14 září, 2024

Katastrofa pro vládní koalici v Německu

Výsledky voleb způsobí v Berlíně politicky turbulentní časy. Strany, zejména poražená semaforská koalice, se v pondělí sejdou ke konzultacím, aby zhodnotily katastrofální výsledky. V Durynsku má dosavadní koalice něco přes 9 %, Svobodní (FDP) a Zelení se vůbec nedostali přes 5 %, v Sasku Zelení s odřenýma ušima, Svobodní také zůstali mimo.

Podle hodnocení ZDF je následující předběžný oficiální výsledek pro spolkovou zemi Durynsko:

Pro spolkovou zemi Sasko byly zveřejněny následující předběžné oficiální výsledky:

Pozn, překl.: první v grafu je vždy dosud vládnoucí strana. V Durynsku to byla Die Linke premiéra Bodo Ramelowa, v Sasku CDU premiéra Michaela Kretschmera.

80 thoughts on “Katastrofa pro vládní koalici v Německu

  1. Už aby někdo z CDU prolomil to tabu a vzal AFD do koalice, dřív než si bude AFD vybírat, koho vezme do koalice k sobě.
    Silná koaliční vláda CDU + AFD by v ekonomice udělal pořádný kus práce, zatočila s bílými i barevnými parazity a na seznam extremistických organizací sledovaných Úřadem pro ochranu ústavy zapsala BSW a Zelené.

    A bylo by líp.

  2. Sahru Wagenknecht znám,poslouchám a čtu už přes 20 let a tak jsem z volebního úspěchu BSW opravdu nadšen. Katka K. by si z ní měla vzít příklad a už se konečně rozejít s KSČ.
    …………..
    Brilantní úspěch BSW je výsledkem jasné a důsledné politické strategie založené na hluboké analýze a zaměřené na slabá místa politického establishmentu, aniž by sklouzávala k neobratnému populismu nebo resentimentu. Zatímco tradiční strany, především SPD a Zelení, stále více ztrácejí kořeny v klasických levicových cílech a zabředávají do někdy až bláznivé genderové a klimatické politiky a do „boje proti pravici“, BSW tyto cíle oživila a postavila je do centra své politiky. Důraz na sociální spravedlnost, diferencovaný postoj k genderové politice, jasný postoj k otázce migrace, snaha o vyrovnání se s koronavirovou krizí a především jasný požadavek na co nejrychlejší ukončení války na Ukrajině diplomatickou cestou zajistily BSW širokou podporu zejména v nových spolkových zemích…….

    Píše Anke Behrend a podrobně srovnává BSW a AFD
    https://apolut.net/sie-wollten-die-zeitenwende-sie-bekommen-die-zeitenwende-von-anke-behrend/

    1. „Katka K. by si z ní měla vzít příklad a už se konečně rozejít s KSČ“

      Doporučuji netlačit na pilu. Transformace musí proběhnou bez otřesů a výsledkem by měla být strana/hnutí s konzervativním sociálním programem, zaplnit prostor po scházející soc. dem. s programem ala BSW.

      1. Mně tey na názvu fakt nezáleží, progresivisté by stejně pořád opakovali bývalí komunisté. Kateřina Konečná je předsedkyní KSČM. O odchodu bych přemýšlel, pokud by se poměry ve straně změnily, teď fakt ne.

  3. Posilování radikálních a extrémních politických hnutí v Německu není dobré pro Německo, ale ani pro Českou republiku, uvedl na síti X kolaborant banksterismu a premiér protektorátní vlády Petr Fiala (ODS).

    👹 Morální maják liberální demokracie a nepopulismu Fialový hnus:

    Robert Zelenka je po smrti a jednalo se prý o sebevraždu. Je to přitom v pořadí už 5. mrtvola v okolí vlády Petra Fialy v souvislosti s kauzami, které jsou okolo vlády prošetřovány.

    vláda Petra Fialy a jednalo se o propojení vládní strany STAN a rovněž TOP 09 na organizovaný zločin, přičemž kauza vstoupila ve známost pod označením “Dozimetr” v odkazu na jeden z produktů, který se týkal manipulací a korupce s veřejnými zakázkami ministerstva obrany. Kauza ale rovněž vede k zakázkám pražského magistrátu.

    Jde o kšefty se zbrojními a veřejnými zakázkami s provizemi vyplácenými skrze spletence firem.

    Útvar NCOZ zablokoval peníze z kauzy kampeličky kvůli vyšetřování, ale státní zastupitelství je odblokovalo a prachy zmizely.

    Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) v kauze kampeličky totiž dokonce vydala pokyn, aby byla zůstávající část peněz z Ukrajiny zmrazena na účtech Podnikatelské družstevní záložny do doby, než kauza bude prošetřena. Jenže, co se stalo potom, to hlava nebere!

    1. asi na tý jeho slavný návštěvě u bidena – nebo možná spíš v tom langley – chytil arkansaskou chřipku a teď to tady roznáší …

    2. Za zasluhy a zajem novinare Vidlaka pouze vo nuttellu , vo zadny podrobnosti vo mrtvoly vokolo fialy , takova cinnost nemohla zustat nepovsimnuta..

    1. Chvíli jsem se zajímal o Vietnam a koukal na tematická videa, co kde je možné zhlédnout turisticky zajímavého o této zemi na YouTrubce. Nejsem si jistý, ale nejspíše se jednalo o bývalý Saigon, kde byly záběry z jihovietnamského vězení. Na zahradě tzv.klece na tygra – vyrobené kostky z ostnatého drátu, do kterých se dal člověk, který si potom hověl na tom ostnatém drátu a užíval si horka tropického slunce.
      Uvnitř větší místnost, kde nebyla jedna, ale minimálně šest gilotýn, možná že i více. Prý za války se tam „pracovalo“ téměř nepřetžitě. Bylo mi na zvracení a to video už nechci vidět.

      Že by Američané o takovýchto bohulibých činnostech svých chráněnců nevěděli ? To je ten národ, který bude učit celou zeměkouli lidským právům ? Umíme si představit, kdyby se takto chovali Rusové k zajatým Ukrajincům, co bychom slyšeli v TV (a právem…) ?

    1. V Sasku prý měnili metodu přidělování mandátů letos proti roku 2019.
      Jistě čistě z demokratických důvodů zvolili metodu vhodnější údajně pro menší strany.

      Neodladěný soft. by byla velká ostuda a nepůsobí to moc důvěryhodně tedy, když je to systém v jiné spolk. zemi používaný běžně…

      Snad si to nechají znovu přepočítat dle zákona někým jiným a nestranným ještě ty první dvě strany.
      Není to tedy jen AfD, kdo přišel o mandát, ale tam je to podezřelé hodně.

      https://www.zdf.de/nachrichten/politik/deutschland/sachsen-landtagswahl-wahlleiter-pruefung-ergebnis-100.html

  4. https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Volby-v-Sasku-Jak-AfD-v-noci-ztratila-klicoveho-poslance-760964
    cit.
    Zemské volební orgány v Sasku oznámily, že do předběžných výsledků v neděli se vloudila softwarová chyba, která straně AfD přisoudila 41 křesel v zemském sněmu. 41 křesel by straně AfD stačilo k tomu, aby mohla uplatňovat takzvanou blokační menšinu. Nyní má AfD 40 křesel a ztrácí tak možnost blokace.

    Takže asi tak…..o 1 křeslo přišla také CDU……získali Zelení a SPD

    1. Aby nemohli blokovat vladu , tak jim udelali volebni chybicku ,ta se vzdycky vloudi..
      Vysledky se potom musi opravit.

    2. ta naše mladá, křehká liberální demokracie má kořeny tužší než bolševník, co? s tou hned tak něco nehne.
      akorát to teda není demokracie .. ale co, člověk nemůže chtít všechno.

  5. Německo, Německo a zas Německo

    Pravda o kapesném ve výši 1000 eur pro deportované afghánské násilníky je hořká

    Každý z 28 deportovaných Afghánců, které Německo v pátek transportovalo do jejich vlasti, dostalo na cestu 1000 eur (asi 25 tisíc korun). Ke štědrému kapesnému pro pachatele vražd, znásilnění nezletilé, loupeží, ublížení na zdraví a dalších závažných trestných činností, se nechce nikdo z vlády kancléře Olafa Scholzeho (SPD) znát.
    https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-pravda-o-kapesnem-ve-vysi-1000-euro-pro-deportovane-afganske-nasilniky-je-horka-40486299

      1. A pod jinou identitou si může zkusit v Německu inkasovat další 1000. 🙂
        Myslím, že ti lidé umějí a zvládnou věci, o kterých žádný evropský „demokratický“ řád nemá ani zdání.

  6. Za klíčovou pro naší situaci politickou považuji situaci hospodářskou a fiskální.
    Považuji za naprosto zvrácené v této krizi vynakládání stamiliard na nákup zbytných statků že zahraničí a na podporu cizích zájmů.
    Nutno aby opozice položila otázku, jaký je výnos, přínos z tohoto pro občany? Jsou to jejich peníze se kterými vláda hospodaří. Jiné nemá.

    1. Šestidemoliční protektorátní vláda ČR má také padělané peníze od velkolichvářů, svých košer pánů, a našich nepřátel.

      1. Pro jistotu se podívej pod postel, do mrazáku… třeba tam nějakého najdeš. Ale pozor, oni umějí být nevditelní.

        1. AD: Schuchocholoušek
          Ty Schu-čůráku (když už si před každej novej nick „vtipně“ dáváš to Schu- , tak jsem Ti ho tady přidal taky) se radši vrať zpátky do lesa ke svý motorovce. To je tak maximum toho, na co ti Tvý bídný IQ stačí.

  7. Takže Durynsko v souhrnu: „extremistická“ AfD 33 %, „postkomunistická“ BSW a Linke zusammen 29 %, přípustné „demokratické“ varianty CDU+SPD necelých 30 %. Skoro to vypadá, že někoho přestala bavit hra na Ariel a Vizír. Všechny ještě ne, no, jak je to s tou třetinou slaboduchých v populaci?

      1. Ta hruza , Nemecko prave zkatastrofovalo z mistnich voleb v jedny zakopany prdeli.
        Konec sveta, z toho je ted jistej..

  8. Co dělat? Teď nic. Budovat pozice pro přežití. Stavět použitelný program. Nezabývat se nepodstatnostmi. Nehádat se o nich.
    Čekat. Nanejvýš tu a tam postavit směrovku. Teprve až se pohne masa aktivních a pasivních podporovatelů této vlády a dlouhodobé vládní politiky nejen této vlády, podle situace buď uhnout s cesty anebo se postavit do čela. Především však je nutno mít reálný konzistentní program. S vědomím, že nejsme na ostrově. Že plujeme v toku událostí, a že reálná možnost manévrování je omezená. Prvořadé je se nepotopit a neutopit.
    V tomto a následujícím roce, ze známého, bude výsledek prezidentské volby v USA, v návaznosti na to situace na… východní frontě, ve válce jejíž jsme zatím nepřímým účastníkem. Na rozdíl od jiných nevýznamným ale i to hlasitějším. „Islámská krize“ v Německu i jinde bude se prohlubovat a zostřovat. Z naší strany pokládám za zásadní pozorovat, vyhodnocovat rizika a připravovat řešení. Klíčové je aby toto nepřeteklo k nám, aby i u nás nevznikla základna pro islamizaci. V tom směru je pro nás klíčovým a přirozeným spojencem Polsko, Slovensko, Maďarsko, snad i Rakousko, a podle vývoje případně Ukrajina za podporu Ruska. V tom pokládám vývoj za otevřený. Nelze vyloučit nic, ani rozdělení Německa. Pro nás s velmi závažnými hospodářskými následky.

    V blízké době, toho se velmi obávám, zatažení do přímé války. V ukrajinském velení, především v Zelenském roste nelibost, mírně řečeno, nad nedostatečnou podporou. V případě jakékoli eskalační události, provokace, bychom měli být velmi zdrženliví. Bohužel, vláda takovou zdrženlivost nejeví. Naopak hlasitě vykřikuje to o čem se při „obchodech onoho druhu“ mlčí.

    Prakticky lze vycházet z protiosmanské koalice, a z programu Jiřího z Poděbrad. Pokládám za nepochybné, že nenásilnými či mírnějšími prostředky zastavit expanzi islámu nelze. Přinejmenším v její západní části. U nás je situace, zatím, příznivější. Měli bychom ji využít dokud lze. Rozhodně nepřipustit její zhoršení.

    1. Nóó, hele, tadyhlenc bych se mohl dlouze, rozvláčně a rozšafně rozšťavnat. (Kdyby se mi chtělo.) Místo toho se zeptám na jednu jednoduchou věc:

      Kde je program, který roku 1918 vedl k vytvoření RČS ?

      (Republiky československé, kdyby náhodou některý laskavý čtenář dnes už nevěděl.)

      1. Kde, kde… Abych nebyl sprostej…
        Navíc jsou jiné poměry. Vnější podmínky, vnitřní podmínky, kultura.

        1. Ó nikolivěk. Šlo mi o cosi jiného. Pokud vím (odborníci by mi to třeba vyvrátili, ale ti sem – aspoň doufám – žádní nechodí), v období dejmetomu 1848-1918 neexistoval jedinej politickej program, kterej by cokoliv takového jako RČS vskutku předjímal. A je sporné, zda by se v relevantních, artikulovaných politických programech z toho období daly najít pasáže, které by zhruba podobným směrem ukazovaly.

          Tehdy to v české společnosti vypadalo tak, že sice asi jen málokdo cítil potřebu politický program formulovat, ale každý Čech (dejme tomu od 90. let určitě, desítky let předtím pravděpodobně) intuitivně cítil, co je ve prospěch české věci a co není; natož co jde proti. A také se podle toho snažil jednat. Samozřejmě ne ze sta procent svého každodenního úsilí. Možná to ve skutečnosti nebylo (zprůměrováno) ani jedno procento, ale souhrnně, agregátně to za ty generace vytvořilo takovej švuňk, že hned, jak na to přišlo, byl vznik Československa víceméně samozřejmostí.

          (Průběh událostí byl obzvlášť památný: Hrabě Max Julius Coudenhove, poslední to místodržící, odjel do Vídně pro instrukce, aby vyzkoumal, co vlastně jeho císařské a královské veličenstvo Karel Náhlý myslelo tím, že ráčilo vyjádřit souhlas s Wilsonovými 14 body. A jen co vytáhl paty, celá státní správa přešla na českou stranu. Hrabě byl sice Němec, ale na všech úrovních pod ním už byli lidé, kteří odjakživa byli Češi jako poleno, anebo to v danou chvíli alespoň předstírali. — Tohle ovšem píšu po paměti, na základě jednoho článku profesora Hlavačky, kterej mi před léty přišel do rukou. Nutno tedy bráti cum grano salis.)

          Zkrátka, program byť jen trochu jasněji směřující k RČS neexistoval žádnej (ač kupříkladu katolíci již 1897 požadovali vlastní centrální banku pro české země), ale nejméně stovky tisíc lidí soustavně, po celé generace pracovaly pro českou samostatnost, třebaže téměř nikdo na plný úvazek.

          Zatímco když se podívám, jak vypadá státní správa (ale i typické profese vzdělané střední třídy) dnes, bohužel naprosto nevidím nic s tím i jen vzdáleně srovnatelného.

          S tímhle materiálem se ničeho dosáhnout nedá. A myslet si, že toto ňákej šťastně zformulovanej (či dokonce zázračnej) program spraví nebo aspoň vylepší, je bláhovost.

          1. Však jsem psal. Jiné poměry. Nazrálo. Děda se kolem toho trochu motal. Kramář, Masaryk.. Stačilo trochu popostrčit. Pak jen technikálie. RČ byla prakticky R-U v malém. President v podstavení menšího císaře. „Leč Masaryk“ na ochranu „majestátu“. Druhořadá pozice Slovenska. Smrt Štefánika, nesplnění Pittsburských dohod. Vedlo k separatismu s dalšími důsledky. Vídeňocentrismus nahrazen Pragocentrismem, ten trvá dodnes. Jak pociťujeme, Praha se stala krmelcem přitahujícím parazity. Velký krmelec, velcí paraziti. Brusel. To jsou obecné zákonitosti.

            1. Je přinejmenším příjemné vidět, jak Československá republika i 35 roků po jejím rozbití pije poraženým sudeťákům krev.
              Oni se budou destíky let usmiřovat tak dlouho, až se samou nenávistí zalknou.

              1. Obávám se, že dnes už se mohou trochu nadechnout (korespondenční volba – údajně kvůli dlouhodobým stážím či služebních cest) a jen co se trochu otřepou a uklidní „masy podezřívavých“ – dají se do práce.
                Tipnu si – začnou s „re-restitucemi“.

              2. Že prohráli 2.světovou, s tím se nesmíří nikdy. Tady máme vlastizrádce, co jim to žerou. Asi ze stejného hnízda.

                1. Začínaj na nejslabším místě. Třeba v Polsku jim ty snahy moc nežerou. A o Královci si můžou nechat zdát.

            2. Což o to, vlastnosti a aspekty první republiky, její přednosti a vady, to vše by bylo téma na jinou debatu. Taktéž srovnání vývoje v meziválečném Československu a v Rakousku, případně i Maďarsku.

              Oč mi šlo, byl přílišný důraz na program ve výchozím příspěvku. Představa, že po nesčetných pokusech a omylech konečně kápneme na ten správnej, nebo že jich budeme mít paralelně deset a vybereme si z něj ten nejlepší, je naivní (a – s prominutím – jaksi vidlákovská).

              V programu to není. Politický program Staročechů, totiž státoprávní otázka, byl posléze smáznut tímto argumentem: „Dnes nemáme sílu ji prosadit, a až ji budeme mít, budeme v situaci, kdy státoprávní otázku už stejně nebudeme potřebovat.“

              — — — • — — —

              Nutnou podmínkou jest, aby každej (dejme tomu) projektant – anebo alespoň průměrnej projektant – byl pamětliv českých zájmů. Aby se nejprve od školních lavic snažil pochopit, co to vůbec je, aby četl příslušné autory (Škvoreckého, Hrabala, Čepa, Čapka, Hostovského…), rozuměl české krajině, atd. atd., a teprve na základě toho se pokoušel něco vymýšlet, navrhovat a kreslit. Bez toho (a tisíce dalšího) nejde nic; miliony výplodů na internetu, samozřejmě včetně mých, jsou k ničemu.

              Naopak program je nadbytečnej teď, a bude nadbytečné nějakej divoce hledat i potom. (Bude-li kdy takovéto potom.) Celkem přirozeně vytane sám od sebe.

    2. 🍥„buď uhnout s cesty anebo se postavit do čela. Především však je nutno mít reálný konzistentní program. S vědomím, že nejsme na ostrově. Že plujeme v toku,“

      Nechat se vláčet v toku zhouby, s nepatrným žbrbláním, podle scénářů věčných úchylných revolucionářů? Co takhle si dovolit nepodvolenost? příkladně; pohlaví jsou dvě. Stačí směřovat k přirozenosti.

    1. Jednak se neví, kdo bude vládnout, a druhak – jen ignorant může něco takového tvrdit. Při vší úctě.

          1. Wagenknecht je v roli bohaté nevěsty, může si vybírat. A diktovat podmínky.

            Stejně jako u nás antibabiš bude fungovat v Německu prapor antiAfD.

        1. Za rok tam maj celoněmecké volby do Reichstagu. To by Sahra zahodila svůj letešní úspěch. Tak blbá určitě není.

      1. Vládne snad u nás Babiš, který vyhrál minulé volby do PS PČR? To by musel čert na koze jezdit, aby výsledky voleb ovlivňovaly, kdo bude vládnout!

  9. Sasko a Durynsko hlasovaly a političtí pozorovatelé jsou překvapeni. SPIEGEL dokonce hovoří o bodu obratu a krizi liberální demokracie. Výsledek byl však předvídatelný a pokračuje v trendu, který trvá již zhruba deset let. Kampaně proti AfD a nově i BSW podle očekávání nepřinesly ovoce. Místo toho AfD v obou zemích převzala roli dělnické strany, kterou dříve na východě byla Levice a na západě SPD. Úspěchy BSW jsou naopak především, ale nejen, důsledkem válečné politiky a politiky zbrojení. Nejedná se o žádný zlom, a pokud si strany, které se považují za liberální, nevezmou příklad, tato nová normalita se v dohledné době nezmění. Komentář Jense Bergera:
    Im Osten nichts neues
    https://www.nachdenkseiten.de/?p=120626

        1. V jedné nedaleké vesnici za třemi horami a pěti kopci v polorozpadlé dřevěné chajdě se narodil dvěma ne zrovna dobrým ale taky ne zrovna zlým lidem emotikon radosti napsal:

          Jako ono to jejich nasrání tak trochu dává smysl. Když je něco dlouhé, tak to blokuje vlevo tu vývěsku nejnovějších komentářů.

          No a nedej buch, když pod článek s příšerně dlouhým titulkem někdo s příšerně dlouhým jménem vloží komentář – to se to pak rozesere úplně celé a trvá dobrých deset komentářů, než se to zmizí úplně…

      1. Také mě to není jasné, třeba Homer vysvětlí svoje myšlenkové pochody.
        Jinak se k tomuto textu ani nedá nic, zatím, říci. Uvidíme jak se s tím v Německu vypořádají a také budou zajímavé ty následující volby v další spolkové zemi.

  10. Jedna věc je výhra ve volbách, druhá věc je sestavení „něčeho fungujícícho“, třetí věc je samotné „vládnutí“ v dobvě povolební.
    Neboli, zač se volební vítězství zobchoduje.
    Protože jak známo, nenýý penýýs – nenýý lááska. To jsem nevymyslel já, to vymyslela jedna opálená soudružka na E55 v Dubí u Teplic.

    1. Myslím, že to dopadne podobně jako u nás a AfD bude „demokraticky“ vytěsněna do opozice. Prasátka si svá korýtka nenechají vzít. Kolem 30% mi přijde pořád otřesně málo, je vidět, že ještě není tak špatně, že se to ještě dá v Německu „vydržet“.

      1. Re: User

        Záleží, kolik jim “ to hodí“ mandátů. To je, co všechny nyní zajímá.
        Pro strany vládnoucí koalice to je „poslední výstraha před popravou“. Je otázkou, zda toto varování je schopen jejich intelekt správně zpracovat, vyhodnotit a předat dál.
        Obávám se, že nikoli. Soudruzi – pardon – Genossen budou čekat až do hořkého konce.

        1. V Sasku už našli „softwarovou chybu“ v programu vyhodnocujỉcỉm volby. Odebrali jeden mandát AfD a jeden CDU. Jenže ten jeden mandát AfD jim bude chybět k blokační menšině.

    2. Ale fuj, teď se krásný, chytrý …. Targus naplno projevil. Vy jste v Dubí oslovoval opálené soudružky, když na výpadovce z Teplic stávaly studentky UJEP?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *