12 června, 2024

Už to ta Velká válka skoro je

Válka na Ukrajině pomalu dokončuje druhý měsíc a ledacos se za tu dobu vyjasnilo. Ze speciální vojenské operace se stala opravdu pořádná válka, nějaké zničené domy a paneláky nás už nijak nedojímají, obrázky z celých zničených čtvrtí jsou už naprosto běžným koloritem a vlastně jen dokládají, že tohle není šarvátka, kde vlastně o nic nejde. Bojuje se natvrdo.

Stejně tak už nikoho nepřekvapí příběhy lidí, co zažili válečné hrůzy, už jsme viděli videa plná mučení a vraždění, postupně jich uvidíme ještě mnohem víc (a to nejhorší vůbec neuvidíme). Postupně také sledujeme, kolik zbraní a techniky dodáváme do válečné vřavy. O těch nejzajímavějších mašinkách se samozřejmě také mlčí.

Pokud se podíváte na proruskou propagandu, uvidíte desítky vlaků a stovky vagonů plné aut, tanků, raketometů a munice, které míří ze Sibiře na frontu. Rus už také pochopil, že nebojuje jen proti Ukrajině, ale proti celému Západu. Nevím, co teď dělá Putin, ale logika by velela, aby ruské válečné továrny makaly na plné obrátky.

Zároveň je třeba říci, že naše demokratické západní vlády hladce vyřešily otázku nedostatku vojáků proti Rusku. Naše zpovykaná mládež samozřejmě bojovat nepůjde, ale Ukrajinců se najde víc než dost. Všímáte si, že nikdo vlastně nikdy neřekl, kolik Ukrajina zmobilizovala mužů? Já osobně odhaduju, že ve vhodném jatečném věku mají určitě minimálně pět milionů chlapů. Možná bychom byli překvapeni, kolik z nich už má uniformu a kvér. A zřejmě bychom se divili, kolik z nich se teď po celé Ukrajině cvičí pod dohledem nějakého amerického majora. Všechno ostatní zařídí Západ. Dodá zbraně, sofistikované technologie, dodá instruktory, zbytek už je jen otázka organizace. A pokud Západ dokáže zorganizovat chod nadnárodní korporace, dokáže zorganizovat i ukrajinskou armádu. Nikdo se netají tím, že Ukrajina bude zásobovaná zbraněmi ještě víc.

A tak, i když to nikdo neřekl, vlastně už tu Třetí světovou máme. Máme tu už to válečné strádání, vláda nám už dávno vysvětlila, že se musíme uskromnit pro vítězství svobody a demokracie, a pro toto vítězství není žádná cizí oběť dost velká. Jsme ve válce, jen nás ještě nechtějí vyděsit. Už to není jen otázka NATO v Kyjevě, ale začíná to být otázka NATO v Moskvě. O nějakém mírovém jednání se vlastně už neuvažuje a vlastně čekáme už jen na jedno… Až to Putinovi dojde.

A ono mu to postupně dochází. V předchozích dnech poslali Rusové nótu Bidenovi, že další dodávky těžkých zbraní na Ukrajinu budou mít následky. Němci teď řekli do éteru, že nechtějí, aby Evropa byla ruský terč. Jo, oni jsou obeznámeni s cvrkotem mezi mocnými a vědí, co se peče na nejvyšších úrovních.

Že jde o velkou válku, k tomu nám chybí poslední potvrzení – zastavení dodávek ropy a plynu z ruské strany. Oni se tam v Moskvě stále ještě snaží prezentovat jako spolehlivý obchodní partner. Zřejmě kvůli zbytku světa. Ale podle mě je jen otázka času, kdy to takhle už dál nepůjde. Když pro Ukrajinu pracuje celý Západ zcela nerušeně, tak to Rusko asi těžko vyhraje. Oni zase tak velká velmoc nejsou. Nakonec Rusům nezbude, než to euroamerické poklidné dodávání zbraní trochu zkomplikovat. Možná nejen zastavit ropu a plyn, ale také odpálit nějaké ty rozvodny. Když prý uměli odpálit Vrbětice…

Co sledujeme? Slábnoucí Ukrajinu, která postupně ztrácí svou bojeschopnost? Nebo sledujeme sílící Ukrajinu, která se brání tak vehementně, že se už brzy bude bránit Rusko? Co se teď doopravdy děje na bitevním poli? Je ukrajinské postavení stále zoufalejší nebo stále pevnější? Nahrazuje Západ Ukrajině ztráty, že je na tom vlastně lépe než na začátku?

Právě tohle bychom asi měli sledovat. Protože to rozhodne, zdali budeme mít brzy ropu a plyn. Pokud Rus usoudí, že je zapotřebí Ukrajině rozvrátit zázemí, tak se kohoutky zavřou. Jasně, je to zbraň na jeden výstřel. Její použití musí být dobře promyšlené. Ale podle mě se k tomuto kroku hodně přibližujeme každou další dodávkou zbraní. Jak dlouho se Rus bude dívat, že celá Evropa nerušeně zásobuje ukrajinskou válečnou mašinérii?

Pojďme si dneska říci, jak to vidíme. Jak je na tom Ukrajina doopravdy? Je před vojenskou katastrofou, nebo naopak díky podpoře Západu sílí?

220 thoughts on “Už to ta Velká válka skoro je

 1. Možná jsem zase henten konspirátor, ale nějak mi celá ta výměna Medvedčuka za ony „britské občany“ jaksi smrdí. Proč na to západ tak tlačí, aby se výměna zrealizovala? Jak se tak rychle a v bezpečí dostala jeho manželka do Británie (mimochodem už za to, že se jmenuje odlišně než manžel bych ji já viděl spíš na nějakou tu progresivní liberálku)? Proč je tomu vůbec dáván tak velký mediální prostor, když se tady nedávno v diskusi psalo, že jeho spolustraníci jsou delší dobu nezvěstní.

  1. Další otázkou také je, PROČ by zrovna jeho (ukrajinského opozičního politika) měli Rusové za někoho měnit? Je něčím pro Rusy důležitý? Důležitější než „britští občané“?

   1. Re: dep

    Na M. panuje všeobecná nasranost, páč má dle jistých náznaků pracky v tom, že se nekonal všeobecný jásot a vítání Ivanů. Minimálně poskytl špatné info.
    Btw. já mít za prdelí ukrajinskou SBU a tím portfoliem mrtvol a průserů, co se na ni občas provalí, asi bych si na nějaké jásání dával pořádného majzla.

    1. A co když M. s SBU tak trošičku kolaboroval, je jedno jestli dobrovolně nebo z přinucení a teď mu za odměnu chtějí prokázat laskavost a neomotají ho strečfolií u stromu, nebo jej ještě naposledy využijí a vymění jej za ty správné „britské“ soudruhy

 2. Dnešní fór(prosím o shovívavost, není v tom žádná politika, čistě jen fór).

  Rád bych si se svým dědečkem vyjasnil, co má na mysli, když mluví o vítězství Ruska? Jako za starých časů – v Berlíně, nebo jako za starých časů – v Paříži? )

  1. Ten je dobrej … 🙂
   A co takhle:
   sííím, sííím, paníííí učitelko … a kdo je to vlastně ten agresor?
   Agresor je ten, zvědavý Pepíčku, kdo napadne daný stát dříve než USA …

 3. hmm

  Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že žádost o přijetí Ukrajiny do Evropské unie je téměř hotová. „Dnes jsme se členy vlády mimo jiné jednali i o práci na dotazníku, který Ukrajina obdržela od předsedkyně EK Ursuly von der Leyenové. Jedná se o nezbytnou přípravnou fázi pro Ukrajinu, aby se stala kandidátskou zemí pro členství v EU. Práce je téměř hotová,“ upřesnil prezident.

  Podle Zelenského mohou být po jednání Ruska a Ukrajiny podepsány dva dokumenty o ukončení válečného konfliktu. Jeden z nich by se měl týkat bezpečnostních záruk pro Ukrajinu.
  Zdroj: https://www.denik.cz/staty-mimo-eu/online-zelenskyj-ukrajina-eu.html

  Tak by mne zajímalo, jakpak to bylo s tou spoustou chemických laboratoří a proč tam vůbec byly?

 4. Anketa PL, 16.4.2022 v cca 21:26 hod., hlasovalo: 50963 lidí
  ***
  Jste pro odstřižení se od ruských dodávek plynu a ropy?

  Ano a hned
  3%
  Ano, postupně
  2%
  Ne
  93%
  Nevím / Je mi to jedno
  2%
  ———————
  Teda netvrdím, že je to nějak směroplatný, ale přece jen…

  1. Myslím, že je nejvyšší čas PL vypnout a vedení vsadit do ťurmy :-). Před chvílí jsem totiž četl, že vůle lidu je neodebírat o zlého Ruska … a protože máme hen tú demokraciju, tak politici přece musí vyhovět :-).

   1. PL jsou podezřelé, ne že ne. Já na to mám čuch.

    Když jsem byl na vojně, přihlásil jsem se na ASUT (Armádní Soutěž Umělecké Tvořivosti) v oboru recitace, začínalo se v útvarovém kole. Recitoval jsem od Havlíčka Krále Lávru. Když jsem báseň dorecitoval, náš politruk, soudruh major Kotlár, se na mě podíval přísně a vyčítavě: „…podporučík Nula. Vy stě podozrivý. Vy sa do krajského kola nědostanětě, to vám zaručujem. Několedujtě si!“

    A bylo po piči a po ASUTu.

    A PL sú tiež podozrivé a koledujú si.

    1. Jste zcela konzistentní ve vyjadřování, ppor Nula. Dokonalost je velká ctnost. Mám se co učit. Nejen já.

   2. To je nějaká stará demokracie.

    Ta nová, pravá, pokroková je o tom, že politici rozhodují a ostatní jásají.

 5. Něco pro odlehčení.
  Zvířátka dávat neumím.
  🙂
  Maminko, a co se stalo o Velikonocích ?
  Ježíš vstal z mrvých.
  A proč na nich ležel ?
  😳

  1. Aj ked som hlboko veriaci katolik, tak tento vtip je super. Dakujem za osviezenie. Musim si ho zapamatat. Co je dobre, je dobre. A co trapne, tak trapne.

 6. Putin nařídil sestřelit satelity Starlink od Elona Muska. Údajně pomohly zničit křižník Moskva …

  Nějak se nám to rozjíždí… není to tak dávno, co byla zvýšena o 800m oběžná dráha ISS. Psal jsem tehdy, že naposledy, když byla zvýšena dráha ISS, tak cvičně sestřelili svůj satelit.

  1. Krejser Mockba: někde dříve v diskusi někdo psal (snad tdx? nechce se mi hledat), že to údajně byla sabotáž (díra v trupu vypáčená zevnitř ven). Kdyby to tak bylo, satelity by na to neměly vliv.
   Info o Putinově rozkazu ohledně zničení Muskových satelitů (Starlink) je odkud?

   Cyberdyne Systems dostane za uši dřív, než se zrodí?

   1. Jo, byl jsem to já, ale byl to čistě můj dohad na základě všech těch zmatených zpráv. Že jsem se možná trefil naznačovala zpráva z AK, že je celá posádka vyslýchána FSB.

    1. Takže asi to až tak nebylo … s tím samovolným výbucem. Taky jsem ale četl, že díra má ohnuté plechy směrem ven a ne dovnitř.

     https://echo24.cz/a/Sx6FP/putin-naridil-sestrelit-satelity-starlink-od-elona-muska-udajne-pomohly-znicit-kriznik-moskva

     Vtipné na tom celkem je, že Putin opět obrací vyčůranost Západu proti nim. Ono totiž o žádné „Muskovy satelity“ nejde, že? Pentagon a vláda to vše hrají na Muska z jiného důvodu – nemusí nést odpovědnost za škody způsobené na orbitě … když bude tak prostě firma zkrachuje a je to. V případě, že by to bylo ve vlastnictví nebo na účet vlády, tak tady je vymahatelnost škod celkem dlouho.
     Takže Putin vlastně říká: Hele, to našich akcí se připletl nějaký soukromý subjekt, tak půjde z kola ven, vašich (Pentagonu) satelitů se to zatím netýká, bo nechceme přímý konflikt.
     No a USA přece nemohou tvrdit, že ty satelity byly vládní nebo vojenské, protože by si tím zbourali pracně vystavenou lživou konstrukci.

     1. Mno, tohle docela nechápu, proč to potichu neudělá a šmytec, stejně si myslím a furt, že rozprach breberky mají na svědomí ony. . Tedy ač-li nechce navoděním dojmu slabosti/slabšího, vyprovokovat amíkonaťáky aby se naplno projevili a neschovávali se furt za ukroše. Ač se ví že tam jsou a jsou hybnou pákou všeho, ofiko furt tvrdí že nejsou. Jako s těmi laborkami co prokecla ta emeričanka.

    2. Ruské zdroje:
     1) Několik děr z vnitřku ven, prý v oblasti jednoho ze skladů výzbroje.
     2) 54 zachráněných tureckou lodí. Co tam dělala?
     3) Zahynul kapitán.
     4) Loď se vlastním chodem snažila dostat do přístavu, ale nezvládla manévrovat v bouři a vlna ji převrátila.
     5) 5 různých teorií, co se stalo.
     Ukrajinské zdroje:
     1) 58 zachráněných a zbytek posádky zahynul. Na lodi bylo celé ruské velení černomořského námořnictva a to zahynulo.
     2) Jediná teorie – posádka sledovala pohyb jednoho Bayraktaru a několika dronů a nevšimla si dvou blížících se ukrajinských střel Neptun.
     3) Ruské černomořské loďstvo je bez velení, je bez ochrany křižníku zranitelné, všechny ruské lodě se stáhly do mateřských přístavů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *