14 září, 2024

Nerůst, anonyma a fejkonyma

OLD SHOOTTERHAND pravil: „Tyvole, né vždycky je špatnej překlad chybou. Někdy je to záměr!“

Nerůst (anglicky Degrowth) je termín používaný jak pro politické, ekonomické a sociální hnutí, tak pro soubor teorií, které kritizují paradigmaekonomického růstu. Vychází z myšlenek různých myšlenkových směrů, jako je politická ekologie, ekologická ekonomie, feministická politická ekologie a environmentální spravedlnost a poukazuje na sociální a ekologické škody způsobené snahou o nekonečný růst a západními „rozvojovými“ imperativy. Nerůst zdůrazňuje potřebu snížit globální spotřebu a výrobu (sociální metabolismus) a prosazuje sociálně spravedlivou a ekologicky udržitelnou společnost, v níž bude hrubý domácí produkt jako ukazatel prosperity nahrazen sociálním a environmentálním blahobytem. (Zdroj: Wikipedia)*

Téma nerůstu tak nerezonuje jen v akademických či aktivistických kruzích. Během roku 2022 se o něm takřka nejvíc mluvilo v uměleckém světě, kde například Brněnské HaDivadlo završilo svoji nerůstovou sezónu, v rámci níž hrálo živou rozhlasovou hru z nerůstové budoucnosti Nikola 2030, 2045, 2080. V současném světě je však kultura bohužel pořád častěji vnímaná jako investice a její přínos měřen skrze procenta HDP. Tato rétorika a neustálý tlak na výkon v nevyhovujících podmínkách dovedli mnohé umělce, umělkyně a kulturní instituce k vytvoření petice a Otevřeného dopisu ministru kultury, ve kterém požadují aplikaci nerůstových principů i do kulturní sféry. (zdroj: Čas dorůst)**

Prvních čtrnáct dní v červenci bejvá zpravidla deštivo. Kdo nestih´ posekat a usušit trávu a uklidit hotový seno, se buď vyvzteká při opakovaným dosušování jako loni Old Shootterhand nebo zpláče nad vejdělkem a půlka sena skončí shnilá na kompostu.

V období dešťů provozujeme společenský a diplomatický sousedský hry – rozuměj: scházíme se hned po votvíračce v hospodě a až do zavíračky tu kecáme u piva. Náš stůl – totiž dvojstůl (sražený dva stoly přehozený velkým ubrusem), u kterýho zpravidla se Shootterhandem sedáváme – bejvá tradičně osazenej mladým a starým Fořtem, Mirečkem a Pepou z Vesnice – třeba jako včera. Chyběl tu jen Bušmen (pro ty, co nečetli Majn Kochbuch – to je ten kokot vod rybářů, co chodí furt v maskáčích a největší dezolát u stolu).

„Přátelé,“ zasmušil se po třetím pivu starej Fořt, „platil jsem včera zase za elektriku a když k tomu přičtu daň z nemovitosti a vo kolik zdražilo pivo, tak mám takovej pocit, že naše země nevzkvétá.“

Mireček s Pepou se upřeně zadívali do svejch polopráznejch půllitrů a smutně pokejvali hlavama.

„To je ten nerůst, tati,“ zavtipkoval mladej Fořt.

„Hlavně, jestli je udržitelnej…“ procedil jízlivě mezi zuby Pepa a hned svůj sarkasmus raději spláchnul douškem piva.

„Tyvole, nerůst, to mi nejde do úst!“ skočil nečekaně veršem do debaty Old Shootterhand. „Zrovna nedávno mně to břinklo vo frňák jako Menšíkovi tři voříšky pro Popelku, tak jsem se tím trochu zabejval – a hele: sovy nejsou čím se zdají bejt! Pravda je úplně jinde.“

„A kde teda, vole?“ obrátil se na něj mladej Fořt.

Old Shootterhand se napil a spustil: „V první řadě musíme zjistit, vodkud se to slovo vzalo.“

„Řek´ bych, že z angličtiny,“ tipnul si správně Pepa. Old Shootterhand přikývnul.

„Jasan. A právě tady bych začal. Jde totiž vo nesprávnej překlad. Při překládání je totiž potřeba dodržovat lingvistickej trojúhelník***, ergo né každý slovo má v cizím jazyce stejnej význam, jako v češtině. Druhá votázka je, jestli je to blbej překlad z důvodu nedovzdělanosti překladatele anebo záměr.“

„A jak je to teda v tý angličtině?“ zajímal se Mireček.

„Degrowth. Growth je růst, ale zajímavá je ta předpona de-**÷*, ta totiž znamená negaci, odstranění – od, z, dolů nebo pryč. Prostě zápornej pohyb, vývoj nebo význam. U nás se zachovává u cizích slov jako třeba degenerace, dekontaminace, demilitarizace, decentralizace atd.“

„No, tak to co je na tom překladu blbě? Když ta předpona znamená zápor, tak nerůst je NErůst, čili zápor – opak růstu,“ oponoval mu mladej Fořt.

„Nebo jako myslíš, že je to spíš protirůst?“ hádal jsem.

„Ne, to furt ještě není přesnej překlad. Nerůst s tou předponou ne- je de facto eufemismus, jako třeba  velký, – nevelký, malý – nemalý, hezký – nehezký. Třeba demilitarizace neznamená NEzbrojení, ale ODzbrojení, zrušení armády, decentralizace neznamená už dál víc NEcentralizovat, ale naopak zrušit centrálu a rozdrobit celek na menší části. Takže podle mě by se slovo degrowth správně přeložit opačným slovem – tedy antonymem s jiným slovním základem. Jako třeba velký – malý, hezký – ošklivý, hodný – zlý atd., čili: co je opakem růstu?“

„Nerůst?“ hádal mladej.

„Né, tyvole!“ Old Shootterhand se teatrálně plácnul do čela a zakoulel očima, „dyť to teď povídám – použij jiný slovo – opačný. Antonymum. Jako den a noc nebo tak…“

„Aha,…“ překvapil se mladej a bylo vidět, jak usilovně loví v hlavě nějaký antonymum,  přičemž dost silně pochybuju, že si ze základky nebo z učňáku ještě pamatuje, co to znamená.

Do diskuze se vložil Starej Fořt: „Tyvole, Shootterhande, já už sice vim, že seš ten lingvista, ale jak mi tvůj jazykovej rozbor asi pomůže, když tu elektriku a pivo stejně musím zaplatit?“

Old Shootterhand se na něj úkosem podíval: „No, s placením ti to fakt nepomůže, ale měl by sis uvědomit, co to opravdu znamená a co z toho může bejt anebo nejspíš časem i bude. Ta česká předpona ne- totiž znamená, že něco neroste. A když něco neroste, tak to je furt stejně velký, protože to dál neroste, žejo?“

Koukali jsme napjatě na Shootterhanda, kam asi míří.

„Čili, pokud by to byl skutečnej nerůst, musela by se ti zmrazit vejplata ale musely by se zmrazit i ceny a daně, čili by nic nerostlo, žejo? Jenže to se neděje.“

„Jo,“ souhlasil Mireček, „prachy mám furt stejný, ale ceny všeho vzrostly.“

„Správně. Za všechno platíš víc – demonetizujou tě – čili ti odebíraj peníze, ne, že ti jich nechávaj stejně. Hele, pamatujete na ten termín denacifikace po druhý světový válce? Znamenalo to snad, že ve státní správě zůstanou dosavadní úředníci loajální NSDAP a že už se prostě jen dál nebudou do úřadů brát další náckové? Naopak. Denacifikace znamenalo jejich odstranění.“

Old Shootterhand se napil, postavil před sebe prázdnej půllitr a otočil se směrem k pípě, jestli mu tam už Toník točí další, protože – jak známo – Toník měl oči všude. Toník mu odpověděl kývnutím, že ví a že ho vidí.

Mezitím se probral mladej Fořt: „Tyvole, asi bych věděl to anonymum k tý demonetizaci,“ a vítězoslavně pravil: „Vokrádání!!!“

Neudrželi jsme se se Shootterhandem a rozchechtali se (jak nepochopení významu, tak zkomolenině termínu antonymum bez „t“). Smíchem jsme nakazili celej stůl až se po nás ohlídla celá hospoda.

„Jo, dobrý!“ pochválil mladýho Shootterhand dvojznačně. „To se ti povedlo.“

Mladej Fořt tu paralelní jemnou ironii nepochytil, a tak na svý židli evidentně vyrostl a nafouknul se nezáludnou zdravou pýchou. (Anonymum, tyvole!!! To bych sám nevymyslel. No, ostatně proto mám ty lidi tady v hospodě prostě rád.)

Old Shootterhand ale pokračoval ve svý úvaze: „Čili degrowth, neboli špatně přeloženo jako nerůst je de facto zápornej růst, protirůst, čili snižování růstu – růstu HDP, růstu zisků a samozřejmě i životní úrovně. Když se ale podíváš na nějaký stránky, který nerůst propagujou, tak tam najdeš takový ty vokecávačky – voblbování lidí – vo tom, že to neznamená snižování životní úrovně, ale udržitelnost a záchranu planety a zdrojů plus ty moderní woke kecy o tom, že růst je dědictví patriarchátu a kolonialismu a vykořisťování.“

„Hele, ale to je fakt, já někde čet´, že my máme letos zápornej růst ekonomiky,“ povídá Pepa.

„Jo, nejvíc jim to teď prej roste v Číně v Indii a v Rusku,“ přisadil si starej Fořt.

„Typický dědictví ruskýho a čínskýho patriarchátu a kolonialismu,“ kvitoval jsem to sarkasticky. Old Shootterhand se uchechtnul.

„To budou nejspíš jen nějaký proputinovský propagandistický dezinformace,“ mávnul rukou Pepa.

„Ruskej narativ, vole,“ přisadil si ironicky Mireček. Ještěže tady nebyl Bušmen, to by nejspíš začalo politický rodeo. On Bušmen měl trochu delší vedení a ironii nebo sarkasmus občas nepochopil.

Diskuzi přerušil na chvíli Toník, jenž postavil před Shootterhanda nový pivo, udělal mu další čárku na lístek, popadnul prázdnej půllitr a zase zmizel k pípě.

„Tak jaký slovo je tedy asi vopakem růstu, volové?“ opakoval Shootterhand potom, co se napil, svoji dřívější otázku a rozhlídnul se po nás kolem stolu.

„Noooo….,“ zkusil jsem to, „když něco roste, tak opak je, že to vadne….“

„U rostlin, jasně,“ souhlasil Old Shootterhand, „ale když mluvíme o ekonomice, co je opakem růstu tady?“

„Pinďour když vadne,“ přisadil si starej Fořt ze svýho registru prasáren, „tak klesá dolů. Takže stejně jako ten ekonomickej růst.“

„Čili antonymem pro růst je krize?“ hádal jsem.

„Propad?“ špitnul nesměle Mireček.

Old Shootterhand lusknul směrem k němu prsty. „Bingo!“

„A proč tomu teda začali říkat nerůst, když to není přesný?“ zajímal se Mireček.

„To bude asi zase nějaká metafora,“ vzpomněl si Pepa a všichni se uchechtli.

„Jo, přesně,“ souhlasil Old Shootterhand. „Je to hra se slovy – prostě marketing, aby nevyplašili klioše – nás, hejly, který chtěj voškubat. Já tomu říkám fejkonymum – falešný slovo, slovo s falešným významem. Co je svět světem, lidi se snažej a toužej mít líp a líp – a to znamená růst. Jenže tahleta novomyšlenkářská parta přece mluví vo tom, že budeme šťastný až nic nebudeme vlastnit. A jak se to stane, že nebudeš nic vlastnit?“ položil řečnickou otázku a rozhlídnul se na nás kolem stolu. „No, nasaděj na tebe ten nerůst a tobě se bude dařit pořád hůř a hůř! Zdražování všeho – demonetizace, snižování há dé pé, snižování životní úrovně. Ergo peněz budeš mít sice stejně, ale budeš za všechno platit furt víc a víc – a tvůj finanční nerůst se bude se zvětšovat  furt dál, až ti nakonec zbude úplný kulový.“

„A pak budeme konečně všichni šťastný, jak říká ten Šváb!“ vpadnul jsem mu do toho.

„Jo, jenže kdyby to lidem takhle řekli, jak to je, tak z toho bude průser – lidi by jim dali přes držku,“ pokračoval Old Shootterhand. „Zkus někoho nutit, aby mu bylo dobrovolně hůř?“

„No v křesťanství přece existovali asketové*****,“ namítnul jsem.

„Jo a sebemrskači!“ doplnil mě Pepa.

„Flagelanti******,“ dělal jsem chytrýho.

„Jenže ti to dělali dobrovolně sami sobě, tihle dneska to chtěj vnutit nám ostatním!“ kontroval důrazně Old Shootterhand. „Takže proto používaj fejkonymum nerůst.“

„Fejkonymum, tyvole, co to zase je?“ udivil se Mireček, kterej před chvílí nejspíš neposlouchal.

„Dyť jsem to už říkal: já tomuhle říkám fejkonyma – slova jinoznačná,“ odtušil Old Shootterhand. „Jako máme synonyma, homonyma a antonyma – slova víceznačná, souznačná a protikladná, tak jsou slova, který vyjadřujou úplně něco jinýho, než jak zněj – falešnej význam.“

„Dyť říkám, vokrádání!“ přisadil si sebevědomě mladej Fořt.

„Aha, tak to je teda fajn, žes´ nám to vysvětlil,“ povídá starej Fořt kysele směrem k Old Shootterhandovi. „A co s tím jako máme dělat?“

Old Shootterhand pokrčil rameny. „No, nevim, já jen, abyste věděli, do čeho jdete,“ a napil se z novýho půllitru.

Starej Fořt se rozčílil: „Tyvole, Shootterhande, tohleto já ve svým věku fakt nechci poslouchat! Ale to anonymum, co vymyslel tadyhle mladej, se mi líbí víc než ty tvoje učený kecy. Je to prostě vokrádání!“ Otočil se k pípě a mávnul na Toníka: „Tondo, platim!“

­*Nerůst https://cs.wikipedia.org/wiki/Ner%C5%AFst

**Čas dorůst je první oficiální kniha o nerůstu vydaná v češtině. Autorem je nerůstový kolektiv. Její plné znění je online zdarma zde:

https://drive.google.com/file/d/1Iq1p_kqK7WMxlqoPJVXsh_APo9v_BiPH/view?pli=1

*­**lingvistiký trojúhelník

Sémiotický (sémantický) trojúhelník, podle autorů též Odgen-Richardsův trojúhelník, je modelem, který vyjadřuje základní vztahy mezi objektivní realitou, myšlením a jazykem.

****Předpona de

https://www.landigo.cz/anglicky-slovnik?q=de

https://lekarske.slovniky.cz/pojem/de

*****Askeze se chápe jako dobrovolné odpírání si čehosi, zejména rozkoší a požitků, aby asketa mohl pokračovat v nastoupené cestě pokání či ctnosti dle určitého morálního kodexu nebo z přesvědčení.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Askeze

******Flagelant (z lat. „flagellans“ bičující), česky sebemrskač nebo mrskač, označuje přívržence exaltovaného asketického hnutí ve středověku, kteří se na veřejnosti bičovali a chtěli tak pohnout své spoluobčany k pokání před nadcházejícím soudem světa.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Flagelant

Pokud chcete zjistit víc o Shootterhandově Agroanarchii a zajímají vás jeho další originální, vždy satirické, nekorektní a trochu potřeštěné teorie na svět kolem nás (Desatero podle Old Shootterhanda, Koloběh hovna v přírodě, Kšeft über Alles, Gríndýl über Alles, Nekonečno + Bůh a kobliha atd.), najdete je v knize Majn Kochbuch s předmluvou Svět podle Old Shootterhanda a Základy Agroanarchie. Právě vyšlo druhé vydání. Více informací, včetně ukázek, najdete zde: https://shop.tichadohoda.cz/majn-kochbuch/

18 thoughts on “Nerůst, anonyma a fejkonyma

  1. Nepředpokládám, že se to v současném školství ještě učí, ale všech nerostlým molodcům bych doporučil seznámit se s teorií červené královny. V nejen jejím světle se všechny nerůsty a podobná utopistická blouznění jeví jako zaostávání, krize, podrobení schopnějším atp. Vesměs nic, u čeho by příčetný člověk chtěl být.

  2. Dobrovolný nerůst je nepravděpodobný

    Navzdory environmentální nezbytnosti degrowthu pro zmírnění změny klimatu a zabránění kolapsu biosféry je dobrovolný degrowth kvůli závislosti ekonomického systému na růstu velmi nepravděpodobný.

    Politické a ekonomické náklady na realizaci strategie odstupňování by byly obrovské a pravděpodobným důsledkem by byla rozsáhlá finanční nestabilita, nezaměstnanost a sociální nepokoje.

    Vlády a tvůrci politik si velmi dobře uvědomují rizika spojená s ekonomickým poklesem. Reakce na velkou hospodářskou krizi a globální finanční krizi ukazují na hluboce zakořeněnou snahu udržet hospodářský růst téměř za každou cenu. Tváří v tvář potenciálnímu hospodářskému kolapsu by politická vůle usilovat o odbourávání růstu pravděpodobně ochabla, protože okamžité lidské a hospodářské náklady by převážily nad předpokládanými dlouhodobými přínosy pro životní prostředí.

    Bez zásadní restrukturalizace globální ekonomiky a dluhových závazků je nepravděpodobné, že by dobrovolný degrowth byl možný. A bez krize je nepravděpodobné, že by tvůrci politiky pokračovali v ekonomické reformě.

    Přestože záměrný degrowth představuje riziko hospodářského kolapsu, při opatrném řízení a postupném zavádění by bylo možné ekonomické důsledky zmírnit. Bohužel čas na zahájení tohoto procesu nastal již před desítkami let. Lidé jsou konzervativní a politika se od „běžného chodu věcí“ neodkloní, dokud nenarazíme hlavou do zdi.

    Problémem není předvídavost. Spousta lidí věděla, že globální finanční krize přijde. Víme, že se blíží polykrize. Lidé jsou však naprogramováni k tomu, aby tančili tak dlouho, dokud hraje hudba.

    https://www.collapse2050.com/trapped-by-economic-growth/

    Translated with DeepL.com (free version)

  3. Kochbuch bych si rád pořídil, dá se?

    Každý živý organismus roste jen do určité velikosti, pak je jakási perioda stabilizace stavu (kdy mechanismy entropické a antientropické jsou v rovnováze) a následuje perioda úpadku, smrti a umírání. Strom, zvíře i třeba takové mraveniště nebo vosí hnízdo.

    Jediné, co roste stále, je rakovinná tkáň, jejíž buňky, proto, aby měly dost energie pro ustavičné množení, nedělají nic jiného. Čím rychlejší je jejich růst, tím méně užitečné jsou (říká se tomu dediferenciace – všechny buňky jsou uniformní a dokonale zbytečné).

    Lidská společnost se nemůže chovat jako rakovina. Mj i proto, že zdroje zeměkoule jsou konečné (tam to ještě chvíli potrvá), ale hlavně proto, že s kvantitou zaniká kvalita. Jako u toho dediferencovaného nádoru.

    1. Ja bych rekla, ze degrowth je v podstate smrsknuti. Smrsknuti ekonomiky, ci smrsknuti zivotniho standartu.

      A neni to teorie, je to fejk, je to ideologicka zbran, je to utocny narativ.

  4. ten Kochbuch je dobra kniha.
    spravil som podľa nej orechovy liker a chutil mi, akorat som bol kokot a ozral sa z neho a ta opica – to bol King Kong…

    1. Jako neabonenta toho žvanění, mě to míjí, s těmi, které to nemíjí nic nesvedu.
      Takže nejvíc snažím aby mě míjely důsledky chování těch, které to nemíjí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *