16 dubna, 2024

Realisticky o ukrajinském obilí

 • To ukrajinské obilí je produkované a obchodované vesměs nadnárodními koncerny
 • Normy EU jsou nejpřísnější na světě, i v USA a v dalších zemích je dovolené mnoho z toho, co se v EU používat nesmí (například geneticky modifikované potraviny nebo některé chemické prostředky na hubení plevelů)
 • Také v EU jsou některé látky zakázané jenom několik roků, i my jsme to dřív baštili, pamatuju z dětství, jak se všude po domě i ve škole sypalo do rohů chodby DDT proti mravencům a komárům a my jsme v tom běhali, až se všude prášilo
 • Ukrajinské obilí se mnoho roků vozí jako krmivo do EU, zbaští to zvířátka a pak ty zvířátka zbaštíme my.
 • Nemluvě o slunečnicovém oleji, ten celá Evropa také dováží z Ukrajiny
 • Obyvatelé rozvojových zemí to obilí jedí už několik desítek roků
 • jíst ukrajinské obilí v rozvojových zemích není zdraví prospěšné, ale když je hlad (doslova), je to pořád dost dobré řešení. Výběr totiž je špatný. Možná obyvatelé v důsledku kumulace nějakých pesticidů z ukrajinského obilí umřou za čtyřicet roků na rakovinu, ale druhá varianta je, že umřou hned hlady, nebo budou sklízet srpem a jíst domácí produkci, která je ještě o několik řádů horší, než jídlo, které dostanou v rámci humanitární pomoci od OSN
 • Letos byla v Rusku super rekordní úroda, o čtvrtinu vyšší, než v jiných letech. Tak Rusko může letos výpadek ukrajinské pšenice na mezinárodním trhu kompletně nahradit, (ještě pořád mají letos na skladech více než 20 milionů tun obilí, tedy více, než se vyváží z celé EU nebo Ukrajiny). Ale v dalších letech to už tak dobré nebude
 • V Polsku už to vykoumali – polští a ukrajinští představitelé se dohodli, že tranzit ukrajinského obilí přes Polsko bude nadále prováděn ve speciálním režimu. Není povolený import ukrajinského obilí a dalších potravinářských produktů do Polska, ale jenom jejich tranzit do přístavů nebo na hraniční přechody do jiných zemí. Budou formovány speciální konvoje ukrajinského obilí a dalších zemědělských produktů, vagony a kontejnery budou zapečetěny, střeženy a monitorovány, aby bylo zajištěno, že potravinářské produkty projedou přes Polsko jako tranzitní náklad, nebudou v Polsku vyložené a přestanou zaplavovat polský trh a deformovat tamní ceny
 • ERGO – kontrolujme pozorně, co jíme, ale není třeba hysterčit a vyzývat, aby se to obilí spálilo někde v kotelně. Ať pěkně odpluje tam, kde je potřeba, (jak nám už rok tvrdí), aby zabránilo v hladu v rozvojových zemích v Africe či Asii

42 thoughts on “Realisticky o ukrajinském obilí

 1. by Marie Divišová22 dubna, 2023

  Nepopírám výše uvedené skutečnosti, ale ….

  Je to pouhá špička ledovce?

  Nejsou rezidua pesticidů pouhou zástěrkou jiných problémů?

  Kdo má pravdu?

  Vytvořila EU pouze humanitární koridory solidarity?
  https://www.echo24.cz/a/S5TfQ/eu-vola-po-koridorech-solidarity-na-export-ukrajinskeho-obili-chce-vyuzit-vlaky-a-kamiony

  https://zemedelskytydenik.cz/nekula-eu-bude-pokracovat-v-solidarnim-vyvozu-obili-z-ukrajiny-muze-ho-zlepsit/

  Nebo je to jinak?

  Spojenci nebo konkurenti. Co znamená blokáda ukrajinského zemědělského exportu pro pohyb Ukrajiny do EU

  1. Josef původní napsal:22 dubna, 2023 (20:10)

   Spojenci nebo konkurenti. Co znamená blokáda ukrajinského zemědělského exportu pro pohyb Ukrajiny do EU

   Nechci tapetovat, případně vyzobávat některé pasáže, ale uvádím ukrajinský zdroj, s pohledem ukrajinských elit na EU.

   Doporučuji obětovat čas na přečtení.

   Já jsem to pochopil takto:

   „…..Nejzajímavější je, že východoevropské země zavádějí všechna tato omezení v rozporu s pravidly samotné Evropské unie. EU, jak víte, v loňském roce, krátce po zahájení úplné ruské invaze na Ukrajinu, zrušila všechna dovozní cla a kvóty na ukrajinské zboží pro dodávky na evropský trh…..

   ….. Tento příběh by se měl stát poučením pro vedení Ukrajiny, abychom ve všech svých závazcích a vyjednávacích procesech také jednali v souladu s našimi vlastními národními zájmy, aniž bychom se rozhlíželi kolem sebe,“ domnívá se politický expert Dmitrij Spivak…..

   ….“Pokud Ukrajina vstoupí do EU, Kyjev se nestane spojencem Polska, ale jeho hlavním konkurentem. Přinejmenším z ekonomického hlediska. Konkurence bude na všech frontách. A na trhu s potravinami, a o finanční pomoc EU a pro zahraniční investice. A to i pro pracovní sílu, pokud se zastaví masová pracovní migrace z Ukrajiny a Ukrajinci se začnou vracet domů. Proto se nelze divit, když se Poláci po nějaké době stanou jedním z hlavních „euroskeptiků“ ohledně vstupu Ukrajiny do EU, předkládající extrémně tvrdé podmínky pro Kyjev na cestě evropské integrace, „- komentuje situaci telegram kanálu „Politika země“……

   …… Ukrajina je navíc velká země s poměrně velkým domácím trhem a levnější pracovní silou než v Polsku. A mnoho velkých investorů u nás začne otevírat výrobní závody nebo je k nám převádět z Polska a dalších zemí východní Evropy. Navíc je tu politický faktor – Poláci se neustále staví jako konkurenti Německu. A protože Němci v reakci mohou vsadit na Ukrajinu, převádějí sem investice. A po investicích začne i návrat pracovních migrantů. …..

   ……“Jednou z podmínek pro vstup Ukrajiny do EU bude omezení naší expanze na celoevropský trh, protože v Evropě je tolik zboží, které nabízíme. Vždy se bavíme o politické, právní harmonizaci v souladu s evropskými standardy. Vždy se bavíme o politickém, právním sladění v souladu s evropskými standardy.“ Ale o ekonomické harmonizaci vůbec nikdo nemluví…….

   https://strana.today/articles/analysis/431815-pochemu-ukraine-perekryli-eksport-zerna-v-evropu-i-kak-eto-povlijaet-na-vkhod-v-es.html

   Podle mého názoru tady nejde pouze o zemědělské produkty.

   Ukrajina očekává od EU zrušení všech cel a kvót na ukrajinské zboží pro dodávky na evropský trh….

   …. Ukrajina je navíc velká země s poměrně velkým domácím trhem a levnější pracovní silou než v Polsku. A mnoho velkých investorů u nás začne otevírat výrobní závody nebo je k nám převádět z Polska a dalších zemí východní Evropy. ….

   ….….. Tento příběh by se měl stát poučením pro vedení Ukrajiny, abychom ve všech svých závazcích a vyjednávacích procesech také jednali v souladu s našimi vlastními národními zájmy, aniž bychom se rozhlíželi kolem sebe,“ domnívá se politický expert Dmitrij Spivak…..

   1. Josef původní napsal:22 dubna, 2023 (20:13)

    Hypotetický námět k přemýšlení.

    Nebude Ukrajina čínským trojským koněm v EU?

    EU se otevře Ukrajině, ale kdo bude mít vliv na ukrajinské elity?

    Kdo bude mít finance na rekonstrukci Ukrajiny?

    Upozornění.
    Jedná se pouze o metaforu.

 2. Vyrobit z toho vodku “ Zelenskaja“ a prodávat na Ukrajině.
  Já bych v tom viděl obchodní úspěch, zejména pokud by na to šly prachy z Brusele nebo Fóšintknu. Také bojová morálka mužstva a ženstva by se tím podpořila.
  Jako ksicht pro reklamní akce by mohl posloužit Lipanský, samozřejmě že v munduru.

 3. MUDr. Ivan David
  Včera v 8:24 ·
  První vagóny „Nekulovy mňamky“ už hoří ve spalovnách
  …..
  Zatím co ráno ještě veškerý „mejnstrým“ opakoval Nekulovu mantru, že v ČR je podle dvanácti kontrol vše v pořádku, takže česká vláda na rozdíl od polské, maďarské a slovenské nebude zakazovat další dovoz ukrajinského obilí, protože jejím cílem je využít působení volného trhu k poklesu cen potravin, po skončení mimořádného zasedání výboru jsem z ČR obdržel zcela opačné zprávy od zemědělců z praxe. Podle první z nich včera řada náklaďáků a vagonů ukrajinskou pšenicí měla zamířit do kotlů ve spalovnách. Podle druhé, kterou jsem obdržel pozdě večer byla část ukrajinských zrnin překlasifikována na „technické obilí“ a bude v lihovarech přepálena na biopaliva.

  Třetí dobrou zprávu mi dnes ráno zatelefonovali kolegové z české Sněmovny, podle nichž některé supermarkety už zahájily stahování z trhu několika druhů mouky, která byly namleta z ukrajinského obilí. Po třech dobrých zprávách bohužel musím dát jednu špatnou. Evropská komise nadále trvá na svém návrhu na prodloužení bezcelního a bezkontrolního režimu dovozu obilí do EU. Stejně jako Fialova vláda do ČR. O jejím návrhu na prodloužení preferenčního režimu budeme na AGRI výboru jednat příští týden. I když už vlády Maďarska, Rumunska, Bulharska v rozporu s unijními předpisy, na vlastní odpovědnost, v zájmu ochrany zdraví svých obyvatel dovozy zakázaly. Jako první dovoz ukrajinského obilí zakázalo Polsko.
  …..

  https://www.facebook.com/photo?fbid=832191111810981&set=a.808808517482574

 4. Věcný názor. Souhlasím. Co se týče vývozu obilí do „Afriky“, projevím se hnusně. Lepší spálit. Nejlepší podle mého návrhu použít k výrobě etanolu. Jestliže by se vyplatila.
  Proč ne do „Afriky“? Protoře tam tak jako veškerá předešlá „pomoc“ nezabraňuje vymírání, ale způsobuje přemnožení. Co tím míním? Nerovnováhu mezi reprodukcí a produkcí. Zatím co mnoho desítek let jsme propagandou masírováni jak tamní obyvatelstvo trpí a vymírá hladem a chorobami, a jak je mu nutno pomáhat, jeho počet se zmnohonásobil.

  1. Aniž se úměrně k tomu zvýšila jeho produkční schopnost. Proč? Protože není po existenčním evolučním tlakem. Engels: „Podíl práce na polidštění opice.“ Co bylo a je motivem aktivity, práce? Nouze. Proč opice slézaly se stromů do savany a stavěly se na zadní? Protože v důsledku, mimo jiné, změny klimatu, byly nuceny hlesat si potravu jinde a jinak. Kdyby jim tehdy byla poskytována „humanitární“ pomoc, seděly by dál na stromech. Případně by se šířily do oblastí posytovatelů té pomoci.

     1. V Tanzánii bylo lze na první pohled poznat farmy uprchlíků z JAR, kteří na půdě, kde byla předtím akorát vyprahlá savana vytvořili během několika let prosperující farmy. V případě některých plodin udělají i čtyři úrody ročně. Chce to ale přemýšlet dopředu a plánovat, což ovšem černoušci tak nějak… …neumí.

      1. Proč by plánovali a něco akumulovali, když se tam všechno rychle kazí. Genetická paměť se tomu říká. A zvlčí tam i včely, když pochopí, že nemusí na zimu dělat zásoby.

       1. Včely tam rozhodně nezvlčí, dělají si zásoby medu na odbobí sucha, mají ohromnou snůšku. Africký med je mnohem řidší než náš a konzistencí připomíná spíš sirup. Chuťově je hodně zajímavý.
        Podnikali jsme pokusy o zkvašení semen baobabu v medu a vodě a kupodivu z toho vylezlo něco podobného burčáku. Chutnalo to velice i místním muslimákům, nikdo se z toho neposral.

  2. Žijí u nás ve městě. Pár Afričanů, zůstali tu po škole koncem socíku. Jeden tuhle říkal, kolik tam jeho rodina má hektarů půdy, že by tam rostlo cokoliv, co by se zasadilo. Na můj dotaz, co je zasazeno, odpověděl – nic… A na druhý, že proč nic, předvedl naprosto autentický a nehraný údiv – kdo by to dělal??
   To nemyslím nijak rasisticky, pouze popisně. Přišla mu nepochopitelná má otázka, protože pracovat na poli nepovažoval za něco uskutečnitelného.
   Už nevím přesně, jestli to bylo r. 1900 nebo 1920, africká populace se udávala číslem ca 140 milionů. V r. 1990 pak 650 milionů, r. 2000 950 milionů, dnes je to kolik? 1,5 miliardy? Během století se tedy ta populace prakticky zdesetinásobila, kdy za posledních 30 let ta křivka nabrala exponenciální tvar. Je to samozřejmě dáno humanitární pomocí. Jedním z důsledků je tam stav permanentní, různě se přesouvající či propukající války o potraviny. Doprovázeno stejně tak permanentní její exploatací Západem a čím dál víc Čínou, což ale s tou křivkou nesouvisí

 5. On je problém asi jiný v Africe to nemá kdo zaplatit,jedině na další dluh,MMF půjčí,ale ty drastické podmínky půjčky,to Afriku zlikviduje.Proto Putin prohlásil,že obilí dodá Africe zdarma a tím nadělal problémy korporacím a Evropě.

   1. Re: Šumachr

    A to je, oč tu běží.
    Když jsme tak blbí, že je sem pouštíme…

    Ano, skoro jste to trefil.
    Putin pošle přebytky úrody do Afriky. V pořádku.
    Ale my máme další Ojroproblém. Zbastlené „poloměry“ v zemědělství podporované ojrodotační džunglí nám za dva tři roky spolehlivě vyrobí problém v produkci potravin, resp. udržení zemědělské výroby, o financování vojny na Donbassu nemluvě.
    Další problém – financování Ukrů. To málo, co mohli vydělat, aby pokryli alespoň část úroků, je v hajzlu.

 6. Vite, on by bezny ovcan asi ueril, ze to az zase ta hrozne nebude a rad si koupil levnejsi mouku ci pecivo (mozna).
  Ale prectete si jeste jednou ten predposledni odstavec, jake manevry kvuli tomu Polaci poradaji.
  To proste smrdi na sto honu.

  1. A to se Poláci nijak nezdráhali použít posypovou sůl místo soli kuchyňské. Kontaminace ukrajinského obilí zřejmě překročila i polskou ochotu pančovat potraviny.

   1. Chlorid sodný je odpadní látkou při chlorové chemii. Protože obsahuje stopy chlorovaných uhlovodíků, nehodí se na nic, než na posyp nebo na skládku.

     1. Targus
      Nejen nečištěnou, ale byl potvrzen obsah dioxinu, což je typická vedlejší látka chlorové chemie (v přírodě se nevyskytuje)
      Novinky 1.3.2012

      1. Nebyl potvrzen obsah dioxinů.
       Kontrola potravin potenciálně kontaminovaných polskou odpadní solí z chemického průmyslu
       Státní zemědělská a potravinářská inspekce provedla kontrolu na základě informací z médií, podle kterých určité polské firmy prodávaly potravinářským provozům odpadní průmyslovou posypovou sůl jako jedlou sůl pro použití do potravin. V rámci této kontroly byly odebrány vzorky z celkem 75 šarží potravin s předpokládaným vyšším obsahem použité soli při výrobě, jako jsou výrobky z masa a ryb, kořenící přípravky, trvanlivé pečivo, chipsy, sýry a samostatná jedlá sůl původem z Polska, zda by uvedené potraviny nemohly být nebezpečné pro spotřebitele. V kontrolovaných šaržích byla provedena řada analytických stanovení zaměřených na bezpečnost potravin zahrnující stanovení následujících parametrů: těžké kovy (olovo, kadmium, rtuť), benzo[a]pyren, dioxiny a PCB s dioxinovým efektem , SO2 (oxid siřičitý) – alergen v závislosti na typu kontrolované matrice. Všechny šarže byly vyhodnoceny jako vyhovující , v žádné šarži nebylo zjištěno porušení bezpečnosti potravin ve sledovaných znacích.

       https://www.uzei.cz/data/usr_001_cz_soubory/zzza2012.pdf

   2. Re: Gerd

    Jste poněkud vedle.
    Pšonci pančují potraviny VÝLUČNĚ na přání objednatele, a to podle hesla, se kterým kdysi přišla má druhorozená dcera – PODLE TOHO, CO SI OBJEDNÁŠ.

    Chceš mít půl litru guláše ve skleničce v ceně deseti Káčé – O. K., není problém. Ale nechtěj po nás, aby to bylo poživatelné a navíc s porcí klasického masa.

    Doma by si něco takového pustit nedovolili ani náhodou, ani omylem.

  1. V zemedelstvi se rok pocita od cervence do cervna (na severni polokouli ) . Od urody do urody.
   Takze ano, tento rok byla v Rusku mimoradna uroda, o ctvrtinu vyssi, nez 5lety prumer. Rusko v teto zemedelske sezone vyvezlo (a jeste vyveze) vic psenice, nez cela EU dohromady.

 7. Kvalita ukrajinského obilí je měřítkem pro mnoho zemí, zejména některé evropské země je míchají se svými, aby se zlepšila kvalita.
  Jak uvedl zpravodaj Ukrinform, ministr pro agrární politiku a potraviny Ukrajiny Mykola Solskyi to oznámil v telethonu „Edyny Novyni“.

  „Motivací pro tato rozhodnutí je samozřejmě to, že kvůli množství ukrajinského obilí, které v poslední době bylo, ho místní farmáři nemohou prodávat dráž. Ale z mého pohledu je to diskutabilní záležitost. Protože globální ceny , které ovlivňují naprosto všechny ceny: naše, Polské, Rumunské a Slovenské letos na jaře oproti tomu, co byly před pár měsíci, klesly,“ zdůraznil Solsky.

  1. Kdyz se mluvi o kvalite obili, je treba zvazovat mnoho parametru. Ukrajinske obili je „kvalitnejsi“ v tom smyslu, ze ma vice lepku a tedy se z nej lepe pece chleb a kynute pecivo.
   Podle obsahu lepku se psenice deli do nekolika kvalitativnich trid. Hlavne zeme vice na severu maji v psenici lepku malo, tak se pro peceni napriklad chleba pridava kvalitnejsi tzv tvrda psenice s vyssim obsahem lepku.

 8. Kupodivu, na to DDT jsem si vzpomněl, když jsem psal koment u předchozího článku.

  „…..není třeba hysterčit a vyzývat, aby se to obilí spálilo někde v kotelně.“
  Svatá pravda. Proč v kotelně. Stačí zkvasit a vypálit V PALÍRNĚ…..

 9. Blbý je na tom to, že naši zemědělci ty normy dodržují, což jim to obilí a mouku prodražuje. Ukrajinci nikoliv.

  1. Presne, to je kamen urazu.
   V USA a na Ukrajine sice muzou mit normy volnejsi, ale ve chvili, kdy nasim zemedelcum naparime to nejprisnejsi a nejdrazsi pesticidy, tak se domaci produkce zdrazi a vudci ostatnim se stane nekonkurencni.

   Pokud to vime my, tak to samozrejme vi i ty jelita ve vlade.
   Presto povoli dovoz, kteremu prave diky te uzasne unii domaci zemedelci nemuzou konkurovat.
   Snad si to zemedelci na te Jizni Morave budou pamatovat.
   Obycejne tam totiz voli hvezdy z KDU, nebo dokonce Tajwance.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *