilene na deti!
      3) Z hlediska vyssiho principu mravniho plati, ze kazda koruna, o ktere stat nevi, je dobra koruna. A stokrat radsi necham, at si na mne namasti kapsu remeslnik, servis, reznik… kdokoliv, kdo odvadi uzitecnou a mne prospesnou praci, nez aby se ty prachy dostaly pro prikrmeni statni hydry. Hydra se musi vyhladovet.
      4) „evidence statu, co kdo kupuje“ – na Slovensku jsou soudruzi mnohem pokrokovejsi a v jejich EET eviduji nejen obchodnika a castku, ale prave i polozky. A tak jsou socialnimu kreditu zase o krok blize…
      Fakt tomu chcete jit naproti?
      5) Jo, to je genialni pocin, clovek si chce koupit treba od soukromnika auto z druheho konce CR a co jako tedka… Poslat prachy predem? Nejsem pitomec. Odjet autem na prepis a slibit splatnost do tydne? Pitomec neni ani prodejce. Nastesti uz teda funguji aspon jakztakz instantni platby, ale omezeni je to mimoradne debilni a melo by byt zruseno. Slusneho cloveka to jen obtezuje.
      6) Zajit si jednou za cas k bankomatu nebo do banky si podojit dostatek hotovosti a mit ctvrt roku pokoj zas az takovej problem neni.

      Stran vyjeti nakupu kartou z bankovnictvi — uz pred radou let, kdyz jsem zil v zahranici, jsem se v bankovnictvi proklepal k rozpisu toho, za co (dle banky) utracim, potazmo jak moc jsem zdravy, jak moc jsem zeleny atd. atp.; samozrejme to bylo hrube nepresne kvuli chybejicim polozkam (nakup listku na MHD v trafice kartou = nakup cigar, koupe cigar na benzince = nakup PHM)…

      Ziskat polozky nakupu neni problem, kdekdo ma nejakou vernostni kartu, kde se vse eviduje. Stran nejakyho GDPR se nenechte vysmat, data jsou pochopitelne predmetem obchodu (a litaji v tom obrovsky prachy) pro lepsi profilovani, potazmo cileni reklam a dalsi „optimalizace“ k tomu, jak z cloveka vydojit vic penez. Skutecne anonymizovana data se neobchoduji, tato totiz jsou pro ucely profilovani veskrze bezcenna…

      Dejte si to dohromady s tlakem statu/unie na „zelenost“, omezovani financovani „ne zelenych“ projektu, s jiz probihajicim kadrovanim lidi prave ze strany bank o tom, jak „zeleny“ clovek je…

    5. Větší částky lze platit hotovostí. Jenže „majitelé“ států to zakázali.
      Nutno rozlišovat moci a smět.

      Nebezpečí bezhotovosti je závislost na zranitelné infrastruktuře. Stačí silná sluneční erupce či jiná pohroma s takovými důsledky a nekoupíš si ani rohlík.

  4. Paní Marková, tentokrát s vámi nesouhlasím. Měla by být možnost platit kartou všude! Zrušení této možnosti má u prodejců jediný důvod a ten autor správně uvedl! A nevykládejte, že by platba kartou jim zlikvidovala živnost.

  5. S Fialláhem, nebo bez, vyjde to (skoro na stejno).
    https://cz24.news/fialove-mega-zlo-si-jen-tak-mne-ruce-babis-svolava-ideovou-konferenci-ano-reknu-lidem-at-nevoli-okamuru/

    Hnutí ANO plánuje na září svolat ideovou konferenci, na níž by si jeho hlavní představitelé měli definovat další politické směřování. Podzimní konference má do jisté míry potlačit spekulace o inklinaci ANO směrem ke konzervatismu nebo určitému národovectví. Hnutí se na něm chce vymezit i vůči druhému opozičnímu hráči ve sněmovně – SPD Tomia Okamury.

    Babiš záměr uspořádat konferenci zmínil v odpovědi na otázku, zda je nynější téma migrace součástí jeho snah o konzervativní politiku. Expremiér totiž právě takto hnutí v posledních týdnech stylizoval.
    To teď zřejmě už úplně neplatí. „Řekl jsem našim, že si v září uděláme nějakou ideovou konferenci, kde řekneme: Takto to je, už jsme nějací. Aby se novináři stále neptali. Já řeknu, aby voliči nevolili Okamuru, protože ten je samozřejmě v politice kvůli penězům. Nikdy ve vládě nechce být, chce být jen v opozici,“ sdělil redakci Babiš.

    Šéf hnutí trvá na tom, že hnutí ANO je takzvaná catch-all party pro všechny typy voličů. „My máme konzervativní hodnoty, ale LGBT mi nevadí, žena má právo na potrat, takže máme z každého něco,“ řekl Babiš.

  6. Z patria.cz :
    „Každý čtvrtý Čech se setkal s tím, že v obchodě přestali přijímat platební karty. Hotovost používá alespoň jednou týdně 94 procent lidí, o pět procentních bodů více než v loňském roce. Vyplývá to z červnového průzkumu společnosti STEM/MARK pro poskytovatele bankomatů Euronet mezi 509 respondenty (ČTK)“

  7. Ja som zase len prizemna matka troch podmerecnych, a strasne by ma teda zaujimalo, ked moj cerstvy prvacik pojde s triedou v zime na bruslak (nasa skola to tak raz az trikrat za sezonu stihne), ako mu dam tu dvacku na teply caj, ked hotovost nebude …

    1. Bosorečka re: dáte mu čajík s rumom do termosky a rohlík v párku 🙂 🙂 . V 1964-1966 mi mama dala 2 Kčs na zakúpenie desiatej. Kúpil som 10dg zemiakového šalátu a 3 ks rožkov a vydali mi 10 halierov ktoré som odkladal na zakúpenie 100ks hlinených gulôčiek za 2 Kčs 🙂

      1. Ale dostal ste tie dve koruny, a mohol si setrit … ja mojmu 6-ronemu budem zriadovat ucet a kartu, aby mohol dostat vreckove a pripadne si na nieco setrit?

        Odhliadnuc od toho, poslat s nim korcule, prilbu a este aj termosku zavana tym, ze to prdolka neutiahne, rozbije, alebo strati, je ovela prinosnejsie, aj pre toho prcka, dat mu korunu, ktoru bude dolezito strazit, a potom slavnostne vymeni za kelimok horuceho caju, ktory na seba vzapati vyleje …

    2. Na to moudré hlavy nemyslely.
      Jak se asi děti naučí šetřit, když nebudou mít možnost spořit do prasátka.
      Asi si budu se zalíbením prohlížet bankovní výpis. I pětiletí.
      🤪

      1. Jak se asi děti naučí šetřit
        Hm. A tahle podivná vlastnost je snad součástí nějakého toho Morálního profilu mladého budovatele Korpoativistického Progresivismu?

    3. Jednoduše. Bude mít nastřelený čip, takže jen přiloží ruku k terminálu, a cena čaje se vám odečte z účtu. Samý pozitiva a sociální jistoty. Nemůže ty peníze ztratit. Když se ztratí sám, první policajt bude hned vědět, kdo to je a kde bydlí. A může si i čipem otevřít dveře, takže nehrozí ztráta klíčů. Budoucnost je úžasná. Ready? Pamatujete? Vodafone.

      1. Anonym 2313
        Mám občanský průkaz, kde lze totožnost ověřit otiskem prstu. Ovšem jsem si vědom, že kdyby tento doklad umožňoval milionovou transakci, musím počítat s možností useknutí prstu a jeho zneužitím.

    1. Tohle mi přijde rozumné. Nutit prodejce aby bral hotovost je hloupé. Ať si každý vybere. Zákazník si zase vybere kam bude chodit.

      1. Na jedné benzinové pumpě to vyřešili takhle: Při tankování nad 20litrů a platbě hotovostí sleva….

        Jak prosté.

  8. To téma je samozřejmě na řadě. Na stejné, respektive ve stejné řadě, jako greendeal, genderomanželszví, migranti, oficiální prohlášení technického vzdělání za rasismus, následně jakéhokoli za rasismus, bezmajetkový stav (majetek bude taky rasismus), sdílení všeho (kromě elektrobytů, elektrokol, elektroaut, ostatních elektrověcí brzy taky sdílení spodního elektroprádla). Co jsem zapomněl..? Aha, ještě sdílení elektrofialy, taky konečně zničení Ruska Ligou Debilů a návrh Sudeťáků na Nobelovu cenu míru.

    Ano, toto všechno je buď už v aktivním stavu, nebo „pouze“ v režimu stand by. A na tu otázku, co jsem zapomněl, jsem si odpověděl jen velmi částečně. Vše jmenované i nejmenované se bude dít. Velmi rychle dít s Fialou (tím je míněna celá ta banda pizhrivců – to je ukrajinský překlad slova pazhřivec). A pomaleji dít, kdy některé věci dít vůbec. To bez něj.

    Kdo má pevně zaujatý postoj 3J, ať to raději nečte. Je dost možné, že ze smlouvy na letadla všech letadel se dá vyvázat, třeba pod pokutou miliarda dolarů. Čímž se ovšem ušetří více jiných miliard. Je možné dát dohromady energetickou politiku, zpomalit či postupně eliminovat sdílecí idiocii, nepřijmout euro coby předstupeň digitálnímu euru. Je toho spousta možného. Dokonce i donutit děti se učit, což by byl zásadní vlom do celé té neomarxistické tragédie. Ale bez těch pizhrivců. Jen bez nich.
    Plácnutí do vody? Už to stejné nejde, stejně tak zase nalezou ti stejní? Prý se mění generace, ti mladší už jsou ztracení. Tak se rozhodí rukama a bude se melancholicky vzpomínat? Už od toho ta starší generace dá alibisticky ruce pryč, vždyť co my už zmůžem? Nebo se do toho v září přece jen ještě opřeme? Za půlkou, část za dvěma třetinami života, někteří ještě dál. Ale no a co? Jaký to je argument? Přece takový, že na starý kolena jim ještě předvedeme! Když už to tak musí být, že tam je ten věkový faktor, tak tomu říkejme Vzpoura starců! Ale těch se supermladou duši!
    Voni se přidají i grýnhorni pod padesát, jistě i puberťáci pod čtyřicet! 🙂 Proč si neřekneme takový to – kdo jiný, než my a kdy jindy, než teď? Vždyť si to musíme říct, právě proto, že tolik nechceme předávat tuhle pořád a vždycky překrásnou zemi těm mladším natolik zrasovanou. Ještě pořád ne, že už není, ale je na to čas.
    P.S. Jestli si to pak budou dál chtít mrvit, je to jejich věc. Ale ať mi nikdo neříká, že prošedivělost a šedivost už neumějí třísknout pěstí…

    1. No, tak to je velice zajímavé toto. To vám musel někdo poradit. A je to kruci dobrá strategie. Jenže vzpomenout si nakonec, kudy se dostat z nádraží na Václavák, nestačí, ještě je třeba pomnět zpáteční cesty. Každý den se vracet domů. Sám, sám, sám a sám.
      Vidíte to, už i vy na nás mluvíte ukrajinsky, tzn. budeme tradiční do výše prahu své bolestivosti. Na to já vám kašlu. A.. píšete vy si vůbec nějakou kroniku? Než zapomenete, co jste tady chtěl.

      1. Minimálně do večera budu obecné ponětí o obsahu svého komentáře mít. Dokonce i o tom, že jsem to myslel vážně. Přesněji, toto vše tak budu mít právě až do toho září.
        Sice se předpřipravuju na nepříliš valný výsledek. Ale v případě obvyklém, tzn. jestli to naše obyvatelstvo jen mlčky vyčumí, ṕokud vůbec aspoň to čumění, nespadne svět na zem. Kéž by to bylo jak se ženskejma. Když je jedna nafrněná, jiných je plný sál. Tady je to ale o chloupek (ze slona) jinak. Ani obyvatelstva, ani pák k jeho rozpohybování ten plný sál není. A ani svět, míněn ten náš český, na tu zem taky nespadne, ale malá šance na jeho malou nápravu se hodně zmenší a hodně vzdálí.
        Jak tam máte tu trasu od nádru k žokeji, to je přesně ono. Jenom já, jenom apeluju. Ale na to, aby se šedovlas navzdory tomu všemu k žokeji vydal. Což právě už zdaleka a zdaleka není nějaký jenom. Přesně naopak. A protože těmi slovy tomu vytváříme obraz „vzpoury“ důchodců z domova s lůžkovou péčí, tak jej trošku opravme. Šedá barva rozhodně není takto determinující, já byl párkrát na Masters of Rock ve Vítkovicích, to byste koukal, jaký mejdan tam tahle kategorie umí udělat. Rock a metal dokáže tak parádně spojit šedivý ranaře a ranařky se sedmnáctiletými ranaři a ranařkami, se sedmadvacetiletými, sedmactyřicetiletými. Pod žokejem to taky jde. Jen se musí tam vydat…

        1. Nikdy bych si nepomyslel, že nevzpomenout si na zpáteční cestu, by mělo mít tak úzkou spojitost jenom s věkem, jak se dalo asi z mých slov pochopit, jako nevzpomenout si, co tu člověk na Zemi chtěl a napsat to do kroniky zavčasu. Někdo by si to třeba rád přečetl. A třeba mladí by dokázali bojovat za sny starých a staří za.. nevím no.. jak píšete.. Trochu to tady předat všechno v pořádku, jako když provedli už všechny holky v sále a teď by si přeci jen mohli všimnout té v koutě.
          A nekoukal bych… co lidi dokážou a když se spojí, předpokládám to, mám to v krvi. A lidem se nedívám na nějaký skráně, buď tam ten člověk je nebo není.
          A až budete zase na nějakém mastersu, tak ten, co tam bude nejvíc hépat, to budu já, akorát teda spíš na komornější akci… Teda ani ne tak žánrově..

        1. No jo, power metal. Veri gut 😈

          V září se bude pořádat ten „happening“, jak to kdosi celé v navíc úděsně pitomém kontextu nazval. Stokrát prokletý a zatracený Rajchl v tom má prsty. Podle účasti buď Václavák, nebo Letná. Chce se mi věřit, že to druhé, protože jde doslovně o zadek. Snad si to už konečně uvědomí co nejvíc lidí. Jak se tu občas někteří ptají, co vůbec je s ním a s PRO, tak se jedná s desítkami různých odborových organizací a dalších skupin. Kvůli účasti na akci a veřejnému vyslovení podpory. Jak letos byly ty dvě protivládní demonstrace, tak tato bude největší. A jestli i přesto se lidé nerozhýbou, tak na dlouho taky poslední co do stotisícového rozměru. Jinými slovy poslední s kapacitou aspoň něco málo změnit. Proto, že další nezájem a neúčast bude odpovědí českého lidu komukoli, že s nějakými nabídkami na zlepšení se za ním nemá chodit.

          Tento web je v diskusi viditelně (a čtenářsky možná taky) obsazen převážně šedivějícími a šedivými, tak k nim mířím svůj apel. Oni sice většinou chtěj tu zdvořilost až uctivost, kdy já většinou spíš držkuju, ale upřímně – ze všeho nejradši bych byl, kdyby, kromě jiného, ty mý držky někoho spravedlivě nakrkly. Ve smyslu – takže ty tu celou dobu do mě rejpáš, jak jsem nanicovatej? Tak já ti to ty smrade ani ne šedesátiletej předvedu!

          A bude to tuším 16.9., dopředu se to bude avizovat.

        2. A hodí se ještě doplnit, že režimu to není zas natolik jedno, jak by to mohlo někomu připadat. Zkoušelo se například přišít mu tunel na tenis, to bylo na rozehřání. Teď jede ta žaloba, že citoval Hemingwaye a nabádal tím k zabití Pekarový a dalších „vojand“. Je tam hezký, že pokud by měl nabádat slovy, že kdo přispívá k válce a těží z ní, měl by být zabit hned její první den (možná to píšu nepřesně, ale ten smysl tam zůstává), pak by muselo být veřejně konstatováno, že ty dotyčné přispívají válce a těží z ní. Jinak to prostě není nabádání k zabití Pekarky a spol.
          No a I další věcičky jedou, teď si zrovna vzpomněli Stanjurovi boys’n’girls, že pořádně, ale pořádně zkontrolují, jestli v PRO neutekly třeba čtyři koruny řádnému vyúčtování. A není všem dnům konec, do září musí být odhalena kožená brašna. Až tolik na tom tomu režimu nezáleží…

        3. Vím, posílal jste mi, občas si je od té doby taky pustím.
          Lidi by nemuseli zapomínat, co ostatní kdy chtěli a potomci by to mohli dotáhnout za ně… tak nějak si představuju rodinnou potřebu. Nevím, proč vám to říkám.. asi ta muzika…
          Dík

  9. Zrovna včera jsem poslouchal Hejátka. Mluvil smutně o tom, že stávající struktury jsou tak silné, že změna poměrů není možná a zbývá jen víra a naděje, ale ty jsou často spojovány s blbstvím ….

    A to je přesně důvod proč jsem i já zlomil nad alternativou hůl a stáhnul se k zabezpečení své rodiny, koníčků… jako za Komančů….

    Mícháte tady dvě věci dohromady. Jedna věc je životně důležitá hotovost a nutnost bránit její existenci jakýmikoliv prostředky a druhá, že Ti co brali karty a přestali je brát kradou….. normálně brutálně kradou. A v celkové sumě jsou to neskutečné peníze. Tihle zloději posílají děti do školy, chodí po chodnících, volají policii ale na jejich provoz nepřispívají…. A to je zásadně špatně.

    Ty poplatky jsou naprosto marginální. V sobotu jsem platil kartou ve zverimexu 300. Po zaplacení si žena vymyslela ještě něco za 8 Kč. Hledal jsem po kapsách drobné a paní mi říkala co blbnete …. Tak ji povídám, no abyste neměla zbytečný poplatek…. Její odpověď byla, že v celkovém obratu se jedná o naprosto zanedbanou částku. .. A pokud to dělá u oběda za 150 Kč 2-3 koruny tak taky žádná tragédie….

    Takže alternativní diskutéři, bacha na to blbství … Dnešní diskuze vypadá jako na Seznamu…

    1. Pluto.
      Bankám jde víc o to,že jim velice stoupne hotovost na hraní.
      Dalším motivem je,že Vám nemusí vyplatit celou částku,nebo také nic.
      Jinak,korunka ke korunce a dělá to miliony.
      Naprostá závislost na státu,na cizích bankách,tvrdě odmítnout.

      1. Ale tohle v této chvíli není o bankách. Samozřejmě že ten poplatek a paušál jsou vysoké. Možnost hotovosti životně nutná….
        V této chvíli je to o tom, že i firmy, které přijímaly karty před příchodem EET a vůbec neřešily poplatky tak zrušení EET vzali jako svolení k brutálnímu kradení.
        Já plně chápu že poplatky mohou zatížit krámek s galanterií ale určitě ne kavárnu kde kafe v nákladech 5 korun prodávají za 60 a nebo u stánku s langošema, kde je materiálu za 5 korun a prodávají ho za stovku.
        Prostě je to jedna zlodějská svinárna pod taktovkou fialového hnusa.
        A strašně mne vytáčí nedostatek kritického myšlení, kdy v této situaci téměř všichni brání chudáky podnikatele proti bankám. Ale ten krutý dopad do veřejných financí je jen a jen v té zlodějině a hnusákoj, kterej to dovolil.

        1. To je právě ono: v této chvíli je to o tom, že kdo odmítá platby kartou, krade (argumentace zjednodušená ad stupidum, ale dobře).
          Zítra to bude o něčem jiném: někdo přijde s tím, že když limitně 100% plateb probíhá bezhotovostně, hotovost je zbytečná a prosadí její zrušení. A pak už vaše peníze nebudou vaše, bude je mít v ruce ten, kdo má v ruce banku. – Kdo nevidí nebezpečí, které z toho vyplývá, může se svým IQ dělat v ČR prezidenta.

          1. Vaše reakce potvrzuje můj názor na alternativu. Absence kritického myšlení. A to i u Vás.
            Odstranění hotovosti je jedním z největších nebezpečí pro lidstvo. S tím plně souhlasím. Ale aktuální problém je v tom, že velké část služeb, která přijímala karty 15 let je přestala akceptovat. A nemá to vůbec nic společného s odporem proti útoku na hotovost ale je to obyčejná zlodejina. I v té blbé Americe je neplacení daní velký problém. Protože stát zajišťuje chod společnosti (u nás bohužel pěkně blbě) a na to potřebuje peníze. Dalo by se v toho napsat více ale k Vaší argumentaci ad stupidum se nesnížím, protože tohle přesně je obrázek morální bídy naší republiky.

            1. A zase: schopnost vidět dostatečně dlouhý řetězec příčin a následků je skvělým měřítkem inteligence. Proto, aby si náhodou někdo nenakradl, uvalme na celou společnost elektronické okovy!

              Že pak zaručeně budou více než okradeni úplně všichni, nota bene násobně více než „neplacenim kartou“, nota optime včetně těch, kdo to svým postojem vůči hotovosti umožnili, to dnes vidí jen málokteří.

              Podobnou situace jsem zažil, když jsem před lety varoval před vstupem do EU. Dnešek mi dává zapravdu ve věci EU, zítřek mi dá zapravdu ve věci likvidace hotovosti.

              Jak rád bych se mýlil.

              1. Alefe, zbývá zlato. Platina.
                A výměnný obchod. Lidi si poradí i bez hotovosti. Platívalo se pazourky nebo mušličkami. Na severu kůžemi z hranostajů i jiných „veverek“.
                Tak „vo co gou?“
                Předpokládám, že jste četl Clavellova Krále krysu. [;>))

                1. Prvním Evropanem, který zmiňuje papírové peníze, byl Marco Polo.
                  Ve svém popisu Číny.
                  Je možné, že Čína je jako první stát zruší……..:-)

                  Máme od nich papír, chomout (ten podstatně zefektivnil zemědělství)….ale i střelný prach(ten fakticky zlikvidoval rytířstvo, coby vojenskou sílu).

  10. Stojím takhle ve frontě, fšichni pípají. Pípají v masně, ve večerce, v sekáči, v kavárně. Přinde malá holka, že chce tatranku že platí, píp. Gdyž to ze mě vypadne, plať penězi kua, „si můžu platit jak chciíí, néééé“. A čověk zase vypadá za vola jako tady. Nedá se.

  11. ach jo to bylo chyb, no jo klepat jedním prstem — cipísek
    tak znovu

    já bych sem to tak černě neviděla. Ono stačí aby se přidalo zepár položek k výsledku nákupu k nynějšímu dph přidat – poplatky bance – buď z rozlišením, nebo nejvyšší cenu. Pak taky náklady na spojení s bankou. Hned by věděli co – co stojí. V přebytku by se nezajímali, ale v ouvej kdy se počítá s každou korunou už by to bylo zajímavé.

    1. Nedá se. Drtivá většina lidí ani neví odkud jim dneska tečou bankocetle za jejich „práci“ kerá nanicovatá, ztrátová a mnohdy zločinná. Mnohým choděj peníze na účty internetem za internetové „podnikání“.

      Dříve si chodili lidi do pokladny, tam jim to mzdová účetní nasáčkovala a mazali dom. Šichni věděli za co to maj.

      1. Já nevím, ale nakupuji většinou za hotové. Vyzvednu si větší obnos ahotovo. Možná se mýlím, ale když člověk platí hotovími, má větší přehled a kdejakou vtákovinu nekoupí. Když se platí kartou je to takové divné.

        1. Myslím, že se nemýlíte. Platit hotovostí je úplně něco jinýho a člověk si skutečně více rozmýšlí, kolik a za co platí. Předáváte bankovky, ty jsou skutečné. Při platbě kartou nic skutečného nevidíte. Jen čísílka na displeji.

          1. Placeni penezma je v mnoha zemich uz je vyjimecne a zdrzovani , vetsina plati kartama , dalsi plati mobtelefonama a mnozi plati hodinkama , co maji na ruce, aby vedeli kolik je hodin..
            Otazka casu..
            Monopolni retezy prodejen , obchodni centra donuti vsechny podniky a kazdeho , aby penize nepouzival ..

            1. Zase jde o zdokonalovani totalni kontroly na kazdeho , kde byl
              a co si tam koupil a kdy presne..
              Dle informaci ziskanych takto, vod kazdyho se pak orientuji vyrobci a obchodnici a dokonce velke obchody dle toho umistuji zbozi v policich…
              Napr. sladkosti a vse co maji deti radi se umistuje v urovni jejich oci , dite nastrazene vyrobky snadno vidi, ma je po ruce a
              vec jenom chnapne a drzi pevne a je tezky/nemozny dite premluvit nebo ji v krame odebrat a nebo vyrvat z rukou,
              kazdej povoli a vsecko koupi ..

              1. Tentokrát si dovolím souhlasit, Rozmísťování zboží do regálů v supermarketech je propracovaný systém, skoro věda. A taky kdy přijde sleva. Nejde mi o peníze ale o hru. Zatím mám nějaké zisky Billy i Kauflandu.
                Když znáte systém, nakoupíte levněji,

        2. Mám to podobné jako vy, Emo. Na začátku měsíce vybereme pravidelnou částku a s ní se snažíme vyjít až do konce měsíce. Pokud něco zbyde, dáme stranou a až se to trochu nasčítá, uděláme si radost s něčím, po čem jsme toužili, ale co nebylo nutné. U karty je to utrácení moc jednoduché a udržet v paměti, kolik jsme utratili, to je složitější než jen juknout do peněženky.

          1. Re: Petra

            Moje Stará Jahoda jede celý život podle vzoru své babičky.

            1) Tlustý sešit, tužka, zvaná špaček (ořezaná věkem a nožem na minimální udržitelnou délku), na každé stránce sloupečky, linky, každý nákup zapsaný do adekvátní kolonky.
            2) Na konci měsíce letmá kontrola a hlášení, co a o kolik to zase zdražilo.
            3) Na každý nákup odchází s hotovostí, která je PŘEDEM URČENÁ, nikdy si nebere víc, než hodlá utratit.

            Její „babičkovské“ metody z někdejší „rodinné školy“ (dva nebo tři roky po devítiletce) bylyv rodině nejdříve předmětem posměchu, později úžasu (kolik dokázala uspořit) a nakonec zlosti a vzteku, když přestala půjčovat a řekla, aby si každý šetřil sám.

            1. Zapisuji každý výdaj, ale ne jednotlivé položky. Jenom hlídám, abych měsíčně neutratila za potraviny víc, než 100 Kč denně. Bohužel, s úděsem jsem zjistila , že už víc prokouřím, než projím. Chtělo by to přestat. Ale nejde to. Bééé
              😞

              1. Ale jde, hmm, a onehdy se mne ptala doktorka na kontrole jestli ještě kouřím. Po mé odpovědi, že jsem si povolila 10 denně a víc ne, zůstala paf, ale docela. Dlouho jsem neviděla tak ztuhlého člověka. Pak už se na nic neptala 🙂

                A v zimě, když mrzne i míň. V bytě totiž nekouříme, tu stopku jsme si dali už hóódně dávno, kdo má každý rok malovat.

                1. Já kouřím jenom z okna, i v největších mrazech. Ale těch 15-20 vytáhnu, když si dám ráno stranou 10, tak jenom zírám na hodiny, kdy si budu smět zapálit další.
                  Zřejmě je nikotin moje droga. Každý prý má sklon k nějaké droze a když se s ní potká, tak je s ním ámen. Když se s ní nepotká, tak to ani neví.

                    1. Jiní si zase neodpustí několik piv. Nebo cukrárnu. Každý máme něco.
                      Já jedu na kafe a vodku. Kafe dvakrát denně, vodku třikrát za rok.

            2. Targusi, vůbec bych se nedivila, kdyby vaše Jahoda měla inspiraci z dvousvazkové publikace Praktická hospodyňka I a II od Olgy Stránské a kol. autorů. Vyšlo to někdy ve dvacátých letech minulého století a bylo tam úplně všechno. Jak vařit, vychovávat děti, jak mluvit s prezidentem, starat se o květiny, jak jednat se služkou, uklízet domácnost a mezi jiným i jak si vést domácí účetnictví. Několikrát jsem to zkoušela. Sice jsem vydržela vždycky jenom pár měsíců, ale dalo mi to představu, kde lze ušetřit a v kterých oblastech si dát pozor.

        3. Mám to úplně stejně!
          Když člověk platí kartou, tak utratí víc, než když platí hotově.
          A není mi jasné, co bych dávala vnoučatům do obálek, za narozky, za vysvědčení, za diplom v nějaké soutěži, k Vánocům, velikonocům … Posílat jim to na konto by nebylo ono. Neviděla bych, jak po té obálce radostně chňapnou.
          😻

  12. budou na to tlačit, protože čím dál víc stjudents neumí počítat . Některé sledovat na brigádách jak vrací, to je zážitek. A to si ještě pamatuji, jak prodavačky počítat uměly. 15cm dlouhý seznam cen- bezchybně a fofrem.
    Jo JPP povídala že velkoobchody zavádějí samoplatící automaty, protože měli od kasírů velké ztráty a že krom „nárokl“ co měli na práci a prostředí/výhody bylo tohleto největším problémem. A když jsem tak sledovala občas ten cvrkot. Dávám tomu JPP za pravdu.

  13. 13.7., ve čtvrtek uplyne rok od počátku počítání návštěv tohoto webu. To to přibývá. Z miminka je buclatý cvalík.
    👶

  14. Domnívám se, že jestli státní isntutuce nařídí přijímat platbu kartou bezhotovostně, v dalším kroku se objeví dvojí ceny typu oběd hotově 150 Kč, při platbě kartou přirážka 2% zaokrouhlená na celé Kč nahoru . Tedy v uvedeném příkladu 153 Kč. Pak bude mít každý možnost volby, že?
    Ale zatím je opravdu na majiteli obchodu, zda bude nebo nebude přijímat bezhotovostní platbu. Náklady na ni nemusí skončit jen u těch 2%, ale i nutností udržovat připojení na internet, platit wifi, atd. Každá činnost má nějaký náklad a zrovna bezhotovostní platba se dá vyjádřit v číslech nákladu.

    1. j8 bychsem to tak černě neviděla. Ono stačí aby se přidalo zeoár položek. k výsledku nákuopu k nynějšímu dph přidat – poplatka bance – bu´d z rozlišením, nebo nejvyšší cenu. Pak taky náklady ne spojení s bankou. Hmed by věděli co co stojí. V přebytku by se nezajímali, akle v ouvej kdy se počítá s každou korunou už by to bylo zajímavé.

    2. Počítání peněz po konci prodejní doby, riziko, že do kasy vejde podařená falešná bankovka, odnášení peněz do banky s ostrahou nebo rizikem oloupení… Nevím, jestli je o 2%, ale nějaké náklady to má taky

  15. Tomáš Zdechovský má ovšem pravdu, pokud tvrdí, že demokracie má své limity. Ty jsou dány například úrovní demokratů.

  16. Taky jsem si toho článku na Seznamu všiml. A dneska přibyl velmi podobný. Přijde mi to, že se jedná o nějakou zaplacenou kampaň. Nejspíš od nějaké banky. Pokud se nepletu, tak je na tom pěkně vidět, kam až intervjuci klesli.

    Ignorova to, reagovat na to je jako odepisovat libradím anonymům.

    1. Kartu používám k bagatelním platbám typu „tři rohlíky a dva zavináče“. Větší platby je hotově – co je komu do toho, co si kupuju?
      Až nám seberou hotovost (doufám, že za mého života nikoliv, že to nestihnou), vracíme se do feudalismu, ne-li řádu otrokářského. Myslím, že to půjde ruku v ruce se zabavením (legálních) zbraní, omezením individuální silniční dopravy (elektrošílenství) a dalšími podobnými kroky, které mě třeba ještě ani nenapadají.

      1. Re: Godot

        Zcela výjimečně vám nenapíšu, že jste hnusnej a blbej.
        Zato máte hnusné a blbé myšlenky.
        Zkuste to zahnat nějakým dobrým vínem, rád se k vám přidám, páč mne občas napadá naprosto totéž.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *