22 června, 2024

Geopolitický barometr

Když jsem popisoval, jak jsem se dopracoval ke svému názoru na válku na Ukrajině, byl to poměrně dlouhý příběh na několik článků. Psal jsem, že mě dráždily různé detaily a rozpory, které nebyly v souladu s oficiálním názorem vždy pravdomluvných médií. Zároveň to chtělo čas a odstup, bylo nutné si počkat, než se leckteré domněnky potvrdily nebo vyvrátily. Vlastně se sám sobě směju za své válečné texty, které jsem psal v březnu a v dubnu. Dráždivé střípky informací jsem měl už tehdy, ale trvalo, než se z nich dal sestavit obraz, který by alespoň trochu pravdivě popisoval realitu.

Dnes to není jiné. Dokonce bych řekl, že je to ještě těžší, protože válka pořád trvá a její příčiny i řešení se stále více přesouvají z ukrajinského válčiště kamsi do jednání různých delegací na úplně jiných koncích planety. Teď už si nevystačíme s ruským pomalým postupem a opotřebováváním ukrajinské obrany. Už si nevystačíme s pojmy Javelin a HIMARS. Válečná cenzura na bojištích je stále kvalitnější a stále méně průhledná. Nevystačíme si už s pojmem hospodářské sankce. Mnohem důležitější je zjistit, kde jsou sankce obcházeny, kým a jak. Do hry vstupují různé vzkazy, které předávají Doubravové a Šrédrové, kteří jsou v Rusku oficiálně na dovolené. O mnoha podobných aktivitách navíc vůbec nic nevíme, protože je zajišťuje jakýsi třetí náměstek německého ministerstva hospodářství, který nikdy v životě nebyl v televizi a tak nájemní intervijuk ani netuší, že by se o něj měl zajímat.

A tak žijeme ve světě, kde sankce zabírají i nezabírají, kde Rusko vítězí i nevítězí, kde Čína Rusku pomáhá i nepomáhá a po dlouhém hledání v otevřených zdrojích nakonec dojdeme k banálnímu zjištění, že jediná jistota jsou ruské vlajky na radnicích ukrajinských měst. To je jediná jistota, všechno ostatní jsou dohady s nějakou mírou pravděpodobnosti.

Přesto bych řekl, že zde existuje jeden velmi spolehlivý barometr. Na periferii Evropy totiž máme stát, který je v NATO a zároveň není v NATO. Je jednou nohou v EU, ale nikdy tam nedojde. Je to regionální mocnost, ale menší, než si tam sami myslí. Má silnou a velkou armádu, ale také neklidné hranice. Je v Evropě i v Asii. Je dost velký a důležitý, aby s EU dokázal hrát rovnocennou hru. Má velmi strategickou polohu proti Rusku, takže i proti USA má významné trumfy. Má klíče od migrace z Afriky a Arábie. Zároveň to není náš civilizační okruh a naše pojetí dobra a zla tam nehraje žádnou roli.

Ano, je to Turecko.

A pokud bych to měl ještě více konkretizovat, tak je to jejich prezident Erdogan. Ten chlap je u moci poměrně dlouho. Přežil armádní puč a dokázal s podporou lidu zvítězit proti instituci, která má vojenské puče přímo v ústavě. Necítí žádný obdiv k Západu, ale ani k Rusku či jiným velmocem. V posledních deseti letech se dokázal angažovat v několika válkách a všude se dobral zisku. Umí vyvažovat vlivy silnějších entit kolem sebe, umí porušovat včerejší smlouvy a uzavírat nové. A dokázal dát Turecku takový význam, že si na něj nikdo se sankcemi netroufne. USA kolem něj chodí po špičkách, Evropa kolem něj chodí po špičkách, ba i se šachistou Putinem hraje rovnocennou hru a je pro něj záludným a tvrdým soupeřem.

Podle mě je právě tento sultán velice spolehlivým ukazatelem vývoje. Má svoje vlastní informace, rozhoduje se podle sebe a je dost velký na to, aby nikomu nepodléhal. Turecko je příliš důležité, než aby si ho někdo pohněval. Turecko pod Erdoganem předvádí něco jako po zuby ozbrojenou neutralitu, která krůček po krůčku zvětšuje svůj geopolitický význam. Ten chlap byl u všeho, všeho využil a za všechno si nechal zaplatit. Mohli bychom ho srovnat s Orbánem, ale Orbán ani zdaleka nemá turecké možnosti.

Když se teď podíváte na dohody, které minulý týden uzavřel s Ruskem, tak si můžete být skoro jistí, že on už ví, odkud vítr vane a kdo vyhraje. On už ví, že na obchodu s Ruskem a přeprodeji z Ruska do Evropy ohromně vydělá. Stejně tak ví, že s tím nikdo nic neudělá, nikdo na něj žádné sankce neuvalí, naopak budou všichni v Evropě i v Rusku vlastně rádi.

On už ví, že Rusko na Ukrajině dosáhne svého, že nepadne na kolena a nebude rozvráceno. Už si spočítal, že Západ je dostatečně v prdeli na to, aby mu v jeho obchodech nemohli zabránit a vzmůžou se maximálně na zdvižený prst. Dobře ví, že v obchodě mezi EU a Ruskem přebere tranzitní roli Ukrajiny i Polska do kterého se nebude montovat nějaká Brusel.

Turecké banky se připojí k ruskému platebnímu systému MIR a bude se obchodovat v rublech… Myslíte, že zrovna Erdogan, který je politicky velmi chytrý, by se připojoval k partnerovi, který je na huntě a jehož ekonomika jde díky evropským sankcím do kytek? Kdepak, on dobře ví, jak to obchodně i politicky dopadne. Že se domůže dalších ústupků, že bude moci jít na Kurdy a posílat Azery proti Arménům, dobře ví, že Turecko bude díky těmto dohodám zase větší, asertivnější a silnější. A to raději ani nepřemýšlím, co s Putinem upekli v družném osobním rozhovoru beze svědků.

Jo a všimněte si… Ukrajina ani nepípla. Žádné Zelenského noční videohovory, kde by sultána pokáral a vysvětlil mu, že takhle se to nedělá. Když jede do Moskvy Gerhard, tak to se mohou v Kyjevě pominout, ale když Erdogan dělá s Putinem kšefty, tak jsou pěkně potichu, protože by si Erdogan mohl s jejich dohodou o vývozu obilí vytřít řiť.

Erdogan už nejspíš ví, že Ukrajina v Černém moři brzy nebude hrát žádnou roli…

Nevíte, jak vypadá válka na Ukrajině? Nevíte, čemu se dá věřit? Těžko se vám mezi několika propagandami hledá pravda? Nevíte, jak fungují sankce? Nevíte, jestli je na tom hůř EU nebo Rusko? Sledujte Turecko. Erdogan vám to řekne takřka spolehlivě. On může. On není pod tlakem jako Orbán, protože Turecko je velké, lidnaté a vyzbrojené. On není v zajetí našich představ o světě, protože muslimské Turecko přemýšlí jinak. On nikterak nemiluje ani Evropu, ani Rusko ani USA, ale umí v tom chodit. On má svoje imperiální ambice a nechce podporovat ani velké Rusko, ani velké USA a už vůbec ne velkou Evropu. On má svoje tajné služby a svoje informace.

Když Erdogan dělá kšefty s Ruskem, když už není obezřetný a před očima celého světa letí do Soči, tak už ví, jak to celé dopadne. Když se turecké banky připojují k ruskému platebnímu systému a budou za ropu platit v rublech, tak to fakt nevypadá na velkolepé vítězství Západu. Naopak bych řekl, že Turecko si teď právě přebírá od Ukrajiny její roli tranzitní země. Zatímco na severu se hranice zavírají a obchod se omezuje, v Turecku to teď bude naopak. Všechno, čeho se EU vůči Rusku vzdala, všechno, co zpřetrhala a rozpojila, to si teď Erdogan rád převezme a nehodlá se nechat předběhnout. Nová kapitola vztahů s Ruskem, tak to sultán pojmenoval. Já bych to zkrátil: Fuck of EU, fuck of Ukrajina, fuck of USA. Peníze nesmrdí.

Vsaďte se, že žádný český uvědomělý novinář neřekne ani popel. Když jde o Turecko, tak bude ticho tichoučko, protože Erdogana není radno vytočit. Nikdo si netroufne Turecko upozornit, že na obchod s Ruskem jsou uvaleny nějaké sankce.

Make Turecko great again… To bude jediný výsledek. Erdogan své šance zpravidla neprošustruje a v tomto ohledu je úporný jak trhovec na bazaru. Teď nám všem řekl, jak válka dopadne a postavil se první do fronty na novou éru vztahů byznys.

223 thoughts on “Geopolitický barometr

 1. Reportáž v ruské TV 24:
  Rusové se v bojích s UA zmocnili dvou OT české provenience a velmi si je pochvalují. “České transportéry jsou výborné. Hodilo by se nám jich víc!” pravil do kamery ruský řidič nového stroje a přátelský ho poplácal po obrněné kapotě.
  ===
  Takže paní ministryně války Černochová – šup šup, dodat na Ukrajinu zbytek OT!
  Tam si je vyzvedne armáda RF. [;>))

  1. Omlouvám se, jde o vážný věci, ale Váš příspěvek je při příšerným pondělku první věc co mě vážně rozesmála. Děkuju

 2. Vidlák promine, ale rád bych komentoval pár aktualit.
  Ostřelování jaderné elektrárny v Záporoží.
  To už Zelenský přehnal. V jednom týdnu obvinit Rusko, že využívá areál Záporožské elektrárny k ostřelování ukrajinských pozic a vzápětí obvinit Rusko, že areál Záporožské elektrárny ostřeluje, to vypadá, že si Zelenský šlehnul. A intervijůci ani nehnou brvou a vše opakují. Pokusili se to zamluvit tím, že prý v elektrárně jsou Rusové a Energodaru Ukrajinci. Stačí se podívat na mapu, že ani tento konstrukt není reálný. Myslím, že intervijůci mají hodně špatné mínění o inteligenci čtenářů. I když se člověk nemůže divit, když si přečte např. diskuze na Novinkách.cz.

  Zpráva Amnesty International.
  To přece všichni dávno víme, že Ukrajinci porušují Ženevské konvence tím, že umísťují své zbraně do obytné zástavby. V horních patrech paneláků mají kulometná hnízda, mezi domy stojí houfnice či raketomety. STačí se podívat občas na zpravodajství. A podle posledních informací česká pobočka Amnesty International čelí vyhrůžkám. Bylo by zajímavé zjistit, od koho. Zda to jsou čeští aktivisté nebo nově usedlí Ukrajinci. Věřil bych na oboje.
  Ženevské konvence neřeší příčiny války, nýbrž chování válčících stran v průběhu války. A platí pro všechny, jak pro stranu napadenou, tak i pro agresora.
  Rusko napadením Ukrajiny neporušilo Ženevské konvence, nýbrž, patrně, Chartu OSN. Říkám patrně, protože dle Charty OSN má každý stát právo na sebeobranu. A podle výkladu USA kdekoliv na světě. I v podobě preventivního úderu. Což nám naši spojenci ukázali jak v Iráku, tak i v Afgánistánu. Oba státy napadli v rozporu s Chartou OSN, pouze na základě „uplatnění práva na sebeobranu“. V evropském právu obecně platí zásada rovnosti stran před zákonem. Proč, když to bylo tolerováno Spojeným státům, to není tolerováno Rusku?

  1. A to ještě zdokonalili – navzdory odstřelování vlastních ďábelští ruští ženisté pokračují v zaminování celé JE

  2. ono s tím napadením ukradiny Ruskem to dle mezinárodního práva také nemusí být až tak úplně jednoznačné.
   Pokud má, dle kosovského precedentu potvrzeného Mezinárodním soudem v Haagu, každý národ právo na sebeurčení bez ohledu na centrální moc, pak i rusové na východě ukradiny mají právo na sebeurčení a vyhlášení Luhanské a Doněcké republiky je dle mezinárodního práva zcela v pořádku.
   Pokud byly tyto dvě republiky napadeny ukradinským agresorem, měly právo se bránit a požádat o pomoc kohokoliv.
   Pokud Rusko tyto republiky uznalo jako samostatné státy, pak mělo právo na základě jejich žádosti zasáhnout proti agresorovi.
   Tak jak to tedy je? Kolik metrů používáme pro hodnocení stejných událostí?

  3. Protože, Vy zlotřilý a ideově neukotvený zápaďane, každý řádný a ideově ukotvený zápaďan dobře ví, že Rusák je fuj, nemůže být v žádném případě v právu, žádný prostředek proti němu není dost špatný a určitě mu páchnou nohy.

   Těch – Ženevskými konvencemi rozlišovaných – válečných zločinů se z naší jediné spravedlivé strany páchá mnohem víc, byť třeba nejsou tak spektakulární, jako civilisté používání jako živé štíty. (Neříkám nic o zločinech z druhé strany – ta ukrajinská je prostě geograficky blíž a je na ni lépe vidět). To ale nesmí oslabit naši ideovou kovanost a válečnický zápal. Protože mrtvý Rus = dobrý Rus, mrtvý Ukrajinec = skoro tak dobrý jako mrtvý Rus, lidí je na světě beztak až příliš a k obdělání tamní černozemě postačí zlomek původního bezcenného obyvatelstva.

   Je to jasssnééé???

  1. Četl jsem. Pokud si Taras myslí, že pětikolce vyhrálo volby podnikatelstvo a živnostnictvo, dílem zlodějské a dílem zmanipulované, pak má na mozku švába. – Je-li onen šváb ruský či německý, lhostejno.

   Volby pětikolce vyhrál volební podvod.

   Ale ty plakáty tam Taras naservíroval pěkně, to se musí nechat. Sám jsem chtěl ty letáčky v nějakém blogu vystavit, tak už nemusím. Ušetřil mi práci.

   1. Ne – prozradil se při infiltrování extremistické skupiny (poznávací znamení čepice) seskupené kolem bývalého premiéra a možného budoucího vůdce

 3. Jak už jsem psal,Erdogan je vychcánek a snaží využít této situace ohledně sankcí.
  Když může mít Čína,Indie a další,levný plyn a ropu z Ruska,tak je jak beránek při jednání s Putinem.
  Jak mu to přestane vyhovovat,hodí nůž Putinovi do zad,co už udělal několikrát.Mám i takové tušení,že k tomu má tichý souhlas s USA,aby Erdogan podával zprávy o Ruském hospodářství,kde je jeho slabina.

  1. Erdogan jede na vlastním písečku. Nevěří USA, chtěly ho odstranit. S Ruskem má rozdílné zájmy, protože geopolitika.

   Bude se spojovat s kdekým a své spojence zrazovat, když se to bude hodit.

  2. Tak to je moje poučení z devadesátek. Kdo je úspěšný podnikatel? Ten, který má vysokou marži. Aby mohl mít vysokou marži, musí být v něčem exkluzivní, monopolní. A takové postavení se na „trhu bez přívlastků“ dá zajistit tak, že dělá něco, co se jemu osobně vyplácí, ale pro ostatní by to bylo „morálně nepřijatelné“. Do této kategirie patří i přeprodej ruského plynu a ropy. Amorálnost je prostě základ ziskovosti. Životem poučen věřím, že mu to bude fungovat (a my utřeme hubu).

    1. Zaplatil…..turecké hotely vtedy stratili miliardy……plus musel sa ospravedlniť a zaplatiť odškodné……aj keď to už boli len drobne

 4. Jiří Paroubek popsal, kdo by měl být nový prezident. V boji o Hrad vítězí Andrej Babiš, druhý je Petr Pavel, třetí Danuše Nerudová, uvedl průzkum
  V prvním kole prezidentských voleb by vyhrál Andrej Babiš (67), dostal by 31,7 procenta hlasů. Do druhého kola by s ním postoupil Petr Pavel (60) se ziskem 23,8 procenta. Výsledky červencového volebního modelu zveřejnila agentura Ipsos. K volbám hlavy státu by podle ní přišlo 71 procent oprávněných voličů. Pro ŽivotvČesku.cz na dotaz nastínil expolitik Jiří Paroubek (69), kdo by podle něj měl být novou hlavou státu. „Rozhodně člověk, který má už nějaké politické zkušenosti,“ uvedl muž, který sám zvažuje kandidaturu.

  Třetí by v prvním kole skončila Danuše Nerudová (43). Bývalé rektorce Mendelovy univerzity by odevzdalo hlas 10,8 procenta voličů. Do druhého kola, kam postupují dva nejsilnější kandidáti, by se nedostala.

  Senátoři Marek Hilšer a Pavel Fischer by podle modelu agentury Ipsos získali hlasy 7,5, respektive 6,5 procenta voličů. Na šesté příčce by skončil odborový předák Josef Středula se ziskem 5,4 procenta, následovaný předsedou Senátu Milošem Vystrčilem, kterému by dalo hlas téměř pět procent voličů.
  Podnikatel a matematik Karel Janeček by získal 3,2 procenta hlasů. Bývalému rektorovi Univerzity Karlovy Tomáši Zimovi model přisuzuje zisk 1,5 procenta hlasů.
  https://zivotvcesku.cz/jiri-paroubek-popsal-kdo-by-mel-byt-novy-prezident-v-boji-o-hrad-vitezi-andrej-babis-druhy-je-petr-pavel-treti-danuse-nerudova-uvedl-pruzkum

  1. Mám poněkud pocit, jakoby si Paroubek říkal o pozornost a nahrával si na smeče. A vůbec si nedělám iluze, když by mu brnkl Fiala, co by mu odpověděl, jestli by s nimi do toho šel.

   1. To jako myslíte, kdyby Fiala vyslal signály, že by mu Paroubek uvěřil ? Cokoliv, ale věřil? Vy máte nějaké exkluzivní informace o tom, že je Paroubek náhle dementní?
    (Nicméně nevylučuji, že by třeba mohl takticky PŘEDSTÍRAT, že Fialovi tu a tam uvěřil půl nebo čtvrt slova, to snad jo…)

    1. Zase máte v šestém slově překlep, Holube. Kolikrát Vám to mám vysvětlovat? Copak jste Japonec, že nerozlišujete hlásku L a R?

     Nápověda pro ty, kteří jsou tu služebně:
     – Poslal jsem vám postel.
     – Postelí máme dost, ale děkujeme.
     – Není zač, ládo se stalo.

   1. Nic. Takže ani nic nezkazili.
    Tozn , že se může vyrobit další simulákrum. Do kterého si můžete promítnout, co libo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *