18 července, 2024

O pilovitém vývoji politické moci

Konečně mám příležitost vrátit se k výkladu některých zajímavých myšlenek Curtise Yarvina.

Byly doby, kdy byl anglický král skutečným králem a kdy se země řídila jeho vůli. Dnes je jedinou pravomocí a povinností anglického krále správně se usmívat při fotografování. Mezitím neproběhla jedna zásadní změna, ale série drobných úprav jednotlivých zákonů a především změna zvyklostí. To všichni víme.

Mnohem méně ale vnímáme, že v zásadě stejnou změnou prochází s určitým zpožděním role premiérů, prezidentů a jiných formálních politických vůdců. Jejich faktická role je stále více formální a ceremoniální. Nejsou nahrazováni žádnou konkrétní osobou (stejně jako anglický král není nahrazen nějakým skutečným králem). Moc je rozptýlena mezi korporátní kapitány, příslušníky stranických sekretariátů, redaktory velkých médií, funkcionáře nadnárodních neziskovek a další podobné typy. A to vše je manipulováno různými mocenskými centry, které někdy jednají ve shodě a jindy hrají proti sobě.  Mimo jiné z toho vyplývá, že není možné dosáhnout změny poměrů výměnou politiků.

Připomínám, že tato rozptýlená moc je skutečnou oligarchií v původním významu toho slova. Není to situace, kdy je v zemi působí několik významných velmožů a není to ani stavovský stát, jak ho známe z českých nebo polských dějin.

Jenže změna může probíhat oběma směry. Režim se může vyvinout tak, že se ze skutečných vládců stávají formální kladeči věnců. Ale jsou i historické případy přechodů od čistě ceremoniálních rolí ke skutečnému uchopení moci. Nejznámější případ se odehrál v druhé polovině 19. století v Japonsku, kdy císař (po staletí čistě formální role) převzal politickou moc. Ale menších příkladů téhož jsou desítky.

Curtis Yarvin píše o pilovitém vývoji moci. Skutečný vladař ztrácí stále více ze své moci. Jeho role postupně přechází ve formální. Moc přebírá celá oligarchická vrstva, kde nikdo nenese odpovědnost. Poměry v zemi se zhoršují. Až náhle a prudce dojde k tomu, že moc přebere jedna osoba. A brzy začne proces postupného pomalého posouvání k oligarchické rozptýlené moci. A tak pořád dokola. Jako zuby na pile.

Curtis Yarvin také připomíná, že ono prudké znovuuchopení moci nemůže být omezeno na státní správu. Má-li být vládce schopen prosadit svá rozhodnutí, musí ovládnout také řadu soukromých institucí (banky, korporace, redakce) i institucí veřejnoprávních. Nenechte si namluvit, že by se tím stal režim méně demokratickým nebo že by dokonce byly ohroženy občanské svobody. Rozptýlená oligarchická vláda nemá k demokracii o nic blíže než monarchie. A nezdá se, že by rozptýlená oligarchická vláda byla vůči dolním 90% ohleduplnější než koncentrovaná monarchická vláda.

To ostatně dobře ilustruje případ Maďarska. Premiér Viktor Orbán ve svých rukou (a v rukou omezeného kruhu svých blízkých spolupracovníků) ohromnou moc politickou, soudní, finanční i mediální. A Maďaři dnes žijí svobodněji než občané kteréhokoliv evropského státu. Zatímco ve většině Evropy se běžně cenzuruje zakazují se opoziční média a lidé nesouhlasící s vládou jsou posíláni do vězení, v Maďarsku je něco podobného absolutně nemyslitelné.

Podstatnější je, o jaké skupiny se skutečný vládce opírá, jestli o armádu, o státní byrokracii, o dělníky z fabrik, o masy drobných řemeslníků, o zemědělce.  Nebo v jakém poměru se o tyto různé skupiny opírá.

Yarvinova analýza také ukazuje, že by bylo hloupé a nesmyslné nechat se ovlivnit pokřikováním o dodržování či nedodržování ústavy nebo o tom, zda o rozdělení moci mezi různé činitele. V zemi s rozdělenou mocí se nám nebude žít lépe ani nebudeme svobodnější než v zemi s mocí nerozdělenou. A také ukazuje, jak je naivní přistoupit na argumentaci, že pokud jsou ohrožena privilegia aristokratů, jsou tím ohrožena i práva obyčejných lidí. Opak je pravdou!

Český čtenář si také určitě všimne určité souvislosti mezi výkladem Curtise Yarvina a Hamplovou koncepcí nové aristokracie. Hampl předpokládá, že vládcové viditelní (jako prezidenti a premiéři) i ti v pozadí (jako třeba bankéři) nemají žádnou faktickou rozhodovací moc. Předpokládá, že jsou ve vleku davu nové aristokracie.

Z teorie pilového vývoje je možné odvodit, že cesta dopředu nejde před lidovou revoluci, nýbrž přes náhlou změnu, kdy moc převezme faktický monarcha opírající se o lidové masy.  Jen taková osobnost by dokázala zrušit Zelený úděl, zastavit tažení proti Rusku, zabránit připravované válce s Čínou, zastavit řádění anticivilizačních neziskovek a zjednat lidem základní ekonomickou spravedlnost.

45 thoughts on “O pilovitém vývoji politické moci

 1. Pan Hampl je takový teoretik, ale praktické výstupy z toho nejsou. Tedy pokud nepočítáme to, jak dává na facebook fotky s lvíčkem na rameni, aby ukázal, jak byl na dalším očkování proti covidu. Mimochodem, už je čas, kdy bude další fotka? 🙂

 2. Má celkem pravdu. Fakticky monarcha, opřený o nejlepší z lidí (elity) Kl. Šváb, převzal moc, upotřebil svou otřepanou větu: >je nutné upevnit moc státu< a vymaloval. Státy nad svými občany upevnily svou moc. A udělaly to potřením protivníka. Kdyby občané potřely stát, nemusel by Šváb psát.
  Je zajímavé, že třeba Hamplova slova si tak nevezme nikdo za své. Nebo aspoň někdo, kdo by rád upevnil svou moc. Je to asi tím, že Hampla nečtou sobci

 3. Trochu Vám tu, vespolek, namažu medu okolo vašich ctěných hub: Až vymře generace ’40 a ’50 nebude mi už na světě dobře – teda pokud tu ještě budu. Už takhle těžko snáším odchod starších programátorů na odpočinek. Ta přesnost a preciznost! A radost! Radost to po nich číst. No dobře, mluvím o tom, co mi je blízké, ale zobecnění bych se nebál.

   1. Čitelné, strukturované, prasečinek prosté… leč nemoderní, pravili. Ale dopustit na něj nedám. Long life Lazarus.

 4. Uchopení moci bez pořádné krvavé revoluce je možné – pokud uchvatitel má „pod palcem“ silové složky – respektive je nemá likvidovaný starý režim.
  I když nevím, (na rozdíl od B-13 to nevím jistě), jestli by nebylo lépe mít „pod palcem“ média hlavního proudu. Podle mého skromného mínění by dokázala dobrá protirežimní propaganda otočit mínění příliš nemyslící části obyvatelstva potřebným směrem za dva měsíce – a pak představit Spasitele a jeho Plán.

  Jenže – rok 1989 byl sice sametový, ale změna režimu se povedla hlavně ve změnách názvů institucí a jejich představitelů. A naletěl jsem i já. Až do doby, než u nás v Ústavu jednou koncertoval Karel Kryl, který mi o přestávce vysvětlil, na co jsem naletěl. Rozšlapal mi bábovičku. Od té doby si žádné bábovičky nedělám.

  Skuteční „revolucionáři 89“ byli vystaveni na odiv, patřičně opotřebeni „novinářskou svoločí“ a postupně odklizeni do temného a tichého zákulisí, aby nebránili hladkému přechodu českého vazalství od Ruska k Americe. Ti z nich, kteří tu „asanaci“ přežili jsou teď opět disidenty.

  Pana Hampla čtu rád, (mám všechny jeho knížky kromě té poslední) i když je to tak trochu teoretik. Ale nakonec i tu atomovou bombu musel někdo napřed teoreticky vymyslet, aby ji lidé dokázali sestrojit.

   1. 🙂

    Teď tu proti mě povedete zákopovou válku, protože nejste schopen potvrdit Hamplovu teorii, “ že vládcové viditelní (jako prezidenti a premiéři) i ti v pozadí (jako třeba bankéři) nemají žádnou faktickou rozhodovací moc“ a rozhodil vás už první protipříklad ?

    Tak nám vysvětlete ten rozdíl, kde se bere, že je to v jedné skupině zemí tak a v druhé přesně opačně?

    A úplně přesně, na to, abych vás rozhodil, stejně jako toho druhýho, co mi už vymejšlí přezdívky, jsem nepotřeboval VĚDĚT VŠECHNO, jak mi podsrkujete, ale jen JEDNU JEDINOU věc.

    První, co mě napadlo, protože bych jich určitě našel víc a pak další chyby jinde v jeho teorii. Jen tohle je do očí bijící.

    Bábovičky si děláte dál. Proto se teď to mě navážíte, že jsem vám na ní šlápl.

    Ale klidně mě teda dejte lekci a vysvětlete mi, jak se stane, BEZ ZÁSAHU VLÁDCE, že v Saudské Arábii nechodí gay pride, protože Saudský Král nemá žádnou faktickou rozhodovací moc?

    Místo pokoutních řečí okolo mi vyvraťte tuhle jednu věc.

    Jako to, že tam gay pride není?

    1. Nu, jistě vysvětlíte, že v ČSSR nebyl vládce jeden s pravomocemi jako Saud a přesto zde neběhali paradepride, to je zázrak nebo je to ideálama na kterých stát stojí a silný stát je vyžaduje, ony ideály?
     Ale třebas se mýlím a musí být abolutistický vládce jako Saud, aby nebyla paradepride, takže si to nechámvysvětlit 😉

     1. da sa povedat, ze odpovedou bola „atmosfera“ vo vlade aj v spolocnosti. Za Klausa ci Zemana sa brali zvesti o gayparade a presadzovani LGBT len ako chyry, ani vlada, ani prezident ani spolocnost nebola ochotna na toto naskakovat. A aj ked neziskovky uz vtedy sa snazili mozno nieco nadhadzovat, ani novinari tomu nedavali nadmernu pozornost a netvrdili, ze aka je to dolezita tema spolocnosti. Postupnym opakovanym davkovanim (aj kvapky vody vymelu skalu), presadzovanim stale slabsich predstavitelov vlady ci medii sa toto zlikvidovalo. A ked v novinach, TV, vlade vsade pocuvame, ze najdolezitejsia tema su tieto minority a ich prava, tak postupne sa ludia na to naladia ako na akceptovatelne. Proste technologia overtonovych okien. Za nejakych par rokov, ked sa situacia nezmeni sa bude povazovat pedofilia za uplne normalnu vec, ktoru ludia maju tolerovat zo zakona (ako v USA zrazu pomaly povinne museli bieli klacat kvoli BLM) a mozno dojde aj na schvalovanie kanibalizmu ako ekologickeho sposobu likvidacie nebezpecneho odpadu:-(( Co to robi s ludmi vo vnutri psychiky, aj so spolocnostou, to tychto lidrov nezaujima (alebo zaujima a su v suzneni s vysledkami)

 5. Omlouvám se, budu korektní.

  Můžete předpokládat kdo má reálnou moc, můžeme předpokládat vývoj pilového vývoje, ale je na čase vyrazit do ofenzívy.

  Kdo je připraven, není překvapen.

  Kdo chvíli stál, již stojí opodál – den žádný dvakrát se již nenarodí, čin dvakrát neuzraje.

  Jan Neruda – Wikicitáty

  Jindřich Rajchl vysílal(a) živě.

  dnstoSrpoe785hfth5hf56a105uha5hm8107lt7u4g27am3 7l1f4ii64402 ·

  Midterms volby v USA, akce na záchranu letiště Plzeň – Líně a změna strategie našeho boje.

  20:19 Je na čase dámy a pánové také vyrazit do ofenzívy….

  https://www.facebook.com/rajchl.jindrich/

   1. Čína se chystá na válku – Novinky.czhttps://www.novinky.cz › Zahraniční › Svět
    Čína se začne připravovat na válku, rozšíří armádní výcvik a navýší vojenské kapacity. Podle státní stanice CCTV to v úterý prohlásil čínský prezident Si …

 6. Hampl ví velký prd a jen blbě kecá.

  Stačí se jen podívat, kde gay pride pochodujou a kde by je za to ukamenovali a můžere blábolit pořád, jak viditelní a neviditelní vládci nemají žádnou moc.

  Takhle to je se vším.

  Skoro to vypadá, že Hampl mluví za jejich peníze.

  Ta jeho nová aristokracie se chová přesně jako francouzská aristokracie za absolutismu, jen není vidět král, kterýmu všichni odezírají ze rtů. To ovšem neznamená, že tam není.

  Pan Hampl tady má blog a je mým hostem stejně jako vy. Berte to, prosím, do úvahy. Významově totéž jste mohl napsat i zdvořile, neutrálně.
  Děkuji za pochopení – je to i ve vašem zájmu.
  Zakladatel

  1. Když se podíváte na blog Starého Kocoura, najdete tam článeček o dělení diskutérů podle kategorií jejich projevů. Vám by slušela „Brouk Pytlík“. Všechno zná, všechno ví a už je to hotový.

   1. Homérku.

    Mě je jedno, co píše Starý Kocour a je mi i jedno, co píšete vy, když to není k věci.

    Jestli si myslíte, že víte něco líp než já, tak mi napište, kde mám chybu, jak to je doopravdy a jak jste k tomu došel. – To mě bude zajímat.

    I slepej vidí, že Saudskou Arábií si Gay Pride netroufne projít, kdežto tady si je nikdo netroufne zakázat.

    Konec konců, váš post je taky napřed o tom, abyste nade mnou měl nějakou moc a mohl mě umlčet. Když ho tu budu kritizovat, tak nebudete vypadat moc dobře, když přebíráte jen tak bez ověření jeho názory.

    Takhle to je totiž s mocí pořád. Jsou o ni pořád drobné spory. Pořád a na všech úrovních.

    Nejspíš jste se v Hamplovi zhlédl a už si myslel, že do něčeho díky němu vidíte a teď se to rozplývá.

    Kdybyste se radši snažil arugumentovat k věci, místo osobních útoků.

    1. Nemyslím si, že má Hampl pravdu (viz dole), jenom mě vadilo kategorické „Hampl ví velký prd a jen blbě kecá“ s argumentem o gay pride (nevím jak to k Hamplově článku připodobnit). Takže prohlášení o své velké pravdě s pejorativním odsouzením autora. To mně vadí.
     Homerku mě říkala moje drahá máti, když mně před 79 lety koupala. Díky za připomenutí té krásné doby. Jakou zdrobnělinu by jste mně radil na B-13 (Zákaz vjezdu vozidel těžších ….)?

      1. Co chcete dokázat, že mi vymyslíte přezdívku a přitom nejste schopen zpracovat, že jeho teorie o mocných bez rozhodovací moci má chybičku, protože se našel protipříklad?

       Dospějte.

       1. Malý dotaz, vy chcete říci, že třebas president USA nebo Ruska je skutečně mocný a nemusí hledět na nějakou skupinu lidí za ním a vyvažovat mezi nima jak následně rozhodne?
        Co je to hentý „mocný“ člověk. Nebude pravda co říká Hampl, že svět není černobílý jak hlásáte vy a spíše bude lítat „pilovitě“ od bilé k černé, ale nikdy nedosáhne extrému na každé straně…

        Doporučuju dospět Vám, píšete, že jste si jistý tím co říkáte, ale vždy platilo, že jistý si je jenom blbec, když máte znalosti, pak pochybujete…

        Takže Blahobřeji, že jste dospělí co ví na sto pro, že má pravdu 😉

        1. Samozřejmě, že to nechci říct.

         Takhle moc nefunguje.

         Ale ten s mocí, si přeci z té skupinky nejbližších podřízených lidí může také někoho vyměnit, za věrnějšího, ctižádostivějšího, ovladatelnějšího atd. Tak se to dělá. Je to vidět všude kolem. Jen slepej to nevidí.

         Dál na nejbližší podřízeně musí hledět, ale má tam svoje lidi a DŘÍV než oni ví, že by se mohli proti němu postavit a má možnost je odstavit.

         To není žádný anonymní dav, co se žene někam a neví kam, ale jemně organizovaná struktura, která se žene tam a onam, podle toho, jak se vládce zamračí, ušklíbne či zasměje. Oni ho samozřejmě nemusej ani znát, ale každej má někoho, na koho se dívá, co si má myslet.

         Já neříkám, že svět je černobílý, ale pravý opak. Že je to trochu komplikovanější, než pan H. hlásá. Že tam je daleko více odstínů šedi.

         Nezačnu pochybovat o všem jen proto, že jinak budu u vás za blbce. Fungování moci je stejně jasné, jakože je nebe modré, oheň pálí, atomové číslo draslíku je 19 a Faradayova konstanta je 96 485,332 123 310 018 4 C·mol−1.

         Zkoumejte to pár let či alespoň týdnů a uvidíte sám.

   2. Skatulkovani ,aby kazdy byl zarazen kam patri ,bylo i za bolsevika velmi popularni.
    Zadnej pedagog se bez toho nebejde , kdyz to osnovy jeste prikazuji a rozdeleni zaku do patricnych skupinek , dle jejich chovani, snahy a aktivit pro rezimy a potom zase sup s nimi do skatulky , aby takovej nam neunik z dozoru a zustal zarazen.
    Vojenska sluzba nebyla nic jineho. V praci byl kazdy zaskatulkovan , aby nekteri vybrani mohli byt povyseni , ti byli ve skatulce zvane kadrova reserva .
    Jini v jine skatulce nesmeli..O tom rozhodovali komunisti , zavodni vybor , schvalovali dalsi komunisti , stb , ulicni vybor , domovnice , pomocna straz , duvernik ROH ,spolupracovnici stb atd.
    Metody se zalibi vzdy rozenym pedagogum, vychovatelum , pedantum ,atd.kteri si tak ukajeji sve neukojitelne touhy ovladat jine..

 7. Vidím to jako hodně nepravděpodobné. Předpokládá to nějaké podobné podmínky, které vedly k nástupu Hitlera po hospodářské krizi, kterou Německo zažilo ve vrchovaté míře. U nás zatím taková situace zdaleka není a doufám, že ani nebude. Pokud by taková situace nastala, pak pro provázanost ekonomik i politického zřízení to bude kataklyzma evropského kontinentu a možná celosvětové. Podobně jako Gerd to vidím spíše mimo pilovitý vývoj (bude to pak hodně tupá pila).

    1. Googlujte: Hitler’s secret bankers Wartburg.

     Wardburg je pseudonym autora.

     Vyskočej tam různý odkazy. Některý i na PDF.

     Je to v angličtině. Knížka v Angličtině se dá objednat.

    2. Správně je to WARBURG.
     (obdobně mocná banka s tradicí několika staletí jako např. Rothchildové)

     Rodina Warburgů je prominentní německá a americká bankéřská rodina německého židovského a původně benátského židovského původu, známá pro své rozmanité úspěchy v biochemii, botanice, politickém aktivismu, ekonomii, investičním bankovnictví, právu, fyzice, klasické hudbě, dějinách umění, farmakologii, fyziologii, finance, soukromý kapitál a filantropie. [1]

     Předpokládá se, že pocházejí z benátské židovské rodiny del Banco, Anselmo a Abraham Ha Levi Kahana de Palenzuela ze Španělska, jedna z nejbohatších sefardských německých rodin na počátku 16. století. Kvůli omezením omezujícím židovskou účast v bankovnictví se v 16. století přestěhovali do Bologni a odtud do německého Warburgu, po kterém později přijali své jméno. Prvním známým předkem byl Simon von Kassel (1500 – 1566).
     Rodina se později po třicetileté válce usadila v 17. století v Altoně u Hamburku a právě v Hamburku byla založena v roce 1798 jako jedna z nejstarších dosud existujících investičních bank na světě. Mezi další banky vytvořené členy rodiny patří M.M.Warburg & Co.; Warburg Pincus; Warburg & Co., přejmenovaná v roce 1995 na UBS Warburg po akvizici společností UBS.

     více zde
     https://en.wikipedia.org/wiki/Warburg_family

      1. Kam takovi prisli , vzali si mistni jmena , kdyz zbohatli vzali si slechticke tituly. Meli zasluhy , pujcovali na urok.
       Rakousko ovladali Fugnerove ,Oppenhaimove a R. meli organizace ve vsech hlavnich financnich centrech sveta.
       Vilem z Holandska je privezl do England..
       Podobne ,ve Francii ,Italii vsude. Bylo i hodne skandalu ,okradeni lidi ,podvodniky , napr. Stavisky afera..
       Vsichni z vychodni Evropy a Ruska , cele generace ,cestovaly si ukladat do Svycarska..
       Tam byly potom megamiliardy v bankach, co meli povest.
       Ale nekdo , jak to bejva ,to ulozene obrovske bohatstvi a zlato atd. moc chtel .
       A Dolf to potom taky chtel..
       Potom dle pomeru v us a situace ,chtive populace dolaru /zadny pitomy vlastenceni ,laska k vlasti ,co nevydela nic/, nekonecne oslavy bohacu ,byli hrdinove , chovani vlady usaku a policie , plne na strane bohacu a velke svobody pro bohace neomezene ani zakonem ani regulacemi , snadne prosazovani zajmu i zlocinem a vrazdami , /co vadilo indiani, bisoni , mensi farmari ,uz brzy nebyli/,presli tam a zalozili si ,po nekolika pokusech soukromou banku /nektery presidenti a vlady byli proti/, ktera od 1913 ,vladne dosud..I svetu od sveho vzniku.
       Pak ihned byla prvni svetova , krize taky svetova , prohibice a dalsi hned valka..Taky zbylo na revoluci v Rusku ,na vyzbrojeni bolsevika , vime ze ve valce byla jedna flinta na 5 ruskych vojaku..
       Nekdy i nejake strelivo..
       Najednou bylo vseho dost pro Trockeho a jeho pocetne armady ,mensevickeho vyvrhela , nevericiho odpadlika ,od 1903 , sjezdu strany , kde to Lenin rozstip.
       Lenin nabidl logicky vedeni po revoluci Trockemu /uz mensevik nevadil/, nebot ten privezl daleko vice penez z Usa..
       V 1921 bylo zase vse potrebne, na dalsi valku , uz treti a na dlouhe tazeni az do Polska..
       Nekdo v zakulisi proste ty bolseviky mel rad a dbal ,aby se udrzeli..
       Nic vyse uvedeneho, nebylo mozno poridit nejakou setrnou skromnosti.. Nase Legie byly tez velmi dobre, stedre placene francouzi.

    3. Homer , vy zakazujete jinym prispevky, coz naznacuje nejakou vasi prichylnost k stb metodam.
     Jestlize nesouhlasite , vydate protest a ja se po pripade rad omluvim…
     Neni dobre krast, co neni vase. A jeste bejt proti tomu.
     Financovani valek I. a II. je obecna znalost..Staci nebejt …….!
     Abych neurazil nevinna domaci a uzitecna zvirata , a jejich inteligenci..
     Zpivaji to brabci na strese /tedy i na Webu , jestli ovladate zakladni znalosti abecedy/..
     Po znalosti abecedy , jeste zbyva rozeznat vyznam slov ../
     Napr. slovo a vyraz Financovat , neni osobni presvedceni , ale muze se pouzit na presvedcovani , to je tezky rozeznat nejdriv a chce to praxi ve cteni a zaroven chapani , co autor myslel ,kdyz se nevi podivame se jinam,na obecne informace , odkud autor cerpal sve argumenty../,a potom jejich souvislost pri slozeni do vet.
     Jeden se trochu zapoti.
     Potom muze prijit na radu obecne pozorovani.
     I skolni ucebnice mohou byt zdrojem.
     Nemecko za pouhych 6 let vlady nacistu a teroru a navzdory jejich pochybnemu vedeni statu /napr. kradli pro sebe a hodne ,byli chudy a psychopati zaroven , dnes to je videt tez jinde , tez penezi nepricetne plytvali na oslavy,olymp. hry , policie ,velke armady atd./, stalo velmi lehce a ihned po svetove krizi a tezky valce ,s tezkymi hosp. ztratami a udajnemu placeni nemilosrdnych reparaci , vedoucimi germany rovnou do hladomoru , hospodarskou velmoci..
     Bez napr. ropy , pro jejich a nejen jejich ,zamery dulezite… Jako dneska.
     To zjistili az v 1942. /Zkratka experti/.
     Tez mame fakt , ze Usa se z te sve vlastni !! krize , na celej svet nevymanilo a proto pouzilo recept velky valky, /tedy vyprovokovani /na uspokojeni svych svetovladnych zajmu..Sou v krizi ty jiny , nebudou se tak prilis branit.
     SSSR vyhrali valky a Usa vyhrali skoro celej svet..
     Tu vyhru si poridili penezma, financema. Vod zacatku ,aby valka nejdrive zacala a az do konce..
     Po ty prvni, uz vedeli , ze se investice vrati nejmin milionkrat …Predtim.
     Jeden W. valku taky zacal a podobne druhej W. ji zase taky zacal a koncil , aby pripravil druhou..Dalsi valecny W. byli ty Windsor.
     Lepsi pro ne bylo ,aby Wilsonovym sebeurcenim narodu v 1918, se Evropa rozdrolila na mensi statecky..S napr. mezikonflity..Byly za to E.vdecny.
     Lip se potom Evropa zase sjednocovala .
     A na dlouho a na dalsi , us vitezstvi..I kdyz prohrajou..
     Diskuse mezi dospelejma je ponekud odlisna. ..

     Pan Hampl je zpet a zase neni sam..
     Jsou osoby a neni jich malo , ktere jsou z jineho naroda , vezmou si jina obcanstvi i jina jmena , nebo rovnou vladnou celymu narodu a kdyz to rupne vedi kam utect..
     Treba na Str. Vychod, kde je pro ne beztrestnost..
     Poanglicteni severonemeckeho slechtickeho rodu , behem kratke doby ,velmi zdegenerovaneho , az dodnes , je zde faktem.
     Rod ten kdyz vedl , tak rovnou do lupicskych valek a kolonizaci , zotroceni atd.
     Kde se objevilo nejake bohatstvi , nebo praci nashromazdilo uz tam hned byli , taky po zuby vyzbrojeni a tez silne vysavaci demokracii..
     Slunce nezapadalo , nad jejich tez kupodivu, tisiciletou risi..
     Rod jest popularni ukaznenou protestantskou populaci ,predem velmi casto krute zformovanou..Potom i velmi nelidskou prumyslovou revoluci..
     Za ucelem nahore porizenou .
     Napr. rod a vlada se zadluzily v napoleonskych valkach /dost nemozny s koloniema/ , touhou po nich.
     Byly ty valky taky jinde , za morem..Ale to nikdy nevadilo a naopak.
     Schovani za morem ,nic jim nehrozilo..Mysli tak jeste dodnes..
     To nazyvam ,zakon setrvacnosti..
     Nasel se jeden , aby tezke dluhy vlade englishu zaplatil /1812/ a narod ,vlady dodnes jsou zadluzeny….Rod is ale nahrabal..
     V Rusku car byl pod pantoflem , nemecke princezny z tehoz rodu..
     Jeste vice behem behem valky s Nemeckem a s clenem rodiny s W….
     Napr. ve srovnani habsburk, se prejmenovat nemusel..
     Touhy po risich , nebyly a nejsou vynalezem jednoho, nekoho..

 8. Řekl bych, že tím hlavním, co rozhoduje o moci králů, prezidentů, premiérů, bankéřů i nové aristokacie je míra moci hospodářské, a ta se opravdu netvoří v úřadech, think tancích nebo mezinárodních fórech.
  Tudíž ten, kdo bude chtít porazit deep state v EU nebo USA nebo v ČR, dokáže převzít moc jen tím, že se soustředí výhradně na témata hospodářská a filozofické úvahy o zákonech, demokraci, totalitě, lidských právech a zahraniční politice přenechá celému deep state. Má to jeden háček, že současný systém je tolik provázaný různými zákony, mezinárodními úmluvami, nadnárodními organizacemi a aktivitami, že se jedná o gordický uzel vztahů, který jednou krachne a vezme sebou celou civilizaci spíše než aby došlo k nástupu diktátora.

  1. Jakási „převratová“ či „vývojová“ paralýza.
   Systém je na změnu příliš složitý, tedy nezměnitelný. Může už jen zahynout vyčerpáním.

    1. Kdyz vo sociologii , tak neco z praxe , kdyz je ta natura a tak trochu odjinud a pro zmenu…
     Formou vypraveni ,neco podnetu k premysleni a ty zahani senilitu ,demenci a dokonce i dementy..
     Vyhodna ynvestice a zadara..
     Nejen ryba ale i clovek smrdi vod hlavy..
     „Zralok zuby ma jak noze az z tech zubu cisi strach, Mackie Messer ,ach muj boze , kdo dokaze ,ze je vrah“..
     Zapad slabne ani nesvedl svest zniceny potrubi na rusa. Truss to na sebe vykecla, myslela si ze vlada jsou pavlacovy drby , nebo tak..
     Prakticka psychologie a sociologie, neco vokolo..
     Soude dle mnozstvi knih doma , byl doma genius. Mensi verejna knihovna.
     Neznal nas , jenom s remenem kdyz nas mlatil jako Neandrtal.
     Musel vychovavat vsecko skautstvo doma i v zahranici..Byl velky zvire u nich.
     Osvobodili nas stb.
     Spiklenece si zval domu i kdyz uz celostatni povstani skautu ,skoncilo, ze misto nekam, byli dovazeni na Ruzyn a na Pankrac.
     Manzele Skalovi prezili ,ze nebyl este zavedenj trest smrti..Stb jasne mela dohled.
     Odtud moje definice .. Sociologie..
     Neco zbylo z knihovny ,tak sem cet , jak gangsteri obsadili jednu ulici v meste v Usa a tam vybirali mytne. Kudy lidi museli chodit.
     Kdyz nekdo vytah prkenici ,vzali, co tam bylo..Lide puceni meli jen na poplatek, nekteri si nevzali nic i dyz pracovali.
     Byli pro vystrahu streleni do nohy, kazen musi bejt..Sociologie je z usa..
     Ze zkusenosti vim , ze nema cenu neco regulovat a prisne , jako treba gramatiku diametiku..Veci se casto provalej bokem../Hodne jsem vynechal/.Pokr.

     1. Podnetem muze byt, ta velka regulace vseho ,pod risskym okupantem u nas..
      Pak se to provalilo jinde..
      Ta situace tenkrat mi prijde zajimava a k dnesku.
      Kdyz pro experty historie nestoji za rec..Kazdej vi ,co vim ja..
      Ved to a dohlizel v Risi i u nas , asi zdaleka nejschopnejsi psycho ,ze vsech.
      Mel na to Heydrich , policii , getapo ,SD atd. Zadnej problem..
      Veci vetsinou se uklidnili , ze honili obcana, co si koupil na cerno vod reznika veprovou hlavu. /Aby delnik chodil do prace, atd./.
      Oba pak vysetrili a popravili..
      Nasi Tri Kralove spolu s pocetnym odbojem se cinili, vysilacky vysilaly , hledanej Moravek si daval zapalit zvaro vod komisare SD.
      V ty dobe zrovna k nam a zaroven padali parasutitisti s vysilackama navrch , z nebe jako zraly hrusky z vetve , taky na podzim..
      Padaky nemohli zakopat ,tvrda zem a tak kazdej vedel …
      Ale uchytili se celkem snadno , zadnej skoro nebyl chycenej, meli vsecko a delsi dobu se az lehkomyslne promenadovali v Praze s devcatama atd..
      A co Heydrich na to? Nic. A bylo lecos.
      Nedavno dva vysoky britsky spioni , Best a Stevens, co vedeli vsecko vo odboji vsude v E. , „nahodou“ nic netusili a udelali si vylet /schvaleny zhora/, 10 metru vod nemecky hranice /Holanskem nehlidany/ a byli chyceny SD a vyzpivali vsecko..Neco tady smrdi..
      A nebylo toho zrovna malo.. Vylety parasutistu taky. A co jeste?
      Hej Heydrichu nespi. Mas tady diversanty a hodne jich..Za co si placenej..
      Nebo si jich nemas vsimat ? /Best a Stevens ,prinesli nejaky britsko nacisticky spolecny napady , navrhy na akce/?
      Heydrichu , proc mas tolik tajnych saboteru s odbojem dohromady, z niceho nic najednou v Praze a v okoli. Proc se aspon nedivis?
      Zvlastnosti pak zacinaji..Kdyz se parasutista neprihlasil ,chycenej nebyl.
      The Phony war. Hess ,nacista c 2, vodlit na schuzi s brity do Britanie .
      Zadnej z obrancu se nestaral vo nepratelsky letadlo , varovna zarizeni taky ne.. A Heydricha picli..
      Byla nejaka dohoda vodstranit H. a jeste dalsi plany realizovat ?
      Ve meste nasi strileli ,zbrane meli ,ale zmetky !!! , kdyz utok venku byl moc lepsi ,pro utocniky ,najit si ukryty v lesich a horach ,
      rozptyleni , v jejich situaci.
      Neco tady smrdi..Povedl se utok , kterej se nemel povest a zdarit?
      Nekdo jim ale poradil vlezt do sklepa a vsichni najednou..
      Neco slibil jeste?
      Zakon konspirace veli , co nejmin najednou a misto s nejmin dvema vychody , jeden zamaskovanej , aby Gestapo nevedelo…
      Kupodivu kdyz ten nejschopnejsi psycho ,H. ubyl , az teprve potom zacala ta prava honba a s vysledky..
      Byli Cesi . Zadny vorezavatka a umeli myslet , neni lehky pro mne je podcenovat a jak teda se vsichni octli ve jednom sklepe..
      Kde jejich zbrane zase fungovaly a bez problemu..
      Proti vsem pravidlum odboje..Neco tady smrdi.
      /Jako nevedomej dobrodruh Fucik napr./. Lide bdete.
      To je dulezity napomenuti na vsechny casy..Bdeli?
      Museli vedet a dodrzovat tohle pravidlo a dalsi ,porad a na vsech schuzkach s nasim odbojem..
      A chyceny i prave proto nebyli..Nebo nemeli bejt?
      Kdo je tam shromazdil a za jakym umyslem..Aby zadnej neprezil a tak nemluvil? Zradci byli popraveni a tak …
      Nase vlada v Londyne. Ryby a vlady smrdi vod hlavy..
      Archivy jsou nedostupny, az do 2076 ..Aby se nevedelo.
      Dnes je jasny to nejdulezitejsi , ze se britum neda verit nic.
      I to vsechno ,co jeste ani nevime..

      1. Je tam spousta zajímavejch věcí, co jste nakousl.

       Jednou jsem dokonce slyšel, jak sami Britové přesně popisují své chování. Všechno prozkoumají, dávají pozor na každý detail a manipulují i vstupní předpoklady.

       To nedělají jen ve vrcholné politice, to dělají často i v obchodě.

       1. Pintlich jako germani..?
        Musel jsem bejt strucnej tema je velky, tak se prispevek nepoved celkem..Jinde je trochu vo pomerech zase v Rusku..
        Kdyz zniceny valkou , mela nova vlada od 1918 ,na vsechno co chtela.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *