V Kazani během summitu BRICS2024 proběhla úspěšná jednání ázerbájdžánského prezidenta Ilhama Alijeva s arménským premiérem Nikolem Pašinjanem a jejich delegací. Strany diskutovaly o bilaterální mírové agendě, včetně mírové smlouvy po ukončení války v Náhorním Karabachu, vymezení a vytyčení hranic, normalizace dopravy mezi oběma zeměmi a v kavkazském regionu a o dalších otázkách společného zájmu.
Již došlo k dohodě o hranicích a obě ministerstva zahraničních věcí budou pokračovat v bilaterálních jednáních o „Dohodě o míru“ a navázání mezistátních vztahů s cílem dokončit ji a uzavřít co nejdříve. Jako základ pro rozhraničení byly oběma stranami přijaty mapy z doby SSSR, uložené v kartografickém centru v Moskvě. Dohodu o hranicích vzápětí ratifikoval arménský parlament.
Arménský premiér Pašinjan vystoupil na summitu BRICS+ a učinil řadu zásadních prohlášení. Zejména řekl, že Jerevan a Baku se dohodly na všech základních otázkách pro položení základů míru.
Zároveň Pašinjan představil projekt „Křižovatka světa“. Podstatou projektu je, že Arménie je připravena a má zájem organizovat průjezd vozidel, nákladů, cestujících, potrubí a kabelových tras přes své území. Je to nejkratší trasa mezi Černým mořem a Perským zálivem přes území Íránu, Arménie, Turecka a Gruzie a také nejkratší železniční trasa mezi Kaspickým a Středozemním mořem přes Ázerbájdžán, Arménii a Turecko.
Obě strany se také dohodly na zřízení tzv Zangezurského koridoru mezi Ázerbájdžánem a jeho enklávou Nachičevan po silnici. Ázerbájdžán od Arménie získává mechanismy pro zjednodušené postupy hraničních a celních kontrol na silnicích, jakož i poskytnutí dodatečných bezpečnostních opatření, s přihlédnutím k jurisdikci a plnému respektování suverenity obou zemí.
Pašinjan také zdůraznil, že Arménie je schopna zajistit bezpečnost průchodu zboží, zdrojů, vozidel a osob přes své území pro subjekty z jiných zemí.
Již také bylo dosaženo dohody o klíčových formulacích mírové smlouvy, včetně vymezení území obou států, vzájemného uznání územní celistvosti, zřeknutí se územních nároků a závazku, že nároky ani v budoucnu nebudou předkládat. Obratem bude zahájena demarkace hranic.
Dopravní situace v regionu je v důsledku války velmi komplikovaná. Po pádu železné opony Gruzie a Arménie vyhlásily samostatnost. Bohužel k moci se v obou zemích dostali extrémní nacionalisté a okamžitě zahájili nekompromisní útlak národnostních menšin na území nově vzniklých států. Představitelé národnostních menšin si to nenechali líbit a obratem zase oni vyhlásili samostatnost svých autonomních republik – Abcházie, Jižní Osetie, Adžárie a Náhorního Karabachu. V celém regionu vypukla série ozbrojených konfliktů a dlouhodobá občanská válka, provázená deportacemi jinonárodních obyvatel. Ze svých domovů byli vyhnáni nebo museli utéci více než milion lidí.
V této nepřátelské atmosféře horkokrevní Kavkazané všech národností začali také ničit komunikace. Vyhazovali do povětří silnice a mosty, odpojovali sousedům elektrické vedení a plynovody, vytrhávali kolejnice.
Arménie na několika místech uzavřela železnici, jednak v dobytém a obsazeném Náhorním Karabachu, také všechna spojení s Azerbajdžánem a Nachičevanem, a protože Turecko podporovalo Azerbajdžán, zrušili i železniční spojení do Turecka, na několika místech dokonce rozebrali koleje a odvezli do šrotu. Příklady táhnou a špatné příklady táhnou ještě víc, tak se přidali Gruzínci a zničili koleje do Abcházie a jižní Osetie. Zničené železniční úseky jsou vyznačené na přiložené mapě šipkou.
Nyní se Arménie a Azerbajdžán dohodly na obnovení starého železničního spojení, v některých úsecích už se železnice opravuje.
A staví se nový významný železniční úsek. Mezitím totiž bylo na hraniční řece Araks mezi Azerbajdžánem a Iránem také postaveno několik přehrad a elektráren (které spolu naplánovali ještě šáh s Brežněvem) a chystá se výstavba dalších dvou přehrad mezi Iránem a Arménií. Původní železnice na jihu Arménie se proto nebude obnovovat, její trasu zaplaví plánované přehrady. Už se staví nová železnice v Iránu, po druhém břehu řeky Araks. Tato železnice bude dvourozchodná (evropský a ruský rozchod na jedněch pražcích) a elektrifikovaná (využije se elektřina ze zmiňovaných nových elektráren).
Nová železnice bude jednak spojovat Azerbajdžán a Nachičevan, ale hlavně bude pokračovat z Iránu do Turecka a tam bude v městě Kars navazovat na stávající železnici z Gruzie. Celou výstavbu nové infrastruktury v ceně cca 1,5 miliardy dolarů spolufinancuje Čína, nově postavený úsek totiž bude využíván pro dopravu vlaků po jižní větvi Nové hedvábné stezky na trase Čína – Kazachstán – Turkmenistán – Irán – Istanbul a odtud po historické trase Orient Expresu dál přes Balkán do Budapešti a Vídně.
Současná trasa z Iránu do Turecka s lodním trajektem přes jezero Van je totiž nyní velmi problematická kvůli neklidu v kurdských oblastech. Zároveň může být nová trasa využita k dopravě zboží z Perského zálivu do Ruska (a obráceně).
.. celé to vypadá jako rusko-čínsko-íránská snaha, zezadu ještě podšprajcovaná upadajícím zájmem Turecka o členství v EU. A jako bonbónek stále větší nesoulad téhož se směrováním NATO…
Já Armenii moc neznám, nikdy jsem ji nenavštívil. Znám ji jako kolébku křesťanství v tomto regionu a taky je mi známa genocida Arménů ze strany Turků. Proto je v záp. zemích velmi rozšířena jejich Diaspora.
A v Arménii lze spatřit i nějaké moc pěkné baby, třeba tato zpěvačka:
Besame Mucho – Elena /Yerevan/
https://www.youtube.com/watch?v=wHed2OXmh4o
Tu genocidu znám jenom díky skvělé knížce Čtyřicet dnů od F.Werfela.
Dnes lze na internetu nalézt mnoho odkazů na onu genocidu, včetně fotografií. No nakonec se i EUhnije rozhýbala a označila jednání Turků, jako genocidu.
Já mám pocit, že křesťanství se v Arménii rozvíjelo v pozdní antice paralelně s Římem. Akorát v Arménii bylo dříve „oficiální“.
Dobrý den, rád bych se zeptal: vměšovalo se do toho konfliktu nějak Rusko ?
Konflikt zacal uz v dobe SSSR 1988. Pak Armenie vyhlasila samostatnost, takze to byl konflikt Armenie proti SSSR. Pak se rozpadl SSSR a od roku 1992 to byl koflikt Armenie proti Azerbajdzanu. Ze zacatku to bylo takove postuchovani, vsude chodili ozbrojeni vojaci, ale nestrilelo se. Vyhlasili samostatnost Republiky Nahorni Karabach, ale porad to ridila Armenie. V roce 1994 Armenie zautocila naplno, obsadili asi petinu uzemi Azerbajdzanu a deportovali odtud mistni Azery, statisice mistnich obyvatel. Armeni vytvorili sanitarni prstenec kolem Nahorniho Karabachu, kde znicili vesnice, zemedelstvi, vybudovali tam zakopy a okopy. Tu hranici muzete videt treba zde:
https://www.google.com/maps/place/Aghdam,+%C3%81zerb%C3%A1jd%C5%BE%C3%A1n/@40.2361036,46.9858732,5082m/data=!3m1!1e3!4m6!3m5!1s0x403e91e482321fbb:0x824b59aaa6a21507!8m2!3d39.991094!4d46.9297085!16s%2Fm%2F03cfwzw?entry=ttu&g_ep=EgoyMDI0MTAyMy4wIKXMDSoASAFQAw%3D%3D
Rusko se maximalne snazilo konflikt urovnat, probehlo asi 10 kol jednani, ale vzdycky, kdyz se neco domluvilo, tak v Armenii povstali extremiste a svrhli vladu a bylo po ptakach. Jednou dokonce zavrazdili premiera, ktery uz mir vyjednal, zastrelili ho primo v parlamentu.
Stanovisko Ruska je dlouhodobe konzistentni, Karabach je uzemi Azerbajdzanu a Armenie je okupant. Snazili se ta jednani vest k tomu, aby se Azerove mohli vratit do svych vesnic a Armeni v Karabachu meli prava narodnostni mensiny, svoje skoly, kulturu atd.
Armenie byla neustupna, takze 2020 Azerbajdzan zautocil, behem mesice dobyl polovinu okupovaneho uzemi, Rusko vyjednalo primeri a do oblasti prisli rusti armadni mirotvurci. Lec Karabasci se nevzdali, dal pasovali zbrane, pestovali drogy a nakonec usporadali povstani, kdyz prerusili spojeni po silnici a nechteli pustit do enklavy nakladaky s potravinami. Tak Azerbajdzanu dosla trpelivost, zautocil, behem dvou dnu bylo hotovo, mistni odzbrojili, vudce zatkli a odvezli do basy a mistni obyvatele sami nasedli do autaku a odjeli temer vsichni do Armenie, neprobehla zadna deportace, vsichni odjeli sami vlastnimi auty.
Aha.
Děkuju 🙂
Nevím kde jsem to vzal, ale myslel jsem si, že Rusko mělo nějaký konflikt s Azerbajdžánem.
A ještě mě trochu zaráží, že si arménci dovolili vyskakovat už v r.1988 proti tehdejšimu SSSR.
Začalo to po smrtzi Brežněva, Gorby byl slaboch. Ale tuším už za Andropova začaly rozmíšky i mezi jinými národy.
Iggy
Armencum se musi nechat, ze maji hlubokou a dlouhou historii. Vlastni pismo, vlastni cirkev.
Jsou rozeni obchodnici a vzdycky patrili v kazdem regionu k mistnim bohacum.
To se velmi posililo po roce 1988, kdy v Armenii bylo nicive zemetreseni, zahynulo asi 35 tisic lidi. Gorbacov byl tehdy zrovna v USA, rychle se vracel domu a cely svet se o tom zemetreseni dozvedel a zacali posilat humanitarni pomoc, jidlo, penize, obleceni, drogerii, nadobi, nabytek ap. Dokonce mladsi Bush priletel do SSSR a Bushova rodina zalozila pro Armenii specialni nadaci. Take my jsme v CSSR sbirali veci a posilali letecky do Jerevanu, vozili jsme to na letiste v Ruzyni.
Te humanitarni pomoci bylo fakt hodne a tak ji mistni mafiansti bossove zacali rozkradat. Rozbalili kontejner s oblecenim, obnosene dali postizenym, vybrali pekne a nove a to jejich kseftari prodavali po celem SSSR ve vetsich mestech na rynku. Zapadni dziny, tricka, mikiny, bundy ap byly ke koupeni vsude, mafie se na tom neuveritelne napakovala. Nejenom armenska, ty kontejnery projizdely do Armenie pres Gruzii a Azerbajdzan, tak je tam rozkradali i tamni kriminalnici. Oni uz driv meli mezi sebou velke spory kvuli distribuci nacerno paleneho alkoholu, kdyz Gorbacov zavedl „suchy zakon“, vzniklo na Kavkaze spousta ilegalnich paliren a ruzne mafianske rodiny se mydlily mezi sebou kvuli teritoriim pro distribuci.
A jak se mezi sebou ty narodni mafiani porad rvali, vznikaly z toho narodni konflikty na politicke urovni, vyhrotilo se to az do mezinarodni valky, protoze oni uz tehdy meli velkou moc diky svym prachum. Spousta soucasnych politiku na Kavkaze zacinala jako mensi bossove v nejake mistni mafii.
Jen podotýkám, že v Arménii se křesťanství hromadně rozvinulo ve stejné době jako v pozdně antickém Římě (pozdní 200’s, brzké 300’s našeho letopočtu). Takžem státy vyházející z dědictví Říma („Byzantské říše“) mají také hlubokou a dlouhou historii. Akorát tu nemáme žádného přímého dědice, který by se k dědictví Byzantské říše reálně hlásil. Řecký stát se zdá být západním konstruktem. Takže to jde spíše v některých komunitách či kruzích.
Zdravím pí. Divišová,
Děkuji za zajímavý článek a hlavně za doplňující info o “revitalizaci” území. Jaksi jste ale opomněla pouhou náhodou o “revitazaci” arménský křesťanských památek Azery (například):
https://monumentwatch.org/en/alerts/azerbaijan-engages-in-the-destruction-of-cemeteries-in-shushi/
https://www.christiandaily.com/news/azerbaijan-destroys-christian-sites-heritage-in-nagorno-karabakh.html
Jinak to nárazníkové pásmo bylo vytvořeno toho důvodu, že Azeři “revitalizovali” arménské křesťanské památky už od 90-tých let minulého století.
https://en.wikipedia.org/wiki/Armenian_cemetery_in_Julfa
Ja jsem nezapomnela. Takove niceni provadeli a provadeji obe strany uz mnoho stoleti. Poradaji pogromy, nici kostely, mesity a synagogy.
Jakz takz dokazali tyhle excesy ukocirovat na konci carskeho Ruska. Carska sprava vytvorila vymenny program tzv „cerkesu“, presidlencu (neplest s narodem Čerkesu). Dohodly se Osmanska rise a carske Rusko, ze zajemci se mohou prestehovat „za svoji virou“. Krestane se stehovali do Ruska, muslimove do Osmanske rise. Lide se stehovali dobrovolne, brali s sebou svoje stada i veskery movity majetek, na novem miste dostali pridelenou zemi, nekdy i domy. A obcas byli prestehovani nasilim ruzni rozbojnici a odbojnici. Treba kdyz usporadali povstani. Pak je presunul sultan do Ruska a tam je rozstrkali po jednotlivych rodinach v horach, aby uz nedelali neplechu. Armensky narod jako takovy to zachranilo pred vyhubenim, detaily o genocide armenu v Osmanske risi si dohledejte.
Pak v SSSR take dokazali ty narodnostni rozepre dost omezit, krome jineho take tim, ze odbojniky stehovali do vyhnanstvi na Sibir nebo do kazasskych stepi.
Takove fotky, jake jste tady postoval, jsou na internetu k dispozici z obou stran. Desitky znicenych armenskych hrbitovu, stovky znicenych azerskych hrbitovu, do toho znicene zidovske hrbitovy, gruzinske hrbitovy, recke hrbitovy … A znicene krestanske kostely a znicene mesity, znicene synagogy, hlavne ty nevelke, vesnicke, pro dve stovky vericich.
Nekdy ty objekty ani nejsou umyslne znicene, proste obyvatelstvo bylo deportovane, vesnice zpustly, domy byly vykradene az na hole zdivo, armeni poradali do tech azerskych vesnic tzv „zajezdy supu“. Par chlapiku, par nakladaku a behem vikendu zmizelo z vesnice vsechno, co nebylo pribite. A pri druhem najezdu uz i to, co pribite bylo, chlapici rozebrali i strechu, vybourali okna a dvere, zustaly jenom hole zdi.
Fotek najdete na internetu neurekom.
https://www.rferl.org/a/inside-agdam-the-ghost-city-of-the-caucasus-after-1990s-conflict/30966555.html
Ale bude dobre pripomenout, ze na sklonku SSSR a po jeho rozpadu s tim vyhanenim zacali Armeni.
Slyšel jsem, že Arméni jsou v Rusku krajně neoblíbení. Je to pravda? Něco jako u nás Cikáni.
—————————————————
A mimo téma: Siamská dvojčata jsou unikum A co je ještě větší unikum? Cikánský jedináček!
Skor ako zidia. O Arnenoch sa tak hovori ze zidia im mozu zavidiet v obchodnej sikovnosti
Arméni posílají Rusy neustále někam a v okamžiku kdy jim dá někdo přes hubu si stěžují, že jim nepomohli. Také byste miloval takovou svoloč?
Vlastimil Cech
Nejsou neoblibeni jako cikani, spis jsou to takovi extremne podnikavi obchodnici, podnikaji az na hranici podvodu, nekdy i za tou hranici. Navic maji dost mafianske struktury, obchoduji s drogami, prostituci, pornem ap.
Koneckoncu i u nas v Cesku byl nejvyssi mafian Armen. Tzv vor v zakone, rozhodci uprostred kavkazskych mafii, nejvyssi kriminalni autorita. Bez problemu dosahl osvobozeni a odjel z CR.
https://www.idnes.cz/zpravy/cerna-kronika/osvobozeny-vor-v-zakone-odjel-do-armenie-udajne-zjednat-poradek.A110114_103043_krimi_jba
Zatímco v Kazani se jedná o míru mezi národy, tak v Londonistánu a Fashingtonu se jedná o tom, jak povraždit co nejvíc lidí.
Prosím o smazání
Asi 10 vasich dubl prispevku jsem smazala.
Děkuji, to byla hrozná smršť 🙂
No jo, neposlusny pocitac, to znam. Neposlusny pocitac je horsi, nez neposlusne deti.
Princip sporu je, aspoň jsem to tak pochopil, územní nároky jedněch proti druhým. Ten problém tam bobtná už hodně dlouho. Jsou to prostě horkokrevní horalé.
Jenže myslím, že ty smlouvy nebudou mít dlouhého trvání, V obou zemích se konají volby a nacionalisté se před volbami postarají o „lidový“ nátlak na vládu. Nebo přímo zatlačí vojensky na druhou stranu – a smlouvy nakonec padnou ze stolu.
Nemám to nějak nastudováno, jen jsme se díval do obličejů obou presidentů.
Nadsamci…
Z rovnice s nadsamci Vam vypadly dva (tri?) soucinitele: Rusko a Cina (+ Iran?). Ti mohou mit (maji?) na vysledek take vyznamny vliv. ¯\_(ツ)_/¯
A Vám vypadl z poznámky součinitel nejdůležitější – Turecko 🙂
Všechno je možné.
Situaci tam nesleduji, nemám tam věrohodné zdroje a taky čas. Na experta si nehraji.
Jenom jsem se díval na ty dva obličeje… Arménský a azerbajdžánský.
Přesně tak, příklady táhnou a BRICSu se podařilo již několik podobných smíření. Lidé chtějí klid, ne války. Ne všude je tolik idiotů jako u nás. Z BRICSu musí GP řádně bolet hlava. Jen tak dále.
Re: Sk
Pokud byste neměl nic důležitějšího na práci a započal byste studovat NEDÁVNOU historii na dotčených územích, zjistil byste, že Ivan řešil problémy koexistence těchto malých nárůdků již mnohem dříve.
V éře vlády Stalina se nikdo neodvažoval ani kviknout, ale poté se začaly vytahovat a oprašovat staré bolístky. K ozbrojeným půtkám docházelo již 80. letech.
Na čí popud mohlo asi tak docházet k likvidaci stávající dopravní infrastruktury na VLASTNÍM území, to si můžeme pouze domýšlet. Ale určitě se shodneme, že dotyční soudruzi museli být buď dobře zaplacení, anebo zcela vypatlaní. Je to úplně stejné, jako by si člověk bydlící v městské zástavbě rozbil hajzlík ve vlastním bytě.
Což o to – vysrat do trubky by šlo. Ty turecké vlastně nic jiného nejsou.
Ale bez toho sifonu, který mísa musí tvořit…jejda! 😀
V krajním případě – nějaký odraz hovna v přízemí, letícího až ze 7.patra…2x jejda! 😀
Ze čtvrtstoletí přechodného bydlení v paneláku, už relativně moderním (model asi G40?) si pamatuju hodně kolísající hladinu vody v sifonu mísy, když něco opravdu velkého letělo shora. Tím vytvořeným podtlakem někdy spadla hladina vody i na samé dno sifonu.
V tomhle kontextu, byla vlastně babiččina klasická kadibudka naprosto bezproblémová, kdykoliv funkční věc. Nebyla-li za 50 let používání odspoda prohnilá 😀
V G40 už 65 let bydlím. Ty paneláky prý byly projektovány na 25 let. A vypadá to, že dalších 65 ještě mají před sebou. Taky jste měli to vytápění Crital ve stěnách ?
Nene, to bude asi mýlka v tom označení.
Klasický 8-etážový panelák se zadním vchodem, na patře tři 3+1 a jeden 4+1.
Výtah u pravého krajního bytu s paralelním schodištěm. Mezipatra jsou prosklená, při čelní zdi a nad čelním vchodem. V suterénu zapuštěná plynová kotelna se 3 maďarskými kotli ETI a 5m3 bojlerem TUV, dvě sekce kójí, v jedné sekci kočárkárna, kolárna, mandlovna a malá sušárna, co nikdy nestačila.
Všecky byty mají zapuštěné, celkem prostorné lodžie se zaskleným žlutým drátěným sklem. Původně umakartové jádro Karviná, jednofázový přívod v hliníku 2×6 do PL skříňky s černými jističi IJV a nejiskřícím zvonkem z patra. DT upevněn na liště L70 v chodbě vedle vstupních dveří, spolu s jednou telefonní, jednou silovou zásuvkou, vypínačem a svítidlem s červeným plastovým lemem. V kuchyni zásuvka pro RPD plus protažená zásuvka pro paralelku z chodby.
Zásuvkové rozvody hliník 2×2,5 v lištách L40 a krabičkách LK80, světelné rozvody na panelech lepeným, plochým Cu vodičem – licnou CYR 2×1,5. Plynová přípojka pro sporák, na lince 1x dvojzásuvka, 1x vypínač a 2x svítidlo s červeným lemem, jako v chodbě a po všech chodbách baráku.
Centrální odsávání, tlačítko na digestoři i na WC, společné rozvody v šachtě, procházející původním WC v jádře. Poměrně prostorná koupelna s vanou, umyvadlo zvlášť, nad umyvadlem prosvětlená skříňka se zrcadly a zásuvkou na holení. Poměrně dost prostoru pro pračku i zásuvka pro ni, natažená hliníkem 2×4, nad vanou stahovací šňůry na sušení, plus trubka s igelitovým závěsem.
Až někdy v roce 2010 se tam teprve hromadně měnila okna, současně s polystyrenem – individuálně to bylo zakázáno podobně, jako viditelné úpravy lodžií, byl tam i zákaz montáže satelitních antén jinam, než na zábradlí/do lodžie – takže skoro půlka bytů s azimuty západně, měla kabely od parabol na střeše, tažené stupačkovou šachtou.
Na víc už si asi nevzpomenu 😀
Někdo asi bude vědět, co to je za typ.
Třeba toto ?
https://mapy.cz/zakladni?source=addr&id=9068501&pid=101057565&newest=1&yaw=3.481&fov=1.570&pitch=-0.321&x=13.3750575&y=49.7209584&ds=1&z=17&ovl=8
Odvětrávací potrubí nahradil přivzdušňovací ventil.
G40 to není, ta nemá výtah a má max 5 podlaží.
https://panelaky.info/vyvoj_panelaku/
Stary kocour
Jadrem sporu byl Nahorni Karabach. Mala enklava Armenu uprostred Azerbajdzanu. Dva okresy se 100 tisici obyvatel.
Armenie zautocila 1988 na Azerbajdzan a armenska armada obsadila nejenom ten Karabach s armenskou mensinou, ale take rozsahle uzemi kolem nej, „sanitarni kordon“ 6 okresu, asi 18% azerbajdzanskeho uzemi. A odtud vyhnali 1994 Azery jenom v tom, co meli na sobe. Bylo nekolik stovek mrtvych civilistu, desetitisice mrtvych vojaku a statisice deportovanych Azeru, v zime je vyvezli do ruznych azerbajdzanskych mest a tam vyhodili na namesti. Ti lide nekolik desitek roku zivorili v ruznych hotelech, v chatickach v pionyrskych taborech a autokempech, nebo jako podnajemnici v cizim byte, kam je dekretem nastehovali do jednoho pokoje.
Pritom armeni sami nedokazali to obsazene uzemi zalidnit, uplne zpustlo, jako nase pohranici. Mrknete do google treba tady, jsou tam uplne zpustosene vesnice a mesta:
https://www.google.com/maps/@39.9286106,47.0512049,498m/data=!3m1!1e3?entry=ttu&g_ep=EgoyMDI0MTAyMy4wIKXMDSoASAFQAw%3D%3D
Nasledovalo nekolik kol mirovych rozhovoru v zahranici, jednalo se asi 10x, na ruznych mistech (Teheran, Minsk, Kazan, Astana, Moskva, Zeneva ad.) ale Armenie odmitala jakoukoliv domluvu a odmitala okupovane uzemi vratit.
Po triceti letech se Azerbajdzan ekonomicky a lidsky vzpamatoval a v roce 2020 na Karabach zautocili a polovinu obsadili. Prohravajici Armenie odsouhlasila primeri a navrat okupovaneho uzemi pod spravu Azerbajdzanu, ale karabassti a armensti nacionaliste opet dohodu nedodrzeli, pašovali na uzemi zbrane, mafiani tam pestovali drogy atd. Takze loni Azerbajdzan zautocil podruhe a uz cele to okupovane uzemi obsadili behem par dnu. Armeni z regionu se obavali odvety za to, co provedli jejich tatici pred 30 roky, vsichni sedli do autaku a odjeli do Armenie. Tech cca 100 tisic, nebyl to problem, oni stejne jezdili do Armenie pracovat, takze tam vetsinou i meli bydleni.
Azerbajdzan ted cele to okupovane uzemi revitalizuje, buduji se nove domy, silnice, zeleznice, uz postavili nekolik prehrad, elektrarny, zavlazovani, zprovoznili letiste … Bude to par roku trvat, 10-20 roku intenzivni vystavby. Ale Azerbajdzan ma dost penez z ropy a plynu z Baku a take dost lidi, pocet obyvatel Azerbajdzanu za tech 35 roku vyrostl temer o polovinu, ze 7 milionu na vice nez 10 milionu.
Na tom nove obsazenem uzemi se vsude stavi a buduje. Viz treba tady
https://www.google.com/maps/@39.1746803,46.7704692,1209m/data=!3m1!1e3?entry=ttu&g_ep=EgoyMDI0MTAyMy4wIKXMDSoASAFQAw%3D%3D
nebo tady
https://www.google.com/maps/@39.1746803,46.7704692,1209m/data=!3m1!1e3?entry=ttu&g_ep=EgoyMDI0MTAyMy4wIKXMDSoASAFQAw%3D%3D
nebo tady
https://www.google.com/maps/@39.1746803,46.7704692,1209m/data=!3m1!1e3?entry=ttu&g_ep=EgoyMDI0MTAyMy4wIKXMDSoASAFQAw%3D%3D
Ale musi se tam vsude nejdriv provest odminovani, a likvidace nevybuchle munice, je tam nebezpecno, vsude jsou cedule s upozornenim na miny, podobne jako v Jugoslavii.
Zadne uzemni naroky uz nebudou, uzemi je narodnostne „vycistene“ – vsechny Azery Armenie deportovala pred 30 roky z Armenie do Azerbajdzanu. A pred rokem vsichni Armeni z Karabachu utekli do Armenie.
Pěkně objasněno.
Ale nemohu se situací na Náhorním Karabachu podrobně zabývat, nedělal bych nic jiného a navíc mi to nepřipadá potřebné – stejně na to mám (a ostatní obyvatelé Kotlinky také) nulový vliv. Jenom jsem se díval do těch obličejů a viděl jsem dva fanatiky. Momentálně sice hrají hru na porozumění, ale ta (podle mého předpokladu) nepotrvá příliš dlouho. „Staré křivdy nerezaví!“
Vezměte jenom u nás ty rusofoby. Nejzuřivější jsou ti, kteří nikdy neutrpěli žádnou újmu, události nezažili a informace mají jednostranné. O jiné zájem prostě nemají. Museli by o nich přemýšlet. Zařadili do smečky Tenkokoncových nebo Tlustokoncových a štěkají s nimi v jedné řadě.
Jenom si tím veřejně ulevují od frustrací, které mají bůhví z čeho. Třeba proto, že nemají úspěch u žen nebo naopak je ta jejich drží na krátkém vodítku. O svém vlastním problému nejsou ochotni (bojí se) mluvit, tak si našli náhradní téma.
Ten způsob moc dobře znám hlavně u průměrných umělců. Chyba je vždy někde jinde. Ale platí to myslím všeobecně.
P.S.: Ať jsem kdekoliv s kýmkoliv mluvil o rozdělení Československa, vždy to bylo přijímáno jako něco nezvyklého. A závist tam byla slyšet taky. Rusové , Ukrajinci, i Poláci nám prostě závidí!
Co nám závidí ? Tedy krom Ukrajinců. Že jsme si rozbili stát je záviděníhodné ? Fakt ?
Sú teórie, ze ak by sme sa nerozdelili mierumilovne, bola pre csfr nachystaná vojna a la juhoska. Takže z hľadiska toho je zavideniahodne, ze sne sa dokázali dohodnúť a nezavreli sme si cestu k sebe občianskou vojnou. Co by dali za to inde
Ale na tu válku bychom bývali museli přistoupit a to by tehdy podle mého nevyšlo, tehdy jště nebylo tolik progresivně vymytých mozků jako dnes.
Pozorování: Česko-slovenská manželství se myslím rozvádějí daleko méně, než česko-česká a slovensko-slovenská. Ale statisticky ověřené to nemám!
Byl by to takový problém? Na Ukrajině byly podobné rozdíly mezi národnostmi jako u nás.
Někdo mluvil rusínsky, rusky, maďarsky, suržykem – u nás hanácky, východňársky, maďarsky, slovensky, gorolsky, a.p.
Každá oblast měla poňekud jinou historii.
Věřit na specificky českou holubičí povahu bych považoval za hovadinu.
Stačilo by popostrčit jako na UA.
I na Ukrajině jim trvalo roky než ty lidi zmanipulovali a to měli fašistickou antiruskou minulost. U nás to v roce 1991 nebylo možné.
Ne!
Ono by se to muselo masívně a dlouhodobě podporovat. Nacionalismus se musí držet m na krátkém vodítku.
A netvrdím nic o holubičích povahách nikoho. Jenže jsme tu neměli Banderu, Šucheviče a podobné. A navíc to bylo živeno odjinud, aby se dva státy pustily do sebe s podporou obyvatelstva. Ty cizí vlivy jsou vidět kdekoliv na světě. KoZa se řídí prastarou zásadou „Rozděl a panuj!“ A zatím se mu to daří.
👍
taky palec hore
Re: Janka
Juhoška možná nachystaná byla, ale chybělo podhoubí.
Musíte to brát tak, že Chorvati a Srbové proti sobě bojovali už dříve, a to velmi kravě. Naposledy za vlády Hitlera. Což zase nebylo tak dlouho (1945 – 1991).
U nás naštěstí nic takového nikdy neproběhlo.
To asi ne, ale Slovensko mělo stále pocit, že ho Česko „mistruje“ a Česko že „doplácí“ na Slovensko. Vzpomínám na tehdejší atmosféru docela dobře. Žil jsem v ní větší polovinu života.
Ale závidí ten klidný způsob, jak se to stalo. I když nemůže být nikdo zcela spokojen s tím, co komu zůstalo. Ale nerozdělit by asi znamenalo stálé hádky a vzájemné obviňování.
Ovšem stali jsme se mnohem menšími a méně významnými. To je fakt.
Ale obyčejným lidem soužití nijak nepřekáželo. Jenom kolik je smíšených manželství, kolik Slováků žije v Česku a naopak. Ono to „národovectví“ vždy plodí rozmíšky.
Nikoli Slovensko, pouze pár extrémních nacionalistů a politiků, kteří si z toho udělali kariéru. Zajímavé je, jak otočili, třeba Kňažko či Čarnogurský.
Asi ano, znal jsem i „ublížené Slováky“. Ale bylo jich pár.
Mně se nějak zdá, že to celé přišlo z vládní slovenské úrovně – mečiarovci a chytly se toho hyeny.
Obyčejní pracující lidi o tom vůbec neuvažovali – měli úplně jiné starosti.
Vždyť padal jeden podnik za druhým…
A Venca Flaška nebyl čelním představitelem rozesíračů ? Co to jeho úmyslné vylezení před pár fanatiků na náměstí Slobody ? Jak jsme potom viděli v TV nejméně dvacetkrát denně, jak nám ti hajzlové nešeho svatého málem zabili vejci. Přitom jej nenáviděli kvůli likvidaci továren ne národnosti. To nic ?
Ano, musí se to přiživovat.
Když budu hodně „alternativní „tak mohu předpokládat, že to byl jeden pokusů o „Majdan“, řízený z USA.
Ale to je problém pro historiky, ne pro mě. Dopadlo to docela dobře, Češi jsou líný národ a Slováci zase nevydrží naštvaní moc dlouho. V roce 2014 se to KoZa už povedlo. Před tím Čečna.
Stary kocour
Ja to tam dost znam, parkrat jsem tam byla. A kdyz meli v Armenii zemetreseni, tak jsem organizovala v CSSR sbirky na pomoc postizenym.
LIDI SE STÁVAJÍM LIDMI, AŽ KDYŽ JE OPRAVDU ZLE.
Bohužel většinou při povodních zemětřeseních a podobných událostech. Za normálních okolností tahle vlastnost tak nějak spí.