13 června, 2024

Freude, Freude, Freude, vždycky na tě dojde

Ten fenomén se ve Freudově díle vykytuje pouze na čtyřech místech jeho obsáhlého díla a není nikterak rozveden. Zdá se, že ani sám Freud si s ním úplně nevěděl rady a řada jeho následovníků jej elegantně obešla s tím, že se jedná o psychoaspekt oproti jiným Velikákovým Hypotézám v podstatě nevýznamný.

V „Tabu panenství“ Freud předestírá, že fenomén, o kterém je řeč, přináší „nepřátelství, které vidíme ve všech lidských vztazích úspěšně zápasit s pocity sounáležitosti a vítězit nad přikázáním všeobecné lásky mezi lidmi.“

K témuž aspektu lidské psýché se Freud vrací ve svých dílech „Davová psychologie a analýza já“, dále pak ve stati „Pocit stísněnosti v kultuře“ a naposledy v díle velevýznamném, totiž „Mojžíš a monoteismus“.  (Všechna uvedená díla uvádím, abyste viděli, jak su strašně chytrá, vzdělaná a sečtělá a hlavně proto, abyste nečetli celý Freudovo spisy, čímž se lze poměrně jednoduše propracovat do cvokárny, ale soustředili se pouze na spisy vybrané místo sebraných.)

No a teď, když jste se už (doufám) buď již v prvních odstavcích zcela ztratili anebo naopak jste byli jati zvědavostí, řeknu vám, co to Freud nedocenil, a ozřejmím vám, že jsou chvíle, kdy přece jen nejde jenom o sex. Ten popisovaný fenomén se jmenuje „narcismus malých rozdílů.“ Pokud se stále neorientujete, pokusím se vysvětlit. Každý člověk má nějaké ego. Tedy svou vlastní identitu, něco, kvůli čemu se cítí výjimečný a jedinečný. Pominu teď to, že  k a ž d ý je výjimečný a jedinečný, neb tomu nelze být jinak. V našem těle je totiž takové množství genů, že až do konce existence sluneční soustavy nelze všechny jejich varianty vyčerpat. Ale o to teď nejde. Naprostá většina lidí žije ve (zcela mylném) přesvědčení, že tu svou výjimečnost musí nějak prokázat, dát ji světu (respektive „SVĚTU“) na vědomí a též ji patřičně prezentovat. Pokud tak jedinec činí v míře větší než nepatrné, řekne o něm jeho okolí, že je „narcista“. Více méně má to okolí pravdu až na to, že kdyby každý nebyl alespoň trochu narcista, tak by to nebylo k přežití. Pročež musíme vysvětlit, co to tím „narcistou“ měl na mysli Freud (když už se rejpeme ve výtvorech auserechnet jeho…) Narcismus je spojován s „nejistotou ohledně vlastní identity“ (což pravil další psychovelikán, zde jistý Winnicott). Dále se narcista vyznačuje „velkou citlivostí na kritiku“ (jak pravil Lipovetky – Bože, já su tááák chytrá! – vidíte to moje narcistický ego, že jo!) a „nadměrnou snahou ochránit svou identitu a sebeúctu“. (Po Freudovi Fromm…) Pořád to zní více méně logicky, ale nějak to nedává dohromady smysl, že. Tak pozor, teď to přijde: čím menší jsou rozdíly mezi vámi a vašim „bližním“, tím více se cítíte ohrožení na své identitě, tím více máte dojem, že vás někdo – a nejvíc asi ten, od koho se odlišujete jen malým rozdílem – chce vymazat. Pamatujete si na ten pocit, když vás někdo zastavil na ulici, třeba se i k vám rozběhl a najednou se zastavil a řekl: jéééé – já sem si vás s někým splet! Kurňa – jak si MĚ mohl někdo s někým splést. Vždyť já jsem přece jednoznačně JÁ a přece MĚ si nikdo s nikým splést nemůže. A cítili jste se ohroženi. Pakliže jste (jako já) blondýna zvící 163 cm, nikdo si vás nesplete s dvoumetrovou černovláskou. Tedy, necítíte se být ve své identitě ohroženi, a to ani babou, která váží totéž, co vy i s postelí a milencem v ní. Mezi vámi Brunhildou je dostatečně velký rozdíl, aby vaše identita byla jasná a nezpochybnitelná. Ale co když si vás splete s jinou obstarožní blondýnou stejné výšky? To je fakt k naštvání, že… Okamžitě pocítíte potřebu se obhajovat, vymezovat se a poukazovat na – a pozor, teď to zas přijde – na  n e v ý z n a m n é rozdíly, které vás přece, kurvadrát, jednoznačně odlišujou a kdo to nechápe, je debil!!

Totéž co na jednotlivce platí i na skupiny, což si tak nějak trochu uvědomil Velký Doktrinální Tvůrce, totiž Freud sám, když napsal, že „…malé rozdíly jsou vnímány jako kritika útok na vyznávanou pravdu“ (já bych napsala „Pravdu“), „a tedy na identitu dané skupiny“.

Malé rozdíly vedou k nepřátelství. – rozumíte? Nikoliv VELKÉ rozdíly vedou k nepřátelství, animozitě a vzájemné agresi, ale ty MALÉ! Protože ty ohrožují identitu, a tedy oprávněnost existence… Mein Gott dochází vám to už?? Proč spolu mohou být v koalici ODS a Piráti? Protože ačkoliv jsou v koalici (ano, tautologie je moje oblíbená disciplína), tak fakt nehrozí, že by si to volič ODS rozmyslel a volil Piráty, protože Bartoš měl hezčí dredy než Fiala nastřelený vlasy a volič Pirátů těžko volit bude Taiwance… no i když tam nikdy nikdo neví, komu kde v čem rupne, že… no ale řekněme, že když bude kandidovat menstruující muž a Taiwanec, tak se fakt nesplete. No ale v každém případě mezi ODS a Piráti se navzájem fakt necítí být ohroženi ve své identitě. A teď ruku na srdce: Jaký je rozdíl mezi Trikolórou a Přísahou? No záááásadní, že jo!!!! Jen nějak… jojo, traktorista a děvčica z Holomóca… a co tam máte dál… a s PRO? No tý vado! Traktorista a Fotbalista… a dál? Dál je to na vás. Já osobně jsem si vytvořila excelovou tabulku, kam jsem se pokusila naskládat jednotlivý věroučný rozdíly naší alternativní scény, včetně SPD, ba i Babiš se vešel, když je teď v tej opozici a navíc tak krááásně vyjel po dalším traktoristovi. Skončila jsem asi po hodině s mlhou před očima, touhou po alkoholu a názorem, že daleko lépe – a to i v mých šedesáti – by bylo lépe se věnovat jiné Freudově úchylce než tomu “narcismu malých rozdílů“, totiž sexu. V něm to je totiž takové… pochopitelnější než pochopit nesjednocenou narcistickou Alternativu. Pokud alternativní politická scéna nesjednotí a nepochopí, že všechny ty „alternativy“ jsou důsledkem nepochopení, že je sama blbuvzdorným příkladem freudovské psychoanalýzy, tak dopadne podle toho po agresi druze jmenovaného freudovského  určujícího základního životního faktoru, že?? Totiž, že… pozor, promluví dáma… s ní vyjebou.

63 thoughts on “Freude, Freude, Freude, vždycky na tě dojde

 1. Tak zrovna pod freudovským blogem se objevil jeden narcis , aby názorně předvedl, o čem je řeč. Kouzlo nechtěného.

 2. Dobrý den. Tento mnohomluvný text se míjí účinkem. Hlavní motivací všech, kteří se chtějí nějak vetřít, zapojit a dále exhibovat v cirkusové džungli zvané politika, je především majetkový (finanční, hmotný) prospěch vznikající z mocenské pozice. Právě tento faktor je hlavním svorníkem současně vládnoucího zločineckého klanu pětidemolice. Obří chamtivost rozkrást a urvat všechno, co lze, je třicet let trvalým a převažujícím motivem všech vládnoucích klik. Proto se bývalý stát změnil na rozkradenou, závislou, perifení, neokoloniální gubernii. Do jaké míry (a jestli vůbec) se v dalším vývoji podaří z tohoto marasmu vybřednout je totálně ve hvězdách.

  Za nejlepší text paní Samkové považuji příspěvek zde:
  https://web.litterate.cz/napsano-11-7-2014/
  Tento text považuji za zcela stěžejní komplexní pohled na tragedii zániku české státnosti.

  1. Zapoměl jste na jistou drobnost. Dovolím si Vás doplnit:
   Obří chamtivost rozkrást a urvat BEZTRESTNĚ všechno, co lze…

  2. No to mne zase vomejvejte , to je kravalu pro par susni..
   Trista let kradli sme cisarum , slechticum , meli pokladnicky plny.
   To je hrich vokrast zlodeje, nakradli si nejdriv a nejvic.
   Jak by si nekdo predstavoval , ze narod prezije, feudala , spatnou vyzivou , hladomorem?
   Dyt to byla svata povinnost a farar krad kde moh.
   Na svatbe kolacky , sup s nima do tajny kapsy..
   Vzdycky se kradlo z eraru , protoze jinde krast bylo marny.
   Mluvit porad vo zlodejnach neni nejlepsi , prinasi to spatnou naladu.
   Zvlast kdyz zrovna neni kolem co cmajznout , nebo votocit..
   Nikdo se na tom tenkrat nepozastavoval../Zadny „drama queens“/.
   Krize prvni republiky , Masaryk nic nemel, tak se kradlo bohacum, z toho co si nakradli ,aby se nezahynulo na jejich krize ..Aby kapitalismus nejak prezil
   Vliv socialismu na znarodnovani majetku ..Strana a vlada kradly primerene a lid taky..
   Ale spravnej nazev byl premistovani , nebot vse patrilo nam vsem..
   A narod zkvetal , porad je tu rec ,ze nebyly jen banany.
   My sme si ten socialismus nevymysleli ani neporidili.
   Videt deti rodiny placici hladem a nemocemi, videt nebylo. Nikdo nespal pod mostem.
   Protoze se rodiny nevokradaly. Fakt je ,ze se nevokradat rodiny , ani nesmelo..
   To je recneni v rusech v 68 a vo skodach co nadelali , makali jako srouby /zadarmo/,v nasich fabrikach , nez se na to prislo../Nejaky hovado u nas to provalilo Breznevovi do Kremlu/..
   Je samozrejmy , ze socialismus nesmi bejt internacionalni..To pak kradou prespolni..
   Kterejm u nas nic nepatri..
   Je potreba naucit kazdyho ,aby to bylo jako predtim , vod zahranicnich bohacu k nam a vodkud a kde je co vzit.
   Vo obri skody tady nejde , ty se dejou jinde v bohatych zemich..
   Kolik trilionu rocne napr.odlitlo z Ruska. Kde je aspon co ukrast..
   Zase si nasetrili triliony /moc skudlili /a jinym to neda spat a ted maji ty trable.
   Lepsi je bejt jenom mirne bohatej..Krast skromne ..
   Se to hemzi zlodejeme dneska taky .
   Pucovat si dluhy , jo. Co nejvic. Ale je treba se delit. Jinak to vyvola zlou krev.
   Jako tedka s duchodcema..
   Starosti pak sou na tech co pucujou , abysme my prezili, protoze jinak maji financni problemy, dluhy se nesplaci , neni kdo a hrozi jim bankrot.. A.
   Bad luck.

 3. Zvláštní. Párkrát se mi stalo, že si mě někdo s někým spletl… a mne to vždycky pobavilo. Vlastně jsem si vždycky říkal – kdopak je asi onen neznámý mně podobný?

  Holt to máme každý jinak.

 4. To, že nejvíc vadí malý rozdíl, jsem si všimla i já. Člověk má naštěstí takovou vlastnost, že se srovnává se členy stejné společenské skupiny . Svoji bídu / bohatství srovnává se sousedem, který má podobné možnosti jako on.
  A tak miliardář sočí na miliardáře, který má lepší vilu a hezčí manželku a ještě, h@jzl jeden, dostal dotaci . A bezďák Pepa zase na Lojzíka, který vždycky sežene nějaké drobné na krabičák, vyhmátne, kdy mají v Charitě zrovna gulášovou polévku a ještě má tlustší molitan na spaní.
  Život je boj a bojují všichni. Myslím si, že ve zvířecí říši to není jinak.
  Tak to vždycky bylo a vždycky bude, řekl by sluha Egypťana Sinuheta.
  😀

 5. To není pravda.

  Stejné geny sami sobě pomáhají i když jsou v jiné osobě.

  Dvojčata jsou si mimořádně blízká a stejně tak lidé, co hodně podobně myslí.

  To, že se hyeny a lvi servou o stejnou mršinu neznamená, že si jsou moc podobní. Znamená to jen, že strávníků moc a mršin málo. Okolo ještě poskakují supi a pobíhají psi.

  Pakoně, žirafy a zebry si jako býložravci mohou říkat, že ti masožravci jsou jeden jako druhej, ale nejsou.

  1. Zajímavé je, že nejčastější mordy jsou tzv. domácí zabijačky. Takže s vámi v tomhle moc nesouhlasím.
   Nejvíc nenávidět dokáže bratr bratra, což vidíme dneska v přímém přenosu.
   Uprostřed Orientu se rvou dva bratři, jejichž bratrství je dost výrazné. Nežerou vepřové, píší zprava doleva,
   jejich jazyk je velmi podobný, Bin Ládin je syn Ládina, stejně jako ben Alexander syn Alexandra.
   Jenom ten Prorok je pokaždé jiný. Pámbíček sice stejný, ale jakáž pomoc. Proroci se neshodli, každý svěřil dozor nad Zeměkoulí jinému lidu, tak se tam budou rvát dokud se celá Svatá země nepropadne do psí řiti.
   Salám alejkum/ Šalom.
   Ách jo

 6. DÍKY, NEDÁVNO JSEM ČETL JAK TÍM NĚJAKÝ HISTORIK (tuším ruský) vysvětloval animozitu mezi Rusy a Ukrajinci. Ale nevěděl jsem, že je to Freudův termín a že je to tak univerzální.

  Je to zajímavé a jednoho hned napadne řada příkladů z vlastního života

 7. To je nějaké divné. Tam asi ještě záleží na tom, jestli na tu podobnost mezi dvěma, či s někým, poukazuje ten rozdílný nebo si vlastních podobností všimnou ti, co si jsou podobní… totiž odlišní v nepatrnostech…. a pak teprve buď vznikne potřeba vynezení se, odlišení čili nikoli nebo soustava nadhledů a jestli to pude s někým… asi to nestihl dopsat

 8. Malé a velké rozdíly. Většina válek bývala mezi sousedními kmeny a národy, které si byly poměrně podobné. Bojů s velmi odlišným nepřítelem z velké dálky přišlým bylo málopo většinu historie. Většina náboženských sporů a válek byla uvnitř jednotlivých náboženství o menší rozdíly ve výkladu víry než křížových výprav proti úplným jinověrcům.

  1. Je to naozaj tak. Veľmi dobrým príkladom sú aj stalinské Dejiny VKS(b). Po ich prečítaní máte dojem, že kapitalisti nie sú ani zďaleka tak veľkým zlom, ako rôzni úchylkári vo vnútri strany.

   1. Taky pravda. Jsem myslel spíš na starověk takové Řecko. Do dějin se slavně vepsaly války s Persií, stal se z nich mýtus, ale válek mezi samotnými řeckými státy bylo mnohem víc.

    1. Asi je to platné všude.
     Dá se pochopit nepřítel, někdo, kdo má úplně jiné zájmy. Ale neodpouští se úchylka u toho, kdo vyznává stejné hodnoty.
     Daleko nebezpečnější ne nepřítel je heretik, odpadlík, ten, který nedrží lajnu. To je chápáno jako odporná zrada.

  1. Pavel Eisner popsal jejich problém dost srozumitelně. Etnicky patřil k nim, takže věděl o čem mluví.
   V knize Milenky se věnoval soužití Čechů, Němců a židů v Čechách a na Moravě.
   V kapitole o Franzi Werfekovi napsal :
   … Stále a stále střetává se v moderní židovské duši dvojí uzpůsobení, dvojí postoj. Evropská minulost … vtiskla té duši cejch páriovství… Ale stejně… stojí v židovské duši prvek aristokratický, vědomí prastaré a proto šlechtické krve, rozpomínka na národ královský a vyvolený.

   Ze dvou různých pramenů, páriovství i šlechtictví, napájí tedy do krajní citlivosti židovskou duši cit sociální.
   ***
   Tím se dá asi dost dobře vysvětli abnormální tíhnutí tohoto etnika ke krvavým revolucím. A k násilí vůbec.
   Do Španělska se sjíždělo nadšené židovstvo u celé Evropy. A v politbyru, které odstartovalo VŔSR byl jenom jeden, jediný Rus, ve smyslu Slovan. A jeden mazaný Džugašvilli , řečený Koba, pro veřejnost Stalin.

  1. Hop si neuvědomuje, že Ukrajinci umírají za zájmy pana Zeleného. Jeho zájem je jednoznačný. Aby Spojené státy zůstaly už navždy světovým drábem, s tím úplně nejdelším klackem. Aby včas zadupaly do země každého, kdo by se jim snad snažil hospodářsky konkurovat.
   Zlost Ukrajinců na svoje zkorumpované mocné oligarchy se podařilo přesměrovat k hněvu na Russáky. Od kterých naopak měli uhlovodíky za hubičku a kteří jim do ničeho nekecali. Jenom si nepřáli další základny NATO na svojí hranici. Bohatě jim stačilo, že NATO jezdí “ strašit Rusa” do Pobaltí.

 9. Česká – myslím „frazeologie“ – si pro podobné situace rychle vytvořila významové spojení – „Mnoho slimáčků, málo salátku“.
  Což si před minulými volbami uvědomila do té doby opozice a z pěti „slimáčků“ udělala pro forma jen dva. Pravda, jeden měl tři tlamičky a druhý dvě, ale pořád to byli jen dva slimáčci.
  Ten počet tlamiček byl uspokojen až po volbách, kdy každá tlamička dostala salátku tolik, že se jí o tom nemohlo ani zdát. Nejvíce v porovnání s velikostí té tlamičky, dostali salátku piráti /ono tam sice formálně jakoby patří velké „P“, ale věcně je správně to malé, protože jde fakt o něco jako „korzáry“/.

  To byla finta, kterou včas nerozpoznali babišovci, hamáčkovci, filipovci, šlachtovci a další -ovci. Nepochopili, že množství salátku pro tlamičky se stanoví až po vítězných volbách, nikoliv před nimi, a proto si každý z nich chtěl zajistit své množství ještě před tou taškařicí zvanou „volby“, a šli si vzájemně po krku /má slimák „krk“?/.

  Hezky jsi to, Klárko, představila.
  Navíc to vypadá, že ti současní opoziční, ale i ti slimáčci, kteří minulým sítem propadli, si to neuvědomují stále. A myslí si, že svůj salátek si zajistí tím, že půjdou po krku těm ostatním hladovým.

  L.
  PS
  že by se ovšem ti současní dva slimáčci s pěti tlamičkami, případě ti, kteří by je rádi vystřídali, chtěli o svůj salátek dělit s těmi miliony v „podhradí“, tak to raději tu o Červené karkulce….

  1. Mně osobně by bohatě stačilo, kdyby ti noví slimáčci aspoň trochu vnímali realitu. Že jsme malá země na rozhraní dvou kultur a nepřísluší nám sápat se po volantu a ovládat Zeměkouli.
   Že dneska fungujeme jako nájemní vrazi v Mali, na Sinaji, bojovali jsme v Zálivu, v Afghánistánu , v různých cizokrajných zemích, za cizí zájmy, to se mi vůbec nelíbí.
   Osobně bych se vypustila zájem o Ukrajinu i o Tchaiwan , necítím se být v tomto ohledu nijak ohrožená.
   Né že by se bolševik nevměšoval, ale konkrétně se spíš zaměřil jenom na budování cukrovarů, různých průmyslových podniků, a i tak z Angoly prchali čeští technici pod hlavněmi UNITY.
   Málokde domorodci vítají cizí kulturtrégry.

 10. Neda mi – ale holt musim pochvalit.

  Tuze dobre napsane.

  Klara by mala ist k Vidlakovi na jeho portske a pri sklenke v sklipku mu – aj vzhladom na zivotne skusenosti – ergo vek – matersky dohovorit.

  Pac Vidlak by so mal uvedomit jedno. A sice, ze sice na zapade chybaju inzinieri a vobec echnicke profesie, ale na kazdom zlu je nieco dobre. A teda, ze v tych mrakoch kadejakych sociologov, kulturnych historikov, psychologov a genderistov sa najdu typy, co si tak sko Samkova precitaju Freuda.

  A z toho mnozstva sa ich par prepracuje na pozicie, kde im budu nacuvat. A vysledkom je uceleny pristup k istym kulturnym a spolocenskym celkom. Niektore metody socialnych inzinierov sa skusaju v malom. A ked sa ukazu ako perspektivne, tak vo velkom. Taka vlnka farebnych revolucii je vlastne len vysledkom a dokazom, ze pri poznani fungovania deja ( teda v tomto pripade spolocnosti) vies spravnym posobenim dej ovplyvnit aby sa pohol zelanym smerom.

  Tusim o tom ako urobit rvoluciu v modernom svete napisal nejaky hlavoun v USA aj knihu.

  Vidlak by mal nacuvat. Pac to co robi, nerobi dobre. A vyzera, ze je to palica tvrdohlava….

  1. „A teda, ze v tych mrakoch kadejakych sociologov, kulturnych historikov, … sa najdu typy, co si tak ako Samkova precitaju Freuda.“

   Nenajdú. Samková už nepatří do kategorie mladých!

   1. Ale najdou!
    Jenom si ti mladí zatím nemohou dovolit vstoupit do veřejného prostoru se svými názory. To si může dovolit třeba sociolog Jan Keller, na kterého nemohou, protože je už moc známý. Na Druláka si došlápli a vzbudilo to dost velké pohoršení. Na Ivana Hoffmana si také zatím nedošlápli, protože je moc slavný.
    A takových známých rebelů, nositelů neortodoxních názorů je víc, někteří i středního věku. Ale nechci je jmenovat, aby to pro ně nebylo políbení smrti.
    Mladíci a slečny se nejdřív musejí vydobýt nějaké jméno. Je to složitý.

 11. OT: Saúdi mají Bidena v paži:
  „Organizace zemí vyvážejících ropu OPEC+ tento týden oficiálně potvrdila nečekané snížení své produkce s cílem podpořit ceny ropy, které v letošním roce v reakci na hospodářské zpomalení klesly. Americká ministryně financí Janet Yellenová uvedla, že rozhodnutí OPEC+ je „politováníhodný krok“, který by mohl poškodit snahy o snížení inflace. Saúdskoarabský korunní princ Mohammed bin Salmán mezitím prohlásil, že už ho nezajímá, co si Spojené státy myslí, a svou pozornost zaměřuje na ostatní světové velmoci včetně Číny a Ruska.

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/-Proste-je-mi-to-jedno-Problem-pro-USA-Saudove-vypovedeli-poslusnost-734012

   1. Nejsem si jistá, jestli jen neblufují. Nedovedu si představit, že by všeobecně nenáviděná Saúdská královská rodina přežila bez ochrany USA. Sice to vždycky hráli na obě strany, ale přednost měly prachy.

 12. A nebylo by u politiků jednodušší, aby sdělovali jako veřejnou informaci velikost svých penisů? Dokonale freudovské a pak by své ego nemuseli prezentovat jinak. Vy se zaměřujete spíše na jejich id.
  Po Traktoristovi a Fotbalistovi samozřejmě přijde Oidipus. 🙂

   1. To video to rozmazlo. Nejsou neochotni se spolit jen z duvodu osobnostnich. Ale i z duvodu systemickych; dnesni politicky system nejak odmenuje ty na opozici, co se spojit nechteji, a penalizuje ty, co se spojit chteji. To by taky chtelo analyzu. Mozna jde in na alternative hlavne o potencionalni koryta, a nespojeni se k nim dostavaji snaz. (?)

  1. Prezident Lyndon Johnson ho dokonce ukazoval novinářům na tiskovce o vietnamské válce a nazýval ho různými jmény. Jen nejdřív nechal h místnosti nechal odejít dámy.

 13. Velmi trefný postřeh.
  Platí nejen politice, ale třeba i v řemesle nebo vědě. Domníval jsem se, že to je „stařecká tvrdohlavost“. Už starce nikdo neposlouchá, tak si vymysli svoji pevnou pozici a tu si hájí. S podivem zjišťuji, že tohle je „nemoc“ nezávislá na věku nebo pohlaví.
  Ale současně jsem si mylně představoval, že o tomhle jevu téměř všichni vědí a i chytřejší s ním dokonce počítají a umí ho využívat. Inu, nejsem filosof ani sociolog – nevědí a neumí.

  Praxe v téhle bublině: Navrhne se nějaké řešení. Po nějako době se začínají ozývat hlasy, proč zrovna tohle řešení není dobré. Zastánci jednotlivých směrů se pouští do sebe považujíce se vzájemně za idioty. Někdo z kritiků navrhne jiné řešení, jiný přístup. A postup se opakuje. Demokraticky tedy nelze.

  Pokud se objeví někdo, kdo umí řečnit, má tzv. charisma, je vzápětí obviněn z toho, že si zdejší platformu ochočil a vlastně usurpoval pro své vlastní cíle- (Kdo nemá nějaké „vlastní cíle“?) Publiku je vysvětleno, proč tenhle „NIKDY!“ A když se objeví další kandidát „na šéfa“, je během následujících dvou dní „rozstřílen“ argumenty a domněnkami. (A to nepočítám se všude přítomnými trolly.)
  Takže co dělat se situací se nedohodneme, koho pověřit velením taky ne. Nejsme schopni spolupráce.

  Tak si říkám – nejme opravdu nakonec ti „dezoláti“?

 14. To je sice pěkné, co píšete, paní Samková, ale můj problém je zcela opačný – a navíc nevím, jestli naštěstí nebo bohužel. Mě si lidi pamatují až příliš dobře: po deseti letech, po dvou setkáních, a to včetně jména.

  Jak je to možné? Já chápu, že jsem asi exot; ale takový? – Manželka tvrdí, že jo.

  1. Tak jistě… jen exoti mohou podporovat diktátora a válečného zločince Putlera, dříve podobní čeští exoti podporovali Hitlera.

          1. Ale ne, to je jenom ta dáma, která sem omylem zabloudila z Delphské věštírny.
           Ona kudy chodí, tudy trousí blbou náladu. Jednou jsem jí řekl „Huš!“ a ona se urazila. Dobře tak. – Blbé nálady je tady všude kolem již od časů přikulovače Veškrny nadbytek, netřeba přilévat další.

 15. No fajn. Ale jak na to? Lidi se vzdy preli o malych rozdilech — za starych casu kluci pravidelne bojovali proti klukum z vesnice za kopcem… a kdyz si jeden za kopcem namluvil jejich holku, byl ohen na strese. A bylo to vubec tak spatne? Mladi se tribi v drobnych konfliktech. Zvlast chlapi.

  A i knofliktem je mozno navazat dlouhodoba spojenectvi. Lide se v malych bitkach poznaji. Viz Konflikova valka.

  Problem je, kdyz to v dospelosti zamrzne…

  1. Já jsem hlavně rád, že se národ český shodl na pomoci Ukrajině, to co Češi poslali Ukrajině peněz, ať už pomocí různých sbírek nebo prostřednictvím demokraticky zvolené vlády, je zkrátka neuvěřitelné.

   Za den se tu vybralo 7 miliónu korun na speciální terénní sanitku pro ukrajinské zdravotníky, kteří z fronty odvážejí raněné, to je důkaz naší solidarity.
   A naše pomoc Ukrajině bude pokračovat , ať už se bude jednat o pomoc vojenskou, materiální či finanční.
   Stojíme za Ukrajinou.
   STOP – Putler

    1. Ale dyť on má pravdu – říká: stojíme za Ukrajinou.

     Co to prakticky znamená? Strkáme Ukrajinu před sebe, aby za nás a na vlastní účet válčila s Ruskem.

     Stojíme za Ukrajinou, to jest – schováváme se za ni, a šťoucháme medvěda klackem, vědouce, že první na ráně a za nás to schytá Ukrajina.

     Až někde uslyšíte „Stojíme za Ukrajinou“, uvědomte si, že je to 100% pravda, a co to v reálu znamená: hanbu, zbabělost a manipulátorství.

     1. Pomahat ostatnim v nouzi ,ve spatnych podminkach je nanejvyse uslechtile.
      Dulezity je taky vedet a zajistit , aby pomoci dostali ti ,co je nutne potrebuji a nespolehat v duvere na ty ,co si za zprostredkovanou pomoc nauctuji .. Dobrovolne pomoci jsou casto povinne zkraceny ,profesionaly v tomto oboru.
      Kterym se pomoci dostavaji do rukou.
      Dalsi na rade zkracovani jsou clenove vlady a uradu , ktere pomocim na ceste k postizenym take vselijak ulevi ,odlehcenim.

  2. Dvojnasobna chytrost a dvakrat pochvalena se zminkou vlastniho narcisismu, na dukaz jakej ma autorka nadhled ,jak je suverenne nad veci.
   Nikdo mi nevyvrati presvedceni, ze politika je snad nejvetsi svinstvo a zlocin svete.
   Jestlize je nutne zlo, jak mnozi tvrdi , rozsiri se nutne brzy vsude.
   A rovnou na nas.
   Lepsi se je nedemokratickej Satan ten aspon nepredstira.
   Aplikace nekoho , kdo z zenskych psychopacientu lezicich na vodorovne v ordinaci objevoval a odvozoval chovani , povahu ,velkych davu a jeste trpaslicich politiku a jejich stranicek a jejich volicu ,mi taky nesedi..
   Mozna v Usa z toho byli tendecne nadseny..
   Mozna mel jit pracovat ro fabriky na zkusenou..Kde nejsou ty vodorovosti .Jenom.
   Tezky vobstat nekde jinde, kdyz se jeden neustale hada a rajtuje na vylucovani ostatnich, ze spolecnosti kvuli blbostem a nazorovym rozporum v detailech .
   /Jako treba ten nepoucitelnej , ucit se , jeste taky sectelej Dolf/..
   Z hlediska prakticky psychologie /trochu lepsi zabava/, si porucnici nemohli vybrat lip.
   Taky akademikama a jejich mediama vyhnany do nepricetny popularity.
   Kdyz praktickej zivot vzdoruje vsem teoriim a pouckam svoji mnohotvarnosti a zmenami..
   Pokusy zazdit ten zivot do knih se nedari..Ani vselijak pouckami neco ,nejak ,za kazdou cenu odvozovat. Za ucelem sebe propagace.
   Lepsi agitacni nastenky. S vyjimkami, kazda kniha vydana, uz je zpozdena za vyvojem.
   Kolik takovejch pisatelu sem potkal.
   Ted obecne .
   Videl jsem byty plne knih , videl jsem a vidim hlupaky v nich..
   /A kolik z nich setrvavali a odchazeli , na berlickach , pouckovych presvedceni/.

   1. Politika je svinstvo?
    Každý kdo se angažuje při správě státu je politik. Pokud neholdujete anarchii, tak bez politiků to asi nepůjde.
    Jiná věc je, když má někdo špatnou povahu, nebo když se v té politice zkazí. Určité je hodně politiků, kteří šli původně do politiky s dobrými úmysly. Ale potom je to nějak semlelo.
    Ve státě prožraném korupcí si slušný poctivec asi moc neškrtne.

  3. Vevčo, přesné!!!
   Problém je, když to zamrzne. A když místu šutrů a klacků přijdou na řadu bomby.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *