26 května, 2024

Tma 2.1

Homer Simpson se omlouvá za tuto černou vidinu, ale alespoň se nebude muset bát sám. Není to čtení na dobrou noc, ale výstraha před velice reálným nebezpečím, jímž může kulminovat energetická krize v Evropě. Souvisí s válkou na Ukrajině, ale nikoliv jako její přímý důsledek, ale důsledek naší blbosti. Blbosti našich politiků i naší vlastní, protože jsme dopustili ve volbách, aby tito politici nám vládli.
Tento článek vznikl už před nějakou dobou, dal jsem na něj odkaz někde v diskuzi a je možné že si jej řada z vás už přečetla. Dávám jej tady proto, aby se zařadil do knihovny mého blogu na Litterate.

Ondřej Neff, kterého obdivuji pro jeho sci-fi vize, napsal už dost dávno román Tma 2.0. Zápletka spočívá ve dlouhodobém výpadku elektřiny (blackoutu) a v románě je popsáno dění v Česku po dni D. Ponaučením tohoto románu je, že štěstí přeje připraveným a bezohledným. Ten rozpad společenské morálky je děsivý.

Do mých kalkulací o budoucnosti se stále častěji vtírá alternace této knihy v našem skutečném světe, v podobě Tmy 2.1. a příchodu našeho dne D.

My jsme sice ještě nějaký den přede dnem D, ale už se množí úvahy, co pro jeho oddálení dělat.
 
Na řídící úrovni (EÚ, vláda, orgány státu) se objevují úvahy v různém pořadí jako:
a) oblečeme se teple (nejlépe dva svetry)
b) pořídíme si nezbytné zásoby paliv a potravin (ještě lépe na své chalupě)
c) budeme šetřit (teplota a doba použití teplé vody, diferencované snížení teploty a ty svetry)
d) zajistíme dostatek plynu, nafty a elektřiny

Obléci teple je samozřejmě možné. Ne vždy a všude to jde. Chlad bude působit zejména na nemocné a staré. Tyto kategorie budou první, kde se promítne předehra Tmy 2.1., a to zvýšenou úmrtností. Má to i světlou stránku a to  úsporu sociálních nákladů.

Zásobit se nezbytnostmi a připravit si útočiště lze jen doporučit, o tom není sporu. 

Šetření teplem je bohulibá činnost, snad nebude hnána do extrémů typu Švýcarska, kde vám za větší teplo hrozí žalář. Je to samozřejmě obtížně kontrolovatelné, tam kde si teplo vyrábějí jednotlivci ve svých bytových plynových kotlech, jednodušší je pro stát řešit obydlí s dálkovým topením a dodávkami teplé vody (teplota půjde dolů už na těchto médiích). Pokud nejsem při penězích, tak stejně při pohledu na ceny plynu, elektřiny a pevných paliv, zatnu zuby a ponořím se do chladu dobrovolně.
Ovšem – stále mluvíme o stavu, kdy je elektřina a je plyn. Ještě není úplná tma a chlad.

V téhle předehře jednají státy podle schopností a možností svých vlád ve snaze nepřipustit den D. Nebo jej alespoň oddálit. To jednání je bilancováním možností odkud vezmeme plyn, ropu a elektřinu. Po likvidaci Nordstreamů našimi americkými (nebo jinými) přáteli a očekávatelným přerušením posledních trubek přes Ukrajinu a Turecko, je bilance zajistitelná jen námořní dopravou LNG a ropy. V cenách, které potopí průmysl Evropy a ožebračí jeho obyvatelstvo. Tedy, pokud by onen LNG byl a pokud by byl dostatek tankerů a zplynovacích terminálů.

Ale, díky naší schopné vládě, se nás den D nebude týkat (čtu to v novinách a poslouchám na  ČT, tak to bude pravda, a kdo jsem já, abych o tom pochyboval).

Od tohoto místa mého zamyšlení proto začnu konkurovat O. Neffovi a ponořím se do říše sci-fi.

Začíná běžet čas po dni D. Plamínek plynu v hořácích zhasl, není elektřina, nefungují čerpací stanice, stojí doprava, bankomaty jsou němé. Mobily nefungují, výtahy stojí. Obchody jsou ještě otevřené, ale přijímají jen hotovost.
 
Počáteční šok se podle naturelu jednotlivců změní v aktivní jednání.  V této chvíli ještě nenásilné: přesunu se na své útočiště, domluvím se se sousedy a dostupnou rodinou a přáteli na výpomoci. Spočítáme zásoby a budeme v naději, že elektřina zase naskočí.

Ale čekání se protahuje, zásoby se tenčí a blíží se okamžik, který popsal O. Neff, okamžik, kdy se budeme muset aktivně bránit méně připraveným, ale o to více bezohledným. Budeme rádi, že jsme v přípravách nevynechali nutnost se ozbrojit. A spojit se zejména na vesnicích, aby se tamní uskupení dokázala ubránit rabování. Tam, venku, možnost přežití bude větší.

Ve městech to bude horší. Tady, nejen z nízké pohnutky něco ukrást, ale ukrást něco pro zachování své a své rodiny, se rabování dá očekávat. Zřetelné to jistě bude tam, kde existují komunity, jenž k násilné činnosti mají sklon (vyloučené lokality, migranti z Afriky a Asie – jímž bude zastaven penězovod sociálních dávek). Jsou-li organizované, je problém ještě větší. A čím větší koncentrace těchto skupin, tím hůře pro ostatní a pro zachování funkce státu (Německo, Belgie, Francie, Británie).

Dojde-li k naplnění Tmy 2.1, blackoutu, jsou všechny další úvahy redukovány především na obranu jednotlivců a státu. Není elektřina, není plyn. Svět, jak jsme ho znali, zmizel a začal boj o život.

Tma a zima je jen část problému. Tou podstatnější je zastavení ekonomiky vč. bankovnictví a výroby světských statků, jako jsou drobnosti typu potravin, ale i poskytování zdravotnické péče či distribuce léků. 

Touha přežít se samozřejmě odrazí na jednání státu a států. Pokud to bude možné, stát bude mobilizovat armádu a policii na ochranu nikoliv nás, ale státu, aby dokázal nějak fungovat. A tak jako budou jednat jednotlivci, budou jednat i státy, dostatečně bezohledně pro své vlastní přežití. Vzájemná výpomoc mezi státy EÚ zůstane jako téma pro pohádky na dobrou noc. My, co jsme na konci trubek, jimiž proudí ropa a plyn, budeme mít smůlu. To bude konec EÚ, eura i koruny, zůstanou jen samotné státní komunity, a pak stačí, aby se v některých vytvořily vhodné podmínky a někde povstane nový vůdce národa (a ani nemusí mít knírek).

123 thoughts on “Tma 2.1

 1. Tady jsem s komentářem docela přemýšlel. Aby to nebylo vykládáno nějak nezákonně, nevhodně, atd. No, opatřete si palnou zbraň a naučte se s ní.
  Dobře.
  Setsakra dobře!.
  Tvz. „Přátelská palba“ není vůbec přátelská. Na vlastní kůži vím, že kurevsky bolí i zásah střepinou střely. Vyřadí z boje i celkem připravené.

  Čr zákony jsou stále docela příznivé pro získání ZP.

  Značka: spěchá. Noční vidění výhoda.

  Výhoda skupiny C (pro lov) na ZP je možnost legálně pořídit střelivo se zvýšenou ranivostí. Tj. chlapa střelíte do nohy a ona mu fakt upadne, i zásah umístěný nevhodně vyřadí z boje. Ne-li rovnou z množiny živých..
  To FMJ tj.obvyklá munice neumí, na feťáka v rauši téměř neúčinkuje – ještě Vás zbije i cihlou než vykrvácí nebo si zranění vůbec všimne.

  1. Trepes nesmysly. Na strelivo se zvysenym ranivym ucinkem neni treba skupinu C, a uz vubec ne do dlouhe zbrane. Ted je treba mit na nakup vyjimku, ale ta je narokova.

   1. Nu, je to možné, nejsem neomylný. Každopádně se mě prodavač na “C” ptal, já s tím problém neměl a možná bych odešel s prázdnou. Zákon se změnil nedávno, a podle všeho se chystá další novelizace.

 2. Vidím to tak, že naší záchrannou archou by mělo být Česko. Mající zdroje pro přežití. Se schopnou vládou. Neplýtvající na nesmysly.
  1. Dořvat bandu idiotů v poslaneckých lavicích, nechat schválit zákon umožňující výstavbu životně důležité energetické infrastruktury bez jakýchkoli omezujících podmínek, s nenapadnutelným a zkráceným výběrovým a územním řízením založených čistě na odborných základech. Ihned zahájit projekt plné energetické soběstačnosti. Doplnit Dukovany, Temelín, stavět další menší JE. Současně posilovat rozvodnou síť. Projekt na výrobu, skladování a využití vodíku, jeho míchání do zemního plynu.
  Udržení těžby uhlí a jeho využití pro chemickou výrobu.
  2. Zajistit soběstačnost v základních potravinách. Podpora efektivního zemědělství.

  Dále školství, vnitřní bezpečnost, obrana, zahraniční politika….

 3. Hmm dokáže mi někdo prosím vysvětlit, co vlastně ten pán praví. Vždyť politikos a psavci praví úplně něco jiného? a to se chce soudit …..hmm

 4. Je doba vydání dalšího mého příspěvku, který je tak odlišný od dnes probíraného tématu, že se obávám, abyste to nepovažovali za útok na své duševní zdraví.

  Chci se vyjádřit a nějak zhodnotit diskuzi k tomuto článku. Byla věcná, z odkazů se daly získat další doplňující informace a neodchylovala se od tématu, zřejmě proto, že své obavy z budoucna nosíme v sobě a narůstají. Velice Vám za ni děkuji.

  Zvláštní poděkování patří Ládíkovi z Ostravy za jeho veršování.
  Bohužel musím konstatovat, že u dvou komentujících jsem zaznamenal komentáře, které konkurovaly kvalitě mého díla. Protože jsem pomstychtivý, překopíroval jsem je do článku 2.1, který visí na mém domácím blogu vč. nickname viníků. Toto se autorům nedělá!

 5. Neff na Neviditelném psu řeší možné zničení přehrady Kachovka u Chersonu a jaderné elektrárny.

  https://neviditelnypes.lidovky.cz/cirkus/ciste-technicka-vec.A221021_224446_p_cirkus_nef

  Ohledně Kachovky má jasno: „Rusko hrozí zničením Kachovské přehrady.“
  Neslyšel jsem, že by tím Rusové hrozili.
  Bylo by tedy lépe, se v případě hrozby Kachovce se nejprve zeptat, cui bono. A muselo by zaznít“ Chtějí Rusové zničením Kachovky zastavit zásobování vodou Krymu?

  Dále má jasno o příčinách dvou největších havárií jaderných elektráren.

  U Černobylu soudí „Katastrofu Černobylu zavinil sovětský bordel.“
  Nepravda. Za Černobyl může, co vím, zásadní selhání vedoucího pracovníka, na jehož popud byly porušeny bezpečnostní předpisy.

  Má jasno u Fukušimy: „Fukušimu nepředvídané přírodní podmínky“
  Nepravda. O tom, že je nebezpečí tsunami se dobře vědělo. V předminulém století tam byla zdokumentována 12m přílivová vlna. přesto se na tom místě postavila elektrárna s ochranou proti vlně pouze 6m. Takže katastrofu zavinil bordel projektanta, zásadní chyba projektu. Ochrana měla bát nejméně 15m nebo JE na tom místě stát vůbec neměla.

  Dnes má Neff ode mně za 5.

  1. Neff psal dobré SF. Je názory a zaměření Neviditelného psa jsou úplně mimo mísu webu Lit. Škoda ho.
   Ale když se nudím, tak na NP chodím diskutovat. Není tam sice tak nebezpečno jako na Novinkách, ale i tak se dědek HS pobaví.

   1. Neff je výborný literát. Ale názorově úplně mimo mísu, jakáž pomoc.
    U Neffa zveřejňuje svoje fantasmagorie blogger Lubomír Stejskal z iděsu.

  2. >Má jasno u Fukušimy: „Fukušimu nepředvídané přírodní podmínky“

   Coze? To opravdu napsal?
   Pred mnoha lety jsem ho rad cetl…
   Asi dopadl jako Culik.

   Tady vsichni vedi, ze do Sendai a Fukusimy (a dasich mist) proste cas od casu triskne tsunami. K tomu jsou geologove, kteri to davno zjistili pri vykopech a historici, kteri si o tom muzou precist v kronikach.
   Opravdu to neni zadne tajemstvi.

   Za Fukusimsky pruser muze konstrukcni vada a nic jineho. Proste projekt nepocital s tak velkou vlnou, v oblasti, kde se velke vlny obcas vyskytuji. (detaily bych mohl rozepsat, ale je k dohledani vsude, oc se stalo s generatory ktere tam meli)
   Co vic jeste chce Neff vedet?

   To, ze se kolem toho chodi potichu, a vymysleji se „nepredviatelne prirodni podminky“, je dano jednou a jedinou veci:
   Westighouse.

   Je to Americka firma, takze na ne sahnete, a mate na krku sankce.
   Nejsou na tom nijak dobre, takze radsi do nich nefoukat.
   No a pokud by to byla konstrukcni vada, tak by se dalo zalovat o nahradu skody… A to v pripade Americkych firem nikdy neskonci dobre pro zalujiciho.

   1. Takové příklady byly i před 89. Když se nedařilo osevům pšenice, mohl za to ten osev. Ovšem, když to byla sovětská pšenice, asi Mironovka, mohly za to špatné přírodní podmínky.

    1. Jemu mozek funguje docela dobře. Píše glosy pro ČRo PLUS a velmi slušně. ( Když odhlédnu od jeho ydejologyckého zaměření. )
     😀

    2. hmmm, jak to rict…

     Relativne spolehlive zaznamy od pocatku 17. stoleti rikaji, ze priblizne kazdych 50-100 let danou oblast zasahlo velmi silne zemetreseni, ktere casto nasledovala nekdy silnejsi, nekdy slabsi vlna tsunami.
     Napriklad zemetreseni v roce 1896 vyvolalo vlnu tsunami o 2 metry nizsi, nez ta z roku 2011.
     (starsi zaznamy se zmimuji o priblizne stejne vysokych vlnach, jako ta 2011, ale nejsou pokladany za spolehlive)

     Jeste porad chcete tvrdit, ze to neslo predvidat??
     Plati na vas bod c. 2? – Berte to s humorem.

      1. V pohode, ja uz taky nejsem to, co pred 20 lety, nikdo nevi vsechno.
       Ale tohle mam skoro za humny, takze si to jeste pamatuji.
       Zatim… 🙂

  3. U Fukušimy byl problém v umístění záložních dieselgenerátorů. Elektrárna jako taková přestála tsunami víceméně bez úhony. Došlo ale k zatopení záložních dieselgenerátorů a jejich palivových nádrží, což mělo při výpadku sítě v celé oblasti fatální důsledky. Pokud by byly umístěny výše, k žádné havárii by nejspíš vůbec nedošlo.

 6. Na ČRo PLUS ojrosouzi propagují prepperství.
  Kontrolní otázka :
  Neudělali souzi od jediné správné Pravdy a všeobjímající Lásky, ke které jsme se v 89 připojili i my, někde chybu?
  🤔

  1. Jeste nedavno byli prepperi prirovnavani k posukum s cepici z alobalu.
   Ted Sandor prodava zemljanky pro stredni tridu a v radiu vyzyvaji ke kreckovani zasob.
   Tak za chvilku uz bude ten Ivan snad na kolenou, kdyz uvidi, jak jsme si ochotni utrhnout od ust.

    1. O to přece vůbec nejde. Prostě se změnil „obecný názor“.
     Jde tu hlavně o to upozornit na harašení zbraněmi ovečky, které budou nakonec rády, že se nic strašného neděje a nebudou tak hlasitě bečet, když je budou stříhat a dojit. Poláci zase křečkují zásobny jódových tabletek.

  1. Chce to koupit si automatu česnek a cibuli. Jsou to přírodní prostředky proti infekci.
   V Brně si poraděj se vším.
   😀

 7. Zajímavé, a bohužel i v relativně krátkodobém horizontu možná aktuální téma… Ne, že bych byl konkrétně já nějak připraven – velmi silně si uvědomuji fatální následky selhání v této záležitosti – a byl schopen udílet rady. Rád si přečtu různé recepty, pohledy a předpoklady možného krizového scénáře…

 8. to není blbost našich politiků ani naše vlastní…spousta lidí tuto vládu podporuje (minimálně 25%)….dalším 35% je to =úplně jedno, protože jsou v poho jak říká dnes naše mládež…a zůstává jen ten nespokojený zbytek….a blbost politiků? nejsou blbí právě naopak jsou to eusanální alpinisté a dobře zaplacení…sice prodají i vlastní sestru do bordelu ale nevadí hlavně když to sype….

 9. Tak já nevím co si myslet. Všude slyším o energetické krizi, vidím citelné zdražování vlastně úplně všeho, ač jsem nikdy moc netopil, tak jsem topení ještě stáhl abych to pak vůbec zaplatil… Včera u nás pršelo a bylo tak pošmourno, že se mi ani nechtělo ven. Nakonec jsem vyrazil, protože jsem potřeboval něco nakoupit. V ulicích jsem téměř nikoho nepotkal, stmívající se město působilo tak trochu depresivně. Ovšem když jsem vešel do blízkého nákupáku, byl jsem naprosto v šoku. Tolik lidí jsem tam snad nikdy neviděl, úplně narváno, vytopeno odhadem tak na 26 stupňů, všechno svítí, bliká, hraje křičí… Tak jsem si jen představil, jaká je to úspora, když si pár lidí v bytě stáhne topení a tady se jede vesele dál.

  1. O to bude onen náraz do zdi bolestnější… Nicméně vládnoucí kamarila plus jejich sympatizanti ( minimálně 30% elektorátu ) už dávno mají účinný, a veřejností schválený „hromosvod“ – Putin.
   Původce všeho zla ( dinosaury počínaje) z širé Rusi ještě okořenit Babišem ( v mnohém oprávněně ), přidat špetku Zemana ( Miloš se nám „mýlil“ také vícekrát, a poslední dobou jde o změnu dresu – marnou ), přisypat dezoláty, prokremelské šváby, agenty, dezinformátory, a voila – výživný bujón je na světě, o odbyt nemějme obavy…

  1. To moc nepomůže. Tato krize nevznikla tou válkou, ale dávno předtím. Navíc politici, řízení Světovým ekonomickým fórem, pracují na Velkém resetu. Oni řízeně krizi tvoří a válka se jim k tomu prostě jen hodila. Vždyť byla i vyvolána ze strany Západu, Ukrajina byla na to vychovávána, aby se stala nástrojem proti Rusku, a po 8 letech malé lokální války na Donbasu, se jim konečně podařilo vyprovokovat Rusko k reakci na obranu lidí tam žijících – tedy rusky mluvících, kterých tam bylo 85% obyvatelstva. Zpět ke krizi – i když skončí válka, ti nadnároní organizátoři stejně budou dál pokračovat ve Velkém resetu – do toho patří nesmyslný green deal, zelený úděl ničící zemědělství, a import migrantů ničící evropské národy dle Kalergiho plánu, který je nyní blízko svého cíle. A konec konzumu, bída bude zavedena jako norma, zdroje musí být pro elity, plebs tj. normální obyvatelé by měli být nejlépe eliminovány. Ne, oni s koncem války se svými snahami zbídačit, zotročit a eliminovat obyvatele neskončí. Nejsem si jista do jaké míry by pomohlo, kdyby tady část území, států přešla pod vliv Ruska. Zatím to tam vypadá snesitelněji, ale také tam blbli s covidem, očkováním a QR kódy… a mohou se k tomu vrátit a to patří k tomu zotročení obyvatel dle Velkého resetu.

 10. Nedělní chvilička p.

  Zavřená jsou vrata pubu,
  málem jsem si rozbil hubu.
  Fijalo fijalo
  tady se píjalo
  kam jsi rozum dal
  ty ho patěrjal?

  Kde jsou moji kamarádi?
  Tolik jsme se měli rádi!
  Mokrou čtvrť za suchý záchod
  vyměňuje Zlín i Náchod
  kultura je v řiti.
  Na úřadě svítí.

 11. Hraje se jen “vole lehni!”
  raději se ani nehni
  nevydávej energii
  bo ti šmejdi z tebe tyjí.

  Místo svetru upleť deku
  co bys dělal na tom treku
  od kauflandu k lídlu?
  Hledal něco k jídlu?

  Upleť deku, lehni k jámě
  bubble gum si kousej v tlamě
  to v kapíku frčí.
  Snad tě někdo strčí.

 12. Narváno je u zdi nářků.
  Vidím plakat signatářku,
  komisařku, prospěchářku,
  sekretářku, ba i Mařku.

  Vidím babku kořenářku
  přesedlala na kapsářku
  už má plnou třetí mošnu,
  bere i z lavičky fošnu.

  Kapík dozrál do stadia
  kdy se žije bez rádia,
  televize, výplaty.
  Máme to tak já i ty.

 13. Sílí vývoz kapitálu
  škrábu se na genitálu
  už není kde brát
  všechno půjde srát.

  Třicet roků po socíku
  bossové jsou u cecíku
  vycuclého státu.
  Tolik potentátů!

  Kde ten kapík tlačí bota?
  Z čeho bude nadhodnota?
  Co ten kapík pohání?
  Nebudou to pohani?

  1. Toť je dílo mistra slova,
   znalce jangu, jinu!
   Břitce, svěže, jak když Vova
   krotí Ukrajinu,
   nebo jak když sochař zručně
   vysoší kus skály,
   by ty verše umné zvučně
   co pomníky stály.

 14. Homere, jste beznadějný optimista.

  Pokud dojde ke kolapsu evropské energetické soustavy (vč. Ukrajiny a Ruska) a s ním ke kontinentálnímu zhasnutí, bude kolaps okamžitý a komplexní.
  Proč?
  Protože digitalizace.
  Bez elektřiny je cokoli elektronického definitivně a beznadějně v prdeli. I kdyby se Vám podařilo zapnout comp, nepřenesete žádná data. Konec, šlus, finito.
  Žádné spojení, žádná správa, žádná doprava. Dostanete se jen tam, kam lze dojít pěšky, na kole nebo s povozem. Spojíte se jen hubou, kouřovými signály nebo polním telefonem (dopa ho dnes ještě má?). Bez přenosu signálu je Vám k hovnu i satelitní telefon a i malá vysílačka potřebuje šťávu.
  Nebudou žádné sociální výdaje. Personál se do nemocnic, ústavů a pod. nedostane a obyvatelé/pacienti prostě umřou zimou a žízní. Ten personál, který bude na místě ve chvíli kolapsu, bude moci max. ležící „uspat“ a chodícím pomoci dostat se z baráků. Pak už se bude muset starat jen a jen o sebe a své rodiny.
  Obchody zůstanou zavřené, protože je nebude mít kdo a jak otevřít. Otevřou si je až rabující.
  Takže tma, zima, hlad, žízeň, špína, nemoci, dočasná anarchie a STRACH.

  A k tomu rabování…
  Slyšel jste někdy o WWII?
  Pak vězte, že občasné rabování v chudinských čtvrtích je ve srovnání se zkázou (vč. rabování) za WWII jen slaboučkým čajíčkem. Žádní černoši či hispánci. Nejděsnější rabování a pogromy měli SKORO VŽDY na svědomí čistoskvoucí BĚLOŠI. A mají dodnes v podobě rabování kolonií.

   1. Tak to, ze bez elektriny je vse v hajzlu, je jasne.
    Proste vyvoj dosel timhle smerem tak daleko, ze ani ta voda uz samospadem nikam moc nedotece, ani splasky neodtecou. Plati predevsim pro mesta.
    Ve mestech se take podstane hur pripravuje (preppuje), takze venkov na tom bude lip, diky vetsim zasobam jidla, dreva, zahumenkum…

    Ale v poslednim odstavci bych souhlasil spise s Houmrem, protoze vy sice mate pravdu, ze ty nejdesnejsi pogromy a taky masovou genocidu (sireni civilizace) ma na svedomi predevsim bily muz, tak rabovani je neco jineho.
    To jsou spis gangy slozene z lidi, kteri byli jenom zalezli, treba jenom ve svych ulitach, a cekali na prilezitost.
    Napr kdyz hurikam Katrina pred lety zdevastoval cast jihu USA, tak trvalo presne pul dne, nez se ozbrojene gangy probudily, zformovaly a zacaly rabovat v postizenych a evakuovanych uzemich.
    Hadejte jakou mely barvu…
    Zamerovali se na bohata obydli a obchody s elektronikou.

    Bush tam tenkrat musel poslat Narodni gardu s ostrymi naboji a s povolenim strilet.

 15. Co si pamatuji z dávných školení CO.
  Platilo, že každý měl mít doma tranzistorový radiopřijímač a zásobu baterií do něho. Obyvatelstvo mělo být informováno o situaci pomocí rozhlasového vysílání v oblasti krátkých vln. Vysílač potřebuje málo elektrické energie, kterou bude mít z připravených dieselagregátů, u kterých byly trvalé pohotovostní zásoby nafty.
  Budou fungovat telefony (po drátě), protože klasické telefonní ústředny potřebují rovněž málo elektrické energie a pro případ potřeby byly opatřeny dieselagregáty se zásobami nafty.
  Spojení v armádě, policii, zdravotnické pohotovosti, energetice, vodárenství a pod. bylo zajišťováno pomocí vysílaček, které fungovaly na klasické baterie, případně na dobíjecí baterie, které se dobíjely z dieselagregátů, které tyto firmy měly, spolu se zásobami nafty.
  Ve výškových budovách a v provozech bylo instalováno nouzové osvětlení prostorů a schodišť na 24V , napájené z bloků baterií. Baterie byly umístěny v samostatných prostorách, ve kterých nesmělo být umístěno nic jiného, kromě písku a specielních hasicích přístrojů na hašení případného požáru baterií. Nouzové osvětlení mělo sloužit na evakuaci z budov.

  1. Ještě jsem zapomněla zmínit, že každá nemocnice měla zásobu vody z vlastního vodojemu. Ten byl napájený z veřejného vodovodu a měl sloužit jako zásoba při výpadku. Rovněž měly nemocnice vlastní napájení elektrikou z dieselagregátů se zásobou nafty.
   Pomocí dieselagregátu a nafty se dá vyrobit elektrická energie, potřebná na otevření uzávěru nátoku na turbínu vodní elektrárny, na provoz mlýna, který mele uhlí a na provoz ventilátoru, kterým se ten uhelný prach fouká do topeniště uhelné elektrárny a další a další.
   Takže nafta, nafta a zase nafta.
   Ta se vyrábí z ropy (kdyby to náhodou někdo nevěděl).

      1. Prostě ho teď narychlo někdo zboural, protože hrozilo, že by v nastávající situaci mohl být opraven a využit.
       U nás se urychleně taky bourají zoufale potřebné (a jen před pár lety postavené!) objekty sociální péče- s odůvodněním, že se na jejich místě postaví za dotace nové, lepší, modernější, splňující i ty nejvyšší požadavky – budou mít dokonce i kapli!

       1. To u nás taky. Dokonce brutálně kvůli tomu,že prý postaví nový lepší komunitní dúchoďák,kde staroušci budou vesele kolektivně žít ve společenských místnostech a komunutni kuchyni,zvedli daně.

       2. Když bídu lapají – však to znáte, Asfaltový holube… Kdo by odolal při vyslovení kouzelné formulky „dotace“, nota bene obohacené o kapli… To ať si senioři při tak růžové budoucnosti klidně pár sezón stanují…
        PS: Kucí zbourají, a díky Fialovic energetické a průmyslové koncepci „Po nás potopa“ nebude stavební materiál, či bude za verry draho, dokonce tak, že ani v Brusele to nebudou chtít dotovat… Apropo, nejde náhodou o developersky atraktivní lokalitu zpeněžitelnou mnoha způsoby?

    1. Moudře a zcela demokraticky zlikvidováno… Pokud je v čímkoliv zájmu cokoliv vyplenit, zničit, vydrancovat a zneschopnit, nech demokraty vládnout…

   1. ¨Středovlnný vysílač Liblice byl schopen pokrýt území celého státu. Rozvod městského rozhlasu je bezdrátový, napájen akumulátory, které se průběžně dobíjejí, dokud je v síti napětí. Dle sdělení firmy Empemont (má na nich svoji značku)
    vydrží bez proudu asi tři čtvrti hodiny řeči.(to je na podstatné informace, pořady ,,Hrajeme našim jubilantům“ se vysílat nebudou) Na možnost domácího příjmu se zeptejte vedení města.

  2. Něco funguje.
   Náš Ústav i městská nemocnice mají dieselagregáty. V našem baráku i Ústavu finguje nouzové osvětlení a pravidelně se kontroluje – předepisuje to požární evakuační plán.
   Rádio a baterie mám, KV vysílače ale pokud vím, už nejsou udržovány. Možná jsou už i zrušeny. Vysílač na LW v Byšicích, který by obsáhl celou republiku je zakonzervován. Snad je provozuschopný, ale rozsah LW už v běžných rádiích ani v chytrých telefonech nebo mp3 přehrávačích nebývá.
   Drátových telefonů je málo, účastníků ubývá, protože nikdo nechce udržovat vedení (kabely).Nouzové generátory u BTS mají naftu jen na několik hodin provozu, pak se musí doplňovat (ověřeno při povodních.)
   Jak je to se zajištěním napájení internetu nevím.
   S případným dlouhodobým výpadkem internetu by byly téměř stejné problémy jako s výpadkem elektřiny. Sousta institucí ale je na internetu zcela závislá – např. bankovnictví, obchod nebo zdravotnictví.

   1. Evakuace školy musela být podepřena funkčním školním rozhlasem ( Opakuji: kdo chce vidět Idiota, ať přijde do ředitelny). Namísto pravidelných zkoušek rozhlasu bylo zrušeno zvonění a nahraženo gongem z reproduktoru. Případný výpadek by žáci nepochybně ihned hlásili. Ovšem je třeba (na průmyslovce) počítat s tím, že žáci si gong nahráli a poslali učitele z hodiny o pět minut dříve.

  3. Na krátkých vlnách už v ČR nikdo nevysílá. Ani na středních a dlouhých vlnách stát už žádný vysílač neprovozuje, jestli se nepletu.

    1. Vysílač v Liblicích nebyl LW, ale MW – střední vlny (SV).
     LW vysílač byl v Topolné, 270kHz. Letos byl odstřelen, takže na dlouhých vlnách už nikdo nic neodvysílá.
     Dal bych i odkaz, ale příspěvek s ním to nezobrazuje, nevím proč.

     1. Tak to je špatné.
      Tu vesnici jsem si popletl, mám „blb“ na jména. Já tam kdysi byl a byl to opravdu velký vysílač.
      Ještě před několika lety jsem jel okolo na motorce a antény stály. No nic, už ho nemá cenu obnovovat, skoro nikdo neumí LW poslouchat.
      Ale ono se to nějak vyřeší až bude potřeba. Snad.

      1. Nevyřeší.
       Nelze ani synchronizovaně zapnout, ani modulovat například obecní rozhlasy. Dokonce to nejde ani u těch mnohamiliónových, varovných stožárů, které jsou součástí IZS.
       Nenapadá mne ani jeden rozumný způsob, jak hromadně informovat obyvatelstvo, notabene v případě výpadku sítě, nebo ještě něčeho horšího.

 16. Zdráhnul metan zdráhnul butan
  z Goliáše liliputan
  ze slavíka krkavec
  z politika špinavec.

  Fiallah je jako prase
  vykulenec svině zase
  jurečka se popelí
  s pekarovou v posteli.

  Vyhulenec trávu kouří
  v mozku se mu buňky bouří
  ve smrtelné křeči.
  Bidet svatořečí.

  1. OT:

   Za Gotta je Ztracený
   ten má rozsah zkrácený
   z písničky skřek odrhací
   ze slavíka čověk zvrací.

   Žádná barva, žádná krása
   přiblblý text mozek drásá,
   ani tenor, ani alt
   vypínám ho; ptáku halt!

 17. Netřeba planě teoretizovat, ještě pár dní uplatňování osvědčené americké strategie generálem Armagedonem na Ukrajině a budeme mít Tmu 2.1 Uncut Edition v přímém přenosu.

 18. Dnes jsme měli klubový závod. Pistolový.
  Nejdřív sportovně klasicky 5+30 na kruhový terč na 25 metrů, ráže 0.22 (5,6 mm) = long rifle alias malorážka. Nezúčastnil jsem se.
  Potom tzv. „parkůr“, větší ráže (od 0.32 do 0.45, většinou něco mezi – 9 mm). na poloviční lidskou siluetu, na dvě různé vzdálenosti v různých režimech střelby. Organizoval nám to (jméno vynechám) bývalý vrcholvý střelec (olympionik) z řad policie, který po skončení sportovní kariéry školil ty policisty, co hlídají prezidenta a další papaláše. Také si s námi zazávodil a samozřejmě vyhrál.
  Já se svojí ČZ 75 ve druhé polovině startovního pole, není divu – ostatní většinou bývalí policisté, kteří střílejí pravidelně.
  V případě krize ale pro odstrašení spoléhám spíše na svoji pumpovací brokovnici axor 12/70 či na skorpiona EVO S1.
  Jsou to strašidelné vize a moc se mi nechce věřit, že se opravdu stanou realitou. Ale v životě jsem zažil už spoustu věcí, o nichž bych byl býval (všimněte si, můj oblíbený „super podmiňovací způsob“) nikdy nevěřil, že se stanou – jen do té doby, než se staly.

   1. Re: paulusek

    Velmi záleží na tom, jaký útok očekáváte a co všechno se zbraněmi umíte, případně jaký zákon jste ochoten porušit.
    Když vám jde o kejhák, asi nebudete řešit porušení zákona o nedovoleném ozbrojování.

    Jak jsem napsal výše, platí pravidlo o ovládání zbraně. Ruční granát vám nebude k ničemu, pokud neovládáte alespoň teoretické základy jeho použití. Přitom to je zdaleka nejefektivnější zbraň proti útočící přesile.

    Zde inspirace:
    https://www.army-store.net/rady-a-tipy/chcete-se-branit–jakou-zbran-poridit-bez-zbrojniho-prukazu/

    Pokud zavrhneme hlavňové zbraně, zůstává vám možnost užití kuše, anebo praku. Matice č. 12 (klíč č. 18 nebo 19) už dovede nějakou paseku udělat, pokud se ovšem trefíte. Kuše je skvělá, ale proti útočící přesile, by bylo dobré mít jich několik nabitých po ruce, případně mít poučeného a hlavně nezmatkujícího nabíječe.

    Pořád ovšem zůstává nutnost alespoň minimálního tréninku. Jak na rychlost, tak na přesnost.

    1. Targu(si),
     pokud nemáte natrénováno zabití člověka nebo dokonce skupiny lidí, jsou Vám zbraně k ho…ubelesu. Zabíjení se trénuje blbě.

     1. To je fakt,já nezbiju na vánoce ani kapra. Ale střelci trénují,mají přeci maketu polopstavy,jak píše více. To mně hned zarazilo, že se takhle trénuje. A aktivisti nic.

      1. Sibylo, zbraně patří k lidské kultuře od nepaměti. A zabíjení také.

       Střelecký tzv. parkůr je (pro nás v ČR) vynálezem moderní doby po roce 1989, byl k nám dovezen stejně jako jiné demokratické vymoženosti. Do té doby střelci jen sportovní, ačkoliv moje (kdysi) oblíbená disciplína „rychlopalba na olympijské siluety“ se střílela na pět terčů v podobě lidských postav (paradoxní olympijská disciplína). To se zrušilo a střílí se jen na kruhové terče (stejně jako zmizely tzv. figury v juniorské/ženské disciplíně Sportovní pistole 30 + 30 a velkorážní revolver 30 + 30).

       Je to vlastně poněkud paradoxní – v tzv. sportovních disciplínách aktivisté a dobroserové dosáhli svého (zrušení terčů v podobě lidských postav), naopak moderní parkůr si už na nic nehraje – střílet rychle a přesně na komoru, jak jsem napsal v růžných režimech časových a na různé vzdálenosti, jednou rukou i obouruč. Velké ráže, nikoliv takové prskavky, jako byl můj wlather OSP na olympijskou rychlopalbu – ráže 0.22 short – tedy jen takové plivátko, kterým byste nikomu moc neublížila, i kdybyste chtěla. To takový projektil 0.357 ve verzi magnum (velmi oblíbená munice), to je jinačí maso…
       Zabij, zabij, zabij….. nebo alespoň „eliminuj“ a zmrzač. Je to velmi populární, mnoho závodů i mezinárodních.

       Poslouchal jsem včera o vývoji sportovní střelby (už to vůbec nesleduji) a prý už zcela dominují Číňané….. a také Indové. Jak jsem koupil, tak prodávám.

         1. Společnost se v tomhle ohledu přecijen někam posunula.
          Zabíjení nečiní problém jen méně vyspělým.
          Inteligent pochopil, že násilí podporuje jen další násilí. A potom už to běží jako myšky v tom běhacím kolečku v teráriu.
          Sibyla má pravdu.

         1. Blbost.
          Když se dvě strany sporu domluví, tak o tom historici nepíší.
          Píší jenom o případech, kdy k domluvě nedošlo.

    2. V úvahu beru pouze legální střelné hlavňové. Nelegální zbraně – nemám přístup a neznámký stav také neláká. Na vojně jsem si nastřílel dost. V úvahu připadá Derringer nacpávačka – účinná , ale očividné limity v systému nabíjení. Co dál? Vysokorychlostní vzduchovka? V dnešní době vyprodaná. Nějaká bubínková perkuse?

     1. Libo puška?: Gewehr 88, Steyr M1886 Kropatschek, Mannlicher M1886 … Brokovnice? : Lancasterky, hamerlesky, gasky… ráží 12, 16, 24. Nábojů je zatím taky dost. Vše vyrobeno do roku 1890 tak není nutný zbroják.

      1. Přesně tak.
       Snad jen ten Kropatschek je docela těžká zbraň, ovšem přesná pokud je stav A+.
       Co člověk vidí, to i trefí.

     2. Na vojně? Jak je to dávno?

      Jako každá znalost, i ta týkající se střelby časem zvětrá. Bez alespoň občasného tréninku klesá schopnost účinné střelby velmi značně (říkám z vlastní zkušenosti). V mládí jsem střílel jak o život (bez přesné statistiky a odhadem – mnoho desítek tisíc nábojů), pak pauza víc než třicet let. Dalo mi práci dostat se alespoň trochu do formy, teď trénink tak čtyřikrát ročně (což opravdu není moc).

      Vzhledem k tomu, že byla zrušena ZVS, vložil jsem zbraně do rukou i vnukům. Ale moc je to nevzalo, kromě nejmladšího , studenta policejní akademie (ovšem jako civil). Tam se ale učí víc o zákonech než o střílení. Jeví se mi to spíš jako taková lehce ozbrojená právnická fakulta…. 🙂

      1. Pane Hudče, skutečný majitel zbrojního průkazu, by se zrovna tady, ale ani nikde jinde, takhle hloupě nevykecával.
       Vložil jsem zbraně do rukou i vnukům. Ano, tak jistě.

       1. Vnuci jsou ve věku 21,22 a 24 let. Teď. „Vložil jsem “ o něco dříve. V souladu se zákonem.
        Ještě nějaké připomínky?

    3. Kuši jsem pořídil „rychlonabíjecí“, pákou zespod podobně jako byl jeden druh vzduchovek.
     Dá se 5 šípů za 35 vteřin, průbojnost mají slušnou (130lb, měřená 80m/s počáteční rychlost šípu)
     Má kolimator, což oceňuji při rychlém míření.
     Ale i tak je to omezená zbraň na obranu.
     Jediná výhoda je v tom že se zkraje těžko odhaduje odkud přiletěl šíp, narozdíl od rány z pistole či brokovnice.
     Zas ale třeba taková originál kočárovka z roku 1889 se časem nijak nezměnila, furt kohouty, hlavně a pažbení.
     A dva laufy na 16 náboje už mají silnou přesvědčovací schopnost, popř umí i slušně uklidit na prahu obydlí.

 19. Miliony partyzánů
  pod Boubínem, na Lysé
  proklínají Svatou Annu
  křičí na ni “demise”!

  Svatá Anna chladná zrána
  zmrzlé nohy, to je rána;
  kdyby byla více teplá,
  možná by se i rozepla.

   1. Na rozdíl od plynu se to stane určitě a navíc víme kdy. Za nějaké 3 000 000 000 let se začne nadouvat, sežehne Zemi a že se potom změní v červeného traslíka už bude všem jedno.
    Ostatně – lidstvu to bude jedno daleko, daleko dřív. [;>))

    1. „Už“ za čtyři sta milionů let na Zemi v mírném severním pásu bude větší horko než nyní a rovníku. Dávno před tím životní podmínky budou všeobecně ovlivněny tektonikou a vulkanismem.
     Jaká je průměrná doba trvání vyššího živočišného druhu? Čeledi Hominidae? Druhu Homo Sapiens…? Jeho technologické civilizace?

 20. Jsem od mládí sběratelem dystopické a hlavně postkatastrofické literatury.

  K té katastrofě může dojít mnoha způsoby. Těžko predikovat, který způsob to bude, v literatuře je jich popsáno poměrně dost. A nebude to jeden druh výpadku ale jejich kombinace. Třeba výpadek spojení, jednoho druhu energie nebo organizace života. U nás je předpoklad, že elektřina s bude vypadávat postupně, pak nastane dobrovolné/nucené odpojení od celoevropské sítě a Kotlinka přejde na „ostrovní“ systém, protože v elektřině jsme téměř soběstační. Nebude-li k tomu dostatek plynu, odpadnou sice plynové elektrárny, ale jiné zůstanou. Výpadek internetové sítě znemožní přístup k uloženým prostředkům a k bezhotovostním platbám a oběživa nebude dostatek. Nastane pádivá inflace. Nebude jak informovat obyvatelstvo, protože spoustu spojení mezi vysílači jde přes internetovou síť. Společnost bude reagovat dvěma způsoby: Jednak přizpůsobováním se situaci, jednak veřejnými akcemi nesouhlasu – ale i ty budou velmi ztíženy nedostatkem spojení. Řízení státu bude bez TV a rozhlasu v troskách – viz výše. Obchody budou fungovat jen částečně, nastane rabování – nejdříve ve velkých obchodech. Pokud jste viděli v TV, jak to vypadá v USA když některé hypermarkety vyhlásí „Black friday“ tak rabování bude vypadat podobně – i když možná ne až tak surově – přece máme jiné vzorce chování než černoši a hispánci.

  Ale myslím si, že pokud to nebude jaderná válka, se kterou nemá nikdo dost zkušeností (Hirošima a Nagasaki sice byly katastrofy, ale vlastně lokální), bude se stav společnosti zhoršovat několik dní, možná týdnů.

  Mezitím budou vznikat organizace, které se budou v nastalé situaci pokoušet o získání moci. Budou ale vznikat i „občanské výbory“ na vzájemnou ochranu. Rozpadne se veřejná doprava, problémy v zásobování PHM silně omezí dopravu individuální a nouzové zásobování obchodů. Zdravotní péče, nemocnice, stanice první pomoci i lékárny budou pracovat jen velmi omezeně, tím pádem bude zvýšená úmrtnost hlavně starých a nemocných lidí. Nebude-li plyn, bude nutné mrtvé pohřbívat do země třeba i u domu mimo hřbitovy – viz některé části Ukrajiny, kde prochází fronta. S tím rozdílem, že se nebude kam evakuovat. Většina podniků přestane pracovat a vyplácet mzdu. Důchodci a potřební také nedostanou své peníze.
  Hodně z těchto problémů by mohla vyřešit armáda – kdybychom nějakou měli. Proslavená protichemická jednotka tu situaci rozhodně nevyřeší. Atd. atp.

  Nechci tu strašit, jenom si uvědomuji, kolik zádrhelů nás může potkat. O většině z nich neví ani „preppeři“. Nedávno jsme si našel jejich rady (které jsou mi, měšťanovi k ničemu), umožňují přežít jen několik dní nebo týdnů. Navíc, co – prepper, to originál a jejich rady, které si nikdy nevyzkoušeli, protože neměli příležitost se lišily, často až diametrálně.

  Protože válka, třetí a poslední světová je nejhorším scénářem, nesmíme dovolit naším ani cizím politikům ji nějakým způsobem vyvolat. Oni totiž mají pocit, že se jich ta válka nebude týkat, že někam odletí svým soukromým tryskáčem. Možná, ale co nebudou mít s sebou už mít nebudou.
  ===
  Ve dvaadvaceti jsem se pod dojmem filmu „Konec srpna v Hotelu Ozon“ rozhodl vyzkoušet, jestli je možné v našich zeměpisných šířkách přežit v přírodě. Vzal jsem si podle mého vše potřebné a odešel do zapomenuté doliny v Jeseníkách. První dny jsem se živil malinami a borůvkami, pak se mi podařilo upytlačit zajíce. To poněkud zpestřilo můj jídelníček – měl jsem už opravdu hlad – ale bez chleba to nebylo ono. Navíc jsem si zapomněl sůl. Pak se mi do oka chytil ještě jeden zajíc (měl jsem problém ho nožem zabít) – a šestý den jsem to vzdal. Představa rohlíku nebo krajce chleba mi naprosto rozhlodala vůli. Sbalil jsem tábořiště i ohniště a vydal se do nejbližší vesnice pro nějaké pečivo. Bylo už odpoledne a měli jen předvčerejší chleba a Tatranky. Koupil jsem si obojí, k chlebu jsem dojedl poslední zbytky zajíce a pak už jen čekal na autobus.
  Selhal jsem – ale pochopil, že jednomu by bylo v „pustině“ opravdu hodně zle.

  1. Pusťte si na jutubku v tv Asbjorna Olsena, třeba zimní pobyt v přírodě. Jak si z ledu z kaluže dělá okno do iglú…. nejsou tam kecy ani žvásty, tak 3 hodiny stačí.

   1. Viděl jsem několik podobných. „Letních.“ Akorát tam není, co při té fyzicky náročné práci jedl.
    To bylo o paleořemeslech, ne o přežití. V zimě u nás není v jedinci na přežití nárok. Musel by si připravit zásoby v létě, nebo se nabourat do nějakého skladu potravin.
    [;>D)

    1. Presne, o to jde. Mraky teoretickych nebo slabe praktickych survivalistu si neuvedomuji jedno : Ze vse o je o energeticke bilanci. Vydas vice energie nez prijmes v potrave – za par max. tydnu chcipnes. Sebou muzes vzit jen malo, jinak to zas bude vychazet spatne – tvuj vlastni bagl te zlikviduje. Malo jidla, malo naboju. Proc asi trvalo predtim i desitky let nez se osidlila nova uzemi ? Proc jeste zacatkem 20. stoleti nejedna expedice do hloubi novych uzemi skoncila tragicky ? Proc zkusenosti z 2. svetove valky ukazali, ze zivotnost obyvatelstvem nezasobovaneho partizanskeho oddilu je asi 2 tydny ?

  2. StK, to mně nedělejte. Nemůžete psát lepší komentáře než je samotný článek. Pomstím se tím, že jej připnu k článku 2.1 na svém blogu Těm textům tam bude spolu dobře, hodí se k sobě.

 21. Pan Simpson upozornil, na nebezpečí organizovaných skupin. Jmenoval Německo, Belgii, Francii, Velkou Británii.
  Dovolila bych si připodotknout, že i u nás máme organizované Orientálce.
  Konkrétně podnik King Solomon na Staroměstském náměstí je výborně zabezpečen.
  Je to ten restaurant, kde mají pinglové pod bárem samostříly a jednou už málem došlo k nehodě.
  Když pan Konvička uspořádal happening na velbloudech , jen šťastnou shodou náhod personál Kinga Solomona nespustil palbu. Konva mohl být synem smrti.
  ( Takových po zuby ozbrojených čekatelů na Armagedon je v Kotlině samozřejmě víc. )
  Ách jo

   1. Já bych rozvrat civilizace ani přežít nechtěla.
    A zeťák je pacifista, místo na vojnu šel raději na náhradku. Zbraně se mu hnusí.
    Když jsem dostala nápad zakoupit vnoučkovi k Vánocům flusbrok, tak se dcera vyděsila. Že by mě zeťák prohodil dveřmi i s flusbrokem.
    Takže na články tohoto typu raději nechodím. Jsem tu jen kvůli H. Simpsonovi.

     1. Však už mám čas. A určitě je lepší umřít, než dívat se , jak trpí potomci. Bez možnosti pro ně cokoli udělat.

 22. Pár přátelsky, dobře míněných drobných připomínek, kolego:

  „Začíná běžet čas po dni D. Plamínek plynu v hořácích zhasl, není elektřina, nefungují čerpací stanice, stojí doprava, bankomaty jsou němé. Mobily nefungují, výtahy stojí. Obchody jsou ještě otevřené, ale přijímají jen hotovost.“

  Nebudou otevřené obchody, kolego.
  Nákladově jsou ty stavby ořezané tak, že si to ani neumíte představit – prostě co to šlo. Nemají záložní agregáty vůbec na nic, ani palivo k nim. Natož tak na napájení rozsáhlého osvětlení, pokladen, ventilace a také chladicích agregátů – oni natvrdo počítají s tím, že elektrika půjde furt a když nepude, tak rolety dolů. Nemají dokonce ani UPSky pro ty nejdůležitější PC pracovní stanice. V mnohých z těchto moderních, sádrokartonovo-dřevoštěpkových chrámů konzumu, nepoteče voda a nebude ani fungovat sociální zařízení pro personál. Ale to je to poslední. Nemají ani dost vlastních lidí, aby naskladněné zboží „uhájili“ před běžnými krádežemi i dneska. A nejsem si jist, zda po dni D, budou naši fízlové ochotni zdarma pracovat pro zahraniční majitele řetězců a chránit jejich zboží.
  Myslím, že za pár hodin v tom chrámu nezůstanou ani ty 360°kamery a další vybavení, natož něco k jídlu.
  A ostatně i to, co zrovna k jídlu není, se později dá vyměnit za něco, co k jídlu je – až tu sadu nožů, co na Vás zbyla, bude potřebovat někdo jiný 😀

  „Budeme rádi, že jsme v přípravách nevynechali nutnost se ozbrojit. A spojit se zejména na vesnicích, aby se tamní uskupení dokázala ubránit rabování. Tam, venku, možnost přežití bude větší.
  Ve městech to bude horší. Tady, nejen z nízké pohnutky něco ukrást, ale ukrást něco pro zachování své a své rodiny, se rabování dá očekávat.“

  Rabovat v opravdové nouzi (jídlo a léky pro malé děti, či staré rodiče) můžete jít jen tehdy, máte-li velmi účinný prostředek k přesvědčení personálu, aby Vám případně „bezhotovostně“, ale klidně i za peníze vydal to, co Vy právě v nouzi potřebujete. Myslivecká dvojka i další podobné, hobby a „sportovní“ zbraně budou myslím hodně málo. Sice už bylo provedeno i několik úspěšných přepadení s povedenou maketou Glocka 17, ale v této situaci je to řízená sebevražda.
  Navíc, k té vší bídě – velká většina těch hloupějších z nás, Čechů, se bohužel nechala dobrovolně odzbrojit při několika tzv. zbraňových amnestiích. Z toho vyvozuji, že i velice dobrých, válkou prověřených a velmi účinných černochů, zatrámovek a také devadesátkových nákupů od Sovětů, bude poměrně málo.
  A budou-li vůbec nějaké, tak jako na potvoru, zrovna nebudou Vaše 😀
  Další problém může být s municí, protože něco málo potřebujete, jako ty přesvědčovací argumenty nejprve do vzduchu/do stropu „tam venku“. A něco, tedy spíš hodně, budete potřebovat na ochranu toho, co máte doma – byť by to byla jen tchýně z vesnice, s plnou taškou zabijačkových dobrot. Nelze spoléhat na to, že se rychle roznese, že jste po zuby ozbrojen a že není radno se k Vašemu hradu přibližovat. Najdou se tací, co to určitě zkusí, možná napřed po dobrém – to budou ti zoufalejší z nás. No – a pak to mohou být ještě větší „střelci“ než Vy, půjdou na to rovnou po zlém. Pokud nebudou mít černochy, tak Vám zapálí barák nad hlavou – a druhá skupinka počká, až z počínajícího požáru začnete utíkat – normálně Vás vykouří.
  Jediná šance tady asi je, spojit se s někým, _kdo má_ a nejsou to magoři, dá se jim věřit a samozřejmě – oni budou důvěřovat Vám.

  Výborné a těším se na další díl, Homere Simpsone.

  1. Děkuji, ale zatím jej neplánuji. Tato Tma je jen vzpomínkou na Neffovu 2.0.
   Mám ji sice k dispozici, ale štítím se ji otevřít. Ta špína není ve ztracených technologiích, ale v lidech.
   Není to veselé čtení a tato zkrácená verze postačuje k tomu, aby se mně ulevilo.
   Zatím moc lidí se nebojí, jenom já jako důchodce mám čas si představovat prázdnou obrazovku svého PC.

   Varování: přetáhnu si Váš výběr z textu komentáře na svůj blog k článku 2.1

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *