10 prosince, 2024

Poslední, který si zatím „netroufl…“

V každém pojednání o geopolitice se dočtete, že na větě jsou čtyři ohniska napětí. Jedním hranice mezi Ruskem a Evropou, druhým je Izrael a jeho bližší i vzdálenější muslimští sousedé, třetím ohniskem je korejský poloostrov a hranice mezi Korejemi a čtvrtým je ostrov Tchaj-wan. Všechny krize se odehrávají v tomto prostoru. Zde nejsou dávné spory uzavřené, zde se sní o změnách statusu quo.

Dovolte mi konstatovat, že proti kolektivnímu Západu už si ve třech ohniscích troufli. Rusko provedlo vpád na Ukrajinu a vede tam už skoro tři roky válku. Írán střílí na Izrael rakety a když nestřílí přímo Teherán, dělají to za ně jejich kamarádi v Jemenu, Iráku, Sýrii nebo Libanonu. Mluví se o tom, že Írán nyní provede odvetný úder na Izrael (samozřejmě zase větší než ten předchozí), pak asi zase odpoví Izrael a tak dále, až k atomovce… A KLDR nejenže poslala Rusku miliony dělostřeleckých granátů, ale teď dokonce poslala i vojáky, ze kterých je ukrajinské vedení celé říčné a vybízí Západ k okamžitému zásahu.

Jen Sitting Ping (podle vzoru Sitting Bull) zatím nevystřelil. Čína jediná zatím „jen“ dělá námořní manévry, staví lodě, uvádí armády do pohotovosti, ale ještě nesestřeluje Američanům průzkumné drony, jako to dělají Jemenci, ještě neposílá do Ruska oficiálně zbraně, jako to dělá Severní Korea, ještě si nevyměňují vzdušné údery s Tchaj-wanem, jako to dělá Izrael s Íránem. Čína si „ještě netroufla.“

Víte, já nechci říct, že má Sitting Ping plné kalhoty. To ani náhodou. Ze všech aktérů je nejsilnější. Ale vsadím se, že v čínském vedení je celá řada jestřábů, které neskutečně štve, že desetkrát méně početné Rusko s desetkrát menší ekonomikou si ve válce s USA vede úspěšně. Určitě jim na egu nepřidává, že ještě menší íránská ekonomika pod dlouholetými sankcemi ostřeluje izraelské základny a dost to omezilo dopravu v Rudém moři a dokonce i ta izolovaná KLDR posílá náboje do Ruska a mezikontinentální střely do moře směrem k Japonsku a USA. To víte, velmocenská prestiž… a Čína zatím tak nějak i dodržuje americké sankce… Minimálně amíkům oficiálně neřekli, že jim na jejich sankce kašlou. Zatím jejich sankce jen „obcházejí.“

Mimochodem… já osobně si nemyslím, že severokorejští vojáci půjdou přímo na frontu. Ani na tu kurskou ne. Možná budou obsluhovat nějaké balistické rakety, ale vlastně bych řekl, že nebudou dělat ani to. Budou se prostě učit, jak dneska vypadá moderní válka, ale především asi budou na každé ruské vojenské základně, která je v dostřelu raket HIMARS nebo ukrajinských dálkových dronů. Ostatně sami Ukrajinci hlásí, že se Severokorejci rozmístili podél celých hranic.

Severní Korea zatím není s Ukrajinou ve válce a být Syrským, hodně bych přemýšlel o tom, jestli mi stojí za to, rozstřílet na ruském území nějakou jednotku „žlutých ďáblů,“ která na Ukrajinu nikdy nevystřelila a maximálně „mírumilovně“ nakládala na nákladní auta bedny s náboji.

Myslím, že korejští vojáci v Rusku jsou klasický Putinův tah, kterým se svými soupeři zase vyjebal. Ti vojáci prostě svou přítomností chrání ruské základny a logistické uzly. Nedá se tam střílet, protože by to mohlo znamenat vstup KLDR do války. Vojáci KLDR jsou v Rusku oficiálně na základě smlouvy a pod vlastními korouhvemi. Proto jsou z toho Ukrajinci tak hin. Doteď ostřelovali ruské základny, posílali tam drony, zdržovali tím ruskou logistiku a občas se jim podařil husarský kousek, kdy Rusům zničili něco důležitého. Teď se jim tam producírují „mírumilovní severokorejští vojáci na cvičení“ a střelit do nich jako první, to není něco, z čeho by vaše pojišťovna měla radost.

Mohu se samozřejmě mýlit, ale tak nějak bych čekal, že Kimovi hoši neudělají nic. Jen prostě budou nedaleko fronty, ausgerechnet právě tam, kam se Rusům nehodí, aby se Ukrajinci trefovali. A kdyby Ukrajinci přesto vystřelili, v KLDR je lidí jak sraček, že Kefalín? Když Ukrajinci budou střílet na Korejce, kteří nestřílejí na Ukrajince, jak se k tomu postaví mezinárodní právo? Především mezinárodní právo globálního Jihu a Východu, protože na jejich názoru Rusku záleží?

Zpět k věci… Čína je jediná, která se do války proti Západu ještě nedala. Ale všichni ti menší a slabší se už zapojili, ale ani jeden z nich nebyl poražen, vybombardován do doby kamenné, ba dokonce jejich vojenské kapacity rostou a troufají si den ode dne více. Podle mě je jen otázka času, kdy Sitting Ping odhodí masku milého medvídka a půjde si také pro ostruhy válečného vítěze. Jestliže může Rusko postupovat proti celé kapacitě NATO, jestli může Írán ostřelovat americké i izraelské základny, jestliže Kim Čong Un může postrádat miliony dělostřeleckých granátů i nějakou desítku tisíc vojáků, tak to podle mě ani čínská trpělivost dlouho nevydrží. Přece nebudou v tom novém světě ti jediní, kteří „zbaběle čekali, jak to dopadne,“ že?

Já vím, už jsem to říkal několikrát. Ale od posledních tanečků kolem Tchaj-wanu se toho dost změnilo. Rozhořel se blízký Východ a o KLDR se píše jako o armádě temna. V USA teď zřejmě bude po volbách větší divočina než před volbami, v Německu všichni mluví o Volkswagenu, kterak zavírá továrny a škrtá prémie… jak na sviňu, zrovna v době, kdy Němcům rostou náklady na jídlo i energie, Orbán si jede v klidu do Moskvy a pak do Číny, Fico dá Rusům rozhovor… a letí do Číny… Ani tu Gruzii se Západu nepodařilo dostat na tu správnou stranu a v Moldávii se to povedlo jen díky hlasům z USA a Kanady…

Kdyby se to netýkalo nás, byl by to vlastně docela zajímavý film. Takhle si v tom bohužel sehrajeme svoji blbou Fialovou roli…

________________________________________________________________________________________________________________________

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle příslušnou částku, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód. Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“

243 thoughts on “Poslední, který si zatím „netroufl…“

        1. Jen blázen může v něčem opravdu věřit právníků. Ti jediné, co člověku řeknou po pravdě, je, ve kterých situacích by mu mohl zákon či silové složky vyšší moci dát po ústech. Až budeme jednou v ne tak vzdálené budoucnosti opět cizinci ve vlastní zemi, tak tady někde to byl ten pověstný poslední hřebíček do rakve.

          1. Jste si jistý, že mu neřekli právě to ?
            I kdyby to byla pravda, co s tím teď za současné situace chcete dělat ?

            1. Alespoň dát vědět ostatním, že to ve skutečnosti žádná banalita není. Existuje snad v Německu stejný reciproční zákon o češtině? Zcela určitě ne. A co přináší zákon přijatý u nás této zemi a lidem v ní? Čím je pro nás výhodný, čím konkrétně obohatí tuto zemi a Čechy v ní? A to není nic proti vám. Jen prostě bagatelizace v jakémkoli vztahu k Němcům není na místě.

              1. Plně s Vámi souhlasím ve všem, krom té první věty.
                Podívejte, občas sem přijde nějaký služební a začne vyrývat kvůli odpojování, kvůli dopisu, přesto Vidlák nikdy necouvl. Pokud v tomto tématu dospěl k nutnosti změny, asi ví proč a nemyslím si, že kdokoli z nás má právo mu to vytýkat.

                1. Ta má první věta ale nebyla narážkou konkrétně na Vidláka, ale celkově na bagatelizaci toho, co kolaborantská vláda dělá směrem k sudeťákům.

              1. Proč bych to dělal ? Já na to svůj názor mám a Vidlák má podle mého, zvláště na základě hovoru s právníky, plné právo udělat co udělal.

  1. Domnívám se, že korejští vojáci tam prostě zakempili u hranic a budou hlídat, aby ukroše přešla chuť na ty jejich výpady na ruský území.

  2. Cvičení elitních odstřelovačů za 15.000.000,- Kč
    Zatím cvičí na divočáky…

    Divočáky na Liberecku loví elitní odstřelovači. Myslivci jsou naštvaní

    Vrtulníky a drony, výbava pro noční vidění, nejnovější pušky nebo štábní vozy s vybavením pro sledování pohybu. Na čtrnáct milionů korun vyjde lov, na který v pondělí 4. listopadu vyrazili elitní odstřelovači do lesů mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou. S jediným cílem. Najít a zneškodnit co nejvíc přemnožených divočáků přenášejících nakažlivý mor afrických prasat.
    https://www.novinky.cz/clanek/domaci-divocaky-na-liberecku-lovi-elitni-odstrelovaci-myslivci-jsou-nastvani-40495796

    1. Nevím jak teď, ale v roce 2017 se ve Zlínském kraji, který nesousedil s žádným krajem a okresem, kde by se tato nákaza objevila, se prostě objevil africký mor čuníků.
      Čuníci si asi doletěli do Afriky a přiletěli s morem. Ve skutečnosti si veterináři vyprávějí, že tamní golfový podnikatel měl už plné zuby poškozeného hřiště prasaty a tak si dovezl nákazu.
      Fungovala.
      Tehdejší ministr zemědělstvím, jakýsi Jurečka toho využil a zlikvidoval chovatelům všechna domácí prasata.

      Podle mého názoru, je to podobná nákaza jako byla svého času myxomatóza, upravená nákaza v laboratoři na vyhubení králíků v Austrálii.

  3. Faktem je, že Rusové stále vlastní území, které Čína považuje za svoje.
    A až jednou Rusko oslabí, tak to bude pro Čínu příležitost. A Čína si umí počkat.

    1. Re: Jan

      Myslíte ty půtky o naplavené ostrůvky v řece Ussuri a „prudké boje“ o jeden kopec v Kazachstánu?
      Jak si Ivan neměl na kom vyzkoušet nový druh termobarických hlavic, a tak cvičně srovnal se zemí jednu vesnici v Kitáááji?

      Já myslím, že na to už sedl prach…

    2. Co bylo, bylo. Čína ve dvacátém století revidovala všechny vynucené smlouvy ze „století ponížení“. Tak oni nazývají devatenácté, mají k tomu dost důvodů. Se všemi sousedy kromě Indie uzavřela nové smlouvy o tom, kudy vede hranice. Takže vůči Rusku žádné pohledávky nemá.
      (Literatura: Ivana Bakešová et al: Dějiny Čínské lidové republiky (1949–2018) https://www.databazeknih.cz/knihy/dejiny-cinske-lidove-republiky-1949-2018-411560

      Ten poslední problém právě odstraňují pánové Xi a Modi, k malé radosti KoZa navyklé na římské „divide et impera“. https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/581093-cinane-uzavreli-tajnou-dohodu-a-ponizili-zapad-prsty-v-tom-ma-i-putin

  4. „Jestliže může Rusko postupovat proti celé kapacitě NATO“

    Na Ukrajině rozhodně není nasazena celá kapacita NATO.

      1. Zaprvé to nijak nepopírá nesmysl napsaný v článku.

        Zadruhé Rusko je přímo zapojeno do konfliktu. NATO ne. Proto je Vaše srovnání nesmyslné.

        To stejné platí pro příspěvek níže.

        1. Není „přímo“ zapojeno, nicméně ve vztahu k Ukrajině byl ze strany NATO de facto aktivován čl. 5. Petr Hampl ve velmi trefné nadsázce hovoří o „ukrajinských jednotkách NATO“. Podobně hovoří v (lehké) nadsázce i Vidlák. To není myslím tak těžké pochopit.

        2. V článku žádný nesmysl není, na Ukrajině je nasazený celý výrobní potenciál NATO, obsluhují to NATO vojáci a Rusko stále postupuje.

    1. Vynikající, s jedinou poznámkou: pan Ing. Vítovec nemá pravdu s onou německou uranovou jadernou bombou. Je to oblíbená „konspirační“ teorie, ale chybná.

      Američané (většina vědců se stala Američany až po válce, ze špičkových vědců byl rozený Američan snad jen Dick Feynman) v projektu Manhattan vyvíjeli paralelně atomové bomby na dvou základech, uranovou i plutoniovou. Důvodem bylo, že do roku asi 1943 nebylo nikomu jasné, jak plutoniovou bombu vlastně udělat, implozní princip nebyl ještě vymyšlen, zatímco obohacovací závody v Oak Ridge na separaci uranu U235 už fungovaly. Jako u mnoha velkých projektů s nejistým výsledkem, rozvíjeli paralelně oba způsoby.

      Jistotou, že uranová bomba nebyla německá, získaná při kapitulaci nacistů, je nemožnost separace U235 v německých válečných podmínkách. V té době Němci nerozvíjeli princip plynových odstředivek (ačkoliv ho vymyslel německý inženýr), používána byla jen magnetická separace pomocí calutronů nebo plynová difůze. Ani na jedno nemělo válečné Německo dost elektrické energie ani průmyslové zázemí. Na takové věci pracovalo v USA několik milionů lidí, není to věru snadné, vyžaduje to obří úsilí a národní zdroje. Navíc by taková výroba byla snadno detekovatelná, nedá se to utajit – na takových místech by se našly stopy izotopů ještě mnoho a mnoho let po válce. Nikde se nic nenašlo…

        1. I kdyby došlo ke spiknutí všech tajných služeb světa, nešlo by to utajit. Detekční metody jsou dnes tak vyspělé a široce dostupné, že by spiknutí nepomohlo. Ale to není hlavní námitka – průmyslový rozsah takové obohacovací továrny v tehdejší technologii je tak rozsáhlý, a spotřeba elektrické energie na celý proces natolik velká, že to bylo mimo možnosti tehdejšího válečného Německa; v každém ohledu: z hlediska elektráren, potřeby speciálních kovů a slitin, množství pracovní síly, vědeckých a projekčních kapacit…

          Něco tak obřího si mohli dovolit za války jen USA, s jejich monstrózním průmyslovým zázemím. Po roce 1945 to Sovětčíci nedokázali jako v USA, neměli na to dost elektrické energie – a tak vymysleli obohacování uranu U235 pomocí plynových odstředivek, měli totiž v zajetí jejich německého vynálezce. To je řádově úspornější a rychlejší proces, na spotřebu elektřiny nejméně 20x (v moderní verzi ruských super hyper odstředivek asi 200x) úspornější, proti tehdy používané plynové difůzi. USA/Západ odstředivky neměli, až do 90. let používali jen plynovou difůzi – výsledkem bylo, že po 90. roce má Rusko přes 50% světové obohacovací kapacity, jsou v tom zdaleka nejvyspělejší a ostatní jsou cenově konkurence neschopní.

          Zkrátka, náckové bombu neměli. Že by objevili nějaký úžasný super způsob separace U235, který nikdo jiný nepoužil a dokonale ho utajili, to je další nemožnost.

  5. Zájemcům o čínský pohled na americké volby a poměry vůbec doporučuji k přečtení článek od vynikajícího autora a sinologa Víta Vojty na webu Asiaskop:

    „Pár dní před americkými prezidentskými volbami vrcholí zájem světových médií a výjimkou není ani Čína. V rozporu s naší představou orwellovského režimu Číny však nejsou tamní komentáře amerických voleb příliš kontrolovány a až mrazí z toho, do jaké hloubky Číňané Americe rozumí. A přestože i čínská média zveličují zápory USA, usilují nakonec o opravdové porozumění americké realitě.
    (…)
    Jasné je jen to, že Trumpovo upřednostňování amerických zájmů a narovnávání vztahů se zbytkem světa bude pro Čínu přetěžké. A v důsledku toho pak bude ještě těžší pro Evropu, která se dostane mezi americký a čínský tlak. Ale léčba Trumpem a čínským technologickým náporem je možná právě to, co Evropská unie potřebuje, aby vybředla z vlastního bláta problémů. Další dění však ukáže až volební úterý.“

    Celý článek je k přečtení zde:
    https://www.asiaskop.cz/analyzy-komentare/cinane-tipuji-vitezstvi-trumpa-20-pisi-take-o-obcanske-valce

    1. Do jaky hloubky cinani americe rozumi ? Mrazi.
      …“cinska media zvelicuji zapory Usa ,usiluji nakonec o opravdove porozumeni americke realite“.
      Takze do mrazivy hloubky rozumi ,/a zvelicuji zapory / a este usiluji nakonec
      o opravdove porozumeni..Vopravdu??
      To napsal ucite nakej akademik.

      1. No určitě to nepsal žádný blbec. Lidem, kteří si to přečtou pro informaci, ne apriori aby měli na co plivat, to smysl dává.

        1. ..“az mrazi, do jake hloubky cinane Americe rozumi“../neopravdicky kdyz?/.
          „usiluji nakonec o opravdove porozumeni americke realite../opravdove/.

          Tady je jasnej rozpor v tvrzeni dvou vet. Rozumi v prvni vete a v druhy vete ,
          mile deti, usiluji nakonec o opravdove porozumeni..To je ponekud rozdil.
          Nedrete se s negaci na vsecko ,chce to trochu vic klidu.
          /A cucnout nealkoholicky malinovky, taky pomuze/.

          Sinekulogickej akademik je zmrazenej z ty hloubky. Ale hned potom tvrdi ,ze usiluji…
          /cinane male c/.
          Tady ste abstinenti analfabeti. Mne muzete poucovanim ucit cist texty.
          Dve vety si vodporujou. Kazda tvrdi neco jinyho..Znova. Soustredte se ..
          Vono to pude.Nejdriv.

          Hloubky jak americe rozumi , nejdriv a hned potom , usilujou vo vopravdovy porozumeni.
          Uz teda s tema hloubkama, uz nemusej usilovat..Kdyz prece furt dal
          usilujou, tak vo co?

          Napiste jednoduse sve nazory ,jak textu rozumite vy , namisto pokriku vasich iracionalnich osocovani.

  6. Cina nemusi na USA utocit zbranemi. Staci, kdyz bude dodavat vetsi mnozstvi lekovych koncentratu, ze kterych se vyrabi jednak oficialne leky a druhak pokoutne drogy.
    V USA umira na predavkovani drogami 3% populace. 100 tisic rocne, za jeden rok 1,5x vice, nez bylo padlych ve Vietnamu za 20 let.
    Staci si prehrat nejake video z centra velkych americkych mest.

      1. Nerad ti do toho hazim vidle, ale to co napsala MD pochopils blbe.
        V US rocne chcipne ~3,3M celkem, z toho ~100k (3% sic!) narkomanu

        1. Pozor na nej, aby nehodil s vidlema este Vidlaka. I kdyz nerad.
          Musi strasne pocitat , nalezt chyby a pak se nesoustredi a uz je to.

    1. Cina dovazi, us si bezmocne stezuji ,pres nehlidany hranice, fentanyl , pisou , sto tisic rocne umira..Us hlida hranice a velice , jinejm ..Co este vic ma nakej nepritel us delat.
      Celej zapad dela co muze , neni jim pomoci a neni vysvetleni proc, se tak moc snazeji a pospichaji.
      Lidi,rodiny ,deti ,zeny sou v koncich , nemaji kde bydlet , nemaji zdravotnictvi ,leky, nikdo je neleci bez penez ,ockovani skodi uz dlouho , zijou v nejhorsim nasili ze vsech stran a v mediich ,megamiliardy dou uprchlikum a berou jim megamiliardy a posilaji jinam.
      Vlada a monopolni koncerny vsecko nici.
      Kde je tady nakej duvod pokracovat v existenci..

  7. Zajímavá myšlenka, o těch korejských živých štítech. Může na tom něco být, ale začíná se mi zdát, že spíše dojde skutečně k jejich nasazení, výhradně na ruském území (spíše v rámci jejich zocelení a získání bojových zkušeností, než pro zásadní zvrat situace). Dříve jsem myslel, že budou sloužit jen v týlu, pro náhradu a uvolnění ruských rezerv.
    No uvidíme.

    1. Zajímavá myšlenka…

      Ta myslenka je spis nelogicka, ukroruina et al nema problem strilet po vojacich a (hlavne) civilistech RF, ale z par vojaku KLDR aka „zivy stit“ ma bobky? Jako proc, co jim muze Korea udelat horsi, nez co dela Rusko?

      1. Tak samozřejmě, že Ukruina nemá s vražděním kohokoliv problém, vždyť to dělá i vlastním občanům. A globální gangster s největším klackem by to jistě pokryl přelivem propagandy. Ale z hlediska mezinárodního práva by to asi nedělalo nejlepší reklamu, zabíjet mimo konflikt občany cizího státu. Čili by se to dalo propagandisticky využít.

      2. Vlada Usa a media tvrdi a opakuji ,ze Rusko ma obrovsky ztraty a proto prisli korejci v mnozstvi 8 tisic na pomoc..
        Ukr musi zmobilizovat 160 tisic vojaku , protoze ty korejci. EU a Nato musi
        zvysit pomoci U. Najimat a platit zoldaky z celyho sveta.
        A Rusko ma velky ,obrovsky ztraty..
        Kim ma zajem a nevynecha jednu prilezitost nejen se branit , ale bojovat proti zapadnimu imperialismu ,pac je komunista..Este vydela a dostane,
        co pozaduje vod rusa./ Cinan je taky komunista ,ale jinej a jinak /.

    2. Taky si myslim, že si žluťásci zabojujou. Samozřejmě na ruském území, ale tam teď patří i ty vzbouřenecké republiky, že? Kim je tam přece poslal právě proto, aby se jim doma nezkrátily žíly ….

    1. Admirál:

      Já tu americkou demokracii vůbec nechápu. Je to tam na úrovni nějakého zkorumpovaného banánového státu a přitom kdejaký amík vyvěšuje před svým draze zaplaceným a daněným domem americkou vlajku.

      1. V Česku se zase vyvěšuje ve škole portrét prezidenta. Tak to snad tu vlajku. Možná by neškodilo, kdybychom my, občané Česka, byli schopni se víc projevit i navenek. Navykli jsme si svoje city a přesvědčení veřejně neventilovat. Možná by pak vlastenectví víc oslovilo další generaci.

        1. Ten president je tam jako inventář, to bych nesrovnával. S projevováním vlastenectví máte pravdu, ale ono toho vlastenectví u nás asi není dost. U amerižanů mi to vlastenectví přijde takové umělé, naučené, podobně jako víra mnoha z nich.

          1. Trochu to odlehčím – i když je to trochu zastaralé:
            Mladá učitelka vyfasuje hodinu s deváťáky a má mluvit o lásce. Celá se ošívá, co má těm smradům vykládat? Vždyť jsou jen o pár let mladší. Ale dostane spásný nápad. „Milé děti, dnes si budeme vyprávět o lásce. Existuje láska mezi mužem a mužem. O tom je lépe pomlčet. Rovněž existuje láska mezi ženou a ženou. I to je slepá ulička. Potom je láska mezi mužem a ženou a o tom už dnes víte víc než já. Ale potom, potom existuje láska k Sovětskému svazu a o tom si do konce hodiny budeme povídat.“

            1. 👍 🤣 😂

              Dnes takové jako Mazancová vyprávějí o lásce k USA. Při její inteligenci a zjevu jinou ani ona zřejmě nezná.

      2. Vyvěsit vlajku svého státu je symbol vlastenectví, nic proto tomu. Například v Norsku je to běžné, ale pozor: Oficiální státní vlajka Norska má obdélníkový tvar. Na svých pozemcích si Norové vyvěšuji vlajky neoficiální trojúhelníkového tvaru. Samořejmě ve stejných vbarvách a se stejným symbolem (modrý bíle orámovaný kříž). To je myslím dobrá cesta. Výraz vlastnectví aniž by se oficiální státní vlajka zneužívala – používala mimo oficiální příležitosti.

  8. Na Tchajwanu je docela zajímavé, jak všichni ti zásadoví zastánci lidských práv, svobody a demokracie, co pravidelně šaškují s tibetskými vlajkami a obviňují Čínu z fiktivní genocidy Ujgurů blazeovaně přecházejí čínskou invazi na historicky samostatný ostrov a faktické vyhubení původního obyvatelstva (dnes už snad ani ne 2% místní populace).

    Každý, kdo se jen zmíní o Tibetu by měl jedním dechem požadovat odchod kontinentálních číňanů z Tchajwanu. Jinak je to ignorant a pokrytec.

    JO, a samozřejmě – když už se řeší Tchajwan, neměly by (zejména na místě přítomní američané) opomíjet ani práva samostatné Okinawy, historického království Ryukyu. A jestli na to kašlou světoví ochránci, mohla by třeba Čína recipročně založit pár neziskovek, třeba by přeplatila i eksprta Jakuba Jandu…

  9. Asi by jsi se měl věnovat domácí politice. Tam je to skvělý. V mezinárodní to moc nejde. Namátkou, Rusko naštěstí nebojuje s celým NATO, díky bohu a rozumu obou stran. Čína jako ekonomická velmoc už nemá potřebu s někým bojovat. Není důvod nechat si něco rozmlátit, a vůbec ne kvůli Tchajvanu, kde ji vyrábí chipy . Rakosníci jsou šašci ze středověku a ukáčka na ně nebudou hrát ohled. A Izrael může srovnat Írán do doby kamenné kdykoli, jen mu to USA nedovolí. Takže věnuje se EU a fialové pakáži a za to moc díky.

    1. pane generále, mohl byste prosím, nějak rozvést tu thesi „Izrael může srovnat Írán do doby kamenné kdykoli“?

      Třeba výčtem bojových prostředků, které má podle vás Izrael k dispozici, přiřazením cílů v Íránu, zhodnocením schopností íránské obrany a možnosti reakce na izraelský pokus o takové „srovnání“?

      Ono i pokud má Izrael tu jadernou bombu, tak kolik a jak velkých jich má k dispozici? Jakou škodu s nimi může způsobit? Víte, jak velký je Írán, jaká je jeho geografie, kde jsou jeho zdroje?

      1. pane generále, mohl byste prosím, nějak rozvést tu thesi „Izrael může srovnat Írán do doby kamenné kdykoli“ no už několikrát to zažil, problém je, že se potom vždy probudil.

    2. Na Írán je potřeba 50+ klasických atomovek, aby ho taknějak „srovnali“ . Na Izrael 3-4 a je po Galilei i Judee. Írán zřejmě dodržuje fatvu Chomejního na jaderné zbraně. Má dvě možnosti. Dotáhnout vývoj k poslednímu hřebíku a Rus oznámí, že Persie umí vyrobit jadernou zbraň a že je z náboženských důvodů poskytne Peršanům Rusko. I s osádkami. Anebo prostě Rus vrátí hnUSÁkům rok 1969 a varuje je i Nosatý stát, že pokud Judenstaat použije jadernou zbraň na Írán , pošle Rus jadernou nespecifikovanou zbraň na Haifu, Askalon, Tel Aviv a Ejlat. Spojenecká smlouva Peršanů s Rusy je před podpisem. (Měla být podepsána v Kazani ). Dostat Rusa díky debilitě KoZa k Perskému zálivu a Indickému oceánu, o tom se nesnilo ani carovi Mikulášovi I. A takovou blbost by neudělal ani Disraeli.

    3. Sorry, ale ohledně Íránu, to se mýlíte. Už to není ta země jako za „Islámské revoluce“ 1979 nebo v letech 1980-1988 za irácko-íránské války. Mají velice vyspělou raketovou výzbroj, v podzemních instalacích – dokázali by konvenčně zničit Izrael raketami během několik dnů, aniž by se proti tomu dalo něco udělat – kromě masivního nasazení jaderných zbraní.

      Izraelská PRO (protiraketová) obrana je velice omezená, byla by snadno zahlcena a zničena. Írán je od Izraele přes 1 800 km daleko, a letecké útoky Izraele zmůžou málo, téměř nic, proti íránskému PVO/PRO, rozloze země, rozptýlení a opevnění prostředků – v Íránu jsou velká podzemní města, celé zbrojní komplexy, sklady, raketová odpaliště, dokonce i podzemní letiště tam mají a ne jenom jedno.

      Nelze vycházet z izraelské válečné propagandy, která je ještě více pohádková než ukrajinská. Například, poslední izraelský letecký útok na Írán byl ve skutečnosti velkým selháním. Žádná izraelská letadla nad Íránem nelétala, ba ani izraelské F-35I, jak vysloveně náměsíčně fantazírovali v „Jerusalem Post“.

      Izraelská letadla doletěla nad americkou základnu severovýchodně od Bagdádu na iráckém území, nad kterou odpálili pár desítek (údajně 56 kusů dle amerických neoficiálních zdrojů) aerobalistických raket na íránská postavení PVO/PRO a další cíle, z letounů F-15I a F-16I. Akce se účastnilo i několik izraelských F-35I, které během odpalování raket z nosičů sloužily jako stíhací eskorta. Tím akce skončila, protože SEAD operace (na potlačení íránské PVO/PRO) selhala, většina útočných raket byla sestřelena. Navíc byla izraelská letadla ozářena a „uzamčena“ naváděcími radary íránských (ruských) dálkových PVO baterií, a vystavena riziku sestřelení. Takže další původně plánované fáze operace, tj. průnik útočného svazu nad Írán a útok zbraněmi s menším dosahem (naváděné rakety a bomby) neproběhly.

      Letecké útoky na Írán nejsou možné, íránská PVO/PRO obranná síť je příliš silná. Znamenalo by to neadekvátní ztráty útočných letadel při minimálním účinku. Nevyplatí se to…

      1. Re: EHM

        Vy jste NORMÁLNĚ hnusnéééj a blbéééj soudruh a tak dále!
        A pletete hlavy našim JEDINĚ chytrým a JEDINĚ správným soudruhům!

        Fuj vy jeden Kchó…, Ehm – nic jsem neřekl, totiž nenapsal…

      2. Tak náš režimní tisk píše, že „jeden jim všem vládne“ a kupodivu nemají na mysli objekt pětipísmenkového výboru, ale F-35. Jako placený článek amerického výrobce ani Černochové (jaký úžasný stroj to byl před 15 lety, až do ČR jeden demo kousek dorazí) to označeno není.
        Prý asi ve třech kusech proletěla (F-35, ne Černochová) nad Írán, vyřadila všechny nebo skoro všechny radary S-300, označila cíle ostatním letadlům a ty je do jednoho zničily balistickými střelami. Írán je teď nahý víc než císař, neb se namá čím bránit, agresor ukázal, že si bude dělat kde chce a co chce a reputace cca 40 roků starého ruského systému ukrutně utrpěla. (Mimochodem, v Sýrii je prý už cca 10 let instalovaná S-400, ale Rusové na její obsluze ji zatím ještě nikdy nezapnuli do ostrého provozu. Jak to bylo tentokrát doopravdy s těmi S-300 je ve hvězdách.)

        1. To je známý koncept Wunderwaffe, alias „stříbrná kulka“, ničící úžasnou technologickou převahou „Osu zla“, pochopitelně s dokonale vycvičenými „Top Gun“ piloty. I jako pohádka je to poněkud profláklé a přiblblé. To si vysnili v USA v 80. a 90. letech; iluze dosud trvá, alespoň v Hollywoodu a médiích. Chybí už jen vesmírná síla a Luke Skywalker.

          V realitě asi není těžké pochopit, že letadlo s motorem, který má přes 50 MW tepelný výkon, těžko bude „neviditelné“. Ve skutečnosti se „stealth“ označuje jako VLO, tedy „velmi nízko pozorovatelný“ radarový cíl, ovšem jen v úzkém frekvenčním pásmu X-band radarů, na ostatních pásmech, především delších vln, to je „vidět“ – fyzikální zákony nelze jen tak přehlasovat ani parlamentní většinou. Rayleighův rozptyl etc. Výhoda v boji to samozřejmě je, proto také i další výrobci, třeba v Rusku nebo Číně, taková letadla staví. Ale „stříbrná kulka“ to věru není. Ostatní způsoby detekce a navedení střel, třeba v optické nebo IR oblasti, jsou stále dobře použitelné, čím dál levnější a vyspělejší. Radarové detekční technologie také postupují dopředu a jsou rok od roku levnější, kolikrát i řádově. Resumé je, že „stealth“ se vyplatí jen za specifických situací a nasazení.

          Celkově vzato, těžko by velení Izraele/USA výrobce pustilo nejmodernější letouny F-35I nad Írán v nedůležité akci, kde mohou vlétnout do předem promyšlené léčky radarů a PVO systémů a být sestřeleny. Nejde jen o technologický únik, ale v dnešní době hlavně o prestižní a mediální obraz. Navíc je taková „hračka“ velice drahá. Souhrnně řečeno, žádné poletování izraelských F-35I nad Íránem se nekonalo, stejně jako nelétaly nad Sýrií. Nasazení F-35I si schovávají na „opravdový boj“, kdy budou nasazeny skutečně masově v celém spektru ostatních sil. K ničemu takovému dosud nedošlo, ani brzy nedojde.

          Izrael se ničí velice intenzivně sám vlastními silami, protivníka z Íránu k tomu ani nepotřebuje. Turistika nula, investoři a průmysl utíkají. Od začátku konfliktu uletělo nejméně milion špičkově vzdělaných lidí – ti najdou nové působiště nejsnadněji, jsou nejmobilnější. Část obyvatelstva hledí na současný vývoj se zděšením a ostrým nesouhlasem.

          Samoporážka, konce státu. Zbydou tam jen magoři a náboženští šílenci.

          1. Přesně tak, od doby, kdy v roce 1999 Srbové pomocí ruského systému PVO sestřelili „neviditelný“ F-117 Nighthawk, dávají si Amíci sakra pozor na to, aby se jejich špičkové letouny nedostaly někam, odkud by se nemusely vrátit.

            Nás tady propaganda krmí pohádkami o izraelských pilotkách, co se proháněly po íránské obloze a zesměšňovaly ajatoláhy a jejich armádu. Takový Duch Kyjeva verze F 3.5.

            1. Vono ja tady nejvic napadny ,ze Iran ma pomerne slusny sebevedomi a zadnej strach z vyhrozovani ,/neco na vas prileti ani neuvedomite ,
              co a vsecky vas znicime ,krici I. / a nepospicha s vyrobou atomovych zbrani , zatim jejich vudci rikaji , ze si je muzou hned vyrobit ,
              ale cekaji , az kdyz to bude nutny..
              Asi ,ze maji ty protiletecky obrany /nejlepsi na svete a kazdej to videl/,
              z kterejch de strach , ze neviditelny letadlo, za 150 milionu snadno zneskodni. Rakety podobne..

            1. Nebuďte takový pesimista, ještě pořád je tady coby garant demokracie Ústavní soud, který je může demokraticky vyložit, jak je třeba…

            2. A nesmíme zapomenout ani na Pepu107, který je může vetovat.

              Takže pojistky jsou, ne že ne, otec zakladatel Rychetský a spol. pamatovali na všechno…

            3. Neztrácejte glanc. Kdyby tam měli naši petidemolici, dokázali by to. Co je nějaký fyzikální zákon proti valkýřinině „já chci!“. Znáte knihu Tajemství?

          2. Reseni je jedno duchy. Vlada a Volty n vyhlasi .
            /S Volty nem je problem , je zalezlej a nikdo nevi, za co bere ty miliony/.
            Vyhlasi.
            Toto letadlo jest neviditelne./Stealth/.
            Kdo to letadlo vidi a tvrdi , ze neni neviditelny , je proruskej putinovo agent..
            Nebo tvrdi ,ze je to hracka..
            Trest takovy nemine.
            Napr. Iran to tvrdi a ma to s usakem nahnuty..

      3. mna by zaujimala ale ina vec……ak posle Iran rakety na Izrael, je predsa kludne mozne ich zostrelit nad uzemim Iraku alebo kadial ich poslu nie?? Amici by tam mohli mat nasobnu sancu (nezostrelis pri prekroceni hranic, moze ich zostrelit dalsia bateria)…..mozno to je dovod, preco Izrael dostane dalsiu bateriu THAAD (pritom ich je vraj velmi malo)

      1. Re: AN

        Je škoda, že výraz „BYJSISE“ se nepíše dohromady.
        Soudruh by vypadal ještě moudřeji, ještě vznešeněji a ještě krásněji…
        Ústy klasika – „byjsise“ – kdo z vás to má…?

  10. Čína si zřejmě řekla: komu se nelení tomu se zelení. Proto je jedním z hybatelů BRICSu a má pod palcem značnou část světových zásob energií a surovin. S tím, že ruské má k dispozici od vypuknutí války na Ukrajině, která (že by náhodou?) započala po skončení olympijských her v Pekingu.
    Evropa tak byla odříznuta od levných zdrojů energie a surovin, přičemž ty drahé si uměle zdražuje emisními povolenkami. To nadále zdražuje výrobky evropských výrobců kteří jsou k tomu všemu ještě zavalení dusivou byrokratickou regulaci. Ve výsledku tak výroba z EU odchází do Číny, Indie a USA. Za levnými surovinami. Což mám za to že je dlouhodobý plán Číny &spol jak se dostat Evropě na kobylku a zároveň zde způsobit rozvrat a případně rozpad EU na množství spolu soupeřících států či v případě islamizovaných území chalífátů.
    Pokud se neprobereme bude náš průmysl čekat osud amerického rezavého pásu kdy byly tamní zbyrokratizované a zkostnatělé firmy převálcovány asijskou konkurenci. Výsledkem tak byl úpadek této oblasti, ztráta dobře placených míst v průmyslu, nárůst nezaměstnanosti, kriminality a posléze úpadek školství, protože po úpadku průmyslu nebylo potřeba tolik kvalitně vzdělaných lidí (a to ať na pozice konstruktérské, manažerské či manuální).
    Zde je problém v tom, že jakmile upadne školství je náskok konkurence velmi obtížná dohnat protože pro vymýšlení inovací nejsou vzdělaní domácí lidé.
    Jedno souvisí s druhým, následek jedné příčiny je příčinou následku nastávajícího a jakmile se spirála nicoty rozjede moc velkou rychlostí ji bude velmi obtížně zastavit bez nárazu na dno.
    Pokud se z toho máme vyhrabat bude nutné změnit celý politický systém ze systému závodů krysích lokajů kde vyhrává ten kdo dokáže lépe uspokojit své páníčky a na své protivníky nakydá víc hnoje na systém kdy budou politici ucházející se o zvolení představovat své plány na zlepšení životní úrovně lidí, na zlepšení školství, podnikání, atd. S tím, že po skončení volebního období mu voliči ve volbách vystaví vysvědčení kde zhodnotí jeho úspěchy či neúspěchy.
    V debatách se budou řešit konkrétní návrhy a řešení. Ne uražená ega, která jak známo nejvíce bolí a nálepky.
    Tož asi tak to vidím.

  11. Americké „válčení“ proti Číně, „ochrana Tchaj-wanu“ apod. je bláznivé jaksi komplexně. Tuto válku už USA prohrály před mnoha lety, aniž se konala či se někdy bude konat. Dnes na konflikt s Čínou nemohou v Pentagonu ani pomyslet: zbrojně je Čína dávno překonala, z hlediska své obrany, nehledě na to, že bez dodávek z Číny by americký zbrojní průmysl, jakož i veškerý další průmysl v USA, přestal existovat.

    Pomyšlení na americkou válku s Čínou je natolik absurdní, že to už není ani k smíchu: například kapacita čínských vojenských loděnic převyšuje tu americkou 230x, jak nedávno zaznělo v Kongresu USA – Čína intenzivně buduje nejen své „pobřežní“ námořní síly, ale i „blue navy“ nebo-li oceánské loďstvo s globálním dosahem; Číňané to potřebují na ochranu obchodních cest.

    Proti americkému loďstvu mají Číňané obří raketový arzenál dalekého dosahu: US Navy by byla potopena do poslední pramice velice daleko od čínských břehů, ještě než by se vůbec američtí námořníci dostali k ráně – mimo dolet svých úderných prostředků. Americké letectvo má proti Číně šanci asi jako sněhová koule v pekle – velice rychle by zaniklo, protože čínské obranné systémy PVO/PRO a čínské letecké raketové zbraně mají početní i technologickou převahu. O amerických pozemních silách není třeba vůbec hovořit, jsou malé a neschopné čehokoliv kromě nahánění pastevců koz a ovcí.

    Už britský maršál „Monty“ Montgomery ve své knize varoval před dvěma zásadními válečnými chybami: 1) nikdy nepochoduj na Moskvu 2) nikdy nedělej pozemní invazi do Číny. USA se pokoušejí o oboje zároveň…

    Co tam máte dál? Aha, KLDR Korejci. Asi 7 milionů občanů RF je (severo-) korejského původu, stěhovali se do Sojůzu od skončení Korejské války, v rámci sovětské pomoci a hospodářské spolupráce. Plus Burjati a další národnosti, jejichž genotyp je velice podobný korejskému. V rámci nově podepsané spojenecké smlouvy mezi KLDR a RF je možné nasazení KLDR Korejců kdekoliv, kde je nasazená ruská armáda – legálně to není nic proti ničemu, ani v rámci OSN verze mezinárodního práva.

    1. Trocha podrobností:

      Číňané mají protilodní balistické rakety středního doletu DF-21d (dosah 2 000 km), DF-26 (4 000 km), DF-17 („jen“ 1 800 km, ovšem s hypersonickou klouzavou hlavicí), k tomu satelitní konstelaci na vyhledávání lodních cílů a navádění útočných prostředků na ně (podobně jako Rusko má své systémy Liana a další). Plus mají hodně menších raketových lodí, od velikosti korvety po torpédoborce/křižníky, s dálkovými protilodními raketami. Které technologicky, rychlostí a doletem převyšují cokoliv v americkém arzenálu. Plus ponorky na ochranu pobřeží a přilehlých moří.

      Leteckou dálkovou obranu Číny, hlavně proti útoku USA z moře a ze vzduchu, zajišťují „stealth“ letouny J-20. Jde o velké útočné stíhačky s dlouhým doletem, spíše by se řeklo stíhací bombardéry, vyvinuté na bázi sovětského/ruského projektu MiG-1.44, který v 90. letech odkoupili od Ruska. K tomu mají mnoho druhů protilodních a protileteckých raketových zbraní, často o generace lepších než americké: třeba dálkové protiletecké rakety PL-15 (180 km) či nové PL-20 (400 km). Stíhací obranu kontinentu a základen zajišťují „stealth“ letouny J-31 a celá plejáda typů stíhaček, vyvinutých na bázi ruských licencí ze Suchojů Su-27, 30, 35. K tomu několik typů aerobalistických hypersonických zbraní, pozemních i leteckých, analogických ruskému Kinžálu.

      Americký konvenční útok na Čínu a její zájmy v Čínském moři je zkrátka pro USA zcela sebevražedná záležitost. Nehledě na zásoby munice a výrobní potenciál, které jsou také zcela ve prospěch čínské strany: pokud by bylo čínské loďstvo či letectvo v boji poničeno, velice rychle bude nahrazeno z nové výroby, ale Američané by vojensky skončili na dlouhá desetiletí, protože nemají zásoby ani výrobní kapacity.

      Otázka Tchaj-wanu je vyloženě pofidérní a úplně virtuální – z Tchaj-pej létá více letadel do kontinentální Číny než do zbytku světa. Provázanost továren na Tchaj-wanu s Čínou je absolutní, obousměrně. Není to jen polovodičový průmysl, ale hlavně vyspělé přesné strojírenství – např. přesné posuvy pro obráběcí stroje a robotiku se dnes vyrábějí hlavně na Tchaj-wanu a v Německu. Sice je Tchaj-wan promořen agenty CIA, ovšem stejně jako agenty čínských tajných služeb. Sami Američané Tchaj-wancům nedůvěřují, např. letadla F-35 a další vyspělou techniku jim odmítli dodat – vědí dobře, že do pár hodin by je zkoumali v Číně. Jakmile bude pro tchaj-wanský průmysl výhodnější spojit se s Čínou naplno i politicky, dojde k tomu, samozřejmě mírovou cestou. Zatím si užívají „sezení na dvou židlích“…

        1. Stará láska nerezaví, to víte. Občas jdu kolem…
          Jo, a díky, konečně jsem se dočkal „příběhů starého zbrojnoše“ z Jemenu, to je parádní čtení!

      1. K Ehm :
        Zcela pravdivý, pro mnohé asi překvapivý, popis stavu věcí. Dovolím si k tématu momentálního vojenského potenciálu „impéria“ doporučit jako studijní materiál poslední knihu p. Martyanova „America’s Final War „.

      1. Proklamované video „KLDR jednotek“ v Rusku, fasujících uniformy, nemusí s KLDR vůbec souviset. Mohou to být ruští občané od narození. Takových tam opravdu není málo. Mohlo to být natočené někde na tom jejich východě, poblíž Vladivostoku.

        K míchání genů a ženské kráse, pamatuji PhD. studentku LPI (St. Petersburg „Leningradský polytechnický institut“, tj. tehdy partnerská škola pražského ČVUT), která měla korejsko-kazašské předky v kombinaci s rusko-finskými a výsledkem bylo, že když tato černovlasá modrooká andělská bytost s trochu asijskými rysy vstoupila do místnosti, tak všichni chlapi začali blábolit nesmysly a potit se, koktat a zírat. Byla tak exoticky a zvláštně krásná, že se kvůli ní odehrálo několik autonehod. Navíc měla „fluidum“, takové to ženské médium křehkosti a byla neobyčejně chytrá, i v matematice a programování nebo přírodních vědách. Tehdy se svěřila, že ji to hrozně vadí, protože nikdo ji pracovně nebere úplně vážně, prostě všichni chlapi ji ihned milovali a ženské nenáviděly.

        1. Příroda/Bůh se nad ní slitoval: uplynulo 20+ let a je z ní velice ošklivá opuchlá 100+ kilo babizna, která utrápila několik manželů a desítky milenců, a má klid a čas na vědeckou práci…
          😀

            1. Bývají. Ale mnoho záleží i na životním stylu.

              Součástí mého životního stylu, než přišel covid, bylo časté pobývání v jižní Číně, a mám v úmyslu to zase obnovit. Tlustou ženu jsem tam viděl jen jednou jedinkrát, a byla to turistka – Američanka.
              Nicméně, v duchu hesla „pokrok nezastavíš“, do velkých měst proniká, i v Číně, nezdravý životní styl a třeba v Pekingu tlusté Číňanky prý k vidění jsou 😁😁😁

                1. Já vím, ty výhody si jednoznačně uvědomuju. Proto se už několik desetiletí snažím ztloustnout, avšak zatím jsem neuspěl. Myslíte, že mám ještě šanci, nebo už je všechno ztraceno?

  12. Čína dohání ostatní svět v technologiích takovým tempem,že už si
    můžou přečíst nápisy na jejích zádech.Na Tchajwanu jde především
    o technologie.Číslo hovoří – Čína už má svoje vlastní technologie
    výroby čipů ,a chvíle,kdy vybalí něco,co teprve vyvíjí,se nezadržitelně
    blíží.Potom bude před světem,a nějaký ostrůvek pozbyde významu.
    Jednoho krásného dne Čína potopí těch pár letadlových necek,které
    mají Američani na dostřel,a ostrůvek se přihlásí sám k Velké Číně.
    Hospodářskou blokádu by totiž moc dlouho nevydržel.
    Rozum není slabost – neuvažujete Vy pane Vidláku tak trochu jako KoZa ???

    1. Technologie jsou fajn, ale jak správně píšete, dají se vyvinout nebo okopírovat a vyrábět i jinde.

      Hodnota území spočívá ve zdrojích, které ukrývá a v cestách, které přes něj vedou, nebo, které se z něj dají kontrolovat. Tak jako Gibraltar není a nikdy nebude bezvýznamný skalnatý pozemek na jihu Španělska, ani Taiwan nikdy nepozbude významu, který mu dává jeho geografická poloha. Taiwan samostatný by se velmi rychle vrátil do historické role „nepotopitelné letadlové lodi USA“, která by kompletně kontrolovala cesty k čínským přístavům.
      https://www.asiaskop.cz/asie-cr/vznik-cinske-lidove-republiky-a-nepotopitelna-letadlova-lod-tchaj-wan

      Taiwan řádně připojený k Číně by zase podstatně zvýšil její vojenský i hospodářský potenciál. A nebylo by to jen díky čipům.

      Status quo, kdy ani USA ani Čína nemají kolem Taiwanu volné ruce, je dlouhodobě fungujícím kompromisem.

      Z hlediska fyzikálního jde ovšem o metastabilní systém. Při změně silových poměrů by to jednu i druhou stranu mohlo motivovat ke snaze získat Taiwan plně pod kontrolu a tím vytvořit systém stabilnější.
      Čína je ovšem blíž – geograficky i kulturně – a má navíc argumenty právní a historické (což ale bez vyfutrování silou není k ničemu.)

      1. tak ale USA zvazuju v pripade nemoznosti ubranenia Taiwanu, ze proste zbombarduju fabriky (a to by podla mna kludne zvladli), bude aj potom to zaujimave pre Cinu?? Samozrejme, ako hovorite z geografickeho pohladu ano, ale tren im zatial asi az tak nevadi, kedze doteraz to az tak neriesili. Az ked im Amici zacali to pretahovat pod nosom, tak az potom. Obdobne, ako ked UA uz mala defacto vstupit do NATO alebo aspon mat na svojom uzemi americke zakladne+plany Zelenskeho o bombardovani a dobyti Donbasu, tak tych Rusov k tomu boju vyprovokovali

        1. Jakýkoli ostrov v moři má svou hodnotu danou jednak tím, co se dá najít na něm a v okruhu okolo (výsostné vody, výlučná ekonomická zóna), jednak tím, jaké cesty se z něj dají kontrolovat.

          U Taiwanu to je nejinak. I kdyby USA nebo někdo jiný nějak zneschopnili ty továrny (např. dálkově ovládanými „kurvítky“ ve strojích na výrobu čipů; bombardování by přece jen bylo trochu kách), strategická poloha Taiwanu zůstane. Zásoby a technologie se dovezou z pevniny.

          Proti Ukrajině je tady ale několik podstatných rozdílů.

          1. Ukrajina je samostatná, má zastoupení v OSN. Taiwan téměř nikdo za samostatný stát neuznává. Číně se tedy snáze říká, aby zahraničí nepletlo do jejích vnitřních záležitostí.

          2. Taiwan je ostrov. Kdyby šlo do tuhého, může Čína i pobřežní vody kolem Taiwanu a vzduch nad ním kompletně kontrolovat s tím, že je to její vlastní výsostný prostor. Vzhledem k vzdálenostem, které by museli vnější aktéři překonávat, by kdokoli tahal za výrazně kratší provaz.

          1. Vytahovani se s Cinou nepomaha ,zatim sou podelany, neco zkusit.
            A bez nasledku. Zapad ma dve valky ,treti s Iranem na spadnuti ..
            A cinan preslapuje..Ani si nechce vyzkouset vopravdovou valku na U.

            1. naco by sa Cinan do toho ponahlal?? Ani Rusi ani Iran nie su prilis stastni, ze maju vojnu na prahu….a Kim tiez len preto, ze jeho krajine momentalne vojensky nic nehrozi

  13. Putin nijak nerozlišuje mezi ukrajinskými a zahraničními vojáky na Ukrajině.

    Proč by měl Zelensky rozlišovat mezi ruskými a korejskými vojáky v Rusku?

    1. Tak samozřejmě, že nemusí, je to přece svobodně zvolený představitel suverenní země, teda říká se to. Akorát musí být připraven nést následky, v tom se jeho pozice od Putinovy nijak neliší.

    2. Aleš:
      Já nevím. Třeba proto, že oboje mají jaderné raketky? Nebo proto, že zatímco Putin nerozlišuje, protože se nerozlišují sami zahraniční vojáci, kdežto Kimovci budou zřetelně Kimovští?

    3. A ti zahranicni vojaci jsou tam oficialne? Proc jich tedy tolik zemrelo na infarkt v horelu, uklouzli na ture v horach nebo se zabili v aute? Proc vzdycky, kdyz se objevi zprava o vybombardovani nejakeho hotelu se zahranicni silou zacne KoZa tak usilovne tvrdit, ze tam zadni vojaci nejsou a tech osm uniforem na zaberech po dopadu se zucastnilo detske oslavy v pizzerii?

      1. Určitě tam nejsou proti vůli Ukrajiny.
        Jestli jsou tam tajně nebo veřejně, to není tak důležité.

        Putin si dá velký pozor, aby korekce nevyužil mimo hranice Ruska. Pro korejské vojáky je to rozhodně skvělé vojenské cvičení, málokdy se dostanou do kontaktu se zbraňovými systémy NATO.

        1. Naopak, dulezite to je. Protoze na vuli Ukrajiny nezalezi, ta uz v primem konfliktu s Ruskem je. KoZa udajne neni, takze i kdyz tam nejaci jsou a nejaci z nich zahynou, tak dokud se obe zucastnene strany tvari, ze ne, tak proste ne.

                    1. Záleží na tom, v jakém právním režimu tam jsou. Musel k tomu být asi podepsán nějaký dokument, něco jako „zvací dopis“. To je rozhodující, alespoň z pohledu té částí světa, která není podle (US) pravidel. Ti západní žoldáci na UKR taky podepisují nějaké smlouvy, na základě kterých dostávají výplatu. A dost bych se divil, kdyby Kimovci individuálně podepisovali nějakou smlouvu s Ruskem. Takže pokud se Moskva a Pchjongjang dohodly na společném cvičení v blízkosti UKR hranic, což je nejpravděpodobnější, nejsou to žádní vojáci bojující pod vlajkou Ruska, a to dokonce ani když v případě napadení Banderovci budou palbu opětovat. Tečka. Že bude KoZa propagandisticky řvát něco jiného, nikoho mimo KoZa nebude zajímat.

                    2. Až překročí jeden voják KLDR hranice Ukrajiny, bude asi Ukrajina bombardovat KLDR.

                    3. To samozrejme Ukrajina muze. A je to taky duvod, proc se staty KoZa uzkostlive snazi predstirat, ze s Ruskem ve valecnem stavu nejsou.

                      A netrapte se tim. Proste na to nestacite, no…

                    4. Ale hovno. Rusko a Korea maji sepsanou smlouvu vo vzajemny pomoci.
                      Ted zadna pomoc nebyla treba rus a Rusko nebyli napadeny.
                      Rus a Rusko byli napadeny ,nedavno v Kursku a smlouva se tak automaticky musi dodrzet.
                      Korea prisla na pomoc napadenymu Rusku ,aby dodrzela tu smlouvu..
                      Pomoc je symbolicka , spise jde o dodrzeni smlouvy , nez vo neco jinyho. Uprostred statisicovych armad..
                      Na dlouhy fronte.
                      Proc U. , z niceho nic napad Kursk , se nevi.
                      Zadny vyhody a nebo zadny velky nevyhody pro rusa ,zatim z toho nejsou …

    1. Sandu nezvitezila pomoci korespondencnich hlasu. Oni zkratka otevreli nekolik stovek hlasovacich mistnosti v cele Evrope. Nekolik desitek v kazdem zapadnim state. Treba v Italii jich bylo 70, protoze tam maka nejvic moldavskych gastarbeiteru. Volit se mohlo v kazdem vetsim meste.
      A naopak – V Rusku se mohlo hlasovat jenom v Moskve.

      1. Včera jsem se Fialovi za jeho výrok o 30% smál, dnes se už nesměju; dle hospodářských novin:
        “Rozhodující pro úspěch Sanduové byly hlasy ze zahraničí. Podle webových stránek volební komise v okrscích na území Moldavska měl převahu s 51,2 procenta hlasů Stoianoglo. V zahraničí ale drtivě zvítězila Sanduová, která tam získala zhruba 82 procent hlasů. Po sečtení 99 procent okrsků tak Sanduová vedla s 55 procenty hlasů, Stoianoglo dostal skoro 45 procent hlasů.”

        1. Lidé, kteří v zemi nežijí a ani nejspíš nemají v úmyslu se tam někdy vrátit, rozhodli o osudu lidí, kteří v ní žijí. Co mi to jen připomíná? Demokracii rozhodně ne.

    2. Jasný argument pro zákaz volby ze zahraničí. Kdo chce mít vliv na to, jak se v dané zemi žije, nechť v ní laskavě pobývá. Nebo se alespoň obtěžuje do ní v den voleb přijet, má-li vůbec občanství a volební právo.

      1. Zákaz?
        Pokud existuje podezření na falšování voleb, platí zákonné lhůty pro námitky.

        Zahraniční hlasy nejsou protizákonné.

        1. Občanství a trvalý pobyt na území státu jako podmínka pro možnost hlasovat ved volbách. Ti ostatní ať si klidně hlasují o exilové vládě, která bude spravova jejich záležitosti.

            1. ved Moldavsku Rusko ineho prezidenta ani nevnuti…..otazka je, co bude dalej. Sandova ma znacne ambicie na presadenie Rumunska a NATO v krajine…..no a ak Rusi obsadia pobrezie UA, tak budu mat priamy kontakt s Moldavskom

            2. Pokud takový zákon protlačí zástupci méně než 50 % oprávněných voličů, kteří si podobně demokratickým zákonem přikradli většinu moci,
              je sice a bohužel platný, ale legitimita takového zákona i „respektu“ kulhá na obě nohy…

              Lze a mělo by se považovat za obecně diskriminační, pokud jedna skupina voličů dlouhodobě mající bydliště nebo místo -středisko zájmů a často také i občanství v jiné zemi, kde se obvykle zdržuje, může svým hlasováním dlouhodobě zasáhnout do života pak JEN těm domácím občanům, když navíc ti zahraniční důsledky vládnutí a „panování“ nemusí stejně intenzivně (či vůbec) snášet…

              Prostě není fér, aby práva i volební sahala až na kraj světa, když pak povinnosti dopadají jen na území ČR o věrohodnosti provádění výkonu takového práva ani nemluvě!

              1. Naprosto přesná a správná argumentace. Moc by mne zajímlo, jakou právní ekvilibristikou by si s ní poradil nášjejich slavný Ústavní soud…

            3. To Aleš:

              Ano, je potřeba to respektovat, ale měla by to být jedna z prvních věcí, která se zruší.

              Až se k nám právo vrátí.

  14. No ty to Vidláku popisuješ jako nějaký světový válečný závod – ve třech drahách se už vystartovalo a mele se to a jen ta čtvrtá Čína je furt zakleknutá ve startovacích blocích a nic…
    Píšeš: „Přece nebudou v tom novém světě ti jediní, kteří „zbaběle čekali, jak to dopadne,“ že?“

    Já si troufám odhadnout, že Číňané uvažují úplně jinak jako Vidlák.
    Čína má za sebou obrovskou historii. Konfucianismus do popředí staví rozum, odpovědnost, pozitivní postoj ke světu, ale i podřízenost řádu. A je to země, kde také vzniklo dílo Umění války.
    Podle mě Čína nepotřebuje s nikým soutěžit.

    1. Ale Čína soutěží – staví nejen pozemní armádu ale i námořnictvo. Ona se chce stát pánem moří. A na střet se připravuje.
      Velmocenská prestiž je něco, co existuje a co hraje roli i přes konfuciánské vnímání. Osobně si myslím, že Číňané jsou prostě jen trpěliví…

      1. V čele Číny zřejmě nestojí ani zdaleka takoví kreténi jako v čele západních zemí a EU. To co tady dělá Uršula a její bruselská parta? Za takovou korupci by jim všem usekli hlavy.

          1. Co západu dávalo cca 200 let náskok nad zbytkem světa byla věda a z ní plynoucí technická, hospodářská a vojenská nadřazenost.

            Pro maximalizaci zisků příští kvartál úzké skupině superbohatých tohle za cca 30 let západ zahodil. A výsledek se dostavil.

            Dějepisci budou jednou mít o dnešních časech hodně o čem psát. Jak tento přelom asi pojmenují?

            1. Zase ten Váš dehonestující způsob psaní a myšlení. „Mohou za to superbohatí“. Oni to především byli majitelé, a ti si se svým majetkem mohou dělat co chtějí a Vím po tom nic není. Smiřte se s tím, že teď zase půjde nahoru životní úroveň v Číně či Indii a logicky dolů půjde v Evropě. Možná až na tu pověstnou misku rýže na den z důchodu.

              1. Byly doby, kdy vlastnictví něčeho znamenalo také dodržovat nějaká závazná pravidla, aby z toho měla společnost nějaký užitek.

                Dodnes se to zachovalo u vlastnictví zemědělské půdy a hlavně u vlastnictví lesů.

                Neomrzené právo nadnárodního spekulativního kapitálu si dělat co chce přivedlo za pouhých cca 30 let nejmocnější a nejvyspělejší civilizaci na zemi k úpadku.

                Výsledky to nemá, způsobilo to katastrofu. Země západu jsou ve stavu jako po nějaké zničující válce.

                Pryč s tím. Nemám zapotřebí se s tím smířit. Tady se možná ještě něco zachránit dá až to zkolabuje.

                1. Proč to tak komplikujete? Např. majitel farmaceutické firmičky někde v EU vyráběl nějaká generika a napadlo jej přesunout se do Indie. Má na to právo nebo ne? To je oč tu běží.

                  Teď se to bude opakovat opět u dalších firem, neb drahé energie, Green Deal, byrokracie a vysoké daně. Mají na to majitelé právo, ano nebo ne?

                  1. Co popisujete nejsou zákony boží ani zákony přírody. Ale popis uspořádávání společnosti, který se neosvědčil.

                    Země Evropy jsou zadlužené jako po válce. Obyvatelstvo prořídlo. Akorát že lidi nezabily bomby, ale prostě se nenarodili. Průmysl se zmenšil. Nebyl vybombardován. Ale byl uzavřen z ideologických důvodů. Výroba se nestěhuje do Indie. Tady skončí továrna. A v Indii se otevře jiná. Jiní lidé. Jen stejní nadnárodní vlastnící. Rodinné firmičky se do Indie nestěhují.

                    Z velmoci se stala oblast připravená ke kolonizaci. A ve velkých západních městech se už kolonizovat začalo.

                    Není důležité, kam se to vyvine. Trend je jasný. Reformovat to nikdo nechce. Ani vy. Důležité je se soustředit na to co přijde po tom, až přijde nějaká forma kolapsu.

                    1. „pro někoho válka, pro někoho rodná matka“, mají takové přísloví v Rusku. A jsou podnikatelé, pro které „hůře pro jiné“ znamená „lepší pro ně“ nebo žádnou změnu. Od toho se odvíjí i jejich postoje k okolí. Jde o druh podnikání. Pokud něco vyrábíte, vylepšujete, pěstujete atd., tedy pokud jste produktivní, jde vám o to, aby přibývali spotřebitelé. Tím můžete společnost posouvat kupředu – anebo také dozadu, je-li vám výhodné nebo jedno, že mizející původní obyvatelstvo bude nahrazeno novým, ale hlavně, za to nové jejich náklady bude platit stát. Tedy – ti druzí. Ano, záleží na tom, v čem daný jedinec podniká. Tady máte také odpověď.

              2. Re: Vidlákova cesta…

                Oni to především byli majitelé, a ti si se svým majetkem mohou dělat co chtějí a Vím po tom nic není.

                No ale to se zatraceně pletete. Kdokoli si může se svým majetkem dovolit dělat jen to, na čem se shodne společnost formou zákonů a dalších pravidel. Například nemůžete vzít pušku, která je vaším majetkem, a střílet s ní lidi kolem sebe jako zajíce.

                Filosofie absolutní nedotknutelnosti majetku jako jakési svaté krávy stojící nad životy je zvrácená.

                Shora popsaná situace nickem adx znamená jen to, že tady (na Západě) byla a nadále jsou špatně nastavená pravidla, což v konečném důsledku může vést k ohrožení našich životů. Proto je potřeba tato pravidla změnit, dokud je ještě čas. Prostě jim dát na vědomí, že pokud se nezačnou chovat tak, aby společnost neničili, můžou o tu pušku přijít a v krajním případě může být použita proti nim. Dělají to tak třeba právě v Číně a docela to funguje.

                1. nehovoriac o tom, ze prave Zapad zrusil pojem realnej nedotknutelnosti sukromneho majetku……zhabal majetok ruskym oligarchom, centralnej banke, statu (posledne Fini )…..iste moze si niekto malovat, ze to bol ojedinely stav, lenze anglosasky pravny system funguje na principe precedensov. A ked ten precedens je vykonany, tak kludne sa moze pokracovat. Takze ked progresivci rozhodnu, ze sukromni vlastnici viacerych bytov su povinni prenajimat ich za nimi stanovene sumy, tak ta cesta k tomu bola vydlazdena uz predtym

            2. Komunistická (konfuciánská) strana Číny pracuje na blaho své země. Moudře řídí politiku a podnikání musí nakonec pracovat i pro blaho celku. Sami pracují pro sebe. Výsledky své práce si rádi nechávájí doma a ročně vytahují miliony lidí z bídy. Ven jde kontrolovaný potok prostředků. Kdo se tam spolčí s kýmkoliv proti Straně = zemi, je nezměnitelně a nevratně odměněn – často bývá oběšen, když jde o člena Strany. Stranické tresty jsou nejvyšší, aby demotivovaly i jen potenciální korupčníky. Páté kolony jsou infiltrovány a pod kontrolou. Tak to aspoň vypadá zvenčí.
              V Sojuzu např., i jen nedodržení termínu uvedení významného průmyslového celku do provozu bylo automaticky kvalifikováno jako sabotáž a dotyčný činovník byl souzen dle nejpřísnějších zákonů.
              U nás se na to jde ne-čínskou cestou. Např. Temelín se periodicky NE-dostavuje a jsou za to odměny (setrvání ve funkci). Kdo se pokusil reálně dostavět, byl potrestán – odejit (p. Nečas). Možná tady někde je také původ úspěchů a stability naší ekonomiky. Vlastně jsme dovedli k dokonalosti na český způsob tu taoistickou moudrost „konání ne-konáním“ – Wu-Wei. Čína se od nás prostě může učit.

        1. Nejvyšší kolektivní vedení Činy je sbor, kde kromě předchozí stranické kariéry je třeba udělat IQ testy a složit zkoušku za matematiky.

            1. Jj, ostatně sám Petr I. Fiala zvaný Úspěšný se tuším svého času pochlubil, že dělal z matiky reparát, akorát nevím jestli na střední, nebo už na základce.

              A někdy o víkendu jsem zase zaznamenal nějakého příslušníka liberálně-demokratické „elity“, jak kohosi v TV utěšoval, že i on přiváděl svou učitelku matematiky k šílenství. Zdá se, že to mezi vládnoucí oligarchií patří k jednomu z klíčových ukazatelů modré krve, být blbej na matiku…

              1. To neni jeste problem. Ja mel s matikou kriz od doby, kdy se v ni objevilo vic pismenek nez cislic. Vzdycky jsem to do sebe dokazal nejak dostat, minimalne na dobu, kdy jsem to potreboval, ale byl to boj.

                Problem je v tom, ze oni z toho na rozdil ode mne maji srandu a nevidi to jako handicap.

              2. „Být blbej na matiku“ podle mých skromných zkušeností patří v jistých kruzích k dobrému tónu. Chlubilo se mi tím již několik brigádníků z řad studentstva z humanitních oborů. Nešťastníci netušili, že zrovna já to neocením 😀

                Ale vypovídá to o čemsi, to rozhodně ano. – Já ještě pamatuju doby, kdy v určitých kruzích zcela vážně zaznívalo, že matematika je odporná buržoasní pavěda.

                A přitom – já proti humanitním disciplínám vůbec nic nemám; dokonce ano, uznávám, že tyto vědní obory jsou oborům přírodovědně-technickým nadřazeny. Ale právě proto, že v poznávání světa vždy postupujeme od jednoduššího ke složitějšímu, nepustil bych ke studiu humanitních disciplin nikoho, kdo by neprokázal vzdělanost (nebo, v krajním případě, alespoň vzdělatelnost) například právě v matematice.

                Možná, že pak by věci vypadaly o něco příznivěji.

                1. Naprosto s vámi souhlasím. Ostatně máme příklady v historii, řada velkých filosofů byla zároveň matematiky (a obráceně).

                  1. Na matematiku lze pohlížet jako na mentální žonglování. Někdo zvládne tak tři míčky, někdo zvládne víc. Ale bez drilu to nejde. Ale když ten dril zvládnete, může vás to bavit a můžete žasnout nad dokonalostí matematiky.
                    Co když je pohrdavý postoj k matematice ze stejné stáje jako pohrdlivé shlížení na zemědělství nebo na ženy s více dětmi v domácnosti? Bez vlastního zemědělství není soběstačnost, bez rodin s dětmi není budoucnost národa, bez lidí zvládajících logické myšlení jehož je matematika projevem, není fungující elita.

                    1. Ano, vlastně myslím, že je to jakási forma vnitřní odplaty. Odplaty za to, že se ve škole museli stydět před těmi, kdo byli chytřejší „na matiku“, protože od nich museli opisovat, před těmi, co měli šikovné ruce a uměli to se šroubovákem a pilou, zatímco oni v životě nestloukli ani ptačí budku, před těmi, kterým pod rukama rozkvetly i hrábě, zatímco oni se „rejpání v zemi“ štítili. Odplaty ženám, které si dovolily postavit mateřství nad kariéru a nemít pocit, že něco důležitého promeškaly, zatímco oni/ony postavili/y kariéru nad rodičovství a najednou mají pocit, že něco důležitého promeškali/y.

                      Oni to tak rádi říkají do médií právě proto, aby těm z řad shora uvedených, komu je jejich odplata určena, okázale dali najevo – podívejte, kam jsem to přes všechno, co já neumím a vy jo, dotáhl/a, neboli – jak praví klasik – dámy a pánové, kdo z vás to má… nebo jak jednou uklouzlo Richardu Genzerovi: „na to, co umím, se mám jako prase v žitě“.

                      Na těchto lidech stojí (a zároveň s nimi upadá) liberálně demokratický režim.

          1. To je nesmírně zajímavá informace, máte k tomu nějaký věrohodný zdroj? To by se totiž mělo dostat do širšího povědomí…

            1. To by ale mohlo u těch méně schopných vyvolat pocit méněcennosti. Rozdělovalo by to společnost. I ve školách dnes vládne narativ, že by každé dítě mělo zažít úspěch. Pamatujte, že pochod institucemi byl dokonán.

              1. Jo. Taková reklama na nějakej koláč v prášku,co jsem viděla, když jsem se ještě občas dívala na TV. Jedno dítě sechlubí, že je v přípravě těsta nejlepší, druhý je zase nejlepší v jiným a třetí zase v jiným.

                K životu neoddělitelně patří překonávání překážek, frustrace, smiřování se s nevyhnutným a přijetí skutečnosti, že život není fér. A že za všechno se něčím, ne tedy penězi, platí.

      2. Čína přece už dávno soutěží. Od chvíle, kdy v devadesátkách zdvořile poděkovala USA za nabídku, že by se mohla přidat k jejich kosmickému výzkumu, a radši si tu cestu začala prošlapávat sama, je jasné, že na nich chce být v důležitých věcech nezávislá.

        Ono ta možnost sdílení západních vymožeností je zároveň past i jařmo. Země rozměrů a významu Číny potřebuje mít ty hlavní věci vlastní a občas účelné předvést, že je má. Komplet vlastní kosmický výzkum, včetně nosičů – kolik těch znalostí se dá využít i jinde? Mise na odvrácenou stranu Měsíce a zpět – první v historii – to je ukázka schopnosti dopravit dost velký náklad na dost velkou vzdálenost a udržet s ním spojení i „za roh“.

        Doby, kdy si Británie vylepšovala obchodní bilanci tím, že do s Číny vozila opium, a když se to císaři nelíbilo, vynutila si volnost obchodovat u s touto komoditou vojenskou silou, nejsou tak dávné, aby byly zapomenuty. Ale jsou ty tam. Ta silná armáda i námořnictvo mají primárně sloužit k tomu, aby nikdo už vůči Číně nikdo takové kousky nezkoušel. A aby loď, která se vydá na cesty, nemohla být pod záminkou něčích sankcí vůči někomu jinému zastavena a zabavena. Za časů opiových válek stačilo přitáhnout s pár desítkami dělových člunů k pobřeží a ovládnout nebo zablokovat přístavy. Dnešní čínské rakety mají takový dosah, že cizí letadlové lodi de facto ztrácejí jako nástroj proti Číně význam. Ze vzdálenosti, za kterou už ně bylo nebezpečno, letadla nedoletí tam a zpět.

        Měli bychom si moc přát, aby Západ (USA) zavčasu našel odvahu přestat si hrát na definitivní vládce celé planety a zkusil zjistit, co se rozumí tím jejich win – win.

      3. Jo trpelivy eunuchove..Ktery to tam vedli porad. A taky tak dopadli..
        A konfucius jim to vnimanim vyhraje.

        Volby prespolnich jsou jen dalsi vylepseni demokracie , kdyz na mistni neni spoleh.
        Neni spoleh na ukry, tak sou volby pro ne zakazany a bez vysvetleni.
        Kdyz pride na vec mistni skodi demokraticky a to postaci..

        U nas mel Benes v 38 okamzite vyhlasit vseobecny hlasovani ,aby lide si sami
        rozhodli ,zda se chteji branit a nebo jestli chteji nacistickou okupaci zanik naroda a statu.
        V zadnym pripade nemel narok rozhodnout neco jinyho.
        Jen dokazal ,ze je nejhorsi nepritel naroda.

  15. Dvě věci jsou nejspíš trochu jinak.

    1. Čína veřejně světu sdělila, že sankce, které neprošly hlasováním v Radě bezpečnosti OSN neuznává. To, že pro jakés takés dobré vztahy s KoZa takové řeči nevede každý den, může být pravda, dokument

    „China’s Position on the Political Settlement of the Ukraine Crisis“

    uveřejněný 24. února 2023 ale v bodě 10 jasně sděluje:

    „Unilateral sanctions and maximum pressure cannot solve the issue; they only create new problems. China opposes unilateral sanctions unauthorized by the UN Security Council….“
    https://www.fmprc.gov.cn/eng/xw/zyxw/202405/t20240530_11331711.html

    2. Čína je přesvědčena, že Taiwan je její provincie, a nechce ani masakrovat své občany (z Taiwanu) ani si to tam nechce rozmlátit. Cesta je součástí cíle. Oficiální Čína pořád připomíná Konsensus 1992, tedy dohodu mezi Pekingem a Kuomintangem, z níž vyplynulo, že Taiwan se nebude snažit odtrhnout a Peking nebude na opětovné spojení spěchat.
    Bývalý prezident Taiwanu a předseda KMT Ma Ying-jeou je v Pekingu přijímán s poctami i samotným Si Tin-pingem, protože tento postoj zastává i dnes.
    https://www.chinadaily.com.cn/a/202404/12/WS661887eda31082fc043c1879.html
    Řeči, ba jenom náznaky úvah o samostatnosti Taiwanu ale v Pekingu slyší moc neradi. To hned předvedou, že je v jejich silách celý ostrov izolovat na moři i ve vzduchu.

    Čína ostatně nerada válčí, pokud jde cíle dosáhnout jinak. Zatím to vypadá tak, že nemá zapotřebí KoZa nějak potupit. Raději by jej vlídně přivedla k rozumu.

    —–

    Čínský klasik, mistr Sun praví:

    Hlavní je uchovat
    celistvost vlastních oddílů;
    až na druhém místě je
    rozdrtit cizí oddíly.

    Hlavní je uchovat
    celistvost vlastních řad;
    až na druhém místě je
    zničit cizí řady.

    Nejlepší není ten,
    kdo ve stu bitev stokrát zvítězil,
    ale je nejlepší,
    kdo cizí vojska pokořil bez bitvy.

    1. Čajovna je kusem hlíny, na které se pasou mnohé národy. Obecně nevíme nic moc o nich, ani o zemích vedle nich. Jediné co umíme, počítat zisky, kolik z nich kápne a počítat jejich IQ, na což oni serou.

      Oni v mnohém ani nevědí kde je Evropa, nezajímá je to. Možná vědí kde je USA, ale to je tak všechno.
      Se jim ani nedivím.

    2. Podle mě to pro Čínu není jednoduché i z jiného důvodu. Tchaj-wan bude prošpikován agenty a vyškolenými spolupracovníky západních služeb, a zejména CIA, víc, než kdy byl náš disent a současné politické neziskovky na celém světě dohromady. Takže spojit spontánně kontinentální Čínu s touhle ostrovní armádou spících diverzních buněk by mohlo být celkem smrtící.

    3. Mistr je mistrem poucek a blabolu . Porad radi ,ale nikdy nerekne, jak to udelat v praxi.
      „Nejlepsi neni kdo ve stu bitev ..stokrat zvitezil“…A udelal s nepritelem konec..Na misto pokorovani , ani to nevysvetli.
      Vitezstvi v bitve znamena prevahu a iniciativu ,potlacit nepritele.
      Pokorovat je co ..Abstraktni blabol.Kdyz se nepritel nevzda , muze a casto vitezi.
      Pokorenej , nepokorenej , na tom nezalezi..Porazka v bitve je pokoreni ,to samozrejme ,
      ale pokorovaci mistr vi vo tom, hovno.
      Kdyz jedna strana ma v bitvach ztraty ,pak celistvost zbylych jednotek je asi pro kocku…
      Muzeme to videt i dneska..Porucnici se taky rekordne pokorujou casto , kazdej den dneska.
      Pak sou stiznosti, ze zvotrocovani pouckama ma vysledky.

      Problem a velkej sou pasivni poucky akademiku a psavcu. Tak jedna napise , branme se..
      Tak to ma napsany..A co s tim. Zadna energie ,zadna moznost se branit.
      Autorka nevi a nevi nic ,ovce bekota z kancelare a to je vse..
      Nikdo z nich nenapise ,ja se budu branit a presne timhle zpusobem..
      Nebo Fico pasivne reagoval na nejakyho vyslance. Zacal „netusim“ to je pasivni reakce ,
      mel rict , aby zavrel hubu,nebo ze pude domu.
      Tyhle bezmocnosti maji velkej vliv na kazdyho a vsecko jenom zhorsujou .

      Co se tyka Ciny ,tak ta to hraje na vobe strany..Kdyz Biden zavelel cinan, jel az nekam za nim ,co si vod toho sliboval …Dozvedel se jenom ,ze je diktator..
      Cina potrebuje silny Rusko, nekdo ty imperialisty musi porazit.
      Rozmnozovat a vyzbrojovat cinskou armadu ,ktera nevalci /vojak je cvicenej na valku /
      a sedi v kasarnach ,ma casto za vysledek vojenskej puc na slaby a bez energie politiku..
      Xi dela ten dojem /at je nebo neni/, medveda pandu ,kterej zvejka bambus,to je chyba i dojem ,kterej vudce projektuje je casto rozhodujici..

      1. Sun je pořád ještě zajímavý tím, že podal ucelený systém těch abstraktních přístupů k řešení problémů. Konkrétní návody z něj čerpat nemůžete. Neměly by ostatně dnes cenu, patřily by do jeho doby (něco jako okovej cepy, napřim kosy, bratře Žižko).

        Svého času tím lepším vítězstvím bez nutnosti vybojovat stovky bitev byl výsledek Studené války.

        1. Re: Laban

          Mistr Sun si dal práci a formuloval OBECNÉ poučky, které mají univerzální platnost.
          Bohužel se obávám, že hloubku jeho myšlenek, potažmo základní myšlenky, podle které MS tyto poučky formuloval, nejste schopen pochopit.

        2. Asi to bude tak. Studená vojna bola ukážkou moderného vedenia vojny (boja). Táto vojna pokračuje, len je, obrazne povedané, ešte „studenejšia“, to znamená, že je ešte účinnejšia, vedie sa stále modernejšími prostriedkami a formami, zasahuje celý svet a prakticky všetky oblasti ľudskej činnosti, prebieha vo všetkých krajinách, proste všade, vždy a vo všetkom, nech už priamo alebo skryto trebárs aj najrafinovanejšími spôsobmi. Ide o vojnu v ktorej sme všetci, či si to uvedomujeme alebo nie. Hľa, človek všetko, človek nič. Všemocný aj bezmocný.
          To nič, prepáčte, to len drobný myšlienkový úlet smerom k Číne a k téme dnešnej diskusie.

          1. problem terajsej studenej vojny je, ze viac menej sa rozsirilo povedomie, akym sposobom sa bojovalo a odporcovia vedia cielavedomejsie sa branit tomu

  16. Ty z poza murika su original ze kde sa dvaja biju treti vitazi,vsetko bude jasnejsie jak skoncia volby v kolebce uz odvolilo 50 milionov us holoty.

    1. A co prebija hlavu chocholom,hosi z korea to vycvik a odhodlanie achmatu jedny maju alaha a druhy zvezdu, ktorej veria na smrt jak ty alahovy.Na BRICS kgebista dal odpoved co budu robit sikmooky v rusii,kde sa s nimi pocita kgb povedal stroho a kratko eto nas business.

  17. Severní Korea je čínský chráněnec.
    Vzpomínám si na to, co říkal Čou en lai, než začala mela na Ussuri. Číňan je nevyzpytatelný, nepoznatelný a nám zcela cizí.

  18. Čína je v podstatě takový dirigent celého orchestru. Nepodílí se na ničem – a současně na všem. Nedovedu si představit, že Severní Korea by učinila cokoli, co by šlo proti čínským zájmům. A tak by šlo pokračovat…
    Čína potřebuje slabé Spojené státy americké – ale na druhou stranu se jí moc nehodí příliš silné Rusko. O Evropskou unii se nemusí příliš obávat ve smyslu konkurence – ale také nebude chtít, aby byla Evropa úplně v pytli. Je to pro ni výborné odbytiště zboží. S Ruskem i Spojenými státy pak soupeří o vliv v Africe i Latinské Americe.
    Čína nechce být jedním z těch, kdo se perou – ale vždy tím, kde se na konci směje. Netouží válčit – ale využije válek k posílení vlastní vyjednávací role. Právě v tom je její síla…

    1. Jenže:
      Není to hra pro tři velmoci. Je tu ještě Indie, Blízký Východ a Jižní Amerika. A nakonec třeba i Japonsko a Austrálie. RTI se do toho zatím nevměšují, ale každý z nich má své zájmy.

      1. Samozrejme ten rozdil mezi energickym tvurcem ,treba svoji armady a vyzbrojeni , vitezstvi ke kterymu speje s cilem odnacizovat , uzdraveni a organizaci velky rise ,vitezstvi asi ve dvou valkach a v nescetny ve volbach ,obrovska energie a schopnosti roli tvurce Brix , vi co dela , nedela skoro chyby …kdo umi ten dela..
        .tak ten kontrast ,mezi Putinem a cinanem , nemuze uz bejt vetsi.
        Nekam cinan prijede a kde je postavenej a tam stoji a cumi
        a tak je jenom do poctu.

      2. V Kazani se Si a Modi dohodli, že ty strkanice na hranicích mezi Indií a Čínou neprospívají ani jedné zemi a bude nanejvýš rozumné je ukončit. Naše mainstreamová média v tom vidí temné nitky z Moskvy a důvod k obavám pro Západ.

        https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/581093-cinane-uzavreli-tajnou-dohodu-a-ponizili-zapad-prsty-v-tom-ma-i-putin

        https://www.reuters.com/world/xi-modi-discuss-ukraine-war-with-putin-brics-considers-expansion-2024-10-23/

        1. Tak to naše mééédia měla světlou chvilku prozření. Přesně tak to je. Plus velký kredit u zemí globálního jihu.

  19. No tak shodněme se alespoň na podstatě, základech pro rychle, roztoušeně myslící intelektuálské veletoky, Nijagáry mouder a testamentů.

    Umělá inteligence nedosáhne intuice, čili smyslu chápat zatáčku, která se nedá vypočítat dopředu, protože jí chybí příběh. Protože neustále ignorujete potřeby obyvatelstva, které nepotřebuje každý den svodky o tom co se podělalo na Ukrajině, kdo koho zabil v Gaze nebo kolik zase ukradli bilionů na nějaké burze nebo přes podvodlenky, jak to díme ze za-kona brzdy lidských potřeb aby neustále do umrtvění lidi měli plné hlavy nesmyslů, se kterými nemůžou hnout ani kdyby posunuli po pracovní době celým státem.

    Kdyby někdo zašel teda do teho parlamentu, nevolnických zastupitelů ze všech zemí a vylil na ně kýbl s potřebama obyčejných lidí, to umí i každej imbecil do deseti počítat, tak je na světě mír.
    Hned v prvních bodech by se musel přeorganizovat svět tak aby bylo vůbec možné začít od jedničky.

    Škoda slov, které budou smazány, dříve nebo později.

    1. Kámen úrazu spočívá v tom …někdo teda… a … by se musel… . To všechno kolem je samozřejmě pravda, ale Někdové, Setové a Byseové se na nás tak akorát … Víteco.

  20. Vidlák sepsal teorii „co když….“
    Jenže v téhle rovnici je spousta neznámých. Vlastně jen předpoklady. Uvidíme co bude. Já osobně nemám odvahu dělat prognózy. Jenom se mi nelíbí, že jsme na jedné straně. Odhaduji, že na té špatné.

  21. Čína ví, že mrtvoly kazí business.
    A pokud může prodávat oběma třem znepřáteleným stranám, tak proč si nevylepšovat obchodní bilanci (ekonomika jim teď trochu drhne), a nechat si prostor pro Velký vstup do dějin, jako velmoc co nastolí mír a sesadí z trůnu dosavadního světového četníka -USA?

  22. Těch aspektů věci je ještě více. Podle mne Putin udělal obchod s Kimem, že mu vycvičí vojáky – co se nedá zaplatit žádnými penězi. Žádný mírový výcvik nenahradí realný boj. Jakž takž se k tomu výcvikově přiblížila japonská předválečná armáda – za cenu naprosté asiatské brutálnosti spojené se ztrátami na životech. Jeden den – doslova – výcvikový seržant chcal na hlavy frekventantů – aby se jim za týden po skončení kurzu klaněl už zdálky jako novopečeným důstojníkům 🙂 Dám krk na to, že všichni z těch 11 tisíc rákosníků co se potom vrátí domů, budou okamžitě ustanoveni do velitelských funkcí. To je současně i logická odpověd na to, proč Putin nenasadil ke Kursku hned po útoku tolik záloh aby tam rychle zvítězil.

  23. Ono jde o to, zda vůbec ty elity těch států jsou proti sobě. Jestli to není globální parta šmejdů. V Číně rozjeli tu podivnou rýmu, ukazovali videa, jak tam padají jak mouchy na ulici (což okamžitě zapnulo moji nedůvěřivost a dobře se stalo) a čile spolupracovali s americkými firmami na zázračných vakcínách atd.

    Tudíž, je Čína VS USA nebo je to hra proti nám obyčejnému postradatelnému plebsu?

    1. Asi je. Ono ta historie všeho je tak trochu jiná, než nám je podávána. Pokud vemete v úvahu že to co se dělo ohledně ekonomického vzestupu Číny na dnešní úroveň a kdo to financoval.
      https://www.bbc.com/news/world-asia-china-67563597
      Tady je něco jak to začalo
      https://nexusnewsfeed.com/article/geopolitics/china-the-rothschilds-and-the-global-rise-of-communism/
      A ono to se nyni děje v Číně ma asi nejblíž k Owellovému 1984. Hodně lidí trpi naivní představou že z Ciny, nebo Ruska, příjde nějaký lepší režim. Je dobré s sníma částečně obchodovat, ale držet si je od těla.

      1. Koho sere vzestup Číny. U nás ukradli technologie a odvezli je tam. Co jako není k pochopení. Kdo to odvezl, proč, za jakým účelem. Jakto že mu to někdo dovolil?

      2. Posledni dobou mne napada , Usa,ktera chce valky si bez duvodu zacali odstranovat prumysl a daleko do Ciny. /Potom ,kdyz to je a bylo poradne daleko zacali davat miliardy na ovzdusi/..
        Do velky hospodarky zavislosti. Dalsi sou sankce na Cinu.
        Z duvodu pitomych vymyslu ,imbecilu ,vo Tajvanu..Tech aktivit jak se zapad nici ,
        EU co nejvic a pro nic za nic je hodne a na nakej organizovanej umysl to vypada.
        Udalosti v celym svete tomu taky nasvedcujou..
        Orwell uz tenkrat zjistil tyhle plany..Obchod je casto zdroj prevahy nad mensimi staty.Ktery nemuzou vsecko vyrabet /potrebuji taky suroviny /a tak sou zavisly , obchodovat a zaroven si drzet si vod tela nedava smysl. v praxi ..

    2. No já vyletěl z Fejkjebjůku za to , že jsem napsal správně jméno jedné americké pevnosti. Oni totiž hnUSÁci vyvážejí ty chemlaboratoře po průšvihu právě ve Fort Bitrich. Kde se říká, že někdo zapomněl zavřít dveře. Cca 2018-2019leden. Já pořád ventiloval na FB Fort Ditrich, jak to tam hezky uklohnili a byl klid. A jak jsem napsal, že to amíci ve Fort BITRICH podělali, už jsem letěl doživotně a neodvolatelně. Až po roce a něco nabídli ať se vrátím a já je poslal do řiti, že jsem už na VK a jsem spokojenej. No a cesta chřipečky byla průvan na Fort Bitrich 2018 (nemoc z elektronických cigaret v USA- pamatujete?) 2018/19 zima, brácha jede lyžovat do Itálie na závody, segra na armádní hry do Wuchanu, kde je čistě náhodou taky čínsko-emerická klohnící dílna. No a je to na Číňana. Ale ten jim to nezapomene. Už v únoru 2019 byly těžký chřipky u nás a většinou to začalo u lidí, co měli cosi s Itálií a Italama. I u mě. Pak se ten kašel rozdováděl a rychle zvadl. Čili venku se mu žilo blbě. Byl nedodělanej. Třeba se jim to už povede.

      1. Eco Health. Neziskovka z US. US ale tedy za nic nezodpovídá. Už ten název je všeříkající. Když je třeba něco pochopit, je nutno otočit smysl o 180°. A svět se stane zase pochopitelným.

      1. Je co komentovat a bohužel.
        Je tam zajímavá informace, pokud nešíří rozhlas dezimfo.

        Bude voliče ANO aktivně nyní alespoň zajímat, zda a proč Válková uvrtala údajně INICIATIVNĚ vládu a ČR do rozšíření závazků k německému jazyku? Bude se ANO na to ptát STAČILO!?

        Protože dle počtů přiznaných osob německé národnosti ani v těch okresech nyní naprosto nic takového ČR provádět nemusela.

        Právník viz odkaz Odjinud „Zároveň dodává, že přičítat krok vládě Petra Fialy není spravedlivé: „S tímto začala Babišova vláda. A byla to zejména profesorka Válková, z JEJÍŽ iniciativy tohle rozšíření práv němčiny přišlo.“ MAJKA – HMMMM! BYLA?

        Že to podlézání ČR němčině (a sama jsem ji dobrovolně studovala) začalo bohužel už za Babiše (má v Německu zájmy) jsem sem dávala dříve i já. Zde má ten právník pravdu, že Fiala to dle mne asi udělal rád, ale nezačal si s tím.

        Ale pokud to byla aktivita právě ANO Válkové, které jednou prozradila co si myslí „ono se toho v protektorátu (ČECHŮM) zas tolik nedělo“, pak je to ještě horší, protože ono většinou není kouře bez ohně….

        A jistá opatrnost, po zkušenosti 20 století je vždy na místě, protože to nebyli ČEŠI, kdo měli jisté „konečné řešení s jinými národnostmi“….
        *****

        1. Pokračování:

          Že se vše zatím JEVÍ kde komu jako přehnané, nic se zatím asi tedy po iniciativní Válkové s německými spolky vybraných „okresech“ neděje…., je možné.
          Čas ale ukáže a aby pak nebylo už pozdě!
          *****
          Ona Válková totiž také řekla, že si o poválečném „odsunu“, ač byl na základě rozhodnutí vítězných mocnosti „myslí jen to nejhorší“….

          A to už by mohl a měl zpozornět i kde jaký současný zlehčovat, dokonce i z řad Vidlákových přátel, ústavních a jiných právníků.

          Uvědomují si tito a další vůbec, kam to může tato právně vzdělaná a iniciativní paní (a netuším z jakých důvodů) dostat…..až zase bude za ANO ve vládě?!

          To nestačí Fiala a prezident ČR, kterému není ani blbé jet zahajovat výstavu dokonce části Svatovítského pokladu (takové množství by tam ani Forejt prý neposílal) v Německu údajně právě na den výročí Protektorátu…?
          *****
          „Úřední“ jazyk čeština bohužel ani není vůbec ústavně ukotven (jen sem tam v nějakém zákoně uveden) i přes snahy historii akceptujících paradoxně JEN komunistů.

          Proto shazovat, že „druhý“ úřední jazyk de facto někde může být (dle dobrovolně rozšířené mezinárodní smlouvy /přednostního závazku) němčina jako úplnou pitomost, není pro možné důsledky pro ČR moc moudré a to právě s ohledem na to, jakého smýšlení je třeba ta iniciátorka, asi „ČEŠKA jako poleno“. Jen metafota.

          Ale i ten právník v rozhlasu viz výše nakonec alespoň připustil:
          „Otázka ohrožení států menšinami je vždycky složitá. Ale myslím si, že v podmínkách České republiky je to mimořádně přehnané,“ myslí si.“

          Pokud to však voličům ANO nevadí, nic s tím nenadělám.

          Osobně by mne zajímalo PROČ nebyla PRO rozšíření závazků ČR pro tento jazyk senátorka Kolářová, rovněž právně vzdělaná.

          Neznáte ji někdo osobně, že by dala (pokud to uzná za vhodné) nějaké vyjádření, dostupné veřejně? Senát to vlastně ani moc neprojednával, raz dva to schválil…
          A jen ONA jediná byla aktivně PROTI, co jsme zvládla dohledat.

    1. A je to tady. Ta rychlost snahy „českého“ rozhlasu ještě v neděli vyvrátit dezinformaci svědčí o tom, jakou důležitost tomu přikládají a že se evidentně jedná o další dezinformaci, ze které se stane brzo informace a realita. Kdyby o nic nešlo, nechají to vyšumět (což by vlastně nakonec bylo nebezpečnější, určitě se tak neveřejně děje u spousty dalších podrazů).

  24. Přátelé, byl jsem teď z vědeckých důvodů mimo civilizaci 2 roky. Už Ukrajina konečně vyhrála? Už konečně podřadní russové vynalezli splachovací hajzliky?

    Vďaka!

      1. ale no tak , jděte s těmi dvěma s do Brusele . Anebo jste aktivní účastníci diskuzí na Hovínkách a Iděsu kde je to skoro vyžadováno ? Blicí smajlík…

          1. Ironie je projev velky pasivni a souhlasny slabosti. Velmi rozsirena u nas akademikama a psavcema a bez konce vsema ,opakovana..
            Samozrejma ,vsemi prijimana …Nutelizovana..

        1. UA vítězně ustupují k západu a ženou rusy za sebou, čím dál rychleji.
          To je zřejmé.
          Co nevíme je, jestli to skončí jako minule – v Berlíně,
          nebo jako předminule – v Paříži.
          Zatím to vypadá, že Zelenský je agent Putina.
          Vždy když se mohla fronta zastavit jednáním, hodil do toho vidle.

        2. V té knize je (skoro) všechno:
          Tak dlouho se ženeme za nepřítelem, až nakonec nestačíme sami utíkat (jednoroční dobrovolník Marek)

      1. Význam barev žluté a modré.
        Známými společnostmi, které charakterizuje právě žlutá barva, jsou Ikea, Shell, Nikon, National Geographic nebo MailChimp.
        Mezi známé společnosti, které prezentuje modrá barva, patří Ford, Intel, Skype, PayPal, Vimeo, Dropbox, Gillette, Nokia, Unicef, nebo Philips.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *