12 června, 2024

Kdy položit krále

Autor: Jan z Polovidlákova

Šach je stará hra, s nikoliv nejlehčími pravidly, zato s neúprosnou logikou. Může skončit vítězstvím,  porážkou, remízou anebo vzdáním se – důstojnější porážkou jedné strany – „položením krále“. Malinko lepším řešením, než si před publikem za předchozí chyby nechat trapně posbírat všechny zbylé figurky a stejně prohrát jen o chvilinku později.

Válka je údajně jen pokračování politiky jinými prostředky. Domnívám se, že jde odjakživa většinou jen o extrémní formu ekonomie s cílem zisku (krádeže a vraždy posvěcené státy – či podobnými celky), jen pro bojující pěšáky zahalenou nějakou líbivou aktuální ideologií. Zaslepující ideologií vymývající mozek k vražedné poslušnosti. Jedno, jestli „nadlidé“ proti „podlidem“, křesťané proti nekřesťanům, katolíci proti protestantům. Kněží posvětili ve jménu Boha děla oběma stranám. Církve pak podávaly výklad oprávněnosti (spravedlnosti vedení) té války i doma v zázemí, a na obou stranách prakticky stejně jen s opačným znaménkem.

Válka na Ukrajině je takovou šachovou partií a extrémní ekonomickou záležitostí. Církev jen nahradila média, ostatně někteří dosud televizi věří pomalu jak v nějakého Boha. V Ukrajinské válce hraje Rusko proti koalici Západu. Jen za ukrajinské figurky provádí tahy někdo jiný. Mediální kněží obou stran opět ospravedlňují i neospravedlnitelné a vytváří virtuální realitu dle zadání panstva.

PRAVDA? Zase nevítězí. Leží v krvi zbitá v rohu. Občas po kapkách krev prosakuje z pod kupky mediálního hnoje. Z těch kapek občas i stříkanců je již ale znát, jak Ukrajině docházejí figurky, západní koalice se drobí a dochází ji dech, přesněji řečeno energie, vůle i munice.

Rusko? Obětovává pěšce a dělá i školácké chyby, občas ztratí i nějakou vyšší figurku, ale má pořád odkud brát další a další. Překvapení? Ne, vždyť má 144 milionů obyvatel. Nakonec, zatím své silnější figurky jen ukázalo na ochutnávku (např. Kinžal, o ZHN raději ani nemluvme). 

Dokonce zatím úspěšně vytváří vlastní koalici. Za jakou cenu a s kým ukáže ČAS. Bojím se, že tato Východní koalice bude velmi soudržná (společný nepřítel – USA a spojenci Západu) a nepřátelská i po válce – a bude mít vše, zdroje od lidí po suroviny, technologie i energie a lidský tah na branku, tedy i velké cíle. Jsem si jistý, že mezi těmito cíli určitě nebude sociální spravedlnost a nějaké genderové nesmysly nebo cokoliv ekologického, klimatického…

Čas. Tím se řídí i šachová partie. Čas je jediným objektivním měřítkem reality tohoto konfliktu, obě stranám běží stejně. Přesto ho má jedna strana méně. Mnohem méně, asi tak „do švestek“, lépe řečeno do začátku topné sezóny. Ty kapky krvavé pravdy, kdy obce a kraje již nějakou dobu přemýšlejí, jak vytápět školy, školky, hasičárny a úřady, zatímco ceny energií rostou exponenciálně prosakují z českých novinářských kupek hnoje čím dál častěji. O již nyní zastavujícím průmyslu ani nemluvě.

Koalice Západu se drobí, na platby rublem přistupuje Bulharsko. Dokonce i město Haag chce výjimku ze sankcí, Maďarský ministr pro ekonomický rozvoj Márton Nagy tajně létá do Kremlu vojenským speciálem, a jako černý bonus Itálie. Ta je aktuálně pod tlakem spekulantů na její dluh, kdy Evropská centrální banka neví kudy kam, aby zachránila Itálii před bankrotem (potažmo Euro) nebo přilila inflačních peněz do hořícího inflačního oběhu [1,2] ? Itálie byla před bankrotem i bez těžkostí s dováženými uhlovodíky a sankcemi.

Ne, takhle vítězství nevypadá. Jakkoliv to na Novinkách.cz lakují na růžovo. Takhle nevypadá ani šance na remízu. O které se sotva kdo zmíní a je zatracen (i Henry Kissinger). Takhle vypadá porážka. Začátek těžké porážky. Porážka, která se nesmí ani naznačovat.

Opravdu ji potřebujeme dotáhnout do hořkého konce? Rusko se cítilo ohroženo, bylo až uráženo a vysmíváno – a ano, zaútočilo a možná nevyhrává dle zažitých představ vítezství, ale už krvácející Západ pomalu ani nepotřebuje, proč by mělo vyjednávat? Prodává suroviny dál, rubl sílí, euro slábne. Sankce fungují opačně. 

Možná si ale ještě můžeme zvolit. Zda porážka bude opravdu hořká, drahá a potupná na velmi dlouhou dobu. Možná vydá i na nová století Temna nebo jen méně drahá, byť trochu potupná – ale položme toho krále včas. A jednejme s Ruskem. Takzvaní spojenci a jejich spojenci zde nás obviní z poraženectví, dokonce z Mnichovanství. Ale zrovna připomínat nám Mnichov nemá Západ vůbec morální právo. Byli to tehdy Oni, kdo prodali nás Hitlerovi za předem prohraný mír – a jednali bez nás. Oni nás prodali – a za nic. A udělají to znovu, když se JIM to bude hodit. Kdo zradil jednou, zradí i podruhé. 

Nyní je to o nás a za nás, jen bez Ukrajiny, která je ale beztak prohraná. Ale prohraná byla už před válkou nebo snad Ukrajina byla zemí vzorné demokracie bez oligarchů a těžké korupce, zemí zaslíbenou odkud nikdo neutíkal za lepším? Kdo mohl, vzal nohy na ramena a dávno odjel za lepším životem. 

Položme krále. ČAS vypršel.

Beztak máme místo krále jenom fialového šaška. 

A přijďte toho 3.9.na Václavák.


1] https://echo24.cz/a/S6c42/italie-dluh-nejvetsi-spekulativni-kampan-sazka-39-miliard-eur-ft-hedgeove-fondy-zautocily

2] https://www.kurzy.cz/zpravy/667279-rozevirajici-se-nuzky-eurozony-italie-x-nemecko/

8 thoughts on “Kdy položit krále

 1. Ano čas. Základem pochopení celé této „podivné války“ je nezaměňovat pojem „válka“ a „ozbrojený boj“. „Válka“ je pojem daleko širší a komplexnější. Už starý, ale dodnes hojně citovaný Sun C‘ (čínský generál a politik, 600 l. př.n.l.) ve svém díle „Umění války“ jako jeden ze způsobů dosažení vítězství uvádí „přesvědčit nepřítele o tom, že je dost silný, silnější než vy a má jisté vítězství. Vlákat ho do války a nechat vykrvácet“. Zde je pro Rusko nepřítelem tzv. „kolektivní Západ“. Nikoliv sama Ukrajina. A cílem války není Rusko porazit vojensky, ale ekonomicky a politicky (všem je jasné, ž Ukrajina na Rusko nemá v žádném ohledu). Rusko nepostupuje na poli válečném (nebo jen minimálně). ale také spotřebovává minimální vojenské zdroje – vesměs starší techniku, nasazuje dalekonosné dělostřelectvo a rakety a letectvo. V poli nesou hlavní tíhu boje jednotky donbasanů a to jsou z hlediska státu opět Ukrajinci. S nimi pak jednotky dobrovolníků – Kadyrovci, Wagnerovci. Z občanů Ruska pak specialisté a poradci. Ale hlavní fronta je jinde. Západu se nepodařilo Rusko diplomaticky izolovat. Nepodařilo se ho ani ekonomicky zlomit. Do protiruské fronty se jim nepodařilo nahnat ani vlastní obyvatelstvo. A nyní se rozhořela válka o suroviny, na Západě roste inflace, která j leckde (např. v ČR) na úrovni i výše než v Rusku. Všem je jasné, že se blíží velká ekonomická deprese. Každý se snaží zachránit jak se dá. A do toho musí měsíčně dávat Kyjevu 9 mld USD + válečnou výzbroj a výstroj! Jednotná fronta se začíná drolit. Kdežto ta „ruská“ se čím dál více upevňuje. A začíná to vřít i uvnitř zemí „kolektivního Západu“. Takže vedle fronty u Chersonu a Avdějevky je třeba sledovat i výsledky jednání v Bruselu, Berlíně, Paříži. Tam padne rozhodnutí.

  1. Bych myslel , pro uplnost ,ze ted hlavnim a zakladnim cilem kolektivniho zapadu je boj vsemi prostredky za ovladnuti zase celyho sveta ..Coz tady kolektivne uz taky bylo.
   Myslim si soukrome ,ze to neni mozny a kdyz se to zdari ,tak to nemuze vydrzet dlouho…
   A ze nekterym vo to samy jde vlastne porad../Akorat nekdy nejsou videt./.
   Dalsi asi je mozny zahlidnout , ze takovym se porad poskytujou velky moznosti a velky prostredky , tohle pomerne casto a porad opakovat ,ale vysvetleni vo co de ,nemam..

 2. Titulky clanku..

  Kde jsou.
  Tak co , podumali.
  Trest versus nasledky.
  Kdy polozit krale. /Misto nej mame fialoveho saska/.

  Nez krale, lepsi „polozit“ prispevky.

  1. technická chyba. Opraveno, ale něco se holt ztratilo, třeba celé diskuse.

   Ale na Vás, pane Paw, mám prosbu. Zkuste psát příspěvky kratší a konzistentnější. Někdy se v nich ztrácím a nebude to asi jen malou velikostí displeje mobilu.

   1. V delce textu se s vami jeste nemohu merit. Vedete vo metry.
    31.srpna ,2022 [7.22]. Prispevek je dlouhej.
    Ja vasemu textu po nekolika ctenich ,nerozumim , na to jsem reagoval.
    Vas popis valky v druhym odstavci je nesmysl napr. Vite nevite co je valka.
    Vy popisujete povrchnosti ,obecne dlouho zname informace.
    Napr. o cirkvi , nekdy nekde nekdo zehnal kanonum ani nevite ,kdy a kde. A kdo.
    Nekdo nekde pobihal s krtitelnici a co ?
    Poctivej text musi mit zacatek stred a konec.Musi mit priklady ,kdyz je treba a sidit znamena samozrejme nerespektovat ctenare.
    Jde vetsinou o uvahy ,zamysleni , ktere predpokladaji se tez zamyslet.
    Ja pisu pouze prispevky , mozna by ste si mohl povsimnout.
    Ale to je na vas prilis. Pidlate se telefonu.
    Dulezity je mne napadnout.
    Uz jsem se zminil o 5 metrovych prispevcich , tech vy jste nikdy slepe nevsiml.
    To se vam nehodi . 5m pripsevky vam nevadi.
    Tak je to i s vasima clankama. Ani v nich vam nic nevadi.
    Ste akorat nadutej snob.Zvanil a grafoman.
    Text musi byt o necem. Vy pisete dlouhy clanky , ne ja.
    Mne by nenapadlo vas za to napominat. Neco vo slusnosti taky vim.
    Neni to a nebude v smazeni na masle. Napr./To byste rad ja vim/. To je a vasi urovni.
    Komu se to nelibi at to vyhodi. Uz se tak stalo.
    Prehmaty.
    Poctivy cteni znamena cist dobrej text nekolikrat. Pri cteni myslet..
    To je ovsem potiz, pro vas urcite ,to si dovedu predstavit. .
    Neni to nikdy vo tom, bohuzel pro vas , diskuse o tom ,ze napr. maslo je zluty.
    To si rad poctete a je to jednoduchy a srozumitelny . Kazdymu. Ja vim..
    Se dovite jeste , ze maslo je zluty. A mate klid.

    1. Já na válečném poli byl. Boje různé intensity. Navzdory vzdělání :/
     Vaše příspěvky jsou dlouhé, špatně pochopitelné. Omezte délku i více-myšlenkovost příspěvku…
     Za DMR (Designated marksman rifle man) na 300m,
     Váš Jan.

     A ano, věrouka není moje nejsilnější stránka. Smrt není cesta jinam, je to konečná. Jak tedy kdo chce. ALE neviděl jsem za půlstoletí jinak.
     Za odpuštění doufám každý večer. Nemodlím se, my agnostici s tím máme poněkud problém.
     Je-li Peklo, je to tam, kde spočinu. Na věky, do konce světa. Nebudu tam ale sám, a je-li tam korporátních “kariérní Řád”, topení pod kotlíku aj. bude opsaný odtamtud., nevypadá z tohoto světa pro mě úplně nejhůř. Ani nejlíp. Ale co už, je-lito na věčnost? Nejspíš není.

     Váš přístup by světila více pokora. Vzpomentě Lucifera, padlého anděla a vyvarujte se podobnosti s jeho chováním.

     1. Podivejte se, ja myslim za vas . Snazim se jen vas varovat , jakych chyb se dopoustite.. A. Kdyz pisete o delce prispevku zacnete od sebe.
      To ve vasi mysli nejak prevlada..
      Pro vasi informaci zase , kdyz zacnete nejake tema nemuzete skoncit jak a kdy chcete. Musite respektovat remeslo. A jeho pravidla.
      Nemuzete skoncit v polovine ,at si ctenar vylize , treba ….
      Zakladatel mel vyhrady ,ale zrejme neco takoveho pochopil.
      Dale vezmete nastroj na mereni , treba pravitko a zmerte prispevky a jejich pocet /pres 400/pod clankem, Kde jsou a sectete ty hlavni prispevatele a jestli se vam to zdari..
      Jeste je potreba umet porovnat.
      Jestlize neco takoveho nevidite ,tak ja premyslim o ocich a jejich nevideni.
      Jestlize jste ve valce byl jako zahaleny pesak do vasich libivosti…
      Valka je ale strasliva vec. Nepredstavitelne strasliva a kazda..
      Ja jsem vam jasne psal ,ze do valky jsou nahnani lide jako na jatka na obou stranach.
      Mozna si povsimnout aspon , existence Povolavacich Rozkazu.
      Videt skutecnost jaka je, je zaklad. A vseho.
      Dopustil jste se dalsi velmi vazne chyby.
      Pak je mi lito ,ze jako ocity svedek jste si nevsim..A videl neco jineho.
      Pouze jsem vas chtel na tohle upozornit.
      Zabyvate se cirkvi kdysi, valkami a sachy. To ponekud nejde dohromady.
      Pisete o neuprosne logice hre v sachy , ale kazda hra i Cerny Petr ma a musi mit pravidla . A o ty obycejna pravidla hry , se jedna..
      Vysvetlit tu vasi logiku a jeji souvislost a ulohu ve hre v sachy. To je potreba.
      Remeslo psani a cteni ,je tezke se naucit . Jako sit boty ,nesvede kazdy.
      Maji ty remesla svoje pravidla …
      Tedy kdyz napisete logika a sachy je abecedou remesla , vysvetlit jakou ,treba novou souvislost mezi nimi vidite ..Co logika a sachy maji spolecneho a co maji spolecneho. Proc zrovna uvadite sachy.
      Zase vidim ze o hre v sachy nevite nic. A pisete o tom.
      Kdyz ve hre v sachu , nejdulezitejsi ukol je vytvorit !!!! pomoci pohybu figurek a pravidel hry, situaci ,kde souper se nemuze ubranit ..
      Cili vytvorit podminky a nikoliv postupovat logicky.
      To by pak kazdej protihrac ,snadno zjistil jakou taktiku ve hre pouzivate, snadno uhodl a pouzil proti vam..Mate to?
      Obyc clovek mysli na logiku a inteligenci hracu v sachy ,nevi ,protoze nemysli , tam kde jde predevsim , pomoci figurek a pravidel vytvaret podminky a postup k vyhre.
      Napr. 13lety Fischer ,kdyz porazil velmistra Byrne jiste nemel ani inteligenci a schopnosti myslet logicky na urovni daleko starsiho protihrace.
      Co umel je vytvorit , mel schopnosti tvorit ,mate to, jen vyhru ,pouzitim figurek a dle pravidel..
      Mate to? Nevidite a nevsimate si rozdilu mezi pravidly hry a logikou..
      Hrac a kazdej hraje podle pravidel..Zadna logika , pravidla a jejich dodrzovani jsou zakladni podminky ve hre.
      Oba hraci maji priblizne stejne podminky. Ve valkach nic takoveho neni..
      Zminky o cirkvi kdysi a duvody k jejich cinnosti ,zehnani kanonu ,neuvadite ani v kratkosti.
      Co s tim ma ctenar delat? Sachy a valka. Lonska uroda svestek.Cokoliv.
      Je mozny ze zehnali taky protestanti..Nikoliv jen cirkev..
      Na vasi strane pak chybi pokora a respekt k skutecnosti.
      Normalni a spravny videni reality sveta.
      To je nepoctive. Davate sachy dohromady ,do souvislosti s valkami.
      Prirovnani je invalidni. Neplatne..
      Na konci valek jsou miliony mrtvych. Vam ovsem jde o nejaky krale.
      Jestli se polozi. Jejich zlociny vam nejak unikaji..Jste clovek?
      Jak mam potom brat vase stiznosti.
      Znovu pripominam ,od doby Starych povesti ceskych /Premysl Orac prestal orat/…se nas jazyk vyvinul , zdokonalil a plne pochopit text je casto znacna prace. Autor pocita s nejakym usilim a s nejakou urovni ctenare.
      Kdyby se chtel snizovat na uroven, aby vsichni rozumeli /i deti/,zustal by kazdej autor pri psani Slabikare .
      Prosim vas uvedte aspon jedinej priklad ,prikladecek ,cemu nerozumite.
      Ja pak aspon zjistim ,ze jste muj text aspon cetl ,poctive a poradne..
      Potom muzeme diskutovat trochu.
      Vy jen opakujete . Nerozumim..
      Probuh nejedna se o verouku , ani smrt ,ani agnostiky, peklo a ja vam nic z toho neberu..
      Zakladni pravidlo remesla je cist a myslet zaroven a s usilim porozumet. Kdyz se to nedostavi , cist znova. Mne takhle napriklad dojdou veci, az za tejden ,ale dojdou…
      A kdyz uplne rozumite , nekdy, vam to porozumeni dava pravo servat autora, co se do nej vejde..Kdyz napise neco „pod psa“.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *