18 září, 2024

Inflace v lednu

Homer Simpson podává zprávu o inflaci za měsíc leden 2023. 

Meziročně činí 17,8 % (v prosinci 19,3 % bez vlivu energetických balíčků).
Průměrná inflace za rok 2022 činí 15,1 %, za období leden-leden pak 15,7 %.

Index spotřebitelských cen stoupl z 138,1 % v prosinci na 146,4 % v lednu (rok 2015 = 100 %). Extrémní nárůst, zejména v kategorii bydlení a energie, je způsoben ukončením podpory (energetické balíčky) v 10-12 měsíci a přechodem na zastropované ceny.

Meziroční inflace
(historie 10-12. měsíce 2022 je v grafu uváděna kvůli vlivu na propočet prognózy bez úsporných balíčků, tedy vyšší než vykazuje ČSÚ pro tyto měsíce).
Výhled inflace je i tak horší než prognóza z dat k 30.6.2022 (podle těchto dat měla dosáhnout 16,3%, skutečnost je 17,5%). Podstatným vlivem na růst inflace je růst cen energií (do úrovně jejich zastropování).
Z prognózy je patrné, že do konce roku lze jen v optimistickém výhledu očekávat inflaci pod 10%.

Komentář ČSÚ

Spotřebitelské ceny meziměsíčně vzrostly o 6,0 %. Tento vývoj byl ovlivněn zejména vyššími cenami v oddíle bydlení. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v lednu o 17,5 %, což bylo o 1,7 procentního bodu více než v prosinci.

Meziměsíční srovnání

Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v lednu o 6,0 %. Výrazný růst cen v oddíle bydlení byl z velké části ovlivněn ukončením Úsporného tarifu, kdy cena elektřiny oproti prosinci vzrostla o 139,8 % (více informací k indexu cen elektřiny: Poznámka). Ceny tepla a teplé vody byly vyšší o 23,5 %, stočného o 30,3 %, vodného o 16,3 %, zemního plynu o 2,2 % a nájemného z bytu o 1,1 %. V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje se zvýšily především ceny nealkoholických nápojů o 7,6 %, ovoce o 9,8 %, zeleniny o 7,3 %, vepřového masa o 7,5 %, sýrů a tvarohů o 3,9 %, pekárenských výrobků a obilovin o 1,5 % a vajec o 8,6 %. Meziměsíční růst cen v oddíle alkoholické nápoje, tabák byl ovlivněn vyššími cenami lihovin o 9,2 %, piva o 8,9 % a vína o 8,5 %. V oddíle rekreace a kultura vzrostly ceny dovolených s komplexními službami o 11,2 % a v oddíle ostatní zboží a služby ceny výrobků a služeb pro osobní péči o 2,5 %. Naopak nižší než v prosinci byly ceny v oddíle doprava, kde klesly ceny pohonných hmot a olejů o 1,7 % a ceny automobilů o 1,1 %. Z potravin byly nižší zejména ceny másla o 7,2 % a ceny polotučného trvanlivého mléka o 7,1 %.

Ceny zboží úhrnem vzrostly o 8,7 % a ceny služeb o 1,9 %.

„Spotřebitelské ceny vzrostly v lednu oproti prosinci o 6,0 % a meziročně o 17,5 %. Tento růst byl významně ovlivněn ukončením Úsporného tarifu pro domácnosti ve formě příspěvku na energie. Ceny elektřiny meziročně vzrostly o 36,4 %, zemního plynu o 87 %, vodného o 16,3 %, stočného o 30,3 % a tepla a teplé vody o 44,7 %,“ uvádí Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.
 
Meziroční srovnání

Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v lednu o 17,5 %, což bylo o 1,7 procentního bodu více než v prosinci. Toto zrychlení1) meziročního cenového růstu bylo ovlivněno zejména cenami v oddíle bydlení. Ceny elektřiny přešly z prosincového poklesu o 21,2 % v růst o 36,4 % v lednu. Ceny vodného zrychlily svůj růst na 16,3 % (v prosinci 5,3 %), stočného na 30,3 % (v prosinci 6,4 %) a tepla a teplé vody na 44,7 % (v prosinci 28,8 %). Ceny zemního plynu zmírnily svůj růst na 87,0 % (v prosinci 140,2 %).

Na meziroční růst cenové hladiny měly v lednu největší vliv ceny v oddíle bydlení, kde kromě nákladů vlastnického bydlení vzrostly ceny nájemného z bytu2) o 6,1 %, výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu o 18,6 % a tuhých paliv o 58,1 %. Další v pořadí vlivu byly ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje, kde byly vyšší zejména ceny rýže o 35,1 %, mouky o 44,2 %, vepřového masa o 36,8 %, drůbežího masa o 32,4 %, polotučného trvanlivého mléka o 39,5 %, vajec o 85,0 %, olejů a tuků o 31,5 % a cukru o 84,7 %. V oddíle stravování a ubytování byly vyšší ceny stravovacích služeb o 23,8 % a ceny ubytovacích služeb o 19,9 %. V oddíle rekreace a kultura vzrostly ceny dovolených s komplexními službami o 19,1 %.

Náklady vlastnického bydlení (imputované nájemné) se zvýšily o 9,1 % (v prosinci o 10,9 %) zejména v důsledku růstu cen stavebních materiálů a cen stavebních prací. Úhrnný index spotřebitelských cen bez započtení nákladů vlastnického bydlení byl 118,7 %. (Více informací: Metodická poznámka.)

Ceny zboží úhrnem vzrostly o 20,8 % a ceny služeb o 12,2 %.

Podle propočtů ČSÚ by úhrnný index spotřebitelských cen bez započtení vlivu Úsporného tarifu pro domácnosti a odpuštění POZE v lednu vzrostl meziměsíčně o 3,4 % a meziročně o 18,1 % (v prosinci o 19,3 % a v listopadu o 19,8 %).

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v lednu 15,7 % (v prosinci 15,1 %).

36 thoughts on “Inflace v lednu

  1. Já bych se zeptal jestli již od vykladačů jediné pravdy bylo řečeno jak chápat dnešní slova Kokainisty, kdy říkal pohřebním hlasem jako na jevišti, že na Ukradinu dopadlo asi 70 raket (které rusové nemají) a a ukrajinské PVO jich více než 60 sestřelilo a ty nesestřelené rakety dopadaly všude možně po celém území Ukradiny…. už se v tom trochu začínám ztrácet a budu si asi muset šňupnout, abych to pochopil….

  2. Roztržitý starosta, který ukradl devět miliónů korun a nevzpomíná si, za co je utratil:

    „Server Idnes.cz uvedl, že k vysátí účtu se přiznal exstarosta Kvasnička. „Nepopírám, že jsem jednal úmyslně. Ani sám pořádně nevím, za co jsem ty peníze utratil,“ citoval server Kvasničku.

    Policie nynější zmizení /nezvěstného současného starosty který krádež nahlásil/ s trestním oznámením, po němž následovalo prověřování bývalého vedení obce, do souvislosti zatím nedává.
    ————–
    Bývalý starosta prostě preventivně zabojoval proti důsledkům současné inflace.

  3. Jen na okraj:
    https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-nemuzeme-cekat-az-valka-skonci-pobalti-a-polsko-jde-po-ruskem-majetku-225361

    Jistě, že to bude precedens v mezinárodním právu. Ty prostředky jistě a racionálně RF už odepsala, ale jakým jiným precenensem odpoví? Nechá si dál VVP všechno dál líbit? Sežrali by ho. Každý má nějakou mez po které se zachová jinak než obvykle, někdo se zlomí (to ale Rus fakt nemá v povaze), někdo se zachová iracionálně (Kim Čong?), někdo odpoví s nezlomnou tvrdostí…
    Aneb pro eskalaci uděláme vše, Mír je pro blbáky a jiné dezoláty. A Pšonci údajně objednávají 500 ks HIMARS, takže někdo zase vydělá neskutečné love…
    To jen tak, kdyby z těch F35 pro Čr sešlo, tak HIMARS také není k zahození i když tu něj ani pomalu není kde cvičně vystřelit…

  4. Přerod „dezinformace“ v oficiální pravdu.

    https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-v-nemecku-tika-casovana-bomba-priliv-migrantu-40422612#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=2&utm_campaign=abtest205_redesign_feedu_varA&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

    Ještě před rokem dezinformace, xenofobní rasistická štvanice s přerodila v pravdu.

    Druhá možnost je, že i na Novinkách funguje nějaký nenávistný proruský troll.

    Úúřady, bděte!

  5. JzP uvádí příklad, že 100 tis je dneska jen 71 tis (reálně). Jenomže většina lidí vidí ve slamníku pořád ten nominál, těch 100 tis. a řeknou, ti zase kecají (nečtou Homera).
    SB zase uvádí kontrast mezi hrozbami a skutečností, kterou lidě vidí a řeknou, ti zase kecají (článek PH je v tom směru výstižný).
    Na podzim se demonstrovalo do ztracena a i ten potenciál lidového hněvu byl vyplýtván nadměrnými výzvami „Pojďme na ně“. A Rajchl, místo aby to nechal trochu uzrát, už zase plánuje lidový hněv. Ale lidé si řeknou, ti zase kecají.
    A Vidlák opět burcuje, ačkoliv dal zpátečku, tak chce asi držet basu. Rajchl možná cítí příležitost dát po volbách ty zklamané dohromady, ale tady nejde o ty, kteří nevolili generála, ale o tu masu skutečně naštvaných lidí, kteří zatím naštvaní nejsou a řeknou si : ti zase kecají. To je diletantství.
    Slova trpělivost a čekat na příležitost jsou asi cizí, nesrozumitelná slova.

    1. Bod 1. – demonstrace
      Bod 2. – ?
      Bod 3. – ??
      Pokud nebude následovat generální stávka, defenestrace, … každý si doplní dle libosti, tak
      to bude další krok nikam.

        1. On nebyl (a není!) nejen plán B, ale ani plán A, Vevčo!

          Kdyby vláda v náhlém pominutí smyslů odsoupila a přinesla na zlatém tácku klíč od Strakovky Vidlákovi, ať ho daruje komukoli podle vlastního uvážení nebo podle demokratického hlasování diskutujících na Kydech a Litterate, vypukla by rvačka a panika.

          Jedinou nadějí by se stala Anna z KSH, protože by to jistě alespoň zkusila. (Nevím sice co, ale něco určitě). 🙁

  6. Kde je pan Ládík na básnickém Pegasu, když ho potřebujeme k aktualizaci Krylovy Demokracie?

    Demokracie rozkvétá, byť s kosmetickou vadou:
    ti, kteří kradli po léta, dnes dvojnásobně kradou,
    ti, kdo nás léta týrali, nás vyhazují z práce,
    a z těch, kdo pravdu zpívali, dnes nadělali zrádce.

    Furt aktuální? Ano, a ještě hecují k válce.
    Jen brbláme spolu na webu nebo maximálně u píva u souseda v garáži nad PETkou europíva a radši potichu, protože hospody jsou už ohrožený druh a víc škopků točeného by byl v rodinném rozpočtu znát.
    A co kdyby nás někdo slyšel jak dezinformujeme?

    Žádné III. národní obrození na obzoru, zatím si dáváme teprve ochutnávku Normalizace II.

  7. https://www.kurzy.cz/makroekonomika/inflace/?imakroGraphFrom=1.1.2022
    inflace 2021: 3,8 %
    inflace 2022: 15,1 %
    inflace 2023: 12,0 % (předpokládaný střed)
    Což nám ze 100.000 Kč pod polštářem (nebo uložených v bance za donedávna téměř nulový úrok) udělá za 3 roky: 71 723 Kč. Respektive, kupní cena těch peněz klesla o jednu třetinu.
    A to ponechejme stranou, že výpočet inflace vychází ze spotřebitelského koše, což je sice zase nějaký průměr, ale realitu příliš nevystihuje.

    A výhled? Mizerný, důchody v čoudu, sekera v rozpočtu až se divím že nám žádná agentura zatím neshodila rating (= další prodražení dluhu), průmysl bez levných energií zvolna dělá „pá-pá“ nepřekvapivě i do USA, a na krku GreenDeal v poněkud schizofrenní potřebě dosypat 2% HDP na „obranu“…
    Vynechal jsem něco? Jo, taky máme nadbytky základních léčiv a prima prezidenta.

    1. A kde jsou ty davy naštvaných lidí? Uvidíme na Rajchlově demošce. Troufám si říc, že všichni budou spokojeně doma.
      Vejce za 6 kaček, úrok na BÚ nula, daň z majetku v řádu desetisíců, na obzoru utlumení důchodů a nikde žádná pořádná odezva.
      Tak nevím…

      1. No přece Praha a láska zvítězila nad vsí a nenávistí.

        V Praze (a jiných velkých městech) berou pořád dost na to, aby se jich to nijak významně nedotklo. A ti hnusní vidláci ať klidně pojdou hlady, beztak jsou jen přítěží na cestě k zářným zítřkům…

        1. Ale vážně, ono se bohužel jako bumerang vrací to zbytečné přehánění a vykreslování katastrof, kterými dezoláti a proruští agenti hrozili a které se (zatím) nenaplnily. Díky tomu může kartel politických oligarchů hrdě vykřikovat, jak tu situací zvládli, protože plyn přece proudí, elektrika taky, není žádná hromadná nezaměstnanost, nejsou blackouty, obchody jsou plné zboží, lidi nehladoví. Nikoho přece nenechali padnout.

          Sami jsme jim nahráli. Velmi trefně o tom píše Petr Hampl tady: https://www.petrhampl.com/pravda-lez-a-prehaneni/

          1. jen do času. Lidstvo v našem koutku zeměkoule se má většinově snad nejlépe v historii. A těch pár skutečných vesničanů „dezolátů“ nikoho nezajímá. Leda na ukázku buranství, vidláctví a rusofili se nějaký neštastník s třemi zuby a tričku Ortel nebo s trikolorou ukáže na titulní straně novin jako typický účastník dezolátské demonstrace.
            I náš PoloVidlákov volil majoritně generálního prezidenta, protože ho živí blízkost velkoměsta. Zatím.
            Pro robustnost systému (společenského a ekonomického), i některé kroky oddalující nevyhnutelné splácení dluhů (QE, „tisk peněz“) ani profesionálové nedokáží dobře odhadnout setrvačnost viz. Markéta Šichtářová. Ta maluje čerta na zeď alespoň 10 let a on teprve loni začal vystrkovat inflační růžky. A to je nejspíš ještě jen urychleno COVIdem a válkou…

              1. Kohout je klasika, u nás byl mj. řeba „problém“ s mouchami. Tyto stvořeníčka nemiluje asi nikdo, nicméně živočišnou výrobu tak nějak automaticky doprovází, ovšem stěžovat si na ně na radnici je tak nějak čistokrevné Pražáctví.
                O střetu naprosto mimoběžných živočišných druhů na příklad Pražáci vs. myslivci by vydalo romány. Zajímavý je také konflikt drogové scény s právně bezzubou vesnicí, to je tedy spíše apokalypsa příhraniční…

          2. Jjo souhlas, strašení a přehánění. Bohužel velmi typické pro alternativu. p Hampl to rozkryl výborně. Jednak je to vlastně kontraproduktivní a druhak to ani není pořádný politický program..

            1. V pozdějších fázích války Hitler říkal, že kdyby věděl, kolik mají Sověti tanků, tak by na ně nikdy nezaútočil.

              Dlouhý léta před válkou totiž Němci a Poláci chtěli táhnout na SSSR spolu. SSSR jim do toho hodil vidle. V SSSR se pak ve vedení tak strašili a přeháněli, až začali stavět huťě a továrny až někde za Uralem a ty se jim pak hodily, i když se SSSR spojil s Německem a Poláci proti němu s Británií.

              Putin měl 8 let na to, aby na válku Rusko připravil ve všech směrech a on vám to skutečně udělal.

              Stahování kalhot daleko před brodem a malování čerta na zeď mělo smysl.

              Ale vysvětlujte to malejm dětem.

      2. H,Simpson
        Středula si léči bebíčko,když mu nedopadla volba na prezidenta,ale jinak na odborovou práci kádí bobek.To nejen k vůli inflaci,ale zrovna k vůli zvyšování odchodu do důchodu.
        Čekal bych také něco od SPD a ANO.pokud to nejde pořádně zorganizovat,bude malá účast.

    2. Janovi:
      Musíte uvážit, že ve spotřebitelském koši v položce Kultura figurují chrámové varhany
      a v položce Dopravní prostředky jsou zahrnuty chůdy, oboje pokleslo v ceně.

      1. A také lokomotivy zlevnily. Akorát na ten investiční cukr, aby si našinec vzal spotřebitelský úvěr. Vejce nekomentuji, pravděpodobně zdražila dík těm nedostatkovým antibiotikům (jsou uvnitř a nikoliv v lékárně).
        Za to bych ministrovi pro zvýšenou úmrtnost (dříve zdravotnictví) předepsal pár facek 1-1-1, bo náhrada obyčejného penicilínu cefalosporinem u těch co jej netolerují, avšak potřebují jako antibiotickou clonu, je srovnatelná s terapií Švejkova doktora Grünsteina.

            1. Během inflace???
              Teď banky nabízí staříkům zpětné hypotéky. Dostanou peníze, dávají si do nosu a až po smrti jejich nemovitost převezme banka. Pokud tedy potomci staříka všechno nesplatí. ( Aspoň takhle jsem to pochopila. )

              1. To jsou jen další šmejdi. Ty praktiky budou asi různé. V rádiu varovali, přečtěte si smlouvu. Jako by to bylo něco platné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *