26 května, 2024

Lidé práce

Včera jsem pouštěl text Rostislava Čuby o centrech moci. O londýnské City, americkém districtu Columbia a Vatikánu. Text o tom, jak tato tři centra spolupracují a vysávají zbytek světa ve vzájemné shodě. Já to dnes zkusím po vidlácku a udělám včerejšímu článku antitezi. Prostě řeknu, co teď aktuálně vidím já. Čerpám z jiných zdrojů a jsme navíc o dva roky dál. Ne, neříkám, že se dnešní Západ nesnaží o to, co pan Čuba popisuje, ale osobně si myslím, že už to Západu nejde a válka na Ukrajině byla skutečně spouštěčem něčeho, o čem se jednou bude obšírně učit v dějepise.

Víte, já už několik let nakukuju do velkého byznysu. Ne, nejsem jeho součástí, ale dostal jsem možnost vidět za plot běžného pracujícího člověka. Mám možnost bavit se s lidmi, kteří ten nadnárodní byznys doopravdy dělají. Kteří nemají své firmy jen tady v Kotlince, ale staví výrobní závody v Africe, přemýšlejí o koupi továren v Indii a v Rusku provozují zemědělské farmy o výměrách, které jdou mimo jakoukoliv představivost v našich prostorech.

Ti všichni teď svoje podnikání odsouvají mimo Evropu. Nejenže nemají své firemní sídlo tady, ale už ho nemají ani na Kypru a… světe div se, už ho nemají ani v Londýně. Stěhují se do Dubaje. Proč? Protože Dubaj funguje. Protože tam můžete přijít jako pákistánský negramot na práci a oni vás efektivně a dobře protáhnou imigračním procesem, takže tam nezůstanete opuštěni v nepochopitelném úřadě. Mají tam lidi, kteří ten proces s vámi projdou.

Mají nastavený systém, jak se podnikatel snadno a rychle stane rezidentem, dostane příslušné zlaté vízum a pak už jen využívá výhod dobře nastavené demokratury. Ne, opravdu nebudete nadávat na emíra. A obzvlášť ně v tisku či na internetu. To s vámi rychle vyběhnou. Ale když si dáte s emírem pokoj, můžete podnikat, jak je libo. Zákony jsou přehledné, jednoduché, byrokracie je vstřícná a ku prospěchu věci… a tak není divu, že „tam všichni jsou“.

V Dubaji se dneska potkávají indičtí podnikatelé žijící v Ugandě s evropskými byznysmeny v oboru biopaliv a dělají výhodné joint venture, protože v tropech vyjde biolíh ze třtiny levněji než benzín. Třtinu může pěstovat i blbec, co neumí číst a psát, ale vydělá na ní dost, aby jeho děti nemusely být zapřažené do pluhu, ale mohly chodit do školy. Proč dávat prachy za palivo saúdskému princi, když je mohu dát místnímu zemědělci a indickému továrníkovi, který z toho ještě zaplatí nějaké (nevelké) daně? Stačí jen postavit na zelené louce moderní továrnu. Evropané to umějí, Indové znají místní ugandské poměry a nějaká čínská, ruská či indická banka to zafinancuje… Kšeft se upeče v Dubaji, protože tam je všechno k dispozici. Tam seženete právní služby, tam vám zařídí všechny potřebné formality a vyřídí papírování a hlavně… do Dubaje je to blízko jak z Pekingu, Dilí, Kampaly, Berlína i Bratislavy.

Všechny kšefty s Ruskem, které se v londýnské City rozpojily, ty se teď napojují v Dubaji. A obojí dělají dost často ti stejní lidé. Jeden den mluví v ojroparlamentu, jak je nutné Putina zastavit a proto je třeba přitvrzovat na sankcích a druhý den si v Dubaji podají ruku s ruskými oligarchy, zakládají nové (neevropské) firmy a napojují to, co si mocipáni v Londýně a Washingtonu přáli rozdělit.

Možná tohle je odpověď na mé stesky, proč se evropští podnikatelé nepostaví svým vládám, které tady ničí hospodářství… Proč by to dělali? Proč by se pouštěli do drahého boje, proč by si platili místní politiky, proč by riskovali jejich ukecanost, ale praktickou neschopnost, proč by se snažili o převrat, když stačí jen v Dubaji koupit byt, udělat pár investic a šup… máte firmu na kterou se žádné evropské sankce nevztahují a navíc je po vás poptávka, protože čínské banky nevědí co s penězi a Afrika, Indie i Rusko jsou z hlediska investic země zaslíbené. Proč by tady bojovali s hlupáky ve vládách? Proč by se stavěli proti korporátnímu fašismu, když mohou firmu přesunout do destinace, která zaručuje předvídatelnost na desetiletí?

Jasně, není to pro jednotlivce… ale když máte kapitál a víte, jak se staví továrna, tak vás vítají s otevřenou náručí.

Mimochodem… v Rusku je teď úplně super doba na investice. Je válka, nejistá doba, každý si rozmyslí, jestli tam začne něco stavět… ale Rusové strašně chtějí, protože to potřebují a tak udělají téměř cokoliv, aby tam někdo zvenčí přinesl prachy a něco rozjel.

Když pan Čuba psal svůj text, tak vypadal Západ ještě naprosto neotřesitelně. Byznysmeni se scházeli v Londýně a všichni tam chtěli, protože tam všichni byli. Tam se pekly ty opravdu velké kšefty, které ovlivňují nás všechny. Ale teď se všichni přesunuli do Dubaje a že londýnskou City založil anglický král před čtyřmi sty lety a šéfuje tomu Rotschild, je teď už nějak jedno. Ano, Západ má furt hodně peněz v bankách a Rotschildi pořád hrají velkou hru, ale už není tak velká, protože dubajský emír ji hraje taky…. a mnohdy to byly právě anglické peníze, které to nastartovaly.

Když jsem tak poslouchal nejnovější cvrkot – to bylo právě to pondělí, kdy jsem nemohl psát… tak jsem si říkal, jestli ta ruská invaze na Ukrajinu nebyla vlastně jen závěrečná fáze už dávno rozjetého procesu. Když si to tak vezmu, celá tato válka a evropská reakce na ni, jen popohnala váhavé, aby se pohnuli tam do Asie.

Já vím, že tomu neuvěříte, ale ve velkém byznysu sedí poměrně dost vlastenců. V této chvíli si troufám tvrdit, že velcí byznysmeni domácího původu jsou spolu s lidem na stejné lodi a mají jako kdysi za společného nepřítele novou buržoazii tvořenou korportáními manžery všech úrovní. Hodně z těchto vlastenců nechtělo opustit svojí vlast a cítili se tady doma. I daně tu platili. Ale teď prostě odcházejí, protože v EU se dá jedině zkrachovat.

Od jisté doby proto vidím dělící linie nikoliv mezi chudými a bohatými, ale mezi lidmi práce a lidmi keců. Zjistil jsem, že mezi zámečníkem a podnikatelem vlastnícím zámečnictví, je mnohem menší rozdíl, než mezi dělníkem na pásu a pražským korporátním manažerem, který nikdy neviděl dílnu o které rozhoduje. Český majitel lihovaru má mnohem blíž ke svému lihovarníkovi, než k vysokému manažerovi Coca-coly. Rakouský majitel výroby kotlů je se svým svářečem mnohem víc na jedné lodi, než s generálním ředitelem rakouské pobočky Veolie. Český agrobaron má blíž ke svému traktoristovi, než k obchodnímu řediteli firmy Bayer, od kterého kupuje agrochemii.

Vyučený zámečník a majitel zámečnictví si budou nakonec notovat podstatně víc, než s pražským libtardem z nadnárodní konzultační firmy…

Dneska popisuju téměř přírodní zákon. Tak jako se Křetínský stěhuje z republiky pryč, protože se mu nechce platit daň z mimořádných zisků, tak se už dávno před Křetínským odstěhovalo mnoho jiných a všichni opustili onu ojrohodnotnou demokratickou a pravdomluvnou jurisdikci EU a odešli do diktátorské jurisdikce dubajského emíra, protože tam mohou dýchat mnohem svobodněji, než tady u nás.

To je realita přátelé… byznys odchází do zemí s autoritativními režimy, protože se mu tam lépe byznysuje. Protože tam panují použitelnější poměry. Protože tam platí právo, na které je větší spoleh, než tady. Je úplně jedno, že v Londýně jsou Rotschildové a že prý všechno ovládají. Myslím si, že už to není pravda. Proto si Rusko trouflo na Ukrajinu. Proto Tálibán vyhrál nad USA. Proto Američané nedokázali v Iráku nastolit svůj režim. Proto se Asad raději domluvil s Putinem, než s Obamou, či Trumpem. Protože svět už se netočí ani kolem americké armády, ani kolem britských bank ani kolem křesťanského Vatikánu. Tohle všechno teď právě v přímém přenosu končí.

Ne, to neznamená, že Rotschildi zkrachují… to ne. Ale už tu budou i jiní, co to umějí s penězi. To neznamená, že USA přijdou o své letadlové lodě. Ale už budou části světa, do kterých nebudou schopni nalítnout. Stejně tak to neznamená, že skončí křesťanství… ale už nebude dominovat. Západ teď v přímém přenosu přichází o první místo a americký prostor se hodně rychle zmenšuje.

A my, co se živíme skutečnou prací a skutečně něco děláme, my v nejbližší době zjistíme, že čeští průmyslníci, co také něco doopravdy vyrábějí, jsou s námi na stejné lodi a máme ohledně korporátních kecálků, politiků a neziskovkářů, úplně stejné zájmy. Nakonec se tam na demonstracích všichni potkáme. Uvidíte.

181 thoughts on “Lidé práce

 1. napsat v den výročí VŘSR takovej blábol, že maj pracující a kapitalisti stejné zájmy, to je na Chocholouška. nemají. Nikdy neměli a mít nebudou.

  1. tak si zkuste postavit fabriku a lidem plaťte méně než u konkurence, okrádejte je a veřejně jimi pohrdejte. přece budete mít jiné zájmy, tak co se s nima párat. uvidíte jak se budete topit v milonech na jachtě v karibiku 🙂 takhle to přece dělá každý bohatý kapitalista…

  2. Až ten proletariát
   svrhne prohnilý kapitalistický řád,
   pak nastanou ty krásné chvíle,
   jež popsal Marx ve svém díle,
   pak nastanou ty krásné chvíle,
   jež popsal stařičký Marx.

   Každé kladívka klepnutí,
   každé šroubečku šroubnutí
   nám přiblíží ty krásné chvíle,
   jež popsal Marx ve svém díle,
   nám přiblíží ty krásné chvíle,
   jež popsal stařičký Marx.

   Znárodníme fabriky,
   bordely a putyky
   a pak nám bude tak blaze,
   tak jako v Sovětském svaze,
   a pak nám bude tak blaze
   jako v Sovětském Svaze.

   Ty náš Vladimíre Iljiči,
   ty náš k socialismu klíči,
   naše vítězství je jisté:
   porazíme imperialisté!

   (https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Digitalni-horakyne-719697)

   1. Je Zakladatel plem,plem dyt on propaguje Lenina

    Toto jsem pro srandu výjimečně vyndal z latríny, abychom si připomněli, o co v případě tohoto trolla přicházíme.
    Zakladatel

  3. Jistěže mají. Například, zjednodušeně, majitel nákupního centra spolu s dělníky v blízké fabrice.
   Jde síť obchodních vztahů, ve kterých každý je kupujícím i prodávajícím. Kapitalista za peníze kupuje od dělníka pracovní sílu, dělník za svoji pracovní sílu kupuje od kapitalisty peníze. Peníze jsou univerzální zboží směnitelné za jakékoli jiné zboží. Například v onom nákupním centru. Nebo ve vedlejší hospodě. Aby pak „s rozbitou lebkou do příkopy pad“. Aby jeho družka se kterou nebyl sezdán, spolu s nezaopatřenými dětmi skončila na hrbu daňových poplatníků. Abych to vyrovnal….nezdárný kapitalistův syn, vydržovaný budižkničemu a parazit marně studující už čtvrtou školu „zbytečných studií“, místo aby se připravoval na převzetí podniku, spolu s ostatní „zlatou mládeží“ se flákající od pařby k pařbě, sjede se kokainem koupeným od dealera, nejstaršího sirotka po onom dělníkovi, a v šílené honičce s policejními hlídkami se rozbije v automobilu. Dělníkova ještě nezletilá dcera za státem vydřené peníze od daňových poplatníků koupí plyšáka a svíčku aby uctila památku onoho debila, od kterého se se spolu s ostatními krávami nechala ojet. Aby zakrátko zjistila, že i ona bude svobodnou matkou. Ovšem, kapitalismus má mnoho tváří, nejen takovou pochmurnou. Naproti tomu v „komunismu“, ať se snažíš jak se snažíš, nedostaneš víc než je přidělováno. Tak co by ses snažil. Pak je málo k přidělování. Se závistí, pokud máš tu možnost nakouknout přes ohradu s ostnatým drátem, za kterou jsi držený abys z onoho blahobytu neutekl, koukáš na vykořisťovaného dělníka. Listuješ ohmatanými katalogy plnými barevných obrázků pro Tebe nedostupného zboží. Kapitalismus si představuješ jako velkou pařbu. Necháváš si narůst dlouhé mastné háro, nemaje kokainu sjíždíš se vším co lékárna a prodejna Barvy -Laky poskytují. Chlastáš první ligu a kdesi v Zapadlé Lhotě, spolu s podobně postiženými se zmotáš v rytmu skřeků ve svých představách o kapitalistické hudbě. Tam vás sloví esembáci (před více než třiceti lety příslušníci Sboru národní bezpečnosti, nyní Policie), seřežou pendreky, a skončíte před soudem za výtržnictví. Podepisuješ Chartu 77 a další protestní petice, dostáváš další flastr, za příživnictví a za podvracení republiky. Když Tě propustí, ocitáš se na náměstí plného lidí zvonících klíči a hlučících „Jakeše do koše“. Vstupuješ do Občanského fóra a jako osoba známá z vysílání Svobodné Evropy bojující za svobodu, demokracii a lidská práva. Chodíš k holiči, naučil ses jíst příborem, nechodíš na pivo do zaplivané čtyřky, nýbrž do parlamentního bufetu. Jestli ses mezi tím neuchlastal, se svými někdejšími kumpány, rovněž v politických funkcích či i v byznysu, vzpomínáš na bujaré mládí a i nadále bojuješ za svobodu, demokracii a lidská práva abys měl na alimenty pro potomky nasbírané s ženskými, o kterých už ani nevíš jak jsi k nim přišel . A samozřejmě, za světový mír, sociální spravedlnost, zelené energie, genderovou volnoprávnost, LGBTQplusmímus, za práva ledních medvědů a práv na hulení a nepodmíněný příjem. Dáváš rozhovory, a účastníš se besed ve kterých vzpomínáš jak na boj proti režimu, jak se bojíš aby zas nepřijely ruské tanky, jak život za komunismu byl krušný, a kapitalismus že také stojí za hovno…

  1. Dnes jsem se k diskusím nedostal, nevím, jestli to tu už někdo neuváděl. Je to o pánovi, který vlastní také izraelský pas. Zelenského pasáček, oligarcha Igor Kolomojskij dnes přišel o dvě naftové společnosti. Syn přerostl otce, aneb Zelenský vydal dekret o znárodnění těchto firem. Vše je dle zákona, stát má ve válečném stavu k tomu oprávnění. Tak snad Petro Fialenko nebude chtít zůstat pozadu a dělat svým milovaným Ukrajincům ostudu a znárodní alespoň ČEZ.

   1. Ukrnafta, Motor Sich a další dnes znárodněné majetky získaly status vojenského majetku a přešly na ministerstvo obrany.

    Uvedl to tajemník Rady národní bezpečnosti a obrany Alexej Danilov.

    Po skončení stanného práva lze podle něj tento majetek vrátit jeho vlastníkům, případně bude odškodněn.
    Stranské zdroje blízké podnikateli Igoru Kolomojskému už potvrdily, že jeho podíly v Ukrnaftě a Ukrtatnaftě byly zcizeny ve prospěch státu.

    „Pro Kolomojského a celé jeho okolí to byl šok – nikdo to nečekal,“ říkají zdroje. Rozhodnutí o zcizení akcií padlo na schůzi velitelství vrchního velitele.
    Zdroj :
    https://strana.today/news/414485-natsionalizirovannye-predprijatija-kolomojskoho-i-druhikh-mohut-vernut-posle-vojny.html

   2. Nejen Zeli ale , vsichni tam na U. maji nejmin tri obcanstvi ,pro jistotu..
    Nikdo s jejich vyjimkou , zadnej bohac tam ani, na U. uz davno nezije..
    Voni ty nacisti na ulicich, neni zadny terno.
    Porosenko jako president ziskaval miliardy na byznysu s Ruskem..
    Ty Minsky Dohody uzavrel , kseft je kseft , vo dodrzovani neslo..
    Kolomojskij vlastni to letiste, ze kteryho navadeli to civilni letadlo na jinej kurs ,aby nemel Putin problemy , letadlo sestrelit..
    Na zapade je popularni..

  2. … velmi dobře si pamatuju na špičkově odvedenou práci Vlka o ORGÁNECH na UK a … a tyhle izraelský mobilní krematoria mi do tý hrůzy úplně zapadaj.

   Kde se v lidech bere ta bestialita, to mi hlava nebere!

 2. Mimořádně skvělá. Jestliže tam máte kontakt, a cestu jak dodat přes blokádu. Jestliže máte k dodání telekomunikační techniku, mikroprocesory a podobně součástky, neprůstřelné vesty… vyváží je zlatem. Musíte mít cestu jak to zlato dostat ochranu Ruska dál. Ideálně přes, jo to jsou paradoxy, přes Ukrajinu. Za provizi. Bez velkých peněz do byznysu nelez.

 3. Geroj kapitalistické práce
  s finančákem umí prát se.
  I kozačky boční ženy
  má účetně podloženy,
  i pro strýka husle,
  i pro sebe brusle.
  Když má špatnou náladu
  dá všechno do nákladů
  aby snížil základ daně.
  Ze smutku má oči laně,
  slza kane po tváři
  před přiznáním v předjaří.
  Kdyby ale byla smůla
  neuznali hula hula
  co tančil na Bora Bora,
  najme na to auditora.

  1. Jen tak pro doplnění,abychom měli o čem v noci přemýšlet.
   Nepřestavitelné množství přistání letadel s voj,materiálem a vojáky v Polsku,podobně se to děje u Košic.

   1. Re: zemedelec

    Nemáte zdroj? Nikde nic takového nevidím. Ale nedivil bych se. Zelí dostal befel začít jednat o míru. Z toho je jasné, že logistika vázne a soudruzi potřebují aspoň pár měsíců voraz.

 4. Trochu si to pletete, anonyme Jsre to vy a vám podobní, kdo tu nemají co pohledávat. Pokud vám vyhovuje být permanentně něčí slouha a poskok, jeďte si to praktikovat někam na západ, a nezatahujte do toho zbytek země.

  1. Čech: Kvůli Ukrajině klidně a rád budu v zimě mrznout. Musíme něco vydržet!
   Američan: Jsme na tom stejně. Také budu rád, když budeš v zimě kvůli Ukrajině mrznout. Musíte něco vydržet!

 5. Z dnešního článku Švihlíkové na Argumentu:

  “ Nebudu zde rozebírat všechny kroky, ale je patrné, že vláda postupuje čistě ideologicky a na stavu příjmů jí v reálu vůbec nezáleží – spíše jí záleží na tématu fiskální konsolidace, přes které chce plnit své ideologické cíle:

  Došlápnout si na nízkopříjmové obyvatelstvo a seniory, které je nevolilo a pokud zůstane při smyslech volit ani nikdy nebude.
  Vytvořit podmínky pro privatizaci penzijního a zdravotního systému (sen všech neoliberálů).
  Rozeštvat společnost (divide et impera) pečlivě namířenými opatření jako je snížení podpory v nezaměstnanosti (my co makáme x „nemakačenka“).

  Zavádět kombinaci uvedených opatření v současné době (tj. za situace bezprecedentní inflace, energetické krize, nárůstu cen potravin atd.) je mimořádně asociální, což ale odpovídá zcela vládnímu zadání. Politicky si vláda bude z „doporučení“ NERVu vybírat jako z mimořádně odporného meníčka, které bude následně servírovat skupinám obyvatel, které nenávidí.

  Při kombinaci represe od ministra vnitra si bude volit vhodný mix –
  -jestli nechá odbojné skupiny pozavírat za „dezinformace“,
  – nebo chcípnout hlady.

  Ekonomicky vzato nemohou uvedená opatření dopadnout jinak než hlubokou ekonomickou krizí. Ani to není překvapivé, protože když si promítnete v hlavě pravicové vlády minulosti, tak to nikdy jinak ani nekončilo.

  Načasování opatření NERVu má zároveň odvrátit pozornost od naprosté neschopnosti vlády v energetické oblasti.“

 6. Všechny naše nalýzy docházejí k závěru, že EU a zejména Česká republika je prohrávající stranou konfliktu UK/RF. Obrovská krize a znehodnocení měny bude v EU (EUR)a zejména ČR (CZK).
  Asi si uložím část peněz v USD. Jestli USD padne, bude to dávno po tom, co padne EUR, o CZK ani nemluvě. Kurzové zhodnocení vkladu v USD může být za rok výrazně vyšší než zhodnocení v jakémkoliv CZK bankovním produktu. Není to sice nijak vlastenecké, ale pragmaticky určitě rozumné.

  1. Zkuste třetinu úspor v dolarech, třetinu v rublech a třetinu v juanech.
   Pokud se vám podaří umřít včas, je to sázka na jistotu – nadosmrti budete mít na kus tvrdého chleba denně!

     1. Vyřešil jsem to částečně také jako Starý kocour, zlato je v mém případě taková KPZ – „krabička poslední záchrany“.

      Stát by zabavovat mohl chtít, jenže jak zjistí kdo a kolik investičního zlata má? A kde? Žádná povinná registrace neexistuje. Hloupý ho má v bance v sejfu. Myslím z „malých lidí“, kteří mají kov v přepočtu maximálně ve větších statisících Kč? Velcí hráči – spekulanti, to smaozřejmě mají jinak.

      Pokud by mělo dojít ke konfiskacím zlata, pak by se s ním začalo obchodovat jako s nedostatkovou komoditou na černém trhu a jeho cena by nejspíš lokálně/regionálně vzrostla a já i Starý kocour bychom si mnuli ruce jako staří harpagoni.

      Samozřejmě se musí jednat o skutečné zlato, nikoliv podíly v jakýsi „zlatých fondech“, jakýchsi „futures“ obchodech a podobně. Papírově existuje zlata na světě několikrát více, než ve skutečnosti, protože se s ním mohutně spekuluje. Jistotou je ovšem jen pár uncí ve vlastním trezoru….
      Nebo zakopáno na zahradě, jako poklad kapitána Flinta 🙂 . To to u nás dopadá, když se zabýváme podobnými úvahami. Jak za třicetileté války – majetek zakopat a dobytek schovat v lesích….

      Ale jinak ano, důl je díra v zemi a ten vám nikdo vzít nemůže a pan smrtka se směje a nesmí ani naznačovat.

      1. No, mnuli byste si je do chvile, nez by vas nekdo pichnul a vy byste zacali vysvetlovat jak muzete prodavat neco, co zrovna nemate. Navic pokud byste ho prodavali protoze byste napriklad chteli zaplatit energie nebo zradlo (cili byste byli v „musu“), pak by jeho cena nejspis co, Halik? Klesla…

       1. Zní to sice pateticky, ale ve skutečnosti jeden z mála, ne-li jediný poklad, který v tomto slzavém údolí stojí za to shromažďovat a rozmnožovat, je vědění.

        Know-how a know-howno. Nepatrný rozdíl lexikální, nedozírný rozdíl potenciálů.

        1. Presne tak, to, co mate v kebuli, to je to jedine, co vam nikdo nevezme (jedine i se zivotem, ale pak uz je to stejne jedno).

         Pokud to ovsem neni jako v tom vtipu o sovetskem agentovi, ktereho odchytnou a on nic nerekne. Nasledne ho muci a stejne nic nerekne. Ze same bezradnosti ho pak zacnou sledovat potajmu v cele… a co nezjisti… kleci u zdi, tluce do ni hlavou a narika „Vzpomen si, Ivane, nebo te tu zabijou!“

         1. No jasne ,vo tom je ten vtip , jak se mel ten tonouci radsi ucit plavat , na misto uceni rustiny../Delsi cas ve skole/.
          Za mnoho let vezneni ve skolach , nepovoli akademik profesor ,ani zminku o necem praktickem..
          Jednoduse ani nesmi. Sou osnovy…
          Na praci ,kterou potom mlady clovek po skole vykonava cely zivot ,postaci zrejme casto jen nekolika mesicni kurs. …Precpani vedomostmi ,pak studenti nemaji moznost prijimat neco noveho nebot jsou precpani jako jitrnice a s mozkem a jeho kapacitou ,ktery se neda nafukovat na dalsi uskladnovani dalsich hlavne nepraktickych znalosti..Jaky je hlavni mesto Habese. Nevis, za pet.
          Znal jsem nektery ,co delali topice nadeniky , svet se jim rozjasnil milovali svoji novou umounenou praci ,kdyz osvobozeni novym zamestnanim , ji porovnavali s predeslou akademicko kancelarskou drinou..
          Obcas dokonce delali vytrznosti a hulakali v hospodach a horsi ,nebot jako delnici, ziskali nebyvale a velke sebevedomi..
          Nezalozene na staronovych pouckach z ucebnic…

        2. Jak pan Vidlák, doporučuje kousek půdy a nářadí, tak to doporučují také. Také bych doporučil, zajímat se o sousedí, mluvit,spolupracovat,vypomahat si.

       2. tak ono to mozno pouzije az potom, ked sa situacia nejakym sposobom vyvrbi a utrasie. Kedze teraz nie je mena zlaty standard, tak necakam, ze by to bolo nutne……bud sa pojde cestou digitalnej meny (a vtedy mozu byt zlate mince vitanou ochranou pred zahrnutim vsetkeho do digitalneho sveta) alebo hyperinflacie a opat to bude sposob, ako si zachovat aspon cast majetku. Samozrejme problem je, ze sa da cakat zvysena pravdepodobnost bud vykradania bytov alebo lupeznych prepadov

      2. No, pokud jste kupoval za hotové (do 270 000,-) přímo v obchodě, tam asi žádná povinná evidence nebude. To je cca 9 filharmoniků 1 O (31,něco g) z doby těsně před COVIDem. Ale je otázka, zda by vám prodali bez nutnosti předchozí objednávky, zda toho mají na pobočce fyzicky k prodeji jednomu zákazníkovi dost. To fakt nevím, ono těch 270 000 zase tolik není. Asi mělo z tohoto hlediska větší smysl to koupit po jednom na návštěvu v různých obchodech a holt počítat s tím, že si nehrajeme na fixaci cen.
       Pokud jste kupoval po internetu v e-shopu, pak vás samozřejmě mají na fakturách a adresách. V takovém případě se zeptají „A kdepak že ho máte?“
       A vy máte několik možností – buď jste ho prodal – pak ovšem za méně nebo stejně než jste koupil, protože jinak vás čapnou na dani z příjmu (částka nad tu nákupní je při prodeji zisk a ten se přiznává), když už si toho „pána co vás oslovil“ nepamatujete. Popřípadě vám ho ukradli (nehlásil jste to proto, že jste nechtěl zatěžovat Policii) nebo jste to někomu daroval (a už nevíte komu).
       Samozřejmě že část sice máte v trezoru, ale část pod plovoučkou nebo ve futru (což je dobré z hlediska detektoru kovů), část na své zahradě (relativní jistota, že to nenajde nikdo cizí náhodně, ale zase první místo, kde budou hledat s detektory a překopávat – takže někam k vodovodnímu řádu? Pozor na havárie a s nimi spojené opravy. Takže pro jistotu si během procházek v lese na chalupě vyhlédnete úplně nudné, nezajímavé místo, kde hrozí minimálně těžba dřeva, nadšenci – archeologové s detektory, houbaři, běžci, výstavba chaty, budování školky, divočák hrabající v zemi… no a tam si to zakopete sami. Těch míst víc, protože počítáte s rizikem náhodného nálezu a tedy možnou ztrátou.

       Vzato kolem a kolem, chtělo by to těch filharmoniků aspoň padesát 😉 A tolik zase většina lidí nemá, pokud náhle nedědí, aby v nich mohla tolik utopit.

       Pro případ nuceného rychlého opuštění budete mít samozřejmě přichystanou vestu s kapsičkama, dutý opasek, atp. Problém je, že to 1Oz je pro nucený prodej příliš mnoho. Hlavně když potřebujete chleba. Takže je třeba více menších – roste tedy ztráta z manipulačního poplatku. Navíc jakmile vytáhnete jednou cihličku/minci někde v detenčním táboře za hranicemi, hned na sebe upoutáte pozornost. Prstýnkové zlato je v tomhle smyslu méně nápadné (že prodáváte jeden prsten po babičce, řetízek po manželce a snubák zase tolik pozornosti nevzbudí).

       Ano, vždycky vás na tom ale oberou.

       Pro menší platby je asi výhodnější stříbro, ale to zase devalvuje hmotnost a že snadno oxyduje.

       A pak pozor, jakmile jednou zlato zkusíte udat na černém trhu, samozřejmě zvyšujete riziko, že vás někdo práskne, nebo bude vydírat, či okrade (ztěžovat si nepůjdete).

       Ergo mi z toho vychází, žehodlá-li člověk zakopat nepřiznané fyzické zlato v podobě má především smysl k překonání období, kdy se to „nebude smět držet“ (Jako v USA za F.D.Roosevelta) do období, kdy zase ano, ovšem jisté riziko bude, vynutí-li si mezi tím stát majetkové přiznání. S rostoucí mírou evidence a propojování informací to může být problém. Stejně jako se zrušením plateb v hotovosti.

       Pro útěkáře pak bude záležet hlavně na rychlosti, hmotnosti, vlastní obratnosti a štěstí. Provezené cihličky mohou zajistit, že se někam se ztrátou dostanete a tam se uchytíte – stejně ale na vás mohou přitáhnout pozornost. Prostě to bude i o štěstí.

       |No, celkově to vnímám jako zajímavé téma. Myslím si, že mít v nějaké formě nakřečkováno nějaké to zlato (fyzické) je OK, ale člověk musí počítat s tím, že o ně přijde a nemůže se upínat jen na ně. (Ono bude záležet na mnoha skutečnostech.)

       1. A zapomněl bych – zlata se samozřejmě nenajíte, ani si jím to jídlo nevyrobíte. Takže za určité konstelace se může stát, že vám ti, co si pořídili rýč a mají pozemek, ty brambory neprodají ani za zlatou cihličku…

       2. “ část pod plovoučkou nebo ve futru (což je dobré z hlediska detektoru kovů)“……co je to futrum? v com je to dobre mat?

        1. futra alias zárubně dveří – prostě jsem plácl něco, co je stavebně relativně snadno proveditelné, nevzbuzuje pozornost a je to (může to být) z kovu, aby chlapík s mašinkou nebyl překvapený, že mu to pípá i mimo běžně vedené kabely, trubky… Ale to berte jen jako takové spekulace z voleje, spíš hru, žádnou ověřenou radu…

      1. … ále … nějak sem zjistil, příteli, že za sklem mi ubejvá čas rychleji, než mimo sklo a že se za ním asi stejnak už nic novýho nedozvím… a pokud přece něco, tak že to zřejmě nebude vůbec hezký.

       A taky mi to zdejší žvanění už nebaví, neb je mi dávno jasný, že bez krve to, bohužel, nepude a pokud to pude, tak to zase jiný nebude, ať tam s pánembohem sedí těch dvanáct ohlášených apoštolů třeba najednou!

       A taky zjišťuju, že není úniku před tím všeobjímajícím invazním blbstvím a že to s ním začalo podobně, jako s bolševníkem velkolepým, kterej v L. Kynžvart nechal vysadit na kytky stejnej trouba, jako ti dnešní metternichové.

   1. Tam je problém, že rubly ani juany nelze v bance směnit a banka vám účet v rublech ani juanech neotevře. S USD tento problém není.

    1. No jo, ale s rubly a juany budete moci obchodovat na černém trhu, bude to – vzhledem k tomu, že je banky nebudou smět prodávat ani kupovat – nedostatkové zboží! 🙂

 7. Telegram:
  Zdroje Strany blízké Igoru Kolomojskému potvrdily, že jeho podíly v Ukrnaftě a Ukrtatnaftě byly zcizeny ve prospěch státu.
  „Dnes ráno to objevili registrátoři a právníci registrů.“ Pro Kolomojského a celé jeho okolí to byl šok – nikdo to nečekal. Motivy a právní zdůvodnění takového rozhodnutí nám zatím nikdo nevysvětlil. Existují pouze neoficiální informace, že rozhodnutí o zcizení akcií bylo přijato na zasedání ústředí vrchního velitele,“ řekl zdroj Straně .

   1. Jenže Kolomojský má dlouhý prsty (a není v tom sám, týká se to více oligarchů), taky bychom se mohli dočkat vojenského převratu na Ukradině. Nebo spíš uchvácení moci pomocí pluků Azov, Dněpr a podobných. Putin se musí za břicho popadat. Zelenský si asi myslí, že může potopit svého chlebodárce, že ho ochrání Amíci. Aby nedopadl jako Janukovič, nebo hůř, Amíci často hází spojence přes palubu.

    1. Re: crusader

     Možná, že si Zelí myslí, že z těch původně trestných baťáků už nezbyl ani jeden mrzák. Že už jsou všichni rozprodaní na součástky.
     Jestli soudruhům Zelí zároveň neobstavil účty, udělal menší chybku…
     Druhá věc, jestli už soudruzi nedostali tzv. odbytné už předem a zestátnění neslouží jen k optickému vylepšení erární kasy…

    2. Lupici taky nevynechaji jednu prilezitost vokrast jeden druhyho..
     Pak slysime hlasity stiznosti tech vokradenejch zlodeju ..
     Prave takovy krici nejvic…Tak se poznaji..
     Uz davno jsme rikali , kdo nejvic krici , tomu jeste vzit..
     /Vzdycky je tam porad hodne/.

 8. Vidláku, podnikatel jako….
  Vystihl jsi. Realistické. Bez závoje. Do rámečku.
  Je nerozumné na základě nějakých schopností a zdatnosti přičítat jiné schopnosti a zdatnost. Nebezpečný haló efekt. Děkuju za nakopnutí. Budu šířit.
  Nutno neustále připomínat. Protože mnoho z lidu se nechá zmanipulovat, že čutálista, hokejista, komediant, profesor neurčitých studií, odborník v úzkém oboru, právník… podnikatel s čímsi, známý žvanil… jen proto, že je ho všude plno …“Na Hrad!“ Či předsedou vlády. Ne.

 9. Já to vidím velice chmurně.Tak jak odezírám ve svém okolí ,tak jsme ve velkém průseru, ale hlavně smýšlení lidí je katastrofální. Volby ukazují jen špičku sajrajtu, vždyť polovina národa nechodí k volbám.

  1. nápodobně.
   nyní se i na oficiálních webech – lidovky, idnes- objevují články o naší neradostné budoucnosti, o hrozících exekucích, nedostatečných zásobách plynu, o chystaných opatřeních v zahraničí / např. v Německu, které je na tom lépe než ČR/ a nestačím se divit, že v diskuzích hojně lidi soudí, že je to nepodložené strašení, babišovo PR a tyto informace bagatelizují. Nechápu.

   Na blogu idnes jsem našla článek nějakého agilního plešouna, který stále nepovažuje pomoc Ukrajině za dostatečnou a navrhuje, aby se v tisku objevovalo více konkrétních a dokumentovaných zločinů Rusů proti Ukrajincům, současný stav mu přijde málo hysterický a dostatečně neburcuje k akci.

   1. Paní Marie,
    tak to byl zřejmě pozdně zastydlý antikomunista Jeňyk Ziegler, nebo někdo z jeho družiny na blogu iDěsu. Asi si je tam Babiš záměrně pěstuje a oni mu za to, na jeho vlastním médiu sprostě nadávají, že potlačuje svobodnou liberálně demokratickou diskusi.
    Zatímco jimi opěvovaná liberálně demokratická média, (Baktualně.cz, Hospodářské noviny …) liberálně demokratickou diskusi pod články a blogy v klidu a tichosti típla. Jak už říkal Švejk: “Pořádek musí bejt, vy kluci pitomí!”

 10. Jak by Fiallah získal 60 miliard pro ukrajinu: vyplácet starobní důchody zpětně. 3000000×20000 posunout o měsíc. A dále posunovat, podle potřeby.

 11. Fiallah letí na 3 dny na klimakterickou konferenci. Slíbil pánům, že ČR sníží emise metanu do roku 2030 o 30%. Metan = zemní plyn. Tak tohle bych mu věřil. Ale zvýší emise z něčeho jiného. Čili bude u moci do 2030, kdy Pekari přijme euro. Plán je na stole, vize existuje. Rukávy nahoru!

  1. Fialláh (možná i redakce) jsou nevzdělanci, kteří nevědí, že anaerobní plyn CH4 vzniká v bažinách atak podobně. Asi nevědí, že jeho spalováním vzniká H2O a CO2.
   Je to situace, když je vládní žumpa naplněna až po okraj.

   1. “K únikům metanu dochází v předvýrobní fázi (např. při hydraulickém štěpení a dokončování vrtů), během těžby (tady jde např. o fugitivní emise, úniky při odvětrávání či údržbových pracích na zařízení), ve fázi shromažďování a zpracování (např. z odvětrávání a netěsností zařízení), během přenosu a skladování (např. z odvětrávání a netěsností kompresorů, netěsností v potrubních rozvodech a z odvětrávání a netěsností skladovacích prostor), ve fázi distribuce (např. z netěsností v potrubí či měřicích a regulačních stanicích nebo také při měřících zařízeních konečných spotřebitelů) i ve fázi spotřeby (např. z důvodu nedokonalého spalování plynu v kotlích).

    Řada opuštěných ropných a plynových vrtů a uhelných dolů navíc vypouští velké množství metanu ještě dlouhou dobu poté, co jsou vyřazeny z provozu, pokud nejsou řádně utěsněny.“

    Fiallah měl říct, že ucpe 30% větracích trubek ze šachet na Ostravsku. Ale to by nevypadalo pro páníčky velkolepě.

 12. S přestěhováním produkce jinam, se zánikem zdejších produkčních center, zaniká vše co s nimi je spojeno, co spolu s nimi vyrostlo, co jimi je podmíněno. Kvalifikace, obecné vzdělání, služby, infrastruktura, nač jen vzpomenete. Celá civilizace. To všechno „pár dolarů navíc“, které v souhrnu jsou miliony, miliardy. O ty jde.
  S úpadkem zdejších produkčních center nás čeká úpadek. Že nic nepozorujete? Jistě. Všechno má nějakou setrvačnost. Bez kyslíku vydržíte minuty, bez vody dny, bez jídla týdny. Než dojde to ostatní, potrvá to déle. Ale nebojte, dočkáte se.

  1. Schumacher.
   Podnikat tady a neplatit tady daně,tak bych s nimi rychle vyběhl.
   Když pryč,tak ze vším i rodinou,ať tady neotravuje vzduch.
   Je tady dost schopných lidí,kteří nebaží jen po zisku.
   Snad by jim měla situace v USA otevřít oči a ne je mít zalepené dolary.

   1. Proč? Toje v pořádku. Daňový domicil. Co brání aby jiní měli daňový domicil zde?
    To, že jinými nám to není dovoleno.

    1. 15% daň, proto má Kellnerovic rodinka sídlo v Nizozemí, Křetínský se zařídí podobně, vždyť už jsou skoro rodina…

    2. Odpovím ti otázkou – vím je to neslušné.
     Proč lidi podnikají?
     Skutečně si myslíš, že chtějí dělat sociálku státu jen proto, že stát není dobrý hospodář? Proto to Křéťa v ČR balí. Věř/nevěř on tady odvádí solidní balík. Nezastávám se ho, pouze chápu jeho rozhodnutí.

     1. ten duvod je strach, že se to zhroutí, a až se zhroutí, že o všechno příjde, on a jemu podobní dostali tenhle stát tam kde je, stačí se podívat na ten jeho plátek, koho celou dobu podporuje
      jen další kriminálník, který zdrhá před odpovědnodtí

     2. Anonym 11:25
      Ale ale. Proč lidi podnikají je jejich věc a jestli chtějí nebo nechtějí dělat sociálku státu není důležité. Podnikají potažmo žijí podle nějakých pravidel a ta stanoví stát. Pokud chtějí pravidla změnit mohou o to usilovat samozřejmě demokraticky

 13. Vystrčíme komín z okna.
  Některé se rovná lokna
  z jiného už padá špína
  další žene vešky z klína.
  V záchodě už došly rolky
  za uchem se tvoří žmolky
  kastrol pořád studený,
  v parku zbyly kořeny.
  Pozdní kapík v celé kráse
  za názory sedíš v base
  a když vypnou připojení
  zůstane ti jenom klení.

 14. Rozvoj Dubaje probíhá cca 25 let a vyrazně akceleroval v poslednich 10-12.Z Dubaje se po pádu „Dvojčat“ stalo hlavní světové obchodní centrum. Naši majitelé firem ( a tím myslím ty české) tam jsou minimálně 6 let od té doby co se začalo připravovat Expo. Dubaj je už dlouho hlavním, a navíc i „usedlým“ místem světového obchodu, ale rozvoj pokračuje dál a v současně se začínají některé ektivity rychle přesouvat do Rijádu díky tomu, že do rozvoje regionu intenzivně „šlape“ korunní princ, podobně jako kdysi šejk Zajid v Emirátech.

  1. Kamarád lítal do Dubaje už od roku 1990, cca 10x ročně. Kupoval tam metráž ve velkém, do Hamburku to jezdilo v kontejnerech s jeho křestním jménem, adresa byla “Evropa”. Úplně bez problémů, ani finanční úřad se na tom nepodílel.

   1. Táta pracoval v Dubai v roce 1984, Škodovka tam tehdy stavěla elektrárnu. Bylo to v dobách, kdy jsme byli schopni vyvážet kompletní technologické celky. Kontrakt byl na 1,5 roku a zu tu dobu se tam odevzdala kompletní zakázka.
    Nevím, kam se Dubai posunula za cca 40 let, ale první co tehdy po příletu viděli, bylo sekání ruky zlodějovi na veřejném prostranství. Věřím tedy, že kriminalita je minimální. Přivezl si i krásné zážitky, které když nám vyprávěl, znělo to jako pohádky z Tisíce a jedné noci.

    1. Tatínek Daniely pracoval v Dubaji ještě před válkou v Zálivu. I tenkrát byly Emiráty , ( po odchodu Britů ) , prakticky závislé na ochraně ze strany USA. V Zálivu vlastní všechno jednotlivé rodiny, státem je král, případně emír, z toho správného rodu. Všechny země bývají označovány jako klientské státy. Občan neplatí daně, stát se o něj postará od kolébky až po uložení do hrobu.
     Válka v Zálivu přinutila jednotlivé ropné monarchy dbát na vlastní bezpečí. Proto rádi přivítali na svém území vojenské základny USA, které vnímají jako bezpečnostní záruku.
     Každému se to nelíbí a konflikt ve společnosti se prohlubuje, i když v místě jen bublá pod povrchem… Ve většině států počet zahraničních pracovníků výrazně převyšuje počet domorodého obyvatelstva.
     V případě SAE a Kataru tvoří NEOBČANÉ, 80% populace. Jestliže má SAE cca 4,6 milionu obyvatel, počítají se všechny hlavy, potom je jedna pětina privilegovaného obyvatelstva v těžko udržitelné pozici.
     Vládci si jsou vědomi ze klientský stát je špatně. Jsou tlaky, aby aspoň na lepších pozicích pracovali domorodci. Což je složité, každý šéf dá přednost pracovitému , levnému a vzdělanému imigrantovi před domorodým nafrcaným spratkem, který je zpravidla líný jak vandrácká veš.

      1. Už dávno má těch pár rodin paláce v Londýně i jinde. S tím počítají. Prachy nemají národnost a mohou žít všude.

       1. A co je živí?
        Těch pár rodin, které si přivlastnily Alláhův dárek, vesele roztáčí ropné bohatství.
        A zbytek Arabů se může jít klouzat. No, sem tam ti grázlíci upustěj drobeček.
        Realita je, že bez strýčka Sama za zadkem by se ani neupšoukli. Arabská ulice jistě i proto nazývá strýčka Sama Velkým Satanem.

        1. Ale no tak. je to zhruba 1,5 milionů občanů SAE. Těžba ropy činí pouze 31% HDP …
         SAE v současné době začíná živit turistický ruch cca 20%, obchod a finačnictví také 20% a postupně začínají „rozjíždět“ pokročilé technologie. ….Víte, že Kosmická agentura Spojených arabských emirátů připravuje na rok 2028 meziplanetární expedici na oběžnou dráhu Venuše s navazujícím průzkumem pásu asteroidů za Marsem?

         …prostě už to dávno nejsou spalovači velbloudího trusu a už taky nikdy nebudou.

         1. Kosmický výzkum je z něčeho placen. Finančnictví … jsou úroky, lichva.
          Turistický ruch… bez chlastu, písek, úmorné vedro. Klima spotřebovává energii.
          Zůstane jim ten trus.

          1. Bez amerických a britských, vrtných i těžebních technologií, by byli velbloudáři leda tak v řiti.
           Sami si neumí vyrobit ani formu na to velbloudí hovno.

         2. Pane Clairvaux, stačí, když nad nimi Amíci přestanou držet ochrannou ruku a všechno se rozsype jako domeček z karet. Je to tam navrch huj a vespod fuj. Teď dostávají od USA dárečky , vzájemně se potřebují. Abrahámovské dohody nebyly zadarmo.

        2. ved v clanku je to uvedene….Dubaj sa stava novodobym Londynom…..z toho poplynie vela. Alebo si myslite, ze vsetci ti obchodnici s realitami, dizajnovi navrhari a predajcovia vsetkeho luxusneho v Londyne boli taki mudri a sikovni? nie…..prudili tam peniaze z Ruska, Arabie, Ciny atd., na tom sa potom zahojili aj ti dalsi poskytovanim sluzieb za tucne sadzby. Ked prestava byt Londyn zaujimavy, lebo zajtra sa moze rozhodnut, ze arabske peniaze sa zmrazia lebo ludske prava, tak sa vsetci tito bud presunu do Dubaja alebo ich nahradia novi predajcovia…..a stari utru pusu. A casom ked sa to poriadne rozvinie, tak ropa bude mozno 10% , financne sluzby budu 30% a zvysok bude vsetko to okolo….dobre kaviarne, bary, hotely, dizajnove obchody, zlato apod. Akurat asi nebude libra (ci euro) tak silne ako predtym, kedze toho, co bude UK exportovat, bude zasa menej.

      2. Ten dialog byl delší a uvedl jej Petr Kubáč, ještě dokud to vycházelo:
       Kubáč ke spolustudentovi z Emirátů: Proč se nazaměříte na pár špičkových chemikálií nebo léčiv a proč prodáváte ropu?
       Odpověď: Víš, když ti peníze tryskají ze země, nechce se ti dělat. Můj děd pásl velbloudy, můj vnuk je možná bude pást taky… (všechny blogy lze nalézt jak ,,Petr Kubáč blog záloga“)

 15. 105 let po VŘSR.

  U pomníku Lenina
  jak bych viděl Putina.
  Právě je to zakázáno,
  že jo, Vítku, že jo, Jano?
  Když střelila Aurora
  monarchovi do dvora
  vběhly pušky hnané hladem
  přidušené po nákladem
  odvodů a daní.
  Dneska pan či paní
  jenom doma klikne
  někdo trochu kvikne:
  toto letí toto letí
  nevydržím pololetí,
  budu muset zvýšit příjem,
  nějak si tu špatně žijem.

  1. Přesně o 50 let dříve, než dohořel doutnák u Aurory, začala na tomto světě vykřikovat svá , tehdy ještě neartikulovaná hesla Marie Salomea Sklodowska-Curie (to až později), dvě děti, dva prvky, dvě Nobelovy ceny. Jinak celkem bezvýznamná ženská, ani nevím, v jakém jezdila autě a jakej měla mobil.

 16. Cíle, kterých fialová hromada opičích mozků dosáhne na konci funkčního období:
  1. Osvobození světa zpod nadvlády Rotschildů…
  2. Zvýšení podílu světového bohatství, které prokape k obyvatelům zemí třetího světa… Opravdová rozvojová pomoc, žádné bedny se sunarem.

  Vědět to předem, tak je snad i volím…

 17. Hmm, nemyslim si, ze by Vidlak nevedel, jak je to v Dubaji, a UAE celkove, s danemi, presto o tom neni v clanku ani zminka.
  Naopak je tam vyzdvizen hladky imigracni proces, i pro toho pakistanskeho negramota. To radsi bez komentare.
  Uz jsem v zivote prosel pres radu imigracnich uradu, a videl jsem, kdo tam byl ztracen i koho tam protahovali otrokari.
  Nikdy to nebyli lide, kteri maji penize.

  Proste a jednoduse, Dubaj je jednim z danovaych raju. Tecka.

  Firmy se tam presouvaly uz davno, a ted je jasne (i prumerne myslicim lidem), ze tu evropskou ekonomickou valku proti Rusku nekdo bude muset zaplatit.
  Prepujcovano uz je davno.
  Kdyz papalasi zatlaci moc, tak lidi hned vylezou do ulic. Uz i Cesi a Nemci.
  Takze zbyvaji duchody a dane.
  Duchodci nikam neutecou, ti pujdou na porazku prvni (ovsem pozor na volby, duchny poctive chodi), ale firmy dobre vedi, ze dan z nadmernych zisku je zacatek.
  Takze Dubaj, protoze Kajmany jsou daleko, ale hlavne je to porad Britske teritorium.

  Zadne zklamani z vlastenectvi v tom neni, a stehovanim do DANOVEHO RAJE se majitel opravdu zadnemu zamecnikovi nebo traktoristovi nepriblizi ani o milimetr.
  Napr Kellner byl povazovan za vlastence, ale dane platil v Holandsku. Ano administrativa je tam pry prehlednejsi, ale hlavne ty dane nizsi.

  To, ze korporatni manageri jsou kasta sama pro sebe, vi kazdy, kdo aspon jednou mel co do cineni s jedincem chlubici se titulem MBA.

  1. Sakuro v Dubaji jsou nízké daně, ale zase ne tak nízké. V Dubaji jsou hlavně všechny podnikatelské služby na stejné úrovni jako v londýnské City. A to se počítá.
   Poslouchal jsem vyprávění, jak to v Dubaji na imigračním funguje a všeobecně tam jsou úřady nastavené tak, aby byly vstřícné a funkční.
   A ano, firmy budou vždycky odcházet za menším zdaněním, to je dávno známá věc, ale teď odcházejí i ty firmy, které doteď zůstávaly, mnohdy i z vlasteneckých důvodů. Odcházejí i ti, kteří to tady měli rádi.,
   A i když mluvíme o multimilionářích, je fakt rozdíl mezi třeba Tomášem Březinou, který u nás dělal betonové výrobky nebo Andrejem Babišem, který u nás dělá hnojiva a osobně stejně bohatým generálním ředitelem Komerční banky… Dělící linine už neběží ani tak podle majetku, ale spíš podle vlastnictví. Ale to už Petr Hampl vysvětloval ve svých knihách dávno. Já si v poslední době na vlastní kůži ověřuju, že to tak je.

   1. vstřícné a funkční směrem k investorům a turistům. A „pragmaticky“ efektivní směrem k námezdné pracovní síle ve službách a výrobě. Osobně jsem byl v několika výrobních firmách a v mnoha stále vládne „středověk“.
    Obyčejnému turistovi dokáže „poodkrýt“ skutečnost například i rozhovor s taxikářem, který v případě snahy o změnu zaměstnavatele do konkurenční společnosti je okamžitě reptriován zpět do domovské země (většinou Pakistán nebo Indie) a znovu čeká cca rok na pracovní povolení …takový trošku „nevolnictví“

  2. V Dubaji, jako i jinde, se snaží vlády přilákat zahraniční investory a stát se obchodním centrem regionu.
   Proto bylo vytvořeno několik zón volného obchodu.
   Světová ekonomická krize (2008-2010) zasáhla i SAE. Dubajské až tolik, že jim musely vypomoci banky z okolních emirátů, hlavně z Abú Dhábí.
   Tzv. Abrahámovské dohody velmi pomohly ekonomické prosperitě Emiráťanů. Holt zadarmo ani kuře nehrabe.

 18. Hmm, nemyslim si, ze by Vidlak nevedel, jak je to v Dubaji, a UAE celkove, s danemi, presto o tom neni v clanku ani zminka.
  Naopak je tam vyzdvizen hladky imigracni proces, i pro toho pakistanskeho negramota. To radsi bez komentare.
  Uz jsem v zivote prosel pres radu imigracnich uradu, a videl jsem, kdo tam byl ztracen i koho tam protahovali otrokari.
  Nikdy to nebyli lide, kteri maji penize.

  Proste a jednoduse, Dubaj je jednim z danovaych raju. Tecka.

  Firmy se tam presouvaly uz davno, a ted je jasne (i prumerne myslicim lidem), ze tu evropskou ekonomickou valku proti Rusku nekdo bude muset zaplatit.
  Prepujcovano uz je davno.
  Kdyz papalasi zatlaci moc, tak lidi hned vylezou do ulic. Uz i Cesi a Nemci.
  Takze zbyvaji duchody a dane.
  Duchodci nikam neutecou, ti pujdou na porazku prvni (ovsem pozor na volby, duchny poctive chodi), ale firmy dobre vedi, ze dan z nadmernych zisku je zacatek.
  Takze Dubaj, protoze Kajmany jsou daleko, ale hlavne je to porad Britske teritorium.

  Zadne zklamani z vlastenectvi v tom neni, a stehovanim do DANOVEHO RAJE se majitel opravdu zadnemu zamecnikovi nebo traktoristovi nepriblizi ani o milimetr.
  Napr Kellner byl povazovan za vlastence, ale dane platil v Holandsku. Ano administrativa je tam pry prehlednejsi, ale hlavne ty dane nizsi.

  To, ze korporatni manageri jsou kasta sama pro sebe, vi kazdy, kdo aspon jednou mel co do cineni s vseumelem chlubici se titulem MBA.

  1. Mám to spíš naopak. V některých detailech má podle mě autor pravdu, ve svém celku jde však o názornou ukázku úporné snahy dobrat se do předem vybraného cíle, který je sám o sobě ovšem spíš jen ukázkou práce nadšeného laika.
   Nejvíc se mi líbila ta metoda rozsekávání a odsekávání celých staletí trvání impérií podle víceméně svévolných kritérií, aby dostal oněch požadovaných cca 250 let.

 19. Přijde chlap do baru, kde obsluhuje barman – ROBOT. Ten mu natočí perfektní pivo a zeptá se ho, jaké má IQ. Chlapík odpoví že kolem 150. Barman se s ním začne bavit o kvantové fyzice, globálním oteplování, makroekonomii a nanotechnologiích…….

  Chlap je z toho celý pryč a tak si řekne, že ho vyzkouší. Jde domů, převleče se a vrátí se do baru. Barman-ROBOT mu opět natočí perfektní pivo a zeptá se ho, jaké má IQ. Chlapík odpoví že okolo 100. Robot začne diskusi o fotbale, autech, ženských….

  Chlapovi se to hrozně zalíbí, tak jde ještě jednou domů, převleče se, nalepí kníra a jde zase do baru. Dostane opět perfektní pivo a obvyklou otázku na IQ. Tentokrát odpoví robotovi, že má IQ asi 50. Nato se barman nakloní až k němu a pomalu, ale opravdu pomalu se ho zeptá: „Tak co, zase budeme volit toho Fialu ?“

  1. Dneska uz neni mozny nepodezirat..
   Lenin varoval kapitalisty , ze prodavaji bolsevikovi /tomu v mensine/ a lacino opratku na..
   Lenin byl dlouho opatrovan, nez vyzral s dobou do urody ovoce , umelym hnojivem udalosti ,jako vhodny nepritel..
   Vedel, jeho chyby kdyz kapitalismus ,jako konicka /hobby/, taky studoval pilne a celej zivot dokola..Pak o nem vedel vice nez o sockomunismu a tak v dusledku ,zaved neprodlene ten, NEPokapitalismus..
   Jako Marx chteli kapitalistu zmenit a reformovat..
   Husovi,tez horlivemu studentu problemu cirkve zase nedala spat, ta cirkev.
   Putin je ted nenavisti vyzdobenej, jako vanocni stromecek i s darkama pod.
   Napravy a dopravy. Jak dlouho ty vanoce asi budou pokracovat..A kam.
   Ale to se nerika , je to blbost a vzbuzuje , nelibost..
   Vim dobre, ze nektery se nedaj polepsit ani po dobrym ani po zlym..
   Aby se nesnazili nas porad vodit za nos..
   Takze kapitalista si odvez svoji hospodarsko prumyslovou zakladnu co nejdal..
   Ale ne kapitalistovi a pod spolehlivou okupaci do Japonska , cinskej komunista byl a je lepsi spojenec pro bohace ? Kdo vi jak ,az do dusledku..
   Taky dalka se prodrazi dovozem ,na vejvar. Hrozi zima, tak se otepluje..
   Jizni Amerika nablizku, po ruce ,zajistena , se nejak nekvalifikovala..
   Na druhy strane se na U. stmiva tema raketama a v EU kupodivu taky a zaroven..
   Kolacky i bez naplne lakavych slibu se mozna pecou ve stejny kuchyni..
   Stejnosti ,napodobovani ,se naproti tomu ,vzdycky vyskytnou ..
   Chtelo by se stihnout lecos jeste pred volbama, ale neni a nebude ani diesel.
   Byl taky zarazenej do seznamu nejvetsich hrichu pro neverici..
   Budiz tma.
   Ochotny verit vsemu za trochu lidskeho porozumeni a tepla…
   Nemusi to bejt zrovna to TV jandonovotny..Zase ke vsemu ochotny..
   V uniformach uz nekolik stovek komisaru se nastehovalo do U..Se oznamuje .
   Na nevitany cizince ale , ma Putin vod zacatku pifku.
   Strili na ne a presne a vsude , kde je najde..
   Prebytecny a inflacni nenavisti , je taky porad hodne ,kdyz ale, co je moc, to je prilis..
   Prilis, je paradoxne skutecne usili za nedostatek vseho, co je potrebny k zivotu..

 20. Člověk by skoro řekl, že ubozí bohatí podnikatelé jsou naprosto bezmocní, tak strašně byli proti ODS, TOP09, KDU, a STAN a Pirátům tolik investovali proti nim a oni stejně vyhráli.

  Jak to jen připomíná Bílou Horu, kde se čeští šlechtici pustili do války jen tak napůl a podle toho země dopadla.

  1. Predtim ty slechtici valcili naplno a meli uspechy..
   Nebylo v tom taky neco jinyho..
   Nez ty nacpavany opakovanosti. Za jakym ucelem , udelat z nas i pedagogickou propagandou, co???
   Pripominany. A dulezity. Pro koho. Komu to ma slouzit? Narodu?
   Picli trochu, do toho svrzenyho v Pakistanu ,asi nebude dobre, ani tam..
   Bez tak jenom zhorsoval , jako ty povestny Alliende, Chavez ,Maduro ted ,co je jejich lid tak miloval , stal za nimi verne , za ty zhorsovani…
   A jak se treba japonec ponizoval a stale a nekolikrat prosil vo mir , nez napad tu Hawai , usakem ukradenou…A Usa bylo napadeny.
   Ale jenom zakladna na dalsim ukoristenym uzemi..
   Prospech ,vyhody , reky zlata ,se jen hrnuly..
   Se ten P.H. bude vopakovat ,aby se emerican opatren nadsenim se branit vsude na svete a zase jako bicem obrany ,po napadeni a zahnal do valky.

   1. „Nebylo v tom taky neco jinyho?“ – bylo. Došly prachy a nedohodli se, jak to teda zaplatit, aby to nemuselo být tak moc z jejich. Města svůj díl zaplatila, anglický Jakub nakonec posílal Fridrichovi spíš jen zdravice a že mu drží palce.
    A tak se ustoupilo postupně od Vídně k Bílé hoře a tam to dopadlo, však víme jak. Většina těch šlechticů nakonec ale včas přeběhla a nechala si dát obojky za odpuštění. Nakonec, ani těch 27 pánů většinově páni nebyli…

  2. Podnikatel, to je v podstatě totéž jako třeba řezník – řemeslo. Podnikatel má určité specifické vlastnosti, jako třeba tah na branku nebo určitou schopnost neusnout na vavřínech a dokáže se donutit, aby pořád vymýšlel něco nového, aby se přizpůsoboval trhu, aby nacházel nové příležitosti. Pak je schopen vybudovat a řídit tým lidí, kteří umějí věci, které neumí on, ale díky čemuž na konci procesu vznikne hala na opravu vagonů.
   Ovšem není žádné pravidlo, že by měl podnikatel nějaký velký kulturně politický přehled, zpravidla ani nemá žádné všeobecné vzdělání, ani encyklopedické znalosti, nevyzná se v politice o nic víc, než kterýkoliv jiný smrtelník. Podívejte třeba na Janečka – ten uměl vyrobit program, který z burzy rychle vyzobává malé změny ceny a díky té rychlosti na tom vydělal miliardy po desetníkách. Ale jinak je to takový EZO podivín, je strašně na ženský, že kdyby nebyl miliardář, tak by se nejspíš nelišil od Feriho.
   Dneska se o něm říká, že má henty polyamorické vztahy, ale kdyby nebyl bohatý, byl by to obyčejný loudil a prcálek. Jeho představa o prezidentských volbách a kampaních je naprosto uhozená…
   Babiš si naopak podnikatelsky najal lidi, sestavil týmy, umí je koučovat i když Mára Prchal dělá něco, čemu Andrejko naprosto nerozumí, ale také tomu rozumět nemusí.
   Prostě být podnikatelem, to není totéž jako být rytířem. Být podnikatelem není to samé jako být dobrým politikem nebo vůdcem. Podnikatelské vlastnosti se nekryjí s občanskými ctnostmi… respektive nekryjí se o nic víc, než s běžnými lidmi. Jen malá menšina podnikatelů je těmi vizionáři, kteří něco posunou dál. Většina z nich je v podstatě lepšími či horšími řemeslníky podnikání. V podstatě podnikatelem je ten, kdo se projde po své nové hale, kde má nové stroje na výrobu, výroba i prodej mu jedou jak hodinky a on stejně přemýšlí, co vylepší, co předělá, do čeho dalšího se pustí, místo aby chodil na ryby nebo do bordelu.

   1. Přesně vystiženo.
    To oddělení občanských ctností a profesionality je ovšem docela běžné u spousty dalších povolání. U lékařů, umělců všech možných druhů, vědců atd. Dokonce i u žurnalistů. Problém je v tom, že to jednodušší „publikum“ nechápe. A u novinářů, že to nechápou i oni. Že do své profese nemohou – nesmějí vnášet své občanské postoje,

   2. Vidláku, mám trochu jinou představu o podnikatelích. Po 20 letech tvrdého každodenního stresu v podnikání (dnes v hlubokém důchodu své knihovny) a setkávání se se spoustou podobných kolegů, jako střední podnikatel (do 150 spolupracovníků) bych řekl, že hlavním problémem, který se musí v byznyse řešit je marketing, resp. způsob jak nejlépe udat na trhu své služby, nebo výrobky. Nejde ani tak o nápad co, ale jak. Zejména, když se podniká ve velkém. Potom to znamená mít spoustu kontaktů a vyhodnocovat informace. Na práci má větší podnikatel své lidi-odborníky. Takže ano, není vždy nutné mít VŠ, ale vždy je nutné mít minimálně selský rozum a zarputilost. Jak říkal Babiš, ekonomku v Blavě udělal každý, koho nepřejela električka.
    No a takovíto lidé jsou jen zřídka filozofové, znalci historie a umění, nebo politiky se všeobecným rozhledem, ale i takoví se občas najdou. Většinou ale nemají čas chodit do opery. Jó takhle na golf, to je jiná. Upéct tam obchod.
    Za celou dobu se mi podařil udělat jediný velký obchod s Francouzi, když jsem si s nimi popovídal o moderním malířství. Ale Frantíci jsou výjimka a o nás mluví jako o Němcích, kteří se za to ale nemusí omlouvat.

    1. Já chtěl jen říct, že podnikatel není synonymum pro statečného rytíře ani pro srdcařského vlastence. Je nereálné očekávat od průměrného podnikatele nějakou hlubší angažovanost než od průměrného obyvatele. Podnikatel je specifické řemeslo, které má své virtuosy i své patlaly a jen tu tam někdo z nich přeroste svůj obor a stane se vizionářem.
     Vizionáři jsou stejně zastoupeni i mezi řezníky a soustružníky… stejně tak vlastenci. Ale pokud je podnikate úspěšný ve vyrábění peněz a je zároveň vizionář, tak zpravidla má větší šanci své vize zrealizovat, než ten řezník.
     A dostat šanci, to je naprostá statistika. To je prostě jen štěstí. Jak psal Čapek, největší stratég nebyl Napoleon, ale jakýsi švec z Horní Dolní. Ale ten nikdy nedostal příležitost velet, aby se jeho talent projevil.

     1. Moc nechápu, co s tím rytířstvím pořád máte.

      Nikdo po nich nechce žádné rytířství. Jen zdravý rozum. Viditelně jde o jejich business a každá vláda určuje a vždy určovala podmínky pro business vlastní země v porovnáním k jiným zemím.

      Když v devadesátkách Saudy napadlo, že by koupili letadla u Airbusu, tak v Boeingu neseděli jak boží dopuštění, ale zavolali Clintonovi do Washingtonu a připomněli mu, kolik to je daní a pracovních míst v USA (pokud to vůbec potřeboval připomenout) a Clinton obratem volal Saudům, aby jim připomněl, jak moc jsou s USA přátelé, jak moc jim USA pomáhá vojensky a jak moc si vlastně chtěj ty Boeingy koupit.

      No a Saudové si je koupili.

      Tak fungují normální podnikatelé. (Samozřejmě, podle své váhy v ekonomice).

      Čapek napsal úplnou blbost. Švec měl možná největší potencionální talent, ale chybělo mu vzdělání a cvik, tak se ten talent nikdy neprojevil a projevit nemohl. Na bitevním poli by pohořel a nejspíš by tam nikdy s armádou nedošel, i kdyby mu ji někdo svěřil.

      Jemu taky nedělali konkurenci negramoti, co měli spoustu talentu.

   3. Přesně tak. Podnikatele baví podnikání, je to prostě podnikavý člověk. Není na tom nic pejorativního.
    I mezi podnikateli jsou různé týpky. Jako mezi každou společenskou skupinou.

    1. Podnikatelé si svoji pověst udělali v devadesátkách tím jak kradli.

     Ti, co nekradli si můžou založit spolek a ostentativně odmítat takové, co kradli.

     Ovšem myslím, že radši budou s tou špatnou pověstí a jen skuhrat na nespravedlnost veřejnosti.

     1. To stejné bych mohl převyprávět o zaměstnancích. Poslední dva, které jsem vyhodil, vyhodil jsem proto, abych je nemusel zabít.
      Všechny, kteří an blok rypákují proti podnikatelům, upozorňuji, že diskutují zdarma na webu, který jsem vytvořil a platím z peněz, sedřených z krvavých mozolů dělnické třídy.

      Taky bych se mohl urazit, tedy pozor na to.

      1. Jo, to můžete. Zaměstnanci také žádná sláva. Až budete mít někdy čas, náladu a nic na práci, tak o tom můžete napsat článek. Není nad zkušenosti, ze života. Já si to přečtu i když mě zablokujete nebo co to bude.

       Sám jsem se někdy za mý kolegy a polokolegy styděl. Málo výkonní (tak na 90%); nechtěli pochopit, že co klient chce, to má dostat, když už za to platí (a nám je hovno po tom, že to je divný); kradli nebo tak napůl (firmu nebo kolegy) a to i ti extra dobře placení, u nich to vůbec bylo vůbec k zjebnutí. Moc se zastavovali a povídali si. V korporátu si někteří vybírali jen ty nejlehčí úkoly a někdy ještě držkovali, když se po nich chtěla taky nějaká trochu náročnější práce (firma ovšem udělala program tak, aby to bylo možný). Matláci stříleli jen tak od oka, takže výsledek byl to slavné „přiměřeně, přiměřeně“ a dávat to do pořádku zabralo tak 8x dýl. Atd, atd.

       Já jsem nepsal o vás, protože vás neznám.

       Jen pro kontext. V mém vlastním oboru je tak 95% nafoukanců a byl bych blázen, kdybych je před kýmkoliv obhajoval. O tom jak fungujou jsou i sociologické studie. Co mám dělat, přeci je nebudu obhajovat.

       Úplně přesně jsem nepsal ani o podnikatelích té doby, ale o tom, jak byli vnímáni.

       Kolik špatných zkušeností je potřeba, aby si lidi udělali názor na celou skupinu? V cizině stačili dvě či tři v řadě. Přijeli nakoupit. Známej jel z ochoty překládat, jen řekl, že jsou Češi, už je hnali pryč. Nikdo se s nima nebavil, protože je nic českýho už navěky nezajímalo.

       Jednoho známýho podnikatele začal nenávidět jeho celoživotní známej, protože na jeho doporučení dal peníze do fondu, kterej pak vytunelovali. Podnikatel v tom byl nevinně, on si tam dal taky svoje a taky o ně přišel, ale to už nic nezměnilo.
       No ale pak podváděl při dražbách, jen ho nikdo nechytil. Ale byl to i tak skutečnej podnikatel, kterej pořád něco vymejšlel a kombinoval a vyběhával.

       Další podnikatel byl zloděj. Navíc jako kretén ukradl za milióny a pak to prodal tak 5x pod cenou, protože byl idiot. Ale taky rád kšeftařil.

       Další byli společníci, kteří se navzájem podváděli ve firmě. To se opakovalo u několika různejch firem.

       Další podniky vytunelovaný ještě ředitelstvím a z nich pak z nich pak bylo páni podnikatelé.

       Další podnikatel ukradl v podniku technologie, dokumentaci a seznam klientů a dnes je to vážená firma.

       Banky krachovaly, fondy krachovaly.

       Jeden podnikatel dostal prachy v restituci, podnikal až do důchodu, jen podnikání tak trochu dotoval. Další podnikatelka dostala prachy od manžela, tak trochu na hraní a taky jí to moc nešlo.

       Jinak manžel zase tunelář. Pořád dokola.

       Jeden šéf taky někdy natáhnul dodavatele. Tak napůl, zaplatil jim, co domluveno, ale podle všeobecný dohody měli dostat víc. Nedělal to moc často, ale dělo se to. Zase se nechal natáhnout partnerskejma firmama, protože když nebyl v pozici síly, tak byl měkkej na vyjednávání. Jindy se nechal podvést. Jindy udělal rozpočet na práci a za měsíc novej, dražší a pak se divil, že se klient neozývá. Tyhle srandy tam byly každou chvíli.

       Bakala a klausovi omilostněnci, o tom ani nemluvě.
       Dovozci cizinců a zdražovatelé bytů, ani nemluvě.

       Nejsem odborník na PR, ale myslím, že to všechno image skupiny pošramotí. Pak na to doplácej i ti, co jsou v tom nevinně a může jich bejt i velká většina.

       Jak jsem napsal nahoře. Není to o vás, lidi co vás znají osobně, si dělají názor podle vás. Ale na skupinu si dělají názory podle toho, co je z ní vidět nejvíc.

       Až a jestli budu podnikatel, tak do toho budu padat taky. S tím počítám jak se smrtí.

    2. Dlouhe obdobi v Usa zhruba od 1880 se vyznacovalo okolo 100 tisic obeti industrialnich smrti.
     Rocne.
     Mimo to spousta dalsich mela na svedomi vselijake a nemale nasili protestujicich delniku ,pracujicich ,ktere koncily smrti.
     Cela mesta bojovala proti podnikatelum..
     Slavna firma podnikatelu Pinkerton ,policie , specialne najmuti a vyzbrojeni psychopati ,rozbijeci stavek , gangsteri tez vynikali ..
     I Narodni garda slouzila az dodnes slouzi.,aby se ten kapitalismus nejak vybudoval.
     Podnikatele a jejich sluhove se starali prevazne ,jak by nasilim zbohatli ,rozpinavosti ,vydiranim /racketeering/,jak znicit konkurenci ,az to doslo tak daleko ,ze jeden miliardar musel pucit vlade Usa.
     V 1934 zlato obcanum stat zabavil.
     Vydal se zakon a vlastnicvi bylo demokraticky ilegalni..
     Zlato zapricinuje nezavislost obcana a kdyz se demo chysta stat do valky tak tohle je posledni co by chtel..
     Na nejhorsi praci se dovazely desitky tisic cinanu mozna vic a kdyz nebyli potreba tak je z Usa vyhodili zpet.Atd.
     Cowboys zase vyvrazdovali cele rodiny mensich farmaru aby vlastnici podnikatele ,bohaci ziskali vice pudy..Kdyz nechteli po dobrem odejit..
     Sou to bezny informace i kdyz nepopularni..
     Cela slavna valka Severu proti Jihu byla imperialisticka, za ucelem ,vyloupit Jih a ziskat pozemky pro ty na Severu. Dale uvolnena levna pracovni sila ,temer zadarmo /hodne lidi malo prace/ se podnikatelum vzdycky hodi..
     Vo britech a prumyslovy revoluci ,praci malych deti , lepsi nevedet..

   4. Já mám podnikatele v příbuzenstvu a další znám zblízka.

    Vidíte to moc čítankově.

    Hlavní podnikatelská vlastnost je mít na začátku peníze (nebo úvěr nebo prostory a vybavení, se kterejma můžete začít bez peněz). To, čemu Marx říkal Kapitál. Všechno ostatní si můžete koupit, včetně odborníka, který zná řemeslo. Místo vymýšlení něčeho nového si založíte vývojové oddělení. Tým vám povede výkonný ředitel. Dokonce ho ani nemusíte najímat sám, necháte si ho najít personální agenturou.

    Něco z toho můžete dělat klidně sám, ale není to nezbytné.

    Já vím, že nemají všichni velký přehled, ale mají větší šance ho mít. Určitě větší než dělnice, co odejde z práce, olítá slevy v supermárketu, uvaří jídlo, roztržitě si poslechne děti, vynadá jim za špatné známky, podrží manželovi až přijde z hospody a padne jak mrtvá.

    Podnikatelé můžou mít manželku v domácnosti, cenu jídla pořádně ani neznat, byt jim uklídí paní, děti hlídá a doučuje jiná paní.

    Mají snadný přístup k informacím, protože mají snadnější přístup k informovanejm lidem. Každej se rád rozkecá o tom, co dobře zná, protože to dělal 20 let. Jen se nerozkecá před každou sedřenou dělnicí, ale na golfu, rautu, premiéře, či po obchodním jednání.

    Nedovedu si představit, že Teplý z Madety někomu přihodí padesát táců do kasičky a nikdo mu neřekne, jak to v partaji zrovna chodí, ani když se na to přímo zeptá.

    Jestli něco podnikatelé vědí, tak že vám zadarmo nikdo nic nedá, takže hned jak zaslechli Fialovy fantasmagorie, jak problémy vyřešíme celoevropsky, to jakože nám to Německo, Francie a Benelux zaplatí, tak mohli vědět, že je to blázen. Za 18 let po vstupu do Unie máme pořád ještě naše malé platy.

    Podnikateli Dědkovi by taky vysvětlili, co se posledních 8 let doopravdy dělo na Donbase, kdyby byl ovšem ochoten poslouchat. Jenže lidi jako on nikdy neposlouchaj. Ti vědí všechno hned.

    To není o tom, bejt rytířem. To je o tom nebejt škůdce. To je o pudu sebezáchovy.

    Podnikatelé nedávají zodpovědné funkce ve svejch firmách blábolícím idiotům, tak proč v politice.

    Víc než obcházení hal podnikatele řeší lidi. Zaměstnance, klienty, dodavatele, partnery.

    Tak proč ne politiky? Viditelně jde i o jejich kůži.

    1. Podstatná věta z příspěvku pana Smrkovského:
     Jenže lidi (jako Dědek) nikdy neposlouchaj. Ti vědí všechno hned.
     Ani vlastní děcka vás neposlouchají. Taky vědí, co je správně a jinou možnost si prostě nepřipustí.
     Jste pro ně jen geront, zmatený proruskou propagandou.

     Indoktrinace se tomu říká.

    2. Na začátku jsem neměl žádné peníze. Ani úvěr. Jenom hlavu. A na konci mám důchod, práci a vlastní bydlení na vlastním pozemku. Současně s blízkými. Peníze v začátku nejsou podmínkou, ale bonusem.

     1. Ládíku, obávám se, že nemáte pravdu. Vy jste měl na začátku podnikání KAPITÁL v podobě znalostí, které jste nabral kdesi ve firmě jako zaměstnanec, nejspíš ještě za socíku.
      Mít peníze na začátku není nutné, pokud máte kapitál v jiné formě. A že těch forem je hafo.

     2. Ládik 15:12
      Básničky dobrý. Ale argumentace Příkladem je demagogie příklad najdete vždycky na všechno. Má se argumentovat statistikou

    3. Musk koupil Twiter , ale nechtel. Byl soudem donucen.
     Kdyz zahlid jak to tam chodi.
     $44 miliard zaplatil a preplatil 44 miliard.
     Ze 7,5 tisic zamestnancu jich vetsina nepracovala ,tech taktik jak zlepsit statistiky zamestnanosti je dost..
     Chodili se do prace najist , napit chlastu , hrat pocitacove hry, nejak zabavy tez sledovani TV , a mnoho dalsiho , sledovat mesto ze strechy budovy ..
     Vyhodil jich 3,8 tisic a to je jen zacatek..
     Aniz by provoz podniku utrpel ,samozrejme naopak.
     Cast pracujicich zacne sveho tovarnika zboznovat a sirit legendy a potlacovat skutecnost../Lidi sou k tomu nachylny , koho chleba jis…/.
     Nektery pravda pracovali na cenzure zakazniku dle pokynu uradu..
     Ted ma z vladou problemy , nechce cenzurovat..
     Ani trochu a uz mu vyhrozujou i z EU.
     Vidlakova podnikatele jeste nikdy nikdo asi nevidel.

  3. Do války proti sobě. Vyhrála katolická parta. To je dezinterpretováno jako že „tři sta let jsme trpěli“.
   Jak padlo i na Václaváku. Takové ideobláboly mě velmi popouzejí.

   1. Tak ono je třeba vidět širší souvislosti. Poté, co ta poražená část domácí elity musela zemi opustit, byla doplněna těmi ze zahraničí, co byli loajální Vídni. A zároveň byli ti, co včas získali milost, drženi celkem pod krkem. Jednoduše, ukázkové „rozděl a panuj“ v praxi.

    Rozhodně to nebylo tak, že by se utkali dvě čistě domácí party, z nichž jedna byla prostě úspěšnější a druhá odešla, protože „vítěz bere vše“. Na to už, i přes bratrskou pomoc, možná sedí víc to Pražské jaro 68…

 21. Jen malinká technická : Představa pákistánském negramota, který je v Dubaji integrován do společnosti mě rozesmála.
  Státy v Zálivu totiž muslimy na otrocké práce vůbec neberou, arabskou ulici považují za největší nebezpečí.
  Berou nemuslimy, hlavně z jižní Asie a na kvalifikovanou práci Evropany. Evropané žijí v lepších podmínkách, ale v podstatě nemohou opustit areál, ve kterém žijí. V určitém luxusu, né ve slumech v poušti, kam jsou na prespání odváženi modré jihoasijské modré límečky.
  S velkou obavou sledují vyzbrojování / přezbrojování států v Zálivu. Myšlénka, že se pustí do války s Íránem je sice lákavá, ale milovníci Alláha nejsou úplně blbí.
  Zatím to vypadá, že ten zbrojní arzenál je dobře zabezpečen. Ale zítra může být všechno jinak. Co by se dělo po vypuknutí barevné revoluce někde v Zálivu, to si snad ani nechci představit. Možná bychom říkali : Zlatej Bin Ládin.
  Už jednou Západ přezbrojil z dobrého srdéčka afghánské mudžahedíny a potom se drbal za ušima a tu moderní techniku složitě vykupoval zpátky. Za velké prachy.
  O podmínkách cizích podnikatelů v Dubaji nic nevím.

  1. Omluva za překlepy.
   Jestě bych dodala, ze arabská ulice ropné monarchy hluboce nenávidí. Asi by chudí Arabové uměli ty prachy za tekuté zlato utratit líp, než za budování lyžařských sjezdovek v klimatizované hale. Moc se jim nedivím.

   1. Helanov: chudé muslimy právě zaměstnávají z Pákistánu, Indie, Bangladéše. Občanství jim nedají a vykořisťují je. Zaměstnávají i nemuslimy z Indie, Nepálu a Filipín a d těmi zacházejí podobně špatně.

    1. Máte pravdu, jsou tam i takoví. Ale mají to dobře ošetřené, aby nezlobili a zapomněli na nějakou rebelii.
     Za takového pracovníka ručí ten, kdo ho zaměstnává, tzv. sponzor. Ručí za jeho vzorné chování, za jeho dluhy, pokud by vznikly. Pokud něco nekalého spáchá imigrant, je potrestán jeho sponzor. Takže si každý majitel firmy moc dobře rozmyslí, koho si pozve na práci.
     Někdy si říkám, že by nebylo špatné, kdyby i Šojdrová ručila za svých padesát sirotků. Má to něco do sebe. 😀

   2. Ovšem Evropany,
    kteří tam přijedou obveselovat šejky (Lední revue) považují za podlidi. Cvičené opičky z Evropy.
    Byli tam, dostali opravdu dobře zaplaceno, perfektní hotel, ten zmíněný umělý svah atd., ale sólisté i vedení revue se dohodlo, že do Kataru už nikdy více.
    To obrovské pohrdání káfiry z Evropy bylo takřka hmatatelné.
    A to tam nejela nějaká ořezávátka, sóla tančili mistři světa a Evropy a zbytek byli taky špičkoví bruslaři.

    1. Kdyz von ten kapital nema vlast ,jen predstira /i u nas/ ,rozlejza se tam ,kde je zisk a urokovej jeste navrch..
     Zapomina se, kuk sem kuk tam , co se uz davno vedelo..
     Uz to nejde , ze se veritel dluznikem jednoduse vyhnal pryc ,kdyz nebylo na splaceni , ani ochota. Zadna chyba .Von se potom zase vratil..
     Na to poslouzili vsude , ty slavny revoluce..Aby to tak uz neslo.
     Taky, ze ten imperialista s pytli zlata , je rozpinavej..
     Aby mel pohodu ,zaridi si kde chce system vlady manipulaci, organizaci a kdo maze ten vzdycky jede..
     Se to nazyva oportunismus , vsude popularni a vhodnej . Nekde je mensi ,nebo zadna dan ,zbyde vic na uplatek .
     Aby si pribehlik s technologii , jak to bohatstvi vyrvat ze zeme..polepsil a mistni honorace taky. Ruka ruku nekdy zaspini dolarem.
     Kdyz sem mistni a mam na svym uzemi ,hlavne pod uzemim ,co kazdej chce ,muzu taky co chci.
     Sem potom kralem , cisarem ,demokratem , sejkem , reformatorem, kapitanem,nevadi se povysim za moment za zasluhy ,princem /nekdy je jich 8 tisic najednou/, presidentem ,zkratka co chci.
     Kdyz chci klaneni a klekani si na zem , sem cisarem..
     Jindy to vedu pres nabozenstvi a tak sem zase papezem, kardinalem ,120 najednou a administrativa a kde se na ne vsecky vydela ,tezko rict..
     Asi vsude. Lid ,ovecka i ten vladnouci v tomhle malokdy zklame..
     Musim se zjevovat v kostele vic a v podobnych vydelecnych institucich…
     Inu ale , kdo s cim zachazi …
     Premistovani centra moci je taky podezrely uz delsi dobu.
     Otrok,tam je taky nejlevnejsi a zadnej problem udelat nesmi..
     Mlha za mnou mlha prede mnou , co ty jiny asi a s cim prijdou..
     Medved vede ,kdy se zjistilo , ze si poridil nejen podminky a umi vic a predbeh a fofrem a snadno ,skoro ve vsem , ty , co si dali vselijaky okovy kolem krku, i okovy na nohy.. A zacali vsude kricet Forbidden..

    2. No, a jsou snad ti BÝVALÍ mistři Evropy a světa něco víc než cvičené opičky?
     Nejsou.
     Poté, co už nezvládli jezdit mistrovství, stali se pouhými zaměstnanci agentury, kteří jezdí pro pobavení platících diváků. A kteří cvakají půlkami armovací dráty, aby si neutrhli šlachu nebo nedostali chřipku.

      1. Ten dělá to a ten zas tohle. Někdo prohání po ledě kus černé gumy a někdo zase třeba dumá nad šachovnicí, jak postavit piónky. A někdo zase přemýšlí nad klávesnicí, jak znectít profesi nebo jen postoj, který se mu nějak nezdá. Každý holt má své hobby.

    3. Když bruslil Verner & kol. Kimovi v Severní Koreji, házeli po nich čokoládou. Žádnýma plyšákama. Normálně z obecenstva.

   3. Každý má své hobby. Tam zlaté sjezdovky, zdejší satrapové vydržují Ukrajinské satrapy za peníze, které si půjčí, a které i s úroky zaplatí zdejší poddaní, kteří z toho prd mají.
    Kdežto tam mají alespoň ty sjezdovky.

  2. Už jednou Západ přezbrojil z dobrého srdéčka afghánské mudžahedíny

   —-
   Cože?

   Ty kterým tam zařídil válku se SSSR, kterýmu chtěl zařídit jeho Vietnam?
   Ty, které používal na svou válku proti SSSR?

   Pro ty se něco udělalo z dobrého srdéčka?

    1. Jo. Jenže na začátku autor píše, jak se rozesmál při představě integrace pákistánského negramoty.

     Gramotnost je jen o tom umět číst a psát. V Pakistánu je jen asi 40 %.

     Kšeftovat můžete ovšem i jako negramota. Stačí, když umíte smlouvat. Když máte dost peněz, písaře si zaplatíte vždy. Bylo dost negramotných evropských králů, co zvládlo kralovat.

     U nás je školní docházka povinná 250 let, u nich 10.

     Jsou lidi, co ani nemají příjmení a další, co nemají datum narození, respektive v papírech mají 1.1. roku, co rodiče tak nějak odhadli.

     Tak to chtělo nějaké to mrknutí, že teď je to už ironie

  3. Helo, do Dubaje příjíždí denně velké množství Pákistánců i Indů nechat se vykořisťovat, protože je to pro ně stokrát lepší, než hrdě dřít doma na poli. V Dubaji je mnohem bezpečněji než v Praze a přitom tam 3/4 lidí jsou cizinci. Dovedete si představit, že by v Praze žilo sedm set tisíc Ukrajinců a jen dvě stě tisíc Pražáků a na ulici by Vás neokradli za dvě minuty? V Dubaji to takhle mají. Sice je to tam samý vykořisťovaný Pákistánec a Indonésan, ale na ulicích neteče krev ani nehoří auta.
   Každý, kdo tam přijde, tak musí proběhnout registračním procesem. Negramot z Indie i evropský podnikatel. Oni to tam umějí.
   Já nerozporuji, že by snad vykořisťovaná chudina byla nějak zvlášť šťastná, ale na druhou stranu se tam hrnou, protože je to v jejich životě pokrok vzhůru. Indové se z Dubaje nevrací domů v pytlích na mrtvoly či hladoví jako smrt… vracejí se domů s dárky pro rodinu, sytí, oblečení… a ano, vyprávějí o tom, jak pracovali šestnáct hodin denně bez víkendů a svátků a jejich zaměstnavatel na ně řval a občas je přetáhnul klackem… A jeho příbuzní to doma poslouchají a ptají se, v čem je háček… doma je také bijí, také dřou od slunka do slunka, ale navíc mají ještě hlad….

   1. Jistěže. I starý Magdon měl na vybranou jestli rubat uhlí pro markýze Gera, nebo se rejpat v políčku. Zvolil vyhodnější práci, rubat uhlí. Nic moc. Jenže kdyby nechlastal. tak i některé z jeho nadanějších dětí, mohlo mít i nějakou školu a polepšit si tím do života a pro další generaci. Ostatně, kdyby byl přičinlivý, šikovný, učenlivý, mohl to na šachtě dotáhnout výš, s lepším platem. Jenže jeho život byl šachta, hospoda, chlast, dopotácet se domů, obskočit starou Magdonovou, z toho další hladový krk, šachta hospoda, chlast, rvačka….do příkopy pad….
    Přitom byli další ze stejně chudých poměrů, jenže jejich osud byl lepší.

   2. Pane Vidláku, oni se tam hrnou nejenom chudáci z Indie. Hrnou se tam i české sestřičky , je pro ně pravé požehnání smět utírat příbuzným ropných monarchů zadečky.
    Chudí Arabové do Evropy, chudí Evropané k Arabům, a potom že nefunguje multikulti.
    😀

   3. Vidlaku máte pravdu. Na Pákistánce a nearabské muslimy nejsou tak hákliví.
    Nebezpečný je pro ně arabský rebel. Typu Bin Ládin.
    Takoví by se chtěli dělit o zisk z ropy a viděj rudě z představy křižáckých základen v zemi Mekky a Medíny.
    Určitě pečlivě dbají, aby si tam nenatahali třeba pákistánské Paštúny.

   4. Sarabove maji to popravovaci namesti a tam denne popravujou muze , zeny a deti.
    Nektery treba hazeji ze strech ,dle druhu provineni..
    Kvuli nabozenstvi..Zadnej uprchlik do EU, by tam neprezil..
    V EU de vod soudu domu, aby mohl pokracovat…
    Ale to nikoho nezajima ,jeste otroctvi a tyhle veci jsou tam tradici..
    Kazdej ma neco , my mame treba tradici v divadle ,hudbe a literature..
    Zkratka .Kazdej ma neco..
    Zjistili vlady ,ze mame bejt taky vobohaceny vodjinud..
    Naopak to jde jen opakovanim ,napodobovanim ,toho co maji evropani a usaci..
    To se zakoupi , aby mistni bohaci /na ktery lecos se nevztahuje/ meli zabavy…
    Pasujou se tam deti a devcata taky tradice..Se vo to nesmi tak sirit..
    Vladnou dnes vladam a mediim , ktery taky vsude vlastni…
    Nejlepsi je ,kdyz nekdo porad pise ,aby trochu vedel vo cem ,aspon nekdy..

  1. Re: Ládik!!!

   Řekl bych podle jeho ksichtu, který jsem měl tu čest zahlédnout dnes v telce, že ten člověk začíná mít vážné problémy s orientací v čase a prostoru.
   Nevím, proč mi bleskla hlavou vzpomínka na slova „Jakeš“, „Hrádek“, „Červený“.

   1. Himlhergot, komousi meli povolit drobne podnikani, nezakazovat porno, umoznit za vlastni penize si i vycestovat na Zapad, vydavat bulvarni media, apod. Proste nase obdoba cinskeho korporatniho kapitalismu. Pak by nebylo zadne cinkani klici…

    1. S internetem by zmizely i dráty a myslím že ani emigrace by se nijak dramaticky nezvýšila. Asi by se nevrátilo tolik emigrantů předchozích, ale to by nebyla zas tak velká škoda.

    2. Ale o tom se tu bavíme celou dobu, Mlho! 😌
     Naprosto souhlasím, ještě k tomu vedení podniků jako v Čubově Slušovicích a bylo tu jak v ráji.

     1. Vo ty treti nasi ceste v oblasti hospodarsky ,byly zrejme i ty Slusovice..
      Synacek Cuba, se ale zabyva suchym popisem neceho ,/co zrejme prevzal vodjinud a pilne nastudoval ,aby moh sahodlouze poucovat nas idioty ,vo nic jinyho v pedagogickem akademismu ani nejde/, co uz davno neni a nic to dnesku nerika..
      Kazdej se zivi nejak. Jak umi ,nebo dneska hlavne, jak neumi..

   2. Targusi,
    protože máte ponětí o tom, co řekl Jakeš kdysi na Červeném Hrádku ze Svobodné Evropy, jsou vaše představy o něm pomýlené. Jakeš měl povědomí o realitě tehdejší doby rozhodně větší, než dnešní Fiala. Viz. https://lacogroessling.wordpress.com/2014/07/16/dokument-co-rekl-milos-jakes-17-7-1989-na-cervenem-hradku-a-co-z-toho-odvysilala-cst-a-svobodna-evropa/
    Dnes vám nebudu doporučovat dávat bacha na dopravní značky, stačí, když si při točení volantem nebudete pouštět nesprávné rozhlasové stanice.

    1. Oproti Fialovi se baťovec Jakeš jeví jako slušný oddíl. Kéž by takoví byli ve vládě. Nemluvě o Štrougalovi.
     Jenže oproti Fialovi se jako rozumnější jeví i Bilak.
     Ovšem na druhou stranu, zdejší vláda je jen zprostředkovatelem.

      1. To je urážka skladníků!!! Skladník má klíče od skladu!
       Tihle jsou spíš nádvorní četa. Zametají a mají na starost popelnice.
       😀

    2. Re: Laco

     SE jsem nikdy neposlouchal a vy mi vlezte na záda.
     Co řekl Mikeš na Hrádečku a jak se to v SE následně sestříhalo, to je mi šumák.
     Podstatným pro mne je, že soudruha Fyjálu sestříhávat netřeba. Mele ho*na i bez nůžek.
     Jsem rád, že jsem stále mladý, chytrý a krásný a bufet-banky pro důchodce mi vůbec nevadí, protože za demokracii si všichni rádi připlatíme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *