8 září, 2024

Konec války už začíná být nutnost. I jako nevýhra.

Nedávno jsem o tom psala, protože to, co my „chcimíři“ tak nějak chápeme od počátku války, začíná chápat i sám Zelenskyj. Tady to totiž není o tom, co kdo z gauče chceme, ale o tom, co je reálně možné.

My tu můžeme házet miliardy na Ukrajinu a do korupčních tunelů, my se kvůli tomu můžeme totálně odzbrojit, my se můžeme zavázat Americe na věky věků a nikdy jinak, ale kdyby Západ skutečně chtěl tenhle už přes dva roky trvající konflikt ukončit, vypadalo by to jinak. To si prostě přiznejme. A taky si přiznejme, že „MY“ ten Západ nejsme. A nikdy nebudeme. Alespoň pro něj ne. Stejně tak jako v době Mnichova, stejně tak ,když mu Beneš lezl do zadku stejně jako Fiala. Stejně tak to bude houby platné.

Ta válka je opotřebovávací a zákopová a nemá moc daleko k té velké. Tisíce lidské potravy pro děla, která byla ještě včera syn nebo táta od rodiny, končí v bahně východních močálů a každému je to fuk. Důležité je co nejvíce uškodit Rusům, a že u toho ve velkém umírají Ukrajinci, je přece jejich věc. A čím déle to bude trvat, tím více se při tom pustí žilou i těm nepoddajným russákům. Náboje seženeme…. My si zkrátka neuvědomujeme, nebo nechceme uvědomit, že cokoliv na východ od Německa jsou podlidi. Pro ně. Pro všechny ty anglosasy a jejich vlezdoprdelky od nás. Proč si jako myslíte, že po staletích změnili názor? Protože tomu chcete věřit? Tak abysme jako ta potrava pro děla neskončili taky.

Počítejte se mnou, skutečná čísla se samozřejmě nedozvíme. Cca 150 mrtvých v průměru denně. Takže přes 100-200 tisíc na každé straně. Někde se ale píše o trojnásobku, což je 300-500 tisíc. Útočící strana mívá zpravidla větší ztráty, ale Rusové zase používají víc techniku, tím ty životy šetří a může se to plus minus srovnat. Ukrajina měla na začátku války přes milion lidí ve zbrani. Od té doby se snaží mobilizovat, a přesto se píše o nějakých 600-800 tisících vojáků. Takže chybí cca 400 tisíc, plus ti zmobilizovaní a dobrovolníci. Takže dejme tomu chybí cca 600 tisíc. Mnozí jsou třeba vážně zranění, ale i kdyby byl poměr mrtvých ku zraněných 1:5, což teda je asi optimistické, jsme zase vysoko přes 100 tisíc zabitých.

Jak dlouho si myslíte, že se toto dá ustát? Jak dlouho ještě bude kde brát? Pokud tedy nehodlají naklusat naši váleční gaučáci a kecalové. Myslím, že dle vyjádření samotného prezidenta už moc kam sáhnout nemá. A dokážete si představit, co udělají ty statisíce nenávratně zmrzačených psychicky i fyzicky až se vrátí z fronty domů? Myslí na to někdo? To si je jako vezmeme na byt stravu a léčení zase sem? Z čeho? Nebo je to tomu Západu úplně fuk? Co myslíte? Zelenskému už to dochází. Mělo by i nám.

24 thoughts on “Konec války už začíná být nutnost. I jako nevýhra.

  1. Dnes je na novinkách článek o demonstraci Ukrajinců před jejich ambasádou, bo jim nechtěj vydávat pasy.
    Podívejte se do diskuse jak všichni “podporuji ukrajinu”zbabělí sráčí (jinak to napsat nejde) s ukrajinskými vlaječkami a nato vlaječkami v profilu by vyhnali každého Ukrajince na jatka.
    Ať se hlásí na frontu sami, hajzlové.

  2. Dovolím si tvrdit, že válka se ke konci rozhodně neblíží.

    Většina obyčejných Rusů je válkou unavena, ale přijala názor, že pokud zůstane jen kousek Ukrajiny, tak ji KoZa použije k útoku na Rusko o pár let později. Potom budou jejich děti muset znovu bojovat, to raději my a teď. Týlový Ukrajinci si zvykají na život bez elektřiny. Videa, kde si stěžují na 2 nebo 4 hodiny s elektřinou denně, se značně rozmnožily. Zapalování aut lovců lidí z TCK se na východě stávají každonoční rutinou a pomalu se tento druh protestu přesunuje na západ.

    Ruské vojsko postupuje pomalu, ale jistě na západ, za ním zůstávají obvykle ruiny. Čeká se na zhroucení obrany ukrajinské armády, to se poprvé stalo třeba ve vesnici Progres, kde domy na leteckých snímcích vypadají téměř nepoškozené. O vesnici se moc nebojovalo, Ukrajinci ustoupili tak rychle, že při ústupu nestačili střílet po dosud stojících domech. KoZa vidí postup, ten je pomalý, a tak ještě není nutné přistoupit od žvanění o nasazení vlastní pěchoty k činům. Různé instruktory a „bývalé“ vojáky teď ruská armáda s oblibou trefuje hned, jak se jich dostatečné množství sejde někde v zóně dostřelu.

    RF na nových územích udržuje pořádek pomocí Rosgvardije( Ruská garda) а do ní zatím žádný extra silný nábor neběží. FSB má plné ruce práce nejen na nových územích, ale i v „mateřské“ RF. Zverbovaní agenti obvykle neoplývají velkým intelektem, tak jejich vystoupení jsou protažena médii – jak byli zverbováni, jak nedostali slíbené odměny a jak si odsedí 3 roky ve vězení a pak 5-10 let budou makat v kolonii se zvláště ostrým režimem. Posledního „hrdinu“ zadržela turecká policii a předpokládám, že záběry z jeho extradice bude vysílat kdejeká ruská televizní stanice.

    Obnova života na osvobozených územích probíhá jen v hlubokém týlu. V blízkém týlu DNR a LNR se snaží udržet funkční infrastrukturu. Z nově osvobozených území se pokouší odsunout lidi do hlubšího týlu, ale moc se nedaří. Ti, kteří zůstali, už přivykli k životu bez civilizačních výhod.

    1. Změna postoje k válce by docela dobře mohla nastat do příštího podxzimu – USA se bude zabývat svojí jižní hranicí a Čínou, kterou považuje aktuálně za větší nebezpečí. Už jenom proto, že Čína moc nekecá, nevyhrožuje ale vyzbrojuje.

      1. No, Rusové taky vyzbrojovali a fest poslední roky. Ale to přece není zdaleka všecko, jak ukazuje situace na bojišti. A je to spíš nic. Myslím pro zlepšení stavu naší civilizace.

  3. Proč je tato válka, jenom kvůli chamtivosti, bez pracnemu žití, ale to podstatné lichváři zadlužili státy a teď je nutí okupovat Rusko právě pro tyto lichváře

  4. Tragické téma ztrát, záleží, jaké jednotky jsou generály obětovány. Stránky jako Oryx se soustředí na ztráty techniky, ale kdo se spoléhá jen na to, nevšimne si ztrát od klouzavých bomb v troskách domů. Pokud trestní prapor bude nasazen s dělostřeleckou podporou proti výsadkářům a bude mít třeba 4x větší ztráty vojáků a 8x vyšší techniky, kdo vyhrál? Výsadkářů jsou cenní a jejich málo. Trestní prapory generálové bezohledně obětují. Problém jsou drony, co dělá válku zvlášť nehumánní, protože s nimi Ženevské konvence nemohly počítat. Jak se jedni můžou vzdát a jak druzí mají zajatce odvést do týlu s drony nad hlavou? Poprvé v dějinách někteří bojují tím způsobem, že sami jsou v týlu nebo v podzemí v bunkru a tak riskují méně, ale současně vidí nepřátelům do tváře a někdy dobíjejí raněné pěšáky granáty. Dřív buď dělostřelci byli sice dál za frontou, ale jednotlivé nepřátele neviděli nebo odstřelovači je sice viděli, ale taky sami riskovali, když bojišti přítomní na bojišti. Tohle začalo už někdy kolem roku 2010, když operátoři dronů nad Afghánistán seděli v centrále v Nevadě a často to nejdřív brali jak počítačovou hru, ale potom mívali výčitky svědomí. Dokud pilot sedel v letadle, věděl, že se ho můžou taky týkat Ženevské konvence, pokud sestřelen nad nepřátelským uzením. Problém je i v tom, ze skupiny jak Talibanci můžou respektovat odvahu spojeneckých speciálních jednotek na zemi, ale co si bude třetí svět myslet, když ti, kteří Talibance označují za zbabělce, bojují z Nevady na dálku? Pandořina skříňka s drony už je otevřená, chtějí je všichni mít, ale zakázat je nepůjde. Už Arméni v Karabachu poznali hořce, že absenci vlastních dronů odvaha vojáků na zemi nenahradí. Kam půjde ve vývoji dál „umění války“? K bitvám mezi drony řízených z podzemních základen, protože technika bude levnější, ale verbování pěšáků i tankistů stále dražší, jak předpovídá blogger Kechlibar?

    1. Ano, ty drony to je problém. Nesleduji videa, kde jsou ti vojáci drony filmovaní od doby, kdy se voják choulil v díře (nebyla to díra, ale asi zákopy) a zíral na horu. Za chvíli padal dolů granát… Dál už jsem se nedívala…
      Každý voják má nebo měl matku, každý měl nebo možná ještě má i otce, sourozence, tety, strýce, někomu žijí i prarodiče a teď hnije někde roztrhán ve stepi, která dokáže zásobit obilovinami Afriku.

      A i ta Afrika se dřív dokázala uživit, než je naučili čekat na humanitární pomoc. Náš naučili čekat u kasy v Hitlermarketu, Tesco je není z Dojčlandu.

      No nám rostou kachny na zahradě, ale krmit se také musí obilovinami. Ale na celou zimu by nám nevydržely.

      1. Drony nejsou problém. Problémem jsou lidi ochotní posílat jiné na jatka. Takže jaképak konvence (ženevské, neženevské)? Když ty lidi na jatka ženeme!

  5. hmm
    https://www.humanite.fr/social-et-economie/jeux-olympiques/paris-2024-lasphyxie-et-la-colere-des-commercants-de-la-zone-grise-des-jo

    tedy aspoň část
    Zatímco zahajovací ceremoniál olympijských her se má konat tento pátek 26. července, mezi obchodníky v šedé zóně Paříže podél Seiny vládne rozčarování. Všichni zaznamenávají masivní odchod Pařížanů a nízkou přítomnost zahraničních turistů. Některá zařízení, omezená ploty a policejními zátarasy, zaznamenala 60% pokles obratu.

    Sociální a ekonomické
    8 min
    Zveřejněno 26. července 2024

    mňo, já se divím, že je nezuišili.. kdo ví proč.

  6. Autorka

    Vaše čísla jsou poněkud podstřelená.
    Na toto téma psal jak vlk (ten vyhrabal cca před rokem přes milion zrušených SIM karet v bojové zóně. A taky je zajímavá „analýza“ na webu Michal & Petr. Ti se dopočítali poněkud obludného čísla 1 700 000 kusů.

    https://www.michalapetr.com/map-1921-analyza-dalsiho-vyvoje-valky-na-ukrajine-cast-ii-za-dva-roky-valky-se-1-699-000-ukrajinskych-vojaku-na-bojisti-zahadne-vyparilo/

    Rovněž poměr mrtvých x zraněných 1:5 jste dosti přepálila. Jestli bude 1:3, bude hodně dobře.
    Na začátku války ho měli Ukrové dokonce 1:2.

    Jinak nyní v době ruské ofenzívy prý má Vasil ztráty okolo 50 000 kusů měsíčně.

  7. Slabe vyargumentovane. Ztraty : Strizlive, nezaujate odborne zdroje uvadeji, ze ruske ztraty neprevysuji procento jake mivali americane ve svych kolonialnich operacich. Je to hodnoverne, protoze ted se pouziva taktika temer uplneho umlceni odporu drony a klouzavymi bombami a pak postup o kousek s temer nulovym odporem. Touzebne vyhlizene F 16 ? Leda pro srandu. Pokud vubec budou schopny operovat z tamnich letist – a zadne polnacky to byt nemohou, viz mohutny saci otvor na brichu – tak jedine v prizemni vysce. Bojovy (ne katalogovy) dostrel nejnovejsich verzi protileteckych AMRAAM (ktere na 99% nedostanou, budou jim davat stare ze skladu) na nemanevrujici cile na vstricnem kurzu je 90 km – ovsem kdyz budou nutne odpaleny z prizemniho letu na vysoce letici cil, tak ztrati tolik energie, ze se stestim polovinu. Dolet klouzavych bomb je 70 km, a hned po odhozeni delaji jejich nosice odval a upaluji pryc. Takze tato rovnice proste nevychazi a ukrosi budou moct tyto stroje vyuzit jen velmi limitovane v hloubi sveho uzemi treba proti podzvukovym strelam s plochou drahou letu. Takze kde je vyhlidka ukacek na obrat ? Nikde, zadnou wundrwaffe nevidim, naopak vidim postupny rozklad bojove moralky. Za teto strategicke situace potrebuje Putin NUTNE okamzity mir ? Byl by blazen, akorat by dal protivnikovy cas dozbrojit a za nejaky cas to zkusit zas.

    1. Jediná šance Ruska je zhroucení Ukrajiny. Vojenská porážka Ukrajiny by paradoxně vedla k dlouhodobé udržovací válce a ukrajinské exilové vládě.
      Zhroucení ukrajinského státu a následný boj o moc je pro Rusko jediný a nejbezpečnější způsob jak trvale zvítězit. A i propaganda to zvládne pod heslem „My jsme chtěli, odříkali jsme si, ale Ukrajinci nás zradili. Najednou nechtěli umírat, takový podraz.“
      Rusku připadne území čtyř již anektovaných oblastí a na dalších vojensky obsazených územích bude za čas referendum. Jak dopadne je nasnadě, budou chybět Ukrajinci na dosídlení. Nebudou lidi, to známe.
      Staletý cyklus bude uzavřen, Evropě zůstane vylidněná, zbídačená, zničená a neutrální Zbytková Ukrajina s lidmi nerozlišitelnými od Rusů.

      1. Jake „udrzovaci valce“ ? Co to melete ? Novodobi Banderovci co budou bojovat partizansky ? Dneska na likvidaci partizanskeho oddilu staci jeden bojovy vrtulnik s termovizi. A exilova vlada bude platna asi tolik jak exilovy dalajlama 🙂

        1. Hulvath: A přesto je po roce 1950 pro pravidelné armády velmi obtížné vyhrát válku proti partyzánům. Většinou vyhráli partyzáni, i když armáda obvykle vyhrála většinu bitev. Pokud na UA nevydrží dlouhodobé působení partyzánů možná s výjimkou hor, lesů a bažin na úplném západě země, bude to kvůli demografii s podstatně starším obyvatelstvem než má třeba Afghánistán nebo Irák a kvůli předchozímu vyčerpání sil v konvenční válce a ne kvůli nějaké slabosti partyzánské taktiky. Naopak drony, Stingery, Javeliny a odstřelovací pušky dávají sílu i malým pěším jednotkám oproti dobám, kdy partyzáni měli jen pušky a armáda mnohem víc pušek, těžkou techniku a pěšák měl měl jen malou šanci vyřadit z boje tank nebo jiný obrněnec.

            1. Válka v Jemenu je od roku 2014. V té době se částečně daly číst Britské listy, částečně. Vycházely tam články jak se Jemenci báli dronů. Zvykli si, hodně jich zemřelo i dětí, ale našli spojence a dnes už Američané museli stáhnout letadlovou loď, bo ji poškodili a dokonce potopili další lodě. Většina loďařů se vykašlala na Suez, protože je americká armáda není schopná ochránit a plují okolo Afriky.
              Prodražuje to dopravu.
              V Panamě museli omezit dopravu, je tam velké sucho a nemají dostatek vody.

            2. Hulvath: K takové úvaze Visingra nepotřebuju. Visingr napsal dost užitečných článků o vojenské technice, ale v předpovědích dalšího vývoje se mýlil skoro ve všem posledních pár let. Počty válek, kdy partyzáni prohráli, si můžete zkusit spočítat sám.

            3. Vono za klavesnici to je legracka si zapartyzanstit ,ale sam by partyzanem se nestal ,i jako neporazitelnej.
              Vod 1950..Ani to nezkusi..

        2. Aha. Takže vrtulníkem s termovizí postřílíte partizány a za 15 let tu máte generaci lidí, kterým jste zabil tatínka.

          V čem jste si pomohl?

          1. Výchova sirotků není tak efektivní, jako výchova dětí s oběma rodiči.
            Podobná situace byla v Německu a nových nácků tam není zas tolik.
            A je jich, jak se zdá, víc na západě než v bývalé NDR. Proč nevím…

            1. Tak to je snad jasné, že v západním Německu bude víc nacistů než ve východním. Východní Německo si prošlo od roku 1945 40-ti letou denacifikací pod správou Ruska. Naopak západní části pod okupací USA se v podstatě hned od roku 1945 připravovali na budoucí střet s Ruskem. Vojáci Wermachtu kteří přežili válku a vychovávali v západním Německu své děti tak se styděli možná za vraždění židů, ale ne za vraždění Slovanů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *