Indie od 9. září zakázala vývoz lámané rýže a uvalila 20% clo na vývoz různých odrůd rýže, clo se týká bílé i hnědé rýže.
Indie je největším exportérem rýže, její vývoz představuje více než 40% mezinárodního obchodu. Rýže je přitom druhou nejrozšířenější potravinou na světě po pšenici.
Zákaz a omezení jsou vyvolané obavami o úrodu v nové sezóně kvůli podprůměrným srážkám ve čtyřech klíčových produkčních indických státech a také kvůli záplavám v Pákistánu, které zničily velkou část tamní úrody. Rýže se také částečně stává náhradou za nedostatkovou a cenově nákladnou pšenici u chudších obyvatel.
Indická vláda už dříve zavedla zákazy a omezení vývozu na pšenici, cukr a další potraviny. Převedla také export potravin do režimu mezivládních dohod G2G (government to government), namísto prostého komerčního prodeje. Vláda již uzavřela několik dohod o výměně potravin za potraviny (obilí za olej, luštěniny nebo za jiné obilí ap), například s Malajsií, Indonésií a Egyptem. Nové clo by mělo přesměrovat kupující na jiné trhy.
„lámané rýže“
sem se tedy byl podívat ve špajzu a tam sem objevil taky rejži, tak sem se ji pokoušel lámat = asi sem to dělal blbě, vůbec mi to nešlo. Už se ani náhodou nedivím, že sou Indiáni většinou pořádně vyhublí.
Tak ti tedy zkusím někde v hospodě objednat:
„Nalámejte mi asi tak 150 rejží“ … a pak vám dám vědět, jak sem pořídil.
si zkusím
Tak jsem vám to vygooglovala
https://www.orient-food.cz/lamana-basmati-ryze/
budou to nějaké zbytky,jako čaj,celé lístky vypijou na západě a co se zamete na zemi jde sem
Rýže se půlí lupénkovou pilkou. V únoru to už budete umět.
V přímém přenosu vidíme, jak vlády silných států kašlou na globalizaci a na prvním místě je u nich starost a péče o vlastní obyvatelstvo. Kdo bude další?
Chteji rejzovat na rejzi. To jim neprojde. Nejdriv na rejzovani sem tady ja,Greta.
Este se vratim.
No jo – ale Indie ma primitivni zakon, ze je tam zakaz pouzivani satelitnich telefonu. Co budou delat, az se bude dat satelitne za par let telefonovat i z normalniho mobilu ?
Uvaří si rýži na kari.
Nabízí se paralela mezi Indickými a Fijalovými signály. I tihle “Indiáni” mají lepší vládu než my. Jak padlo v sitkomu Červený Trpaslík: “ Bylo by nám líp, kdyby tu šéfoval kýbl ovčích hovínek”…
V zemi jako Indie mají z rizika hladomoru politici respekt. Vedu, že chudí nemůžou místo třetiny až půlky příjmu dávat za jídlo třeba 80 až 150 procent příjmu.
Spíše mají vlastní zkušenosti s „pomocí“ tav. vyspělých států…