28 května, 2024

Jak vypadá válka 21. století? Žádný tanky za desítky milionů dolarů, ale drony za pětistovku, Jano Černochová. Ale zase tím ty americké zbrojaře nezachráníme, že?

Když jsem tu kdysi psala, že vybírat peníze na tank Tomáš, nebo jak se jmenoval, je jen reklamní akce lidí napojených na různé sbírky, která reálně na frontě má hodnotu asi tak do deseti minut, než přiletí první dron, byla to samozřejmě dezinformace.

Protože jen ty moderní americké Abramsy a německé Leopardy v počtu desítek kusů zaženou Rusa na útěk. Inu nezahnaly, protože tady nevítězí sofistikovanost, nýbrž počet a schopnost se dostat alespoň na dostřel nepřítele.

Takže Rusové úplně klidně pošlou na frontu svoje staré a vysmívané kusy s krytím z vlnitého plechu, které vypadají jako krabička rybiček v oleji v počtu v jakém potřebují, nicméně jsou stále fuknkční a překvapivě efektivní. I to krytí je překvapivě funkční a efektivní. A už se teda tolik nesmějeme, už si to musíme přiznat, že zkrátka ztratit tank za 10 milionů dolarů se nám, ani našim americkým půjčkodárcům úplně nechce. A tak je Ukrajinci stahují prý pro „efektivnější využití“. Asi v muzeu, a když to tak půjde dál a budeme stále hluší a slepí ke skutečným potřebám této války, bude to muzeum nejspíš ruské.

O Tomášovi se radši nepíše, takže předpokládám, že všichni ti, co se na něj složili mají žít v blahé nevědomosti. Myslím, že jsem kdesi dokonce četla, že sami organizátoři sbírky přiznali, že to byl spíše marketingový tah, než cokoliv jiného. Samozřejmě je to věc každého, jak chce vyhodit peníze z okna, ale nebylo by lepší říct, jak to skutečně je? Než pořád malovat na oblohu duhové jednorožce, zatímco na frontě chybí úplně jiné věci?

Takhle tu válku soudruzi nevyhrajeme. Nevyhrajeme ji ani neustálým strašením v médiích, ani dehonestováním a zastrašováním těch, kteří na skutečný stav věcí upozorňují. Mnozí od počátku. Ale tady se bohužel rozjela nebrutálnější propaganda téměř diktátorského typu, kde každý jiný názor, než oficiální, je „sejmut“. A troufám si říct, že zcela bez ohledu na obyčejné Ukrajince, kteří tam teď umírají v zákopech. A o tanku s krytím plechovky se jim může jen zdát.

35 thoughts on “Jak vypadá válka 21. století? Žádný tanky za desítky milionů dolarů, ale drony za pětistovku, Jano Černochová. Ale zase tím ty americké zbrojaře nezachráníme, že?

 1. Fotku rozstříleného Tomáše (či obdobného z české dodávky) zveřejnili ruští bloggeři cca druhy týden bojů o Rabotyňe.
  Vzhledem k tomu že od té doby nebylo v našich mediich po Tomášovi ani vidu, ani slechu, tak to byl nejspíš on.
  I když možná taky zjistili, že ukazovat domácímu publiku naše zbraně s trámovým křížem neděla dobrotu.

 2. Marková, kua babo, volte potřebu že už se nesmí válčit, připravovat válku, financovat válku, vyrábět válku, vydělávat na válce ani okrádat zastřelené. Tak co jako?

 3. Zajimavy vyvoj v tankove technice:
  Z rostu nad tanky s mangaly (mangal= prenosne zariste/gril, zde ochranne pletivo) se vyvinula 1) plechova bouda s 2) protiminovou predsunutou vlecnou siti a s 3) integrovanym (nikoliv vlecenym) komplexem elektronickeho boje.
  Strelba z kanonu neni temer pouzivana, vozidlo slouzi jako zavadeci stroj utocnych motorizovanych formaci.
  Krizove misto kolony je predni stroj, ktery v pripade poskozeni nelze kvuli minam objet.
  Zaver: jsme svedky zbranove evoluce v primem prenosu.
  Z tanku vznika specializovany dosud neznamy typ zenijni techniky.

  1. Ještě je třeba dodat, že ten integrovaný komplex elektronického boje, který je vidět na Carském grilu, je výrobek party nadšenců, doručený bojující jednotce k vyzkoušení dobrovolnickou organizací.
   Zatím Ukrajinci nepřišli na to, jak ho obejít a nadšenci stihli vyrobit za finanční pomoci dobrovolnické organizace pár dalších, které byly doručeny ke stejné jednotce. Podle agentury JPP stojí tenhle integrovaný REB za úspěšnými útoky v Krasnogorovce.

   1. Pry je uz delaji se supermagnetem, kvuli lehci manipulaci a operativnosti. Ovsem na sundani musite s pacidlem.
    Zelva je velmi dramaticka udalost, stale otevrena. Casem se muze ukazat jako banalni inovace bez vetsiho efektu, anebo naopak (alespon v tomto konfliktu) se muze stat doslova wunderwaffe, schopna razantne zmenit dynamiku vojenskych dejstvi.
    Tedy urcite stoji zato to sledovat.

    1. Stridor: Je to vlastně opět návrat k poměrům 1. světové, ale jak jde vývoj jakoby po spirále, na stejné místo jen o úroveň výš. Přece jenom tehdy neměli bezdrátový spojení na úrovni nejmenších jednotek, drony, laserové zaměřovače nebo noční vidění. Návrat v tom, že první tanky až do zavedení Renaultu taky neměly otočnou věž a pěchota se za nimi kryla cestou k zákopům. Žádný postup o 100 km denně jednotkou desítek a stovek tanků. Vývoj tanků oproti dronům i ATGM je hodně opožděný. I ten Abrams je už stará konstrukce návrh ze 70. let a ne že by byly staré pouze v médiích neustále přítomné. T-72. Jsou taky návrhy místo pomalých tanků používat jen co nejrychlejší modely BVP a různá rychlá lehce pancéřovaná vozidla, jak o tom už vloni mluvil generál Šedivý. Jen to neřeší dilema generálů, co dělat, když místo obklíčení řídce umístěných opěrných bodů v lesnatém terénu, je potřeba překonat souvislé opevnění v otevřeném terénu jako při minulou zimu plánované letní ofenzivě AFU směr Tokmak a dál k moři. Vedou se bouřlivé debaty všude po světě, jaká je budoucnost tanků, jestli zastaraly úplně jako bitevní lodě v době bitvy o Midway nebo jestli „jen“ čekají na vynález nového revolučně odlišného druhu pancíře a aktivní ochrany.

     1. Tipuji to druhe, tank ma i psychologicky efekt a vzdat se ho by znamenalo ztratit na hrube sile, jez je obcas potreba.
      Navic vetsina bitev na Ukrajine se odehrava mimo mestskou zastavbu, ve ktere je boj bez tanku velmi obtizny (na Ukrajine nejsou tanky tolik treba).
      Tezke obrnene pasove vozidlo zustane zachovano, ale jeho vyvoj je otevren. Rezervy jsou ve strelbe (udelat z nej mobilni podporu delostrelectva), dale se muze zmenit na podpurne zenijni vozidlo (viz vyse), anebo, jak pisete vy, koncepce pouziti zustane zachovana, ale s ochranou nove generace.
      Prechod na mobilnejsi BVP a jejich obdoby vidim vzhledem k rozvoji dronu dost spatne.
      Z dronu se muze stat nova atomovka, svym zpusobem znemoznujici valceni. Hruba sila se presune do oblasti letecke hi-tech a z motostrelcu se stanou drono-operatori.
      Situace dosla k uplnemu popreni ne-manevrove pozicni valky, nebot kazdy pohyb zive sily je lokalizovan a zastaven roboty.
      Stacily dva roky a jsme uplne nikde jinde, coz muze mit velmi vazne dopady na armady Zapadu se zkusenostmi pouze s jeste starym druhem valky. Rusove tak muzou NATO utect o cely parnik.
      Problem je tu cena a vaha tanku, to musi najit svoji balanc.

      1. Stridor: Proti nepřátelům se zastaralou výzbrojí mají stále tanky význam. Jako když Merkavy mají pořád svou důležitost proti Hamasu. Problém je v tom, že ani přidávání různých pancířů a vychytávek nemůže jít donekonečna, potom by měl tank asi 100 tun. Zapadal by do bahna a mosty ho neunesly. Už těch 70 tun je na hraně praktičnosti. A to Merkava je jeden z mála opravdu moderních tanků, ale navržený na míru blízkovýchodnímu terénu, takže do bahna se asi moc nehodí. Potom mají moderní konstrukce ještě v Jižní Koreji, ale o těch jsem si toho víc nezjišťoval.
       Na světový zákaz dronů už je pozdě. Už nejde vrátit čas. Jak se to paradoxně otočilo od Predátorů na obloze jako symbolu nadvlády supervelmoci k tomu, že kde jaká malá skupina revolucionářů může škodit globální dopravě a její potlačení bude stát 100x nebo spíš 1000 víc než náklady té skupiny na pořízení dronů. Ono je to logické, že pokud politici se ve světě nezřeknou válek všeobecně, bude vývoj směřovat k použití dronů a případně různých žoldáckých jednotek, když společnosti už většinou nestačí profesionalizace armády jako reakce na protesty proti odvodům v době války ve Vietnamu. Společnost nejen na Západě by nechtěla nést ztráty ani u profesionálů. Doba se mění z víc příčin. Drony se proto politikům hodí, ale riziko je v tom, že budoucí boje mezi drony někde nad pouští nebo mořem veřejnosti vadit nebudou. Lidi si zvyknou a válka se normalizuje a stane přijatelnější a potom už bude ještě blíže k větší všeobecné válce než dřív.

   2. Rusové jsou doslova mistři improvizace.
    Zatímco my tady, zhruba v půlce osmdesátek, pracně bastlili paraboly a šmelili marky na tranzistory a integráče z Německa, mnozí Sověti z řad amatérů, snad ze všech republik, už několikátým rokem čuměli na Eutelsat. Na první Astry jim stačilo jen drcnout do velmi zvláštních antén, které jsme tu my nikdy neviděli. Na první laický pohled, vypadaly jako chumel pletiva a drátu na plot.
    Pak se ukázalo, že oni si jen „přizpůsobili“ princip a konstrukci, který se tam běžně vyučoval na fakultách radioelektroniky a používají ho i vojáci. Na našich fakultách byl představován jen jako horší, málo efektivní varianta, s nízkým ziskem.

    1. ále noták, vždyť se tvrdívalo, že největší pokrok v technice byl vždycky za války. Tedy poud máte výrobní prostředky a pokud pracovní síly co co?UMÍ….
     aSI TI DO JUROP PŘIVEZENÍ INŽENÝŘI TOHO JAXI TAXI A STAREJCH UBÝVÁ.

     🙂

 4. Ruské muzeum SVO na Ukrajině už dávno existuje, paní Marková.
  Je zřízeno vedle tankového muzea v Kubince.
  Na YT je spousta videí z prohlídek techniky KoZa, některé i anglicky a rusky komentované, či s titulky.
  Nestačil jsem se divit, co a v jakém stavu, tam Rusové už nějakou dobu mají – a že toho je.
  Je tam například k vidění i kompletní sestava, několik druhů amerických „kádéček“, tzv. zákopové jídlo, ale i americké vysílačky, rušičky – nač si vzpomenete.
  U mnoha z nich je připsáno i něco o jejich „historii“, jak byly získány, rok výroby atd.
  Možná je to zčásti propaganda, ale ten způsob získání zbraní, je často dezerce, nebo vzdání se.
  Naopak u některých položek, je bez obalu napsáno, že byly získány při kompletní likvidaci roty fašistů několika drony.
  U některých jsou uvedeny i ceny, jak je udával výrobce.
  Neuvěříte, jaký šunky a šrot – a za kolik peněz, tam posílal „vyspělý svět“ i KoZa.
  To by často nestačilo ani na ty Haiťany s ákáčkama.
  Stojí to za prohlídku, je potřeba tak hodinka soustředění.

 5. hmm a za tohle se slovenská opozice pere?
  https://domov.sme.sk/c/23321805/slovensku-hrozi-statisicova-pokuta-za-nemocnice-sudny-dvor-eu-oznamil-ze-rozsudok-sa-blizi.html

  Měli by to minulé vedení nechat zaplatit.

  Ju a prosba – umí někdo přeložit novočeštin za staročeštinu?
  Podle Vaší žádosti „přestáváme poskytovat službu Fixní hlas analog MSAN“. Poslední 4 slova na žádné smlouvě nejsou tak nevím co mi to vlastně….
  uff

  Díky

  Není někde k nalezení slovník?

  1. Slovník by měl být v každé veřejné knihovně, stačí zvednou pozadí (není-li odpojitelné) a nakráčet.

 6. Tvl. tenhle nadpis je fakt masakr….. Autorka evidentně nečte diskuse a tu a tam tady vyleje svůj kyblík kyselosti….

  Hele páni domácí, fakt ji nechcete trošku domluvit…. Informační hodnota nula, námět k diskuzi taky nula …

  1. A co to nechat plavat a nerozčilovat se. I když mně to vyhovuje. Nemusím číst dál. Víte co tím ušetřím času?

   1. Bezva nadpis uz nemuze bejt lepsi..Kazdej kdo je s nama se pocita , udela hodne a po svym a proc ne..
    Kdo to nesnasi muze si precist Pribehy Ferdy Mravence , misto tohohoho…

    1. Mame tady na zamyslenou , nez zacal Putin tu valku, musel udelat spoustu domacich ukolu.Ktery valka potrebuje. Neco ukolu i splnit dopredu.
     Abramsy sou pryc , ale vojacek se tesil ze picne jeden a bude mit , penize, medajle, slavu a devcata.. Nastesti sou este jiny. Zase tank je vcerejsi zalezitost..

     S protestama se roztrh pytel v us ,Trump ale chybi…Napadlo mne ,ze protestujici ,at si protestujou za co chteji , by taky meli zamestnat drony..
     Co se nesmi se nafilmuje ,nikdo nahore drona nechyti ..Pokrok.

     Strasna vec,jenom rychle. Hromadny hroby odkryli a tam byli i svazanay deti ,za ziva pohrbeny…
     Aniz by clovek chtel , zabloudi s mysli zpet , kdy se delo pdobny a kdo to delal..
     A obeti byly jenom jako my bezmocny , zadny bohaci… Neco vybrali oddelili ,
     na zneuziti.
     V Terezine bylo napr. hodne uveznenych Cechu..

    2. Deformace se zhorsuji , mimo predagogy a jejich metody , potom prijdou politici a snazi se nacpat do nasich mysli co nejvic..Informacni revoluci..
     Na ty deformace kterych pak zneuzivaji a tezi vsecko co chteji…Proto chci jiny pedgogy a zivot bez politiky,politiku ,stran , diplomatu..
     Co vse zasivaji , jenom ta zast jednoho kandidata porazit jinyho kandidata..
     Intriky ,zakulisni machinace a spina vylevana na nas a bez konce….
     A co stoji ta jejich nenavist , kolik a cim vsim za ni zaplatime..
     A doplatime.

   2. Nevic co chces, jako vzdycky, infantilni plactive stiznosti na pani autorku ,
    ukazujou ,ze nejsi chlap. Nemas ani na to , aby si navrh nadpisy lepsi.
    Dale infantilni plactive plutohysterie pokracujou nalehavejma zadostma , ze pani domaci maji povinnosti autorce domlouvat..Jenom , ze Plutomec to chce..
    Kdyz to neudelaji lehnes si na zem a zacnes kopat ??/
    ,jako to delaji deti, ,kdyz neco chteji a nedostanou to..Boze usetri nas…

    1. Právě proto stačí číst jen ty nadpisy.
     Ale mají ještě jednu „vychytávku“: pod tím odkazem se během dne otevře pokaždé nějaký jiný článek a navíc název toho linku (v tomto případě „egyptian-delegation-set-to-arrive-in-israel-to-jumpstart-hostage-talks“) otevře článek s úplně jinou tematikou a jiným nadpisem… (teď aktuálně je to „Israel-Hamas War Day 203 | Israeli Army Says 30 Rockets Fired at Northern Israel, Some Intercepted“).
     Takže za „jedny peníze“ mám denně několik článků z jednoho odkazu.

  2. Milej Pluto, těším se na Vaše, zajisté mnohem přínosnější články. S obecně přijatelnými a formálně správně pojatými nadpisy. Hlavně, bez tečky na konci. Přec, stačí si poručit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *