13 června, 2024

Indie zavádí omezení na vývoz rýže

Indie od 9. září zakázala vývoz lámané rýže a uvalila 20% clo na vývoz různých odrůd rýže, clo se týká bílé i hnědé rýže.

Indie je největším exportérem rýže, její vývoz představuje více než 40% mezinárodního obchodu. Rýže je přitom druhou nejrozšířenější potravinou na světě po pšenici.

Zákaz a omezení jsou vyvolané obavami o úrodu v nové sezóně kvůli podprůměrným srážkám ve čtyřech klíčových produkčních indických státech a také kvůli záplavám v Pákistánu, které zničily velkou část tamní úrody. Rýže se také částečně stává náhradou za nedostatkovou a cenově nákladnou pšenici u chudších obyvatel.

Indická vláda už dříve zavedla zákazy a omezení vývozu na pšenici, cukr a další potraviny. Převedla také export potravin do režimu mezivládních dohod G2G (government to government), namísto prostého komerčního prodeje. Vláda již uzavřela několik dohod o výměně potravin za potraviny (obilí za olej, luštěniny nebo za jiné obilí ap), například s Malajsií, Indonésií a Egyptem. Nové clo by mělo přesměrovat kupující na jiné trhy.

11 thoughts on “Indie zavádí omezení na vývoz rýže

 1. „lámané rýže“
  sem se tedy byl podívat ve špajzu a tam sem objevil taky rejži, tak sem se ji pokoušel lámat = asi sem to dělal blbě, vůbec mi to nešlo. Už se ani náhodou nedivím, že sou Indiáni většinou pořádně vyhublí.

  Tak ti tedy zkusím někde v hospodě objednat:
  „Nalámejte mi asi tak 150 rejží“ … a pak vám dám vědět, jak sem pořídil.

 2. V přímém přenosu vidíme, jak vlády silných států kašlou na globalizaci a na prvním místě je u nich starost a péče o vlastní obyvatelstvo. Kdo bude další?

 3. No jo – ale Indie ma primitivni zakon, ze je tam zakaz pouzivani satelitnich telefonu. Co budou delat, az se bude dat satelitne za par let telefonovat i z normalniho mobilu ?

 4. Nabízí se paralela mezi Indickými a Fijalovými signály. I tihle “Indiáni” mají lepší vládu než my. Jak padlo v sitkomu Červený Trpaslík: “ Bylo by nám líp, kdyby tu šéfoval kýbl ovčích hovínek”…

  1. V zemi jako Indie mají z rizika hladomoru politici respekt. Vedu, že chudí nemůžou místo třetiny až půlky příjmu dávat za jídlo třeba 80 až 150 procent příjmu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *