23 listopadu, 2024

JUDr. Emil Hácha

Autor: Zappova ukolébavka

Před nedávnou dobou uplynulo 150 let od narození  prezidenta Emila Dominika Josefa Háchy. Tuto skutečnost česká média nepřipomněla. Nevím, zda si toto výročí aspoň uvědomili v Trhových Svinech, kde se chlapec 12. července 1872 narodil. Po vystudování gymnázia absolvoval právnickou fakultu. Stal se z něj uznávaný právník, který to dotáhl až na prezidenta Nejvyššího správního soudu. Dá se tedy spolehlivě říci, že českou duši měl přečtenou tam i zpátky a o jejich temných zákoutích by mohl dlouze povídat. Málo se ví, že byl vášnivým sběratelem porcelánu. Taktéž, že jako polyglot překládal knihy do češtiny, z nichž je asi nejznámější  Tři muži ve člunu.

Velmi se těšil na svou penzi, kdy se těmto aktivitám hodlal zcela oddat. Jenže do toho vstoupil rok 1938. Nejprve zemřela jeho milovaná choť Marie, která byla též jeho sestřenicí. Následně se na konci roku stal po váhání a přemlouvání československým prezidentem. Domnívám se, že úmrtí jeho manželky bylo dalším faktorem, kvůli němuž nakonec na tuto funkci kývl. Nalezl oporu ve své dceři Miladě, která se vlivem jeho vdovectví ujala neformálně činnosti první dámy. 

Jako právník si samozřejmě uvědomoval dobu, ve které žije a co se děje za humny ČSR. Ke zvolení mu pogratuloval i jeho uteklý předchůdce Eduard Beneš (to u není chyba). 

Emilu Háchovi je vyčítána brynda, kterou nerozlil, nýbrž  odklízel. A tak když v březnu 1939 „vložil osud země do rukou vůdce“, stalo se po nátlaku a v situaci, kterou si dnes stěží umíme představit. Záborem pohraničí vedly například silnice a vlakové koleje přes Německo, chtěl-li se někdo dostat do sousední obce, musel cestovat přes hranice, což pochopitelně vytvářelo obtíže. Prostupnost státních hranic byla tedy jako dloubání do vody. Nemohl vědět, že Göring 15. března blafoval, když tvrdil, že je s to nechat ihned rozbombardovat Prahu.

Neznalí lidé dnes Háchovi vyčítají, že hajloval, kolaboroval a podobné nesmysly. Tím, že ruku zvedl, však zachraňoval stovky českých občanů v koncentrácích, co se tam dostali jen proto, že byli Opletalovi na pohřbu nebo neodevzdali ze zabíjačky sádlo. Bez jeho častých ingerencí by totiž ti lidičkové v koncentračních táborech nepochybně zůstali. Jen pro připomenutí, fotbalové utkání se nezačalo hrát dříve, než sportovci na hřišti zvedli ruku v nacistickém pozdravu, stejné platí pro divadelní představení a pod.

Od roku 1942 se začal páně prezidentův zdravotní stav horšit. Vlivem sklerózy již nezvládal třeba ani svůj podpis; nejprve mu úředníci vedli ruku, později mu bylo pořízené razítko s podpisem, totéž jako měl ke stáru Masaryk. Ve světlých chvílích žádal svého lékaře, aby mu podal nějaké léky, které by jej zbavily života. V kanceláři míval dříve v psacím stole pistoli, kterou mu však personál odnesl. Pokud si uvědomíme, že byl Emil Hácha praktikující katolík, je zřejmé, pod jakým tlakem žil. 

Po válce byl zatčen a umístěn do vězeňské nemocnice, kde prakticky nenabyl vědomí a na konci června zemřel. Jeho pohřbu se mohla zúčastnit pouze dcera Milada. Nenávist k němu šla až za hrob. Takzvaní demokrati, kteří se vrátili z teplíčka zahraničí, neudělali nic, aby mohl tento kormidelník vzedmutých vln skonat důstojně a pohřben jak se patří. Žádný jiný prezident této země neudělal pro tolik svých spoluobčanů tak mnoho, jako Emil Hácha.

Moje hluboká poklona a přání nebes, Vaše Excelence.


83 thoughts on “JUDr. Emil Hácha

  1. Ad: Manuel

    Este doplnim. Ak by Vas zaujimalo i nieco viac, tak na strankach UPN je napr. celá sprava Wetzlera a Vrbu.

    https://www.upn.gov.sk/sk/sprava-alfreda-wetzlera-a-rudolfa-vrbu-1944/

    Je to po dlhej dobe (ked sa o tom len rozpravalo) konecne dokument prelozeny do nasej reci, o ktorom zapad VEDEL!!! od aprila 1944!!!

    Len odporucam VSIMNUT SI, ze v Ziline vypovedali osobitne pred Zidovskou pracovnou radou 25. -28. aprila. 1944!!! 1944. Preco boli osobitne vypocuvani a oddelene, citujem: „…Obaja boli vypočúvaní oddelene z dôvodu zistenia pravdivosti dovtedy neuveriteľných a neoverených správ.“!!! NEUVERITELNYCH a NEOVERENYCH sprav – v roku 1944!!!
    Vrba do konca zivota zapadu neodpustil (ale aj Zidom v Bratislave a Budapesti), ze celkom neverili ich sprave) ze PO tejto ich sprave bolo z Madarska transportovanych do koncentrakov (a to sa uz teda PRESNE VEDELO, kde idu a co s nimi bude) vyse 440 tis.!!! Zidov.

  2. Děkuji za článek, jsem moc ráda, že si aspoň někdo vzpomněl.
    Pan prezident Hácha moc dobře věděl do čeho jde. Přesto překonal strach a únavu a vzal to. Protože věděl, že má jisté předpoklady aspoň trochu být užitečný. A hlavně, že to nikdo jiný nevezme. ( Nikdo slušný. )
    Pravděpodobně věděl sám nejlíp, že jeho síla je silně omezená. Ale přesto to vzal a bojoval o každý lidský život.
    Blaho spoluobčanů pro něj znamenalo víc, než vlastní pověst a čest.
    Čest jeho památce.
    Byl to Pan prezident.

  3. Kdysi se na rodinné sešlosti probíral Hácha a kdosi informovaný tvrdil, že Háchu k souhlasu s prezidenstvím přemlouvali několik dní nejbližší přátelé. Nakonec uspěli s tvrzením, ať si představí na místě prezidenta někoho jiného, ne tak silného a oddaného myšlence ochrany národa. Podobné tvrzení bylo i v jedné z knih vzpomínek vydané během Pražského jara. Že do Háchy několik dní hučeli než na to kývnul a že uspěli až s formulací, ať si na tom místě představí někoho poddajného jako ….. Jméno si nepamatuji.
    Ten kdosi informovaný se na celé Háchovo prezidenství díval jako na jeho osobní oběť – věděl, že volí ze dvou zel a že za svou volbu, ať bude jakákoliv, bude tvrdě potrestán. Za ano, ho bude nenávidět národ i historie, za ne ho uhryže vlastní svědomí, až uvidí co Hitler bude dělat s českým národem a on si bude říkat, kdybych byl prezidentem, mohl jsem tomu zabránit.

  4. Mám na věc podobný pohled.
    Hácha – smutné čtení. Člověk, který se dostal v nesprávný čas na nesprávné místo a byl nemilosrdně semlet. Jinak to být ani nemohlo. Tragická postava.

    Vždy mi vytane fotka, kdy maličký Hácha s cylindrem na hlavě přichází po schodišti k Hitlerovi špalírem dvoumetrových esesáků se vztyčenými pravicemi…

    Ona celá I. republika v čele s Benešem připomínala antickou tragédii. Ostatně – Beneš byl také semlet, i když to nebylo tak okaté.

    V podstatě v postprvoválečné uspořádání bylo k podobným tragédiím jako stvořené a je to zřejmé i dnes.

    1. Tragické uspořádání bylo na počátku 20. století v celé Evropě. Proto ta válka byla a druhá byla kvůli tragickému uspořádání po té první. a třetí bude kvůli témuž po druhe,flagelante. Blog o geopolitice tu byl nedávno,flagelante.

    2. Dík, že jste to napsal.

      Jen je potřeba jít ještě trošku dál do minulosti a podívat se na Masarykův vídeňský pobyt. Od toho se totiž odvíjí veškeré dění v Kotlince od r. 1918.
      Glorifikovaný Masaryk pak nastoupil oficiálně jako demokratický občanský president, ale ve skutečnosti to byl monarcha se způsobem vládnutí blížícím se absolutismu. Vč. osobních dluhů vpravdě aristokratických rozměrů, takže pod kuratelou bankéřů.
      Beneše si pěstoval, protože i když to byl inteligentní a vzdělaný člověk, byl fanaticky oddaný Francii a Anglii a zcela zaslepený svým fanatismem. A byl schopen alespoň trochu kočírovat „korunního prince“ Jana Masaryka. Až když bylo jisté, že Masaryk Jr. je pro funkci presidenta nepoužitelný a Masaryk Sr. umírá, bylo rozhodnuto o Benešovi. V podstatě jednohlasně, protože byl zárukou toho, že neudělá nic, co by mu neodmávly Francie s UK.
      Protože Beneše potřebovali Anglosasové živého a mimo válečné dění, byl včas převezen do Londýna. Možná si konečně začal uvědomovat, že ten „azyl“ je ve skutečnosti zajetím; ale už bylo pozdě cokoli změnit.

      Hácha byl oběť.
      Kdoví, jestli ne předem vybraná, protože z „elit“ kdo mohl, tak zdrhnul; a ti, co zbyli, byli buď otevření kolaboranti, nebo si naopak dávali sakra pozor, aby se nesmočili.
      Jako vzdělaný a inteligentní člověk musel prožívat peklo. O to větší, že věděl, že pokud se zabije (jiná cesta z funkce neexistovala; a v sebevraždě mu účinně bránili), nastoupí Moravec, Rys-Rozsévač nebo něco podobného.

      Jo, od samého začátku to bylo blbě a ke škodě Čechů+Moravanů+Slezanů+Slováků+Rusínů.

    3. Já ho nevidím jako tragickou postavu. Spíš jako hrdinu, který věděl, že jde do boje, který nemůže vyhrát.
      Ale že může trochu pomoci aspoň nékterým spoluobčanům. A snažit se zabránit nejhoršímu.
      Obojí se mu povedlo.

  5. K tomu hajlování, byla to tehdejší doby povinná úlitba vítězné mocnosti. Za nacistů hajlování, za SSSR prvomájové průvody a oslavy VŘSR, dnes duhové pochody hrdosti a poklekávání sportovců před zahájením zápasu.
    Hácha i Beneš byli ve složité situaci a udělali, co udělali. Netroufám si je hodnotit, to je práce pro historiky.

    1. „Hácha i Beneš byli ve složité situaci a udělali, co udělali. Netroufám si je hodnotit, to je práce pro historiky.“

      Ano, Hácha i Beneš byli ve složité situaci, jinak to být ani nemohlo, bylo to zabudované do základů ČSR po rozpadu RU, chyba v konstrukci, přetrvávající dodnes.

      1. Jaká složitá konstrukce? Máme ty hory,takže hranice jasná a české království bylo vždycky. Problém se Slováky trochu a to zakarpatí mohli nechat. Ale komu? Kolem rozpadu RU byly složité konstrukce v celé Evropě. Kvůli tomu ta válka byla.

        1. Jestli nepovažujete 100 let přehazování Česka z ruky do ruky mezi evropskými a světovými velmocemi za chybu v konstrukci…

          Hory a hranice jsou nám v tomhle ohledu na…

          1. Geopolitika a problém imperialismu- teritoriální rozdělení světa je dokončeno. Plus Homo sapiens je matkou přírodou blbé konstrukce.

    2. Ještě k tomu hajlování – ze zprávy R. Heydricha Boormanovi z 30.12.1941
      „Česká vláda houževnatě hájí své jednotlivé pozice (…) Zatímco jsem z vazby podmínečně propustil bývalého ministra Havelku, když se za něho velmi zdráhavě zaručil prezident dr. Hácha, žádám zdvořile, aby Vůdce s konečnou platností nepoužil svého práva udělit milost (…) Eliášovi.
      (…)
      Příloha B-d obsahuje několik fotografií, jejichž význam je vždy označen na rubu. Upozorňuji zvláště na č.10, na kterém je vidět, jak Hácha a česká vláda zdraví Vůdce německým pozdravem Sieg-Heil! Před pozváním jsem dal Háchovi vědět, že pokládám zvednutí paže při pozdravení vůdce Sieg-Heil za samozřejmé, když Protektorát patří k Německé říši a tím Vůdce je také Vůdcem Protektorátu. Důvěrně se dozvídám, že předseda české vlády s jejími členypřed tím nacvičovali německý pozdrav (…).“

      Zdroj: Boris Čelovský, So oder So, Šenov u Ostravy 2002, s. 321

      Tedy: V případě Háchy a vlády žádná povinná úlitba, ale Heydrichem jasně formulované očekávání. Jaký rozdíl, vzpomeneme-li si na francouzské sportovce na LOH v Berlíně, či britskou královskou rodinu na zahradě. Ono očekávání bylo přitom vyjádřeno krátce po zatčení Eliáše, kde na jiném místě Heydrich konstatuje, že výslechy Eliáše vedly k zajímavým zjištěním na samotného Háchu, ale ty si hodlali Němci nechat až se jim to bude hodit.

      A když už se zde řešila činnost Háchy – v běžně nejdostupnějším překladu proslulého projevu R. Heydricha z 2.10.1941 (proneseného u příležitosti převzetí úřadu) od Krále a Fremundy z přelomu padesátých a šedesátých let podle mě nikoliv náhodou chybí právě část, v níž se Heydrich vyjádřil k Háchovi:

      „Sotva byl vynesen rozsudek, hned se objevil nemocný pan Hácha (toho času zase churaví); plačtivě se pokoušel vyvolat v nás pocit lítosti, abychom Eliáše omilostnili. Chtěl vlastně mluvit v rozhlase, aby uklidnil obyvatelstvo, ale teď už prý toho není schopen, dokud nepřestanem s rozsudky smrti. Ty jejich hanebné způsoby. Odmítl jsem a řekl jsem mu, aby se nejdříve staral o své zdraví. Když mu za několik dnů bude lépe, budu se snažit, aby bylo těch rozsudků méně, ale to bude záležet na českém národě.“

      zdroj: tamté, str.307

        1. Přiznám se, že netuším, co se snažíte naznačit.

          Změnilo by něco na obsahu oněch pramenů, kdyby je místo Čelovského editoval Občan?

    3. Ale prd.
      V RČS byly 3+ miliony Němců a většina z nich byli náckové, kteří nevynechali jedinou příležitost přihlásit se k Říši a Vůdci. PROTO to hajlování všude a furt.

      1. Pokud si dobře pamatuji, na počátku tématu hajlování byla zmínka fotografie Háchy a vlády u Hitlera. Nikoliv nadšených Ordonerů v Karlsbadu.

        1. Jo, to byla tryzna za Heydricha; na nádvoří Pražského hradu.
          Bych chtěl vidět toho hrdinu, který by si v takové situaci troufl nehajlovat.

  6. Na začátku okupace se zdálo, že protektorátní vláda něco zmůže. Proč funkci premiéra vzal generál Eliáš, i když věděl, že ho buď odsoudí Němci nebo po válce vlastní lidi? Byl ve spojení s Londýnem. Protektorátní prezident a premiér s von Neurathem ještě někdy něco dokázali vyjednat, zachránit životy. Zlom byl podzim 1941 příjezd Heydricha, kdy se protektorátní vláda dostala do neřešitelné situace. Workoholický kat místo diplomata ze staré školy. To už byli proti němu bezmocní. Heydrich vlastně celé své působení držel Eliáše jako rukojmího. V roce 1942 se vláda rozdělila téměř půl na půl v hlasování, jestli má jako celek rezignovat. Myslím, že návrh rezignace neprošel o jeden hlas. Možná to i udělat měla.

  7. Jak si škatulkuji lidi na litterate:

    1) Občas se vyskytne troll. To je bez komentáře, jasné. Říkal jsem lidi.
    2) Jsou tu tací, s kterými souzním, kteří mi mluví z duše. Např. Zakladatel (co bych si nešplhnul). Bez nároku na úplnost výčtu.
    3) Jsou tu tací, s kterými sice nesouzním, ale jejich postřehy respektuji a rád je porovnávám se svými. Vidlák, Targus, admirál, Ládík. Bez nároku na úplnost výčtu.
    4) A pak jsou tací, bez kterých by bylo litterate lepší, než je. Ty jmenovat nebudu. Nezanedbatelná a nepominutelná součást alternativy, která alternativu ničí a zničí.

    Takový je život.

    Při projednávání živých (Rajchl, Samková) to lze pochopit. Při projednávání dávno mrtvých mi to přijde trapné.

  8. Myslím si, že Emil Hácha si svůj osud zvolil sám, tak jako každý z nás.
    Ten text je taková Zappova ukolébavka, možná (spíše neúmyslně) chce uspat naši bdělost a ostražitost vůči našemu vždy příteli nejvěrnějšímu – demokratickému Německu.
    Hodnoceno očima roku 1945 (zprostředkovaně od mých předků) byl Hácha kolaborant a Beneš vlastenec. Že bych snad já osobně toužil po jeho rehabilitaci….. to snad nemůže nikdo myslet vážně.
    Další z řady příkladů, jak je důležité včas zemřít.

      1. Před mnoha lety jsem se na Háchu ptal rodičů. Odpověděli: „že Moravec je svině, se vědělo, ale o Háchovi si nikdo nemyslel, že dělá víc než musí“. Líbí se mi, jak je každý zásadový, když to nic nestojí.

        1. suhlasim, rovnako to vidia aj mnohi dalsi
          kto nezil v totalite nechape jej brutalitu a teraz je lahko byt „generalom“ a mat huste reci

  9. Nesmíme zapomínat na „Po bitvě je každý generál.“
    Někdo se o to přičiní sám, jinému ke „slávě“ pomůžou něčí pohrobci.

  10. Beneš Háchovi odkázal republiku bez většiny opevnění a v situaci, kdy Wehrmachtem obsazené Sudety sahaly do hloubky vnitrozemí. Česko už nešlo bránit. Slovensko republiku opustilo jako potápějící se loď. Podkarpatskou Rus zabrali Maďaři přes několik dní statečného boje naší armády. Prezident Hácha to odnesl za Beneše, který mu ani nedal milost po svém návratu. Mohl sice odstoupit z funkce, ale do roku 1942 asi myslel, že ještě něco může ovlivnit a potom už takového rozhodnutí nebyl ze zdravotních důvodů schopen. To je rozdíl oproti dnešním politikům, kteří podlézají zahraničním vlivům, že Hácha čelil mnohem drtivějšímu tlaku a že to nedělal rád jako ti, kteří dnes poklonkují s nadšením.

    1. Doktor Plzák tvrdil,že je rozdíl,když někdo něco dělá rád rád a rád nerad. Jak to měl Hácha se už nikdo nedozví.

  11. Domnívám se, že jsem člověk, která nějaká (v kladném smyslu společensky prospěšná) dobra vykonal a občas ještě koná. Jsou to dobra, na jejichž konání mám náturu, znalosti, žaludek, odvahu, čas.

    Uvědomuji si ale, že je spousta dober, na jejichž konání náturu, znalosti, žaludek, odvahu a čas nemám. A proto jsem velmi vděčen lidem, kteří konají ta mně „nedostupná“ dobra. Jsem jim za to vděčný.

    A mezi ně pan prezident Hácha určitě patřil.

  12. Jak ta kočka v reklamě na žrádlo. Být gurmánem je dřina,ale někdo to dělat musí.
    Proč to vzal Hácha se můžeme jen dohadovat.

    1. Protože se nikdo jiný, slušný, nenašel.
      V podstatě to byla od Háchy oběť. Věděl dobře, že špatně dopadne.

  13. Takzvaní demokrati, kteří se vrátili z teplíčka zahraničí ….. třeba z Dachau, Buchenwaldu, Sachsenhausenu, od Sokolova, Kyjeva a Dukly (z té polské strany), Dunkerque, polních letišť Anglie a dalších bojišť celého světa.
    Patrně měli jiné starosti v právě osvobozené republice. Dali třeba přednost pomoci v Terezíně.
    Moudří muži té doby věděli, že po čase vylezou individua, která zpochybní boj proti německému nacismu, boj za obnovu státu. Je jen na nás, potomcích perzekvovaných se nenechat dotlačit do kouta a neronit krokodýlí slzy.
    JUDr. Emil Hácha byl jen jednou obětí války která ho semlela. 300 000 dalších občanů ČSR dopadlo krutěji, hůř a dříve.

    1. Tohle mohl být postoj obyčejných lidí, ake Beneš měl mít k Háchovi ale povinnost jako prezident k prezidentovi, že to odnesl za něho a místo toho odvděčil se mu takto nízce.

      1. Z Poselství státního presidenta Emila Háchy k národu z 19. června 1942, tedy doby, kdy byl ještě v pořádku. Požadoval „nemějte slitování“ a „Beneše, jsme navždy vyloučili z národa“. V roce 1945 si to lidé moc dobře pamatovali. Soucit si zasluhovali desítky tisíc vězňů koncentráků a kriminálů. Židů, které postihl v Terezíně tyfus a umírali i po osvobození.

        „Prosím vás, abyste si ještě jednou uvědomili velkomyslnost Adolfa Hitlera, který od českého národa nic jiného nežádal, než aby tento národ šel klidně za svou prací. Je proto přirozené, že nevděk za tuto velkorysost musí být potrestán všude tam, kde se projeví a že tím spíše musí býti potrestána věrolomnost, která nevděk stupňuje až do zrady. … Není Čechem, kdo se protiví Velkoněmecké říši a kdo tím zločinně hraje o jednou zaručená práva. Není Čechem, kdo jde s Anglií a se sovětským Ruskem, není Čechem, kdo do našich krajů vnáší rozklad, zradu a zločin. Pro tyto lidi nemějte slitování. Jde o zločinné žháře, kteří nás chtějí připravit o rodnou střechu nad hlavou, o náš drahý český domov. Tyto zrádce, na prvém místě pana Beneše, jsme navždy vyloučili z národa.“

        Byl to slušný člověk a spolehlivý úředník, ale i vlastním rozhodnutím se dostal do situace, kterou nezvládl. Můžeme ho chápat, ale nemůžeme ho rehabilitovat.

        1. Z poznámek K.H.Franka o přijetí dr. E. Háchy a vlády protektorátu Hitlerem dne 9.6.1942:

          „Hácha ve stoje se ujal slova a prohlásil monotónním hlasem, že je hluboce rozhořčen a otřesen vraždou a že z hloubi své duše spolu se svou vládou a českým národem odsuzuje tento zločin.“

          Adolf Hitler dle Franka na to: „…Dnes mi již nejde o nějaké směšné formulace autonomie, neboť jde o osud, život a budoucnost českého národa. Buďto poměry v Čechách a na Moravě budou snesitelné a český národ se promění pod vaším vedením, pane prezidente, a pod vaší vládou, pánové; pak bude žít v klidu (…) A nebo nejste schopni pochopit vážnost situace a změnit poměry; pak bude český národ vymazán z Evropy. Máte poslední příležitost a toto je mé poslední varování.“

          Dále K.H.Frank pokračuje: „Státní prezident Hácha odpověděl, že si plně váží Vůdcovy moudrých vývodů. (…) Prosí Vůdce, aby s českým národem jednal milosrdně. Vůdce se zvedl a odpověděl slovy: „Uvidíme.“

          (Boris Čelovský, So oder So, 2002, s. 351)

        2. Strejda: všimneme si toho, kdy to řekl. Několik dní po všech masakrech heydrichiády. To byl měsíc největšího strachu za celou dobu protektorátu. Mohli mu hrozit, že další vesnici zmizí, když nevyhoví. V tu dobu 99 % národa se snažila být nenápadní, mlčet a přežít. Povstání by byla kolektivní sebevražda. O to víc ten vztek se projevil v květnovém povstání o tři roky později.

      2. V roce 1945 rozhodně nebylo možné, aby dal Beneš Háchovi milost – a Háchovi samotnému by to muselo být jasné, kdyby byl při smyslech. Cokoliv jiného by byl právě výsměch všem našim obětem války.

        Háchova smrt tu otázku pak učinila veskrze akademickou. Luxus možnosti porozumění a pochopení jeho osobnosti, motivací i dějinné úůlohy, máme my, o osmdesát let později – aniž bychom tím jakkoliv snižovali utrpení obětí a úctu k nim.

        1. Benes mal na svojich rukach viac mrtvych ako ini
          on osobne podpisal vyse 1 000 rozsudkov smrti, tolko nemaju ani Gotwald a dalsi prezidenti az po Husaka dohromady
          navyse sa vie ze tzv retribucne sudnictvo malo daleko od objektivity a spravodlivosti
          castokrat ti ktori najviac udavali nemcom po vojne okamzite zmenili kabat a zasa udavali pre zmenu rusom len aby si zachranili kozu
          Boli popraveni aj mnohi nevinnni a naopak mnohi grazli veselo sluzili pre zmenu komunistickemu rezimu dalej – mnohi prisluhovaci gestapa sa stali odbornikmi v STB – ich kariera rastla …

          1. Tu myšlenku o článku na retribučním soudnictví nosím nějakou dobu v hlavě. Teď dumám o tom, jestli to na článek je nebo jestli to nechce nějakou jinou platformu, protože tohle není jednoduché téma na 20 odstavců.

            Nicméně k jeho vzniku mne motivují místní strejdové, kteří k věci znají jen bolševickou literaturu a tomu podobné zdroje :-).
            S tím zbylým, co jste v reakci uvedl, souzníme.

          2. To těžko.
            Od r. 1918 do r. 1989 bylo v celém Československu (bez období 1939-1945) vykonáno celkem 1207 trestů smrti.
            1918-1938 – 21
            1946-1948 (retribuce) – 730 (z toho 475 Němců)
            1948-1953 – 237
            1953-1989 – 219

      3. Beneš už byl v té době sám senilní.
        Jeho zdravotní stav, byl po mrtvici, okolí zdařile tajilo.
        A vypečená vláda se ani nedokázala domluvit, jestli podá / nepodá demisi.
        Gottwald to měl dost snadné.

  14. Člověk nemá čas číst ani v důchodu… jenom technické zprávy po sobě a Litterate. Díky každému, kdo sem píše.

    1. OT:
      Alefe, díky Vám za tento prostor. Bojoval jsem v nedávné minulosti s přesvědčením Vidláka, že je třeba dát prostor všem. Někdy jsem s ním souhlasil, někdy ne, dle subjektivní míry nasranosti nad potřebou rolovat. Exponenciálně tu u Vás roste přínosnost příspěvků pro hledání a zamýšlení, nezaplevelených. Děkuji, prpost.

  15. Pokud vím, druhá ČSR zanikla vznikem protektokrátu. Pan Hácha, pokud by byl opravdu (příčetným) vlastencem, mohl po 15 březnu abdikovat. Nestal by se tak smutnou figurkou, která chtě-nechtě sloužila záměrům nacistů, nehledě na to, kolika lidem vskutku osobně pomohl. Co páchali náckové v protektorátě, asi všichni víme.
    Ale moc mě tento příspěvek nepřekvapil. Dnes, v rámci přehodnocování dějin, je módním trendem vidět větší zlo v bolševicích než v nacizmu. Ani papá Adolf už až tak moc některým nevadí. Zřejmě se dočkáme i snahy o rehabilitování Petaina, Quislinga atp. Mimochodem, podobné argumenty (kolik židů ten zachránil osobně) se používají některými lidmi i v SR při snaze vylíčit p. Tisu jako schopného čllověka-prezidenta, zahnaného dějinami do neřešitelné situace a páchajícího dobro navzdory strašným okolnostem.

    1. Osud Emila Háchy je skutečně tragédií, kterou bych se nebál nazvat antickou. Musel vědět, co ho čeká. Přesto na ten post usedl a zašpuntoval ho před nadšenci jako Emanuel Moravec (podobně antický příběh – z legionářem přes vzpupníka žádajícího na Benešovi „braňme se!“ po nezpochybnitelného zrádce („nemáme-li zaniknout, musíme stát na straně Říše“))…
      Ale jeho karty byly tak jako tak a vždy příliš malé. Je doložené, že se snažil pro Čechy získat co mohl. Až z teho měl Heydrich srandu (např. v případě soudu s Eliášem)…

      Sehrál svou tragickou roli a byl za to po zásluze odměněn… Přemýšlím, zda bych dokázal mít jeho odvahu. Na stranu druhou si neumím představit ta rána před zrcadlem, když pochopil, že je jen loutkou, že reálně nezmůže nic, co by bylo proti vůli Němců. Že pokud se někdy jeho intervence povede, je to jen další řázez na účtu „Kolaborant“.

      Stále ale platí – dokud tam byl coby loutka, nebyl tam nikdo proaktivní.

      1. Děkuji Vám. Alespoň někdo z mála chápajících, kteří nejsou generály po bitvě.
        Jsou výhrady, velké výhrady k jeho podpisu. K jeho angažmá. I kdyby tím zachránil jediný život, stálo to za to. Věděl, že vede předem prohranou bitvu. To je výsada gentlemanů.

        1. Bohužel zvykem spodiny je štěkat na každého, na koho jejich momentální pán ukáže.
          Naprostá neschopnost „prostého lida“ používat vlastní hlavu a opustit jednou indoktrinované teze. Antiněmecké, antižidovské, antiruské… Odpor k homosexuálům, lesbám i právníkům – dtto.

        2. myslím, že soudit jej mohli pouze ti, kteří v daném období žili.
          A pokud člověk není fyzicky zdráv, potom už žádná činnost není naplno.
          To platí jak pro prezidenty, tak i pro každého z nás.

    2. Bolsevici naozaj boli vacsie zlo ako nacisti
      len si porovnaj kolko ludi ma na svedomi Stalin a kolko Hitler
      samozrejme jedno aj druhe bola zla totalitna idologia

      1. Pozdě, ale přece :
        Nechci nijak zlehčovat zločiny Stalinovy éry, ale jsou nesouměřitelné s tím, co napáchali nacisté.
        Bohužel, co se dnes v naší demosféře zhusta píše o stalinských represích v SSSR, je záměrně hodně nafouknutá propaganda. Poslední práce ruských historiků, založené na archivních údajích KGB a jejích předchůdců, přinášejí hodně odlišná čísla. Stačí např. nakouknout do ruskojazyčné Wikipédie.

  16. No, to mate odvahu.

    Neskusil by ste v podobnom style napisat nieco aj o Tisovi, z pohladu Slovenska a Slovakov? Ak by som o nom v tom duchu nieco napisal ja, tak to by tu bolo veselo:-):

    1. Tam je pár rozdílů. Tiso poslal armádu do boje po boku Němců. Za jeho vlády byli Židé doslova prodáni Němcům a nakonec podporoval německé tažení proti SNP. Vyhlášení Štátu bylo vynuceno okolnostmi, aby Slovensko nebylo okupováno Maďarskem, ale potom Tiso zašel příliš daleko a nejen on mezi politiky.

      1. Já bych viděl i další rozdíly…
        Zatímco Hácha byl právník, byl Tiso římskokatolický KNĚZ.

        1. Reseni se tenkrat mozna nabizelo ,zrusit funkci presidenta a vo jednoho kolaboranta by bylo min..
          A starej Hacha nic nemusel..
          Trcet tam ,jak by a cim byl prinucenej a mozna moh ,vyhrozovanim ,zruseni funkce a nebo aspon resignace ,zachranit Eliase.

      2. O tom „predani“ Nemcom su take komunisticke mantry. Skuste si presne zistit, ako to bolo. Za co PRESNE Slovensko zaplatilo, na co tie peniaze mali ist, na ake naklady. Tiez si zistite napr., PRECO Slovensko ZASTAVILO transporty v oktobri 1942. Pokracovali az v roku 1944 (30. septembra), ale to uz bolo Slovensko OKUPOVANE Nemcami a ti to vsetko riadili po potlaceni povstania.

        Pozrite napr. https://www.upn.gov.sk/sk/25-marec-1942-%E2%80%93-1-transport-slovenskych-zidov-do-vyhladzovacieho-tabora/

        a aj dalsie veci, na ktore su tam linky. Je to stranka statneho organu, nie nejake dezinfo. V tych by ste nasli este presnejsie opisane niektore veci, ktore sa uz dnes nemaju sancu dastat k citatelom…

        P. S. To, samozrejme, neznamena, ze mozno ospravedlnovat vydane zakony a ich aplikacie v praxi voci vlastnym obyvatelom!
        (napr. tzv. Židovský kódex (nariadenia č. 198/1941 Slov. z. o právnom postavení Židov)

  17. Díky za připomenutí výrazné osobnosti našich dějin.
    Bohužel státní vyznamenání spíš dostanou Mašínové.

  18. Hlavně Beneš se zachoval jako bezskrupulózní svině. Doufám, že si to připomněl ve čtyřicátým osmým…

    1. Komu vadí Beneš?

      Sudeťákům, a jejich poskokům?

      „Může se stát, že dekrety vydané z rozhodnutí vítězných mocností druhé světové války, budou odstupem času revanšisty prohlašovány za neplatné.

      Může se stát, že se najdou ‚čeští vlastenci‘, kteří se budou sudetským Němcům za jejich odsun omlouvat a že budou nakloněni otázce jejich návratu.

      Nenechte se oklamat a jejich návrat nedopusťte.

      Hitlerové odcházejí, avšak snaha o ovládnutí Evropy Německem zůstává.

      Mohou se najít i vlastizrádci, kteří budou opět usilovat i o odtržení Slovenska od České republiky.

      Bylo by to pošlapání odkazu našeho prvního prezidenta T. G. Masaryka a spoluzakladatele M. R. Štefánika.

      Vedlo by to k zániku obou našich národů.

      Nezapomeňte, že dekrety se týkaly i potrestání vlastizrádců, že mají trvalou platnost a potrestejte všechny případné vlastizrádce ať je to kdokoliv a v kterékoli době.”

      1. Re: Jp

        Doufám, že si uvědomujete, že od dnešního data a času 20:58 jste navěky pouze hnusný, blbý a trapný Jožan. Tohle vám soudruh PeS neodpustí vůbec nikdy. Na soudruhy soukmenovce jste prostě sahat neměl, to se ve „slušných“ rodinách nedělá.

        1. Ano, my ještě nejsme zblbli Googlem.
          My jsme ještě četli knihy.
          Dříve byly proruské presstitutk*, nyní jsou to Brusseltitut*(tk*)

      2. Už nikomu. Je mrtvý. Dekrety byly zkonzumovány. Kromě toho jeden příklad za všechny, Baťa. Benešova osobní nenávist.

        Minulost. Teď je teď a zítra je zítra.

      3. 👍Věděl co příjde.
        Na fb dala Konečná názor Tomáše Etzlera:
        Komu já bych nepovolil vstupovat do manželských svazků, ale hlavně plodit děti, jsou členové a voliči SPD, Trikolóry a Volného bloku. Bez ohledu na jejich sexuální orientaci.
        V diskuzi ji napsal, že je komunistická svině.

    2. Re: PeS
      A jakpak „bezskrupulil“? Tím, že v Londýně organizoval odboj? I to se na něj podívejme!
      Nepodáte dodatečně trestní oznámení na Kubiše a Gabčíka za bezskrupulózní vraždu hodnotného soudruha Hajdrycha?

      1. Reaguji na to, že když Hácha umíral ve vězení, Beneš se obklopen slávou vracel z exilu, kam utekl před odpovědností… A stačilo slovo, aby zařídil pro Háchu důstojný konec. Což neudělal. Tak si tak říkám, že si to mohl připomenout, když sám byl těžce nemocen a Gottwald s ním jednal jako s onucí… Ale tohle možná nepochopíte…

        1. Tehdy již nebyl Beneš všemocný, tehdy již tady bačovali jiní. To dnešní školství stojí za houno.

          1. Jako prezident mohl Beneš zastavit chystaný proces s Háchou udělením milosti. Beneš tehdy vládl dekrety s mimořádnou pravomocí a že by nemohl dát milost? Nejde o přepisování historie po osvobození, ale spíš o dobu Mnichova a potom i února 1948. Beneš byl dobrý diplomat, ale potřeboval mít někoho nad sebou, kdo by mu ukazoval směr. TGM to dokázal skvěle. Jakmile se stal Beneš prvním ve státě, byl to problém. Ono je to těžké stát na vrcholu a nemít nad sebou nikoho s kým se poradit, ale mít sám tu nejvyšší odpovědnost i před dějinami.

            1. Ale dyť výše je popsáno jak Hácha vyloučil Beneše z českého národa. Taky se nechoval nejlépe.
              A do exilu musela celá vláda a nejen česká, Angličané to měli vyřešené, akorát nečekali, že Stalin Hitlera porazí.

              1. V roce 42 byl Hácha nejenom při smyslech, ale také pořád ve spojením s Benešem. Vážně si myslíte, že by toto prohlásil, kdyby měl jinou možnost?

                1. Je mi to jedno, je to minulost, kterou nezměním.
                  Dnes jsem viděla dokument o Rudolfu Hrušínském, jeho poslední film byl o Háchovi.
                  Možná že by nebylo od věci si ho vyhledat a podívat se na něj.

                  1. Jednou kolaborant, vždy kolaborant.

                    Nemusíme vidět film, stačí zadat Benešovy dekrety, a budeme se divit i ušima.

                    Je zle. Po internetu kolují fotografie předsedy ODS, na které by možná nejradši zapomněl

                    Fiala s členem Panevropské unie Berndem Posseltem i s Otto von Habsburgem společně s vlajkou Panevropské unie.

                    https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Je-zle-Po-internetu-koluji-fotografie-predsedy-ODS-na-ktere-by-mozna-nejradsi-zapomnel-582280

              2. Evix: nepředstavitelný tlak, když hrozil K. H. Frank a Daluege zničením dalších vesnic, které měly následovat Lidice. Spousta lidí předstírala, jak truchlí za protektora, aby přežili. Byla i anketa rozhlasu, kde zjišťovali názor lidí na ulicích na atentát. Bylo překvapive, že ho všichni odsuzovali a nikdo si netroufl ho schválit? Je rozdíl bojovat na podzim 1938 v armádě nebo na barikádách na jaře 1945 a tím se obětovat i rodinu pro pravdu v červnu 1942.

    3. Jistěže. Zradil Háchu se kterým byl přinejmenším část války ve spojení. Jenže, kdo o tom ví….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *