I tak by se dal nazvat nejnovější vývoj situace, který započal zákazem dovozu ukrajinského obilí do Polska.I tak by se dal nazvat nejnovější vývoj situace, který započal zákazem dovozu ukrajinského obilí do Polska.
Osobně jsem přesvědčená, že naprosto každá země má právo si o svém trhu a jeho ochraně rozhodovat sama a nikdo ji nemá v tomto směru co diktovat. Jenže po měsících neustálých ústupků a protěžování se tím, že někdo neskáče tak, jak si v tomto směru zhýčkaná Ukrajina píská, se ta cítila okamžitě dotčena. Natolik dotčena, že za tuto do modrožlutého nebe volající drzost podala na Polsko žalobu.
Mimochodem co se obilí týká, například Maďarsko do konce roku 2022 nemohlo za své peníze vyvézt do Súdánu ani gram z plánovaných 10 tisíc tun ukrajinského obilí, protože Kyjev k tomu nedal povolení. 3,5 milionu eur dalo už loni Maďarsko na program s názvem Obilí z Ukrajiny a hádejte, kolik ho bylo za tyto jeho peníze do Súdánu skutečně odesláno. Podle ministra hospodářství ani gram. A tahle země má drzost někoho žalovat a zaklínat se solidaritou? Kde jsou ty miliony?
A to se zase recipročně, a nutno dodat, že zcela oprávněně, vztekl polský premiér Morawiecki a řekl, že tedy už dál nebude zemi, která ho vydírá žalobou dál pomáhat, a že o dalších zbraních od něj si může nechat Ukrajina jen zdát.
V tu chvíli se ovšem toto rozmazlené východní děcko naštvalo ještě víc, okamžitě zapomnělo, co pro něj Polsko do té doby udělalo, na všechny ty miliardy (podle poslance Bosaka celých 101 mld zlotých), zbraně, podporu, péči o milion jeho uprchlíků a vůbec veškerou možnou podporu a poté, co polský prezident Duda v OSN prohlásil, že Polsko má právo se bránit a nenechat se stáhnout pod hladinu společně s ním, uvalil na něj známý radikální ukrajinský, roky fungující web Mírotvorce něco jako klatbu.
Ukrajinští Banderovci, ano ti, kteří podle aktuálních trendů vůbec Banderovci nejsou, ho totiž na tomto webu oficiálně zařadili na tento svůj „likvidační seznam“. A ne, tento server opravdu není žádná dětská počítačová hra, je to regulérně dostupný web, který obsahuje seznamy tzv. nepřátel Ukrajiny, včetně osobních údajů. Radikálností řešení „nepřátelské otázky“ se nijak netají. V minulosti se něm ocitli například tisíce novinářů, včetně adres, nebo kancléř Gerhard Schröder, nebo maďarský ministr zahraničních věcí Péter Szijjártó. Německo požadovalo po Ukrajině odstranění tohoto webu, leč marně. Web jede evidentně zcela bezstarostně dál.
Takže se ptám, je tohle ta Ukrajina, kterou chceme dál podporovat? Jak to, že tohle prezidentu Zelenskemu nevadí? Jak to, že to nevadí jako spojenci Polska v NATO ani nám? Ozveme se proti tomu tak rychle, jako jsme zařízli „dezinformační“ weby u nás? Nebo to vymlčíme? Není to trochu nebezpečný precedent?
Fraška a politika je jeden a tentýž pojem.
Proto se v politice tak často vyskytují herci nebo ti, kteří herci být chtěli, ale na obyčejné herectví nedosáhli.
🇵🇱🇺🇦 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že Kyjev usiluje o kompenzaci za omezení vývozu ukrajinských zemědělských produktů, a žádá, aby se z toho nedělal politický koncert.
„Všichni jsme se dohodli, že existuje datum, kdy podmínky omezení skončí. A tímto datem je 15. září. Je to poslední datum blokády. K takové dohodě došlo. A všichni pochopili, že pokud bude blokáda po tomto datu, Ukrajina zvolí právní proces. To není pro nikoho žádná novinka. Není třeba z toho dělat nějaký politický koncert. Je to civilizované rozhodnutí, aby Ukrajinci, zemědělci a rozpočet dostali čistě ekonomickou kompenzaci,“ citovala ho ukrajinská televize Dom.
Na patria.cz vyšla zpráva, že Ukrajina bude společně s USA vyrábět zbraně.
A na Echo bylo, že se snad plánuje tajně vyvíjel L-259, nástupce Alcy, ve spolupráci s ua, motor by měl být ze Siče.
Polsko už trochu cuklo s tím zákazem zbraní.
Nějaký subnáměstek premiéra řekl, že to šéf tak nemyslel a zbraně prý proudí dál.
Asi má subnáměstek nějaké lepší notičky z ambasády, kterou nesmíme ani jmenovat.
To si KoZa vypěstoval pěknýho zmrda,takovejch peněz se do něj nasype,aby měl na jachtičky,domečky,autíčka a u nás berou u huby důchodce,inflace 2. v EU,potraviny,energie drahý,zadlužování nejrychlejší,rozvoj nejpomalejší,to je jak ve zlym snu.Spousta lidí už je ve stavu,že z modrožluté vlajky FC Teplice dostávají brnění v končetinách a rychle jim vysychá v krku.
Pentagon přestal kritizovat Polsko za jeho rozhodnutí zastavit dodávky zbraní na Ukrajinu a americké ministerstvo obrany uvedlo, že se jedná o „suverénní rozhodnutí“.
„Vždy jsme říkali, že rozhodnutí o tom, jakou úroveň podpory bude země poskytovat, je suverénním rozhodnutím každé země,“ uvedl na brífinku mluvčí Pentagonu Patrick Ryder.
Ryder neřekl, zda to povede k tomu, že ostatní země budou muset Ukrajině poskytnout více, ale zdůraznil, že Polsko již pomoc poskytlo.
Dříve se Washington rovněž zdržel kritiky Polska a dalších východoevropských zemí za prodloužení embarga na ukrajinský zemědělský vývoz.
EU poslala Ukrajině novou tranši pomoci ve výši 1,5 miliardy eur. Oznámila to šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová.
„Dnes jsme Ukrajině vyplatili dalších 1,5 miliardy eur,“ – napsala šéfka EK na sociální síti X (dříve Twitter). Peníze půjdou na udržení provozu nemocnic, škol a dalších služeb.
Takové částky EU Kyjevu přiděluje pravidelně. V červnu a červenci tak Ukrajina obdržela tranše ve výši 1,5 miliardy eur. V září premiér Denys Šmygal uvedl, že finanční podpora poskytnutá EU od začátku roku dosáhla 13,5 miliardy eur.
Evropská komise se chystá doporučit Ukrajinu k jednání o členství v EU již v říjnu, uvedla agentura Bloomberg.
Celý proces bude trvat nejméně 10 let a neexistuje žádná možnost urychlení.
Brusel okamžitě „může trvat na pokroku v některých prioritních oblastech, včetně korupce, jako na mezikroku“.
Jakmile EK vydá své doporučení, budou ho muset schválit vedoucí představitelé EU. O této otázce se bude pravděpodobně jednat na prosincovém zasedání.
Ukrajina pak zahájí „zdlouhavý postup k dokončení reforem“ a „uvedení do souladu s právem EU“. Kritéria se týkají více než 30 oblastí, včetně právního státu a hospodářství.
Za 10 let už zbyde z Ukrajiny jenom ten Kyjev. Západ bude polský a a východ ruský.
Ona to je celé vlastně naprostá fraška.
Nejprve EU prosadila, aby byl Ukrajině zaručen bezpečný export obilovin, protože „hladovějící Afrika“.
Záhy však vyšlo najevo, že místo Afričanů žerou obiloviny US společností podnikajících na UA evropští, turečtí a čínští vepři, zatímco do potřebných zemí jde cca 3% objemu.
Objem obilovin na EU trhu stále stoupal, až dostal EU do obilné krize.
Vzápětí z toho bylo obviněno Rusko, ale EU neudělala vůbec nic.
Takže některé EU státy dovoz „ukrajinského“ obilí zakázaly.
A opět bylo zle jak ze strany EU, tak ze strany UA.
A právě řev UA je vrcholem frašky, protože „ukrajinské“ obilí se v EU vůbec nemá co vyskytovat, bo patří do Afriky, Asie a na BV, kde bez něho hrozí hladomor.
Já bych si vlastně moc přál, aby UA někoho z EU zažalovala, že blokuje import „ukrajinských“ produktů do své země. U toho, jak by nějaký Ukr vysvětloval, že to s tou Afrikou a hladomorem vlastně byla jen taková metafora, bo přece šlo o pomoc válkou sužované kolébce světové demokracie, bych fakt moc chtěl být 😀 :-D.
Zahraniční politika kolonií je řízena protektorem.