12 června, 2024

Kdo chce víc, nemá nic

Tak zítra to vypukne. Otevřou se volební místnosti a v sobotu večer budeme vědět, jak to celé dopadlo. Dnes večer bude na Nově ještě jedna prezidentská debata, během které se nejspíš dozvíme nějaká zásadnější prohlášení, jako že někdo odstupuje ve prospěch jiného… a pak už to rozhodnou volební urny a obálky v nich. Je tedy čas na Vidlákovo doporučení, pokud se tedy někdo chce rozhodovat podle mě…

Hele, v uplynulých týdnech jsem se vám snažil nasvítit celé předvolební klání z různých stran. Samozřejmě jsem byl kritický ke kandidátům Pětikolky, ale neušetřil jsem ani Babiše ani Baštu. Ba dokonce jsem měl i chvíle, kdy jsem se vysmíval nám na alternativě, že jsme nebyli schopni vygenerovat jediného občanského kandidáta. Nakukoval jsem do všech možných temných koutů a hlásil, co jsem tam našel. Pokusil jsem se ke kandidátům dostat na osobní rozhovor. U Bašty se mi to podařilo, u Babiše ne.

Vysloužil jsem si odsudky, že za oba kandidáty kopu, že od nich určitě beru za reklamu peníze a také jsem si vysloužil výtky, že jsem je zradil. Beru to jako znamení, že nepodléhám stranickým zájmům. Od nikoho jsem nedostal žádnou odměnu, nikomu jsem nic neslíbil, píšu si co chci a jak chci. Nejsem na ničí straně, jen jsem s těmi, co jsou na mé straně. Když se mi u kteréhokoliv kandidáta něco nelíbilo, netajil jsem se tím a také jsem se nikdy netajil svým vidláckým postojem – bojovat tak, aby bylo možné bojovat i zítra.

Říkám, hoďte to Veľkému Bocianovi. Tečka. Žádná druhá varianta s SPD bohužel není. Tu jsme si mohli dovolit v parlamentních volbách, ale teď ten luxus nemáme.

Proč to tvrdím:

Ve volbách je třeba dávat pozor na dva fenomény. Jedním z nich jsou sociální bubliny. Uvědomte si, že když kolem vás všichni volí Baštu, tak to neznamená, že někde jinde všichni nevolí Nerudovou. Sociální sítě nám umožnily kamarádit jen s těmi, co mají stejný názor jako my a naopak nás drží dál od těch, kteří mají jiný názor, než máme my. Vězte proto, že v této zemi existuje velké množství lidí, kteří sotva vzali na vědomí, že nějaký Bašta vůbec existuje a přestali ho v televizi poslouchat, sotva zjistili, že nemá jasný a zvučný hlas.

Kdybychom před půl rokem uspořádali anketu, kdo by měl být za SPD kandidátem na prezidenta, vsadím se, že by zaznělo jméno Okamura, Ivan David, či Foldyna, ale na Baštu by si nejspíš nikdo nevzpomněl… Tady už o Baštovi všichni víme, ale mimo internet ho ještě skoro nevzali na vědomí. Měsícem euforie nenahradíte dlouhodobou kontaktní kampaň.

Dál je třeba říct, že my tady všichni víme, jak prázdná a dutá je Danuše, co chce vyhrát volbuše. Ale my se na ní zaměřujeme. V této zemi je hodně lidí, kteří to vidět odmítají nebo je jim to jedno a volí ji, protože je to ženská a když může ona kandidovat, tak může každá. Danuše teď svým projevem sice ztrácí, ale ztrácí méně než si myslíme. V pravdomluvné České televizi o ní říkali, že je dokonalá… to pořád ještě působí.

Stejně tak platí, že to teď vypadá, že Babiš se nejen dostane do druhého kola, ale možná se dostane rovnou z prvního. Veřejný prostor je jím teď naplněný. Ale i když byl osvobozen, spoustu lidí to naopak utvrdilo v tom, že je třeba se mu postavit, protože nenávist k němu je větší, než soudnost.

S tím totiž souvisí druhý fenomén a tím je Parretovo pravidlo. Každý kandidát pro většinu svých voličů nemusí udělat vlastně nic. Jen se jim ukázat a zablábolit nějaké pěkné hlášky. Petr Pavel i ostatní získali většinu svých voličů jen tím, že prostě oznámili kandidaturu. Osmdesát procent svých hlasů budou mít díky dvaceti procentům práce, kterou udělali už dávno. Zbylých osmdesát procent práce se dělá kvůli těm nerozhodným, kterých sice není málo a vyhrají někomu volby, ale také jich není zase tak moc.

Všechny ty bilbórdy, televizní debaty, všechno to tajtrlíkování, kontaktní kampaň, shánění podpory od různých osobností, rozhovory v médiích, to všechno se dělá jen kvůli těm mizerným několika procentům voličů, kteří třeba změní názor, případně se rozhodnou cestou do volební místnosti.

Ano, volební průzkumy je možné „cinknout.“ Ale jen tak, že Babiše z velké trojky udělají nejsilnějším nebo nejslabším. Nebo že pozdrží nárůst někoho menšího. Ani naprosto bezskrupulózní agentura nemůže být úplně za blbce. Pořád platí, že jsou tři silní hráči a pak nějaké to hemžení. Hraje se o ty voliče, kteří by v průzkumu odpověděli, že ještě nevědí, komu to hodit.

Pokud chce být člověk obezřetný, tak by teď před volbami rozhodně neměl dávat na doporučení straníků. Co jiného vám asi řekne Okamura, než že Bašta vyhraje? Co jiného vám řeknou v Trikolóře? Vždyť ho oficiálně podpořili. Schillerová také nebude pochybovat o Babišově impozantním vítězství a Divišův volební manažer také stopro ví, že Diviš má šanci na druhé kolo. I Hilšer vám řekne, že určitě postoupí.

Ano, Baštovi hodně pomohlo, že si minulý týden urval mediálně pro sebe. Stejně tak Babišovi pomůže, že zcela ovládl tento poslední předvolební týden. Ale oběma to pomůže JEN U NEROZHODNUTÝCH VOLIČŮ. Ti, co se pro své kandidáty rozhodli už dávno, ti jsou jen posíleni ve svém odhodlání.

Podívejte se na blogera Vlka – tak bojoval proti Babišovi. Všichni jsme mu říkali, že to přehání, že Babiš není největší zlo. Nevěřil tomu a nikdo jsme s ním nehnuli ani o píď. To musel až Fiala. Až ten mu dokázal, že Babiš opravdu nebyl zase tak nejhorší. A teď říká, abyste ho šli volit. A to Vlk je excelentní analytik, vynikající bloger a můj učitel. Víte kolik je v této republice mnohem jednodušších lidí, kterým se prostě udělal názor a oni se ho budou držet, bez ohledu na fakta i realitu? Dost na to, aby Danuše Nerudová stále měla šanci na druhé kolo. Nemyslete si.

Všichni ti, co mi psali, že jsem zrádce, protože jsem nepodpořil Baštu, ti se od Bašty rozhodně neodvrátí jen proto, že Babiše osvobodili u soudu. A stejně tak, ti, kteří mi psali, že jsem blbej, když Baštu protěžuju, ti rozhodně neodejdou od Babiše jen proto, že Bašta řekl, že odvolá vládu. Stejně tak můžu stokrát omílat, že Babišova covidová opatření byla oproti západní Evropě ještě mírná a nikdy na úrovni zákona nedošlo k tomu, že by očkování bylo povinné, ale stejně je tu hodně takových, kteří to Babišovi prostě nehodí za žádnou cenu, protože Babiš měl holt tu smůlu, že tenkrát byl premiérem.

Veškeré události posledních dvou týdnů mají vliv na preference, ale ne tak velký, jak si všichni myslí. Vypadá to jako výbuch politické bomby, ale jestli Fischer odstoupí ve prospěch generála, tak to bude mít větší význam než soudce Šott a celý proces.

Jen opravdu velmi výjimečně se ve společnosti voličské hlasy opravdu posunou. Ano, uznávám, že neschopnost této vlády by něčím takovým mohla být. Ale v nedávných volbách do senátu se to teda nijak extrémně neprojevilo. Kdyby ano, seděla teď Nagyová (nebo Nielsen) v senátu a Vystrčil by byl na smetišti dějin. Od té doby spíše pravděpodobnost bezprostřední katastrofy klesá, než stoupá. I henten plyn nám v zásobnících zatím zřejmě vystačí.

Já to vidím tak, že riziko vzájemného vyrušení Babiše s Baštou je stále poměrně značné. Oni dva teď soupeří o stejného nerozhodnutého voliče a pro případný úspěch ho nezbytně potřebují. Po zaříjových volbách nevěřím, že by se do druhého kola mohli dostat oba zároveň. Bašta i s Babišem. Ale pořád platí, že jestli si nerozhodnuté voliče rozdělí napůl, může to dopadnout špatně.

Jestli nechcete, aby pětikolka dokončila svůj pochod institucemi, jestli nechcete, aby získala i prezidenta a následně i ústavní a nejvyšší správní soud, tak neblbněte a hoďte to Babišovi. Jakákoliv jiná volba zvyšuje riziko, že se Babiš nedostane do druhého kola. Pokud to hodíte Baštovi, je dost pravděpodobné, že budete mít na hradě generála, který příkaz k mobilizaci s chutí podepíše a nebo Tetuši, která ani nebude vědět, co podepisuje.

Nedejte na všechny fejsbůkové euforie. Tady to sice žije, ale ven to jen zlehka prosakuje.

Pokud se Babiš stane prezidentem, tak za to dostanete francouzsko-maďarsko-českou spolupráci ohledně konfliktu na Ukrajině. Ne, nedostanete okamžité a halasné vycouvání. Nedostanete rychlé jednání s Putinem. Ale také zřejmě nedostanete povolávák. Dostanete za to vliv té nejmenší velmoci na kontinentě. Dostanete za to nejspíš dostavbu Temelína od Arevy. Dostanete opatrné našlapování v mezinárodní politice, ubírání se křivolakými cestičkami velké diplomacie, dostanete za to pomalé výsledky, ale také malé ztráty. A časté návštěvy francouzského šampóna v Praze…

Při trošce štěstí třeba dostanete i pád vlády… Ne, Babiš ji nebude odvolávat tak, že zadá hradní kanceláři příkaz k vypracování dokumentu. Ale nejspíš si pokecá s Donem Pablem i Marianem Jurečkou… Možná i s Okamurou… ale ten teď nejspíš právě pracuje na sebezničení SPD… Pak by mohlo stačit udělat nějakou pořádnější demonstraci, aby starým ODSákům došlo, kam je Fiala vede.

Nemluvě o tom, že Babiš ví, jak se dělá byznys. Jeho firmy ještě pořád platí daně tady u nás. Navíc právě jeho chemičky mají největší problémy s vysokými cenami energií, takže v tomto ohledu s tím bude chtít něco udělat.

Kdo chce víc, nemívá nic. Pokud to i přes moje varování hodíte Baštovi, riskujete, že k vám budu v neděli velmi velmi jízlivý.

Mám zde ještě jeden vzkaz pro SPD:

Chlapi, uvědomujete si, že pokud Bašta nedostane alespoň deset procent hlasů, tak to vlastně ukáže, že SPD je za zenitem a jde dolů? Pokud se ukáže, že ani kmenoví voliči SPD nevolili všichni Baštu, tak to znamená, že by vás nemuseli volit ani v parlamentních volbách, pokud budou mít na výběr. Uvědomujete si, že jste do talónu hodili nejen svojí pověst, ale i pověst Trikolory a všech těch dalších osobností, které teď Baštu podporují. Uvědomujete si, že Baštův sobotní výsledek v podstatě ukazuje volební výsledek vás všech dohromady?

Doufám, že máte k dispozici nějaký opravdový průzkum, který ukazuje, že Bašta bude někde mezi deseti a patnácti procenty. Jestli bude pod deset, tak Okamura svojí nedělní výzvou Babišovi, aby odstoupil, když je trestně stíhaný, nejenže udělal škody v SPD, ale také u všech ostatních, co Baštu podpořili.

Předpokládám, že tam u vás ve štábu víte, jak na tom s preferencemi doopravdy jste. Pokud máte pod deset, bylo by lepší, kdyby Bašta odstoupil ve prospěch Babiše. Zachráníte si tím pověst a zachráníte tím pověst všech, kteří Baštu podpořili a ještě to třeba s Andrejem politicky zobchodujete. Nebylo by dobré, aby národ v sobotu odpoledne viděl, že prakticky celá alternativa nedala dohromady ani deset procent… Minimálně já se tím budu zabývat, protože to je moje srdeční záležitost.

225 thoughts on “Kdo chce víc, nemá nic

 1. Šmarjá… Vy pane V. nepatříte patrně k homo sapiens, ale k homo vykalkulačka. Budete volit na základě jakési myšlenkové pseudokonstrukce. Dovolte dotaz: koho by dle takového přístupu volili vězni v koncentráku, kterým by omylem umožnili svobodné volby, do kterých by šli herr Führer, herr Doktor (oba za vedení tábora) a pan Steiner (za vězně)? No jasně, ovce by zvolily herr Doktora, poněvadž herr Führer je s programem „ještě méně chleba a více plynu“ příliš tvrdý a program pana Steinera se svým „všechny propustit“ je podezřele optimistický! Tak to hoďme herr Doktorovi, poněvadž jeho „více injekcí“ zní tak nějak realisticky.
  Jak jsou ty vaše kalkulace Česku prospěšné, ukazuje dvaatřicet let směřování hlouběji do zádele.
  Kdo je ochoten volit pseudokalkulativně, není alternativa, ale pseudoalternativa. Klidně si svobodně zvolí herr Doktora a myslí si, jak dobře udělal. Nepropadl mu přece hlas! Že ho dal Belzebubovi? Když on Ježíšek neměl přece tolik preferencí…
  Prý kdo chce víc, nemá nic. Jenže taky platí kdo chce kam, pomozme mu tam. Volte si třeba Babiše z Vrbětic. Ve vašem případě totiž zjevně platí volit toliko co oslit. Kabrňák přeci od podzimu 2020 skvěle donutil opíchat 70 procent národa směskou jedoplaceba, vyšpejloval vám míchu, vymřel Domov důchodců ve Vrchlabí, zaklekl levné léky, aby vytvořil rekordní roční deficit pět set miliard korun za dreky, poslušně odpapuškoval pohádky o strašlivých bubácích Mutacích, i o Čukovi a Gekovi. No nehoďte mu to, mislitelé!
  Aby bylo jasno, homo sapiens volí rozumem, opírajícím se o srdce (moudře). Homo vykalkulačka volí rozumem, opírajícím se o močový měchýř (vyčůraně).
  Spánembohem, vy prý alternativo! S takovou je mám souzeno setrvat v Análamerickém Euročesku po další Dobu temna.

  1. Dáte hlas Baštovi, O.K.
   A co budete dělat v kole druhém, když se do něj Bašta nedostane?
   Půjdete zvolit Herr Doktora?
   Nebo zůstanete doma, aby vyhrál Herr Führer?

 2. Dnešní debata? Trojhlave obludarium pod taktovkou mouřenina. Babišův projev otřesný, mluví 3 jazyky, ale česky ne. Hodně hodně mi to komplikuje…

 3. Vaše věc

  Bohužel, firma, které jsme svěřili převod serveru do „nových vod“, v průběhu prosince svůj úkol nezvládla. A tak jsme se museli obrátit na firmu jinou, která během několik dní toto zadání splnila.

  Jsem tomu rád a těším se na další setkávání s Vámi na stránkách našeho názorového portálu na adrese http://www.vasevec.info

  S přátelským pozdravem,

  Jiří Paroubek, předseda redakční rady

  1. Je to jen divadélko pro voliče.. Vždyť dopředu věděl, že tam budou v tomto složení, psalo se tu o tom už před několika dny.
   Netušila jsem, že jste, Immanuele, tak důvěřivý…

 4. Babiš říkal něco o tom, že bude chtít odvolat vládu formou vyslovení nedůvěry. Chce předčasné volby?
  Co se v takovém případě dá očekávat?
  Něco mi v tom nesedí. Buď chce volby a pak by měl hrát spíš o volební úspěch v parlamentu a být premiér, anebo chce být president, ale pak asi nebude shazovat vládu a nebude usilovat o premíérství.

  Voliči taky většinou vyvažují a kompenzují mezi volbami – koho mají na Hradě, toho nebudou volit do Strakovky.

  Je to vícetahová hra a není mi úplně zřejmé, co Babiš hraje.

 5. 1. kolo Babiš, 2. kolo Babiš pokud se dostane, pokud se nedostatane tak toho většího „politika“ ať jsme v těch s…ách co nejdřív.

 6. Tak … Hilšer odešel z debaty. Nakouknul jsem na ni a už tam nebyl a na novinkách už je článek. Něco mi říká, že by to mohlo být zajímavé i v těch 20:00. 🙂

   1. Měl se najít ještě někdo statečný. A pokud neměli na to odejít na začátku, mohli to ventilovat na konci.
    DEMOKRATI.

  1. Jak běžně na Novu nečumím, tak si to v osm zapnu. Cosi mi říká, že to bude zajímavé.
   Jedinému kavárníkovi Hilšerovi došlo, že je páté kolo u vozu, do počtu?

 7. Asi slyším trávu růst ale vidím článek Vidláka před parlamentkama s názvem nehažte to spd viděli jste výsledek u prezidentek , sotva 5% , hlas spd propadne hažte to
  Babíš forever.

 8. Tak já vám nevím, Babiš, který je Aspen, zároveň se teď nechal vyfotit s Macronem (hej alternativo, s Macronem!), EU šel vždycky na ruku, Green deal podporoval a navíc je nebezpečně vydíratelný. Pro mě to není volba…..a není to, že chci víc a nedostanu nic, pro mě Babiš je úplně stejné nic jako generál, rektorka nebo kdokoliv jiný z té osmičky „Aspen, EU…..“ kandidátů. Co se týče Bašty, osobně váhám mezi volbami Bašta nebo prázdná obálka, ale to už je můj osobní boj, pokud by šlo jen o první rovinu problému, tak mně z toho, aniž bych si u urny musela ukousnout ruku vychází pouze Bašta.

  1. Rozvědčík vydíratelný není? Estébák sice je, ale jen ekonomicky a stran svého osobního byznysu.
   Víte určitě, že KGB na našeho pilného rozvědčíka nic nemá? Kór, když potom ještě pilněji zběhnul k protistraně? Jednoho z posledních vydíratelných šmejdů, z řad nejvyššího velení a generálů ZVO, kterého načapali naši vlastní kontráši na švestkách, si pamatuju genmjr. Jiřího Brůje.
   Ten se ocitl po roce 1992 v takových kleštích, že to radši položil sám – a to je co říct, na to jaký to byl dacan.
   To jméno v Táboře po jistou dobu rezonovalo tak, že kdo ho uslyšel, tak se radši pakoval z dosahu.

  2. Volte toho, koho žumpy nejvíce nenávidí – to se nemůže splést.
   Na takovém jedinci musí být něco dobrého jaksi samosebou…
   🙂
   I když se takové individuum jmenuje zrovna Babiš, co naděláte…

   1. To je trochu mentální nesamostatnost, i když zdánlivě negativní. Takhle přece nemůžete hrát žádnou vícetahovou strategii.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *