23 listopadu, 2024

Poslední příležitost

Po třech geopolitických článcích se dnes vrátíme domů do kotlinky. V předchozích dnech jsem nastiňoval české možnosti, tak jak se mi jeví a v předchozích týdnech jsem mnohokrát opakoval to, co teď zjistili i naši pravdomluvní novináři. Totiž že nám jaksi krachuje průmysl. Před dvěma měsíci nám Síkela vysvětlil, že Němci si svůj průmysl zavřou sami, aby naše domácnosti měly plyn na topení, před měsícem začal říkat, že plyn bude, ale musí být alespoň pro klíčový průmysl a já dneska říkám, že to dopadne zcela po česku. Nebude plyn ani pro průmysl, ani pro domácnosti, protože Německo je větší a tak si ho prostě vezme, aniž bychom s tím mohli cokoliv dělat.

Schválně se podívejte na našeho derniéra Signála I., který teď tapetuje fejsbůk tím, jak budou vyjednávat celoevropské řešení zastropování ceny plynu. Myslím, že v jeho ksichtě uvidíte ten největší údiv v dějinách. Fiala a jeho skvadra totiž ještě stále nechápou to základní:

Že plyn kurva není!

A když není, tak je úplně jedno, jestli budete cenu stropovat, stejně ho nedostanete. Vezmou si ho ti, kdo na to mají sílu. Fiala teď zjistí, že ho nebude školit jen Guy Ferovštad, ale úplně všichni. Teď zjistí, že mu nikdo netleská, jen po něm budou chtít oběti ve jménu ojrohodnot a ojrodobra. A on to pak přijede tlumočit sem k nám… Elektřinu do Německa dodávat budeme, plyn mít nebudeme, protože současné burzovní ceny jsou jen „tržním“ tříděním těch, co na plyn ještě mají a kdo na něj už nemají. I kdyby cenu zastropovali, tak budou za měsíc čumět jak vrány, že plynu není dost.

Prázdniny skončily, milé děti, dovolené končí, všechno končí, a teoreticky by tedy všem mohlo začít docházet, do jaké žumpy jsme se dostali. A ne, tohle nemá žádné snadné řešení. Ano, běžte na Václavák a pro mě za mě celou vládu oběste, ale plyn tím proudit nezačne. Jsme uprostřed Evropy a soudruzi Němci i soudruzi Poláci zatím stále nechtějí s Ruskem spolupracovat. I u nás si většina líbodémo pořád ještě myslí, že ojroatlantické grýndýlové hodnoty zachrání členství v NATO a dva svetry. I kdyby se teď politické poměry změnily, potrvá ještě hodně dlouho, než přestaneme být ožebračováni až na kost. Znovu zopakuji základní tezi Vidlácké politiky – buď nám Rus dodá plyn, nebo Američané zbraně. Všechna ostatní řešení byla Bruselí odmítnuta ve prospěch grýndýlu.

A tak se vrátíme ke kořenům Vidlákových kydů. K zemědělství. Dnes dostanete základní návod, jak to udělat, abyste alespoň trochu oddálili možnost umřít hlady.

Minulý rok v tuto dobu jsem na Kydech dával seriál, kterak se dá na 300m2 vyprodukovat dost potravin pro to úplně nejzákladnější přežití. Začíná to na stránce 28, můžete si to najít. Diskuse tenkrát samozřejmě byla bouřlivá, včetně názorů, že je to blbost, že každý člověk potřebuje několik hektarů, aby přežil, že v případě krize ty potraviny stejně ukradne nějaký ozbrojený gang z města, atd, atd. Vy, co si stále myslíte, že to tak je, tak dál nemusíte číst. Zbytek článku je dneska pro ty, kteří zřejmě brzy budou mít dost volného času po vyhození z práce a kteří si řeknou, že je lepší zkusit pěstovat brambory, než čekat na zázrak.

Takže… téměř každý baráček v této republice má kolem sebe 300 – 500m2 anglického trávníčku. Ne, nestačí to, abyste z toho všichni přežili, ale stačí to na to, abyste si vedle kolabujícího zásobování a chudinské polívce přilepšili. Stačí to na slušný kus kalorického příjmu a na vitamíny. Můj dědeček vyprávěl, jak mu po válce jakýsi zedník opravoval dům a byl celý říčný po nějakém zahumenku. Po válce byli zedníci páni, měli s obnovováním republiky hodně práce a fakt jim nehrozila nezaměstnanost a bída. Ale tento zedník si pamatoval, jaké to bylo za krize ve třicátých letech a věděl, že kdo měl zahrádku, ten sice byl chudý, ale neměl hlad. Být vámi, zamyslel bych se nad touto hlubokou pravdou.

Zapomeňte také na to, že prostě na jaře přijdete k trávníku s rýčem, budete se v tom chvilku rýpat a za dva měsíce budete sklízet ředkvičky a za tři měsíce brambory. Takhle zemědělství fakt nefunguje. Pokud nemáte už dávno zkultivované záhonky a přemýšlíte, že bez hezkého trávníku se obejdete a příští rok si ty brambory zasadíte, tak je teď nejvyšší čas začít pracovat. A o těchto prvních zemědělských pracích vám dnes něco řeknu.

Kupte si rýč a pusťte se právě teď do rytí. Jen mělkého. Maximálně 10cm. Prostě jen obrátíte ten trávníkový drn. Zároveň ten drn musíte co nejvíc rozmělnit na kousky a pak uhrabat hráběmi. Bude to už vypadat skoro jako záhon, jen z toho budou trčet zelené kousky trávy, bude to takové divné, tráva se hned začne zase chytat a vylézat zase ven. To ale nevadí, protože bude vaším zásahem značně oslabená.

Do záhonků pak zasejete meziplodinu. V této chvíli je nejsnáze dostupná řepka. Mají ji v každém rybářském obchodě jako vnadidlo pro ryby a vám stačí kilo, což bude stát tak padesát korun. To kilo řepky stačí na celý hektar, takže se nemusíte bát, že byste jí zasadili málo. Rozhodíte ji po záhonech a protože je to jedna z nejlepších plodin vůbec, velmi rychle vám vzejde, zakryje zem a udusí pod sebou všechnu tu trávu. Vy kolem toho jen budete celé září a celý říjen chodit, nebudete na nic sahat a necháte pracovat přírodu.

Kdo by se ekloval řepky, protože je to zlá oligarchická plodina, kterou pěstuje jen zlý Babiš, vy můžete to samé udělat s hráškem. Ten už tak snadno neseženete a roste pomaleji. Také můžete použít hořčici, ale kvůli té vám uvědomělí spoluobčané stejně vynadají, protože ji nerozeznají od zlé řepky.

Někdy na konci října či začátkem listopadu přijdou první mrazíky. To je ta správná chvíle si vyhrnout rukávy, plivnout si do dlaní, pokosit to, co vám na těch záhoncích vyrostlo a všechno znovu zrýt, tentokrát na celou hloubku rýče. Tedy 20 – 25cm, klidně i víc.

Protože máte dva měsíce čas, můžete se pokusit v mezičase sehnat nějaký hnůj. Také si kupte trochu průmyslových hnojiv, třeba ledek nebo NPK a uskladněte ho doma někde v suchu. Zjara to budete potřebovat. Hnojiv se dává zhruba 600 kg na hektar, takže si snadno spočítáte, kolik ho potřebujete na vaši plochu. Většina z vás bude potřebovat jeden či dva pětadacetikilové pytle. Ale i když budete mít hnojivo, stejně se pokuste sehnat i hnůj. Při rytí ten hnůj zapracujete do půdy. A máte připraveno. Gratuluji, pokud do takového záhonku zjara něco zasejete, tak vám to vyroste a najíte se z toho.

Rytí se dělá na podzim. Nikdy ne na jaře. Protože jara jsou u nás v republice spíše suchá, tak pokud narušíte na jaře hlínu do třiceti centimetrů, tak vám vyschne a nic se na ní neurodí. Výjimky jsou nečetné na některých místech Vysočiny a u Liberce, kde je, jak známo, všude do kopce, nebo prší.

Na jaře buď budete mít půdu připravenou, nebo nemá cenu se o nějaké zemědělství ani pokoušet. Půdu musíte nachystat teď na podzim. Vy, co máte záhonky, vy je prostě jen v listopadu zryjete. Vy, co je teprve budete tvořit, vy máte nejvyšší čas. Pochopili jste to, ne? – zrýt na deset centimetrů, rozbít drny, rozházet na to řepku a dva měsíce se dívat, jak vzchází a dusí pod sebou trávu. V listopadu pak zrýt pořádně na 20 – 25 cm. V listopadu pak už nemusíte hroudy rozbíjet, to se přes zimu stane samo od sebe.

V zimě se kapiláry v půdě znovu propojí a zjara pak už budete hýbat jen vrstvičkou na povrchu pro zasetí. Svrchní voda bude propojená se spodní vodou a i když bude sucho, půda k rostlinám vytáhne vodu i z větších hloubek.

Zapomeňte na všechny modní kecy o tom, jak se půda nemá rýt, jak pak v ní žijí lepší bakterie. Přivede vás to do neštěstí. Kdyby něco podobného fungovalo, už dávno by to tak dělali všichni a zemědělské náčiní by vypadalo úplně jinak. Oře se už pět tisíc let, to má svůj důvod. Nikdo ještě nevymyslel nic lepšího a přirozenějšího, než nakypřit půdu. Vy s trávníkem kolem baráčku, vy máte teď poslední příležitost se připravit na příští rok.

Zároveň si, prosím, všichni všimněte, jakou imaginaci musel člověk v pravěku projevit, aby pochopil, co to znamená, starat se o budoucnost pomocí zemědělství. Všimněte si, že jsme tuto imaginaci vlastně už ztratili a vsadím se, že si hodně lidí po přečtení tohoto článku řekne, že jaro je tak strašně daleko, že nemá cenu se na to upínat a raději neudělají nic. Koneckonců, půl roku všichni mluvíme o energetické krizi a nikoho to ze židle nezvedlo. A když přišly nové předpisy záloh, tak už bylo prostě pozdě.

Přesně takhle to má Fialova vláda a větší půlka pražáků. Oni prostě nemají představu, co se může stát. Nechci být škarohlíd, ale když se dívám kolem sebe, tak si vlastně dovedu představit, že ochota vzít dnes do ruky rýč, může být příští rok selektorem na ty, kteří půjdou do háje a ty, kteří budou mít alespoň šanci. Pokud chcete mít příští rok úrodu, musíte začít teď.

A ještě jeden příklad pro názornost… Když začala v únoru válka, šel jsem a dal jsem asi padesát tisíc korun, abych naplnil sklep uhlím do posledního kouta. Prsty u nohou se mi zatínaly v pěst, když jsem porovnával ceny z bezstarostnými přechozími roky. Poslední fůra už byla za dvojnásobek. Dneska je to ještě dvakrát tolik.

Teď máme podzim. Padesát tisíc, to by pro mě byly dneska tři až čtyři měsíční zálohy za plyn. Jestli vůbec. Za padesát tisíc bych dneska plynem topil možná čtyři měsíce a to ještě plyn možná ani nebude. Já za ty prachy budu topit příští tři roky… Zase jsme nejeli k móři, peníze padly na uhlí. Ale fakt toho nelituju.

Imaginace, přátelé, imaginace! Představte si, jak bude republika vypadat na jaře a zvažte ten rýč. Máte poslední příležitost. Pokud začnete až za měsíc, už to na příští úrodě bude znát… K tomu si za poslední peníze kupte králíkárnu a kurník. Stejně vaše peníze brzy nebudou mít žádnou cenu. Zařizujte se teď. Až se všechny moje temné předpovědi splní, bude už pozdě.

Koneckonců, víte, co mě stálo imaginace (a peněz), abych si ponechal kotel na uhlí a udělal topení bez čerpadel, ale zato s možností ohřevu vody na mytí? Kdybych začal teď, jako většina mých sousedů, tak bych měl už prostě smůlu.

257 thoughts on “Poslední příležitost

  1. Telegram:
    Evropa se připravuje na zdražení oblíbených pokrmů rychlého občerstvení kvůli rekordně nízké úrodě brambor – Reuters.

  2. Poslechl jsem si před chvíli zprávy na Radiožurnálu. Tam bylo jasně a nezvratně řečeno, že záporožskou atomovou elektrárnu ostřeluje Rusko.
    Je mi někdo schopen vysvětlit proč? Proč by si ostřelovali elektrárnu,. kterou mají obsazenou a kde je sice ukrajinský odborný personál, ale ten nevládne. Jaký by to pro RF mělo význam? Pokud by ji chtěli zabrat dokonale (elektrárna stále dodává proud na Ukrajinu i do Ruska) a zastavit, proč by to dělali tak složitým způsobem? Kdyby tam došlo k jaderné havárii, vzhledem k převládajícím větrů, by zamořili jih Ukrajiny, RF už zabraný a Krym, také už ruský.
    A my (ČR) si neklademe žádné takové otázky? Pokud by u nás vzniklo něco jako revoluce, první vyhazovy by měly být ze sdělovacích prostředků. Pro blbost nebo posluhování…
    Komu vůbec? Co je to za šílená hra?

    1. S pár známými jsme to nedávno rozebírali a řekli jsme si – pojďme si pracovně určit, že Rusové střílí na elektrárnu, ve které sedí jejich lidi. (to, že tam jsou od března, jsme vzali jako všeobecně přijatý fakt ).
      A pojďme vygnerovat scénáře, ve kterých by to pro ně dávalo nějaký smysl.
      To je docela normální postup, akorát je spousta neznámých a těžko ověřitelných předpokladů nebo komplikovaná vícetahová strategie, kde pro výsledek je potřeba součinnosti protistrany. Ale i takové se provádějí, nebo to zpětně často takto vypadá.

      Ale obecně, není špatné si nagenerovat různé možnosti, analyzovat je a pak podle dat jim dávat váhy – jak nás to učil moudrý pan Bayes. A v určitém smyslu tak přece funguje i samotná příroda.

      Ty možnosti tady psát nebudu, protože místní by mi pak vyčítali, že obviňuju Rusy z ostřelování, i když podle mě váhy u těch variant jsou velmi nízké.

      A taky bych chtěl podotknout, že ne vždy funguje ořezávání možností z hlediska logiky a cílů, které my považujeme za legitimní.
      Třeba si vemte likvidaci spalovacích motorů – v jaké metrice založené na logice a přírodních vědách byste takové věci přiřadil vysokou pravděpodobnost realizace?
      V žádné – musí se brát v potaz naprosto perverzní způsob myšlení eruobolševiků a tak nějak se pracovně oprostit od rozumu. Jinak vám to nebude zapadat do sebe.

        1. No, mě na tom trochu mate ta určitá teatrálnost. Dovedl bych pochopit, že někdo vypálí, někam to dopadne a půl Evropy je auf z toho, že to prdlo do areálu atomky.
          Ale někdo tam pálí opakovaně a přitom neničí klíčové prvky. Ano, zničili trafostanice, takže bloky se musely zaparkovat, zajistit dochlazování a odstavují je. Ale nemlátí to do reaktorovny ani do technologicky klíčových částí.
          Přitom kdyby ten někdo fakt chtěl, tak se trefit umí. Jestli Ukrajinci trefují most v Chersonu, a to opakovaně, tak by měli umět trefit i objekt typu elektrárny s přesností na pár metrů. Nebo ty betonové nádoby na vyhořelé palivo, nemyslím, konkrétní, ale statisticky by to museli trefovat na té ploše.

          Přišlo mi zpočátku jisté, že to střílejí Ukrajinci jako výhrůžku, že když to Rus přepojí na sebe, oni se začnou trefovat. Protože taky jsem si takhle vysvětloval fakt, že to od března nepřepojili.
          Dnes jsou bloky na minimu, část napájí dobyté území…. a?

          Dějí se tam u toho tanečky, kterým není úplně dobře rozumět. Tak sleduju, co kdo o tom povídá a přemýšlím.

    2. Dobrá otázka, ale ptáte se „na špatném hrobě“. Zkuste se zeptat u zdroje, tedy v Radiožurnálu. Možná tam mají něco jako dotazovnu? Něco tvrdí, tak by měli vědět proč to říkají – ne?
      Meeedia mají lehkou práci, když jim nikdo nepokládá záludné otázky.

      1. Ono to asi bude plat prtný – když už nějakou otázku položíte, moderoredaktorátor po vás hodí papíry se slovy, že tahle otázka snad ani nebyla potřebná…

        1. z dotazovny vás mohou poslat na lampárnu
          anebo státní zastupitelství
          ( šťoural klackem ve vosím hnízdě )

  3. Tak trochu mne zaráží, že p. Vidlák zatím(!!!) radí okopávat záhonky a sázet erteple, ačkoliv slibuje, že se na věci bude dívat z vícero úhlů. Tak se na to podívejme už teď!
    Zkusme se podívat na tuto variantu a což by mohla být intenzivní snaha o zajištění místa 1. nebo 2. letu Herculesu C-130 (české CASA budou tou dobou už pryč…) při letu z Prahy na Západ. Co? Koukat z okýnka letadla, jak se dole šťourají v zemi v naději, že jim z toho vyrostou brambůrky na celý příští rok?
    Není lepší strategie na přežití volat Sláva Ukrajině!? Roznášet obrázky s tváří pana Fialy nebo paní Pekarové do domovních schránek!? Neustále sobě a všem opakovat: Každá krize je šance! Bez Putinova plynu je zde šance na pevnou, solidární a demokratickou EU!?!?!?!?
    Já vím, že je to jen skromný začátek, téměř shodný s hrabáním se v hlíně kvůli erteplím…prostě toto výše uvedné vám sedačku v HC-130 ještě nezabůkuje, ale možná vás už pustí do odbavovací haly!

    Tento můj pohled je jiný, zatím konkureční k p. Vidlákovi, nicméně, je zde jestě 3. možnost, která defacto konkuruje mne i p. Vidlákovi: jsou to ti, co volají po šťourání se v zemi a sázení brambor a zároveň, jak se zvednou od sazení a narovnají své záda, zvolají pro jistotu: Sláva Ukrajině! RuSSáci táhněte domů!
    Otázka by pak mohla být kolik „sazečů brambor“, se potká v odbavovací hale v čekaní na HC-130!? A nebo, kolik těch volající Sláva Ukrajině bude ve slavnostním průvodu sběračů nové úrody brambor!?

    1. Myslíte, že by jako ty brambory, Sláva Ukrajině, vezli v tom Herkulu Ukrajincům, aby ti na podzim neměli zas ten hladomor, jako posledně ?

  4. Kdysi se u babky s dedou vybrala zumpa a tim se pohnojily zahonky, na chalupe se pred zimou vycerpal septik do kompostu kam se cely rok sypala veskera posecena trava, zbytky z kuchyne, nastepkovane vetvicky, smrdelo to chvili, pak tu hromadu prikryl snih a na jare se to prehodilo a pouzilo do zahonku, pod nove stromky atd. Kazdopadne na te chalupe trvalo dva roky, nez se z horske louky udelal nejaky pouzitelny zahonek a prvni rok tam byly brambory jen na to,aby vytahaly ze zeme dalsi kameny, ktere se nevyhrably pri prvnim preryti. Jeden zahon jsme hnojili granulovanym hnojem, do druheho se sehnalo trosku hnoje od lesaka s konem. Ale na uboci kopce v podhuri okolo 500mnm se toho moc vypestovat neda, brambory, mrkev, cesnek, cibule bida, rajcata, papriku bez skleniku nerealne. Ovocne stromy jsou loterie, jablka jeste jo, svestka je o nahode jestli nepomrzne. Ale porad lepsi nez panelak o tom zadna.

    1. Tak jsme včera jeli se ženou z Pšoncka. Nejezdím tam rád, ale nákupy jsou nákupy. Nicméně mne překvapilo:
      – v okolí Mieroszova jsem si připadal jako v Německu, všude čisto, zeleno a upraveno
      – když jsem koukl do posekaných polí, na každém druhém hromady hnoje připravené k zaorání
      – v každém úvoze několik včelých úlů
      Se mi zdá, že i když nemám poláky příliš v lásce, že je to společensky a hospodářsky trošku někde jinde:-((( Evidentně lepší šance na přežití přicházejícího. Snaží se …..

      Mimochodem
      Na dráze kouřej jen z nostalgie ale já bohužel hulím furt. Nicméně 4 povolené kartony by v Česku stály 4820, v Pšoncku 3200. Asi něco divně. V místní berušce cenová hladina taky někde jinde. Že by poláky bral stát méně u úst??? Totéž místní kapitalisti?

      1. V Polsku jsem byl naposledy asi pred peti lety a uz tehdy jsem mel dojem, jako vy: celkove jim to funguje lepe, malokde vidite neco lezet ladem a cele je to vice opecovavane a takove akcnejsi.

        1. Já jezdím do Polska témeř pravidelně z naší „základny“ v Krkonoších.
          K cenám, je to větší trh, s navzájem konkurujícími si řetězci *. Žádné kartely, buď tam je skutečná konkurence (nebo žeby měli nějaký fungující antimonopolní úřad? To nevím).

          Ale vím, že za 150 Kč dostanu 15 GB dat (zhruba, nepamatuji si přesně).

          Pak mají jinak nastavené daně. Na základní potraviny dokonce 0 % DPH.
          Benzín byl kolem 35 Kč/L (plaťte kartou ve Zlotinkách – obvykle výhodnější).
          Střed Polska je asi vůbec nejlevnější (Zielona Góra), na Západě kazí ceny Němci, na Jihu Češi a u Baltu turisti obecně. Ve Varšavě jsem dlouho nebyl, asi bude dražší a víc na východ je to už moc daleko…

          * Auchan, Lidl, Aldi, Biederonka , Žabka, Carefour, Kaufland – a i ta Ikea je tam o dost levnější.

    1. A jinde zase bylo video simulace, ze to zasáhne východ Ukrajiny a dál evropa až po ČR… Mapy jsou krásná věc, ale chtělo by to zdroj odkud je a kdo ji dělal a proč je jiná, než ta simulace.

      1. Vítr se mění jednou na východ a jednou na západ. Kdyby chtěli, dávno by už reaktor u druhého břehu. Střílí úmyslně těsně vedle, aby vyvolali pozor ost světa. Cílem asi je dosáhnout vzniku demilitarizované zóny nejlépe pod kontrolou jednotek NATO. Tím by se v okolí znemožnila Ruska ofenzíva. Je to zoufalý krok, jak přilákat NATO na pomoc.

        1. „…přilákat NATO.“

          Vy jste stále ještě přesvědčen, že to rozhodnutí o palbě vychází od Ukrajinců?

          Nebylo by správněji „překlonit postoje lidí pomocí médií k podpoře vstupu jednotek OSN na Ukrajinu“?

          1. Jasne že potřebují záminku. Co by se stalo, kdyby jednotky NATO asi nejvíc polských bleskově obsadilo pozice na pravém břehu Dněpru? Potom by asi fronta zamrzla. Svět bude ještě blíž k jaderné válce.

        2. Moc pěkná ukázka jak lze manipulovat veřejné mínění, zvláště chybí-li veřejnosti technické vzdělání. To se pak pěkně straší Černobylem. Tam vybuchl reaktor skutečně jako papiňák, a ještě dlouho to pak hořelo. To proto, že to byl pokus – paradoxně za účelem ověření bezpečnosti – který zfušovali po všech stránkách. Opravdu neuvěřitelná fušeřina a shoda nešťastných událostí včetně konstrukce reaktoru k tomu.
          Vzniklé radioaktivní aerosoly byly jemné (výbuch, hoření, některé prvky dokonce vysublimovaly jako pára – typicky jód), uvolňovaly se dlouho (+ požár je vynesl vysoko do atmosféry) a tak se dostaly ve vysokých aktivitách i tisíce kilometrů daleko.

          Tady by reaktor po zásahu (stavba musí vydržet pád dopravního letadla), tedy neumím si představit jakou zbraní, aby to bylo efektivní (snad Kinžal? nějaká protibunkrová bomba?), předvedl něco podobného jako při Kyštymské katastrofě (https://cs.wikipedia.org/wiki/Ky%C5%A1tymsk%C3%A1_katastrofa).
          Tam po chemickém výbuchu (ekvivalent „pouhých“ 100 tun TNT) v Kyštymu zůstala úzká ale přes zhruba sto kilometrů dlouhá silně kontaminovaná radioaktivní zóna. Též by se asi sneslo srovnání s Fukušimou, kde šlo také „jen“ o desítky kilometrů kontaminované oblasti.
          Nic hezkého to není, ale rozhodně to není srovnatelné s Černobylem.

          Každopádně, je asi jasné kdo tam střílí, když už to Rusové zabrali.

    2. Já vidím dva důvody ostřelování Záporožské JE:
      1) Znemožnit návštěvu inspektorů mezinárodní agentury – už jednou se jim to povedlo.
      2) Vystrašit lidi, Buča už netáhne, rozstřílení civilního vlaku s následným potvrzujícím videem s vojenskou technikou taky ne. Na ruské straně bylo několikrát vysvětlováno, že:
      – z 6 reaktorů jedou jen dva; nyní 1 na malý výkon, snad 10% plánovaného
      – betonový kryt reaktoru by měl vydržet plánovaný pád boeingu s plnými nádržemi
      – udržení chlazení je v současnosti jištěno několika na sobě nezávislými okruhy
      – největší problém by způsobil zásah skladiště kontejnerů s vyhořelým palivem, který by způsobil zvýšení radiačního pozadí v okruhu několika sta metrů
      – Ukrajinci se dokázali opakovaně trefit do stožárů vysokého vedení, ale jinak střely padají v desítkách metrů od zranitelných objektů
      Ale vystrašení lidé vám odkývají leccos.

  5. Technická k demonstraci.

    Jak zní jistý citát, „amatéři řeší strategii, protiví logistiku“

    Má Raichl nějak osefovanou kapacitu dopravy do Praglu? Pokud si dobře vzpomínám, tak odbory měly sjednané autobusy a Chvilkaři s ČD zvýšenou kapacitu spojů, myslel na to někdo?

    1. Upřímně .. kdyby na demošku zvala ČT a soudružka WItowská hlásila, že Hřib posiluje MHD a Národní dopravce přidal vlaky z kažého kraje, asi bych to považoval za vážný signál, že je potřeba se zhluboka zamyslet.

      Myslíte, že to bude větší nával než na koncert v kyslíkové aréně?

    2. Drze bych řekl, že se bavíme o naší budoucnosti, ale Rajchl musí zařídit dopravu (a občerstvení a cestu zpátky… a možná i nějakou tu odměnu ne?).
      My si zatím rozmyslíme, jestli to Rajchl dělá dobře, jestli hajzl nesleduje osobní prospěch a pak možná sedneme do busu, který nás vyzvedne před barákem…

      Jestli někdo potřebuje vodit za ručičku a nepochopí sám, jak moc jde do tuhého, tak snad ať tam raději nechodí vůbec.
      Naopak já čekám že na hlavní trati bude stržená trolej, aby se cestě do Prahy spíš zabránilo.

      1. Taky mi to přijde dost absurdní.
        Asi jako doprava na Palachiádu v roce 1989.

        Buď je to prorežimní akce a bude Witowská, speciální vlaky i s Trojanem a bude do kroku vyhrávat v Praze pochodová muzika, anebo je to protirežimní, a pak očekávejte provokace, legitimování, špiclování a pro pár lidí i dopady v soukromém a pracovním životě.

        Jestli jit nebo nejít – každý podle svých preferencí. Někdo si potřebuje potvrdit, že není sám ve svých názorech, a potřebuje to potrvrzení takhle fyzicky, davově.
        Někdo buď ví, že není sám, nebo je mu to po těch letech jedno a spíš by ocenil nějakou činnost mimo zraky soudruhů Šlachtů a Střížů, práci na tom, aby až budou volby nebo se bude formovat vláda nějakým dnes nečekaným způsobem, aby bylo kde brát lidi a notičky.

        Vzájemně se to v principu nevylučuje, ale prakticky tam velký souběh nebývá.

        1. Zjevně jste nepochopil mou poznámku. Vůbec nebyla o tom, zda jet či nejet, ale, že to může pohoret na drobnosti, která když by se řešila včas, by byla řešitelná. Přičemž o mě rozhodně nejde já si nějak poradím.
          Ale co už…

          1. Myslíte, že bude tak hojná účast, že budou vyprodané vlaky všech dopravců? A že ti dopravci třeba nepřidají vagon sami od sebe?
            Bude to větší než koncert v O2 areně?

            Takhle .. kdybych to organizoval já a dělal to proto, abych si zjistil kolik lidí je ochotno zvednout prdel, tak bych si to měření nekazil tím, že je budu svážet.
            Ale kdybych chtěl co nejvíc lidí, přičemž by mi bylo jedno jak motivovaných, tak bych samozřejmě svážel autobusy, pořídil třeba i vlak a slíbil jim oběd a dárek, jak to známe z těch zájezdů pro důchodce, kterým pak prodávají deky.

            Já vím, že ani takhle jste to nemyslel. Co jste chtěl – speciální vlak z každého krajského města do Prahy?

          2. Rajchl již dopředu avizoval, že je nebezpečí nějaké drobné sabotáže, aby se vlaky nedostaly včas do cílové stanice. Takže já osobně jedu o několik hodin dříve.

        2. Má to své ale…svoz navýší počet lidí i o ty vlažnější. Chvilkami taky lidí sváželi a byli jich skoro 300 000.

      2. Trolej stržená nebude, to by byli proti sobě.

        Já myslím, že kluci z útvarů kvitují s povděkem, že se jim tam klienti sjedou a shromáždí. Představte si tu beznaděj, kdyby ty potvory žvanily na online kecárnách, šmudlili by si materiály kdesi na uzavřených forech, chystali se na volby a povídali si o tom v tisících obcí v ČR s lidmi mimo kontrolu jak obsahu tak identity vedoucích osob.
        To by se ty desinformace potíraly blbě a lovit lidi by nešlo skoro vůbec. To by musel režim radši rovnou přejít k americkým volbám, aby předešli špatnému výsledku.

        Takhle to považuju za polosystémovou záležitost, jakousi formu symbiozy.

      3. Na eMiminu (kupodivu snad třetí web, kde jsem se vůbec o nějaké demonstraci dočetl) je otázka pro všechny, kdo se zúčastní demonstrace. Samozřejmě kovaní euronáckové s čumáčkem hóódně vysoko (ano, hlavně muži) neopomněli projevit svůj um, inteligenci, slušnost a upozorňovali, že tam přijdou idioti, dutohlavové z SPD a podobně hloupí lidé, kteří si za své zpackané životy v chudobě mohou sami.

        Co mě ale zaujalo, jedna maminka na mateřské si stěžovala, že z demonstrace má obavy, jelikož její manžel je policista, má pohotovost a jde tam služebně coby psovod. Takže bych se vůbec nedivil, kdyby i zaúřadoval „muž v hnědé bundě“, jeho oddíl provokatérů. JEště chybí požární stříkačky. Ale třeba nechybí…

        Když jsem se účastnil první demonstrace hned po pražské v krajském městě a dělal stafáž Plyšáku, žádní policajti se psy na nás nečekali. Jen jeden „tajný“ nahrával veškeré dění ze stříšky autobusové zastávky velkou kamerou (tehdy malé neexistovaly). Toto jistě, dnes už určitě decentněji, také nebude chybět.

      4. Vidláku,
        já jsem možná na tyhle věci až přecitlivělý, ale Vše reakce mi nepřijde úměrná mému komentáři. Ale děkuji za ni.

        Trochu jsem totiž řešil dilema, zda zase obětovat svůj volný čas ve prospěch všech a to i těch co zůstanou doma za pecí a nebo raději ten čas investovat do příprav, na to co nás čeká a tak jako tak nemine. A toho co bych rád stihnul je opravdu hodně. Vaše reakce mi zjednodušila rozhodovaní, čemu dát přednost.

        Jinak řečeno, píšete zajímavě, mnohdy mi mluvíte z duše, ale myslím, že lidsky bychom si asi nerozuměli. Budu si tedy držet větší odstup.

        Mějte se hezky.

        1. Nic ve zlém JiB, nemyslel jsem to na Vás osobně.
          Jen jsem chtěl (možná nešťastně) vyjádřit, že ta demonstrace je věcí především nás a není důležité, jak přesně je organizovaná. Nejsme chvilkaři a nemáme k dispozici zdroje amerických neziskovek. Tentokrát jde na Václavák lid, nikoliv zpracovaný dav.

          Proto je ne nás, jak se tam dostaneme.

  6. Jenom „zajímavost“, kdy google translator, určitě omylem překládá nadpis jinak než je obsah nadpisu a článku…
    https://thepostmillennial.com/exclusive-mtg-drops-bombshell-legislation-to-ban-medical-gender-transition-of-minors-across-the-us

    Nadpis:
    EXCLUSIVE: MTG drops bombshell legislation to BAN medical gender transition of minors across the US

    Překlad, určitě omylem, ne úmyslně:
    EXKLUZIVNĚ: MTG upouští od bombové legislativy zakazující lékařskou změnu pohlaví nezletilých v USA

    Jenom argument na ty, kdo by říkali, že učit cizí jazyk v době, kdy existují překladače je zbytečné 😉

    1. Ano, to zásadní je, že dropují BOMBSHELL legislation. „Drop a bombshell“ znamená spustit nějakou převratnou novinu, tedy představit převratný návrh zákona.

      Jinak „drop legislation“ by obecně znamenali odložit projednávání zatím na neurčito.

      1. Otázka je, proč v textu správně a nadpise špatně…

        Náhoda, když deepl a ten český přeloží správně?

  7. Technická k záhonu

    Jak blízko ke studni byste doporučil dělat záhon? Mám zahradu ve svahu (spád cca 4m/30m) a studnu ve spodní části zahrady. Nejbližší záhon cca 10 m. Jde mi zejména o hnojení. V současnosti ji mám jen na užitkovou vodu, ale rád bych ji měl v záloze pro případ potřeby i jako pitnou vodu.

    1. Spodní vodu nemáte šanci svým hnojením ovlivnit, pokud hnojivo nenaházíte do studny nebo tam nepřiteče voda ze záhonu, nebo nakonec jakákoliv povrchová voda.
      Pořiďte si nádobu na dešťovou vodu. Tou zelévejte.

  8. Ted jsem byl par dni vicemene mimo net, takze jen poznamka k par dnum staremu Vidlakovu clanku, kde napsal „Ti, kteří dnes Fialovi tleskají, ti ho za půl roku budou hluboce nenávidět.“.

    Nebudou. Bude za to moct Putin? Proc? Protoze proto!

    Odpozorovano z diskuse s tatikem, kteremu prisla nova vyse zaloh na plyn. Leta masaze proste nejdou vymazat jen tak.

    1. souhlas, havlovo skolstvi + neziskovky + media + nadnarodni organizace + vlady lidem v protektoratu CR uplne vygumovaly mozky

      kolik lidi tu zabili soveti v 68 (pricemz ti vojaci nebyli jen rusove a pro vyslani hlasovali predevsim ukrajinsti zastupci v ustrednim vyboru KSSS – jediny RUS BYL PROTI + litevec jediny se ZDRZEL!) a kolik nemci predtim? neda se to srovnat, ale v mediich jsou rusove satani a nemci kladasove

      1. Příliš zjednodušeně, když Brežněv se narodil někde u Dnipra v USA osobě ruských přistěhovalců. Je ale pravda, že diskutovat o národnosti bolševiků moc smysl nemá. Oni se považovali především za komunisty a to bylo víc než národnostní původ. Mnozí rozdíly nevidí a chtějí tu válku mít jako odčinění roku 1968. Mnozí z českého mainstreamu a médií. Ukrajinská to odčinění vybojovat za ně.

          1. Proč si myslíte, že Brežněvovi rodiče byli přistěhovalci? Já nevím, kde se narodili, vy ano?
            Wikipedie to nepíše.

        1. Ano, Brežněv se narodil poblíž Dnipra. Jeho rodiče se přistěhovali z města Brežněvo nedaleko Kursku, v dnešní Kurské oblasti. Alespoň dle anglické Wikipedie. Narodil se roku 1906 ruským rodičům a označil se národnostně za Rusa (viz jeho memoár níže).

          Dle Brežněvovy knihy „Memories“ (Vzpomínky):

          „Отец был помощником вальцовщика, а сварщиком на нагревательных печах стоял старый рабочий Денис Мазалов. Я его хорошо помню: кряжистый, немногословный, настоящий русский мастеровой. Родом он был из Енакиева, работал прежде в Никополе, на наш завод перебрался уже с большой семьей, и обед ему часто приносила взрослая дочь Наталия. Вот здесь-то, у нагревательных печей, у стана «280», молодые люди и познакомились, а год спустя поженились. Отцу было тогда двадцать восемь лет, матери — двадцать.

          Что можно еще сказать о своем происхождении? Родословных рабочие семьи, как известно, не вели. Знаю, что отец, Илья Яковлевич Брежнев, поступил на завод в 1900 году. Он пришел сюда из Курской губернии, из деревни Брежнево Стрелецкого уезда. Название деревни, как и фамилия наша, происходило, надо полагать, от прибрежного ее положения, а возможно, и от понятий «беречь», «оберегать», что вполне согласуется с крестьянским бережным отношением к земле-кормилице. Землю ценили, защищали, берегли, веками поливали ее и потом и кровью. Но веками же бедность не покидала людей, иначе не пришлось бы отцу уходить на заработки из родных мест.

          Между прочим, впоследствии жил с нами в одной квартире дядя Аркадий, по фамилии тоже Брежнев, но отцу он братом не приходился, а был земляком. Приехал, как все, на заработки, отец пустил его к себе, он вышел в металлурги и уже после этого, женившись на младшей сестре моей матери, стал нам роднёй, а мне дядей. По-видимому, как это повелось в русских селеньях, однофамильцев в нашей деревне было немало.

          Таким образом, по национальности я русский, по происхождению — коренной пролетарий, потомственный металлург. Вот и все, что известно о моей родословной.

          Уместно в связи с этим вспомнить родословную рабочего класса России. Бурный его рост начался как раз на рубеже XIX—XX веков, что и вызвало перемещения огромных масс народа, крутые перемены в жизни миллионов людей. Судьба каждого из них в отдельности могла показаться случайной, но общая их судьба была исторически обусловлена, можно сказать, предрешена промышленной революцией, которая совершалась в стране. И совсем не случай привел моих родителей именно на Екатеринославщину (в нынешнюю Днепропетровскую область), заставил обосноваться именно на юге России.

          В этом краю счастливо соседствовали уголь Донбасса руда Криворожья, железная дорога связала их, водная магистраль Днепра позволяла отправлять готовый металл машиностроителям Бежицы, Брянска. Все это, вместе взятое, а также неограниченные возможности привлечения дешевой рабочей силы тянули сюда не только российских предпринимателей, но и иностранных капиталистов. Днепровский завод, например, объединял бельгийский, польский и французский капитал («копитал», говорили у нас в слободке, имея в виду слово «копить»). Завод рос чрезвычайно быстро: с 1887 по 1896 год население в Каменском увеличилось с 2000 душ до 18 000.“

          Překlad Google Translator:
          „Otec byl asistentem obsluhy válců a starý dělník Denis Mazalov byl svářečem na ohřívacích pecích. Pamatuji si ho dobře: tlustý, lakonický, skutečný ruský řemeslník. Pocházel z Enakieva, dříve pracoval v Nikopoli, přestěhoval se do našeho závodu s velkou rodinou a jeho dospělá dcera Natalia mu často nosila oběd. Právě zde, u ohřívacích pecí, ve mlýně „280“, se mladí lidé sešli a po roce se vzali. Otci bylo tehdy osmadvacet let, matce dvacet. Co ještě můžete říci o svém původu? Rodokmen pracujících rodin, jak víte, ne. Vím, že můj otec Ilja Jakovlevič Brežněv vstoupil do továrny v roce 1900. Přišel sem z provincie Kursk, z vesnice Brežněvo v okrese Streltsy. Název vesnice, stejně jako naše příjmení, pochází pravděpodobně z její pobřežní polohy a možná z pojmů „chránit“, „chránit“, což je zcela v souladu s pečlivým postojem rolníků k živiteli půdy. Země byla ceněna, chráněna, chráněna, po staletí zalévána potem a krví. Ale po staletí chudoba lidi neopouštěla, jinak by otec nemusel opustit svá rodná místa za prací. Mimochodem, později s námi bydlel v jednom bytě strýc Arkadij, také Brežněv, ale nebyl bratrem svého otce, ale byl venkovanem. Přišel jako každý do práce, otec ho pustil dovnitř, chodil k hutníkům a poté, co se oženil s mladší sestrou mé matky, stal se našimi příbuznými a mým strýcem. Zřejmě, jak bylo na ruských vesnicích zvykem, i v naší vesnici bylo mnoho jmenovců. Podle národnosti jsem tedy Rus, původem – rodilý proletář, dědičný metalurg. To je vše, co je známo o mém rodokmenu. V této souvislosti je vhodné připomenout genealogii dělnické třídy v Rusku. Jeho prudký růst začal právě na přelomu 19.-20. století, což způsobilo vysídlení obrovských mas lidí, drastické změny v životech milionů lidí. Osud každého z nich jednotlivě by se mohl zdát náhodný, ale jejich společný osud byl historicky podmíněn, dalo by se říci, předurčen průmyslovou revolucí, která v zemi probíhala. A nebyla to vůbec náhoda, která přivedla mé rodiče do Jekatěrinoslavské oblasti (v současné Dněpropetrovské oblasti), přinutila je usadit se právě na jihu Ruska. V tomto regionu šťastně koexistovalo uhlí z Donbasu a ruda z Kryvorizhzhya, spojovala je železnice, dněprská ​​vodní cesta umožnila poslat hotový kov k stavitelům strojů Bezhitsa a Bryansk. To vše dohromady a také neomezené možnosti přilákat levnou pracovní sílu přitahovaly nejen ruské podnikatele, ale i zahraniční kapitalisty. Dněprovský závod například sjednotil belgické, polské a francouzské hlavní město („hlavní město“, říkali u nás na sídlišti, což znamená slovo „zachránit“). Rostlina rostla extrémně rychle: od roku 1887 do roku 1896 se počet obyvatel v Kamenskoye zvýšil z 2 000 duší na 18 000.“

          1. V legitimaci má Brežněv, že je Ukrajinec – tehdy soudruzi měli politiku emancipace národností a rozšířili Ukrajinskou sovětskou socialistickou republiku o kus tradičně ruských oblastí – Charkov, Doněck … a asi i ten Jekatěrinoslav, dnešní Dnipro, aby tam bylo víc dělnické třídy a republika nebyla složená jen z „reakčních a zaostalých“ zemědělců na západě území.
            Starý Brežněv, když se stěhoval od Kurska k Jekatěrinoslavi, zcela jistě neměl tušení, že to území bude jednou Ukrajinou a tamním obyvatelům že budou vnucovat jazyk Haliče.

            Je asi jasné, že debata o rusko-ukrajinské národnosti Leonida Iljiče je v podstatě nesmyslná.

            Ale na druhou stranu, jestli tu hru někdo potřebuje hrát, tak proč ne .. Ahmed je Švéd, Brežněv musí být Ukrajinec – navíc to měl v legitimaci.

            1. No tak jistě, ta debata je nesmyslná. Navíc Ukrajina vznikla až 1917, jestli to chápu dobře. A to pod německou vládou či za její podpory, jestli to chápu dobře (všude byla německá vojska ještě, i v Pobaltí). Navíc si myslím, že v té době nebyl nijak moc podstatný rozdíl mezi Ukrajincem a Rusem (jen Halič byla podstatněji odlišná – střední Evropa). Každopádně území Ukrajiny tehdy patřilo Rusku, ve městech se přirozeně mluvilo spíš rusky. Ukrajinské dialekty byly mluveny venkovany. Po občanské válce bolševici vytvořili Ukrajinu, ale už Ukrajina z r. 1917 si nárokovala přibližně stejné oblasti – přibližně oblasti převážně kolonizované ukrajinskými rolníky (města byla přirozeně ruská, ruskojazyčná, protože to byl jazyk státu/civilizace/průmyslu/literatury/vědy ard. Alespoň tak si to zhruba představuju.

              1. Ty oblasti jihu – těm říkali Novorusko a ty na východním břehu byly buď normálně Rusko nebo Malorusko.
                Ukrajinskou SSR vytvořili až bolševici a přidali k tomu i tohle a pak logicky i Krym, přece nedávalo smysl aby patřil k RSFSR, když je pevninou propojen jen s Ukrajinskou SSR a stejně se to řídí všecko z Moskvy.

                Když se mluví o Ukrajině, tak je potřeba se dohodnout v jakém smyslu.
                Jestli v tom sovětském, tom z doby Rzeczipospolite, nebo doby po dělení Polska. Anebo v pojetí posledních 8 let, kdy se sice bere geograficky sovětská republika, ale přiřazuje se tomu povinně kultura a historie Haliče.

                To pak vede k úplným absurdnostem. Třeba typu Krym je Ukrajina a Krymčani jsou samozrejmě Ukrajinci. Podporuju Ukrajinu a Ukrajince – tedy podporuju Krymčany. A teď je buď musím podporovat v separatismu a jejich pomýlení, že se považují za Rusy, nebo nějakým úkrokem stranou deklarovat, že podporuju všechny ostatní Ukrajince a ty Krymské je potřeba převychovat, jakože pro jejich ukrajinské dobro. A stejně pak s Donbasem atd.
                Prostě lidi co Ukrajinu objevili až v únoru si nějak implicitně myslí, že celá Ukrajina je jako Halič a jakákoliv odchylka je zlá a putinovská.
                Je fakt, že na tento narativ utratily USA těžké miliardy. Pamatuju, jak před cca 15 roky byla nějaká debata s člověkem, co měl v plánu investovat do Artěku.
                Řeči šly a ten člověk si tehdy jen tak v mimochodem stěžoval na cosi, čemu říkal „Galicizace Kyjeva“. Prostě on jako domorodec byl vzteklý z toho, že se tradičně ruskojazyčný Kyjev začal za jeho života měnit tím, že většina nového úřednictva a takového toho aktivu se tam stěhovala ze západu a vynucovala si tam změny.
                Tak si představme, jak to asi muselo působit na Krymčany, Dončany, nebo lidi z Charkova, což bylo typicky ruské město.

                Já jsem se nedávno bavil s aktivním Ukrajincem, ale nebyl to blbec, takže byla debata ostrá, ale věcná. Jsem mu říkal – taky se vám nelíbila polonizace, tak rusky mluvící nenuťte ke galicizaci. Buď tomu dejte klid a čas a smiřte se s ruštinou, kterou mluvilo na Ukrajině 80 procent lidí doma ještě nedávno, anebo jestli chcete Banderu a movu, tak si vyhlašte republiku tam, kde to lidi chtějí a vidí jako prioritu
                a nevnucujte to ostatním, kteří to nechtějí.
                Kdybychom my v ČSSR vnucovali nějakou řeč „Ponašimu“ někde z Prajzka, Slováci to nekousli a my na ně poslali armádu … jak by to vypadalo.
                Jenže nám dali všichni pokoj, nikdo se do nás nemontoval a nikdo tady nechtěl nikoho měnit.

                Jenže k takové debatě se člověk prakticky nikdy nedostane, všecko skončí na prvním hesle a nějaké falešné dichotomii pro – proti.

                1. Nemyslím, že břeh Dněpru byl nějakým podstatným rozlišovačem. Je to spíš klišé či nepřesná zkratka. Malorusko může být jak na východním, tak i na západním břehu. Rozdíl je až pak oproti Haliči. A oproti Novorusku, kde je osídlení až novější.

                  Jen podotýkám, že jakési hranice Ukrajiny byly vytyčeny už 1917, kdy na krátkou dobu vznikaly „nacionalisticky“ orientované státy.

                  Ano, ukrajinská ideologie je z Haliče, ale na Malorusku lze mluvit o nějaké ukrajinské kultuře (v tom lidovém smyslu) a ukrajinských venkovských dialektech. Ale Malorusko je v tom zásadním vlastně Rusko.. O tom vlastně hovoříte.

                  Ano je jistě, Ukrajina/Ukrajinec má mnoho významů.. a to se buď zneužívá, nebo si to lidé neuvědomují.

                  Ano, galicizace, dobrý termín. Ale dnes už možná mluvme spíš o emulaci Západu. Takové ideologie existují třeba i v Rusku (Navalný).

                  1. V době občanské války vznikala spousta různých polostátů, speciálně se to týkalů kozáků, nakonec Polsko v té době dobývalo a ukořistilo kus dnešní Ukrajiny a dnešní gerojové Ukrajiny (kterým se provolává sláva) zasvětili podstatnou část svých aktivit na likvidaci polské moci a někteří i na genocidě polského obyvatelstva.

                    Takže já na ty aktivity polsko-ukrajinského sbratření hledím trochu s nadhledem a celkově s lehkým cynismem.

        1. zdá se, že přes web nejsou komentáře přístupné a ne každý má Telegram
          tak tedy to dám sem – složení Nejvyššího politbyra KSSS v roce 1968.
          Jestli máte jiná data, pojďme je porovnat

          a jak to bylo skutečně…
          Арвид Янович Пельше (1899—1983) 8 апреля 1966 29 мая 1983 † (LV)
          Кирилл Трофимович Мазуров (1914—1989) 26 марта 1965 27 ноября 1978 (BY)
          Пётр Ефимович Шелест (1908—1996) 16 ноября 1964 27 апреля 1973 (UK)
          Александр Николаевич Шелепин (1918—1994) 16 ноября 1964 16 апреля 1975 (RU)
          Андрей Павлович Кириленко (1906—1990) 23 апреля 1962 22 ноября 1982 (RU)
          Геннадий Иванович Воронов (1910—1994) 31 октября 1961 27 апреля 1973 (RU)
          Дмитрий Степанович Полянский (1917—2001) 4 мая 1960 5 марта 1976 (UK .. Donbas)
          Николай Викторович Подгорный (1906—1983) 4 мая 1960 24 мая 1977 (UK)
          Алексей Николаевич Косыгин (1904—1980) 4 мая 1960 21 октября 1980 (RU)
          Леонид Ильич Брежнев (1906—1982) 29 июня 1957 10 ноября 1982 † (UK)
          Михаил Андреевич Суслов (1902—1982) 12 июля 1955 25 января 1982 † (RU)

    2. Ještě ho má, jakmile nebude nebo na něj nebude, pak si začně říkat „mám morálku, ale nemám teplo“.
      Názor mění hlad ne dražší jídlo co člověk má, ale to co nemá…

            1. Hele, co 30 let tito zaťatí lidé jednou nenávidí Pepu a podruhé Jirku, prostě se stane co si nedovedeš představit, půjdou z davem jako vždy a budou nenávidět toho koho nemá rád dav 😉

    3. Já bych se nebál. Jednak tu není jen jedna propaganda. Rusové ji umějí také. A jednak to bude vypadat jinak, když v Rusku bude světlo a teplo ale v EU mor a neštovice.
      Hlad a zima vyčistí z mozku i tu nejsilnější propagandu. Proto se Hitler tak snažil aby hlad nebyl ani v roce 45

      1. No, nechtel jsem ten petactyricaty v Nemecku moc vytahovat… ale to je uplne to same. Kolik z tech Nemcu si reklo, „byla to blbost a mame na rukou spoustu krve“? Moc jich nebylo…

        1. Zaměňuješ, příklad se ptá zda po 45 říkali „může za to Stalin“ ne, že za to může „my občané Německa“…
          Jestli čekáš, že někdo přizná chybu, tak to se načekáš, prostě převlékne kabát a bude zatajovat svoji minulost nebo o ní nemluvit anebo bude poturčenec horší Turka 😉

      2. Rusko je daleko, bude stacit, ze teplo a svetlo bude, na rozdil od EU, v Madarsku.
        Lidi radi sleduji, jak se ma jejich soused, nedej ty nejvyssi, aby se mel soused lepe nez ja …. 😉

        1. V době televize? Proto každý chce „jak amíci v TV“ nebo afričani z rovníku chtějí do EU, protože vedlejší africká země se má lépe nebo, že „TV ukazují“?

          Je jiná doba, na telegramu apod. ukáží videa, jak svítí a u nás budou nasraní.

  9. Ranní OT perlička

    Na webu Aktuální konflikty nefunguje sekce „Východní Evropa“, resp. „Ukrajina“.
    Co tam asi někdo vložil, že to někoho jiného přinutilo tuto část webu aspoň na chvíli zavřít?
    To jsou mi věci…

    1. Mně funguje, poslední příspěvek dnes 4:39 v tomto znění:

      Další ostřelování města Energodar

      Dne 28. srpna ve 22:00 zahájily ukrajinské ozbrojené síly další ostřelování města Energodar. Počet obětí se zatím zvýšil na devět, z toho dva civilisté jsou v kritickém stavu.

      Tým @rybar zmapoval směr zásahu obytného domu č. 8 na ulici Voinov-Internationalistov.

      Jedná se o nezvratný důkaz ostřelování z protějšího břehu vodní nádrže Kachovka. Je pravděpodobné, že ostřelování přišlo z jižního břehu Nikopole.

      Ruské ozbrojené síly pravidelně potlačují palebná stanoviště AFU na protějším břehu přehrady. Ale vzhledem k tomu, že území Dněpropetrovské oblasti je plně pod kontrolou AFU, bude hrozba pro Záporožskou JE a Energodar eliminována až po ovládnutí území na severu.

  10. Obvykle je Vidlak bran jako pesimista i mezi pesimisty, ale dneska asi i optimistum zacina dochazet, ze prestava legrace.

    „Šéf ukrajinského Naftogazu Vitrenko uvádí, že centrální topení bude nastaveno na 17–18 stupňů Celsia. Bude se spouštět později a topit se bude kratší dobu. A to jen pokud Ukrajina dostane od Západu peníze, aby si mohla přes evropský trh koupit ruský plyn.“

    https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Katastrofa-Ukrajina-nebude-mit-cim-topit-chce-od-nas-penize-Hrozi-nejhorsi-712601

    a pekne v kontrastu k realite (jako nase peitikolka)

    „Ponížení a smrt, to Rusové přinesli do míst, která momentálně na Ukrajině okupují. Prezident Volodymyr Zelenskyj přislíbil Doněcku i dalším okupovaným městům, že znovu pocítí závan svobody.“

    https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Zelenskyj-Doneck-pociti-zavan-svobody-I-Krym-712600

    no a tady dostane Fiala (zase) kartac

    „Německý kancléř Scholz si promluví s Fialou. O budoucnosti Evropy“

    https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Nemecky-kancler-Scholz-si-promluvi-s-Fialou-O-budoucnosti-Evropy-712598

    A to je jeste porad srpen. Teprve v rijnu zacne foukat ze strnist.

    1. Jenže NordStream 2 se neotevře.
      USáci to nedovolí. To oni jeho výstavbu sabotovali, jak mohli. A zabránili Majdanem jeho spuštění.
      Západní elity, vždy budou mít čím topit.
      Zde pomůže jedině výměna vlád. Po dobrém to nepůjde.

      1. Pane dexxi jsem vedle u pana Vidlaka,kde by mohla začit diskuse co dělat a jak.
        Pokud chcete můete tam dat svůj nazor na možna řešeni.Pokud ještě nêkdo jiny ma použitelne navrhy má tam taky možnost napsat svůj nazor nebo taky ne.

    2. Nemožné. USA likvidovaly firmy, které se účastnily, i nepřímo. NS2 byl asi truc Merkelové zcela na hraně bombardování Německa.
      Otevření kohoutků je nemyslitelné, to by USA nepřipustily. Spíš čekejte zničení NS2 buď sabotáží nebo skrze nějaký zelený projekt typu že tudy povedou vodík či rajský europlyn.
      Součástí US plánu proti Rusku je i likvidace Evropy, resp. vehnání Evropy do války. Mírové dodávky plynu z Ruska by tomu cíli překážely.

      1. Je zajímavé sledovat, na jaké signály reagují různí lidé. gogo teď zareagoval na signály pro „dav“.

        NS2 slouží jako kormidelní páka, hlavně na kormidlování celými USA. Na toto byl navrhnut a „povolen“. Rusko jen využilo příležitosti a do tohoto boje vsunulo jeden malý drápeček. Všimněte si, kdo vykřikuje, že NS2 je politický projekt, a to v situaci, kdy vlastně stále nefunguje, takže politiku Ruska ani EU moc ovlivňovat nemůže. Zbavit se téhle „páky“ to je stad až ta poslední instance, těsmě před zhasnutím a zabouchnutím dveří.

        1. Já se potkávám se dvěma typy lidí ohledně NS2.
          Ti první drží ideologickou linii – zavřít, zničit, protože vede z Ruska (a v druhé větě spílají Putinovi, že neposílá plyn, ale to je teď vedlejší)
          A ti druzí se domnívají, že EU/USA/Německo hledají cesty, jak dostat do Evropy plyn (nebo jiný otop) než začne mrznout. Tihle si prostě myslí, že je samozřejmě správné Rusko přidusit, ale že jestli se nenajde jiný levný plyn, budou soudruzi nuceni NS2 otevřít, aby lidem nebyla zima a průmysl nezkolaboval úplně.

          Zařadil jsem autora do druhé skupiny a odpověděl mu, proč to není možné .. respektive proč by to neměl očekávat. Možné je dnes všechno.

          1. Mi šlo o to…
            například – že tohle odpověděl mu, proč to není možné .. respektive proč by to neměl očekávat. je pouze váš osobní názor získaný kompilací názorů jiných, a vy přesně způsobem davového „myšlení“ vnitřně předpokládáte, že ten váš názor je globálně správný a všeobecně platný. Naštěstí „něco“ ve vás vyvolalo potřebu napsat tu poslední větu – dejte tomu „něco“ více prostoru, bude to príma.

            1. Tak zkuste napsat o NS2 něco vy sám – myslíte, že ho otevřou? Proč ano, proč ne .. za jakých okolností, co by se muselo stát, jestli je to v současné situaci pravděpodobné.. a tak.

              Možné je skoro všecko (pro atheistu) a pro věřícího je možné úplně všecko.

              Jen když diskutuju, snažím se popisovat to, co já pokládám za pravděpodobné, blízké realitě … atd. I tak píšu rozsáhlé texty. Kdybych se měl nimrat i v nepravděpodobných variantách, nebo u každé věti dodával povinné „možné je všecko“, kam bych došel?
              To by mě už zabili i ti nemnozí, kteří v mých textech nacházejí kus rozumného slova.

              1. NS2 JE otevřený. To co chybí k tomu, aby byl i používaný, je jen certifikace – mezinárodně platné potvrzení, že když otevřou kohoutky, nevyvolá to snahu jej ihned zničit, a případně z něj udělat i rozbušku velké války.

                Pokud bude hrozba toho občanského konfliktu, že nebude využíván, v Německu, a případně i v EU, větší, než výše uvedené, prosadí si certifikaci a budou ho využívat, aby tomu konfliktu alespoň na chvíli zabránili.

                1. Otevřeným jsem lidově myslel stav vodovodního kohoutku – že jím protéká voda/plyn.
                  NS2 je přes půl roku natlakovaný a technicky způsobilý k transferu plynu z Ruska do Německa.
                  Certifikace je byrokratická překážka. Neproběhla z politických důvodů a pokud proběhne, bude to zase politické rozhodnutí, přičemž ze strany USA.
                  A já si myslím, že USA nepřipustí používání NS2 v režimu NS1 prakticky za žádnou cenu.

                  Dovedu si představit úplně extrémní situaci, kdy US firma odkoupí za 100 dolarů podíl Německa, NS2 zprovozní a bude za 20-násobek ceny přeprodávat ruský plyn Evropanům tak, jak to dnes dělají Němci.

                  To je jedna z variant, které jsem měl na mysli pod tím „možné je všecko“.

                  USA mají v tom přeprodávání ruského plynu velkou tradici (https://nautilus2.wordpress.com/2022/04/29/o-transsubstanciaci/), takže to není zase tak absurdní představa, jako že by nechali Německo provozovat NS2 jen tak s Ruskem bez kontroly, dohledu a podílu na zisku.

          2. @ gogo
            Nepredpokladam, ze NS2 bude otevren, svym prispevkem jsem chtel pouze naznacit, jak malo staci k tomu, aby se krize vyresila …
            To ze neni vule krizi resit, je uplne jina otazka …. 😀

            1. Chápu – v tomto ohledu máte pravdu a je potřeba to připomínat.

              KDYBY chtěli eurobolševici ruský plyn za 200 dolarů, tak by otevřeli NS2 a měli podepsané dlouhodobé kontrakty.

              Že se to za současné konstelace nikdy nestane, je taky jasné.

  11. tento web jsem objevil nedávno, od té doby na něj nedám dopustit, díky za další dobrý článek

    ještě bych doporučil si pořídit zbraně a dostatek střeliva než se začne rabovat, ostatně můj známý z policejního prezidia říkal, že tolik žádostí o zbrojní průkaz, jako poslední dobou, nepamatuje

    kdo by si nestihl dodělat přímo zbrojní průkaz, je možné koupit zbraň kategorie D = na tu stačí být plnoletý, je to např. kuše či 100J silná vzduchovka (tyto zbraně dokážou zabít či vážně zranit jako nic)

      1. I když jsou tiché, budete muset uklízet jako Viktor Čistič, kdyby vás napadlo odjet k sepsání protokolu, vrátíte se do vyrabovaného.

        1. V tom lepším případě. Myslíte si, že se rabující nespojí do band? Že půjdou do zahrad a pozemků jen s motyčkami a koši? Kdepak. I tihle budou ozbrojení.Kronika zániku Evropy je sice beletrie, ale sci fi rozhodně ne!! Taky když tu někdo načal podobnost s dříve napsanými díly, tak nadace od Asimova je geniální. Přiznejme si, že my jsme díky výchově, díky systému, v němž žijeme zvyklí ( a je to doposud dobře) uvažovat o věcech a událostech v mezích zákona. Takže stávka a ne defenestrace, a mohlo by se pokračovat.

  12. Pane Vidláku, já jsem optimista.

    Nikdy není pozdě.

    V nejhorším případě můžeme rýt i na jaře, a brambory sázet do konce června.

    Vždy něco vyroste.
    A nemusíme mít Vari.
    BRAMBORY V ÚHORU
    Zveřejněno: 22. 4. 2022, autor: Jan Kopřiva,

    Pokud zakládáme nové pole z louky, jsou nejvhodnější plodinou pro první pěstování brambory. Využijí organický materiál z rozkládajících se drnů, přispívají k zúrodnění půdy a díky kultivačním zásahům i k odplevelení.
    https://moje.vari.cz/41549-brambory-v-uhoru/
    Nebo
    https://www.magazinzahrada.cz/pestujeme-brambory-tradicnimi-i-mene-beznymi-metodami/

    1. Já bych optimista nebyl… Můj dědeček také celý život zkoušel různé zaručené metody pěstování a nakonec se vždycky vracel k tomu jedinému, co dalo výnos – normálně v zemi a hrobkovat. Všechno ostatní je spíš hra, než boj s hladem.
      Nevěřím na nic jiného, než dobře a správně připravenou půdu. To řeší 95% všech problémů samo. Všechno ostatní je založeno na moderních nástrojích, herbicidech a dalších vymoženostech. Tohle většina lidí prostě nebude mít.

      1. Vidláku, dík za článek, určitě máš pravdu a určitě budou tvé rady pro pár lidí prospěšné.
        Problém je v tom, že naprostá většina svátečních zahrádkářů nebude mít přístup ani k hnoji, ani k hnojivům – alespoň ne v příštím roce.

        Další problém je ale opravdu v tom, jak ubránit to málo, co vypěstuješ, před individálním loupením a konfiskacemi místních mafií – možná mafií přejmenovaných na Demokratické výbory záchrany…nebo jinak, nemusí to být ani česky.
        Brambory na pár řádcích v nevyhnojené půdě jsem se pokusil vypěstovat před cca dvaceti lety.
        Díky mé genialitě jsem z každého kila dostal kilo a půl pidibrambor.

        Tohle neřkám proto, abych někoho od pěstování odradil, jen proto, aby začátečníci nepropadli zoufalství v případě neúspěchu a měli po ruce někoho, kdo jim ukáže, kde dělají chyby.

        Každopádně opakuji – i za články se zemědělskou tématikou dík!
        Doporučuji je každému vytisknout a věnovat dětem či vnukům. Počítače vám mohou díky masivnímu napadení přestat fungovat.

        Vidláku, opravdu moc přeju tobě a tvé rodině, abyste všichni přežili.

        1. Dekuji za priznani se k bramborovemu fiasku. Aspon v tom nejsem sam.
          Moje prvni prambory dopadly podobne. Pak uz se to lepsilo.
          Ale prakticky vsechny plodiny, ktere dnes pestuji byly prvni rok, nebo spise dva ztratove, neboli pruser. A to mam kolem sebe profiky, kteri mi poradili.
          Vsechno chce praxi a vedet, jak na to.
          A taky to chce cas a pracovat na tom zahumenku.
          Nejak si predstavuji dnesniho mestskeho cloveka, odkojeneho porady v televizi o hydroponii a modernich metodach, jak si kupuje v Baumaxu ryc Fiskars, jenom aby pak zjistil, ze je to porad hrozna drina a vubec je to jine, nez v te televizi. A vysledek velmi nejisty.
          Rika se, ze nouze lidi nauci, ale v tomhle pripade to puceni muze prijit velmi pozde, vzhledem k vegetacnimu cyklu.

          1. Zítra budu vykopávat první kobzole na tom svém 4×6 metrovém záhonečku. Sadbu jsem dostal od souseda kvalitní, zčásti je záhon udělán ze zatravněného pozemku, kde roste v blízkosti švestka, a taky tam byly 2 kompostéry. Z čehož si myslím, že ještě letos budou čerpat. Rozhodil jsem tam i pár hrstí granulovaných slepičinců.
            Bohužel bude problém s uskladněním. V kotelně mám plno bílinského uhlí, včera jsem složil 4 a půl tuny ven ke kotelně. Za zimu – tu mírnou spálíme 10tun.Podotýkám od září do května.
            No a na radu vidláka, opět ke kobzolím,po vyndání úrody zasadím to zelené hnojivo a na podzim mám slíbený koňský hnůj, takže ten koncem října dovezu a zryju co se dá.
            Víte ono to nadšení pěstitelů a zahrádkářů tu zhatí slimáci, tu molice, mravenci ,a další.

        2. Ale moje babička vždy říkávala, že „největší brambory měl nejblbější sedlák“ …
          a to prožila většinu svého života za 1.republiky a za války; to v novodobém Kapitalismu již neplatí ?! Ach jo časy se nám mění k horšímu a pořekadla přestávají platit. Přeji hezký den.

          1. Moje pidibrambory mi strašně zvýšily sebevědomí! Pokud platí „čím blbější sedlák, tím větší brambory“-( a naopak), zákonitě jsem tím pádem svou inteligencí převýšil Einsteina s Vidlákem dohromady!

          2. Když jste tu nakousli První republiku:
            Moji prarodiče i rodiče, na ni nevzpomínali zrovna v dobrém a to nebyli nijak chudí a bezzemci.
            Dědeček z tátovy strany i můj táta, byli kováři na větší zemědělské vesnici, kovárna pak spadla pod JZD. Dědeček z máminy strany, měl v menším městě truhlářství, které s mým strýcem pak jaksi „polosoukromě“ fungovalo až do konce 60.let, protože komunální truhlářství tam nebyli schopni zřídit.
            Ani jedna rodina tedy nebyla nikdy úplně bez práce a příjmů – ať už finančních, či v době krize naturálních.
            Nežádal jsem tenkrát ve své mladické zvědavosti porovnání s Protektorátem, ono to z nich totiž lezlo docela samo. Ani za Protektorátu a přídělového systému, na tom nebyly ty nejchudší vrstvy obyvatel až tak špatně, jako za toho jásavého kapitalismu První republiky.
            Za druhou největší ránu, považovali moji prarodiče „osvobození“ v pětačtyřicátém. Dědeček kovář, co toho vždycky víc udělal, než namluvil, to glosoval krátce: „Vyhnali dacany, ale sami sú ešče větší“. Do toho se ozvali moji rodiče, že by mi děda neměl do hlavy sázet takové věci „ešče to kluk nekde řekne a budem v řiti“..I přes tu neskutečnou, celoživotní dřinu se železem, ohněm a zplodinami z výhně, plus dřina na nezbytných polích a v sadu, se dožil ve výborné kondici požehnaných 93 let. Babička mu umřela o deset let dřív.
            Naši prarodiče i rodiče by fakt čuměli, kam jsme dovolili, aby to došlo.

  13. Kurňa, pane Vidláku, to jsou knížecí rady…Co mám asi tak kypřit, když bydlím s rodinou v pátém patře kladenského panelák? A podobně je na tom mých 35 000 spoluobčanů. Nabízím jiné, elegantní řešení…
    Konverzi k brethariánství. Pro ty z vás, kteří neví, oč kráčí:
    „Breatharianismus nebo také inedia (anglicky breathe = dýchati, latinsky inedia = půst) je názorový směr, podle kterého není pro lidský život nutné jíst a v některých případech ani pít. Podle breatharianismu, který vychází z tradičního indického lékařství Ájurvédy, mají lidé schopnost přežívat pouze z prány, či podle jiných odnoží ze slunečního záření.Pojem inedia označuje tento směr v křesťanství, říká, že není třeba jíst a pít nic jiného než eucharistii.“
    To je, myslím, naše jediná spása…

    1. Na FB jsem našla pár tipů, co dělat, pro obyvatele paneláků. Je to delší, tak to dám do rubriky Tribuna, ať to tady nezahlcuje diskusi.

      1. Dobrý den, Petro,

        ráda bych si přečetla Váš příspěvek, ale nenašla jsem rubriku Tribuna…

        Zdraví

        Milena

        1. Dobrý den, Mileno,
          Když se podíváte na horní lištu tohoto blogu, uvidíte pruh – nevím jak bych tu barvu popsala – někde mezi oranžovou a růžovou. A tam jsou nápisy: Blogy, Autoři, Vaření v Kotlince, Tribuna a Lampárna. Když si kliknete na nápis Tribuna, dostanete se tam. Zdraví, Petra

      1. Dodatek:
        Ještě je čas navštívit ve vašem okolí zemědělce, který prodává ze dvora.
        V případě nedostatku, můžete mít přednost před ostatními, protože budete důvěryhodný.

        1. S tím bych souhlasil. A ještě bych dodal, že bude vhodné se s ním spřátelit a nabídnout mu pomocnou ruku, až bude zle. Jakmile totiž naskočí ty ceny za elektriku, tak bude nedostupný i ten herbicid. Pak bude zapotřebí dělat rukama.

          1. Nejen ten herbicid. Elsberg v Blackoutu velmi dobře popsal, jak dopadne kravín s 50 krávami v okamžiku, kdy přestane jít elektrika.

            1. Co krávy… ale jak dopadnou lidi?

              Vidlák (velmi případně) řeší, co v případě krize do úst. Ale empirie nás učí, že když dáváme jednou stranou něco dovnitř, druhou stranou něco musí ven.

              Když přestane jít elektrika, nepojedou čističky odpadních vod. To bude obrovský problém i na venkově, ale my venkované si můžeme v nejhorším vykopat senkrovny a nastavět z prken kadibudky. Ve městech potečou hovna z kanálů a v dolních patrech paneláků možná i z oken.

              Má na to fialová vláda nějaké evropské řešení? Nebo je to záměr, aby defenestrace nevedla na dlažbu, nýbrž do měkkého?

              1. Ano. Ten dopad bude plošný a hrozný. Já jsem ale reagoval jen na ty „pomocné ruce“ ve Vidlákově komentáři, protože v zemědělství to bude asi nejmarkantnější. I u těch paneláků asi někdo nakonec vykope nějaké septiky, ale nepodojená kráva podle autora zmíněného románu dost zoufale bučí a zemědělec má jen dvě možnosti – domluvit se s okolím a rozdat sousedům kbelíky a sesle nebo krávy pozabíjet, což je špatné nejen z lidského hlediska, ale i ze strategického. Když čtete klasické autory 19. století, je tam kráva chápaná jako nejlepší záruka neustálého přísunu stravy. Lepší než drůbež.

    2. Vy, co bydlíte v paneláku, vy budete motorem revoluce. Pro vás mám jedinou radu – křečkujte dokud to ještě jde a dokud je co. Naplňte si byt konzervami a těstovinami. Naplňte si byt tím, co má pevné obaly.

    3. Re: ciki333

      Mám lepší řešení.
      Nastěhovat se k lidem, kteří již takové hospodářstvíčko mají.

      Kupříkladu můj postpubertální synek se seznámil s jistou slečnou, jejíž rodiče vlastní kozu jménem Žofie. Dává 6 litrů mléka den co den. A je chytrá, mladá a krásná, stejně jako její panička, která z nespotřebovaného mléka umí udělat fantastické sýry.

      Takže si žiju jako to příslovečné prase v žitě.

      1. Takrgusi, jsi neuveritelne stridmy a skromny. Z toho co zbude z 6 litru mleka denne moc syru nebude. Alespon pro me ne.

    4. To je záležitost dlouhodobá, prý přechod na brethariánství trvá nejméně dva roky, na to už je teď pozdě.
      Nebyl by výhodnější pro některé skupiny zimní spánek? Minority, které nemusí do práce by státu ušetřily sociální dávky, důchodci výdaje za lékařskou péči a na jaře by se všichni probudili do rozkvetlého májového dne.

  14. Mno, tak mi ten letošní zkušební balkonovo-rajčatový rok dopadl docela slušně. 4 kila spotřebovaná asi tak ještě jedno bude. Ale příště, žádné pokusné odrůdy. Ani oranžové ani červené kuličky, snad ta podlouhlá masitá a jinak jen klasická rajčata. Nejlíp chutnají a nejlíp se jim daří. A bylo docela fajn v těch v edrech nemuset do obchodu.
    To jen tak a vymýšlet , teda dožijeme-li ,- co ještě by se dalo,krom koření. Brambory v pytlech, jak zkoušela sousedka dělat nebudu… no uvidíme.

    1. Emo, víte co jsem si všimla, když prodáváme na farmářském trhu? Všichni volají po prodeji zvláštních odrůd a plodin. Pak přijdou, zvláštní odrůdy a plodiny si prohlédnou s komentářem, že je to zajímavé, a potom si koupí zavedené zboží. Fajnovosti vyžadují obvykle víc práce či fortele a zisk z nich je menší z výše uvedených důvodů. I kdybyste to měla jen pro vlastní spotřebu, víc se vyplatí sáhnout po osvědčeném.

    2. V květináči se dají i cukety, papriky, hlavně u cuket to není ideální, ale jde to. Na cuketách (i dýních, což ale není na balkón :), je dobré, že se dají snadno semenařit.

      Z cuket se dá udělat zelí a může být menší zásoba i na zimu. 🙂

      1. Cuketa má mnohé použití. Á la bramboráky – místo nastrouhaných brambor dáte nastrouhanou a vymačkanou cuketu. Á la zelí jste vzpomínal. Potom je z cukety výborná polévka – je třeba cuketu před vařením podusit – nejlépe na cibulce. Cuketa se dá smažit obalená ve strouhance. Mladá cuketa podušená na oleji, osolená a opepřená je dobrá večeře s chlebem. Taky jí můžete nastavit lečo. A tady máte recept na cuketové řezy: 3 sklenice mouky, 1 sklenice cukru, 1/2 sklenice oleje, 1 vejce, 1/2 prášku do pečiva, 1 lžička sody bicarbony, 1 lžička kakaa, 1/2 lžičky skořice, nastrouhaná cuketa – asi tak hrst až dvě. Všechny ingredience smíchejte a pečte na 180°C. Dobrou chuť.

        1. P.S. V receptu jsem zapomněla uvést 1 sklenici mléka.

          A ta polévka z cukety je á la kulajda, koprovka nebo zelňačka.

  15. Mladí loni zahrádku zatrávnili…dnes nadávají, že pampelišky a tráva je 2x větší než zbytek zahrady. Letos snacha zasadila všude hokaido. I do foliovniku, papriky to pod listy už vzdaly a já také.
    Děvucha je přitom z dědiny, syn také a oba mi připomínají pitomce ze zvláštní školy, ty by to nenapadlo, protože ti většinou nebyli pitomí, jen nezvládli učivo.
    Dřevo nemáme, máme přece plyn, já nesleduji média, takže nevím co tam řeší či neřeší. Nemáme koupené ani uhlí.
    Ale asi je nechám vydusit ve vlastní šťávě, to je totiž nejlepší učitel.

  16. Jindřich Rajchl
    6 hod ·
    1) Fiala říká, že za vysoké ceny energií může Putin. Já říkám, že za ně může Fiala.
    2) Podle Fialy selhal trh. Podle mě selhala naše vláda, díky níž na tom trhu naprosto zbytečně setrváváme, ač jako jedna z mála zemí v Evropě jej k ničemu nepotřebujeme.
    3) Válek říká, že hrozí, že nemocnice nebudou mít na vytápění, a že kdyby se tak stalo, tak odstoupí. Já říkám, že kdyby neposílal 900 milionů měsíčně Pfizeru, ale nemocnicím, tak tam můžou vytápět jak v sauně. A že jeho odstoupení ho nezachrání.
    4) Martin Kuba z ODS vyzval k regulaci cen z pozice hejtmana, Pavel Blažek pro změnu z pozice ministra spravedlnosti v Parlamentu. Že prý se bojí, aby tady nedošlo k revoluci. Já říkám, že krysy opouštějí potápějící se loď a snaží se zachránit před naštvanými lidmi této země.
    A protože je Pavel Blažek zkušeným šíbrem, tak ví, že revoluce už je za dveřmi. A že tentokrát nebude sametová.
    Rozhodně nevyzývám k tomu, aby došlo k jakémukoliv násilí, ale zároveň odmítám za minulostí udělat tlustou čáru. Nechci se tentokrát v naší revoluci řídit zpravodajskými službami různých států, aby opět vyšli ti, co ty škody napáchali z celé věci zcela beztrestně, a aby byla moc pokojně předána do rukou jiných systémových loutek.
    Nedopusťme žádné „očištění“ ODS a spojení s Babišem, na jehož základě nám budou slibovat spásu. Nevěřme tomu, co nám budou podsouvat zkorumpovaná média. Pokud chceme skutečnou změnu a nikoliv jen kosmetickou změnu stráží, musíme v sobě nalézt odvahu ji prosadit.
    Proto vás vyzývám – pojďme si skutečně vzít naši zemi do vlastních rukou!
    A všem těm, kteří nás tady dva roky šikanovali a diskriminovali, kteří naše společné peníze rozházeli či rozkradli, kteří využili hodnot vybudovaných našimi předky (elektrárny, ropovody, přenosové sítě) k tomu, aby nás ožebračili a zahnali do nevídané chudoby, kteří nás vtahují do války proti naší vůli, vzkazuji, že tentokrát vám to, že odstoupíte a pokusíte se zmizet, nebude stačit.
    Až tenhle zkorumpovaný protičeský režim padne a naše země se opět stane právním státem, tak vám všem vystavíme účty. O to se osobně postarám!
    Nelze totiž vykročit vpřed do budoucnosti bez nastolení spravedlnosti a vypořádáním se se zločiny doby minulé. Tuhle chybu jsme udělali po roce 1989 a já odmítám ji zopakovat.
    Sametu už bylo dost. Nyní je na řadě brusný papír.
    Jsme připraveni spojit svoje síly se všemi lidmi a subjekty, kteří mají s naší zemí čestné úmysly. Máme k dispozici oborníky na energie, abychom vyřešili cenu elektřiny, plynu a ropy během pár týdnů. Máme k dispozici lékaře, kteří jsou schopni zastavit diktát farmaceutických firem během měsíce. Máme k dispozici právníky, abychom vyvodili odpovědnost vůči těm, kteří nás na okraj této propasti zahnali, v horizontu měsíců. A máme k dispozici odborníky, abychom napravili obrovské škody napáchané v našem vzdělávacím systému v řádu několika let.
    A především máme odvahu k tomu, abychom naši zemi vedli k prosperující a bezpečné budoucnosti bez toho, abychom byli vazaly jakékoliv světové velmoci.
    Jediné, co k tomu potřebujeme, jste vy – občané této země. Nenechte se již znovu obelhat a svěřte tuto zemi do rukou těch, kteří ji opravdu milují a jsou připraveni jí sloužit. Aby znovu získala skutečnou suverenitu a svrchovanost. Aby znovu získala skutečnou nezávislost.
    Pokud jste PRO, tak prosím o sdílení tohoto příspěvku mezi co nejširší okruh lidí.
    Pojďme společně otevřít lidem oči a probudit naši zem!
    Jsme tu pro vás – tak pojďte s námi!
    28.10.1918 = 3.9.2022

    1. „28.10.1918 = 3.9.2022“

      Rajchl má k tomu 3.9.2022 posvědcení všech světových mocností? Tak to je jiná..

    2. Ne, ze bych s Rajchlem nesouhlasil, ale za vysoke ceny energii muze Fiala a Babis.
      Zrejme uz se chysta koalovat.

      S tim Blazkem a Kubou souhlasim, media je neuveritelne tlaci, jako nejake spasitele. Pritom jsou to dlouholeti ucastnici vseho deni. Proste druha garnitura.
      Takovy Karel Urbanek z Bojkovic, pro pametniky.

      Zbytek se cte krasne, ale to je pohadka.
      Rozvazat smluvy s Big Pharma? Tak se pripravme na desitky miliard arbitrazi. Tohle nasi spojenci na zapade umi.
      O tom, ze zapadni firmy dane neplati, ale naopak platby vyzaduji zaplatit za vsechno halire, neni prece zadne tajemstvi.
      Ale s arbitrazemi jsme na tom jeste dobre. Cela Stredni a Jizni Amerika takove stesti nemela a zaplatila par miliony mrtvych, aby si jednou pro vzdy pamatovali, komu se nevzpirat.

      Vyresit cenu elektriny, plynu a ropy?
      To uz se Kolar, Fiala, Lipavsky, Babis, Zaoralek a spousta dalsich zacli pazit po kolenou do Moskvy?
      Ja jenom, ze to neni za rohem, aby to stihli.
      A u te elektriny, viz arbitraze, vzhledem ke stukture cizich vlastniku CEZu.

      A zodpovednost vudci provinilcum?
      Rajchl je pravnik, od prece dobre vi, ze v Cechach nikdo nikdy za nic nemuze.
      I ten Krejcir jim „utek“.
      Plzenska prava? Kde jsou potrestani?
      LTO?
      Cechy jsou proste moc maly rybnicek, vsichni se tma znaji, a jsou kamosi. Protoze dnesni zalobce muze byt zitra obzalovany, takze proc si delat nepratele.

  17. Ono ja se chystam a chapu.Ale ta vira ze bude fajn a to se poresi nejakou regulaci a nebo co bam vlada zaridi je hluboka. U nasjaou ted hody. Od oatku co se stavilamaja se tu zije a hlasta jako kazdy jiny rok. Nikde jsem neslysel zadne obavy…ono to mozna je dobre. Ta mldez to pottebuje zazit ty radosti
    Ale ve me se to pere na oristi vykend mam domluvenou malou vlecku hnoje. Je to proste tak ze ja jsem se vzdy dival dal. Ale i u tu na vesnici asi nikdo nenuci zatim pracne budovany travnik. Neco chystaji, pestuji porad ti stejni kdo to delali pred 4 rokama…

  18. Vidláku samozřejmě , že máte pravdu, ale jen co se plynu týče. Tam po revoluci to chvilku bude trvat, než se vše dá do kupy. Elektřina může být levná , ale hlavně dostupná prakticky okamžitě, jen vynechat tu burzu a cena může jít dolu. Bohužel průmysl to nejspíše stejně z valné části nezachrání.
    Václavák má smysl, obnova může začít dříve než se vše rozesere tak, že už to nikdo nedá dohromady.
    Nezlobte se Vidláku, ale ty rady s tou zahrádkou mají smysl jen pro velmi malou část populace v naší kotlince, co má smysl je ukončit působení obludária. Na Václavák 3.9. může jít snad každý, nezdržujte se rytím zahrádky . Ta může počkat.

    1. No jo, je to tak, že spousta z nás, včetně mě, žádný pozemek nemá. Ale to není přece argument pro to, aby ti, co ho mají, se rozumnou radou neřídili.
      On z toho může být užitek i pro nás, co ho nemáme. Když ti, co pozemek mají sníží, třeba i v zelenině, nákup v obchodech, vznikne z toho tlak na snížení cen zeleniny.

    2. Václavák je první krok… ale nečekal bych od něj zase tolik. Rajchl to říká správně, ale ještě v pozici premiéra naší Kotlinky nestál proti Německu, USA a Polsku. To bude to skutečně důležité. Třeba to zvládne… ale je třeba počítat s tím, že možná ne.

      1. Vidláku,
        Rajchl má dobře našlápnuto.
        Ale v předvolebních průzkumech je jeho uskupení, zatím, pod rozlišovací zrno. Kolik lidí ho pravidelně sleduje na YouTube nebo jinde? V mém okolí o něm nikdo neví, nikdo ho nezná.

        Kdyby byl šéfem Trikolory místo Majerové, je to jiná. Majerová na to zjevně nemá. Ona může být přicmrndávačka, ale ne Vůdce.
        Šéfka Komančů je taky stará struktura, neslaná, nemastná. Měl tam být šéf Skála.

        1. Rajchl od kandidatury odstoupil až na samotném (zmanipulovaném) sněmu. Nejspíš vyhodnotil, že nemá dostatek delegátů a nejspíš ani o vedení strany vlastně nestál. Kdyby o to stál, mohl se zasadit o volbu všemi členy a pokusit se je získat. Měl patrně už v hlavě vlastní projekt a sondoval, kolik lidí by případně přetáhl a testoval svoje schopnosti ve struktuře typu politická strana.
          On v Trikoloře neměl moc silnou formální pozici, prakticky ale Trikoloru téměř řídil skrze Majerovou, která skákala podle jeho notiček,
          On v té době „měl našlápnuto“ na náměstích a očividně toto byla pro něj priorita. Když objížděl kraje, vykládal o tom, že zfleku může přivést velké tisíce lidí, že jdou za ním.
          Tím myslel lidi z náměstí při kovidových demonstracích.

          Mimochodem – je Rajchl svolavatelem? Já myslím, že není, že je jen jedním z účastníků a možná i spoluorganizátorem.
          Jestli máte nějaké info k činnosti jeho strany, podělte se. Mě moc ty průzkumy nezajímají, ale hodně by mě zajímalo, jestli se ta jeho strana něčím koncepčně zabývá.

  19. Ore se uz 5 tisic let, a taky ta puda leckde podle toho vypada. A leckde je uz davno fuc; po zorani ji dest splachnul a vitr odval. Nic se nema prehanet. Mrknete se na Zákon klesajících výnosů. Plati to i na orani, i na hnojeni.

    Jinak ale souhlasim… ten bulšit o tom, jak se puda nesmi vubec cechrat, se mi v praxi pekne vymstil.

    1. Nu, Babička mi říkala, že úroda vždy závisí od počasí (tehdy se předpokládalo automaticky, že se oře, hnojí a pracuje, takže se mluvilo pouze o tom co nemůže člověk ovlivnit).
      Navíc dodala, že když nebude pšenice, tak se urodí brambory, když nejsou švestky, tak jsou jablka, že příroda každý rok něco nadělí, ale nemá se člověk vztekat, že to není to co si on naplánoval, že právě chce.
      Navíc, viděl jsem dost lidí co začali „zahradničit“ a výsledky byli různé. Jeden dostal prakticky mrtvou zemi, tu kde u vás déšť spláchl a vítr odnesl to dobré a po 15 letech má zelenou krásu, jiný koupil zelenou udržovanou zahradu a má tam po 15 letech polopoušť… O tom jakou budete mít ornici neukáže samotné orání, ale celé hospodaření, jednomu taky můžete dát motorovou pilu aŤ udělá dřevo na zimu a výsledkem bude jenom potřeba chirurga aby přišil ruku a u druhého bude naděláno dříví, a přitom oba měli pilu…

    2. To neorani funguje, ale ma jednu podminku, o ktere se skoro vzdycky propagatori zapomenou zminit. A to, ze potrebujete kazdy rok OBROVSKOU spoustu kompostu. Proste kardy rok nasypete na vsechny vyuzivane plochy 10+cm a sazite do toho.
      Na zapade je to ale v mode, protoze se podarilo presvedcit mestke lidi, ze rypanim do pudy ji poskozujete.
      A tedy bez rypani je to prirodni, takze lepsi.

    3. Moje zahrádka se kypří už minimálně 1000 let. A výnosy neklesají. Proč? Protože jsme se vždycky starali dobře. Jen ti, kteří půdu dojili, tak ji také vydojili. Pokud se půdě nevrací to, co nám dala, tak samozřejmě zdegraduje. Ale pokud to děláme správně, tak úrodnost dokonce zvyšujeme.
      Izrael dokázal zúrodnit poušť a my tady nedokážeme zúrodnit zahrádku?

      Hnůj a kypření. To je moje heslo.

      1. Jenom k te pousti.
        Nesmite se moc divat na filmy ze Sahary, tam se toho moc zurodnovat neda a takhle to taky v Izraeli nevypada.
        Ale uz pred lety mi rikali Iranci, ze poust je hrozne urodna, staci, kdyz se tam privede voda.
        To Izrael zjistil taky, takze obsadil vsechny okolni zdroje vody.
        Jenom nazby napovi: breh Jordanu, Golanske vysiny…

  20. Já vím, že bonzovat se nemá, ale já to prostě ohlásit musím.

    Vidlák je v*l určitě je i blbééj a starééj a hnusnééj a zbytečně šíří paniku.
    Soudruh Petro Ivanovič Fyjalenko První Signální dnes pravil, že je naprosto perfektní skutečnost a velmi dobrá zpráva, že naše zemědělství ztrácí konkurenceschopnost a na pultech obchodů je českých produktů stále méně.
    Mamlas by se zeptal proč.
    Všichni chytí soudruzi ihned vědí, co dopověděl soudruh Fyjalenko. Ten pravil, že všechno, co si dovezeme ze zahraničí, bude lepší a levnější, než české hampejzy.
    A my tomu věříme. Úplně všichni a úplně ganc.

    https://www.google.com/search?q=prvn%C3%AD+sign%C3%A1ln%C3%AD&source=hp&ei=AewLY8yfNKCJ9u8Pieq3oAY&iflsig=AJiK0e8AAAAAYwv6EUcUMKUQ_42IcYsc1oytZ25BAy7r&ved=0ahUKEwiMpL3Pyur5AhWghP0HHQn1DWQQ4dUDCAc&uact=5&oq=prvn%C3%AD+sign%C3%A1ln%C3%AD&gs_lcp=Cgdnd3Mtd2l6EAMyBQguEIAEMgUIABCABDIFCAAQgAQyCwguEIAEEMcBEK8BMgsILhCABBDHARCvATIFCAAQgAQyBQgAEIAEOgsIABCABBCxAxCDAToECAAQAzoLCC4QsQMQgwEQ1AI6CwguEIAEEMcBENEDOhQILhCABBCxAxCDARDHARDRAxDUAjoICC4QsQMQgwE6DgguEIAEELEDEIMBENQCOhEILhCABBCxAxCDARDHARCvAToICAAQgAQQsQM6CwguEIAEELEDENQCOgsILhCABBCxAxCDAVAAWOsiYNgnaABwAHgAgAFriAGECpIBBDEyLjKYAQCgAQE&sclient=gws-wiz

    1. Někdy si udělám čas, a tomuhle nejkásnějšímu, nejpřiažlivějšímu a nejúžasnějšímu staříkovi ukážu, jak do URL odkazů nevkládat vlastní sušenky…

    2. „Víte vůbec, co děláte?“ Ukrajina: Český generál a diplomat už nemohou mlčet
      28.08.2022 20:14 | Reportáž

      O tom, jak je nebezpečné používat slovo válka, aniž válku vyhlásíme, hovořili generálmajor v záloze Petr Pelz, bývalý ředitel Vojenského zpravodajství a pozdější velvyslanec v Afghánistánu, a kandidát do Senátu pro volební obvod 25 – Praha 6 Petr Vacek. „Druhá strana si pak může říct: My vám kašleme na to, jaký máte ústavní pořádek, ale vaši hlavní představitelé hovoří o válce, my nebudeme zkoumat, jak jste k tomu došli, jestli skutečně rozhodl Parlament a prezident. Ale vy říkáte válka, dobře, stáváte se válčící stranou,“ varoval mimo jiné Vacek, profesí diplomat a právník.

      Úvodním tématem debaty, kterou moderoval šéf PRO Jindřich Rajchl, byla smrt ruské žurnalistky Darji Duginové.
      (Debata viz Parlamentní listy – i jinak zajímavé)

    1. Zkuste si sehnat/vytisknout Stopařova průvodce po Galaxii. Mimo to, že obsahuje na obálce velký vlídný nápis: NEPROPADEJTE PANICE, obsahuje i nadějnou myšlenku, že nemít zahrádku, není úplně fatální – potvrzuje totiž existenci dalších životů…

      Viz:
      „Je nesmírně potěšující, že vaše nadšení pro naši planetu pokračuje v neztenčené míře. Proto bychom vás rádi ujistili, že naše řízené střely, které se právě blíží k vaší lodi, jsou součástí speciálních služeb, jež poskytujeme všem našim horlivějším klientům, a jako drobnou pozornost přidáváme nukleární hlavice. Těšíme se na vaše zakázky ve vašich příštích životech… Děkujeme vám.“

    2. pestovat sa da aj na balkone, horsie to bude s teplom. Ja momentalne premyslam, ci kupit sporak na propan-butan a zasobu 10 kg flias alebo 2 baterie s velkou kapacitou, na ktore napojim el. ohrievace + elektrocentralu na dobijanie baterie.

      1. Lahve jsou lepší, nedělají hluk, který pak přitahuje pozornost a to v zajímavých časech nechcete. Jenom pozor na odtah, spalování plynu hodně zvlhčuje prostor, krom teda zbytků po spalování co vás otráví i když příjemně spánkem…

    3. Kocoure, křečkujte! Dokud je co křečkovat. Konzervy, těstoviny v obalech. To můžete i vy. Ať se pak při tech demonstracích máte z čeho najíst. My z venkova vám přilepšíme, ale bude rozumné na to nespoléhat. Nakupujte zásoby, dokud můžete. Lančmít se sníst i studený.

      1. To samozřejmě dělám, jakožto bývalý čundrák si umím poradit. Vystačím s málem a ještě si pochutnám – pocházím z havířské kolonky padesátých let. Ale to není dlouhodobé řešení. Ta záležitost se nespraví za rok, za dva. [;>(

  21. Lidé ve městech mohou (a budou?) zahrádkařit jako se to dělo v Rusku za krize za Jelcina…

    Něco z nejnovějších událostí.

    Velvyslanec je zcela rozjetý bez regulace, i když bude brzy končit v Německu ve funkci….Je to nový trest, zákaz návštěvy Kyjeva. To Němci neposílají humanitární pomoc, žesi vysloužili taková slova? https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-na-ukrajine-uz-nejste-vitan-sasky-premier-rozlitil-velvyslance-212623

    Plyn hoří a Němci ho musejí platit. https://echo24.cz/a/SJ8DC/rusko-pali-nemecky-plyn-berlin-musi-platit

    Já myslel, že lidé mladší 18 let nemůžou být kombatanty podle OSN a všech smluv o způsobech vedení války. Jak se to hodí, jednou je válečníkem a jednou ve statistice válkou vysídlených dětí. Chápu, že se může stát leccos v improvozaci prvních dnů bojů, ale je to správný to ještě tolik medializovat? https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/dron-ukrajina-chlapec-delostrelectvo-armada.A220825_135832_zahranicni_vap

  22. Pokud čtu Vidláka správně, odteď si jeho rady tiskněte na papír. Anebo budete jak ta progresivka, která se chlubila, že elektřinu přeci vůbec nepotřebuje, že při dlouhodobém výpadku elektrické sítě, si přece FCB a INST může číst i při svíčkách…

    1. jen tak dotaz, jak dlouho vydrží nabití laptopu a podobných vymožeností.? Ju a ty lampičky co jsem onehdy dávala odkaz jsou dobrý. Vyzkoušeno a půjdu pro další.

  23. Opet skvely clanek! Clovek se vraci ke vzpominkam, kdy 400m2 mestske zahradky prizivovalo za valky komplet rodinu a misto nasli nejen kralici a slepice, ale i krava (podminkou byla dostupna verejna pastvina).
    Zahradka prodelavala vyvoj od zemedelske, pres ovocnou, po travnik s ovocnymi solitery az po holomraz- bezudrzbovou zahradu s anglickym travnikem a bazenem.
    Otazka tedy zni: Kdo ma dnes tak moc stazene pulky, ze by si rozryl sveho anglicana a do peclive filtrovane vody nasadil kaceny?
    Neznam takoveho martyra.
    Na vesnici asi ano, tam jen staci hrabnout do cerstvych vzpominek, ci se poohlednout u nejakeho zemitejsiho souseda.

    1. Vzhledem k tomu, že poslední soutěž jsme jako národ přesvědčivě vyhráli, bude to nejen krvavé, ale i velmi bolestivé.

    1. Urodnou ji udela az ledek. Zkousel jdem to mnohokrat bez hnojeni, ale vysledek neodpovidal namaze (cti: byl tragicky). Zaryty konsky hnuj ovsem vydrzel pusobit nekolik let, ale kdo na nej ma (nemyslim jen penize).
      To same postriky: bez nich je to sazka do loterie.
      Jiste vsechno jde, ale clovek v sobe musi oprasit neoliticke zvyklosti.

      1. Nesháněj koňský hnůj, vole,
        choď sám vyměšovat na svoje pole!
        ——-
        Za toho vola se, Stridore, moc omlouvám, bez něj by se to nerýmovalo!

          1. Je třeba instalovat kadibudky, pole snad pročistí i odpad plynoucí z chemické antikoncepce, antibiotik,… ale asi to potrvá, je třeba mít to dobře uležené.

            1. Pole odpad z chemicke antikoncepce nepročistí. Rozpad chemických estrogenů trvá hodně let.
              No, mužští budou mít méně vousů a vyšší hlas…

              1. A řidší kosti. U nás se septik zásadně vyvážel pouze na louky. Protože – jak potvrzuje moderní medicína – čím vyšší živočišný druh, tím menší možnost zpracování vlastního odpadu. Krávy zvládnou vlastnoručně pohnojenou trávu, masokostní moučku už ne. A lidem hrozí riziko už i z vlastnoručně pohnojených rajčat.

        1. A komu nevoní přímá aplikace, a chce to mít vymakané, na dlouhé zimní večery doporučuji:

          https://weblife.org/humanure/default.html

          Bohužel jen v angličtině, ale s překladačem to ztuha, ale určitě půjde, bude-li elektřina…

          Samozřejmě, kdo nespěchá, stačí prostě dělat hromady, posouvat a pár let počkat. 😉

        1. Tam to bude jen par pytlu, takze jedna krabice za 150 korun vam take musi vydrzet roky:
          https://www.mall.cz/hnojiva/webhiddenbrand-bohata-zahrada-hnojivo-na-plodovou-zeleninu?tab=description
          Kupte dve, mate vystarano do konce sveta.
          Ted delam treti rok pokus s kompostovanim kuchynskeho odpadu a docela se dari. Z 50 litru slupek na vanoce je uz pristi leto tak 10 litru super hliny. A jde to i bez zizal a urychlovacu a nesmrdi to, jen tam nesmi prijit nic zivocisneho. Tahle hlina utahne bez hnojeni i dve- tri balkonove urody.

      2. V tom máte pravdu. Kdo nemá hnůj, potřebuje ledek. Ještě se pořád koupit dá, ale dejte tomu ještě dva měsíce…

        1. „… hnůj, potřebuje ledek.“ Ale pozor, i ten ledek je již pod „dohledem“. Není jenom na to pohnojení … viz „Bejrůt svého času …“

          1. Ledek, který se prodává ve většině Evropy (krom Polska, kde mají neofiko čínský), už obsahuje retardéry, které znemožňují jeho použití pro „jiné účely“.
            „Jiné použití“ umožňuje pouze ten, v Polsku neofiko koupený, ale zas bude problém s potřebnými metráky – i když se oficiálně nekontroluje, tak Vás může někdo naprášit. A s celníky se dohadovat fakt nechcete..
            Ten, který se prodává běžně tady, nebo na Slovensku, má tu speciální přísadu.
            Pan Vidlák to bude vědět jistě dopodrobna, oč tam jde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *