Voda – pokračování.
Ještě jsem zapomněl na jedno řešení. Dezinfenkce vody. Asi nejlepší jsou tablety Micropur od Katadynu. 1 tableta na litr. Ja mám pár tabletek v každé lékovce. Voda trochu chutná po chlóru, Katady prodává i tabletky na odstranění této chuti. Šumivé céčko vyjdě levněji.
Pak je tu ještě jedna možnost – myslím 5-10 kapek Jodisolu do vody. Nejlevnější řešení a Jodisol lze použít jako dezinfekce. Koupíte za pakatel v každé lékárně.
Tuhle možnost jsem nezkoušel, mám na jód alergii.
BEZPEČNOST:
Nezapomeňte, že do vody dáváte látku pro tělo škodlivou a tedy ji tam dáváte v minimálním nutném množství. Proto ji musíte nechat působit alespoň hodinu před užitím. Vodu musíte mechanicky přefiltrovat.
A teď již navázání z minula – jako preper jsem se připravil na několik scénářů:
- Panelák v Praze, blackout malý nebo větší.
- Auto na dálnici
- Cesta do BOL, BugOutLocation, neboli cesta obvykle pěšky do připravené lokality, v Čechách typicky chata
- Dům
Samozřejmě vaše zásoba vody také souvisí s vaším plánem – pokud plánujete okamžitý přesun na chatu, potřebujete akorát vodu do lahve. Ale zamyslete se – pokud dnes vypadne elekřina, okamžitě popadnete batoh a vydáte se do lesa? A i při běžném delším výpadku elektřiny fakt chcete spláchnout.
- Panelák v Praze, blackout malý nebo větší.
Začnu tedy panelákem. Moje počáteční pokusy byly asi tak 20 pet lahví s vodou, částečně bublinkovou. Ja vím, pitomost. Cca za rok začaly lahve ubývat. Ne, že by vytekly, ale lahve začaly placatět.
Další, už úspěšnější, pokus byly 18 litrové barely, co se používají ve stojanech na vodu. Funkční řešení. Obal dáte zálohu 200 Kč za kus, cca 150 za obsah. Pro nás dva jsem tedy pořídil 6 barelů, dal je do sklepa a jednou za rok jsem je vyměnil za nové (6×150=900Kč). Rozumná cena.
Samozřejmě můžete použít vodu z kohoutku do vlastních lahví. Platí ale totéž – vodu bych obměňoval a pokud použijete pet lahve, musíte je točit též, ten plast není příliš stabilní.
Další moje řešení. Okolo lodžie šel okap. Udělal jsem si odbocku do sudu, samozřejmě s vratným výstupem zpátky do okapu, a tak se mi sud průběžně doplňoval.
Ještě jsem vymyslel jedno netradiční řešení, které se zdá nehygienické, ale? Pokud máte vanu, nevypouštějte ji po koupání, ale až před koupáním. Máte tak stále k dispozici 100-200l užitkové vody, na opakované umytí či spláchnutí záchodu ideální. Já se ve vaně nemyl (na to mám sprchu), jen se do vany nakládám pro pohodu mysli a tak si umím představit, že bych tu vodu, nebylo-li by zbytí, i pil (po filtraci). Jako postranní efekt, pokud nebudete do koupelny zavírat dveře, v paneláku trochu zvlhčíte vzduch, což je super.
Pokud váš scénář počítá s tím, že ve městě zůstanete (nebo vás k tomu přinutí okolnosti), zásoba vám nebude stačit. Proto je dobré vědět, kam si můžete pro vodu dojít (s obchody nepočítám). Tedy TEĎ to musíte najít a obejít, ne až to bude potřeba, kde je v okolí studánka, potok, rybník nebo řeka. Máte-li filtr, můžete pít skoro cokoli.
Také vymyslete, kudy se k vodě dostanete. Nejkratší cesta – v případě nepokojů – nemusí být použitelná. Velmi doporučuji přečíst knihu Ondřeje Neffa Tma 2.0, je to vynikající studie psychologie lidí v a po kolapsu. V knize popisuje, jak snad druhý den po začátku výpadku elektřiny obsadí rybník v Praze banda násilníku a za nabrání vody vybírá výpalné.
Na závěr – vypadne li elektřina i na chodbě (možný příznak výpadku), první, co OKAMŽITĚ udělejte, napusťte vodu do všeho včetně vany, pokud neni plná. V nejhorším případě to může zachránit život vašim dětem.
- Auto na dálnici
Vzpomínáte, jak uvázli lidé před pár lety na D1 přes noc v zimě? Mohlo by se stát v létě. Sluníčko pálí a vy po dvou hodinách vypnete motor a tím i klimatizaci, protože možná benzín dochází. Potřebujete vodu, nesladkou vodu, zvláště máte-li děti. Případně popadnete batoh a vydáte se někam pěšky. V obou případech tu vodu potřebujete.
Já mám v každých dveřích auta 1.5l minerálku. Bublinková z nich je jen jedna, dáma mého srdce má nerada vodu bez bublin. V kufru mám dalších šest lahví bez bublin. Celkem 15l vody. Kromě toho, že i pro spolujezdce vzadu máte připravenou vodu, se mi hodila při nehodě – krvácení je obvykle dobré prvně umýt. A také když dopijete tu ve dveřích, zapomenete koupit (já nekupuji u pumpy, proč dávat třikrát tolik..)
Opět dodám – zhruba po roce lahve vyměním za nové.
- Cesta do BOL, BugOutLocation, neboli cesta pěšky do pripravené lokality, v Čechách typicky chata
Musíte mít FILTR a láhev. Samozrějmě petka s minerálkou stačí – třeba je to jedna z lahví, kterou vezmete z kufru svého auta, které musíte opustit.. Z vlastní zkušenosti ale doporučuji kovovou, nerez. Mám ji i s hrníčkem, do kterého se lahev přesně vejde. Je sice o něco težší než plastová Nalgene, ale můžete ji použít na uvaření třeba čaje nebo v ní vodu převařit. S tou plastovou bych to nezkoušel😊 Všechny moje lahve mají tu větší díru. V létě si do nich, rozmazlenec, přidávám led.
- Dům – dlouhodobé řešení.
Napřed zmíním filtr s velkou kapacitou, v tomto případě určitě Katadyn. Malý Sawyer vám 10000 litrů vody nevydrží. Že se vám to nemůže stát, máte studnu? Co když vám do ní dobrý soused, který připraven nebyl, hodí vaši kočku?
Mám studnu, kopanou, spousta vody, hodně hluboko. Přesto na ní mám ruční pumpu. Takovou tu litinovou klasiku. Chcete-li kýbl, máknete. Pumpu jsem dostal od svých dětí z jejich studny, překážela jim. Nu, nikdo není doma prorokem.
Ve studni mám dvě čerpadla. Jedno hlavní s vyšším výkonem, druhé záložní s menším, aby ho utáhla moje UPS (baterie). Na půdě mám tři nerezové nádrže, každá 120l, kterými bude procházet voda do domu a v případě výpadku budu mít skoro 400l vody samospádem. Nádrže zatím nemám připojene do rozvodu, pořád ještě buduji.
Pokud máte nebo byla-li na vašem pozemku studna, zrekonstrujte ji. Stojí to za to a investice se vám vrátí. I já jsem připojen k obecní vodě, ale ta pro mě představuje jen záložní řešení. Navíc kdybych měl platit všechnu vodu na zalévání..
Dešťová voda je samozřejmě dobrá věc, pro mě shodou okolností smysl nemá, ale je to specifické pro moji lokalitu. Pokud máte vrtanou studnu, tak existují mechanické pumpy. Když jsem je před asi 5 lety hledal, vyšlo to na cca 40.000. Kdybych byl na vrtanou pumpu odkázán, neváhal bych. Městská voda v případě postapa dojde dřív nebo později a k čemu je vám bez vody super vybavená a opevněná lokalita?
pokiaľ ide o zásobu balenej vody, na dlhšiu dobu určite bublinková.
2 dôvody:
– voda nasýtená CO2 je biochemicky horším prostredím pre prípadné rozmnoženie mikroorganizmov
– fyzikálny efekt, do fľaše vnútri natlakovanej je mizivá šanca že niečo nežiadúce zvonku natečie, oproti fľaši bez tlaku.
Pokiaľ ide o chuť a podobne, postátím alebo varom bublinky miznú.
A na dezinfekciu vody je jednoduché a plne vhodné savo (cca 5% roztok chlórnanu sodného). Použiť podľa návodu na ňom uvedenom.
Upozornenia:
– kupovať „Savo original“ nie kdejaké aromatizované bielidlá na textil, či čističe všeličoho iného.
– pri skladovaní v temne, suchu a bez vysokých teplôt (klasicky špajza, alebo aspoň skriňa v chladnej miestnosti – napríklad záchod) má spoľahlivú trvanlivosť okolo roku
– po nadávkovaní a zamiešaní (vo fľaši stačí neplniť po okraj a zatrepať) počkať aspoň pol hodinu, ký vybije „breberky“
– na dezinfekciu malých množstiev dávkovať striekačkou (1 ml), lacná, presná, trvanlivá
Naši předci desinfikovali vodu vínem, proto třeba Karel 4. tolik podporoval výsadbu vinic. A z Francie dovezl i švestky, aby bylo něco ostřejšího. Proto se jim nářečně říká karlata.
Preppere, k té kočce ve studni. V případě nějakého problému je třeba se se sousedy spojit, a vytvořit občanskou milici na obranu chatové osady nebo vesnice. Takže by bylo welmi nerozumné sousedovi neposkytnout pitnou vodu ze studny. Pitnou, jasně, že ne na mytí, praní nebo zalévání. Na to stačí dešťovka z okapů, a to na chatě nebo u domku má sud asi každý.
Těším se na pokračování, kapitola Obrana.
Mě by třeba zajímalo, kolik z nás má někde doma přenosný, trochu slušný a plně funkční AM/FM přijímač (nemyslím čínská chrchlátka) a v něm alkalické baterky?
Deset ze stovky? Míň?
Odhadl bych, že je jich v populaci ještě míň, tedy alespoň pokud jde o přijímače, co umí plnohodnotně přijímat i krátké vlny. Když doma důkladně pohledám, najdu… Sice má už dobrých patnáct let provozu za sebou, barva prýská, ale zatím funguje (DV, SV, KV, AMA, AIR / AM, FM, CW, SSB a má to radiobudík 🙂 Bohužel dnes už se nevyrábí.
Na prepperských fórech se radiopřijímače občas řeší, ale názory na to se různí. Někde o výběru přijímače pro krizové situace koluje i příručka v PDF. Ale prý je zásadní otázkou, koho vlastně poslouchat jako zdroj důvěryhodných informací. To je větší úskalí než sama technika.
Jediný solidní a důvěryhodný kanál bude šumění boriše. Bude informovat na všech kanálech.
Čínská chrchlátka? Pokud nemáte muzejní Doris, je ještě něco nečínského?
Noo, ja teda nevim, ale nema nahodou nejakej pouzitelnej mobilni AM/FM prijimac asi tak zhruba kazdej, kdo ma starsi auto?
To je sice pravda, ale auto s rádiem se sebou (při náletu) dost špatně bere do sklepa 🙂 a spotřeba z 12V akumulátoru taky není úplně bezvýznamná, protože to má zbytečně výkonný stereo zesilovač (žere to skoro stejně jako slabší LED-žárovka). Uživit to mimo auto z nějakých malých baterek, to moc dlouho nevydrží. Myslím, že je lepší mít malé rádio na baterky a ten autoakumulátor, když už bude zle, využít účelněji.
No, mě osobně se to už netýká (70+), jen mám pocit, že při atomové apokalypse je snad lepší umřít včas…
Plná vana vody je sice dobrá zásoba, ale současně i tak trochu nebezpečná. Když to přitáhnu za vlasy – pokud by vám do bytu vletěla banda násilníků (ne vždy se dá vše ubránit). Je to pro ně téměř návod, jak vás utopit a ještě to bude vypadat jako nehoda. Pokud máte doma malé děti, taky to nemusí dopadnout dobře. Preferoval bych spíš plastové potravinářské sudy (takový ten sud bez víka, co má jen dvě velké zátky*), voda dezinfikovaná Savem tam bez potíží vydrží i rok. Rozměry jsou různé, padesáti i šedesáti litrový je skladovatelný i v bytě, dva lidi to v pohodě odnesou. A protože není těžší než člověk, nepřekročí ani povolené zatížení podlahy. Komu je to málo, koupí si sudy dva a při nedostatku místa je postaví na sebe. Když načnete jeden, druhý zůstává stále sterilní, uzavřený. Obsah lze stáčet hadičkou opatřenou na konci s kohoutkem. Sud jde dát i do osobního auta, vodu v něm od někud přivézt a s trochou námahy dopravit po schodech domů.
(Berte to celé jen jako návrh další z mnoha možností skladování vody – je mi jasné, že to má taky svoje mínusy.)
*) Vzhled sudu viz. https://www.ecs-obaly.cz/plastovy-sud-60l-un-dve-zatky
Ještě přidám odkaz na jeden podcast. Není to sice úplně o prepperství, ale k tématu „voda“ to je a třeba tam pro sebe najdete nějakou technickou drobnost, co vám pomůže.
Podcast zde… http://cb.mrak.cz/podcasty/petrolejka-28dil-primitivni-vodarenstvi.mp3
Dobry den. Zeptam se – praktikujete to tak nebo to mate jen vymysleno?
Máme studnu (el.čerpadlo + mechanická pumpa). Ale bývaly občas i roky, kdy tam bylo vody málo (paradoxně třeba v únoru) a pak se musela voda vozit autem – právě v těch sudech. Sání domácí vodárny se pak strčilo do sudu no a kohoutky v kuchyni pak fungovaly úplně normálně. Ale byla to jen krátkodobá nouzovka (např. 14 dní).
Von nevi , mysli si ze instrukce jak planovat sou s scenare..
A není to prepperství tuze drahý koníček?
To je duchodove sporeni. Nakupoval jsem vetsinu potravina za dnes smesne ceny. A naboje lze brat jako investicni; za tri roky narostly o 50%.
Voda se dobre dezinfikuje peroxidem vodiku. Par kapek. Zadna prichut, zadny chlor. Nebo taky jod. Ale ten trochu prichut ma.
Jodisol, o kterem pisu, je jod. S peroxidem mate pravdu.
Bydlím v přírodě na kopci a jsem vodnář. Mám jiná řešení.
Vodnář neví, co bude zítra *), ale docela jasně vidí, co bude za padesát let.
—
*) protože takovými podružnostmi se Vodnář prostě nezabývá. Vodnářúv duch je něco jako tryskové proudění ve stratosféře. Nestará se o přízemní vánek.
Vodnář najde pramen života.
Moje Labuť je štír, ale měla by být ve znamení „Vodkař“.
S vodou je to bída, ale vodky máme rezervu na řadu týdnů, slivovice také.
Moje žena je býk a nejraději má zubrovku.
Jakýkoliv kvalitní alkohol je výborná dezinfekce, pokud nutně musíte konzumovat mírně prošlé potraviny, a/nebo potraviny z oblasti, kde mají úplně jiné hygienické standardy či ze zdrojů, které z tohoto hlediska nejsou dlouhodobě prověřeny.
Moje milovaná paní, budiž jí země lehká, vždy cestovala do Tunisu a podobných lokalit s lahví Fernetu v hlavním zavazadle. Láhev 0,75L, zabalená v třech vrstvách bublinkové fólie a ve dvou vrstvách PE makropěny. To je ta bílá, popř. růžová měkká pěna, co je hutnější a mírně tužší klasického molitanu, má obvykle tl. asi 4-6mm, často používaná jako výplň a ochrana zboží, zasílaného v balících). Velmi dobře chrání skleněné láhve před nárazy a poškozením.
Udělala zkušenost už z první dovolené tamtéž, samozřejmě s all inclusive – a hned první den měla z místních hygienických standardů opravdu prudké střevní problémy, na které byl i Endiaron, jako střevní desinficiens, krátký.
Stejně, nebo hůře dopadl zbytek lidí z ČR, který se tehdy v turisticko-dovolenkovém turnusu nacházel. Někteří nebyli schopni se vzdálit z WC na déle, než asi 5 minut. Kromě prudké dehydratace, mohou tyto problémy mít i jiné, vážnější následky.
Místní lidé, řekněme v onom Tunisu, mají tělesné pajšly, resp. trávicí systémy na nějak kontaminované jídlo evidentně přizpůsobeny.
My Evropané, jsme už rozmazlení našimi hygienickými standardy, takže v podobných lokalitách, jako ten Tunis, Egypt, Maroko apod., se z jimi připravovaného jídla posereme vždy, všichni a bez výjimky.
Ad filtry – nepokládal bych je za všespasitelné, rozhodně ne v tom duchu, jak jsou inzerovány.
Vite, do africkych zemi cestuji 20 let nekolikrat rocne. To s Fernetem je do znacne miry povest. Vyzkouseno. Dat si panacka, presto faraona chytnete. A Enbdiaron je k nicemu, vyborny je na to nas Ercefuryl, tam Antinal.
není ten faraon spíš z baktérií z hoven ve vzduchu?
Na druhe strane oceanu se deje totez, kdyz clovek vycestuje do Mexika. Rika se tomu zde Montezumova pomsta. 🙂
štamprlík ráno a večer určite nie je zlá vec, ale aj z osobných skúseností mi vychádza, že ešte dôležitejšia je hygiena rúk.
Určite pred jedlom, alebo pitím mať čo najčistejšie ruky a ústa.
A vedome si kontrolovať dotyky tváre v okolí úst špinavými rukami a minimalizovať tieto dotyky.
Je to rovnako dôležitá prevencia, ako výber nezávadného jedla.
Voda, mydlo alebo aspoň malý mačkací sprej naplnený alpou (obecne lieh nad 60 %), pred jedlom nastriekať na ruky, rozotrieť a nechať na vzduchu vyschnúť.
môžu byť aj rôzne dezinfekčné gély, ale alpa/lieh sú jednoducho dostuné a do spreja ľahko doplňovateľné
Pak Vás tedy chápu. Jsem téhož znamení.
Voda jenom do vany je troskareni , ja bych napustil vodou celej byt , asi tak 1.5 m a este
bych si s rodinou v tom moh zaplavat..I spat na matraci , s naberackou pro pripad zizne….Soused pode mnou by jiste byl vdecnej ,kdyby mu vo de mne ukaplo.
Chapu. Jen si rikam, proc to ctete, kdyz vas pripravenost nezajima?