19 června, 2024

Proběhla migrace webu

Milí čtenáři. Web www.litterate.cz byl dnes přesunut na nový hosting. V průběhu noci nastávaly krátké výpadky, za které se omlouváme. Nyní by již vše mělo být funkční. Nově běží web na adrese web.litterate.cz, kde bude web dál běžet jako archiv, až přejdeme na novou blogovou platformu. Staré adresy a odkazy zůstávají i nadále funkční a budou automaticky přesměrovány na novou adresu.

V případě, že objevíte jakýkoliv funkční problém, dejte to prosím neprodleně vědět Vidlákovi na e-mailu vidlakovykydy@gmail.com.

MaSter.

50 thoughts on “Proběhla migrace webu

 1. Kura až teď jsem si uvědomil, že to stěhování zrobí bordel v archivaci… Takže nevím, jak moc se bude dát hrabat ve starých článcích. Zkusím v tom trochu udělat pořádek… ale nooo… zrovna teď jsem na cestě… do… zanzibaru… kde… se mám setkat… s koruním princem… a projednat… no prostě teď se mi nechce.

  Články od 16.8 do 31.8 jsem ještě nahrál, takže ty jsou dohledatelné pod tou novou doménou:
  https://web.archive.org/web/20230831045926/https://web.litterate.cz/

  A staré jsou ještě pod tou starou:
  https://web.archive.org/web/20230802084105/https://www.litterate.cz/

  Jo a píšu tohle celé vlastně jenom proto, aby tenhle příspěvek se starýma doménama šel případně dohledat.

 2. Stále se sem mohu podívat jen přes VPN. Jinak prohlížeč hlásí, že se nepodařilo připojit.

  ping web.litterate.cz a ping litterate.cz hlásí neznámé jméno nebo služba.

    1. To musí být někde u Černobylu. Tam rostou houby jako psí boudy, někdy i jako přístřešky na sekačku a jízdní kolo.
     😀🍄

     1. No nevím ale pochybuji. Proč? No nejsou blbí jak si někteří u nás myslí,. pak se tam taky nesmí – je tio pořád fest hlídané, ale to hlavní, Vážně si myslíte, že b y se o téhle možnosti autoři nezmínili, že by je neodsuzovali že práv ě tam je sbírají? A nevarovali případné dovozce před nebezpečím.. Tož já neMno,

      1. Jéžiš, dělala jsem si jen legraci. 🙂
       Rusové jsou velcí houbaři a nakládají houby na několik způsobů. Mňam.
       😻

       1. Já už na podobné vtípky začínám být alergická. Zvlášť když pražská j/elita došprtala pořadatele zrušit ten koncert. To je až neskutečné jak jsou ubozí.

        1. Mají na to právo ?
         Pokud nemají, tak můžete vznést námitky, žalovat je..
         Soudy máme svobodné a nezávislé…..i těch bývalých komoušů v nich ubývá….

 3. Mastere,doufám,že znáte Murphyho počítačové zákony,tady je vyňatek-

  -Levné poruchy neexistují,pokud by néjaka porucha byla levná ,tak jste doposud nepoznal její rozsah.
  -Jestliže NULA je dostatečne velka,pak je téměř tak velká ,jako kousek jedničky.
  -Matematicke zduvodneni 1+1=2 kde = je symbol s významem zřidka jestli vubec. . .
  -Až je program jedlý ,ukáže se ,že je zastaralý .
  -Čim více je nesmyslnější nějaký projekt ,tím více je podporován našimi politiky.

  Jdu hledat pro jistotu web s diskuzi,která je bez zábran dostupná a domnívám se ,že by mohla končit koncovkou COM,neboť po spuštění to dopadne jako u pana Vidláka vedle,kde prý se sbírají adresy pro budoucí digitální koncentrák.
  Jinaci zduvodneni stovek úbytku komentu a svobody tamního přístupu,který se nesmí nikdy vrátit , prý neexistuje,mini paní ANNA blahořečena svatá z KSH.Jestli to je pravda nevím a co vy budete i vy proti diskusi PNZ diskuzi nad body Plánu Národní Záchrany podobnému Noemově arše ,kde se budou nakládat nakonec pouze zviřata.

  1. Pokud tomu dobře rozumím, adresy se tam nesbírají. Ale kdykoli může přijít státní orgán si je vyžádat.

 4. OT, z patria.cz : „Vláda schválila zařazení ruského podnikatele Obnosova a jeho příbuzných manželů Zorikovových na vnitrostátní sankční seznam. Nyní je na něm šest lidí (ČTK)“

  Obnosov……:-D
  Vypečenější by bylo “ Zbrojanovičkin“.

 5. Třikrát jsem odesílal (jak jinak) delší příspěvek, který se neobjevil. Krátký ano. Takže upozornění, kdyby někde v tématu „Hlavně ho nechte mluvit“ se objevil 3x, tak to není potvrzení někdejšího zvratku úchyla „Čechobanderovce“, že nick AUTO je jedním z jeho služebních jmen.

 6. Měli byste si ještě pořídit jinou doménu. Jak víme na nedávném příkladě doménový správce CZ domény (sdružení CZ.NIC) je zpolitizované a může i bez soudních rozhodnutí doménu zabavit a i když je to protizákonné, nikdo to v tomhle zkurveném státě řešit nebude.

  1. To je dnes to nejjednodušší. Pokud bude cz doména někdy vypnuta, zkoušejte podobné domény. .net, .org apod. Ono to na nějaké zase rozjedeme. Teda, pokud nevypnou i nás. 🙂

 7. Škoda, že zůstala diskuse proti toku času.
  Asi to nejde změnit.
  Takže diskusi od konce a hledat počátek vlákna. Chjó.

  1. V tuto chvíli šlo opravdu jenom o „přestěhování“ řešení pod naší kontrolu. Zatím prakticky beze změn. Jestli tam teď je nějaká změna, tak jenom omylem a půjde o nějakou miskonfiguraci na novém hostingu.

   Když na nás Alef litterate převedl, tak tam nastaly jakési technické potíže s hostingem, díky kterým jsme měli jenom velmi omezený přístup k aplikaci. Domluva s techniky hostingu byla místy jako s tatary, tak bylo nejjednoduší aplikaci přesunout pod náš vlastní hosting.

   Při migraci na mě vypadali různí kostlivci ze skříní, hlavně daných podivnou konfigurací hostingu, ale nakonec jsem byl úspěšný.

   Může se ale stát, že aplikace bude na některých zařízeních během dne dočasně nedostupná. To totiž není ani tak problém na straně serveru a webové aplikace, ale problém na straně koncového zařízení nebo jeho poskytovatele Internetu, kde si to stále pamatuje nějaké kousky starého řešení. Tzv. DNS cache. Mělo by stačit počkat a po nějaké době by se to mělo samo srovnat.

   Vězte ale také, že tohle není poslední krok a pro litterate máme velké plány a chystáme pro něj úplně nové řešení s úplně novými možnostmi. Tam ale musíte ještě chvíli počkat. Vývoj teď intenzivně probíhá a zatím nejsem schopen slibovat žádné konkrétní termíny spuštění nového řešení.

   1. Ono by nebylo špatné mít možnost přepnout řazení diskuze „podle vláken“ a podle času“. Ale nejsem IT, tak mě nemusíte brát vážně. [;>)

   2. Re: master

    Přestože píšete česky, nerozumím ani slovo.
    Ale to neva, jsem přece starééj, hnusnééj a blbééj.
    … a zvyklééj…
    (-:

    1. Dyk vám to říká jasně.
     DNS je domain name server, to je server, který webové adrese např. „litterate.cz“ přiřadí unikátní číselnou adresu (tzv. IP), třeba 208.67.222.222
     A cache je, že si váš počítač dost tvrdošíjně pamatuje pod názvem „litterate.cz“ původní nastavení.
     Mnohdy nepomůže ani restart. Může to trvat několik dní, než přijde k „rozumu“.
     Tak a teď jste mladší, krásnější a chytřejší než já.

     1. pre tych, co su netrpezlivi a nechce sa im cakat je k dispozicii zazracna klavesa F5
      Po jej zmacknuti sa reloadne – znovunatiahne – obsah web stranky bez ohladu na ulozene subory v pamati pocitaca – cache.
      ergo – netreba cakat , staci mackat 🙂 … spravne tlacitka

      1. Ne, tady na to právě magická klávesa F5 nezabírá. Tato cache totiž není v prohlížeči, ale ve vašem rekurzivním DNS serveru. 🙂 Ten má přitom na zodpovědnost buď váš poskytovatel Internetu nebo možná taky google nebo jiný z velkých hráčů. Tady se prostě musí počkat, až ta cache vyprchá.

      2. Často v takových případech, kdy prohlížeč „trvá na původním nastavení“, pomáhá vysypat cookies. Ale dělejte to jen, pokud bezpečně víte, co děláte – ať si třeba nesmáznete hesla, nebo nějaký doplněk prohlížeče apod.

       Chtěl bych poprosit Mr. Mastera o názor:
       Je pohyb po „dezolátských“ a „alternativních“, natož tak ruských webech, skutečně bezpečnější se starší verzí prohlížeče FF a s XP SP3, popř. doplněnými o pár utilitek?
       Vycházím z toho faktu, že XP jsou vlastně poslední OS, který šmíruje jen s výslovným dovolením.
       Pohybuju se po ruských (ale technických a historických) webech už dlooouho a nic jsem tam nechytil, ani se mi nikdo nepokusil vykrást účet, kvartýr, nebo auto.
       Jsou XPčka v tomto směru bezpečnější?
       Moc díky za odpověď.

   3. Já jsem se sem dnes nedostal celý den. Nic se neděle, pochopil jsem. Možná by bylo lepší, pokud by se podobná akce opakovala, dát předem nový název domény i IP adresu.
    Každopádně díky za všechnu starost o stránky.

    1. Heleďte se, všechno jde vždycky udělat líp. Ale je to pak náležitě nákladnější. Já na téhle migraci strávil celou noc a jsem rád, že to mám za sebou, protože tohle byl fakt porod. Tam bylo tolik kostlivců ve skříni, až jsem si myslel, že zombie apokalypsa právě začala. A tak jsem si řekl, že tahle kvalita provedení musí stačit, protože další noc už na této velmi nevděčné práci strávit nechci. 🙂

   4. Ráno mi stránka oznamovala stěhování WEBu. Nyní se na litterate dostanu, ale bohužel pouze přes VPN. Je to vidět i na počtu diskutujících. Ale já věřím , že problémy zvládnete.

    1. Nío já jsem si dala do záložek momentální adresu jako novou. To by mělo fungovat. Bude-li fungovat, starou prostě vymažu., Uvidíme

    2. Tomuhle je prostě potřeba dát čas a časem se to opraví samo. Já ten proces nemůžu nijak urychlit, protože závisí na chování síťových prvků (DNS serverů) které nejsou pod mojí kontrolou. Obecně platí, že tohle je o tom, kdy si DNS server vašeho poskytovatele Internetu umíní načíst nové nastavení. Typicky je to do hodiny, ale někdy to je i den.

     1. Pokud si to dobře pamatuji tak ty DNS servery mohou být cestou zřetězené a musejí si to vzajemně předat po celé cestě.

       1. Mně taky. Kdyby tu nebylo to Masterovo upozornění, migrace webu bych si ani nevšimla. Buď mě má rád Master, nebo na mě platí ono: Blahoslavení chudí duchem – tj. čím větší lama, tím shovívavější ti trpajzlíčci, co tam běhají tím systémem a přenášejí data… Rozšafín Ctibum a HEX by mohli povídat… 😁😆

      1. Jsem pustil diagnostiku a taky DNS server.
       Tak jsem zadal do google „litterate“ a na třetí pokus jsem tu 😀

       Aha, tak nic; asi zase migrujou…

  2. Já žasnu, kolik je tu kibiců, kteří vědí jak to dělat líp, kdyby to ovšem uměli. mistři typu jednoho „odborníka“ z banky, ktrerý mi tvrdil, že 2×30+50 je 60 Kč které ušetřím.
   Proč si neuděláte svoje, když jste tak hytří.
   Osobně si myslím, že diskuze od nejnovějšímu k začátku a dobrá a hodně rolování ušetří.
   Tok času ahledání – není problém část toho k čemu se chci vyjadřovat zkopíruji a odpovím a je to hned na začátku. Teda musí se to umět.

   Ach jo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *