Ukrajinské ministerstvo obrany publikovalo mapu možných zásahů svého území korejskými „trochu chytrými“ balistickými raketami, vypuštěnými z Ruska. S vyznačenými teritorii možného zásahu různými korejskými raketami vypuštěnými z Belgorodské nebo Voroněžské oblasti resp. z Krymu. Nevím, co přesně termín „trochu chytrý“ znamená, nejspíš fakt, že munice je doplněna nějakým navigačním kouskem, komunikujícím se satelity. Kdo víte, povězte.
O tom, že Rusko koupilo od Severní Koreje rakety a dělostřelecké náboje, se na internetu spekuluje velmi mocně. Z pochopitelných důvodů nejsou k dispozici žádné přesné údaje. Různí online špioni sledují na satelitních snímcích pohyb na ruských železnicích ve směru z Koreje na západ Ruska. A odhadují, že bylo z Koreje odesláno 3-6 tisíc kontejnerů s municí. Bez upřesnění, jaké to byly kontejnery a jaká munice.
Takže vydejme se směle do říše spekulací a fejků:
– Čistě teoreticky podle rozměrů munice 155 mm a rozměrů různých kontejnerů vychází 500 – 1000 kusů dělostřeleckých granátů v kontejneru. Vynásobením dostaneme 1,5-6 milionů kusů munice, pokud by byly posílané stejné náboje. Samozřejmě teoreticky, nikdo neví, kolik těch kontejnerů ve skutečnosti bylo (jestli vůbec nějaké byly), ani co v nich bylo (tedy v Rusku a Koreji to někdo určitě ví, ale ti nepoví).
– Rusko má čím zaplatit, v severní Koreji údajně „řádí hlad“ a Rusko sklidilo v posledních dvou letech dvě rekordní úrody obilí a dalších potravin, sklady a sýpky jsou plné až pod střechy. Stejně tak vyrobili rekordní množství hnojiv.
– Samotné Rusko je údajně nyní schopné vyrábět 150-300 tisíc kusů dělostřeleckých granátů měsíčně + 200 kusů „chytrých“ raket a bomb s přesnou satelitní navigací. Plus rozjelo vlastní masivní výrobu dronů různých typů a velikostí.
– Přesné údaje samozřejmě nejsou, ale ví se, že výroba jede v nepřetržitém třísměnném provozu a do zbrojních továren byli získáni dělníci různých kovoobráběcích specializací z celého Ruska nabídkou mimořádně vysokých mezd a bezplatného ubytování a stravování (včetně zkušených „již odkecaných seniorů“ a učňovského dorostu).
– Ve statistikách přímo výroba munice uváděná není, ve statistických přehledech je zahrnuta v položce Ostatní kovové výrobky (kde jsou kromě toho různé jednoduché kovové věci typu drátů, hřebíků, trubek, kabelů, konzerv, nádobí ap.). Tato položka vyrostla razantně, a dále roste, jenom letos za první dva měsíce je meziroční nárůst o více než 50%.
Pro srovnání z druhé strany:
– V USA podle dostupných údajů vyráběli před válkou měsíčně 14 tisíc ks munice ráže 155, loni 19-25 tisíc, a v letošním roce chtějí dosáhnout výroby 40 tisíc ks měsíčně, v roce 2025 pak 100 tisíc.
– Výroba v EU je podobná, před válkou se v Evropě vyrábělo měsíčně asi 20 tisíc ks 155 mm dělostřelecké munice, zvyšování probíhá pomalu. Různí politici vypouštějí různá čísla, letos se má v EU údajně vyrobit 35-80 tisíc ks měsíčně.
– Ale zdaleka ne všechna nově vyrobená munice půjde na Ukrajinu, jednak výrobci mají uzavřené dlouhodobé smlouvy s různými odběrateli kolkolem zeměkoule, druhak samotné evropské státy poslaly na Ukrajinu hodně vybavení z vlastních zásob a teď potřebují doplnit sklady.
– Český prezident PePa vyhlásil aktivitu nákupu munice z různých rozvojových zemí, organizovat by akci měli čeští zbrojaři (čti obchodníci se smrtí), platit prý budou evropské státy. Čísla se různí, celkem prý je možné sehnat 500 tisíc kousků až jeden milion. Mnoho lidí o tom mluví, mnoho se o tom píše, ale zatím neproběhla žádná reálná akce.
Ergo kladívko: Rusko má a i v budoucnu bude mít k dispozici 3x a více dělostřelecké munice, než dokáže západní svět sehnat pro Ukrajinu.
A proč to tak bude i nadále viz tady:
https://web.litterate.cz/vyber-si-obcane-chces-vyrabet-tanky-nebo-maslo/
Rybár tvrdí, že PePo-va munícia bude z Grécka (kde to ešte musí schváliť parlament):
„Tajomstvo zahalené v temnote je konečne odhalené (https://t.me/belarusian_silovik/32406). Grécke úrady plánujú predať delostrelecké náboje Českej republike na ich následný presun do tzv. Ukrajine za celkovú sumu viac ako 150 miliónov dolárov.
Spomeňte si na to zvláštne vyhlásenie (https://t.me/rybar/58000) českého prezidenta Petra Pavla, že našiel dodávateľa nábojov pre ukrajinské ozbrojené sily, ale na to bolo potrebné financovať mimoriadne nejasnú schému prostredníctvom českej vlády?
Zrejme sa hovorilo o Grécku. Okrem toho sú Gréci vyzbrojení rôznymi delostreleckými systémami, od 105 mm húfnic M101, 122 mm RM70 „Vampire“, ktoré sa používajú na ostreľovanie Belgorodu, a 155 mm samohybných zbraní M109.
Vzhľadom na nedávno schválený balík (https://t.me/rybar/58272) vojenskej pomoci ukrajinským ozbrojeným silám je dodávka munície skôr otázkou času. Rovnako ako u prenesených húfnic M114 z druhej svetovej vojny však stav nábojov zostáva otázny.
Zároveň je v podmienkach nedostatku akákoľvek pomoc tohto druhu na fronte nevyhnutná. Medzitým sa Gréci zbavia povaľujúcich sa zbraní a striel, pričom na ich predaji zarobia spolu s Čechmi.“
„Jejich obchodním modelem je válka“
Americký novinář James Risen popisuje ve své knize obrovský průmysl, který žije z boje proti terorismu a nemá žádný zájem v tom, byl tento boj ukončen. Rozhovor s ním přinesl německý časopis Spiegel.
Uvedl jste alarmující čísla. 2 000 soukromých firem nyní žije z obchodu s válkou. 850 000 lidí má přímý přístup k tajným aktům a produkuje ročně 50 000 tajných zpráv. Vypadá to jako nový průmysl, který se zde rozrostl.
Ano, a také nemá žádný zájem na tom, aby to celé ukončil. Máme co do činění s novou situací v naší historii, která doposud nikdy neexistovala: je zde pozoruhodně velká skupina, jejíž příjmy závisí výhradně na válce. Válka je jejich jediný obchodní model. Všichni pracují ve skrytu, v malých společnostech jako Tysons Corner ve Virginii. Existují společnosti s miliony na tržbách, o nichž jsme dosud nic neslyšeli. Společnost General Atomics je například jedním z nejvíce profitujících aktérů této politiky. Společnost, která je vlastněna dvěma bratry, staví drony. Jen v roce 2012 získala vládní kontrakty v hodnotě 1,8 miliard dolarů.
https://1url.cz/mu6yF
No a 1 takový granát bych si mohl koupit za 2 svoje důchody.
Odhaduju, že za den se jich tam vystřílí cca 20 000.
Někdo tratí, jiný na tom vydělává.
Na jednom člověku v plné polní plus vojenská technika, vojenský materiál, menáž a dal. , si během jedné etapy ( 1941 -1918) Světové války dokázali nejmenovaní vydělat dnešních 250 000 dolarů.
Vynásob miliony a máš docela slušnou plovárnu pro Strýčka Skrblíka. Ba co plovárnu, ouplnej Karibik !!!
Jojo, viz:
Mezi dolarové miliardáře se letos opět dostalo 11 Čechů, z nichž nejbohatší je dál majitelka investiční skupiny PPF Renáta Kellnerová s majetkem 18 miliard dolarů (421 miliard Kč). Skokanem roku se stal zbrojař Michal Strnad, který se ve světovém žebříčku meziročně posunul nahoru o stovky příček. S majetkem 4,4 miliardy dolarů (103 miliard Kč) je mezi Čechy na šestém místě.
Naopak Babiš zjevně na válce nevydělává, spíš naopak:
Naopak nejvýraznější propad zaznamenal Forbes u Babiše, který se po poklesu hodnoty majetku o 600 milionů dolarů propadl o 241 míst na 920. příčku, což ho mezi Čechy řadí na sedmé místo.
Re: Siloš
Vy máte důchod 50K měsíčně?
Nechcete mne adoptovat?
Musíte trochu přitlačit.
Jeden trošku chytřejší granát 155 mm se prodává asi za 8.000 dukátů, co je přepočteno na naši tvrdou měnu asi 188.000 grešlí (beru kurs 23,50).
To mi vychází na důchod 94.000 grešlí měsíčně. To jde, s tím se dá už vyjít… ☺
Ale těžko. Musíte se spokojit se starým vínem, plesnivejma sejrama a autem bez střechy.
To ale bude surovin – až se všecko to železo bude překovávat v pluhy !!!
U toho bych chtěl být.
Člověk.
Po jaderné katastrofě, bude na tomto uzemi za mld.let obrovské naleziště železné rudy.
👍
Ložiska rzi, kysličníku železitého.
Další civilizace asi bude netechnická, takže leda by tam pěstovali železomilné rostliny.
Prožidovský a proruský nacista si myslí, že Rusové nejsou pitomci.
Ta cennější, trofejní západní technika je už odvezena v Kubince a až na to budou vhodné podmínky, postahují i zbytek rozmlácené techniky.
Podle nacisty, nechá statisíce tun poměrně kvalitního železa, které stačí jen přetavit a přidat příslušné legury, ležet jen blb. Nebo země, která si nechala všecky vysoké pece a Azovstaly už dávno zhasnout, nebo rozbít a ekonomicky nemá ani na to, aby ten kvalitní šrot posbírala.
Podle nacisty jsou v nepojízdné, ale nepříliš rozbité technice i díly opakovaně využitelné. Hnací skupiny, řízení, hydraulika, motory a třeba i tankové pásy. Pokud je pás roztržený kvůli jednomu-dvěma čepům, kde to roztrhl granát – a zbytek pásu je v pořádku, proč to po UZ a RTG kontrole nevyužít na ND? To nejsou tanky, co by měly najeto tolik, jako najezdily T-34 za 2.SV. Ujely některé jen pár desítek kilometrů, než je Ivan zneschopnil..
Dnes už ostatně nemají ani na to, aby posbírali a důstojně pohřbili ty statisíce mrtvých vojáků.
Prožidovskému a proruskému nacistovi z toho bylo smutno. To když viděl ty větší desítky mrtvých v příkopech, okolo projížděly náklaďáky fašounů a ani se po těch mrtvých neohlédli, ani jeden z nich se nepokřižoval. Ty mrtvé v příkopu natočil jeden z fašounů, jako prý doklad řádění Ivana.
Postříleli je Azovci, protože vojáci z toho příkopu, se chtěli vzdát těm Ivanům, kteří jeli pět minut za nimi.
Korejci mají málo chytrou munici protože mají málo praček a asi jsou pod pračkovými sankcemi.
Zato Rusi mají praček hafo a tak z nich kuchají haldy čipů (psali o tom v novinách a říkali to análytici v televizi) a ty pak instalují do svých raket. Následkem čehož jsou jejich rakety chytřejší než ty korejské, to je snad jasný.
No a až vykuchají všecky pračky a dojdou jim tím pádem čipy, budou bombardovat vykuchanýma pračkama.
🙂 🙂
Prožidovský a proruský nacista se čipům z praček leda směje. Ale uznává, že 99% libtardí laické veřejnosti na tenhle „narativ“ bohužel skočilo – to 1% techniků střední a starší generace ví své, ale bohužel je v přesile.
To 1% techniků včetně nacisty ví, že polovodiče do spotřebky, mají zaručenou funkci v rozsahu teplot od 0°C do +70°C.
Jakýkoli průmyslový, nebo dokonce vojenský polovodič, třebas jen stále používané, diskrétní tranzistory 2N2222/2N2907, musí při stanovených jmenovitých parametrech, fungovat od -50°C do +125°C a splňovat fůry dalších požadavků. Například musí snést přetížení +50%, při jmenovité zátěži (plná tepelná ztráta) a to ještě při teplotě 100°C, kdy už jsou spotřebkové díly dávno na uhel.
Kdo z nacistova oboru někdy viděl požadavky MIL-Sxxx, kde xxx je číslo specifikace, ten bude vědět.
Proto se i diskrétní polovodiče pro vojenské použití, stále pouzdří do plechu. Procesory a různé další IO, jdou do keramiky a je to poměrně drahá záležitost. Ne tak v Rusku, kde stále a běžně pouzdří do plechu a do mědi i „spotřebkové“ součástky.
Nacista má pro kolegy z oboru info, že skvělé nízkošumové sovětské/ruské n-jfety řady KP301-KP305, se stále vyrábějí, stále v TO-18 a stále jsou vynikající. Začali k nim už před lety dělat i komplementární p-protějšky, označené jsou KP321-KP325.
Ivan-amatér si tak může udělat předzesilovač pro kondenzátorovou vložku se symetrickým, komplementárním fetovým vstupem, výstupem a i proudové zdroje může udělat z jfetů, co stojí okolo čtyř rublů/kus…Kolik to je – koruna za kus?
Jeden takový předzesilovač, nacista nedávno na stránkách ruského časopisu Radio, viděl. Změřený lineární odstup (A) BEZ připojené vložky: -121dB/ref. 0dBu.
Věčně ožralí mužici, co nesvedou ani vyrobit budík, jo.
Ale uchytilo se to, Ivan krade pračky…
Já jsem byl odkojen elektronkami (i inkurantními, jako byly RV 12 P 2000) a pamatuji se nástup našich prvních germaniových tranzistorů 101 NU70 a 156, kde se doporučovalo při pájení držet přívodní drátky v kleštičkách s namočenou vatou. Dokonce jsem dělal konvertory na ORF a pracně jsem sháněl do dutinových rezonátorů tranzistory z Dojčlandu (AF 127 a. p.).
Čas oponou trhnul a dnes se brodí v cínu nejen tranzistory, ale i integráče při SM montáži na plošných spojích.
Byl jsem jen radioamatér, který to dělal jako koníčka.
„Málo chytrý“, anebo taky „málo blbý“ granát je bazmek, který můžete nacpat do standardního kanónu, nebo děla.
Věci se dějí jak před odpalem greanátu – je třeba do něj nacpat koordináty místa dopadu, tak i po odpalu – vystřelení.
Chytrej granát – úplně ganc – může eventuálně zapálit i svůj motorek, který mu pomůže prodloužit let. Pochopitelně za cenu snížení účinnosti, protože namísto trhaviny sebou táhne milion zbytečností, které mu dovolí zjistit v reálném čase koordináty podle systému GPS, anebo Glonass (to je Ivanův systém) a směřovat samotný granát na místo, které je zadané v jeho paměti.
Málo mladej a málo krásnej granát má k dispozici jen balistické směrovky, které mu zlehka napomáhají trefovat Vasila jedině správně. Je to vlastně takové „jakože“ bezmotorové letadýlko, které zásluhou vyhodnocovače přibližování zadaného místa umí korigovat další let, ale jenom těmi křidýlky…
Zájemci o chytrost, krásu a mládí granátů můžou číst na wikině. Je to až u konce článku pod nadpisem Naváděné dělostřelecké granáty.
https://cs.wikipedia.org/wiki/D%C4%9Blost%C5%99eleck%C3%BD_gran%C3%A1t
Jinak bych byl rád, kdyby mne doplnil nebo opravil někdo, kdo o tom ví něco více, třeba Králík62, nebo Kchódl.
Je to tak a je-li komukoliv život milý, neměl by stát na koordinátách GPS nebo Glonass.
Jak to ten nešťastník zjistí?
Je to prosté, jednoduché a elegantní. Musí bedlivě sledovat dělostřelecký granát a tam kam letí jsou ty koordináty. Pokud na nich bude stát, bude nešťastníkem a ne-li nebude nešťastníkem.
Pokud na nich bude stát, bude nešťastníkem pouze krátkou chvíli.
Rusko používá dělostřeleckou munici ráže 152mm. Ráže 155mm je NATO norma.
Re: pavel
Máte pravdu, ale z hlediska logistiky to jsou docela malé věci…
Pokud se bavíme o kontejnerech z Korey, měli bychom řešit hmotnost a délku vlaků a z nich se odvíjející parametry maximálních kvant dodávek munice.
Střelba od pasu – tažná síla lokotky na háku 3000 tun, 1500 tun brutto váha nákladu, netto bude okolo 1300 t, zajímá nás průjezdnost magistrály, neboli počet vlaků za jednotku času.
Dál překladiště, vybavenost technikou, počet lidí na vykládku, mezisklady, centrální týlová evidence, přerozdělení divizím, blablabla…
S kapacitou zeleznice myslim nejsou vyrazne problemy. I kdyz obracenim veskereho exportu uhli z Kuzbasu na vychod se provoz zahustil.
Prujezdnost Transsibirske magistraly ve vychodnim polygonu je nyni vlak kazdych 5 minut. Kdyz je tech vlaku vic, jedou ve sprezce, ktera je rizena Glonassem. Celkova kapacita asi 120 milionu tun rocne obema smery – ale na vychod do pristavu jede mnohem vic nakladu. Smerem do vnitrozemi jedou zpet hlavne prazdne uhelne a drevarske vagony. Kompletne zesilene modernizovane drazni teleso, kompletne vicekolejne (bezne dvoukolejne, ale jsou useky, kde je tech koleji az 5), vsude dvoukolejne tunely, komplet elektrifikovano.
Bajkalskoamurska magistrala je trochu slabsi, kapacita 40 milionu tun rocne, elektrifikovana trochu vice nez polovina, vetsina dvoukolejna, ale jsou tam jednokolejne useky, horsky teren, takze se na nekterych usecich musi vlaky rozdelit na dva nebo doplnit druhou lokomotivou. Probiha modernizace uz asi 10 roku, do roku 2030 ma byt komplet dodelana na elektrifikaci a dvoukolejnost a kapacitu asi 70 milionu tun rocne.
Těch 3000 tun na háku bych rád viděl.
V reálu jste na cca 20-23 tunách u 4 nápravové lokomotivy (84 tun, koeficient tření někde kolem 0.25, s rostoucí rychlosí klesá !!!)
Kdyby někoho zajímalo, proč právě 152 mm, pak nechť si to přepočítá na couly čili palce – vyjde 6; u ráže 155 mm pak 6,1 (což je zajímavé, protože u palcového počítání se téměř vždy užívá dělení mocninami dvou – 1/2, 1/4, 1/8, 3/8, 7/16 atd.). Kdo má starší šupleru, má palcové dělení na horní stupnici.
Ale třeba ráže 122mm nevychází jako celý násobek coulů.
Už za cara se v Rusku používala jednotka zvaná čárka, tedy desetina coulu. Takže ráže pěchotních zbraní byla 3 čárky, tedy 7,62 ( Mosin, Kalašnikov, Tokarev)
A čím víc čárek, tím víc adidas.