10 září, 2024

Petrolejáři všech zemí, spojte se 2.0

Rusko a sedm dalších zemí oznámilo dobrovolné omezení těžby ropy od dubna do konce roku 2023.

Reagují tak na snížení spotřeby ropy a pokles cen, vyvolané sankcemi proti Rusku a následnou recesí v Evropské Unii. Celkové ohlášené snížení je 1,7 milionů barelů denně, to je asi 2% celkové světové těžby.

Nejedná se o rozhodnutí OPEC+, ale o solidární krok zemí, které neschvalují sankce uvalené na Rusko a kterými reagují na snížení těžby, ke kterému muselo přistoupit Rusko. Největší snížení provedou Rusko (500 tisíc barelů denně, 5% svojí těžby) a Saudská Arábie (500 tisíc b/d, také 5%). Dále se připojily: Alžírsko, Irák, Kazachstán, Kuvajt, Omán, Spojené arabské emiráty. Tyto země přijaly omezení, které odpovídá jejich proporcionálním kvótám v rámci OPEC+.

Také v USA se dosud těží o 800 tisíc barelů denně méně, než byla rekordní těžba v roce 2019, před nástupem covidu, tj asi o 6% snížení.

V kuloárech se šušká, že mírné snížení těžby ropy provede ještě několik dalších zemí, ale nechtějí svůj krok veřejně rozhlašovat. Aby se nevystavili hněvu mocných.

137 thoughts on “Petrolejáři všech zemí, spojte se 2.0

  1. Mluvčí US vlády řekla ,že tím ,že některé země odmítají platbu v dolarech poškozují národní zájmy amerických občanů. Dohoda zemí o snížení těžby má vést ke zvýšení ceny ropy ke sto dolarům za barel.Např.Indie, mimo jiné měny používá v obchodě s ropou se SA a s osmnácti státy ,z toho šest afrických,platbu v dirhamech.
    To bude sešup tahle de-dolarizace ,de -eurorizace,de -frankorizace.

    1. Mně by spíš zajímalo, proč si US vláda myslí, že by někoho jiného měly zajímat jejich národní zájmy.

  2. OT: Dvě zprávy dne.
    1) .elený vyzval ruské vojáky k panickému útěku, je-li jim život milý. Už je totiž na spadnutí drtivá ofenzíva, jakou svět neviděl, která začne strašlivým … čekáním na vhodné počasí. Možná týden, možná šest. Mezitím podle všeho skončí to teroristické hnízdo ostřelující doněcké děti.
    2) Francouzská státní tajemnice Schiappaová dostala kartáč za to, že se nechala vyfotit pro Playboy, i když oblečená. Až se vydá Playboy fotit do Strakovky, dostane se čtenářům pohled na .íču, jakou ještě neviděli.

    1. 1. To první sdělení je irelevantní. Apríla už bylo.
      2. Playboy naštěstí nekupuju, takže mi z této strany žádná újma na zdraví nehrozí. Ale stavitsja vopros – majitel Playboye chce ukončit vydávání toho slavného titulu? Zdá se mu, že má čtenářů nadbytek?

          1. Milý Martine V.
            Nikdo nemá rád křesťany…
            Pro mě je takový pohled jen těžko pochopitelný.
            Zkuste si představit, že neexistuje nebe, peklo, … Jak o tom zpíval John Lennon, než ho zastřelili
            Pro mě, jako pro ateistu, je křesťanství absurdní (stejně jako židovské, muslimské, a další náboženství).
            Čím zásadním se podle Vás liší víra v křesťanského boha a Alláha? Ve svaté knize? Pokud bůh opravdu existuje, a je opravdu vševědoucí, všemohoucí, slitovný a tak dále, jak by mu mohlo záležet na takových pitomostech, jestli jíte maso v pátek, nebo jestli jíte vepřové? To už nemluvím o takových mini-rozdílech, jako jsou mezi protestanty a katolíky.
            Věříte, že existuje vesmír – miliardy sluncí, galaxie, … nebo věříte, že je Země placatá? Náboženská víra mnohem více odpovídá té placaté Zemi.
            Pokud existuje bůh a opravdu mu záleží na malinkých rozdílech věrouky na prťavé Zeměkouli, i když stvořil a ovládá celý ten obrovský vesmír, je zjevně šílený.
            Ale ono to spíš bude jinak. Sledoval jsem, jak zejména v průběhu posledních třiceti let přibývalo věřících. Řada mých známých a rodinných příslušníků začala věřit v pánaboha, vstoupila do některé z církví…
            Domnívám se, že jde o psychologický problém, ne problém gnoseologický. Pokud tedy člověk nerostl ve víře od dítěte (typické třeba pro jižní Moravu), tak to nejspíš vyjadřuje tyto věci.
            1. Lidé hledají jistotu, psychologickou oporu. Ve víře ji najdou.
            2. Lidé hledají morální čistotu. Znám řadu lidí, pro které je víra hledáním pravdy, odporem proti existujícímu, nelidskému řádu, kterému říkáme svoboda a demokracie.
            3. Lidé si všímají, že většina významných osobností je věřících. Víra se popularizuje. To je pak mnohem snadnější stát se věřícím také.
            O to víc musím obdivovat lidi ve starověku a středověku, kteří se od podobných věcí dokázali oprostit.
            Jan Hus byl hluboce věřící. Úroveň znalostí v jeho době byla taková, že nevěřit v boha bylo skoro nemožné, nepředstavitelné. Věřil však, že je třeba hájit pravdu. Takový postoj obdivuji.
            My máme informací neskutečně víc. Měli bychom být schopni posoudit, co je (asi) pravdivé a co (asi) ne, a hájit pravdu.
            Masový přechod lidí k náboženské víře v ČR i jinde pokládám za jeden z důkazů o regresu lidstva, o pádu do temna. Stejně jako celou řadu dalších jevů. Bohužel.

  3. Kdo věděl, tak kúpil .
    Buď příslušné akcie, nebo komoditu (ropa).
    5 % za jeden jediný den…….z milionu nic moc. Ale ze 100 milionu USD ?

    Obilí je ale přehršel. Sklady východní Evropy jsou prý přeplněné. I ruské sklady.

    Vzhledem k tomu, že ropa se nedá jíst, ale obilí ano, tak hladovět Evropa nebude.
    Na ja, ale obilí hoří. Dá se spálit.
    Takybyznys.

    1. Voskovec, Werich a Ježek – Svět naruby
      Celou noc a celý den
      jako bych měl těžký sen
      Jako bych snil jako bych nežil
      Jako bych sem nepatřil

      Když to není ve snáři
      ať mi řeknou hvězdáři
      zdali jen sním nebo zdali bdím
      když naruby svět vidím

      Je to divný svět divné věci
      když je pro lidi třeba
      pálit laciné žito v peci
      aby zdražil chleba

      Je to divný svět divná láska
      když se mají dva rádi
      ale když jim plynová maska
      při líbání vadí

      Divná loď když nemá vesla
      divný v bouři klid
      místo chleba žvýkáme hesla
      divný blahobyt

      Možná že to vše pravda není
      snad je to jenom zlý sen
      čekám na svoje probuzení
      čekám na nový den.

      1. Neprobudíte se nikdy. Paní vodbornice totiž nikdy nebude psát o tom, ze se těžba zvýšila a ropa zlevnila. To se samozřejmě děje každou chvíli, ale o tom cist nechcete.

        Paní vodbornice Vám totiž servíruje jen to, co chcete slyšet.

    2. Sklady v evropských přístavech jsou plné ruského obilí ,které tam plesniví se a pod sankcemi nemůže dorazit na místo určení.

    1. No fujtajbl. Vypadá to autenticky, ta holka byla splašená už když ji zastavili. Asi to nebude výjimka.

    1. Prdlajz facka Západu.
      Obchodní politika s cílem maximalizovat zisk.
      Halík, ekonomicky. Myslete ekonomicky Halík!
      Příkladmo, jak strýček Sam prohlásí kde že vláda porušuje lidská práva, první na co se podívám je jaké jsou tam zdroje, jaký je tam tam zahraniční kapitál, jestli někomu od strýčka Sama nepřišlápli kšandy, s kým jiným intenzívně jednají o obchodních a politických vztazích, na strategickou polohu. To platí univerzálně, Halík.
      Války se nevedou proto, že král králi poslal dopis, že je vůl. Ani kvůli nějaké ženské, jak napsáno ve dvou dílech stalo se postrachem žactva. Třebaže někdy tak může být vypadat. Nakonec vždycky jde o co, Halík? O hmotný prospěch. třebaže i skrývaný před cizími i domácími prosťáčky. O prachy, Halík. O prachy!

      O co jde, když Vás někdo posílá bivakovat před vchody vládních baráků? Když na Vás vláda pošle ozbrojence?
      O to samé. O prachy. Či o to co v ně lze proměnit.

      1. Samozřejmě, že jde o prachy, ale v tomto případě je zisk že zdražení ropy vlivem zmenšené tězby až na druhém místě – na tom prvním je konsolidace obrovských trhů bez dolaru. Ostatně proč by měly dvě země k placení používat měnu země třetí? Měnu nad kterou nemají kontrolu, musí ji nějak kupovat a tím navíc posilovat nepřítele…

  4. Právě se vracím z pošty. 2 velikonocni pohlednice a protože znamky nikde k dostání jen na poště, vyčekala jsem si 28 minutovou frontu, kdy otevřeny pouze 2 přepážky.

      1. 94 letá tetička a 6 letá neteřinka( té jsem chtěla poslat obtisky a zvířátka) mailovou adresu nemají.

            1. Sto bodov!
              Ale – ta knížka je o tom, jak vládce Zeměplochy chce obnovit provoz pošty, aby byla konkurence světelnému telegrafu. A jedním z argumentů pro obnovení pošty je něco podobného, co použila Sibyla. Telegrafem, potažmo e-mailem, nelze poslat nic hmatatelného. Ani obtisky, ani vylisovanou kytku, ani balíček čokoládových bonbonů. O praktických hmatatelných věcech ani nemluvě.

        1. Brzy bude levnější a daleko rychlejší poslat pohlednici Messengerem.
          Posílám jenom osmdesátileté sestřenici a vždycky si říkám, že to bylo naposledy. V trafice samozřejmě známky nevedou.
          Grrrr

            1. Messenger je pan na kole s krosnou, ve které má lehké zásilky. Této bohulibé brigádě se věnuje hlavně mládež, která má ráda cyklistiku. Je to firma, která se v ČR etablovala hned po hadráku. Když ještě nebyly běžné faxy, tak se nenudili.

            2. Hele, jak som raz ci dvakrat pustila messenger, tak tam to furt prudilo ze ‚add stickers‘, co je po nasomu samolepka 😀 … takze to uz davno zmakli 😀

              Zijeme predsa v digitalnom svete, mame digitalne bitcoiny, digitalne samolepky, digitalne umenie (ale tu skratku si uz nepamatam, len ze je to drahe) … o chvilu bude aj digitalny chleba a digitalne zachody 😛

  5. Indie, strojový překlad zprávy REUTETS:

    https://www.reuters.com/world/india/indias-new-trade-policy-aims-promote-rupee-trade-2023-03-31/#:~:text=NEW%20DELHI%2C%20March%2031%20(Reuters,exports%20amid%20slowing%20global%20trade.

    Nová obchodní politika Indie má za cíl podpořit obchodování v rupiích

    Dillí 31. března (ČTK) – Nová indická politika zahraničního obchodu, která bude přijata od 1. dubna, přijme opatření na podporu mezinárodního obchodu s použitím měny rupie, uvedla v pátek vláda, která se snaží podpořit vývoz v situaci zpomalujícího se globálního obchodu.

    Jihoasijská země je připravena obchodovat v rupiích se zeměmi, které se potýkají s nedostatkem dolarů, aby je „ochránila před katastrofou“ a účinně podpořila svůj vývoz, uvedl ministr obchodu Sunil Barthwal na tiskové konferenci v hlavním městě Dillí.

    Opatření zahrnují cíle pro jednotlivá odvětví, aby bylo do roku 2030 dosaženo cíle vývozu zboží a služeb ve výši 2 bilionů dolarů, uvedl Santosh Kumar Sarangi, vedoucí Generálního ředitelství pro zahraniční obchod (DGFT).
    To představuje téměř trojnásobný skok oproti očekávanému vývozu ve výši 770 miliard USD ve finančním roce 2022/23, dodal, a to navzdory globální nejistotě, která činí vývozní scénář mírně náročným.

        1. Martine, nereagujte na prosťáčky, smutné to produkty upadajícího školství a zanedbané výchovy.

      1. No s Ruskom tipuje ze rubliky pouzivat bude … preco by ich mala pouzivat s Cinou ci inou krajinou mi unika … (viem, amikovo zariadilo, ze Rusko s Indiou museli obchodovat v dolaroch, ale to bolo pod ciste demokratickym natlakom, ktory mi tiez unika … teda jeho moralka)

  6. Mne by zajímalo, zdali se dá spočítat, kolikže válečného materiálu už se tam poslalo. Taková inventůra by nebyla marná s případným rozdělením dle států. Případně kam se to přesunulo.To by mne zajímalo.

    1. Kam se to přesunulo, nikdo neví.
      Spousta těch „hraček“ se objevuje různě po Evropě nebo u různých „umírněných“ uřezávačů hlav.
      A finanční pomoc – tak samozřejmě různí oligarchové (samozřejmě nejmenovaní) a nějaký nejmenovaný prezident nejmenované nejlepší demokracie v Evropě, a samozřejmě jedna nejmenovaná demokratická strana (píši záměrně s malým „d“, protože je nejmenovaná) musí mít na nová letadýlka, jachtičky, nebo luxusní baráky.

      A kolik válečného materiálu se tam poslalo nikdo nepoví. Ne, že by to nevěděl.
      Důležité bude spíše, za kolik kolonie nakoupí nové hračky od té jedině správné země.

      Vše je pochopitelně jen metafora a jakákoliv podobnost s jakýmkoliv státem, osobou nebo stranou je čistě náhodná a vlhký sen proruských švábů.

  7. Tedy, chybí nám sekce pro PANIKŮŮ:

    https://www.idnes.cz/praha/zpravy/pohresovany-martin-kosobud-reditel-csob-sebevrazda-patrani.A230403_112726_praha-zpravy_juan

    Doufám, že se pán nepicne a uzdraví a že celý incident nebude vnímán bankovním sektorem jako návod :O
    V dnešní době rychlých internetových převodů lze run na banku uskutečnit i bez těch front, a třeba takováto lidská tragédie může být v této nervózní době dostatečný impuls. Takový impuls co pomocí sociálních sítí oběhne Čechy za pár hodin a za tu dobu může být banka na suchu…

    1. Hello bank….. hlavně zachovejte klid 😀

      Vážení klienti,

      od pondělí 3. dubna 2023 Hello bank! jako pobočka zahraniční banky BNP PARIBAS PERSONAL FINANCE SA přestává na českém trhu poskytovat klientům veškeré nové produkty. Pro naše stávající klienty se však v tuto chvíli nic nemění. Všechny produkty zůstávají i nadále aktivní a můžete je plnohodnotně využívat. Další podrobnosti naleznete v informacích zde, na našich webových stránkách, nebo nás kontaktujte prostřednictvím standardních kanálů. https://www.hellobank.cz/?cid=cpc-adwords-brand_hellobank_exact-brand_presna-hello%20bank&utm_source=adwords&utm_medium=cpc&utm_campaign=brand_hellobank_exact&utm_content=brand_presna&utm_keyword=hello%20bank&gclid=Cj0KCQjw8qmhBhClARIsANAtbocHaXYeZtZf7r2YbVehRTm0vLXR0TxANdpQvEaKzZOwN5MNqo4lvvwaAjxIEALw_wcB

      1. Já mám od nich kreditku, už asi tři roky nepoužívanou. Je na ní krásných kulatých 124,57 Kč.
        Tak jim je nechám, ať si za moje prachy koupěj čokoládoveho zajíce.
        😀🐰

  8. Petrolejáři se spojili už dávno pro manipulaci cen ropy. Výrobci elektřiny v regionu Lipské burzy se spojili až později, když si uvědomili, že cena elektřiny jaká byla před kovidem (pod 50 EUR/MWh) je pro ně nepřijatelná a že ji musí zvýšit. Podařilo se to souhrou všech hlavních hráčů (kteří se mezi sebou ale nenávidí): 1)Německo a OZE, 2)Francie, ČR, .. jádro, 3) uhlobaroni ze všech stran a 4) plynaři
    Všichni chtěli ceny elektřiny nad 100 EUR/MWh a taky toho dosáhly, každý přispěl různou měrou.
    A nejen energetické kvazimonopoly, ale i masivní státní podpora. Staňura nemusí zvedat daně, on už je obrovským způsobem zvednul tím, že nechal volný průběh zdražování a nakonec zastropoval hodně vysoko ceny. Ty peníze ( stamiliardy) pak zase odsaje (vyšší DPH, dividenda ČEZu a windfall tax).
    Co se týče OZE, jádra, uhlí a plynu v budoucnosti, situace se zcela změnila ve srovnání s dobou před 20 lety. Tehdejší šampioni byli uhlí a jádro, ostatní tak leda pro smích (který většině zde diskutujících zůstal, zamrzli v době před Fukušimou).
    Nyní, po 20 letech je už každému trochu technicky vzdělanému člověku jasné, že za dalších 20 let již budou v energetice dominovat zdroje obnovitelné, jak je vidět z vývoje v Číně, USA, Japonsku či Indii. To jsou největší státy světa resp. největší světové ekonomiky. ČR s Fialovou vládou si může propagovat co chce, z hlediska světového pokroku je již nyní bezvýznamná a cenu komodity-elektřiny v našem regionu vůbec neovlivňuje.
    Prosm většinu diskutujících-je to sranda, ty Vaše hloupé vtípky proti OZE a elektromobilitě, ale ve světě je již rozhodnuto, technický pokrok zvítězí.
    Bohužel šílení politici nic neví o tom, kolik práce to ještě zabere, co vše je potřeba ještě vytvořit, čeho se vyvarovat (všeho, co souvisí s oteplovací hysterií, se snahou:“musí to být hned“ a se soutěžením „my budeme nejrychlejší v přechodu na OZE“),
    rychlost zde = drahota,
    likvidace starých zdrojů elektřiny před jejich ukončením životnosti = drahota.
    Ale to jsou specifika EU, v Číně, která instaluje nejvíc větrných a fotovoltaických a vodních elektráren na světě každý rok, je elektřina nejlevnější. Nejsou to blbci.

    1. Vaše velmi neobjektivní hodnocení možných zdrojů energií svědčí spíše o neznalosti všech souvislostí, které jsou ve hře. Zjevně ani netušíte, co vše bude možná nutno pozměnit. Nic nevíte o výrobě. A vůbec nemáte ani potuchy jaké síly rozhodují bez ohledu na objektivní realitu či prospěch. Jen bych rád vysvětlení: co to jsou ony obnovitelné zdroje ?

    2. ROFL „Nyní, po 20 letech je už každému trochu technicky vzdělanému člověku jasné, že za dalších 20 let již budou v energetice dominovat zdroje obnovitelné, jak je vidět z vývoje v Číně, USA, Japonsku či Indii.“
      A mohu se zeptat, jaké je vaše technické vzdělání – slaboproud? silnoproud? stojařina?

      1. To je prece Milan V…
        Jako byste ho neznali.
        Za USA mluvit nebudu, to necham pani Vevce nebo Petre. Indie take.
        Ale Japonci v zadnem pripade nevedi, co bude za 20 let, takze investujou do vseho. Vcetne ropy a plynu a to i z Ruska.
        Cina? Tam se samozrejme rozmachli se solary a vetrniky, ale uplne stejne stavi uhelky a atomky.
        Proc to vsechno?
        Protoze spotreba energie proste stoupa. Tak proste to je. Proto se stavi vice a vice solaru a vetrniku…
        (duvody pro rust spotreby energie tady rozepisovat nebudu)

        Tvrdit, ze pribyva solaru a vrtuli proto, ze nahrazuji stare typy elektraren je lez.
        Proste pribyly jenom dalsi technologie do mixu.
        A zatimco EU se rozhodla omezit podil fosilnich energii hlavne snizenim celkove spotreby, v Asii prognozy spotreby maji podobu strme stoupajici krivky.

        Takze at tu nekdo zase bude psat o mozstvi instalovaneho vykonu obnovitelnych zdroju, tak by mel zaroven napsat kolik je tech fosilnich a jadernych.
        Jinak je to jako byste tvrdili, ze Ceska vlajka je bila, coz je jenom tretina pravdy.

        1. Ano, přibyly další technologie do mixu. Elektřiny bude potřeba stále více. A za 20 let už budou v USA, Japonsku, v Číně (tam až za 30 let) dominovat OZE. Jádro už dlouhodobě někde roste, jinde klesá, v průměru celosvětově stagnuje.

          1. A až se ta dvacet let vzbudíš, milý pionýre, bude se létat na víkend na Mars, na pořízení jídla nebudou potřeba peníze a pracovat bude jen ten, kdo bude chtít. Neb tak pravil ten, jehož předpovědi o desetileté budoucnosti z roku 2000 zůstávají stále hluboko hluboko za obzorem.

        2. Netroufám si situaci s OZE v USA komentovat. Na to jsou mé znalosti skutečně chatrné. Ale někdy anekdota řekne víc než stostránkový traktát. Jednoho dne už toho měl Jahve dost a povolal si k sobě zástupce křesťanů, židů a muslimů. Sdělil jim, že za čtrnáct dní zničí celou zem povodní, tak ať své národy na to připraví. Papež si svolá konkláve a povídá: „Mám dvě zprávy – dobrou a špatnou. Bůh skutečně existuje, ale do 14 dní zničí zemi.“ Ayatollah povídá: „Mám pro vás dvě zprávy – dobrou a špatnou. Tak nejdřív tu špatnou. Bůh je Jahve. A teď tu dobrou. Za 14 dní zmizí náš problém s Izraelem.“ A nejvyšší rabín povídá: „Mám pro vás dvě dobré zprávy. Jahve existuje a máme celých 14 dní na to, naučit se žít pod vodou.“
          Co tím chci říct? Že místo abychom, dokud je čas, objektivně vyhodnotili mouchy současných OZE a hledali nové, inovativní metody, které by současné mouchy odstranili, snažíme se za každou cenu protlačit technologie, které, jak se zdá, jsou slepými větvemi vývoje.

          1. Vtip je skvělý!
            Pokud jde o podstatu: Ano, schází objektivní přístup, bohužel. Ale není divu, protože jde o rozsáhlý problém, který by si žádal poctivé projektové řízení, ale vítězí prachy a řev.
            Jako kluk jsem rád četl o orbitálních slunečních elektrárnách a podobných věcech. Nezůstalo z toho nic.

      2. Klid, to je Vanecek. Sice kdysi vedec, ale nekriticky zalaskovanej do OZE. Argumentace postrada smyslu (opakovane vyzkouseno). Pohodlne se oprete a bavte se, jako vsude, kam tenhle pan zavita.

    3. Ač příznivec fotovoltaiky, mající vcelku rozsáhlou elektrárnu, musím s politiváním uvést, že naplnění OZE bude, ale za tak alespoň 30 roků a to ještě za předpokoladu, že najdeme cestu jak v dostatečné míře a v dostatečném množství akumulovat energii. Předpokládám, že by to mohly bát energetické tekutiny. Do tohoto oikamžiku je OZE jen neuskutečnitelná fantazie. Asi jak fůze již padesát roků to bude za třicet roků. Fantazie o vodíku splaskne s novodobým prvním hindenburgem.

      1. Vodík není nebezpečnější než kterýkoli hořlavý plyn. Navíc je lehčí než vzduch, proto se nehromadí ale uniká vzhůru. Hindenburg neexplodoval, nýbrž shořel. Původně projektovaný na helium, jenže US vláda zakázala dodat z důvodu vojenského využití. Jedinou potíží je, že s kovy ochotně tvoří hydridy a narušuje jejich strukturu. Ale naopak, pro jiné využití je tvorba hydridů užitečná, viz NiMh akumulátory. Má vlastnosti, se kterými se dá se dá pracovat. Zatím obtížné je skladování ve „spotřebním“ množství. Sice při základním výzkumu se to podařilo, v krystalové struktuře slitin kovů tzv vzácných oxidů, jenže ty jsou přirozeně velmi drahé, a třebaže princip je znám nepodařilo se toho dosáhnout jinak, tak levně aby se vyplatilo.

        1. Myslím, že daleko dříve se podaří vyřešit malolitrážní skladování vodíku než akumulátorovou elektromobilitu, I když praktické použití asi bude přes palivové články a elektromotor.
          Vozit vodík v tlakové láhvi – no nevím, při velké havárii by to asi nezanechávalo zraněné. jen zpopelněné.

      2. Ano, v ČR až za 30 let, spíše i za déle. V bohatém Německu či Kalifornii to proběhne rychleji. Pokrok nezastavíte.

    4. Komunisticka Cina ma tu vyhodu ze na rozdil od kapitalistu ma planovane hospodarstvi a vyvoj a rozvoj statu planuje.
      Na pristi petiletku naplanuje a naprogramuje ,aby vitr na vrtule foukal vo 20% vic.
      Musi se mu porucit vetru kdy a kde ma foukat. A vitr je zadarmo..
      Protoze elektrina ma tu vyhodu, ze se neda a tak nemusi skladovat.
      Jako treba nafta.

      1. Čína je pragmatická, technokratická a má státem dohlížené kapitalistické efektivní hospodářství. Elektřina se dá skladovat, ale skladujte jen když je to nutné (elektromobilita, záložní zdroje). Důležité jsou doplňkové pružné zdroje s rychlou regulací (plynové elektrárny).

        1. Nejdůležitější je právě ta poslední věta:
          „Důležité jsou doplňkové pružné zzdroje s rychlou regulací (plynové elektrárny).“
          Takže na každý OZE (občasné zdroje energie) je potřeba mít instalovaný nejméně stejně velký zdroj z fosilních paliv. A to se vyplatí.
          A zkouším si představit, čistě hypoteticky a metaforicky samozřejmě, jak by to vypadalo třeba ve Vnitřkově na Jižním městě, kdyby z každého okna visela nabíjecí šňůra k elektroautu.
          A jak by musela být zesílena potřebná přenosová infrastruktura.
          OZE a potažmo elektroauta už dávno mohly prokázat svou soběstačnost a rentabilitu, ale jsou z našich daní dotovány už alespoň 20 let a nevypadá to, že by to mělo přestat.
          Takže za mne slepá vývojová větev a černá díra na peníze.
          Za mne vhodné jen jako doplněk energetického mixu, ale bez obrovských nákladů to jako hlavní zdroj sloužit nemůže a nejspíš ani nikdy nebude.

          1. V Rusku jezdí poměrně hodně elejtroaut. Jako služební v rámci města, dodávky v zásobování a podobně. Už před dvěma lety jsem se v Petrohradě divil. Takže asi to jde.
            A taky vzpomínám na akumulátorové „drezíny“ na nádražích, jak vozily balíky k poštovním vozům vlaku. Olověné aku.
            P.S.: Už dlouho jsem neviděl u vlaku připojený poštovní vůz. Přitom doprava to byla rychlá, spolehlivá a asi i levná. Teď mi každou pitomost dovezou dodávkou přes D1 až do Ostravy, tam to přeloží a jinou dodávkou do Zásilkovny. Inu, jsme bohatý národ.

            1. Jako doplněk k něčemu jo, ale pro všechny lidi to nebude.
              U nás ve vsi máme také na svážení košů a odpadu z města 3 elektroauta.
              Asi je ve městě lepší tiché auto ráno na sídlišti, než 40 let stará Multikára.
              Ale kdyby nebylo dotace 500 kKč na každé auto (v „holobytu“, s nefunkčním topením a dojezdem v létě na hraně kapacity baterií), tak to firma nekoupí.
              Ale jak píšu – není to pro všechny a je to jen doplněk jednoho segmentu dopravy.
              Navíc s dotacemi, které se musí ukrást jiným a jinde.

    5. Jako bych slyšel France Timrdance: ten taky na symposiu zelených šílenců mlátil pěstičkou do pultíku a vykřikoval o nezastavitelnem pokroku.

      Baterka se nikdy nevyrovná nádrži s naftou, a to z toho prostého důvodu, že z principu nemůže dosáhnout srovnatelné energetické hustoty.

      Člověk, který někdy v životě viděl učebnici fyziky alespoň za výkladem knihkupectví, neměl by mít problém toto pochopit.

      1. Energetická hustota je rozhodující pro výrobce zbraní, pro ničení, ale není to rozhodující parametr pro využití energie v době míru.
        Jsou jiné parametry, které jsou významnější.

          1. Přesně, ten člověk se mi snad zdá. To, že je inženýr??? Ten snad k fyzice ani nepřičuchl. Prý energetická hustota není u baterií důležitá.

            1. To je od Milana V. stejna argumentace, jako na zacatku:

              Cina mohutne stavi solary a vetrniky – pravda.
              Milanuv zaver: urcite je to proto, ze jimi nahrazuje stare a spinave zdroje – neni pravda

              On nepise, ze energeticka hustota u baterii neni dulezita, on pise, ze jine parametry jsou dulezitejsi.
              Samozrejme ty jine parametry uz neudava…
              A to je ten kamen urazu 🙂

              1. Když se zamyslím, k čemu mají sloužit baterky v elektrickém autě, vychází mně, že energetická hustota k rozhodujícím parametrům patří. Jsou i jiné důležité parametry (cena, váha, bezpečnost, trvanlivost), ale energetická hustota zdroje energie patří k těm nejzásadnějším. Právě na ní záleží, jak často budu s autem postávat u nabíječky a jak daleko na jedno nabití dojedu.

                Ale samozřejmě, že jsou i jiná kritéria – například ekologie provozu. A tady dostávají baterky těžce na frak: jejich proklamovaná a okatá výhoda, že auto na baterky při provozu nesmrdí (pokud nevzplane, že; a to ještě s výhradou), je obrovsky znehodnocena tím, že baterky do auta smrdí kromě provozu všude jinde: při výrobě, při nabíjení, při ukončení životního cyklu – likvidaci.

                Elektromobil, bude-li generovat el. energii pro jízdu jinak než odběrem z baterií, možná budoucnost má. Ale baterky jako dominantní zdroj energie – slepá větev.

                Teď jsem si uvědomil, že jedno zásadní kritérium, násobně důležitější než energetická hustota, jsem opomněl: je to ideologické hledisko. – Tady samozřejmě končí jakýkoli argument technické povahy, to dá rozum.

            2. Bych si myslel , ze to stejne skonci , ze auta ,tramvaje a vlaky potahnou bezbaterkovy konickove, za trochu sena a jednu mrkev denne.
              A kdyz je to porad nepusti ,tak navratem do jeskyne.
              Problem hustoty je urcite nekde jinde..
              Vo tom skladovani to byl samozrejme „spek“../Na prechytraly/.

  9. Pro USD to nevypadá dobře a situace zrychluje. Níže je uveden přehled zemí, které se vymykají ze závislosti na americkém dolaru:

    * Saúdská Arábie uzavírá obchodní spojenectví s Čínou, Ruskem, Indií, Pákistánem a čtyřmi středoasijskými zeměmi, aby přerušila svou závislost na americkém dolaru.
    * Čína a Francie dokončily první obchod s plynem LNG pomocí čínského jüanu, čímž ukončily závislost na americkém dolaru v obchodování s energií.
    * Čína a Brazílie obchodují ve svých vlastních měnách a opouštějí americký dolar.
    * Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika (BRICS) podle místopředsedy Státní dumy vyvíjejí novou měnu.
    * Saúdská Arábie spolupracuje s Čínou na vybudování čínské ropné rafinérie za 83,7 miliardy jüanů (12,2 miliardy dolarů).
    * Keňa podepsala smlouvu se Saúdskou Arábií a Spojenými arabskými emiráty na nákup ropy v keňských šilinkech místo v amerických dolarech.
    * Keňský prezident vyzývá občany, aby zrušili americké dolary
    * Asociace národů jihovýchodní Asie zvažuje odstranění amerického dolaru, eura, jenu a libry šterlinků pro finanční transakce v místní měně.

    Představa Anonyma & spol, že tyto země zvolají: „Joe, já se spletla …“ a budou chtít používat znovu USD, aby mohly být sankcionovány za neposlušnost je nulová. Jde už to tak daleko, že nyní i kdejaký hejhula z mini afrického státu veřejně vykřikuje, že USD bylo už dost … nebo že znárodňují licenční práva na těžbu přírodních surovin anglosaskýmn firmám … Před ještě takovými 5 lety naprosto neslýchané jednání, které by mělo za následek odhalení, že v daném státě jsou potlačována lidská práva a následovala by obranná akce mírumilovného spolku NATO nebo US Army.
    Scholz aktuálně dezinformuje, že podpora UA bude klidně i několik let, protože válka se protáhne … Něco mi říká, že anglosasové budou velmi brzy řešit nikoliv podporu UA, ale svojí ekonomickou záchranu.

    1. David Dvořák (13:28) Osobně se těším, až to příjde a jak se budou tvářit ty nýmandi tady u nás. nejen ve vládě ale i jejich voliči.

      1. Budou měsíc-dva držet hobo a pak znovu vylezou a zas a znova budou chytří.
        Protože nic jiného neumí.
        Jedině snad, že by rekvalifikace..

        1. Proti minulosti máme jednu obrovskou výhodu. Na každého z nich existuje na internetu obrovské množství kompromitujících informací, které navíc už nikdo nevymaže. Bude stačit jen nastavit vhodné filtry, aby se tam tihle v tak masivním množství už nedostali. Třeba aby stávající management pošty nemohl řídit ani veřejná WC v Praze na Hlaváku.

          1. Jsou úporní a zbavit se jich je jako zbavit se mravence drnového, když se nastěhuje do paneláku. Z deratizátorů má plezír.
            Dejme tomu takovej Kalousek-krize nebude. Kdepák, kde by se tu vzala? 2008.
            No a za nějakou dobu byl chytrej zas.

            1. Protože zatím celý ten systém, na který jsme navázaní, drží dolar. A tím myslím hlavně jako měnu určenou na korumpování politiků a vydržování všech těch politických (ne)ziskovek a „demokratických“ opozic. Ale to nám tak nějak před očima mizí. Zatím jsou klidní, protože se živí iluzí, že na ně nikdo nešáhne, protože mají za zadkem celou tu šílenou západní mašinérii. Ale to nebude do pár let už pravda.

  10. Logická reakce by byla: vzhůru na green deal!

    Ale kampak na Hnojník se soběstačností. O te se tady jen žvaní.

    1. Vážně by mě zajímal smysl toho, že tu vždycky vyskočíš, náhodně vybliješ dost nesouvisející příspěvek a pak se v těch zvratcích ve sto padesáti dalších příspěvcích rochníš. Takže snížení těžby, které se projeví hned, vyřešíš tím, že začneš realizovat green deal, což se i v ideálních podmínkách plánuje realizovat v horizontu až cca třiceti let. Nejspíš nás před nedostatkem ropy a prudkým zvýšením její ceny, kterou většina z nás přímo či nepřímo (dovoz zboží) spotřebovává v dopravě, spasí ještě víc solárů na střechách. Co tam máš dál za geni(t)ální myšlénky?

      1. Označení dezolát nikomu nevadí, naopak se k němu řada označených hrdě hlásí. Označuje totiž někoho, kdo chce rozložit stávající politicko-ekonomický systém korporátního fašismu. Například formou nenásilného odporu. Dřív se tomu říkalo pasivní rezistence. Vtipné je, že za minulého režimu byla opozice označována jako „nekalé živly“. Jsou to synonyma.

        Já jsem silně ekologicky smýšlející (a chovající se), a to hodně nadprůměrně. Nicméně green deal považuji za stejný idiotismus jako masivní migraci pod heslem: „My to zvládneme.“ Pokud bude i nadále prosazován, jak se to děje dosud, povede přesně k opačným konsekvencím, než čím se zaštiťují jeho propagátoři, kterým ostatně nejde o nic jiného, než se na tom celém pořádně napakovat.

          1. U vás nevím, ale u něj jsem si jistý, že má uhlíková stopa je řádově nižší, než kdy bude ta jeho.

            A beru zpět to s tím sudeťáctvim pár dní zpátky. Trochu jste mě vytočil. Nicméně se omlouvám.

            1. Je mi potěšením. Takže na naše oblíbené Berchtesgadensko můžeme jezdit i dál bez výčitek… Byli samozřejmě n Orlím hnízdě i v Dokumentazion center. Před rekonstrukcí. Zajímavé, poučné, stačilo. Nejezdím tam za hitlerturistikou. Měli jsme tam divný pocit, že antinazi je to jen na oko, že to táhne jako poutní místo. Doporučujii výlet na Königsee, plavbu elektrolodí až na konec, na Salet. Návštěvu tamní „salaše“. Všude příjemní lidé. Jen předloni tam potkali, také na návštěvě takový kuní ksicht, ještě kožeňák a klobouk a byl by Geheimesstaatpolizej jak z filmu. Když zjistil, odkud jsme, měl jedovaté řeči. Tchéésky. Pak odtáhl, protože paní že salaše se s ním nebavila, ale s mojí ženou. Tak jsem ho neinformoval, že jeden můj dědeček, shodného jména jako Vůdce, byl za zásluhy o Říši poslán na ozdravný pobyt. Ze kterého se už nevrátil. Zdravý pohyb, dieta a nakonec asi i příliš silný vzduch mu neudělaly dobře…
              Když je teplé léto, v Königsee je pěkně koupání na zastávce st. Bartolome. A také na dalším menším jezeře, Obersee, s průzračnou, na povrchu prohřátou vodou které se dá obejít a podívat se k úpatí nejvyššího vodopádu v Německu. Loni téměř vyschlému. Berchtesgadenské pivo je výborné, doporučuji Knodelsuppe v restauraci u vody vpravo vedle přístaviště. Také lanovkou na Jenner. Sice ne levné, ale při dobrém počasí za to stojí. Kdyby Hitler věděl, kdo mu to tam courá, to by zas měl záchvat…

              Co Greendeal se týče, snazím se jak to jde, nejen hojnou konzumací luštěnin. Máme auto s malou spotřebou, ale kompenzuji to tím, že načepuju do kanystru a pak spálím v plechovém sudu.
              To byl vtip….
              Zdraví „smějící se bestie“ Schumacher.

              1. Plánovali jsme transsibiřskou magistrálou k Bajkalu a až do Vladivostoku. Jenže Covid a pak válka.
                Petrohrad stihli na poslední chvíli. Pro tchyni to byl životní výlet. Možná, že my se ještě dožijeme možnosti tam cestovat, jenže jak na nás budou pohlížet. Při návštěvě Ermitáže když už tehdy jeden prodavač průvodců když zjistil odkud jsme, pravil „Češi…vám tak za korunu prodat provaz abyste se na něm oběsili. Tenkrát mě to nasralo, nyní ho už chápu. Bohužel už mu nevysvětlím jak se věci mají a kdo je kdo. I pro některé zdejší jsou všichni tamni rusáčtí okupanti.

                1. V uličkách fabričních čtvrtí Pítěru (Konsomolců, Gagarinova, Leninovo náměstí) budete sice muset vysvětlovat, kde to Československo vlastně leží, že to není u moře, ale o osmašedesátém tam nikdo nic neví.
                  Jen jednoho starce jsem potkal na břehu Něvského zálivu. Chytal tam ryby a nic nechytil. Pokecali jsme bez nenávisti. Obyčejní vojcli tehdy nic nevěděli, čekali střelbu, která nepřišla, ale cítili tu nenávist a byli rádi, když mohli domů. Byli jsme pro ně tenkrát země zaslíbená.
                  Před dvěma lety byl Pítěr a cítil jsem se tam docela doma. Tam bych klidně dožil.
                  I teď. I když je tam zločinnost skoro stejně vysoká, jako v Praze.
                  (Jsem zvědav, jestli si mě všimnou zdejší trolli. )

      2. Anonyme,
        ještě že vás tady máme. Nějakej exot se dycky hodí. Alespoň není diskuze nudná.

        Obávám se, že hen ta soběstačnost, na které bazírujete, soběstačnost v čemkoliv, byla v této naší kotlince usilovně odstraňována a potírána po dobu třiceti let, až se dnes dílo dokonale zdařilo. Finito.
        Nyní jsme zásobováni vším odněkud z tramtárie, je toho óbrovská hromada a je to všude, stačí si to jen koupit, přivézt třeba z Nového Zélandu jako Lídl cibuli. A navíc, když je to moc laciné, vyhlásíme na to sankce. Zato máme-nemáme například sankcionovanou naftu (či plyn) z Ruska oklikou přes emeriku , která tím pádem není už ruská, ale zato kurevsky drahá. Hosana!
        Tak proč sakra blábolíte cosi o nějaké soběstačnosti? Asi vám z toho grýndýlu už řádně jebe. V tom jste soběstačnej jak vidno až až.
        Jenom proboha nelezte na větrníky, abyste viděl jak ta zelená grýndýlová energie vzniká, abyste nespadl Schwabovi na hlavu.

        Ale jinak jste moc hodnej člověk.

        1. Mno, že chcete mít soběstačný hnojník, tady tvrdíte vy. Ostatně, postavit něco na hlavu, či obrátit to na ruby, otočit to o 180°, vám jde anonymně dobře..
          Takže soběstačný hnojník už máte, při vašem pilném zásobování, sebezásobiteli náš milý.

          1. Inu, kromě vás se kterým to evidentně zamávalo jsem další mávátko zatím neviděl.
            Stejně jako jsem bohužel ještě nikdy z vaší provenience neviděl nějaký váš vlastní rozumný, pravdivý, až havlovsky řečeno, smysluplný diskuzní argument k věci předmětné.
            Vidlák argumenty přináší, vy zatím jenom hnojíte a to by snad bylo smysluplnější dělat pěkně v soukromí i vás doma na dvorku.

            1. Takže Hnojníku chce soběstačnost v eudych týdnech. V těch lichých nedá na závislost na dovozu dopustit.

              Salut!

    2. Úúúděl znamená chudobinec. To anonymům ještě nedošlo. Ale jak pozoruji ve svém okolí, dochází to i těm, kteří se o to nezajímali a mysleli si, že se jich to nedotkne.

      Jestli nás Putin zbaví úúúdělu, vítám ho se šeříky v ruce.

    3. Logickou reakcí by bylo poslat celý GD do řiti, a pojmout to čistě technicky
      a ekonomicky, v reálných časových horizontech. Že jsem tak sprostý. Vysrat se na Rusko – Ukrajinskou válku, které se Ukrajina mohla vyhnout tím, že by před Ruskem sklapla kufry, prohlásila neutralitu a národnostním menšinám přiznala práva podle EU standardů, pak by se Ukrajinci,místo aby jim na hlavu padaly bomby, měli jako prasata v žitě, tedy pokud by se sami přičinili. Protože nezáleží kdo vládne, odkud vládne, ale jak vládne.

      Tahle válka je mínus pro Ukrajince, Rusy, pro všechny Evropany. Pro všechny, s výjimkou těch, kteří na ni vydělávají. Za ušetřené peníze místo mimo jiné za vyhazování za vojenské harampádí, což naopak snižuje naši „fitness“, bychom ji zvyšovali tím, že mimo jiné, příkladmo hleděli si užitečného vzdělání a základní účelné soběstačnosti, rozšiřovali a stavěli bychom jaderné elektrárny, investovali do projektu energeticky využitelné ekonomicky výhodné termojaderné fůze a postupného budování struktury pro výrobu, dopravu a skladování vodíku. Postupně, systematicky. Ne podle ideologie sekty zelených nevzdělaných mašíblů dílem spontánně blbých, dílem navedených, dílem placených, kočujících a řvoucích pod cedulemi „No Tchernobyl!“, „Stop Temelin!“.

      Posledních třicet let byla dostatečná doba doba abychom na tom byli daleko lépe než-li jsme. Že nejsme, že na tom jsme naopak daleko hůř, nemůže Rusko ani Putin. Příkazy už dlouho nepřicházejí z Moskvy, ale z Bruselu
      a z Washingtonu. Máme „svobodu, demokracii a lidská práva“, se všemi logickými nutnými důsledky nakládání s tímto tak jak je nakládáno. Odpovídajícími našim schopnostem. Tyto důsledky mohou být jen natolik dobré nakolik sami jsme dobří. Neplatí „znám někoho dobrého“. Rozhodující je výkon celku. Jaký celek, takový výkon. Jaký strom, takové ovoce. Podle tohoto, vláda je ovocem národa a současně stromem nesoucím ovoce praktické politiky jejích resortů i celku. Vše o čem píši, spolu neoddělitelně souvisí.

      Jenže, „Je to marný, je to marný, je to marný…“ Je to komplexní, nejen lokální, a navíc hluboce historicky a evolučně podmíněná záležitost. Proto to nyní je jaké je a ne jiné. Pokud to lze změnit, jedině evolucí, dlouhodobým snažením. Nutně evolučně podmíněnou snahou. S klíčovým faktorem naděje, že odměnou za nynější snahu a odříkání bude zítra lépe. Na tomto světě. A nutně na základě praktické zkušenosti založené na tom, že tak to funguje, že ono „lépe“ není jen virtuální mrkev zavěšená před osla aby více táhnul. Ze které nedostane ukousnout,naopak, že skončí v buřtech nahrazen novým oslem.

      Toto a jiné jsou fundamentální úvahy, které neslyším od politiků, od opozice, z dezolátského pódia. Od nikoho z nynější vklády to, samozřejmě a přirizeně očekávat nelze. Nikdo s takovým nevystoupí v Parlamentu, nikdo nepředstoupí před národ a „na tvrdo“ nenaservíruje.

    4. Anonyme, jste pitomec.
      Green deal, no proč ne? Chápete ale, o jak velký problém se jedná? Že jde o vícegenerační projekt, pokud by to mělo někdy fungovat? Který by měli řídit vědci a technici, ale ne pitomci s humanitním, takzvaně ekonomickým (nebo žádným) vzděláním?
      Chápete, že už název je nesmyslný? Pokud bude více CO2 v atmosféře, bude více zeleně, protože zelené rostliny se jím živí.
      O čem to svědčí? Že ve skutečnosti vůbec nejde o ekologii, ale o něco úplně jiného.

  11. Reagují tak na snížení spotřeby ropy a pokles cen ……… recesí v Evropské Unii.

    Tak nevím zdali to snížení těžby té recesi v EU odpomůže nebo pomůže. Mám vážné obyvy, že to od těžařů nebyl pro EU bohulibý krok. To se asi na nás ti proletáři 2.0 pěkně nasrali.

          1. Pozor na cévky, broučku 🙂
            Stran agenturního jídelníčku je to jistě zajímavá informace. Snad natrefíte i na bonusové proteiny v podobě hmyzu.

    1. No přece máme liščí ohony.
      EU by na ně mohla dávat nějakou dotaci.
      Je to obnovitelný zdroj, stejně tý lišce zase doroste…

        1. Re: jina

          Pokud nepřehodnotíte své stanovisko k následnému dorůtání liščích ocasů po jejich amputaci za účelem zisku JEDINĚ SPRÁVNÉ energie, bude vám udělen na firemní nástěnce černý puntík a do kartotéky hříšníků bude založen lístek s vašim dží dý pí ár údaji.
          Kromě toho budete uváděna po deset let jako velký hříšník při týmbildyngových setkáních. Vaše neoddiskutovatelné provinění pak bude přetřásáno při každém ranním startovním kafeti na pravidelně nepravidelných poradách vedení a v den svých narozenin nedostanete firemní dort se svíčkami a nikdo vám nebude zpívat „Hepi, prs dej“.

          1. No, možná jsem trochu zaspala dobu a naší úžasné Akademii se podařilo zkřížit lišku s mlokem. Otázkou ovšem je, zda mlokoliščí nebo liškomločí ocas je vhodný k výrobě elektříny.
            A dobrá, může být, že ebonitové tyče dovezeme z Formosy. Ale co leydenské lahve na skladování elektrických přebytků?
            Připadá mi, že problemy narůstají.
            🙂

            1. Lejdenské lahve?
              To je jednoduché, to jsou lahve, které vypijou lejdy na mecheche.
              Odteď to bude jejich politický úkol – budou pít za záchranu planety!
              Každý odteď bude mít po boku zavěšenou lejdenskou feldflašku plnou elektřiny.
              Problém vyřešen, bylo to snadné.
              Byl bych dobrý eurokomisař!

            2. Proč nějaký placený import z Tchaj-wanu či odkud, když o příval „ebonitových tyčí“ je postaráno už několik let především z Afriky – nepamatujete na jejich pozvání ze strany Madam Merkel, která je ovšem chtěla proporcionálně rozdělovat v celém eurosojuzu.
              A mi, zpozdilci, až teď doklaplo, jak bylo její rozhodnutí prozíravé a jak jsem byl ve svém myšlení fakt, ale fakt omezen. Ji přece nešlo o to, aby nám nějaké své pozvané hosty nastěhovala do naších domů, ale o to, abychom měli k dispozici dostatek oněch ebonitových tyčí, bez jejichž tření není elektrického náboje…..
              Prostě člověk nikdy neví všechno. Od toho tu máme politruky – eh, čo to trepem, POLITIKY.

            3. A jestli dovolíte, tak ještě jedna drobná poznámka.
              Myslím, že zkřížit lišku s mlokem je pro naši Akademii ten nejmenší problém proti tomu, co se ji už léta úspěšně daří, tj. prokazovat, že údajné globální oteplování je dílem těch mravenečků, co se pohybují po povrchu, a někteří – např. horníci či stateční obránci v hlubokých bunkrech – i pod povrchem Matičky Země, tedy lidiček božích i ďáblových/a vlastně spolu s nimi i dalších hovádek božích/. U nás v kotlině k tomu má Akademie tento slovutný výtvor – „CzechGlobe – Ústavu výzkumu globální změny AV ČR, v.v.i“ https://www.czechglobe.cz/cs/
              Velmi, velmi doporučuji si nakliknout link, a především ten, který odkazuje na jejich kontakty, tedy na osoby, které jsou tam zaháčkované – https://www.czechglobe.cz/cs/kontakty/
              Docela zajímavé by bylo vědět, kolik ta „švanda“ stojí.

          2. Dovolím se zasvěceně přidat do diskuse o výrobě energií z obnovitelných zdrojů. Nějaké ebonitové tyče, to je zastaralá technologie. Van den Graafův generátor na ruční pohon do každé rodiny! Nejen že si lide vyrobí dostatek elektřiny, ale ještě se při její výrobě zahřejí, pozitivně se nabijí a konečně jim nebudou vstávat vlasy pouze hrůzou.

        2. jina: A což takhle zažádat o dotační program pro masívní pěstování čeledi ještěrkovitých. Tam už ta obnovitelnost docela přichází v úvahu. Tedy obnovitelnost ocásků. Jen si nejsem zcela jist, jestli je tření ebonitové tyče ještěrčím ocasem stejně produktivní jako tím výše zmíněným liščím. Je třeba na to vytvořit studii, ovšem dotovanou, plus příslušné ministerstvo. V této souvislosti mi napadá uplatnění pro nezvolenou kandidátku Danuši Nerudovou. Měli bychom jako první z EU překrásnou a tuze chytrou ministryni ještěřích ocásků.

          1. Prdlajz solidární krok. Čistě obchodní kalkulace. Kdy už se dezolátstvo doučí základy ekonomie..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *