21 ledna, 2025

Státní znak nebo logo

Moravská heraldická vlajka

Ministerstvo zahraničí v dohodě s vládou vypsalo zakázku za 1,6 milionů korun na nové logo, jež by měly užívat státní orgány místo dosavadních. Logo má mít jen českého lva a ignorovat moravskou i slezskou orlici. To odporuje ústavě, které definuje Českou republiku jako stát občanů v Čechách, na Moravě a ve Slezsku.

Mrhání penězi

Stát je reprezentován státním znakem. Stát jej chrání a jeho užívání je bezplatné. Naproti tomu logo je záležitostí proměnlivé módy a jeho autoři pobírají peníze. Logo nemá vyšší přínos, než má státní znak, je však dražší.

Přesto některé státní úřady vymýšlí různá loga a platí za ně. Jsou to vyhozené peníze v době velkého schodku státního rozpočtu. Pro stát nejde o velkou sumu, ale jak to vysvětlit školním kuchařkám, školníkům či soudním zapisovatelkám, že na jejich platy vláda nemá, ale na tyto výdaje ano? Jde o projev špatného hospodaření.

Proto zaráží snaha Ministerstva zahraničí vytvořit další logo státu a vnutit jej všem vládním úřadům. Tím se zmarní peníze vložené do současných log a ještě více se omezí užívání státního znaku. Bude  to jen dražší. Hledání loga státu se tak stává tunelováním státu.

Ústavní je užití státních symbolů

Ústava státní symboly zakotvuje právě za účelem užití pro prezentaci státu a jeho orgánů. Proto je činnost ministerstva i neústavní. Je to stejně nepřípadné, jako kdyby ministerstvo chtělo nahradit státní hymnu nějakou znělkou nebo státní vlajku transparentem. Ministerstvo zahraničí a vláda projevuje neúctu ke skutečným státním symbolům.

Ministerstva a jiné správní úřady mohou bezplatně užívat státní znak, ať na významných listinách či i vizitkách svých zaměstnanců. Vizitka úředníka není jeho soukromou iniciativou, ale jde o prezentaci úřadu, kterou úřad zhotovil a zaplatil.

Popření vzniku republiky i z Moravy a Slezska

Státní znak byl vytvořen parlamentem s vědomím toho, že stát vznikl ze tří zemí – Čech (na červeném štítě stříbrný korunovaný lev), Moravy (na modrém štítě stříbrnočerveně šachovaná korunovaná orlice) a Slezska (na zlatém štítě černá korunovaná orlice), což je vyjádřeno ve velkém státním znaku. Čechy, Morava a Slezsko nejsou jakési regiony, ale státotvorná území republiky.

Existuje i malý státní znak ve formě znaku Čech (stříbrný lev), který zákon určuje především pro razítka, jež mají malou plochu, a figury čtvrceného velkého státního znaku by na nich mohly být nezřetelné. Ministerstvo však uvažuje o výlučném užití českého lva, což je pohrdáním staleté sounáležitosti obyvatel Moravy a Slezska s jejich symboly. Vůči novému protimoravskému a protislezskému logu státu protestovala Společnost pro Moravu a Slezsko prohlášením z 16. 11. 2024 v moravských Dambořicích a též Moravská národní obec. Je správné se vzepřít a chránit skutečné státní symboly.

Za Fialy jako za Gottwalda

Zásadní popření práv Moravy uskutečnila v roce 1948 vláda Klementa Gottwalda zrušením Moravskoslezské země, což československý parlament 9. 5. 1990 označil „za akt nespravedlivý a poplatný totalitní byrokratickocentralistické praxi“. Historickým paradoxem je, že Klement Gottwald byl moravský rodák, narozený v Dědicích u moravského Vyškova. Nyní popření moravské a slezské orlice ve státním logu připravuje vláda Petra Fialy, který se též narodil na Moravě. Ne všichni rodáci ctí vlastní zemi.

Fiala ani nepodepsal návrh zákona o zemských znacích a vlajkách, který 1. 3. 2023 podalo 79 poslanců v čele s předsedou Ústavněprávního výboru Poslanecké sněmovny Radkem Vondráčkem ze všech parlamentních stran s výjimkou pirátů, kteří žádného poslance z Moravy a Slezska nemají. Připojili se i ministři spravedlnosti Pavel Blažek a zdravotnictví Vlastimil Válek.

Hovory ze sklepa 27, 22. 12. 2024.

13 thoughts on “Státní znak nebo logo

  1. Nejprve by se měl každý člověk stát Člověkem, a teprve potom může mluvit o tom, jestli je Čechem, Němcem či Moravákem. To potom taková debata bude na úplně jiné úrovni, nežli ta současná, včetně článku. Rozdělení společnosti na národy v 18. a 19. století bylo základem pro obě světové války. Naštěstí je tento trend v současné době opouštěn a evropská společnost, evropské státy se sjednocují. Co nás jako Čechy, Slezany a Moravany může těšit je to, že řízení těchto procesů vychází z Prahy. Tak asi tak.

  2. Vážený pane Koudelko,
    domnívám se, že Vaše hodnocení je ještě velmi mírné a že je třeba se vyjadřovat přesněji. V tomto případě se nejedná pouze o neúctu, ale o degradaci státního práva, to znamená postupnou likvidaci státní právní subjektivity.
    Dovolím si zde připomenout poslední takový případ.
    V roce 1915, když slovy Josefa Švejka „drahou vlast vovinuly nějaký mraky“, došlo ke změně znakového zákona, v jejímž důsledku z velkého znaku Rakouska – Uherska zmizely zemské znaky Čech, Moravy a Slezska. Nezmizely však ze světa zcela. Zanedlouho se objevily na praporu tzv. České družiny na Rusi, která byla počátkem českých legií. Zbytek už zná každý absolvent základní školy.
    Poučení pro papaláše: historie nás učí, že stejné příčiny vedou ke stejným důsledkům!
    Doporučená četba: Zemské zřízení Karla IV.

  3. Úředník, který tohle vymyslel a ten, který to schválil by měl veškeré náklady zaplatit z vlastního.
    Za blbost se platí. Iniciativní blbec je horší, než třídní nepřítel.
    Celý život bojuji s tupými, ale iniciativními úředníky. Marně.

  4. Začalo to užíváním „Česko“ místo ústavního „Česká republika“. Toto je pokračování.
    Na sportovních dresech dnes již většiny reprezentací České republiky již státní znak není a jsou tam nejrůznější loga, např. fotbalová reprezentace má logo Fotbalového svazu (hlavní důvod jsou peníze pro svaz, tedy funkcionáře, za vše , co se prodává s tímto logem). U hokejové reprezentace nyní vrátil nový předseda svazu na dresy státní znak (předešlému svazu zde šlo o repliky repere dresů a dost slušné peníze, který si rozdělili funcionáři mezi sebe). U používání log u státních úřadů již půjde o miliony do soukromých kapes se tučným všimným pro zadavatele ?!

  5. Já bych doporučoval logo podobné logu jedné nejmenované automobilky doplněné svislou krátkou čarou v místě úhlopříčky.
    Aby bylo jasné, kam hrdě směřujeme pod vedením gynekoložky, jakožto největší číče v EU.
    Ne, že by neměla u nás zdatné následovatelky a následovatele.

  6. „Neměň co funguje.“
    „Ty to budeš tak dlouho vylepšovat až to úplně zkurvíš.“ (můj strejda technik)

  7. Já bych do loga dal banán, abychom si při každém kontaktu s úřady uvědomili, že žijeme v banánové republice.
    Případně si uvědomili něco jiného, ještě horšího…

      1. Na vše se dá dívat z různých úhlů pohledu…

        Takže banán uspokojí jak veterány studené války, tak i nás, dezoláty…

  8. Vhodné logo je poměrně prosté navrhnout. V dosavadním znaku vyměnit jen čtvrté pole. Tedy zachovat pro České království korunovaného lucemburského lva, pro moravské markrabství korunovanou šachovanou orlici, pro opavské a těšínské vévodství a knížectví korunovanou slezskou orlici. A do čtvrtého pole umístit přemyslovskou plamennou orlici jako symbol jednotícího základu.
    Jestli jako vítěz soutěže loga vyjde opelichaný kocour, půjde o vyhozené prachy. Ještě bychom mohli navrhnout za logo korunovaného vola, ale to by mnoho účastníků soutěže přihlásilo fotku Lipánka. A bylo by smutné, aby Lipánek soutěž vyhrál. Ale možná by ji vyhrál jiný člen vlády nebo prezident.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *