30 května, 2024

Exodus z Náhorního Karabachu

Podle údajů arménského Ministerstva vnitra oblast Náhorního Karabachu opustilo již více než 15 tisíc běženců (údaj v úterý ráno) nebo 28 tisíc (údaj úterý večer). Lidé odjíždějí především vlastními automobily do Arménie.
Ruská armáda organizuje evakuaci autobusy a náklaďáky.

Separatisté udávají, že v Náhorním Karabachu žije 120 tisic obyvatel. Ale to bylo před válkou 2020. Tehdy po prohře velká část obyvatel odjela a mnozí se už nevrátili, i když pořád maji v Karabachu „trvalé bydliště“. Lidé, kteří se aktivně věnují záležitostem kolem Karabachu a znají tamní situaci, uvádějí mnohem nižší čísla: 30-60 tisíc. V milicích pod názvem „Armáda Karabachu“ prý bojovalo 4-5 tisíc bojovníků, ti se snaží ihned odjet, s rodinami by to mohlo být tak 15-20 tisíc.

Azerbajdžán v úterý připojil Náhorní Karabach k elektrické síti z Azerbajdžánu (pozn: ti dva civilisté, kteří zahynuli výbuchem miny týden před zahájením vojenské operace, to byli elektrikáři, kteří pracovali na opravě elektrického vedení).

Do Stěpanakertu přijelo několik náklaďáků se 70 tunami potravin, dětským vybavením, hygienickými potřebami, základními léky a zdravotnickými potřebami.

Mezitím v pondělí večer došlo k velkému neštěstí na jedné z čerpacích stanic na silnici Stepanakert-Askeran, kde se vydávaly bezplatně pohonné hmoty pro ty, kdo chtěli odjet. Explodovala plná cisterna s palivem přímo na čerpací stanici. Protože benzínu je nedostatek, bylo kolem nakupeno velké množství čekajících, kteří při výbuchu dostali přímý zásah. Ministerstvo zdravotnictví Náhorního Karabachu potvrdilo smrt 120 lidí v důsledku výbuchu cisterny a popálenin. Dalších asi 200 osob bylo zraněno a převezeno do nemocnic. Desítky zraněných lidí jsou v mimořádně vážném stavu s těžkými popáleninami. Je hlášeno také velké množství pohřešovaných. Do Karabachu přiletěly záchranářské vrtulníky s dodatečným zdravotnickým personálem a byla zahájena letecká evakuace zraněných.

18 thoughts on “Exodus z Náhorního Karabachu

 1. To je taky Alijevovym cílem, jak Armény vyhnat takovým způsobem, aby mohl říct, že přece odešli sami. Jak se měli po první karabašské válce dohodnout, když čas působil ve prospěch Ázerbájdžánu, který postupně sílil a proto neměl důvod uznat nějakou autonomii horského Karabachu výměnou za vrácení sedmi okupovaných oblasti okolo? Odevzdat ty oblasti bez záruky by znamenalo, že hory by se ocitly v obklíčení už tenkrát. Věděli že až za ropné zisky posílí dostatečně armádu, budou moct získat všecko bez kompromisu. Arménie zaspala v obojím v diplomacii i v reformě armády bez které by jen s diplomacií daleko nedošli. Potom by ale to stejně bylo obtížné něčeho dosáhnout s méně obyvatel, bez ropy a proti vlivu Turecka. Turecko, které sice kritizovalo vznik Arcachu, ale na Kypru udělalo něco podobného. Vytvoření skoro nikým neuznavaneho státu a hájit to nutnosti chránit tamní menšinu. Silnějšímu státu to jednoduše projde. Alijev bude pravděpodobně muset obrátit pozornost svých lidí k nějaké nové krizi, aby odvrátil jejich pozornost sebe, aby někdo náhodou nechtěl proti němu demonstrovat. Co sjednocuje společnost lépe než poukazování na nějakého vnějšího nepřítele?

  1. To mají Arméni celkem štěstí, že mohou odejít sami, to desetisíce Azerů po první karabašské válce takové štěstí memělo.

 2. Válka v Karabachu a tisíce uprchlíků. Patrně křesťané.
  Kolik pošle humanitární pomoci vláda ČR?
  Už mají pro ně připravené byty a azylový peníze?
  Poletí papaláši z EU pokecat s prezidentem?
  To by se přece mělo.
  A co ty sankce na útočící stát?
  Vyměnili už ten baner na Národním muzeu za arménský?

  1. Vy chcete dávat byty nelegálním migrantům, když naši důchodci nemají co žrát??

   Ze Sýrie Assad vyhnal mnohonásobně víc lidí a kolika z nich jste nabídl ubytování???

   A nějak jste zapomněli na to hlavní: CHCIMÍR!!!

   1. Možná budeme my nebo naši potomci utíkat podobně, ale v elektroautech. O zásuvky bude lítý boj, uprchlíci ji budou mít zdarma.

  1. Vetsina odjizdi vlastnimi auty do Armenie. Nikdo je nevyhani, ale oni si pamatuji, co udelali jejich otcove a dedove v devadesatych letech a tak ocekavaji oko za oko, zub za zub.

   Jenom par starenek bez auta jede autobusy ruskeho cerveneho krize.
   Celkem se mi to jevi, ze tam nejsou zadni azerbajdzansti vojaci, nebo jenom minimum.
   Odzbrojeni udelaly ruske mirove sbory, Jidlo take privezli z Cerveneho krize.
   Alijev se drzi v pozadi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *