22 června, 2024

První kuře…

Tedy… první vlaštovka

Včera večer jsem čirou náhodou šel kolem puštěné televize a co nevidím – reklamu na Kaufland. Nebo možná na Tesco, či Penny. Prostě nějaký ten hytlermarket, který nabízel skvělou, jedinečnou a nepřekonatelnou akci na kuřecí prsní řízky, bratru za dvě stovky. Byl to jen mžik, když jsem se pak snažil tuto excelentní slevu najít na internetu, tak se mi to nepodařilo. Ceny tam byly okolo 170ti korun.

Jde samozřejmě o kuřecí prsní řízky z těch nejlevněji chovaných kuřat. Velká hala do které se na podestýlku vysype 150.000 jednodenních kuřátek a ty tam za necelý měsíc vyrostou do jateční váhy. Každý den se sbírají mrtvolky, ty se prohlédnou a podle diagnózy se do krmiva přisypávají příslušná léčiva a antibiotika. Pak ty vyrostlé brojlery posbírá kuřecí kombajn, odvezou se do masokombinátu, kde je různí roboti a Mongolové nařežou do polystyrenových vaniček. Výsledkem je levné kuře, jen se člověk nesmí eklovat, že to maso je víceméně jalové, vodnaté a je lepší nevědět, co všechno má v sobě.

Nuže přátelé, tyto levné kuřecí řízky, vypiplané za necelých třicet dní, nakrmené a ošetřené tím nejlevnějším způsobem za masivního použití automatizace robotizace a nejmodernějších chovatelských metod, stojí v akci už skoro dvě stovky. Kolikpak asi budou stát kuřecí prsní řízky z kuřat, které žily v ekologickém chovu s výběhem, nechali je žít šest až osm týdnů, aby maso vyzrálo, nervali do nich antibiotika a smířili se s vyššími ztrátami?

To jen, abyste věděli, co doopravdy znamená ekologický chov. A jestli si myslíte, že stačí aby vláda udělala správné nařízení a hned nás ti korporátní oligarchové přestanou okrádat, tak jste naivní. Cena masa je přesně tak vysoká, abyste si ho jinak levněji nepořídili. Jestli znáte nějakou pěknou domácí farmičku s domácím chovem brojlerů a domácími jatkami, kde vám dají kuřecí prsní řízek levněji, tak máte u mě pozvánku na zabijačku.

Kuřecí maso je nejlevnější. Tečka. Protože kuře je pták, má rychlý metabolismus, naprosto úžasnou konverzi krmiva, zároveň to není pětimetrákový kolos a nedokáže vás zabít kopnutím, takže je mnohem levnější a jednodušší ho usmrtit a naporcovat. Kuřátko se zavěsí na lehký (a tím pádem levný) řetěz, a na lince jsou malé pily i malé nože. Jateční linky na bourání kuřecího jsou dneska už skoro bez lidí, protože robotika jde dopředu a nejlépe se uplatní tam, kde děláte deset tisíc stejných úkonů denně na relativně malém těle. Při bourání kuřete je minimum ořezu i odpadu, zpracuje se i separát. Zároveň kuře žije krátce, takže je snazší plánovat výrobu i spotřebu. Metr čtvereční kuřecí haly vám dá za rok mnohem víc masa než metr čtvereční vepřína nebo metr čtvereční výkrmu býků.

Je to jasné ne? Kuře je malé, rychle hotové, snadno se převáží, na kamionu se jich naštosuje na váhu víc než prasat i krav. Kuře je nejlevnější. Zároveň má nejkratší cyklus, takže se na něm jako první projeví cenové trendy. Rozesmátá reklama na prsní řízky za dvě stovky je prvním signálem, jak si tady budeme žít na podzim a v zimě.

Můžeme se zatím utěšovat, že vepřové stojí méně. Ano, zatím. Protože prase žije zhruba devět měsíců. Plecko, které vám dneska prodají v Kauflandu, to se narodilo někdy loni v září, kdy byl svět ještě v pořádku. Tehdy jsem začal pomalu psát o tom, že Čína skupuje světové zásoby potravin, protože asi ví proč. Zpravidla se na prasečí cyklus rovnou nakoupí i krmivo, takže krkovička v obchodě byla vykrmena krmivem, na které se podepsala smlouva ještě před pádem Bohemia energy. (Není to ani rok, co se to stalo).

Pokud jste někdo na hovězí, tak dnešní rib áj stejk se narodil před třemi roky. To se zrovna v Číně objevil covid a Babiš u nás dělal takřka vyrovnaný státní rozpočet. I v tomto případě se zpravidla spolu s telátkem zajistí i smlouva na žrádlo.

Pokud se chcete podívat, jak by vypadaly ceny z ekologického chovu, zajděte na stránky vyhlášeného řezníka Kšány. Tam zjistíte, že ekologická kráva stojí dneska už kolem tisícovky za kilo a ekologické prase kolem pětistovky. Tři vídeňské párečky vám dají za 125,- korun. No nekup to.

Hlavně se ale přidávejte ke kampani za záchranu chudáčků kuřátek, selátek a telátek, které v chovu nesmírně trpí. Celebrity vám to vysvětlí, sociální sítě to rozmáznou, chovatelé budou donuceni to zavřít a z vás budou vegani, protože na ekologičtější maso nebudete mít.

Znovu podotýkám, že prasátka i kravičky kupujete ještě víceméně za staré ceny. Hádejte, jak budou vypadat ty nové.

Ono je to víceméně stejně jedno, protože grýndýly pokračují. Německo snižuje stavy dobytka, Holandsko snižuje stavy dobytka, ba i Dánsko je snižuje. Míň dobytka = vyšší ceny. Už se nemůžu dočkat, až budou mít v hytlermarketu jedinečnou slevu – kuřecí řízky za tři stovky. To je podle mě realita podzimu a zimy. Samozřejmě tato sleva bude za polské kuře vyrostlé v těch nejhorších podmínkách, prorvané antibiotiky horem dolem, nakřehčené vstřikováním vody a se skoro jistou salmonelou. Opravdu kvalitní kuřecí bude minimálně o stovku až dvě dražší.

V příštích týdnech se k živočišné výrobě vrátíme. Právě se totiž sklízí a dělají se nové ceny na krmiva. K tomu dostali naši zemědělci faktury za topení a svícení ve vepřínech. Velké korporace si přirážejí patřičnou marži, vláda vysílá signály a my konečně pochopíme, jak to udělají, aby se pětikoaliční slepenec nerozpadl kvůli rozdílným politickým postojům. Je to jednoduché. Nebudou dělat nic, tím pádem se ani nemají o co hádat. Jak prosté milý Watsone. Blyštivý Péťa na to přišel.

Já mám čtyři prasátka na jatečné váze a na konci srpna se mi narodí nová selátka. Tentokrát si je asi nechám všechny. Tak nějak cítím, že se mi to vyplatí.

274 thoughts on “První kuře…

  1. Funkční přes Tor ( stejně jako Sputnik ).

   U některých webů už je málo i Opera s VPN.

   Velký Bratr ví, co je pro nás dobré a co je pravda.

   Potřebuje klid na práci…

 1. Putin má strach, že se blíží konec. Unikly plány na jeho evakuaci z Kremlu
  https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/468003-putin-ma-strach-ze-se-blizi-konec-unikly-plany-na-jeho-evakuaci-z-kremlu
  „…Ruský prezident se svými příbuznými by speciálním letadlem uprchl do občanskou válkou zmítané Sýrie a ukryl se v opevněné rezidenci svého spojence, diktátora Bašára al-Asada…“
  Článek přetiskla slovenská alternativa a je u toho dobrá diskuse:
  – Keď sa človek pozrie na mapu Ruska, tak má pocit, že najlepšie riešenie pre Putina by bolo evakuovať sa do Sýrie na púšť. Tu musí asi niekomu poriadne drbať na tú strojovňu
  – A to kedy chce Putin ujsť? Po ukrajinskom víťazstve? Po ukrajinskom dobytí Moskvy?
  – No dobre. Tak evakuačný plán Pána Putina nám teda TV NOVA už predstavila, ale teraz by sme boli radi, keby nám predstavila aj plán úniku Slovenskej chamrade pri koryte alebo tej českej vlády, keď ich budú hnať ľudia zo Slovenska/ Česka.
  – Dnešné najnovšie správy však hovoria, že Putin už zmizol z Ruska a išiel peši vedľa plota na mongolskej hranici , s ním aj Lavrov, Basirov, Petrov, Šojgu, Medvedev a Zacharovova, a aby ich nikto nepoznal, prezliekli sa za sedem statočných, len bez koní… tak sa strašne boja Ukrajinskej armády a Elenskeho (teda nie že by ich vystrašilo bojové komando Kyjeva, ale obávajú sa budúcej závislosti na heroíne). S.ála u kravina!

  1. Alena Z.
   Už to bylo několikrát napsáno,jak se chystá Putin opustit Moskvu.
   Putin opustí Moskvu,už to k tomu směruje,protože,jakmile USA dodá Ukrajině rakety s delším doletem,tak začnou lítat i z Ruska rakety s delším doletem,třeba až do USA.

 2. Kuřátka jedou rychle.
  Ale, musí být těch správných hybridních linií. Mám kuřata Amroks, pěkné žíhané slépky, příbuzné žíhané plymutce. A ti kohoutci nemají ani ve 3 měsících váhu jatečných kuřat.

  A teď, máme vlastní rodičovské hejna, které nám dají násadová vejce ze kterých se vylíhne kuře na výkrm? Není to náhodou opět zahraniční korporát kdo tyhle ptáky má?

  Chovám také králíky a dočetla jsem se, že vychvalovaný hybrid králíka Hyla už je za zenitem, neboť ta firma zanikla.

 3. Já bych si dovolil navrhnout, abychom byli optimisty. Oporu k tomu čerpám z uspořádání na množině přirozených čísel.

  Mohutnost množiny N – množiny přirozených čísel (mohutnost ozn. hebrejským písmenem ﬡ („alef“), v tomto případě s indexem 0) je fakticky „nejmenším“ (můžeme si představit – nejřidším) nekonečnem a platí u ní, že k libovolně velkému číslu lze v ní nalézt i číslo o jedničku větší.

  Naproti tomu množina všech kuřat není nekonečná, ale nepochybně existuje nějaká množina K, která je podmnožinou N a současně taková, že mezi množinou K a množinou všech kuřat existuje isomorfismus.

  Předpokládejme dále, že množina všech kuřat je neprázdná (to je s jistotou splněno) a není jednoprvková. Jestliže tedy Vidlák nalezl kuře, jehož ordinálním číslem je jednička (první kuře), pak za uvedených předpokladů existuje i kuře, jehož ordinální číslo je o jedničku vyšší (vyplývá z uspořádanosti množiny N a popsaného isomorfismu, který nutně existuje). Dokud nebudou vyčerpány všechny isomorfické dvojice [kuře; ordinál], není důvod se znepokojovat.

  Teprve až Vidlák ohlásí, že nalezl přirozené n takové, že pro číslo (n+1) neexistuje izomorfismus do množiny všech kuřat, nastane důvod ke znepokojení. – Laicky bychom takovou situaci mohli shrnout konstatováním, že Vidlák píše o posledním kuřeti.

  Ale jak jsem ukázal výše, ke znepokojení rozhodně není důvod. – Zapřahejme kočáry, strojme hodokvas!

  1. Jééé, to je balzám a vzpomínka na mladá léta, zase něco číst v tomto jazyku. Asi z nostalgie vytáhnu Jarníka… Pravdivost vět, jakmile jednou stanovena, je nezávislá na politickém zřícení, nutnosti poklekat, zvedat různé končetiny či plivat určeným směrem ba dokonce i na vysírání řádně proškolených … no, těch. A za sto, za tisíc roků to bude platit úplně stejně … naproti tomu pro BFLMPSVZIQ- za chvilku dojdou písmenka, například.

   1. Souhlasím, pane kolego, byť s jednou výhradou: ta poslední dvě písmena na konci zkratky, ta určitě neodpovídají skutečnosti, kterou jste tak výstižně popsal.

    A ještě něco: v té úvaze o posledním kuřeti mám (nejméně) jedno slabé místo. Čekal jsem, že než přijdu, elfové to objeví a pěkně si mě pro to podají – a nic! Neuvěřitelné! Není něco špatně? Nezačala třetí slevová válka? Oni mne už nečtou…?

    1. Jarníku náš, jenž jsi v knihovně,
     Konverguj integrál Tvůj
     Přjď derivace Tvá
     Buď vůle Tvých limit jak v R , tak v C.
     Zkoušky naše vezdejší dejž nám dnes
     A odpusť nám naše numerické chyby, jakož i my odpouštíme Tvým důkazům.
     Ochraňuj nás před nekonečnem a neuveď nás ve spor
     Q. E. D.

     onverguj integrál Tvůj

     Q.E.D.,

 4. Zdravím, sklátil mě neexistující covid.

  K snídani jsem měl jeden rohlík rozmočený ve vodě, k obědu jeden rohlík rozmočený ve vodě a teď k večeři mám jeden rohlík rozmočený ve vodě – ale asi jsem se vpoledne přežral a nemůžu ho dojíst.
  Dám si jaště paralem jako zákusek, podniknu turistický výlet na záchod, vypnu zas noťas, protože na něj nevidím a pokusím se dožít rána.

  1. Mělo by to probíhat takto:
   1. den) Zběsilý průjem, jinak žádné příznaky.
   PIJTE!!!! Hořký černý čaj, neochucený iontový nápoj, minerálku.
   Jezte živočišné uhlí – 3 tablety denně.
   Pokud máte jablko, tak nastrouhat a pojídat po jedné lžičce furt.
   Rohlík zahoďte.
   2. den) Průjem pokračuje, ale vytrvejte v pitném režimu a dietě.
   Dostaví se vysoká teplota až 39°C a bolesti svalů, hlavy a kloubů, nechutenství.
   3. den) Teplota postupně klesne, průjem trvá, bolesti se zmírní.
   Pitný režim, strouhané jablko, kousek rohlku po malých soustech, živočišné uhlí 3x po jedné tabletě..
   4. den) Teplota lehce zvýšená, bolesti ustoupily, průjem přestal, dostavuje se pocit hladu a chuť na cokoli.
   Pitný režim, jablko, rohlík po malých soustech, trocha silného slepičího bujónu. Vysadit živočišné uhlí.
   5. den) Teplota na normálu, pocit slabosti, ale jinak žádné příznaky, průjem ustal. Obrovská chuť k jídlu.
   Rohlík, jablko, bujón s mrkví, už můžete normálně dochutit- vše po troškách, ale furt.
   6. den) Vše v normálu, chuť k jídlu velká.
   Brambory s mrkví, bujón s bramborami a mrkví rohlík, pitný režim – po troškách, ale furt.

   Pár dní ještě bude přetrvávat pocit šutrů v břiše po každém pokrmu. Jezte vše, ale po troškách.
   Absolvoval jsem v intervalu „minulý pátek až tato středa“. Dnes jsem zvládl oběd s mladejma v restauraci – jeden malý falafel, několik druhů středomořských salátů konzumovaných kávovou lžičkou, kousíček masa, mojito bez cukru. Doma jablko jako prevence – zatím dobrý.

   Držím palce!

  2. Zkus potlačit doprovodné zánětlivé projevy antihistaminikem. Třeba Cetirizinem. Začal jsem brát s prvními příznaky. Ráno a večer. Užívám i při jiných virózách s kašlem a bolením krku. U mě funguje.
   Po kortikoidech jsem zatím nemusel sáhnout.

 5. Já fakt vůbec netuším vo čem tady furt píšete! Já prostě sním, co mi ta furt moje žena dá. Když sem si ji bral, to sem ještě docela dobře slyšel a viděl jak se jí ten soudruh vedoucí z toho MNV ptal, jestli na mě bude hodná a vona, že prej jó! Tak fakt nechápu v čem je problém? Prostě to dělejte jak já, někoho si taky najděte, kdo vám uvaří a JENOM to snězte!

 6. Když už je tu ta rozsáhlá debata o stravování. Náš učitelel ajurvédy nám vyprávěl o tom jak je tělo inteligentní a umí vyžít i z mála. Jako příklad uvedl ženu, která se ve zdraví dožila 120 let. Od svých 60ti let jedla pouze placky a mléko. Vyzkoušel jsem to a jeden měsíc jedl jen placky a mléko a bylo mi fajn. Týden to byl i domácí úkol, měrit spotřebu sacharidů ve stravě. Člověk se o sobě a svých návycích dost dozví a navíc jsem ušetřil 😁👍

  1. Takoveho jsem taky jednoho znal. Byl uz pul roku vegan a bylo mu fajn. Za rok a pul skoncil na JIPce.

   Nechte ostatni zrat co chteji, oni vam to oplati.

   1. Joo, tohle bylo zajimavy. Pred lety jsem vyrazil na vylet, s sebou nejaky syry, vino, kde co.

    Z vlaku se mnou vyleze nejaka partia mladych lidi, rikam ok, tak se k nim zkusim prifarit a dat rec.

    No, nakonec z nich vypadlo, ze vegani/vegetariani jsou komplet vsichni, syr si nedaji, vino taky ne.

    A jeden z nich povidal presne tady todle taky. Jooo, jsem vegan, jel jsem v nejakym kseftu se zdravou vyzivou, kterou jsem sam bral taky, prislo nejaky blby obdobi a tak jsem z toho vseho skoncil na JIPce a tedka se to po pul roce snazim po horach trochu rozchodit…

    No, hlavne, ze vi, co je pro neho dobre. A ja jsem byl donucen vsechno sezrat a vypit sam. 🙂

    1. Je to o mire. Sam jsem masotarian, nicmene nikoliv ortodoxni. Ted je treba sezona rajcat, takze vrchol kulinariny je pro mne houska, maslo, na tom rajcata a cibule (plus spetka soli a pepre). To se mi nepreji 🙂

     1. Mně se ohromně osvědčilo:
      – dokud jsem byl mladík, jedl jsem jednou denně *)
      – jako starší pán (jednou to muselo přijít) držím bodovou dietu **) poněvadž už to přece jen není co zamlada

      A vážně: absolutně vyhovující pro mne je jihočínská kuchyně. Každý sám si musí najít, co mu sedne.
      ———————————–
      *) jednou denně = od rána do večera
      **) bodová dieta = co vidím, to zbodnu. To má jedno omezení: tuzemské výrobky z kravského mléka mi nedělají dobře, můžu jen ovčí a kozí. Zatímco v HR mně kravské mléko zanechalo bez potíží. Takže něco špatného tady s tím mlékem dělají…

      1. Zkuste zjistit jestli někde v okolí nemáte mlékomat. Vážně je to velikánský rozdíl….Ta obarvená a dochucená chemicky není nic moc.

  2. Když už jsme u té ajurvédy – tak ajurvéda (pokud vím) učí, že u lidí lze rozlišit čtvero druhů „trávicího ohně“. Pokud se stravujete jinak, než odpovídá vašemu vnitřnímu nastavení, koledujete si o průšvih. Z toho, že nějaká paní někde jedla placky a mléko a dělalo jí to dobře, zdaleka neplyne, že to platí pro každého.

   Rozlišovat mezi obecným a zvláštním, to je, oč tu běží.

   1. Já si myslím, že celá diskuse o mase či zelenině a alternativách skončí přesně ve chvíli, kdy zjistíme, že se kalorie v našem jídle dostávají na hranu potřebného kalorického příjmu pro člověka. Pak nebudeme diskutovat o mase, mléku a luštěninách, ale sníme všechno, co bude k dispozici.
    Hlad je sfíňa

    1. Něco málo k tomu, že hlad je sfiňa . Moje stařenka nám vždycky říkala ( když jsme něco nechtěly jíst) – hladu na vás a polské vši.

   2. Ano – a existuje nauka, která tvrdí, že jde o souvislost s krevní skupinou. Prostě masožravci, býložravci a mlékožrouti. U mě je to dědičný – problémy s mlékem – nezpracovaný mlíko prostě nemůžu. A kysaný mlíko, jogurty, sýry a třeba i podmáslí mám rád – prostě po kvasném procesu… Navíc, ty kvasinky nejsou blbý a ošizený mlíko nezkysne, ale shnije…

    1. Černoši (Afroafričané) ve své většině po odeznění kojeneckého věku nemohou mléko, obsahuje laktózu a jim počne chybět ferment pro jeho strávení. Ve skutečnosti jsou na tom stejně i některé děti (v hytlermarketech je k dostání mléko bez laktózy). U štěňat je to obzvlášť výrazné.Omezení se netýká výrobků, kde je
     mléčný cukr vykvašen, zkysán atd. Omlouvám se za sjednocení Černochů, psů a Čechů, ale všechno jsou to savci (zatím).

   1. No nevím. Pochybuju, že by prána měla lepší chuť než domácí škvarky, ohřáté na krbových kamnech, s cibulí a čerstvým chlebem. To je má snídaně snů.
    Prána je chemicky čistá – bez chuti a zápachu?

  3. Měsíc se to dá vydržet ve zdraví. Mám vyzkoušenu podobnou „odlehčovací“ bezšmakuládovou dietu. Samozřejmě doplněnou ovocem a zeleninou. A vejci.. Dobře připravená zelenina je velmi jedlá. O flákotu si tělo řekne samo. V tom případě si ji nekazím uhlovodanovoupřílohou.

 7. K situaci na Ukrajině bychom měli mít na zřeteli možný následující vývoj, který může, ale i nemusí, nastat:

  1. Rusko nechá Ukrajinu bojovat blízko ruských hranic, aby ruská vojska měla krátké logistické trasy.
  2. Ukrajina získá maximum možných těžkých zbraní od všech spojenců, až budou armádní sklady na minimální hodnotě stavu zbraní.
  3. Rusko spolu s ukrajinskou obsluhou většinu zbraní učiní nebojeschopnými.
  4. Až Západ zeslábne a bude odzbrojen, co budeme dělat, když Čína napadne Tchajwan?

   1. Nikoliv, to jen my se pos….. , ale to neznamená všechno. Nakonec se může ukázat, že zbytek světa dokáže v pohodě žít i bez zbraní z USA, ekologických a genderových iniciativ z EU. Bojím se, že EU ve svém svatém nadšení nepochopila, že se bez nás zbytek světa dokáže obejít a že nás mohou klidně odstřihnout.

  1. Pane Gerd.
   Žádné bojové akce blízko u Ruských hranic.
   Jak jsem teď četl na lžidnesu,tak USA dodá Ukrajině rakety s doletem 300 km.
   V tom případě ,jedeme z kopce a nikdo to už nezastaví.
   USA vůbec neuvažuje o mírové jednání ohledně Ukrajiny.

 8. Jako Pražák už po několikátou genereaci se usmívám nad příběhy „lidí z Prahy“. Jasný, bude tu vysoká koncentrace lidí, co jsou se situací v pohodě, blábolí o uskromnění, nakupují v Rohlíku a věří kde čemu. To je jejich věc, jejich názor, jejich boj. Nemá cenu je o ničem přesvědčovat, musí si tu cestu projít sami a třeba někdy prozřou nebo taky ne. Já jen říkám, že už od pradědy vím, že je dobré mít známé a kamarády mimo město a udržovat výměnný obchod, protože je to výhodné pro obě strany (pamatuji si jeho historky z války). A v tom co přichází k nezaplacení. Takže klidně nechte frikulínům z Prahy zaplatit raketu a nebojte se je podojit a oškubat, když to chtějí a na druhou stranu, mnoho lidí v Praze takhle neuvažuje a nejedná. Ale to asi poznáte. I kdyby jen desetina lidí z Prahy uvažovala a jednala podobně jako já, tak je to už dost velká a silná síť.

  1. My, Pražané s rozumným pohledem na věc, jsme dnes ve svém městě jak cizinci nebo přímo vyvrhelové. A kdyby šlo jen o mileniály a náplavu, zatmění mysli vidím i u svých vrstevníků a vrstevnic. Agitovat či vysvětlovat nemá cenu, jsou ve svých názorech zaťatí jako Jehoviti. Se starými snad pohne podzimní smršť cen, mladí musí padnout na hubu.

   1. U mladých (řekněme do 30ti let, plusmínus autobus) to bude pikantnější o to, že neumí šetřit. Vidím to na studentech, a to ani tam kde by se již dalo předpokládat rozumnější hospodaření zpravidla zvítězí okamžitá spotřeba a konzum nad řekněme odložením si rezervy či nějakého finančního polštáře.

    1. Mně je 30 let, mám dobrou práci a s penězi vystačím. Na drahou dovolenou jedu, protože můžu a až všechno podraží, tak a ni prostě nepojedu. A vůbec mi to nevadí, protože se zabavím jak v Namibii na safari, tak u vodní nádrže Seč nebo jinde u rybníka nebo se svou ženou na kole, popřípadě hledáním hub za domem v lese. Co se týče finančního polštáře, tak ten mám , troufám si tvrdit , dostatečný. Já , samozřejmě, vím, na jakou skupinu lidí z mé generace narážíte, ale prosím věřte, že ne všichni jsou takoví. Opravdu nenosíme značkové hadry každý půlrok a nestřídáme iPhone po měsíci………taky bychom nedali 500 Kč za toast s Avokádem, jak kdosi kdysi říkal.
     Je to stejné, jako bych říkal, že lidi 55 + se zabývají jen vyškrtáváním slev v lejstrech ze supermarketu a vysedáváním v čekárně u doktora, aby měli pojistku. Jistě, to není pravda.
     Reaguju takhle proto, že si myslím, že se v poslední době až moc stupňuje napětí mezi třicátníky a lidmi ze starší generace….Ptám se proč ?? Qui bono ?? Nerozdělujme se.
     Když budu paušalizovat, tak Vy si ponechejte své slevy a my si ponecháme náš konzum, drahé dovolené a toasty s avokádem…..pokud všechno podraží, tak se možná u toho vyškrtávání slev potkáme, ale rozhodně nám to nebude vadit tak, jak se domníváte.

        1. V situaci, kdy je minimum personálu….a chronicky je minimum personálu….bude vždy nutné zajistit nábor a tento personál zaplatit….zlatý důl to sice není…..ale příjem je to trvalý a přiměřený…..takže v klidu.

     1. Pardon, bába urejpanou, ale
      ad1/ třicátník – takže kolik dětí ?
      ad2/ další várka krásných chytrých? doplňují stavy…
      my jsme tu nee mělo být Vy jste tu….

      1. Vaše odpověď je zmatená a vyžaduje zřejmě vyšší míru abstrakce. Prosím o opětovné napsání a absenci zkratkovitosti.

     2. Věkově nás dva dělí asi deset let, což není moc. Vím, že plošná paušalizace je špatná a také, že jsou výjimky potvrzující pravidlo a třeba skutečně nepatříte k “Starbucks mládeži”.
      Zeptám se ale jinak, bydlíte ve svém, a bez dluhů? Jak tu dnes poměrně trefně naznačil hranici Martin Konvička, to nejspíš bude společenská linie, kde se bude lámat chleba. Pak také máte mé uznání.
      (Já ve 30 ve svém bydlel).
      To rozdělení mladý/starý nevzniká u nás, ale jinde. A domnívám se, že je to jeden z trendů současnosti. Staří si nezaslouží úctu, nepřizná se jim moudrost. Naopak, tím že staré konzervy nepodporují pokrok, jsou brzdou liberální a dokonalé společnosti. Tu navíc okrádají užíváním si důchodu.

      1. Přijde mi prima, když může člověk do třiceti procestovat svět a každému bych to přál, jelikož já to mám za sebou a nikdo mi to už nevezme, i kdyby stokrát zavřeli hranice . Hodně to posune myšlení. Stejně tak je prima, pokud Vám po třicítce se jde s partnerem přirozeně rozmnožit a nerozpadne se vám vztah po narození dětí. Víc zatím neumím posoudit. Dělení společnosti je dle mého názoru klišé, v hlavách lidí funguje především u jedinců s různě nezdravým sebevědomím. A to jsou ideální objekty „pro mediální výchovu“. Po mládí přichází stáří a co nechceš, aby druzí dělali Tobě, nedělej Ty jim. Stejně tak, jako není stáří patent na rozum, tak pokrok nemusí být změna k lepšímu. Pokud si člověk uvědomí, že život je hodně krátká hra, co končí smrtí, pak se dokáže radovat z maličkostí a fungujete s lidmi, kde je ten krátký čas co má, smysluplně využitý. Ostatní nesoudím, jen si prostě nemáme aktuálně co nabídnout.

       1. Jasone, já ale nepíšu o hospodaření mladých a starých, ale o politických názorech a postojích. Můj syn v předminulých volbách volil Piráty, nesmělo se o nich říci ani slova, teď teprve mu, doufám, dochází, jak to s nimi je.
        Důchodci a slevy – to máte dost jednoduchý pohled na stáří. Ještě napište, jak na vás chtějí, abyste je v MHD pouštěl sednout (dřív to byla samozřejmost, já to mám výchovou tak v sobě, že když nastoupí někdo starý, automaticky vstávám, a pak si říkám, ježiš, seď, vždyť ty už máš taky nárok…).
        Mimochodem slevy dnes sleduje kdekdo, i mladí. A na podzim bude hůř.

        1. S těmi Piráty a Starosty s Vámi souhlasím. Také v mém okolí je spousta kolegů a známých, věkově asi jako já, kteří se volbou těchto stran spálili a nyní už jim nevěří. Akceptují , že byli naivní.

         S těmi důchodci a slevami to byla, samozřejmě, nadsázka. Řekl jsem to proto, protože jsem chtěl zdůraznit je absurdní, říkat, že všichni z mladé generace trpí zatměním a náleží k tzv. liberálům a vyznavačům totálního konzumu, kteří se řídí pořekadlem „po nás potopa.“ Prostě jsem chtěl vykořenit stereotyp, nic víc.

         Pokud jde o pouštění seniorů k sednutí v MHD, tak to je u mě automatismus vštípený na ZŠ v 90.letech, který nevynechám do konce života. A spousta dalších to tak má.

         Čili poselství je, abychom zbytečně neakcentovali mezigenerační rozdíly….dlouhodobě to nedělá dobrotu.

      2. Bydlím ve svém, mám hypotéku. Jiná možnost, totiž v poslední době nebyla, kór , když je Vám 25-30 a nepodědil jste nemovitost nebo jste nedostal od rodičů finanční injekci na koupi jiné v hotovosti, jak někteří vrstevníci (kdo by taky spoléhal v tomto věku na rodiče, že…..).
       S tím rozdělením mladí/staří, jak píšete, souzním. Je to trend, ale my ho dobrovolně posilujeme. Nikdo z lidí starých jako já nikdy nic neřekl proti starším lidem, málokdy zpochybňoval jejich „moudrost“ = zkušenosti. Spousta kolegů akceptuje starší kolegy. A přesto , i když se zmíní sebemenší nedostatek nebo se vyskytne pokus o řešení mezigeneračního pnutí, tak se starší okamžitě sesypou na „juvenila“ jako sarančata v Egyptě na úrodu……vždyť tato diskuze je toho jasným důkazem. Nejdřív snaha o vysvětlení, co si moje generace 30+ myslí…..reakce je vzápětí zběsilá a plná žlučovitosti.
       Okamžitě se vytasí to, kolik kdo má dětí , že práce nebude potřeba nebo , že jsou všichni prostě dekadentní. Ono se totiž s odstupem 10ti až 20ti let strašně dobře hodnotí………
       Mě spíš zajímá jak Vy myslíte, že jste bydlel „ve svém“. Míníte to jakože jste dostal byt od státu anebo, že jste si ho koupil za „cash“ získaný vlastními silami? Anebo jste snad něco zdědil ? Přispěli rodiče ? Anebo jste podnikal a vydělal balík ? Zajímá mě to. Ono je totiž snadné hodnotit současné hypotékaře optikou dřívějších let nebo optikou člověka žijícího v mezigeneračním domě.
       Abyste rozuměl, mě jenom zajímá, proč jste si tak zatraceně jistý, že všichni 30 + usilují o konzum a cestování za megaprachy aniž by měli zajištěné základní potřeby. Já totiž nic takového mezi vrstevníky nevidím. Dokonce bych řekl, že přání lidí napříč generacemi jsou stejná, a sice : vidět svět, zkoušet nové věci, mít rodinu, bydlení a budovat.

    2. U mne podobne jak u predrecnika. Jo, nejak vyziju, co jsme tedka na hypo dva, tak je to zas o kus lepsi, realne v mesici zbyde dost penez na 1,5 splatky hypo navic…
     No nakonec to neslo do predcasne splatky, nybrz na sporici ucet, kterej mi tedka s ohledem na skoky v sazbach vlastne vynese vic, nez by byl rozdil na urocich pri predcasne splatce 🙂 a jeste si budu moct dovolit zaplatit ucet za topeni, pokud tedy fyzicky bude plyn.

     Ale nejakej klid v dusi budu mit asi az po kompletnim splaceni hypo. Nastesti, fix konci az za 5 let, tak do te doby mi s tim splacenim paradoxne muze inflace trosku pomoct. Pokud, opet, si budu moct dovolit aspon to topeni a PHM na dojezd do prace.

     1. K 5ti leté fixaci Vám blahopřeji, zejména je-li v nějakých opravdu malých číslech. Je předpoklad, že současný marasmus bude trvat asi 3 roky a no, nebudu psát že “bude líp” 🙂 ,
      ale pomine-li válka tak se to u zlepší.
      Ale ty přechodné roky budou dost zlé, pořád bych přemýšlel nad nějakou alternativou topení, soláry atd.

     2. Jo,do včerejška dávali u UniCredit 6,3% p.a. u termínovaného vkladu na rok, u Raiffeisenbank 5,5%. Na spořicích o 0,5% – 1% méně.

 9. Přichází čas na oprášení rčení našich předků z 19. století: „Brambory a zelé, to je živobytí celé.“ Takže brambory vařené ve slupce na loupačku, trošku másla a kyselé zelí – to je budoucnost stravy mnoha lidí.
  Co se týká ceny masa, možná se rozmůže chov králíků a slepic. V jednom případě je nadšený chovatel choval v paneláku na balkonu králíky a slepice.

     1. A nemohl by tu polovinu nepracujících vést premiér Petr Fiala s celou vládou? Samozřejmě jako příslušníci skupiny nepracujících a nezaměstnaných.

     2. A tu kozu do toho jara budeme mít kde? Aj koza žere a aby dojila, musí potkat kozla ve vhodnú dobu. Pak sa musí okotit a až pak můžeme kozu dojit. A krmit, na jaře té trávy zas tolik není.

  1. Tank ONO v Uhříněvsi za 41,90.
   Pokládám otázku jinak: Jak snadno a rychle zařídit, aby Češi brblající na benzín za 33 stáli frontu a líbali ruce za benzín po 43.

 10. OT: Pomalu se na povrch vynořuje další cíl této války – nerostné bohatství v Arktidě
  https://www.armadnymagazin.sk/2022/07/29/nato-cvicenia-na-severnej-namornej-ceste-skoncili-rusko-obmedzuje-pohyb-cudzich-lodi/ a krátký komentář u Bavora.
  Dle mezinárodních smluv je plocha Arktidy pro ekonomické využití rozdělena proporcionálně dle území sousedících států a tudíž velká část patří RF. Takže byla RF před pár měsíci vyloučena z mezinárodní organizace, která „se stará/dohlíží/určuje pravidla“ v daném prostoru. Navíc RF zprovoznila severní námořní cestu, stará se o její údržbu, ale využívat ji chtějí všichni neomezeně a bezplatně.

  1. Jsem zvědavý, jak ji budou využívat bezplatně při pohledu do odkrytých hlavní a otevřených poklopů střel Kalibr arktických oceánských hlídkových lodí ruského námořnictva Projektu 23550.
   Navíc je tam zima a parní katapulty amerických letadlových lodí by tam asi nefungovaly (pokud by je navíc nepotopil led nebo pobřežní Bastiony), kdežto letouny startující z ruských pozemních základen tam asi fungovat budou.

 11. Když jsem já sloužil to první léto, vysloužil jsem si kuřátko za to…
  Z toho usuzuji, že už kdysi mělo kuře cenu práce v zemědělském sektoru za 4-5 měsíců. Vracíme se ke kořenům.

  1. No jo, ale všimněte si, že se dotyčnému neustále zvyšuje odměna za službu v létě v následujících letech…
   kuřátko, kachnička, husička, vepřík, telátko, kravička, voleček, botičky, děvčátko.
   Na závěr si dokonce vyslouží ženskou.
   Zřejmě tam šlo o motivaci a stabilizaci zaměstnance při letních brigádách.

   1. Jenom jestli to blbě nepočítáte. První léto kuřátko (no budiž, nastoupil těsně před létem, zkušební doba). Ale pak, neříká se náhodou 2. léta, 3. léta ve smyslu 2. roky, 3. roky atd. Páč kravička nebo voleček jen za letní službu, to byl sedlák lidumil, nebo jak se dnes říká filantrop. I ty botičky jen za léto? Pěkné, kožené, ruční výroba od ševce, žádná tovární sériovka od Bati. Pak sbouchnul děvečku a se službou byl konec. A to je vše milé děti, pohádka končí a začíná drsná realita konce (skoro) léta 2022.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *