13 června, 2024

Rekordní výstavba bytů v Rusku

Rusko dosáhlo v roce 2023 dalšího rekordu ve výstavbě bytů – 108 milionů m2. Průměrná plocha nově postavených bytů je 92 m2.

V Rusku se v současné době staví asi 2,3x více bytů, než v Česku, ca 8,3 bytů na tisíc obyvatel, v Česku je to ca 3,6 bytů na tisíc obyvatel.

Pro srovnání dva obrázky dynamiky ve výstavbě bytů v Rusku a Česku:
– V Česku se nejvíce bytů stavělo v sedmdesátých letech, tehdy byl výrazný vrchol výstavby sídlišť (Husákovy byty pro Husákovy děti), v devadesátých letech nastal hluboký propad asi na čtvrtinu původních čísel, nyní je výstavba poloviční.
– V Rusku byla výstavba bytů za socíku celkem stabilní, nejvíce bytů se stavělo v osmdesátých letech. V přepočtu na počet obyvatel byla čísla zhruba stejná – ca 7 bytů na tisíc obyvatel ročně, ale v Rusku se stavěly obvykle trochu menší byty. Pak nastal propad asi na polovinu a nynější výstavba je ve srovnání se „socíkem“ asi o polovinu vyšší.

Tomu odpovídá v Rusku výrazné zlepšování všech parametrů bydlení, růst průměrné obytné plochy na jednoho bydlícího (nyní ca 30 m2) i vybavenost bytů. Ve městech se soustavně bourají staré nepříliš kvalitní domy postavené narychlo těsně po válce, tzv. chruščovky a nahrazují se moderními domy s dvakrát většími byty.

Více než polovina nově postavených bytů je v individuální výstavbě (rodinné domy).

Graf výstavby bytů v Rusku
Graf výstavby bytů v Česku
Rjazaň
Sociální bydlení – tzv sirotčí dům. Děti z dětských domovů dostávají po dosažení dospělosti od státu bezplatně malý startovní byt – garsonku nebo 1+1.
Předměstí s řadovými rodinnými domky
Rodinné domky na vesnici pro pracovníky místní agrofirmy a masokombinátu
Bourání starých domů – chruščovek

10 thoughts on “Rekordní výstavba bytů v Rusku

 1. V roce 2015 jsem byl v Krasnojarsku a navšťívil tamní nové sídliště. Smutně jsem konstatoval, že tak moderní sídliště u nás ještě nikdo nepostavil. Na druhou stranu je třeba říct, že infrastruktura města, tramvajový svršek, mosty, silnice jsou tam poměrně zanedbané.

  1. Mne se na novych ruskych sidlistich libi, ze je tam vsude hodne volne pristupnych bezplatnych detskych hrist a sportovist, hriste na basket, pingpongove stoly, skluzavky, houpacky, lavicky, lanove prolezacky, dokonce venkovni posilovny, v zime tam udelaji kluziste na brusleni – proste ohradi nejaky placek a naliji vodu. Je to tam cele takove „zarizene pro deti a mladez“

 2. Netřeba si Rusko idealizovat, byty staví, ale motorem stejně jako jinde bude převážně snaha vydělat.

  Sankce Rusku viditelně svědčí.

  1. V Rusku se byty samozrejme stavi na komercni bazi.
   Ale maji tam nekolik programu zvyhodnene hypoteky 2% – pro mlade vicedetne rodiny, + pro nektere regiony a v nich krome hypoteky prideluji zdarma stavebni pozemek na rodinny dun (Dalny vychod, Dalny Sever, Altaj, pohranicni oblasti …)

 3. V Rusku se ted projevuje fenomen sankci a ostrakizace ruskeho podnikani v zahranici. Najednou maji investori prebytek kapitalu a realizuji ho doma, jinde nemaji kde. Stavi se i to, na co by normalne po leta nebyli penize. A obliba rezimu pak stoupa, staci si pobehat po videich na YT kde to srovnavaji o ruskych mestech. KoZe se sankce vratili jako buzerant, i timto zpusobem 🙂

 4. Taková zajímavost ohledně výstavby nových bytů v Rusku.

  Díval jsem se na jejich ceny kolem Černého moře, kam se rádi stěhují Rusové z jiných regionů, aby unikli nechutné zimě, kde podnebí trochu připomíná sever Chorvatska. Zjistil jsem nový význa slova „ремонт“, což je OPRAVA. V souvislosti s výstavbou bytů to znamená všechny dokončovací práce v bytě, který je naprosto holou stavbou, koukáte na betonovou zeď, kde se dělají veškeré omítky, dávají se vany, umyvadla atp. Viděl jsem i naprosto holý byt, kde byly jen naznačené budoucí místnosti a majitel si může jejich půdorys rozmyslet a nechat firmu, ať mu je navrhne a udělá jinak. Příčky nejsou problém. Je to tam asi velký kšeft, mraky firem, které ale nemají nic společného s těmi, které byt postavily.
  Takže když člověk kouká na ceny bytů v RF, většinou je třeba si v duchu připočítat tak 1/4-1/3 navíc za onu „OPRAVU“

  Třeba ZDE:
  https://www.youtube.com/watch?v=TBW_PiktayA

  1. Byty se v Rusku prodavaji v nekolika variantach dokonceni:
   – skeletova stavba, kdy je postaveny skelet z nosnych sten a sloupu a obvodove steny bytu. a do tohoto skeletu si zakaznik objedna vnitrni usporadani, pritom je k dispozici nekolik variant, nemuze se vyslovene postavit zed kdekoliv kvuli statice
   – hruba stavba, jsou postavene vsechny steny a do toho si zakaznik objedna tzv „dodelku“, vybere si omitku nebo tapety, hodne popularni jsou sadrokartonove obklady na vnejsi steny kvuli teplu. Plus si vybere dvere, podlahy, osvetleni (hodne popularni jsou ruzne podsvicene stropní konstrukce) + vybaveni koupelny, WC a kuchyně
   – kompletni stavba, jsou hotove steny, omitky na stenach i stropu, satna vcetne polic, dvere podle volby zakaznika (obvykle vyber nekolika variant), koupelna podle vyberu zakaznika (opet nekolik variant dlazdicek) a k tomu si zakaznik sam dokonci kuchynskou linku a spotrebice
   – uplne kompletni byt s nejakym standardnim vybavenim, zakladni kuchyne, koupelna a WC, satna a vestavene skrine, zakaznik si priveze jenom koberce a maly nabytek

   1. U nás se to dělá také – koupíte holobyt – hrubou stavbu domu – a zbytek doplatíte podle toho co si necháte dle svého dodělat – podlahy, obklady, sanitárka – udělají i nějaký nábytek,… Dnes už žijí stejně jako my – a možná v mnohém i lépe. Nakoupíte téměř stejné zboží ve stejných obchodních řetězcích jako my. A za 50 let udělali neskutečný skok vpřed. Staví se – absolventi škol pokud jdou na nábor dostávají podporu – pozemky, finance, …dokonce kompletně zařízený byt 1:3 . Na sídlištích jsou odpočinkové i sportovní zóny – a líbilo se mi jsou oplocené. Takže tam nelezou zvířata a na noc se zamykalo – aby se tam neflámovalo – nedrogovalo. Putin nechal obnovit i chrámy, sály v Kremlu co se za předešlé éry zničilo. V místě kde já pamatuji místo vysotky provizorní koupaliště dnes stojí zpět chrám a zasedací sál partaje je dnes opět slavnostní pro vyznamenávání. Držím jim palce.

 5. Diviško, Diviško…
  Co já jsem se vám naspílal, že s takovou NIKDY nebudete ta JEDINĚ správná soudružka…
  A vy teď vyvedete TOHLE!!!
  FUJ JE TO!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *