23 listopadu, 2024

Rusko už USA v ničem nedůvěřuje, zatímco Čína své sliby spolehlivě plní, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin.

Důvěryhodnost obou národů postavil Putin do vzájemného protikladu v rozhovoru s politickým korespondentem Wang Guanem, který byl v plném znění zveřejněn v pondělí. Novinář mluvil s ruským vůdcem jménem China Media Group. Zde jsou hlavní poznatky z rozhovoru:

Koncept „pořádku založeného na pravidlech“ propagovaný Spojenými státy, je přestrojený kolonialismus, tvrdil Putin, protože Washington rozhoduje o tom, jaká jsou tato pravidla, v každém případě jinak.

„Jak lze mluvit o řádu založeném na pravidlech, která nikdo nikdy neviděl? Z hlediska zdravého rozumu je to nesmysl. Ale je to výhodné pro ty, kteří tento přístup prosazují.“

Koloniální mocnosti minulosti tvrdily, že „přinášejí osvícení“ a „výhody civilizace“ na území, která vlastnili, řekl ruský prezident. Výjimečnost USA znamená, že Američané vnímají zbytek světa jako „druhořadé lidi“, stejně jako kolonialisté historie.

Moskva tento přístup odmítá a usiluje o spravedlivý multipolární svět, kde se podle prezidenta bude se všemi národy zacházet jako s rovnými.

Přichází nové globální uspořádání, tak či onak, předpověděl Putin.

„Můžeme tento proces urychlit, nebo se ho někdo může pokusit zpomalit a možná i dosáhnout určitého snížení tempa budování multipolárního světa. Jeho vznik je každopádně nevyhnutelný.“

Putin věří, že letošní rozšíření skupiny předních nezápadních ekonomik BRICS bylo významným krokem tímto směrem. Se zahrnutím šesti nových členů překonal západní klub G7 v ekonomické síle, poznamenal.

„Nikdo nechce hrát druhé housle nějakému suverénovi, všichni chtějí stejná práva. A když se připojí k BRICS, vidí, že tohoto cíle mohou dosáhnout.“

Washington má ve zvyku zahazovat předchozí dohody v závislosti na politických rozmarech, jak je vidět na jeho odchodu z multilaterální dohody o íránském jaderném programu, řekl Putin a dodal, že ukrajinský konflikt má kořeny ve stejném problému.

„Už v roce 1991 nám – tehdejší administrativou USA – říkali, že NATO nebude expandovat dále na východ. Od té doby proběhlo pět vln rozšiřování NATO.

„Jak se můžeme na něčem dohodnout, když každá nová administrativa začíná od nuly?“

Putin také nastínil historii nepřátelství Ruska s jeho sousedem Ukrajinou, od příslibu NATO z roku 2008 učinit Ukrajinu členem, přes ozbrojený převrat v Kyjevě v roce 2014 podporovaný Západem a konflikt na Donbasu až po odmítnutí ukrajinské vlády uskutečnit plán usmíření s rebely a její loňské rozhodnutí odmítnout návrh příměří ve prospěch slíbeného vojenského vítězství nad Ruskem.

„V červnu zahájili aktivní vojenskou operaci, takzvanou protiofenzívu,“ řekl prezident k poslední fázi konfrontace. „Zatím nebyly dosaženy žádné výsledky, pouze masivní ztráty. Ztráty jsou prostě obrovské, v poměru jedna ku osmi.“

Rusko chce, aby byl konflikt vyřešen, a věří, že čínský návrh může sloužit jako základ, poznamenal prezident – ale je na Ukrajině, aby rozhovory umožnila, protože přijala zákon zakazující jednání s Putinem.

Velká část rozhovoru byla věnována rusko-čínské spolupráci a Putinovu přátelství s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, o kterém se domnívá, že přispělo k nejrychlejšímu rozvoji vazeb mezi národy za posledních 15 let.

Ruský vůdce charakterizoval svůj čínský protějšek jako člověka „pozorného k detailu, vyrovnaného a  spolehlivého obchodního partnera“, přičemž zdůraznil, že si cení především Si Ťin-pchingovy důvěryhodnosti.

Strategický přístup Si Ťin-pchinga k vládnutí odlišuje od „lidí, které nazýváme ‚časové servery‘, kteří se objeví jen na krátkou chvíli, aby se předvedli na mezinárodní scéně, a pak jsou pryč,“ řekl Putin.

48 thoughts on “Rusko už USA v ničem nedůvěřuje, zatímco Čína své sliby spolehlivě plní, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin.

  1. Gratuluji Rusku k pevnému postoji vůči západu.Západ je jen klubko zmijí v jakémsi neprůhledném igeliťáku s názvem západní demokracie. Rusko se vyvíjí správným směrem a já doufám ,že najde i správnou cestu na oligarchy a podobné vychcánky.

  2. Čas pracuje pro Čínu. Peking nemá důvod teď začít válku. Za 5 nebo 10 let bude v porovnání s NATO si stát lépe než dnes. Jediná velká čínská slabina je propad porodností a stárnutí obyvatelstva, na které budou muset nějak reagovat. Jinak jim stačí nedovolit, aby RF prohrála a upadla do chaosu. Případné námořní blokádě ze strany USA a jejich pacifických spojenců by mohli čelit právě dovozem surovin a energetických zdrojů po zemi v rámci Asie především zde Sibiře. Jsou opatrní, začnou něco jedině v případě, že už by Západ neměl prostředky k reakci, kdyby byl zahlcen několika jinými válkami a krizemi. V případě exploze Blízkého východu, ropy za 300 USD a kolapsu světové ekonomiky. Pokud nedojde k tomu takovému, dají přednost pověstnému klidu na práci.

  3. V Pekingu jednal Putin s Orbánem.
    Orbán jedná se státy, které rozhodně zatím netáhnou do záhuby.
    Naši tragédii jednají se zombie, které potřebují další krev pro své vůdce.
    Jaký je přínos návštěvy prezidentky Moldavska? Půjčí nám sto tisíc gastarbaiterů pro cizí montovny výměnou za politology a Holky v tísni?

  4. pravidla jsou jasná, srozumitelná a pochopitelná. vlastně je jenom jedno.
    we can do anything and you just shut up and take it.
    nechápu, jak to může někdo nechápat. putine!

    1. Re: im0

      Rozumějí tomu úplně fšichni ganc, jen blbej a vožralej mužik tomu nerozumí.
      Možná je to tím, že neumí anglicky.

    2. reply to: im0 napsal:17 října, 2023 (16:06)
      Barry Soetoro, jehož rodný list ani nedokázali pořádně zfalšovat, známější pod pseudonymem „Barák“, nositel Nobelovy ceny míru za vedení válek déle než jakýkoliv prezident v americké historii (https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-svet/395893/obama-jako-prezident-valky-trumfnul-v-konfliktech-dokonce-i-bushe.html) řekl něco v tom smyslu, že kdo nečůrá s SSA, tomu zkroutí ruce.

    1. Nelíbí se třeba mně. Já, kdybych podobný článek psal, dal bych jako titulek jen první větu, a zbytek souvětí napsal bych do perexu. Zastávám názor, že by to vypadalo lépe, nebořilo by to výpis diskuse v postranním panelu a informační hodnota by byla táž.

      Ale technicky vzato, do titulku lze napsat tak dlouhý text, kolik vám, paní Kunšteková, WordPress dovolí; možná i celý článek. Už jste to vyzkoušela? Pokud ne, možná je to chyba – zvažte to.

              1. Akorát platívalo že : Na hloupou otázku – hloupá odpvěď. Ale paní je asi mladší generace a tuto „zvyklost“ nezná.

          1. Re: Halef

            Děkujeme za přání!

            Tuto větu si pamatuji ze školky.
            Dva, kteří už uměli málo šišlat, se postavili před sedící strávníky a odrecitovali, co je k obědu, kdybychom to NÁHODOU nepoznali.

            Pak řekli:“ přejeme vám dobré chutnání.“
            A šišlové odpověděli výše uvedenou větou.

          1. Znamená to „To je jádro pudla.“
            Mně přijde dosti arogantní po těch všech prosbách o slušnou délku nadpisů nejen napsat dlouhý, ale potom ještě provokovat otázkami kdo přijde první. Ještě když to přijde od někoho, kdo se snaží vymýtit jakékoli OT pod svými články. Jen můj názor.

            1. To máte tak: já zastávám názor, že obsah a forma mají být v souladu. Přijdou-li ke mně hosté, nenaleju jim portské do plechovek od paštiky, a čajové kung-fu nebudu předvádět s miskami zpod květináčů. Za určitých okolností jsem hotov hájit dobré texty i proti jejich autorům, to ale jen v případě, že mi onen autor stojí za to.

              Pokud někdo lpí na tom, že musí servírovat vybrané menu a just v kyblíku od Solviny, cokoli dalšího je ztráta času. Mmch, na webu, kterému já jsem dal jméno litterate, je to když ne pikantní, tedy jistě zvláštní.

              Ale co… život je změna, a ideály, z nichž se zrodily, se dnes neudržují ani státy, ani weby. Co je to proti nekonečnu…!

              1. Nejde ani vo jediny , jde pouze vo grafickou upravu textu , prevzateho odnekud , kde je svindlem podepsana jako autorka ,
                tak, aby si kazdy myslel , ze je skutecnou autorkou..Nebo co.
                Kdyz jen prenasi nejake clanky sem s prekladem.
                Jestlize clanek prelozila je poctive to uvest.
                Jestli clanek prevzala je poctive zminit se odkud.
                Dalsi blbej maglajz ,je vysvetleni , ze /phony/novinar mluvil s ruskym vudcem , jmenem nejaky China Media Group.
                Takze se jedna pouze vo, “ nejakyho sluhu schopnyho se zeptat neco “ , co si taky rika novinar.
                Ale pouze se pta, co se mu naridi , nejakejma za kulisama.
                Udajnej novinar a zahranicni korespondent se neumi ani zeptat sam za sebe , za ucelem , co jeho ctenari chteji vedet a za ucelem informovani verejnosti , na to atrapa novinare sere a musi z vysoka. Ani se nezmuze.
                Pta se vyhradne ,co zajima nejakou tamhle zasranou korporaci..
                Pta se „ta mluvici hlava“ , za nejakou anonymni medialni korporaci ,v zajmu te korporace na prikaz a v zajmu tech anonymnich ,
                co se smi ptat a co ne .
                Vysledkem jsou jenom politicky oboustranne pro obe strany shodne projevy Putina , plytke,povrchni predem pripravene odpovedi ,
                na predem pripravene otazky . S davy poradcu v zakulisi ,
                na obou stranach.
                Aby tech ubohosti nebylo jeste dost.
                Aby jich nebylo malo , si jeste K. nemuze neodpustit tu „petty provocations“. Aby povzbudila nejake dalsi podobne a ubohe reakce na nadpis.

                1. Napr. na odpoved Putina , ze ztraty sou 8 ku 1 , zadal bych konkretni pocty , kolik padlych vojaku na obou stranach ,
                  kolik techniky , jake uspechu rusu byly dosazeny ,
                  napr. obsazenim uzemi nepritele , v souvislosti s
                  neuspechem ofenzivnich ukru…atd. Misto toho.
                  Jenom zase prani a zdimani uz nekolikrat prepraneho a vyzdimaneho oficialniho pradla..
                  Jak takovej sber medialnich odpadku muze nekoho zajimat..
                  A za koledy jsou nekdy vysluzky..

    2. Mně dlouhý nadpis nevadí.
      Dokážu ho přečíst celý.
      Je to lepší než Zrakušanovo traktát o skvělé činnosti vlády Pětizmarů.

          1. Asi to bude záviset na poskytovateli připojení. Někteří holt jsou uvědomělí soudruzi a nenechávají rozvracet naši rozvinutou liberálně demokratickou společnost nějakými štvavými vysílačkami…

      1. Vypadá to, že se něco děje, jako by se objevila taková malá cenzurka; přes Tor se uvedený odkaz dostat dá. Ale možná je to jen dočasný technický problém.
        Jo – na prohlížeči nezáleží.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *